אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 135: מאי-יוני 2014

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

הקרדיולוג הדתי ד"ר שטבון אמר על קהילת הלהט”ב: "אם יש אנשים עם בעיות רפואיות או פסיכיאטריות, יש דרכים לטפל בזה כמו כל מחלה"

רמת בית שמש: אלמונים ריססו "חילונים וכלבים החוצה"

פרסום ראשון: הרב דב ליאור אומר כי 'החטיפה היא עונש מהקב"ה'

היישוב שמתעלם מתלונות תושבות על תקיפה מינית ואונס: "נוטים להשתיק דברים"

הנהגת הותקפה ע"י חרדים בשבת, המשטרה סירבה לעזור

רבני היישובים: אנו לא צריכים לדווח מה אנו עושים בעבודה (אבל דורשים את כל ימי החופשה שהם לא דיווחו על ניצולם)

תופעה: סמי הפיצוציות הגיעו לישיבות

מחקר: החילונים נוהרים לחצרות רבנים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.05.14

דה-מרקר
וואלה!

שר הכלכלה, נפתלי בנט, מבקש לחייב את משרדי הכלכלה וראש הממשלה, להגיש בהקדם הצעת חוק שתקדם את שילובם של חרדים בשירות המדינה. בנט סבור כי הגברת תעסוקת החרדים תשפר את צמיחת המשק, ותוביל לצמצום אי השוויון והפערים החברתיים. מנגד, במשרד הכלכלה מצביעים על שלושה חסמים המפריעים לגברים החרדים להשתלב בעבודה: הראשון בהם הוא היעדר הכשרה מקצועית והיעדר כישורים תעסוקתיים רלוונטיים, הנובעים באופייה של מערכת החינוך החרדית.

כלומר, לקחת אנשים שאין לכם שום כלים לנהל מדינה ולשים אותם בתפקידי מפתח. האם לא שבענו די משטויות של חברי כנסת חרדים, שאנו צריכים עוד כאלה בתפקידים ממשלתיים? הקץ למדינת ישראל יגיע מהר שבעתיים.

22.05.14

וואלה!

בעלי רשת מכוני הכושר "ספייס" החליטו לפתוח סניף בקריית אתא. הם קיבלו את המסמכים הנדרשים על מנת לקבל מהעירייה רישיון עסק ונערכו ליום הפתיחה הגדול. אלא שאז, הציבה העירייה תנאי בלתי חוקי: "מכתב התחייבות שאתם לא פותחים בשבת" - כך ניסח זאת מנהל התיק במחלקת רישוי העסקים של עיריית קריית אתא, יהודה גל, בשיחה שהגיעה לידי וואלה! חדשות.

 

25.05.14

nrg
כלכליסט
וואלה!

הרכב של שבעה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, קבע כי המדינה לא תוכל עוד להעניק לאברכים הבטחת הכנסה, שכונתה "מלגת לימודים ועידוד השתלבות אברכי כוללים בתעסוקה", כי היא מפלה סטודנטים וגורמת לנשות החרדים לא לצאת לעבודה כי אחרת הם יאבדו את המלגה.

לחילונים לא נותנים כסף כדי שיצאו לעבוד (למעט מספר חודשים מועט של דמי אבטלה). זה צריך להיות גם דינם של חרדים.

01.06.14

ynet

ממשלת ישראל אישרה העברה של 100 מיליון ש"ח למשרדי החקלאות והדתות לצורך היערכות לשנת השמיטה תשע"ה, שתחל ב-25 בספטמבר 2014.

"עניי עירך קודמים" אבל לפני כן קודמות השטויות של הדתיים. קראו עוד על הנושא בכתבה מעיתון הארץ: "למה החמירו הרבנים בהלכות שמיטה ומה זה עשה ליין שלכם?"

02.06.14

nrg

אסנת שרון, טוענת רבנית ועו"ד לענייני משפחה המנהלת את ארגון "יד לאישה" מספרת על אישה דתיה שנאלצה לעבור חליצה לאחר שבעלה נפטר ולא היו להם ילדים משותפים. אותה אישה דתייה נסחטה ע"י אחיו של בעלה שמת, כדי שיתיר אותה מעגינתה.

ישראל 2014, ואם מישהו חיפש נימוק לכך שיש לוותר על חלק ממצוות ההלכה בשם נימוקים אנושיים-חברתיים - כאן יש לו דוגמא מצוינת לכך!

08.06.14

nrg

ח"כ עפר שלח הציע הצעת חוק לפיה, כל חולה המוגדר "נוטה למות" (על פי החוק הקיים), יוכל לקבל מרשם לסם מרדים במינון ממית, מבלי שהרופא יישא באחריות פלילית לנתינתו, וההצעה אושרה בוועדת השרים לחקיקה. ההצעה גררה תגובות קשות מצד חברי כנסת חרדים ורבנים.

בנו של יואל קהת מספר על ימיו האחרונים של אביו, שבהם החליט שלא לקבל טיפול דיאליזה שהקשה על חייו מאוד. יואל קהת אומנם לא קיבל סם מרדים, אך בחר לחיות את שארית חייו בכבוד ועם איכות חיים (קראו עוד ב-וואלה!). יש לציין כי החוק אינו מונע ממי שחפץ בטיפול מאריך חיים לקבלו, אלא רק מאפשר למי שחפץ לסיים את חייו בכבוד, לעשות זאת. דברי הרבנים וחברי הכנסת החרדיים הוא התערבות מיותרת בחייו של הפרט.

09.06.14

nrg

מועצת הרבנות הראשית, תגביר את מעורבותה "בהליכי חקיקה בכנסת". את ההחלטה הוביל הרב הראשי דוד לאו, שאמר כי "הכנסת מתייעצת עם האוצר על הצעות תקציביות, עם משרד המשפטים על הצעות משפטיות - לא יעלה על הדעת שהרבנות לא תהיה נוכחת בדיונים בהצעות של דת ומדינה, ושהן יקודמו בלעדיהן."

 

24.06.14

כלכליסט
ynet

בעקבות פגישה של סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, עם מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, לפני כחודש וחצי, התקבלה החלטת ממשלה, שהטילה על סגן השר למצוא דרכים להוזיל את יוקר המחיה במוצרי מזון במרכיב הקשור לכשרות. בעקבות זאת מינה בן דהן צוות בין-משרדי שבו חברים משרד האוצר, משרד הכלכלה, המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית לישראל, שייבחן את הדברים.

בוקר טוב ישראל. אולי כעת יבינו כמה כסף זורקים על אמונות אוויליות?

29.06.14

ynet
nrg

שר הפנים גדעון סער מנע מעיריית תל אביב לעגן בחוק עזר עירוני פתיחת מרכולים בשבת. סער פסל סעיפים בחוק החדש.

מה לא עושים כדי לקנות את לבם של החרדים על-מנת שיצביעו עבורך???

30.06.14

הארץ

רבנים וחברי כנסת חרדים תקפו את החלטת בג"ץ לבטל את הפסק התקדימי של בית הדין הרבני, שחייב אם למול את בנה. ח"כ אזולאי השווה את החלטת בג"ץ לקריאות באירופה לאסור על מנהגי ברית המילה והשחיטה הכשרה, ואמר 'חובה עלינו כמחוקקים לרסן את פסיקות בג"ץ הפוגעות ביחסי דתיים חילוניים פעם אחר פעם.'

הדבר היחידי שיש לרסן פה הוא את בית הדין הרבני, שמחליט על דברים שאין לו שום נגיעה אליהם. מה שבג"ץ אמר הוא פשוט: לבית הדין הרבני יש סמכות לדון בגירושין ולא בנושא "המילה" (mako, הארץ).


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

19.06.14

nrg

גם השנה לא יוכלו אבות להשתתף במסיבות סיום של בנותיהם הלומדות בחינוך הממלכתי־דתי בגלל "צניעות". "בעלי ממש נעלב מזה," סיפרה ל-nrg אם שבתה לומדת בכיתה ב' בבית הספר. "כאילו חושדים בו בפדופיליה. כאילו אם הוא ישב בקהל ויראה בנות בגיל 7־12 מופיעות - הוא לא ישלוט בעצמו." האם מספרת שבתה התאכזבה מאוד, "אבל לא הייתה מופתעת כי זו לא הפעם הראשונה. ביום הזיכרון, למשל, הבנות לא הורשו בכלל להשתתף בטקס, אפילו לא בקטעי קריינות."

טירוף מוחלט. אלה, שלכאורה, מתגרים מילדות קטנות חושבים שכולם כמותם ואז הם אוסרים על כל האחרים להשתתף בחגיגות תמימות בטענה של "צניעות". הורים שבחרו לילדיהם בחינוך דתי חייבים לדעת מהן ההשלכות שיש לחינוך כזה על חייהם, ולא לקטר. אם אין הדבר נראה להם - יש להם שתי אפשרויות: לצאת נגד תקנות שכאלה, או להימנע משליחת ילדיהם לחינוך הדתי.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.05.14

וואלה!

חלק מבני המשפחות השכולות בעיר נתיבות, דורשים שנשים לא ישירו בטקסי יום הזיכרון כי שירת נשים בטקסים אלו "פוגעת ברגשותיהם". מעיריית נתיבות נמסר בתגובה שהנשים לא שרו אלא רק קראו טקסטים.

מי המטורף שחושב על ערווה בטקס ליום הזיכרון? מי המטורף ש"מכבד" מחשבה שכזו? שירת אחיותיהן או בנותיהם או נשותיהם של חללי צהל מעוררת בקרב הגברים האבלים רגשות מיניים? ומה דעתן של הנשים באותו עניין? האם את פיהן איש אינו שואל?

01.05.14

mynet

הרב הראשי של צפת שמואל אליהו ביקש מאנשי ציבור חרדים שלא להגיע לטקס יום הזיכרון העירוני לחללי מערכות ישראל כי נשים ישירו בטקסים.

החרמנות משתלטת עליכם ביום אבל לאומי בשל שירת נשים? פנו לקבלת טיפול רפואי. וכי הנשים המקוננות המוזכרות במקורותינו היו נפסלות אף הן בידי אותם קיצונים?

14.05.14

ynet

קופת חולים מאוחדת הוציאה עלון בבית שמש לרגל פתיחת סניף חדש בעיר, אך בעלון אין, ולו תמונה של רופאה אחת (יש כן תמונות של רופאים זכרים). תגובת מאוחדת: "מאחר ומדובר בחוברת למרפאה מסוימת שהקהל שלה הוא אך ורק חרדי, ואנחנו מכבדים את הלקוחות שלנו ואת אורחות החיים שלהם. אז כמו שמקובל אצלם אין בחוברת תמונות של נשים, זאת מבלי להפחית מכבודן של הרופאות..."

תארו בנפשכם איזו הפתעה תהיה לחרדי המצוי בבית שמש פתאום לראות את הרופאה עומדת מולו. מי יודע מה יקרה במכנסיו?

09.06.14

וואלה!

בעלי "ארמונות חן", אולם אירועים חרדי שנחנך בשבוע שעבר בשכונת גבעת שאול שבירושלים, מציע לחוגגים שירות הפרדה מיוחד בין גברים לנשים במעלית הנוסעים שבמקום. ההפרדה מתבצעת כך, שמחיצה העשויה מבד ניילון נתלית באמצע המעלית, לפי דרישת הלקוח. בנוסף לכך, על דלתות המעלית ובתוכה נתלים שלטים המכוונים את הגברים לצד אחד ואת הנשים לצד השני. בעלי המקום סיפר כי בכוונתו לחלק גם את מדרגות הכניסה באולם לגברים ולנשים. "אם זה מפריע למישהו, כנראה שהוא מושחת," אמר. "מה זה מפריע? אדם רוצה לשמור על העיניים, וזו זכותו," הסביר.

בקרוב לא תהיה שום הפרדה במרחב הציבורי בין נשים לגברים כי יציאה של נשים אל מחוץ לכותלי ביתן, תותר רק פעם או פעמיים בחודש (כפי שההלכה דורשת).

24.06.14

הארץ

מסלולי לימוד מסוימים במכללות החרדיות אינם פתוחים לנשים והן אינן מורשות להיכנס לכל הבניינים במוסדות החרדיים.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.05.14

mako
ynet
הארץ

יעקב אריאל, רב העיר רמת גן טוען, שלא רצוי להשכיר דירה לזוג לסביות: "אם שתיהן שוכרות את הדירה בשותפות אל תשכיר." בשיחה עם חדשות 2 online שב הרב אריאל על עמדתו, ואמר, כי נטייה מינית מסוג זה דורשת טיפול פסיכולוגי.

אחרי הסערה שדבריו יצרו, אותו רב אמר שזו הייתה רק "הדרכה חינוכית", ולא פסק הלכה מחייב. "הרב ידוע בפסיקותיו המתירות השכרת דירות לכל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדל דת מין גזע ודעה כלשהי" (ynet). זאב בעור של כבש.

02.06.14

וואלה!

בשכונת מאה שערים חילקו לילדי השכונה משחק פאזל שיוצר תמונה של ילדים רוקדים עם הוריהם לצדו של משכן הכנסת כשהוא עולה באש. "צריך לחנך אותם שאנחנו נגד המדינה ויום אחד היא תתבטל."

 

30.06.14

mako

ישראל שטבון, חבר מועצת העיר נתניה ואביו של ח"כ יוני שטבון מ"הבית היהודי", השווה, בישיבה שהתקיימה בעיריית נתניה, את קהילת הלהט"ב לאנשים חולים כמו חולי הלב והוא מטפל בניסיון להביא לביטול אירוע הגאווה בעיר. הוא חזר על הדברים גם בכתבה ב"הארץ".

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.05.14

ynet

עשרות נערים חרדים השתתפו בהפגנה נגד תליית דגלי ישראל בבני ברק. הנערים הורידו דגלים מעמודים והשחיתו אותם.

מקסים, איזה חינוך למופת! לא משנה שמעשיהם לא חוקיים. לכלא הם לא יכנסו.

07.05.14

mako
ynet

תכתובת מייל סגורה ביישוב יצהר נסובה סביב השאלה האם מותר להרוג חיילי צה"ל במקרה של פינוי. לאחר הפרסום, המשטרה עצרה לחקירה אחת מתושבות היישוב, בת 22, בחשד להסתה. בביתה נמצאו חפצים שונים, שחשודים כחומרי הסתה. אחד התושבים טען קודם לכן בדיון כי "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי," תוך הסתמכות על "דין של גנב הבא במחתרת" - סוגיה הלכתית שפוטרת מעונש את מי שהרג פורץ בשל סכנה לחייו.

מזעזע, מזעזע, מזעזע! להרוג חייל? האם מי ששואל את השאלה הזו לא מבין את הקשר שבינו למחבלים? לאחר פרסום שמה ותמונתה של אותה אישה בת 22, היא טענה ש"ביצהר אוהבים יהודים וחיילים" (ynet). איך אוהבים אותך? עד מוות!

11.05.14

וואלה!

רב המלמד בתלמוד תורה בבירה חשוד, שבמשך כמה שנים נהג להכות את תלמידיו בני ה-8-6. במקביל, אב של אחד התלמידים נעצר ביום שישי האחרון בחשד שתקף את אותו הרב. הורי התלמידים, הלומדים בכיתה ג', מתארגנים בימים אלה לקראת הגשת תלונה רשמית נגד הרב, למרות שמדובר בהורים מהקהילה החרדית שלא נוהגים להתלונן לשלטון החילוני עקב "דין מוסר".

לפי אחת התלונות, אותו רב קרא לתלמידו "טמבלויזיה". זהו מונח ששגור בפיו של אמנון יצחק.

12.05.14

ynet

אלמונים השחיתו את שלט בית הכנסת "מורשת ישראל" של התנועה המסורתית במרכז ירושלים, כשציירו עליו מגיני דוד ובתוכם צלבי קרס. זהו מקרה התנכלות נוסף שהתרחש בימים האחרונים. מהתנועה המסורתית נמסר, כי "אלה שנתנו אתמול צידוק הלכתי, מפורש או משתמע, לפורעי 'תג מחיר' - נתנו היום הצדקה לתקיפת בתי כנסת ליברליים."

 

14.05.14

nrg

יהודים מהקהילה החרדית בניו יורק, הרב שמואל הילר, איירה קורמן, רוי הופמן ודניאל לניאדו, חשודים במעילת ענק בסך 12.4 מיליון דולרים ממרכז לנכים שאותו ניהלו. כך על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים. על פי החשד, הם השתמשו בכספים שנועדו לסיוע לילדים נכים לצרכים אישיים, ביניהם שיפוץ בתים ומימון עסקי משפחה.

 

17.05.14

mako

האתר החרדי "חרדים 10" מדווח כי ילדים חרדים מתכוונים לחגוג את ל"ג בעומר ע"י הצתת בובה בדמותו של שר האוצר יאיר לפיד.

דב הלברטל, עיתונאי חרדי: "רצח יאיר לפיד יהיה רצח רבין הבא" (גלובס). הוא כנראה יודע על מה הוא מדבר.

18.05.14

וואלה!

חיילים בבית שמש קיבלו היתר מיוחד לחזור לביתם ללא מדים, כי הם הותקפו ע"י חרדים קיצוניים: אחד החיילים מספר כי "האווירה ברחוב השתנתה והייתה תחושה של רדיפה אחרינו."

התגובה האזרחית לא אחרה לבוא ואורגנה "מצעד גאווה של לובשי המדים" (וואלה!). אילן שחר כתב על הנושא בבלוג שלו (הארץ). הטרוף הזה נמשך כבר שנה, אולם כאשר נשאל על כך השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', הוא אמר שאינו מכיר את התופעה: "נמסר לי בצורה ברורה כי לא התקבלו בחודשים האחרונים תלונות כלשהן של חיילים על התנכלויות חרדים" אמר והדבר עומד בניגוד מוחלט לנתונים שנמסרו לוועדת המשנה לכוח האדם בכנסת בראשותו של ח"כ בר-לב (וואלה!). איזה מסכן יצחק אהרונוביץ', כנראה הוא חי תחת סלע בשנה האחרונה.

18.05.14

נענע10

בן 27 מבאר שבע מואשם, כי ביצע עבירות מין בילד בן שמונה אותו פגש בבית כנסת בעיר. על פי כתב האישום, במספר מקרים שונים במהלך השנתיים האחרונות ניצל הנאשם את העובדה כי הקטין והוא הולכים לאותו בית כנסת בעיר. הנאשם פנה אל הילד והציע לו לבצע בו מעשים מגונים, אך הילד סירב וברח מהמקום. הפדופיל נתפס לאחר שאחד מיושבי בית הכנסת שמע על המזימה של אותו פדופיל והזעיק את אמו של הילד.

 

22.05.14

ynet

רב מברוקלין וקצין משטרה השתייכו לרשת פדופילים. הרב סמואל ולדמן מברוקלין מואשם בהחזקת פורנוגרפיה של ילדים. חקירת המשטרה נגד רב ולדמן ופדופיל נוסף הובילה את החוקרים לחשיפת רשת פדופיליה ענקית שאנשיה השתמשו במחשבים הפרטיים שלהם כדי להחליף בין המעורבים ברשת סרטוני וידאו ותמונות של ילדים, כשהם מקיימים יחסי מין או מותקפים מינית על ידי מבוגרים.

 

25.05.14

אייס

לאתר החדשות אייס נודע כי מנכ"ל יתד נאמן שלח ביום שישי מכתב לעשרות מפרסמים, שרכשו שטחי פרסום בעיתון, כי אנשי עיתון "הפלס" - מבלי לציין את שמו של העיתון - הטרידו ואיימו לכאורה על המפרסמים בעיתון יתד נאמן. המנכ"ל זליג אורלנסקי, אף המליץ למפרסמים שנתקלו בתופעות כאלה, לפנות למשטרה.

 

27.05.14

ynet

צעיר בן 29 מאשקלון נעצר לאחר שנתפס על חם כשהוא משחית כרזה של בר רפאלי על ידי צביעתה. הצעיר טוען שעשה זאת כדי למנוע תאונות ופגיעה בדתיים.

לו הבורות היתה מחלה כואבת, אותו צעיר היה נתון בגבס.

29.05.14

וואלה!

חרדים מהפלג החרדי-קיצוני "נטורי קרתא" מתכננים להשחית "תמונות תועבה" על אוטובוסים של חברת אגד בירושלים. היוזמה נולדה בעקבות הסכם שנחתם לאחרונה, לפיו המדינה תפצה את אגד על כל נזק שייגרם לה כתוצאה מפרסום מודעות עם נשים על האוטובוסים. זאת, לאחר שהחברה טענה כי פרסום המודעות גורם לה נזק. אותם חרדים מתכננים "שהנזק יהיה ברמה שהמדינה לא תוכל לעמוד בו."

 

31.05.14

נענע10

ביישוב מוכר שבשומרון, מתעלמים מתלונות תושבות על תקיפה מינית ואונס: "דתיים - יש להם נטייה להשתיק דברים" אמרה אחת הנאנסות. הפרשה התפוצצה לאחר 15 שנים שבהן אנס הספיק לאנוס ולפגוע בארבע נשים.

 

03.06.14

נענע10

ג'ואנה חצבני, קריינית קול ישראל בשפה הערבית, הותקפה ע"י בני העדה החרדית, בעת שנהגה ברכבה בשבת במגרש הרוסים בירושלים. היא ביקשה לתעד את ההתקפה ואת תחינת העזרה שלה לשוטר שהיה במקום, אבל הוא דרש ממנה להפסיק לצלם, ואף דרש מהחרדים התוקפים להמשיך ולחסום את דרכה כל עוד היא מצלמת.

 

08.06.14

דה-מרקר

רב בית החולים אסף הרופא, אליעזר מלכה, נתפס מזייף את דיווחי הנוכחות שלו בבית החולים, נשפט בבית הדין של נציבות שירות המדינה ופוטר כי הוא ועובדת נוספת בבית החולים נהגו במשך תקופה ממושכת להחתים זה לזו את כרטיסי הנוכחות, "כמעט מדי יום ביומו" באופן, שדיווחי הנוכחות של שניהם היו כוזבים. הרבנות הראשית שללה את הכשרות מבית החולים ואף פרסמה זאת ברבים, אך לא ציינה בפרסומה מדוע בוצע המהלך. במשרד הבריאות ובבית החולים הממשלתי אסף הרופא בצריפין טוענים, שההודעה שהוציאה הרבנות הראשית מסכנת חיים.

 

09.06.14

כלכליסט

המדינה מבקשת מרבני הישובים לדווח על עשייתם ולתעד, בין היתר, את מספר החופות שערכו, מספר החולים שביקרו, מספר השמחות וההלוויות שהשתתפו בהן ועוד. רבני הישוב, ששכרם יכול להגיע ל-38 אלף ש"ח, מתנגדים לדרישה בטענה, שאינם צריכים לדווח על עשייתם, הואיל והרבנים אינם מחתימים כרטיס נוכחות ואינם נותנים דין וחשבון על פעילותם. הם גם אינם מדווחים על ימי חופשה או מחלה שהם מנצלים. דו"ח חריף של מבקר המדינה משנת 2010 חשף, כי רבנים רבים שהו בחו"ל במרוצת השנה מבלי שדיווחו על כך, חלקם אף חרגו ממכסת ימי החופשה השנתית העומדים לרשותם. המצב הזה יוצר 'עשרות תביעות לבתי הדין ברחבי הארץ בדרישה לתשלום פדיון ימי חופשה ופדיון ימי מחלה מלאים לרבני ערים, שכונות והתיישבות, זאת לאחר שלא דיווחו כלל על ניצול חופשות, ימי מחלה וכדומה בעשרות שנות עבודתם. שוויה של כל תביעה מעין זו הוא מאות אלפי ש"ח.'

 

09.06.14

mynet

חרדים מקריית גת תקפו מילולית וקיללו אם ובת (ילדה בת שלוש) כי הילדה שרה בגן משחקים את השיר "נד-נד" וזה נחשב "לא צנוע" בעיניי אותם החרדים. גיסתה של האם המותקפת סיפרה: "בתוך דקות ספורות המרפסות התמלאו בחרדים שהחלו לצעוק, לקלל ולצרוח בקולי קולות... זוהי לא השכונה שלכם, ואין לכם מה לעשות פה. ואני שואלת: ממתי שירת ילדה בת שלוש זה חוסר צניעות? ובכלל, לא זכור לי שמישהו מגרש את החרדים מהשכונות החילוניות בעיר... לאן הגענו?"

לאן הגענו? ובכן, עקב ההתרפסות הדוחה והמתמשכת של הציבור החילוני במדינת ישראל, הגענו למצב שבו ילדה בת שלוש מותקפת כי שרה שיר ילדים. נתנו לחרדים ללמוד תורה ושם רשום שקולה של האישה הוא בעצם איבר מינה (ערווה) וילדה בת שלוש ומעלה היא גורם מפתה שעליו יש עונש הלכתי. יצוין, כי אם היא קטנה מגיל שלוש אז הפיתוי הוא ללא עונש.

10.06.14

וואלה!

רב יחיאל מנדלסון, מנהל "דרכי רחל", הפעיל סמינר לבנות חרדיות, ללא רישיון. את התלמידות רשם בירושלים, וכך קיבל על כל אחת 2,300 ש"ח מהמדינה. משרד החינוך הורה לרב יחיאל מנדלסון, מנהל "דרכי רחל", סמינר לבנות חרדיות בירושלים, להשיב למדינה רבע מיליון ש"ח, לאחר שנמצא כי ניהל במשך חמישה חודשים רישום כוזב של עשרות תלמידות.
עורך הדין יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", הגיש אתמול תלונה במשטרה נגד מנדלסון, ובה ביקש ממנה לבדוק פעם נוספת את ההונאה. "לצערי איבדתי את האמון בפעולות של משרד החינוך גם בהנהגתו הנוכחית," אמר ללום לוואלה! חדשות. "לא אתפלא אם המשרד עשה קומבינה עם מר מנדלסון בעניין, וגם ייתן לו פרס בדמות רישיון למוסד בביתר עילית לשנת הלימודים הבאה. יצוין כי את המידע על העבירות שביצע העברתי למשרד החינוך כבר בחודש ינואר. למעלה מחמישה חודשים לקחו למשרד החינוך לעשות צעד בדרך הנכונה" ציין ללום.

 

10.06.14

mako

יותר ויותר אברכים ותלמידי ישיבות משתמשים בסם הפיצוצייה 'נייס גאי'. מדובר בעשרות תלמידים שמשתמשים בסם בתדירות של פעם עד שלוש פעמים בשבוע. בשבועות האחרונים סם הפיצוצייה גרם לכמה תלמידים להתעלף, לחוש ברע ולהתאשפז בבתי חולים. לטענת תלמידים המשתמשים בסם, הוא גורם להם לשמור על ערנות בלימודים האינטנסיביים בישיבה.

אחת ההאשמות של הציבור החרדי נגד הציבור החילוני היא צריכת סמים. את מי הם מאשימים כאשר מתברר כי אברכים ותלמידי-ישיבות צורכים סמים עד כדי צורך להתאשפז בבתי-חולים?

11.06.14

nrg

מחקר חדש מאוניברסיטת אריאל מצא, כי מתבגרי יהודה ושומרון צורכים סמים בשיעור מעט יותר גבוה (6.7% מהמתבגרים) מאשר שאר מתבגרי מדינת ישראל (6%). בהתייחס לשאלות העוסקות בעמדות כלפי השימוש בסמים - מצבם של מתבגרי יו"ש חמור יותר. הם אינם מטופלים בשל האמונה לפיה, נערי ונערות יו"ש "מחוסנים" מפני תופעת השימוש בסמים בשל רמת האידיאולוגיה הגבוהה שלהם.

 

18.06.14

ynet

מנכ"ל אתר "חדרי חרדים" לשעבר וחברת "גלובל נטוורק" הואשמו, בכפוף לשימוע, בסחיטת כספים ועבירות מס. המנכ"ל חשוד שדרש תשלום עבור הסרת תכנים פוגעניים ופרסום תכנים חיוביים.

 

19.06.14

נענע10
וואלה!

ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי נידון לשש שנות מאסר. השופט דוד רוזן, שהטיל על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עונש זהה על חלקו בפרשה, הטיל על לופוליאנסקי את המאסר בפועל בגין עבירות שוחד בהן הוא הורשע. לופוליאנסקי הורשע בגין קבלת שוחד וכספים במיליוני ש"ח, ועל כי העביר כספים רבים לארגון "יד שרה". "גם משלא נטל כספי שוחד לכיסו, כספי השוחד שימשו להעצמתו והגדלת כוחו והשפעתו... כספי השוחד לא נחתו באמתחתו, אבל היו יקרים עבורו ומסולאים בפז," כתב השופט רוזן בגזר הדין נגד לופוליאנסקי.

 

19.06.14

nrg

יואב בן צור עשוי להחליף את אריאל אטיאס מש"ס - ויש המזהירים כי אותו יואב חשוד בשחיתויות. דו"ח מבקר המדינה משנת 2008 מתח ביקורת על בן צור, שכיהן כמנכ"ל חברת "המשקם". ממצאי הדו"ח העידו על הפרת טוהר מידות, ניגוד עניינים, ניהול לא תקין, בזבוז כספים בהיקפים גדולים ותנאי שכר מתחת למינימום, של חלק מהעובדים.

 

24.06.14

News1

הרב יוסף יצחק אהרונוב, מחסידות חב"ד בישראל, יועמד לדין בכפוף לשימוע. כך עולה מבדיקת News1. הוא חשוד בקבלת דבר במרמה, עבירות מס, גניבה בידי מורשה והלבנת הון. החשדות נחשפו לפני קרוב לשבע שנים. הוא נעצר בנובמבר 2007 עם אישים נוספים במוסדות חב"ד. החשד שעלה היה, כי אהרונוב השתמש בחשבונות פיקטיביים של צעירי חב"ד כדי להלבין כספים שמקורם בהעלמות מס.

 

27.06.14

ynet
וואלה!
mako

תושב העיר החרדית אלעד בן 30 ובעל חזות חרדית, נעצר לאחר שביצע בילדה בת 4 מעשה מגונה. הוא לקח אותה אתו לבית המדרש ושם הכניס אותה לשירותים וביצע בה מעשים מגונים. החשוד נתפס "על חם" לאחר שתושב העיר שבה בוצעו המעשים הבחין בו ביחד עם הילדה ועקב אחריו תוך שהוא מצלם את מסלול הליכתו. הוא תפס אותו בשירותים כשהוא עם הילדה, בעודו מבצע בה את המעשים. תושבים בעיר שבה התרחש האירוע אומרים, כי אילולא נתפס על חם, ספק אם החשוד היה נעצר, מכיוון שהאדמו"ר, שבני משפחת הילדה כפופים אליו בחסידות בה הם חיים, לא התיר להם להגיש תלונה רשמית למשטרה. במשטרה אומרים כי מכיוון שהחשוד נתפס על חם ושהסרטון וצילומים נוספים הועברו אליהם, אין צורך בהגשת תלונה מצד הוריה של הילדה.

האדמו"ר לא מרשה להגיש תלונה. ראשי התיבות של המילה 'אדמו"ר' הינה: אדוננו מורנו ורבנו. אוי ואבוי לאדונים מורים ורבנים כאלה.

30.06.14

ynet

ברמת בית שמש רוססו על גדר כתובות "פריצות החוצה", "חילונים וכלבים החוצה". המעבדה לזיהוי פלילי של משטרת מחוז ירושלים בדרכה למקום, ונפתחה חקירה בנושא.

נתנחם בעובדה שמי שביצע את הגועל נפש הזה, לפחות למד בזמן כלשהו קצת על השואה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.05.14

ynet

"386,750 חילונים ומסורתיים שאינם מגדירים עצמם כדתיים נוהגים לבקר רבנים ולשאול בעצתם," כך עולה ממחקרם של ד"ר עידו ליברמן וד"ר יעל קשת, המתבסס על בדיקת הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). המחקר גם מצא קשר חזק בין מצב נפשי רעוע, לרצון לפנות לרב, 43.9% יעדיפו לפנות לרב ו-5% טענו שיפנו גם לרב וגם לבעל מקצוע. כמו כן מגלה המחקר שביקור אצל רב יכול לעלות הרבה כסף.

עם של שוטים.

19.05.14

נענע10

הרב משה בן משה מנתניה החליט לשרוף עשרות סמארטפונים וטאבלטים במדורת ענק שנערכה בנתניה. "תזכו לישועות וברכות, ראיתם ראיתם? האייפון לא רוצה להישרף כי זה יצר הרע!" נשמע הרב צועק כשהוא נראה זורק את המוצרים בשווי עשרות אלפי ש"ח אל תוך האש הבוערת.

האייפונים אינם של אותו רב, כמובן, אלא של השוטים שהולכים אחריו. למה לשרוף? אי אפשר למסור?

18.06.14

נענע10
הארץ

הרב דב ליאור, רבה הראשי של חברון ואחד מהחשובים ברבני הציונות הדתית, פרסם, כי האשמה בחטיפת הנערים היא מדינת ישראל, עקב החקיקה האנטי-דתית בכנסת, הרצון למסור שטחי ארץ ישראל למחבלים, וכן "פגיעה וכרסום בצביון היהודי של חיינו הציבוריים כמו פגיעה בתא המשפחתי... פגיעה בהליכי הגיור". מהי "פגיעה בתא המשפחתי"? לפי מקורותיו של אותו רב, זה "חוק הפונדקאות, ברית הזוגיות, וכל החוקים שנותנים לגיטימציה לחד-מיניים".

באמת, מדוע לא למנף ולנצל את החטיפה הזו למטרות פוליטיות? הרי הקב"ה נתן לאותו רב סיבה למסיבה. ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין. השיב לאותו רב ואמר: 'הרב דב ליאור מצא את הסיבה לחטיפה. הקב"ה מעניש אותנו על חקיקה אנטי דתית. ואני שואל את הרב ליאור - אם כך, מדוע נערים שומרי מצוות דווקא? כך נבנית תשתית אידיאולוגית דתית שבונה הכשר רעיוני למטורפים ולקיצוניים.' (ynet). קראו עוד בנושא את מאמרו של רפי מן "הקטע הרוחני-דתי הזה" (העין השביעית). אורית נבון כתבה: "לא ייאמן כמה אנשים יכולים להיות סתומים, כמה אפשר לנצל טרגדיה כדי למנף שנאת חינם." (mako).


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

18.05.14

mako

תינוק בן שנתיים טבע בבריכה הפרטית בביתו ביבנאל בזמן שהוריו היו בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון, והיחידה ששמרה עליו הייתה שמרטפית בת 15. התינוק אושפז בבית החולים פוריה בטבריה, אך הוריו לא אותרו עד לאותו זמן. חובש מד"א אבי בן חמו שנתן לתינוק טיפול ראשוני אמר: "אנו מקווים לטוב, הוא זקוק לרחמים רבים ותפילות."

 

23.05.14

נענע10

עובר אורח במזרח סין הציל במקרה ילד ממוות, בשעה שהילד נפל לזרועותיו. הילד הסתכל מחלון ביתו על סופת ברקים ויצא מהחלון. עובר האורח שם לב במקרה לתינוק הנופל והצילו.

הסינים... הם לא עכו"ם?

26.05.14

וואלה!

ריקה, יהודיה תושבת בריסל ומתנדבת במוזיאון היהודי, נאלצה להיעדר מהמוזיאון ביום שבו אירע הפיגוע שבו נהרגו ארבעה בני אדם. ריקה נחרדה לגלות כי מי שנקראה להחליפה - נהרגה בפיגוע. "אני מרגישה שהקדוש ברוך שמר עלי. שאנצל. כל כך כואב לי על האירוע," אמרה.

אילו המתים היו יכולים לדבר...


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.06.14

nrg
ynet

החל בשנת הלימודים הבאה יילמדו עקרונותיה של תורת האבולוציה בכל חטיבות הביניים אבל אחד ממרכיביה המרכזיים של תורת האבולוציה - "מוצא האדם" - יישאר מחוץ לתכנית הלימודים, וזאת "כדי לא לעצבן את הדתיים".

זוהר ישראל הגיב לידיעה "במשרד החינוך מעדיפים באופן מוצהר לשמר את בורותם של התלמידים על מנת שלא לפגוע ברגשות. זה כמו שאם לוח הכפל עלול להעליב מישהו או לסתור הנחה מוכרת של מגזר מסוים - לימודי המתמטיקה ייעצרו בחיבור וחיסור." (mako).

25.06.14

ynet

מוסדות רשת "מעיין החינוך התורני" של תנועת ש"ס מדשדשים בתחתית הדירוג הארצי לגבי רמת השכלתם, ויותר ממחציתם ממוקמים בשני העשירונים האחרונים. בנוסף, התלמידים החרדים עדיין מדורגים בתחתית נתוני המיצ"ב לשנים 2013-2012 חרף העובדה שלא נבחנו באנגלית ובמדעים. מידע נוסף ניתן למצוא באתר "מדלן" כפי שעובד עבור ynet.

 


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

27.06.14

nrg
נענע10

הורי ילד הלומד בחינוך החרדי יוכלו ליהנות מקייטנה בכשליש המחיר מזה שישלמו הורים לילדים חילוניים או דתיים. 'רשת גני הילדים של "בית יעקב" פותחת את הרישום לקייטנות הקיץ - חודש לימודים נוסף בהשתתפות עיריית ירושלים. עלות הקייטנה 325 ש"ח בלבד,' כך נכתב בפרסום המשותף שהפיצו עיריית ירושלים ורשת 'בית יעקב'. נעמה מלמד-גולדשטיין, ששתי בנותיה לומדות במערכת החינוך הממלכתית-דתית אמרה. "יש תמיד תחושה שהאנשים העובדים בעיר הזאת נושאים בנטל התשלומים בשביל החרדים והערבים. אנחנו מממנים אותם. זה בא לידי ביטוי גם בארנונה ובצהרונים, שבעבר היו זולים משמעותית לחרדים."

ובעוד שיש משפחות חרדיות המשלמות פחות בצורה משמעותית על קייטנות, בא ח"כ דוד אזולאי מש"ס והגיש תלונה על אפליית החינוך החרדי והערבי מתוכנית "בתי הספר של החופש הגדול". לטענתו "ילד בחינוך הממלכתי יזכה לקייטנה חינם, ושכנו שבחר בחינוך החרדי - לא יזכה לכך" (nrg). האם אתם מכירים ילד חילוני שמקבל קייטנה בחינם?


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.06.14

נענע10
נענע10
נענע10
נענע10

סדרת כתבות של ישראל רוזנר על תופעת היציאה לתבונה בציבור החרדי.

ראו כל כתבה בנפרד!


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.05.14

הארץ

מדענים דיווחו כי השיגו פריצת דרך בשינוי אותיות האלף-בית הבסיסיות של החיים - ויצרו אורגניזם עם צופן גנטי מורחב. ההישג החדש עשוי להוביל בסופו של דבר ליצירת אורגניזמים שייצרו תרופות או מוצרים תעשייתיים, שתאים בעלי צופן גנטי טבעי אינם מסוגלים לייצר.

פעם חשבו המאמינים שרק יד אלוהים יכולה ליצר שתן (או כל תרכובת אורגנית אחרת). היום כבר אפשר ליצר נוקלאוטידים חדשים.

17.05.14

וואלה!
הארץ

בארגנטינה התגלו עצמות ענקיות, שכנראה שייכות לדינוזאור הגדול ביותר שהתהלך על כדור הארץ - סוג חדש של טיטנוזאור ממין זאורופודה. בהתבסס על עצמות הענק, החוקרים מעריכים שהמין החדש שהתגלה התנשא לגובה 20 מטרים, אורכו היה פי שניים מכך, והוא שקל לא פחות מ-77 טונות - כמו 14 פילים אפריקניים. הדינוזאור שניזון מצמחים חי לפני 95 מיליון עד 100 מיליון שנים, בעידן הקרטיקון, בהתבסס על הסלעים שבהם נמצאו העצמות.

באמת גדול, כנראה לא היה מקום בתיבת נוח. חבל...

20.06.14

ynet
וואלה!

צוות בינלאומי של מדענים גילה במזרח-אתיופיה מאובנים בני 4.1 מיליון שנה, שמאפשרים להרכיב את התמונה השלמה ביותר עד כה של שרשרת האבולוציה האנושית. זאת משום שהמאובן החדש מהמין של "אוסטרלופתקוס אנמנסיס" נמצא באזור שבו נמצאו בעבר עוד שבעה מינים דמויי-אדם, שחיו במשך קרוב לשישה מיליון שנים, שבהן נכללות שלוש תקופות מרכזיות בהתפתחות האדם.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי