אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

אמנון יצחק ומחב"תים אחרים

שלמה (שם בדוי) לאתר חופש

שלום!

במקרה גיליתי את האתר שלכם תוך כדי חיפוש ערך מסויים במנוע חיפוש, וקראתי שם על היחס שלכם על הרב אמנון יצחק וכל עניין החזרה בתשובה. אני כאדם המגיע מבית דתי, העדפתי ללמוד בתיכון חילוני בעיר ולא בישיבה תיכונית, ודווקא שם התוודעתי ברחוב ודרך חברים על הרצאות מרתקות וקלטות נפלאות של הרב הנ"ל. בימים אלה ממש אני מסיים את לימודי ההנדסה שלי ומיד לאחר מכן אכנס ללמוד בישיבה שחורה וליהנות מהחכמה האדירה ביותר עלי אדמות!!!=התלמוד! אני מעריץ את הרב שלא חוסך מכוחו כדי לגלות ליהודים בארץ ובעולם על תרבותם העשירה עתיקת היומין בניגוד אליכם שאתם זורים חול בעיניהם! ואפשר לחשוב שהחברה בה אתם חיים טובה יותר?

צר לי שאתם מפנים עורף לתרבותכם! המלצה: חפשו נקודות אור ותמצאו אוצר נפלא!

ה מ א ו ש ר

חופש

מערכת חופש

אמנון יצחק הוא אחד הלהיטים הלוהטים במערכת ההטפה לדת היהודית בישראל בשנים האחרונות. הוא עונה על מרבית התכונות הנדרשות למטיף דתי, כפי שנחקרו בידי צופיה ודן מלר בספרם "ציידי הנפשות", בהם קסם אישי, כושר ביטוי ושטף דיבור, שימוש בלהטוטים לשוניים ורעיוניים, סגנון דיבור פטרוני, מתנשא, אדנותי, הדגשות וחזרות, נגיעה בנקודות רגישות בלב המאזינים, התחמקות משאלות מביכות ולא רצויות, "עשיית צחוק" מאנשים והצגתם כדמויות מגוחכות, העלבות סרקאסטיות של ה"יריב", שימוש תכוף בטיעונים מיסטיים מעולמות דמיוניים, הצגת "הוכחות" מעולמם של כוחות עליונים והשפעתם על המאזינים לדבריו, ועוד. אין ספק, שכמו לכל סטנדאפיסט כך גם למטיף דתי, העומד יחיד על במה אל מול עשרות או מאות מאזינים, נדרש כישרון רטורי ואמנות המשחק, הומור ויכולת אילתור. בשונה מסטנדאפיסט רגיל, המטיף החרדי נוספת גם תכונת ההפחדה, בין אם מדובר בעצם הופעתו, בין אם בחומר שהוא מציג לקהל מאזיניו, הכולל טיפוח רגשות קיפוח עדתי, תרבותי וכלכלי, ליבוי שנאה כלפי ה"אחר", המוצג תמיד כ"רע", והמשמש שעיר לעזאזל.

אמנון1 

קטע ראשון מתוך מאמר בשם "החתול של מייקל ג'קסון ומשמעות החיים"
מאת תמר רותם, פורסם ב"הארץ" מיום ששי, 4 דצמבר 1998

אי אפשר להתעלם מן העובדה, שאמנון יצחק מצליח למלא אולמות. אולם בדיקה שטחית ומהירה מגלה, שמרבית הנוכחים בהרצאותיו הם הקהל "שלו" מלכתחילה, דתיים וחרדיים, שבאים לקבל מ"יצפאן החרדי" חיזוק מתמיד, חוזר ונשנה, לאמונתם. בין המאזינים יש, כמובן, גם "בשר טרי", ואליו מכוונים דבריו. כל בחור ובחורה חדשים שנופלים ברשתו הם פרסום אדיר: כל צעיר על סף השירות הצבאי הופך בפי מאזיניו למדען חתן פרס נובל שהשתכנע מאמנון, וכל בוגר צבא עובר טרנספורמציה מוטציונית ב"טלפון שבור" לארבעה פרופסורים להיסטוריה שחזרו בתשובה. וכך יחד עם כל עגיל שמורד מאוזן וכל קוקו שנגזר, צובר כוחו של אמנון, בוודאי בחדריו הפרטיים, תאוצה וחייל.

אמנון יצחק הוא כיום תעשייה אדירה של קלטות, קסטות, וידאו, אינטרנט ומופעי-ענק  ומה-לא. הכל כשיר, הכל עביר, הכל סחיר, הכל בכל מכל כל. בכך אין אמנון שונה ממטיפי הדת הנוצריים בארצות-תבל, או ממטיפי הכתות המיסטיות השונות בעולם: השפה, הכלים, הדרך, האמצעים - דומים עד זהים, רק ששם ה"אלוהים" קצת שונה. מה לעשות, הרי גם על כל דולר אמריקני מודפס In God We Trust... מזכיר לי באנר נחמד, התלוי ליד צילום של דולר בקיוסק קטן בחיפה -

In God We Trust - All Others Must Pay Cash

כך בדיוק כל אותם צעירים שנופלים בפח - משלמים Cash  בחייהם הבטוחים בעולם הזה, הממושכנים לנצח בעבור צ'ק חסר כיסוי של חיים בעולם "הבא". איזה באסטה של סיפור! חיי "עולם הבא"....

 

אמנון2

הקטע הראשון במאמר "היכל התרבוש"
התפרסם בעיתון תל-אביב, 13.8.1999
 
כמו מכתבו של שלמה כך מגיעים לאתר מכתבים מחסידים שוטים אחרים, המנסים לשכנע את חברי האתר בכישלון השקפת-עולמם החילונית, ובצדקת דרכו הבלתי ניתנת לערעור של אמנון, אלילם התורן. אתר חופש העלה כבר בעבר מספר דפים בנושא זה:
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/metifim/amnon_yitzchak.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/misc/uvda.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/metifim/egel_zahav.html 
והעלה על במתו תיאור חלק מ"הרצאותיו":
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/tichrud_events/no_answer.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/tichrud_events/hebrew_university.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/tichrud_events/amnon_yitzchak.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/tichrud_events/krayot.html
http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/metifim/amnon_yitzhak.html

 

אמנון3

כותרת המשנה של מאמר בשם "22,000 בכנס חזרה בתשובה"
מאת גיא מי-טל, ידיעות אחרונות 16.8.2000

להלן לקט נוסף של מכתבים בנושא האמנוני: 

שי (שם בדוי) לאתר חופש

הגיעה אלי שמועה על קלטת וידאו של אמנון יצחק, ובה הוא מצליח לשכנע אנשים מתנועת מרצ ומאתר "חופש" בצדקת היהדות ובקיומו של האל. וכן היה נוכח בהרצאה זו גם מפעיל האתר שלכם. לא יצא לי לצפות בקלטת זו, אך הבנתי שהוא הצליח להחזיר בתשובה פרופסורים ואנשים יודעי-דבר בתחום. שאלתי היא: האם כל זה נכון? האם באמת אנשים אלו חזרו בתשובה בעקבות טענותיו של הרב?? האם הוא הצליח להעמיד את מפעיל האתר שלכם על מקומו?

אודה לכם אם תחזירו לי תשובה בהקדם,

שי   

חופש

עודד לשי

ככל הידוע לי, אמנון יצחק מחזיר בתשובה כל שבוע כמה וכמה "פרופסורים", אבל לעולם אינו מחזיר "פרופסור" שלצד התואר המרשים גם יש לו שם, ובנוסף שם ואוניברסיטה שבה הוא מלמד. הסיבה לכך היא פשוטה: להגיד "החזרתי בתשובה חמישה פרופסורים בהרצאה אחת"  זה קל מאד, בייחוד כשאף אחד לא יכול לבדוק את זה.

לעומת זאת, לשקר ולהגיד שהחזרת בתשובה את פרופסור אליהו ישראלי (או שם ספציפי אחר)  מאוניברסיטת תל אביב (או אוניברסיטה ספציפית אחרת) זה מתכון בדוק לכישלון:  או שיסתבר שאין פרופסור כזה, או שיסתבר שיש, אבל הוא לא שינה את עמדותיו הדתיות בשלושים השנים האחרונות.  סביר גם שפרופסורים לא בוחרים דווקא לשמוע את אמנון יצחק, למרות שאמנון יצחק מאד היה רוצה.  אנשי מדע מעדיפים תוכן רציני.

עודד

חופש

שירה לשי

שי היקר - המשפט האחרון בשאלתך "האם הוא הצליח להעמיד את מפעיל האתר שלכם על מקומו" מסגיר אותך ואת "תמימות" שאלתך. למרות שאני מבינה מי אתה, ולמה אתה חותר, אשיב לך בקצרה: שמועות כאלה מופצות בידי מי שמבקש שיאמינו להן. אין שום סיכוי שהטפות שקריות, חסרות בסיס עובדתי, המתובלות באמונות-הבל ובייחוד בהפחדות מן הסוג הנחות ביותר, תתקבלנה על דעתו של אדם בר דעת, ואידך זיל גמור.

בברכה

שירה, חברה בצוות אתר חופש -  הרחוקה מאמנון יצחק ומחבר מרעיו כרחוק מזרח ממערב.

חופש

מירב (שם בדוי) לאתר חופש

שמעתי על שני מרצים, רופא וכימאי, שהיו בערכים והחזירו בתשובה המון אנשים. מה יש לכם להגיד על כך? בטח אין לכם תשובה ואתם תתחמקו כמו שאתם תמיד עושים.

מירב

חופש

בועז למירב

שלום מירב, כאן בועז מאתר חופש. דיברת על שני מרצים, רופא וכימאי, אשר היו ב"ערכים", והחזירו הרבה אנשים בתשובה. לפני שאבנה תשובה מסודרת, אני רוצה להצביע על כמה נקודות חשובות - עם חלקן יהיה לך יותר קל רגשית, ועם חלקן פחות:

אם הצליחו שני המרצים האלה להחזיר מישהו בתשובה, אלו בוודאי לא היו עמיתיהם מתחומי הרפואה והכימיה, משום שאיש לא שמע על הליכה המונית של כימאים ורופאים ל"אור שמח".

המסקנה מכך היא, שהטיעונים לחזרה בתשובה של שני אלה, אם אכן היו רופא וכימאי, לא היו מתחומי המדע שהם התמחו בהם, אלא מתחומים אחרים. בשבוע שעבר נתפס תאילנדי עובד זר, שסיפר לחבריו שהוא רופא שיניים. רבים האמינו לו ונפלו בפח. כבר שמענו על התחזויות כאלה.

הסיפורים על מדענים ב"ערכים" היא תופעה החוזרת על עצמה אצל מחזירים בתשובה: מומחים מתחום אחד (אם אפשר לכנות אותם "מומחים") מדברים על תחום אחר. כך אנחנו פגשנו כבר שחקן תיאטרון לשעבר, אשר מדבר על אבולוציה, נגן גיטרה המדבר על פסיכיאטריה,  ב"י (בוגר ישיבה) המתחזה למתמטיקאי המתרשם מדילוגי אותיות  (מתמטיקאים לא מתרשמים מזה), ועוד ועוד.

פרופ' ישעיהו לייבוביץ, איש ברמה מדעית ותרבותית גבוהה מאד, היה יהודי דתי והאמין באלוהים (אמנם, האמונה שלו היתה אחרת) והוא בז בשאט-נפש לכל אותם מחזירים בתשובה, אשר אינם דוברים אמת. ישנם עוד הרבה אנשים דתיים חכמים רבים מאד, ומתחומי מדע שונים, והם בדרך כלל הם לא מבססים את אמונתם על תחום המדע בו הם מומחים.

בשורה התחתונה - יש אנשים חכמים חילונים, יש אנשים חכמים המאמינים בדת היהודית (חסידים, ליטאים, ציונים ועוד), יש אנשים חכמים נוצרים (קתולים, פרוטסטנטים, אנגליקנים, קלוויניסטים ועוד), יש אנשים חכמים מוסלמים (סונים, שיעים, אללאווים ועוד), יש אנשים חכמים המאמינים בדת ההינדית, כולל אחד מהמתמטיקאים המבריקים ביותר - רמאנוג'אן. וברור שחלק מהם, כמו כל בני-אדם, טועים. ואם הם אינם טועים - אז איזו היא הדת "הנכונה": היהודית? ההינדית? הרמאנוג'אנית?

אני מאמין שאני צודק - ושאין אלוהים - גם אם יש אנשים חכמים האוחזים בדעות אחרות.

כל טוב,

בועז

חופש

יוסף (שם בדוי) לאתר

בס"ד

שלום - על זה שיש אלוקים כמובן שאין ברצוני לשכנע אתכם, כי מאמין ומשוכנע שגם בתוככם אתם מאמינים שיש אלוקים, (אפילו אם תגידו שאין). אני לא מאמין שיש מישהו שיש לו ספק בכך (ושיהיה הכי חילוני בעולם). אני מזמין אתכם לשבת בשורה הראשונה של הרצאתו של הרב אמנון יצחק. הוא ישמח לענות לכם על כל שאלה... הרבה כמוך באו להרצאה של הרב התנגחו איתו ולבסוף חלקם אף השתכנעו. אני לא מכיר את הרב באופן אישי, גם הוא וכל הצוות שלו אינם מכירים אותי, אך אני יכול לסדר לך מקום בשורה הראשונה של ההרצאה.

פעם אחת הגיעו ארבעה פרופסורים חילוניים לגמרי ששאלו אותו שאלות, התעמתו איתו, התנגחו איתו ולבסוף לאחר זמן רב של דו שיח הם קמו ואמרו. כבוד הרב - כל הכבוד נתת לנו תשובות על כל השאלות ואף הוכחת לנו שאנו טעינו בדברים שלו ידענו עליהם.

אז אחי אם תרצה שאסדר לך מקום בשורה הראשונה שלו בהרצאה תשלח לי אימייל ואני אעשה הכל כדי שבאמת תשתכנע (אולי קצת) על כך שאנו נשמות שמופעלות מלמעלה.

חופש

רוני ליוסף

יוסף שלום,

על זה שאין אלוהים, אני לא מתכוון לנסות לשכנע אותך. אני בטוח שאפילו למאמין הכי גדול, עמוק עמוק בתוכו מקנן הספק, ולו הכי קטן, שהאלוהים - שבו הוא מאמין - באמת קיים. ככל שהאמונה חזקה יותר, כך הספק הזה חבוי עמוק יותר, אך בוודאות הוא קיים, מעצם ההגדרה של אמונה: לחשוב שמשהו נכון ללא ראיות לכך. (ואם תתחיל לדבר על ראיות לקיום האלוהים, אז כבר לא מדובר באמונה אלא בעובדה מוכחת.)

אני מזמין אותך, לא לשבת ולהקשיב לדמות כריזמטית, אלא לשבת ולקרוא ספרים ביקורתיים - ספרים שיכולים לפתח לך את הכלים לחשוב ולשפוט בעצמך מה נכון ומה לא, ולא לתת למישהו אחר להחליט על זאת בשבילך. אני מתכוון לכל ספר שמופיע ברשימת הספרים של אתר חופש במדור "מאמרים וספרים". אם אין לך משאבים לקנות כזה ספר, כתוב לי, ונראה מה אפשר לעשות. לחילופין, כדי לגרות לך את התיאבון, אשמח לשלוח לך בחינם חוברות קצרות של אתר חופש - כל מה שאתה צריך לעשות הוא לספק לי כתובת למשלוח.

ארבע פרופסורים? הרשה לי לפקפק בכך. ממי שמעת על כך?  מאמנון יצחק בעצמו? הנה דוגמא של חשיבה ביקורתית: אם אתה רוצה להאמין, אז די לשמוע את זה מאמנון יצחק. אם אתה רוצה, לעומת זאת, את האמת, אז תרצה לפחות לדעת את השמות של הפרופסורים, מתי הם שמעו את הרב, ומה בדיוק אמרו כששמעו את דברו. (אגב, אם הם פרופסורים להיסטוריה, למשל, זה לא אומר שהם מבינים בתורת האבולוציה, לדוגמא, יותר מהאיש ברחוב...)

בקיצור ידידי, אם אתה רוצה ללמוד לחשוב בעצמך ולהגיע למסקנות על סמך עובדות אובייקטיביות, ולא מה שמישהו, כריזמטי ככל שיהיה, רק אומר שנכון, אז רק שלח לי אימייל, ואני אעשה כמיטב יכולתי כדי שתוכל לפתח חשיבה ביקורתית ועצמאית.

בברכה,

רוני

חופש

הוספת המערכת:

האם שמעת, יוסף, על ארבעת הפרופסורים מפיו של אמנון יצחק, או מישהו משליחיו, או ממחב"ת אחר? הרינו לתת לך דוגמא מאלפת לאופיו של טיעון "הגיוני" שכזה:
שני חסידים מתווכחים ביניהם בסוגיה, הצדיק של מי מהם גדול יותר.
אומר האחד: הצדיק שלי - אלוהים בכבודו ובעצמו מתגלה לפניו בכל שני וחמישי.
שואל השני: מי אמר לך שאלוהים בכבודו ובעצמו מתגלה לפניו בכל שני וחמישי?
משיב הראשון: הוא בעצמו אמר לי.
שואל השני: הוא בעצמו? ואם הוא משקר?
עונה הראשון: אני מתפלא עליך! צדיק כזה גדול, שאלוהים בכבודו ובעצמו מתגלה לפניו בכל שני וחמישי - הוא ישקר???


אפריל 2005


חברים ב- עוצב על ידי