אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

תקציב הישיבות לשנת 2002 הוא 1,173,819,000 ש"ח:
מיליארד, ומאה ושבעים ושלושה מיליון,
ושמונה מאות ותשעה עשר אלף שקלים חדשים

יומן חופש

רן כותב לאתר חופש:

בהמשך לנתונים הסטטיסטים בנוגע לחרדים;

משום מה כולם מתעלמים מהעובדה שכל מערכת הבריאות מוחזקת על ידי ציבור קטן יחסית של אלו שעובדים ומשלמים ביטוח לאומי ומס בריאות. לפי ממה ששמעתי ממישהו, תלמיד כולל משלם בין חמישים למאה שקל ביטוח לאומי ומס בריאות גם אם יש לו 8 ילדים. האם אתם יכולים לבדוק את הנתונים הללו? אני חושב שזה יעניין הרבה מאוד אנשים (שמשלמים אלפי שקלים בכל חודש) לדעת שתלמיד כולל מקבל את כל השירותים הרפואיים באופן שווה למרות שהוא משלם סכום אפסי בכל חודש.

ועוד הערה: חשוב להבדיל בין תלמידי ישיבות ותלמידי כוללים במאמרים שלכם ובנתונים - תלמיד ישיבה הוא אדם שאינו נשוי ואילו אברך הוא אדם הלומד בכולל - מה שאומר שהוא נשוי. זה חשוב מפני שחשוב לדעת כמה מאותם מאתיים אלף תלמידי ישיבות הם למעשה תלמידי כולל שכן יש לזה השלכה עצומה על נושאים כגון הוצאות ביטוח לאומי ומס בריאות לילדים וכו'.

בברכה,
רן.

יומן חופש

רוני בריזון, ח"כ חדש (שינוי) מעיר:

תזכורת ממאמר שכתבתי לפני כשנה: תקציב הישיבות לשנת 2002 הוא 1,173,819,000 ש"ח. כמעט כגודל תקציבו של משרד החוץ. כמעט כפליים מתקציב משרד המדע, התרבות והספורט. (זה רק תקציב הישיבות. התקציב המלא של משרד הדתות הוא אסטרונומי: 1,722,225,000 ש"ח ). כל הנתונים הללו זמינים באתר משרד האוצר.

עכשיו: כמה "תלמידי ישיבות" יש בישראל? לכאורה זו שאלה פשוטה, בתקציב 2002 (דברי ההסבר- משרד הדתות, עמ' 15) כתוב במפורש: "תוקצבו 210 אלף תלמידים במוסדות תורניים".

כך כתוב, אבל בכל מדינת ישראל אין 210,000 גברים חרדיים. פתרון החידה פשוט: כ 85,000 הם אכן תלמידי ישיבה. מהם כ- 38,000 "בחורים" הלומדים בישיבות וכ- 47,000 "אברכים" הלומדים ב"כוללים" (ישיבות לגברים נשואים).

כל היתר, כ- 125,000, הם פשוט תלמידים בבתי ספר דתיים על-יסודיים. בתי הספר הללו ממומנים, כמובן, באופן מלא ומוחלט על ידי משרד החינוך ומקבלים בנוסף שי צנוע ממשרד הדתות... התרגיל הזה, התקצוב הכפול של מאות מיליונים, הוא קו-פרודוקציה של כל הכוחות האורתודוקסיים בישראל - חרדים, ש"ס ומפד"ל. כולם חברו יחד כדי לסדר למערכות החינוך שלהם "קופה ב' " סמויה, בסכומי עתק.

התירוץ האורתודוקסי פשוט: "זה נדרש לתגבור לימודי תורה". תגבור לימודי תורה בבתי ספר שרוב תכנית הלימודים שלהם היא, מלכתחילה, לימוד תורה? רק לחשוב מה אפשר היה לעשות עם שלוש מאות מיליון שקל בשנה. כמה מחלקות בבתי חולים, כמה מוסדות לחוסים, מעונות יום, טיפול בקשישים, עזרה לנכים, סיוע לאמהות חד-הוריות. ועדיין היו התלמידים הדתיים מקבלים בדיוק מה שמקבלים התלמידים החילונים. אבל אין גבול לחוצפה.


פברואר 2003חברים ב- עוצב על ידי