אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 169: ינואר-פברואר 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

הרב הראשי נגד העולים מברית המועצות לשעבר: "גויים שונאי דת"
הרב מאזוז על שופטי בית המשפט העליון: "בהמות, יתושים"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

14.01.20

מעריב
ynet
ynet
ynet

עם כניסתו של בצלאל סמוטריץ' לתפקידו כשר התחבורה, משרד התחבורה הודיע כי הוא החליט לבטל עשרות קווי אוטובוס שיצאו במשך שנים ארוכות כשעה לפני יציאת השבת. המשרד נהג להתיר בשתיקה הפעלת מאות קווי אוטובוס לפני צאת השבת, והדבר הפך לנוהג. ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר מרצ, תקף את השר סמוטריץ' העומד בראש משרד התחבורה: 'ככה שר פנאט מתעלל באזרחים. הוא החליט לבטל את כל הקווים הרגילים שנגמרים אחרי כניסת השבת או יוצאים לפני צאת השבת. למשל קווים לבתי חולים שמתחילים במוצ"ש לפנות ערב. ככה הוא "נוקם" על קווי השבת החדשים של העיריות? רוצה לעשות שריר לבחירות? בושה. ניאבק בו ונעיף אותו.'

■ ■ ■ הערה: נחמיה שטרסלר מאמר שכותרתו: "סמוטריץ' שר התחבורע" (הארץ).

21.01.20

דה-מרקר

הרבנות שלחה לרמי לוי, בעלי 'רמי לוי שיווק השקמה', מכתב התראה לפני הטלת קנס מינהלי, לאחר שהסיר את תעודות הכשרות משלושים סניפי סופר קופיקס והסניפים השכונתיים שלו, הפועלים תחת השם 'רמי לוי בשכונה'. ברמי לוי שיווק השקמה הסבירו שבסניפי רמי לוי בשכונה וסופר קופיקס אין מעדניות וקצביות, הירקות והפירות מגיעים מהמרכז הלוגיסטי של הקבוצה שנמצא תחת השגחת הרבנות, ואין צורך בהשגחה נוספת.

24.01.20

כלכליסט

הישיבות יקבלו תקציב המבוסס על 845 מיליון שקל בשנה, וזאת כדי לצמצם את הפגיעה בישיבות בעקבות הלחץ שהפעילו השרים החרדים על ראש הממשלה נתניהו.

02.02.20

ynet
ynet

ברבנות מקדמים מדיניות חדשה במחלקה ליבוא, שתשלול את אישור הכשרות ממאות מוצרי מזון, ששנים נמכרו ככשרים - בהם דגני בוקר, שימורים, חטיפי אנרגיה, שוקולד, מיונז ומוצרי פסטו. היבואנים כבר עצרו את הייצור בחו"ל מתוך הבנה כי לרבנות אין כוונה לאשרם. התוצאה עלולה להיות פחות תחרות על המדף - והפקרתו למותגים יקרים יותר. גורם ברבנות טוען שאין כל החמרה. "אולי עד כה זכו מן ההפקר."

■ ■ ■ הערה: עד כה זכו מן ההפקר ומעכשיו יסבלו מההפקרות.

04.02.20

וואלה!

בערים החרדיות החל בתקופה האחרונה לפעול מערך כשרות על מספרות לגברים בלבד. הרבנים המקומיים מפעילים משגיחים, מעניקים תעודת כשרות ועורכים ביקורי פתע כדי לבחון אם בעלי המספרות ועובדיהם מספרים את הלקוחות על פי גדרי ההלכה היהודית.

23.02.20

דה-מרקר

הרבנות הראשית החלה לפני כחודש להגיש כתבי אישום פליליים נגד מסעדות שלטענתה עברו על חוק איסור הונאה בכשרות. האכיפה בתחום נעשית באמצעות קנסות - אך מי שמסרב לשלם את הקנס יכול לבקש להישפט. עד כה הוגשו שני כתבי אישום נגד שתי מסעדות בירושלים ובחיפה שסירבו לשלם את הקנסות שהרבנות הטילה עליהן בטענה להונאה בכשרות.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

27.01.20

ישראל היום

קבוצת חרדים מנסים להשתלט על בית כנסת בשכונת גבעת המבתר בירושלים. במהלך השנים נכנסו יותר ויותר חרדים לשכונות בירושלים וכעת גם השכונה המוכרת בצפון העיר מתמלאת בתושבים חרדים. וכך החלו קבוצת חרדים להשתלט על בית הכנסת הדתי-לאומי. ההשתלטות היא אלימה וחרדים תועדו כשהם שוברים את דלת בית הכנסת ופורצים לתוכו, בעוד אחרים תועדו כשהם עוקרים ממקומן את מצלמות אבטחה שהציבו המתפללים הוותיקים כדי לתעד את הנעשה.

04.02.20

ynet

לאחר שדף הפייסבוק "בארכבת" שיתף תמונה של חסיד חב"ד המפעיל דוכן בכניסה לרכבת, והלין על כך שזה לא חוקי, צייץ אתמול שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "כל עוד אני שר התחבורה יהיו דוכני תפילין ברכבת - ולא רק."

■ ■ ■ הערה: נעמה ריבה כתבה ב"הארץ" מאמר: "סמוטריץ', מיסיונר בחסות הרכבת." (הארץ)


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

10.02.20

ynet

מאיה מליץ, תושבת ירושלים העובדת בתחום החינוך המיוחד, דורשת פיצויים בסך 66 אלף שקלים מרכבת ישראל וכן הנחיות ברורות כי לסדרנים אסור לדרוש מנשים לעבור מקום ברכבת, וזאת שלפי טענתה היא סולקה מקרון שבו התחילו להתאסף גברים ולהתפלל. כרבע שעה לאחר מכן, סדרן הרכבת ביקש ממליץ - שהייתה האישה היחידה בקרון באותו זמן - לעבור לקרון אחר כי "זה מפריע שהיא נמצאת בקרון בתפילה." ברכבת טוענים שהאישה משקרת.

■ ■ ■ הערה: נזכיר כי כבר ב-2009 התקבלו תלונות זהות: "הדתיים מתפללים, נוסעות מתבקשות לצאת מהקרון." (ynet) - וגם אפילו הוכנס ספר תורה בקרון (ynet). הטירוף חוגג.

12.02.20

הארץ

בתחנת הרדיו 'כאן מורשת' נמנעים מלהשמיע זמרות ושירת נשים. בתאגיד השידור הציבורי מודים כי התחנה משדרת בעיקר שירים בביצוע של "בכירי הזמר החסידי והיהודי" בגלל "הימנעות של חלק ניכר ממאזינינו מהאזנה לשירת נשים". לפי התאגיד, אין באפשרותם למסור פרטים על היקף השמעת שירים בביצוע נשים בגלל עניינים טכניים. ואולם מהאזנה לתוכניות ששודרו שלשום במשך כמעט 24 שעות, כולל תוכניות מוזיקה מובהקות, עולה כי מדובר בכ-2% בלבד. עובדים שניסו לברר את הסיבות לכך - מספרים כי קיבלו כמה הסברים: "זהו הנוהג", "צריך להתחרות ברשתות החרדיות", וגם שמוטב להימנע מ"להרגיז את הגברים המאזינים לתחנה".

■ ■ ■ הערה: אסור להרגיז גברים, אז מוטב להרגיז נשים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

04.01.20

N12

עימותים אלימים בין מפגינים חרדים לבין שוטרים התפתחו במהלך מחאה, בה השתתפו עשרות חרדים. החרדים טוענים שהרכבת הקלה בירושלים פוגעת בצביון הדתי של השכונה. עוד התושבים טוענים כי הם חוששים מפני פתיחת חנויות במנהרות תחנת הרכבת, שגם כן תגרום להבאת תושבים שאינם דתיים.

05.01.20

N12
ynet
הארץ

האתר ynet וידיעות אחרונות פרסמו תיעוד של הרב הראשי הספרדי לישראל, הרב יצחק יוסף. בתיעוד הוא תועד תוקף במילים קשות את עולי ברית המועצות לשעבר ומכנה אותם "גויים שונאי דת". הוא אף הגה תיאוריית קונספירציה לפיה אותם עולים הובאו במיוחד מרוסיה על מנת להחליש את כוחן של המפלגות החרדיות. "יש כאן הרבה הרבה גויים. חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת," הם חלק מהדברים שאמר.

■ ■ ■ הערה: לאחר הדברים והסערה הוא כמובן טען "דבריי עוותו" (ישראל היום), אבל הדברים מוקלטים וברורים. אלכסנדרה לוקש (ynet) ופאולה רוזנברג (N12) הגיבו בחריפות על הדברים: "זה אחד הביטויים הקשורים למחלה הזאת שנקראת ערבוב בין דת ומדינה. זה אינטרס פוליטי שנכנס לתוך הדת ויותר מזה, כל פוליטיקאי שיושב עכשיו בבית ושותק, וכל אזרח ששותק ולא אומר משהו כנגד זה, לנוכח דברי השטנה האלו, בעצם תורם לשנאת חינם בינינו. כל מי שלא מתקומם לנוכח הדברים האלו - מסייע להפוך את האמירה ללגיטימית. היום זה הרוסים, אתמול זה החילונים, שלשום זה האתיופים ומחר זה האמריקאים שאינם אורתודוקסיים, כל מי שהוא האחר הוא לא בסדר."

08.01.20

N12
ynet

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ נשאל בריאיון שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, והשיב: "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם." לדברי פרץ, משפחה נורמטיבית היא "עם איש ואישה".

■ ■ ■ הערה: יותר מאלף תלמידים ומורים ארגנו מחאה כנגד דבריו של רפי פרץ (ynet).

10.01.20

וואלה!

אפליה גזענית כלפי תלמידים ספרדים בבני ברק: מוסדות לימוד תועדו מפרידים בין חרדים אשכנזים לחרדים ספרדים. תמונות שפורסמו באתר 'כיכר השבת' מראות שתלמידי המוסד האשכנזי נכנסים בשער הראשי, בעוד תלמידי המוסד הספרדי נכנסים מפתח שנפער בעבורם ומוביל אל תוך מבנה הלימוד דרך חדרי השירותים.

17.01.20

ישראל היום

עלון השבת "עולם קטן", מהנקראים ביותר בציבור הדתי, ערך השוואה בין יחסים הומוסקסואלים ליחסים בין אח לאחות (גילוי עריות) - על רקע דבריו של שר החינוך הרב רפי פרץ בנוגע לסוגיית הקהילה הלהט"בית והיחס לגאים. בעלון פורסם ריאיון היפותטי עם שר החינוך של שנת 2040, ושבו לכאורה לגיטימי לקיים יחסים בין אח לאחות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

06.01.20

ynet

רב שירות בתי הסוהר, גונדר-משנה עופר אלמליח, נחקר באזהרה בחשד כי קידם שירותי עמותה שבה עובדים שניים מקרובי משפחתו. במשטרה אמרו כי על פי החשד, הרב אלמליח פעל לכאורה במסגרת תפקידו וקיבל טובות הנאה שוות כסף כדי לקדם תועלתם של אחרים, וזאת בניגוד לחוק. בעדויות נטען כי מקורבי הרב קיבלו משכורת גם בזמנים שבהם לא היו פעילים בעבודה.

07.01.20

וואלה!
N12
ynet

הוועדה הפסיכיאטרית המקצועית קבעה כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין, אך הזהירה כי חבריה צפויים לעמוד בחקירות משפילות בבית המשפט מצד עורכי הדין של מלכה לייפר, שינסו לערער על מקצועיותם. מנהל בכיר במערך הטיפול הפסיכיאטרי שוחח עם וואלה! NEWS ואמר שהוועדה קיבלה את ההחלטה הזו חרף הלחצים מהצד השני: "כנראה שיש גופים עם הרבה מאוד כסף שמגנים על מלכה לייפר."

07.01.20

וואלה!

שרה דואק, תושבת מגדל העמק בת 49, היא חשודה נוספת בפרשת הסחר בתינוקות במגזר החרדי, שבה מיוחסות לה עבירות חמורות של גניבת ילד, סחר בבני אדם להולדת ילד וקשירת קשר לביצוע פשע. שרה דואק היא אם לשלושה ועובדת כגננת ואשת חינוך שהייתה גם האחראית מטעם עיריית מגדל העמק על מוסדות חינוך של חב"ד, כשבמסגרת זאת טיפלה גם בפגועי נפש רבים. על פי החשד, דואק הגיעה לבית החולים הפסיכיאטרי "לב השרון", אספה משם את הצעירה שבהריון והסיעה אותה לנמל התעופה בן גוריון, שם מסרה אותה לידי הרבנית רבקה סגל שלקחה אותה לארצות הברית. חודש אחר כך, נולד התינוק שנלקח ממנה בתחבולה בבית חולים במנהטן.

10.01.20

מעריב

חונך במוסד חינוכי דתי באשקלון, כבן 30, נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים בשני קטינים, תלמידים מתחת לגיל 14, הלומדים במוסד בו הוא הועסק, וזאת בעקבות תלונה שהגישה אמו של אחד התלמידים.

10.01.20

N12
וואלה!
N12

חשוד בתקיפת ביתו של עד בתיק ברלנד - נעצר לאחר שנחשד שהוא ועוד מספר חשודים הגיעו לביתו של העד לפני כשלושה ימים, ותקפו את ביתו באלות. החוקרים מסיקים שיש ניסיון להפחיד ולהרתיע עדים שבמהלך החקירה מסרו לחוקרי המשטרה עדות נגד ברלנד.

10.01.20

N12

חדשות קשת, N12, מפרסמים כי נודע להם על עוד תקיפה מינית שבוצעה ע"י מורה בתלמידה בבית ספר דתי. לפני כחודש דווח כי תלמידה התלוננה על מורה ועל פי התלונה המורה בצעה בה מעשים מיניים.

10.01.20

וואלה!

נתן בזנסון, יד ימינו של הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, שנחשד בעבירות של איומים, עושק, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף והלבנת הון - הוקלט כשהוא מתנגד לכניסת עיתונאי לבית הרב ברלנד, כי לדבריו: "פתאום הוא יגלה את כל הנשיקות, יגלה את כל המעריצות ואת כל הג'ורה שיש פה במקום הזה." הדברים של בזנסון הוקלטו בקיץ האחרון, זמן רב לאחר שברלנד שוחרר ממאסר ממושך לאחר שהודה בעבירות מין בנשות קהילתו.

10.01.20

N12

אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים', נעצר בחשד שגבה עשרות אלפי שקלים מחולים קשים - בתמורה להבטחה שירפא אותם כנגד כל הסיכויים. כעת מתברר שברלנד הפעיל אותה השיטה בדיוק גם מול אסירים בכלא. ב"מהדורה המרכזית" פורסם תיעוד של ברלנד מדבר עם אחד מרוצחי המאבטח ב"חצי חינם", שנשפט למאסר עולם - ומבטיח לשחררו תמורת 20,000 שקלים: "תשלח את הכסף - ואני גוזר שאתה משתחרר." וגם הוסיף: 'את המפכ"ל נשים בבית הסוהר. אני נשבע לך שאנחנו שמים את המפכ"ל בבית הסוהר תוך שלושים יום, אתה שומע מה שאני אומר לך?'

11.01.20

ynet
וואלה!
הארץ
מעריב
N12
ישראל היום
ישראל היום
וואלה!
N12
N12
ynet

הרב אהרון רמתי (60), ראש סמינר "באר מרים" בירושלים, חשוד כי ניהל כת שהיוותה קרקע למעשי זוועה מחרידים. בנוסף אליו נעצרו עוד שמונה נשים אך שמותיהן טרם הותרו לפרסום. מעצרו של הרב רמתי - שחשוד בעבירות עושק והחזקה בתנאי עבדות, בעילת אישה תוך ניצול ותקיפת קטין - הוארך אתמול בחמישה ימים. עוד טוענים במשטרה כי שתי נשים שנעצרו שימשו כ"עוזרות" של הרב במעשים ומיוחסת להן עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

13.01.20

ynet
N12

אהרון גרנות, חרדי שמטפל בחיילים חרדים בודדים, הותקף ע"י חרדים אחרים במהלך ערב התרמה לעמותה אותה הוא מנהל. "אם לא המשטרה - היו עושים בי שפטים," הוא אומר. הוא מנהל את העמותה כשנתיים וחצי והוא מגדיר עצמו "אבא במשרה מלאה" לילדים שלא גידל מעולם. הוא מפעיל 11 דירות, ובהן גרים 35 חיילים חרדים וחרדים-לשעבר, כאלה שהוריהם ישבו עליהם שבעה, כי הבן החליט לשרת בצה"ל בניגוד לרצונם. במוצ"ש האחרון הוא קיים ערב התרמה לעמותה שהקים, "עושי חיל". בחוץ החלו מתגודדים פעילים מקומיים של "הפלג הירושלמי" - הליטאים הקיצוניים המתנגדים לגיוס - שריכוז שלהם גר בעיר. כ-250 מהם הפגינו מול הכנס - עד לפיצוצו.

■ ■ ■ הערה: צפו בראיון עימו בתוכנית הבוקר העולם הבוקר בפייסבוק.

18.01.20

N12
ynet

אליהו שיפראן, פדופיל חרדי מורשע שפגע מינית בחמש ילדות, כולל בתו הקטנה, וישב בכלא במשך שבע שנים - ניסה להתגורר קריית מלאכי. כאשר הדיירים גילו זאת הם יצאו למחאה והצליחו לגרשו יחד עם משפחתו. שיפראן ניסה את מזלו גם בקריית גת וגם שם התעוררה מחאה. התושבים שולחים הודעות וואטסאפ זה לזה, בהן הם כתבו "כל העיר צריכה להתעורר" ו"רוצח בא לפתחנו". בנוסף, הם העלו את התמונות שלו מתהלך בעיר לרשת, כולל תמונה של השכונה והבית שלו.

19.01.20

N12

חני סוליש ושטרנה שרה קלפמן, בנות 19 ו-24, נמצאו כשהן ללא רוח חיים לאחר התאבדות. אחת מהן חוותה בצעירותה פגיעה מינית מקרוב משפחה. קרוב המשפחה שביצע בה את עבירת המין נעצר, הורשע במעשים, ונידון לעבודות שירות ולמאסר על תנאי. ההערכה - הרקע למעשה הטראגי של שתי הצעירות קשור להתחבטויות שליוו אותן בכל הקשור לתהליך ההתרחקות מהדת שעברו.

25.01.20

ynet
כאן
ישראל היום
וואלה!

ראובן וולצ'ר, שהורשע ב-2017 במעשים מגונים בהסכמה בשני צעירים במסגרת טיפולי המרה, ייכלא לשלוש שנים. וולצ'ר היה אחד מראשי ארגון "עצת נפש", המסייע כהגדרתו ל"גברים בעלי נטיות הפוכות והומוסקואליות". וולצ'ר מואשם בשורה של עבירות מעשה מגונה בהסכמה שהושגה במרמה. על פי כתב האישום, הוא ביצע את המעשים המגונים בצעירים שבהם טיפל, וטען בפניהם כי המעשים הם חלק מהטיפול הנפשי.

29.01.20

N12
מעריב

מורה במוסד חינוכי-חרדי במרכז הארץ, חשודה שפגעה מינית בתלמידתה, א', במשך שנים. א' הייתה קטינה בת 16 בלבד כשהמורה החלה להזמין אותה לדירתה, שם רכשה את אמונה דרך שיחות נפש - אך מהר מאוד השיחות הפכו למגע אסור. רק בשנה האחרונה אזרה אומץ ונחשפה אצל יועצת פסיכולוגית ומול משפחתה, וכן פנתה לארגון JCW הפועל להבאתם לדין של אלה שתקפו מינית בחברה החרדית. "אנחנו מטפלים בכמה וכמה מקרים כאלה בו זמנית," מגלה צביקי פלייזמן, סמנכ"ל JCW. "לא נראה שהתופעה שוככת, אלא מתגברת."

07.02.20

N12
ynet
הארץ
וואלה!
וואלה!

הרב ברלנד מחסידות ברסלב "שובו בנים" נעצר בחשד שבאמצעות אנשיו פעל בצורה סדורה: נתן ברכות והבטחות לחולים או בני משפחותיהם תמורת תשלום, שהגיע לעתים לסכומים של עשרות אלפי שקלים. לדברי קצין משטרה: "אנשים שילמו כסף וקיבלו אוויר." הפרשה זכתה לכינוי "עושק שחור". במקרה אחד, בני משפחה של חולה סופני שילמו כמה פעמים עשרות אלפי שקלים לברלנד - אולם כל הברכות והקמעות לא הועילו, והחולה נפטר. המשפחה נדרשה בשלב זה לשלם סכום נוסף, בהבטחה שיקירם יהיה הראשון לקום בתחיית המתים. במהלך הפשיטה על ביתו של ברלנד נתפסו, בין היתר, עשרות קופסאות של אבקות וכדורים אותם נהגו אנשיו של ברלנד לחלק כתרופות פלא, ומבדיקה עלה כי מדובר במשככי כאבים שגרתיים. סך הכל נעצרו שבעה חשודים, בהם ברלנד, אשתו ועוד חמישה חשודים המוגדרים "גובי כספים".

■ ■ ■ הערה: ברלנד התלונן במהלך הדיון על הארכת מעצרו כשבריאותו אינה טובה. השופטת השיבה לו כגמולו ואמרה: "תנו לו מנטוס." (ynet, N12)

10.02.20

ynet

אחד מהמקורבים ביותר לאליעזר ברלנד, אדם בשם חיים רייכר הנשוי לנכדתו של ברלנד - נעצר (עם כמה מאנשיו בתחילת השבוע במבצע משטרתי נרחב) בחשד שעשק אישה שאיבדה את בעלה בפיגוע טרור לפני חמש שנים. נציג המשטרה סיפר כי לחשבונות של רייכר זרמו עשרות מיליוני שקלים שאותם השיג במרמה ועושק. "אחת מקורבנות העבירה של רייכר היא אישה שבעלה נרצח בפיגוע משנת 2015," אמר הטוען המשטרתי. לדבריו, רייכר "בדרכי מרמה, תוך שטען שהוא מתרים עבורה כספים לרווחתה ולרווחת ילדיה שאחד מהם נפצע בפיגוע - הוציא את אותם כספים בדרכי מרמה, מה שמעיד על מסוכנות." רייכר אף חשוד בעבירות מס בהיקפים רחבים. מעצרו הוארך בשמונה ימים. "מעמדו של רייכר, במסגרת אותה פרשייה עבריינית, הוא לכאורה מעמד גבוה ומרכזי," אמרה לגביו השופטת. בנוסף הוארך גם מעצרו של חשוד נוסף, בחמישה ימים. שלשום נעצר חשוד נוסף, כבן 45, שחשוד בעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס.

10.02.20

N12

שרון גולן, הורשע בקבלת דבר במרמה, זיוף, התחזות ואיומים לאחר שהתחזה ל"קבליסט". "הנאשם ניצל את מצוקתן הקשה של המתלוננות כדי להוציא מהן כספים," קבע בית המשפט. "בדרכי מרמה הוציא מהמתלוננות כספים נוספים וחלקן אף שימשו עבורו כ'מנהלות חשבונות'." לפי כתב האישום, גולן הציג עצמו כמיסטיקן וכקבליסט, בעל מומחיות ב"החזרת אהבות". במסגרת מצג השווא הוא הקים אתרי אינטרנט שונים בהם פרסם כתבות מזויפות אודות שירותיו, תוך שהוא מציג עצמו בשמות בדויים ובגילאים שונים. גולן טען כי הוא עושה שימוש, בין היתר, ב"מגיות בטוחות" וב"כישוף לבן" וכן בחומרים "חזקים ואיכותיים" אותם הוא מייבא מחו"ל.

10.02.20

N12

ב"מהדורה המרכזית" נחשפו הקלטות של הרב ברלנד מזמן שנכלא לאחר שנעצר עקב עבירות מין. באחת מהן נשמע ברלנד משוחח עם עוזרו מתוך הכלא - ומורה לו להפעיל אלימות כלפי שני אנשים שהתכוונו להתלונן נגדו במשטרה על עבירות מין.

11.02.20

N12

סייעת, המועסקת במעון לגילאי שנה עד שלוש בבני ברק, נחשדת שהתעללה באחת מהפעוטות. הסייעת, לפי התיעוד, מכריחה ילדה לשכב בניגוד ברצונה בשעה שבה שאר ילדי הגן הושכבו לישון. הסייעת נחקרה, הורחקה מהמעון ושוחררה למעצר בית בתנאים מגבילים.

25.02.20

ynet

רב ומלמד תורה עצמאי, תושב אזור המרכז, גירש את אשתו לאחר יותר מעשר שנות נישואים שכללו התעללות נפשית קשה מצדו וקיום קשרים זוגיים ואינטימיים מקבילים וגלויים בתוך ביתם המשותף עם פילגש. במשך התקופה, אותו רב הכיר נשים נוספות שהיו תלמידותיו וקיים איתן יחסים אינטימיים.

27.02.20

N12

מפלגת ש"ס החליטה לחלק "קמע" בבחירות 2020 למרות שהדבר אסור בחוקי הבחירות. במפלגה החליטו גם על תפילה מיוחדת, "תיקון" וקמע על מנת להישמר מהמגפה. על הקמע כתוב: "השמירה ממגפה - קורונה וכל מרעין בישין", בנוסף לפסוק: "ויעמוד פנחס ויפלל ותיעצר המגפה." על הברכה כתוב, לצד תמונה של הרב עובדיה יוסף: "זכרו תורת משה עבדי - וזאת הברכה אשר ברך משה איש האלוקים את בני ישראל."

28.02.20

מעריב
N12

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד אליעזר ברלנד בגין עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק, וכן עבירה של נסיון לשידול חבלה חמורה. בנוסף, ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצרו של ברלנד עד תום ההליכים.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

21.01.20

מעריב

חסידי סאטמר המועמדים לשירות ביטחון הגישו עתירה לבג"ץ נגד גיוסם לצה"ל. חסידי סאטמר אינם מכירים במדינה ומבקשים פטור טרם תחילת הליכי מיון לשירות צבאי. לטענתם, על פי הוראת הרבנים שלהם, המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל, נאסר עליהם להתייצב בלשכת הגיוס אפילו לזמן קצר. גורם המצוי בפרטי התיק ציין כי עד כה לא היו עתירות כי "מגיל צעיר כל מי שבקהילה הזאת פשוט מתחיל מסכת של ביקורים אצל פסיכולוגים ופסיכיאטרים מגיל 5-7, כדי לבנות תיק רפואי נפשי. בגיל 16-17 כבר יש לו תיק של עשור עם דיווחים על בעיות נפשיות, וככה הוא מקבל פטור מסיבה נפשית."

31.01.20

מעריב

במהלך התקפת רקטות על עוטף עזה מהרצועה, נפגעה תינוקת בת כשלושה שבועות, כאשר במהלך אחת האזעקות נפלה מידיה של אמה כשנשאה אותה ורצה בדרך לממ"ד. כשנשאלה על המקרה היא אמרה: 'קיבלתי מכה כל כך חזקה שבאותו רגע לא הבנתי שהילדה קיבלה מכה. התרוממנו, כי עדיין צריך להמשיך לרוץ לממ"ד, ואז הנחתי את הילדה בעגלה כי פחדתי שהיא תיפול לי מהידיים. יש לי רגשות אשם, כי אני חושבת שאולי לא הייתי צריכה לרוץ, או אולי להיות יותר זהירה. אולי הייתי צריכה פשוט לשכב על הרצפה ולהתפלל ולחכות שזה יעבור. זו טראומה שלא אשכח בחיים.'

■ ■ ■ הערה: חשוב לומר: רבים משתמשים במונח 'להתפלל' כחלק מהשפה המדוברת, בכוונה של 'לקוות לטוב'. עם זאת, רבים לא פחות מאמינים כי שיגור בקשות בדיבור ל"אלוהים" - באמת משפר את סיכויי התמלאותן. עצם החדרת המושג לשפה המדוברת הוא הצלחה של הדתות.

02.02.20

ישראל היום

הרב מתתיהו גלזרסון, שעוסק שנים רבות בדילוגי אותיות בתורה ובמציאת צפנים ותכנים, טוען שבחינה של דילוגי אותיות בספר ויקרא מביאה ישר לתוצאות המלמדות על וירוס הקורונה, על סין ועל אכילת בעלי חיים כגון נחשים, חולדות, עטלפים, דגים וגורי זאבים בעודם בחיים. הרב מציין ביחס לווירוס כי דילוגי האותיות בספר ויקרא העוסקים באכילת בעלי חיים טמאים האסורים על פי התורה - מביאים היישר לקבלת השמות קורונה, וירוס, אבר מן החי וסין.

■ ■ ■ הערה: האם מחלת הפרה (חיה כשרה לפי היהדות) המשוגעת גם מופיעה שם? קצת על ההבלים שניתן למצוא בעזרת דילוגים בתורה - באתר 'חופש'.

02.02.20

N12

הרב מאיר מאזוז, בכיר בעולם החרדי, תקף בחריפות את שופטי בית המשפט העליון במוצאי השבת האחרונה. בין היתר, כינה הרב מאזוז את השופטים "בהמות" ו"יתושים". "יש לנו תורה שאין כמותה בעולם," החל הרב מאזוז את דבריו. "אבל יש לנו כמה בהמות שהם יושבים שם בבית המשפט הגבוה, העליון." בהמשך אף פירט את ראשי התיבות של המילה בהמה, לפי פרשנותו שלו: "מה זה בהמה? ב-ית, המ-שפט, ה-עליון. הם בהמות!"


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

31.12.19

ynet

יוסף נוימן, הוא היהודי החרדי שנפצע באורח קריטי בפיגוע הדקירה במונסי שליד ניו יורק. נוימן, בשנות ה-70 לחייו, מאושפז במצב קשה מאוד, מורדם ומונשם, ובני משפחתו מתחננים מהציבור להרבות תפילות לרפואתו.

08.01.20

N12

קורל בן שבת, אחותו של מוטי ז"ל שנהרג בשיטפון בזמן שניסה להציל לכודים ברכב, יצאה בקריאה נרגשת לציבור הרחב לסייע לה ולמשפחתה לאתר את בגדיו של מוטי - ביניהם הכיפה והציצית שלו, שנעלמו בסופה ולא אותרו מאז. בפוסט בפייסבוק כתבה: "עזרו להשיב את הציצית והכיפה של אחי."

10.01.20

וואלה!
ynet
מעריב

ילד בן 10 נהרג מפגיעת אוטובוס ברחוב חפץ חיים במודיעין עילית החרדית. חובשים ופרמדיקים של מד"א הגיעו לזירת התאונה, אולם כעבור זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו של הילד. מתחקיר ראשוני עולה כי הוא נפגע בעת שחצה את מעבר החצייה. הנהג כאמור נלקח לחקירה ואולם אין מחקירה ראשונית ממצאים כי נסע במהירות או לא היה מרוכז, אך החקירה נמשכת.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

02.02.20

N12

אפרת יסדה בית חם לילדים ונערים שנזרקו מביתם עקב "התרחקות מהדת". אחת מהנערות שאפרת הצילה, בשם ענהאל, סיפרה שביום שהגיעו לביתה של אפרת הם היו עם שקי שינה והבגדים שעל גופם. חברה של אפרת העבירה הודעת וואטסאפ בקבוצת כפר סירקין. תוך שעה התייצבו עשרות תושבים עם בגדים, אוכל וציוד לילדים החדשים בכפר. "לא היה פה רגע בלי אנשים," סיפרה ענהאל. "קנו לנו פיג'מות, תחתונים, גרביים, כל מה שהיינו צריכים."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי