אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 167: ספטמבר-אוקטובר 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

מסמך סודי חושף: משרד החינוך קלט 7 מורים לפיזיקה - ו-477 ליהדות
הפרדה מגדרית באירוע לילדי העיר חולון: הביקורת - והתגובה
הרב שלמה אבינר מציג: "עשרת הדברות לילדה צנועה"
איום על הכלכלה הישראלית? רק 41% מתלמידי כיתה א' בחינוך חילוני

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

27.08.19

החדשות 13

בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים, תוכנית הלימודים בביולוגיה איננה מכילה שיח לימודי על האבולוציה. בחטיבת הביניים המושג מוזכר כמטרה כללית, בקריצה, בתוכנית עצמה אין איזכור כלל, ובתיכונים - נושאי תאוריית מוצא האדם וכיצד החלו החיים על פני כדור הארץ לפני מיליארדי שנים - הוחלפו - כי הם בעייתיים מבחינה דתית. התלמידים אמורים ללמוד רק על סיכויי ההישרדות של בעלי חיים ועל שינויים גנטיים כתוצאה מהתאמה לסביבה.

22.10.19

ynet
ynet

אריה דרעי ויעקב ליצמן דורשים לסכל בחקיקה אוטובוסים בשבת כתנאי להקמת ממשלה חדשה, כך נודע ופורסם ב-ynet. בעקבות הפרסום דרעי הכחיש ומסר כי "לא היה ולא נברא."

■ ■ ■ הערה: ליצמן, ככל הנראה, לא הכחיש.

26.10.19

קשת

לאחר הסכם גירושין שבין גבר ואישה, הורה בית הדין הרבני, במעמד צד אחד, להעביר את ילדים למשמורת האב, בניגוד להמלצת גורמי הרווחה, כיון שהאם לא מקפידה על "אורח חיים דתי". בית הדין קיבל את ההחלטה חרף הבקשות של מפקחות הרווחה, הטענות של עורכי הדין על מצבו הנפשי של האב ומצבם של הילדים כשהם נמצאים אצלו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

30.08.19

דה-מרקר

מסמך פנימי של משרד החינוך, שהגיעה לידי דה-מרקר, חושף ששנת הלימודים נפתחת בצל מחסור חריף במורים ובמנהלים, שפוגע בתלמידים ומאיים על יציבות מערכת החינוך. רוב המורים החדשים שכרגע מיועדים ללמד בתיכון - הוכשרו ללמד יהדות, ורק מעטים יחסית הוכשרו ללמד כימיה, פיזיקה ומחשבים. למרות המחסור, אין חוסר במורים ליהדות.

21.10.19

מעריב

עיתון "מעריב" מפרסם כי הורים פנו אל העיתון ודיווחו כי בחוברת הלימודים "קוראים ולומדים בהנאה" קיימים תכנים דתיים שלא קשורים לחומר הלימוד. מדובר בחוברות המיועדות גם לבתי הספר הממלכתיים וגם לבתי הספר הממלכתיים-דתיים. לדוגמה: באחד מהתכנים הכתובים מתואר תלמיד המסייע לאימו, שמסביר כי למד בביה"ס שבתורה צריך לעשות מצוות: "אני תורן כל יום, לא רק היום, כך למדתי בתורה." האם עונה: "צריך ללמוד תורה כבר בגן ולא רק בכיתה ב'."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

02.09.19

הארץ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מקדם לימודים בהפרדה בין גברים לנשים במסלולים לחרדים גם לתואר שני, בנוסף על ההפרדה שאושרה עבור לימודי התואר הראשון. הרחבת ההפרדה בין גברים לנשים גם לתואר שני היא סעיף מרכזי בתוכנית רחבה יותר של פרופ' זילברשץ. תוכנית זו מקדמת הרחבת הלימודים בהפרדה לאוכלוסייה הדתית-לאומית וצמצום דרמטי בפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) על ההפרדה (אשר כיום מותרת רק בכיתות הלימוד אך לא ברחבי בקמפוס) ועל מניעת אפליה של סטודנטיות ומרצות. גורמים הבקיאים בפרטים הגדירו את התוכנית "שינוי מדיניות משמעותי ורחב" המנוגד לפסיקות בית המשפט העליון ולדו"ח שאימצה הממשלה נגד הדרת נשים.

03.09.19

וואלה!

אירוע "ערב הסליחות הענק" בחיפה התקיים באולם בן 500 המקומות של בית אבא חושי במעמד הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, הרב שי פרי והזמרים משה לוק ויובל טייב. האירוע תוכנן להתקיים בהפרדה, אולם לאחר התערבות היועץ המשפטי לממשלה, בתגובה הרשמית, נמסר כי הוא יהיה פתוח לכלל הציבור. עם זאת, הגברים שהגיעו למקום קיבלו כרטיס ועליו מקומם המיוחד באולם ואילו הנשים הופנו לחדר צדדי עם מסך. נשים שהגיעו לא הסתירו את אכזבתן. עד שהחל האירוע, באיחור רב, נותרו רק כעשר מהן, אחרות בחרו לעזוב. "בשביל מה הביאו נשים?" תמהה אחת. "אמרו שיגיע הרב, אז בשביל זה באתי, לראות אותו. לא מבינה את זה. בשביל מסך אפשר בבית מול הטלוויזיה."

24.09.19

קשת

העירייה בחולון מקיימת אירוע "לונה פארק" לילדים - בהפרדה מגדרית. האירוע יתקיים בתמיכת העירייה וממומן על ידה, כלומר על ידי כספי התושבים. בכרזה שמפרסמת את האירוע מובהר כי "השימוש במתקנים בהפרדה." עו"ד מרים זלקינד, משדולת הנשים, אמרה לחדשות 12: "עיריית חולון עושה דבר לא חוקי, משתמשת בכספי ציבור כדי להפריד בין ילדים וילדות. ההדרה וההפרדה מגיעות למחוזות הזויים ממש, כשמסמנים ילדות קטנות כמו אובייקטים מיניים."

01.10.19

קשת

מאות נשים שהגיעו במהלך ראש השנה לקבר רבי נחמן מברסלב בעיר אומן שבאוקראינה, גילו שהן מודרות לחלוטין מהמקום בשעות מסוימות בהתאם להחלטת מנהלי המקום. בעבר הייתה קיימת מחיצה בין גברים לנשים, אך השנה הוחלט לאחד את שני האזורים לאזור אחד שהוקצה לתפילת גברים ביום ותפילת נשים בערב בלבד. במהלך היום אפשרו לנשים להתפלל רק מאחורי גדר ולא בחלקת הקבר עצמה. אחת הנשים, בן ישי, אשת עסקים מצליחה, החליטה להתקשר למוקד "אומן" בישראל ושם נאמר לה שזו החלטה של רבנים ואין כל כוונה לשנותה. "הייתי בהלם שככה מתייחסים לנשים, אימא שלי ואחותי שבאו מהארץ בפעם הראשונה היו עם דמעות בעיניים. יש פה נשים רבות שלא יכולות לבוא לקבר בערב כי זה מסוכן."

20.10.19

הארץ

עיריית חיפה והמשרד לפיתוח הנגב והפריפריה תכננו לקיים הצגת ילדים בהפרדה מגדרית. לאחר שפרסמו את דבר ההצגה, עיתון "הארץ" ושדולת הנשים פנו אל הערייה וזו בתגובה ביטלה את ההפרדה.

■ ■ ■ הערה: זה מה שקורה כשגם ילדים וילדות נתפסים בהלכה כאובייקט מיני. מטורף.

21.10.19

מעריב

רבנים צבאיים במילואים ניסחו חוברת "הנחיות" לחיילים דתיים, תוך התעלמות מפקודת השירות המשותף. הם קבעו כי לא ישרתו ביחידה מעורבת ושחייל דתי לא ישהה עם נשים באימון או משחק משותף, ואף יימנע מהשתתפות באירועי שירת נשים.

■ ■ ■ הערה: רב אלוף אביב כוכבי יצא נגד התערבות רבנים צבאיים במיל' בשילוב נשים בתפקידים בצבא: "המפקדים קובעים, לא הרבנים." (ישראל היום) -נקווה שהדיבורים יגובו במעשים.

29.10.19

קשת

ג'יימס (ג'יימי) סלטר, מורה דרך, הגיע במסגרת עבודתו לביקור באתר צוק מנרה יחד עם קבוצת תיירים לפני כארבעה חודשים. הוא נתקל בסירוב של מפעיל הרכבל להעלות את קבוצת התיירים שאיתו, כי בקבוצה היו נשים וברכבל היו חרדים. לטענת המפעיל, החרדים סירבו לשהות באותו הקרון עם נשים. ג'יימי פנה למרכז הרפורמי לדת ומדינה והגיש תביעה בשמו על ידי עורכת הדין מיטל ארבל כנגד חברת צוק מנרה בע"מ וכנגד מנכ"ל החברה דאז לבית משפט השלום בצפת. השבוע, הגיעו הצדדים להסדר פשרה שבו החברה אינה מודה במיוחס לה, אך היא תשלום פיצוי בגובה של 10,000 שקל.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

10.09.19

ישראל היום

באחת מחוברות החשבון "שבילים", שמלווה את תלמידי החמ"ד מכיתה א' עד ו', מופיע תרגיל שבו איור של משפחות שונות בבניין דירות. אחת המשפחות, כך לפי הציור בחוברת, מורכבת מילד ושתי דמויות אם וילד. הציור עורר את זעמם של הורים ומורים. אחת מהמורות כתבה לשר החינוך הרב רפי פרץ, כי היא "המומה וזועמת על ניסיונות מצד הלהט"בים ואג'נדות שונות, להכניס את רוע מעלליהם בדם ילדנו הטהורים," והוסיפה: "אנו כבית ספר דתי שמחנך את ילדי ישראל על איסורי עריות - רגע לפני שיעור חשבון הילדים לומדים על תועבות מצרים ומעשי סדום ועמורה, האם ילדים אלו צרכים לקבל את זה כאילו מובן מאליו שיש גם כאלה משפחות וזה לגיטימי? האם תתכן רמיסת התורה בצורה בוטה כזאת בתוך שעורי חשבון?" שר החינוך רפי פרץ בתגובה: 'המקרה מוכר, זוהי גרסה ישנה של ספר שכבר יצא מתוכנית הלימודים של החמ"ד. איור כזה לא יהיה בחינוך הממלכתי-דתי.'

14.09.19

ynet
וואלה!

ליצמן התראיין באולפן ynet, שם הוא אמר שהוא לא יעזור לממשלה חילונית (כוונתו כנראה היתה ממשלה שלא תומכת בחרדים), ולאחר מכן נשאל האם הוא חוזר בו מטענתו שלפיד הוא אנטישמי, אז הוא אמר שלא. האדמו"ר מוויז'ניץ, אחד המנהיגים הרוחניים הבכירים במגזר החרדי, החבר במועצת גדולי התורה של סיעת אגודת ישראל, ערך השוואה מרומזת בין הצורר הנאצי אדולף היטלר לבין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ואחד מראשי כחול לבן יאיר לפיד.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

31.08.19

ישראל היום

חיים גולדברג, צלם של אתר "כיכר השבת", חשף כי ילדים חרדים במאה שערים אחראיים על תליית בובות בדמות חיילי צה"ל וכתיבת כתובות נאצה עליהן. לאחר מכן מתקשרים למשטרה מטלפון ציבורי כדי לדווח, על העבירה לכאורה שבוצעה, מסיבה מאוד פשוטה - "אקשן" וכי משעמם להם. "אין איך למנוע את זה," אמר אחד התושבים לגולדברג. "אני שונא את המדינה בדיוק כמו אותם ילדים, רק שאני לא חושב שהבובות הללו יעזרו."

02.09.19

ישראל היום

הרב אריה גודמן, רב בניו ג'רזי, נידון ל-18 חודשי מאסר בפועל בגין מעורבותו בסחר בבני אדם ובזנות, זאת לאחר שפגש נערה בת 17 ושילם כדי לקיים עמה יחסי מין. שבוע לאחר האירוע הסגיר עצמו גודמן למשטרה במדינה כשהוא מלווה בעורך דינו. בזמן מעצרו הוא ניהל מרכז לימוד דתי מביתו. מדובר בעבריין מועד, שכןגודמן נעצר ב-2013 בגין התעללות בנער כששימש כיועץ במחנה נוער ב-2001, וריצה תקופת מאסר על כך.

08.09.19

קשת

שני חברי צוות "עובדה", הצלם ירון וינשטיין והכתבת לימור פנחסוב, עשו תחקיר על כת "לב טהור" בגוואטמלה ושם הם הותקפו בברוטליות ע"י הכת. וינשטיין, יחד עם מרואיין שעזר לו, צילם מחוץ למתחם "לב טהור", כשלפתע השניים מצאו עצמם מוקפים ב-20 חברי כת ו-4 מקומיים חמושים. "אחרי שאני על הרצפה חנוק ומפסיק להתנגד, התחילו מכות מטורפות," סיפר וינשטיין. "הם לקחו אבנים גדולות והתחילו לזרוק, הפחד היה של מוות בסקילה." בנוסף, הכת קראה לשוטרים ושיקרו לשוטרים שהצוות בא לחטוף ילדים.

10.09.19

ynet

השידורים בעמוד הפייסבוק של ש"ס - מאירועים לציבור החרדי שמומנו בין היתר על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה בראשות יו"ר המפלגה אריה דרעי - מהווים תעמולת בחירות אסורה. זוהי עמדתו של היועמ"ש שהובאה על ידי מחלקת הבג"צים בפרקליטות, שהגישה תגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ.

13.09.19

ynet
וואלה!
הארץ

נציג ש"ס בקלפי בטמרה יועמד לדין, לאחר שלקח מעטפות חתומות והכניס אותן לקלפי לאחר סגירת הקלפיות, בכוונה להשפיע שלא כדין על תוצאות הבחירות, וזאת לפי הודעת הפרקליטות. על פי כתב החשדות, בתום ההצבעה ועם סגירת מקום הקלפי לציבור, עוד בטרם החל הליך ספירת פתקי ההצבעה שבמעטפות, ולאחר שמוחמד דיאב הצביע במהלך היום בקלפי אחרת, הוא נטל שלא כדין לא פחות משבע מעטפות חתומות, ובהן פתקי מפלגות שאינן ידועות, והכניס אותן לתיבת הקלפי. זאת על מנתשאלו ייספרו יחד עם כלל הפתקים ששולשלו לקלפי ביום הבחירות, בכוונה להשפיע שלא כדין על תוצאות הבחירות.

14.09.19

ישראל היום

תושבים בירושלים עתרו ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, נגד מופע "סליחות" שש"ס מתכננת לערוך ערב הבחירות, וזאת כי יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הנחה לפני כשבועיים את פעיליו להשתמש ב"ערבי סליחות" כפלטפורמה לכנסי בחירות - ודבריו אף הוקלטו ושודרו על ידי תאגיד השידור "כאן".

17.09.19

וואלה!

חייל צה"ל שעבר בשכונת מאה שערים בירושלים הותקף בידי כמה עשרות שהתגודדו סביבו, קראו קריאות והשליכו חפצים לעברו. השוטרים שהגיעו למקום חברו לחייל וסייעו לו לצאת מהאזור. למרות התקרית החמורה, לא נעצרו חשודים.

05.10.19

ישראל היום

שלושה בני משפחה - בני זוג ואחיו של הבעל המשתייכים למגזר החרדי - עלו למטוס בשדה התעופה במולדובה כאשר חזרו מאומן. ככל הנראה אחד מהם עישן סיגריה בכניסה למטוס וסירב לכבות אותה למרות בקשת הצוות. במקום התפתחה קטטה, וככל הנראה אחד הנוכחים היכה דיילת. בעקבות הקטטה נעצרו השלושה ונלקחו למעצר. לאחר מעצרם של השלושה, הרב הראשי של מולדובה, הרב פנחס זלצמן, יחד עם הרב מנחם אקסלרוד משלוחי חב"ד באוקראינה - פעלו לשחרורם. במהלך השבת הם הועברו למעצר בית בקהילה האורתודוכסית תחת חסותו של רב הקהילה. כעת מתברר כי משפטם של השלושה שנמצאים במעצר בית במולדובה אמור להתקיים ביום כיפור. השלושה כאמור הם חרדים ומשפט שיתקיים ביום כיפור אמור להוות בעיה חמורה עבורם. גורמים בקהילה היהודית מנסים להתערב ולסייע להם בהזזת מועד המשפט.

08.10.19

קשת
ישראל היום

הרב שלמה אבינר פרסם "עשרת הדיברות לילדה צנועה", בעזרתם יישמחו הבנות "את ריבונו של עולם". בין הדברים שכתב: "לא אגדל פוני, אפילו קצר, אלא אקלע שערותיי בצמות," "אכפתר את החולצה עד הכפתור העליון ואפילו אלבש חולצה שהחלק התחתון של הצוואר מכוסה." ה"דיבר" השלישי לפי אבינר הוא לבישת "חולצה רחבה שמסווה צורת הגוף ולא שקופה כלל." מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר, מסר: "יותר מתוכן הדברים של הרב אבינר להנחיות לבוש, מה שמטריד הוא התיאור הסקסיסטי היורד לפרטי פרטים ומתאר את גופה של האישה מכף רגל ועד ראש. עצם המחשבה שלו על נערה בגיל מצווה כעל אובייקט מיני היא סוטה ומסוכנת."

■ ■ ■ הערה: פרופ' רוחמה וייס כתבה על כך במאמרה "הלכות גסות: עשרת הדיברות של הרב אבינר לילדה הצנועה" (ynet): "רב שעסוק בפרטי-פרטים של הלכות צניעות, אמור לעורר את חשדנו. אנשים צנועים באמת לא ירשו לעצמם לעיין בפרוטרוט בגוף שאינו גופם, ולא יקדישו את זמנם ותורתם להבלים של סוגי בדים, שרוולים ומספר הכפתורים בחולצה. מי שלא חש צורך לפלוש לגוף שאינו שלו -לא פולש."

15.10.19

וואלה!
קשת
הארץ

מאות צעירים חרדים התפרעו בכביש 1, סמוך לרחוב שבטי ישראל בירושלים, בשל מעצר שווא של צעיר חרדי, כך לטענת החרדים. המשטרה עצרה שבעה חשודים. המתפרעים חסמו שתי ניידות משטרה שניסו לצאת מהאזור, חסמו כביש מרכזי לתנועת רכבים, השליכו בקבוקי זכוכית וחפצים נוספים לעבר קבוצת שוטרים והקיפו אותה תוך איום ממשי עליהם. בנוסף לכך, הם ריססו עליהם גז מדמיע וגרמו נזק לניידות משטרה. לפי עדויות, הצעירים החרדים אף ניסו לבצע לינץ' בנהגים ערבים שחלפו באזור.

21.10.19

וואלה!

בית הדין למשמעת של עובדי המדינה הרשיע בלנית ממקווה בצפון "בחדירה לפרטיותה ופגיעה באוטונומיה על גופה" של אישה שהגיע לטבול במקווה. הבלנית שהועסקה על ידי המועצה הדתית באחת מערי הצפון - טענה כי היא פעלה כראוי בהתאם להלכה שהדריכו אותה, למרות פסיקת בג"ץ מ-2016 שבעקבותיה נשים יוכלו לטבול במקווה ללא בלנית. בית הדין הרשיע אותה בעבירות של פגיעה במשמעת, אי קיום נהלים שחייבו אותה והתנהגות שאינה הולמת עובדת מדינה. עם זאת, בית הדין לא מצא כי במעשיה הטרידה הבלנית מינית את הטובלת, למרות שהאחרונה טענה זאת.

22.10.19

ynet

השופטים בבית המשפט המחוזי בלוד החליטו שהנער מפרשת דומא היה חבר בארגון טרור. כזכור, ביולי 2015 נרצחו שלושה בני משפחת דוואבשה הפלסטינית בכפר דומא - התינוק עלי והוריו ריהאם וסעד. ההחלטה הפתיעה רבים מהנוכחים באולם כי בדרך כלל כששופטים ממליצים "לשקול מחדש", פרקליטים וסנגורים מקשיבים לדבריהם בכובד ראש. אלא שבמקרה הזה הפרקליטות החליטה שלא לסגת מהאישום, ההחלטה השתלמה, והיום קבעו השופטים בהחלטה מנומקת שהקטין אכן היה חבר בארגון טרור. ההחלטה התבססה על דברים שאמר הקטין בחקירה: "המטרה הנעלה היא הקמת 'מלכות יהודה'"וגם קרא "להרוג גויים ללא הבחנה".

■ ■ ■ הערה: כשהורגים "גויים ללא הבחנה" אז לפי אותם טקסטים עתיקים - בדרך ימותו גם כמה יהודים חילוניים.

23.10.19

קשת
וואלה!
מעריב

ראש עיריית טבריה הותקף בבית כנסת בעירו. כשנכנס לבית הכנסת טען קובי שהבניין נבנה בצורה לא חוקית, וככל הנראה בא לחלק צווים. לפי מצלמות האבטחה, ילד שנכח במקום קילל את ראש העיר -אירוע שבסופו התעמת ראש העיר עם אביו של הילד, ותגרה התפתחה במקום.

25.10.19

הארץ

כתב "ישראל היום" באזור חיפה, דניאל סיריוטי, הותקף בקרית אתא ע"י צעירים חרדים. סיריוטי סיפר כי הגיע לקרית אתא כדי לסקר אירוע ולנסות לתאם ראיון עם משפחת הרוגה בתאונת דרכים. שם ראה כמה צעירים, "כנראה חוזרים בתשובה" לדבריו, יושבים בקצה הרחוב. "הם הבחינו שעל הרכב שלי יש מדבקת עיתונות. שאלו אם אני עיתונאי. התחילו לקלל. אמרו שכולנו בוגדים, כולנו שמאלנים," סיפר הכתב. "באיזשהו שלב אחד הבחורים הגיע על אופניים חשמליים כשהוא מרכיב ילד, וניסה לחסום את דרכי." אח"כ התוקפים החלו להכות אותו באגרופים, שברו את שיניו ואף ניסו לדקור אותו בבטנו באמצעות אולר.

26.10.19

מעריב
קשת

אברהם רוזנפלד, ששימש כמורה בבית ספר, הורשע בבית המשפט בתל אביב בעבירות מין, התעללות ואלימות חמורה ב-18 קטינים בגילאי 7-8. על פי הכרעת הדין, רוזנפלד שימש כמורם ורבם של ילדים בני 7 שנים לערך שלמדו בכיתה ג'. החל משנת 2003 ועד 2010 הוא הפעיל, במספר רב של הזדמנויות ועל בסיס יומיומי ושיטתי, אלימות פיזית ונפשית שאופיינה באכזריות, בהשפלה ובהטלת אימה תוך ניצול יחסי התלות והמרות בין הנאשם לתלמידים. כמו כן, במספר הזדמנויות רב במהלך התקופה, התעלל הנאשם בקטינים פיזית, נפשית ומינית בכך שתקף אותם באופן יומיומי, וגרם להם לחבלות גופניות ונפשיות, ביצע בהם מעשים מגונים לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים שאופיינו באכזריות, השפלה והטלת אימה, והכול תוך ניצול יחסי התלות והמרות בין הנאשם לתלמידיו הקטינים.

29.10.19

ישראל היום

אח ואחות אשר נפגעו מהכת של אליאור חן, הגישו תביעה בסך כ-700 אלף שקלים נגדו ונגד גופים נוספים לבית המשפט המחוזי מרכז. תביעה זו מצטרפת לתביעה דומה שארבעה מאחיהם הגישו, בסך 2.5 מיליון שקלים, לאותו בית המשפט כבר לפני שנה. בד בבד, בבית המשפט המחוזי בירושלים מתנהלת תביעה נוספת נגד חן מצד אבי המשפחה וילד נוסף שנותר נכה. הטענות כנגד אליאור חן והכת שלו הן שהמעשים הנפשעים גרמו לנכות והתקפי פוסט-טראומה שלא ניתנים לריפוי.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

07.10.19

MivzakLive

ח"כ גדעון סער אמר כי עקב התאונה הקטלנית שאירעה במהלך יום הכיפורים בתל אביב, שבה נהרג ילד בן 8, בכוונתו לחוקק חוק שיאסור על נסיעת כלי רכב ביום הכיפורים למעט במקרי חירום: "יותר ויותר נהגים מנצלים את העובדה שאין חוק האוסר נסיעה ביום הכיפורים, נוהגים בעיר ומסכנים חיי ילדים. בכוונתי ליזום חקיקה האוסרת נסיעה בערים ביום הכיפורים למעט במקרי חירום." לטענתו זה לא בגלל כפייה דתית.

■ ■ ■ הערה: דווח כי בחזקתו של החשוד בדריסה ביום כיפור נמצא קוקאין (ynet), אבל אם אפשר לעשות ספין פוליטי על גב חילוניים שומרי חוק שלא מאמינים בהלכות יום כיפור, אז למה לא? נזכיר כי מבחינה הלכתית השבת חשובה מיום כיפור.

08.10.19

ישראל היום

תנועת "בוחרים במשפחה" פנו לבכירי חברת החשמל להסיר את הקמפיין של שקע ותקע, כי לטענתםהקמפיין מעודד משפחות חד-מיניות. "לשקע ותקע, הדמויות המופיעות באופן קבוע בפרסומיכם, נוספה בשנים האחרונות דמות של תינוק," כתבו, "אנו חשים שחברת החשמל בפרסומיה עסקה בעצם בתעמולה סמויה שנועדה להפוך את מה שפסול מבחינה חוקית ומוסרית ללגיטימי ונורמלי."

■ ■ ■ הערה: ילדות הן אובייקטים מיניים וכעת גם בובות. משוגעים, רדו מהגג.

13.10.19

וואלה!

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב שלום כהן, טען שאם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וח"כ יאיר לפיד, מראשי כחול לבן, ישבו בממשלה תחת ש"ס והחרדים - יובטח מקומם בגן העדן. "ליברמן ולפיד," אמר הרב באירוע הקבלת פני רבו שנערך על ידי המפלגה בירושלים בשיאו של חג סוכות, "אם עכשיו תצטרפו לממשלה שהחרדים שולטים בה, תזכו לבת קול שתצא ותכריז: 'ליברמן ולפיד, אתם מוזמנים לחיי העולם הבא.' אתם תוכלו לקנות את עולמכם בשעה אחת."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

08.10.19

קשת

ראש הקהילה היהודית בעיר האלה בגרמניה, התייחס לפיגוע שבו גבר אנטישמי ניסה לפרוץ לבית כנסת במהלך יום כיפור ומשלא הצליח רצח שני עוברי אורח, נער ואישה. הוא אמר: "ראינו במצלמות בבית הכנסת שאדם חמוש עם קסדת פלדה ואקדח החל לירות על הדלתות בניסיון לפתוח אותן, הדלתות החזיקו מעמד." הוא מתאר כיצד התבצרו המתפללים בבית הכנסת, והמתינו למשטרה בעוד החמוש משליך חומר נפץ על הדלת: "הדלת נותרה סגורה, אלוהים הגן עלינו."

■ ■ ■ הערה: "אלוהים" לא הגן על חפים מפשע אחרים (ynet).

14.10.19

קשת
וואלה!
וואלה!

אשר חזות, בן ה-14 שנפגע מברק, מת מפצעיו בבית החולים והובא למנוחות בבית העלמין בבאר שבע. שעות ספורות לפני ההודעה על האסון, ביקש אב המשפחה מהציבור להתפלל למען בנו: "אנחנו מבקשים מכל הציבור כולו להתפלל, לקרוא תהילים, לרפואתו של אשר בן מזל," אמר שמעון חזות ועדכן: "נכון לעכשיו המצב שלו מאוד מאוד קשה, מבצעים בו פעולות החייאה, הדופק לא עובד, הנשימה לא סדירה ואנחנו מתפללים לחסדי שמיים."


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

17.09.19

דה-מרקר

ליאור דטל, כתב בדה-מרקר מאמר שכותרתו: "איום על הכלכלה הישראלית? רק 41% מתלמידי כיתה א' בחינוך חילוני." במאמר הוא מתאר את השינויים הדמוגרפיים של תלמידי מדינת ישראל ומזהיר כי המגמות הללו הרסניות למדינת ישראל. הממשלה, מצידה, מעדיפה לא לעשות דבר, וזאת מתוך שיקולים פוליטיים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי