אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 171: מאי-יוני 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

"האנשים האלה זה חיות, חיות אדם"
דירות לחרדים בלבד - תושבים מבניין בחריש התבקשו לעזוב לאחר שהשכנים התלוננו
למה יובל המבולבל וטל מוסרי מנסים להחזיר את בתי בת השלוש בתשובה?
סגן שרת התחבורה מגיב לסערה: "הנשים החרדיות רוצות את קווי ההפרדה"
נכנס לבריכה בהפרדה בתחתונים - והוכה קשות על ידי מתרחץ אחר
כך השתמש ארגון דתי במידע חסוי כדי להגיע לנשים שביקשו לבצע הפלה

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

29.04.20

כאן
וואלה!

במערכת החינוך במגזר החרדי צפויים לשוב ללימודים מי שבגילאים 13 עד 18 על פי החלטת הממשלה שהתקבלה ובהתאם למתווה שהציג משרד החינוך, למרות ששיעור ההדבקה בקורונה עולה עם הגיל ולמרות שבגילאים המקבילים במגזר הממלכתי לא התקבלה החלטה כזו. על פי הפרסומים, הפתיחה של הלימודים היא בעקבות לחץ של יו"ר ש"ס.

05.05.20

קשת

יורי לוגביננקו עבד שנים כטבח ברשת יוחננוף. כשעבר סניף, משגיח הכשרות החדש החליט שיהדותו מוטלת בספק והוא הושעה מעבודתו. לאחר התערבות של עורך דינו של לוגביננקו, הוא הוחזר למטבח, אך נאסר עליו לגעת בתנור או להדליק אש. לפני מספר שבועות הוחלט לפטרו - בעיצומו של משבר הקורונה - משום שנגע בתנור. לוגביננקו עצמו טוען שהוא יהודי, סיפר שלפני שהגיע לרשת יוחננוף הוא עבד כטבח בישיבה, ותעודות הלידה שלו ושל אימו אף מוכיחות שהוא יהודי. ארגון "ישראל חופשית" ליווה את לוגביננקו וניסה למנוע את פיטוריו ללא הצלחה. מאז פוטר, לוגביננקו לא מצליח למצוא עבודה חדשה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

11.05.20

קשת

בעלי דירות בעיר חריש דרשו משוכרים שאינם "שומרי תורה ומצוות" לפנות את הדירות שלהם לטובת חרדים. מאחת מבעלות הדירות נמסר בתגובה שההחלטה אינה נתונה לשיקול דעתה, כי כשרכשה את הדירה בקבוצת רכישה, התחייבו הקונים בחוזה שהדירות יושכרו לחרדים בלבד ומי שינהג אחרת ייענש. וכן, במכתב מהבניין נכתב שכך החוק מחייב: "במתחם א' תבעו רוכש שהפר את הסכם השיתוף ובית הדין פסק שעליו לפנות את השוכרים מייד."

12.05.20

קשת

המפלגות החרדיות חתמו על הסכמים קואליציוניים עם הליכוד, שמעניקים להן הישגים תקדימיים בתחומי דת ומדינה. על פי אחד ההסכמים, הפטור של הצעירים החרדים משירות צבאי יישמר ולא יוגבל. במידה והחוק ייפסל על ידי בג"ץ, יפעלו ראש הממשלה וגוש הליכוד "ביחד ובמחויבות הדדית לתיקון הפגיעה, נוכח ההכרה בחשיבות לימוד התורה." מדובר למעשה בהסכמה על חקיקת חוק עוקף בג"ץ. כמו כן, יישמרו מעמדו ועצמאותו של החינוך החרדי, מה שיבטיח שלא יוכנסו לימודי ליבה למערכת החינוך, ויובטח שבנות שפטורות משירות צבאי מטעמים דתיים "לא תיתקלנה במכשולים ובקשיים בקבלת הפטור." בנוסף, תקציב האגף למוסדות תורניים ייכנס לראשונה לבסיס התקציב, מה שיבטיח את העברת התקציבים מידי שנה.

24.05.20

הארץ

כתב עיתון 'הארץ', יהושע (ג'וש) בריינר, גילה כי בתו נחשפת לתכנים של החזרה בתשובה מבית היוצר של חב"ד. "הדבר נעשה בתחכום ובערמומיות. תמונת הפתיחה של הסרט הקצר לא מציגה את הרב המזוקן, אלא את יובל," הוא מספר, ומוסיף: "לסרט הקצר הראשון קוראים 'ל"ג בעומר שלי', מה יכול להיות רע? אלא שמהר מאוד מתברר כי מדובר בקידום מכירות לספר בשם 'התורה שלי - בראשית'."

16.06.20

דה-מרקר

בוועדת הגבולות, שדנה בשינוי גבולות שיפוט של רשויות ומועצות מקומיות מטעם משרד הפנים, הוחלט להמליץ על העברת השטח הדרומי של כפר סירקין לשטח השיפוט של העיר החרדית אלעד, במטרה לאפשר את הגדלת היצע יחידות הדיור וכיווני הפיתוח שלה. זאת, לפי הערכות, כדי לתת מענה למצוקת הדיור לציבור החרדי דווקא בשטחים במרכז ולא בפריפריה. מדובר על כ-580 דונם משטחי תוכנית סירקין (סירקין דרום), שעד היום השתייכה למועצה אזורית דרום השרון. החלטת ועדת הגבולות מבקשת לקחת חלק משטחי כפר סירקין ולשייך אותם לאלעד - ולא לפתח תקוה, כפי שהיה מתבקש לעשות. רועי סער, ממובילי מטה המאבק של תושבי כפר סירקין: "המסקנה המתבקשת היא שגופי התכנון עברו לשליטה של החרדים, שמסתכלים בצורה מאוד סקטוריאלית על השטח, ובעבור זה הם מוכנים להקריב הכול, כולל את יישובי ההתיישבות. חשוב לזכור כי היום מדובר בכפר סירקין ומחר זה יכול להיות כל יישוב אחר. אנחנו מתקדמים צעד נוסף אל עבר קריסת תשתיות, כאוס תחבורתי וחיסול החקלאות בישראל."

20.06.20

וואלה!

מסמך שנחשף מלמד כיצד בחסידות גור תיכננו להתמודד עם המרד שפרץ בחסידות תקופה ארוכה אחרי שהכריזו על דיכוי המרד. נבחנו מספר "פתרונות", וביניהם ניתן למצוא: האם יש לדרוש מבני זוג להתגרש כשאין להם ילדים אבל הבעל או האישה הלכו לחצרו של מנהיג המורדים, איך לסלק את ילדי המורדים ממוסדות החינוך, האם משפחה שאחד מבניה הלך לחצר המורדים צריכה לנתק עמו את הקשר והאם על החסידות לשכור יועצי תקשורת ואסטרטגיה לטובת המאבק.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

09.05.20

קשת

בג"ץ דחה עתירה של נשים חרדיות, שדרשו היום להוציא צו ביניים שיעצור הכנסת גברים לאירועי ל"ג בעומר הלילה במירון, וזאת לאחר שרק אישה אחת אושרה להשתתף באירוע וכל השאר גברים. שופטי בג"ץ החליטו לדחות את העתירה תוך זמן קצר. בהחלטתם כתבו: 'חרף העובדה שהטענות המועלות בעתירה מעוררות אי נוחות רבה, בהתחשב במועד הגשת העתירה וסדר הזמנים הדחוק, כאשר הלכה למעשה מדובר ב"מעשה עשוי" - בהינתן העובדה שאירועי ההדלקה בקבר רשב"י יחלו תוך שעות בודדות - אין מנוס מדחיית העתירה.'

13.06.20

ynet

עדנה שמש ביקשה לרכוש חלקת קבר לה ולבן זוגה (ידועים בציבור). היא ניגשה לחברה קדישא ושם נמסר לה כי הם 'לא קוברים גבר ואישה שאינם נשואים זה לצד זה, "מדרכי כבוד, מנהג ודרכי הלכה".' עו"ד מירי נחמיאס-יסף המייצגת את שמש מטעם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, אומרת כי 'החברה קדישא מחויבת להעניק שירותי קבורה שוויוניים לנשים ולגברים. הסירוב לקבור נשים וגברים זה לצד זה (אם הם לא נשואים) הוא מפלה, פוגעני ופסול, ועומד בניגוד לחוק.'

20.06.20

ynet

בית החולים איכילוב פרסם מודעה שפונה לנשים חרדיות הרות בבני ברק - מודעה שעוררה סערה בקרב הצוותים הרפואיים בבית החולים ובמערכת הבריאות בכלל, מאחר שמופיעים בה רופאים בלבד - על אף שרבות מבין חברי הסגל הרפואי במרכז הרפואי 'ליס' של איכילוב הן נשים. לאחר שהמודעה עוררה סערה, בבית החולים איכילוב מסרו: 'בליס יש נשים רופאות מומחיות מהשורה הראשונה בישראל. מדובר במודעה ביוזמת משרד יח"צ במגזר החרדי שלא אושרה על ידי הנהלת ליס ולא תעלה שנית. אנו לוקחים אחריות מלאה ונוודא ששום פרסום שעלול להוות פגיעה בכל אוכלוסייה שהיא לא יצא שנית מטעמנו.'

24.06.20

ynet

סגן שרת התחבורה, אורי מקלב מיהדות התורה, טוען: "הנשים החרדיות רוצות את קווי ההפרדה." בריאיון לעיתון החרדי "בקהילה" קרא סגן שרת התחבורה לנשים להסכים לסידור המפלה: "זה הרי דבר מוצדק שכך יהיה, זו לא הדרה של הנשים אלא טובתן." היום טען מקלב כי "אותם אלה אשר אינם מאפשרים לנשים שרוצות לשבת בהפרדה בצורה וולונטרית, כופים את עמדתם על הנשים בדיקטטורה מילולית של ממש." מהתנועה הרפורמית נמסר בתגובה כי 'סגן השר מקלב טועה ומטעה ביודעין. כפי שהוצג בעתירה לבג"ץ של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהובילה לאיסור על הפעלת קווי ההפרדה, וכן בסקרים ובמחקרים שנערכו בציבור החרדי, התגלה שישנה התנגדות ניכרת בקרב הנשים החרדיות להפעלת קווים אלה.'

■ ■ ■ הערה: עו"ד בתיה כהנא דרור , פעילה חברתית בתחום דת ומדינה ומייצגת בתחום זכויות נשים, אמרה כי "אותה מפלגה שאינה מאפשרת לנשים להתמודד לכנסת ולהיבחר כנציגות ציבור, ממשיכה לדרוך עליהן כשחבריה מבקשים לקבוע לנשים מהי טובתן. גם הפעם קם חבר הכנסת התורן המציג יהדות מעוותת. מי שמדיר נשים ממפלגתו בשם ההלכה, לא יבין מה הבעיה בלדחוק נשים לספסלים האחוריים באוטובוס, כמו שלא מבין גם מה רע בלהפלות נשים בבית הדין הרבניים." (ynet)


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

06.06.20

קשת
קשת

זוג הורים גאים, הביאו את בנם בתהליך פונדקאות ארוך. כיום כשהתינוק בן ארבעה חודשים, הם ביקשו לרשום אותו לתינוקייה. כאשר מנהלת התינוקייה הבינה כי מדובר בהורים גברים, היא מנעה מהם את הרישום בטענה ש"היא שומרת תורה ומצוות" ואח"כ עלתה הטענה, שהיא מדברת רק עם אימהות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.04.20

ynet
ישראל היום
וואלה!

כתב אישום נגד הרב אליעזר ברלנד במרמה מתוך כוונה לחמוק מתשלום מס, הלבנת הון ועבירות נוספות. זאת בכפוף לשימוע שייערך לו. כך הודיעה פרקליטות מחוז ירושלים. פרשה זו מצטרפת לפרשה אחרת, שזכתה לכינוי "עושק שחור", לפיה הוא ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ, על מנת להוציא סכומי כסף מאנשים שהיו שרויים במצוקה ופנו אליו לעזרה.

29.04.20

וואלה!

גבר חרדי נמצא עצור כבר שבוע ימים ונאשם בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לאחר שנמצא בין מאות בני אדם שפרצו לציון קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון, למרות שהכניסה למקום נאסרה בשל מגבלות שהוטלו נוכח מגיפת הקורונה. קרוב ל-300 חשודים נעצרו באותו היום ורק אותו אדם עדיין במעצר, היות שהוא מסרב לדבר עם החוקרים ועם נציגי הסנגוריה הציבורית שמבקשים לייצג אותו. הסנגוריה הציבורית טענה כי משום שסירב להזדהות בערב מעצרו, וגם סירב שתינטל ממנו טביעת אצבעות, אחזו בו ארבעה שוטרים, בניסיון לקחת ממנו את טביעת האצבעות. בין השוטרים הייתה גם שוטרת. הוא בעט בה, ירק עליה וצעק לה כי היא "שיקסע" ו"בת זונה". נוכח התנהגותו הוא נאשם בשלוש עבירות של הכשלת שוטר. מאחד הדיונים עולה עוד כי קצין חקירות ממשטרת צפת ביקש מרב מקומי כי יגיע לתחנת המשטרה וידבר עם הנאשם בבקשה כי ייתן את פרטיו, אך החשוד סירב לדבר גם עם הרב.

03.05.20

קשת
קשת

אדם שהציג את עצמו כדוקטור נתן הר, פרסם בעיתונות החרדית מודעה לפי הוא יכול "לאבחן" את מחלת הקורונה על פי שיעול דרך שמיעה בטלפון ולפי שם האדם אותו הוא "בודק". כל "בדיקה" כזו עולה 50 שקלים. ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, אמר: "במשרד רואים את זה בחומרה רבה. נגיש נגדו תלונה במשטרה."

04.05.20

מעריב

תושב העיר החרדית ביתר עילית, בשנות ה-60 לחייו, חשוד שעלה על מטוס מארה"ב לישראל למרות שהוא ידע כי הוא נשא של נגיף הקורונה, וגם בחר ביודעין להסתיר את דבר מחלתו מהרשויות עם שובו לארץ, ובכך לסכן את שלום הציבור ולהפיץ את המחלה במזיד. עוד עלה החשד, כי בנו ידע על היותו נושא הנגיף והיה שותף להסתרת מידע זה מהרשויות. היום הועבר התיק לפרקליטות מחוז ירושלים לצורך עיון והחלטה בדבר הגשת כתבי אישום נגד השניים.

09.05.20

קשת
הארץ
ישראל היום
ynet

הפרות בריאותיות ועימותים תועדו בשכונת מאה שערים בירושלים ובבני ברק, שם התגודדו המונים סביב מדורות ל"ג בעומר בניגוד מוחלט להנחיות משרד הבריאות. בנוסף, פרצו עימותים במירון, בין המשטרה לבין עשרות צעירים חרדים, שפרצו למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי. 200 מתפרעים נעצרו. באירוע לציון ה"חלאקה" לילדים בני השלוש בשכונת מאה שערים בירושלים, התקהלו באופן מקומם כ-2,000 איש, לפי הערכות, בצפיפות רבה. מדובר באותו המקום שבו התקיים אירוע המוני יום קודם. על פי כמה גורמים שנכחו במקום, לא נכח אף לא שוטר אחד באזור והמשתתפים התפזרו עם סיום האירוע מיוזמתם.

10.05.20

מעריב

כתב חדשות 13, יוסי אלי, הותקף על ידי חרדים קיצוניים. "ניסו לשבור את המצלמה של הצלם, לחטוף את המיקרופון ולדחוף אותנו. המשטרה הייתה חסרת אונים," סיפר אלי בתוכנית של ענת דוידוב וגולן יוכפז ב-103FM על הרגעים שעברו עליו במהלך דיווח על מדורות בבית שמש.

10.05.20

כלכליסט
דה-מרקר

הרב יצחק ארזי, בכיר לשעבר ברבנות הראשית ששימש כמנהל מחלקת הייבוא והיה אחראי על מתן תעודות כשרות ליבואנים, מואשם בעשרה אישומים, שלושה מהם בגין קבלת שוחד ושבעה נוספים בגין הפרת אמונים. ארזי חשוד שבתמורה לשוחד ביצע עבור היבואנים פעולות שונות לזירוז מתן תעודת הכשרות. נגד היבואנים אחמד סעדי, דוד דן, כפיר כהן ותמיר מוצרי - הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בראשון לציון בגין מתן שוחד.

23.05.20

קשת

גבר תושב צפון הארץ הותקף ע"י אדם אחר כשנכנס לבריכת שחייה עם הפרדה בין נשים לגברים. הגבר הגיע עם בנו לאחת הבריכות העירוניות באזור הצפון. לדבריו, הוא נכנס למתחם הגברים שבשטח הבריכה והמתין עד שמרבית הנשים יעזבו את המקום לפי שעות החלוקה שנקבעו מראש. המותקף מספר: "ראיתי שחלק עומדות לצאת וחלק מתכוונות להישאר." הוא ציין שהמתין כחצי שעה מחוץ לבריכה, וכשהבחין שבפנים נותרו רק ילדים, הוא החליט להיכנס פנימה ולשחות, ולטענתו הוא לבש באותו זמן מכנסי שחייה. "לפתע, בזמן שאני שוחה ליד הבן שלי, הגיח גבר שאני לא מכיר את זהותו ונתן לי בעיטה לראש בתוך המים. הבן שלי היה בטראומה ופרץ בבכי. לא ראיתי מי האיש כי הוא ברח מהמקום והנהלת הבריכה לא נתנה לי את פרטיו. אני אדם עם ערכים ומסורת ולא הייתי נכנס לבריכה שבה יש נשים. זה מחדל חמור של מנהלי הבריכה שאפשרו לי להיכנס למקום בכלל." השופטת שדנה בתיק קבעה כי הנהלת הבריכה תפצה את הלקוח בסכום של 3,500 שקל, כולל החזרת חלק מדמי המנוי ששילם. לדבריה, להנהלת הבריכה יש אחריות למקרה, שכן מאבטחים או אנשים מטעמה היו צריכים להעיר לו במידה ולא היה לבוש כראוי, כמו גם למנוע ממנו להיכנס לבריכה, ולכן משלא עשתה כך - היא חשפה אותו לתקיפה.

23.05.20

קשת
קשת
קשת
קשת

חיים אתגר חשף בתוכניתו "חשיפה" שורה של עדויות מטרידות סביב הרב שאול אלקריב שסחף אחריו מאמינים רבים. הרב, ששימש כמנהיג רוחני עבור מאמינים רבים וביניהם גם ידוענים, נחשב לאדם כריזמטי עם חצר גדולה שהחזיק סביבו כוורת של עוזרים קרובים. בהקלטת סתר סיפר הרב על יחסיו עם נשים שונות בסביבתו. "היא ממש סוטת מין. היא קמה בבוקר, חושבת עליי, ישנה, חושבת עליי. היא אוהבת אותי כאהבה של אישה לגבר, פשוט ולעניין," נשמע אלקריב אומר. "יש לי בעיה איתה, היא מאוד חושנית. יש לה דרישות מיוחדות," סיפר על אחת מהנשים עמה היה בקשר. בנוסף, הוא נהג להתעמר בנשים שסביבו. הנשים שעזרו לאותו רב נאלצו לספוג לא רק שיחות מיניות, אלא גם צעקות, קללות וגידופים. "זה חלק מהעניין. כשהוא משפיל אותך, את צריכה להגיד 'תודה', זה מה שהם מאמינים שם כי הוא מביא לך את הישועה, הוא מקרב לך את הישועה. הוא צועק עלייך? תהיי מאושרת," מספרת ליאת (שם בדוי). "בעצם הביזיון שלו עליי, הוא מכפר לי על העוונות." לאחר שהתחקיר פורסם, אותו רב איים על הכתב חיים אתגר ב"פולסא דנורא" וכתוצאה מכך הוצמדה לכתב אבטחה.

24.05.20

הארץ

לידור ביתן-דנינו, בת 27 מבאר שבע, עובדת מרפאת "שבע עיניים" ושתיים מעובדות "הידברות" - ליזה דרמר, תושבת פתח תקווה בת 48, וקלינה שוורץ, תושבת בני ברק בת 55 - מואשמות בעבירות שונות של פגיעה בפרטיות, שהעונש המירבי עליהן הוא חמש שנות מאסר. לידור ביתן-דנינו העבירה פרטים על נשים אשר תכננו לבצע הפלה אל עובדות "הידברות", שפנו לנשים במטרה לשכנע אותן שלא לבצע את ההפלה. אחת מטענות הסנגורים היא כי הנאשמות מוגנות מפני טענות לפגיעה בפרטיות, משום שהפגיעה נעשתה במקרים שהן חשו שמוטלת עליהן חובה מוסרית או חברתית לעשותה. לשם כך ההגנה מתכננת לזמן רבנים, כדי שיסבירו את חשיבות המעשים בעיני הנאשמות, מתוקף אמונתן.

24.05.20

ynet
מעריב

אלעזר רומפלר, חבר בקהילה החרדית הקיצונית "לב טהור" שהוכרזה כת פוגענית, מואשם בתקיפת שני ילדים בני 10 שלמדו אצלו לפני עשור בקנדה. אלעזר רומפלר (46) היה מנהל בית ספר בכת של קהילת "לב טהור" שפעלה בקנדה. לפי כתב האישום הוא נהג להעניש קטינים ובגירים בצורה קשה ואכזרית, לחתן קטינים, להפריד בין ילדים לבין הורים, למנוע חינוך פורמלי וליצור ניתוק מהעולם החיצוני.

30.05.20

קשת

מדריך בשנות ה-20 לחייו שעובד בישיבה בתל אביב, נעצר בחשד שביצע עבירות מין חמורות במשך כשנה בקטין שלומד במקום. עבירות המין בוצעו בפנימייה בה הוא מתגורר, בביתו ובמכוניתו של המדריך. הוא יובא לדיון בבית משפט השלום על הארכת מעצרו. חקירת המשטרה מעלה חשד למאות מקרים שבהם המדריך ביצע במהלך השנה האחרונה עבירות מין בקטין. החשוד במעשים לא משתף פעולה בחקירה.

02.06.20

קשת

כשמרים יהושע חזרה כבכל יום מהאימון שלה לדירתה בבני ברק, היא הותקפה ע"י המון חרדי זועם שהחל לקרוא לעברה קריאות גנאי. כשהזעיקה לעזרתה את חברה, אורי רטניקוב, התנפלה עליו הקבוצה והכתה אותו קשות. נסלי ברדה פרסמה את המקרה בחדשות הבוקר. בכתבה מרים סיפרה: "התלבשתי רגיל לחלוטין, אני עושה ספורט יומיומי במשך הרבה זמן. חציתי את הכביש לכיוון הבית כמו בכל יום, תוך כדי - חבורה של כמה רכבים מהכת לא עצרו, ניסו לעקוף אותי מהצד וכמעט לדרוס אותי. הלכתי לצלם את הרכבים כדי להגיש תלונה, וזה לא בא להם טוב בעין. התחילו לקרוא לי בקריאות גנאי ולירוק עליי. זו קבוצה נורא קיצונית שאם אתה לא בדיוק כמוהם אתה בצרות. צעקו 'פרוצה, תסתלקי מכאן'." היא קראה לחברה, אורי רטניקוב, שיצא משיעור תורה, לבוא ולחלץ אותה, וכשהוא בא, החרדים תקפו אותו פיזית והותירו בו חבלות.

03.06.20

ynet

תגרה אלימה פרצה בבני ברק בין עשרות חסידי סאטמר שהגיעו לבית המדרש הגדול של החסידות בשכונת "קריית יואל", לבין מאבטחים אשר מנו מהם להיכנס למתחם. המאבטחים הוצבו שם כחלק מהחלטת הנהלת החסידות האנטי-ציונית בארה"ב לפטר את ראש הישיבה בבני ברק ומחשש למרידה בתוך החסידות החליטה הנהלת החסידות לסגור את שערי בית הכנסת בשבת הקרובה. בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות נראים החסידים מקללים את המאבטחים, מפרקים את הגדרות שהוצבו במקום, משליכים אותן לעבר המאבטחים ובהמשך אף זורקים לעברם אבנים.

04.06.20

כאן
ynet
ישראל היום
מעריב

גבר כבן 40 ואישה כבת 37 מהעיר החרדית מודיעין עילית, נמצאו בשבת במצב קשה לאחר שהגבר ניסה לרצוח את אשתו בדקירות סכין ואז ניסה להתאבד בקפיצה מהקומה השישית.

08.06.20

וואלה!

נער חרדי בן 17 ממרכז הארץ התלונן במשטרה כי נאנס בברוטליות על ידי גבר כבן 40 במקווה שבעיר מגוריו לפני פחות משנה. לפי הטענה של אותו נער, האיש ניסה לאנוס אותו לקיים עימו יחסי מין בזמן שהותם במקווה. לאחר שהנער התעשת, הוא ברח ולקח עימו ציוד אישי של התוקף כדי להביאו לתחנה המשטרה לצורך זיהוי. במשטרה רשמו את התלונה אולם לאחר כשנה, התגלה לנער כי היא נסגרה מחוסר ראיות והחשוד נמלט לבריטניה, שם יש לו אזרחות.

08.06.20

קשת
ynet

סכסוך שכנים אלים בבניין בירושלים, הוביל למעצרו של אב ובנו בן ה-13. בתחילה, פורסם כי המשטרה עצרה ילד בן 13 ללא הצדקה ופורסם תיעוד של אחד העדים לאירוע כאשר המשטרה עצרה את הילד. כתגובה לפרסום החלקי, המשטרה פרסמה את התיעוד המלא ובו נראים השניים בלבוש חרדי - הגבר (אב הילד) מנסה לברוח מהמשטרה לאחר שהוא מתבקש להזדהות, והילד של אותו אדם תועד כשהוא תוקף את השוטרת שבאה לבצע תחקיר וכן מנסה לגנוב את נשקה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

29.04.20

וואלה!

תלמידים הלומדים בחינוך החרדי אשר בשכבות הלימוד המקבילות לכיתות ז'-י"ב - יחזרו ללמוד בעקבות לחץ של אריה דרעי מש"ס, וזאת, בניגוד לשאר התלמידים בבתי הספר הממלכתיים באותה שכבת הגיל. לפי נתונים שפרסם משרד הבריאות הבוקר, עולה כי שיעור התחלואה בפועל בערים חרדיות וערביות גבוה משמעותית מאשר באלו החילוניות. כך למשל, בבני ברק שיעור התחלואה בפועל (ההפרש בין החולים המאומתים והמחלימים) הוא 673, באלעד 349, בביתר עלית 273 ובירושלים 2019, בעוד שבערים אחרות - תל אביב 35, מודיעין 33, נס ציונה 26 ובחיפה - 21.

14.06.20

קשת
ynet
וואלה!

הרב ברוך גזהיי - ראש קהילת "עוד יוסף חי" שבחסות החוק הנורווגי היה אמור להצטרף לכנסת תחת מפלגת ש"ס - תועד בדרשה שנתן בשנת 2016 אומר אמירות קשות ושנויות במחלוקת לגבי נשים. בין השאר אמר הרב כי "גברים לא צריכים לדבר עם נשים... זה לא בריא, גם בעבודה... מה אתה מדבר עם המזכירה? תקרא תהילים," וקרא לגברים להשתיק נשים שמנסות לשוחח איתם. בדרשה אחרת משנת 2016 שתועדה ועלתה לרשת אמר: "אישה צריכה להיות צנועה ... כתוב בספרים של המקובלים אישה שהייתה רגילה לגלות את החלק העליון שלה ... מחזירים אותה בגלגול של פרה, לכן אישה צריכה להיות סגורה. זו אחת הסיבות שנשים סובלות מסרטן השד. למה? כי העיניים של כולם שם. זו אחת הסיבות שנשים מעוברות מפילות את הילדים שלהן. למה? נכנסה להריון ישר מעלה לפייסבוק תמונה של הבטן שלה."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

26.06.20

וואלה!
קשת

תינוק בן שלושה שבועות מאושפז במצב קשה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה בשל זיהום באזור ברית המילה שהתפשט למוח וגרם לפרכוסים. בדיקות מעבדה מצאו שהוא נדבק בנגיף ההרפס מסוג 1. התינוק הובהל לבית החולים על ידי הוריו מייד לאחר שהם הבחינו בזיהום מאוד מפושט באזור איבר המין, אחרי הברית. במהלך האשפוז במחלקת הילדים התגלה בגופו של התינוק נגיף ההרפס בנוזל חוט השדרה במוח ובנגעים שהיו על העור.

28.06.20

קשת

שלומי קטלן, בן 32, טבע במקווה בבני ברק לפני כחמש שנים. קטלן הגיע עם חברו לאחד המקוואות בבני ברק בשעה חמש לפנות בוקר, לאחר סיום שיעור תורה בבית חברו. הם נכנסו באמצעות הכרטיס המגנטי של החבר. הבלן האחראי על המקווה לא היה במקום, שכן הלך להתפלל בבית כנסת סמוך באותה שעת בוקר מוקדמת. קטלן נכנס לבריכת המים הפושרים ואילו חברו נכנס לאחת המקלחות לשטוף את גופו לפני הכניסה לבריכה. כשהחבר יצא מהמקלחת, הוא גילה את קטלן עם ראשו במים ודם יורד מאפו. "הוא עדיין נשם באותם רגעים, אם כי בכבדות רבה והזיז את ראשו," סיפר החבר. הוריו של קטלן הגישו תביעה לבית משפט השלום ע"י עזבון המנוח באמצעות עוה"ד שירה פינקלשטיין ובמימון חברת 'השקעות משפטיות' - נגד עיריית בני ברק ומשרד הבריאות - האחראים לפיקוח על המקוואות. בתביעה נטען כי ככל הנראה בנם מעד, נחבל בראשו וטבע במקווה, אך מחדלים ורשלנות הם שגרמו לכך שבנם לא זכה לקבל סיוע בזמן, שהיה מציל את חייו.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי