אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

26.11.02

מה עושים כאשר חרדים מנסים להקים "כולל" בשכונה חילונית?

רונן מראשון-לציון מערב כתב לאתר חופש על הקמת בית כנסת וכולל בשכונה החילונית בה הוא גר - קראו כאן.

בהמשך קבלנו ממנו את המכתב הבא:

במהלך השבוע האחרון קיבלתי מספר איומים על חיי מצד גורמים המזוהים עם תומכי הכולל. המתקשר או המתקשרים איימו לשפד אותי, לערוף את ראשי, ולעגו ליחסים הומו-סקסואליים, לכאורה, שיש לי עם טומי לפיד ועם יוסי שריד. מיותר לציין שאני מעולם לא נפגשתי או שוחחתי עם אף אחד מהם. הגשתי תלונה במשטרה, אך למיטב ידיעתי המשטרה לא תפעל בשלב זה לאתר את הגורמים המאיימים.

העירייה ויו"ר סיעת ש"ס במועצת העירייה טוענים שבדיתי את הסיפור, והם מסירים מעצמם כל אחריות לליבוי השינאה, למרות שדוברת העירייה כינתה אותנו אנטישמיים.

אנו, תושבי השכונה, ממשיכים להחתים תושבים על עצומה נגד הכולל. עד היום החתמנו כבר מאות תושבים.

אני מאמין שהשבוע נוכל לקבל חוות דעת משפטית מקצועית, וכפי שנראה נוכל למנוע מהם את המשך הבנייה או את האיכלוס.

אני זקוק לעזרתכם בנוגע לעובדות הבאות. התקשר אלי הרב ניסים נפתלי, ראש המוסד של הכולל. לטענתו מדובר בבית-כנסת והוא אינו מבין את התנגדותנו. ידוע לי שהרב נפתלי בנה מספר כוללים בעבר.

תודה
רונן.

ראשון לציון מערב - כולל חרדי

תשובתו של ניצן:

קל לתת עצות וקצת יותר קשה לעזור במעשים. בשעתו הייתי בשכונה מסוימת בחולון, בה נבנה בית-כנסת לא חוקי. ניסינו להחתים תושבים למען סילוקו. בודדים חתמו, והרוב הגדול הסכים אולי להכיר בבעיה מסוימת, אבל "היה לו קשה לחתום נגד בית כנסת" וכו' וכו'. התוצאה: כיום עומד בשכונה בית כנסת חדש לתפארת, חציה התחרדה, על כל בנין אתה מוצא שלטים של "שמע ישראל" וכו' מחירי הדירות ירדו פלאים וכל החנויות נהיו גלאט כשר.

למרות שזה קשה, נסה אולי להשתמש בסיפור הזה לשכנע קצת את אותם החילוניים הבורים במשמעות העניין. בנוסף, ניתן אולי לפנות לעמותת "עם חופשי" - יכול להיות שהנושא המשפטי אצלם עוד פעיל - היה להם בשעתו עורך דין שהתמצא בדיוק בנושאים האלה - פרטים באתר חופש - במדור "אירגונים".

ניצן.


תשובתו של עו"ד אגמון:

שלום רונן,

שמי שגיא, אני עורך-דין וחבר בוועד המנהל של עמותת ע.ל.ה.-חופש. בנושא ההטרדות הטלפוניות, נסה לפנות לבזק. יש להם יחידה שמטפלת בהטרדות טלפוניות, והם יוכלו לחקור ולמסור למשטרה את מספרי הטלפון של המתקשרים אליך. אם המשטרה לא תחקור, תוכל כמובן להגיש קובלנה פלילית או תביעה אזרחית בגין האיומים כנגדך.

לגבי נושא הכולל - שאני מבין שהוא הבעיה האמיתית, זוהי בסופו של דבר שאלה של תכנון ובנייה, ואני מבין שיש עו"ד שמטפל כבר בנושא.

לאחרונה ניתנו בבית המשפט המחוזי, ובעקבותיו בבית המשפט העליון, פסקי דין מצויינים בנושא דומה (שם היה מדובר בגן חרדי שנפתח בשכונה חילונית, מבלי להתייעץ בתושבים). שווה להמשיך ולהיאבק, ובמידה ותזדקקו לעזרה נוספת, אוכל לנסות לעזור.

מי שרוצה ליצור איתי קשר שיכתוב לאתר - מכתבו יועבר אלי ללא דיחוי.

שגיא.


תשובתו של אוהד:

לגבי איומים - דאג שלטלפון שלך יוצמד רשם קול, ותקליט את כל ההודעות. כך יהיה בידיך בסיס לפנות למשטרה ולעורך דין שייצג אותך. כל איום הוא מעשה פלילי.

באתר חופש, במדור "השתלטות חרדית" תמצא המון חומר לגבי תגובות של תושבים לפתיחת כולל. קרא בעיון מה קרה בכל יישוב. פתיחת כולל מסוכנת לתושבי שכונה חילונית הרבה יותר מפתיחת בית כנסת, משום שבכולל גרים חרדים 7 ימים בשבוע, הם בונים לעצמם מקווה ובית-כנסת, מרבית הכוללים שנבנו בתוך ישובים חילוניים הפכו, או למעשה נוצרו מלכתחילה למטרה זו - להיות מוקדי הטפה לדת, מוקדים להחזרה בתשובה, בסיסים ליציאה לעבודת שטח של מטיפים, מחלקי כרוזים ומשדלים להנחת תפילין בקרנות רחוב. זה מסוכן מאד, וחובה על תושבי השכונה להתנגד לזה בכל דרך חוקית, נמרצת ובלתי מתפשרת. אתם חייבים לקבל סיוע של חברי כנסת, והיום הם זקוקים לכם יותר משאתם זקוקים להם - בגלל החשיפה לבחירות, וכמובן - עיתונות, והטוב ביותר בתחום זה היא הטלוויזיה.

בהצלחה, ושלח אלינו כל מידע נוסף לגבי המתרחש,
אוהד.


קראו כאן על המשך המאבק.חברים ב- עוצב על ידי