אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 176: מרץ-אפריל 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

עדויות חדשות נגד יהודה משי זהב: אם כולם ידעו, למה לא עשו כלום?
בניגוד לפסיקת בג"ץ: בית החולים לניאדו מחרים חמץ מהמבקרים
ליצמן דוחף להקמת שכונות חרדיות בערים מעורבות: "נעצור תקציבים למתנגדים"
מתקפה חריפה של בכיר בש"ס על החינוך החילוני: "הילדים הולכים עם סכינים בכיס"
עדויות חדשות מוועדת החריגים: "העובדים מקבלים בוואטסאפ שמות שצריך להכניס לארץ"
בערב יום השואה: עשרות חרדים עושים על האש בכנרת, זיקוקים בלוד
חשד: צעירים חרדים שרפו דגלים ופרחים שהונחו על קברים צבאיים
כובעים, נעליים ומעקה שקרס - שחזור האסון בהר מירון


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

22.03.21

וואלה!

תוכנית 'מאסטר שף' לא תשודר בפסח ומפיקיה הכינו שיקופית: "אנו נאלצים לצאת לחופשה קצרה... תודה וסליחה על אי הנוחות," נכתב. בצילום של השיקופית נראו מקררים ומדפי מזון מכוסים בדים לבנים עם אותיות קידוש לבנה - "חמץ".

29.03.21

N12

בג"ץ קבע לפני כשנתיים כי האיסור על הכנסת חמץ לבתי החולים פוגע בזכויות המאושפזים, ולכן יש לאפשר הכנסת מזון מכל סוג שהוא גם במהלך חג הפסח. כשתחקירני ערוץ 12 ניסו להיכנס לבית החולים לניאדו שבנתניה עם לחם, הם נעצרו בידי השומרים שאמרו להם כי 'בג"ץ לא תקף בלניאדו מפני שזה בית חולים חרדי.'

24.04.21

N12

זוג של גבר ואישה שנשואים כ-23 שנים החליט להתגרש לאחר שהוא "חזר בתשובה" והיא עשתה את ההליך ההפוך. "הקש ששבר את גב הגמל" היה כשהאישה החליטה להכניס הביתה שני כלבים. בבית במשפט לענייני משפחה בנצרת, הבעל, דרש להורות לאשתו להוציא את הכלבים מביתם המשותף כי לטענתו הוא אלרגי וגם "כלב זו חיה טמאה" למרות שלהוריו של הבעל יש כלב בבית. השופט מחמוד שדאפנה שדן בבקשה טען כי על פי ההלכה היהודית מותר להחזיק בכלב בבית לצרכי ביטחון ושמירה, הוסיף כי האישה לא הוכיחה שגידול הכלבים בבית חיוני, הכרחי ונחוץ, ודחה את טענותיה לאחר שציין שמדובר במגורים משותפים ועליה לקבל את הסכמת בעלה להכנסת הכלבים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

05.04.21

כלכליסט

ועדת הדיור של חסידות גור החלה לקרוא למשפחות צעירות להעתיק את מקום מגוריהן מערד לדימונה, מהלך שמעורר סערה בדימונה, וזאת על רקע מתיחות בין הציבור החרדי לציבור החילוני בערד. על פי פרסומים בקהילה החרדית, בהודעה שנשלחה בימים האחרונים לחסידים מטעם קופת עזר הנישואין של חסידות גור, העמותה האחראית להתיישבות חסידי גור ברחבי הארץ, נכתב: "לאחר מאמצים מרובים וחודשים ארוכים של עמל ויגע נפתחת הקריה החדשה של גור בדימונה." גורם הבקיא בשוק הנדל"ן בדימונה טוען כי "החשש הוא שגור תנסה לכפות מציאות על כלל תושבי העיר." לדבריו, בדימונה גרים היום בדואים ללא שום אפליה או גזענות, "אבל התושבים בדימונה לא חוששים מהבדואים כמו שהם חוששים מחסידי גור. החשש הוא שהם יקנו שתי דירות בבניין, ואז יקשו על חיי שאר הדיירים בבניין שירצו לברוח. אבל דימונה זה לא ערד או ירוחם, שם סגרו כבישים לחסידות גור. פה זה לא יקרה."

20.04.21

דה-מרקר

דו"ח פנימי של משרד השיכון חושף את הפתרון המלא שמגובש באחרונה במשרדי הממשלה למצוקת הדיור החרדי: חלק גדול מיחידות הדיור יוקמו בערים חילוניות ובערים מעורבות נוספות. כל זאת תוך התערבות של השר היוצא יעקב ליצמן. במשרד השיכון מקדמים סל תמריצים, הכולל בין היתר סיוע תקציבי שיחפה על ההפסדים הצפויים של הרשויות כתוצאה מהנחות בארנונה למגורים שיינתנו לתושבים חרדים; מימון להקמת מוסדות ציבור; שדרוג תשתיות ומתן מענקים לרשויות שיקלטו חרדים. מאידך, ליצמן בוחן בחודשים האחרונים כיוונים נוספים, אגרסיביים בהרבה, אם רשויות יסרבו לקבל את החרדים בגלל שהם אוכלוסיה ענייה. "פניתי ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק אפשרות להקפאת כל תקציב שרק אפשר לרשויות שאינן מעוניינות בחרדים בתחומן," הודה ליצמן בלי למצמץ בכנס שהתקיים בשבוע שעבר בחריש עבור חרדים שזכו ב"מחיר למשתכן" בעיר. על פי בכירים במשרד השיכון, אין מדובר בפליטת פה של השר היוצא, אלא ברעיון שעלה לא אחת להתמודדות עם התנגדותם של ראשי הרשויות לקליטה חרדית. בכל הנוגע לערים המדורגות באשכול סוציו-אקונומי נמוך, מדובר באיום אלים וממשי.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

01.03.21

N12
דה-מרקר

חברת הלואו-קוסט הבריטית איזי ג'ט תפצה את מלאני וולפסון, נוסעת ישראלית המתגוררת באנגליה, בכ-15 אלף ליש"ט, לאחר שנאלצה לעבור מקום במהלך 2 טיסות שונות, כי נוסעים חרדים שהיו במטוס לא הסכימו שתשב לידם.

25.04.21

N12

שלט חוצות של רשת האופנה HOODIES שנפרס סמוך לתל השומר ובו נראית הדוגמנית בר רפאלי בלבוש ספורטיבי, הושחת באלימות. בתמונה, שהצליחה לעורר את זעמם של המשחיתים, רפאלי לבושה בסט ספורטיבי מקולקציית ה-PRO החדשה של הרשת לקיץ הקרוב. על צידו השני של השלט מככב ה"נינג'ה" יובל שמלא, עם גופייה ומכנסיים קצרים, גם הם תוצרת אותו המותג, אך תמונתו נשארה כפי שהייתה.

27.04.21

וואלה!

עיריית ירושלים והמינהל הקהילתי בשכונת קטמונים פרסמו אירוע לל"ג בעומר בהפרדה לילדים עד גיל תשע בשכונה המעורבת - וחזרו בהם. תחילה נכתב כי הוא מיועד לבנים ובנות בהפרדה עד גיל תשע, ובמודעה אחרת שפורסמה נכתב כי "האירוע מיועד להורים ולילדים ומותאם לציבור החרדי." בגרסה נוספת שפורסמה לבסוף, ושהעירייה התייחסה אליה, לא צוין כלל קהל יעד. על שלוש המודעות צוין כי המזמינים הם האגף לתרבות תורנית בעיריית ירושלים ומנהל קהילתי 'גוננים'. מהעירייה נמסר בתגובה כי "חלה טעות" אך יוסי סעידוב, חבר הנהלת מנהל קהילתי גוננים, אומר מנגד כי "תגובת עיריית ירושלים איננה נכונה, הדרישה לקיום ופרסום ההפרדה היו תנאי לקיום האירוע של האגף לתרבות תורנית בעיריית ירושלים. קיום האירוע לא נידון בהנהלת המנהל הקהילתי. מצער שעיריית ירושלים מסתתרת מאחורי מנהל קהילתי, מקדמת הפרדה לילדים עד גיל תשע, ואינה מוסרת את האמת לציבור."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

01.03.21

ynet
N12

תשדיר בחירות שהפיקה יהדות התורה, לועג ומבזה זרמים ליברליים על רקע תופעת טקסי "בר מצווה" הנערכים לבעלי חיים, ומצליח לעורר סערה כאשר המפלגה החרדית מואשמת בהפצת מסרים אנטישמיים המשווים בין יהודים לכלבים, כתגובה לפסיקת בג"ץ להכרה בגיורים הרפורמיים. בסרטון, שפורסם ברשתות החברתיות, נראה קטע מכתבה חדשותית ששודרה לפני כמה שנים ובה חגיגת "בארק מצווה". בהמשך מופיעות תמונות כלבים החבושים בכיפות - חלקם עטופים בטליתות, מעוטרים בתפילין, אוחזים בספרי קודש, עונדים תליון מגן דוד או מתפארים בפאות מסולסלות.

15.03.21

וואלה!

הרב דוד יוסף תקף בחריפות בכנס בחירות שנערך לרבני המפלגה בירושלים את מערכת החינוך במגזר החילוני, וטען כי הילדים החילוניים הולכים עם "סכינים בכיס" ושהם "משתמשים בסמים". הוא אמר את הדברים לאחר שתקף את החוק שקידם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ב-2013 לחייב לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדיים. הרב יוסף הזהיר מכך שלפיד או בנט ירכיבו את הממשלה הבאה ולא נתניהו. "אנחנו יודעים מה יקרה אם לפיד וחבריו יעלו לשלטון," אמר. "לפיד ובנט עשו ברית לפני 7 או 8 שנים, התנאי שלהם היה אז בלי חרדים. הם רמסו את עולם התורה, דרכו עלינו, רמסו אותנו. הם הצביעו בעד חוק הגיוס, מחקו את קצבאות הילדים ואת תקציב הישיבות."

22.03.21

N12

יאיר שרקי, כתב ערוץ 12, מפרסם הקלטה של מנהיגה הרוחני של מפלגת 'נעם', הרב צבי טאו, בכיר הרבנים בפלג החרדי-לאומי, משרטט את התוכניות לחבר הכנסת לעתיד, כשהנושא הבוער על סדר היום הוא המאבק בלהט"בים ומאבק בתרבות החילונית ובלימודי החול. "ההומוסקסואלים האלה, סוטי המין האלה, הם אנשים אומללים," אומר הרב טאו. "הם מציעים עכשיו הצעה שלא יגידו 'אבא ואימא'. אתה יכול להגיד 'הורה ראשון' ו'הורה שני'. 'אבא ואימא' זה נקרא משפחה משולבת. אסור להגיד משפחה נורמלית, כי אתה פוגע בהומואים ובלסביות. מה זה פוגע בהם? הם פוגעים בעצמם בצורה איומה כזאת, עד שאסור לרפא אותם. הם מחדירים למשרד החינוך, בכיתות הכי נמוכות, שעוד אין לילדים מושג בכלל, בכיתה א'-ג', מכניסים כבר ערכים של הפוסט-מודרנה, 'ערכים', רעל של הפוסט-מודרנה, מי שמכם? את מי שאלתם?" הרב טאו פירט בפגישה שקיים עם רבנים את חזונו: "אנחנו רוצים שהמדינה כולה תתנהג על פי התורה. בתורה הם ימצאו את כל העוז, האמונה, המרץ ומסירות הנפש הדרושים לעם ישראל בעבודת השם שלו. ללמוד תורה לא בשביל לקיימה זה מהדברים הגרועים ביותר. זה כמו שלומדים באוניברסיטה, זה רק כי זה 'מעניין'."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

27.02.21

ישראל היום
ynet

בחברת אגד דיווחו על כמה אירועים אלימים נגד נהגי אוטובוסים של החברה שנסעו במהלך פורים בירושלים, לאחר פגיעת רכב ההסעות בשכונת מאה שערים בירושלים שגרמה למותו של איתמר בן אבו. שי בן חיים נהג בקו 3 במוצאי שבת וכשפנה לכיוון רחוב שמואל הנביא - האוטובוס שלו הותקף. "היו זיקוקים באמצע הכביש וכך חסמו אותו לתנועה," הוא מספר, "בבת אחת צעירים פתחו בכוח את דלתות האוטובוס, משכו את המגבים מהשמשה הקדמית ובמקביל לקחו את רמקול הכריזה של האוטובוס מהחלון השמאלי, החלון שלי. קבוצת נערים עלתה לאוטובוס והתחילה לרקוד בה ולהשתולל. בסוף שמעתי שאמרו 'הוא יהודי, תנו לו להמשיך'." רון רטנר, דובר אגד, אמר שבחברה "מביעים דאגה ושאט נפש לנוכח העלייה המדאיגה באירועי האלימות כנגד נהגי החברה והאוטובוסים הפועלים במסירות אין קץ במתן שירות לתושבי ירושלים רבתי. לא נסכים לאפשר לתופעות נלוזות אלה להמשיך להתקיים אפילו."

01.03.21

דה-מרקר

טיסת 'יונייטד' שנחתה אתמול בצהריים בנתב"ג מניו יורק הייתה כמעט מלאה לחלוטין. חלק ניכר מהנוסעים היו בעלי חזות דתית-חרדית. עם זאת, באופן תמוה, כשיצאו האוטובוסים מנתב"ג לעבר מלונית הבידוד הממשלתית 'עץ הזית', לא היו באוטובוסים אף אחד מאותם נוסעים חרדים. הנוסעים החרדים זכו לקבל את הצמיד האדום שקובע כי הם יכולים לצאת לבידוד ביתי. עד ראייה ונוסע בטיסה המדוברת, מתן בוני, שהועבר לבידוד במלונית עם בת זוגו סיפר: "לא היה חרדי אחד מהטיסה הזאת שהצטרף לאוטובוסים שחיכו שם כדי להעביר אותנו למלונית."בוני מספר כי ראה רבים מאותם נוסעים חרדים פוגשים את קרוביהם ביציאה מהטרמינל. הוא הצליח לצאת לחניה, לאחר שביקש להעביר לאימו שהמתינה שם חלק מהמזוודות שהגיעו עמו, כדי שלא יתפסו מקום בחדר המלונית הקטן. "הייתה שוטרת נחמדה בשדה התעופה שהבינה את הבקשה שלנו וליוותה אותי החוצה לחניה, וכשיצאתי ראיתי הרבה מכוניות של חרדים שמקבלים את קרוביהם בחיבוקים."

01.03.21

ynet

נהג בעל חזות דתית, כיפה שחורה וציצית - עמד בפקק תנועה שנוצר בעקבות תאונת דרכים בצומת הרחובות עזרא והשומר בבני ברק, והחל לתקוף את חובשי מד"א תוך כדי שהם מטפלים באישה שנפגעה ברגלה ושכבה על הכביש. החשוד בתקיפת החובשים עמד מספר דקות מאחורי רכבים שנתקעו בפקק, הוא החל לצעוק ולקלל ולאחר מכן נכנס לתוך הרכב הפוגע וניסה להזיז אותו כדי לפנות לו נתיב מעבר. הדבר מנוגד לחוק, שכן אסור להזיז רכב המעורב בתאונת דרכים עד להגעת בוחן תנועה משטרתי. בהמשך נכנס האיש לרכב איתו הגיעו אנשי מד"א למקום וגם אותו ניסה להזיז. כשהעירו לו החל לתקוף באגרופים את החובשים. האיש נכנס בהמשך לרכבו ונמלט מהמקום כשהוא מותיר את האנשים בזירה בהלם מוחלט. המשטרה פתחה בחקירה ועצרה את התוקף כעבור כמה שעות.

01.03.21

N12
הארץ

עדויות חדשות מצביעות על מעורבות פוליטית בוועדת החריגים המאשרת ופוסלת אזרחי ישראל מלהגיע לארץ. עו"ד מאיר אסרף, היועץ המשפטי של מועצת עובדי רשות האוכלוסין וההגירה, פנה במכתב לאריאל יעקובי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה. הוא מבקש הגנה מפני הפללה של עובדים: 'הריני מבקש ממך לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפרוש הגנה ברורה על העובדים, לנוכח תיאור המעשים העלולים לעלות כדי ביצוע עבירה פלילית לכאורה,' נכתב בפתיחת המכתב. לפי הטענות עולה כי מאחורי התנהלות הוועדה עומדת התערבות פוליטית מובהקת: 'קיבלתי פניות וטענות שונות ביחס למעשים חשודים כפסולים הנעשים בנתב"ג,' הוא הוסיף במכתב. 'עובדים תיארו כיצד גורמים פוליטיים מתערבים בשיקול הדעת המקצועי של עובדי מנהל ההגירה, ובעבודת אכיפה ושיקול דעת מנהלי של עובדי ביקורת הגבולות.'אחד האישים המעורבים לכאורה הוא עוזרו האישי של ח"כ אריה דרעי. עובדים בכירים סירבו להתראיין, אך סיפרו כי לא הייתה בחינה אמיתית ומשמעותית, כשם שעולה מהמכתב. לדבריהם, הם נהגו לקבל הודעות וואטסאפ, שבהן הורו את מי להכניס ואת מי לא. הם אף מתארים את עוזרו של השר דרעי כמי שנוכח באופן קבוע. יותר מכך, אחד העובדים תיאר מצב שבו בזמן שרב נחת במהלך הפורים ובעקבות כך - דאגו ברשות ההגירה שיהיה מי שיקריא עבורו את המגילה עם הנחיתה, כדי שלא יפספס את המצווה.

07.03.21

הארץ

"הארץ" מפרסם הקלטה ובה נשמעת עסקת שוחד לכאורה בין שלושה נציגים של סגן שר החינוך מאיר פרוש, מנהיג סיעת "שלומי אמונים" במפלגת אגודת ישראל, והפטרון של ראש העיר ביתר עילית מאיר רובינשטיין, ומצד אחר - אלי זלמנוביץ, יו"ר ועד ההורים במוסד מקומי לחינוך מיוחד שמסוכסך זה שנים עם העירייה. ביניהם ישב עו"ד משה מילר, מקורב לאנשי פרוש, בתפקיד "משקיף נייטרלי". על פי החשד, דנו בכך שאם זלמנוביץ ישכנע את גיסו אליעזר לזר, שהתמודד לראשות העיר צפת, לפרוש מהמרוץ ולהותיר את נציגו של פרוש כמתמודד החרדי היחיד, וזאת במטרה להשפיע על הבחירות ולחזק את המועמד של פרוש - עיריית ביתר עילית תעביר למוסד כ-800 אלף ש"ח (שהגיעו לו על פי חוק, אך נמנעו ממנו) ותוסיף בהמשך עוד תקציבים. כמו כן, עיריית צפת תעביר ללזר 300 אלף ש"ח והוא ימונה ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

08.03.21

ynet

מסעוד יעקובי הורשע בביצוע עבירות מין בילד באיומי סכין, כך קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע. יעקובי ביצע עבירות מין לאורך 3 שנים בילד בחדר פנימי של בית כנסת באשדוד. יעקובי הורשע לאחר ניהול הוכחות בביצוע עבירות של מעשי סדום בנסיבות מחמירות, מעשים מגונים, ניסיון למעשה סדום, הדחה בחקירה ועוד. מהכרעת הדין עולה כי הנאשם שנהג להתפלל בבית הכנסת והתנדב בחלוקת אוכל לאורך שלוש שנים - ביצע בילד מעשי סדום ומעשים מגונים בזמן ששהו בבית הכנסת.

10.03.21

וואלה!
מעריב
N12
ישראל היום
N12
N12

עיתון "הארץ" חושף עדויות קשות לפגיעה מינית לכאורה בילדים, נערים, נערות ונשים שהותקפו ונוצלו מינית על ידי יו"ר זק"א יהודה משי זהב. שש העדויות מפרטות כי משי זהב נהג, לכאורה, לנצל את מעמדו באופן שיטתי לאורך שנים ארוכות כדי להעניק אתנן כספי או ניצל את מעמדו כיו"ר זק"א כדי לכפות את עצמו על הקורבנות. לפי התחקיר, אנשי משמרות הצניעות בחברה החרדית ידעו על המעשים, וכך גם המשטרה - שהתקשתה לשכנע את הנפגעים והנפגעות להעיד נגדו.

12.03.21

N12

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום 7 שנות מאסר בפועל על ישראל חיים. חיים, בן 25, בעל חזות דתית וכיפה שחורה, הורשע באונס ומעשה סדום בתושבת השרון בת 13. הוא הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון. ביוני 2020 הוא נפגש איתה בגינה ברמת השרון - שם שיכר אותה, ביצע את מעשיו ונמלט. הוא נתפס על ידי המשטרה בשלב מאוחר יותר. נוסף על כך, נגזרו עליו מאסר על תנאי ופיצוי בגובה 60 אלף שקלים.

14.03.21

N12
ynet

אברהם לשם, תושב קצרין בן 26, הורשע במעשה מגונה בילדה בת ארבע וחצי. לפני כשנתיים הוגש כתב האישום נגד לשם ומאז הוא נמצא במעצר. על פי האישום, לשם שהיה באותה העת תלמיד ישיבה באפרת, ניגש אל הילדה ששהתה מחוץ לבית כנסת לבדה, חיבק אותה ותקף אותה באמצעות אצבעותיו. הילדה ניסתה להימלט, אולם לא הצליחה ונשכבה על גבה - והנאשם נשכב מעליה. לאחר מכן הגיע לפורקן מיני על שמלתה. ההורים מיהרו להגיש תלונה במשטרה ונלקחה ממנו דגימת דנ"א. הנאשם לא שיתף פעולה בחקירה ושתק לאורכה.

16.03.21

מעריב
N12

אדם שרצח את בנו לאחר שחווה התקף פסיכוטי, פנה אל הרב שלו וסיפר לו שעתיים לפני ביצוע הרצח כי הוא "שומע קולות" והם מטריפים אותו. ב"חדשות 13" דווח כי הרב של האב החשוד סיפר כי האב ביקר אותו כשעתיים לפני האירוע הקשה, וסיפר לו כי מטפל שהוא פנה אליו נתן לו סם שגרם לו לשמוע קולות. "הוא היה אצלי שעתיים לפני הרצח. הגיע שבור ובוכה וסיפר על מטפל שנתן לו סם שגורם לו לשמוע קולות. הוא סיפר שהוא חושב על טיפול פסיכיאטרי. אמר ששומע קולות עם מסרים. אמר לי 'זה משגע אותי ומטריף אותי.' הוא רצה לפנות לעזרה כדי לא לשמוע את הקולות." על פי הדיווח, הרב יוזמן למשטרה כדי למסור עדות על השיחה ועל הטיפול באב.

17.03.21

N12
ynet

העדויות כנגד יהודה משי זהב מעלות מחדש את העדויות הנוספות על אותן דפוסי הפעילות בחברה החרדית, של הסתרה, האשמת הקורבן והגנה על התוקף בכל מחיר. אחד ההמתלוננים סיפר על הרבנים: "זה לא שהם יושבים בצד ולא עושים כלום - לילה אחד השבוע קראו לי דחוף לרב מאוד מאוד חשוב והוא אמר לי: 'חילול השם שזה (תלונה במשטרה) גורם - הנזק יותר גדול, מה לעשות.' הייתי עם דמעות בעיניים." למה חילול השם? "כי אחר כך בטוקבקים החילונים כותבים 'אין אלוהים', ואחרי כל הסיפורים כבר לא מאמינים - זה חילול השם." אותו נפגע לא מתכוון להתלונן כי הוא חושש מהגדרתו בקהילה החרדית כ"מוסר". נפגע אחר מבין את האבסורד שבשתיקה. הוא עצמו מתייסר על כך שעדיין לא אזר אומץ להתלונן ולצאת נגד הרבנים שמורים ליישר קו. "איך יצא שכזה מפלצת מסתובב 30 שנה בין אנשים? איך זה יכול להיות? איך זה יכול להיות שהחברים של אבא שלך והסבא שלך ידעו, ואף אחד לא עשה כלום? הדור החדש אסור לו לעבור את מה שאנחנו עברנו. לא יכול להיות שמסתובב לך פדופיל ופוגע בילדים. כל הסיסטם פה דפוק."

19.03.21

וואלה!

אישום נגד גבר בן 35 בגין עבירות של מעשה סדום ומעשים מגונים בנער כבן 14 - הוגש ע"י פרקליטות מחוז ירושלים. על פי כתב האישום, בן ה-35 ביצע את העבירות במקווה ובבתי כנסת.

19.03.21

N12

אישום הוגש היום נגד קטין בן 17 שהוביל לכאורה את ההתפרעויות בשכונת מאה שערים בירושלים בחג הפורים, ואת ניסיון הלינץ' שבוצע בנהג ההסעות איברהים חאמד. הנהג, שחשש לחייו עקב ההתקפה, ניסה להימלט, ובמנוסתו מחץ למוות את איתמר בן אבו בן ה-47. על כן מואשם הקטין בגרימת מותו ברשלנות של בן אבו, השתתפות בהתפרעות, יידוי אבן או חפץ לעבר כלי תחבורה ועבירות נוספות.

23.03.21

N12

א', תלמיד ישיבה, נעצר והורשע בהברחת סיגריות וסמים מסוכנים. "אמרתי לעצמי שזה לא נורא אם יתפסו אותי עם סיגריות ומקסימום אקבל קנס. זה היה משתלם מאוד עבורי כי עשיתי הברחה פעם בשבוע וקיבלתי כ-10 אלפים שקלים בחודש כולל בונוס," הוא מספר. הוא היה חלק מרשת בלדרים גדולה שהבריחה סמים לישראל במשך שנים רבות. "בגלל שלא נתפסתי בכלל לא חשדתי שאני מבריח סמים ומבחינתי היה ברור שמדובר בסיגריות. הייתי מקבל מזוודה מאיש קשר בברלין או פראג שאמר לי שלא לפתוח אותה עד שאני מעביר אותה לאיש ששלח אותי מהארץ." גם ל', תלמיד ישיבה, נתפס מבריח סמים וקיבל עונש מקל מאוד.

27.03.21

N12

משה אייזיק בלוי, חרדי שהכיר את משי זהב עוד מימי פעילותם במחתרת הירושלמית 'קשת' לפני שלושים שנה, התראיין בתוכנית "חמש עם" בהנחיית רפי רשף ושיתף בחלקים מעדותו נגד יהודה משי זהב. אייזיק בלוי הבהיר: "לא הופתעתי - לא אני ולא אף אדם חרדי. לא היה מדובר רק בחשד - ידעתי בוודאות." הוא סיפר כי למשי זהב היה קטין בן 15 אותו הוא הפך למעשה לזונה ממין זכר וניצל אותו מינית ואת קשייו.

02.04.21

N12
ynet
וואלה!

עשרות חסידי ישיבת "שובו בנים" של אליעזר ברלנד הגיעו לזכרון יעקב מכיוון שהם מאמינים שרבם שוהה שם במעצר בית. תושבי המקום מתלוננים כעת על הפרה בוטה של שגרת חייהם. צוות חדשות 12, שי שפירא ומוניס זחאלקה, שהגיעו לתעד את האירוע, נקלעו בעצמם למתקפה וספגו איומים מהחסידים. דבורה עוזר, תושבת זכרון יעקב, מספרת: "הם התחילו להשתלט על כל האזור. נכנסו לבניין שלנו והתחבאו בחדר החשמל, הביאו את כל הציוד שלהם והתחילו להתפלל בקול רם, להשתולל, לצעוק ולשיר. המשטרה הגיעה, כמה דקות, עזבו, התאספו עוד פעם, וככה זה במשך כל היום כבר קרוב לשבועיים." דפנה ברמן-בלום, תושבת העיר, סיפרה על אירוע דומה: "פלשו לבניין שאני גרה בו עשרות חסידים, שנעמדו על גג הבניין והתחילו לצעוק ולהשתולל. עליתי למעלה לגג וביקשתי בצורה מנומסת: 'תפנו את המקום - חדרתם לשטח פרטי.' הם לא התייחסו. הם שברו לנו את המנעול בכניסה לבניין."

04.04.21

N12

א', אישה בת 27 עבדה כנערת ליווי, בעיקר באזור מרכז הארץ, וסיפקה, כך לטענת המשטרה, שירותי מין לעשרות לקוחות שונים, ביניהם גם כמה חרדים. היא החליטה לסחוט כמה מלקוחותיה החרדים בעזרת עבריינים מצפון הארץ, ואחרי שהעבירה להם רשימת שמות של כמה מהלקוחות שלה, הם החלו לאיים עליהם שאם לא ישלמו להם סכומי כסף שונים - יפיצו סרטונים שלהם בהם הם נראים מקיימים יחסי מין עם א'. "הוא איים להעביר את התמונות והסרטונים לרב של הקהילה שלי ולעשות לי שיימינג. פחדתי שזה יהרוס לי את המשפחה ויחרימו אותי בקהילה," סיפר חרדי בעדותו במשטרה.

05.04.21

N12

דווקא ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, עשרות חרדים החליטו לערוך פיקניק לחופי הכינרת סמוך לטבריה - ו"לעשות על האש". בתיעודים שונים שעלו לרשת נראים ה"חוגגים" מתנהלים כבשגרה, זאת בזמן שברחבי הארץ נערכים טקסי זיכרון לששת מיליוני הנספים. ראש עיריית טבריה לשעבר, רון קובי, הגיע לחוף שקמים הסמוך לטבריה ותיעד את החוגגים. 'כך נראים הערב החופים בטבריה, אלפים הגיעו לעשות פה מנגלים,'אמר קובי בשיחה עם N12, 'אנחנו רואים את זה, זה מאוד מכעיס. בסיום הצילום הם גם התנפלו עלינו ואף זרקו עלינו אבנים. זה מזעזע, זה קורה פה גם ביום הזיכרון לחללי צה"ל. ברשות הכינרת מאפשרים את זה.' על פי חוק, חופי הכינרת המוסדרים אמורים להיות סגורים לציבור בערב יום השואה - אך המתקנים שבאחריות מנהלת הכינרת נותרו פתוחים - זאת למרות שבמנהלת הודיעו שהחופים יהיו סגורים לכל אורכו של יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

06.04.21

מעריב
הארץ
ישראל היום
וואלה!

מעצרו של הרב נחמן גולדלבלום, נכדו של הרב ברלנד, שחשוד בגרימת מוות ברשלנות ובאחריות לטביעתו למוות של תלמיד ישיבה בן 15 - הוארך בחמישה ימים. הוא אינו משתף פעולה בחקירתו.

09.04.21

ynet
וואלה!

הרב נתנאל דרעי, מנהל בית מדרש ומנהיג קהילה בלוד, הורשע בהסדר טיעון בשורת עבירות מין חמורות בשלושה מתלמידיו. לפי ההסדר, שצפוי לקבל את אישור בית המשפט, דרעי ירצה מאסר של שש שנים ו-10 חודשים, יפצה את השלושה בסכום כולל של 150 אלף שקלים ויכתוב מכתב התנצלות למתלוננים ולמשפחותיהם. הרב הזה הורשע בריבוי עבירות של מעשה סדום בקטין שטרם מלאו לו 16 שנה, מעשה סדום בקטין מעל גיל 16, מעשה מגונה בקטין שטרם מלאו לו 16 שנה ועבירות מין נוספות שביצע בשלושת תלמידיו, חלקן במשך כמה שנים, כשהיו בני 13 עד 17.

10.04.21

ynet

לוחמי אש שהגיעו לכבות שריפת קוצים סמוך לרחוב רבי עקיבא בביתר עילית - הותקפו ע"י עשרות נערים שהשליכו לעברם אבנים וקראו לעברם קריאות נאצה. כתוצאה מהאירועים נגרם נזק לכבאית. בתיעוד האירוע, הנערים נראים מרימים אבנים מהרצפה ומתחילים לזרוק לעבר לוחמי האש. לפי מערך הכבאות, הנערים שהגיעו למקום אף חסמו את הכבאית. לוחמי האש, מתחנת ביתר עילית, עזבו את המקום בשלום.

10.04.21

כלכליסט

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אביגדור דורות, הוציא צו פירוק לעמותת "ועדת הרבנים לענייני תקשורת", לבקשת רשם העמותות ברשות התאגידים. עילת הפירוק: "פעולות העמותה מתנהלות בניגוד לחוק, למטרותיה או לתקנונה." לפי בדיקה שנערכה עלה כי במהלך שנות פעילותה קיבלה העמותה כספים בהיקף משמעותי מחברות הסלולר, עמן התקשרה בהסכמים, לצורך מימון פעילות מוקד טלפוני ללקוחות המעוניינים בטלפונים כשרים, אך העמותה העבירה פעילות זו לחברות פרטיות שונות, כאשר היא אינה מקבלת תמורה בשל העברת הפעילות, ותוך שהיא מאפשרת לגורמים פרטיים לעשות שימוש בשמה של העמותה במטרה לגרוף רווחים. עלה גם חשש כי הפעילות הועברה לגורמים פרטיים הקשורים לבעלי תפקיד בעמותה, דבר שעשוי לעלות לכדי חלוקת רווחים.

13.04.21

ynet
N12
מעריב
ynet

קבוצה של חרדים קיצוניים הגיעו ביום הזיכרון להר המנוחות בירושלים, לקברים של חללי צה"ל, חיללו אותם ושרפו את הזרים והדגלים שהונחו על קבריהם. ממידע מודיעיני שהגיע למשטרה עולה החשד שצעירים חרדים הוציאו מחלקה צבאית זרים ודגלים שהונחו על קברי חללי צה"ל. על פי המידע, הם העבירו אותם לשכונת מאה שערים, שם הציתו אותם ואף תיעדו את המעשה. ח"כ יעקב אשר הגיב על המקרה ומסר: "מדובר בקומץ פרובוקטורים חסרי לב ודורשי תשומת לב, שעושים הכול כדי לנסות לייצר חיכוכים ומתיחויות מתגרות מול הציבור הכללי במדינה. מעשיהם הפסולים הראויים לכל גינוי הפקיעו מהם מזמן את התואר 'חרדים', הם לא ראויים לו."

■ ■ ■ הערה: באיזו קלות אפשר להחליט שמישהו אינו חרדי, אף על פי שהוא מנהל אורח חיים חרדי וקיבל "חינוך חרדי" לאורך כל חייו.

17.04.21

ynet

מורה בישיבה תיכונית, שהוא גם רב, הושעה מתפקידו על ידי משרד החינוך בעקבות חקירה שנפתחה נגדו לאחר ששניים מתלמידיו התלוננו שתקף אותם מינית. מתלונתם עולה שהוא תקף אותם במסגרת שיעורים פרטיים בחשבון שנתן לתלמידים, שבמהלכם נהג לדבריהם להושיב אותם על ברכיו ולבצע בהם מעשים מגונים. עוד הם טוענים שהוא זימן אותם לשיחות אישיות ובמהלכן שאל שאלות מיניות מביכות וביקש מהם לא לספר על כך לאיש, "לטובתם". המתלוננים טוענים כי תלמידים אחרים שנפלו קורבן למעשיו ניסו להתחמק מהשיעורים הללו.

18.04.21

ynet

תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" חושף כיצד חיים במשך שנים על גבי שנים חסרי ישע שקולם אינו נשמע, במקום בשם הישיבה השיקומית "תפארת בחורים" שמוגדר כלא ראוי למגורי אדם, ואיש אינו עושה דבר כדי להציל אותם ולהוציא אותם משם. עם זאת, "המסגרת ה'חינוכית' הזו של הרב רייזמן מוכרת ללשכת הבריאות שנים רבות." - כך נכתב בהתכתבות פנימית עם גורם ממשרד הבריאות. "במשך השנים ניסינו בכל דרך אפשרית לסגור אותה בהליכים מנהליים אך ללא הצלחה, וזאת מאחר שהינה מסגרת פרטית. כל התקשרות של משרד הבריאות שהייתה בעבר עם הרב רייזמן הופסקה. דיווחנו למשטרה ולפרקליטות את הידוע לנו. נעשה כל מאמץ במסגרת החוק למנוע פגיעה במטופלים שם." הרב יוסף רייזמן הגיב: "אין לי שום מוסד, זו טעות. פעם זה היה בבעלותי, היום אין לי שום מוסד. אין בעלים ל'תפארת בחורים'," טען רייזמן בשיחה. כשנשאל על הכספים שמועברים למוסד הוא טען כי הדיירים לא משלמים על השהות במקום. "אני לא מקבל כסף על האנשים שנמצאים שם," טען. אלא שמכתבים שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" מוכיחים אחרת. למשל, דרישת תשלום עבור אחד הדיירים מספטמבר 2019, שבה נכתב: 'כדי שנוכל להעניק שלוש ארוחות ביום, כביסה, מדריכים, תרופות, שיחות קבוצתיות, פרטניות, ריפוי בעיסוק, שיעור הלכה, שיעור גמרא, שיעור בחומש ורש"י - גובים אנחנו עבור זה 1,800 שקל. בנוסף הוא מקבל דמי כיס, 780 שקל לחודש.'

18.04.21

N12

3 שוטרים נפצעו במהלך ביצוע מעצר של כמה חשודים בשכונת מאה שערים בירושלים, לאחר התפרעויות והפרות סדר של חרדים קיצוניים במסגרת המחאה על הרחבת קווי הרכבת הקלה בעיר. באחד מהמקרים, שלושה שוטרים נלכדו בתוך בית כשבאו לעצור חשוד. בזמן זה החלו להתגודד בחוץ עשרות חרדים קיצוניים שאחדים מהם אף נעלו מבחוץ את הבית עם שרשרת. למקום הוזעקו כוחות תגבור שנרגמו באבנים ובחפצים אחרים, וכתוצאה מכך נפצעו 3 שוטרים. בסופו של דבר השוטרים שנלכדו הוצאו מהבית עם החשוד שנעצר והבוקר כבר הוארך מעצרו. זמן קצר לאחר מכן נעצר חשוד נוסף שהיה מחופש בבגדי אישה - אף הוא חשוד במעורבות בהפרות הסדר ברחבי העיר בעת האחרונה.

■ ■ ■ הערה: כזכור "...לא ילבש גבר שמלת אישה, כי תועבת יהוה אלוהיך כל עושה אלה." (דברים כ"ב ה') - אבל אולי פיקוח מעצר דוחה תועבת יהוה.

20.04.21

ynet

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתכוון להעמיד לדין בכפוף לשימוע את שר השיכון יעקב ליצמן בפרשת מלכה לייפר, הנאשמת בעבירות מין חמורות בתלמידותיה. ליצמן חשוד שניסה להשפיע באופן פסול על חוות דעתם של הפסיכיאטרים, עובדי משרד הבריאות, שמונו על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של לייפר. כל זה קרה כשהייתה מועמדת להסגרה לשלטונות אוסטרליה בגין עבירות מין בקטינות, ובעיצומו של הליך הסגרה בבית משפט.

23.04.21

N12

נערים חרדים החליטו לתקוף ערבים ולפרסם את התקיפות במדיה החברתית, בדומה לסרטונים שבהם ערבים תוקפים יהודים חרדים, כי לטענתם המשטרה לא עושה דבר, למרות שלפני כמה ימים הצליחה המשטרה לעצור צעיר ערבי תוקף. בריאיון ל-N12, מספר א', צעיר בן פחות מ-18 מבני ברק, מדוע החליט לתקוף אזרחים ערבים ברחובות יחד עם חבריו: "אם אנחנו לא נעשה את זה, אין מי שיעשה את זה. אנחנו עושים מידה כנגד מידה. אין לנו ברירה, אנחנו לא יכולים לראות חברים שלנו, אחים שלנו, יהודים, חוטפים מכות על ימין ועל שמאל והמשטרה פשוט לא עושה עם זה כלום. הם ממשיכים להרביץ ומתעדים את זה. אנחנו לא יכולים לראות את זה."

24.04.21

הארץ

התנועה לאיכות השלטון פנתה לראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יגאל בן שלום, בדרישה להאיץ את חקירת פרשת השוחד בביתר עילית, שנחשפה החודש ב"הארץ", כי זמן החקירה שמתנהלת ביחידת להב 433 של המשטרה עומד על כמעט שנה וחצי. בתנועה הביעו חשש שאם לא תהיה התקדמות ממשית בחקירה, שנפתחה בינואר 2020, יעברו את מסגרת הזמן שנקבעה. עוד אמרו כי אם בהמשך יוגשו כתבי אישום בפרשה, הנאשמים יוכלו להציג טיעון משפטי של "הגנה מן הצדק" בשל ההליכים הממושכים שהתנהלו נגדם, שעשוי להביא לזיכויים.

26.04.21

N12

תושבי אשדוד תיעדו בשנתיים האחרונות עשרות שלטים שהושחתו מפני שהופיעו בהם דמויות נשים. בעירייה ובמשטרה אומנם טוענים שהם פועלים נגד התופעה, אך בינתיים נעצרו 2 חשודים בלבד כאשר החשוד השני נעצר לאחר התערבות חדשות N12. "אנחנו דורשים שעיריית אשדוד ומשטרת ישראל יטפלו בעבריינים," אומר רוני סאיג, תושב העיר. "די למכבסת המילים ולפוליטיקה." מיכאל גרימברג, תושב אחר, מוסיף: "תופעת פגיעה בשלטי חוצות משום שיש בהם תמונות נשים היא תופעה חשוכה, שבשנת 2021 צריכה להיעלם מן העולם. חובה להשתמש במצלמות הרבות הפזורות בכל העיר כדי למגר תופעה פסולה זאת."

27.04.21

News1

בית המשפט העליון קבע שאשמי "קהילת המתמידים", שהורשעו בהונאת המדינה בעשרות מיליוני שקלים לטובת מוסדותיהם הנמנים על הקהילה החרדית בירושלים - ירצו עונשי מאסר משמעותיים. הכרעתו של בית המשפט העליון היא בהסכמת הצדדים, ובכך נדחו ברובם המכריע הערעורים על פסק דינו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט רם וינוגרד. השופטים ג'ורג' קרא, יעל וילנר ואלכס שטיין קיבלו את ערעור המדינה וקבעו שהיקף המרמה היה 40 מיליון שקל, ולא "רק" הסכום שהתקבל במרמה - 24 מיליון שקל. הם אומרים כי די בכך שבוצעה מרמה כדי "לצבוע" את הכסף כולו, כולל זה שניתן כדין, שכן מן הסתם המדינה לא הייתה מעניקה אותו אילו הייתה מודעת למתרחש.

27.04.21

ynet

בביתר עילית פעלו בערב ל"ג בעומר לפחות שמונה צוותי כיבוי בעשרות אירועים של הדלקת מדורות - בניגוד מוחלט להנחיות גורמי הכיבוי. מראות דומים ניתן היה למצוא בשכונת 'עזרת תורה' בירושלים - שם הודלקה מדורת ל"ג בעומר בלב השכונה, סמוך לבניינים וצמחייה - והאש הגיעה לגובה של שתי קומות.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

28.04.21

מעריב
N12
N12

עשרות הרוגים ופצועים באסון הענק בהילולה במירון, והעדויות מהזירה הקשה מעידות על ההמולה והטרגדיה הגדולה. מאור, אחד הפרמדיקים שטיפלו בפצועים, סיפר בשיחה עם ערוץ 20 בזירת האירוע: "ככל הנראה מדובר בדוחק. זו טרגדיה אמיתית. ראינו פשוט אנשים מחוסרי הכרה אחד על השני. לא הייתה לנו גישה - הרבה מאוד סקרנים הפריעו בהתחלה בפינוי. המשטרה תפסה שם פיקוד וגם כוחות נוספים הגיעו למקום, וברגע הזה התחלנו לעבוד ולפנות ולטפל בפצועים. כל הנפגעים שהיו צריכים להיות מפונים - פונו, ולצערינו האירוע הזה נגמר בטרגדיה מאוד קשה."

■ ■ ■ הערה: מירב ארלוזורוב מתארת את ההפקרות של מדינת ישראל בניהול אותו מקום וכן את הכניסה החוזרת ונשנית לארגונים חרדיים למרות שברור היה לכולם שהאסון הוא עניין של זמן, במאמרה "אסון מירון | הכניעה לחרדים, ההזנחה והבנייה הבלתי חוקית: כך הפך אירוע ההמונים הגדול בישראל לאסון" (דה-מרקר): 'הבנייה הבלתי חוקית במתחם הקבר נמשכת לאורך עשרות שנים באין מפריע. חלק גדול מהבנייה נועד להכיל את הכמויות הגדלות והולכות של מבקרים, אבל היא נעשית באופן פיראטי, בלי אישורי מהנדסים ובלי פיקוח על בטיחות המבנים. הוועדה האזורית לתכנון ובנייה, לפי דו"ח מבקר המדינה, נמנעה מלערוך ביקורות, לבדוק את יציבות המבנים, או לטרוח להוציא צווי הריסה למבנים הלא חוקיים.'

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי