אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 128: מרץ-אפריל 2013

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

עיתון "המודיע" של אגודת ישאל קורא לחרדים להקים אוטונומיה בתוך מדינת ישראל

ההטבות למשפחה חרדית בחודש - יותר מ-6,000 שקל וזאת, לפי עיתונות חרדית

הרב אליעזר ברלנד, החשוד בהטרדה מינית של נערה, מתפלל שיקיא בכל פעם שהוא רואה אישה

משתמט ברשות התורה

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.03.13

nrg

צעירי ירושלים מקדמים את פתיחת מקומות הבילוי בעיר בשבת. המארגנים מספרים, כי "השבת בירושלים היא עניין נפיץ. עד כה היה המרחב הציבורי בשבת הירושלמית נתון בידי מגזר אחד. כל אזרח ישראלי ידע שאין לו מה לחפש בבירה בשבת, כי העיר סגורה, אך לא עוד". החרדים הביעו התנגדות למהלך.

 

16.03.13

הארץ

לקראת חג הפסח, תופסק שאיבת מי הכינרת עקב "חששות" להמצאות חמץ בו. עד 1995 לא הופסקה השאיבה, אך לאחר דרישה של מספר חרדים, הנוהג הזה הפך לקבוע. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, מגיב: "ניתוק רוב המדינה ממי הכינרת הוא המשך תהליך ההקצנה חסרת הרסן שהצליחו לכפות עלינו עד היום הפוליטיקאים החרדים. דרישותיהם מציגות את היהדות באור נלעג וחשוך ... עד 1995 שתתה כל המדינה ממי הכנרת, ורק בודדים סיננו אותם. לא ברור איך תוך 17 שנה הפכו מי האגם הלאומי מכשרים לחמצים".

 

18.03.13

ynet

מסעדת "רסטו בר" בירושלים, אחד ממקומות הבילוי המוכרים בבירה והפופולריים ביותר בקרב חילונים, נסגרה, כי בעל הנכס, שמשכיר לבעל העסק את המתחם, דורש שהמסעדה תגיש רק אוכל כשר ולא תמכור אוכל בשבת.

היכן, לדעת בעל העסק, אמור לאכול בשבת אדם שאינו בעל משפחה? האם עליו נגזר לאכול לבדו?


גיוס חרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.03.13

nrg

באחרונה הוצאו מאות צווי מעצר לבני ישיבות שלא התייצבו לצו הגיוס הראשון. עם זאת, בדיקת "מעריב" מעלה, כי ככול הנראה צווי המעצר לא ייאכפו עקב המהומה האדירה שהם עלולים לעורר. גורמים בצה"ל אומרים, כי קיים סיכוי שהמשטרה לא תאכוף את הצווים כפי שהיא אמורה לעשות, מכיוון שהנושא אינו עומד בראש סדר העדיפויות שלה.

בבני ברק כנראה לא מתרגשים מצווי המעצר ומרגישים די בנוח עם המצב החדש (nrg).

11.03.13

ynet

"מדריך למתגייס החרדי" מרכז "עצות" לחרדים, המועמדים לשרות ביטחון, אשר תפקידן למרר את "חיי המפקדים". בין העצות - האריכו בתפילה, הינשאו לפני הגיוס, בקשו אוכל בעל כשרות מחמירה, אל תקבלו פקודות מקצינות.

אך על זה בדיוק נאמר: אל תעשה תורתך קרדום לחפור בה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.03.13

ynet

רוכשי דירות ברובע ט"ז באשדוד גילו, כי מבנה שעתיד להכיל בית כנסת קטן בגודל של 150 מטר מרובע וגני ילדים, עלול להפוך לכולל ענק בן ארבע קומות. הודות לפרסום הידיעה, עדכנה עיריית אשדוד כי התוכנית לישיבה שתשתרע על פני 1,800 מ"ר לא עברה את אישור משרד הפנים, והתוכנית תחזור למתכונתה המקורית, ובה - שני גני ילדים ובית כנסת בן 150 מ"ר.

שיטת מצליח.

05.03.13

nrg

חרדים בצפת קראו לחרם על קאנטרי קלאב, שמתחשב, אמנם, ברצונות הדתיים והחרדים בעיר, אלא שהוא פתוח בשבת. החרדים הפיצו פשקוויל ברוח זו. הנהלת הקאנטרי קלאב הסירה את כל הפשקווילים שנתלו ברחבי העיר, והעלתה לדף הפייסבוק שלה פשקוויל משלה. הפרסום שהעלתה ההנהלה ברשת בתגובה לפשקוויל עורר תגובות נזעמות מצד הציבור החילוני, שלא נהג לפעול אקטיבית במחאה נגד תופעות דומות לזו בעבר.

תנו להם אצבע, והם רוצים את כל הגוף.

06.03.13

ynet, כלכליסט, דה-מרקר

העמותות החרדיות ("ועד הדיור החרדי") לא קיבלו מבית המשפט המחוזי בחיפה אישור לצו ביניים, שמשמעותו - ביטול החלטתה של ועדת המכרזים, המבטלת את זכייתם במכרז בחריש. השופטת דיברה על הרמייה: "מיפוי ההצעות למתחמים השונים לרבות סכומי ההצעות שנקבו בהם, מלמד, לכאורה, על הערכות מדוקדקת שיש בה כדי למקסם את אפשרות הזכייה של כל אחת מהעמותות, תוך ביטול התחרות הפנימית בניהן".

 

07.03.13

דה-מרקר, קשת

בתום מאבק משפטי, מנעו תושבי שכונת רמת הנשיא בבת ים את הקמתו של כולל רב ממדים המתנשא לגובה של ארבע קומות במתחם בשכונה, במקום שני גני ילדים שפעלו במקום עד כה.

 


גזענות, שנאת והפלייה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

25.03.13

ynet,‏ ynet

זמרת בשם ליאת ציון, מלהקת "דיוואן הלב", סולקה בבוטות מעל הבמה בפסטיבל "צלילים בעיר העתיקה", שנערך בירושלים. גילרון שמע, ממייסדי ומנהלי הלהקה סיפר על האירוע: "כשירדתי מהבמה הסתבר לי שהיה לחץ גדול של חרדים, שאף איימו כי אם הזמרת לא תרד, הם 'יפוצצו' את שאר ההופעות". לאחר האירוע, המארגנים מנעו מהזמרת לעלות שוב לבמה והיא עזבה את הפסטיבל".

מי שבשל המשפט: "קול באישה ערווה" רואה בקולה של אישה את איבר מינה, הוא סוטה וחולה מין. אמרנו כבר? כן, אמרנו, אז נגיד שוב.

11.04.13

וואלה!

מודעות פרסומת של חברת פוקס שהוצגו בעיר אשקלון הושחתו ונכתבה עליהן המילה "טמא" ו-"זבל".

 


גזענות, שנאת והפלייה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.04.13

ynet

האדמו"ר מסאטמר, החסידות הגדולה בעולם, נאם בערב יום השואה ואמר למאמיניו כי "גזירת הגיוס" זו גזירה נוראה יותר מהשמדת עם ישראל". את תומכי מהלך הגיוס האשים: "הם גרועים יותר מאלו שרצחו אותנו".

 

12.04.13

mynet

הארגון 'לב מלכה' הוציא לאור ספר בשם 'בדמייך חיי', שעוסק בקבלת תרומות דם, ושעוסק בהחדרת נושא תרומות הדם בקרב הציבור החרדי. הספר דן בדילמות שונות הניצבות בפני התורמים, ומסביר כיצד יש לנהוג ביחס אליהן. באחד הדיונים נכתב "ישנה מידת חסידות שלא לקבל תרומה מאוכלי נבלות וטריפות שמטמטמים ומולידים טבע רע אצל מקבל הדם, ורק בשעת סכנה הדבר יכול להיעשות ללא שום חשש". כמו כן, יש להימנע מערבוב בין דם אישה לדם של גבר בזמן מתן תרומת הדם.

פיגור מושלם. וכי יש הבדל בין דם של גבר לדם של אישה? האם ניתן, מעבדתית להבחין ביניהם??? האם לא הגיע זמן שפוסקי הלכות בעניינים מעין אלה ילמדו גם איזה פרק בביולוגיה ובאנטומיה?

12.04.13

הארץ, קשת, nrg, נענע10

הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ומרבני הימין, מת עקב מחלת סרטן הלבלב. מותו נקבע בבית החולים הדסה עין כרם. בלווייתו, נקראו דברים שהשאיר לאחר מותו, וביניהם חזר בו בעניין ההפליה ב"עמנואל" וקבע: "אסור לערב בעניין את מערכת המשפט, את השלטונות, בכל צעד שהוא". בכך יישר המנוח קו עם העמדה החרדית שמתנגדת לפנייה לערכאות החילוניות. ההודעה השנייה הייתה, שהרב יעקב יוסף מיישר קו עם הפוסקים החרדים בנוגע לאיסור שלהם על שירות נשים במסגרת השירות הלאומי, אותו הגדיר כאיסור חמור.

פוסט שפורסם בפייסבוק.

14.04.13

קשת

איה שופמן צולמה ליד חרדי ותמונתה הועלתה לפייסבוק עם הכיתוב המציין, שהתמונה צולמה ביום השואה, ושהמצולמת לא עומדת בצפירה. איה פרסמה בפייסבוק הודעה שהכיתוב שקרי, ושהוא כנראה הועלה ע"י "אדם אלמוני שרצה להוכיח על גבי משהו שקרי בגנות החילונים!".

להלן הודעתה המקורית של איה בפייסבוק.

21.04.13

הארץ, nrg

"גויים אינם שקולים בזכויותיהם והתפיסה הרואה אותם כשווים נוגדת את דעת התורה, ואין תוקף הלכתי לנציגי המדינה לפעול בניגוד לרצון התורה". כך נכתב מפורשות בספר הלכה צבאי, של צה"ל. ספר זה הינו תוצר של בית המדרש של הרבנות הצבאית - יחידה המעסיקה רבנים שתפקידם לכתוב הלכות בתחומים הייחודים לצבא.

הרב הצבאי לשעבר קבע שפרסום פסק ההלכה הפוגע בגויים הוא "תקלה" אך לא חלק על העמדה הלא שיוויונית הזו (הארץ). תדע כל אם עברייה או "גוייה" לאן היא שולחת את ילדיה.

24.04.13

ynet

גנאדי דרוביצקי, תושב נהריה ששכל את בנו הלוחם איגור באינתיפאדה השנייה, מת ממחלת הסרטן. הוא ביקש להיקבר ליד בנו בחלקת ההורים השכולים אך רשויות הדת בעיר, ובראשן רב העיר ישעיהו מייטליס, דחו את הבקשה בטענה שהאב המת אינו יהודי. רב העיר נהריה אומר כי "בבית הקברות היהודי בנהריה קבורים יהודים. בבית העלמין בכברי נבנית חלקה אזרחית חדשה לאזרחים שאינם יהודים. אין מה לעשות עם העובדה שהבן שלו קבור שם. האב אינו יכול להיקבר שם כי הוא לא יהודי".

מבחיל ומקומם!!! להקריב את בנו למען יהודים הוא כשר, אבל להיקבר לצדו - הו! זה לא!!!

28.04.13

קשת

כפירי וצביקה, זוג הומואים, חיים יחד כבר תשע שנים בבית משותף בשכונה שקטה בחיפה. הם הוטרדו ע"י שכן דתי. בתחילה פנה אליהם השכן הדתי ודרש "אני רוצה שתשמרו שבת!", לאחר שראה שהם זוג גברים כתב להם מכתב ארסי, שאת תוכנו הם פרסמו ברבים.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.04.12

נענע10

חמישה חרדים מהארגון "אתרא קדישא", ניסו להפריע לחפירות ארכאולוגיות. נעצרו, והועברו לתחנת המשטרה בעיר, שם הם נחקרים בשעה זו. העצורים הם חלק מקבוצה שכללה 15 חרדים. הם התבצרו במקום משעות הבוקר המוקדמות.

 

05.04.12

ynet,‏ nrg

שני תינוקות נדבקו מהרפס לאחרונה ההדבקה נגרמה, ככול הנראה, עקב מנהג המציצה לאחר ברית המילה, כך חושדת עיריית ניו-יורק. ההורים טוענים שלא נתנו אישור לביצוע המציצה.

 

05.03.13

nrg,‏ ynet

שלושה מחברי חסידות "שובו בנים", איתי נחמן שלום, אהרון יעקב ריכטר ודוד אברהם שם טוב, הואשמו בעבירות של נשיאת נשק, ירי בשטח בנוי, ותקיפה ופציעה בנסיבות מחמירות. איתי נחמן שלום, אהרון יעקב ריכטר תקפו את דוד אברהם שם טוב בהוראת הרב שלהם, ודוד אברהם שם טוב לא נשאר חייב וניסה לירות בהם.

המערב הפרוע. להלן כתבה נוספת מחדשות ערוץ 2 ב-YouTube.

06.03.13

ynet

מלאכי ישראל בניאס, בן 24 ממושב אחיעזר, הואשם בביצוע מעשים מגונים בשמונה קטינים בני 5 עד 15, שחלקם היו תלמידיו, בעת ששימש מורה ברחובות ובביתר עילית.

 

06.03.13

נענע10, הארץ

סרבן הגט, שי כהן בן ה-40, תושב חולון, חי עם אשתו רק שנתיים עד שנפרדו לפני כ-12 שנה ומאז הוא מסרב לתת לה גט. לזוג שני ילדים. לאחרונה נתן את הסכמתו להתגרש ממנה אך לפני כן הוא הצליח להימלט מהמשטרה.

קובי נחשוני ושחר חי מציגים כתבה בעקבות הנשים העגונות: "חיות בכלא נצחי: לי אין לאן לברוח".

11.03.13

נענע10, וואלה!, הארץ

הרב ברלנד מחסידות ברסלב חשוד כי תקף מינית נשים. חסיד שלו, שגילה את דבר המעשים הנפשעים, החליט לפוצץ את הפרשה.

 

14.03.13

ynet

יעקב יצחק ראטה הפך ל"אדמו"ר" לאחר שריצה 16 שנים בכלא בגין אונס. את תפקיד האדמו"ר ירש יעקב ראטה מאביו, שנפטר בזמן שהותו של הבן בכלא.

אחד מהאסירים שהכירו את ה"אדמו"ר" החדש הזה אמר: "מדהים לגלות עד כמה יכול להיות התפקיד הזה זול".

17.03.13

ynet

מלמד תורה מירושלים נהג לשחק עם תלמידיו על המחשב, ובמהלך המפגשים הללו, שנערכו לעיתים בדירתו, ביצע בהם מעשים מגונים. הוא הורשע בביצוע מעשים מגונים בכמה מתלמידיו, נערים בני 13 עד 17, בין השנים 2006 ל-2009.

 

17.03.13

ynet

נתן ביטון (44), עובד בכיר בחברה קדישא הספרדית בחיפה, מואשם בגניבת 702 אלף שקלים מכספי החברה. לפי האישום עולה, כי הוא נהג למכור חלקות קבורה ושלשל את הכספים לכיסו. בחלק מהמקרים מכר חלקות בסכום גבוה מערכן, במקרים אחרים לקח את הכסף לעצמו, והעביר לחברה המחאות דחויות שלא כובדו.

 

18.03.13

nrg

תושב אשדוד נאשם כי השחית מצבות בבית העלמין שבאשדוד. על פי האישום, הוא נכנס בלא רשות לחלקה צבאית בבית העלמין באשדוד, שבר את מסגרת תמונתו של החייל המנוח משה אזולאי ז"ל, הוציא ממנה את תצלומו של המנוח, והשליך אותו לפח. באותו מעמד חיבל בתצלומו של אבי בקרמן ז"ל, אשר נרצח בפיגוע במלון פארק בנתניה. ההסבר של הנאשם היה, כי על פי התורה אסור לשים תמונות על מצבות. לדבריו לא הייתה לו כוונה פלילית, והוא פעל מתוך ההנחה שהצבת תמונה על הקבר גורמת עוול למת.

ועל כך נאמר: "נבל ברשות התורה"!

24.03.13

קשת

שוטרי משטרת בית שמש הותקפו, באחת השכונות החרדיות בעיר, בעת שהגיעו למסור צו צבאי לבדיקות רפואיות לאברך. כל זאת על רקע העובדה, שעשרות אברכים תושבי השכונות החרדיות בעיר קיבלו באחרונה צו ראשון להתייצבות בלשכת הגיוס הצבאית. במשטרה חוששים שמסירת צווים ראשונים לחרדים בירושלים ובשכונות החרדיות בבני ברק ובבית שמש תוביל למהומות קשות.

משטרה, צבא וממשלה יקרים, הרגלתם אותם לטוב. עכשיו לכם יהיה רע.

27.03.13

קשת

אישה חרדית, כבת שלושים גנבה ושמה בכיסי בגדיה עשרות פריטים ממרכול מזון גדול באשדוד. הכיסים נתפרו במיוחד עבור הגניבה. המשטרה המקומית תכין כתב אישום נגדה.

 

27.03.13

נענע10, ynet, וואלה!

עוזרו של רב בכיר נאשם בתקיפה מינית ובביצוע מעשים מגונים בשלוש בנותיו. המעשים בוצעו, לפי האישום, בעת שהבנות היו נערות. באחד מהמקרים, כאשר אחת מבנותיו הייתה בת 12, נגע הנאשם בגופה. מעשים אלה נמשכו כשנתיים, תוך שהוא מבקש לעשות לה "נעימים", כדבריו. הוא גם הסביר לה שעל פי הגמרא, מותר לבת ואביה לישון יחד במיטה כשהם עירומים. על פי כתב האישום, הוא גם החביא מצלמת וידאו בשידה בחדרה, וניסה לצלם אותה מתלבשת.

 

28.03.13

ynet

אדם העובד כטבח בישיבה חרדית הואשם בביצוע מעשה סדום ומעשים מגונים בתלמיד בן 12. לפי האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים, הטבח תקף ילד לאחר שהזמינו לארוחה.

 

06.04.13

וואלה!, קשת

הרב ברלנד מחסידות ברסלב נמלט למרוקו, לאחר שנחשד במעשים מגונים בנערות ו/או נשים. לדברי מנהל הקהילה היהודית במרוקו, ג'קי קדוש, הרב הופיע בפתאומיות בבית הכנסת בית אל במרקש והוסיף: "אנחנו מקבלים כל רב שבא שדומה לאדם קדוש. הוא ממש נראה כמו צדיק וככה הרגשנו פה בקהילה לגביו. אנשי הקהילה הגיעו להשתתף בתפילות וקיבלו ברכות ממנו".

לא רק ג'קי קדוש חושב שברלנד דומה לאדם קדוש. רבנים נוספים תומכים בו (nrg). להלן עדותה של המתלוננת (קשת): "הרב נעל את החדר וליקק אותי". זה כנראה היה "ליקוק קדוש"!

09.04.13

וואלה!

הרב אליעזר ברלנד, החשוד בהטרדה מינית של נערה מקהילתו וברח למרוקו, חיבר "תפילת" שנאה לנשים: "ריבונו של עולם זכני לשנוא כל אישה שבעולם שנאת מוות. ואדע שכל אישה היא לילית והשטן בכבודו ובעצמו"... "עזור נא לי בכל הכוחות לא להתפתות יותר להסתכל על נשים, ואהיה רחוק מהן כמטווחי קשת ובכל פעם שאראה אישה ארצה פשוט להקיא".

אנחנו רוצים להקיא כבר עכשיו!

11.04.13

ynet, קשת

נפתלי בנט קיבל מכתב נאצה ובו נכתב כי גורלו יהיה כמו גורלו של שרון, ושעשו לו פולסא דנורא. בסוף המכתב נרשם "עם גדולי תורה עדיף שלא תשחק, מספיק דמעה אחת שלהם אתה משותק כל החיים. כל מי שציער חרדים עלה לגדולה, אבל אחר כך תהיה כמו שרון... לשב"כ תהיה עבודה".

 

17.04.13

וואלה!

מועצת רבני אירופה קראה למוסדות החינוך הדתיים ולקהילות הדתיות להפסיק ולטייח את מקרי התקיפה נגד ילדים בקהילתם ונגד נשים. בכנס דנו במקרי התעללות מינית קשים של רבנים נגד ילדים שקרו לאחרונה.

"מסירה!" יצעקו חלק מהמאמינים עד שמקרים אלו יגיעו למפתן ביתם.

18.04.13

קשת

שני חרדים בני 28 ו-46 הלומדים בישיבה בירושלים נתפסו באזור היישוב באר מילכה הגובל במצרים, כאשר הם מנסים להבריח סמים לישראל. על גופם נמצאו שלוש פלטות חשיש במשקל של כחצי ק"ג וכן סכום של 4,000 שקל.

 

21.04.13

וואלה!, נענע10

תושב הצפון בן 30 נעצר לאחר שנחשד ששימש סרסור לצעירה חרדית בת 23 מבני ברק במשך שנתיים, וגנב ממנה כספים. סגן ניצב דאודי סיפר, כי הצעירה החרדית עוררה תשומת לב במכוני הליווי. "היא נראתה שונה מנערות ליווי אחרות, בראש וראשונה כי מדובר בחרדית". בני משפחתה ניסו להניא אותה מעיסוקה בלא הצלחה.

 

26.04.13

קשת

הרב מנחם שווב מעפולה הואשם שסיפק סמים לפחות בשלוש הזדמנויות שונות לאיתמר שאלתיאל, המרצה עונש של מאסר עולם לאחר שהורשע לפני ארבע שנים ברצח. בתמורה, כך על פי כתב האישום, קיבל הרב טובות הנאה ושוחד. הרב שווב, המואשם כאמור בלקיחת שוחד, מרמה, הפרת אמונים והכנסת חפץ אסור, הודה במעשים המיוחסים לו והיום הוגשה לבית המשפט בקשה למעצרו עד תום ההליכים.

 

30.04.13

קשת

מנשה בלקר, הרב של אחת הקהילות בעיר רחובות, המציא לעצמו בד"צ משלו, שלכאורה מפקח על הכשרות בבתי עסק, ונהג להגיע למסעדות בעיר ולספר לבעליהן שהוא מעניק תעודות כשרות זהות לאלו של המועצה הדתית. במהלך המשפט, חשפה התביעה את העובדה, שהוא הורשע בעבירה דומה לפני חמש שנים. למרות שטען כי הוא לא ידע שהוא עובר על החוק, קבעה השופטת לבנה צבר שהרב אינו אמין, והרשיעה אותו.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.04.12

nrg

"חרדי המתגייס לצה"ל הוא חלל צה"ל" זוהי סיסמת הכרזות שנתלו במאה שערים כתגובה למצדדי השוויון בנטל. באחת מהכרזות נראה חייל חרדי בעל פאות וזקן פורץ מתוך גדר השכונה ומכריז "הידד, יש לי רובה, איזה כיף!" בעוד ילדים חרדים נמלטים ממנו בפחד. בין הסיסמאות המופיעות על הכרזות: "למען עתידנו!! למען ילדינו!!! שומרים על הניקיון!! אזור זה נקי מחרד"קים. המעבר לחרד"קים באזור זה אסור בהחלט". המילה חרד"קים נגזרת מראשי התיבות של "חרדים קלי דעת"

להלן דוגמה שפורסמה ברשת החברתית פייסבוק.

04.04.12

ynet, וואלה!

עלון "צניעות" מבית היוצר של ארגון "טוהר המחנה" מברסלב מפרסם מחיצות ומשקפיים ל-"שמירת עיניים" עבור טיסות אשר כל מטרתן היא "להסתיר כל דבר כיעור שבקהל מסביב" וסרטים שמוקרנים בטיסה.

אנו ממליצים על שיחה עם פסיכיאטר ואולי גם על כמה תרופות לדיכוי רציני של היצר. מחברי העלון "טוהר המחנה" מתגרים, כנראה מ"כל דבר כיעור שבקהל".

11.03.13

דה-מרקר

הפרות יקבלו תפריט כשר לפסח החל מ-19.03. המאכלים לא יכילו שיבולת שועל, חיטה, שעורה שיפון.

הטירוף של פסח מתחיל. על פרות "אשכנזיות" ייאסר, כנראה גם לאכול אורז, בעוד פרות "ספרדיות" מותרות, אם יש מי שייתן להן...

15.03.13

וואלה!

חסיד ברסלב המתגורר במושבה יבנאל, ליד טבריה, הפך בגיל 35 לסב צעיר, ובימים אלה, בגיל 36 בלבד - נולד לו נכד נוסף. "כשאני מטייל איתם ברחוב, חושבים שאני האח הגדול שלהם".

אם חושבים שאתה האח הגדול של נכדיך, האם אינך סבור שמשהו ממש לא בסדר אתך? כנראה שלא.

18.03.13

nrg

בעיתון החרדי "הפלס" התפרסמה ידיעה כי אם הממשלה החדשה תפגע בהם, אז הם יקראו לחרם כלכלי על מדינת ישראל ויקימו תנועת מחאה שתוביל את החרם בישראל ובעולם.

אנחנו מתים מפחד! השאלה היא רק אם יש בעולם עוד מדינה, מלבד מדינת ישראל, שתכלכל אותם!

24.03.13

ynet

אלחנן אסתרוביץ', בחור חרדי שהתפרסם לפני כשנה לאחר שריסס כתובות בגנות הציונות באתר "יד ושם" ובמוקדים נוספים, הגיש עתירה לבג"ץ ובה הדרישה להגביל את הצפירה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. לטענתו החוק הקובע ש"תושבת כל עבודה ותופסק כל תנועה בדרכים" בעת הצפירה, מנוגד לערכי החירות והדמוקרטיה, פוגע בחופש הביטוי, בזכויות הפרט ובחירות האזרחים, ואף "יוצר בהלה וחרדה במרחב הציבורי ובקרב האזרחים".

עצם העובדה שהוא יכול להגיש לבג"ץ עתירה מטופשת כזו מוכיחה את ההפך מטענתו. כולנו תקווה שהשופטים יראו זאת ויעיפו את עתירתו לכל הרוחות. עדכון, וכך הם אכן עשו (קשת). כמו כן נזכיר, שיש מקומות בהם חרדים הם אלה שצופרים בזמן שנכנסת השבת, כל שבוע ולא רק פעמיים בשנה. צביעות! מעניינת גם העובדה שלפי חוקי ההלכה, פניה לערכאות (ממלכתיים) היא אסורה. מי אמר "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה" ולא קיבל?

27.03.13

ynet

העיתון החרדי "בקהילה" צנזר תמונות נשים בגטו וורשה מטעמי "צניעות". התמונה מתייחסת לכניעת מורדי גטו וורשה, מרד שפרץ בערב ליל הסדר לפני שבעים שנה בדיוק, והיא מתארת את כניעתם של יהודי גטו ורשה בדרך לאומשלגפלאץ, משם נשלחו מרביתם למחנות ההשמדה.

סיבות להדרת נשים - האם זה כל מה שיש למצנזרים בראש?

08.04.13

nrg, קשת, נענע10

כ-200 בני נוער חרדים ערכו מנגל, הניחו עליו בשר, עישנו נרגילה וכיבדו אחד את השני באלכוהול בגן סאקר שבירושלים, בזמן שנערך הטקס לזכר קרבנות השואה.

קובי אריאלי מנסה להסביר מדוע החרדים עשו את מה שעשו. לטענתו, החרדים מתנגדים לסדר יום חילוני (קשת). אם כך, קובי, נראה שאת יום העצמאות החילוני הם לא יחגגו...

10.04.13

קשת

עיתון "המודיע" של אגודת ישאל קורא לחרדים להקים אוטונומיה בתוך מדינת ישראל: "במידה ולא תהיה תפנית לטובתנו, יש אופציה שצריך לחשוב עליה כפתרון בלית ברירה - להקים אוטונומיה יהודית בארץ ישראל. אוטונומיה פירושו עצמאות ניהולית שלטונית בענייני פנים ללא מעמד ריבוני מדיני, עם עצמאות חוקתית כלכלית ומשטרה וללא צבא ומדיניות חוץ. אם הצלחנו להקים את בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, לניאדו ועזר מציון - נצליח להקים גם חברת חשמל, כבישים ושאר הנדרש. בניהול מושכל ונבון, נצליח לתקצב במאה אחוז את כל מוסדות החינוך, אברכי הכוללים יהיו יקירי הציבור ויקבלו מלגה מכובדת ונדאג לדיור במחירים שפויים".

נו, אולי סוף סוף הם יקבלו טעימה מהמציאות?

11.04.13

עניין מרכזי

אריה דרעי מש"ס אמר בראיון לתחנת הרדיו של מפלגתו "קול ברמה": 'יום השואה לא מחייב אותנו כיהודים חרדים. אני, באופן אישי, לא רואה קדושה וייחוד ביום הזה. הרבנות הראשית לישראל קבעה שעשרה בטבת הוא יום הקדיש הכללי, ושזה היום שבו מתייחדים מבחינה דתית עם נרצחי השואה. באה המדינה, הרשות החילונית, וקבעה שדווקא בחודש ניסן - שאנחנו יודעים שלא מספידים במהלכו ושיש בנוגע אליו כללים מיוחדים בהלכה - יהיה יום השואה".

הצביעות של אריה דרעי מגיעה מידי פעם לשיאים חדשים. וכי לא הוא שרץ בעבר לבחירות באותה רשות חילונית???

13.04.13

ynet

חרדי, כהן, חוזר בתשובה מבני ברק עלה לטיסה שעברה מעל בית קברות. במהלך שהותו בטיסה הוא נכנס לשקית כדי להימנע "מטומאת מת" בהוראת הרב שלו. המקרה צולם וגרר ביקורת ציבורית בארץ ובעולם. הרב שלו דורש "התייחסו ליהדות במינימום של כבוד".

איך אפשר להתייחס בכבוד לגזירות הבל? "טומאת מת", "טומאת נידה", מה זה הקשקוש הזה? ושקית ניילון מגנה מזה? ראו מה פט קונדל חושב על אלה שדורשים כבוד לאמונותיהם הפרימיטיביות (youtube).

16.04.13

קשת, נענע10

קבוצות חרדים קנאים וקיצוניים שרפו את דגלי ישראל בירושלים ובבני ברק. החרדים הקיצוניים גם התעמתו עם חרדים אחרים, מישיבת פוניבז' בבני ברק, שתלו את דגל ישראל על גג הישיבה.

ככה זה נראה בבית שמש (youtube). קחו את הכסף הממשלתי לישיבת פוניבז' ונראה מה יקרה.

30.04.13

nrg

ח"כ מאיר פרוש הגיש הצעת חוק לפיה תקציב בתי הספר החילונים ייקבע בהתאם לרמת האלימות בבתי הספר וזאת בתגובה לדרישה החילונית לתקצוב מוסדות החינוך החרדי בהתאם לשעות לימודי הליבה בבתי הספר

הנה כתבה על אלימות קשה שקרתה בדיוק באותו היום של פרסום הכתבה: חשד: תלמידי "מרכז הרב" תקפו בלשי משטרה ששוחחו בערבית בעזרת גז מדמיע (הארץ). 1) מהיכן יש להם גז מדמיע? 2) האם גם מ"מרכז הרב" יישללו תקציבים מסיבה זו, כהצעתו של פרוש?


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.03.13

כלכליסט, דה-מרקר, נענע10

העיתונות החרדית הודתה בשבוע שעבר לראשונה, כי עקב ההסכמים הקואליציוניים, כל משפחה חרדית תפסיד 6000 שקלים כל חודש. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן אמר על כך: "במשך 15 השנים האחרונות הכחישו הפוליטיקאים והתקשורת החרדים את התחקירים על הטבות הענק שמקבלים האברכים. עכשיו, כשהכסף בסכנה, יש פתאום נכונות להודות שהכול נכון. מומלץ לתקשורת החרדית לא להיסחף אחרי ההיסטריה של הפוליטיקאים החרדים, אלא להתחיל בחשבון נפש, איך קרה שהם המאיסו את עצמם כל כך על הציבור".

6000 שקלים בחודש זה שני שליש ממשכורת ממוצעת במשק בלי לעשות כלום, ויש עוד כאלה בין המוטבים הללו שמרהיבים עוז ו"מאיימים" בחרם כלכלי על ישראל (nrg). מי לימד אתכם לעשות חשבון? אה, בעצם אתם בקושי לומדים חשבון.

23.04.13

נענע10

תחקיר תוכנית המקור של ערוץ 10 חושפת את הלחצים שמפעילים אנשי "בד"ץ בית יוסף" בראשות בנו של הרב עובדיה יוסף, משה יוסף, על עסקים רבים לשלם להם עבור הכשרות שלהם, למרות שבפועל משגיחי הכשרות הרגילה הם אלה שעושים את עבודת ההשגחה. בין אנשי ש"ס שהפעילו לחצים נמצאים גם רבני ערים.

יומיים לפני פרסום הכתבה פורסם שהרב עובדיה יוסף מתחנן בפני שטייניץ להגן על השכבות החלשות (נענע10).


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.03.13

הארץ

עצמות רגל של גמל ענק שחי ביערות הקוטב הצפוני לפני יותר משלושה מיליון שנים התגלו ע"י מדענים. בעל החיים הקדום התנשא לגובה של כמעט שלושה מטרים באזור הדבשת, והיה גבוה בכשליש מהצאצא המודרני שלו - הגמל החד-דבשתי.

שכחו לקחת אותו בתיבת נוח?

13.03.13

הארץ

חוקרים מאוניברסיטת אריזונה גילו אדם קדום יותר מהאדם הקדמון המוכר למדע עד כה. אדם קדום זה הוא צאצא של אב קדמון שנולד 140 אלף שנים לפני "ראש השבט" של האדם המודרני.

 אז את מי משניהם ברא אלוהים ביום החמישי לבריאה?

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי