אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 149: ספטמבר-אוקטובר 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

נתניהו נכנע לחרדים: יבטל נסיעות רכבת בסופי שבוע
דרעי מקדם: סגירת כל המרכולים בת"א בשבתות, ללא אכיפה בשלושה מתחמי קניות
אישום נגד חנויות שפעלו בשבת בי-ם
בנט: לימודי היהדות חשובים מהצטיינות במתמטיקה ומדעים
חרדים בבירה נגד מכרז 'מחיר למשתכן': לא רוצים חילונים בשכונה
היומן שחילקו בתי ספר ממלכתיים-דתיים: "שטוח, סטריאוטיפי"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

30.08.16

דה-מרקר
ynet
דה-מרקר
ynet
הארץ
ynet
ynet
ערוץ 10
קשת
קשת
ערוץ 10

רכבת ישראל: נתניהו נכנע לחרדים ויבטל 17 פרויקטים מתוך ה-20 אשר תוכננו להתקיים בשבת. ברכבת מסבירים כי משמעות ביטול העבודות בסוף השבוע היא ביטול תנועת הרכבות ביום שישי ובמוצאי שבת הבאים. זאת, תוך פגיעה בכ-35 אלף נוסעים מדי סוף שבוע, רובם חיילים. העבודות שיבוצעו מעתה בימי חול ובלילות ישביתו את נסיעת רכבות הלילה בימי חול באמצע השבוע.

30.08.16

קשת

לשכתו של נתניהו טוענת כי ביטול העבודות בשבת לא יפגע בנוסעים והכחישה את הפרסום באתר "דה-מרקר", לפיו ההחלטה על שינוי מועד העבודות תוביל לביטול קווי רכבת רבים גם ביום שישי וגם בשבת, ולפגיעה בכ-35 אלף נוסעים: 'בעקבות אי דיוקים שפורסמו בתקשורת פנה ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, למנכ"ל רכבת ישראל בועז צפריר, וביקש להיערך כך שלא ייגרם נזק לציבור הנוסעים.' עוד נמסר כי 'מנכ"ל הרכבת השיב שהוא ייערך כך שהנזק יהיה מינימלי - אם בכלל.'

■ ■ ■ הערה: להשבית רכבת בשבת וראשון לא יגרום נזק? לאנשי הלשכה של נתניהו בוודאי לא ייגרם נזק. בפועל בישראל שררה מהומה עקב ביטול העבודות (ynet, הארץ, ערוץ 10, ynet‏, ynet, קשת).

31.08.16

ערוץ 10
קשת
ynet

משה דגן, מנכ"ל הרבנות הראשית, מסר כי הרבנים הראשיים לישראל, דוד לאו ויצחק יוסף, מתנגדים לכל עבודה שאמורה להתקיים במהלך השבת: "כנציג הרבנים הראשיים, אבקש להודיע כי עמדתנו היא שהעבודות בגינן התקבלה בקשה מהרכבת לביצוע בשבת, אינן מאושרות ולא ניתן לבצען במהלך השבת היות שאין בהן פיקוח נפש," הודיע דגן.

■ ■ ■ יש לתהות מה יחשבו הרבנים הראשיים וכלל הציבור החרדי על העבודות שמתרחשות בקביעות בבית ראש הממשלה בשבת (דה-מרקר). לא רק שהעבודות בבית ראש הממשלה אינן פיקוח נפש, אלא דה-מרקר מפרסם כי העובדים הללו, שהמדינה משלמת את שכרם, לא קיבלו היתר ממשרד הכלכלה לעבודה בשבת. ונזכיר כי בבית ראש הממשלה הוזמן חשמלאי לעבוד גם בסופי שבוע וגם בכיפור (ynet). החרדים לא התרגזו אז. הצביעות אוי הצביעות. אסף וול כתב במאמרו "למה החרדים עושים את זה?" ב-ynet: "משבר רכבות שכזה הוא פשוט הזדמנות מעולה עבור הסופר-מאכער החרדי להציג בפני עדריו את השנאה העזה, כביכול, שרוחש להם החילוני שמעבר לרציף. הכעס של אסירי תחנת סבידור ומנועי מרכזיית חוף-הכרמל, שאותו יצרו במו ידם ובכוונה תחילה - מצדיק את קיומם."

04.09.16

הארץ
וואלה!
קשת
דה-מרקר

אריה דרעי פועל בימים אלה לטרפוד ההמלצות של ועדה מקצועית שבחנה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המתיר פתיחת עסקים בשבת בעיר. דרעי מקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת בתי עסק בלב תל אביב, כולל פיצוציות ומרכולים. עם זאת הוא מציע כי הממשלה לא תתערב במדיניות העירייה להימנע מאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשלושה מתחמי בילוי וקניות בעיר הפועלים בשבת - נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה, וכן בחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

■ ■ ■ הערה: למרות שדרעי "הפתיע" ואמר "החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים, אנחנו לא חיים במדינת הלכה" (דה-מרקר, ynet) - לא היינו ממהרים להאמין לו.

07.09.16

הארץ

מחזיק תיק הרווחה בעיריית ירושלים, יעקב הלפרין, מנע תקציב שיועד לניצולי שואה בדרישה לקדם הטבות לחברה החרדית. הדרג המקצועי באגף הרווחה מדווח על התערבות בוטה של הלפרין בשיקול דעתם, וטוענים להתעמרות מצדו. הלפרין, מנגד, טוען כי האגף כושל בטיפול בחברה החרדית. הלפרין הוא חסיד חב"ד.

11.09.16

ערוץ 10
הארץ
ynet

"לימוד היהדות וההצטיינות בה חשוב בעיניי יותר מלימודי מתמטיקה או מדעים," כך אמר שר החינוך נפתלי בנט בנאום שנשא בכנס קרן תל"י (תגבור לימודי יהדות) בקיסריה. עוד הוסיף כי "גם כמעצמת היי-טק, יצאני ידע וחידושים לכל העולם, עלינו להיות גם מעצמה רוחנית ולייצא רעיונות רוחניים לכל העולם, כפי שעשינו בעבר, כשישבנו על אדמתנו. זה הפרק הבא של החזון הציוני שלנו. כך נשוב להיות אור לגויים."

■ ■ ■ הערה: בהקשר זה כדאי לקרוא את מאמרו של ב. מיכאל: דָתִישִׁיזְם ב-הארץ.

13.09.16

ערוץ 10
ynet

ראשי המפלגות החרדיות השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן וח"כ משה גפני - פרסמו הודעה משותפת ובה הביעו את מחאתם על ההחלטה לקיים עבודות אחזקה בתחנת רכבת מרכז-סבידור בתל אביב במהלך השבת הקרובה.

■ ■ ■ הערה: למרות זאת העבודות התקיימו וממשלות לא נפלו.

16.09.16

קשת
דה-מרקר
News1

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מנע דיון בוועדת הכספים שנושאו הוא העברת יותר מ-600 מיליון ש"ח לרכבת ישראל ולרכבת הקלה. ובמשרד התחבורה מאשימים כי מדובר ב"נקמה" של יו"ר הוועדה משה גפני על עבודות התשתית של הרכבת בשבת. "אם יתברר שגפני מונע משיקולים פוליטיים בנושאים ממלכתיים ומקצועיים, אנו רואים זאת בחומרה ונפעל בהתאם," אמרו במשרד התחבורה. גפני אמר על הנושא: "פעם הייתי מאמין למשרד התחבורה."

17.09.16

קשת
הארץ

עיריית ירושלים הגישה כתב אישום נגד שמונה מרכולים במרכז העיר ירושלים, באשמה שפעלו בניגוד לחוק העזר העירוני, גם בימי שבת. "אין שום הצדקה עניינית לסגור את המרכולים במרכז העיר, שאינו אזור חרדי או דתי," אמר עו"ד יוסי חביליו, המייצג את בעלי המרכולים. "ברור שהשיקול מאחורי צעד זה הוא פוליטי, ומטרתו לרצות את החרדים."

23.09.16

קשת

שופטת בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון, השופטת ד"ר ורדה בן שחר, פסקה כי גבר אשר חשוד באונס של אישה שממנו הרתה - יירשם כאבי התינוקת. השופטת ד"ר בן שחר קיבלה את עמדת האב והדגישה כי טובת הקטין לדעת מי אביו, וכי מבחינה ההלכה היהודית יש חשיבות ציבורית שיידע את זהות אביו. לדברי השופטת, טובת התינוקת שתדע את זהות אביה וכל עוד לא התקבלה החלטה בתיק האונס, האב בגדר חף מפשע.

■ ■ ■ הערה: "שתוקי" גרסת 2016.

25.09.16

דה-מרקר

שר הבריאות, יעקב ליצמן, מונע מסמנכ"לית הפיקוח על קופות החולים, רויטל טופר חבר טוב, מלהשתתף בוועדת סל התרופות, וזאת על רקע יחסים עכורים בין השניים, שהגיעו לשיאם כאשר גירש אותה מישיבת עבודה במאי השנה. בעקבות זאת, התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר הבריאות בבקשה לקבל הבהרות בנוגע לזהות חברי ועדת סל התרופות, שקובעת אילו תרופות ייתוספו לסל התרופות הממלכתי בכל שנה. "האינטרס הציבורי שבבחירת סדר עדיפויות נכון לתקצוב תרופות הוא חשוב ביותר, מדובר בדיני נפשות ממש. לכן, קבלת ההחלטות ובחירת האישים שיישאו בנטל קבלת ההחלטות צריכה להיעשות בצורה ראויה המבטיחה את האינטרס הציבורי ומשקפת שיקולים ענייניים בלבד," נכתב בפנייה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

03.09.16

ynet

אולם ההתעמלות של בית הספר היסודי אלונים באשדוד נסגר הקיץ והפך לישיבה חרדית, ובנוסף לכך הוא הוסב לבית כנסת וכבר הוכנסו אליו ארונות קודש. המאמנת ליה גנס: "לאף אחד לא אכפת מאיתנו, אמרו לי שדתיים יושבים בעירייה ואין לי כוח מולם." מעיריית אשדוד נמסר: 'הישיבה התיכונית הפועלת במקום אחראית כדין לכל שטחי בית הספר ובכלל זה האולם הנ"ל. לפיכך רשאית היא לפעול על פי הרוח החינוכית של בית הספר ולקיים בו תפילות. האולם אינו ברשות המתנ"סים או חברה עירונית אלא ברשות ביה"ס. מכוח זה, כל פעילות במקום צריכה להיעשות בתיאום ובאישור המוסד החינוכי כנדרש ... יודגש כי הישיבה לא פינתה איש מהאולם אלא ההפך. הספורטאים פינו את הישיבה לצרכיהם וללא תיאום. פעילות ספורט ו/או פעילות חוגית במקום נעשית כעת בשיח משותף להתאמת פעילות במקום.'

■ ■ ■ הערה: תגובה מאוד הגיונית נמסרה מעיריית אשדוד. מדינה מטורפת.

04.10.16

ערוץ 10

יעל חיון מתגוררת במרכז ירושלים ורואה כיצד חילונים נוטשים את העיר. חסידי גור וקבלנים החלו למרר לה את החיים מהסיבה הפשוטה שהיא איננה רוצה לעזוב את דירתה והדבר מפריע להם לבנות שכונה עבור חרדים. יעל סופגת איומים מהקבלנים ואף תבעו אותה.

25.10.16

mynet

סגן ראש עיריית ירושלים יוסי דייטש ונציגים חרדים נוספים, דורשים לבטל תנאי מכרז דיור 'מחיר למשתכן' ברמת שלמה מחשש לשינוי באופי השכונה לאחר שיגיעו אליה אנשים ללא הבדל דת גזע ומין. "אנחנו רואים מה קורה בשכונות מעורבות ואין לנו עניין להגיע למלחמות דת בעוד שכונות. אנחנו מחפשים שלום ולא מריבות," התריעו נציגים בעירייה. "הרחבת רמת שלמה אמורה לתת פתרון למצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי, במקום לגלגל אותה לשכונות מעורבות."

■ ■ ■הערה: נזכיר ל"נציגים בעירייה" שמי שבד"כ מתנהל באלימות בחברה מעורבת הם הדתיים ולא החילוניים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

23.09.16

הארץ
ynet

המנהל והמפיק המוזיקלי הזמר אסף אמדורסקי הפיק עבור חב"ד אירוע לציבור הרחב בתל אביב לקראת כיפור, שבו הודרו נשים. באירוע עוד שבעה זמרים - כולם גברים: שלומי שבת, שלומי שבן, אביתר בנאי, חנן בן ארי, שולי רנד, ישי ריבו וישראל גוריון. לאחר פרסום העובדה שנשים לא תשתתפנה באירוע מתוך כוונת מכוון, הזמר ישראל גוריון הודיע כי הוא מסיר את שמו מן הערב, בעוד שמנהליו של שלומי שבת אמרו כי "פנו אלינו להשתתפות באירוע. אין לנו מושג מיהם המשתתפים הנוספים. כמובן שאם האירוע מפלה לרעה נשים נשקול את השתתפותנו."

■ ■ ■ הערה: אסף אמדורסקי הגיב "ממש בסוף השבוע שעבר גיליתי שהניסיון השיווקי שלהם קורץ באי חינניות לחילוני תל אביב והאירוע מתחפש לפסטיבל מוזיקה רגיל, כולל שם שהביך אותי לאללה..." (במילה 'שלהם' הוא מתכוון לחרדים מחב"ד). הוא הוסיף: "פניתי בדחיפות למארגנים בבקשה לשנות חזרה את הצגת האירוע ושמו לשקיפות שלו, להציגו כאירוע סליחות דתי לכל דבר ולא לנסות להתחפש למה שהוא לא" (קשת).

11.10.16

ynet

פשקווילים שנתלו במאה שערים אוסרים על נשים להלך ברחובות מאה שערים לאור חול המועד סוכות - ובמיוחד בערב שמחת בית השואבה, האירוע המרכזי המתקיים במקום, ומושך אלפי אנשים הבאים להשתתף בחגיגות שנמשכות אל תוך הלילה. בעקבות תליית הפשקווילים, פנתה תנועת חדו"ש ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים ולמשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בדרישה להסרת הפשקווילים מדירי הנשים.

17.10.16

ynet

נשים שהגיעו להשתתף במופע לקראת חגי תשרי שנערך בעיר החרדית, אלעד, סולקו מהמופע על רקע היותן נשים, וזאת למרות שהאירוע מומן מכספי ציבור ואיננו אירוע פרטי. במודעה נרשם שלנשים יוקצה מעגל סגור. מעיריית אלעד נמסר בתגובה: "כמו כל הערים החרדיות, עיריית אלעד מקיימת אירועים המתאימים לאורח החיים החרדי ועל פי המלצות הרבנים בעיר. בין השאר, אירועי שירה מתקיימים בהפרדה כשבמקביל לאירוע מתקיים שידור ישיר וחי לנשים. כמו כן, במהלך ימי החג מתקיימים הצגות ומופעים רבים לנשים, כך שהטענה על הדרה איננה נכונה בעליל."

■ ■ ■ הערה: "לנשים יוקצה מעגל סגור." יש מעגל גם לחזירים וכלבים?

28.10.16

ynet

תמר שדמי, חיילת בחיל חינוך שהגיעה בשבוע שעבר לסיור בשכונת מאה שערים עם קבוצת עולים חדשים מגרעין צבר, הותקפה בידי חרדים שהשליכו לעברה ביצים, בקבוקי מים וחיתולים חד פעמיים - כיוון שלבשה מדים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

20.09.16

הארץ

שר הפנים, אריה דרעי, סיכם עם משרד החוץ כי שגרירות ישראל באוקראינה תפעל מסביב לשעון בימים שלאחר ראש השנה. זאת כדי לחדש דרכונים למתפללים באומן שיאבדו אותם במשך החג, וגם המדינה תעמיד לרשותם לאחר החג הסעות מיוחדות ללא תשלום מאומן לשגרירות בקייב. כמו כן הורה דרעי לתגבר את המוקד הטלפוני של רשות האוכלוסין וההגירה כדי לסייע לעשרות אלפי הנוסעים לאומן. הדבר פורסם בעיתונות הדתית והחרדית בלבד. עם זאת, הידיעה הגיע לחברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) שפנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וטענה כי ההחלטה מפלה מטיילים ישראלים ביעדים אחרים, שאינם זוכים לשירות מסביב לשעון ולהסעות חינם.

20.09.16

דה-מרקר

העיתונאי איתם לחובר, מחדשות מבט בערוץ הראשון, דיווח כי תלמידה חרדית ספרדית נדרשה שלא להגיע לרוב השיעורים שנערכו בתחילת השנה בבית הספר ולהתנתק מכמה מחברותיה ללימודים, וזאת כדי שבית הספר החרדי יסכים לקבל לשורותיו את התלמידה. כמו כן, מדי בוקר נערך חיפוש בתיקה האישי כדי לבדוק שאין בו טלפון נייד. בנוסף נקבע כי התלמידה תקבל שיעורים פרטיים במוסר, בתשלום שיינתן לאחת ממורות בבית הספר. ההסכם נעשה תחת חסותו של משרד החינוך.

■ ■ ■ הערה: השאלה אם זה יהיה מוסר ספרדי או מוסר אשכנזי.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.09.16

ערוץ 10

במרכז כלל בירושלים קמו "אינטרנט בארים" המספקים שירותי אינטרנט לחרדים רבים, אשר באים לצפות בפורנו או לגלוש באתרי הימורים בסתר תוך ניהול חיים כפולים - מצד אחד, שמירת המצוות, ומהצד השני התמכרות קשה להימורים, לפורנו ולזנות.

02.09.16

וואלה!
ערוץ 10

חי פילבר, חייל חרדי בן 22 מירושלים, הותקף ע"י חרדים אחרים בעת שביקר בקברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון. בכניסה לקבר הותקף פילבר על ידי עשרות חרדים מהזרמים הקיצוניים. הוא תיעד את התקיפה נגדו בטלפון הנייד, ומהתיעוד עולה כי הם צעקו לעברו קריאות גנאי, כמו 'חרד"ק' ו'תסתלק מפה', ואף בעטו בו, דחפו אותו וזרקו לעברו חפצים. רק מעטים מהעוברים והשבים הגנו על החייל.

02.09.16

ynet
ערוץ 10
ynet

נתנאל יעקב פרוש הוא החשוד בפרשת קיצור התורים בבית חולים הדסה עין כרם תמורת שוחד. פרוש חשוד במתן שוחד, קבלת דבר במרמה וסחיטה באיומים, לאחר שעל פי המשטרה הוא גבה כספים ממשפחות חולים הזקוקים לטיפול תמורת קיצור זמני ההמתנה לטיפולים רפואיים. הוא עשה זאת לכאורה תוך שהוא מתחזה לעוזר של הרב פירר מארגון עזרה למרפא וכן לעוזר של שר הבריאות יעקב ליצמן. הוא חשוד כי נתן שוחד לרופאים תמורת קידום תורים ובדיקות מיוחדות.

■ ■ ■ הערה: ראו את תמונתו של החשוד בכתבה. שימוש יפה לטלית להסתרת פנים.

05.09.16

ערוץ 10

דוחות מודיעיניים של המשטרה חושפים כי לרב פינטו, אשר מרצה את עונשו בכלא לאחר שהודה שנתן שוחד (ynet), יש קשרים ענפים ומעמד בכיר בקרב עבריינים בכירים ולכן במשטרה מתנגדים לשחרורו המוקדם. הפרקליטות צפויה אף היא להתנגד.

06.09.16

ynet
ערוץ 10

חרדים חדרו והתפרעו בביתו של רב העיר קריית גת, הרב הבלין, על רקע תמיכתו בגיוס בני ישיבות. כוחות משטרה שהוזעקו למקום עצרו שלושה מבין כעשרה מפגינים שהיו במקום, המשתייכים ככל הנראה ל"נטורי קרתא".

■ ■ ■ הערה: לאחר מספר ימים נערכה הפגנה של חרדים מול בית אותו רב. אחד המפגינים אמר לתקשורת: "ניאבק עד טיפת הדם האחרונה" (וואלה!). איזו בדיחה. חדשות ערוץ 10 הציגו תיעוד של האירוע (ערוץ 10).

06.09.16

ynet

רב קהילה בשכונת קריית יואל בעיר מונרו שבמדינת בניו יורק, הרב אהרון גולדברג, בן 55, ושמעון לייבוביץ', בן 25, נעצרו בחשד שתכננו לרצוח גבר שאשתו מעוניינת להתגרש ממנו, על מנת שתהפוך לאלמנה - וכך למעשה תהיה מותרת על פי ההלכה. לפי התביעה, השניים נעצרו במהלך פגישה שבה ארגו את "התוכנית המצמררת". נטען כי ליבוביץ' וגולדברג שכרו את שירותיו של אדם נוסף שיחטוף את הבעל על מנת לאלץ אותו לתת לאשתו גט.

09.09.16

וואלה!
News1

חיילים שהותקפו על ידי חרדים טוענים "המשטרה מעדיפה לסגור עיניים ולהתעלם" כשזה נוגע לתקיפות של חיילים חרדים ע"י חרדים אחרים, על רקע ההרשעה התקדימית של אהרון קורלנדסקי, חרדי מהפלג הליטאי הקיצוני שהורשע בעבירה של העלבת עובד ציבור, משום שקילל חייל חרדי המשרת בצה"ל. 'המציאות שבה חייל או בעל תפקיד בצה"ל צריך להוציא כסף מכיסו האישי כדי לטפל בקיצונים האלה היא מבישה,' אמרה עדי, אשתו של סרן יהודה גליקמן, מפקד בסיס טירונים והכשרות באט"ל, שספג מאז שהתגייס לצה"ל אינספור הטרדות ואיומים. 'המשטרה הייתה צריכה לעשות את זה במקומנו, אבל היא לא עשתה מספיק ונראה שהפרקליטות סוחבת רגליים. ההרשעה היום היא טיפה בים ותמיד עדיף מאוחר מאף פעם לא. נקווה שבית המשפט יעשה את הצדק גם במקרה שלנו,' הוסיפה.

12.09.16

ערוץ 10
הארץ
ynet
ynet

הקהילה החרדית הקיצונית "לב טהור" עברה פשיטה משטרתית בגוואטמלה, לאחר שדווח כי קיימת בקהילה התעללות קשה בילדים. ראשי הקהילה נעצרו וגם נלקחו תחת חזקת השלטונות עשרות ילדים ותינוקות. בני משפחותיהם של חברי הקהילה העידו בשנים האחרונות על אמצעי שליטה קיצוניים ואלימים של הרב שלמה הלברנץ ואנשיו בחברי הקהילה. מדובר בין היתר על התעללות, ענישה פיזית של קטינים, שימוש בתרופות פסיכיאטריות, חטיפת ילדים ממשפחותיהם ונישואים בכפייה של ילדות עם גברים מבוגרים.

16.09.16

ערוץ 10

בלשים של היחידה לפשיעה לאומנית מחוז ש"י גילו סרטון התעללות בכלב חסר ישע, לאחר שערכו חיפוש בקרב נערי גבעות במאחז רמת מגרון. בסרטון נראו נערים סוקלים וחונקים כלב ואף מתכננים כיצד ימיתו אותו בייסורים. בנוסף, אחד מהם נשמע שר "סקילה, הרג וחנק". נגד ארבעת המתעללים הוגש כתב אישום בסעיף של התעללות בבעלי חיים. משפטם צפוי להתחיל בחודשים הקרובים.

17.09.16

ynet
דה-מרקר

ישראל רייך, אברך ישיבה בן 36 מירושלים, ואשתו שעבדה כגננת - הואשמו בגין העלמות מס בגובה של 1.36 מיליון שקל מהשכרת חמש דירות מפוצלות ו-12 יחידות מחסנים, וזאת לאחר שמסר דיווח שבו הוערך המס שהוא צריך לשלם בכ-100 אלף שקל בלבד.

17.09.16

ynet
nrg

ועדת השחרורים קבעה כי הרב יאשיהו פינטו ישוחרר ממאסר בתום ריצוי שני שליש מעונשו מאחורי הסורגים. על פי נימוקי הוועדה, הרב ישוחרר בסוף החודש בשל מצבו הרפואי. לוועדת השחרורים אמר פינטו: "אני מרגיש את עצמי פושע. כמה אנשים ירדו מהדת כי ראו רב נותן שוחד. אני מרגיש נקיפות מצפון ואני מפחד על אשתי. אני חי בפחד מתמיד. פרשתי מהחיים הציבוריים ואני לא רב עד שארגיש את עצמי ראוי, וזה בטח לא יקרה בשנה-שנתיים הקרובות. לא סתם אמרתי שטעיתי. לא באתי לפה כדי לקבל שליש. ישבתי אצל העובדת הסוציאלית ובכיתי. הגעתי לעומק הכאב שלי על השוחד. עשיתי את התורה [קרדום] לחפור בה, שזה יותר גרוע משוחד. השתמשתי במעמד שלי כרב בקשר לכל הדברים."

■ ■ ■ הערה: נזכיר כי בעבר אמר אותו פינטו: "אם נתתי שוחד, אוריד את הזקן" (nrg). הזקן בינתיים לא ירד. חסידי אותו רב התעללו באפרים ברכה ונידו אותו (הארץ). נזכיר גם שעוד אדם התאבד לאחר שדרכיו הצטלבו עם פינטו (וואלה!). לכן אין להתפלא כי משפחתו של אפרים ברכה רואה בשחרור כסטירת לחי (ערוץ 10, ערוץ 10). עדכון: הרב פינטו לא ישוחרר ממאסר מוקדם (ערוץ 10).

18.09.16

ynet

רב חרדי תקף מינית קטין חרדי מגיל 14 במשך מספר שנים לאחר שהקטין הוצא ל"חינוך מחדש", לאחר שרצה להשתלב באוכלוסיה "החרדית הנורמלית" כהגדרתו. "מאותו רגע שהכרתי אותך, קרו לי שני דברים: נהייתי הומו, תצחק או לא - קרה לי משהו, ותאמין לי היו לי את האפשרויות האלו לפני כן בגדול ... מאותו יום נכנסת לי לנשמה... הילד שאני הכי אוהב... בחיים לא נהניתי כמו שאני יחד איתך," סיפר החרדי שתקף מינית לכאורה. אותו רב השליט גם טרור על חיי האישות עם אשתו.

■ ■ ■ הרב הזה אינו "הומו" - הוא פדופיל ואם הדברים יתבררו כנכונים הרי הוא פשוט סוטה.

18.09.16

ערוץ 10

משפחת חיון טוענת כי בקהילת "לב טהור" החרדית אשר ברחה לקנדה ומשם לגוואטמלה, לאחר שנחשדו בהתעללות בילדים, נמצא עוד ילד. דוד חיון מספר כי אחיו, עזר, הצטרף לכת החרדית לפני כשמונה שנים וחזר לפני כשנתיים מקנדה כשהרשויות שם פשטו על ביתם של חברי הכת. המשפחה שחששה שייעלם שוב אל הכת עם הילדים - הוציאה צווי עיכוב יציאה, אולם בית המשפט אישר לעזר לצאת מהארץ. עזר לא חזר וכך גם ילדיו. העדות של דוד חיון מצטרפת לעדויות נוספות של בני משפחה כאן בארץ שטוענים שקרובי משפחתם נמצאים בכת בגוואטמלה. בתגובה לטענות משפחת חיון על התעלמות הרשויות בישראל מהאזהרות החוזרות ונשנות, מסר משרד הרווחה: "עזר יצא מהארץ בערבות של מיליוני שקלים ולכן לא סביר היה לחשוב שלא יחזור."

19.09.16

ynet
ערוץ 10

שמונה מתושבי העיר בית שמש מואשמים בניסיון להטות את הבחירות. פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום כנגדם והם מואשמים בקשירת קשר להטיית תוצאות הבחירות באמצעות תעודות מזויפות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, התחזות, הצבעה שלא כחוק ועבירות נוספות. הנאשמים אספו באופן שיטתי תעודות זהות מאנשים שאינם מצביעים. תעודות זהות אלה הועברו לאחרים כדי שאלה יצביעו בקלפיות תוך התחזות לבעלי תעודות הזהות.

19.09.16

ynet

מגישת הטלוויזיה הילה קורח הגיעה לצילומים בשכונת מאה שערים בירושלים, עבור פרויקט חינוכי שלא קשור לעבודתה הטלוויזיונית. היא הגיעה בלבוש צנוע לשכונה, יחד עם צוות צילום ומאבטחים. כעבור שעה של צילומים התגודדו סביבם צעירים חרדים שביקשו מהם לעזוב את המקום. "ירקו עלינו וזרקו עלינו ביצים, הצעירים התגודדו סביבנו ולא נתנו לעבור. כשצילמנו בסמוך לישיבה בירושלים, התחילו לקלל אותנו, אבל החלטנו שלא ניכנע - בשלב מסוים הבנו שאי אפשר להמשיך לצלם ורק רצינו לצאת משם."

20.09.16

ערוץ 10

הרב שמעון אור, חתנו של אחד מראשי ישיבת הר המור, פרסם פוסט שבו טען כי ראשי הישיבה תומכים ומגנים על עבריין מין, אשר פוגע בתלמידי הישיבה: "לפני כעשרה חודשים פרסמתי פוסט בו התראתי על תרבות עבריינית של ראשי ישיבות שאינם מדווחים על פגיעות מיניות שנעשו בתוך ישיבתם, מכסים על עבריין מין שנמצא בקרבם, ומורים לנפגעים שלא להגיש תלונה במשטרה. לצערי מגמה זו ממשיכה ביתר שאת בראשותו של הרב עמיאל שטרנברג, ובשתיקתם של הרב טאו, הרב צוקרמן ובשיתוף פעולה של הרב מרדכי שטרנברג אף הוא ראש הישיבה."

24.09.16

ערוץ 10

אחד מנושאי הדגל של תנועת ש"ס במאבק נגד חילול השבת שנשא נאומים חוצבי להבות על חשיבות התורה, התגלה כצבוע לאחר שקלטות אודיו שלו שפורסמו העלו כי אדם זה חי חיים שונים ממה שהוא מטיף. בהקלטות ניתן למצוא כי הוא מודה בחילול שבת, שימוש בסמארטפון ואף רומז לקיום אורגיות עם לפחות זוג אחד נוסף. לטענתו של הבכיר, הוא נפל לניסיון סחיטה.

30.09.16

דה-מרקר

תעשיית הכשרות עולה למשק 3.4 מיליארד שקלים. המספרים האלה גבוהים מאוד, ומשקפים את חוסר היעילות של מערכת הכשרות. הם גם נובעים מניפוח ג'ובים ומשרות במועצות הדתיות השונות, שהן אלו האמונות, מטעם הרבנות, על שליחת משגיחי הכשרות והמפקחים. לצד זאת, נוצרה כפילות במשך השנים במערכת הכשרות. הכשלים האלה פוגעים באופן ממשי ביוקר המחיה, ומהווים כר נרחב לשחיתות ציבורית.

03.10.16

ynet
ערוץ 10
ערוץ 10

חסידי ברסלב שטסו לאומן השתוללו במטוס ישראייר. לידי חדשות 10 הגיע מכתב חמור של קברניט אל על שהטיס במהלך החג האחרון את אחת הטיסות לאומן - ובו הוא מתריע שאם המצב יימשך כך, מטוס יפול: "הדיילים חשו בריח גראס, חלק לא מבוטל של הנוסעים שתה שתייה חריפה מבקבוקים אישיים, השתכר, ובהתאם לכך התנהגותם. התחושה הייתה כמו טיסה במסגרת פרויקט 'הטסת עבריינים'. אני קובע חד משמעית - אם תופעות אלו ימשכו, חברת אל על תאבד מטוס עקב התנהגות שלוחת רסן זו," אמר הקברניט.

04.10.16

וואלה!

אלון שוהם, מנהל חפ"ק שגרירות ישראל בקייב-אומן, מספר כי "מדי שנה אנחנו מקימים משרד מיוחד לתקופת ראש השנה באומן," וזאת בגלל אירועי אלימות שפורצים בין החסידים לעצמם ובין החסידים לאוכלוסייה המקומית. "היו מספר אירועים שדרשו את עזרתנו כמו סכסוכים פנימיים בין חצרות אלימות והעניין הזה נמצא בתחקיר של המשטרה," אמר. "אני כשליח המדינה לא נכנס לאפיון הגורם האלים, היו מקרי אלימות בין מתפללים למקומיים, מקרי שוד של דירות מתפללים ומנגד ונדליזם של מתפללים ששכרו דירות והשאירו את הדירות הרוסות. היו מקרים של אלימות כלפי נשים מצד גורמים קיצוניים שלא רצו לראות בסביבתם נשים, סכסוכים עם בעלי בית מקומיים, מקרי שוד של מתפללים בידי מי שהתחזו לנהגי מוניות מורשים ועוד," הוסיף.

04.10.16

ynet

חסידי ברסלב השתלטו על מערכת הכריזה בטרמינל בשדה התעופה בקייב, שמיועדת להודעות ביטחון ומודיעין, והשתמשו בה לתפילות ושירים. ישראל שנכח בטרמינל סיפר לאחר מכן: "לאומן עולים מכל הסוגים ומכל המינים. המיעוט הזה, חלקו מגיע שיכור ומסומם, גורם בושה לכולם. המשטרה המקומית לא מתערבת כי הגעת המאמינים מכניסה להם הרבה מאוד כסף, אבל השם של מדינת ישראל נפגע מאוד. כשישבתי וחיכיתי לבורדינג, הרגשתי בושה גדולה."

04.10.16

ערוץ 10

תחקירן חדשות 10 יצחק חברוני תיעד במצלמה נסתרת את הקורה בהילולת החסידים של ברסלב באומן. קיום יחסי מין עם זונות, מכירה ושימוש סמים קשים, גניבה מהמקומיים, איומים ברצח והתפרעויות - הם הדברים המוצגים בכתבה.

08.10.16

ynet

לוחמי גדוד 'נצח יהודה' נקלעו להפגנת מחאה בירושלים בגלל חסימת הכביש במקום, שכללה הבערת פחים. החיילים הלבושים במדים צעדו, בלית ברירה, בין המפגינים. לפי עדי ראייה, המפגינים החרדים צעקו לעברם "ציונים החוצה", "געוואלד" ו"חרדקים", כינוי המשמש במגזר נגד צעירים חרדים שהעזו להתגייס לצה"ל. החיילים, מנגד, הגיבו בריקודים ובשירת "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה."

09.10.16

וואלה!

משפחת אריאל המתגוררת בביתה במושב החרדי תפרח שבנגב, סבלה מאירועי אלימות קשים, התנכלות וחרם - והכל רק משום שאב המשפחה, יצחק, העז להטיל ספק בהנהגת הישיבה המקומית. יצחק ביקש להתמודד בבחירות לוועד היישוב על מנת להעביר יותר כספים לשיפור התשתיות על חשבון תקציב הישיבה, שלטענתו היה מוגזם. התושבים במושב תפרח, הממוקם בין אופקים לבאר שבע, הינם חרדים המנהלים אורח חיים ליטאי אדוק וקיצוני. על פי התקנות במושב, אסור לנשים לשוחח בטלפון סלולרי ברחוב. בנוסף לכך, אסור לילדות, גם בגילאים נמוכים, לרכוב על אופניים והספסלים הציבוריים כבר מזמן נעקרו ממקומותיהם "בכדי שהמרחב הציבורי לא יהפוך למוקד בילוי." מי שהתווה והוביל את הקו הקיצוני הם אנשי ישיבת "תושיה". זו נחשבת למובילה בעולם הישיבות החרדי, בין היתר, בשל השמרנות במקום.

19.10.16

ynet
קשת

שוטרים הגיעו לרחוב הטורים בירושלים בעקבות דיווח על אירוע הקמת רעש. כשהשוטרים הגיעו למקום, עשרות חרדים הקיפו אותם ותקפו את השוטרים מילולית בשמות גנאי ואף פיזית. שוטר אחד נפצע באורח קל וחשוד אחד נעצר באירוע. אירוע דומה נרשם בעיר בית"ר עילית. סמוך לשעה 02:45 בלילה הגיעה ניידת משטרה לרחוב "דף יומי" בעיר, בעקבות תלונה על הקמת רעש. במהלך הגשת דוח לאחד מ-20 הצעירים במקום, החלו מספר נערים להתפרע ולהפריע לעבודת השוטרים וכן החלו לתקוף את השוטרים.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

09.09.16

ynet
וואלה!

הרב מאיר מאזוז, מבכירי הרבנים הספרדים במגזר החרדי ומי שהוביל את מפלגת יחד של אלי ישי בבחירות האחרונות, טען בשיעור שבועי בצאת השבת, כי קריסת החניון ברמת החייל בתל אביב, שגבתה את חייהם של שישה בני אדם, ופיצוץ הלוויין הישראלי "עמוס 6" - שניהם אירועים שהתרחשו בגלל חילול שבת.

09.09.16

ynet

בבתי ספר ממלכתיים-דתיים חולק יומן גזעני תחת השם "יומן ערכי - חברתי". ביומן מוצגים מי שאינם יהודים כנחותים, עולי אתיופיה הוצגו כמי שבאו לארץ מהמדבר, החילונים מוצגים כבורים.

14.10.16

ynet

רבני בית דין ליטאי אסרו על "כהנים" חרדים להמריא מנתב"ג, וזאת כי הטיסות עוברות מעל בית העלמין בחולון, ולכן הוציא בית הדין הוראה לפיה הם חייבים לצאת לחו"ל מחיפה. הסיבה לאיסור נובע מההלכה לפיה קבר מטמא את כל מה שנמצא מעליו, ולכן אם מטוס ובו כהן חולף מעל בית קברות, הכהן יהיה חשוף לטומאת מת.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

02.10.16

דה-מרקר
קשת

משרד החינוך מממן הרצאות דתיות ולימודי דת בבית הספר הממלכתיים, בעוד שלימודי העשרה אחרים אינם ממומנים, ולכן בתי הספר מעדיפים לחסוך והוצאות ולתת עדיפות לתכני דת.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי