אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 159: מאי-יוני 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

סופית: המשפט העברי יצוין כמקור פרשני
הרבנות שלחה ילד חילוני לשיחה עם רבנים - כדי שיסכים לחינוך דתי
יורשו של הרב אוירבך: חילוני הוא גוי; עדיף שישראל לא הייתה קמה
היועמ"ש ביקש להתיר פונדקאות לזוגות חד-מיניים, נתניהו וליצמן התנגדו
מחדל המלחמה בעישון: התוכניות לא קודמו, כמות המעשנים עלתה
ביקשו לטבול במעיין והותקפו באבנים על ידי גברים דתיים
"בטח עכשיו תביאו את כל האורגיות שלכם, זה לא מתאים לנו"
מוסדות לימוד זייפו מספרי תלמידים והונו את המדינה ב-24 מיליון שקל

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

29.04.18

News1

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק יסודות המשפט של ח"כ ניסן סלומינסקי, לפיו במצב של לקוּנה במשפט, שבו בית המשפט לא מוצא תשובה בחקיקה, פסיקה או היקש, הוא יפנה לעקרונות המשפט העברי, וזאת בנוסף לפנייה לעקרונות של מורשת ישראל. יו"ר ועדת חוקה ויוזם החוק ח"כ ניסן סלומינסקי: "סך הכול הכוונה שאם יש לקוּנה בחוק, במקום שהשופט ירוץ לחפש בכל העולם מערכות חוקים, שיסתכל במשפט העברי. תרצה תשתמש, לא תרצה - תפעיל שיקול דעת ותעשה מה שאתה מבין. זו לא מהפכה גדולה."

■ ■ ■ הערה: עו"ד דבי גילד חיו כתבה במאמרה "יש חשש שחוק המשפט העברי מפר את האיזונים בין הקבוצות השונות": "חוק המשפט העברי מהווה רק חלק קטן ממגמה נרחבת בהרבה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה מדאיגה של עלייה בפגיעה בחופש הדת ובפלורליזם היהודי ושל הפרדה והדרה מגדריות, הפוגעות בזכויותיהן של נשים לשוויון ולכבוד." (מעריב)

04.05.18

קשת
ישראל היום

במגזר החרדי זועמים על קיומה של תחרות ג'ירו ד'איטליה, במה שכינו "חילול שבת המוני וחסר תקדים". מדובר על החלק השני של האירוע בישראל, שהתקיים בשבת, במהלכו רכבו הספורטאים מחיפה לתל אביב. בעיתונים החרדים יש ידיעות שבהן מחו במילים קשות נגד קיום התחרות בשבת. "כאב צורב בכל שדרות העולם היהודי מחילול השבת ההמוני וחסר התקדים הצפוי להיערך השבת ברחבי הארץ," נכתב בכותרת הראשית של העיתון "יתד נאמן". במהלך דברי תורה שנשא האדמו"ר מוויז'ניץ, וצוטטו באתר 'כיכר השבת', הוא הביע מחאה על "ביזוי ופגיעה בקדושת השבת בפרהסיה" וטען כי "הנציגים צריכים לעבוד יותר קשה למניעת חילולי השבת." לדבריו, "צריך ללכת בכל הכוח, לא צריך לחשוש וחייבים למחות על חילולי השבת. חברי הכנסת חייבים לפעול יותר ולהצליח."

07.05.18

ישראל היום

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, פנה לשר לענייני ירושלים ומי שהכריז כי יתמודד על תפקיד ראש העיר ירושלים - זאב אלקין - בבקשה לעצור את פסטיבל 'קרקס שן הזהב', שבו יוצבו בימות בידור ודוכני אוכל עם מזון לא כשר. "אני פונה אליך בדחיפות אודות אירוע חמור הצפוי להתרחש בלב העיר העתיקה בירושלים, המכונה 'קרקס שן הזהב'. מדובר באירוע זול המחלל את קדושתה של ירושלים, אשר כפי שנודע לי - במרכזו של האירוע יוגשו גם נבלות וטרפות לציבור הרחב," כתב הרב יוסף, "אבקש בכל לשון של בקשה שתעשה כל שביכולתך ומתוקף סמכותך לבטל את האירוע המדובר."

12.05.18

וואלה!
ynet
קשת
ישראל היום
הארץ

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, פנה לשרת התרבות מירי רגב, שר התקשורת איוב קרא ושר התיירות יריב לוין, בבקשה שלא לחלל את השבת במהלך האירוויזיון שמתוכנן להתקיים בשנה הבאה בירושלים - בעקבות זכייתה הטרייה של נטע ברזילי בתחרות. השרה רגב אמרה לוואלה! News: "לא יהיה חילול שבת."

22.05.18

וואלה!

בית הדין הרבני מחייב את ל', ילד חילוני, ללכת עם אביו לרבנים, במטרה שיישכנעו אותו ללמוד בחינוך תורני, למרות רצונו המובהק של הילד להירשם לחטיבת ביניים ממלכתית, למרות חייו החילוניים ולמרות שיועץ חינוכי המליץ לאם באופן חד-משמעי לרשום את הילד לבית ספר חילוני. למרות כל זאת, ביקש בית הדין הרבני לפגוש את הילד בנוכחות הרבנים בהרכב מלא, כדי לשמוע את עמדתו. הילד טען כי הוא מעוניין ללמוד עם חבריו בבית ספר חילוני, כי אינו דתי. בין הדין בתגובה המליץ לאב לקחת את בנו אל הרבנים כדי לדבר אל לבו של הבן, בתקווה שישנה את עמדתו ויסכים ללמוד בבית ספר דתי כרצון האב. בזמן כתיבת הכתבה הילד אינו רשום למוסד החילוני בו הוא מעוניין ללמוד, כי האב לא חותם על הסכמתו לכך.

01.06.18

קשת

השר ליצמן החליט לסמן את כל מתחם הבילויים בשוק 'מחנה יהודה' כאויב של חסידות גור, לאור החשדות שלו כי במתחם יש סמים. מנגד, התפרסם בעיתון "המודיע" שהדרישה נובעת מרקע "מניעת פירצת הוללות במחנה יהודה". ליצמן כינה את המתחם "מוקד הוללות וחינגאות" ו"מטרד סביבתי וחינוכי".

02.06.18

מעריב
הארץ

עיתון 'הארץ' חשף שחיילים וחיילות בפיקוד העורף נדרשו לחבוש כיפה או ללבוש חצאית בהדרכות בבית ספר של החינוך הממלכתי-דתי. משסירבו, נענשו מבלי שנערך להם משפט. ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הגיבה: "בית הספר אינו בית הכנסת. זהו אינו מקום דתי וכשמגיעים שוטרים, חיילים או כל גורם אחר מחוץ לבית הספר - אין חובה שיחבשו כיפה... הבעיה האמיתית בסיפור הזה שהוא מתרחש בניגוד לפקודות הצבא," הדגישה, "באווירה הציבורית שמתרחשת כיום, נוצר לחץ על הדרגות הנמוכות לדרוש הדתה שלא קיימת בפקודות... כשהשכבה הנמוכה של הפיקוד כופה על חיילים אמונה ודרך חיים שאינה מקובלת עליהם - זה בעייתי."

17.06.18

וואלה!

הרב צבי פרידמן, שהפך לדמות הדומיננטית והבולטת ביותר בפלג הירושלמי, מאז הלך לעולמו הרב שמואל אוירבך, מנהיג הזרם הליטאי הקיצוני, לפני ארבעה חודשים: "צריכים לחנך את הילדים מהרגע הראשון שחילוני הוא כמו גוי וטוב שהמדינה הזו לא הייתה מוקמת ... מבחינתנו אין חוק גיוס, אנחנו הולכים לבית הסוהר." וגם אמר: "לא צריכים את הכסף שלכם. אל תעשו לנו טובות. זו מסירות נפש - לוותר בשביל התורה."

18.06.18

קשת
וואלה!

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב שלום כהן, התייחס באופן שנוי במחלוקת לנושא חוק הגיוס: "יש לנו בעיה קשה עם הגיוס של בני הישיבות. מאיימים עלינו שלא ייתנו תקציבים. מה אנחנו חיים בשביל תקציבים מהגויים האלה?" והוסיף: "אנחנו לא נשלח אפילו אחד לצבא." המנהיג הליטאי הרב אדלשטיין השיב לו: "אין מה לדאוג."

25.06.18

מעריב

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו מטעם סיעת מרצ, פנתה למשטרה בניסיון לעצור את צופרי השבת הנשמעים מדי יום שישי כדי להזכיר לציבור את כניסת השבת. לטענת להבי, בחודשים האחרונים ומדי סוף שבוע מופעלים צופרים ומושמעת מוזיקה יהודית מבתי כנסת בתל אביב-יפו, והדבר מהווה הפרה בוטה של השקט הציבורי. ינון מגל ונתן אלנתן - יו"ר ש"ס בתל אביב - טענו שהצופרים מפיקים נעימות שערבות לאוזניהם.

■ ■ ■ הערה: אם כך, אז יש להמליץ להמשיך את הנעימות הללו גם אחרי כניסת השבת ולפני צאתו. למה להפסיק משהו כל כך טוב?

27.06.18

הארץ

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, דחה את בקשתו של מנדלבליט להתיר פונדקאות לזוגות חד-מיניים ואמר כי הוא סבור שיש להשאיר על כנו את נוסח הצעת החוק הממשלתית, שאושרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית ושהרחיבה את הליכי הפונדקאות בישראל לנשים יחידניות שאינן יכולות להרות. סגן השר ליצמן השיב למנדלבליט כי לאחר בחינת הסוגיה והשלכותיה, במשרד הבריאות סבורים כי יש להשאיר את נוסח הצעת החוק החדשה כפי שהוא, כי מדובר ב"הליכים בעלי מורכבות חברתית, משפטית, רפואית ודתית", ועל כן כל הרחבה שלהם צריכה להיעשות בזהירות הנדרשת.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

01.05.18

כאן

תנועת חב"ד מוציאה לפועל אירועים הפונים לקהל החילוני, במטרה להשפיע על שיקול דעתם של ילדים. במקרה אחד, בדרן הילדים "יובל המבולבל" העלה מופע ובו הטפה דתית המכוונת לילדים ובנוסף, נציגי חב"ד חילקו ספר תורה מאוייר לילדים. מופע דומה הועלה עם השחקן טל מוסרי.

■ ■ ■ הערה: אותו "יובל המבולבל" המשמש מודל לחיקוי לילדים חשוד בשימוש וסחר בסם מסוכן מסוג קוקאין. קראו באתר מעריב: תמלילי החקירה של יובל המבולבל נחשפים "הסנפתי באף, זה גרם לי לברוח." (מעריב)

11.05.18

הארץ

אירוע שהתקיים בכפר סבא, בהיכל התרבות העירוני, לציון יום ירושלים - נערך בהפרדה בין תלמידים לתלמידות: הבנים נשלחו להתיישב בקדמת האולם והבנות בשורות האחוריות. את ההפרדה ערכו אנשי צוות מבתי הספר הדתיים, בתמיכת מורים מהמוסד החילוני. התלמידים הוסיפו כי לפני ההצגה נשאו הדוברים, כמעט כולם דתיים, נאומי ברכה לכבוד יום ירושלים. "אחד הנואמים אמר שצריך לבנות את בית המקדש, ואחר ביקש לתת עצה בחינם: אם רוצים שמשהו רציני יתגשם, צריך להתפלל 40 יום בכותל. זה הרגיש מאוד לא במקום," אמר אחד מהם.

02.06.18

ישראל היום

אנשי חסידות גור, החסידות הגדולה בישראל, רכשו בתים רבים בעיר ערד, ותושבי המקום החילונים מחו נגד מה שכינו כפייה דתית. כעת מציבים בחסידות מטרות חדשות, ביניהם "כיבוש" עיר נוספת בישראל - ככל הנראה דימונה. מפעם לפעם מתעוררות התעמתויות בין חסידים לחילונים שלא אוהבים את דרך ההתנהלות של החרדים ואת העובדה שעירם הוותיקה משנה את פניה.

10.06.18

קשת

הורים לנערות מדווחים כי בנותיהם עוברות מסדרי צניעות בבתי ספר ברחבי הארץ, והורים רבים לא מבינים מדוע מערכת החינוך מתעקשת לכפות קוד צניעות מוגזם על בנות חילוניות, בעוד הבנים חופשיים ללבוש כמעט כל מה שהם רוצים. אם לתלמידה בכיתה ט' כתבה: "מה הסיבה אתם בוודאי שואלים: שהבנים ירגישו בנוח. שחלילה לא יתעורר עליהם יצרם ממראה של ירך חשופה. ניסיתי לברר את הסוגיה, ואלה התשובות שאני מקבלת: או שיקנו מכנסיים עד הברך - אין בעיה להשיג כאלה - או שלמען השוויון נדרוש גם מהבנים מכנסיים ארוכים. למה למען השם? מסכנים. חום למות. מה הבנים אשמים שמשרד החינוך חושב שהם חיות חסרות שליטה עצמית?"

11.06.18

ynet

תושבים בירושלים, המתגוררים בקצה מאה שערים בואכה מוסררה - שם מתגורר הרב אליעזר ברלנד, מנהיג פלג "שובו בנים" - מדווחים על כך שהשכונה שלהם הפכה ל"מזבלה עירונית", מוקד לפשע וזוהמה, תוך השתלטות של חסידי ברסלב על מרחבים ציבוריים. בעירייה, למרבה התדהמה, מודים כי הם מתקשים לפעול נגד התופעה. "אין לנו חיים מאז שהם הגיעו לכאן," סיפר יעקב, שגר בבניין סמוך. רחל, שגרה ברחוב הנביא עדו, מלינה על אוהל הגברים שנבנה מתחת לביתה. "הם מסוכנים. הפכנו לשכונת מצוקה ופשע. ילדים בני שמונה בלי מסגרות מסתובבים פה במשך היום ומבקשים סיגריות. יש פה נרקומנים וסמים בכל פינה. הם הרסו פה הכול, אפילו גדרות הם עקרו. הילדים שלנו נמצאים בסכנה כשהם מתחברים לנוער פה. בכל שבת מגיעה ניידת לפקח כי הנערים מיידים אבנים על ערבים. המחדל החמור פה הוא של הרווחה, שלא עושה דבר עם כמות הילדים והנוער שמשוטטת פה."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

30.04.18

וואלה!

ליהיא שגב בת ה-16, תלמידת כיתה י' בכפר הירוק שבדרום רמת השרון, נסעה מתל אביב לפתח תקווה באוטובוס, ואז לטענתה הוטרדה והושפלה - רק משום שלבשה מכנסיים קצרים וגרמה לדברי אחד הנוסעים ל"חילול הדת". ליהיא סיפרה שכאשר האוטובוס עבר באזור בני ברק, אדם חרדי נכנס לאוטובוס "והתיישב במרחק שני מושבים לידי, למרות שכל האוטובוס היה ריק ברובו ... זמן קצר לאחר שהאוטובוס המשיך, אותו חרדי שם את ידו על פניו, גלגל לכיווני את עיניו והחל להראות כאילו הוא מתפלל בעוד הוא בוהה בי בצורה פרובוקטיבית." שגב טענה כי התעלמה מאותו אדם והתכוונה להמשיך בעיסוקיה עד שתגיע לתחנה שלה, אלא שלהפתעתה במהלך הנסיעה, נוסע אחר באוטובוס החל לצעוק לעברה ואף לנזוף בה על כך שהיא "מכשילה" את החרדי.

14.05.18

ישראל היום

שלט מזויף שדמה לשילוט באגד, ושנתלה לאחרונה באוטובוס בקו שנוסע בשכונות חרדיות בירושלים, קרא לנוסעים לשמור על ישיבה נפרדת - גברים מקדימה ונשים מאחורה. "כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר, למעט במקומות המיועדים לנשים, שהתורה מזכה אותן בזהירות יתרה של מצוות הצניעות שעליהן לשבת פנימה," נכתב. עוד הוצהר, בדומה ללשון החוק ובנוסח של מודעות אמיתיות, כי "הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית." בתחתית המודעה הופיע הלוגו של חברת אגד. מחברת אגד נמסר בתגובה כי 'מדובר במדבקה פיראטית שהודבקה ע"י אלמונים, הנמנים ככל הנראה על רובד קטן וקיצוני מקרב המגזר החרדי... ואנו דוחים בשאט נפש כל ניסיון של גורם פיראטי לנסות ולכפות עלינו אורחות חיים במנוגד לתקנות ולחוקים במדינת ישראל.'

01.06.18

ynet
ישראל היום

לקוחות של חברת זוגלובק הלינו כי לאריזות של הבורקס אין ייצוג נשי. מדובר בארבעה מוצרים: בורקס גבינה, בורקס תפו"א, מיני בורקס גבינה ומיני בורקס תפו"א - שלהם חמש אריזות. על כל אריזה מופיע ילד חמוד אחר, ממין זכר. נציג של חברת המיתוג הסביר ללקוחה שתהתה על כך, כי "הרבנות לא מאשרת בנות." בניגוד לדבריו של הנציג, לרבנות אין איסור כזה. אך זוגלובק משתמשת גם בשירותי השגחת הכשרות של בד"ץ העדה החרדית, וצרכנים תהו האם בשל כך אין ילדות על האריזות האלה. לקוחה שהתלוננה על הדרת הייצוג הנשי כתבה: "טרם הצלחתי להבין איך ילדה בת 6 היא אובייקט מיני שצריך להסתיר. מי שאומר 'זה מה יש' ו'זה מה שתמיד היה' ו'אין מה לעשות', ממש לא צודק - יש מה לעשות. ואני לא מדברת על להחרים אלא להציף. לא עוזר לנו להחרים, צריך שלא יעשו את זה מלכתחילה."

01.06.18

החדשות 13
החדשות 13

שדולת הנשים פנתה לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, במחאה על אירוע "משיח בכיכר", שייערך בכיכר רבין בסוף החודש בהפרדה מגדרית. בהזמנה לאירוע מצויין כי יהיו מקומות מופרדים לנשים. בסופו של דבר האירוע התקיים בהפרדה חרף פסיקת ביהמ"ש.

■ ■ ■ הערה: ד"ר רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני, כתב: 'ככה זה עובד בישראל: הדתיים פטורים מגילויי סובלנות כלפי אחרים, בעוד החילונים התרגלו להתרפס ו"לכבד" את האנטי-פלורליסטים. ראש העיר עשה צעד נכון כשביטל את האירוע של חב"ד שתוכנן להיערך בהפרדה מגדרית.' (ynet)

10.06.18

ynet
קשת

גברים חרדים מונעים מנשים לטבול במעיין ליפתא אשר ליד ירושלים "מכיוון שזה 'מקווה' והם רוצים לטבול ללא טומאה של בנות," מספרת אחת מהנשים המודרות. כמו כן, הנשים הותקפו מילולית על ידי הגברים החרדים: "אני גרה בירושלים כבר שלוש שנים, כבר קיבלתי מבטים, הערות וצעקות," מסכמת אחת מהן, "אבל תחושת השפלה וזעזוע כזאת עוד לא יצא לי לחוות. אני אוהבת את ירושלים, על גוניה וסוגיה, אבל אירוע כמו זה גורם לי לחשוב לאן עוד נגיע, כשאפילו ללכת למעיין בבגד ים מסתיים בצעקות ותחושות קשות."

■ ■ ■ הערה: במחאה על קריאות הגנאי שסופגות נשים שמגיעות לעין איתמר ולליפתא, הגיעו כמה רוחצות למקורות המים לבושות בבגדי ים. "הבנו שאם אנחנו לא נגיע כקבוצה, פשוט ידירו אותנו." (החדשות 13)

11.06.18

קשת

לוחמות הקרקל אשר הגיעו לבצע שמירות הותקפו מילולית על ידי הדור הצעיר ונוער הגבעות אשר גרים ביהודה ושומרון. "באחת המשמרות ניגשו אלינו שני נערים ואמרו לנו: בטח עכשיו תביאו לפה את כל האורגיות שלכם אלינו. זה לא מתאים לנו." ההערה הזו, משפילה ככל שתהיה, לא הייתה הגרועה ביותר. "ביום השני שלנו בקו ניגש אלינו אחד האבות ביישוב עם בנותיו הקטנות ואמר לנו: אסור היה לתת לכן להיות לוחמות. אתן לא יכולות לעשות משימות של בנים, ועכשיו נצטרך להסתדר בכוחות עצמנו," מספרת אחת הלוחמות.

20.06.18

קשת

טיסה 002 של אל על יצאה לדרך באיחור של 75 דקות, ולאחר ש-12 מטוסים של חברות תעופה אחרות עקפו את המטוס והמריאו ליעדם, כי 4 חרדים סירבו לשבת במקומות שהוקצו עבורם, זאת מאחר שבכיסאות הסמוכים ישבו נשים. אחד הנוסעים שסיפר על המקרה בפייסבוק כתב: "לבסוף, אחרי הרבה התפתלויות, צעקות ותמרונים, שתי נשים (אחת אמריקאית כבת 70 והשניה ישראלית צעירה) הסכימו, בעיקר מפאת לחץ הזמן, לעבור מקום, וכך נפתר המשבר ... הצוות, שהתרוצץ במעברים יותר משעה, נראה מותש כבר לפני ההמראה, אם כי יש להניח שהוא כבר מורגל בסצינות כאלה."

26.06.18

ynet

בנותיה של יפה אביטבול, תושבת יבנה, הופרדו משאר המשפחה בזמן קבורת אימן, על רקע הפליה מגדרית. לפי הטענות, כבר בשלב ההספדים נאמר לבנות, שחיבקו את אחיהן הצעיר, כי עליהן לעזוב אותו ולעבור לתחום של עזרת הנשים. בהמשך עלה בנה של יפה לשאת הספד, למרות שהתבקש שלא לעשות זאת בשל התאריך העברי שבו לא הספידו. לאחר שסיים, ביקשה גם אחותה של יפה להספידה, אולם אנשי החברה קדישא מנעו ממנה את ההספד, והיא נאלצה לדבר מבלי שהתירו לה לעלות על הבמה. לגבי טקס הקבורה עצמו - טוענות הנשים כי נאלצו להישאר מאחור ולא הותר להן להגיע בסמוך לקבר. כעת הן תובעות את עוגמת הנפש שלהן מהמועצה הדתית יבנה והחברה קדישא בעיר.

27.06.18

דה-מרקר
קשת
ישראל היום

חברת אוסטריאן איירליינס מנתב"ג לווינה התעכבה מכיוון שקבוצת חרדים שעלתה למטוס סירבה לשבת לצד נשים. צוות האוויר החל בניסיונות הזזה של נוסעים ממקומם, שארכו כחצי שעה, עד להתערבות הטייס. לבסוף, כמה נשים במטוס זזו ממקומן ופינו את המושבים לנוסעים החרדים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

07.05.18

החדשות 13

קמפיין תמים של תיאטרון "החאן" שבירושלים, שמציג זוגות מנויים עם הכיתוב "שתי אהבות במנוי אחד" - הושחת כי הציג זוג גברים הומוסקסואליים.

06.06.18

וואלה!

הרב שמעון בעדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, התבטא בחריפות כנגד מצעד הגאווה בתל אביב בתשובה לשאלת תלמידו. בהקלטה שהגיעה לידי וואלה! News נשמע הרב אומר: "זה נורא ואיום, אנחנו צריכים לשבת ולבכות" והוסיף: "לכלוך כזה ברחוב ולעשות את זה גאווה? בעם ישראל לא היה דבר כזה. זה מאוס."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.04.18

קשת

שניים מקורבנותיו של הרב המתעלל, אליאור חן, הגישו נגדו וכנגד ארבעה מחסידיו תביעת נזיקין לאחר התעללות קשה שספגו מהם. בנוסף הוגשה תביעה נגד משרד החינוך ומשרד העבודה, על כך שלא פעלו כראוי במהלך התקופה בה נעדרו הילדים מהלימודים.

30.04.18

רשת
החדשות 13
קשת

תוארו של הרב מצגר, שהואשם כי קיבל לכיסו טובות הנאה בסך חמישה מיליון שקלים שמקורן בבעלי ממון, תושבי חוץ, אשר רצו להתגייר או לערוך בירורי יהדות, וביקשו את עצתו ועזרתו כרב ראשי - לא יישלל ממנו. וזאת למרות שהוא לעולם לא יוכל מעשית לשמש כרב בכל תפקיד ציבורי.

■ ■ ■ הערה: אולי רעיון טוב לא לשלול את התואר הזה, שכולם יזכרו מה "רב" מסוגל לעשות.

06.05.18

ישראל היום
קשת
דה-מרקר

דו"ח מבקר המדינה חושף כי משרד הבריאות בראשות השר החרדי, יעקב ליצמן, לא קידם רפורמות לצמצום מספר המעשנים - והתוצאה היא שמגמת הירידה בכמות המעשנים נבלמה והחלה לעלות החל משנת 2013. בביקורת עלה כי ליצמן, כסגן שר הבריאות וכשר, התנגד ליישום כמה פעולות שמטרתן הייתה לצמצם את מספר המעשנים. ליצמן אישר לחברת פיליפ מוריס לארוז פקטים באריזת צלופן שקופה ללא סימון כנדרש בחוק עם אזהרה לפיה "העישון הורג". בנוסף, נפגשו ליצמן, אנשי לשכתו ואנשי המקצוע מספר פעמים עם נציגי חברות טבק. זאת בניגוד לאמנת הטבק עליה חתומה ישראל, הקובעת שיש לצמצם מפגשים כאלו וחובה לפרסם את קיומם אם התקיימו.

06.05.18

וואלה!
דה-מרקר

22 מתוך 95 מרבני הערים המכהנים בתפקידים מטעם המדינה, נמצאו ימים רבים במהלך השנים האחרונות בחו"ל, בנסיעות שאינן קשורות לתפקידם - חלקם מבלי לדווח על כך למעסיקיהם. חלק מהרבנים שהו תקופות ארוכות מאוד, עד כדי מאות ימים. עוד עולה כי 14 מתוך 22 הרבנים שהרבו לטוס לחו"ל, לא דיווחו על חלק מימי היעדרותם לצורך הנסיעות, שלושה רבנים לא דיווחו על נסיעותיהם כלל, ימי היעדרותם לא נספרו במספר ימי החופשה שניצלו והם קיבלו על כך שכר מלא. השווי הכספי של ימי ההיעדרות הסתכם ב-1.3 מיליון שקלים.

07.05.18

וואלה!

ערוץ קשת ומנחה התוכנית "חי בלילה", נדב בורנשטיין, שידרו מספר קטעים מדרשותיו של הרב איתן בגדדי, שנוהג לשאת דרשות, חלקן בעלות מסרים קיצוניים ופרובוקטיביים, ולהעלות את שיעוריו לערוץ יוטיוב. בדרשות האלה חזר בגדדי מספר פעמים על הציווי ההילכתי היהודי לפיו אדם המנהל יחסים הומוסקסואליים חייב בעונש מוות. בגין אותם פרסומים הגיש בגדדי תביעה בגובה מיליון שקל נגד בורנשטיין ומערכת התכנית. השופטת הבכירה אושרי פרוסט פרנקל פסקה כי טענותיו של הרב בגדדי נדחות במלואן וכי הוא יישא בהוצאות המשפט של קשת בסך כולל של 100,000 שקל.

08.05.18

קשת
החדשות 13

נכדו של חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) הואשם בניסיון להבריח סמים. בחיפוש בתיקיו נמצאו חמישה ק"ג של קוקאין ועוד ארבעה ליטרים של קוקאין נוזלי. הצעיר, תושב ירושלים בן 23, אף הסתיר שתי מנות סם במשקל מספר גרמים בתוך תפילין שנשא בנפרד ממזוודתו.

13.05.18

וואלה!

בנו של ראש ישיבה מזכרון יעקב נעצר בחשד שתקף את הוריו כבני ה-60 בדירתם ביישוב ודקר אותם פעם אחר פעם. שכנים של בני הזוג סיפרו כי צעקותיהם נשמעו למרחק. בקהילה החרדית בעיר סיפרו כי לאחרונה סבל החשוד מדיכאון. תושבים סקרנים התגודדו מחוץ לבניין שבו התגוררה המשפחה בשכונה החרדית רמת צבי.

19.05.18

ynet

ההורים איילת וגיא אלמוג מכפר יונה, חגגו את ברית המילה של בנם השלישי, נועם, והשתמשו בשירותי מוהל ששמו מופיע ברשימת המוהלים המוסמכים של הרבנות הראשית. לאחר המילה, ההורים הבחינו בדימום חריג. "זה נראה לי חריג. שלחנו תמונה למוהל והוא אמר שאין מה לדאוג. התעקשנו שיחזור, הוא הגיע וביצע חבישה נוספת," אמרה האם. למרות זאת הדימום המשיך ופניית ההורים למוהל לא נענתה. ההורים פנו לבית החולים. ד"ר דגנית אדם, רופאה בכירה בטיפול נמרץ ילדים, סיפרה: "הילד הגיע אלינו במצב מסכן חיים. הוא היה אפור." הוריו עדיין בטראומה מהמקרה: "הגענו לבית החולים בדקה ה-90. הרופאים אמרו שאם היינו מתעכבים עוד קצת, היינו מאבדים את הילד." בית-החולים דיווח על המקרה למשרד הבריאות, אך ניסיון העבר מלמד כי המוהל הרשלן יוכל, כנראה, להמשיך לעבוד ללא שום הפרעה, שכן שמו ממשיך להופיע ברשימת המוהלים המוסמכים של הרבנות הראשית.

19.05.18

ynet

שמונה חודשים על תנאי בגין עבירה של תקיפה הגורמת חבלה לילד חסר ישע, ושישה חודשי מאסר על תנאי על עבירת תקיפה ללא חבלה - הם העונשים שנגזרו על האם החרדית שהזריקה לבנה תמיסת מלח, וזאת במסגרת עסקת טיעון. כזכור, האם הזריקה לפעוט מים עם מלח בכמות שהעלתה את רמת הנתרן בדמו בצורה קיצונית, והוא הועבר לטיפול נמרץ. עוד נטען בכתב האישום כי במספר מקרים, ובלי אישור הצוות המטפל, הכניסה האם לעירוי של הפעוט אמפולות שהכילו סודיום כלוריד בריכוז של 0.9%, כלומר תמיסת מים עם מלח. האב החרדי חשוד גם בשתי עבירות של מעשים מגונים. משפטו של האב טרם הסתיים.

19.05.18

קשת

תיעוד מטריד שנחשף ב"מהדורה המרכזית" בערוץ 2, מראה כיצד במהלך חגיגות ל"ג בעומר בשכונת מאה שערים צפו מאות מילדי השכונה בהצגת שנאה לחיילי צה"ל. על הבמה הוצבה תפאורה של הרחוב הראשי של השכונה, וכש"חייל" לבוש מדים עולה לבמה הוא מותקף על ידי הקהל והשחקנים בצעקות וזריקת חפצים - ממש כפי שקורה במציאות. מי שאחראים למיצג ההסתה הזה הם פעילים מתוך הפלג האנטי-ציוני בעדה החרדית, וזו לא הפרובוקציה הראשונה שלהם. כך לדוגמא, בפורים הם תלו בובות של חיילים ובל"ג בעומר שרפו בובות בדמות חיילים.

19.05.18

ישראל היום

בית החולים אסף הרופא מציע הטבות ליולדות חרדיות - במודעות שפורסמו בעיתונות החרדית מוצע לילה רביעי ללא תשלום במחלקה, במחלקת אם וילד או בבית הבראה ליולדות ביישוב החרדי טלזסטון, וגם מונית חינם לבית החולים. התחרות בין בתי החולים על יולדות מנוגדת לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, שקובע כי שירותי הבריאות יינתנו בשוויוניות. הוא מפלה בין יולדות (הפרסום מיועד ליולדות חרדיות) ובין חולים.

28.05.18

ynet

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע חרדי תושב מרכז הארץ, שהודה בביצוע מעשה מגונה בפני בנו הפעוט בשני מקרים שונים בבית החולים שיבא בתל השומר, וזאת במסגרת הסדר טיעון. אם האב יעמוד בתנאים שנקבעו בהסדר, הצדדים יבקשו יחד לגזור עליו מאסר על תנאי בלבד. גם האם הורשעה בתקיפת הבן לאחר שהזריקה לו תמיסת סודיום כלוריד על דעת עצמה וגרמה לו נזקים בריאותיים.

28.05.18

וואלה!
רשת

נדב סלע, חרדי תושב מגדל שבצפון, הורשע ברצח משפחתו ובן השכנים בחודש ינואר ונידון לארבעה מאסרי עולם במצטבר ו-10 שנות מאסר נוספים על ניסיון הרצח. לפי הרשעתו, רצח סלע את אשתו, דור כרסנטי, את שני ילדיהם, בנימין ויוסף בני השנה והשנתיים, ואת בנם של חברי המשפחה, נחמן עתיה בן ה-12. הוא הורשע גם בניסיון רצח אחיו של נחמן, נתן בן ה-11.

02.06.18

ynet

תושב העיר החרדית אלעד, בן 80, נעצר בחשד שבמהלך השנתיים האחרונות ביצע עבירות מין בנכדתו, מאז היותה בת 11. הוא מכחיש את המיוחס לו. הסבא מתגורר בסמוך לבית הוריה של הנכדה, כיום בת 13, ועל פי החשד הוא ניצל את המפגשים שבהם שהו לבד כדי לבצע את המעשים.

03.06.18

הארץ

פעיל ש"ס וסגן ראש עיריית חדרה לשעבר סמי לוי - חשוד בשוחד בחירות לראש העיר צביקה גנדלמן. על פי החשד, גנדלמן קידם עבור לוי אינטרסים שונים על מנת שזה יתמוך בו בבחירות לראשות העיר. העבירה המיוחסת לגנדלמן וללוי היא שוחד בחירות - עבירה שעונשה עד חמש שנות מאסר. לוי הורשע ב-2011 בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה, ניסיון תקיפה, מרמה והפרת אמונים, וריצה עונש של שישה חודשי עבודות שירות. מנגד, הוא זוכה מעבירות של זיוף וקבלת דבר במרמה ב-2013 בעניין אחר.

03.06.18

וואלה!
News1
ynet

עשרה מחברי הפלג החרדי "קהילת המתמידים" בירושלים הורשעו במסגרת פרשת הונאה נרחבת של משרד החינוך. הנאשמים הורשעו בקבלת כספים במרמה בסך כולל של 24 מיליון שקלים ובעבירות של זיוף והלבנת הון. השופט רם וינוגרד קבע כי הנאשמים, בעלי העמותות, ביצעו מאות עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות ושל רישום כוזב במסמכי תאגיד. נציגת הפרקליטות, עו"ד רעות גורדון כץ, מסרה כי מדובר ב"אחת מפרשות ההונאה הגדולות ביותר בתחום התמיכות". לדבריה: "אנחנו נלמד את הכרעת הדין אבל אנחנו בהחלט מברכים עליה. זה מסר חשוב לאכיפה ולעבירות כאלה."

03.06.18

ynet

ראש מועצת עמנואל, עזרא גרשי, הגיע לשימוע במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, לדון בחשדות נגדו ונגד רב קהילת חב"ד ביישוב, חיים קיז'נר, בגין עבירה של שוחד בחירות. על פי כתב החשדות המתפרסם כאן לראשונה, במהלך מערכת הבחירות המקומיות שהתקיימו במועצה בשנת 2013, גרשי הבטיח לקיז'נר ולחברים בסיעת חב"ד כי אם ייבחר לראשות המועצה - הוא יעניק להם טובות הנאה פסולות, תמורת תמיכתם בו. כתב החשדות מפרט את הדרישות של אנשי קהילת חב"ד מגרשי, המסיים בימים אלו את הקדנציה השנייה. גרשי טרם הודיע אם יתמודד לקדנציה שלישית או לא.

04.06.18

וואלה!

הקלטות שהגיעו לידי וואלה! News מעלות חשד לדיווחים כוזבים על שעות עבודה במועצה הדתית בירושלים. שמואל שפירא, משגיח כשרות בירושלים, שובץ "לעבוד" בתשעה בתי עסק בעירו בהיקף של כ-20 שעות ביממה - בניגוד לכל היגיון. המועצה הדתית בעיר בתגובה: "פועלים להיקף שעות עבודה סביר." דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב-2017 חשף שורה של חשדות לשחיתות ולמרמה במערך הכשרות בירושלים. החשד המרכזי שהעלה המבקר הוא דיווחים כוזבים על שעות עבודה במועצה הדתית, ובהם גם סיפור יוצא דופן של משגיח כשרות ששובץ "לעבוד" ב-18 בתי עסק בעיר בהיקף של 27 שעות ביום.

04.06.18

דה-מרקר

ראש חטיבת חקירות באגף המודיעין במשטרה מבקש להכניס את מוסד הגמ"חים תחת פיקוח של רשות שוק ההון, כי הגמ"חים החרדיים מהווים סיכון להלבנות הון. קמין רמז לכך שהחוק להכנסת הגמ"חים תחת פיקוח מתעכב כבר כשנה, וזאת בשל התנגדות של יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לחוק. הגמ"חים נותרו המוסד הפיננסי האחרון בישראל שאינו תחת פיקוח.

05.06.18

ynet

דודי שטיינהרטר בן 38 ממודיעין עילית, שהיה מוכר בשכונת ברכפלד במודיעין עילית כאברך ירא שמיים ממשפחה מיוחסת, שהעביר שיעורי הלכה בבית הכנסת השכונתי בקהילה הליטאית שבה הוא התגורר עם רעייתו ועשרת ילדיו, והכירו אותו כמתנדב ונהג אמבולנס - היה במרכזו של תחקיר שפורסם ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", ובו התברר כי הוא ניהל קשרים רומנטיים עם שמונה נשים לפחות. חלקן אף נכנסו להריון ממנו ואחרות טענו שנפלו קורבן לעוקץ כלכלי מצידו. בית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו.

15.06.18

וואלה!

הרב בנימין יעקבס, אחד הרבנים הבכירים בהולנד, שאף מכונה "הרב הראשי" - נבדק בהולנד בחשד לניסיון טיוח והסתרה של מקרי פדופיליה בבית הספר החרדי "חיידר" באמסטרדם. הרב בנימין יעקבס הגן לכאורה על אפרים שרייבר, שנחשד בביצוע עבירות מין חמורות בשבעה ילדים בני 6 עד 13 שלמדו ב"חיידר" בין 2011 ל-2012. הוא הצליח להימלט מהולנד לישראל ב-2012, וארבע שנים מאוחר יותר אישר בית המשפט העליון להסגירו בחזרה.

24.06.18

הארץ
ynet

אירוע של מפלגת ש"ס מומן ב-1.5 מיליון שקל ע"י עיריית ירושלים ובית המשפט קבע, בעקבות עתירה נגד המימון שהגיש עו"ד יוסי חביליו, יו"ר עמותת צחור ומועמד לראשות העיר ירושלים, כי מדובר באירוע פוליטי שמומן בניגוד לנהלים. עם זאת, הכסף כבר הועבר ולא ברור אם וכיצד יוחזר. האירוע הוא "הקבלת פני רבו" שנערך בכל שנה בפסח ומאורגן על ידי ש"ס באמצעות עמותת 'אל המעיין'. השופט ארנון דראל קבע כי האירוע ב-2017 היה דומה לשני האירועים שתקצובם בוטל בשנתיים האחרונות.

25.06.18

וואלה!

וואלה! News פרסם כי קצין הכנסת, יוסף גריף, הורה השבוע לתגבר את האבטחה סביב חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה), בעקבות איומים שקיבלו על חייהם - וזאת בעקבות מידע המעלה חשש לפגיעה פיזית בהם, על רקע ניסיונותיהם לקדם את חוק הגיוס החדש.

25.06.18

החדשות 13
מעריב
מבזק-לייב
קשת

משטרת ישראל עצרה מנהלת בית בת 39, של בית ספר חרדי בצפת בשם "כנפי יונה", בחשד למעשים מוגנים תוך ניצול יחסי מרות. על פי החשד, המנהלת ביצעה מעשים מגונים בתלמידות ואף ניצלה אותן לסייע לה בטיפול בילדיה ובעבודות שונות בבית. לאורך החקירה המנהלת המשיכה בתפקידה עד שנעצרה, ובהמשך שוחררה בתנאים מגבילים. בנוסף לכך, עלה חשד נוסף כלפי החשודה כי הייתה מעורבת בהונאה של משרד החינוך במאות אלפי שקלים.

■ ■ ■ הערה: הורי התלמידות מיהרו להגן על המנהלת (ynet): "אני מאמינה שזה יותר חוסר הבנה," סיפרה אימא לאחת התלמידות, "מכאן ועד לעשות מבן אדם פושע - הדרך עוד ארוכה מאוד." אימא אחרת אמרה: "יכול להיות שהיו שם שיחות לא מתאימות, מכיוון שהבנות חיו חיים לא מתאימים, אבל המטרה שלה הייתה לקרב ולחזק. במסגרת יחסים קרובים - הרבה דברים נאמרים, הרבה דברים נעשים, הרבה דברים קורים, ואז יש גם פרשנויות." אבל עדויות הקורבנות מציירות תמונה אחרת: "התנשקנו המון, מגעיל אותי להיזכר." (ynet)


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

29.04.18

וואלה!

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב שהורשע בעבירות מין בנשים, ידליק מדורה רשמית בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי במירון, וזאת בחסות המדינה. למרות התנגדות לכך, הגורמים הרלוונטיים שאחראים על האירוע, בהם המשטרה והמשרד לשירותי דת - מגלגלים את האחריות מאחד לשני ומתגובותיהם עולה כי חרף הביקורת הציבורית, ברלנד ידליק את המדורה בשטח ציבורי כמתוכנן.

14.05.18

וואלה!

הרב שלמה אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, מתנגד לקיום האירוויזיון בירושלים בשנת 2019. לטענתו "זה חילול השם בריבוע. ירושלים היא עיר הקודש, היא בירת אלוקינו. היא לא עיר הזמרות, עיר התחרויות השפלות."

15.05.18

דה-מרקר

הרב אהרון ירחי, שנהג להשיב לשאלות מאזינים מזה יותר מעשור ברדיו מורשת של תאגיד השידור "כאן" , הודח משידור תוכניתו לאחר שאמר שהחילוניות היא מחלה: "זה דומה למישהו שיש לו מחלה מידבקת. הוא מסכן וזה נורא, אבל אף אחד לא יכניס אותו אליו הביתה. חילוניות זו מחלה. הם רק לא יודעים את המחלה שיש להם," אמר הרב ירחי בשידור.

■ ■ ■ הערה: המציג אינו רופא ומבין ברפואה כמו חמור במרק פירות.

12.06.18

ישראל היום

גלעד קליינר, שנאשם שהביע שמחה על רצח שירה בנקי ז"ל, הורשע בעבירה וקיבל קנס של 180 שקלים והתחייבות שלא יעבור שוב עבירה כזאת.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

01.05.18

וואלה!
החדשות 13
קשת

כ-30 חרדים נפגעו בפיצוץ שאירע במהלך חגיגות ל"ג בעומר בשכונת סטמפורד היל שבלונדון, בירת בריטניה. הפיצוץ התרחש ככל הנראה בשל העובדה שהחרדים השליכו טלפונים סלולרים לאש בזמן שאחד הרבנים שנכח במקום נאם נגד הסכנות שבשימוש בהם. מנגד, באתר "Yeshiva World" דווח כי הגורם לפיצוץ היה שימוש בדלק להדלקת המדורה.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

06.06.18

דה-מרקר

פרופ' דן שכטמן, זוכה פרס נובל לכימיה: "רמת החרדים בחינוך מחרידה. באיראן מעודדים ללמוד מדע - ואצלנו תורה. מדינה שואפת חיים לא יכולה להרשות מצב שבו 20% מהילדים לא ילמדו ליבה. האייתולות באיראן, שנראים לנו חשוכים, לא אומרים לילדים לקרוא קוראן כל היום - הם מעודדים אותם ללמוד מדעים." הדברים נאמרו בשיחה עם העיתונאית מירב ארלוזורוב, במסגרת מפגש-שישי של דה-מרקר ובנק הפועלים שהתקיים בירושלים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי