אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 142: יולי-אוגוסט 2015

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

החטא:
החרדי, ישי שליסל, ביצע שוב פיגוע דקירות במצעד הגאווה בירושלים.
בנו של ח"כ לשעבר מיכאל קליינר, גלעד, הביע שמחה על רצח שירה בנקי.
מודעות תמיכה בשליסל: "הלוואי ונזכה למסירות הנפש שלך".
"תועבה" היא רק כותרת? 1000 פוסטים באתרי החדשות החרדים שיבחו את שליסל.
העלון בבתי הכנסת של הציבור הדתי-לאומי קורא: "להילחם בטרור הלהט"בי".
בוטל ביקור הנשיא בבית ספר חרדי כי גינה את רצח שירה בנקי והשריפה בבית משפחת דוואבשה.

האזינו ליו"ר להב"ה: "בוודאי שאני תומך בשריפת כנסיות בישראל".
תת ניצב חיים ברכה שם קץ לחייו לאחר שלדבריו חסידי הרב פינטו התעמרו בו והפיצו שקרים.
הגב ההלכתי של החשודים בטרור יהודי: "אתם דוגמה והשראה לכל עם ישראל".
החרדית שנלחמה בעברייני המין בצפת.
הרב החשוד במגע עם נשים ניסה להימלט ונעצר בנתב"ג.

ועונשו:
מעל למיליארד שקלים יגיעו לשירותי דת בתקציב של מדינת ישראל.

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.07.15

mako

הצעת חוק ברית הזוגיות נפלה היום בכנסת ברוב של 50 ח"כים מתנגדים ו-39 שהצביעו בעד. מההצבעה נעדרו חברי כנסת שנחשבים "חילוניים" בולטים. יו"ר מרצ זהבה גלאון תהתה מעל דוכן המליאה: "מה הבטיחה להם הממשלה כדי שיעדרו?" יוזמת החוק, ח"כ עליזה לביא, הסבירה כי "מדובר בחוק שהוא בשורה גם לחסרי דת, גרים שלא הוכרה התגיירותם וחד מיניים. זוגות רבים מעדיפים שלא לעבור ברבנות, זוגות רבים אינם יכולים לעבור ברבנות, וזו החלופה עבורם. המסלול של ברית הזוגיות יוביל לכך שיותר יבחרו במערכת הדתית כי היא תיאלץ להתייעל. מדובר במענה לכל הציבורים שלא מקבלים מענה במסגרת הדתית הקיימת, חופש בחירה לכל אדם בין מסלול אזרחי למסלול דתי לקיום חיי משפחה."

החכ"ים לא עובדים בשבילכם, הם עובדים עליכם.

01.08.15

הארץ

מפעל קפה לנדוור קיבל הכשר בד"צ העדה החרדית (וזאת כדי למכור את מרכולתו לאל על), אולם כאשר שמעו בבד"צ העדה החרדית כי עומד להיפתח בית קפה לנדוור בירושלים, אשר עתיד להיות פתוח בשבתות, הם איימו על מפעל הקפה, שיסירו את ההכשר שלהם. אין קשר עסקי בין מפעל לוונדר לבית הקפה לוונדר, אך בכל זאת, בית הקפה נכנע ללחצים החרדיים והוא לא יפתח בשבת.

 

04.08.15

דה-מרקר

שרי הסיעות החרדיות דרשו הטבות נוספות לציבור החרדי ונענו בחיוב על ידי ראש הממשלה, במהלך משא ומתן לילי בין שרי הממשלה לשר האוצר, משה כחלון, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונציגי אגף התקציבים. השרים הצביעו בעד אישור החזרת חוק נהרי ובעד הקמת צוות שייבחן תחליף לקצבאות האברכים שבוטלו על ידי בג"ץ ב-2014. בכך נמחק ההישג היחיד של לפיד בחינוך החרדי.

 

11.08.15

ynet
דה-מרקר

המפלגות החרדיות השיגו במהלך המו"מ על תקציב המדינה לשנה הבאה שלושה מיליארד שקלים. נכון לזמן זה, התקציב לא אושר בכנסת. הסעיפים הסקטוריאליים הבולטים הם גידול של כ-275 מיליון שקל בשנה בתקציב הישיבות וגידול הבטחת ההכנסה לאברכים בהיקף של כ-84 מיליון שקל. ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות כוללים עוד מספר רב של סעיפים, שעיקרם החזרת תקציבי מערכות החינוך החרדיות למצבן ערב העברת תקציב 2013-2014, שבמסגרתו קוצצו תקציבים אלה. הסעיפים כוללים התחייבות להחזיר את תקציבי הישיבות ושעות הלימוד במערכות החינוך החרדיות, והחזרת תקציבי התרבות וההסעות לרמתם ב-2012.

גפני שמח ומכריז: "מדובר בתקציב הראשון מזה שנים רבות - ללא גזירות של ממש" (News1). ניתן להניח כי הכוונה "ללא גזירות למגזר החרדי".

13.08.15

ynet
mako
הארץ
nrg

מאות חרדים התעמתו עם כוחות משטרה בשני מוקדים בירושלים, בגלל פתיחת מתחם הקולנוע יס פלאנט בשבת בשכונת אבו-טור. חרדים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה ומג"ב וניפצו שמשות השייכות למבנה המשמש עמדת אבטחה של בניין רשות השידור. השוטרים הדפו את המפגינים תוך שימוש בכוח סביר.

וכרגיל, החילונים עוצמים עין ונותרים אדישים (נענע10). אתר nrg פרסם סרטון תגובה לפיגוע במצעד הגאווה וכתגובה לאלימות כנגד פתיחת יס פלאנט, המראה גבר בעל חזות חרדית, מכה חילונים על רקע חילול שבת. נתנאל אזולאי, כתב קשת, כינה את ההתנגדות של החילונים למצעד הגאווה כמצעד הצביעות (mako). אבל ניתן לומר אותו דבר על החרדים.

16.08.15

nrg
ynet
ynet
נענע10
mako

פקחים של עיריית ירושלים פנו בדרישה לבעלי מכולות בירושלים לסגור אותן החל מיום שבת, 5 בספטמבר, ואם ייפתחו את עסקיהם בשבת, הם צפויים לקנסות. בעלי המכולות ופעילים חילונים ואף דתיים בירושלים הבטיחו לא לעבור בשתיקה על הצעד של העירייה וציינו כי ייצאו למאבק. "אנחנו לא מפריעים לאף אחד בכך שאנחנו פתוחים, אלא רק מסייעים למי שצריך אותנו."

 

28.08.15

ynet
דה-מרקר

תקציב מדינת ישראל מכיל בחובו מאות מיליונים של שקלים שיוקצו לדת היהודית. הממשלה תשקיע 50 מיליון שקל בפעילות של בתי ספר חרדיים בחופש הגדול, 25 מיליון בהעלאת שכר הגננות בחינוך החרדי, 59 מיליון שקל בתוספת שעות לימוד, 6 מיליון בהסעות, 5 מיליון ברשת החינוך של ש"ס בלבד, 16 מיליון שקל בשיעורי תורה, 37.5 מיליון שקל במוסדות תורניים, 70 מיליון שקל במבני דת, מיליון שקל בהנצחת רבנים ותחזוקת קברי אבות, 1.9 מיליון בייעוץ הלכתי לטיפולי פוריות. עוד מאות מיליונים יושקעו במטרות מוצהרות של הציונות הדתית. 7 מיליון שקל בתכנית לנוער בסיכון, אך רק אם הוא דתי-לאומי. 113.2 מיליון שקל יושקעו בהגדלת תקציב מערכת החינוך הציונית-דתית, הממשלה תשקיע גם 7 מיליון שקל בשנתיים בהקמת בית ספר לקולנוע ברוח הציונות הדתית (למרות שבית הספר "מעלה" כבר קיים). לצד מאות המיליונים שיוקדשו לשירותים ציבוריים שצורכים דתיים, הממשלה תשקיע גם כמה מיליונים בחיזוק האמונה הדתית עצמה, על אף שהשקעה דומה אינה נעשית בדתות אחרות.

איזה אמונה היא חלשה? אמונה שזקוקה לכסף על מנת לשמרה. ככל שהיא יותר חלשה, כך עלותה גדלה.

29.08.15

הארץ

עיריית ירושלים מתכוונת לקדם פרויקט השכרת אופניים, בדומה לפרויקט שקיים בתל אביב. חברי המועצה החרדים בירושלים מתנגדים למיזם העירייה להשכרת אופניים ציבוריים כי לטענתם הוא יחלל שבת, למרות, שלא יהיה ניתן לשכור אופניים בשבתות ובחגים בשכונות החרדיות. יושב ראש סיעת יהדות התורה בירושלים, אליעזר ראוכברגר, אמר לגלי צה"ל: "אני יודע שיש כאלה מיזמים בתל אביב ובמקומות אחרים, אבל ירושלים היא לא תל אביב, ירושלים היא עיר קודש - ככה היא צריכה להתנהל, ככה היא צריכה להיות."

איך ירושלים צריכה להיות? פחי אשפה בוערים ברחובות? אבל חס וחלילה, שלא יהיו אופניים לטובת התושבים החסודים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.07.15

mako

צוות מקצועי מיוחד שהקים משרד הבינוי בשיתוף המכון החרדי הגיע למסקנה שבשני העשורים הקרובים יידרשו כ-200 אלף יחידות דיור עבור המגזר, שיהווה כ-17% מאוכלוסיית מדינת ישראל. "משרד הבינוי פועל למתן מענה לצורכי הדיור של החברה החרדית כמו גם לכלל האוכלוסיות בישראל," הסביר שר הבינוי יואב גלנט. "מדובר בתכנית הממפה את הביקוש הצפוי לדיור ב-20 השנים הקרובות, עם בדיקה מעמיקה של הצרכים העתידיים של המגזר החרדי."

גלנט הכפיל מספר זה פי 5 (ynet). בעוד 20 שנה, חמישית ממדינת ישראל תהיה חרדית. האם במשרד השיכון חושבים שיש עתיד למדינת ישראל במצב כזה?

01.08.15

דה-מרקר

"קווי נייעס" (חדשות ביידיש) הם קווים סלולריים אשר המגזר החרדי משתמש בהם כדי לקבל שיעורי תורה ושירה בחינם. מפעילי הקווים הללו מעודדים את החרדים להשתמש בהם, ללא עלות מצד מקבל השרות, ולאורך זמנים ארוכים, כי הרווח שלהם נובע מדמי הקישוריות. מדובר בחברות סלולר קטנות, אשר גובות 6 אג' לכל דקת שיחה נכנסת מחברות הסלולר הגדולות, בעוד שכמות השיחות היוצאות מאותן חברות קטנות הוא קטן לאין שיעור מהשיחות הנכנסות. כך, למעשה, הלקוחות של חברות הסלולר הגדולות מממנים את הפעלת הקווים הללו.

בית המשפט שם סוף לתופעת שירותי התוכן אשר מהווים מנגנון עשיית כסף בקרב האוכלוסייה החרדית על חשבון חברות הסלולר והציבור הרחב (דה-מרקר, mako). בחדשות ערוץ 2 עשו כתבה מצולמת על התופעה (mako).

10.08.15

ynet

זוג חרדים עם ילדים התגרש ואם המשפחה טיפלה בילדים במשך שבע שנים בעוד שהאב ניתק עמם מגע. האם חזרה בתבונה והאב נותר חרדי במהלך הזמן הזה. לפתע האב הגיש בקשה למשמורת על הילדים, והרב אליהו אברג'יל, אב בית הדין האזורי בירושלים, פסק שילדים יועברו למשמורת האב החרדי, בניגוד לטובת הילדים או מצבם הנפשי. מה שחשוב, הסביר עוד במהלך הדיונים, הוא מידת הדתיות של האב לעומת זו של האם.

 

18.08.15

נענע10

בין שליש למחצית מתשלומי התמיכה בעמותות מגיע למגזר החרדי. ברשות המיסים טוענים שאין הבחנה בין חרדים לבין כל השאר, ולכן גם לא מנהלים סטטיסטיקה של הגופים הנתמכים, חוץ מספירה כללית. "דתי בגדול מכסה הכל," אומר ד"ר ניסן לימור, יו"ר פורום "ון-ליר לארגונים אזרחיים": "אפשר לעשות הכל תחת הכותרת הזו, החל מבתי כנסת ומקוואות ועד בתי ספר. לכן זו מעטפת קלה."

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.07.15

mako

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ביקש לפרסם בעלון לציבור הדתי פרסומת עבור בית הספר, אולם בעלון הזה לא הסכימו לפרסם תמונה של שתי נשים לבושות מכף רגל ועד ראש - כי לא מפרסמים תמונות של נשים, ולטענת המפרסם "אפילו החילונים לא מכניסים בנות." ירון השיב למפרסם: "אנחנו מוותרים על הפרסום אצלכם. העקרונות שלנו חשובים יותר מעוד כמה אחוזי תפוסה בצימרים שלנו," ובתמורה קיבל איומים: 'אחרי ההתכתבות התקשר אלי המנכ"ל ואיים עלי שהם יתבעו אותנו כי סיכמנו (בע"פ) שנפרסם במדריך שלו והם כבר עיצבו את המודעה.'

 

01.08.15

ynet
News1

אנה שולקין, עובדת משרד החוץ בשנות החמישים לחייה, נאלצה לרדת מאוטובוס "אגד" בירושלים לאחר שהותקפה מילולית ורכושה ניזוק ע"י חרדים שדרשו ממנו לשבת בחלק האחורי של האוטובוס. בתחילה תקף אותה מילולית נער חרדי שהקיש באצבעותיו כמו לכלב, ואמר לה בגסות: "לכי אחורה, זה מקומך." הוא שלהב נוסעים חרדים נוספים שתקפו אותה מילולית. אחד מהם אחז בתיקים שלה, שאותם הניחה על הכיסא הסמוך אליה, איים להשליך אותם על הרצפה, ואמר בציניות: "אני צריך את המקום הזה כי יש לי גזים."

 

15.08.15

ynet

גבר חרדי כבן 40 נעצר ע"י משטרת ירושלים לאחר שירק על נערה בת 15, רק בגלל שלא התלבשה מספיק צנוע לטעמו. לדבריו, עשה זאת כ"אקט של זעזוע". הנערה הלכה יחד עם בני משפחתה לבושה במכנסיים. החשוד, יוסף חיים ג'בלי, ניגש אליה וירק עליה. שומר המרפאה ואזרחים נוספים היו עדים לאירוע. בני משפחתה של הנערה הזמינו למקום משטרה וזו עצרה את חיים ג'בלי בחשד לתקיפה, לאחר שניסה להימלט.

איזה רעיון, להתחיל לירוק על כל מיני אנשים ש"מזעזעים" אותנו (ויש לא מעט). במדינה חמה כמו שלנו בוודאי נתייבש מהר מאוד.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.08.15

וואלה!
mako
נענע10
הארץ
ynet

יו"ר 'להב"ה' בנצי גופשטיין הוקלט אומר שהוא תומך בהצתת כנסיות, כחלק מציווי פוסקים שקראו לבער עבודה זרה בפאנל שבו השתתף בישיבת וולפסון בירושלים. תמליל הדיון בנושא הנדון להלן: "האם אתה בעד שריפת כנסיות בארץ ישראל, כן או לא?" שאל כתב עיתון "יתד נאמן" בני רבינוביץ' את גופשטיין. 'הרמב"ם... צריך לשרוף. האם אתה נגד הרמב"ם או בעד הרמב"ם,' השיב לו גופשטיין. 'אל תגיד לי רמב"ם, שאלתי אותך מה אתה אומר,' התעקש רבינוביץ' עד שנענה - "בוודאי שכן." לאחר שחברי הפאנל ניסו להחזיר אותו מדבריו ולהזהירו מהמשטרה הוא אמר: "זה הדבר האחרון שמטריד אותי," השיב לו גופשטיין. "אם זו האמת אני מוכן לשבת בכלא 50 שנה בשביל זה." במהלך דבריו של בנצי נשמעו בהקלטות מחיאות כפיים.

לאור התבטאויותיו של בנצי גופשטיין, נציגות הוותיקן בישראל פנתה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה להעמידו לדין בטענה שהוא מסית לגזענות ולאלימות (nrg, הארץ). גופשטיין, מצדו, טוען שהוא לא עשה דבר בלתי חוקי (mako) ולדעתו הממשלה היא זו שצריכה לשרוף כנסיות. נו טוב, אם אם לא עשית שום דבר בלתי חוקי, בנצי, מדוע אתה "מוכן לשבת בכלא"?

09.08.15

ynet
News1
נענע10
הארץ
nrg

נשיא המדינה רובי ריבלין תיכנן לפתוח ביום ראשון את שנת הלימודים של תלמידי בתי הספר החרדיים בביקור בבית הספר "קהילות יעקב" שבשכונת רמות בירושלים, אולם בבית הספר סירבו לארח את הנשיא לאור הגינויים שהשמיע על רצח שירה בנקי במצעד הגאווה בו נפצעו חמישה צועדים נוספים, ועל הפיגוע בכפר דומא, בו נרצחו עלי וסעד דוואבשה. גורם חרדי בעיריית ירושלים אף ציין שריבלין הוא אישיות בלתי רצויה בעיניהם.

תארו לכם איזו שנאה מלבים באותם בתי הספר מתחת לפני השטח.

16.08.15

mako
ynet
mako

עו"ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", טען בבית המשפט המחוזי בירושלים כי שני סמינרים מפלים לרעה תלמידות ממוצא מזרחי בהליך הקבלה למוסד הלימודי.

אין חדש תחת השמש.

19.08.15

וואלה!

חרדים התפרצו לכנס גיוס ותקפו את משתתפי הכנס. בכנס, שנערך בשכונת נחלאות בירושלים, השתתפו מאות מועמדים לשירות צבאי, בהם עשרות חרדים. מסרטון שמתעד את האירוע, שאותו צילם אחד מהמשתתפים, ניתן לראות את החרדים שהגיעו למקום צועקים לעבר הנוכחים "מיסיונרים" ו"רוצחי נשמות", ולפי עדויות נוספות, הם אף זרקו בקבוקים וחפצים באוויר. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, התייחס לאירוע ואמר: "כנראה שעד שחייל חרדי יירצח לא ייעשה דבר כדי להפסיק את הטרור נגד גיוס החרדים."

ילדה בת 16 נרצחה כי צעדה ברחובות ירושלים וזה עדיין לא מספיק כדי לעצור את הטרור החרדי. שלושה צעירים חרדים נעצרו אחרי שהתפרצו והפריעו לכנס גיוס (ynet).


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.07.15

mako
mako
mako
nrg

רב מצפון הארץ, שעוסק בקבלה, חשוד כי אנס נשים שבאו אליו לייעוץ. הוא ניסה להימלט ונעצר בנתב"ג. גורמי דת המעורים בפרשה מספרים כי העדויות שהצטברו אצל הרבנים הן של נשים מכל רחבי הארץ, והן חמורות מאד ומתארות דפוס פעולה שיטתי של הרב. לדברי הגורמים, שורת רבנים ובהם הרב של צפת, שמואל אליהו, חוקרים את הסיפור בתקופה האחרונה. צוות הרבנים הודיע כי מדובר ב"תלונות בנושא טוהר המידות". מהרבנים נמסר כי "בהתייעצות עם גורמים נוספים ועם פסיכולוגים ואנשי מקצוע, התבקש הרב להשעות את עצמו, והוא אכן השעה את עצמו מיידית מעבודתו כראש ישיבה." פרקליטו של הרב טוען כי הרב הזה חף מפשע.

הפרשה שנחשפה פתחה תיבת פנדורה איומה - ראו ב-נענע10, נענע10, mako, nrg, nrg. הרב שמואל אליהו אמר על מעצר הרב הזה: "הבנו מיד שזה פיגוע המוני" (הארץ). כן, הם הבינו מיד, באיחור של כמה עשרות נשים.

05.07.15

ynet

תת ניצב חיים ברכה התאבד לאחר שלדבריו נרדף ע"י חסידי הרב פינטו שהפיצו כנגדו שקרים והתלוננו עליו במשטרה. "אחי היקר, זה לא ייפסק משום שהרשע פינטו דואג להזין עם חסידיו שקרים מתועבים, משמיים יברכו [יקללו - העורך] אותו ואת חסידיו, תודה על התמיכה ודברי התורה, שתהיה שבת שלום ומבורכת" - כך כתב ניצב ברכה לחברו יומיים לפי שהתאבד.

לאחר מותו של ברכה, משרד המשפטים פרסם הודעה שמנקה את שמו. בהודעה נכתב כי לא התקבלה החלטה לפתוח בחקירה נגד ברכה, זאת בניגוד לפרסומים שהיו בתקשורת בנושא. "מדובר בשקר ובפרסומים כוזבים," נכתב בהודעה (ynet). עוד פורסם כי חסידי הרב פינטו רדפו והשמיצו את תת-ניצב אפרים ברכה בשקרים, ובמשרד המשפטים פרסמו שאנשי פינטו הגישו תלונות רבות (ynet).

10.07.15

ynet

הרב יאשיהו פינטו שהורשע בניסיון לשחד את מפקד יאח"ה תת-ניצב אפרים ברכה ז"ל, הופיע בפני חסידיו בישיבתו באשדוד לראשונה מאז התאבדותו של הקצין הבכיר, אפרים ברכה, ונשאל ע"י תלמיד שלו, האם "מילים יכולות להרוג". פינטו, שגילה סובלנות וקשב רב ביחס לשאלות אחרות שהופנו אליו, השתיק מיד את התלמיד במילים "אנחנו לא מבינים" - והזמין אחרים לדבר במקומו.

 

10.07.15

mako

דפנה לאה דרייפוס, מתחרדת שעברה לקהילת ברסלב בצפת, גילתה כי בקהילתה רבנים פדופילים שאונסים ילדים, ומקרי האונס הושתקו ע"י הקהילה ומנהיגה במשך שנים. היא גילתה את המקרה כאשר הילד שלה סיפר לה על "מעשים לא צנועים" בשרותים. לאחר שחקרה בנושא גילתה כי ישנו רב ש"בוחר" ילדים (בד"כ ילדים של חוזרים בתשובה ולא "אצולה", כהגדרתה, שהם חרדים מלידה) מהשכבות שאותן הוא מלמד, ואונס אותם. המקרה פתח תיבת פנדורה שבה היא גילתה שיש מספר פדופילים שתוקפים ילדים בקהילה, ואם הילדים היו מספרים על האונס הם היו מוכים במקלות. היא פנתה לראשי הקהילה והחינוך, והיא גילתה שהם יודעים על המקרים ו"אסור לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ." למרות זאת, דפנה פרסמה את המקרים בקהילתה וארבעה ימים לאחר מכן, הרב קנעפלמאכר, החשוד העיקרי בביצוע המעשים, נמלט לאנגליה. מלחמתה של דפנה סחפה אחריה 40 משפחות ואחרי חמש שנים פוררה את קהילת ברסלב של הרב אלעזר קעניג.

 

13.07.15

mako

אדם בעל חזות דתית כרת את כף ידו של עוו'אד וולדמרים, צעיר אריתראי בן 25, שהמתין למונית שירות בבני ברק - באמצעות סכין קצבים. עוו'אד תיאר את הפושע: "אני זוכר את הפנים שלו, יש לו כיפה קטנה ומכנסיים שחורים. יש לו גם ציציות של הדתיים, אבל הבגדים שלו לא של הדתיים. ג'ינס נורמאלי שחור," שיחזר ע' את מראה התוקף שלו. "לא היה לו זקן, היו לו בפנים פצעים."

 

14.07.15

ynet
mako
הארץ
ynet

ההסתה מצד ה"קנאים" נגד חיילי צה"ל עלתה מדרגה. פעילים חרדים חשפו בחוברת הסתה פרטים אישיים אודות עשרות פעילים העוסקים בגיוס חרדים לצבא. בין הפרטים שנחשפו בשתי חוברות ניתן למצוא את שמותיהם המלאים, תמונותיהם, מספרי הזהות והטלפון, כתובות המגורים - ואפילו מצבם האישי. החיילים תוארו בחוברת כ"מיסיונרים מקצועיים עם חזות חרדית", אשר "למען בצע כסף מכרו נשמתם לשטן." על פי ה"קנאים", אותם מגייסים זוכים במענקים כספיים בסך "מאות מיליונים" - "בונוסים על כל ראש", ובשורה התחתונה: "הגייס החמישי קודח בספינה."

 

16.07.15

nrg
נענע10

יעקב סבג, פקיד בבית הדין הרבני בירושלים ואדם נוסף, נעצרו בחשד שבמהלך החודשים האחרונים פעלו יחד ותמורת תשלום כספי קידמו והשפיעו על החלטות בית הדין הרבני. על פי החשד, סבג השפיע על החלטות שהתקבלו בבית הדין שנגעו לענייני גט, משמורת, הסדרי ראיה, עיכוב יציאה מהארץ, ערבויות וכיוצא בזה. המעורב השני חשוד כי פעל כ"מתווך" בין עובד בית הדין הרבני לבין האנשים שביקשו את שירותיו. מהחקירה עולה כי דבר השיטה היה ידוע בסביבת בית הדין, כאשר פונים נהגו להגיע לעובד בית הדין הרבני המדובר באמצעות 'המתווך' , לציין בפניו את בקשתם ולהעביר את הכסף במזומן. עובד בית הדין היה פועל לפי בקשתם והחשודים היו מתחלקים בכסף.

ומה על הדיינים שפסקו בהתאם לדרישת הפקיד והמאכר? האם הם יישארו בתפקידם? האם הם יחמקו ממשפט?

17.07.15

וואלה!

הרב עזרא שיינברג, בן 46 ואב לשמונה ילדים, ראש ישיבת האר"י ונחשב מקורב לרבנים ופוליטיקאים בציונות הדתית - הוא הרב המוכר מצפת החשוד במעשים מגונים ובאינוס. עד כה הוגשו נגדו עשר תלונות בגין מעשי אינוס, מעשים מגונים ואיומים.

אורית נבון כתבה על הפרשה מאמר "כבוד הרב, מותר לי לשכב עם בעלי?" mako‏: '"אני מציע לנשים להפעיל את השכל הישר למרות יראת הסמכות," אמר רב העיר צפת שמואל אליהו, וגם אני מצטרפת להמלצה אבל אם רוצים לעקור מן השורש את התופעה הזו של רבנים שמנצלים את סמכותם, צריך קודם כל להפסיק לחנך נערים ונערות להסתכל על רבנים כעל מלאכי שרת עם חיוג מהיר לאלוהים.'

17.07.15

mako

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הטיל עונש של 17 חודשי מאסר על תושב באר שבע שחטף לפני כשנה את בנותיו, בגילאי 3 ו-5, והסתתר עמן בתאילנד בבית חב"ד בבירה בנגקוק.

 

17.07.15

ynet

הרב שלום ארוש, ממנהיגי חסידות ברסלב, טוען שאסור לרבנים לקבל נשים כלל כי לרבנים יש יצר מיני מוגבר מ"גברים רגלים": "אסור לרבנית לקבל גברים... ואסור לשום רב בעולם לקבל נשים. אסור!" הוא אמר. "איך רב יכול לקבל נשים? הוא לא מהרהר? הוא לא מתאווה? הוא כל כך קדוש שהוא רואה אישה כמו שהוא רואה איש? לרב יש יצר הרע הרבה יותר מבנאדם רגיל."

אנו בעד שרבנים לא "יקבלו" ולא יכתיבו את החיים גם לנערים ונערות, ילדים וילדות, כלבים וחמורים. לאף אחד.

19.07.15

mako

קהילת ברסלב סוערת בעקבות ניסיון השתלטות על נכסים כספיים ומבנים שמוערכים בכעשרות מיליונים של שקלים. ידיד טולדנו, שאביו, אשר טולדנו, מנהל מוסדות הקהילה, נמצא תלוי - טוען שאביו נרצח בערבות מאבקי השליטה. "הכול מתחיל ונגמר בכסף," הוא אומר. הרקע למאבקי השליטה הוא מותו של אדמו"ר החסידות, שלמה שיק. בנו של אותו אדמו"ר רצה את הנכסים לעצמו, למרות שהם מבנים ציבוריים. ידיד טולדנו טוען שהאדם שחסם את בנו של האדמור הזה מלקבל לידיו את הנכסים - הוא אביו, אשר טולדנו.

"הכל מתחיל ונגמר בכסף" - כל כך נכון באשר למה שקורה כאן עם הדת האורתודוקסית.

19.07.15

כלכליסט
ynet

במשרדי המועצה הדתית בנתניה עלו חשדות להתנהלות כספית לא חוקית, ולכן שוטרי יחידת ההונאה של משטרת מחוז מרכז פשטו על המקום.

 

20.07.15

ynet
נענע10

הרב יעקב דויטש מעפולה הורשע בעבירות מין במספר קטינים ונשלח לתשע שנות מאסר. שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, תאופיק כתילי, גזר על הרב גם קנס בשווי מאות אלפי שקלים, שישולם לארבעה מתלוננים נגדו. במשפט נחשפו מעללי הרב וביניהם - מעשי סדום ומעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות בנערה מאז שהייתה בת 15 עד גיל 17, כשהוא יוצר מצג שווא כי "בכך היא תירפא," מורה לה שמדובר ב"הוראה משמיים" וטוען כי בגלגול קודם היא הייתה אשתו. בקטינה אחרת, בת 13.5, ביצע הרב מעשה מגונה בחדר האמבטיה בביתו, בקטין בן 13.5 הוא ביצע מעשה מגונה במשרדו. קטין רביעי בן 14.5, פגש את הרב בביקור בקברי צדיקים, והוזמן להתארח בביתו בסוכות 2010, שם נכנס הרב למיטתו, וביצע בו מעשים מגונים.

 

20.07.15

mako
נענע10
nrg
הארץ
הארץ

שלמה ונחמן טוויטו, פעילי להב"ה שהודו והורשעו בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים בנובמבר אשתקד, יכלאו לשנתיים ושנתיים וחצי בהתאמה, בהוראת בית המשפט המחוזי בירושלים ובמסגרת עסקת טיעון. עם תום משפטם אמרו האחים כי המעשה "היה שווה את המחיר" ואף פרצו בשירת "איזה טוב ה'." משפטו של הנאשם השלישי, יצחק גבאי שלא חתם על עסקה, עדיין מתנהל.

 

21.07.15

ynet
נענע10
nrg

משה זאדה, אדם בעל חזות דתית, מנהל להקת הזמר "פרחי באר שבע", חשוד שהתעלל מינית ביותר מ-15 ילדים ונערים בני 10 עד 16. במשטרה מייחסים לזאדה חשד למעשי סדום, מעשים מגונים, הטרדה מינית, שידול קטינים לביצוע עבירות מין תמורת כסף ופרסום חומרי תועבה.

בבית המשפט, אחד מהורי הילדים, צעק לנאשם: "הרסת לנו את החיים. אני ארדוף אותך. תוריד את הכיפה. תתבייש לך" (ynet). האם הורדת הכיפה משנה במאום את החינוך שהחשוד בפדופיליה קיבל?

28.07.15

ynet

משה אורבך, תושב בני ברק בן 24, שנעצר במסגרת חקירת הצתת כנסיית "הלחם והדגים" - מואשם בהחזקת פרסום שמסית לאלימות או טרור. הוא נחשב ל"אידיאולוג" של הקבוצה שנגד חבריה הוגשו כתבי אישום אחרים. הוא חיבר מסמך תחת הכותרת "מלכות הזדון", שבו קרא לבצע מעשי אלימות וטרור נגד בני דתות אחרות, במטרה להפיץ את המסמך ליהודים.

 

28.07.15

כלכליסט
נענע10
mako

ישי שליסל, חרדי שדקר שלושה משתתפים במצעד הגאווה בשנת 2005 - שוב דקר שישה משתתפים במצעד הגאווה שבירושלים 2015.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, הגיב לפיגוע במצעד הגאווה: "נוצרה אצלנו אווירה המאפשרת סלחנות למה שנוהגים לכנות בהיתממות 'עשבים שוטים'. לכל חברה ישנם שוליים קיצוניים. אולם היום, עלינו לשאול - מה באווירה הציבורית מאפשר לקיצוניות ולקיצוניים ללכת בבטחה בתוככי הדרך הראשית. מה הביא לכך שהעשבים השוטים, מאיימים על שלומה של הערוגה כולה."

29.07.15

nrg
mako
nrg

ישי שליסל הרוצח, שדקר שישה בני אדם במצעד הגאווה בירושלים, סירב לקבל ייצוג משפטי, ואמר כי הוא לא מכיר בבית המשפט, שהוא לטענתו חלק מ"מנגנון הרשע". עו"ד ניק קאופמן, התובע במשפטו הקודם של שליסל סיפר: "במהלך המשפט הוא אמר שהוא פעל בשליחות האל... ראיתי אדם שמאמין שמה שהוא עשה נכון ושהמצעד הוא תועבה."

עוד הוא אמר ב-2005, "באתי לרצוח בשליחות האל" (וואלה!).

29.07.15

ynet

חרדי בשנות ה-40 לחייו, בנו של חבר הכנסת לשעבר מיכאל קליינר - גלעד קליינר - פרסם בפייסבוק פוסט תמיכה בישי שליסל ובביצוע פשע השנאה נגד משתתפי מצעד הגאווה בירושלים, שבו נדקרו ונפצעו שישה בידי העבריין המשוחרר ישי שליסל: "ישי שליסל - אם כבר החלטת לדקור בפעם השנייה, ועוד זמן קצר אחרי שהשתחררת מעשר שנות מעשר, לא יכולת לעשות את העבודה קצת יותר יעילה? לצערי אתה עכשיו לא הולך להשתחרר כל-כך מהר, אז לפחות היית מצליח להרוג כמה מהסוטים הארורים האלה! חבל! צריך לקוות שלפחות אחד משני הפצועים קשה ימות. למרות שממה שאמרו בחדשות זה לא נראה ככה."

 

31.07.15

נענע10
ynet

רבנית ידועה משכונת בית ישראל נעצה בחשד שידעה מראש אודות כוונותיו של ישי שליסל לפגוע בצועדים במצעד הגאווה בירושלים 2015. טיב המעורבות שמייחסים לרבנית באירוע עצמו אינו ברור לפי שעה. מדובר ברבנית שנוהגת לארגן עם בעלה פעולות מחאה נגד הקהילה הלהט"בית בירושלים.

 

31.07.15

ynet

משה מצרי, הידוע בסביבתו כ"משה הדתי", הורשע בניהול רשת עולמית של הברחת סמים, הלבנת כספים וסחיטה, כולל עסקה על מכירת קוקאין. בית משפט בארצות הברית גזר עליו בסוף השבוע 32 שנות מאסר והרשיע אותו כי עמד בראש כנופיית פשע מאורגן ישראלית שסחרה בסמים והעבירה כספים ברחבי העולם. בית משפט פדרלי בלוס אנג'לס, שם גר מצרי, קבע כי הוא הלבין סכומי כסף אדירים, ומצא אותו אשם גם בעבירות סמים וסחיטה. עורך דינו של מצרי טען כי הוא בעל אוהב ואב נהדר, וכי הוא אדם דתי ודואג מאוד שמבשל לכל באי בית הכנסת שלו בכל יום שישי.

ביום שישי סולחים לו על העבודה שביצע במהלך השבוע?

01.08.15

ynet
mako

גלעד קליינר, בנו של חבר הכנסת מיכאל קליינר, שפרסם בפייסבוק פוסט תמיכה ברוצח ישי שליסל (ynet) ונעצר על כך, פרסם בהודעות אלקטרוניות, הודעת שמחה על כך ששירה בת ה-16 מתה מפצעיה, ימים ספורים לאחר הדקירה: "באבוד רשעים רינה! קיבלתי בשמחה רבה את הידיעה מהשעה האחרונה על מותה של אחת הפצועות מהדקירה במצעד התועבה ביום חמישי האחרון." בשיחה עם כתב ynet אמר גלעד שהוא אינו מכיר בקהילת הלהט"ב כבני אדם.

כתב אישום הוגש נגד אותו קליינר עקב דבריו. הוא מואשם בהסתה לאלימות או לטרור (נענע10, הארץ, nrg, ynet).

01.08.15

וואלה!

חברת Vigo בדקה עבור וואלה ברנז'ה את כמות התגובות שפורסמו באתרי החדשות החרדיים לאחר פיגוע הדקירה שבוצע בידי הפושע ישי שליסל. מהבדיקה עולה כי 1000 פוסטים שהופיעו באתרי החדשות החרדים שיבחו את מבצע פיגוע הדקירה במצעד הגאווה, וברשתות החברתיות 1800 פוסטים שיבחו את הרוצח. האתרים החרדיים והדתיים שנבדקו הם "כיכר השבת", "בחדרי חרדים", "אתר כיפה". בתגובה לבדיקה נמסר מהאתרים לוואלה ברנז'ה, כי יש הבדל בין שימוש בביטוי מהתורה לבין מעשיו של שליסל.

אז לא ממש צריך לבצע מה שכתוב בביטויים מהתורה?

02.08.15

ynet
נענע10

מאיר אטינגר, נכדו הדתי של הרב כהנא, נעצר בחשד לעבירות של קשירת קשר והסתה. במערכת הביטחון מייחסים לאטינגר, הצתות וחילול מסגדים וכנסיות. בעבר הוא חיבר מאמרים בזכות פגיעה בקודשי הדת הנוצרית בישראל. כמו כן, הוא חיבר את "מסמך המרד", המתאר תוכנית לחלפת המשטר בישראל- תוך נכונות למסור את הנפש או לשבת במאסר.

 

02.08.15

nrg
ynet

רב מבנימין חשוד בהטרדת שתי נשים שפנו אליו לקבלת טיפול/ברכה לזוגיות. הרב ביקש מהן להתפשט וללבוש חלוק, ואז נגע בהן באזורים אינטימיים שעה שבאו לבקש ברכה. הרב הודה באופן חלקי במיוחס לו.

 

03.08.15

ynet
הארץ

הרוצח ישי שליסל סירב לייצוג משפטי וסירב לשתף פעולה עם הסנגוריה הציבורית. גם כאשר השופטת ענת זינגר שאלה את שליסל מה הוא רוצה, הוא השיב: "אין לכם סמכות לשפוט אותי כי זה לא לפי חוקי התורה, לכן אני לא מתכוון להשתתף בהצגה הלא-חוקית הזאת, לא בעצמי ולא על ידי ייצוג."

הרוצח, ישי שליסל אינו מכיר בבתי המשפט בישראל כסמכות שופטת, עקב החינוך שהוא קיבל "תודות" למדינת ישראל.

03.08.15

ynet

קבוצת חרדים המכנים עצמם "היהדות הנאמנה" פרסמה פשקווילים התומכים בישי שליסל ותומכים במעשי רצח עתידיים כנגד הקהילה הגאה. "אשריך ר' ישי שזכית למסירות נפש ממש, ועשית מעשה פינחס, 'וייקח רומח בידו' , לקנא קנאת ה' צבקות (צבאות) שהרג את הזונים בתוך המחנה, ולא חת מפני כל." בכך נתלים מחברי הפשקוויל בפרשת פנחס הכהן, בנו של אהרן, שרצח את נשיא שבט שמעון משום שחטא עם אישה מדיינית - מעשה קנאות שזכה לשבח. ועוד מוסיפים: "האיך נזכה לבוא למעלתך למסירות נפש כזו, ומי ייתן ונזכה אפילו למעט קט ממסירות נפשך."

כדי לרצוח דרוש אדם אחד, "קומץ" שמעודדים ומסיתים ורבים ששותקים ומסתכלים מהצד. וכשקורה אסון, כולם מגלגלים עיניים ואחריות.

04.08.15

ynet

משטרת ישראל פנתה לעיתונות החרדית על מנת למצוא נשים נוספות שנפגעו מינית מאיש ארגון "עזר מציון", שנחשב ל"יועץ ומכוון" בארגון החסד החרדי, ופעל מטעם מחלקת בריאות הנפש שבו. אך לדברי גורם במשטרה, בקשתה של המשטרה זכתה להתעלמות גורפת, גם באתרים המסקרים בשוטף פרשיות שונות העוסקות בתקיפה מינית. גם תחנות הרדיו החרדיות בחרו שלא להתייחס כלל לנושא מעל גלי האתר. הגורמים הדגישו כי הפנייה לתקשורת החרדית המקוונת, נעשתה לא מתוך מטרה פרסומית, אלא לטובת מידע נוסף על הפרשה, על מנת לאמוד את היקף הפגיעה.

הבאת הפושע לכאורה לדין - משנית. העיקר לדבר כמה שפחות על הפשעים המיניים בחברה החרדית בפרהסיה.

04.08.15

nrg

ינון בן מנחם (38), מנכ"ל מדרשת צוריאל באשדוד, הוא מנהל המדרשה הנאשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהתחזות לאחר. הוא חשוד כי רימה נשים לקיים עמו יחסי מין תוך הצגת מצג שווא שהוא רווק, למרות שהוא נשוי, וסיפר לאותן נשים סיפורי גבורה על היותו קצין בצבא. המדרשה משמשת כמרכז להעמקת יהדות באמצעות שיעורים בבתי ספר בעיר אשדוד, ופועלת כחלק מאיגוד המרכזים להעמקת היהדות. בנוסף מספקת המדרשה סמינרים בנושאי אמונה ויהדות עבור מוסדות חינוך על יסודיים דתיים ברחבי הארץ, כחלק מאיגוד המדרשות. אותו ינון נהג להטיף מוסר במסגרת שיחות וסמינרים אותם הוא מעביר במוסדות החינוך, בעיקר באולפנות, ברחבי הארץ. חלק מנושאי השיחות אף עוסקים בנושאים כגון 'כוחו של היצר', חשיבות שמירת הנגיעה, והיחסים הצנועים בין המינים.

 

04.08.15

nana10
mako

עלון "עולם קטן", המופץ באלפי בתי כנסת של הציבור הדתי-לאומי ובבתי ספר תיכונים ועל-תיכונים, פרסם מאמר שקורא לציבור 'להילחם בטרור הלהט"בי.' בין הדברים שנכתבו, ניתן למצוא: "החבורה הצעקנית הזאת, באין מפריע להם, השתלטה על השיח הציבורי מתוחכם, דורסני, מעקר ואגרסיבי," השתלטות, אשר ניתן רק להשוות בינה לבין "ניסיון לשחזר את המערכה מימי רצח רבין, שהצליחה להוריד ראשים לחברה שלמה." עוד נכתב: 'להשיב מלחמה, ולחדול מכניעה לטרור הלהט"בי.' זאת, מאחר ו"זה לא לגיטימי, זה הורס את החברה, ולדעתנו הנחרצת והמעוגנת בספר הנאור ביותר כיום, הסיפור הזה (הנטייה המינית) בר טיפול."

אין הגמל רואה את דבשתו. קראו את מאמרו של אליעזר היון: "החרדים לא מתפללים על הומואים פצועים" (ynet): 'מבחינת החרדים, שליסל הוא סוג של "יגאל עמיר" חרדי, שמעשהו מיותר ואפילו מטורף, אולם תוצאות מעשיו אינם אסון קולוסאלי. "כמה הומואים פצועים" ברחוב החרדי, לא שונים מידיעה על קטטת דמים בפאב תל-אביבי בליל שבת. גם הצעירים הפצועים בפאב לא מעניינים איש ברחוב החרדי, ולא מתפללים לרפואתם, ממש כשם ששמה של הצעירה הנאבקת על חייה בהדסה עין כרם, לא נישא בתפילה.'

07.08.15

mako
nrg
ynet

עשרות חרדים תושבי שכונת מאה שערים בירושלים הפגינו באלימות במחאה על מעצר אברך בידי צה"ל, שנשפט למאסר כי סירב להתייצב בלשכת הגיוס. ההפגנה נערכה בכיכר השבת ובמהלכה הבעירו המפגינים פחי אשפה, חסמו לתנועת כלי רכב את הרחובות המובילים לכיכר ואף השליכו חפצים לעבר אוטובוסים שעברו במקום. שלושה חרדים נעצרו.

 

08.08.15

ynet

צוותים של מכבי האש הותקפו בשכונות חרדיות בירושלים בשני מקרים שונים. מקרה אחד קרה במרכז כיכר השבת בעיר, שם הותקף באבנים ולבנים צוות כיבוי שעסק בכיבוי פחי אשפה שהוצתו. באירוע אחר, תקפו מתפרעים צוות כיבוי ברחוב שבטי ישראל, והשליכו לעברו בקבוקי זכוכית ומוטות ברזל. אין נפגעים.

שלושה ימים לפני כן, בלון גז התפוצץ בשכונת מאה שערים שבירושלים. באירוע, ארבעה בני אדם נפצעו. כוחות מד"א מגן דוד אדום ומשטרה הגיעו למקום האירוע (נענע10, וואלה!, nrg). אז החרדים לא תקפו אותם. הצביעות מרתיחה.

12.08.15

ynet

ארגון דתי בשם תנועת "הסנהדרין החדשה", שפופולרי מאוד בקרב "נוער הגבעות" מספק גב הלכתי לפשעים שונים. הארגון פרסם מכתב תמיכה לחשודים בהשתייכות לתאי הטרור היהודי. "אשרינו שאתם מהווים דוגמה והשראה לדיינים ולכל ישראל הנאמנים," כתבו אנשי התנועה לצעירים, ש-11 מהם הורחקו למשך שישה חודשים משטחי יהודה ושומרון.

 

14.08.15

News1

גורמים חרדיים - ובהם מורה ורב ידעו כי גבר בן 40 מנהל יחסים מיניים עם קטינה בת 15 ולא עשו דבר כדי למנוע את המצב. בסופו של דבר, המצב הגיע לכדי ניסיון רצח שבו הגבר ניסה לרצוח את הנערה והותיר אותה נכה. שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, כתב כי "הכתובת הייתה כתובה באותיות גדולות על הקיר, אלא שמתברר כי בישראל של היום, יש חוגים מסוימים שרשויות הרווחה והמשטרה אינן מגיעות אליהם, שלא באשמתן של רשויות אלה." עוד כתב השופט כי המורה ידעה על מערכת היחסים המעוותת שבין הגבר לנערה אך הייתה מוטרדת יותר מהעובדה שהם אינם נשואים. רב שאמור היה לנשיא את השניים, אמנם לא תמך בנישואים, אך לא חשב לערב את ראשיות החוק והאכיפה.

גם המצפון של אותו רב לא היה מספיק כדי להתגבר על שטיפת המוח שטוענת כי מי שמדווח על דבר פשע לשלטונות הוא "מוייסר".

18.08.15

נענע10
ynet

שי נביאן, תושב תל אביב, תקף מילולית ואיים ברצח על הכוריאוגרף עידו תדמור בגין נטיותיו המיניות. על פי כתב האישום, הנאשם קרא לעברו: "ההומואים מסיתים נגד חובשי הכיפה, אדאג שיהרגו אותך." שי נביאן, אמר כי הכוריאוגרף וכמותו הם הסיבה לריקבון בישראל ולמלחמות בתוכה וכי יש "לדאוג שיהרגו את כולכם."

 

22.08.15

נענע10

39 ישיבות חרדיות בניו-יורק חשודות שאינן מלמדות לימודי ליב"ה, ועיריית ניו-יורק פתחה בחקירה שהתאפשרה לאחר ש-52 בוגרים של אותן ישיבות התארגנו כעמותה והתלוננו לעירייה.

 

23.08.15

ynet

מספר חרדים השחיתו אוטובוס אגד שעצר סמוך למעבר חציה ברחוב עזרת תורה בירושלים. הם ניקבו את צמיגיו, גרמו נזק לשמשה ונמלטו.

 

24.08.15

ynet

נערים חרדיים הרסו מעל 200 ברזי כיבוי בירושלים, שבהם הותקנה מערכת חיישנים חדשה, במטרה להוציא מהם את כרטיסי הסים שבהם לאחר שגילו כי הם יכולים לגלוש בהם ללא הגבלה ולהתקשר לחו"ל בחינם (בניגוד לכרטיסי "סים כשר"). ההשחתה גרמה לנזקים מצטברים של יותר מחצי מיליון שקלים ולעיכובים רבים באיתור נזילות ברחבי העיר. שוטרי התחנה עצרו 14 נערים שחשודים בביצוע חלק מהעבירות, במטרה לגנוב את כרטיסי הסים שהותקנו בתוך החיישנים.

לאילו אתרים גלשו החרדים?

29.08.15

נענע10
ynet
mako

ההתאחדות לכדורגל דורשת את התערבות הממשלה במאבק על השבת ופנו אל שר הכלכלה אריה דרעי, השר לענייני דת דוד אזולאי, שרת התרבות והספורט מירי רגב ולמנכ"לי המשרדים הממשלתיים שלהם. במכתב רשמי ששיגר הארגון לשרי הממשלה הרלוונטיים, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא קורא להם לתת היתר לקיום משחקי כדורגל בשבת, אחרת המשחקים יושבתו.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.08.15

mako
ynet

במהלך טקס מילה, מוהל חתך בטעות חלק מראש איבר המין של תינוק. התינוק הובהל לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם אושפז במצב קשה ועבר ניתוח לחיבור מחדש החלק שנחתך. לאחר הניתוח הוא אושפז במחלקה כירורגית ילדים בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם. הרופא סיפר על מצבו של התינוק: "למרות שהניתוח הסתיים בהצלחה, עוד מוקדם מדי לדעת מה ההשלכות של הפציעה על איבר המין של הפעוט."

 


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.07.15

mako

פעוטה בת 3 מהודו שנדרסה פעמיים בידי רכב פרטי סמוך לביתה, נותרה בחיים לאחר שהנהג הפוגע פינה את הילדה ואת אמה לבית החולים, שם הצליחו הרופאים לייצב את מצבה ולהציל את חייה. "אנחנו מודים לאלוהים שהחזיר לנו את בתנו," אמרה אמה של הילדה בבית החולים, "אנחנו מוסלמים מאמינים ואנו משוכנעים שהאל והנביא הקדוש השגיחו על ילדתנו והצילו אותה בחסות חודש הרמדאן."

גם המוסלמים בהודו "רואים ניסים" (מסתבר...)


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.07.15

דה-מרקר

משרד החינוך, תחת שליטתו של נפתלי בנט, יגדיל את התקציבים לבתי ספר שילמדו יותר שעות לימוד שבועיות במקצועות תנ"ך, תורה שבעל פה, מחשבת ישראל, יהדות התפוצות, תרבות ומורשת ישראל. כמו כן משרד החינוך מציע לערוך פעילויות בית ספריות שיתבססו על לימוד מקורות מארון הספרים היהודיים לדורותיו, גם על חשבון שיעורים קבועים במערכת השעות.

זה נראה כמו שוחד כספי.

09.08.15

דה-מרקר

מנתונים של משרד החינוך עולה כי תלמידים חילונים בבתי הספר הממלכתיים הם הסובלים העיקריים מהצפיפות בכיתות בהשוואה לבתי הספר הדתיים. 31.4% מהתלמידים החילוניים ילמדו בכיתות שבהן יותר מ-32 תלמידים (לפני יישום התוכנית להורדת צפיפות בכיתות) בעוד שרק כ-15% מהתלמידים הדתיים לומדים בכיתות שבהן 32 תלמידים או יותר.

גם סרדינים וגם פראיירים.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

19.08.15

News1

משרד האוצר ערך בדיקה וגילה כי הפעלת הרכבת הקלה בשבת משתלמת כלכלית אך הרווח אינו גדול. בהנחה שהקו האדום יפעל בשבת, תהיה התועלת הכלכלית למשק בשנת 2020 בין 220 ל-430 מיליון שקלים בשנה. עוד עולה כי בשנת 2040, בהנחה שכל רשת הקווים של חברת נת"ע תפעל, תהיה תועלת כלכלית למשק של בין 230 ל-470 מיליון שקלים בשנה.

גם אם הרווח נמוך, זהו הדבר המוסרי לעשות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי