אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

הכול בא מפיצוץ?

מאת: ניצן

אחד הטיעונים המוזרים ביותר שנפוצים בעולם ההטפות הדתיות - דן בתופעה שהמדע מכנה "המפץ הגדול". המאמין הדתי מדמיין במוחו פיצוץ גדול, כמו למשל, נאמר, זה שאנו רואים חלילה בנפילתו של טיל או בהפעלתו של מטען חבלה. הפיצוץ מעיף דברים רבים מאוד לכל עבר, והנה - הפלא ופלא - הם מסתדרים בדיוק בצורה של כוכבים, אוקיינוסים, צמחים, חיות ובני אדם... נראה לכם?

אחת הדוגמאות המשעשעות לטיעון זה שואלת: מה הסיכוי שסופת טורנדו תעבור במגרש גרוטאות, ותסדר את החלקים בדיוק בצורה של בואינג 747?

הסיכוי לכך הוא כמובן אפסי, אלא שאין לכך דבר וחצי דבר עם המפץ הגדול. חשוב להבין שני דברים בסיסיים על המפץ הגדול: הוא לא היה "מפץ" והוא לא היה "גדול". זהו כינוי בלבד.

חופש

הוא לא היה "גדול", כי בתחילת דרכו מדובר בגדלים הרבה הרבה הרבה יותר קטנים מאשר מערכות שמש וכוכבים. הידע המקובל דן בגדלים שאיננו יכולים לראות אפילו במיקרוסקופ. והוא לא היה "מפץ" או "פיצוץ", אלא התרחבות מהירה. מהירה מאוד. בתהליך שזכה לכינוי "אינפלציה", התרחב/התפשט היקום שלנו טריליוני מונים בפרק זמן קצר מאוד, ובכלל - הוא עדיין ממשיך להתרחב בימינו - המפץ הגדול עדיין ממשיך.

מכיוון שהוא עדיין ממשיך, אין משמעות לדון מה קרה "בסופו" של המפץ הגדול, אבל לפחות בסופם של שלביו הראשונים לא היו לא כוכבים, לא אוקיינוסים, ובטח שלא צמחים, חיות ומטוסי בואינג. באמצעות חוקי הפיזיקה, גרמה אותה התרחבות ליצירה הדרגתית של דברים פשוטים, שאחד הבולטים שבהם היה למשל כמויות ענק של גז מימן. על פי המחקר, לקח לכוחות הפיזיקליים מאות מיליוני שנים לגרום להיווצרותם של הכוכבים הראשונים.

חופש

היקום היום הוא בן כ-14 מיליארד שנים, והתהליכים שגרמו להיווצרותם של דברים "מורכבים" יותר - הם הדרגתיים ואיטיים להחריד (ואנו יודעים עליהם די הרבה). לא פיצוץ ולא נעליים.

למעשה, טיעון ההטפה הדתי בדבר חוסר ההיגיון שביצירת דברים מורכבים מפיצוץ - הוא הודאה בבעייתיות של הסיפור הדתי. יצירה של צמחים וחיות מ"פיצוץ" זה דבר שקרה רק בסיפורים הדתיים: בא איזה "אלוהים", עשה "פוף", וערימת אדמה הפכה לבן אדם ("ויהי ערב ויהי בוקר יום חמישי ... ויברא אלוהים את האדם ... ויהי ערב ויהי בוקר יום השישי ... וייצר יהוה אלוהים את האדם עפר מן האדמה").

אם ניתן להפוך ערמת אדמה לבן אדם בפיצוץ - בוודאי ניתן להפוך גז מימן מתרחב לכוכבים, צמחים, חיות ואנשים בתהליכים הדרגתיים של מיליארדי שנים. בניגוד לטיעון הראשון, לשני יש לנו מיליוני ראיות.

ראו גם כאן.

 


יולי 2020חברים ב- עוצב על ידי