אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 173: ספטמבר-אוקטובר 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

טירוף הקורונה חוגג:
מאות נדבקים בישיבות בשלושה ימים; הרב קניבסקי לתלמידים: "אל תיבדקו"
הממונה על הקורונה במגזר החרדי טוען שחלק מתלמידי הישיבות לא מוכנים להיבדק: "לא ברור כמה מהם חולים, זה מאוד מטריד אותי"
תופעה: נדבקים בכוונה בקורונה כדי לצאת למלונית בסוכות
"נדבקו בישיבה ביחד כדי להתפנות ל'קראון פלאזה'": אחרי חשיפת ynet - עדות מהחמ"ל
מפקד תחנה הוקלט כשהציע דיל לחרדים: "תצאו כשאנחנו מגיעים"
המתקפה של מנהל ביה"ח: קהל שלם שפורק עול - והורג אנשים
עשרות תלמודי תורה נפתחו היום ללימודים בניגוד לתקנות
האדמו"ר מבעלז נדבק בקורונה וטופל בביתו בחשאי
ההורים מתוסכלים: "למה אפשר לשלוח את הילדים של החרדים לבתי הספר ואת הילדים שלנו לא?"
נתוני הדבקת הילדים בישראל נחשפים: 50% מהנדבקים חרדים
וגם:
אין כניסה לחרדים? האמת מאחורי התקרית המקוממת ברכבת נחשפת


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

05.09.20

וואלה!

רשות הטבע והגנים מתכננת פיילוט של רחצה נפרדת לגברים ולנשים בשמורת טבע עיינות צוקים במהלך החודש הקרוב, בעקבות פניות של מבקרים רבים שביקשו לקיים גם רחצה נפרדת בשמורה הממוקמת בצפון ים המלח - "תוך פגיעה מינימלית בכלל הציבור".

■ ■ ■ הערה: רשות הטבע והגנים החליטה להשהות את הטירוף הזה (ynet) ונקווה שלעולם לא ישקלו את זה שוב.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

09.09.20

ישראל היום

מנכ"ל רשות שמורות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אמר בדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת - כי הוא חושב שצריך לקיים את הפיילוט לרחצה נפרדת של גברים ונשים בשמורות הטבע: "הפיילוט נובע מבקשות שהופנו אלינו מיהודים דתיים ומתוך שיחות עם המנהיגים התברר שאוכלוסייה שלמה במדינת ישראל לא שותפה בהנאה," אמר גולדשטיין, והוסיף: "המטרה שלנו היא להיות פתוחים לכלל הציבורים." יו"ר הוועדה ח"כ פורר אמר: "אין פה שום רצון לקדם את מעמד האישה, אלא רצון לייצר מציאות של כיבוש זוחל של הדרת נשים במרחב הציבורי, כדי שנקום יום אחד כולנו ונחיה בתל אביב כמו בבני ברק ובמאה שערים."

12.10.20

N12
ynet
N12

בית משפט השלום בתל אביב פסק לטובתה של צעירה שהגישה תלונה למשטרה לפני כשנתיים בגין אפליה והטרדה מינית. לפני כשנתיים ביקשה הצעירה לעלות על קו 103 של "אגד תעבורה" מביתה שבמועצה האזורית מטה בנימין, אך נהג האוטובוס אמר לה כי אינה מורשית לעלות על רכבו מאחר שהמכנסיים שלה קצרים מדי. הנהג הוסיף כי "המכנסיים הקצרים שלך נראים כמו תחתונים." שופטת בית משפט השלום בתל אביב, השופטת כוכבה לוי, פסקה לטובתה של התובעת וקבעה כי מדובר באפליה. יתרה מכך, לוי קבעה כי מדובר בלא פחות מהטרדה מינית. מדובר בהחלטה משמעותית של בית המשפט, אשר קובע כי התייחסות ללבוש של אישה נחשבת להטרדה על רקע מיני.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

19.09.20

ynet
מעריב
N12

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בהרכב של שלושה שופטים הכולל את נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, קבע שיש להעמיד לדין משמעתי את רב העיר צפת, לאחר התבטאויות חריגות שהגיעו עד קריאות להתרת דם בנוגע לנשים, ערבים וקהילת הלהט"ב. השופט אלכס שטיין כתב בפסק הדין: 'המקרה שלפנינו נמנה עם אותם מקרים חריגים שמחייבים את התערבות בג"ץ בהחלטתם של מוסדות המשמעת. זאת מאחר שכמה מהתבטאויותיו הפומביות של הרב חצו את הקו האדום של מה שמותר לרב עיר להגיד בפרהסיה.'

■ ■ ■ הערה: מאמר הארץ: '"מסר הלכתי" כמלבין הסתה': 'קשה להבין כיצד "מסר הלכתי" אמור להלבין קריאה של רב עיר - שממומן מכסף ציבורי, חלקו מהציבור הערבי - לא להשכיר דירות לאזרחים ערבים. קשה גם להבין היכן עובר הקו בין אמירות הלכתיות מסיתות כאלה לבין התבטאויות ש"כוללות דברי ביזוי והסתה שאינם בגדר דבר תורה והלכה", ושלפי שטיין מצדיקות העמדה לדין. צדק השופט יצחק עמית, שהסתייג מחופש ההתבטאות הרחב שהעניק שטיין לרבני ערים וקבע ש"המילה 'הלכה' אינה מילת קסם שאמורה להדוף ולהרתיע מפני ביקורת שיפוטית."'

12.10.20

ynet

עיריית ירושלים תקציב לתמיכה בעמותות שעוסקות בתחום מניעת תקיפה והטרדה מינית, ביוזמת חברי המועצה יוסי חביליו ואלעד מלכא. עם זאת, חברי המועצה לא שיערו שהתקציב יועבר גם אל עמותה שתומכת ב"טיפולי המרה". באתר של העמותה "בקדושה" היה מצוי "נייר עמדה" שכותרתו "טיפול לשינוי נטייה מינית", שבו נכתב, בין היתר, כי "על סמך המחקר האמפירי והמדעי המצטבר, ומתוך ניסיון קליני ומחקרים טיפוליים רבים, אנחנו יודעים בוודאות לומר כי אנשים רבים יכולים לשינויים על ציר האוריינטציה המינית - מהומוסקסואליות להטרוסקסואליות." ככל הנראה, בעקבות סירוב העירייה לתמוך בעמותה, הוסרו התכנים והמאמרים על אודות טיפולי ההמרה - וכעת ביקשו אנשיה תמיכה, אך מסעיף תקציבי אחר. חבר מועצת העיר יוסי חביליו הביע זעם על המהלך: 'זו סטירת לחי לקהילת הלהט"ב. אני מתבייש בעיריית ירושלים ומצטער שפעלתי להשגת תקציב לנושא החשוב של מניעת הטרדה מינית. לא פיללתי שחלק ממנו יגיע לעמותה כזו. אני מקווה שאוכל לשנות את ההחלטה עד לישיבת המועצה.'

12.10.20

ישראל היום

הרב רונן שאולוב השתלח בזמר סטפן לגר בעקבות הקליפ "רק בנות", והכריז כי "בשרו בשר חמורים." "לאן עוד נגיע?" מזדעק שאולוב בסרטון, "היום אתה רואה ילדות, אפילו דתיות, שומעות קליפים, עושות מסיבות רווקות. מה הן שומעות? 'הזמנתי רק בנות'! היום יש קליפים של שתי בחורים (הטעות במקור)," הוא נראה אומר, "אחד מהם גוי מסריח, בשרו בשר חמורים." מיחסי הציבור של סטפן מסרו: 'לאמירות מסוג זה אין שום מקום בחברה הישראלית בשנת 2020. אנו מצרים על כך שישנם אנשים שבוחרים להתבטא בגזענות, תוך פיזור רעל ושנאה בתוך החברה הישראלית. סטפן לגר הוא ישראלי גאה, שנולד בישראל, התחנך בישראל ושירת בצה"ל. הוא מוזיקאי מחונן שמחבר בין כל הגילאים, הדתות והמגזרים וכך ימשיך לעשות.'


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

31.08.20

ישראל היום
ynet
כלכליסט

המנהיג החרדי הבכיר, הרב חיים קניבסקי, קרא לראשי הישיבות להימנע מבדיקות נוספות של תלמידיהם, שמא יימצא שנדבקו והם יבודדו וכך ייגרם "ביטול תורה". זאת בעקבות התפרצות מחודשת של הקורונה בישיבות החרדיות: מאות צעירים, תלמידי מוסדות תורניים ברחבי הארץ, אותרו בימים האחרונים כחיוביים לנגיף, אף ששהו מזה כשבועיים ב"קפסולות" מוקפדות ומבודדות. עמדתו מעוררת חשש ודאגה בקרב גורמי רפואה מאובדן שליטה על התפשטות הקורונה וזינוק בשיעור התחלואה.

■ ■ ■ הערה: כתגובה, הזהיר פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו כי הודעת המנהיג החרדי הבכיר, הרב חיים קניבסקי, לפיה יש להימנע מבדיקות קורונה בישיבות, מסכנת את החרדים בהמשך ההידבקות. גמזו אמר כי "ללא הגברת האכיפה ועידוד בדיקות, נדרש לקבל החלטות מורכבות שעלולות להסתכם גם בסגר מלא." בביקור שקיים הבוקר בביתר עילית, אחת הערים האדומות, קרא גמזו לשיתוף פעולה ציבורי עם ההנחיות החדשות (ynet‏, ynet).

03.09.20

N12

יורם בן דוד, בן 52 מאשדוד, נוהג לרכוב מדי שבת באזור רמת בית שמש. במהלך רכיבה שגרתית שעשה, הוא נפצע בצווארו ובגפיו לאחר שחוט, שהציבו ככל הנראה תושבי המקום במטרה למנוע כניסה לשכונה בשבת, נכרך סביב צווארו וגרם כמעט לחניקתו. בן דוד סיפר ל-N12: "הייתי בטוח שהצוואר שלי נקרע - הפסקתי לנשום." חברו שיתף את הסיפור בפייסבוק והתריע: "הפעם זה נגמר בצלקות וחרכים בעור - בפעם הבאה זה עלול להיגמר אחרת." חברו של בן דוד, אושרי בן עמי, פרסם את הסיפור בחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "היום במהלך רכיבה שגרתית עלינו עלייה קטנה לכיוון רמת בית שמש. חשוב להדגיש שהשארנו את רכב הליווי למטה כדי לא לפגוע ברגשות התושבים וזאת למרות שהכניסה לרמת בית שמש לא סגורה בשבת ואין שום תמרור או שלט המבקש זאת. במהלך הטיפוס כנראה חיכו להזדמנות לפגוע ברוכבי האופניים, מתחו חוט אלסטי לעץ, מתחו אותו מצד שני וחיכו להזדמנות להפיל את הרוכבים."

07.09.20

ynet

כמה חסידי ברסלב התפרעו במתחם קבר רבי נחמן מברסלב שבאוקראינה ועקרו מחסומים שהוצבו במקום לשמירה על הסדר ועל הנחיות הקורונה לקראת תפילות ראש השנה ההמוניות המתוכננות להתקיים באתר בשבוע הבא. זאת כי התאכזבו מההגבלה על מספר האנשים שיורשו להשתתף באירוע. המתפרעים נעצרו והסדר חזר למקום.

07.09.20

ynet

רב מוכר מאזור הדרום גייס תרומות עבור בנו שהורשע ב-2019 בשורה של עבירות מין נגד ילדה בת 12. על הבן של הרב נגזרו שבע שנות מאסר והוא נדרש לשלם למתלוננת פיצוי כספי של 100 אלף שקל. "עצוב שהרב המקובל לא מצא לנכון לגייס תרומות לשיקום ולטיפול בילדה שלנו, במקום לגייס תרומות לבנו העבריין שרצח את נפשה," אמרו במשפחה. במסגרת ההליכים המשפטיים, חבריו של הנאשם מהישיבה העידו לטובתו, וכך גם מנכ"ל הישיבה. "הנאשם הפך את המתלוננת לחפץ לסיפוק צרכיו המיניים," פסק בית המשפט המחוזי בבאר שבע. "פעם אחר פעם הוא יזם את הפגיעה במתלוננת תוך ניצול העובדה כי ראתה בביתו כמקום מפלט מפני הוריה," נכתב בהחלטה, "הנאשם ניצל את גילה הצעיר וכן את האמון שנתנה בו בשל העובדה ששימש עבורה כמעין דמות אב."

08.09.20

וואלה!

עדויות שהגיעו לוואלה! NEWS מגלות כי ישיבת בית מתתיהו בבני ברק, שבה לומדים מאות בחורי ישיבה מהזרם הליטאי במגזר החרדי, החליטה לאפשר לתלמידים חולי קורונה לשהות במוסד יחד עם התלמידים שאינם חולים בנגיף. בנוסף, הבחורים בישיבה שאינם חולים יכולים לצאת ממנה ב"מקרים דחופים" וצוות ההוראה יוצא מהישיבה מדי יום, באופן שמעלה חשש כי הנגיף יתפשט החוצה. גורם בכיר בהנהלת הישיבה ששוחח היום עם הורים לתלמידים - הסביר כי הישיבה מאפשרת לבחורים שאינם חולים לחזור הביתה אם הם חוששים להידבק. "רק צריך לבדוק את המחיר הרוחני של בחור שיישאר בביתו ולא יהיה בישיבה. הנזקים הרוחניים הם גדולים מאוד," אמר.

08.09.20

ynet
N12

סרטון שפורסם ברשתות החברתיות הראה אדם, בעלת חזות חילונית, שפועל כסדרן ברכבת ומונע את העלייה לקרונות מזוג חרדים שביקשו לנסוע לכיוון צפון. הוא הוצג לבוש באפוד זוהר, מווסת את תנועת הנוסעים מהרציף אל הרכבת, ומרחיק מהמקום שניים בעלי חזות חרדית - שנאלצו להישאר במקום עד שדלתות הרכבת נסגרו והיא יצאה לדרכה. לאחר תחקיר מתברר כי "החרדים" ו"הסדרן" היו שחקנים. ברכבת אמרו: "לתדהמתנו, מתשאול המשטרה במקום עלה כי מדובר בשחקנים שנשלחו כדי לעורר פרובוקציה מכוונת." ברכבת הוסיפו כי הוגשה תלונה פלילית למשטרה נגד השחקנים המעורבים "בפרובוקציה השפלה, אך עתה התברר לנו, לזוועתנו, כי שחקנים אלו נשלחו על ידי עיריית בני ברק כמחאה על עניין כלשהו שבינו לבין רכבת ישראל אין כל קשר."

09.09.20

N12
ynet
ישראל היום

ראש עיריית ירושלים משה ליאון, השר לענייני ירושלים רפי פרץ והרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו - השתתפו בטקס חנוכת בית כנסת והכנסת ספר תורה בשכונת מלחה בירושלים, וזאת יחד עם מאות בני אדם. רבים מהמשתתפים באירוע לא עטו מסכות ולא שמרו על ריחוק חברתי. מעיריית ירושלים נמסר שהאירוע התקיים במסגרת הגבלות הרמזור.

09.09.20

ישראל היום
ynet
הארץ

תינוק שנפגע במהלך ברית מילה הובהל ע"י הוריו אל בית החולים זיו. לאחר שנבדק ע"י הצוות הרפואי, הוחלט כי על התינוק לעבור ניתוח, אך הוריו לקחו אותו מבלי שנותח כפי שקבעו הרופאים. האורולוג ד"ר ואסים אבו נאסרה היה זה שבישר להורים שבנם זקוק לניתוח: "האבא אמר לי שהוא רוצה לשאול את הרב. אמרתי לו 'בבקשה' ואז הם לקחו את התינוק ויצאו. מאז לא ראיתי אותם." המשטרה איתרה את ההורים ותינוקם שנפגע קשה בברית.

11.09.20

N12

חייל בודד המשרת כלוחם, שבני משפחתו החרדית מתגוררים בחו"ל, טס לביקור מאושר. כששהה שם, הוא השתמש בסם מסוג אקסטזי. בנוסף, כאשר חזר לארץ, הוא נתפס מעשן קנאביס ביחידה שלו ונפתחה נגדו חקירת מצ"ח. במהלך חקירתו במצ"ח, התגלה שהוא שעישן סמים ביחידה בארבעה מקרים שונים. לשאלת חוקר מצ"ח האם עישן סמים בעבר, השיב והודה כי השתמש באקסטזי בעת שביקר את משפחתו בחו"ל.

12.09.20

N12

עשרות תושבי בני ברק תקפו, השליכו חפצים וקראו לעבר שוטרים "נאצים" בזמן שהשוטרים הגיעו למקום כדי לאכוף את כללי הריחוק. בתיעוד שהגיע מהעימות, נראים תושבי בני ברק מתגודדים סביב צוות משטרה שהגיע לאכוף את הנחיות משרד הבריאות. בסרטון נראים התושבים מגדפים את השוטרים ומשליכים לעברם שקיות אשפה. בשלב מסוים, אחד השוטרים השליך עליהם את שקית האשפה בחזרה. לבסוף השוטרים עזבו את המקום.

13.09.20

ynet

הרב אהרון רמתי, הרב מפרשת "כת הזוועות", צולם כשהוא מפר את מעצר הבית ששוחרר אליו בקריית יערים (טלזסטון). לפי תנאי המעצר מותר לו לפקוד תפילות ביישוב הסמוך לירושלים, אך הוא תועד נוסע במכוניתו בשעה 11:00 בבוקר, זמן שאינו מיועד לתפילה. לאחר שהתושבים התלוננו על כך, רמתי נעצר בשעות הצהריים בחשד להפרת תנאים. לפני כחצי שנה הוגש נגד רמתי כתב אישום בפרשה שכונתה "כת הזוועות" בגין שורת עבירות שביצע בשנים ששימש ראש סמינר "באר מרים" לנשים, ובהן החזקה בתנאי עבדות, שיבוש הליכי משפט ותקיפת קטין בידי אחראי.

17.09.20

וואלה!

הרב ישעיהו ריזקאן, שהורשע לפני חמש שנים בכמה מקרים של אונס ובמעשה מגונה בצעירה בת 17, ערער לבית המשפט על עונשו, אך בית המשפט דחה את ערעורו. המעשים אירעו בעת שריזקאן, אז בן 61, שימש רב בקהילה חרדית בבית כנסת בבני ברק, ואילו הנפגעת היא בת למשפחה חרדית הנמנית על החצר שבראשה עמד. היא העידה כי לפני האירועים היא לא קיימה יחסי מין מעולם, וכי לא למדה עליהם או על משמעותם, ולמעשה כלל לא נהגה לשוחח עם גברים.

19.09.20

N12

מספר מפגינים אשר מחו בבני ברק והפרו את הסדר הציבורי, רגמו ניידת משטרה בגלל שהייתה בה קצינה בתפקיד. 5 חשודים נעצרו בחשד למעורבות במעשה. על פי הודעת המשטרה, כמה עשרות מפגינים שמחו במקום, הפרו את הסדר הציבורי, הציתו פחים, ניסו לחסום צירים והשליכו אבנים לכל עבר. בשלב מסוים, הקבוצה הבחינה בניידת המשטרה, בה נהגה קצינה בתפקיד והחלו לתקוף אותה.

19.09.20

מעריב

תושב פתח תקווה בן 46, חולה קורונה מאומת, הגיע למקווה בעירו בניגוד להנחיות משרד הבריאות האוסרות על שימוש במקוואות לגברים. תחילת הפרשה בערב ראש השנה, אז פרצו מספר חרדים למקווה של קהילת הבעל שם טוב ברחוב מנחם בגין בפתח תקווה. בעירייה קיבלו תלונה על הפריצה וסגרו את המקווה. זה לא עצר את החשודים שפרצו למקום בשנית, והפיקוח העירוני הזעיק את המשטרה. השוטרים שבדקו את פרטי החשודים נדהמו לגלות כי אחד מהם הוא חולה קורונה מאומת והוא נקנס בדו"ח על סך 5,000 שקלים.

20.09.20

ישראל היום

בית ספר לתלמוד תורה ברובע ג' באשדוד, הכולל שלושה מרכזי למידה, פעל בניגוד לכללים עם מאות תלמידים. כשהעירייה התערבה והחלה לאכוף את הסגר, הייתה במקום מחאה של תלמידים ומורים שהתנגדו לכך. לפי גורמים, הם הפריעו לכוח השיטור העירוני המשולב ולפקחי העירייה לבצע את משימתם. לפי העירייה, ההתנגדות לא עזרה. מנהל בית הספר קיבל קנס והחל בפינוי התלמידים. על פי עד ראייה, עם עזיבת הניידות את המקום נראה היה כי המקום ימשיך לפעול.

20.09.20

N12

כתב אתר החדשות N12, כרמל ליבמן, הגיע לצלם ולתעד כיצד הלימודים במוסד החינוכי "תלמוד תורה אור זורח" בבני ברק - ממשיכים לפעול חרף ההגבלות והנחיות הסגר. במהלך התיעוד התנפלה עליו קבוצת תלמידים הלומדים במקום וחטפה ממנו את הטלפון הנייד שלו. שבנו הבוקר למוסד החינוכי כדי לבדוק אם הוא עדיין פתוח, לאחר שתיעדנו אותו פועל באין מפריע אתמול. המשטרה פתחה בחקירה בחשד לתקיפה.

20.09.20

ynet

אברהם לשם, תושב קצרין בן 24, הואשם באפריל אשתקד בגין אונס ומעשה מגונה בילדה בת ארבע וחצי סמוך לבית כנסת בירושלים, כחודש לפני הגשת כתב האישום. בית המשפט זיכה אותו מאשמת אונס אך השאיר את האישום בגין מעשה מגונה. הילדה הגיעה לבית הכנסת בערב שבת יחד עם אביה ושיחקה בחוץ, שם תקף אותה לשם, שהיה תלמיד ישיבה ביישוב אפרת.

21.09.20

ynet

כמה חסידים שניסו להגיע לאומן דרך הגבול עם בלארוס, כדי לעשות את ראש השנה בסמוך לציון קברו של רבי נחמן מברסלב, סירבו לעטות מסכות בהתאם להנחיות והתעמתו עם דיילי חברת לופטהנזה. החסידים עיכבו את טיסת ההמשך לישראל במשך שעה ארוכה. אחד הנוסעים שהיה על הטיסה של חברת התעופה הגרמנית, סיפר ל-ynet כי כמה מהחסידים סירבו להישמע לצוות הדיילים והדיילות, שדרשו מהם לחבוש מסכה במהלך הטיסה, ואף התעמתו איתם.

24.09.20

וואלה!
הארץ
ynet

לוואלה! NEWS נודע כי נכדו של האדמו"ר מגור, החסידות הנחשבת לגדולה והמשפיעה בישראל, חלה בקורונה, ובעקבותיו נכנסו 18 נכדים נוספים לבידוד. הנכד שהה בתפילות ראש השנה בבית המדרש בירושלים, כשלצידו שהו בני משפחה רבים. בעקבות הגילוי עוד התגלה ש-260 אברכים ונערים נדבקו בקורונה בחסידות גור, על אף מתווה הקפסולות שהונהג בבית המדרש הגדול בירושלים. מתוך 2,000 שוהים במקום, כ-800 בלבד נותרו בו. 520 מהם עברו בדיקות לנגיף וכחצי מהתוצאות חזרו חיוביות.

27.09.20

N12

לאחר יום הכיפורים, חולקו קנסות לעשרות צעירים בבני ברק שנצפו במרחב הציבורי מבלי שהם מקיימים את הנחיות משרד הבריאות ומפירים את הסגר הכללי. נוסף על כך, המשטרה פשטה על בית מדרש ויז'ניץ שבעיר לאחר שנצפו בו מאות חסידים מתפללים בצפיפות רבה. במקביל, הממונה על הטיפול בקורונה במגזר החרדי, האלוף במיל' רוני נומה, הביע דאגה רבה מכך שרבים מתלמידי הישיבות ששבים היום לבתיהם לא מוכנים להיבדק: 10,000 תלמידים אינם משתפים פעולה ואינם מוכנים להיבדק. "לא ברור כמה מהם חולים, זה מאוד מאוד מטריד אותי," אמר, "אין לנו שום שליטה עליהם." בנוסף, חסידי תולדות אהרון ממתינים לאוטובוסים שיחזירו אותם לבתיהם אחרי צאת יום הכיפורים. בתיעוד ניתן לראות שאינם עוטים מסכות ולא מקפידים על שמירת מרחק זה מזה - וכל זאת למרות ההגבלות האוסרות על התרחקות מהבית ליותר מקילומטר אחד.

■ ■ ■ הערה: עמוס הראל במאמרו בהארץ כותב: "שיעור הבדיקות החיוביות אצל החרדים עומד על כ-25%, פי שלושה משיעורן בקרב יהודים שאינם חרדים. זו הסיבה העיקרית לגידול בשיעור הבדיקות החיוביות הכללי, העומד על כ-15%, הגבוה גם ביחס למדינות אירופה החוות כעת גל שני של תחלואה... להנהגה החרדית, על פלגיה השונים, הייתה תרומה לא מבוטלת למצב הזה. כך, נמשכו הלימודים בחלק גדול מתלמודי התורה לבנים צעירים, למרות הפסקת הלימודים במדינה כולה כבר לפני שבוע. וגם ביום הכיפורים, למרות קריאה הולכת ומתרחבת של רבנים להימנע מתפילות במקומות סגורים, ישנם מי שמתכוונים להפר בגלוי את ההנחיות. בחסידות ויז'ניץ, למשל, קראו לפתוח את בתי הכנסת כרגיל, תוך הנחיה לקשישים בלבד להישאר בבית."

27.09.20

ישראל היום

במושב חמד טוענים כי בחורי ישיבה במקום הדביקו את תושבי היישוב כתוצאה מהידבקות בישיבה חרדית. ישיבת "חמדת שלמה" החרדית-ליטאית שוכנת כבר שנים ארוכות במושב הציוני דתי. התושבים מספרים על כבוד הדדי אך בשבועות האחרונים הכול השתנה. בישיבה התגלו חולים רבים, לטענת חברי המושב - קרוב ל-90 אחוזים מכלל התלמידים ואנשי הצוות, ואיתם גם שניים מחברי המושב שהתפללו במוסד בראש השנה.

27.09.20

N12

אלפי חסידים טסו לאומן לראש השנה ובשבועיים האחרונים שבו לארץ. כעת מתברר שהדבר שממנו חששו במערכת הבריאות - התממש. בלפחות 17 טיסות שחזרו מבלארוס ומאוקראינה התגלו חולי קורונה מאומתים - כך פורסם לראשונה בתוכנית חיסכון. בכירים במערכת הבריאות מסרו ל-N12 שחלק מהחולים עלו לטיסות למרות שידעו שהם סובלים מתסמינים. הבכירים סיפרו שהחסידים לא משתפים פעולה עם החקירות האפידמיולוגיות ולעיתים אפילו לא מוכנים להיבדק. "זה מחדל אחרי מחדל," ציינו אותם בכירים, "הם לא מוכנים להיבדק, לא מוכנים לשתף פעולה ולא מצהירים על בידוד. זה פשוט יפגע בכולנו."

27.09.20

N12

במשטרה חוששים שחסידויות במגזר החרדי נערכות לאירועים המוניים שיתקיימו מדי ערב בכל החג, וההיערכות נעשית באין במפריע. האירועים מתוכננים להתקיים בתוך בתי הכנסת, בהשתתפות מאות ולעיתים אלפי אברכים, ששרים ורוקדים במשך שעות. בינתיים, בשכונת מאה שערים כבר הוקמו חמש סוכות ענק שמיועדות אף הן לאלפי אורחים, בין השאר הסוכות הללו מאובזרות במזגנים ובמקררים. עד כה עיריית ירושלים לא עשתה דבר למנוע את הקמת הסוכות או לפרקן.

27.09.20

וואלה!

אנשי הפלג הירושלמי החרדי יצאו בהפגנות רבות משתתפים ברחבי הארץ ואף איימו כי "אם פניכם למלחמה, זכרו דבר אחד שרק אתם יודעים: ההפגנות בבלפור הן משחק ילדים. אם נידחק לפינה, תיתקלו בהפגנות של ציבור בני התורה בכל פינה בארץ," וזאת כי לטענתם יש אכיפה בררנית כלפיהם מטעם המשטרה. אירוע זה, והטענות לאכיפה בררנית כלפי הפלג, מגיעים לאחר שאמש תועדו חסידי ויז'ניץ מקיימים אירוע המוני (טיש) בבית מדרש של החסידות במרכז בני ברק, בהובלת המנהיג הרוחני של החסידות ובניגוד להנחיות. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בטלפון עם האדמו"ר, איחל לו גמר חתימה טובה, עדכן אותו על מצב התחלואה וביקש ממנו להורות לציבור תלמידיו ובאופן כללי להקפיד על ההנחיות של משרד הבריאות. בשיחה הדגיש האדמו"ר שגם שהישיבות "אצלנו נחשבות כחיוני."

28.09.20

וואלה!

וואלה! NEWS מפרסם תיעוד של סוכות ענק עבור אירועים המוניים בהשתתפות אלפי חסידים, בניגוד להנחיות הסגר. עוד נמסר שלפחות שלוש חסידויות נערכות לכך מראש, ואנשיהן הקימו אוהלים גדולים או בנו סוכות ענק שבהן יכניסו סמוך לחג במה וטריבונות כדי להכיל אלפי אנשים מדי יום במהלך החג. מדובר בחסידות תולדות אהרון, סלונים ותולדות אברהם יצחק - שעליהן נמנות יחד אלפי משפחות, ואת האוהלים או את הסוכות הקימו בשטח פרטי, ככל הנראה כדי להימנע מראש מחיכוכים עם עיריית ירושלים. גורם חרדי בכיר העריך כי חסידויות נוספות בירושלים ובבני ברק נערכות לכך באותה מידה. גורם באחת החסידויות ציין בשיחה עם וואלה! NEWS כי "המבוגרים נזהרים גם ככה מאוד בימי הקורונה וחלקם לא יוצאים מהבית או מגיעים לבית המדרש. הצעירים? אין לנו בעיה שיידבקו ויעברו את הקורונה אחרי שלושה שבועות לכל היותר. לא קורה להם בריאותית כל נזק."

29.09.20

ynet
N12

בשבועות האחרונים זיהו בציבור החרדי את מתקני הבידוד לחולים כהזדמנות חד-פעמית לנופש משפחתי חינמי בתנאי פנסיון מלא - והם מסתערים עליה בהמוניהם. לקראת סוכות וחופשת "בין הזמנים" שלאחריו, הביקוש לכך זינק עוד יותר, שכן השוהים במלוניות פטורים מריחוק חברתי ויכולים ליהנות מאווירת חג ולקיים את מנהגיו כמעט בחופשיות - כולל תפילות ציבוריות גדולות ואירוע שמחת בית השואבה הנערכים בהן.

29.09.20

ynet
וואלה!
ישראל היום

40% מהמאומתים החדשים בימים האחרונים הם חרדים - ויש עלייה מטרידה במספר החולים החרדים שחצו את גיל 60. בשיחה עם נציגי העיתונות החרדית, אמר פרופ' חזי לוי כי הוא לא יופתע אם התחלואה במגזר תוסיף לעלות, בשל התקהלויות כמו "טישים" שהתקיימו בחגים. "חסינות עדר היא לא מצב שאנו רוצים, לא בציבור החרדי ולא בכלל - זה לא מוריד את התמותה," הוסיף.

29.09.20

N12

הרב פנחס בדוש מבית שאן נעצר ונחקר בחשד להפצת מחלה, לאחר שהישיבה שהוא עומד בראשה ארגנה תפילת סליחות המונית לקראת יום כיפור. לטענתו הישיבה דווקא לא ארגנה אירוע המוני, אלא אירוע מצומצם שיצא מכלל שליטה.

■ ■ ■ הערה: הצילומים מהכתבה מראים דווקא משהו אחר מטענתו של אותו רב.

02.10.20

ynet

עשרות חרדים במודיעין עילית התקהלו בניגוד להנחיות בתוך בית כנסת בעיר. עוד מאות בני אדם התקהלו מחוץ לבית הכנסת תוך כדי שרקדו, החזיקו ידיים ושרו, כשרק חלק מהם עטו מסכות, אך בצורה מרושלת. 13 מתפרעים נעצרו. בזמן שכוחות המשטרה פעלו לפיזור ההתגודדות, החרדים התעמתו עם כוחות המשטרה.

02.10.20

N12

מאות חרדים יצאו כדי לחגוג את היום הראשון של חול המועד סוכות. הדבר גרר עימותים רבים שתועדו בין כוחות המשטרה למתפללים שהגיעו לבתי כנסת ולשווקי ארבעת המינים בביתר עילית, מודיעין ובירושלים. למרות האכיפה, עשרות רבות של מתפללים שפונו תחילה מבתי הכנסת במודיעין ובביתר עילית - עדיין ממשיכים להתגודד ומסרבים להתפזר אל הבתים. המשטרה פועלת גם בשעות האלה לאכיפת התקנות. העובדה שהרב קניבסקי בן ה-92 נדבק בקורונה, לא הצליחה להניא את החרדים מהתקהלות. הכתב יאיר שרקי סיפר מוקדם יותר כי בשעות הערב המאוחרות אמש, בזמן שנסע בסמוך לביתו של קניבסקי, ראה את בית הכנסת שבביתו פעיל בשתי קומותיו, כל זאת בזמן שסובבים אותו מתפללים רבים ללא מסכות.

02.10.20

ynet

נועה שפר, עובדת מערכת הבריאות בקופת חולים מרכזית בירושלים, ביתר עילית ובית שמש - ערים אדומות שבהן אוכלוסייה חרדית גדולה. היא כתבה פוסט בפייסבוק אשר מתאר את אופן הפעולה של חרדים שרוצים לבלות ביחד במלון על חשבון משלם המיסים, ולכן נדבקים בכוונה בנגיף הקורונה: 'התגייסתי לסייע לחמ"ל של הקופה בהתקשרות מול צוותי פיקוד העורף במלונות הקורונה. עבדנו יחד על מקרים מורכבים... התחושה שלי הייתה שאני עושה משהו חשוב ומשמעותי ונכון והגיוני. אבל בגל הנוכחי משהו השתבש.' היא מספרת שבקופה שבה היא עובדת החליטו שכל המשפחה תועבר לבידוד ולא רק מי שהתגלה כחיובי. שפר מדווחת על "עשרות משמרות אל תוך הלילה והשבת, ומאות שיחות" ועל העובדה שרוב הבקשות מגיעות, לדבריה, "מציבור מסוים מאוד. פתאום אני קולטת שזה משפחות גדולות שמתפנות יחד. פתאום אני קולטת שיש לחץ ופוליטיקה לסדר מלון לזה ולהוא. וההם מקושרים, אז יש אישור לפנות עשרה בני משפחה אחת, כשרק שניים מהם חולים." שפר, בעצמה אישה דתייה, זועמת על התופעות שהיא מתארת בפוסט: "תורה שלא רואה את הפרט כחלק מהכלל היא לא תורת אמת," כתבה. "אם החינוך שלכם זה לצעוק על נציגת קופת חולים שלא מעבירה אתכם למלון שכולו על חשבון המדינה, ולא אכפת לכם שהחלק הבריא של המשפחה יחלה - זה חינוך מעוות. לא להגיד תודה, זה חינוך מגעיל של 'מגיע לי'."

02.10.20

ynet
וואלה!
ישראל היום
ynet

התגודדות רבה תועדה במאה שערים בירושלים והמשטרה הגיעה לכיכר השבת כדי לפזר התקהלויות ולאכוף את תקנות הסגר שמופרות במקום. במהלך הפשיטה גידפו חרדים קיצונים את השוטרים וקראו לעברם קריאות נאצה, ובהן "נאצים". אותם קיצונים גם הבעירו פחים. חמישה מהם עוכבו לחקירה. בתוך כך, קיצונים תקפו גם צוות תקשורת של חדשות רשת. העיתונאי יוסי אלי שצילם במקום - ספג קללות, נכנס לרכבו - והוקף באנשים. בהמשך נרשמו בעיטות בחלונות הרכב והשמשה האחורית נשברה, ככל הנראה כתוצאה מאבן שהושלכה לעברה.

02.10.20

ynet

המשטרה פשטה על בית הכנסת "פועלי אגודת ישראל" ברחוב דסלר בבני ברק, לאחר שבמקום התגודדו מאות בני אדם לתפילה המונית. לפחות 13 נעצרו בעימותים עם השוטרים, אולם המתפללים הצליחו להשיב את בית הכנסת לפעילות ולהניס את השוטרים. עם הגעת השוטרים לבית הכנסת, החסידים פצחו בשירה ובריקודים, וקראו לעברם קריאות נאצה כמו "נאצים", "לכו מפה רשעים", "לכו לגרמניה" ו"ארורים".

02.10.20

N12

חסידות קרעטשניף בקריית גת הפרה את הנחיות הסגר של הקורונה. כאשר מפקד המשמרת נכנס פנימה, הוא נדהם לראות עשרות רבות של מתפללים יושבים בתוך בית המדרש. הוא הקליט את השיחה בינו לבין האדמו"ר של הקהילה הזו. המפקד הצליח באותו הזמן לפזר את ההתכנסות האסורה או התפילה ההמונית, אולם למחרת ההתקהלות חזרה על עצמה.

03.10.20

N12
ynet

אלפי חרדים הגיעו להלווייתו של האדמו"ר מפיטסבורג, מנהיגה של קהילה המונה כ-100 משפחות באשדוד, שנפטר מקורונה. במהלך מסע ההלוויה, האלפים לא שמרו על מרחקים של 2 מטרים, אם כי נראה שרובם עטו מסכות. המשטרה אישרה עד 400 איש בלוויה אולם בפועל הגיעו אלפים. בשלב מסוים החלו עימותים במקום בין השוטרים למשתתפים בהלוויה.

04.10.20

הארץ
ynet
N12

משטרת ירושלים סיכמה באופן חשאי עם כמה קהילות קיצוניות חרדיות בשכונת מאה שערים, שהן יוכלו לקיים אירועים בהשתתפות אלפי אנשים מדי ערב בחג הסוכות, ובתנאי שלא יהיה תיעוד ופרסום של ההתקהלויות. כשנשאלו על הנושא, טענו גורמים במשטרה כי האירועים ההמוניים כלל לא התרחשו וכי אין כל תיעוד שלהם. עם זאת, בחדשות ערוץ 12 וגם ב-ynet הופיע תיעוד של ה"הסכם" הזה. אחרי חשיפת החדשות, קצין המשטרה שהציע דיל לחרדים זומן לבירור.

04.10.20

N12

צעירים חרדים השוהים בישיבת "חברון" שהוסבה למלונית קורונה בלב שכונת מגורים - תועדו על ידי תושבים כשהם יוצאים דרך החלון - ושבים חזרה למלונית. הצעירים יצאו ממנה לצורך קניות בסופר או כדי להתאוורר ברחובות העיר, כשהם נחשפים לאזרחים אחרים. מאחר שהמקרה עבר מתחת לרדאר, לא ברור בשלב הזה כמה אנשים נדבקו כתוצאה ממקרים שכאלה. זוהי העבירה החמורה ביותר מבין עבירות הקורונה - הפצת מחלה מידבקת במתכוון או ביודעין.

05.10.20

N12

ד"ר אפרת שור מבית שמש מטפלת באופן שגרתי בחרדים תושבי העיר בקופת חולים מאוחדת שבה היא עובדת. כאשר חזרה מעבודתה, היא נקלעה להתקהלות של חרדים קיצונים בעיר. כאשר הוציאה את הנייד כדי לתעד את התקהלות החרדים בשכונת רמת בית שמש ב', היא הותקפה באיומים והותקפה באבנים וחפצים. שור העידה כי בזמן האירוע לא נכחו כוחות משטרה באזור. "במשך כמה דקות לא יכולתי לעבור אבל זה הרגיש כמו נצח. בסופו של דבר חלק מהאנשים זזו הצידה והצלחתי לצאת." בימים האחרונים התרחשו כמה הפרות סדר אלימות במוקדים חרדיים ובהם שכונת מאה שערים וגאולה בירושלים, מודיעין עילית, אשדוד וביתר עילית.

06.10.20

ישראל היום

חייל שהגיע לשכונת חפציבה בבית שמש, הותקף על ידי מתפרעים חרדים. לאחר מכן, הותקף צוות תקשורת של i24NEWS שהגיע לשכונה על מנת לסקר את ההפגנות, על ידי מספר חשודים. בעקבות האירועים פתחה המשטרה בחקירה מהירה, במסגרתה אותרו שני חשודים: קטין בן 16 וצעיר בשנות ה-20, שעל פי החשד היו מעורבים באירוע עם החייל. הצעיר בשנות ה-20 קשור, על פי החשד, גם לאירוע התקיפה כלפי צוות התקשורת.

06.10.20

N12
ישראל היום
וואלה!
N12

מנהל בית החולים החרדי בבני ברק, פרופסור מוטי רביד, מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של הציבור החרדי, שאחוז הבדיקות החיוביות שם עומד על עשרות אחוזים. בשיחה שקיים עם רן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" ב'כאן' רשת ב', אמר פרופסור רביד כי החרדים "התחנכו לקבל הכול ולא לתת כלום במשך שנים. הרבנים איבדו שליטה."

06.10.20

N12

חדשות ערוץ 12 מפרסמות שכמעט 40% מכלל הבדיקות החיוביות שבוצעו היום הן של המגזר החרדי - על אף שהם מהווים 15% בלבד מהאוכלוסייה הכללית.

09.10.20

N12

בשכונת מאה שערים בירושלים הוקם "מערך" המאבק החרדי החשאי בקורונה. למערך המאורגן הזה יש כ-220 מכונות חמצן שנמצאות בשימוש בקרב חולים ברחבי הארץ. עומדות לרשותם גם עשרות מכונות סטורציה (רוויה) שבעזרתן הם מודדים את אחוזי החמצן בדם לחולים. מכאן מנוהל מערך של מכשור רפואי, תרופות, ביקורי רופאים וכל מה שמאפשר להחזיק מאות חולים קשים בביתם - מבלי שמדינת ישראל יודעת. יצחק מרקוביץ', אחד מהחרדים שמנהל את ה"מערך" הזה, נשאל לגבי חולים אשר זקוקים לחמצן. המראיין אמר, שבית החולים היה מגדיר חולים אלה כחולים קשים. הוא ענה שאצלם החולים לא מוגדרים כחולים קשה.

■ ■ ■ הערה: כל בלון חמצן, כל מכונה אשר נמצאת בידיים של ה"ארגון" הזה, זהו ציוד שלא נמצא בבית החולים. רוני לינדר, כתבת דה-מרקר, כתבה: 'התופעה הזאת מעלה אינספור שאלות קריטיות ומהותיות שבמשרד הבריאות יהיו חייבים להתייחס אליהן בשלב כלשהו. השאלה הראשונה נוגעת כמובן לסכנה למטופלים - האם הפרקטיקה שפיתחו החרדים בכלל בטוחה או שהיא מסכנת את חיי החולים הקשים שנשארים בביתם בלי ההשגחה הרפואית הקיימת במחלקות הקורונה? בכתבה של שרקי הוצגה על ידי נציג העמותה סטטיסטיקה פנטסטית ממש: מתוך 2,000 מטופלים ביתיים, שרבים מהם היו מוגדרים בבית חולים כ"קשים" - רק 2 נפטרו (אגב, גם אחד משני המטופלים שתועדו בכתבה נפטר שעות לאחר שצולם). אם מביאים בחשבון כי בבתי החולים הישראלים שהם מהמתקדמים בעולם, 20% מהחולים הקשים נפטרים - זה אומר שהטיפול הביתי של החרדים הוא ממש נס גלוי. סביר להניח שזה לא המצב.'

10.10.20

N12
הארץ

מספר חצרות חסידיות החליטו, על דעת עצמן, ובניגוד להנחיות, לפתוח את תלמודי התורה. מנהיג המגזר הליטאי, הרב חיים קניבסקי, הורה אתמול על פתיחת מערכת החינוך בניגוד להנחיות - אך מספר שעות לאחר מכן הוא חזר בו וביקש לקיים קודם משא ומתן עם רשויות המדינה. מספר חצרות חסידיות שכפופות להוראות האדמו"ר שעומד בראשן, החליטו על פתיחת תלמודי התורה בניגוד להנחיות. בביתר עילית, תלמודי התורה של החסידויות סלונים ונדבורנה נפתחו כרגיל. התלמידים הגיעו לבתי הספר ללא הפרעה ולא נראתה נוכחות משטרתית באזור.

10.10.20

N12

האדמו"ר מבעלז, נדבק בקורונה והיה במצב קשה. לרב יששכר דב רוקח בן ה-72 הוצע להתאשפז בבית חולים, אך הוא סירב והיום נחשף בעיתון הארץ כי הוא קיבל בחשאי טיפול רפואי פרטי בביתו. במסגרת הטיפול הוענק לאדמו"ר ייעוץ רפואי וליווי נרחב לרופאו האישי שהיה כל העת במחיצתו. ביתו של הרב צויד באמצעים רפואיים הנדרשים לטיפול בחולי קורונה. כבר בגל הראשון הורה האדמו"ר לחסידיו שלא לשמור על ההנחיות ולהמשיך בשגרת החיים, ובכלל זה השתתפות באירועים המוניים והתקהלויות בחללים סגורים. לפני כחודשיים הוא נדבק בקורונה והיה זקוק לעזרה נשימתית. רופא שהגיע לבית הרב הורה על פינויו, אך האדמו"ר סירב ברגע האחרון והוחלט על טיפול ביתי.

■ ■ ■ הערה: כתבת הארץ רוית הכט כתבה: 'הסיפור הזה נשמע כמעט כמו פארודיה. האדמו"ר מבעלז, שהטיף שלא להקשיב להנחיות, ועד היום מקפיד לקיים תפילות המוניות ללא שמירה על ההנחיות, קיבל טיפול VIP בביתו כשחלה בקורונה לפני כחודשיים, בליווי של בכירי הדסה. מעבר לשערוריית טיפולי ה-VIP, שלא ברור מדוע בתי חולים ומנהליהם משתפים איתם פעולה - ויותר מכך: מדוע אין סנקציות נגד הנוהג הזה המשקף את טבעו החמדני והחנפני של האדם - הסיפור הזה אוצר בתוכו את כל החומרים שהפכו את החרדים לציבור השנוא בישראל היום. יהירות, חוצפה, משוא פנים, אטימות. יש עוד מחמאות אבל נעצור כאן.'

11.10.20

ynet

מנתונים רשמיים של משרד הבריאות עולה כי יותר ממחצית החולים המבוגרים בישראל משתייכים לחברה החרדית (כמעט פי ארבעה ממשקלה היחסי באוכלוסייה הכללית). המכון החרדי למחקרי מדיניות ניתח את נתוני המשרד והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ומצא כי גם שיעור התמותה מקורונה בבני ברק בקרב מבוגרים גבוה בהרבה מהממוצע הארצי - בשיעור דומה.

■ ■ ■ הערה: הנתונים הללו לא משקללים את הטיפול הפיראטי שקיים באוכלוסייה החרדית ולא מדווח למדינה. המצב עגום הרבה יותר ממה שמשרד הבריאות מפרסם.

11.10.20

וואלה!
ynet

שר הדתות, יעקב אביטן, השתתף בחתונה ובה עשרות אנשים מעבר למותר ובניגוד להנחיות. על פי הנחיות הקורונה, מותרת השתתפותם של עד 20 איש שהגיעו ממרחק של עד 1,000 מטר, אולם בפועל מדובר באירוע בו השתתפו מעל 60 איש במקום.

12.10.20

ישראל היום

עופר מקסימוב, תושב אור יהודה בן 34 (האדם הזה אינו עופר מקסימוב מפרשת הבנק למסחר) - הואשם בגין ריבוי עבירות של מעשה מגונה בכוח בקטין בן 17, שהיה תלמידו במדרשה. בכתב האישום מצוין כי הנאשם ניצל את מעמדו ואת תלותו הנפשית של המתלונן וביצע בו סדרה של מעשים מגונים בכוח בזמן שעורי תורה, תוך ניצול מצבו הרגשי של המתלונן. הנאשם ביצע את העבירות כשהוא משתמש במרותו הרוחנית כ"רב" וטוען בפני הנער כי המעשים נועדו לטובתו, כדי שילמד כיצד לנהוג באשתו לעתיד, כי מעשיו הם לשם שמיים ונובעים מאהבתו לקטין כאהבת אב לבנו.

12.10.20

N12

במסגרת פיזור התקהלות שביצעו כוחות המשטרה בבית כנסת באשקלון, החלה מהומה ע"י המון זועם. במהלך המהומה, אחד התושבים, אייל נהרי, תקף שוטר שביצע מעצר של אדם אחר, ובכך סיכל את מעצרו של האחר ואפשר את בריחתו. התקיפה התרחשה לכאורה בעת שההמון שנכח במקום הקיף את השוטרים, התלהם, קרא כנגדם קריאות נאצה והביא את השוטרים לתחושת סכנה של ממש, עד שנאלץ אחד השוטרים להשתמש בגז פלפל.

12.10.20

ynet

כוחות משטרה ומג"ב פרצו לבית ביישוב גבעת זאב, שבו נערכה חתונה בהשתתפות כמאה בני אדם, תוך הפרת תקנות הסגר. שוטרים וכוחות מג"ב פרצו למקום וקנסו את בעל הבית ב-5,000 שקלים. צלחות ובקבוקי זכוכית ושמן הושלכו לעברם, שוטר ואחד הנוכחים נפצעו קל. הרב אורי פולק, אביה של הכלה, טען כי החתונה התנהלה על פי חוק: "השוטרים התנהגו בצורה זוועתית. שמנו מסכות, פתחו לבן שלי את הראש. כל זה היה כשרצו לעצור את אשתי והילדים שלי התנגדו. כולנו שמנו ידיים שישימו לנו אזיקים, כדי שיראו מה זה משטרת ישראל. המשטרה נלחצה. אף אחד לא זרק בקבוקים, הבן שלי הוא זה שנפצע מהשוטרים ואף אחד לא שתה שם אלכוהול. עשינו חתונה לפי החוק, חלק בחוץ וחלק בפנים."

13.10.20

ישראל היום

צעירה חרדית הותקפה בירושלים על ידי חבורת חרדים, תוך שכינו אותה בכינויים כדוגמת "שיקצע" ושפכו עליה מים רותחים. לטענתה, לא הייתה לתוקפים שום סיבה לתקוף אותה. "תמיד אומרים 'איזה מסכנים החרדים', ובראש שלי זה היה ברור, ופתאום אתה חוטף דבר כזה. הייתי שם עם גרביון וחצאית מתחת לברך, והם צעקו לעברי 'שיקצע', אין לי מושג למה," סיפרה שירה, "היה נראה שהחסיד ששפך עליי את המים הרותחים נהנה מזה. בחיים לא ראיתי את האדם הזה, בחיים לא צעקו לעברי 'שיקצע'. אחותי אמורה להתחתן בעוד שבוע, בתקווה שההנחיות יאפשרו זאת. איך ארקוד עם הכוויות האלו?" אמרה בתסכול.

16.10.20

N12
ישראל היום

כתב N12 הגיע הבוקר לתלמוד תורה "מאה שערים" בביתר עילית שנפתח בניגוד להנחיות משרד הבריאות. הכתב הותקף באבני חצץ וביצים. כוח משטרה שהגיע לבצע אכיפה במקום, שבו שהו עשרות רבות של תלמידים, ביקש מהכתב בעצמו לעזוב, בטענה שנוכחות עיתונאי במקום היא ש"מתסיסה את האווירה". השוטרים הוסיפו כי הם מתכוונים לעזוב את המקום מבלי לפזר את התלמידים, אך ימשיכו במאמץ חקירתי.

16.10.20

ynet

כתב וצלם ynet שהגיעו לדווח מביתר עילית, הותקפו בידי אברכים. הדבר קרה מעט לאחר שהצלם גיל יוחנן הציב את המצלמה באזור של אחד מתלמודי התורה בעיר. אדם אחד החל לצעוק ולקלל, אחריו באו עשרות שהתגודדו, ירקו ודחפו. רק בסיוע כוח משטרה הצוות הוברח מהמקום.

16.10.20

N12
ynet
וואלה!
N12
מעריב
ישראל היום

במהלך סיור בבני ברק, כתב של חדשות N12 הצליח להיכנס למוסד של תלמוד תורה שפעל בניגוד להנחיות - ונדהם לגלות צוות ללא מסכות, ילדים במסדרונות ותשובות מתחמקות. תלמוד התורה בבני ברק היה גדוש בתלמידים. לפחות חמש כיתות היו מלאות, וקולות הילדים נשמעו למרחקים. בשיחה עם הכתב ניסה מנהל המוסד להסביר מדוע פעל בניגוד להנחיות (תוך כדי העובדה שאותו מנהל אינו עוטה מסכה ולא שומר על ריחוק נדרש): "בשבוע שעבר לא התקיימו הלימודים בגלל שהיה אסור. הודיעו לנו השבוע שאפשר לקיים לימודים, פתחנו את הלימודים - הייתה הוראה, אנחנו מקבלים הוראות. הוראה מקניבסקי? בשבילי זה מספיק. לא יודע מה זה ראש הממשלה, אני יודע מי זה הרב קניבסקי."

18.10.20

וואלה!

מאות חרדים עלו לקברו של הרב עובדיה יוסף בבית העלמין סנהדרייה בירושלים, בניגוד להגבלות הקורונה, ולמרות קריאות מצד בניו של הרב שלא לעלות לקבר. זו השנה השביעית בה מציינים את מות הרב. במקום פרצה מהומה בין המשטרה למתפללים בקבר. השוטרים הגבילו את הכניסה בהתאם לכמות האנשים בתוך מתחם בית העלמין. תלמידיו של הרב תועדו מצטופפים סביב קברו וברחבת בית העלמין. חלקם תועדו ללא מסיכות סמוך למתפללים נוספים.

19.10.20

כאן

תחקיר כאן 11 מגלה שאלפי חרדים מבית שמש הצליחו להגיע לחצרות החסידויות בירושלים בחג הסוכות, על אף שישראל הייתה בסגר. החרדים נעזרו במערך הסעות פרטי, שהפעיל אוטובוסים עם לוגו של חברת אגד כולל מספר קו, וסייע להמונים להגיע לחצרות החסידויות בחג. השוטרים שהבחינו באוטובוסים, אך לא ידעו שמדובר במערך פרטי, נתנו להם לעבור במחסומים ללא בעיה. ההסעות פורסמו בבית שמש במודעות בארמית ופורסם מוקד טלפוני להזמנת נסיעות באופן פיראטי. מודעות נתלו בבתי כנסת בעיר תחת הכותרת "איִכּא דַרְכָּא אַחַרִינָא" - "יש דרך אחרת" בתרגום מארמית. במודעה פורטו 32 מועדי נסיעות יומיות בכל אחד מימי החג. עוד נכתב "לאלו שצריכים להגיע לירושלים יתקיימו הסעות במתכונת מהדרין במסלול מקוצר."

19.10.20

ynet
ynet

מסרון אשר רץ בין נשים חרדיות והודעה שהופיעה בקבוצות ווטסאפ ייעודיות, פרסמה שעל נשים חולות קורונה ומבודדות - לטבול במקווה טהרה מיוחד עבורן בעיר בני ברק. "בשיתוף עיריית בני ברק ו'איחוד הצלה', העירייה הקצתה מקווה לנשים חולות מאומתות ולמבודדות," נכתב, "ההגעה רק באמבולנס!" בדיקת ynet העלתה כי מדובר ביוזמה אסורה מכל וכל: במשרד לשירותי דת הבהירו כי הדבר אסור, גם במוקד 104 של פיקוד העורף אמרו כי לנשים חולות ומבודדות אסור לצאת מהבית לשום מטרה, ובכלל זה למקווה. בעיריית בני ברק השיבו כי "עיריית בני ברק איננה מפעילה מקוואות שכאלה ואיננה שותפה ליוזמות מסוג זה, האסורות על פי חוק." הם הוסיפו כי "מדובר בפעילות התנדבותית שנעשתה על ידי נשים פרטיות מטעם עמותות פרטיות ובמקווה פרטי."

20.10.20

ynet

הלוויה המונית בשכונת מאה שערים נערכה בניגוד להנחיות וללא שמירה על ריחוק או מסכות. כ-300 חסידים הגיעו ללוות ראש ישיבה מחסידות בוהוש שהלך לעולמו, במה שנראה כהסכמה שקטה של המשטרה. כתב ynet הצליח לחלץ הודעה מהשוטרים שמדובר באירוע מתואם. "הכול בסדר, הם בקפסולות," ניסו להסביר, אלא שלא נשמרה כל הפרדה בין מאות האנשים - צעירים ומבוגרים גם יחד - שעלו בהמוניהם על אוטובוסים בדרכם לבית העלמין.

20.10.20

N12

שוטרים ממחוז ש"י שהגיעו לפזר חתונה שהתקיימה בניגוד להנחיות באחד מחופי ים המלח, הותקפו מילולית ע"י החוגגים. בני משפחה ונוכחים במקום החלו לצעוק על השוטרים שילכו "לפזר את ההפגנות בבלפור" ולטעון כי "אצל החילונים הם לא באו."

20.10.20

N12

ההורים החילוניים מתוסכלים: "למה אפשר לשלוח את הילדים של החרדים לבתי הספר ואת הילדים שלנו לא?" בשיחה עם N12 מספרות שלוש אימהות לילדים על הקשיים בלימודים מהבית - מה שלא מאפשר גם חזרה מסודרת של ההורים לשוק העבודה. יסמין, אם לשלוש בנות מראשון לציון מספרת: "הבוקר פיזרתי את הבנות שלי לגנים בשבע וחצי בבוקר ומול הבית שלי יש בית ספר דתי. עשרות תלמידים חיכו שהשומר יפתח את השער ולרגע חשבתי שאולי פספסתי משהו, אולי לא שמתי לב שפתחו את בתי הספר. לא יכול להיות מצב שבו אני צריכה למצוא פתרונות כל בוקר, לנצל את הסבא והסבתא, שזה הכי לא נכון להפגיש אותם בגלל הקורונה, והם לא דופקים חשבון ושולחים את הילדים לבית הספר. בסוף אנחנו גם נשב בבידוד בגללם כי הם ממשיכים בשגרת החיים שלהם. אנחנו נדפקים מכל הכיוונים."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

11.09.20

ynet
הארץ
N12

ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, וראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, שוהים בימים אלה בעיר אומן שבאוקראינה, שכניסת הישראלים אליה הוגבלה, על מנת להשתתף בתפילות ההמוניות המסורתיות השנויות במחלוקת, הצפויות להתקיים במקום בראש השנה. יצוין כי ביתר עילית ואלעד הן ערים אדומות.

14.09.20

וואלה!
N12
ynet

קהילות חרדיות מתכננות לערוך הפגנות מקומיות שיתקיימו בצאת חג ראש השנה ברחבי הארץ, כדי לאפשר מעבר חופשי בין הערים החרדיות למשפחות שישהו בחג אצל קרוביהן, האדמו"ר או מנהיגם הרוחני. באופן רשמי, ההפגנות יתקיימו במחאה על הסגר בתקופת החגים. מוביל היוזמה הוא יו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, שקרא השבוע בכינוס פנימי לקיים את ההפגנות במחאה על ההגבלות בתפילות. ליצמן עצמו לא הודה כי המטרה מאחורי ההפגנות היא מעבר חופשי בין הערים.

■ ■ ■ הערה: אורי משגב, במאמרו "תקראו את הסעיפים. זה סגר פוליטי. סגר לחילונים" (הארץ) כתב: "זה סגר פוליטי, שהוטל על החילונים בגלל הפקרות של חרדים וערבים. אין אדם רציני במערכת, הסבור שזה נחוץ. הסגר יפיל שוב את המשק לקרשים, ירסק את מערכת החינוך, ימרר את חיי הישראלים, והכי מדהים: הוא אינו צפוי להביא תועלת ממשית."

16.09.20

N12
ynet

מאות חסידי ברסלב ניסו להגיע לאוקראינה דרך הגבול אוקראינה-בלארוס, כדי להשתתף בהילולה של ראש השנה. משלא הצליחו, התפנו מהגבול אבל לא לפני שהותירו אחריהם הררי אשפה וטינופת, וזאת לאחר שהשגרירות במינסק פעלה לסייע להם במזון כשר ובמזון לתינוקות. סגן שר הפנים האוקראיני, אנטון חרצ'נקו, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו את התמונות מאזור הגבול עם בלארוס. בתיעוד נראות ערימות של אשפה שהושארו במקום.

19.09.20

וואלה!

כ-200 חסידי ברסלב השתתפו במסיבת ריקודים באומן שבאוקראינה, ללא שמירת ההנחיות המתבקשות. מרבית המשתתפים במסיבה, הנערכת מדי שנה בצאת החג, היו צעירים ששהו במקום ללא מסיכות וללא שמירה על מרחק.

22.09.20

ynet
N12

שיעור הבדיקות החיוביות עומד השבוע על שיא של 12.8%, לפי דו"ח אמ"ן, וזו עלייה דרמתית משבוע שעבר, שבו אחוז החיוביים היה כ-9.4%. עוד נכתב כי מספר החולים החדשים ליום בישראל הוא הגבוה בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. בנוסף, פורסמו רשימת היישובים בהם אחוז החיוביים הגבוהים ביותר. בראש הרשימה הערים החרדיות: ביתר עילית, אלעד, בני ברק, מודיעין עילית ובית שמש. מהדו"ח עולה כי בבני ברק - אחד מכל 4 ושיעור הבדיקות החיוביות בביתר עילית עומד על כמעט 33%. כלומר אחד מכל שלושה נבדקים מקבל תשובה כי הוא נדבק בנגיף - כאשר הממוצע הארצי עומד על אחד מכל שמונה. בדו"ח נכתב כי ארגון הבריאות העולמי מציין עמידה של מתחת ל-5% חיוביים לאורך זמן כאחד המדדים להשתלטות על המגפה, אך בישראל המצב גרוע בהרבה.

29.09.20

ynet

דבריו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ולפיהם ייתכן שהישיבות במגזר החרדי ישובו לפעול בעוד שלושה שבועות בעוד מערכת החינוך במגזר הכללי לא צפויה להיפתח בקרוב מחדש - עוררו תרעומת בקרב הורים חילונים. זאת לאחר שאותו מנכ"ל הודה כי החברה החרדית אחראית כרגע על 34% מסך התחלואה בקורונה בארץ. עם זאת, פרופ' לוי אמר כי "ייתכן שנתיר את פתיחת הישיבות הלומדות במתווה הקפסולות," ובד בבד הבהיר כי בשאר המגזרים חזרת הלימודים לא עומדת על הפרק, פרט אולי לגיל הרך והכיתות הנמוכות. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הוסיף שהמתווה לא מפוקח במלואו, וב-ynet נחשף אתמול שאלפי תלמידי ישיבה נמצאים למעשה "מתחת לרדאר".

05.10.20

וואלה!

חיילי המחלקה החרדית "תומר" בבסיס האימונים של חטיבת גבעתי - הוצאו במהלך החודש שעבר לסיור סליחות באזור ירושלים, וזאת בלחץ החיילים עצמם והרבנות הצבאית. במהלך הסיור, נדבקו שלושה מהם בנגיף הקורונה ומאה אחרים נדרשו לבידוד. לפני אישור הסיור, המפקדים הבכירים בבא"ח התייעצו עם רופא הבסיס והמליצו שלא לאשר את הסיור, המתקיים בסביבה אזרחית באזור הבירה, המוגדר "אדום" בהתאם למצב התחלואה בו. המפקדים אף הביעו חשש להתפשטות המונית בבסיס כולו - שכן חיילי המחלקה החרדית באים במגע עם מחלקות נוספות בפלוגה. מפקד הבא"ח, סגן-אלוף עברי אלבז, התייעץ אף הוא עם הגורמים הרפואיים שהתריעו מפני ההתקהלות והמגע עם האוכלוסייה האזרחית. תחילה נמנע מפקד הבא"ח מלאפשר את הסיור, אולם לאחר מכן שוחח עם רב החטיבה שהבהיר כי מדובר בהנחייה של הרבנות הצבאית, ונאלץ לאשרו, תוך הימנעות ממגע עם אזרחים.

06.10.20

N12

משרד החינוך מפרסם את נתוני ההדבקה בגילאים 3-18, ולפיהם 51% מהנדבקים בגילאים הללו הם חרדים, על אף שהתלמידים החרדים מהווים פחות מ-20% מקרב התלמידים בישראל. בגילאי י'-י"ב ההדבקה כבר עומדת על כמעט 57% - למרות ששיעורם האמיתי הוא 16.7% בלבד מתוך התלמידים באותם גילאים.

09.10.20

וואלה!

האדמו"ר מבעלז, יששכר דב רוקח, מנהיג אחת החסידויות הגדולות והמשפיעות בישראל, קרא לחסידיו להמשיך בשגרה בניגוד להנחיות והסגר הכללי. האדמו"ר אמר כי "אנחנו מצויים בתקופה קשה. יש החושבים שצריך לרצות את דרישת הרשויות כאילו רק זאת התורה. אנחנו צריכים להמשיך את החיים התורניים כרגיל." חסידות בעלז נחשבת לאחת החסידויות שהפגינו זלזול בהנחיות למניעת התפשטות הקורונה עוד בגל הראשון. למרות שהקהילה ספגה אבידות רבות בעקבות המגיפה, האדמו"ר קיים מנייני תפילה ואירועים אסורים נוספים כמו חתונה המונית בניגוד להנחיות, או הגעה לתפילה ברחבת הכותל המערבי יחד עם חלק ממקורביו בלי לשמור על הוראות הסגר.

■ ■ ■ הערה: אותו אדמו"ר קיבל טיפול פיראטי בביתו (דה-מרקר). הכתבת רוני לינדר כתבה: 'בסביבתו ניסו לעשות הכול כדי שלא יפונה למרכז הרפואי הדסה. באותו יום פורסם כי הוא כבר בדרך לאחר החמרה במצבו, ואכן כבר נוצר קשר עם בית החולים, אבל בסופו של דבר הפינוי לא התרחש. רבים חשבו אז כי בחצר מרגישים מובכים ולא רוצים לתת למקטרגים "ניצחון" תודעתי על האדמו"ר חסר האחריות.'

11.10.20

וואלה!
ישראל היום

הרב יאשיהו פינטו מציע פתרון חדש להתמודדות עם הקורונה. בסרטון חדש שפרסמו אנשיו בדף הפייסבוק שלו, הוא קורא לחסידיו לרכוש שק ולעטות אותו, כפי שעשו בתקופה המקראית בעת צרה: 'אבותינו הקדושים אומרים שכל פעם שהקב"ה רואה שק הוא מיד עונה,' אומר הרב, 'דע כי הלובש שק ומתפלל לפניו יתברך ושואל שאלתו, קורעים לו גזר דינו. כל גזרות רעות שיש בעולם הקב"ה מבטל בכוח לבישת השק. שק ואפר יוצע לרבים. תגידו לכולם תשימו שק ואפר.' בסוף הסרטון מוצג טלפון שבמסגרתו ניתן לרכוש את השק.

■ ■ ■ הערה: שכחו את האפר. אסתר פרק ד': "ומורדכי ידע את כל אשר נעשה, ויקרע מורדכי את בגדיו, וילבש שק ואפר, ויצא בתוך העיר, ויזעק זעקה גדולה ומרה. ויבוא עד לפני שער המלך, כי אין לבוא אל שער המלך בלבוש שק. ובכל מדינה ומדינה, מקום אשר דבר המלך ודתו מגיע - אבל גדול ליהודים, וצום ובכי ומספד, שק ואפר יוצע לרבים."

12.10.20

ynet
N12

הממשלה אישרה עקרונית בלבד את טיוטת חוק "סמכויות מיוחדות - קנסות", שמטרתו להעלות את הקנסות על הפרת הנחיות הקורונה. החרדים צפויים להתנגד. "הודענו לראש הממשלה כי אנו מתנגדים להעלאת הקנסות, הגבוהים גם כך," אמרו ראשי יהדות התורה ליצמן וגפני, "אם ההצעה תעבור לאישור הכנסת, חברי הסיעה יצביעו נגד ההצעה בכל פורום אפשרי בוועדות ובמליאת הכנסת." בהודעתם התייחסו השניים דווקא לסוחרים, ולא למשל לפתיחת מוסדות החינוך הרלוונטיים לציבור שלהם (כגון תלמודי התורה שנפתחו בניגוד להנחיות).

■ ■ ■ הערה: על ראש הגנב בוער הכובע.

12.10.20

ynet

אישה חרדית, אם לשבעה ילדים שהתגרשה, לא תוכל לפגוש את את ילדיה בנוכחות בת זוגה. האישה ניסתה לבטל סעיף בהסכם גירושין עליו חתמה מול הגרוש שלה, לפיו תשלם 20 אלף דולר לכל מפגש שבו ילדיה יפגשו את בת זוגה. בית משפט לענייני משפחה דחה את הבקשה כיוון שהיא מנוגדת להסכם שחתמה עליו ואושר לפני כשנה על ידי בית המשפט, נוכח הסכמת הצדדים. עתה טענה האם כי הסעיף נחתם מתוך כפייה. עו"ד עדי חן, המייצגת את האם ומשמשת גם כיו"ר הוועדה לזכויות הילד בלשכת עורכי הדין, מסרה בתגובה: "החלטת בית המשפט אינה מעניקה כל הגנה לאישה, חרדית לשעבר, שבחרה לחיות כלסבית בישראל בשנת 2020. לגבי הסנקציה הכלכלית של 20 אלף דולר על כל מפגש של הקטינים עם בת זוגה בהסכם, מדובר בסנקציה שהאם נאלצה לחתום עליה כמו במקרים אחרים שבהם נשים נאלצות לחתום על התחייבויות הזויות ופוגעניות - ולכן בחוק החוזים קיים פרק מיוחד שנועד להבטיח שבית המשפט יתערב ויבטל סנקציה כזו."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

11.09.20

ישראל היום
הארץ

דו"ח מיוחד של אגף המודיעין בצה"ל קובע כי במהלך התפילה, הסיכון להדבקה גדל. "ערב חגי תשרי, חשוב לציין שהסיכון הכרוך בהצטופפות ובתפילה לזמן ממושך בחלל סגור כבתי כנסת, בפרט ביישובים אדומים, צפוי להוביל להרחבת ההדבקה, ובהמשך להגדלת התחלואה הקשה ולתמותה." הדו"ח ממליץ לקבוע מגבלות שהות בחללים סגורים בהתאם לאופי הפעילות, לרבות דיבור קולני, שירה, תפילה ופעילות גופנית.

11.10.20

כלכליסט

הוועדה המייעצת למטה לביטחון לאומי בראשות ניצה קסיר, קבעה בדו"ח המיועד לקבינט הקורונה שהתחלואה בקורונה באזורים חרדיים במדינה גבוהה פי חמישה בהשוואה לממוצע הארצי. לפי הממצאים, אזור חרדי הוא בעל הסתברות גבוה ביותר להיות עם תחלואה גבוהה - ללא קשר לאף מאפיין אחר. כנראה, מאחר שלקבוצה זו יש מאפיינים נוספים המגבירים את התחלואה, בדגש על אינטראקציות חברתיות, אופי קהילתי ועוד.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי