אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

הכנסת - ועדת החינוך והתרבות בראשות היו"ר- ח"כ אילן שלגי דנה השבוע בנושא: הרצאות רבנים בפני תלמידים.

ח"כ אילן שלגי, יו"ר הוועדה: אנו דורשים ממשרד החינוך כי יפיץ חוזר מנכ"ל בו יכתב:

"במידה והוזמן רב מזרם אחד לבית ספר מסויים, חובה שרבנים מזרמים אחרים וכן מרצים בעלי תפיסה חילונית, יוכלו גם הם להציע את גישתם לתלמידים"

ח"כ אילן שלגי (שינוי)- יו"ר הועדה: "לדעתי לא צריך להזמין אנשי דת כלל לבתי הספר. אולם, אם מזמינים רב מזרם אחד, יש להזמין רבנים נוספים מכל הזרמים וכן בעלי תפיסה חילונית, כדי לשמור על שיוויון. אני דורש ממנכ"לית משרד החינוך שתקויים הבטחתה שניתנה במכתבה אלי מיום 16.9.03 כי לבתי הספר יוזמנו רבנים מזרמים שונים."

פרופ' יעקב כץ- יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך: "גב' זמיר, הממונה על יישום דו"ח שנהר, כתבה מכתב למנהלי המחוזות, ברוח הוראת המנכ"לית. הם אמורים להפיץ החוזר למנהלי בתי הספר. כבר לפני שנתיים הופץ למנהלי בתי הספר קטלוג עם שמות אישים, וגופים המומלצים להזמנה לבתי הספר, והקטלוג עודנו תקף."

ח"כ יוסי שריד (מרצ): "אני מציע שבחוזר המנכ"ל יתפרסם שאם מוזמן לבית הספר רב מזרם אחד, חובה להזמין רבנים מזרמים נוספים ואישים בעלי דעה חילונית."

ח"כ רוני בריזון (שינוי): "כחילוני, אני לא רוצה שלבית הספר של ילדיי יבואו רבנים כלשהם כדי להטיף לדת - לא אורתודוקסים, לא רפורמים ולא קונסרבטיבים, אבל אם בכל זאת מזמינים רב מזרם אחד -חייב יהיה בית הספר בהוראת משרד החינוך, להזמין גם רבנים מזרמים אחרים."

ח"כ יגאל יאסינוב (שינוי): "יש לדרוש שמשרד החינוך להפיץ שוב קיום החוברת שמוזכרים בה שמות אישים וגופים מומלצים להזמנה לבתי הספר".

הרב אהוד בנדל- נשיא התנועה הקונסרבטיבית: "לא מספיק שהמשרד יודיע: "... במידה שיוזמן רב מתנועה אחת, רצוי להזמין גם מזרמים אחרים...". המשרד צריך להיות גוף יוזם ואקטיבי ואולי אפילו עד לחיוב חשיפת תלמידים לזרמי יהדות שונים. אין לאחרונה שום שינוי בשטח והרצאות רבנים שלנו ניתנות על פי יוזמה מקומית."

הרב אברהם לייזרזון- ראש החינוך העצמאי:"הדאגה לכלל ילדי ישראל בחינוך הממלכתי, אינה נחלתם של גופים חילוניים, יש גם לנו אחריות כלל ישראלית לעתידם היהודי ולכן אנו מתנגדים להזמין מרצים רפורמים וקונסרבטיבים לבית הספר כי רק יהדות אמיתית היא התרופה למשבר החינוכי החמור, ולא יהדות מזוייפת שרק תגביר את המבוכה והטשטוש במערכת החינוך הכללית."

הרב גלעד קריב- התנועה הרפורמית: "למנהל בית ספר קל יותר להזמין רב אורתודוקסי כי הוא, בדר"כ, אינו מבקש כסף עבור ההרצאה. אם משרד החינוך מעוניין לקדם תפיסת עולם פלורוליסטית ביהדות היא צריכה לעשות זאת בצורה מערכתית.

מרטין בן מורה- ארגון מיתר: "הנושא מורכב מ- 3 בעיות: הוא לא תמיד מודע לפלורליזם ביהדות, אין לו תקציב להזמנת רבנים מזרמים שונים ואין הנחיה ממשרד החינוך להזמין מגוון רבנים".

שמואל רוטנר- ארגון מנוף: "אין מקום להכניס רבנים רפורמים וקונסרבטיבים לבית הספר כי הם אינם רבנים ואין כלל זרמים כאלה ביהדות. אי אפשר לכפות על הורים לקבל חינוך שאינם רוצים בו."

מאיר יפה- ארגון פנים: "מי שהקים את הציונות ומדינת ישראל והמאפשרים את פריחת היהדות האורתודוכסית, הם אותו ציבור שאינו מקיים מצוות."

הרבה מירי גולד- התנועה הרפורמית: "יש מקום לחזק את היהדות כיוון שרבים בארץ מגדירים עצמם "כישראלים", בלבד. יש לתת חינוך ליהדות מתקדמת, במיוחד בחו"ל, אחרת יתבוללו."

חגי גרוס- מנכ"ל צוהר: "יש להגדיר מי ראוי ללמד יהדות בבתי הספר תוך ציון שיש זרמים שונים."

יפים יבלוצ'קיין- תלמיד י"ב בבית הספר התיכון הממלכתי בנתניה: "כל רב שמופיע בבית הספר, משפיע על התלמידים. בבית הספר שלי קיבלתי הרצאה רק של רב חרדי. בצורה זו, יכולת הבחירה שלי מוגבלת כי לא קיבלתי כל המידע והאפשרויות."

החלטות ועדה

  1. ועדת החינוך והתרבות קוראת למשרד החינוך, התרבות והספורט ליישם את דו"ח שנהר ולהביא לכך שבבתיה"ס הממלכתיים תתקיים הוראת מקצועות היהדות ברוח פלורליסטית, תוך מתן ביטוי לכל הזרמים ביהדות.
  2. הוועדה סבורה כי יש להבהיר לבתיה"ס כי אין לחייב הופעת רבנים בפני תלמידים, אולם משהוזמן רב מזרם אחד יוזמנו גם רבנים מהזרמים האחרים וכן גורמי חינוך ברוח חילונית הומניסטית ליברלית פלורליסטית.
  3. הוועדה דורשת מן המשרד להודיע לבתיה"ס בחוזר מנכ"ל את האמור במכתב המנכ"לית מיום 16.9.03 תוך החלפת המילים "רצוי מאוד" למילה "חובה" וכן לכלול בנספח את פרוט הגורמים אליהם ניתן לפנות לצורך הצגת היהדות בפני תלמידים.


ינואר 2004חברים ב- עוצב על ידי