אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 181: ינואר-פברואר 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

השופט: "הנאשם מתרחק ממוקדי הכוח"; דרעי יום אחרי: "לא הולך לשום מקום"

הסדר טיעון עם ליצמן: יודה בהפרת אמונים בפרשת לייפר, ייגזרו עליו קנס ומאסר על תנאי

בכיר במשרד לשירותי דת חושד: ש"ס העלימו מסמכים הקשורים לוועדת מירון

המשרד לשירותי דת ישקיע כ-10 מיליון שקל בפרויקט ל"העצמת השבת" בקרב חילונים

בחינוך הדתי יותר מפי שניים בתי"ס קטנים מבחינוך החילוני, והתקצוב בהתאם

"אישה רוסיה בגילאי 60-30": דרישות ש"ס לסרטון נגד ליברמן נחשפות

המצבה של חיים ולדר נחשפה: "אדם נאצל, רדף צדק"


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

02.01.22

ynet

השלב הראשון ב"רפורמת הכשרות" נכנס לתוקף, ומנהיגי החרדים מכריזים על חרם על רבנים שייתנו תעודות בערים אחרות.

20.01.22

ynet

למרות טענות החרדים, רוב הציבור תומך בתחבורה ציבורית בשבת. כך קובע סקר חדש, לפיו התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת עומדת על קרוב ל-100% בקרב הציבור החילוני, עם רוב ברור גם בקרב מי שמגדיר עצמו מסורתי.

13.02.22

ynet

כשהתורה והפוליטיקה נפגשות: מלחמת הרבנים שקורעת את הציונות הדתית. בצד האחד, הרב אליעזר מלמד, שבעבר עודד סירוב פקודה וכיום תומך בהפרטת שירותי הדת. מולו, עשרות רבנים המאשימים אותו בנטישת מסורת הפסיקה המקובלת ובקרבה מסוכנת לרפורמים. השיטה: חרם על ספריו וניסיון לחסל את מפעל חייו.

21.02.22

ynet

רק כרבע מהבנים החרדים לומדים אנגלית - מחקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה עם חברת "אסקריא" מעלה ממצאים מדאיגים. קולות של יותר ויותר הורים: "כאימא, אני מרגישה שהזניחו את הילדים שלנו."

23.02.22

ישראל היום

בתגובה לעתירה שהגישה קבוצת הורים לחיילים, שמלווים על ידי עמותות חדו"ש והפורום החילוני, החליט בג"ץ כי יופסקו "מסדרי החמץ" והחיפושים בציוד האישי של חיילים בפסח. חידוד בנושא צפוי להיות מופץ למפקדי צה"ל לקראת חג הפסח הקרוב. ערוץ 7: בעקבות העתירה הוקם בצה"ל "צוות חמץ" לבחינת הנושא.

27.02.22

הארץ

המשרד לשירותי דת מקדם יחד עם עמותה פרטית וללא מכרז תוכנית ל"העצמת השבת בחברה הישראלית". היקף הפרויקט זינק תוך חודשיים מארבעה ל-19.2 מיליון שקלים, מחציתו מתקציב ממשלתי. בארגונים חילוניים אומרים כי "תחת כסות של טיעונים חברתיים וגישה 'מסורתית', מדובר בניסיון לקדם תפיסות דתיות בציבור הרחב." בפורום החילוני מתחו ביקורת על הקמפיין והסרטון, ואמרו כי הוא "תורם לשיח מפלג ומשתמש בדיכוטומיות החברתיות הרואות את החילוניות כנחותה. (כך) זקוקה המשפחה החילונית המנוכרת לגאולה של השבת." לדבריהם, "המגמתיות של הקמפיין באה לידי ביטוי בעיסוק שטחי בסוגיית המסכים: אם שימוש בניידים בעת הארוחה הוא מנהג פסול, למה הוא בעיה רק בשבת?"

■ ■ ■ הערה: מאמר המערכת בהארץ- "המשרד לשירותי מיסיונריות": "אל לה לממשלה לעסוק בפעילות מיסיונרית, לא באמצעות רטוריקה דתית ולא באמצעות רטוריקה דתית בתחפושת. מה שחסר לציבור בשבת - ויכול אף לתרום למשפחה, לקהילה ולסביבה שכל כך מעניינים פתאום את הממשלה - ועל הממשלה לספק - זה תחבורה ציבורית. על המשרד לשירותי דת לגנוז את קמפיין ההדתה לאלתר."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

11.01.22

ישראל היום

צילומי סדרה בהפקת 'כאן' הופסקו לאחר שעשרות מפגינים חרדים התייצבו מול המקום בו נערכו צילומים והחלו לזעוק לעבר השחקנים וההפקה: "שייגעצ" ו"עוכרי ישראל", כך פורסם ב"ישראל היום". בעקבות ההפגנה הקולנית, שבגללה אף הוזעקה המשטרה למקום, ומחשש להתלהטות האירוע ולינץ' המוני, החליטו בהפקה לעצור את הצילומים ולפזר את הסט. המשמעות של אירוע מסוג זה היא הפסד של עשרות אלפי שקלים, והרבה מאוד חשש וחוסר נעימות. בעקבות התקרית, בהפקה מתכננים להמשיך לצלם את הסצנות במקום אחר, שבו לא יימצאו מתנגדים.

20.01.22

הארץ

שיעור בתי הספר היסודיים הקטנים בחינוך הדתי גדול יותר מפי שניים מהנתון המקביל בזרם הממלכתי-עברי. בחינוך העל-יסודי הפער מתרחב ומגיע לפי ארבעה, כך עולה מדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. 29% מבתי הספר הדתיים בחינוך היסודי מוגדרים קטנים (כלומר שלומדים בהם עד 250 תלמידים), בהשוואה ל-13% בזרם הממלכתי-עברי. בחינוך העל-יסודי, שיעור המוסדות הקטנים (שלומדים בהם עד 320 תלמידים) בחינוך הדתי הוא 39% לעומת 9% בקרב החילונים. ההבדלים ניכרים עוד יותר כשבוחנים את בתי הספר הגדולים, בעיקר בחינוך העל-יסודי (שבהם לומדים יותר מ-600 תלמידים): 15% בחינוך הדתי בהשוואה ל-76% בחינוך הממלכתי. הפיצול למספר רב של מוסדות חינוכיים מחייב השקעה גדולה של המדינה בתשתיות ובתשלום למורים. במשך שנים טענו פוליטיקאים דתיים כי הסיבה העיקרית לכך היא ריכוז של ציבור דתי ביישובים קטנים ומרוחקים בפריפריה, שבהם "אין ברירה" אלא להקים בית ספר דתי. אולם ניתוח נוסף של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מצביע על כך שזהו הסבר חלקי בלבד: מחצית מבתי הספר הקטנים הדתיים נמצאים ברשויות גדולות יחסית, שבהן יותר מ-50 אלף תושבים. לתקצוב העודף תורמת גם ההפרדה המגדרית, המתבטאת לעיתים בהקמת בתי ספר ומסלולים נפרדים לבנים ולבנות. לפי נתוני מרכז המחקר של הכנסת, 61% מהתלמידים הדתיים למדו בשנת הלימודים הקודמת בכיתות נפרדות, לעומת 45% לפני שני עשורים.

08.02.22

כלכליסט

מנכ"ל משרד השיכון אביעד פרידמן אמר בדיון על קידום שכונות חרדיות בתוך ערים חילוניות בוועדת הכלכלה של הכנסת: "תושב רגיל עולה לרשות כ-9,000 שקל בשנה, ואילו תושב חרדי עולה לרשות כ-30 אלף שקל בשנה - זה מחייב את המדינה לתת יותר כסף לרשויות עבור הרשויות החרדיות. משרד השיכון לא יכול להקים שכונה חרדית ללא הסכמת ראש העיר." במהלך הדיון הציג פרידמן את קצב הגידול המהיר של החברה החרדית. לדבריו, במהלך השנים הקרובות יש צורך בכ-10 אלף דירות חדשות בשנה. חברי הכנסת החרדים הוסיפו כי מצוקת הדיור החרדית נובעת גם ממאפיינים ייחודיים של הציבור החרדי, דוגמת גיל הנישואים הצעיר וההעדפה לבנייה נמוכה.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

28.01.22

N12

ביישוב החרדי "עמנואל" שבשומרון הודיעו על מהפכה בתחבורה - "עמנואל נוהגת קדושה". בעלון שפורסם לתושבי העיר, שטרם ברור מי עומד מאחוריו, נכתב כי עם כניסת חברת האוטובוסים החדשה - "תנופה" - נשים יופרדו מגברים בתחבורה ציבורית ביישוב. "רק מפני שאוטובוס על גלגלים, לא משתנית ההלכה!" נכתב בפרסומת. 'גם בו חובתנו כיהודים שתהיה הפרדה מלאה בין הגברים לנשים. ב"ה שתושבי עירנו הם חרדים ומקפידים גם בנושא זה על כללי התורה, המבטיחה לנו שבאם נשמור על הקדושה נזכה להשראת השכינה הקדושה.' בעקבות הפרסום, ח"כ מיכל רוזין ממרצ פנתה במכתב לשרת התחבורה מרב מיכאלי וביקשה שתברר את העניין בדחיפות. בהודעתה נכתב: '"המהפכה בתחבורה" של היישוב עמנואל פספסה שנים של מהפכות ומאבקים פמיניסטיים. מדובר במהלך הנוגד את החוק במדינת ישראל.' בחברת האוטובוס "תנופה" מכחישים כל קשר למודעה ואף הביעו זעזוע ממנה.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

25.01.22

ynet

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לאחרונה למשרד הפנים לאפשר לאישה טרנסג'נדרית להירשם כ"חסרת דת" במרשם האוכלוסין: בפסק הדין, שבו לא נחשפה דתה מפאת חיסיון והגנה על פרטיותה, קיבלה השופטת אספרנצה אלון את טענתה שלפיה החברה שממנה הגיעה לא מקבלת את זהותה המגדרית ומתנהגת כלפיה באלימות, בעוינות ובחוסר כבוד בשל דעות קדומות וטרנספוביה.

30.01.22

מעריב

מעריב חושפים את הדרישות הגזעניות ממפלגת ש"ס עבור ליהוק הסרטון שהפיצה ש"ס נגד הממשלה ושר האוצר ליברמן על עליות המחירים, זאת אל מול ה"מגוחכות" לסעיף החתולים בתקציב המדינה. כך לדוגמה, בין דרישות התפקיד לסרטון שכותרתו "ממשלה שמרעיבה ילדים - אין לה זכות קיום!" חיפשו בחברה "שחקנית עם עיניים טובות בעלת מראה מזרחי" ו"ילד מתוק בגיליאי 7-9 בעל מראה מזרחי". לעומת זאת, לתפקיד "הרע" חיפשו "גבר רוסי באזור גיל 35-45", שישמש כלקוח בעל החזות הבהירה הרוכש בסופרמרקט מזון לחתולים. מבדיקת "וואלה! ברנז'ה" עולה כי השחקן שנבחר לבסוף אכן ממוצא אוקראיני. עוד חיפשו בהפקה "אישה רוסיה בגילאי 30-60" ככל הנראה לתפקיד קופאית. עוד יצויין שאת הסרטון העלה יו"ר ש"ס, חבר הכנסת המתפטר אריה דרעי - נציג "השקופים" - ששהה בסוף השבוע דווקא באתר היוקרתי סנט מוריץ בשווייץ.

■ ■ ■ הערה: גולן יוכפז כתב מאמר באתר וואלה!: 'הסרטון של ש"ס: זו לא גזענות, זו סופר גזענות', וכן כתב במעריב: 'ש"ס מחזקים כוחם על בסיס שנאה'.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

04.01.22

ynet

טליה, חרדית שהותקפה מינית, התלוננה במשטרה ושם גילתה שאינה יודעת לקרוא בשמות למקומות המוצנעים בגוף: "החוקרת אילצה אותי לבטא מילים שעבורי הן ניבולי פה," העידה בכנסת בדיון מיוחד. עו"ס רוני בלונדהיים-ברין: "לפעמים הנשים אפילו לא מבינות שהן נפגעו." המשטרה בתגובה: "נגייס חוקרות מהחברה החרדית."

09.01.22

ynet

חרדי לשעבר שנפגע מינית כנער הזדעזע כששמע על התאבדותה של חרדית אחרת, שנטען כי התמודדה עם פגיעה מינית: "תופעת הניצול המיני במגזר החרדי מתבססת, במקרים רבים, על התמימות, על חוסר הידיעה ועל תרבות ההשתקה. מסקרים פנימיים שערכנו, חלק ניכר מהיוצאים והיוצאות בשאלה חוו פגיעה מינית בצעירותם. אלה ימים לא פשוטים עבורנו, הנפגעים, אבל ה-MeToo החרדי מפיח בנו תקווה לשינוי."

10.01.22

ynet
כאן11

בית המשפט העליון התיר לפרסם באופן חריג את שמו של משה יצחק וייספיש, שתקף מינית את קרובת משפחתו מאז שהייתה בת 6 ועד גיל 13 וחצי. ההחלטה התקבלה לאחר שהמתלוננת ציינה כי בפרסום השם קיים אפקט הרתעתי. היא אף הדגישה בבקשתה כי לאורך שנים רבות ומייסרות המתינה להכרה בפגיעה מצדו של וייספיש. וייספיש הורשע בריבוי עבירות של מעשה סדום במשפחה ועבירת ניסיון אינוס. הוא זוכה מעבירת אונס, ונידון למאסר של שש שנים וחצי. בית המשפט העליון דחה ערעור שהגיש על הכרעת הדין ועונשו, אך קיבל כאמור את בקשת המתלוננת לפרסם את שמו.

■ ■ ■ הערה: תמונתו של האיש, עטור זקן וחובש כיפה שחורה, פורסמה בטוויטר ע"י משתמש בשם יצחק גליל.

10.01.22

רשת13

צופית גרנט, בסדרה "ללא גבולות", מציגה את "הילדים האבודים של בני ברק" - אלפי נערים החיים ברחובות בני ברק לאחר שנזרקו מבתיהם. הם השתמשו בטלפון נייד לא כשר, הידרדרו בלימודים, הפריעו לשידוך או שנפגעו מינית והפכו לעול על המשפחה. צופית מגלה את העולם שלהם, פוגשת את האנשים שעוזרים להם ומנסה להבין מה התפקיד של הרבנים ושל עיריית בני ברק. סרט לצפייה ישירה.

11.01.22

כלכליסט

חשדות לעבירות פליליות חמורות התגלו בפרויקט בשם "חנוך" לשילוב צעירים נושרים חרדים - פרויקט של הג'וינט, הארגון היהודי-הומניטרי הגדול בעולם. הפרויקט ממומן ברובו על ידי זרוע העבודה של משרד הכלכלה. מטרת פרויקט "חנוך" היא "חיזוק הנטייה התעסוקתית", כלומר פעולות שיקנו כישורי חיים פיננסיים ויאפשרו שילוב בעבודה. הפרויקט פעל בג'וינט במסגרת תחום חרדים שבראשו עמד יצחק טרכטינגוט. הממונה הישיר על הפרויקט בג'וינט היה שייקה סיני והפעילה אותו עמותת שלבים שמנהלה הוא אילן קוסמן. אלא שבאוקטובר האחרון התעוררו בג'וינט חשדות כבדים לעבירות פליליות שבוצעו בפרויקט בין השנים 2019-2021 ובין היתר: פעולות וסדנאות שלא נערכו כלל; פעולות וסדנאות במספר משתתפים אפסי; דיווח שקר על ספקים ומימון אירועים; שינוי שעות ותוכן בדיווחים; הסתרת תשלום כפול לספקים באמצעות דיווחים פיקטיביים; דיווח על מאה חניכים שהיו בלאו הכי בלימודים; ותפירת מכרז במחיר מופקע.

11.01.22

קשת

משתתף בתוכנית "נינג'ה ישראל 2022" סיפר שבילדתו היה חלק מחסידות סאטמר, אותה הוא מכנה כת סאטמר. הוא משתף שבילדותו הוא ספג מכות ממוריו, ושאסור היה לו לדבר עברית.

16.01.22

ynet

היועץ האסטרטגי מנחם גשייד ומקורבו של השר לשעבר יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק, נחקרו בפעם השנייה ביחידה להב 433. זאת במסגרת פרשת השחיתות שבה היו מעורבים לפי החשד גם בכירים במשרד. השניים צפויים להשתחרר לביתם בתום החקירה. החקירה עסקה בעיקר בקשרים עם חברת התרופות "רוש". על פי החשד ביחידה הארצית לחקירות הונאה, נעשה ניסיון להכניס תרופות של החברה לסל התרופות ולהשפיע על מחירן. גשייד, שהיה בעבר עוזר של ליצמן ועובד כיום כיועץ ולוביסט, הועסק כיועץ בחברת התרופות "רוש" וזכה ממנה לתשלום חודשי קבוע בסך של כ-15 אלף שקלים. גשייד חשוד כי קיבל כספי שוחד "על מנת להניע אישי ציבור לפעולה במשוא פנים או הפליה", כפי שהגדירה זאת המשטרה בבקשה להארכת מעצרו. הן גשייד והן בבצ'יק כבר נעצרו עם חשיפת הפרשה לפני כחצי שנה ובהמשך שוחררו.

17.01.22

ynet

דודי שוומנפלד הוא השדרן ש-6 נשים העידו ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" שפגע בהן מינית. בעקבות הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" של שש העדויות על פגיעה מינית מצד שדרן הרדיו המפורסם בחברה החרדית דודי שוומנפלד, החליטה הילה (שם בדוי) לאזור אומץ ולהגיש נגדו תלונה במשטרה - הראשונה שהוגשה. הילה מספרת: "הוא הצמיד אותי לקיר בצורה מאוד אגרסיבית. כפה את עצמו עליי ולא יכולתי לנשום. הכניס את היד שלו לתחתונים שלי. הייתי בהלם. הוצאתי את היד שלו בכוח והוא נישק אותי בפה ובצוואר. הוא לקח אותי בכוח לחדר שלו, למיטה שלו, הייתי בהלם. זרק אותי למיטה ונשכב עליי, לא יכולתי לזוז כי הגוף שלו סגר אותי. היו כמה שניות שקפאתי ואמרתי לעצמי שאם אני לא מגיבה עכשיו, זה יהיה מאוחר מדי. תוך כדי הוא מנסה לגעת לי בגוף ואני מנסה להזיז אותו."

19.01.22

ישראל היום

מצבתו של הסופר חיים ולדר, ששם קץ לחייו לאחר שעלו חשדות כבדים נגדו בנוגע לעבירות מין שלכאורה ביצע בקטינים, נחשפה והצליחה לעורר מחדש את הזעם הכבד נגדו. המצבה, כמובן, לא כללה דבר על הנסיבות שהובילו להתאבדותו, אך מה שעורר את הכעס היה כמות התשבחות שנכתבו על ולדר: "אדם נאצל בעל מידות תרומיות ונושא חן בעיני כל רואיו", נכתב במצבה, "סופר ואיש הגות, בעל לב רגיש, נבון וחכם אשר הושיט ידו לקרוב ולרחוק. ספריו וכתביו השפיעו על דורות שלמים."

19.01.22

מעריב
ישראל היום

אדמו"ר בשנות ה-70 לחייו, תושב ירושלים, נעצר בחשד לביצוע עבירות מין בשני קטינים, בהם קטינה בת משפחתו. מעצרו הוארך בחמישה ימים. על פי החשד, הוא ביצע מעשים מגונים בקטינים במקרים נפרדים שהתרחשו לפני מספר שנים, ולאחרונה הוגשו התלונות במשטרה לגביהם. הוא הובא היום לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט שהטיל צו איסור פרסום על פרטיו ופרטי המעורבים בפרשה והאריך את מעצרו בחמישה ימים, עד ל-23 בינואר.

20.01.22

ynet

שמעון עדיאל הדרי (המכונה עדי) נכלא לאחר שהורשע במעשה מגונה בילדה כבת 10. על פי כתב האישום, הדרי, בן 66 המתגורר בשכונת בית הכרם בירושלים, הבחין בקטינה ששיחקה מחוץ לבית כנסת בשכונה, קרא לה ונכנס עמה לבית הכנסת, שם הושיב אותה על ברכיו, סיפר לה סיפורים ולאחר זמן קצר ביצע בה מעשה מגונה. על הדרי נגזרו שנתיים וחצי מאסר. עם זאת, זו לא הפעם הראשונה שהפושע פוגע מינית בילדה. ד', קרובת משפחתו שהיום היא בת 30, נפגעה ממנו גם כאשר הייתה בת 11. במשך שנים ארוכות היא לא סיפרה על מה שעשה לה, אך כאשר ראתה בכלי התקשורת לפני שנתיים שהוגשה נגדו תלונה - החליטה להתלונן גם כן במשטרה. "הייתי ילדה קטנה - אבל לא מדי," סיפרה ד' לאולפן ynet. "המשפחה שלי הייתה מאוד קשורה למשפחה שלו וזה לא היה חד-פעמי. הוא פגע בי מאוד בכל פעם שהגיע, וכל ביקור היה בין עשרה ימים לשבועיים." היא ציינה כי הפגיעה הייתה לא רק מינית - אלא גם נפשית: "הוא תמיד אמר שאני ילדה רעה ושהמוח שלי מעוות, וככה נוצרה גם ההאשמה (העצמית)," אמרה. "אני זוכרת את ספירת העבירות. הייתי ילדה חרדית קטנה - וזכרתי על כמה עבירות עברתי איתו. זאת הייתה התפיסה שלי במשך הרבה הרבה שנים." בתמונה: העבריין חובש כיפה שחורה.

23.01.22

N12
רשת13

מרדכי בארי, מחזיק תיק החינוך בעיריית אלעד ואיש חינוך החרדי, הוא האיש שנעצר בחשד שביצע שורה של מעשים מגונים בתלמידיו לפני כ-13 שנים. כך התיר לפרסום בית משפט השלום בפתח תקווה ביום חמישי האחרון. במשטרה חושדים כי בארי ביצע עבירות מין בתלמידים ממוסד חינוכי במודיעין עילית, שבזמנו היו קטינים בני פחות מ-14. בארי נעצר לאחר שצעיר חרדי הגיש נגדו תלונה על עבירות מין. על פי התלונה, הצעיר היה בן 12 בעת שבארי ביצע בו מעשים מגונים לכאורה. ביישוב שבו התרחש האירוע נחקרו לאחרונה חשדות נגד כמה בעלי תפקידים בישיבות, בחשד לעבירות מין שביצעו בבני משפחתם. במשטרה מציינים שעדיין יש קושי לחדור למעטה השתיקה בתחום עבירות המין בחברה החרדית, בעיקר כשהן מתבצעות בתוך המשפחה או במוסדות החינוך לסוגיהם.

24.01.22

מעריב

המשטרה פתחה בחקירה נגד "איש חסד", שהוא דמות מוכרת בציבור החרדי, בחשד לביצוע עבירות מין. זאת בעקבות תלונה שהגישה נגדו אישה בת 36 ביום רביעי שעבר בתחנת לב הבירה בירושלים, ובה ייחסה לו המתלוננת חשד לעבירות מין תוך שהוא מנצל את התלות שלה בו. בעקבות אותה תלונה ופרסומה ע"י פעילת הציבור מירי פורסט, נוספו עדויות של 13 נשים נוספות שגוללו עבירות מין שביצע בהן לכאורה אותו חשוד. בדיעבד הסתבר כי לפני מספר שנים הוגשה נגדו תלונה על ידי קרובת משפחה שלו עת הייתה קטינה בת 14, אך התיק נגדו נסגר בהעדר ראיות. כיוון שמדובר בדמות מוכרת מאוד במגזר החרדי, שפועל שנים בחלוקת מזון למשפחות נזקקות ותרומות נוספות - הוא יצר קשרים רחבים וענפים בזכותם הוא מסייע לאותן נשים שהכיר בשעת מצוקתן. לדבריהן, כתמורה לעזרה שהעניק להן, החשוד עמד על כך שמגיעה לו תמורה והוא ביקש לקבל פיצוי בדמות מפגש שגלש מייד לפסים מיניים, תוך שהוא מנסה לכפות את עצמו עליהן.

27.01.22

הארץ
ynet

חבר הכנסת יעקב ליצמן חתם על הסדר טיעון מקל עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועם פרקליטות מחוז ירושלים. לפי ההסכם, ליצמן יודה בעבירת הפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר, וייגזרו עליו קנס כספי של כ-3,000 שקלים בלבד ומאסר על תנאי. במסגרת ההסדר, ייסגר התיק שבו נחשד ליצמן כי פעל בכדי להשפיע על גורמי מקצוע במשרד הבריאות, כדי שאלו יפעלו למנוע סגירת מעדנייה ליד ביתו. ליצמן נחשד כי ניסה למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, ובעניין זה יודה, כאמור, בעבירה של הפרת אמונים, אך עבירת שיבוש ההליכים נגדו תימחק. סנגוריה של לייפר, שהיתה מבוקשת באוסטרליה בשל שורת עבירות מין שביצעה בקטינות שלמדו בבית ספר חרדי בניהולה, ביקשו למנוע את הסגרתה בטענה שאינה כשירה נפשית לעמוד לדין. בכתב החשדות נגד ליצמן נטען כי בהיותו סגן שר הבריאות, ב-2015 וב-2018, הוא לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים לשנות את חוות דעתו בנושא ולסכל את ההסגרה. הטענה שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין נדחתה לבסוף, ובינואר 2021 היא הוסגרה לאוסטרליה.

■ ■ ■ הערה: ד"ר ברוך לשם כתב במאמר דעה ב-ynet - "כך ייעשה למי ששומר על פדופילית": 'ליצמן הוא עדות מהלכת על שתיים לאופן שבו עוצמה פוליטית יכולה לשמש חסינות מפני פלילים. יהדות התורה, שהוא אחד מראשיה, הייתה בשנים האחרונות כיפת הברזל של ממשלות הליכוד. בימי סער וסופות פוליטיות, נתניהו יכול היה תמיד לסמוך על קולות החרדים שלא יאפשרו לאחרים קואליציה בלעדיו. המחיר של התמיכה הזו היה אנטי ציבורי בעליל: מאות אלפי בחורי ישיבות חמקו משירות בצה"ל, לא יצאו לשוק העבודה ועוד קיבלו על כך כסף.'

31.01.22

כאן11

סרטם של נועה טל ודובי קרויטורו, "לצאת מבוסייר", חושף את שיטות החינוך בישיבה שפועלת בצרפת כבר עשרות שנים. בין ה"שיטות" ניתן למצוא, לכאורה, אלימות, נידוי חברתי, השפלות, ניתוק מהעולם ושליטה מוחלטת על התקשורת שבין הנערים לבני משפחתם. לפי דיווחים בתקשורת הצרפתית, 16 בכירים בישיבה התורנית נעצרו הבוקר, בחשד להתעללות בתלמידים שחיו בתנאים לא סניטריים באזור. הבניין מבטיח "איכות תלמוד ותורה", אבל בשנים האחרונות נאספו אותן העדויות שישודרו בקרוב בסרט בכאן11, וכן תיעוד נוסף שהושג באמצעות קטין שחי במקום - שחושפות את ההפך הגמור.

31.01.22

קשת

חברי הכת היהודית הקיצונית "לב טהור" הגיעו השבוע לבוסניה במטרה להגשים את החלום ולמצוא מקלט מדיני תחת משטר האייתולות באיראן. יואל לוי התראיין בתוכניתם של גלית ויואב וחשף את קורות חייו והסיבה בגינה חברי הכת רוצים להגיע לאיראן. יואל לוי נולד לתוך הכת ונותר בשורותיה עד גיל 16 וחצי. בגיל זה הוא החליט לעזוב והותיר מאחוריו את שאר בני משפחתו, למעט אח אחד שהצליח גם הוא לברוח. "יש אלימות ממש קשה, ילדים עוברים שם התעללויות על בסיס יומי מצידם של ההורים והמורים בבית הספר. בעיקרון הם יכולים לקבל עונשים מכולם, זה משהו מאוד שגרתי שם." על פי דבריו של לוי, העונשים בכת הקיצונית נעים בין אלימות פיזית להרעבה. זאת לצד העובדה שחברי הכת לא מזינים את גופם כראוי. "למרות שהם לא אוכלים כלום, יש עונשים לא לאכול או לצום - מרעיבים אותם."

01.02.22

ynet

אלעד מלמד, מורה למתמטיקה מאזור השפלה, הורשע במעשים מגונים בתלמיד בן פחות מ-14. הוא נשלח ל-16 חודשי מאסר וגם הוטל עליו לשלם לקורבן פיצויים בסך 25 אלף שקלים. את העונש גזרה שופטת בית משפט השלום ברחובות, אדנקו סבחת-חיימוביץ'. על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד דניאל איקן מפרקליטות מחוז מרכז, אלעד מלמד עבד כמורה למתמטיקה בישיבה, שם לימד תלמידים בכיתות ז'-ט'. בכמה מקרים שונים הוא ליטף ונגע במקומות שונים בגופו של אחד מתלמידיו, וכן שילב את ידו ביד הנער בהפסקות שבין השיעורים.

02.02.22

ynet

יממה לאחר שבית המשפט אישר לעיני המצלמות את הסדר הטיעון בין אריה דרעי והפרקליטות בגין עבירות המס שבהן הודה, וגזר עליו מאסר על תנאי וקנס על סך 180 אלף שקל - תקף יו"ר ש"ס אריה דרעי את מערכת אכיפת החוק בנאום שנשא בכנסת: 'בבחירות הבאות ארוץ בראשות ש"ס,' התחייב דרעי ולא שלל את האפשרות שיהפוך ליועץ פרלמנטרי עבור סיעת ש"ס כדי שיוכל לשהות בכנסת.

■ ■ ■ הערה: ynet מפרסם שיחה עם בכיר במשרד המשפטים שם הביעו אכזבה קשה מהתנהלותו של אריה דרעי ביום לאחר שהורשע בהסדר טיעון בגין עבירות מס. "ההתרשמות הייתה שדרעי מקבל אחריות על מעשיו, על עונשו ועל התוצאה העיקרית - התרחקות מהחיים הפוליטיים," אמר גורם במערכת המשפט ל-ynet. 'התנהלותו, שכיבדה את שלטון החוק בכל מהלך חקירתו והמו"מ על עסקת הטיעון, התחלפה באחת בהתקפה על מוסדות האכיפה,' הוסיף הגורם. "הוא קיבל את שלו ועתה הוא מתריס נגד המוסד עימו הגיע להסדר." יובל אראל כתב ב-N12: 'יוצא מהדלת ונכנס מהחלון: הטריק של דרעי והביקורת - "עושה צחוק"'.

10.02.22

N12

הפעיל החברתי גיא זומר הגיע לביתו של השר לשעבר יעקב ליצמן כדי למסור לו עתירה שהוגשה נגדו לבית המשפט. זאת לאחר שזומר לא הצליח לקבל במשך שבועות מענה מעוזריו, ובית המשפט הורה לו בשל כך למסור באופן אישי לליצמן את העתירה של עמותת "הצלחה" לחשיפת יומנו. בתיעוד שהגיע לידי N12, זומר נראה מבקש מליצמן לחתום על קבלת העתירה, אך השר לשעבר נכנס לרכבו ונסע.

11.02.22

מעריב
ynet

המחלקה המשפטית במשרד לשירותי דת מתקשה לאחרונה לספק לוועדת החקירה הממלכתית חומרים שביקשה לקבל לידיה על מעורבות השרים והמנכ"לים שכיהנו בו בשנים האחרונות בארגון הילולת ל"ג בעומר המרכזית במירון, ובכללם חומרים המתייחסים לאירועי השנה שעברה שהסתיימו במותם של 45 גברים ונערים. גורם בכיר במשרד לשרותי דת אישר בשיחה עם ynet ו"ידיעות אחרונות" את הפרטים ואמר כי אינו יודע להסביר את העניין. "אנחנו מחפשים את המסמכים מתחת לאדמה ולא מוצאים אותם," סיפר. 'במקביל נבדק חשד שבכירי המשרד בעבר מהשנים הרלוונטיות, שבהן ש"ס שלטה בו, מעורבים בהיעלמות.' בכיר במשרד הדתות בתקופת האסון דחה את הטענות ואמר: "לא היה ולא נברא." לדבריו, "לוועדה הועברו - לפי מה שנאמר על ידה - ערמות של מסמכים, לאחר בדיקה ואיסוף שנעשה בכלל יחידות המשרד."

13.02.22

ynet

תושב ביתר עילית, אלעד אילוז, נאשם ששבר את ידיה של אשתו אחרי שהתלוננה כי לא התפלל בבוקר.

14.02.22

ynet
ynet

ברוך לייפר, חמיה של מלכה לייפר שהוסגרה לאוסטרליה בחשד לשורת מעשים פדופיליים, חשוד בעבירות מין בקרובת משפחתו - כך התיר בית המשפט המחוזי בירושלים לפרסום. לייפר, שמכנה עצמו אדמו"ר, נעצר כבר לפני חודש. בפועל, לייפר הוא בן לשושלת אדמו"רים ולכן מכונה כך גם הוא, אך בפועל אינו מנהיג קהילה משמעותית.

16.02.22

רשת13

לאחר הצגת התוכנית למגזר החרדי והמתווה להתמודדות עם יוקר המחיה, הזעם על שר האוצר התפרץ והגיע לכדי איומים על חייו, מתקפות ברשתות החברתיות והצקות ברחוב. בשיחת טלפון שהתקבלה במפלגת 'ישראל היום' איחל אחד המתקשרים (שטען שהוא אינו חרדי) שליברמן ימות כמו אריאל שרון כי הוא שונא חרדים. ברשתות החברתיות נרשם: "ליברמן מי שמתעסק עם תורת ישראל סופו מוות בייסורים." עוד נכתב: "את הדין שלך תיתן למעלה... גם בשמיים תיתן את הדין, שונא חרדים." וגם: "רק כדור 0.9 יציל את המצב."

17.02.22

קשת

שתי נערות חרדיות בנות 17 ושני צעירים חרדים בני 18 נעצרו אתמול בשדה התעופה "אורלי" בפריז כשבמזוודות שלהם, שנתפסו על ידי אנשי הביטחון, נמצאו כ-130 ק"ג גת בשווי של כ-200 אלף שקל. הארבעה, תושבי מרכז הארץ, שימשו כבלדרים וכל אחד מהם קיבל כ-5,000 שקל עבור ההברחה, לא כולל בית מלון וכסף לבזבוזים. בשבועות האחרונים נעצרו כ-40 חרדים בבלגיה ובצרפת שהבריחו אלפי ק"ג של גת בשליחות סוחרי גת בישראל. הם שימשו כבלדרים ומשפטיהם מתנהל בימים אלו. אחד הצעירים החרדים שנעצר בצרפת עם 20 ק"ג גת - נדון לשנתיים מאסר ולקנס כבד של 14 אלף יורו.

17.02.22

ישראל היום

כנגד צביה רוטנברג (66), שלימדה בבית ספר לבנות וכיום מנהלת תיכון בסמינר לבנות "מעלות" בית יעקב בירושלים, הגיעו לעיתון 'ישראל היום' עדויות קשות על התעללות מינית. רוב הנפגעות היו קטינות וגם תחת סמכותה. ההטרדות כללו נשיקות בפה, ליטופים מיניים ושיחות חודרניות, בבית הספר וגם בביתה. למרות התלונות, רוטנברג ממשיכה לנהל בסמינר וליצור קשרים עם תלמידות. תחקיר "שישבת" חושף כאן לראשונה שנגד רוטנברג הצטברו לאורך השנים כמה תלונות. קולן של חמש מתלוננות מובא כאן בגוף ראשון, אחרי ששוחחו עם 'ישראל היום'. מתוך העדויות שהצטברו עולה לכאורה דפוס שבו במשך שנים נהגה רוטנברג להטריד ולפגוע מינית ונפשית בתלמידותיה, רובן ככולן קטינות שהיו תחת סמכותה. המתלוננות מתארות את ההתמודדות שלהן במשך השנים עם הנזקים הנפשיים, הכאב והבלבול שהותירה בהן, לכאורה, עד שהחליטו להפר את קשר השתיקה.

22.02.22

ynet

חוקרי רשות המיסים בצעו ביקורת אצל מנהלי חשבונות וכספים בעמותות וישיבות בבני ברק, בתל אביב וברמת גן. הפשיטה גילתה מקרים רבים של אי רישום תשלומי הורים ותרומות, החייבים בדיווח. בכ-25% מהביקורות נמצאו אי רישום הכנסות ותשלומי סכומי כסף העוברים על חוק המזומן. במהלך המבצע נערכו ביקורות ב-38 מלכ"רים, ובהם ישיבות, מדרשיות, ועמותות מתחום הבריאות והרווחה. ב-7 מתוך 38 המוסדות שבוקרו נמצא אי רישום הכנסות. כמו כן נמצאו 2 הפרות של חוק המזומן בהיקף כולל של 121,770 שקל.

24.02.22

הארץ

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע היום את ממלא מקום ראש עיריית אשדוד לשעבר, עמרם כנפו, ואת סגן ראש העיר לשעבר, יצחק דרי, בשורה של עבירות שחיתות. השניים הורשעו שקידמו אינטרסים של קבלנים בעיר תמורת טובות הנאה, ועזרו בשינוי ייעוד קרקעות והגדלת פרויקטים של בנייה בעיר תמורת שוחד בשווי של 4.4 מיליון שקל בסך הכול. את העבירות ביצעו השניים בעת שכיהנו בתפקידים בכירים בעירייה, במועצת העיר ובוועדה העירונית לתכנון ובנייה. השופט דניאל בן-טולילה כתב בהכרעת הדין כי לאור פעילות השניים בתחום הנדל"ן, אסור היה להם להיות חברי מועצה משום ש"היו מצויים בניגוד עניינים חריף וקיצוני שקשה להפריז בעוצמתו." השניים, לדבריו, סיגלו לעצמם "מערכת נורמות מקלה עד מדומה". בתמונה: השניים חובשים כיפות גדולות.

24.02.22

ynet

עימותים בירושלים: כ-2,000 חרדים מחו על עבודות הרכבת הקלה והשחיתו את עמודי התאורה, הפחים והגדרות באתר העבודות שברחוב בר אילן בבירה. המונים ירדו לכביש. כוחות משטרה ויס"מ ניסו לפנות אותם באמצעות מכת"זית ופרשים. שמונה נעצרו


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

04.02.22

רשת13

אישה בת 61 נכוותה באורח קשה בביתה בירושלים לאחר שבגדיה התלקחו מנרות שבת שהדליקה, והובילו לכוויות קשות בפלג גופה העליון. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לה טיפול רפואי ופינו אותה לבית החולים שערי צדק שבעיר כשהיא מורדמת ומונשמת.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

25.01.22

N12

סרט ב-N12 בשם "החרדים במסכה" מתעד את תופעת "האנוסים" - אנשים שחייהם כפולים: הם חיים בביתם חיים הדוקים, מנהלים אורח חיים חרדי לחלוטין, הורים לילדים, סבים לנכדים, אבל מתישהו לאורך הדרך איבדו את האמונה באלוהים, ובכל זאת בחרו להישאר בקהילה. עם חיים חילוניים בחוץ, וחשש לתגובה של הסביבה שתפגע ביקיריהם, הם מקיימים מעין חיי קהילה מחתרתיים, תופעה שהולכת ומתרחבת.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי