אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

יריד חתונות

כמדי תקופה התקיים בסוף השבוע האחרון "יריד חתונות" בגני התערוכה בתל אביב. כמדי תקופה כלל היריד גם דוכן של הפורום למען בחירה חופשית בנישואין.

הפורום למען בחירה חופשית בנישואין הוא קואליציה של מספר תנועות וארגונים (וביניהם "חופש") אשר עוסקים במגוון רחב של תחומים: זכויות אדם, מעמד האישה, זכויות עולים וארגונים הפועלים לקידום פלורליזם דתי, חופש דת ומצפון, סובלנות וצדק חברתי בישראל. פורום זה הוקם למען מטרה משותפת: לאפשר בחירה חופשית בנישואין , כך שכל אדם יוכל לממש את זכותו הבסיסית להינשא בישראל על פי בחירתו ומצפונו.


הדוכן של הפורום ביריד החתונות

מאות זוגות שחלפו על פני הדוכן זכו בחומר קריאה מתאים, ועם עשרות מהם נוצרה שיחה עניינית. עם זאת, מעבר להצעות שיש בידי כל ארגון להציע, ומעבר להבדלים המובנים, המוכרים והלגיטימיים הקיימים בנושא הנישואין בין ארגונים דתיים לבין ארגונים חילוניים, ישנה נקודה חשובה אחת שחשוב לזכור: העדר בסיס חוקי-מימסדי-ממלכתי לנישואין לא-דתיים-אורתודוקסיים. רק בני-זוג מעטים מוכנים לקשור קשרי משפחה ללא ההיבט הרשמי-חוקי, ועם כל הפתיחות הרבה שואלים הרוב: ומה עם הצד החוקי-רשמי-ממלכתי?

ועל כן הצורך הדחוף והברור כל כך לפעול ללא לאות בכל מישור ובכל דרך לאישור נישואין אזרחיים במדינה. בריחה עוקפת להגדרות אחרות איננה הדרך הנכונה. זכותו של כל אזרח להינשא באורח אזרחי או דתי-מתקדם, זהה לזכותו של הדתי-אורתודוכסי להינשא בדרכו הוא. איננו רוצים לוותר על המילה המקובלת בעולם כולו, "נישואין", רק משום שרבנים אורתודוכסיים מתנגדים לטקס שאינו עובר דרך השקפתם הבלעדית, קופתם וכיסם.

מדינת ישראל חתומה על "הצהרת זכויות האדם" של האו"ם, שם נאמר בין היתר (סעיף טז): "כל איש ואישה שהגיעו לפרקם רשאים לבוא בברית הנישואין ולהקים משפחה, ללא כל הגבלה מטעמי גזע, אזרחות או דת. הם זכאים לזכויות שוות במעשה הנישואין בתקופת הנישואין ובשעת ביטולם". אתר "חופש" פועל וימשיך לפעול למען קיום זכות בסיסית זו ע"י המדינה.

למידע נוסף: נישואין באתר חופש.


נובמבר 2005חברים ב- עוצב על ידי