אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

8.1.03

עדכון על המאבק בהקמת המרכז החרדי במערב ראשון לציון

מאת רונן מאירי - מרכז ועד הפעולה

הפרטים הם באחריותו של הכותב

על המאבק בהקמת המרכז החרדי בראשון לציון מערב קראו כאן.

מסמך זה אופייני למקרים רבים אחרים שאירעו בישובים חילוניים בארץ, והוא מועלה באתר על מנת לסייע בידי התושבים החילוניים של ראשון לציון מערב, ועל מנת שכל תושבי המדינה החילוניים יידעו במה מדובר, יזהו מיד כל מעשה או "הבטחה" דומה, ויתארגנו מראש, כהלכה, למנוע השתלטות דתית-חרדית צפויה על יישובם.

ראשון לציון מערב - כולל חרדי

ביום 8.1.2003 התקיימה פגישה במשרדי חבר המועצה דב צור, בהשתתפות נציגות ועד הפעולה נגד הכולל והרב נפתלי שמקים את הכולל. להלן תמצית השיחה, שיש לה חשיבות לאור החריגות הצפויות בהפעלת המבנה ונוסחת הפשרה המוזרה שהועלה בדיון. בפגישה נכחו חברי מועצה מר דב צור ומר מוטי דיקובסקי, נציגי הכולל: הרב נפלי ומר שמעון, ונציגי התושבים - דר' אופלטקא יזהר (נאות אשלים), אבנר יוסף (נווה שקמה), עופר לוי (חתני פרס נובל), ליאל אבן זהר (משפטנית תושבת מערב ראשון), רונן מאירי (מרכז ועד הפעולה).

במהלך הדיון התברר לנו, שכל חששותינו בנוגע לפעילות המבנה הפכו למציאות מרה. הרב נפתלי הרצה ארוכות על הרמה המוסרית הירודה של הנוער החילוני, והדגיש את דעתו שהוא שואף להפיץ את אמונתו בקרב תושבי המערב (אך הוא הבטיח שיעשה זאת 'בדרכי נועם וללא כפיה').

במהלך השיחה התברר לנו שהאתר לא ישמש לשימור מורשת יהדות ארם צובא (כפי שנטען מפעם לפעם). לרב אין מיצגים, הוא לא אסף כל חומר לשימור המורשת ואף לא הקצה מקום לפעילות זו במבנה (שמתפרס על שטח של 3 דונם).

למרות שנאסר בהחלטות מועצה ובהיתר על מגורים במבנה, הרב הסביר שהוא ישכן במבנה דיירים, לטענתו מטעמי בטיחות ושמירת המבנה. עובדה זו תואמת את תוכנית המבנה בה הוקצו חדרי אמבטיה וחדרים אחרים בהם יש תשתית להקמת חדרי אמבטיה.

הרב אמר שהוא מתכוון להקים אולם אירועים שישרת את הקהילה, אך התחמק מהשאלה מי היא אותה קהילה, שכנראה תבוא מחוץ לשכונות ראשון.

במהלך הדיון עלתה הצעה לפשרה, שכללה התחייבות של הרב נפתלי לא לפנות ולהחזיר בתשובה ילדים או נוער, אך כל האוכלוסיות האחרות מותרות.

חברי ועד הפעולה הרגישו שאין להם הזכות המוסרית לנהל מו"מ מסוג זה ולקבוע למי מותר לרב להחזיר בתשובה ומי לא, מה גם שאין דרך לפקח או לאכוף הסכם מסוג זה.

בשלב זה נותר בידינו רק המאבק המשפטי. גם אם מאבק זה לא יצליח לסלק את אותו גוף מיסיונרי, הוא יוכל לספק בידנו כלים ואמצעים למנוע חלק גדול של הפעולות החריגות והפעולות המיסיונריות העתידות. כבר בתחילת דרכנו ידענו, שצפוי לנו מאבק ארוך וקשה. עכשיו יותר מתמיד אנו נדרשים לפעול בנחישות יתרה. בימים הקרובים ייערך מפגש של פעילים בוועד הפעולה, כדי שיחד נוכל להרים את המאבק המשפטי.

רונן מאירי,
ראשון לציון מערב.חברים ב- עוצב על ידי