אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 147: מאי-יוני 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

ח"כ ניסן סלומינסקי: "אם יש לקונה במשפט, נלך לפי העברי"
מאז מינוי ליצמן: מענקי משרד הבריאות למוסדות חרדיים זינקו
ישראל 2016: שליש מילדי הגן - חרדים
"מסריח, נאצי": כבאי ירושלים לא נלחמים רק באש בשכונות החרדיות והערביות
עלונים במגזר החרדי השוו בין גיוס לצה"ל לאושוויץ: "השוואות חמורות, צריך לגנות אותם"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

08.05.16

כלכליסט

מפרויקט "מפתח התקציב" של הסדנה לידע ציבורי, שאיגד את נתוני התמיכה הממשלתית בין 2010 ל-2015 בחלוקה למשרדי ממשלה וארגונים נתמכים, עולה כי מענקי התמיכות של משרד הבריאות לבתי חולים וארגונים המזוהים עם המגזר החרדי עלו משמעותית ב-2015 לאחר כניסתו של השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) למשרד. זאת בזמן שסך מענקי התמיכה של המשרד לבתי חולים, עמותות ורשויות ירד משמעותית ביחס ל-2014. בין המוסדות הנהנים מהכספים ניתן למצוא מוסדות בעלי מובהקות חרדית: בתי החולים לניאדו בנתניה ומעייני הישועה בבני ברק, בית החולים שנוסד על ידי האדמו"ר מקלויזנבורג הרב יקותיאל יהודה הלברשטם ז"ל והמופעל על ידי עמותה, עמותת רפואה וישועה של חסידות גור, עמותת בית חם - תורה עם דרך ארץ ועוד. ממשרד הבריאות נמסר: "אין לשר או בא כוחו כל נגיעה או השפעה בנושא."

16.05.16

News1

בכינוס שעסק במשפט העברי, דנו חברי הפאנל בדבר מקומו של המשפט העברי בזמננו. בין משתתפי הפאנל היו: ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, פרופ' ידידיה שטרן, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן וסגן יו"ר המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר יעקב חבה, סגן דיקן והמנחה האקדמי של הכינוס. ח"כ ניסן סלומינסקי טען שצריך להכניס את המשפט העברי בדרך של ייעוץ לשופטים.

19.05.16

נענע10
דה-מרקר

כחלק מההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות, הממשלה עשויה לבטל או לשנות את החוק (שמעולם לא נאכף) לפיו על בתי הספר החרדיים ללמד לימודי ליבה, אחרת לא יקבלו תקצוב.

17.06.16

הארץ
הארץ

ועדת השרים לחקיקה הפילה הצעת חוק של שלושה חברי כנסת מ"יש עתיד", אשר מבקשת להסדיר תחבורה ציבורית בשבת בשטחן של רשויות מקומיות ובכבישים בין עירוניים.

■ ■ ■ הערה: שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הודה כי השיקול למניעת תחבורה ציבורית הוא איננו מקצועי ומונע משיקולים פוליטיים בלבד (News1). חלילה, שלא יגיד מפורשות שזו כפיה דתית - הוא פשוט פוחד על כסאו.

24.06.16

קשת

שר החינוך, נפתלי בנט, אישר תקנות המחדשות מתן מענק הבטחת הכנסה, בסכום של 1,040 שקל בחודש, לכ-10,000 אברכים ממשפחות המוגדרות נזקקות. כ-5000 סטודנטים נזקקים יקבלו גם הם מענק, אם הם עומדים בקריטריונים וזאת לאור העובדה שהמהלך נפסל פעמים בבג"ץ לאור אפליית הסטודנטים. המהלך של בנט ותזכיר החוק של האוצר באים לאחר אישור של תוספת אחרת, בסכום של 155 מיליון שקל, לישיבות החרדיות. גם תוספת זו היא בהתאם להסכם הקואליציוני שעליו חתמו כל המפלגות החברות בממשלה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

07.05.16

ynet

המכון החרדי למחקרי מדיניות פרסם נתונים לפיהם שליש מילדי הגן הם ילדים חרדים, ורבע מכלל הילדים במערכת החינוך הם חרדים. עוד עולה כי כשליש מהתלמידים החרדים לומדים בערים מעורבות אך נמצאים במערכת חינוך חרדית הנפרדת מזו הכללית. החוקרים מציינים כי למצב בו שליש מהילדים היהודים הם חרדים, ובבירה פי שניים מכך, ישנן משמעויות ארוכות טווח, והוא עתיד לעצב את המרחב הציבורי ולהשפיע על הפוליטיקה והכלכלה הישראלית.

25.06.16

וואלה!

עיריית בית שמש תפסיק את המימון לשבט הצופים בעיר וכעת הוא נמצא בסכנת סגירה חרף הבטחה להמשיך במימון עד תום כהונתו של ראש העירייה משה אבוטבול ב-2018. הסיבה להפסקת המימון היא התחרדות העיר. יותם וינטרוב, יליד בית שמש וממובילי המחאה: "אני לא רוצה להיכנס לעניין ההתחרדות אבל זה משפיע. ראש העיר והאחראי על החינוך חרדים וזה לא מעניין אותם, את הכסף הם צריכים לקמחא דפסחא."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

29.04.16

נענע10

אוניברסיטת בר אילן אוסרת על סטודנטיות לשיר בטקס יום השואה. חדשות 10 פנו לאחראי הטקס, הרב שלמה שפר שאמר: "אם היא רוצה לנגן איתנו זה בסדר גמור. לא רצינו להיכנס לכל המחלוקות, וכך אנחנו נוהגים באוניברסיטה."

05.05.16

נענע10

"בעוז רוחם" ארגנו טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל באוניברסיטת תל אביב, והחליטו שלא לאפשר לנשים לשיר בטקס כדי "לא לפגוע" בחלק מהמשפחות השכולות. בטקס שנערך תחת חסותו של משרד החינוך, ישתתפו הזמרים שלומי שבת, ישי ריבו ונתן גושן - אך אף לא זמרת. הפקת "בעוז רוחם" מודה בהדרת הנשים וטוענת כי: "ההחלטה לשבץ זמרים גברים נועדה למנוע פגיעה בחלק ממשתתפי הטקס והמשפחות השכולות. זהו יום של איחוד ולא של פירוד."

■ ■ ■ עדכון: לאחר פרסום הדברים, הודיעו הנהלת האוניברסיטה והפקת "בעוז רוחם" כי הזמינו את הזמרת סיון שקד לשיר את ההמנון בטקס (נענע10).

22.05.16

קשת

תכנית "עולים על ב" בהגשת הכתבת הצבאית של 'קול ישראל', כרמלה מנשה, חשפה כי אסרו על חיילות ומפקדות אשר משרתות בבסיס הטירונים 'מחנה 80' להיכנס למבנים המיועדים לכלל החיילים בבסיס כאשר טירונים חרדים נמצאים בהם - למשל, שק"ם או נשקייה. כאשר חיילות חזרו לבסיס בהסעה ייעודית, הטירונים החרדים עלו לאוטובוס בעוד שאת החיילות הורידו ממנו ואילצו אותן להמתין כשעה בשמש הקופחת עד שהאוטובוס יחזור. תגובת דובר צה"ל: הקצין הפעיל שיקול דעת מוטעה. בעקבות המקרה יחודדו הנהלים לכלל המפקדים בבסיס.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.05.16

ynet
נענע10
וואלה!
וואלה!

מאות חרדים הנמנים על הפלג הירושלמי, זרם חרדי-ליטאי שמנהיג הרב שמואל אוירבך, יצאו להפגין במספר מוקדים: בצומת הרחובות בר אילן ושמואל הנביא בירושלים, בבית שמש ובאזור צומת אלעד, כנגד דרישת השלטונות לגייס סרבן גיוס שטען כי הוא חרדי בזמן שנתפס ע"י שוטר כאשר סירב לשלם לנהג מונית בעת בילוי באילת. אחד מהחרדים השתמש בילדים ובעגלות ילדים על מנת לחסום כביש.

08.05.16

ynet

מעט לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, הופץ סרטון שהוא "מצגת זיכרון" לבני המגזר המשרתים בצבא - 'חללי צה"ל שנפלו לצבא השמד'. בסרטון מוצגות תמונות של חיילים חרדים וברקע מתנגן שיר קינה.

15.05.16

וואלה!

חדשות וואלה! חושף את חגיגת הג'ובים של יו"ר מפלגת ש"ס, אריה דרעי. מאז חזר דרעי לחיים הפוליטיים לפני כארבע שנים, הוא מינה שורה של קרובים אליו ושל בכירים נוספים בש"ס. בין המקורבים ניתן למצוא את: חנה אילוז, מחותנתו של דרעי, חנה בן נאים, אחותו של דרעי, דוד כהן, אחיין של יפה דרעי, אשתו של דרעי, אפרת כהן, בתו של רב העיר באר שבע יהודה דרעי, אחיו של השר דרעי, אביחי יוסף, בנו של הרב דוד יוסף, ונחשב ידידו של דרעי, ינון אזולאי, בנו של השר לשירותי דת. מפלגת ש"ס הגיבה בכך שהיא לא מוצאת פסול במינויים הללו.

17.05.16

ynet

בית המשפט השלום בירושלים גזר על גונן חדד, שהוגדר כ"מפקד משטרת הצניעות" והנאשם היחיד בפרשת "משמרות הצניעות" שבבית"ר עילית, עונש קל במיוחד - שלושה חודשי עבירות שירות. במהלך הפרשה נחקרו מספר חשודים באזהרה, ביניהם ראש העירייה, מאיר רובינשטיין, אולם נגדם לא הוגש כתב אישום. פרשת "משמרת הצניעות" נחשפה לפני כשלוש שנים ובה חרדים תקפו ואיימו על צעירים וצעירות בעיר בית"ר עילית, כי לדעתם של התוקפים הללו לא ניהלו אורך חיים "חרדי" מספיק. השופט איתן קורנהאוזר שדן בתיק, ציין בהחלטתו לקבלת הסדר הטיעון כי "בטרם נשמעו הטיעונים לעונש, התקבלו תסקירי שירות המבחן, שפירטו את נסיבות חייו הקשות של הנאשם, התרשם מדפוסי אלימות מרובים - ולצד זאת מוכנות הנאשם להשתלב בהליך טיפולי."

17.05.16

קשת
ynet
וואלה!

רב ומשגיח ישיבה מוכר ומוערך בקהילה החרדית אנס וביצע מעשי סדום ומעשים מגונים, לכאורה, מאות פעמים, בשלוש קטינות אחיות שהיו קרובות משפחתו. כתב האישום מייחס לו אינוס שלא בהסכמה חופשית, אינוס במרמה, מעשה סדום שלא בהסכמה, מעשה מגונה בקטינה בת משפחה שטרם מלאו לה 14, ועוד. בכתב באישום נכתב: "הנאשם ניצל את גילה הרך של א' וכן את מעמדו המשפחתי והתורני הנחשב והמכובד בקהילה ובעיני משפחתה של א'. הנאשם ניצל את עובדת היותו תומך כלכלי במשפחתה תוך העצמת תחושת התלות והחובה של א' כלפיו. ככל שהלכה ובגרה, הוסיף הנאשם והשתמש כלפי א', בנוסף לכל אלה, בשורה של מצגי מרמה, כזבים ומניפולציות, לרבות אסמכתאות הלכתיות לכאורה לפיהם המעשים המיניים לא רק שאינם אסורים אלא אף מהווים קיום מצווה, טענות כי המעשים המיניים הם מרפא למחלותיו וכי בריאותו ואף חייו תלויים בכך."

21.05.16

נענע10
ynet

ילד בן 17 אנס על פי החשד ילד בן 13 כאשר זה עשה את דרכו מבית הכנסת. על פי גרסת הילד הנאנס, החשוד גרר אותו לסימטה, היכה אותו ולאחר מכן אנס אותו. החשוד יובא מחר לדיון בבית המשפט בנוגע להארכת מעצרו.

22.05.16

ynet

רב העיר ראשון לציון דוד וולפא ועורך דינו יוסי פאר הואשמו בהטרדת עד, המפקח נתנאל ברזילי. האחרון הגיש תלונה במשטרה בשנת 2009 על כך שהרב ביצע עבירות פליליות, וכתגובה הרב עיכב חתימה על תעודות כשרות שהנפיק, עד אשר יבטל את תלונתו. עוד רצה אותו רב שהמפקח יכתוב מסמך "סולחה" שיועבר למשטרה, ובו יצהיר כי "הידיעות אשר הועדו נגד הרב וולפא במשטרת ישראל נבעו מטעות וכבר בחקירה הוכח שאינן נכונות. אני מתנצל ומבקש את סליחתו של הרב." עוד אמר הסניגור כי חתימה על המסמך האמור "תקרב את המשיח בעשר שנים."

25.05.16

וואלה!
nrg

מדורות ל"ג בעומר כילו, ככל הנראה, מאות דונמים בירושלים. בשיחה עם חדשות וואלה! סיפר גידי בשן, יערן קק"ל בהרי ירושלים, כי משעות הבוקר ועד שעות הצהריים עסקו צוותים וכבאיות של קק"ל בכיבוי כ-20 שריפות קטנות שפרצו כתוצאה ממדורות ל"ג בעומר שלא כובו. חלק גדול מהן בשכונות דתיות וחרדיות.

25.05.16

וואלה!

אנשי מכבי אש והצלה סופגים עוינות ואלימות בשכונות החרדיות והערביות בירושלים כאשר הם באים לבצע את מלאכתם. קרו מקרים שכבאי אש ואנשי הצלה אושפזו עקב תקיפות אלה.

27.05.16

נענע10
וואלה!
קשת

תושב נתיבות, חבוש בכיפה לבנה, נעצר בחשד לביצוע מעשה מגונה בילדה כבת 6 במרכז העיר. הוא תועד ע"י עובר אורח שתיעד את האירוע במצלמתו. שני עוברי האורח הזעיקו בדחיפות את כוחות המשטרה למקום ובתום מרדף קצר הוא נעצר ונלקח לחקירה.

29.05.16

נענע10

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז על אפרים שרייבר בר הסגרה להולנד. שם, על פי החשד, פגע מינית בילדים בשעה ששימש כמורה בבית הספר היהודי הקהילתי לילדים "חיידר" שבאמסטרדם.

29.05.16

כלכליסט
כלכליסט

הבנקים בישראל דורשים מהגמ"חים (קופות גמילות חסדים) שמחזיקים אצלם חשבונות, שיסדירו את מעמדם או יעזבו, זאת מתוך חשש מחקירות בארה"ב אשר עלולות לגרום לבנקים להיות שותפים, לכאורה, בסיוע להלבנת הון או העלמת מס, שעלולה לגרור קנסות של מאות מיליוני שקלים. קבלת אישור מרשות המסים עלולה להרתיע רבים מהגמ"חים, שכן היא תחייב להיכנס למערכת של רשות המסים ותחשוף אותם לביקורות של הרשות.

04.06.16

הארץ
ynet
News1
כלכליסט

בכיר בעיריית ראשון לציון המכהן כיום כחבר מועצה, חשוד כי פעל לקבל הסמכה לרב מבלי שעבר את הבחינה הנדרשת. יחד עמו עוכבו לחקירה גם בכיר במחלקת בחינות והסמכה ברבנות הראשית, וחשוד נוסף, בגין חשד לעבירות שוחד ומרמה. מעורבים נוספים נחקרו בשבועות האחרונים.

06.06.16

קשת
וואלה!

בעדה החרדית מהליכים איימים על אלי אדלר, חרדי הפועל לגיוס ושילוב חרדים בחברה. לדבריו, שמו הופיע בחוברת "הציידים" המפורסמת - ומאז הוא מוטרד באופן קבוע. "אתה זבל מסריח, חמור. תדע לך שהיום בלילה אתה מת," "אמן תמות ותיחנק, אתה והילדים שלך שתישרפו באש. חנק והרג וסקילה ושריפה, שישחטו אותך," הם האיומים המפורשים שקיבל הפעיל.

06.06.16

נענע10

חסידי ברסלב איימו על חייו של יום טוב חשין, חסיד לשעבר של הרב אליעזר ברלנד, לאחר שהעיד נגדו במשטרה. בהודעה בקבוצת וואטסאפ של חסידי הרב ברלנד, שחשוד בעבירות מין כלפי נשים, ומופנית כלפי יום טוב חשין נכתב: 'להכניס אותו לתוך שקית שחורה של זק"א ולזרוק את גופתו בים,' 'הוא פחדן, למי שמכיר אותו, זקוק לטיפול עשרת אלפים,' וגם 'שן תחת שן, עין תחת עין.'

16.06.16

ynet

יואל אוברלנדר, חרדי כבן 35, תושב העיר מונסי שבמדינת ניו יורק, הואשם בהטרדה מינית של נוסעת שישבה לידו בטיסת "אל על" מתל אביב לניו ג'רזי. על פי תלונתה של הנוסעת, הוא נגע לה בחזה בזמן שניסתה לישון. החרדי הורשע בעבר בשני מקרים של הטרדה מינית של קטינים.

20.06.16

ynet
נענע10

חוברת שהופצה בישיבות חרדיות - ניסתה להניע חרדים צעירים מלהתנדב לשירות בצה"ל ע"י השוואת תהליך המיון בבקו"ם לתהליך המיון באושוויץ. בחוברת, החיילים המגייסים נקראים "אפסים", וניתנים "טיפים" כיצד להשתחרר מהגיוס.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

09.05.16

קשת

משרד החינוך בראשות נפתלי בנט תומך בפרויקט שבמסגרתו נקראים בחורי ישיבה "לאמץ" את חללי צה"ל. במודעה של הפרויקט נכתב: "חיילי צבא ההגנה לישראל מהווים את המגן הפיזי על מדינת ישראל ותושביה, כהשלמה לכך מהווים בחורי הישיבות את המגן הרוחני. כדי לחזק את הקשר בין הכוחות הוקם פרויקט שבו כל בחור ישיבה 'יאמץ' את אחד הלוחמים שנפלו..."

09.05.16

נענע10

קבוצה של חרדים וגם חילוניים הגיעו לבית העלמין בבני ברק כדי לערוך שם טקס זיכרון שיזם יעקב וידר, יו"ר המטה החרדי בליכוד, ולציין את את תרומתם של החיילים החרדים שהתגייסו ונפלו במסגרת השירות בצה"ל. לטקס התפרצו חרדים אחרי שמחו על קיום הטקס והאשימו שעורכי הטקס רוצים למחוק את החרדים. יעקב וידר הזמין רבנים להשתתף בטקס אבל אף אחד מהם לא הגיע.

27.05.16

ynet

אריאלה שטרנבך, כתבת ynet, הפקידה את גופה בידי רבנים ורבניות אשר "מסירים עין הרע". בכתבה היא מראה את השיטות שבהן אותן רבנים ורבניות פועלים.

■ ■ ■ הערה: אין מה לומר. פראיירים לא מתים, גם לא מעין הרע.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

29.05.16

נענע10
ynet
קשת
נענע10

תינוק נשכח ברכב ומצא את מותו בעקבות השהייה בחום. דודו של התינוק מצד האם, יעקב ישראל, אמר על המקרה: 'אנשים לא מבינים, אנשים חסרי דעת,' והוסיף: 'הם לא מבינים שדברים כאלה יכולים לקרות, כי זו גזירה מהשמיים. כשגזירה נגזרת זה פשוט מגיע ולא שואלים שאלות.' עוד אמר: 'הוא החנה בכביש ראשי, ליד תחנת אוטובוס, תמ"א 38, אנשים עוברים ושבים, ואף אחד לא ראה. למה? לא שואלים שאלות.' האב, יצחק וינגוט, התראיין לרדיו "קול חי": 'השם ניחם אותי. אבא שנותן לילד שלו סטירה, נותן לו אותה עם ליטוף ואהבה. השם האיר לי את העיניים לראות את הליטוף שלו בתוך הסטירה שקיבלתי.'

30.05.16

ynet

שני תינוקות נדבקו בנגיף ההרפס לאחר שעברו את הטקס "ברית מילה". הנגיף עלול להיות קטלני: "נגיף ההרפס יכול לגרום לזיהום עורי, אבל גם לזיהום מפושט, לדלקת קרום המוח ואף למוות," אמר ל-ynet ד"ר אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות ממרכז שניידר לרפואת ילדים. הורי התינוקות סיפרו כי המוהלים השתמשו בשאיבת דם באמצעות מציצה מהפה, וכך ככל הנראה, הדביקו את התינוקות בנגיף המסוכן.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

08.05.16

קשת

משרד החינוך בבריטניה וגם בית המשפט אסרו על בית הספר החסידי "בית אהרון", המלמד 342 בנים בגילאי 3-13 בשכונת סטמפורד היל שבלונדון, לקלוט תלמידים חדשים, לאור סירובו של בית הספר ללמד על קהילת הלהט"ב, ואף כיסה תמונות של נשים הלובשות שרוולים קצרים. השופט בריין הצהיר שללא תוספת הלימוד החדשה, התלמידים לא יוכלו להשתלב "בחברה הבריטית המודרנית, הנשענת על גיוון ושותפות הדדית, נישואים חד-מיניים, משפחות חד-מיניות וקבלה כלפי האוכלוסייה הטרנסג'נדרית." בנוסף לכך, השופט שיתף שהוא מאמין כי "הילדים החסידיים זכאים לרכוש השכלה זהה לזו שמציבים בתי הספר העצמאיים."

■ ■ ■ הערה: בקרוב אצלנו? רק כשיבוא "המשיח". עד אז אפילו מתימטיקה ואנגלית לא.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי