אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 146: מרץ-אפריל 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

חשיפה ראשונה: כמה עולה הדת למדינה
הפסידו בעליון: בעלי המכולות בירושלים יחויבו לסגור בשבת
מערימים קשיים על חילונים לקנות דירות: כלכליסט, כלכליסט, ynet
הדרת נשים בשדרות: ההשתתפות בטקסים לאומיים - לגברים בלבד
תיעוד: כך משתיקים תלונה ב"מאה שערים"
תיעוד: נער נפצע אנושות לאחר שנדקר "בגלל שחילל שבת"
האב שהתעלל במשפחתו נשלח למאסר ממושך - נשותיו פתחו במאבק לשחרורו מהכלא
בני ישראל יצאו ממצרים? מה אומרים החוקרים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

29.02.16

כלכליסט

הרבנות הראשית עלולה לפגוע ברפורמה להורדת יוקר המחיה שיכול לרדת בעזרת יבוא מקביל של מוצרי מזון. כאשר יבואן ישראלי רשמי מייבא מוצרי מזון מספקיות מזון בחו"ל, שמייצרות מזון כשר בהשגחת הרבנות באותו המקום, הוא מקבל את תעודת הכשרות יחד עם מוצריו והרבנות הראשית מאשרת את כשרות המזון לפי תעודה זו. כאשר יבואן שאינו רשמי רוצה לייבוא מוצרי מזון, הוא לעתים רוכש סחורה זו מצד שלישי וממנו הוא אינו מקבל תעודת כשרות. במצב זה הרבנות איננה מאשרת את כשרות המזון למרות שהיא בהחלט תאשר אותו מוצר מזון מיבוא רשמי. כתוצאה מכך הרבנות עלולה להעלות את יוקר המחיה ולהפריע לתחרות.

10.04.16

קשת

אתר קשת 'מאקו' בשיתוף עמותת "ישראל חופשית" הפועלת לקידום חופש דת וחופש מדת, עברו על תקציב המדינה של 2016 ובקשו למצוא מהי כמות הכספים המועברים עבור שרותי דת שונים ומשונים. זו הייתה משימה מאתגרת כי למשרד לשירותי דת מוקצים חלקיק מסך התקציבים המתועלים למימון מפעלי הדת השונים, ואלה רבים מאוד. בסופו של הדו"ח התגלה כי העלות הכוללת של הדת בישראל תגיע ב־2016 לכ-8.7 מיליארד שקל.

12.04.16

דה-מרקר

משרד האוצר מבקש לחלק את עודפי התקציב של שנת 2015, בסך של 14.3 מיליארד שקל, על פני 36 העברות שונות. לצורך כך, סך 95 מיליון ש"ח יועדו למוסדות חרדיים. מקורות בכנסת אמרו אתמול כי ההעברות התקציביות למוסדות החרדים נועדו בין השאר לרצות את גפני, כדי שלא יעכב את העברת יתר העודפים. להערכתם, לא מן הנמנע שבסבב הבא של הגשת פניות תקציביות לוועדת הכספים יועברו כספים לחרדים.

17.04.16

כלכליסט

בעלי המרכולים הפסידו בעתירתם כנגד החלטת העירייה לאכוף סגירת עסקים בשבת, וזאת לאחר שפנו לבית המשפט לעניינים מנהליים וזה דחה את בקשתם. השופט העליון עוזי פוגלמן צידד בכפיה הדתית הזו כי, לטענתו, היא "הדרגתית".

23.04.16

ynet

תושבים מבאר יעקב, שהוזמנו ע"י העירייה ל"קרקס" לילדים והורים במהלך חופשת חוה"מ פסח, נדרשו לשבת תוך הפרדה בין המינים. בעיריית באר יעקב אומרים כי המחלקה התורנית אחראית לאירוע וכי טעות גרמה לכך שלא פורסם מראש שהאירוע התנהל בהפרדה בין גברים לנשים. דובר מועצת באר יעקב מסר בתגובה: "כפי שיש לחילונים שפע פעילויות תרבות, ספורט וכדומה, המחלקה הזו דואגת לפעילות תרבותית לקהל הדתי/חרדי. ההבדל הוא שבדרך כלל הקהל הדתי מנוע בשל אמונתו מלהשתתף וליהנות משלל הפעילויות המיועדות לקהל חילוני, ואילו הפעילויות של המחלקה התורנית פתוחות בפני כולם. באר יעקב ידועה ביחס הסובלני ובחיי השיתוף בין חילונים לדתיים."

■ ■ ■ הערה: המקרה הזה ועוד רבים אחרים שהיו, מוכיחים שהקהל החילוני הוא זה שמנוע (בכוח הזרוע הדתי) משלל פעילויות בעוד שהקהל הדתי עושה ככל העולה על רוחו.

24.04.16

הארץ

ילדות לא הורשו ללבוש בגדי ים בפארק "חוות אתגרים", שפועל בחופשות בתחומי בית הספר "הכפר הירוק", בעוד שילדים הורשו לגלוש בתחתונים או בגד ים. שגיא בר נוי, מנהל "חוות אתגרים", ל"הארץ": "ההחלטה להכניס מגלשת מים התקבלה ברגע האחרון בשל מזג האוויר החם, לכן לא היה לנו זמן לעדכן את המידע שלנו באינטרנט." בר נוי הוסיף כי "זה לא חוף ציבורי ואנחנו מקפידים על שמירת צניעות," והדגיש ש"אין לזה כל קשר לדת." הוא אמר שהנושא אינו קשור לדת, אבל עדות ראיה ספרו כי ילדים הורשו להסתובב בתחתונים בעוד שילדות לא הורשו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

13.03.16

כלכליסט

במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן" בעיר לוד, שבה מחיר דירות אמור להיות נמוך בעשרות אחוזים ממחירן של דירות דומות בשוק החופשי באותה העיר וגם פתוח לכל האוכלוסיות, שווקו דירות בשכונה שאופייה חרדי ולכן סביר להניח שבסופו של דבר מי שיתגוררו בדירות העתידיות יהיו חרדים ודתיים שומרי שבת. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "המכרזים פתוחים בפני כולם" ומעיריית לוד נמסר כי רק מחצית מהקרקע בשכונה נמצאת בידי יזמים חרדים.

■ ■ ■ הערה: האם יש מי שמאמין שקבלנים חרדים לא יעדיפו קונים חרדים?

13.03.16

קשת

רשת ספריות העונה לשם "כותר ראשון", שמפועלת ע"י עיריית ראשון לציון, אוסרת על חילוניים להיכנס בימי רביעי בשערי הספרייה "כותר ראשון - השקמה" כחלק מ"פיילוט". הספרייה ממוקמת בתך מבנה בית הספר מקיף ח' במערב העיר. בימי רביעי ישנו מאבטח שמונע מחילוניים להיכנס לספריה.

14.03.16

כלכליסט

בדיקה מעלה שוב (כלכליסט) כי דירות בתוכנית "מחיר למשתכן", שאמורה לפנות אל כל קהלי היעד, נמצאות במרכזי דיור של חרדים ועל כן חילוניים ושאר אוכלוסיות, למעט דתיים, לא יכולים לרכוש שם דירות בפועל בלי שהשכנים יכפו עליהם את אורחות חייהם.

26.03.16

ynet

תושבים חילונים שביקשו לשכור דירה בגבעת שמואל - גילו כי קיימת תופעה שבה משכירי הדירות אינם רוצים להשכיר לחילוניים דירה. אורי (שם בדוי) סיפר: "התחושה היא שמתנהלת פה מחתרת דתית עם הרבה חיוכים. לא רוצים שחילונים יעזבו, אבל מצד שני לא משכירים ולא מוכרים להם. לא האמנתי שזה המצב, עד שזה קרה לי." תחקיר ynet בנושא הראה כי יש אמת בסיפור של אורי.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

19.04.16

נענע10
הארץ

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בעיר שדרות, לא יכללו שירת נשים וילדות כלל. מנהלי הטקס קיבלו הנחייה חד משמעית מהעירייה: "נשים וילדות לא מורשות לשיר בטקס." האחראים על הטקס נדהמו והודיעו על התפטרותם מהובלת הטקס, אך מסתבר שזו אינה הפעם הראשונה שאירוע כזה קורה בעיר הדרומית. אירוע כזה כבר קרה שם בעבר, לזמרת צעירה ומבטיחה בשם אדר סברי, זמרת שנולדה וגרה בשדרות. לימור כהן, מנהלת מתנ"ס שדרות, אמרה בתגובה לכתבה: 'יש אנשים שזה מפריע להם, זו הנחיה ולא הנחתה לאף אחד. אני חושבת שאם אנחנו כמתנ"ס משרתים את כלל הציבור, אנחנו צריכים לתת את הדעת גם על רגישויות.'

■ ■ ■ הערה: המחשבה על קול האישה כאיבר מין הוא לא "רגישות" אלא סטייה. לאחר מספר ימים, הודיעו בעיריית שדרות ששירת נשים תהיה יחד עם גברים (נענע10).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

06.03.16

ynet

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, סיפר בדרשת השבת כי אביו (עובדיה יוסף) נהג לאסור על ילדיו (וגם עליו, על יצחק יוסף כילד) להיפגש עם משפחתו מצד החילוני שלה. הוא קרא ל"שומרי הצוות" למנוע מילדיהם מפגשים עם בני משפחה חילונים או מסורתיים, ואף למנוע כל היכרות עמם - זאת מחשש כי יושפעו מהם לרעה מבחינה רוחנית. לדבריו, אין לחשוף כלל את הילדים שומרי המצוות לאורח חיים הכולל "ניבולי פה וטלוויזיה", שמא "יתקלקלו" ויגדלו להיות "שבאבניקים" - נערי שוליים חרדיים.

19.03.16

ynet

לצורך לימוד ילדי כיתה א' במגזר הדתי-חרדי, נכתב בספר הלימוד שיר פוגעני וגזעני המציג את קהילת יוצאי אתיופיה כ"כושים משונים". "השנה לכושיות משונות אנו מחופשות" ו"כל הדרך בכושית פטפטו" - אלו הציטוטים המופיעים בספר שאושר ע"י משרד החינוך. בשבוע שעבר שלח מנכ"ל עמותת טבקה, פנטהון אספה-דויט, מכתב לשר החינוך נפתלי בנט ודרש להסיר את הספר: "מדובר בספר הנגוע בגזענות בוטה, פוגענית ומכוערת, שאין לה מקום במדינה יהודית-דמוקרטית."

03.04.16

נענע10

תחקיר של חדשות ערוץ 10 מגלה כי הזרם הדתי מעתיק את דרכי הפעולה של הזרם החרדי כשזה נוגע לקבלה למוסדות לימוד נחשקים בחינוך הממלכתי דתי (הרשמי). בדיקת חדשות 10 מעלה כי למצב הסוציו-אקונומי של המשפחה, כמו גם למוצא העדתי, השפעה על סיכויי הקבלה לבית ספר יוקרתי בחמ"ד. כאשר הילד בא ממשפחה אמידה ואשכנזית, יש לו סיכויים טובים יותר להתקבל ע"ח ילד ממשפחה ספרדית בעלת מעמד סוציו-אקונומי נמוך.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.02.16

קשת

חרדים רגמו חייל חרדי מחיל האוויר באבנים, כאשר הלך עם בנו ברחוב באשדוד, לאחר שחשדו בו שהגיע לשכונה במטרה לגייס חרדים לצבא. בשכונה סמוכה לזו שהחייל הותקף בה, תקפו חרדים לפני כשלושה שבועות לוכדי עריקים של המשטרה הצבאית שהגיעו לבצע מעצרים של משתמטים.

28.02.16

הארץ

ועדת החוקה בכנסת תדון בהצעת חוק של מיכל רוזין ממרצ, שעליה חתומים חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, שלפיה יחסי מין בין איש דת למאמינים תיחשב עבירה פלילית. עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, שהשתתפו בגיבוש החוק, מסרה: "רבנים ואנשים בעלי סגולות רוחניות מייצרים תלות גדולה של מי שפונה אליהם, לרוב בשעת מצוקה... יש חשיבות לעודד תלונות כאלו כדי שאותם כוהני דת המנצלים את סמכותם כדי לפגוע במאמיניהם ייענשו וייתנו את הדין."

03.03.16

קשת

אישה חרדית מחסידות ברסלב פנתה למספר רבנים, כולל לראש החסידות (לפני שנמלט מהארץ בגין אישומים על הטרדות מיניות כנגדו), לאחר שבעלה החרדי ביצע מעשים מגונים ופדופילים בבנותיהם המשותפות, וספרה על המקרה. במקום שהרבנים יפנו ישירות למשטרה או ייעצו, לפחות, לאישה לפנות למשטרה, הם גלגלו את האשמה על האישה: "אני חושב שאת צריכה להיות אתו יותר, לתת לו יותר," "הוא לא יעשה זאת יותר," "בן אדם אוכל בבית. אם הוא לא אוכל מספיק בבית, הוא הולך לאכול במסעדה בחוץ." כאשר האישה החליטה לפנות למשטרה, תלונתה לא הבשילה לכתב אישום כי הבנות לא היו מוכנות להעיד כנגד אביהן.

06.03.16

כלכליסט

המאבק בהון שחור שמקודם בימים אלה בכנסת - נתקל בהתנגדות קשה מצד המפלגות החרדיות, בגיבוי ח"כים מהליכוד. לפי הצעה, רשות המיסים תבקש מידע על אזרחים אשר היא חושדת בהם בהעלמת מס, אולם היא תצטרך לעבור שני מנגנונים לפני קבלת המידע, וגם אז פקידי השומה וחוקרי הרשות יקבלו את פרטי בעלי החשבונות שיש בהם פוטנציאל להעלמת מס של יותר מ-100 אלף שקל. מבקריו של גפני טוענים לעומת זאת כי הוא דואג בעיקר למגזר שלו, מחשש שיש בו שיעורים גבוהים יחסית של הכנסות לא מדווחות. גפני אומר שהתנגדותו היא בעקבות פגיעה בזכויות אדם.

■ ■ ■ הערה: רק זכויות אדם הם בראש מעייניו של גפני. השאלה היא מיהו אדם.

07.03.16

ynet

שלושה מקרים שונים של הזנחת ילדים התגלו ביום אחד שרבי בבית"ר עילית החרדית. במקרה אחד, פעוטה נשכחה ברכב, ילד אחר שהשגיח על אחיו הפעוט איבד אותו בזמן נסיעה באוטובוס, ועוד ילד נותר ללא השגחה בתחנת האוטובוס. שלושת זוגות ההורים זומנו לחקירה בתחנת בנימין בחשד לרשלנות. רפ"ק יגאל כהן, מפקד תחנת מודיעין עילית, אמר: "דווקא בימים של טרור האזרחים צריכים להיות יותר ערניים, במיוחד אם הולכים עם הילדים."

08.03.16

קשת
דה-מרקר

תחקיר 'עובדה' של אילנה דיין מעלה חשד שהח"כ לשעבר אמנון כהן מש"ס קיבל מאיש העסקים דניאל מולקנדוב כסף וטובות הנאה מיניות כדי לקדם חוקים במשך 10 שנים. על פי התחקיר, הח"כ לשעבר אמנון כהן עבד לטובתו של מולקנדוב בשוק ניירות הערך, וזאת כדי להגן על עבודתו של מולקנדוב.

■ ■ ■ הערה: לאחר שהתפטר מהכנסת, הוא קיבל תפקיד של יו"ר מכון התקנים. כעת הוא עוזב גם תפקיד זה (קשת, קשת).

11.03.16

הארץ
ynet

אזרחית אריתריאה, תושבת אילת, מלה את בנה לפי מנהג מקובל באריתריאה. היא הודתה במעשה ונעצרה לאחר שגננת בגן ראתה את החבלה באיבר מינו של הילד. עו"ד נמרוד אבירם, מהסנגוריה הציבורית ועורך דינה של החשודה, אמר ל"הארץ" שהוא מקווה שהפרקליטות תקבל את טענות האישה ולא תגיש נגדה כתב אישום. לדבריו, "דווקא כיהודים, אנחנו יכולים פתאום לצאת מהבועה שלנו ולהסתכל על זה מהצד. על פניו לבוא לילד ולעשות לו מילה, בבית, לבד ובלי הרדמה, זה נשמע מזעזע. ואז אתה חושב על זה כשבמקום הילד מדובר בתינוק חסר ישע, וזה בסדר, מקובל, אף פעם לא תהינו על זה - נעשה ברית, אף אחד לא יערער על זה, למרות שברור שהתינוק הזה לא יכול אפילו להסכים, ואם היו שואלים אותו הוא לא היה מסכים."

■ ■ ■ הערה: התהפכו היוצרות: זה לא שצריך להשוות ליהודים ובגלל זה להבין את אזרחית אריתריאה... צריך להתסכל על מקרה אזרחית אריתריאה ואז להפנים מה עושים יהודים (באופן כללי, אותו הדבר).

15.03.16

ynet

ה-FBI בארה"ב חושד כי ישיבות אורתודוכסיות במחוז רוקלנד בניו יורק, הוציאו במרמה כספים שהתקבלו מהממשל האמריקאי לטובת הגברת הגישה למחשבים ולאינטרנט, וישיבות רבות באזור השתמשו בכספים אלה כדי לרכוש מחשבים וציוד נוסף למרות שהן אוסרות על התלמידים להשתמש באינטרנט. ה-FBI פשט על חניות שמכרו לאותן ישיבות ציוד מחשבים, לכאורה.

20.03.16

News1
נענע10

דוד (18) נדקר בליל שבת האחרון בידי חובשי כיפות ונפצע באורח קשה. הוא מאושפז במחלקה הכירורגית בבית החולים קפלן ברחובות. הרקע לדקירה הוא ככל הנראה "חילול שבת", לאחר שדוד שמע מוזיקה באופן שהפריע למנוחת השבת של השכנים. אילן גילאון ממרצ שביקר את הפצוע אמר: "אם הדברים אכן נכונים, הרי שמדובר בפיגוע דקירה לכל דבר ועניין, הנסמך על דברי בלע והסתה של רבנים ופרנסי ציבור, הנותנים בהטפותיהם הקבועות לגיטימציה לפגוע בזולת במסווה של קודשי ישראל. לא יעלה על הדעת שנער, שכל חטאו היה שהעז לשמוע מוזיקה במרחב הציבורי, יגיע למצב בו הוא כמעט מקפח את חייו, וכל זאת רק משום שמישהו מבקש ליטול בעלות על היהדות ועל המרחב הציבורי."

■ ■ ■ הערה: אתר נענע10 ערך ראיון עם הבחור שנדקר ומהכתבה עולה כי הדוקרים נאשמים בחבלה בכוונה מחמירה, פציעה בנסיבות מחמירות, והחזקת סכין.

21.03.16

ynet
ynet

מטפל זוגי במגזר החרדי (נשוי עם שבעה ילדים) פגש, במסגרת טיפול זוגי, חרדית נשואה עם תשעה ילדים. הם התאהבו והחליטו להיפרד מבני זוגם הנוכחיים. מאז, לטענתם, חייהם הפכו לסיוט כאשר גורמים בקהילה החרדית, ובניהם חרדים מקהילת גור, התנכלו להם ותקפו אותם בטענה שהגבר מפרק משפחות והאישה לקחה את ילדיה עמה (דבר שכנראה לא מצא חן בעיני המגזר). השיא היה כאשר הגבר והאישה נסעו לאוקראינה ולטענתם - אנשי הקהילה החרדית שהתנגדו ליחסיהם, השתילו סמים במזוודותיהם ו"הלשינו" לשלטונות.

26.03.16

קשת

תחפושת של מדביר חיילים חרדים (חייל, יס"מ, שוטר וכו') נצפתה במאה שערים. כמו כן, נתלתה מצווארה בובה בדמות של חייל הלובשת מדי צה"ל. חייל חרדי הגיב ואמר: "כבר מגיל קטן, החרדים מטיפים לשנאה ולהרעלה נגד החיילים החרדים בכל הדרכים, ומלמדים אותם לשנוא אותנו. אנחנו הפכנו מטרה לשנאה, וזה רק הולך ומקצין עם השנים. דמנו הפך להיות מותר."

27.03.16

נענע10
ynet
הארץ

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 17 שנות מאסר על גבר בן 71 שביצע שורת עבירות מין חמורות בתשעת נכדיו, במסגרת הסדר טיעון. במסגרת שלב הטיעונים לעונש, עמדה עורכת התסקיר על הנזקים שנגרמו לבני המשפחה המשתייכים למגזר הדתי והחרדי: "לאור ערכי הצניעות המוקנים לילדים במגזר הדתי-חרדי, יש נטייה להעצמת תחושות חילול עצמי וחיזוק נטייתם של כלל הנפגעים להאשמה עצמית ... מעגלי הפגיעה במקרה הכאוב הנוכחי באים לידי ביטוי בכל תחום." בגזר הדין נכתב: "הנאשם פגע אנושות בערכים חברתיים בסיסיים, ובראשם: שלמות הגוף והנפש. בשל תאוות בשרים ולסיפוק יצריו האפלים הוא אנס, עשה מעשי סדום וביצע מעשים מגונים בנכדותיו ונכדיו - בשר מבשרו - מאז היו ילדים רכים בשנים. הפגיעה, הקשה ממילא, מביצוען של עבירות מין בילדים, מועצמת מכך שהפוגע הוא סבם. הוא ניצל לרעה את כוחו ומעמדו כסב העומד בראש המשפחה, שתמך כלכלית בילדיו ובמשפחותיהם. מעשיו התאפיינו באכזריות, באלימות ובהתעללות."

29.03.16

ynet
הארץ
כלכליסט

הכנסת אישרה חוק לפיו יחסי מין בין "סמכות רוחנית" למאמין/מאמינה יוגדרו לפי חוק כעבירה פלילית. את החוק הובילה ח"כ מיכל רוזין ("מרצ"), בשיתוף עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל. עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, בירכה על הצעת החוק: "זה כמעט לא ייאמן שעד היום המחוקק הישראלי לא נתן שם לתופעה כל כך מורכבת ומסוכנת, של נשים שנוצלו על ידי מי שנתנו בו אמון וראו בו כתובת דתית ורוחנית."

29.03.16

כלכליסט
הארץ
ynet
קשת

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד דרעי לאור חשד לכאורה בפרשת שחיתות (פרשת שחיתות ברף הגבוה של השחיתות הכלכלית, נענע10) בה הוא מעורב. במשטרה יחקרו את השר תחת אזהרה וגם בני משפחתו צפויים להגיע למשרדי היחידה בקרוב כדי לענות על שאלות החוקרים.

■ ■ ■ הערה: שוב נוכל לשמוע את הלהיט של בני אלבז - "הוא זכאי"?

30.03.16

נענע10
ynet

אוהד זאבי, בן 35 מרמת גן, מורה בבית ספר שלימד תורה, הואשם בביצוע מעשים מגונים בשלושה מתלמידיו, בני 10 ו-13, במהלך השנתיים שבהן עבד במוסד החינוכי. כתב האישום מפרט כיצד ביצע זאבי בהזדמנויות רבות מעשים מגונים במתלוננים. בשני תלמידים, נטען, ביצע מעשים מגונים לאחר שהציג בפניהם סרטים במחשב הנייד שלו.

31.03.16

נענע10

גבר חרדי מבריסל, שניהל כת עם מספר נשים וילדיהן, הורשע בהתעללות קשה ונידון לפני חמש שנים ל-26 שנים בכלא. נשותיו פתחו בקמפיין לצורך שחרורו. כנגד, ילדיהן שלהן מספרים על התעללות קשה ואף התעללות מינית. הילדים טוענים כי הנשים שרפו צילומים מפלילים על פעילות מינית שאותה ביצע האב, אך שמרו רק את החומר שמציג את האב בצורה טובה.

02.04.16

nrg

ילד כבן 9 מהעיר אלעד, שנראה במצב של הזנחה, נמצא על ידי שוטרים כשהוא משוטט לבדו באמצע הלילה בעיר השכנה יהוד בשעה שתיים לפנות בוקר. בבדיקה שהתקיימה בתחנה, התברר כי הילד הוא תושב העיר אלעד, אך לא דווח כנעדר, זאת על אף השעה המאוחרת בה הסתובב בעיר הזרה. השוטרים הגיעו במהירות לבית המשפחה באלעד על מנת לדווח על מציאת הילד, אך ננזפו בידי אביו, שסירב להתלוות עמם לתחנה המשטרה. בעקבות סירובו נעצר האב לצורך חקירה, והילד הועבר לטיפול מחלקת הרווחה באלעד.

02.04.16

קשת
ynet

מצלמות אבטחה תעדו גבר בעל חזות חרדית בפתח בניין מגורים בבני ברק לפני כשבועיים, כשהוא מנסה לכאורה לגעת ולכפות את עצמו על ילד חרדי שנכנס לחדר המדרגות. בסרטון, שצולם בפורים, נראה האיש, שלא ידע על קיומן של המצלמות, נעמד מאחורי הילד כאשר ניסה על פי החשד לגעת בו באזורים אינטימיים. אחד השכנים ששמע את תלונותיו של הילד ניגש למצלמות האבטחה ושלף את התיעוד המפליל. הסרטון הגיע לידי עמותת "לא תשתוק", המספקת תמיכה לקרבנות תקיפה מינית מהמגזר החרדי, והיא הפיצה את הסרטון ברשתות החברתיות. בעקבות הסרטון פתחה המשטרה בחקירה ובניסיונות לאתר את החשוד במעשה.

■ ■ ■ הערה: התגלה כי החשוד, לכאורה, ממודיעין עילית החרדית (קשת, נענע10).

03.04.16

נענע10

אשר מדינה, שהיה עד לאחרונה מזכיר סיעת ש"ס בכנסת, חשוד במעשי אונס של צעירה כבת 23, שהיא קרובת משפחתו. כאשר הקורבן רצתה להתלונן, הגיע הנאשם, הכה את הקורבן בחגורה וגם ותקף את אביה. לאחר מכן הציע לקורבן דמי שתיקה. עד היום מתנהל המשפט בגין תקיפה. המשטרה ממליצה להעמיד לדין את מדינה בגין בעילה אסורה בהסכמה.

05.04.16

הארץ
נענע10

הרב אליעזר ברלנד, החשוד בעבירות מין, בעיקר בנשים שהיו חלק מקהילת "שובו בנים" שעליה ניצח, נעצר בדרום אפריקה לאחר ששהה שלוש שנים במנוסה מאימת הדין בישראל. הרב ברלנד, בן 78, עמד בראש אחת הקהילות המרכזיות והגדולות המזוהות עם ברסלב, המתפקדת כחסידות בפני עצמה. פרקליטו של ברלנד, עו"ד שרון נהרי, אישר כי הרב נעצר היום, ואמר כי ישראל ביקשה מדרום אפריקה להסגירו. "אנחנו מתכוונים לנסוע לדרום אפריקה ולהתמודד עם הבקשה בבית המשפט. כמו ששחררנו אותו מהמעצר בהולנד, ניאבק גם כעת," אמר נהרי.

08.04.16

ynet

כ-20 חרדים הפגינו ברח' מקווה ישראל בירושלים נגד חיילים שנמצאים בסדנה יומית במבנה ברחוב, וקראו נגדם קריאות גנאי. המפגינים קראו קריאות נגד גיוס לצה"ל ובין היתר צעקו לעבר החיילים "ציידים". החיילים בסדנה התבצרו במבנה.

11.04.16

News1

רשם העמותות מבקש מבית המשפט המחוזי מרכז להוציא צו לפירוק עמותת יודאיקה כפר חב"ד, הקשורה לצעירי אגודת חב"ד, כי נמצאו ליקויים חמורים ומהותיים בפעילותה ובהתנהלותה הכספית בביקורת שערך רו"ח פנחס כנעני מטעם הרשם. רו"ח כנעני מצא כי העמותה איננה מתפקדת כעמותה אלא כעסק לכל דבר, במוכרה מוצרים במחירים מופקעים, היא הלוותה לעמותת 'צעירי אגודת חב"ד' כספים כאשר שתיהן בגרעון. עוד חושד כנעני כי ההלוואות שבוצעו הינן למעשה הברחת כספים מהעמותה. עוד נמצא, כי העמותה מהווה צינור להעברת כספים ממלווים חיצוניים שזהותם אינה ידועה, לרבות גורמים בשוק האפור.

14.04.16

קשת

"טיפולי ההמרה" במגזר הדתי ממשיכים באין מפריע, לאחר שהצעת חוק של שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, נפלה ומטרתה הייתה לאסור את ה"טיפולים" הללו. כתב ערוץ 2, יוסי מזרחי, תיעד את הנאמר בשיחות של רבנים עם הומוסקסואלים, אשר הציגו עצמם כאילו רצו לעבור "טיפול המרה". בתיעוד ניתן לשמוע כיצד הרבנים מפחידים ומאיימים על ה"מטופל", משווים את אורך חיו לסטייה ואותו לכלב.

16.04.16

News1

אריאל פינקלשטיין, מהמכון לאסטרטגיה ציונית, בדק ומצא, לאחר מחקר שבוצע על 20 מועצות דתיות, כי כספי קמחא דפסחא, בהיקף של מיליוני שקלים, מחולקים על-ידי מועצות דתיות מבלי שישנם קריטריונים מסודרים לחלוקה, לעתים קרובות לגורמים שכלל אינם נזקקים לכספי הסיוע הללו אלא לגורמים פוליטיים מקורבים לאנשי המועצות הדתיות ולעמותות שבראשן עומדים בכירי אותן מועצות דתיות.

18.04.16

קשת

המשטרה ממליצה להעמיד לדין שני עובדים במועצה הדתית בחיפה אשר שינו, בכוונה תחילה, את פרטיהם של כמאה זוגות שעתידים להתחתן. הרקע לחבלה בפרטיהם של בני הזוג היא כוונתם ורצונם להתחתן דרך ארגון 'צוהר' ולא ברבנות.

20.04.16

ynet

שוטרים שהגיעו לעזרת אישה מבית שמש שהתלוננה על בעלה האלים, הותקפו ע"י חרדים שהפכו את ניידת המשטרה בה הגיעו. הבעל האלים הצליח להימלט.

24.04.16

קשת
News1

מתחרדים מרחובות תקפו באלימות בני זוג, שאחד מהן הוא רן אייזקוביץ', רק כי הם היו זוג גברים. אייזקוביץ' מספר שבכוונתו להגיש תלונה נגד השכן ואחיו, ושעורך דינו כבר מטפל בפרטים. לפי חוק העונשין, בריונות ואלימות על רקע נטייה מינית נחשבות לפשע שנאה.

25.04.16

ynet

גבר כבן 40 מבית שמש נעצר אחרי שאיים ברחוב על שלוש נערות בנות 15 בגלל סגנון לבושן.

26.04.16

קשת

שמואל אמסטר, תלמיד ישיבה חרדי מארצות הברית, הגיע לבסיס קליטה ומיון על מנת להתגייס לצה"ל, עם הרב שלו. כאשר הגיע, הרב שלו אסר לדבר בכלל בעוד הרב דיבר עם גורמים שונים בצה"ל. בסיומו של היום, הרב הודיע לשמואל שהם חוזרים לישיבה ושהוא כבר לא צריך להתגייס. לאחר מספר שנים, שמואל חזר בשאלה והשתקע בארץ. כשביקש להתגייס לצבא, הוא הופתע לשמוע מלשכת הגיוס שהוא סובל מבעיות נפשיות ופטור מגיוס. "נאמר לי שבתיק האישי שלי כתוב שיש לי בעיות נפשיות וקשיים בדיבור, שאני לא יכול להיות לבד, ולכן קיבלתי פטור משירות צבאי." עוד הוא הוסיף כי הרב שיקר לשלטונות הצבא ללא ידיעתו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

28.03.16

קשת

נהג אוטובוס של חברת "אגד" נראה כשהוא עם טלית, תפילין לראשו וטלפון נייד בידו - לשם תפילה. הוא נצפה ע"י מפקד הזרוע המבצעית של אגף התנועה במשטרה. הנהג היה בדרכו מכפר חב"ד לכיוון רמלה ונתפס על כביש 44. הקצין עיכב את הנהג שטען כי נאלץ להמשיך ולקרוא את התפילה מהטלפון הנייד כיוון שלא הספיק להתפלל לפני יציאתו לעבודה. הנהג, תושב אלעד כבן 40, קיבל דו"ח בגין שימוש בטלפון במהלך נסיעה.

02.04.16

ynet

משפחתו של תינוק בן שנתיים הגישה תביעה כנגד בית החולים לניאדו בעקבות רשלנות רפואית שגרמה לבנם לנמק באיבר מינו. התינוק הובל לבית החולים לאחר ברית מילה, עקב דימום מאסיבי. האורולוג, שטיפל בתינוק, חבש את המקום בתחבושת לחץ עם חומר עוצר דימום, והפעוט אושפז למשך הלילה. הפעוט שהה זמן ממושך עם החבישה ולמחרת, המוהל, שביקר את המשפחה, גילה כי נגרם לתינוק נמק. התינוק הובהל לשורה של בדיקות וטיפולים כירורגיים, בין השאר בבית חולים מאיר, שם נותח בהרדמה כללית. חרף אשפוזיו, איבד התינוק חלק מהעטרה של איבר המין, סבל מתזוזה של פתח השופכה, והוא סובל מפגיעה לצמיתות.

■ ■ ■ הערה: מדהים שלא תובעים את מי שלכאורה אשם.

03.04.16

ynet

סטודנט חרדי גילה שעמודים בספר "תקשורת ודמוקרטיה בישראל", בספריית מכללת שטראוס החרדית, צונזרו ע"י הדבקת מדבקות גדולות, בחלק העוסק בפמיניזם ותקשורת. הסטודנט מספר על ההחלטה לצנזר קטעים מתוך המאמר: "זו דרישה מצד הסטודנטים." סטודנט לשעבר שביקש להישאר בעילום שם אמר שהצנזורה שחווה "חוטאת בהרבה מובנים למטרה שלשמה הסטודנטים הגיעו ללמוד, גם אם הם עצמם ביקשו את הקווים האלה. באקדמיה החרדית הפרדוקס הזה בין לבוא לרכוש ידע, לבין הציפייה שהוא יהיה מותאם להם ומוגבל - מאוד בולטת."

15.04.16

הארץ
ynet
News1
ynet
ynet

הרכב של שופטי בג"ץ דן בעתירות נגד חוק הגיוס שאושר בנובמבר. בדיון נחשפו המלצות שניסח הצוות הבין משרדי שהוקם כדי לקדם את העמידה ביעדי הגיוס, וביניהן ניתן למצוא הטבה למוסד תורני על גיוסו של כל תלמיד שלמד במוסד לפחות חצי שנה במשך השנה שקדמה לגיוסו לצה"ל/שירות אזרחי, הנחה משמעותית ברכישת דירה או הקלות ותעדוף בהקצאת שטחים ליוצאי צבא ושירות לאומי מקרב הציבור החרדי בשכונות הייעודיות למגזר, הגדלת דמי הכלכלה למשרתים בו וגם אפשרות שמשרד הכלכלה ימשיך להשתתף בתשלומים עבור מעונות יום לילדי מתגייסים לצה"ל ולשירות לאומי גם לאחר גיוסם. בדיון מתחו שופטי בג"ץ ביקורת על כך שבחוק אין כל סנקציות כלפי אלה שלא מתגייסים. השופט עוזי פוגלמן: "הקמתם פה מפלצת ואתם מתמרצים מצב שבו אנשים לא הולכים לצבא ולא לומדים לימודי ליבה, וכשאתם באים להתמודד עם התופעה הזו בצורה הדרגתית... אבל השאלה אם הגישה הרכה הזו לא צריכה לפעול גם בהיבט של שלילת תמיכות כשהיעדים לא מושגים. אתם לא יוצרים מוטיבציה לשנות, כשיש רק גזר."

25.04.16

ynet

קובי לוי, סופר חרדי מוכר בציבור החרדי, פרסם ספר ובו קריקטורה של קריקטוריסט העיתון "יתד נאמן", יוני גרשטיין, שבו נראה נער חרדי מהלך במדבר כשהוא צמא למים תחת שמש קופחת ולפתע הוא מוצא מכשיר סלולרי שאינו כשר. הנער החרדי, לפי הקריקטורה, מחליט שלא להשתמש בטלפון להזעיק עזרה, וכך למעשה מוצא את מותו. משפחתו של אותו נער כותבת על מצוותו שהוא מת על קידוש השם. כאשר כותב הכתבה פנה אל מחבר הספר, הוא ענה: "באנו רק להציג את החומרה שבשימוש באייפון." וכאשר המחבר נשאל האם הוא נוטל אחריות על מקרה שבו יש סכנת נפשות אמתית (בסיטואציה המזכירה את בקריקטורה), המבחר ענה "וכי בשופטני עסקינן (האם אנו עוסקים בטיפשים?)"


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

01.03.16

ynet
נענע10
קשת

עידן ולירון גרסון, הורים לפעוט בן 4 חודשים, שעל פי החשד טולטל באופן ארגסיבי ע"י המטפלת שלו בגן, פנו אל הציבור בבקשה שיתפלל להחלמת בנם. מסתבר כי זו אינה הפעם הראשונה שבה המטפלת בת ה-53 פגעה בילד. דווח כי לפני כ-15 שנים החשודה הטיחה את ראשה של ילדה בת 5 באסלה, דחפה אותה לעבר הקיר בחוזקה, דרכה על ראשה, וכתוצאה מכך נגרמו לילדה חבלות, וזאת כי הילדה שיחקה עם המים באסלת השירותים.

20.03.16

קשת

ילד כבן 5 מירושלים הגיע בפורים לתלמוד התורה כאשר הוא מחופש ל"קופת צדקה". הוא בלע מטבעות אמתיות כחלק מתחפושת זו ונחנק. הוא הובהל למיון ושם גילו הרופאים מטבע נוסף שהיה תקוע בסמוך לקנה הנשימה של הילד, באמצעות מכשור מיוחד שהוחדר ללועו. "במידה שהילד לא היה מגיע בזמן, האירוע יכול היה להסתיים באסון נורא," הסביר ד"ר דוד זלוטניק, המנהל הרפואי של מיון "טרם".


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

22.03.16

mynet

תלמידת כיתה ד' בת 10 בבית הספר ממ"ד הקריה באשדוד, רצתה להצטלם למגנטים באחד הדוכנים ביריד פורים, כחלק מפעילות בית ספרית לרגל חג הפורים, אך המורה שהייתה אחראית על דוכן הצילום טענה שהיא איננה יכולה לצלמה כי היא לובשת מכנסיים ולא חצאית ולכן זה אינו צנוע. הילדה נפגעה מאוד מכך שנאמר לה שהתחפושת שלה איננה צנועה, למרות שבפועל לא ראו שום טפח מגופה שכן התחפושת כיסתה אותה מכף רגל ועד ראש.

■ ■ ■ הערה: וכך כבר מגיל צעיר, מפמפמים לילדות הקטנות במגזר הדתי שהן בעצם אובייקט מיני ועליהן להתכסות ולהתבייש במי ובמה שהן. מבחיל.

22.04.16

הארץ
ynet
קשת
וואלה!
נענע10
ynet

52 צעירים יוצאים בשאלה, הגישו לפני כחצי שנה תביעת נזיקין נגד משרדי החינוך, הכלכלה והביטחון בגובה ארבעה מיליון שקלים, כי הם הגופים שאחראים לטענתם על העובדה שבהיותם קטינים לא זכו ללמוד לימודי ליבה. בתגובה, המדינה מאיימת לתבוע את הוריהם של הצעירים ואת הישיבות בהן למדו כי האחריות מוטלת עליהם, לפי דעת המדינה.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

29.02.16

הארץ

מוזיאון ישראל מציג תערוכה ענקית שעוסקת במערכת היחסים ארוכת השנים בין ארץ ישראל למצרים הקדומה. ההתייחסות לסיפור "יציאת מצרים" נעשה באולם ריק, מסופר באמצעות סרט, ואוצרת התערוכה האגיפטולוגית דפנה בן תור (יחד עם ערן אריה) מסבירה כי הסרט מוצג באולם ריק פשוט משום שאין ממצאים כלשהם שתומכים בסיפור המקראי של יציאת מצרים.

20.04.16

ynet

ארכיאולוגים מצאו כי סיפור יציאת מצרים איננו אלא מיתוס ובני ישראל לא עזבו את מצרים, אלא שהמצרים עזבו את ארץ ישראל בערך במאה השלוש עשרה לפני הספירה. במצרים אין שום עדויות הסטריות על כך שבני ישראל היו במצרים. עוד מוסיפים הארכיאולוגים כי הסיפור על יציאת מצרים הוא טקסט "מרובד" כלומר, שנכתב בזמן מאוחר יותר מהזמן שעליו הוא מספר, כי מחברי הסיפור כלל לא ידעו שהמצרים שלטו בארץ ישראל.

■ ■ ■ הערה: ניתן לראות סרטון המתאר את הסתירות שבין הסיפור המקראי לעובדות המדעיות: יציאת מצרים - הסיפור האמיתי מאת ScienceReasonIsrael היגיון ומדע ישראלי.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי