אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 150: נובמבר-דצמבר 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

אושר תקציב הישיבות הגדול ביותר אי פעם
לקונה בחוק תחייב פנייה למשפט העברי
נרות במקום חוברות: משרד החינוך משקיע 1.5 מיליון שקל בקבלות שבת המוניות
פוריות על פי ההלכה, תמיכה בקברי אבות ועוד סעיפים שתשלמו עליהם 2 מיליארד שקל
אביה של שירה בנקי ז"ל נאם, החרדים החרימו
תחקיר "המקור" חושף: הסודות השמורים של חסידות גור
פרסום ראשון: המכללה האקדמית לחרדים שהקימה עדינה בר-שלום צפויה להיסגר
החרדים מתקשים להצליח גם עם תואר אקדמי
"הגיע הזמן למערכת חינוך חילונית בישראל"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

13.11.16

קשת

דייני בית הדין הרבני בבאר שבע אסרו על אישה הנמצאת בהליכי גירושין להביא לביתה ידיד, וזאת כי האדם ממנו היא מתגרשת ביקש מבית הדין הרבני לאסור, כי לטענתו הידיד היה מעורב בפירוק הנישואין וייתכן והם ניהלו רומן. הדיינים קבעו קביעה שמבוססת על הלכות הרמב"ם ושולחן ערוך. על פי הלכות אלו, בעל הדירה יכול לעכב או למנוע הכנסתם של אורחים בתוך בית שהשכיר למישהו אחר. על כן התקבלה דרישת הבעל והוצא צו שאוסר על האישה לארח את הידיד בביתה.

13.11.16

קשת
הארץ
ערוץ 10
ynet
הארץ
הארץ

יו"ר יהדות התורה ושר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיש ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה, שאישרה בתחילת השבוע את הצעת החוק האוסרת הפעלת כריזה במסגדים, וזאת כי החוק יכול לפגוע גם בפעילות דתית של הציבור היהודי בישראל - בין היתר בהפעלת צופרי האזעקה המכריזים על כניסת השבת ביישובים שונים. הערר הוגש לאחר שחבר כנסת ערבי פנה היום לליצמן וליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בנושא. "כאדם ירא שמים ושומר מצוות אשר מייצג ציבור דתי, אני בטוח שהנושא הזה קרוב ללבך וחשוב לך," כתב פריג' לליצמן. לדבריו, "הזכות לפולחן דתי היא זכות יסוד לכל. לא צריך לפתור בעיות רעש בחקיקה."

■ ■ ■ הערה: אומללים המאמינים בחבר דמיוני, אין להם שעון בבית ולכן הם אינם מסוגלים לדעת מתי עליהם לשבות ממלאכתם או להתפלל בהתאם לציווי של אותו חבר דמיוני. חבל שבת קול לא יוצאת כדי להזהיר אותם כמה דקות מראש.

15.11.16

הארץ

עיריית ירושלים הקפיאה מיזם להקמת מערך להשכרת אופניים, על אף שהושקעו בו מאות אלפי שקלים, וזאת בגלל התנגדות החרדים במועצה, אשר התנגדו לאפשרות שהמיזם יאפשר לשכור אופניים גם בשבת - וזאת לפי לטענת גורמים המעורים בנושא.

18.11.16

דה-מרקר

תקציב הישיבות מגיע עתה לכ-1.2 מיליארד שקל, הגדול אי פעם, וזאת לאחר שהממשלה אישרה תוספת של 48 מיליון שקל לתקציב. התוספת המבוקשת מיועדת לכיסוי הוצאות השהות והלימוד של תלמידי ישיבות מחו"ל המגיעים לישראל. ההגדלה בתקציב הישיבות נובעת מהדרישה להעניק לתלמידים מחו"ל, הלומדים בישיבות בארץ, שיעור תמיכה של 95% משיעור התמיכה המלא הניתן לתלמידים תושבי הארץ - במקום שיעור של 60% שהיה נהוג קודם לכן.

■ ■ ■ הערה: עניי עירך קודמים, אלא אם הם חילוניים.

26.11.16

וואלה!
ynet

חברי כנסת במפלגת ש"ס מנסים למנוע מנשות הכותל להתפלל ללא שום סייגים ברחבת התפילה המרכזית, ולעקוף בכך את פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים משנת 2013 - ע"י חקיקת חוק למנוע את יישום מתווה הכותל שאושר בממשלה, ובכך לשמר את הסטטוס קוו. החוק מגדיר באופן רשמי את המעשים האסורים בתחומו של הכותל המערבי כנגזרת ממעמדו ההלכתי ומתייחס לשמירה על כבוד המתפללים. בין האיסורים המופיעים בחוק: "עריכת טקס, לרבות טקס דתי, שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום." כמו כן, נאסרים "בכל שטח רחבת הכותל המערבי - מעשה העלול להפריע למתפללים בתפילתם; תפילה מעורבת של גברים ונשים," וכן "בעזרת הנשים - טקס הכולל הוצאת ספר תורה וקריאה בו, תקיעת שופרות, לבישת טליתות או תפילין."

■ ■ ■ הערה: בעבר הכותל היה ללא שום הפרדה. ראו תיעוד ב-דה-מרקר.

23.12.16

News1

הממשלה מבקשת, באמצעות תמיכת ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק שהגישו חברי הכנסת ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) ואחרים, לכפות על בג"ץ לפנות אל "עקרונות המשפט העברי" כמקור פרשני במקרה של "לקונה" בחוק. חוק יסודות המשפט התש"ם-1980 קובע כי בכל שאלה משפטית שאין לה הכרעה בחקיקה - תחול חובה לפנות למקורות מורשת ישראל, אולם במהלך השנים בג"ץ העדיף את עקרונות החרות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל וקבע כי אין בחוק זה כדי לחייב פנייה אל עקרונות המשפט העברי.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

05.11.16

ynet
הארץ

ראש העיר ערד, ניסן בן חמו, הגיש תלונה במשטרה נגד רב חסידות גור צבי ביאליסטוצקי, בגין הסתה - לאחר שהופצו דפים המדמים שאלון שבהן הוא מוצג כנאצי, היטלר ונסראללה. כותרת הדפים הייתה "חידון ערד נושא פרסים ומרחיב את ההשכלה", ובהם נשאל בין היתר מי אמר ש"בית הכנסת מהווה סכנה לשלום הציבור וסיכון לחיי אדם." התשובות לפי החידון הן: "נבוכדנצר הרשע, טיטוס הרשע, היטלר יימח שמו, הצורר סטאלין יימח שמו, המן הרשע יימח שמו וזכרו, וצוררי היהודים במחלקה מסוימת בעיריית ערד."

08.11.16

mynet

תושבי אשקלון מודאגים מכך שראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, כופה את אורח החיים הדתי החדש שסיגל לעצמו. לאחר ששב ללשכתו לאחר מעצרו והרחקתו מבניין העירייה, הוא התחזק ביחסו לדת. שמעוני מקפיד על שלוש תפילות במהלך היום, משתתף באירועים בעלי אופי דתי ומרבה לפקוד את ציון הקבר של רבי נחמן מברסלב שבאומן. במקביל, וכנראה שלא במקרה, מעודדת העירייה שבראשותו השתתפות באירועים בעלי צביון דתי. השבוע בישרה העירייה על השתתפות בפרויקט "שבת עולמית", שמטרתו לגרום ליהודים שאינם דתיים לשמור שבת לפחות פעם אחת בשנה. תושבים חוששים מהתחרדות העיר: "יש בעיר בעיות לכלוך, פקקים, היעדר מקומות תעסוקה, ואיכשהו מאמצי העירייה מנווטים לטובת אירועים דתיים," אמרה תושבת העיר. "יתכבד שמעוני ויחזיר אנשים בתשובה על חשבונו הפרטי."

26.11.16

קשת

קלפים מאוירים שמחולקים לילדים בבני ברק ובמקומות אחרים בארץ, והם משחקים בהם ומחליפים ביניהם בחצרות בתי הכנסת, מציגים את בעלי הסמארטפונים כבהמות: "לפני כמה שנים זה היה, הסתכלתי ממש לשניה עד שנהפכתי לחיה." "אנחנו בעד המאבק במלוא העצמה באינטרנט הפתוח," מוסיף הרב מרדכי בלוי, איש חינוך מוכר במגזר, שבעבר הציג טלפון כשר. "אנחנו לא יודעים אם הדרך הזאת לנצל את הילדים היא נכונה. לא נראה לי שמישהו מגדולי ישראל אישר את זה."

05.12.16

דה-מרקר

משרד החינוך ומשרד התפוצות, בראשות נפתלי בנט, ישקיעו 136 מיליון שקל בתוכנית לפיתוח לימודי יהדות ומורשת ישראל בבתי ספר בחו"ל, וזהו תקדים שכן זו הפעם הראשונה שמבוצע מהלך כזה. התוכנית יוצאת לדרך על רקע תוצאות מבחני פיזה וטימס הבינלאומיים שפורסמו אתמול ובשבוע שעבר, שהצביעו שוב על המצוקה הקשה בה שרויה מערכת החינוך הישראלית.

05.12.16

דה-מרקר

משרד החינוך משקיע 1.5 מיליון שקל בתוכנית חדשה לקידום החשיבות של השבת ושמירתה בציבור בישראל. התוכנית כוללת הופעות של זמרים, אמנים ורבנים ברשויות מקומיות ברחבי הארץ, בנושא השבת.

■ ■ ■ הערה: יפה שמשרד החינוך רואה שיש צורך לטפל בנושאים בוערים כאלה. למי אכפת ממבחנים בין לאומיים המראים כי תלמידי ישראל פחות מבינוניים בהשוואה למדינות ה-OECD‏ (קשת)?

23.12.16

דה-מרקר
דה-מרקר
דה-מרקר

לקראת סיום שנת 2016 מחטפי התקציב נמשכים: ועדת הכספים של הכנסת תדון ב-66 פניות של משרד האוצר לשינויים בתקציב המדינה, בהיקף מוערך של 10 מיליארד שקל. בין ההעברות שהוועדה צפויה לדון בהן: כ-240 מיליון שקל למוסדות חרדים ודתיים וכ-50 מיליון שקל למשרד הדתות. כמו כן, מוצע להעביר לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס כ-105 מיליון שקל - כך שהתקציב יסתכם בכ-700 מיליון שקל ב-2016. החינוך העצמאי של יהדות התורה יקבל עוד 22 מיליון שקל, כך שתקציבו יסתכם בכ-1.25 מיליארד שקל.

27.12.16

קשת
ynet

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה נתונים חדשים על החברה בישראל, לקראת סוף שנת 2016. לפי התחזית הקודרת, ב-2065 כל ילד שני (49%) יהיה חרדי, פחות משישית ערבים (15%) והיתר - כשליש - יהודים לא חרדים ובני דתות אחרות. הסיבה לשינוי תהיה ההבדלים בפריון: בעוד שאצל הערבים והיהודים הלא-חרדים הצפי הגבוה הוא כ-3 ילדים, אצל החרדים הנתון עשוי לעמוד על 7.5 ילדים למשפחה. התרחיש הנמוך ביותר עומד על 3 ילדים למשפחה חרדית, לעומת 1.6-1.7 לערבים ויהודים לא חרדים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

09.12.16

הארץ
ynet

הרב הראשי יצחק יוסף קבע כי לבנות אסור להתגייס לצבא ואף לא לשירות הלאומי, ובוודאי שלא לתפקידי לחימה. לדבריו, אם בעבר חייבה ההלכה יציאת נשים למלחמה, הרי שהיה זה רק על מנת לבשל אוכל לחיילים או לכבס את בגדיהם.

■ ■ ■ הערה: המתגייסות הדתיות תיארו את דברי הרב הזה כפרימיטיביים, הן מבחינה הלכתית והן ביחס למציאות המודרנית, והן קוראות לנשים לצאת ולממש את עצמן - ולא רק במטבח (ynet).

25.12.16

ערוץ 10

הרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, הוא שנאם את נאום ה"סוטים" ותקף בחריפות את מפקדי צה"ל. בכינוס רבנים בכירים שנאבקים נגד השירות המעורב של נשים ביחידות לוחמות, חזר לוינשטיין על המסרים החריפים, ואף השתמש שוב במילה "סוטים". את הנאום התקיף ביותר נשא הרב דב ליאור, ראש ישיבת ההסדר בקרית ארבע. "הם רוצים להחליש את צבא ההגנה לישראל," אמר ליאור, "הם יודעים שאם יהיו בנות בתוך השריון... הם לא יכולות להיות לוחמות, הם כוונתם להחליש את הצבא."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

06.12.16

ynet

לראשונה, התאספה ועדה משותפת בנושא הקהילה הגאה בירושלים. חברי המועצה החרדים מהסיעות השונות הוזמנו לדיון, אך סירבו להגיע. באסיפה השתתף אביה של שירה בנקי ז"ל שאמר: "אנחנו לא במלחמה. בעיר הזו יש לנו מספיק מלחמות ומספיק אנשים שאוהבים להילחם. התכלית של אירוע שכזה הוא לרומם את הקהילה, בנועם הליכות ובמתינות, ומבלי לדרוך על מישהו אחר. לא נצליח להגיע להישגים מבלי להתחבר."

18.12.16

קשת
הארץ

במוסד הלימודי הוותיק והמוערך שבחיפה, עיר מעורבת שבה מתגוררים יהודים לצד מוסלמים ונוצרים, הציבו עץ חג מולד מקושט ברחבת בית הסטודנט. רב בית הכנסת של הטכניון קורא להתרחק מהאיזור: "עץ האשוח הינו סמל דתי לא נוצרי אבל פרובלמטי יותר - פגני," כתב. "מפורש בהלכה שבכל מקרה בו ניתן להקיף ולא לעבור במקום שיש בו משום עבודה זרה, חובה לעשות זאת. לכן אין להיכנס לבית הסטודנט בכל מקרה בו ניתן להקיף." מהטכניון נמסר בתגובה לידיעה: "אנו נחושים להמשיך ולשמש דוגמה ומופת לסובלנות ולדו-קיום בחברה הישראלית."

25.12.16

ערוץ 10
ערוץ 10

ביגמיה או פוליגמיה אסורות על פי חוק בישראל - העונש על מי שעובר על החוק הוא חמש שנות מאסר. אלא שלחדשות 10 נודע כי הרבנות מאפשרת לעקוף את האיסור עשרות פעמים בשנה, על ידי ארגון המשדך רווקות לגברים נשואים. לארגון שעומד מאחורי השידוכים השנויים במחלוקת הללו קוראים "הבית היהודי השלם". התופעה מעודדת נשים עגונות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

31.10.16

ynet
הארץ
ערוץ 10
קשת
ynet

גבר בעל חזות דתית מבית שמש, בשנות ה-50 לחייו, נעצר בחשד כי במשך שנים נהג לאנוס את בתו, מאז שהייתה בת 15, תוך שהוא משתמש בכדורי הרדמה כדי לערפל את חושיה. הבת, כיום בת 23, התלוננה לפני כשלושה שבועות בתחנת המשטרה בעיר. בחיפוש בביתו נמצאו כמה חבילות של כדורי הרדמה שעל פי החשד הוא נהג לשים באוכל ובשתייה של בתו. לאחר מכן, כשהכרתה הייתה מעורפלת, הוא נהג להיכנס לחדרה ולבצע בה את זממו. בחקירתו קשר עצמו החשוד למעשים שמיוחסים לו.

04.11.16

קשת
וואלה!

עשרות רבות של חרדים הפגינו בכמה ערים שונות במחאה על מעצרו של עריק חרדי. המפגינים, שיצאו למחאה בבית שמש, בירושלים, באלעד, בצומת שילת ובכביש 4 - חסמו לסירוגין כבישים באזורים אלה. בסרטון שצולם במהלך ההפגנה בצומת בר אילן בירושלים, נצפים עשרות חרדים כשהם חוסמים את הדרך לניידות המשטרה ולאוטובוסים תוך כדי שהם צועקים וקוראים לשוטרים שמפנים אותם "נאצים".

12.11.16

ערוץ 10
ynet

שלושה בעלי תפקידים בעיריית שדרות, בהם סגן ראש העיר וראשי המועצה הדתית, נעצרו בחשד להלבנת הון ומרמה. ראש המועצה הדתית, הרב מלכה, נעצר בחשד לגניבה בידי עובד ציבור במסגרת כהונתו כראש המועצה הדתית. גם עוזרו, דודו אביטן, נעצר למעצר בית. מהחקירה שניהלו באופן סמוי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, עלה חשד כי כמה מהחשודים יצרו מצגי שווא, וביצעו דיווח כוזב על שירותים ואירועים שניתנו על ידם, אף שבפועל אירועים אלה לא התקיימו. עוד עלה חשד של גביית יתר בעבור שירותים ואירועים במגוון תחומים בהקשר לפעילות קליטה ושירותי דת.

13.11.16

קשת

תעשיית הברחת כדורי ויאגרה מזויפים לישראל תופסת תאוצה ומגלגלת כמה מאות מיליוני שקלים בשנה. על פי החשד פועלות בתחום עשר רשתות של מבריחים, שחברים בהן עשרות תלמידי ישיבות שמשמשים כבלדרים. התשלום עבור כל הברחה נע בין 3,000 ל-6,000 אירו, ולעתים יכול להגיע גם ל-20 אלף אירו. הכול תלוי במידת הסיכון של האברך ובכמות הכדורים שהוא מנסה להעביר. במבצע גדול ומורכב של רשות המיסים נעצרו לפני כמה שנים מספר אברכים ואפילו מתנדב בארגון "איחוד הצלה", שהיו מעורבים בהברחת 75 אלף כדורי ויאגרה מזויפים לישראל. "חברי הרשת האברכים מעורבים בהברחות רבות, רק מעטים מהם נתפסים. על כל עשרות הברחות שהם מבצעים אנחנו תופסים פחות מעשרה אחוז. הם מאוד מתוחכמים, משתמשים בקודים ובכל מיני שיטות כדי לטשטש את מעורבותם בהברחות. כל פעם נוחתים מיעד אחר," מספר גורם במכס, "הם ממש לא פראיירים ונאיביים. רק מעטים מהם מודים בחקירות ומפלילים אחרים."

14.11.16

ערוץ 10

מדריך ישיבה כבן 30 מאזור המרכז, נעצר בחשד כי נהג לבצע בשנים האחרונות מעשים מגונים בנערים. החקירה נפתחה לפני כשבועיים, לאחר שנער בן 17 הגיש תלונה וטען כי המדריך ביצע בו עבירות מין לפני כ-4 שנים, כשהיה בן 13. לדבריו, החשוד ביצע בו את זממו לאורך מספר שנים.

15.11.16

קשת
הארץ
ערוץ 10

הרב אליעזר ברלנד יורשע במעשים מגונים בשתי נשים, ועל פי הסדר הטיעון שהושג עמו הוא יישלח ל-18 חודשי מאסר בפועל. במסגרת העונש הקל יחסית, יודה הרב באישומים מרוככים מהם נעדרו סממנים מיניים בולטים, כאשר שתיים מארבע המתלוננות נגדו הוצאו מכתב האישום. פרקליטת המתלוננות, עורכת הדין שרה מרקוביץ', הגיבה להסדר הטיעון שגובש ואמרה כי הוא יהווה קו פרשת מים, כאשר מעתה ואילך אף אישה חרדית לא תעז להתלונן על עבירות מין והטרדות מיניות.

18.11.16

ישראל היום

הרב שלמה עמאר, רבה של ירושלים, תוקף את הרפורמים ומכנה אותם "רשעים", וגם את הקהילה הגאה, ומכנה אותה "כת של תועבה": "זו כת של תועבה, זה ברור. זו תועבה. התורה מחייבת על זה מיתה. זה בשורה הראשונה של החמורה בעבירות. צריך לדעת את האמת. אומרים 'נטייה', 'סטייה' - שטויות. יש תאווה, ואדם יכול להתגבר עליה אם הוא רוצה, כמו כל התאוות. זה מהתאוות האסורות ביותר. החמורות ביותר."

18.11.16

ynet

נער בן 14 מבית שמש נעצר בחשד שתקף חייל צה"ל חרדי בעיר לפני כשבוע, ובנוסף היה חלק מקבוצה שיידתה אבנים לעבר קצין שניסה להרחיק את החייל המותקף מהמקום. בנוסף נעצרו שני חשודים בתקיפת שוטר בהפגנה שהתקיימה לפני כשבוע.

18.11.16

ynet
ynet
ערוץ 10

בן 13 מבני ברק הואשם בביצוע מעשים מגונים בארבעה קטינים בני שנתיים עד שש, תוך איומים ותקיפה. הוא חשוד שביצע מעשה מגונה בילדה בת 5, תקף ילדה בת שנתיים וגם ביצע מעשים מגונים ומעשה סדום בפעוט בן 5, לאחר שהוביל אותו לחצר אחורית של בניין, הורה לו "לעצום עיניים" והפשיט אותו.

18.11.16

ynet

צעיר בן 18 מביתר עילית נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים ביותר מעשרה ילדים בני 5 עד 10, בעקבות תלונות של תושבי העיר. החשד הוא שהצעיר איתר קטינים בחדרי מדרגות ובפארקים וביצע בהם את זממו. פרקליטות מחוז ירושלים תגיש נגדו כתב אישום בגין עבירה של ביצוע מעשה מגונה בפומבי וביצוע מעשה מגונה בכוח.

22.11.16

ערוץ 10
הארץ
קשת
ynet

בית הכנסת הרפורמי ברעננה הושחת בכתובות נאצה כנגד מתווה הכותל. באחת מהן נכתב "אין שכינה זזה מן הכותל המערבי," ובכתובת נוספת צוטט פסוק מספר עובדיה שמדבר על שריפת אויבים. במקום הושארה סכין שעליה נכתב "הלכות רוצח" ולידה הונחו פתקים עם שמות בכירים בתנועה הרפורמית. זו הפעם החמישית בה הושחת בית הכנסת, זאת כחלק ממחאת החרדים כנגד מתווה הכותל לפיו תוקם רחבה מעורבת נוספת בכותל לגברים ולנשים.

23.11.16

וואלה!
ynet

הרב אליקים לבנון, רב השומרון ומבכירי הרבנים בציונות הדתית, טען במכתב שפורסם לראשונה באתר החדשות הדתי "סרוגים" כי העיכובים בחקיקת "חוק ההסדרה" הם אלה שגרמו לגל השריפות ברחבי הארץ. "רוחות עזות, אשר בדרך כלל מביאות את הגשם, אבל בעת הזאת הכל יבש, דליק ונשרף! יד ה' עושה זאת! ממשלת ישראל מעכבת את אישור חוק ההסדרה." ועוד הוסיף: "ביום שבו תתקבל החלטה אשר אי אפשר יהיה לעקפה באמצעות פלפולים משפטיים, בו ביום יחולו לרדת גשמי ברכה." הרב ציון בוארון, מהרבנים הספרדים הבולטים במגזר החרדי, טען כי סיבת השריפות היא "חילול שבת".

■ ■ ■ הערה: חזאי חופש מוסרים כי ככל הנראה בשבוע הבא ייחתם הסכם לפי רצונו של הרב אליקים לבנון, אוי, סליחה, לפי רצונו של אלוהים. הולך לרדת מבול.

27.11.16

קשת
קשת

במסגרת "תחקיר המוהלים" ששודר אמש בחדשות 2, הוצג תיעוד שבו נראה כיצד תמורת אלפי דולרים הרב אסולין מציע למוהלים צעירים "מסלול קידום מהיר" ושולחים אותם למול תינוקות מאוכלוסיות חלשות, כגון עולים חדשים ומשפחות ממוצא אתיופי - מבלי ידיעת ההורים ותוך סיכון בריאות התינוקות. בתחקיר נחשפת השיטה לכאורה שבה אנשים ללא ניסיון כלל מבצעים את הניתוח המיותר הזה, ללא ידיעת ההורים, על אוכלוסיות חלשות כגון אריתריאים ואתיופים. מהתחקיר עולה גזענות קשה כלפי אנשים בעלי צבע עור כהה.

27.11.16

ערוץ 10
ערוץ 10

ישראל רוזנר כתב ערוץ 10 חושף כי בחסידות גור נלחמים באוננות ע"י מתן כדורים פסיכיאטריים, תוך מתן הסברי שקר לנערים אשר נוטלים אותם. בתחקיר הובאו החוקים הנוקשים מאוד אשר נועדו למנוע מחשבות על מין ומיניות, והעונשים הנכפים אם לא "שומרים על הברית", איסורים קשים מאוד על בני זוג, עדויות על מרשם לכדורים שנותנים פסיכיאטריים המקורבים לחסידות לנערים כדי לדכא את היצר המיני שלהם. "אני מקבל שקית עם כדורים בפנים, משכנעים אותי שזה יעזור לי ויעורר אותי רוחנית," תיאר אחד מהם. בנוסף, הכתבה מתארת ניסיון השתלטות של חסידות גור על העיר ערד בעזרת ליצמן ומקורביו.

29.11.16

קשת
דה-מרקר

הפעילה החברתית חגית מוריה-גיבור העלתה פוסט בפייסבוק, לפיו ח"כ מכהן ממפלגת הבית היהודי תקף מינית מספר נשים. לטענתה, נשים הותקפו בעבר וגם בהווה על ידי איש הציבור. "הסיפורים נערמים והשתיקה רועמת לי מאוד," כתבה מוריה-גיבור.

29.11.16

ynet

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, והרב איתן אייזמן הקימו צוות שייבחן את הטענות כנגד חבר כנסת לשעבר מהבית היהודי אשר חשוד בתקיפה מינית של נשים. הפרשה עלתה לכותרות לאחר שחגית מוריה-גיבור, מקורבת למתלוננות, פרסמה פוסט בפייסבוק הקורא לנשים נוספות שהוטרדו על ידי חבר הכנסת לפנות אליה. "הסיפורים נערמים והשתיקה רועמת לי מאוד," כתבה כאמור. "יש איש ציבור בכיר שתקף ותוקף נשים. כבר שנים. אני יודעת על מקרה ישן ולאחרונה הגיעו אליי סיפורים נוספים. מזעזעים. אנחנו מנסים לגבש קבוצה של עדויות, אפילו בעילום שם, על מנת לחשוף את האדם. אני מבקשת ומתחננת. מי שקרה לה, מכירה מישהי אחרת או יודעת משהו מכלי ראשון - פנו אליי. סודיות גמורה מובטחת."

■ ■ ■ הערה: מי הרבנים הללו אשר ממליכים עצמם לשופטים?

29.11.16

ynet

אישה חרדית ניסתה לחנוק את חברת "נשות הכותל" וחברת הנהלת הארגון, רחל כהן ישורון. בארגון האשימו את רב הכותל בהסלמה, וטענו כי על גופן של המתפללות בוצע חיפוש בלתי חוקי, בחשד שהן מבריחות ספר תורה. "אנחנו חיות בעולם שבו מתבצע חיפוש גופני משפיל לנשים יהודיות במטרה למנוע מהן קריאה בספר תורה, רק משום שממשלת ישראל מניחה לגורמים הקיצוניים ביותר להדיר, להפלות ולהשתיק נשים בכותל," אמרה זקס, מנכ"לית 'נשות הכותל'. "חיפוש גופני היום ועונשי מאסר מחר לא ירתיעו אותנו מהמשך המאבק על יהדות שפויה ללא כפייה דתית במדינת ישראל."

03.12.16

ynet
ערוץ 10

תושב העיר ירושלים בן 21 הואשם בגין ביצוע מעשים מגונים בנער בן 13 אשר פגש בבית כנסת. מכתב האישום עולה כי הצעיר פגש במהלך הקיץ את הנער בבית כנסת בבירה, הזמין אותו לעלות לרכבו, נסע עמו למקומות שונים ובהם ביצע בו ארבע פעמים מעשים מגונים. באחת התקיפות, הנאשם הזמין את הנער שוב לעלות לרכבו ובמהלך הנסיעה תקף אותו מינית. הנאשם ציין בפני הנער: "זה כיף, מה אכפת לך לעשות טוב ליהודי?"

03.12.16

קשת
ערוץ 10

חזן ושליח ציבור בבית כנסת, בן 76 מירושלים, נעצר בחשד לביצוע עבירות מין קשות ומעשי אינוס בנכדתו, מאז היותה בת 11, כיום בת 19. הנכדה סיפרה כי לפני כ-8 שנים ביצע בה החשוד עבירות מין קשות בהן אינוס ומעשה סדום. מהחקירה עולה כי במהלך הביקורים של הסב בביתה של בתו בירושלים בשבתות ובחגים, הוא נהג להיכנס לחדרה של נכדתו בשעות הלילה ולבצע בה את זממו. במסגרת החקירה קשר עצמו החשוד לעבירות המיוחסות לו, וכן נבדק חשד כי פגע בבנות משפחה נוספות.

03.12.16

ynet
ynet

אלעזר כהן, תושב בני ברק בן 55, חשוד כי ביצע עבירות מין בילדים בצורה סדרתית. מאז שנעצר ביום ראשון, נאספו עדויות רבות למעשיו ובמשטרה קוראים להורים נוספים להגיע לתחנת המשטרה ולהתלונן. כהן נעצר ביום ראשון לאחר שנאספו ראיות לכאורה לארבעה מקרים לפחות שבהם עלה חשד לביצוע עבירות מין בילדים בני 9 ו-10. החקירה העלתה שהוא פיתה אותם באמצעות מתנות שהבטיח ונתן להם, ואז לקח אותם למקומות מסתור בעיר, בין היתר לחצרות בתים ולגינות.

04.12.16

ערוץ 10

תלמיד בן 16 הלומד בישיבה דתית בדרום הארץ, הואשם שביצע עבירות מין בתלמידים אחרים בישיבה. על פי האישום, הנאשם ביצע בחודשים האחרונים מספר עבירות של מעשים מגונים בארבעה תלמידים אחרים בישיבה ואף מעשה סדום באחד המקרים, וזאת בזמן שהתלמידים ישנו. הוא המשיך לבצע את המעשים המגונים גם לאחר שהתלמידים התעוררו משנתם. כתב האישום מייחס לנאשם עבירות של מעשים מגונים בקטין ומעשה סדום בקטין. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

05.12.16

ynet
הארץ
ערוץ 10
ynet

אמנון כהן, שכיהן כח"כ מטעם ש"ס במשך 16 שנה, חשוד בקבלת שוחד מאיש עסקים בעת כהונתו, בין היתר באמצעות הטבות בעלות אופי מיני. התמורה, על פי החשד: קידום עניינים הנוגעים לתחום עיסוקו. תיק החקירה שנפתח נגד כהן נסגר בעבר, אלא שלאחרונה חלה התפתחות חדשה בחקירה והחשד נגדו, על-פי המשטרה, בוסס באופן משמעותי. השופט סבר אתמול כי קיים חשד סביר נגד הח"כ לשעבר ויש "פערים בין התשובות שמסר לבין החומרים בתיק." השופט הוסיף כי "ניתן אף לומר שיש חשד לא מבוטל."

06.12.16

ערוץ 10
הארץ
ynet
ynet
הארץ
קשת
ynet

הרב דוד הריסון הוא הרב בחשוד באונס בת 14 לפני שש שנים, וזאת בזמן שהנפגעת שהתה באולפנה בה הוא עבד כמורה. במהלך הדיון הכחיש הריסון בן ה-60 את העבירות המיוחסות והכחיש שהוא בכלל מכיר את המתלוננת. 'עצרו אותי על עבירה של אונס. לא ביקשתי עורך דין, הייתי בטוח שזו טעות,' הוא טען. 'עבדתי שם (בביה"ס) במשרה מצומצמת, אני לא מכיר אפילו את הילדה,' הסביר הריסון, 'אין שום דבר. אני עסוק בקריירה, בחיים ובפעילות ענפה. היא אמרה שזה קרה כביכול בתוך בית ספר ששוקק תלמידים ומורים. לי לא היה לי חדר פרטי.' עוד הוא הצהיר בביהמ"ש: 'אני מוכן לפוליגרף ועימות עם המתלוננת.'

07.12.16

ynet
הארץ

עו"ד יהודה שושן, פרקליט הרב החשוד באונס תלמידה בת 14, שאל בדיון שנערך בבית משפט השלום בירושלים בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד, הרב דוד הריסון, את נציג המשטרה - האם המתלוננת הייתה בתולה והאם "נבעלה" על ידי אחרים באותה תקופה. בהמשך הוסיף עו"ד שושן התבטאות מעוררת מחלוקת נוספת: "ידוע לנו שנשים דתיות שמתחתנות בגיל כה צעיר מוצאות דרך לתרץ את איבוד בתוליהן. במגזר החרדי או הדתי הן ייחשבו פסולות."

09.12.16

ynet

משה אהרון ליסון, תושב ביתר עילית בן 34, הורשע בביצוע מעשים מגונים בתלמידיו. ליסון היה מורה בתלמוד תורה "אוהלי מנחם" בעיר, והורשע במעשים שביצע בשלושה אחים, בני 15-13. אמם של השלושה הלינה כי החברה החרדית שסביבה העדיפה לגבות את המלמד הפושע ולהפנות עורף לקורבנות: "אנחנו חייבים להפנים שאנשים שפוגעים לא יכולים להמשיך לחיות בינינו, הם רוצחים את הילדים שלנו. כמשפחה חרדית שילמנו מחיר אישי וחברתי גבוה מאוד, ואני עדיין מאמינה וסומכת על מערכת המשפט ומקווה שתהיה הרשעה, שתיתן כוח לנפגעים נוספים לסמוך על המערכת ולהתלונן."

16.12.16

קשת

שמעון גורליק כיהן במשך שנים כרב וכמנהיג קהילה בנהריה, אך עדויות על הטרדות מיניות שהלכו והצטברו הובילו לשלילת תעודת הרבנות שלו על ידי הרבנות הראשית, ועל גורליק נאסר לפעול כרב באופן רשמי, למרות שהתיק נגדו לא הבשיל לכדי כתב אישום בשל היעדר ראיות מספקות. עם זאת, מתחקיר של ערוץ 2 עולה כי למרות שלילת התעודה, אותו אדם מציג עצמו כרב. בניגוד להחלטת הרבנות, בפגישת הייעוץ שקיימה עמו תחקירנית חדשות 2 הוא הציג עצמו כרב וההתרשמות הייתה שגם הקהילה שלו תומכת בו ורואה בו מנהיג דתי. בין הדברים שאמר בפגישה הוא טען כי אין בעיה שגברים יבגדו, לעומת נשים להן אסור לבגוד משום שהן נקשרות.

18.12.16

ערוץ 10

חסידות גור מעבירה רשימות תלמידים למשרד החינוך, ולפי הרשימות הללו היא מקבלת תקצוב. חדשות ערוץ 10 חשפו כי חלק מתלמידים אשר מדווחים כלומדים בחסידות גור - בעצם לומדים בישיבה אחרת שאיננה מתוקצבת כלל ממשרד החינוך, וכספים שגור מקבלת, מועברים, לפחות בחלקם, אל אותה הישיבה.

20.12.16

קשת
קשת

יוזמה חדשה במגזר החרדי: שיימינג לחרדים אשר נראו במדים. בימים אלה מוקם מאגר מקוון שיאסוף את פרטיהם ותמונותיהם של חיילים חרדים במטרה להרתיע חרדים נוספים מלהתגייס לצבא. בשיחה עם חדשות 2 ציין אחד החרדים שעומד מאחורי היוזמה הזו, כי המאגר כולל כבר כעת מאות תמונות ויופץ בסוף השבוע הקרוב. בעבר הופצו חוברות עם פרטיהם של חיילים חרדים, כולל שמות, תמונות וכתובות מגורים.

26.12.16

קשת

הרב הראשי האשכנזי לשעבר, יונה מצגר, צפוי להודות בקבלת שוחד ולהישלח לכלא. בכתב האישום שהוגש בחודש אוקטובר האחרון, נטען כי מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם.

27.12.16

קשת

נער בן 16, תושב בית שמש, נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים בילד בן 10, אותו פגש בבית הכנסת. הפרשה החלה כאשר הגיע מידע למשטרה על חשד לביצוע מעשים מגונים בקטין, הילד בן ה-10 שסירב להגיש תלונה. למרות זאת במשטרה המשיכו לחקור ולאסוף ממצאים, ולבסוף עצרו את החשוד. "חקירה מקצועית ומאומצת הובילה לאיתור זהות החשוד ומעצרו," הדגישו במשטרה, "על אף שלא הוגשה תלונה על ידי הקורבן."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

31.10.16

ynet

חבר הכנסת החדש מטעם סיעת ש"ס, מיכאל מלכיאלי, הושבע בכנסת. מלכיאלי בן ה-34 נכנס לתפקידו בעקבות התפטרותו של שר הפנים אריה דרעי מתפקידו כחבר כנסת. בנאומו על בימת הכנסת אמר: 'גאה נרגש לעמוד כאן כנציג של תנועת ש"ס, ארתום את כל יכולותיי להביא רוח צעירה ונמרצת למען השכבות החלשות ולחיזוק המסורת היהודית. בני הישיבות הם סיירת מטכ"ל של העולם היהודי.'

10.12.16

וואלה!

תמונה של עננים וחיילים שפורסמה בעיתונים בארץ ובעולם גררה תגובה לגבי 'הסופה שנשלחה ע"י אלוהים כדי לשמור על ישראל מפני דאעש'. גולשים טענו שאלוהים שלח ענן אבק וגשם למקום בו תקף דאעש את ישראל, מאחר שהסופה נראית כאילו היא תקועה מעל סוריה, ומסרבת לחצות את גדר הגבול לכיוון רמת הגולן. הטענות המגוחכות הועלו ברשת ואף פורסמו ב"מירור", ב"סאן", ב"מטרו" וב"דיילי מייל" הבריטים.

18.12.16

קשת

יותר מ-10,000 בנות סמינרים חרדיות השתתפו בכינוס נגד השכלה אקדמית, שנערך באצטדיון "ארנה" בירושלים, ובו נאמו בכירי הרבנים החרדיים מהזרם המרכזי שהבהירו: "לימודים אקדמיים אסורים בהחלט." גם הרב חיים קנייבסקי מבני ברק, הבהיר בסרטון נוסף שהוקרן באירוע כי "אין שום היתר ללמוד באקדמיה גם בשביל פרנסה, זה חילול השם." כשנשאל כיצד על הבנות להתפרנס ענה: "פרנסה? שיתפללו."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

31.10.16

ערוץ 10
הארץ

המכללה האקדמית לחרדים שהקימה עדינה בר-שלום צפויה להיסגר, וזאת עקב מספר הסטודנטים. מהוועדה לתכנון ותקצוב במל"ג נמסר בתגובה: 'חרף שורה של מאמצים להבראת המכללה בשנים האחרונות, מצבה המשיך להידרדר, מספר הסטודנטים בה פחת בחצי ולמכללה גרעון בסך 5.5 מיליון שקלים. ההחלטה התקבלה לבקשת נציגי המכללה.' עדינה בר-שלום הגיבה להחלטה: 'החלטת המל"ג היא סטירת לחי לחברה החרדית ולחברה הישראלית, אני מסרבת לקבל את ההחלטה.'

■ ■ ■ הערה: למה הגברת עדינה מלינה? הרי זה ברור שלא המל"ג הוא זה שסגר בפועל את המכללה, אלא מי שהצביע ברגלים, ומה זה אומר על הציבור החרדי?

06.11.16

דה-מרקר

ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר וכיום מראשי פורום קהלת, בדק יחד עם יצחק פנחס את הצלחת החרדים בעלי השכלה אקדמית להשתלב בשוק העבודה. מחקרו הראה כי גברים חרדים נמצאים בפיגור ניכר במיומנויות בהשוואה לגברים ערבים או גברים יהודים שאינם חרדים, וגם בפיגור עמוק בתחומי המחשוב ובפתרון בעיות. הפיגור העצום של החרדים בידיעת האנגלית והמחשב נובע, כמובן, מכך שהם אינם לומדים לימודי ליבה. לימודי החול של הבנים החרדיים מסתיימים ברמת כיתה ד'-ו', ומרביתם לא לומדים אנגלית כלל.

29.11.16

קשת
ynet

הורים לילדים חילוניים שהשתתפו בכינוס חירום בהשתתפות אישי ציבור וחברי "הפורום החילוני" - מבטיחים שזו רק תחילתו של מאבק להכרה בחינוך החילוני כזרם נפרד: "צריך להיות בישראל חינוך ממלכתי-חילוני נגיש לכולם, ממש כמו החינוך הממלכתי-דתי," אומרת ל-ynet מיכל שלו, אם לשלוש בנות וממובילות המאבק, ומוסיפה "אנחנו דורשים להפסיק את ההדתה של מערכת החינוך החילונית, ולתת מקום לעולם התוכן הרחב והמלא שמציעה החילוניות. אנחנו דורשים הקמה של זרם חינוך חילוני ממלכתי שיוכל להגן על עצמו מפני מגמת ההדתה של מערכת החינוך."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי