אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 145: ינואר-פברואר 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

הצעת חוק המשפט העברי: יוקם גוף ממלכתי שייעץ לשופטים
מיקי זוהר: "תל אביב היא לא חלק ממדינת ישראל"
האם גם המעוז החילוני האחרון בירושלים ייסגר בשבת?
ליצמן מפזר ועדה שדנה בחולים סופניים: "הרכב הוועדה לא תואם את עמדות השר"
נתניהו: מיעוטים תופסים מקומות עבודה בשל האיסור להעסיק יהודים בשבת
תחקיר: איך הגיעו כספים שיועדו לפריפריה דווקא לערים מבוססות ולמקורבי השר אריאל
איומים ברצח על פרופ' ליהדות חילונית: "קרה בעבר ולא עשו כלום"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.01.16

דה-מרקר
כלכליסט

בעקבות אישור תקציב המדינה ל-2015 וסיכום בין יהדות התורה לבית היהודי, הוגדלו רטרואקטיבית תקציבי הכוללים והישיבות, ולכן כל אברך קיבל קיצבה גדולה פי 8 מהקיצבה החודשית הרגילה שלו. מדובר גידול של 85% לעומת 2014.

02.01.16

כלכליסט

דו"ח שהזמין משרד האוצר ונשמר בסוד עד כה, חושף כיצד מונופול הכשרות של הרבנות משפיע על יוקר המחיה. מהדו"ח עולה כי 2.8 מיליארד שקל בשנה, שהם 3% מההיקף הכספי השנתי של שוק המזון - זו העלות למשק של מונופול הכשרות. מי שדרש ופעל לפרסם את הדוח הם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והעמותה לחופש המידע.

03.01.16

דה-מרקר
דה-מרקר

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) המקדם את חוק השבת שמטרתו לאסור פתיחת מכולות ולהקשות על מסחר בשבת - הוקלט אומר שתל אביב איננה חלק ממדינת ישראל, וגם שהוא חושש שמדינת ישראל תהפוך למדינה דמוקרטית. "תל אביב מתנהלת כמו מדינה בפני עצמה, אנשים לא מבינים את זה, היא לא חלק ממדינת ישראל - היא משהו נפרד לגמרי. זאת עיר שנוגדת את כל מה שקשור לרעיון היהודי במדינה," הוא אמר, והוסיף שתנועת ההשכלה פגעה ביהדות.

04.01.16

כלכליסט

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס מקדם מהלך למימון ביטוח חיים לאברכים, שמטרתו להעניק קיצבה חודשית לבני משפחותיהם של אברכים במקרה מוות. כיום הביטוח הזה ממומן מהקיצבה שכל אברך מקבל, אולם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מתנגד בתוקף ודורש כי האוצר יממן את המהלך.

19.01.16

ynet
News1

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, החליט לסגור סופית את המרכולים הפועלים במרכז העיר בשבת החל מאפריל השנה. המרכולים שלא ייסגרו צפויים לקנסות ואפילו לצווי סגירה.

■ ■ ■ הערה: איגוד בעלי המסעדות בירושלים, המייצג מאות מסעדות, בתי קפה וברים ברחבי העיר, יצא בימים האחרונים נגד ראש העירייה ניר ברקת בעקבות החלטתו (וואלה!).

22.01.16

וואלה!

16 חברי מועצת העיר ירושלים, רובם חרדים, מנסים לטרפד פתיחת בית קפה בגן סאקר בעיר - שנחשב לפופולרי בעיר. לטענתם, ההיתרים להפעלת המקום ניתנו באופן לא תקין. בשיחות סגורות אמרו החתומים על המכתב כי הם "רוצים להחזיר את הנושא לוועדה כדי להתנות את פתיחת העסק בסגירתו בשבתות וחגים."

24.01.16

News1

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) אומר כי הוא מתנגד לתחבורה ציבורית בשבת, אך אומר כי יש למצוא פתרונות התניידות עבור אוכלוסייה מוחלשת המעוניינת לנסוע בשבת, בצורת "תת-תחבורה". לדבריו, אין לנסות להסדיר את העניין באמצעות חברות התחבורה הציבורית, אלא על-ידי היסעים פרטיים-פרטניים, באמצעות מוניות כאלה ואחרות, תוך וידוא שמחירן לא יהיה מופקע.

■ ■ ■ הערה: תת-תחבורה מזכיר לנו תתי-אדם. צריך תחבורה ציבורית נורמלית בשבת.

25.01.16

ynet

ש"ס ויהדות התורה מקדמות חוק שיבטל את הרפורמה של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, שקשר בין תקצוב ללימוד מקצועות ליבה, בעקבות ההסכמים הקואליציוניים. גורמים ביהדות התורה הזכירו כי על פי ההסכם, שר החינוך אמור היה לקדם את החקיקה שתבטל את הקשר בין תקצוב ללימודי ליבה, אולם בשל העובדה שבנט לא הגיש הצעת חוק שכזו, החלו החרדים לקדם אותה באופן עצמאי. לפי הצעת החוק אותה החרדים רוצים לקדם, לא יותנו לימודי הליבה בתקצוב בתי הספר החרדים.

02.02.16

הארץ
ynet
דה-מרקר

משתלות בארץ, הפתוחות בימי שבת, קיבלו מכתבי התראה מטעם משרד הכלכלה, המורים להם להפסיק להעסיק עובדים יהודים בשבת, בכפוף לחוק דיני העבודה, אחרת יושתו עליהן קנסות בסך אלפי שקלים.

13.02.16

נענע10

מתחם "התחנה הראשונה" במרכז ירושלים שכולל משחקיית ילדים, חנויות ובתי קפה - עלול להיסגר בשבתות בעקבות התערבות חברי מועצת העיר החרדים. כיום המתחם רשום עדיין בעירייה כמתחם תעשייה ותחבורה, אך היא נדרשה לשנותו כאיזור בילוי ומסחר. שינוי זה היה אמור להיות פשוט, אם חברי המועצה החרדים לא היתנו את אישורם לכך בסגירת מספר מבתי העסק במקום בשבת תמורת שינוי הייעוד.

14.02.16

דה-מרקר

שר הבריאות יעקב ליצמן מתעלם מהמלצות ועדה שדנה בחוק החולה הנוטה למות. ליצמן החליט על הצעד אף שהוועדה כבר הייתה בשלבים מתקדמים ביותר של דיונים וגיבשה שורה של מסקנות והמלצות. חבר הוועדה פרופ' אבינעם רכס, טוען כי "למרבה הצער המהלך היה צפוי. הוועדה נמצאת בהקפאה... אין פלא שהשר, שבא מרקע חרדי, מותח את המושכות ועושה סיבוב פרסה."

15.02.16

ynet

מוטי בן-משה צפוי לרכוש 72% ממניות אלון רבוע כחול. ההחלטה הראשונה של בן־משה תהיה קשורה לרשת הסופרים העירונית am:pm, שלא אמורה לפעול בשבתות תחת שליטתו. לכלכליסט נודע כי בן-משה, שהינו אדם שומר מצוות, איננו מתכוון לפתוח את החנויות בשבת וכי במידה ויגיע להחלטה שהדבר איננו כלכלי, הוא עשוי אף להציב את הרשת למכירה.

■ ■ ■ הערה: זה לא מפתיע שאותו בן-משה חושב על למכור את הרשת מאחר ו-25% מהכנסות הרשת מתרחשות בשבת (כלכליסט, דה-מרקר, דה-מרקר).

21.02.16

הארץ

ניסן סלומיינסקי (הבית היהודי), קורא להקים מכון ממלכתי שייעץ לשופטים להסתמך על המשפט העברי לפני שיפנו לפסיקות זרות, במקרים שהחוק והפסיקה הישראליים אינם מספקים מענה. לצורך כך יוקם מכון שיפעל להנגיש לשופטים את המשפט העברי - לרבות המשנה, התלמוד ופסקי הלכה - באמצעות "תרגומם" לשפה משפטית עכשווית. לדברי סלומיינסקי, במשפט העברי "יש תשובה לכל. מבחינה חברתית הוא מפותח בהרבה מהמערכות הנאורות כיום."

■ ■ ■ הערה: באתר "הארץ" קוראים "להוציא הדת מהמשפט" (הארץ).


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

11.01.16

ynet
הארץ

הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, החליט להוציא את ענף התודעה היהודית בצה"ל מתחום אחריותה של הרבנות הצבאית, וזאת בעקבות אופי פעילותו של "ענף התודעה היהודית" ותחומי העיסוק שהרבנות ביקשה לנכס לעצמה באמצעותו. לפי המסמכים והעדות, נראה שענף התודעה היהודית עסק בהטפה דתית לחיילים, באופן שההשתתפות באירוע הוגדרה כפקודה שיש למלא.

15.01.16

וואלה!

פורטל החדשות וואלה! מפרסם שנשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, פועל באחרונה יחד עם גורמים חרדים במועצת הרבנות הראשית לישראל לשינוי התנאים למינוי דיינים לבית הדין. לפיו יהפוך הרב, המזוהה עם ש"ס, לגורם היחיד כמעט בהחלטה על מינויים של דיינים לבית הדין הרבני הגדול. בכך גם יוביל לצמצום משמעותי בכוחה של הוועדה למינוי דיינים. הדבר עלול להוביל לבחירת דיינים קיצוניים. לזהות הדיינים שנבחרים לבתי הדין יש השפעה רבה על האזרחים ועל אופי יחסי הדת והמדינה בישראל.

■ ■ ■ הערה: עקב חשיפת חדשות וואלה! - עמותת "מבוי סתום" פנתה ליועמ"ש וינשטיין לסכל תכנית הרב יוסף (וואלה!).

17.01.16

News1

הרב הספרדי הראשי לישראל, הראשון לציון יצחק יוסף, טען בכנסת כי מדינת ישראל היא "קודם כל יהודית ורק לאחר מכן דמוקרטית." הדברים נאמרו בנוכחות יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ובנוכחות חברי הכנסת אלי בן-דהן, יואב בן צור, יצחק וקנין, אורי מקלב, מרדכי יוגב ואיתן כבל. לדברי הרב יוסף, צריך לשמור על הצביון היהודי במדינה.

22.01.16

הארץ
הארץ

בעקבות פרסום ב"הארץ", ראש השדולה ליהדות מתחדשת בכנסת, ח"כ רחל עזריה (כולנו), ביקשה לברר מדוע הוקפא התקציב לארגונים הפלורליסטיים, כפי שפורסם ב"הארץ", בעוד שהתברר כי תקציב תקנות אחרות בפרק "תרבות יהודית" דווקא גדל בשבועות האחרונים במיליוני שקלים. רוב הכספים בתקנות אלה מגיעים לעמותות אורתודוקסיות.

05.02.16

דה-מרקר

ועדת הכספים של עיריית תל אביב-יפו צפויה לאשר העברה תקציבית של כחצי מיליון שקל מכספי משרד הבינוי והשיכון לעשרה ארגונים ועמותות. חמישה מהם הם גרעינים תורניים וישיבות המזוהות עם הבית היהודי, הפועלים בלב האוכלוסייה החילונית. ההעברה החדשה מציגה צינור מימון נוסף לאותם גרעינים, שפותח במשרד השיכון בתקופת השר הקודם, אורי אריאל: דרך הרשויות המקומיות. למשל, עמותת חברותא, בראשותו של פעיל הבית היהודי, הרב אריאל דורפמן, תתוקצב ב-50 אלף שקל. העמותה מפעילה מרכז תורני בשם "המקום", הפועל ליד רחוב שינקין, ועוסק בין היתר בהחזרה בתשובה. דורפמן שימש ראש אגף התשובה בתנועת הימין הקיצוני קוממיות. לעמותה אין כיום אישור מנהל תקין, כך שגופים ממשלתיים כלל אינם יכולים להעביר לה כסף.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

07.01.16

News1
News1

גלית מושונוב פלדבוי שטיין, נוסעת דתייה מגבעת שמואל, נכה 30% המתקשה בעלייה ובירידה מאוטובוסים, המתינה להגעת קו 319 מרחובות לבני ברק. כאשר ביקשה להיכנס לאוטבוס, היא הותקפה מילולית ע"י חרדים וככל הנראה נהג האוטובוס שיתף עם התוקפים פעולה בכך שהוא דרש מהנוסעת לרדת מהאוטבוס ולעלות בדלת האחורית. מאגד נמסר בתגובה: "מבדיקה שנערכה עולה כי הנהג עצר ופתח את הדלת, אך מכיוון שהאוטובוס היה מלא, כולל בעמידה, הנהג סבר כי הנוסעת מבקשת לעלות מהדלת האחורית לנוחיותה ובטח לא בכוונה לפגוע בה חלילה."

■ ■ ■ הערה: כל אדם, כולל (ובמיוחד) באגד, יודע שהמקום הראשון מאחורי הנהג שמור במיוחד לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות.

16.01.16

וואלה!

החינמון "ישראל היום" הפיץ עלון פרסום של "ישיבת ישועות בעמוקה" לעידוד נשים להירשם ב"ספר הזיווגים ולמצוא גאולה ולפקוד קברי צדיקים". בעלון פורסמו נשים מטושטשות פנים.

24.02.16

קשת
ynet

עורכת הדין רינה רבינוביץ', ניצולת שואה בת 81, תובעת את חברת התעופה אל על לאחר שהתבקשה לסור ממקומה בטיסה כי גבר חרדי, שקיבל את המושב הסמוך לה, סירב לשבת לידה בשל העובדה שהיא אישה. "עבורי זה לא עניין אישי, אלא אינטלקטואלי, אידיאולוגי וחוקי. הנה אני, אישה מבוגרת, וכל בחור יכול להופיע ולהחליט שאני לא אשב על ידו, למה?" שואלת רינה. מחברת "אל על" נמסר לניו יורק טיימס שפרסם את הנושא: "כל אפליה בין נוסעים אסורה בהחלט."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.01.16

וואלה!

מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב, שנמלט מישראל ומאימת הדין לאחר שנחשד בגין הטרדה מינית של נשות קהילתו, קיבל לאחרונה דרכון דיפלומטי שמעניק לו חסינות. הוא חגג את יום הולדתו עם חסידיו ב"מסיבת ניצחון" על כך שקיבל דרכון אשר מאפשר לו חסינות דיפלומטית.

05.01.16

נענע10
ynet
קשת
נענע10
נענע10

כמאה חרדים הפגינו באלימות נגד נתיחת גופת התינוק משה רפאל מזרחי, שמת הבוקר, לאחר שטולטל על פי החשד על ידי המטפלת שלו, לאור החלטת בית המשפט שגופתו תנותח לאחר המוות לבדיקת מימצאים מרשיעים. מפגינים חסמו את הכבישים, הבעירו פחים ויידו אבנים וחפצים לעבר השוטרים. גם בבית שמש התעמתו מפגינים עם כוחות משטרה, יידו לעברם אבנים וחפצים. ראש העיר אבוטבול פנה לשופטים בבקשה לביטול נתיחת הגופה, דבר האסור לפי ההלכה היהודית ומנוגד לאמונתם של החרדים. "ההתעללות האמתית נעשית כעת והיא ברגשות המשפחה האבלה," אמר לאחר קבלת ההחלטה.

15.01.16

נענע10
קשת
ynet
ynet

כנסיית דורמציון והוספיס שבירושלים קושטו בכתובות שנאה המאיימות ברצח כנגד נוצרים. בין השאר רוססו הכתובות "נקמת ישראל עוד תבוא", "לשחוט את העבודה הזרה" ו"נוצרים לעזאזל".

17.01.16

ynet

אשתו של סרן יהודה גליקמן, מפקד בסיס טירונים והכשרות באט"ל, קיבלה טלפון ובו איום מפורש על חייו של בעלה לאחר שאשת הקצין התראיינה לכמה כלי תקשורת נגד הגורמים הקיצוניים במגזר, הרודפים את בעלה וחבריו: 'תתביישו לכם שיש לכם אבא חרד"ק... היהדות החרדית מתביישת בכם, מוחה בכם. תיזהרו, אנחנו נתנקש בחייו של אבא שלכם.' בשיחת טלפון נוספת, אמרו לה: "כל כלב בא יומו."

19.01.16

וואלה!
ynet
הארץ
קשת
נענע10

ביתו של פרופ' יעקב מלכין, מנהל המכון הבינלאומי ליהדות חילונית-הומניסטית, הושחת בכתובות נאצה ואיומים ברצח. מלכין סיפר כי הוא מאמין שפעילותו המקצועית האחרונה היא שהובילה לאיומים. "בחודשים האחרונים התפרסמו ספרים אלקטרוניים שלי, 'יהדות ללא אל' ו'הגן של אפיקורוס: אתאיזם, יהדות והחתירה לאושר', וערכתי ספר שבו כתבו עמוס עוז, א.ב יהושע ועוד. יכול להיות שזה הרגיז אותם ושכנע אותם שצריך להילחם," אמר.

23.01.16

נענע10
ynet
הארץ

הרב אברהם שמש מאשדוד מואשם שביצע מעשים מגונים בשלושה מתלמידיו. במסגרת תפקידו של הרב כמחנך בבית ספר היסודי הוא נהג לשבת עם תלמידיו אחד על אחד בכיתה על מנת להשלים פערים, וכן נהג להזמין אליו תלמידים לשיחות אישיות בחדר המורים. בזמנים אלה הוא חשוד כי תקף את הילדים מינית באמתלה שרצה "לבדוק כשירותם להיות חזנים בתפילות".

05.02.16

ynet

בבית כנסת במזרח ראשון לציון פרצה קטטה בין המתפללים במקום, על רקע זהותו של החזן, שבסיומה אחד המתפללים הועבר לטיפול רפואי בבית חולים אסף הרופא, ושלושה מתפללים אחרים עוכבו לחקירה בתחנת המשטרה המקומית בעיר.

07.02.16

ynet

משגיח כשרות שעובד במשחטה בדרום, נחשד שגנב עופות שחוטים ומכר אותם לסוחרים ברהט. על פי החשד, את העופות הוביל בתנאים לא ראויים לאחר שעברו שחיטה ראשונית ובכך סיכן את שלום הציבור. המשגיח, כך חושדים, נהג לארוז עופות בשקיות אשפה גדולות והוביל אותם בתא המטען של מכוניתו. הוא נצפה מבצע את העסקאות בתחנת דלק בכניסה לעיר. הבוקר נתפס "על חם" מבצע עסקה נוספת.

■ ■ ■ הערה: זה עבר שחיטה כשרה, אז מה הבעיה?

07.02.16

קשת
קשת
הארץ
נענע10
ynet
ynet
קשת

עשרות חרדים תקפו באשדוד כוח של לוכדי עריקים שהגיע לשכונה חרדית ברובע ז' בעיר כדי לעצור עריק. מהרגע שהגיעו למקום, תוך שלוש דקות הגיעו כ-150 חרדים, והחלו לקלל ולצעוק לעבר החייל קריאות נגד הצבא. החייל הזעיק את חבריו מהצוות. עשרות חרדים השליכו אבנים וחפצים לעבר הכוח הצבאי-משטרתי. במקום התפתחה מהומה שבמהלכה הפכו החרדים את ניידת המשטרה הצבאית.

■ ■ ■ הערה: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס לתקיפת חיילי משטרה צבאית שהגיעו הלילה לשכונה חרדית באשדוד וקרא לציבור החרדי לגנות את האירוע האלים. 'מי שמרים את ידו על חיילי צה"ל חייב להיענש בחומרה' (ynet, נענע10) החרדים הללו בוודאי מתים כעת מפחד מאימתו של בוגי.

12.02.16

נענע10

שמואל "שמילו" ליבוביץ שמכונה "מלך הקוקאין החרדי" התראיין לתכניתו של אמנון לוי - "פנים אמתיות". אותו שמואל הוא חסיד סאטמר שהפך לבכיר בכנופית סמים ואף הרג יריב מכנופיה אחרת וישב 13 שנים בכלא.

13.02.16

וואלה!
וואלה!

חיים ביטון, נהג האוטובוס שנהג בקו 204 מירושלים לבני ברק, נעצר בחשד לגרימת מוות ברשלנות. בית הדין לתעבורה בירושלים האריך את מעצרו בשלושה ימים לאחר שנודע נודע כי ביטון חשוד גם בשיבוש הליכי חקירה.

14.02.16

קשת

אומן שבאוקראינה, שהפכה למרכז עליה לרגל לחסידי ברסלב, משכה גם עבריינים. אדם שעבר להתגורר באומן מספר: "העבריינים הישראליים גילו את אומן. הם הבינו שזורם פה המון כסף ושהם יכולים בקלות להתערבב כמו שהם עושים במקומות אחרים בעולם ולהרוויח הרבה כסף מכל תעשיית הדת שרצה כאן."

15.02.16

נענע10

יוסי בר מוחא שכתב את הספר 'מקובלים בע"מ' - התראיין לתכניתו של גדי סוקניק. בראיון נטען שיותר ממליארד שקלים עוברים בחצרות המקובלים ללא דיווח למס הכנסה. הכספים מגיעים בצורת תרומות. יוסי בר מוחא מכנה את ה"מקובלים" בכינוי 'שרלטנים'.

■ ■ ■ הערה: הרבה באיחור, אבל גם המדינה מתחילה להבין את הפוטנציאל הלא ממומש מהמיסוי של רבנים ו"מקובלים" (כלכליסט).

19.02.16

הארץ

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין ייחקר בשל מאמר שפרסם שבו השווה את נוצרים מיסיונרים לערפדים וקרא לסלקם מישראל ולמנוע את חגיגות חג המולד. באותו מאמר כתב גופשטיין: "תקווה אחת אחרונה נותרה בידי אותם ערפדים מוצצי דם - המיסיון... אם אי אפשר להרוג את היהודים, אפשר עדיין לנסות לנצר אותם... חנויות לספרות מיסיונרית מוכרות את מרכולתם לעיני כל ברחוב יפו בירושלים, יישובים שלמים שורצים מיסיונרים, עסקים רבים מנוהלים על ידם ומשמשים את המיסיון, בהרבה מקרים תוך הסוואה ובלא ידיעת העובדים."

20.02.16

ynet

שלמה ירימי, תושב אלעד בן 24, נחשד במעשה אינוס ומעשה מגונה בנערה בת 17. על פי כתב האישום, הנערה עבדה במלון בהרצליה יחד עם הנאשם. בין השניים הייתה היכרות שטחית על רקע עבודתם המשותפת במלון.

21.02.16

הארץ
נענע10

מבקר המדינה בודק כיצד מקורבים של השר אורי אריאל העבירו מילוני שקלים, שהיו מיועדים לפריפריה, אל גרעינים תורניים של הציונות הדתית, בזמן שאריאל היה שר השיכון. 51 מיליון שקלים מתוך 110 מיליון שקלים שיועדו לחיזוק הפריפריה, מצאו דרכם לגרעינים תורניים, ועוד שמונה מיליונים הועברו לגרעינים דרך אגף שיקום שכונות במשרד השיכון.

22.02.16

ynet
קשת
קשת
ynet

קבוצה של חרדים שאיחרה לטיסת אל על והגיע לטיסה מאוחרת יותר - גרמה נזקים למטוס עקב סרט "לא צנוע" לדעתם. תושב בית שמש בן 36 התפרע בטיסה נעצר ע"י המשטרה.

22.02.16

ynet

קבוצת חרדים תקפה חייל חרדי בשכונת מאה שערים בירושלים וזרקה חפצים וביצים לעבר כוח משטרה שהוזעק למקום. שני קטינים נעצרו. החייל לא נפגע.

22.02.16

נענע10

עו"ד אלעד פרסקי, שמונה כמפרק מטעם ביהמ"ש לעמותת 'שוועת עניים', עמותה העוסקת בתרומות לנזקקים במגזר החרדי, גילה כי ראש העמותה לשעבר, יששכר מזוז, העביר את מרבית נכסיה של העמותה המתפרקת לעמותה חדשה בשם "הוועד העולמי" - כולל את מאגר התורמים, המחשבים והציוד. לאחר שתבע לקבל את הכספים בחזרה לעמותת 'שוועת עניים', החלו להלך עליו אימים. המשטרה פתחה בחקירה.

25.02.16

ynet

יואל מליק בן 33, רב בחסידות סאטמר בברוקלין, הורשע בהתעללות מינית בארבעה נערים בני 13 עד 16 ונגזרו עליו 60 ימי מאסר בפועל ועוד שש שנות מאסר על תנאי. הרב טוען להגנתו כי הנערים פיתו אותו.

26.02.16

News1

עמותת "נתיבות התורה ירושלים" הפעילה מוסדות לימוד תורניים וכוללים לאברכים, אך מבדיקה שנערכה התברר כי הצהירה על מספר תלמידים שונה ממה שהיו לה בפועל ולכן קיבלה יותר תקצוב ממה שהגיע לה ממשרד החינוך. כתוצאה מכך, הרב אברהם גולדיש, שעמד בראש ישיבת "נתיבות התורה ירושלים", ישלם בחזרה למשרד החינוך 450,000 שקל במסגרת הסכם פשרה בתביעת מפרק העמותה נגד נושאי משרה בה.

27.02.16

ynet
ynet

כ-200 חרדים מחסידות צאנז תקפו את הרצל רוקח (68) מנתניה, שתפקידו הוא קורא מדי מים, כי הם חשדו בו שהוא פורץ. התוקפים גרמו נזק גדול למכוניתו, שדדו ממנו ארנק, טלפון נייד ושרשרת זהב, מזכרת מאשתו שנפטרה לפני שנתיים. גם לאחר 24 שעות שחלפו מהתקיפה, עד כה לא נעצר איש. ילדיו טוענים שבמשטרה: "מנסים לטייח את התקיפה," ואילו במשטרה מסרו בתגובה: "נפתחה חקירה." הנהלת קריית צאנז פרסמה גילוי דעת לאחר התקיפה וכינתה את התוקפים כ'קומץ': "נחרדנו והזדעזענו עמוקות כי אמש היו כאלה שהיכו אדם. בוודאי אלו קומץ של שוליים ממחננו, אבל בוודאי שהמעשה המחפיר שלהם מטיל קלון על הקריה כולה. ברור ומוחלט כי אנו מתנערים נחרצות ממעשים שכאלו וכל מי שידו בכך עליו לפנות ולבקש את סליחת ומחילת האיש."

■ ■ ■ הערה: למרות ההתנצלות הנ"ל, גורמים חרדים מחסידות צאנז הפיצו, לטענת משפחת הקורבן, שקרים על הקורבן: "החרדים הפיצו הודעה מכפישה שלכאורה הוציאה המשטרה" (ynet).


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

05.01.16

ynet

העיר החרדית ביתר עילית קיימה "הפנינג מכירת נשקים" לתושבי העיר האברכים, על רקע המצב הביטחוני הרעוע. לרגל האירוע הגיעו עשרות אברכים, רבנים ואנשי ארגון "הצלה" למתנ"ס העירוני. למקום הגיע גם ראש העיר שאמר כי "המענה היחיד למפגע הבודד, הוא יותר בעלי נשקים אזרחיים." יאיר יפרח, מבעלי העסק אמר, "מדובר במגזר שלא חשוף לדברים הללו. רובם לא משרתים בצבא או במשטרה, אבל החלטתי לסייע להם, והגעתי לפה עם תצוגה של נשקים ומחירים מוזלים."

■ ■ ■ הערה: שוד ושבר! לא סומכים על אלוהים שיצילנו מצרה? כפירה! מירב מיכאלי על נושא הקלות נשיאת נשק (קשת): "הנתונים הם חד משמעיים: ככל שכלי הנשק זמין יותר, כך השימוש בו זמין יותר ... ולמרבה הצער, אנחנו כבר יודעות שכלי נשק שזמין במערכה הראשונה יקטול נשים, ילדות וילדים וגברים במערכה השלישית."

16.01.16

וואלה!

רננה בת ה-17 חזתה באמה דפנה מאיר שנרצחה ע"י מחבל בביתם בעתניאל וסיפרה "ראיתי את המחבל דוקר את אימא, ואימא נאבקה אתו בכל הכוח כדי שלא ייכנס הביתה ויפגע בנו." עוד היא סיפרה כיצד חזתה בכך שהמחבל ניסה להוציא את הסכין מאימא כדי לבוא ולפגוע בה. משלא הצליח, נמלט. "ניצלתי בנס, המחבל רצה לבוא גם אליי. הסתכלנו אחד לשני בעיניים ורק בזכות זה שהוא לא הצליח להוציא את הסכין הוא ברח," אמרה.

12.02.16

וואלה!
קשת
ynet

אוטובוס של אגד קו 402, שהיה בדרכו מירושלים לבני ברק, פגע בצידו הימני במשאית שעמדה בצד כביש 1 סמוך למחלף ענבה. כתוצאה מהפגיעה הקשה בצדו של האוטובוס נהרגו שישה בני אדם ונפצעו 11.

■ ■ ■ הערה: חברת אגד פרסמה מודעת אבל ללא שמות ההרוגים, בהתאם למקובל בציבור החרדי וספגה ביקורת על כך (קשת). רון רטנר, דובר חברת "אגד", הסביר את הרציונאל: "כך מקובל לפרסם הודעות ניחומים במגזר, ככל שזו נוגעת לקהל זה. המודעה מופנה לקהל יעד של אותם אלו שנספו על לא עוול בכפם בגין התאונה המחרידה הזו, ופורסמה ביומונים שהציבור הזה חשוף אליהם."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

31.01.16

נענע10

התקצוב להפרדה בין בנים ובנות בבתי הספר הממלכתיים-דתיים יופסק לחלוטין בעקבות העתירה שהוגשה לפני כשנתיים על ידי תנועת "ישראל חופשית". התקצוב להפרדה המגדרית החל בתקופת כהונת שר החינוך לשעבר שי פירון, שנכנע לבקשות הזרם הממלכתי-דתי והקצה תקציב בסך מיליוני שקלים כדי לממן את ההפרדה המגדרית.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

08.02.16

News1

שר הכלכלה והתעשיה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ככל הנראה חושש שהאיסור על יהודים לעבוד בשבת ביום המנוחה, השיג מטרה הפוכה והגביר העסקה של ערבים באופן שמשפיע על העסקת יהודים גם ביתר ימי השבוע, ולכן מציע לבחון זאת.

■ ■ ■ הערה: במילים אחרות, חוקי הכפייה הדתית של החרדים עלולים לגרום לאפליה כנגד יהודים, כי אין אפשרות לעצור מדינה - אפילו בשבת.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

30.01.16

קשת
דה-מרקר
כלכליסט

חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מקדם הרחבה של "חוק הספאם", כך שיחול גם על עמותות, מוסדות צדקה וגופי דת. "בחוק הקיים יש פרצה המאפשרת להטריד אותנו באופן חוקי," הסביר בעבר חבר הכנסת רוזנטל. 'זו מכת מדינה ודרך נלוזה למשוך כספים מהציבור. אישור התיקון לחוק יגאל אותנו משיחות הגאולה בקבר רחל וישועת הרשב"י למיניהן.'

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי