אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 187: ינואר-פברואר 2023

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

השר במשרד החינוך מש"ס: "40% מילדי כיתות א' - חרדים. אם לא פחדתם מספיק, תפחדו יותר"
"ניסיון מקצועי לא נדרש": אחד התנאים לתפקיד מפקח בנייה הוא תואר אקדמי - או מוסמך לרבנות
מטפלים בלי הסמכה: הממשלה מתכננת - אלפים יוכשרו ללא תואר
לראשונה: החניכים בקורס הפרמדיקים של מד"א לשירות לאומי ילמדו בהפרדה מגדרית
התקציב אושר - אבל הממשלה תצביע שוב על הגדלת הכספים לחרדים


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

05.01.23

ישראל היום

סעיף מתוך ההסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס עם הליכוד אומר שהממשלה תקדם חוקים מיוחדים להכשרת 'מטפלים' (המירכאות במקור), שיוכלו לעסוק במקצועות הבריאות בקהילה בלבד ללא תואר אקדמי, ועם הכשרה מקצועית שתינתן להם בידי מוסדות להכשרה מקצועית, "גם ללא תואר ראשון". הסעיף יאפשר שילוב חסר תקדים של מטפלים שאינם מפוקחים על ידי המל"ג בתעסוקה הכללית ובשירות המדינה. וכמובן - רבים גם ישלמו את המחיר. אומנם התופעה רחבה יותר במגזר החרדי בשל הימנעות מעיסוק בתכנים לימודיים שקשורים למין, למשל, ובהם גם התאוריות של פרויד או גישה מוסמכת לטיפול בפגיעות מיניות, אך טיפול נפשי ללא תארים מתאימים אינו דבר חדש, ואף מגזר אינו חסין מפני מטפלים שרלטנים.

08.01.23

ynet

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ שמחה רוטמן, הבהיר כי הוא מתכנן להשתמש במשפט העברי כמקור בוועדה בעת הישיבה הראשונה שכינס, אף שהמשפט בישראל הוא משפט לפי יסודות חילוניים. 'הצעת חוק הלאום לפיה המשפט העברי ישמש מקור השראה למחוקק לא הבשילה בנוסח זה, אלא בנוסח רזה יותר. אבל זו חובתי כיו"ר ועדה שהוא ישמש כמקור לפחות בוועדה הזו,' אמר רוטמן בפתח הדיון בחוק הנורבגי. יו"ר מפלגתו של רוטמן, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', אמר בשנת 2019 כי אם יתמנה לשר המשפטים, ירצה שישראל תתנהל על פי משפט התורה. 'רצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה,' אמר אז סמוטריץ'. הוא ציין כי ירצה להכניס תכנים של המשפט העברי למשפט בישראל, והוסיף: 'חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרן ברק. מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה. למשפט העברי יש מקום של כבוד, וצריך שיהיה לו מקום עוד יותר מכובד במשפט שלנו.'

09.01.23

וואלה!

סגן שרת התחבורה, אורי מקלב מיהדות התורה, אמר כי מפלגתו דורשת "שלא יהיו כלל עבודות בשבת." בראיון לרדיו קול ברמה אמר: "אנחנו לא מוכנים לוותר על כך." סגן השר שהשתתף אתמול בישיבה במשרד התחבורה עם בכירי רכבת ישראל אמר כי "הנחת העבודה היא שאין עבודות בשבת. אי אפשר להשתמש במושג 'פיקוח נפש' לכל דבר. אולי נפתח גם את קופות החולים בשבת? יש אפשרות לתכנן את הדברים בלי לעבוד בשבת. בעיריית ירושלים בנינו את כל המנהרות והכבישים בלי צורך בחילול שבת."

11.01.23

הארץ

סגן השר אבי מעוז מקים רשות ממשלתית ששואפת לשנות את זהותה החילונית של ישראל. עשרות הקלטות, נאומים ומאמרים שלו ושל מורו הרב טאו חושפים כיצד תיראה התוכנית לשינוי הסטטוס-קוו בישראל.

13.01.23

וואלה!

בית המשפט המחוזי בירושלים דן בעניין פתיחת מתחם הבריכה בשכונת הר חומה בעיר. לפני כשנה החליטה העירייה שהבריכה הציבורית, שנבנתה בעלות של כ-50 מיליון שקלים, תיפתח בשבתות כדי לשמור על הסטטוס קוו העירוני, אולם המנהל הקהילתי סירב לפתוח אותה בטענה שהצעד הורס את הצביון הדתי של השכונה ופוגע ברגשות התושבים.

15.01.23

מעריב

המפלגות החרדיות הכניסו להסכמים הקואליציוניים תיקון לחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, שיקבע כי בנות בוגרות סמינרים חרדיים - שאין בינן לבין הכשרה אקדמית רלוונטית למקצועות הבריאות דבר וחצי דבר - יוכלו להתקבל לעבודה במקצועות אלה, תוך הסרת הסף האקדמי הנדרש כל כך במקצועות הרגישים הללו. זאת תוך ניצול מצוקת התורים הארוכים במקצועות הפרא-רפואיים של תחום התפתחות הילד, הן במערכת הבריאות והן במערכת החינוך המיוחד. ד"ר אסנת סגל, יו"ר האגודה הישראלית של קלינאי התקשורת, אמרה: "המטופלים שלנו זקוקים לאנשי מקצוע 'על מלא'. הסרת ההכשרה האקדמית היא סכנת חיים. לא נאפשר קידום חוק פוליטי על חשבון בריאותם ונפשם של מאות אלפי מטופלים, ממש כפי שלא היינו רוצים שרופאים יגויסו משורות הסמינרים ללא תואר והסמכה ראויים."

16.01.23

וואלה!
בחדרי חרדים

קופת חולים 'מכבי' החליטה להשבית שירותים בשבת - ולא מאפשרת עוד למטופלים לשלוח בקשות לרופאים, לפנות או לחדש מרשמים, בשישי - לפני כניסת השבת ובשבת. מתגובת הקופה עולה כי לא מדובר בעניין דתי אלא דרישת הרופאים. הכתבת יולן כהן צייצה בטוויטר: "אני שומרת מסורת, משפחתי דתיה שומרת מצוות ועדיין בלי (או עם) קשר אני לא מצליחה להבין מדוע מכבי החליטה לחסום שירותי אונליין בשבת. הרי הרופאים לא עונים בשבת, המטופלים שולחים בקשה כשנוח להם ולא מצפים למענה בסופ"ש - ומעבר לכך לרופאים יש 5 ימים להשיב. החלטה תמוהה שפוגעת בלא מעט מטופלים." המבוטחים זועמים: "לא זכרתי שאני משלמת דמי חבר ואתם מחזירים אותי בתשובה."

17.01.23

ynet

חברי הכנסת מש"ס יוסף טייב, אברהם בצלאל ואוריאל בוסו הגישו תיקון לחוק פקודת התעבורה, הנוגע להגבלת הפעלת רכבים ציבוריים בימי מנוחה. לפי ההצעה, סמכויות שר התחבורה יורחבו ויחולו על סוגי הרכבים הציבוריים, בהם הרכבת והרכבל, ולא רק על האוטובוסים. אם התיקון יעבור, שר התחבורה יוכל לאסור על הפעלתם של כל כלי הרכב הציבוריים בשבת.

22.01.23

הארץ

עיריית ירושלים מקדמת בניית דרגנועים (מדרגות נעות) ומעליות בשכונות בעיר, אך מתכוונת להשבית אותם בשבתות בשל דרישת חברי מועצת עיר חרדים. הדרגנועים והמעליות אמורים להיבנות בשכונות קרית היובל ורסקו, במסגרת תוכניות פינוי בינוי להקמת מאות דירות במגדלי מגורים. מטרתם, בין השאר, להקל על התושבים להגיע לתחנות הרכבת הקלה שעתידה לעבור בקרבת מקום וההליכה אליהן מצריכה טיפוס בתוואי תלול. בדיון בתוכנית שנערך לאחרונה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה שאל סגן ראש העיר יוסי חביליו (מסיעת מצילים את ירושלים) אם הדרגנועים והמעליות יפעלו בשבת. חבר המועצה יוחנן ויצמן (יהדות התורה), השיב בשלילה. "אז איך אנשים יילכו ויסתובבו?" תהה חביליו. יו"ר הוועדה אליעזר ראוכברגר (יהדות התורה) השיב: "בשבת יישבו בבית ויעשו קידוש."

24.01.23

N12

חברי הכנסת החרדים ממשיכים להציף את הממשלה בדרישות ובהצעות חוק בנושאי דת ומדינה שעשויות לשנות את המרחב הציבורי בישראל. אחרי שרגב התקפלה חלקית בעקבות דרישת החרדים לעצור את עבודות הרכבת בשבת, יו"ר דגל התורה מעלה שוב לדיון את חוק החמץ. על הדרך גם הציע לחייב שעות רחצה נפרדות בין נשים לגברים באתרי רשות הטבע והגנים.

24.01.23

וואלה!
News1

עיתון "ישראל היום" פרסם כי בכיר יהדות התורה, משה גפני, מקדם הצעת חוק להסדרת שעות רחצה נפרדות לגברים ולנשים במעיינות בשמורות טבע. ברשות הטבע והגנים לא הופתעו מהיוזמה. רשמית, אומרים שם באופן לקוני כי לא קיבלו כל הנחייה בנושא: 'קראנו כמו כולם בתקשורת. אם וכאשר נקבל פנייה בנושא, נלמד אותה.' גורם ברשות שמכיר את הנושא הזכיר כי לפני כשנתיים נבחן רעיון דומה לניסיון נקודתי בגן השלושה וציין 'המשנה ליועמ"ש לא נתנה לזה אור ירוק מבחינה משפטית והיוזמה לא יושמה.' יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, מתנגד בתוקף למהלך המוצע. 'היוזמה תהווה פגיעה בתדמיתה של ישראל כיעד תיירות,' אמר ל"וואלה!", 'לא מוכר לנו תקדים בעולם שתיירים המגיעים למדינה מסוימת, נאלצים להיפרד לשעות ביקור נפרדות באתרי תיירות הכלולים בתוכנית הסיור בארץ. באתרי תיירות בהם יש אפשרות שחייה אין הפרדה בין תיירים לישראלים ואנו ניאלץ להוציא אתרים אלה מתוכניות הסיור לישראל.' שדולת הנשים טוענת שהצעת החוק של ח"כ גפני תגרום לכך שמשפחות לא יוכלו לטייל יחד.

25.01.23

ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב כי מיזם "שבת ישראלית" ימשיך לפעול במימון המדינה, למרות כוונת שר התרבות והספורט מיקי זוהר לבטל את הפעלתו כיוזמת המשרד, אבל במוסדות התרבות מתקשים להביא את הממשלה למימוש ההבטחה הזו - וכעת נאלצים להפסיק את הפרויקט. ל-ynet נודע כי מאחורי ההחלטה, שכאמור מנוגדת להתחייבות מפורשת מצד נתניהו, עומד הקושי של המפעילים להביא לחידוש התמיכה הממשלתית בפרויקט, וזאת על רקע הטענה כי הוא מחלל שבת ומפלה לרעה את הציבור הדתי.

27.01.23

N12

שר התיירות הנכנס חיים כץ לא ממהר לחתום על ההסכם עם מדריך מישלן, מדריך האוכל היוקרתי בעולם, שצפוי היה להגיע לישראל. נוסף על כך הוא שוקל שלא לעשות זאת, על אף פניות רבות שהגיעו מטעם אנשי המגזין הפופולרי. הסיבה היא כנראה הכשרות - וההשפעה שלה על היציבות הקואליציונית והמפלגות החרדיות החברות בממשלה. תומר אגאי, השף של מסעדת סנטה קתרינה, תקף את ההחלטה המסתמנת: "מי הסמיך את כבוד השר להחליט עלינו לאכול כשר, כשר פרנדלי, או לא כשר בכלל? איזו סיבה יש לו לפרק מיזם כל כך מפואר כמו מישלן. אני לא במשחק, ואף אחת מהמסעדות שלי לא מתמודדת או רוצה כוכב, אבל יש אנשים שמקדישים את חייהם לדבר הזה, אז אולי דווקא בנושא הפעוט והפחות משמעותי הזה של קולינריה יעצרו את הכפייה. אולי, נקום ימנים ושמאלנים ונגיד די - תנו לנו להחליט מה אנחנו אוכלים ובאיזה יום."

02.02.23

זמן ישראל

שיעור ייצוג הנשים ברשויות המקומיות נמוך יותר אפילו משיעורן בכנסת, בממשלה, בפקידות הבכירה, במערכות המשפט, במשטרה - וגם כמעט מכל סקטור אחר במשק. יעל יחיאלי, מייסדת מיזם 50:50 ויועצת בתחום המגדר, פועלת לקידום בחירות שוות ברשויות המקומיות. בריאיון לזמן ישראל היא מסבירה כי הדרך להגדלת ייצוג הנשים בכנסת ובממשלה עוברת דרך העשייה המקומית: "אני לא מריצה נשים לרשויות מקומיות, אלא מריצה חזון של 50:50. שוויון כערך."

09.02.23

N12
הארץ
וואלה!

בש"ס פעלו לקדם חוק שיאסור בכותל המערבי "עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום ושפוגע ברגשות המתפללים". החוק מציע עד חצי שנת מאסר או קנס בגובה עשרת אלפים שקלים למי שתגיע לכותל עם חולצה קצרה או למי שיגיע עם כלי נגינה. לפי הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת בוסו ומלכיאלי מש"ס, הרב הממונה יוכל להחליט מהם "מנהגי המקום", וכל הנוהג בדרך אחרת עובר עליו. למשל, תלבושת שאינה הולמת את קדושת המקום, דהיינו - לבוש "לא צנוע", תוצא אל מחוץ לחוק: באם "התעוררה מחלוקת האם מנהג פלוני הוא מנהג המקום, יכריע בה הרב הממונה, לאחר התייעצות עם הרבנים הראשיים לישראל." עוד בהצעת החוק, טקסים דתיים שלא על פי דעת הרב הממונה יאסרו - כלומר גם תפילות שוויוניות בהשתתפות מעורבת של נשים וגברים, בהובלת נשים או חלילה בליווי כלי נגינה.

■ ■ ■ הערה: שלום ירושלמי כתב מאמר דעה באתר "זמן ישראל": 'חוק הכותל של ש"ס: יריית האזהרה של דרעי כלפי נתניהו'.

12.02.23

הארץ

חברת "קווים" תפצה ב-45 אלף שקל נערה בת 13, שנהג של החברה סירב להעלות אותה לאוטובוס בגלל שלבשה מכנסיים קצרים וגופייה. קווים הודיעה כי הנהג שסירב להעלות את הנערה פעל בניגוד לנהלי החברה והוזהר. הנערה התלוננה שהנהג שאל אותה אם יש לה "משהו להתכסות איתו", וכשהשיבה בשלילה סגר את הדלת והמשיך בנסיעתו.

19.02.23

כלכליסט

הממשלה החליטה על הקמת הרשות לזהות לאומית יהודית, בראשות סגן השר אבי מעוז, כפי שהובטח למפלגת נעם של מעוז בהסכמים הקואליציוניים. לפי ההסכמים, לרשות יהיה בשנה הראשונה תקציב של 100 מיליון שקל ובשנייה 150 מיליון שקל. עם זאת, לאור הכוונה לקצץ משמעותית את הסכומים שמפורטים בהסכמים הקואליציוניים, לא ברור כמה היא תקבל בתקציב המדינה הקרוב בפועל. בהודעת המפלגה על הקמת הרשות נאמר: "בעזרת השם בקרוב תקום הרשות ותחזק את זהותה היהודית של המדינה לאחר שנים של פגיעה בה על ידי ארגוני הפרוגרס הרדיקלי ומדינות זרות." יצוין שבמקביל בהסכמים הקואליציוניים מדברים על העברת עוד מיליארד שקל למטרות הפצת זהות יהודית והדתה באמצעות המשרד למשימות לאומיות, בראשות השרה אורית סטרוק מהאיחוד הלאומי, והמשרד לירושלים ומורשת של מאיר פרוש מיהדות התורה.

22.02.23

כלכליסט
כיכר השבת

יום של חג לכפייה הדתית. עדת השרים לחקיקה והממשלה קיבלו שלוש החלטות שכולן הדתה וכפייה דתית: חוק החמץ, שיאפשר חיפוש חמץ בכלים של מבקרי בתי החולים וגם החרמה שלו מהחולים עצמם, המהפכה השיפוטית של בתי הדין הרבניים והקמת רשות לזהות יהודית והדתה במשרדו של סגן השר אבי מעוז מ"נעם". בתום דיון סוער במליאה נגד כפייה דתית, חוק החמץ וחוק בתי הדין עברו בקריאה טרומית. 60 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק של ח"כ גפני שתאסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. בתי דין רבניים יהיו בעלי סמכות בוררות בעניין אזרחי.

■ ■ ■ הערה: יוסי גפנר במאמר ב"המחדש" כותב: 'טעות עשה יו"ר ועדת הכספים בהצעת חוק החמץ, אין שום אינטרס חרדי שהמלחמה נגד הממשלה תהפוך בכח למלחמת דת, מוטב היה לו יישאר המלחמה בצד המשפטי. חוקים כאלו יכולים להמתין למועד נוח יותר.'


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

05.01.23

אשדוד נט

בישיבת מועצת העיר אשדוד נדון הנושא של השתלטות של עמותה חרדית באמצעות קרוואנים לא חוקיים בבית ספר יד שבתאי.

22.02.23

קרן אור בית שמש

תקנה החתומה בידי 59 רבנים - "תקנת העיר" שמה - מכריזה בקול: בית שמש לחרדים בלבד! חיבור התקנה נותן למעשה גט כריתות לתושביה החילוניים של בית שמש ואפילו דתיים לאומיים שרוצים לגור בבית שמש - אם ימצאו עצמם מובלים בידי הנהגה חרדית קנאית.


הפליית האישה והדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

11.01.23

ישראל היום

הזמרת והפרזנטורית שירי מימון תוקפת בחריפות את ההחלטה להסיר שלט פרסומת בכיכובה לחברת התכשיטים הידועה "רויאלטי" - שלט שהתנוסס במרכז הארץ, בגבול הערים בני ברק ורמת גן, והוסר בעקבות איומים שנשלחו לחברת השלטים. "חברת השלטים נכנעה לאיומים שאם לא יורידו את 'סרטון התועבה', יפוצצו את המסך," שיתפה במידע שברשותה. "מפחיד מה שקורה פה," הוסיפה בחרדה. מימון ביקשה להוסיף ולהרחיב בעניין, ובתגובה לעיתון "ישראל היום" אמרה: "אסור להיכנע לקומץ של אנשים חשוכים. בעל השלט אוים, ולכן בחר להסיר את הסרטון," הסבירה, "לא כך הוא אמור לטפל בזה. יש דרכים אחרות כמו הצבת שומרים או לערב את המשטרה," חלקה מפתרונות אחרים שעלו במוחה.

18.01.23

N12

חברת הפרסום 'נור', מהחברות הגדולות לפרסום בשלטי חוצות ועל גבי אוטובוסים, ממליצה בחוזי הפרסום שלה מול המפרסמים להימנע משימוש בנשים בפרסומות, מחשש להשחתה של השלטים במקומות מסוימים. "לצערנו הרב אנו ממליצים להימנע משימוש בדמות נשית במיקום זה. אנו פועלים מול הרשויות לשינוי סטטוס זה." חברת נור אף דרשה ממפרסמת להתחייב כי אם יושחת שלט פרסום היא שתישא בעלויות ולא החברה עצמה. במקרה אחר, יפה מקסימוב, בעלים של רשת קוסמטיקה במרכז הארץ, פנתה לחברת נור כדי לפרסם שלט פרסומת למכון שלה על גבי האוטובוסים של חברת אגד, שנור היא זכיינית הפרסום שלה. לתדהמתה גילתה מקסימוב כי בחברת הפרסום נור החליטו "להצניע" את גופן של הנשים בפרסומות ע"י ריטוש ממוחשב ולהסתיר מעט עור חשוף.

23.01.23

N12

חדשות ערוץ 12 מפרסמים: עיריית ירושלים מפעילה 12 ספריות ציבוריות עם הפרדה מגדרית בין גברים לנשים. ההפרדה נוצרה כך שבחלק משעות היום גברים יכולים להגיע לקרוא, ובשעות אחרות - נשים יכולות להגיע. על פי החוק בישראל, הפרדה מגדרית במקומות ציבוריים עשויה להיחשב כאפליה פסולה בהתאם ל"חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים". במשא ומתן הקואליציוני דרשו המפלגות 'הציונות הדתית' ו'יהדות התורה' לתקן את החוק כך שבית עסק פרטי יוכל להימנע מלספק שירות או מוצר בשל אמונה דתית - מה שצפוי להכשיר את האפשרויות להפרדה מגדרית. מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: 'בניגוד לנטען, בספרייה מתקיימת קבלת קהל ללא הפרדה. יחד עם זאת, מתקיימות פעילויות ייעודיות לבנות ולבנים. הסדר זה, אושר בעבר על ידי המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר.' אולם יודגש כי בניגוד לטענת העירייה, כרטיסיית הספרייה מעידה על כך שבכל יום יש שעות פעילויות מופרדות לנשים או גברים בלבד.

26.01.23

N12

חרדים קיצונים השחיתו שלט פרסומת ועליו פניהן של מנחת הטלוויזיה מיכל אנסקי ושל שר סנדה, בעלת רשת "שר פיטנס". שלט החוצות הענק נתלה על גשר בשדרות גולדה מאיר בירושלים כדי לפרסם את רשת שיווק המזון 'רמי לוי'. יום לאחר ההשחתה, הוחלף השלט שנהרס בשלט חדש על אותו גשר, אלא שהפעם הוסרו מהמודעה תמונותיהן של שר פיטנס ומיכל אנסקי ונשארו רק שמותיהן. חברת "מגה מדיה" שמתמחה בתחום החוצות ושלטי הענק מסרה כי המודעה החדשה הודפסה לבקשת הלקוח. השחתת תמונות נשים משלטי חוצות הפכה לתופעה רווחת בעיר הבירה, כחלק מניסיון של פלגים קיצונים להדיר נשים מן המרחב הציבורי. בעבר הוגשה עתירה לבג"צ נגד חברת פרסום שסירבה לפרסם על אוטובוסים מודעות עם תמונות של נשים מחשש לוונדליזם. בעקבות העתירה, המדינה הודיעה לבג"צ שתבצע אכיפה בנושא כדי למנוע אפליה בפרסום.

07.02.23

N12

הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת קיימה דיון על התופעה הפסולה של השחתת שלטי חוצות בהם מופיעות נשים. ב-N12 פרסמו רק לאחרונה כי רשת השיווק רמי לוי נכנעה לחרדים הקיצונים והחליטה להסיר משלטי חוצות את דמויותיהן של מיכל אנסקי ושר סנדה, אחרי שפניהן הושחתו. במהלך הדיון נחשפו נתוני המשטרה שמגלים כי 97 אחוזים מהתיקים נגד העבריינים המשחיתים שלטים - נסגרו ללא הגשת כתב אישום וללא עונש. כמו כן, רוב התיקים נסגרו מכיוון ש"העבריין לא נודע" - כלומר המשטרה כלל לא הצליחה לאתר חשודים.

09.02.23

ynet

קורס הפרמדיקים של מד"א לבני ובנות השירות הלאומי ייערך, בפעם הראשונה, תוך הפרדה מגדרית - כך שהנערים והנערות לא ילמדו יחדיו במסגרת משותפת. ל-ynet נודע כי הסיבה לשינוי היא בקשתם של מועמדים ומועמדות מהמגזר החרדי והדתי לערוך את הקורס בנפרד. "מי שחושב שאפשר לשלוט בהפרדה מגדרית - טועה," ציינו בפורום החילוני, "ברגע שנפתח הסכר - זה מתפשט לכל עבר." בקורס צפויים להשתתף עשרות בני ובנות נוער, בהם גם חילונים רבים הזועמים על כניעתו של ארגון מד"א, כלשונם, ללחץ החרדי. בפורום החילוני הוסיפו: "צריך להזכיר שאין דבר כזה 'נפרד אבל שווה' - כששיקולים דתיים של הפרדה מגדרית נכנסים אפילו לתחום של הצלת חיים, זה אומר שהגענו לקצה." עוד נשאל: "אם גברים ונשים לא מסוגלים ללמוד יחד, גם הצלת החיים עצמה תיעשה בהפרדה?"

13.02.23

ישראל היום

מקרה קשה של הדרת נשים באוטובוס של חברת דן שעשה את דרכו מבני ברק לאוניברסיטת בר אילן: ד', קשישה בשנות ה-70 לחייה, שעלתה על קו 292, נדרשה על ידי סדרן של החברה לעבור לצד האחורי של האוטובוס, "לאזור של הנשים". לאחר שסירבה לעג לה הסדרן "כנראה שהיא לא מבינה" וטען כי הסיבה להדרה המגדרית היא "כי זה כתוב בתורה." בחברת דן טוענים: "המבקר מספק גרסה אחרת."

■ ■ ■ הערה: כמו שצוטטה ד' בעצמה: "כשקוראים על אירוע כזה בעיתון זה דבר אחד, אבל כשזה קורה לך זה דבר אחר לגמרי. הייתי המומה."

15.02.23

הארץ

משרד החינוך ערך השתלמות בהפרדה מגדרית למורים ומורות מהחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי בירושלים. ההשתלמות, שמיועדת למורים המשמשים כרכזי הביטחון בבית הספר שבו הם מלמדים, נערכה עד כה מדי שנה וללא הפרדה מגדרית. "ההשתלמות נערכה תמיד במשותף," אמרה ל"הארץ" מורה בבית ספר ממלכתי שהשתתפה בכנס. "גם השנה הגענו למבנה שבו נערכת ההשתלמות והתיישבנו יחד כרגיל, ואז אחד מרכזי ההשתלמות פנה לנשים וביקש שנעלה לקומה אחרת," סיפרה. לדבריה, בתחילה הוסבר למורים כי הוחלט לקיים את ההשתלמות בהפרדה בשל "ריבוי משתתפים", אך בפועל נכחו במקום עשרות בודדות של משתתפים, כמדי שנה. בהמשך הודו המארגנים כי ההפרדה בוצעה בשל בקשה של אחד או יותר מהמשתתפים המשתייכים לחינוך הממלכתי-דתי. המורה סיפרה כי לאחר שהתרעמה על ההפרדה ביקשה ממנה רכזת ההשתלמות כי "לא תעשה רעש מהעניין."

■ ■ ■ הערה: מעניין שהנשים הן אלה שהתבקשו לזוז, ולא הגברים.

16.02.23

וואלה!

שדולת הנשים בישראל, נעמת ופורום דבורה, דורשות לקיים דיון דחוף בנושא, לאחר שעד כה מונו למשרדי הממשלה 23 מנכ"לים - כולם גברים. נוסף על כך, הן מבקשות כי בג"ץ יורה לממשלה להורות על מינויים חלופיים, כך שמחציתם יהיו נשים: "הממשלה הפרה את חובתה, לא נעבור על כך בשתיקה."

22.02.23

העוקץ

שש משפטניות בכירות, חברות בפורום המרצות והמרצים למשפטים למען הדמוקרטיה, קובעות בנייר עמדה שמצב זכויות הנשים בישראל עומד לסגת בצורה החמורה ביותר מאז קום המדינה. חובה לקרוא.

24.02.23

ynet
ynet

שני מאמרים שונים ב-ynet, של רתם איזק ושל עדי שחם בנושא השפעתה השלילית הצפויה של המהפכה המשפטית על נשים. ההערכה: "הפגיעה תהיה מיידית ואנושה." - הדרת נשים מהמרחב הציבורי לא תיחשב עבירה על החוק. בג"ץ לא יוכל להגן מפני אפליה בשוק העבודה, הפרדה מגדרית באוטובוסים, הצפת המדינה בנשק, הדרת נשים ממקומות עבודה ומהאקדמיה. המאבק הפמיניסטי יחזור עשורים אחורה. סיפורה של שפחה, הגרסה האמיתית.


גזענות, שנאת והפליית הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

10.01.23

N12

חדשות 12 פרסמו תחקיר ובו מתוארים הפערים בין המותג הפרטי של רשת "שופרסל" לבין המותג "יש חסד", המנוהל ומוחזק גם הוא על ידי קבוצת שופרסל ופונה לקהל החרדי. אותם בעלים, שני מותגים, מוצרים זהים - אבל המחירים בהחלט שונים. "יש חסד" מחויבת במיוחד למחיר הקבוע של המוצרים - וניתן לראות זאת על המוצרים עצמם: הרשת למעשה מדפיסה את המחירים כחלק מהאריזה של המוצר, וכך הרשת לא יכולה להעלות מחירים מבלי שהצרכנים ישימו לב לכך. לפני יותר משנה "תוכנית חיסכון" חשפה את האתר הסודי של שופרסל, "ישיר למהדרין". גם שם ראינו כיצד שופרסל מציעה מחירים שונים ללקוחות שונים, ולכן שוב נשאלת השאלה - מדוע שופרסל מתיימרת להילחם ביוקר המחיה, אך לא מציעה לכלל הסניפים את המוצרים שכבר ברשותה במחירים הנמוכים בעשרות אחוזים?

30.01.23

הארץ

גן אירועים פרטי המצוי בשטח המושב החרדי תפרח סירב לבקשת בנות זוג להתחתן במקום, בטענה כי המועצה האזורית אוסרת על כך. ועד היישוב, המועצה האזורית והמועצה הדתית האזורית הכחישו את הדברים, שהוקלטו, ומסרו כי אינם מכירים את המקרה. החוק כיום אוסר על עסק המספק שירות ציבורי להפלות אדם על בסיס נטייתו המינית, וחברים בקואליציה אמרו בחודשים האחרונים כי יבקשו לשנות זאת. בציונות הדתית הגישו הצעה לתיקון החוק, לפיה אפליה לא תיחשב לאסורה "אם הדבר נעשה לשם מניעת פגיעה באמונתו הדתית של העוסק או באמונתו הדתית של חלק מציבור לקוחותיו."

09.02.23

ישראל היום

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ובין הרבנים המוכרים במגזר הדתי, טען במאמר שפורסם בעלון השבת "עולם קטן" שמחולק בבתי הכנסת, כי יש צדק ברעידות האדמה הקשות בטורקיה, שגבו את חייהם של עשרות אלפי בני אדם. במאמר פותח הרב ומציין את טביעת המצרים בים סוף לאחר יציאת מצרים, וקושר בין אירוע זה לרעידות האדמה, בשל העמדות המדיניות של המדינות שמהן הגיעו הקורבנות. לאחר מכן כתב: "בני ישראל אמרו שירה כי הם הכירו את המצרים והבינו כי הטובעים הללו רצו להרוג את חלקם ולהמשיך לשעבד לעבדים את השאר. הם אמרו שירה כי הם הבינו שיש פה צדק אלוהי שנועד לשלם למצרים שהטביעו את הילדים של עם ישראל ביאור, שכל הרשעים בעולם יבינו וייראו." הרב אליהו עוד מוסיף נבואה של הנביא יחזקאל שקובע כי אחרי קיבוץ הגלויות תבוא נקמה בכל העמים מסביבנו שהרעו לנו. "אלוהים עושה דין בכל העמים סביבנו שרצו כמה וכמה פעמים לפלוש לארצנו ולזרוק אותנו לים," כתב.

■ ■ ■ הערה: הרב יהודה גלעד מגיב במאמר באתר "סרוגים": "אלפי בני אדם שנבראו בצלם אלוקים נתונים תחת הריסות בתיהם, זקנים עוללים ויונקים נופחים את נשמתם בייסורים נוראיים ו'אנחנו צריכים להבין שזה לטובתנו'? האם דברים כגון אלו עולים בקנה אחד עם רוח תורתנו, תורת חיים?"


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.01.23

N12

עשרות קברים בבית הקברות הנוצרי-פרוטסטנטי בירושלים הושחתו וחוללו. ההשערה: יהודים הם שביצעו את פשע השנאה. בתיעוד נראים שני בני אדם נכנסים לבית הקבות ומטיחים לבנים על הקברים. מהמרכז לנפגעי גזענות מייסודו של המרכז הרפורמי לדת ומדינה נמסרכי מדובר במקרה נוסף בשרשרת ארוכה ומתמשכת של התנכלויות לקהילה הנוצרית בישראל, וכי הם פנו כבר מספר פעמים לגורמים המוסמכים כדי שיטפלו בתופעה.

05.01.23

וואלה!

עיתון "הארץ" פרסם כי סגן השר יעקב טסלר (יהדות התורה) היה מעורב, על פי החשד, בהפסקת חקירה פלילית נגד אביו, אפרים טסלר, בעקבות חשדות על עבירות מין שביצע בלפחות ארבעה נערים שלמדו בישיבה שעמד בראשה. בנובמבר 2017 נעצר ראש הישיבה והמשטרה ייחסה לו חשד למעשי סדום בקטינים בני 14-16, חשד למעשה סדום שלא בהסכמה וחשד למעשה מגונה. לפי שתי עדויות, יעקב טסלר, בנו של ראש הישיבה שמונה השבוע לסגן שר התרבות והספורט, היה מעורב, יחד עם ראשי החסידות, בהליך הדחת אביו, כדי למנוע את ההליכים הפליליים ואת שיתוף הפעולה של הנערים עם המשטרה. הפרשה נשמרה בסוד בחסידות וגורמים ביהדות התורה לא היו מודעים לכך שהתרחשה.

08.01.23

קשת

צעיר חרדי מבני ברק בשנות העשרים לחייו תועד על ידי מצלמת אבטחה באחד הבניינים בעיר כשהוא עוקב אחר שתי ילדות שעשו את דרכן למעלית בבניין בו הן מתגוררות. בסרטון ממצלמת האבטחה הוא נראה עוקב אחרי הילדות, תוקף את אחת מהן מינית ולאחר מכן מכה את חברתה ונמלט מהמקום. הורי הילדות הגישו תלונה בתחנת משטרת בני ברק. חוקרי תחנת משטרת בני ברק פתחו בחקירה בניסיון לאתר את החשוד בתקיפה. החוקרים בודקים חשד למעורבותו באירועים דומים שהתרחשו לאחרונה באזור.

15.01.23

N12
מעריב

מאות חרדים קיצוניים הפגינו והפרו את הסדר ברחוב מלכי ישראל בירושלים, במחאה על מכירת מכשירים טלפון סלולריים ללא כשרות. המשטרה אפשרה את קיום המחאה כחוק בתחילה, אך בשלב מסוים החלו המפגינים לנסות לפגוע בחנות הסלולר במקום, כשדחפו פיזית את השוטרים שחצצו בין המפגינים אליה. בשלב מסוים פורעי חוק ריססו גז פלפל והשליכו ביצים לעבר השוטרים, ולאחר שניתנה הוראת פיזור על ידי קצין משטרה אך הפרות הסדר נמשכו, הדפו כוחות המשטרה את מפירי הסדר ועצרו חשוד אחד, שנתפס כשהוא משליך ביצים לעבר השוטרים.

21.01.23

וואלה!

אוטובוס 'נעים בסופ"ש', קו ייחודי להסעת נוסעים בשבת בערי מרכז הארץ, נרגם באבנים ברמת השרון. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לאוטובוס. הנהג מסר כי הוא חושב שהיו אלו בני נוער, אך הרקע למקרה עדיין לא ברור. מראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, נמסר כי 'לא ניתן לקיצוניים לעצור אותנו ולשבש את אורח חייהם של תושבי רמת השרון. אני קורא לתושבי העיר להמשיך וליהנות מקווי נעים בסופ"ש ללא פחד וללא מורא גם בשבועות הבאים.'

25.01.23

ynet

שני בניו של השר מאיר פרוש, משה ונוחי פרוש, נחקרו במשטרה בחשד למעורבות בעבירות של טוהר מידות בקשר להעברת כספים למוסד חינוכי בעיר ביתר עילית. השניים שוחררו בתנאים מגבילים בתום החקירה. לפי הודעת המשטרה, 'היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 (יאח"ה), פתחה בשנת 2020 בחקירה בחשד למעורבותם של עובדי ציבור בעיר ביתר עילית, בעבירות של טוהר המידות, בקשר להעברת כספים למוסד חינוכי בעיר ביתר עילית.' החקירה הפכה גלויה שלשום - ובמסגרתה זומנו שני הבנים החשודים. המשטרה מסרה כי החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

25.01.23

קשת
וואלה!
ערוץ 7
בחדרי חרדים

בשבועות האחרונים נרשמים אירועים רבים בהם חרדים משחיתים חנויות סלולר שלא עומדות בתנאי כשרות מחמירים מספיק. מקרה כזה אירע אתמול בחנות סלולר בירושלים, כשהפעם נעשה שימוש בבואש (ע"פ חלק מהכתבות: בשמן דגים) ובגז מדמיע שהופנה כלפי מוכר ולקוח בחנות. בני אגסי, אדם דתי, בעל החנות שהותקפה, תיאר: "נכנסו לחנות שני אנשים, אחד עם גז מדמיע והשני עם בקבוק בואש. אחד ריסס את המוכר בגז מדמיע והשבית אותו. השני השפריץ בכל החנות את הבואש. זה ריח נוראי שלוקח לו כמה ימים טובים לצאת."

26.01.23

כיכר השבת

בית משפט השלום בירושלים הרשיע צעיר חרדי שתקף את השר מאיר פרוש מספר פעמים לפני כשנה וחצי. הצעיר, שנשלח על ידי משה איראם - פעיל קיצוני חרדי שאף שילם לו על כך כסף - ניסה לגזוז את זקנו של השר בעת שכיהן כחבר כנסת מטעם יהדות התורה.

30.01.23

וואלה!

מאיר קצב, אחד הנאשמים בפרשת דרדור הפח בהפגנת החרדים הקיצוניים בירושלים שבה נפצעה אישה באורח קשה, פרסם מכתב פומבי מתוך הכלא, שנתלה בשכונת מאה שערים בירושלים. לפיו מעצרו הוא על "כבוד שמיים ולא על דברים בטלים." קצב נאשם בכך שדרדר פח במהלך הפגנה בירושלים וגרם לפציעה קשה של אם ל-11 ילדים. המכתב שלו מתפרסם תחת הכותרת "זעקת הבחור המיוסר" שבו הוא מבקש בעיקר להעביר אותו לתא מעצר שיהיה ללא טלוויזיה, כדי שיוכל "להמשיך לחיות כיהודי חרדי."

02.02.23

וואלה!

גברי קרן בן ה-46 מקריית ביאליק הואשם בגין מעשים מגונים בארבעה מתלוננים בבית כנסת. אחד הנפגעים הוא נער מתחת לגיל 18. לפי כתב האישום, קרן מתפלל בבית כנסת שבו נוהגים להתפלל ארבעת הנפגעים. באחד המקרים הוא הבחין בנער, ניגש לעברו וביצע בו מעשים מגונים. במקרה אחר, ניגש לאדם אחר והציע לו ללמוד יחד, ולאחר שהגיע עמו לבית המדרש - נגע בפלג גופו העליון כשהיו לבד. בשני המתלוננים הנוספים הוא נגע בזמן שלמד איתם בבית הכנסת, כך לפי הפרקליטות.

03.02.23

וואלה!

מנהל מחלקת החינוך באלעד, מרדכי בארי, ממשיך לכהן בתפקידו למרות החשדות נגדו שביצע עבירות מין בילדים. לפני כשנה נעצר בארי עקב תלונות על שורת מעשים מגונים בתלמידים. כיום החשדות נגדו עדיין עומדים. בכנס קרוב שיחל באילת, ידבר בארי בפאנל לצד מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך. יחד איתו ייקחו חלק בהשתלמות שר החינוך יואב קיש ומנכ"ל המשרד אסף צלאל. במשרד טענו כי לא הכירו את הדברים, אך לפי שעה לא שינו את מעורבותם בכנס.

06.02.23

מעריב

מוהל בן 64 תושב אזור העמקים הואשם בגין אונס של שתי בנותיו. הוא נאשם כי אנס אחת מהן במשך עשר שנים מאז שהייתה בת שלוש, ואת השנייה במשך שלוש שנים. הוא הפסיק את המעשים בשתיים לאחר שהחלו לקבל את המחזור החודשי. אחת מהן הגישה נגדו את התלונה, לאחר שעזבה את בית המשפחה. הבת, שהיא כיום צעירה בשנות ה-20 לחייה, כתבה יומן אישי מגיל צעיר, שבו כינתה את אביה "הרוצח של הנפש שלי". תחילה הוא הכחיש את ההאשמות באופן גורף, אך לבסוף הודה במעשיו במהלך חקירתו במשטרה.

07.02.23

שוס News

הקיצוניים בבית שמש עולים שלב: הפגנה חריפה נערכה במוצאי שבת האחרון, כאשר קיצוניים החליטו לעשות מהומות ברחוב נחל מאור בשכונת רמת בית שמש א'. ההפגנה עוררה מהומה וגרמה לתושב חרדי המתגורר בשכונה להגיע למקום ולפנות לקיצוניים כדי שיפסיקו להפריע לתושבי השכונה ולהסתלק משם. הקיצוניים לא אהבו את הפנייה שלו, ופתחו כנגדו בצעקות ואף באלימות קשה. אב ובנו שככל הנראה היו שיכורים יחד עם כעשרה קיצונים התנפלו על התושב החרדי תוך שהוא נופל לרצפה וסופג מכות חזקות עד שנשברה רגלו, שוטר בילוש שהבחין באירוע הרחיק את הקיצונים ועצר השניים.

08.02.23

כאן 11

הקהילה הנוצרית בישראל, ובפרט הקהילה הארמנית בירושלים, סובלת בחודש האחרון ממתקפות והצקות שהולכות וגוברות ומתועדות במצלמות אבטחה, שלא מרתיעות את הפושעים. ראשי הקהילה הארמנית קוראים לעצור את התופעה, לפני שיהיה מאוחר מדי.

08.02.23

קשת
ynet

מרדכי גרטנר הוא האדם שנעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים בקטינה מתחת לגיל 14. הוא חשוד כי ביצע עבירות מין בקטינה בעיר מודיעין עילית. על פי החשד, גרטנר פגע מינית בנערה בחדר מדרגות של בניין מגורים. בדיון שהתקיים בבימ"ש השלום בפתח תקווה התירה השופטת לפרסם את שמו של גרטנר, החשוד בביצוע שורה של מעשים מגונים. בית המשפט האריך את מעצרו והחקירה נמשכת.

16.02.23

הארץ
מעריב

עיתון "הארץ" מדווח כי הרב אפרים טסלר, מראשות הישיבה של חסידות ויז'ניץ, תקף מינית אחד מתלמידיו בישיבת "דמשק אליעזר" שבירושלים. התלונות שדווח עליהן לא גררו הגשת כתב אישום, רק הסדר פנימי בתוך החסידות, בתיווך בנו של הרב, יעקב טסלר, שהיה אז חבר מועצת העיר אשדוד, כיום סגן שר התרבות והספורט מטעם יהדות התורה.

22.02.23

ynet

מאות חרדים קיצונים הפגינו בכיכר השבת בירושלים במחאה על המשך מעצרם של נאשמים בפגיעה בחנויות טלפונים סלולריים בעיר. שני בני אדם נעצרו עד כה. במהלך המחאה, צעדו מאות המפגינים לכיוון מתחם מגרש הרוסים, שם ממוקמים בית משפט השלום ותחנת משטרה. הם פגעו בביתן המאבטחים של משמר בית המשפט, וחסמו את הכניסה למתחם של ימ"ר ירושלים הצמוד. כוחות המשטרה הדפו אותם לאחר מכן. בחודש דצמבר האחרון נפצעה באורח קשה מירל דז'לובסקי, בת 40 ואם ל-11, בעקבות דרדור פח בוער שמחץ אותה על קיר במהלך הפגנה דומה של מאות חרדים קיצונים ברחוב בר אילן בירושלים. היא פונתה תחילה במצב קל לבית החולים שערי צדק בעיר, תוך שהיא סובלת מפגיעה בצלעות ובבטן, אבל במהלך הלילה החמיר מצבה.

23.02.23

N12

כתב אישום הוגש נגד תושבת הקריות, בשנות ה-30 לחייה, בגין ביצוע ריסוס כתובות נאצה והצתה של מסעדת בשרים בקריית ים לעיני הבעלים - כנקמה על כך שלכאורה מוגש במקום אוכל לא כשר. על פי כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה, האישה הגיעה למסעדה בקריות וטענה כי המנות המוצעות בתפריט לא כשרות. בתגובה לכך, הבעלים שלל את דבריה ועל כן זו השתכנעה והזמינה מנת צ'יפס. אולם שעות לאחר מכן התברר כי הנאשמת לא הייתה מרוצה מהמנה שקיבלה והחליטה לרסס כתובות נאצה כדוגמת "לא כשר", "טרף" ו"תועבה", וכל זאת לעיני הלקוחות שנכחו במקום והבעלים שביקש ממנה לעזוב. האישה, מצידה, זעמה על תגובתו ואיימה: "אני אעשה את זה אחר כך כשיהיה סגור." האיום התממש עוד באותו היום - היא בחרה להצית את המסעדה כולה בגין האוכל המוגש בה. כך, סמוך לשעה 20:00 בערב, בעת שהבעלים נערך לסגירת המסעדה, הצטיידה הנאשמת בחומרי בעירה והחלה להצית את המקום לעיני לקוחות וחרף העובדה שהבעלים שוהה בתוך העסק.

25.02.23

כיכר השבת

מספר נערים תקפו על פי החשד בצומת בר אילן באמצעות אבן שני צעירים אמריקאיים שחלפו במקום. כתוצאה מהתקיפה, אחד מהם נפצע בראשו ופונה לבית חולים. חשוד שנעצר הובא לדיון בבית משפט השלום בירושלים, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו. בפתח הדיון אמר נציג המשטרה שהיחידה החוקרת פעלה במהלך השבת. מדובר במשפחה חרדית.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

26.01.23

חרדים 10

סיפור חטיפה של ילד הסעירה את הקהילה החרדית בארה"ב. החשוד שוחרר לאחר שגרסתו אומתה דרך מצלמות האבטחה: לדבריו, כאשר ביקש לצאת מבית הכנסת, המקום היה מלא בנשים בשל שמחת הברית שנערכה במקום, ואז הוא תפס את ידו של הילד, על מנת שלא לעבור בין שתי נשים.

06.02.23

כאן 11
ynet

הממשלה מתכננת חוק לפיו מטפלים ומטפלות יוסמכו לטיפול ללא השכלה מתאימה. בין התפקידים: קלינאי/ת תקשורת, מטפל/ות בעיסוק, מטפל/ת באומנות - אלה רק חלק מהתפקידים אותם הממשלה רוצה לפתוח לטיפול ללא תעודה אקדמאית מוסמכת. אנשי המקצוע מזהירים לא לקדם את החוק. מי שמקדם את החוק הם חברי הכנסת החרדים, וזאת לאחר שליצמן הוא זה שקבע לפני כן שמטפלים כאלה חייבים בהסמכה כי הוא ראה את הנזק שגורמים לא מוסמכים עלולים לעשות.

07.02.23

כיכר השבת

אחרי שנים של יריבות, ראשי ארגוני הפשע העבריינים היריבים, עמוס לביא ואייל נגר, נפגשו למפגש סולחה באולם אירועים בעיר יהוד, בנוכחות הרב מאיר מלול, ספרי תורה ואמירת "קבלת עול מלכות שמים".

09.02.23

קשת

כנס ועידת ישראל למלונאות ולתיירות, שנערך במאי האחרון במלון וולדורף אסטוריה, כלל את בכירי ענף המלונאות בארץ ושר התיירות היוצא, יואל רזבוזוב. הם התעסקו לא מעט בעניין הכשרות, כגורם המקשה על המלונאים. בין הדברים שעלו דובר על נוהל שהתקבע עם השנים, וכיום הפך לנורמה מחייבת שזכה לכינוי - "חופשה לכל משגיח". הנוהל קובע שכל מלון בארץ שמעוניין לקבל כשרות של הרבנות הראשית, צריך לעמוד במספר פרמטרים ובתוכם להקצות לכל משגיח שני חדרים - לו ולבני משפחתו - בהם הם יוכלו להתארח בכל סוף שבוע וחג, כ-4 חודשים בשנה. עם השנים, כך טוענים גרומים בענף, החדר הפך לשני חדרים, ושני החדרים הפכו לכאלה עם דלת שמקשרת ביניהם, והיו מקרים שגם ביקשו שלושה וארבעה חדרים. זה אומנם לא כתוב בשום מקום, אך ברור לכולם שאם המשגיח מבקש, זה מה שצריך להיות. בעלי בתי מלון מציינים שמי שמגיע לרוב לחדר הנוסף אלה הבן של המשגיח או האחיין שלו, ביחד עם משפחתם הגרעינית.

16.02.23

וואלה!
דה-מרקר

המועצה המקומית אזור פרסמה מודעת דרושים למפקח/ת בכיר/ה לתכנון ובניה. התחלתה של המודעה היא "תקינה", עם דרישות השכלה "נורמליות" לתפקיד: מישהו בעל תואר אקדמי, רצוי בתחום הנדסה אזרחית, אדריכלות, משפטים, גאוגרפיה או לימודי סביבה. בחלק השני של המודעה מוסבר שאם יש לך תעודת סמיכות לרבנות לפי אישור הרבנות הראשית, או למדת בישיבה או בכולל שש שנים אחרי גיל 18 ועברת שתיים משלוש הבחינות בדיני שבת ודיני איסור היתר, אז מסתבר שהנך מתאים לתפקיד, עונה על דרישות ההשכלה, ורשאי להגיש מועמדות. אז מה מאפייני התפקיד? על פי המועצה מקומית אזור: יכולת עמידה בלחצים, ללא ניסיון מקצועי, ללא ניסיון ניהולי. בענף הבנייה קיבלו את המודעה בתדהמה רבה. יאיר דיקמן, מהנדס מבנים מ"מ יו"ר תא קונסטרוקציה באיגוד המהנדסים ויו"ר ועדת תקינה אומר: 'מסתבר שעל פי מועצה מקומית אזור אין חובה להבין בבנייה ונדל"ן. זו הזיה, מכרז של העיריה למפקח בנייה שלא קשור לבנייה אלא לרבנות. מה נהיה?' דיקמן מוסיף: 'זה תפקיד שמיועד לאנשי מקצוע, חד משמעית. מהנדסים, אדריכלים והנדסאים. אנשים ללא הכשרה מקצועית לא מתאימים. זו אף פגיעה בביטחון הציבור, שאנשים לא מקצועיים יהיו מפקחי בנייה.'

26.02.23

וואלה!

הרב הראשי של ירושלים, שלמה משה עמאר, התייחס בשיעורו השבועי בסוף השבוע לרעידות האדמה שהורגשו לאחרונה בישראל ותלה את ההתרחשויות 'בעוון משכב זכר.' בדברים שאמר: 'זה לא אני מפרש, זה לשון הגמרא,' וציטט מהתלמוד שבו נכתב כי 'אמר הקב"ה אתה זעזעת אבריך על דבר שלא שלך, חייך שאני מזעזע את עולמי.' לאחר מכן, הוסיף: 'היום לצערנו נלחמים להשוות את האנשים האלה ולהקל בנישואיהם, בעוון משכב זכר מגיעים הזוועות האלה, אני קורא לממשלה ולשופטים לא לאשר דבר כזה. הרי כל המומחים אומרים שעל פי הטבע צריך להיות פה רעידת אדמה, השם הראה לנו מה הוא עושה בכמה שניות, איך אפשר להיות אדישים, איפה האחריות כלפי העם?'

■ ■ ■ הערה: הרב מוזמן ללמוד קצת על רעידות אדמה - כיצד הן נוצרות ועד כמה הן נפוצות, ברמה של עשרות ויותר בכל יום בעולם, ועשרות ויותר בכל חודש בארץ בלבד. מסתבר שיש כנראה הרבה משכבי זכר כל הזמן, אבל לא כולם אותו דבר בסולם ריכטר.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

04.01.23

דבר

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בשבוע שעבר סוללים את הדרך למהפכה חסרת תקדים במעמדם של שני זרמי חינוך: הממלכתי-דתי והחרדי. עשרות הסעיפים שהוקדשו לנושאים אלו בהסכמים של יהדות התורה, ש"ס, הציונות הדתית ונועם - מתווים תוכנית מפורטת שמכוונת לשני יעדי על: האחד הוא תוספות תקציבים ומבנים, והשני הוא ביצור מעמדם החוקי והמשפטי של מוסדות החינוך החרדי ופעילויות מעטפת בחינוך הממלכתי דתי. המטרה ארוכת הטווח: במפלגות החרדיות והדתיות מעוניינים להכניס את זרמי החינוך בדלת הראשית, כך שיהיו פגיעים פחות לחילופי שלטון עתידיים ותלויים פחות ברצונם הטוב של שרי החינוך, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות.

07.01.23

בחדרי חרדים

סיקור מקיף: לקראת סגירת הרישום בישיבות התיכוניות, מי הן הישיבות שזכו לביקוש הגבוה ביותר? היכן מינו ראש ישיבה חדש? באיזה ישיבה מונה בנו של ראש הישיבה לאיש צוות בישיבה? אלו ישיבות חדשות נפתחו בשנים האחרונות?

11.01.23

ynet
N12

מנהל גימנסיה הרצליה, זאב דגני, קרא "להשוות את זכויות היתר" בין החינוך הממלכתי-דתי לזה החילוני. "חובשי כיפות נהנים ממסלול צבאי מקוצר זה עשרות שנים - נקים מסלול דומה." כתב מנהל הגימנסיה: "מסלול דומה קיים גם בזרם החינוך הממלכתי-דתי מאז שנות השישים, ואנחנו מבקשים ליצור שוויון בין הזרמים."

■ ■ ■ הערה: אתר 'כיכר השבת' מכתיר את הנושא בכותרת "יוזמת התרסה חדשה". אילה דקל מזכירה באתר 'בינ"ה' שיש כבר ישיבה חילונית, שהוקמה לפני 17 שנים על ידי ארגון בינ"ה: "הגשנו בקשה לקבל תקצוב כמו ישיבה דתית מהממשלה. כבר מזמן. הבקשה הזו נדחתה על ידי ועד ישיבות ההסדר. אנחנו מקבלים תמיכה נמוכה יותר."

01.02.23

כלכליסט

סמוטריץ': "בתקציב הבא נוזיל משמעותית את שכר הלימוד במוסדות החינוך הדתיים לאומיים." שר האוצר דיבר בכנס מנהלי הציונות הדתית באילת ואמר: "אנחנו גאים במגזריות שלנו." התקציבים הקואליציוניים מבטיחים 1.2 מיליארד לחינוך הדתי לאומי, מהם 100 מיליון להוזלת שכר הלימוד בישיבות התיכוניות ובאולפנות.

09.02.23

ynet
N12

השר במשרד החינוך מטעם ש"ס, חיים ביטון, אמר בכנס מנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות: "באנו לחנך את הדור הבא של מדינת ישראל, ואני אומר זאת כאן ועומד כאן כחרדי גאה מאוד. אני מודע, מעודכן במספרים ויודע שכ-40% מכיתות א' הם ילדים חרדים. אם לא ידעתם זאת, ולא פחדתם מספיק, תפחדו יותר." השר ביטון המשיך: "למה אני אומר את זה? כי אני אומר לכם בצורה חד משמעית - ההתנהלות של מדינת ישראל כלפי המגזר החרדי וההסתכלות שהייתה עליו במשך עשרות השנים האחרונות, במיוחד בעשור האחרון, מצביעה על כך שהייתה פה איזשהי מגמה שחשבה שאת המפלצת רבת הראשים הזאת שנקראת 'מגזר חרדי' אפשר לדכא, אפשר להוריד ולדאוג שתהיה פחות ילודה." דבריו עוררו תרעומת בקרב רבים מהנוכחים, וחלקם יצאו בהפגנתיות מהאולם.

26.02.23

N12

הממשלה אישרה ביום שישי האחרון את תקציב המדינה. ב"מהדורה המרכזית" של חדשות 12 פרסמו את ההישג של המפלגות החרדיות: התקציב לחינוך החרדי יגדל באופן דרמטי וחריג, וקצבת האברכים תעמוד על 1,000 ש"ח לפחות. החינוך החרדי קיבל בתקציב תוספת של כ-2.5 מיליארד שקלים. זו תוספת מאוד חריגה במובנים של תקציב החינוך. מדובר על גידול של 40% לעומת התקציב בשנה שעברה. גורמים באוצר אומרים שהם לא זוכרים עלייה כזו בשנים האחרונות. הכסף מיועד לתקצב גנים ובתי ספר, ויעבור גם למוסדות הפטור שלא מלמדים ליבה, כמו גם להעלאת קצבאות האברכים בישיבות.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

06.01.23

ynet

בשעה שהילדים במערכת החינוך החרדית מהווים כבר חמישית מכלל הילדים בארץ, החשש שההסכמים הקואליציוניים שאמורים לחזק את האוטונומיה וחוסר הפיקוח בחינוך החרדי ישאירו את הצעירים החרדים ללא כלים לשוק העבודה. על השיפור בשילוב הגברים החרדים בשנה האחרונה שעלול להיות חד-פעמי, והשכר הנמוך יחסית של נשים חרדיות.

11.01.23

אקטואליק

סקר מכון גיאוקרטוגרפיה שבוצע עבור 'ההסתדרות' לניתוח השפעת יוקר המחיה על האזרחים מצביע על נתונים מדאיגים במיוחד, בפילוח הנתונים לפי האוכלוסיה הדתית והחרדית לעומת האוכלוסיות האחרות.

05.02.23

ynet

כתבתה של יהודית מילצקי בנושא "למה כשלנו בשילוב הגבר החרדי בעבודה, ומה צריך לעשות". הכתבה דנה בנסיבות הגורמות לגברים חרדים להיכשל בשוק העבודה, בהיותם עם מעט מאוד כלים וידע וגם לבטים חברתיים. הכותבת מציעה פיתוח הכשרות יעילות וממוקדות, שמחוברות למעסיקים ולשוק.

16.02.23

זמן ישראל

עוד לפני תוספת המיליארדים, תקציב הדת בישראל הוא הגבוה בעולם המפותח - כתבה מאת חני גולדשטיין. ברוב המדינות המפותחות הממשלה בכלל לא מתקצבת מוסדות דת. בחלק מהמדינות, המוסדות האלה חיים מתרומות, באחרות - מ"מס כנסייה" שרק המאמינים משלמים. תקציבי הדת בישראל גבוהים פי כמה גם לעומת המדינות המתקצבות שירותים כאלה. רק שתי מדינות מחלקות יותר: טורקיה של ארדואן והונגריה של אורב, וכל זה עוד לפני התוספות שהובטחו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

26.02.23

כלכליסט

התקציב המיועד לכספים הקואליציוניים למפלגות החרדיות צפוי לגדול לעומת החלטת הממשלה מיום שישי האחרון. כתוצאה מכך תידרש הממשלה להצביע מחדש על תקצוב כספים אלה. הסיבה היא שהמפלגות החרדיות טוענות כי חלוקת הכספים הקואליציוניים לא נסגרה סופית ועל כן יש לדון בה מחדש. בהנחה שהתקציב יגדל, הממשלה צפויה להידרש לאשר מחדש את תקצוב הכספים הללו, ובהתאם לכך לגזור את ההשלכות על תקציב המדינה, כמו למשל העמקת הקיצוץ הרוחבי בתקציב. במפלגות החרדיות דורשים להגדיל את הכספים הקואליציוניים שעליהם סוכם בישיבת הממשלה, וזאת לאחר שגילו שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הצליח להגדיל את תקציב משרדו ב-9 מיליארד שקלים לשנים 2023-4.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

03.01.23

ynet

רק במדינת ישראל, במקום לעסוק במהות ובהשפעה המזיקה של הכלים החד-פעמיים על משבר האקלים, הופך הנושא החשוב הזה לסכסוך חברתי ייצרי. דניאלה לונדון דקל מתארת את התופעה ריבוי כלים חד-פעמיים במגזר החרדי, ועל סוג של "הצלה" שהיא מביאה לנשים "שיעמדו כהרגלן מעל לכיור בזמן שהגברים יישבו מאחור וישירו שירי חירות."

26.01.23

ישראל היום

"ילדים הם ברכה, אבל מותר גם אמצעי מניעה" - אמירה יוצאת דופן של הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה (פוריות על פי ההלכה), עשויה להתחיל שינוי מודעות בחברה החרדית. "חשוב שהאישה תנוח - פיזית וגם נפשית. לעיתים, היריון ולידה לא יבואו בטוב עבורה ועבור שאר בני הבית," כך דברי הרב, הבאים על רקע העובדה שרבים במגזרים החרדי והדתי סוברים כי כל קיום יחסי מין הוא לצורך פריון בלבד, כדי להביא כמה שיותר ילדים, ושאין לשפוך זרע לבטלה.

22.02.23

ynet

לרגל "יום המשפחה" כותב הלל קלאר על הבן שיצא בשאלה: "הבן שלי בחר לעזוב את החברה החרדית - ואני בחרתי באחדות המשפחה." הוא מסביר: "כשבני יוסי החליט לצאת מהחברה החרדית, הבנתי שזו הדרך שהוא בחר - והחלטתי לקבל זאת. אני רוצה לפנות לעשרות אלפי הורים, כמוני, שיש להם ילדים שהחליטו לצאת בשאלה, ולומר להם: ניתוק הקשר לא יועיל לכלום. הוא יכול רק להזיק לילד. אנשים שבעבר שפטו אותנו, מתמודדים כיום עם מציאות דומה."


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

10.01.23

ynet

"והגיענו לזמן הזה" בהוצאת כנרת זמורה: מדינת ישראל הופכת לממלכה דתית שבה חילונים הם אויבי השלטון, וזכויותיהם של נשים והומוסקסואלים נרמסות: עו"ד עידן סגר כתב דיסטופיה על רקע החשש מפני הכוחות השמרניים העולים ברחבי העולם, והוא מסביר שאין צורך בהפיכה צבאית כדי שתקום פה מדינת הלכה. "מספיק שגינוי כלפי תהליכים כאלה יושמע בשפה רפה, כדי להוביל למקום כזה," וגם: "זה יהיה קיצוני יותר ממה שחושבים."

19.01.23

ynet

כשמיסטיקה הופכת לטכנולוגיה: סיכום מעניין של רמי שלהבת ממכון דוידסון לחינוך מדעי בנושא אגדת הגולם מפראג, בגרסאות ובתרבויות שונות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי