אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 72-71: יוני-יולי 2004

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, אקו, גרשון, דורון, דפנה, נדב, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה ושרון

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

ארגון "אל-המעיין" שהיה מנוף של אריה דרעי לחיזוק ש"ס בפריפריה במשך שנים הולך והופך לקוריוז.

אנו מהמרים שהם יחזרו לממשלה, יחזרו לקופת המדינה, אל המעיין תחזור ותפרח כבעבר.

15.6 (ה): בג"ץ התיר מכירת חזיר בשכונות חילוניות, ואסר בדתיות.

נישואים אזרחיים? חלומות באספמיה

2.6 (ה): הרב בקשי-דורון קרא, בהתבטאות פומבית, לבטל את החובה להתחתן בנישואים דתיים.

2.6 (חדשות וואלה): הרב הספרדי לישראל שלמה עמר דחה את דברי קודמו בתפקיד, הרב בקשי-דורון, ואמר: אף רב לא יסכים לנישואים אזרחיים.

4.6 (ה): "מחלוקת חוק הנישואים" - כתבה מאת אבירמה גולן: הרב בקשי-דורון חולל סערה כשקרא לבטל את חוק הנישואים. אבל לא צריך להתבלבל: דבריו אינם נובעים מדאגה לחילוני. הוא פשוט דואג לשימור ההלכה.

10.6 (חדשות וואלה): הממשלה תציע רישום אזרחי כתחליף לנישואים: ועדת בר-און עומדת להגיש הצעת חוק שלפיה יתאפשר רישום בני זוג במסלול אזרחי.

תינוק שמת בטרם נולד. ראו מה קרה בסוף חודש יולי...

17.6 (ה): "הצעתו של הרב בקשי-דורון לבטל את חוק הנישואים תועיל ליחסי דתיים-חילוניים" - מאמר מאת זלי יפה, סגן-נשיא בית הכנסת הגדול בירושלים.

היחסים חשובים פחות. חשובות יותר זכויות-האדם של החילוניים ככלל, של הציבור ההומו-לסבי הגדול ושל "פסולי החיתון" האומללים, שהדת היהודית מתעמרת בהם, והציבור החילוני ברובו אדיש לסבלם.

22.7 (ה): הקיפוח יתוקן באמצעות קיפוח - מאמר מאת יונתן ברמן - משפטן באגודה לזכויות האזרח, וחני בן-ישראל - רכזת התחום המשפטי באגודת ההומואים, לסביות, ביסקסואלים והטרנסג'נדרים - לאחר חקיקת החוק תהיה ישראל למדינה היחידה שהקימה משטר חלופי של רישום זוגיות שאינו כולל בני זוג מאותו מין.

26.7 (ה): לפיד הציג לממשלה את הצעת חוק "ברית הזוגיות" לנישואים אזרחיים. הקהילה ההומו-לסבית מתנגדת, וטוענת שההצעה איננה כוללת הכרה חוקית בנישואים של בני אותו מין.

חילוניים רבים מתנגדים אף הם להצעת החוק בטענה שההצעה מתייחסת ל"ברית זוגיות" ולא לחתונה, או לנישואים, כמקובל בכל חברה, והבדל סמנטי-לכאורה זה טומן בחובו מוקשים ומכשלות רבות בעתיד.

29.7 (ה): בר-און וסלומיאנסקי פרשו מהוועדה לניסוח תחליף אזרחי לנישואים דתיים בטענה, שטומי לפיד הכשיל את חוק ברית הזוגיות.

אתר חופש מקווה שהצעת החוק תועלה שוב בקרוב, והפעם עם שינויים מהותיים בתכניה ובצורתה: חוק נישואים אזרחיים, לא רק ברית-זוגיות, וחוק שיחול על כל אזרח המבקש זאת, ללא הבדל מין ומוצא.

כללי

24.5 (ה): עולה מאתיופיה פוטרה בימים האחרונים מעבודתה במסעדה בערד בשל דרישת מזכיר מחלקת הכשרות בעיר בטענה, שהיא "ספק יהודיה".

1.6 (חדשות וואלה): "יש להפריד את הדת מהצלחת: אוכל לחוד ודת לחוד, ואיש באמונתו יחיה" - מאמר ב"צו פיוס" מאת שלמה רודד, מבעלי רשת הבשר הלא-כשר "יוז'י".

ראו החוברת "לחיות חופשי".

2.6 (י - Ynet): חברת "אפיליידי", שהשיקה אתמול מוצרים חדשים להסרת שיער, נכנעה ללחץ חרדי ו"הלבישה" את הדוגמנית שבשלטי הפרסום.

10.6 (ה): בנות דתיות פמיניסטיות יכולות לבחור במסלול המשלב שירות צבאי עם לימודי תורה גבוהים. כך הן זוכות לגיבוי מימסדי וסיוע רבני.

15.6 (ה): עוד סמל חילוניות בירושלים - בית-הספר "רנה קאסן" - יהפוך לבית-ספר חרדי.

18.6 (ה): "הרבנים סימנו את בית-שמש" - כתבה מאת דניאל בן-סימון: פרשת החזיר, שהסעירה השבוע את בית-שמש, מסמלת את המאבק האמיתי שמתנהל בעיר: החרדים נחושים להפוך אותה לבני-ברק. החילוניים מתכוונים להשיב מלחמה שערה.

20.6 (ה): "רבנים ליטאים העבירו אחרי השואה 4,000 מטובי הנערים היהודים ממרוקו לישיבות שהתרוקנו באירופה ובארה"ב. האם היתה זו סולידריות יהודית או תועלתנות?" - כתבה מאת אריה דיין. ד"ר לופו, שכתב את הספר "ש"ס דליטא - ההשתלטות הליטאית על בני-תורה ממרוקו" טוען: "זו לא היתה פעילות אלטרואיסטית. הוציאו את השמנת שבשמנת והעבירו לישיבות ליטאיות", וזו הובילה, מאוחר יותר, ללידתה של ש"ס.

24.6 (שתי ערים): "כל התשובות נכונות" - כתבה על אלפי ילדים חילוניים הנקלטים ברשת החינוך הדתית "שובו": צריך לחבוש כיפה, להתלבש צנוע, להתפלל בבוקר, אבל ההורים מתלהבים דווקא מהמשמעת הנוקשה, מהכיתות הקטנות, ומלימודי אנגלית ואלקטרוניקה כבר בכיתה א'.

ולציבור החילוני הגדול אין שכל לעשות דבר כזה עבור ילדיו?

24.6 (חדשות וואלה): המקובלים יצטרכו לתת קבלות: היועץ המשפטי לממשלה העביר חוות-דעת לנציבות מס-ההכנסה, לפיה יש לגבות מסים מתשלומים שמקבלים "מקובלים" עבור ברכות ועצות.

4.7 (חדשות וואלה): הצנזורה בארץ מעלה את הרף ולא מתירה להציב בירושלים ובאשדוד כרזות של הסרט "ספיידרמן 2" בהן נראית קירסטן דנסט חשופת-חזה.

4.7 (חדשות וואלה): כוח כיבוי-אש השתלט על דליקה שאחזה בפתקים בכותל המערבי בעזרת הנשים.

למה-מה? עונש מאלוהים על שהכותל איננו כשר?

7.7 (חדשות וואלה): בג"ץ הקציב חודשיים לקביעת קריטריונים לקצבאות אברכים.

12.7 (ה): שרון מנסה להגדיל את מספר המתגיירים: בתי הדין לגיור יועברו לאחריות משרדו.

שיעביר באותה מכונית גם את מערכת הנישואים לאחריותו.

12.7 (ה): דליה איציק (עבודה) קראה לראש הממשלה לסגור ישיבה הפועלת בצמוד לקבר רחל ולפזר את אנשיה "לפני שהנבט הזה יצמח גידול פרא נוסח חברון".

והאם גידולי-פרא בנוסחים אחרים טובים יותר?

14.7 (חדשות מורשת): אוסם מקימה את "אוסם-לנד" - פארק שעשועים ייחודי למגזר הדתי.

20.7 (ה): צלם בהיכל הדמוקרטיה - מאמר מאת ח"כ רוני בריזון (שינוי), התוקף את "חוק המזוזות", שעבר בקריאה ראשונה בכנסת, ושהוצע בידי ח"כ החרדי ליצמן. "אין לי דבר נגד מנהגי הטומאה-טוהרה הביזאריים של האורתודוקסיה היהודית" כותב בריזון - "האם זו סיבה לחייבם בחוק?"

20.7 (י): מצלמות וידאו יחליפו את משגיחי הכשרות במחלבות בחוץ-לארץ.

אז מי יממן למשגיחים את הטיולים? אנו מהמרים שכבר יימצא פיתרון על חשבון משלם המסים.

22.7 (ה): בג"ץ חייב את משרד החינוך לתקצב את שעות התפילה שמפעילה רשת תל"י לתגבור לימודי היהדות, המקורבת לתנועה הקונסרווטיבית, כפי שהוא מתקצב תפילות בחינוך הממלכתי-דתי.

הגיע הזמן שגם התנועה הגדולה ליהדות חילונית תיצור לעצמה מערכת "תפילות" אנושיות, מוסריות, סובלניות ופלורליסטיות, ותדרוש אותן זכויות ותקציבים המוענקים לארגונים היהודים-דתיים למיניהם.

25.7 (ה): מיסיונריות אצל הרפורמים? תמר רותם, בכתבה גדולה שואלת: "האם הרפורמים מאמצים את שיטוח האורתודוקסים? - במחנה הנוער של התנועה ליהדות מתקדמת (=רפורמית), 40% מהמשתתפים אינם באים ממשפחות רפורמיות אלא מבתים חילוניים - מצטרפים פוטנציאליים לתנועה".

27.7 (י): אחרי אישור הקבורה החילונית בבתי קברות רגילים, מתכוונת הממשלה לצרף חילוניים להנהלות חברה קדישא. החרדים, בתגובה, מאיימים להקים בתי-קברות משלהם.

הקימו לכם וניפרד בכיף!

28.7 (ה): גם בית הספר "רמז" לא יישאר לתלמידים החילוניים בבני-ברק, התיכון החילוני היחיד שנותר בבני-ברק, והוא עומד להיסגר.

דין רודף

30.6 (ה): אביגדור נבנצאל, רב העיר העתיקה: "לפי ההשקפה, מי שמוסר שטחי ארץ ישראל לידי גויים דינו דין רודף".

"לפי ההשקפה"? השקפה של מי? של יגאל עמיר? נו, אז זה כבר לא כל כך מקורי. אבל תראו:

1.7 (מ - חדשות nrg): "תיזהרי, אנחנו נפגע בך, מי את בכלל? שרמוטה" - איומים על חייה של ח"כ יולי תמיר, שיצאה נגד המצדדים בדין רודף.

13.7 (ה): "יהדות מסוכנת" - מאמר מאת ספי רכלבסקי (ראו גם הספר "חמורו של משיח") - על דבריו של אביגדור נבנצאל, הרב של העיר העתיקה לפני שבועיים. הבעיה אינה רק אצל נבנצאל, טוען רכלבסקי. "לדאבון לב לא ניתן לנתק בין הרב נבנצאל לגדולי ישראל".

בשר חזיר

15.6 (ה): בג"ץ התיר מכירת חזיר בשכונות חילוניות, אסר בדתיות, והורה לרשויות המקומיות לדון מחדש בחוקי העזר האוסרים על מכירת בשר חזיר. המשפטן זאב סגל: ללא מנצחים וללא מנוצחים.

21.6 (ה): פסיקת בג"ץ תרבה מחלוקת - מאמר מאת עו"ד אברהם פכטר: "במקום פתרון החלטי בעניין מכירת בשר חזיר החזיר בג"ץ את הכדור לרשויות... אם יש למישהו אשליה, שהנושא נפתר או קרוב לפתרון, צפויה לו אכזבה. הבעיה רק קבלה תאוצה, ועוד נכונו לנו מריבות והרבה לילות לבנים".

24.6 (ה): פסיקת בג"ץ בסוגיית אכילת בשר החזיר מקדמת את הפרדת הדת מהמדינה - מאמר מאת רומן ברונפמן: "זו פסיקה צודקת, משום שהיא מצדדת בעיקרון שלטון הרוב ועם זאת מגנה על רגשותיהם של יהודים מאמינים".

מדע

1.6 (מ): מדענים גילו את כוכב הלכת הצעיר ביותר, והוא "ינוקא" בן מיליון שנה (בהשוואה לגילו של כדור הארץ "הקשיש" 4.5 מיליארד שנה. הכוכב נמצא בקבוצת הכוכבים "קנטאורוס".

8.6 (ה): חללית המחקר קאסיני-היגנס מתקרבת לכוכב הלכת שבתאי. שבתאי מהווה תעלומה, שכן הוא כוכב ענקי, בעל טבעות ענקיות שאין להן עדיין הסבר ברור.

8.6 (ה): במערת טאבון שבכרמל נחשפו כלים שנוצרו לפני 350-250 אלף שנים

קיראו גם על החוקר הישראלי פרופ' אברהם רונן, שחקר את מערת טאבון.

11.6 (מוסף הארץ): "ככה אנחנו רוצות" - כתבה מאת תמר רותם על צעירות דתיות, רווקות, המבקשות להיות אימהות חד-הוריות באמצעות הזרעה מלאכותית, ונעזרות בבנק הזרע.

14.6 (ה): מצבור שרידי דינוזאור מסוג רופגוס פרימוס, שהתגלה בניג'ר שבאפריקה עשוי לחולל מהפך בהבנת התהליך שבו נוצרו היבשות. ייתכן והינתקותן של אפריקה ודרום-אמריקה חלה לפני 100 מיליון שנה, ולא לפני 120 מיליון כפי שחשבו עד כה.

22.6 (ה): מערת קבורה שנחשפה בפקיעין שינתה את ההשקפה על יישוב הגליל לפני 6,000 שנה. התגלו בה ממצאי קבורה רבים, המעידים על כך שמדובר בחלק מתרבות שנמשכה צפונה אל תוך לבנון של ימינו.

24.6 (ה): מחקר של מבנה האוזן התיכונה במאובנים של אדם מלפני 350 אלף שנה מרמז על כך, שהאוזן האנושית היתה מותאמת לקליטת דיבור כבר אז, לפני 350 אלף שנה.

6.7 (ה): לפני כמעט כ-5,000 שנה - בין 2,700 ל-2,300 לפני הספירה, שגשגה בדרום הגולן, מעל למושב רמות, תרבות עשירה (לצורך השוואה: עיתוי סיפור יציאת ממצרים מוערך ב-1,400 לפני הספירה). בחפירות שנוהלו במקום בידי צוות חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב התגלו מבנים וכלי-בזלת וחרסים אופייניים למתקני תעשיה ואגירה, בית קברות ובו מבני קבורה מעוגלים, וחומות ביצורים אדירים שנהרסו בשריפה, שסיבתה טרם התגלתה.

6.7 (ה): מאמר על תפקידן האקולוגי החשוב של הצפרדעים והקרפדות, החיות מזה 180 מיליון שנה, משמידות יתושים ומזינות דגים בביציהן הרבות.

13.7 (ה): בקניה נמצאו חלקי גולגולת של הומיניד קדום, שחי לפני כ-900 אלף שנה. החוקרים מתלבטים אם מדובר בהומו-ארקטוס, או בהומיניד שונה, קטן ממנו.

קיראו על ההומו-ארקטוס.

25.7 (ה): התפתחות אבולוציונית מהירה: במפרצי האלמוגים במחסום השוניות הגדול באוסטרליה התגלה בעל-החוליות הקטן ביותר בעולם: דג באורך 7 מ"מ. במשך שנה אחת מתחלפים כמה דורות של הדג הזה - ממצא המעיד על התפתחות אבולוציונית מהירה מאד.

פסקי-הלכה, אמונות-הבל או סתם הבלים

23.5 (מ): איזי שרצקי, הבעלים של קבוצת הכדורגל קרית-שמונה הבהיר "בשנה הבאה יתעסקו בקבוצה שלו בכדורגל, לא בקברי-צדיקים ובקמיעות. אין ולא יהיה קשר בעונה הבאה בין הדת לכדורגל".

ברוך השם :-)

3.6 (חדשות מחלקה ראשונה - nfc): סערה חדשה בעולם החרדי: סרטנים זעירים נמצאו במי השתייה בניו-יורק.

14.6 (מ - חדשות nrg): "כל הבתולות שמאלה, כל האברכים ימינה" - על פי תוכנית ההתנתקות החדשה לרחוב האדמו"ר מוישא בשכונת קהילת ויזניץ בבני-ברק, יחולק הרחוב לשניים - הצד המערבי יוקדש לגברים, והמזרחי לנשים.

מזעזע, בייחוד לאור התבטאות דומה אבל אחרת, במקום אחר, לפני ששים שנה...

21.6: (מ - חדשות nrg): הרב עובדיה יוסף יוצא למאבק נגד מכונות הגילוח: "הן משחיתות," פסק, "יש להשתמש במספרים".

22.6 (ה): עשר שנים אחרי מותו, רוחו של הרבי מלובביץ' סוחפת המונים. חב"דניקים שמאמינים שהרבי עודנו חי חגגו אתמול במפגש המוני את יום פטירתו.

הוא לא רק סתם חי - הוא גם מעניק ברכות:

27.4 (י - Ynet): הרבי מלובביץ' יעניק ברכה למצביעים נגד הנסיגה.

לאור החלטת היועץ המשפטי (ראה לעיל) ייאלץ הרבי גם לשלם מס על רווחיו מהברכות...

23.6 (מ): חבלי משיח - כתבה מאת אבישי בן-חיים: הרבי פשוט מסתתר.

24.6 (שתי-ערים): "מראה עיניים" אינו מקובל על חלק מחסידי חב"ד. מבחינתם הרבי רק נעלם באופן פלאי והוא חי וקיים. אלפים פקדו השבוע את האמפיתיאטרון בבת-ים כדי להתחזק באמונתם זו, ושהגאולה בדרך.

24.6 (י): מדי יום משתרך תור ארוך מול משרדו של האב איפרגן - "הרנטגן", בתקווה לזכות בברכתו. ספר שכתב עליו צבי אלוש מגולל מאות סיפורים על הצלחותיו הגדולות של הרב.

גם הוא הוא נותן קבלות כהנחיית היועץ המשפטי?

20.7 (ה): השר פורז (שינוי) ליועץ המשפטי מזוז: אעניק אזרחות לתושבים שהתגיירו בגיור רפורמי וקונסרבטיבי.

הגיע הזמן גם לגיור חילוני. מה, הם לא בני-אדם?

21.7 (ה): שניאור זלמן רווח, רב שנשלח למשימה הלכתית ליפאן, גילה שרצים המסתתרים באצות, מהן מכינים "סושי כשר".

אלימות, פשיעה וחשדות לפשיעה בחברה החרדית

21.6 (ה): המשטרה ממליצה להעמיד לדין את השר לשעבר שלמה בניזרי (ש"ס) באשמת קבלת שוחד... הרב ראובן אלבז, פטרונו של בניזרי, חשוד בעבירת תיווך לקבלת שוחד".

10.6 (חדשות וואלה): שלמה בניזרי, לשעבר שר העבודה והרווחה בממשלת ישראל (ש"ס) נחקר בפרשת שוחד מהקבלן משה סלע.

23.3 (י): היום - ח"כ בניזרי לחקירה נוספת בחשד שהוא וחבריו ניסו לשבש חקירה.

24.3 (ה, י): המשטרה ערכה אתמול עימות בין בניזרי לבין משה סלע, עד המדינה. "בניזרי התפתל בכיסא ושתק". "חילופי האשמות: בניזרי נגד בת הרב אלבז", פטרונו הגדול.

25.3 (ה): גורמי אכיפת החוק טוענים: למשטרה ראיות הסותרות את קו ההגנה של בניזרי.

6.3 (חדשות וואלה): תלמידי ישיבות מעורבים בטרור היהודי בחיפה.

8.3 (חדשות וואלה): חרדים שיכורים תקפו ערבים ושוטרים בירושלים.

9.3 (ה): חרדים שיכורים תקפו ערבים בירושלים.

25.3 (י): סגן ניצב אהרון גוטסדינר, סגן הרב המשטרתי נעצר לחקירה בחשד לקבלת שוחד ממכונים ללימודי יהדות בתמורה ל'קידום עניניהם" בקרב שוטרים.

5.4 (חדשות וולאה): גבאי בית-כנסת בן 78 הודה במעשי-סדום בקורבן בן 45, הלוקה בשכלו. הוריו של הנאנס דיווחו למשטרה כי בנם נוצל מינית בידי הגבאי. מחקירת המשטרה מתברר, כי הגבאי נהג לבצע את מעשיו אחת לשבוע לאחר שהביא את קורבנו לעזרת הנשים של בית-הכנסת.

9.4 (ה): בקבוק תבערה נזרק ביום רביעי (7.4) אל ביתו של הרב פרנקל ביבנאל. "תושב היישוב: הרב פרנקל הביא את הברסלבים למושבה, אבל הם צברו כוח ופנו נגדו. עכשיו זה מתנקם בו".

קיראו על יבנאל.

18.4 (ה): אלחנן בן-חקון, החילוני בעל חנות "פוטו אלן" במאה שערים, זוכה מאשמת הריגתו של החרדי יהודה סמט לפני שנתיים בן-חקון היה נתון לרדיפות והתנכלויות קשות מצד חרדים תושבי השכונה, והדחיפה שדחף את הנפטר בוצעה לא בכוונה בעת שניסה להימלט מתוקפיו החרדיים.

19.5 (חדשות וואלה): הרב דב ליאור, ראש ועד רבני יש"ע, פרסם הערב הודעה בה הוא קובע, כי "מותר לצה"ל לפגוע תוך כדי לחימה באוכלוסיה אזרחית שכביכול חפה מפשע".

3.6 (שתי ערים): קרב הנהגה מר על ירושתו של הרב שלמה מיידנצ'יק, שנפטר בשבוע שעבר. הרפרטואר: השמצות לא ממש כשרות, תביעות משפטיות ולחצים מניו-יורק. כתבה מאת עופר גרינשטיין.

9.6 (הארץ): איפה היה אלוהים כשאבא הכה, הרעיב ואנס - מאמר מאת תמר רותם על אלימות והתעללות בנערים בחברה הדתית-חרדית.

24.6 (חדשות וואלה), 25.6 (ה): הרב ניסים קדוש, ינון אסולין, עובד בישיבה ואדם נוסף, נעצרו בידי משטרת ירושלים בחשד שהונו את בתי המשפט ואת המשטרה, כי דיווחו על מוסד לשיקום תורני שכביכול נמצא בבעלותם וקבלו כסף על כל עציר שנשלח למעצר בית אצלם. התברר למשטרה שהמוסד כלל אינו קיים, והעצירים הסתובבו חופשי, בהם אנס מאזור הדרום וגברים שנחשדו באלימות כלפי בני משפחותיהם.

1.7 (מ - חדשות nrg): "תיזהרי, אנחנו נפגע בך, מי את בכלל? שרמוטה" - איומים על חייה של ח"כ יולי תמיר, שיצאה נגד המצדדים בדין רודף.

7.7 (השבוע בחדרה): חשד לאי-סדרים כספיים במועצה הדתית בחדרה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי