אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 118: יולי-אוגוסט 2011

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

הצעת חוק שנויה במחלוקת מבקשת לקבוע שהמשפט העברי ישמש מקור השראה למחוקק ולבית המשפט

מחאת הדיור, צדק חברתי? אלפי דירות לחרדים

מה מתרחש בתוך הישיבה הסגורה של הרב ליאור? "אנו רוצים שתיהיה מדינת הלכה"

זוועה בכת הברסלבית: התעללות מינית והאכלת צואה

MRI‏ לגופות של דתיים

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני, דניאל, יובל, יוסף ג., לאה, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.07.11

mynet

חבר מועצת העירייה, זכריה אוהב שלום הגיש הצעת לסדר יום לפיה על העובדות בעירייה להגיע למקום עבודתן בלבוש הולם וצנוע: "המועצה מתבקשת להחליט מתן הנחייה לתלבושת צנועה וייצוגית או לחילופין תלבושת אחידה".

הצעה סקסיסטית ומפלה מינית. שגם הגברים יבואו בלבוש צנוע או בתלבושת אחידה. יש להקים ועדה נשית אשר תבחן את אופי הלבוש של הגברים במקום, כולל הדתיים שבניהם והועדה תחליט כיצד על העובד הגברי להתלבש. עמותת חופש תומכת בצעיפים לגבר גם בקיץ.

16.07.11

mynet

רבני הציבור החרדי בראש העין מאיימים להחרים את תוצרתם של הקיבוצים הסמוכים: קיבוצי עינת וגבעת השלושה. הסיבה: טענות לעבודות שבוצעו בשטחם במהלך השבת. אחד המתלוננים אמר "אני עד ראייה לרצח השבת". קיבוץ גבעת השלושה נמסר שהם אינם עובדים בשבת והקיבוץ "שומר לעצמו את הזכות לפעול נגד המסיתים".

16.07.11

נענע10, ynet, גלי צה"ל, הארץ, nrg, וואלה!

כ-800 מפגינים חרדים הגיעו בשעות האחרונות לרחוב הנביאים בעיר והחלו להפגין במחאה על פתיחת ציר התנועה הראשי בשבתות. לאחר שהרבנים שלהם הלכו לדרכם, החרדים השליכו לעבר השוטרים אבנים, בקבוקים וחפצים, וקראו לעברם "נאצים" ו"שאבעס". המשטרה הדפה את המפגינים לרחוב שטראוס הסמוך ולאחר כשלוש שעות נותרו במקום עשרות בלבד.

קובי נחשוני חיפש את האמת מאחורי ההתפרעויות. לא "חילול שבת" הוא הגורם אלא מעצרם של בכירים בעדה החרדית שהעלימו מס (ynet). מי אמר קרדום לחפור בו, ולא קיבל?

17.07.11

ynet

בית דין הרבני בתל אביב החליט שזוג גרוש שבו האישה חזרה לתבונה לאחר ששני בני הזוג התחרדו, ישלח את ילדם המשותף לבית ספר דתי בניגוד לעמדת האם. בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, בהרכב הדיינים יצחק אלמליח, שלמה תם ויצחק מרוה, נכתב: "אף שהאם היא המשמורנית, טובת הילד הינה שיהיה לו חיבור טוב גם עם אביו. רצונה של האם בחינוך חילוני אינו משקף דאגה לטובת הילד כי אם דאגה לנוחותה האישית בלבד".

הדיינים הם האלה שרוצים את טובת הילד, והחלטתם כלל אינה נגועה בשיקולים זרים. אילו היינו חיים במדינה נוצרית, הם היו שולחים את הילד האומלל ללמוד שישו הוא "בן האלוהים" - לטובתו, כמובן, לטובת הילד בלבד!

18.07.11

וואלה!, nrg

בטקס שייערך בהר הרצל בירושלים, במלאת חמש שנים למלחמת לבנון השנייה כנראה יקראו את ה"יזכור" עם ה-יהוה, כך לדברי לדברי גורם צבאי, "הנוסח לא ישתנה וגם היום יאמרו 'יזכור אלוהים'. לא חל כל שינוי למרות הקמת הוועדה". חלק מההורים השכולים זועמים.

הלחץ כנראה עובד וה'אלוהים' ימחק מה'יזכור' כפי שראוי וכפי שנכתב במקור (וואלה!)!

21.07.11

ynet

הצעת חוק חדשה של ח"כ עתניאל שנלר לפיה תורם אברים יוכל לציין בכרטיס אד"י לא רק את דרישתו לקבל את הסכמתו של איש דת לפני תרומת האברים אלא גם יוכל לציין את זהותו של אותו איש דת. הצעת חוק זו תקשה על ההשתלות מאחר ויהיה צורך למצוא את אותו איש דת לפני ההשתלה במצב שבו הזמן הוא גורם קריטי. כמו כן ייתכן ואותו איש דת לא יימצא או לא יהיה בן החיים כי יעבור זמן רב בין החתימה על הכרטיס לבין מועד ההשתלה. ח"כ עתניאל שנלר: "עד היום לא הצלחתי להבין מה הסיבה האמתית להתנגדות. טענותיהם חסרות שחר".

אולי ח"כ עתניאל שנלר צריך להיות במעמד של המתנה להשתלה, הוא או קרוב לו. אולי אז הוא יבין כמה מטומטמת הצעתו ואולי לא. אנשים קשי הבנה יש למכביר. פרופ' יעקב (ג'יי) לביא מסביר שהיוזמה הזו משדרת הזהרה "יש להשגיח על הרופאים כי הם לא רוצים בטובת החולה" (ynet). לשמחתנו, לשעה זו, ההצעה הזו נפלה (ynet).

23.07.11

וואלה!

מאות חרדים הפגינו בצומת הרחובות הנביאים וישעיהו בירושלים, בגלל פעילותו של חניון קרתא בשבת. דובר מחוז ירושלים, סנ"צ שמוליק בן רובי, סיפר לוואלה! חדשות כי המפגינים ניסו לחסום את הכביש, ללא הצלחה ושניים מהם נעצרו ובכלליות ההפגנה הייתה שקטה.

האם החרדים קבלו רישיון להפגנה? אם כן, מתי הם הספיקו. למי שלא יודע, כל הפגנה חייבת באישור (אתר משטרת ישראל).

27.07.11

ynet, הארץ

ח"כ הורוביץ ממרץ הציע כי כל זוג יהיה רשאי להתחתן ולהתגרש בדרך שבו יבחר, דתית או אזרחית. הכנסת דחתה ברוב של 40 קולות את הצעתו בקריאה טרומית.

חברי כנסת פחדנים! הארץ מספר על מחקר של שני מרצים מאוניברסיטת בן גוריון לפיו שני שליש מהציבור תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים וגם 40% מהציבור תומך במתן אפשרות לנישואים חד-מיניים, לעומת קרוב ל-50% המתנגדים לכך (הארץ). עכבר העיר מפרסם את הדרכים לברוח לחו"ל ולהתחתן אזרחית (ראו הוזהרתם, גרושין נעשים דרך הרבנות בכל מקרה).

04.08.11

הארץ

הצעת חוק שנויה במחלוקת מבקשת לקבוע שהמשפט העברי ישמש מקור השראה למחוקק ולבית המשפט. כך, חברי הכנסת יתבקשו לחוקק ברוח המשפט העברי, ובתי המשפט יידרשו לפסוק על סמך המשפט העברי במקרים בהם לא יימצא חוק מפורש קיים.

איזו השראה זו תהיה? המשפט העברי רק יסבך עניינים כי הוא נוגד את החוק הנוכחי בכל כך הרבה רמות. עוד בנושא קראו את מאמרו של צבי בראל "חוק השריעה היהודית" (הארץ).

04.08.11

ynet

לאחר שהרמטכ"ל גנץ, אישר (נענע10) "יזכור עם ישראל" ולא "יזכור אלוהים", פורסם כי תא"ל (מיל') אביחי רונצקי התנגד להחלטת הרמטכ"ל גנץ לפתוח עם "יזכור עם ישראל" בטקסי הזיכרון. לדעתו, החלטת הוועדה היא חלק ממגמת הפגיעה בציבור הדתי-לאומי בצבא, שאותה הוא מזהה בשנים האחרונות. לדעתו האשם בפגיעה הוא "מיעוט מיליטנטי".

יש להזכיר שמי שחיבר את ה'יזכור' שאותו מקראים בטקסים צבאיים הוא ברל כצנלסון והוא כתב במקור שלו "יזכור עם ישראל", מי ה"מיעוט המיליטאנטי" כאן. קראו עוד את מאמרו של נפתלי רוטנברג (רב היישוב הר אדר ועמית מחקר בכיר במכון ון ליר בירושלים): הניחו ל"יזכור" (הארץ).

11.08.11

mynet

קנין חדש עתיד להיפתח בעכו וראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, ורב העיר, יוסף ישר, פנו להנהלת קבוצת עזריאלי בבקשה שלא לפתוח את הקניון החדש בשבת.

11.08.11

mynet

עיריית ירושלים מקדמת את בנייתו של מגרש כדורגל עבור 22 אלף תושבי שכונת הר חומה. במינהל הקהילתי של הר חומה מתנגדים שהמגרש יהיה פתוח בשבתות. לדברי יו"ר המינהל, הרצל יחזקאל: "אני לא יכול להסתכן בכך שיהיה חילול שבת בשכונה וקבוצות יתעקשו להתאמן בשבתות תוך פגיעה ברגשותיהם של רבים מתושבי השכונה. אילו המינהל הקהילתי היה בעל הבית היחיד של המגרש, הייתי מאשר את בנייתו".

"לא תשחק כדורגל בשבת", אה? זה לא כתוב בתורה?

17.08.11

כלכליסט

האגף לסיוע משפטי הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מנהלית נגד משרד הבינוי והשיכון, בשמן של שש משפחות אשר זכאיות לדיור ציבורי על פי נהלי המשרד ואינן מקבלות את הדירות במשך תקופה ממושכת. למשל, עשויה משפחה להמתין לדירה כעשור ובהגיעה למקום הראשון ברשימת הממתינים, היא תדחה אם תגיע משפחה שלה מספר ילדים גדול, הממתינה פרק זמן קצר יותר. על פי הנטען, המבחן שקבע הנוהל מעדיף משפחות ברוכות ילדים ומפלה לרעה משפחות בעלות מספר נמוך של ילדים, וכי הוא מעדיף תמיד את מספר הנפשות על פני משך ההמתנה.

מה הבעיה? תעשו עוד ילדים, שיחיו בעוני ובא לציון גואל.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות - מצוקת הדיור

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

19.07.11

ynet, נענע10

החרדים מצטרפים למחאת האוהלים שבתל אביב. אברכים בעיר החרדית אלעד, הסמוכה לראש העין, יקיימו מחר עצרת מחאה נגד מחירי הדיור, ובכוונתם להקים גם הם אוהלים בכיכרות העיר, ולהעתיק אליהם את מגוריהם.

העיתונות מדווחת על אלפי דירות שנבנות במיוחד למגזר החרדי והם רוצים עוד ועוד ועוד ועוד? הפסיקו קצבאות ילדים והפתרון יבוא מעצמו. אילן שחר חושף כי בציבור החרדי מאוד לא מרוצים מחאת הדיור החילונית כי זה פוגע להם במונופול על המסכנות (קפה דה-מרקר).

21.07.11

דה-מרקר, נענע10, ynet

"דיור למשתכן" היא התשובה של הממשלה למחאת האוהלים אך מנתוני משרד השיכון עולה כי ב-2000-2006, יותר משני שלישים (67.7%) מהדירות ששווקו בו שווקו לאוכלוסייה החרדית. בחלק מהשנים האלה (2003-2006) לא שווקה אף דירה אחת לציבור שאינו חרדי.

נחמיה שטרסלר כתב "ברוטשילד מוחים, בש"ס חוגגים" (הארץ), הוא לא יודע כמה הוא צודק.

27.07.11

כלכליסט

חברות נדל"ן מתכוונת לבנות כ-285 דירות יוקרה לציבור הדתי-חרדי וכן כ-7,500 מ"ר שטחי מסחר בשכונת רוממה. הפרויקט יכלול 5 בנייני מגורים בנות 2-6 חדרים וכן דירות גן ופנטהאוזים. כל הדירות ייבנו בסטנדרט גבוה.

יופי, לחרדים בלבד.

29.07.11

דה-מרקר

כתבת סקירה על חרדים שנכנסים לשכונות חילוניות במטרה לשנות את צביון השכונה: "התפוצצות האוכלוסין ביישובים שיש בהם ריכוזים חרדיים גדולים - ירושלים, בני ברק ובערים החרדיות החדשות מודיעין עילית, בית"ר עילית ואלעד - גרמה לכך שהמגזר החרדי מחפש לעצמו מקום מגורים חלופי בתוך ערים מעורבות, בתקווה להגיע למסה קריטית של אנשים שתשפיע על צביון השכונה. כך קרה שביישובים כמו ערד, קרית גת, אשדוד, אופקים, בית שמש ועוד. לאט לאט, בצורה מאורגנת בדרך כלל, מוצאים ראשי המגזר החרדי אזורי יעד נוחים וזולים עבור בני המגזר בתוך שכונות חילונים, והשיירה מתחילה לעבור".

31.07.11

הארץ, גלובס, ynet,‏ ynet

אלי ישי, חתם על תוכנית המתאר של העיר החרדית חריש. במסגרת התוכנית תתאפשר הקמתן של 8,000 יחידות דיור. במקביל נמשך הליך האישור של תוכנית מתאר נוספת במסגרתה יבנו 1,500 יחידות דיור שישתלבו גם הם בעיר החדשה. בסך הכל העיר מתוכננת לאכלס 50,000 תושבים כולם חרדים. לפני חודשיים התפרסמה החלטה של ועדת ערר ארצית שדנה בנושא וקבעה שניתן באופן עקרוני להקים עיר עבור האוכלוסיה החרדית בלבד.

להכשיר את השרץ.

31.07.11

קשת

נחמיה שטרסלר קורא "לקצץ בתקציב לחרדים ולמתנחלים" ולשנות את סדרי העדיפיות: "עבור החרדים, למשל, כמעט שלא קיימת בעיה לרכוש דירה ברבע מחיר ולקבל משכנתאות. מערכת החינוך שלהם מספקת טיפול בילדים עד 16:00 יחד עם ארוחת צהריים - כמעט מבלי לשלם כל מחיר".

01.08.11

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב: "גם את החרדים מטאטאת מדינת ישראל מתחת לשטיח, אבל בדרך ההפוכה מזו של הערבים - היא נכנעת להם לכל אורך הדרך, ומאפשרת להם להתקיים קיום עלוב של עוני ובטלה מעבודה על חשבון המדינה. הנטל המשולש שעולה מכך - החרדים גם אינם משרתים בצבא, גם אינם עובדים וגם מתקיימים מקצבאות או תמיכות לישיבות - הוא בלתי נסבל ערכית וכלכלית".

01.08.11

ynet

דניאל אוחיון אומר את האמת הפשוטה "החרדים לא מוחים, הם מנצחים בכנסת" ומוסיף ביקורת על הרפיסות של אותם נבחרי ציבור שנבחרו ע"י החילונים אך מלקקים לציבור חרדי כדי לשמור על הדבק לכסא.

01.08.11

ynet, נענע10

עשרות צעירים חילוניים הקימו מאחז בישוב חריש הנמצא בוואדי ערה. הצעירים מוחים נגד שר הפנים אלי ישי שאישר שלשום את תוכנית הבנייה בישוב שבה יתגוררו מעל 150 אלף תושבים חרדים בלבד ודורשים לפתוח אותה לכלל הציבור.

החרדים יוצפו בדירות זולות והחילונים ימשיכו להאבק על דירות יקרות. הגיוני, לא? חילונים לכו להצביע בבחירות.

02.08.11

הארץ

ניר חיסון טוען שבירושלים מקיימים את המאבק החילוני הגדול ביותר, המאבק לדיור.

04.08.11

mynet, נענע10

תושבי חריש מוחים על החלטת שר הפנים, אלי ישי, את הקמתן של 4,700 יחידות דיור חדשות בשכונה חרדית ביישוב חריש. יו"ר ועד הפעולה, חמי בר אור, מספר "הקריטריונים (לדיור של משרד השיכון) מדברים למשל על בני זוג עד גיל 25 עם ארבעה ילדים, וקשה שלא לזהות למי מכוונים". הלל, בן 42, המתגורר ביישוב עם אשתו וארבעת ילדיו. "המאחז עומד כרגע במקום שבו קיימות תשתיות של חשמל, מים, תקשורת, כבישים ומה לא, כבר למעלה מחמש עשרה שנה. אם מדינת ישראל רק הייתה רוצה, מחר בבוקר היה אפשר לתת היתרי בנייה לזוגות צעירים ולהתחיל ולאכלס את היישוב. מכיוון שהעיר הזו סומנה לחרדים בלבד, לא מתירים פה את תקני הבנייה למשפחות חילוניות".

07.08.11

ynet

מנכ"ל "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" נחי אייל דרש מראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שיאכוף את חוק העזר העירוני האוסר פתיחת בתי עינוגים בליל תשעה באב, ובין היתר ימנע את "החגיגות והפסטיבלים במאהל המחאה בשדרות רוטשילד".

כן, המחאת הדיור זה מה-זה-כיף. אולי המנכ"ל הזה חושב שמחאות כנגד עושק ציבורי ואוולות ציבוריות הם הם חוויות לציבור החילוני. איזה ניתוק ממה שהולך כאן.

11.08.11

ynet,‏ ynet, וואלה!

מאות חרדים בירושלים מוחים על "הריסת ירושלים וקדושתה על ידי עיריית ירושלים, בארגון אירועי חוצות מכוערים, והריסת השכונות הוותיקות בעיר הקודש" וזאת כנגד מחאת הדיור שהתפתחה בעיר ע"י תושביה.

11.08.11

כלכליסט

שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, הציע כי תינתן עדיפות ליוצאי צבא ברכישת דיור מוזל. גורמים שנכחו בישיבה סיפרו כי אטיאס ממש נלחם למען משוחררי צה"ל מול טענה של נציג משרד המשפטים כי החלטה זו לא תעמוד במבחן בג"ץ, לאור טענות צפויות של אפליית המגזר הערבי. מנגד טוענים גורמים כי מדובר בתרגיל של ש"ס כדי למנוע כל סיכוי לשינוי בקריטריונים.

איך הקריטריון של זוג צעיר עד גיל 25 עם שלושה ילדים ומעלה אינו הפלייה? לא ברור. דיור למשתכן היא הטבה כלכלית וחברתית ולכן הקריטריון צריך להיות כלכלי וחברתי. מדוע שחרדים שלא עובדים ומקבלים קצבה זכאים לדיור כזה?

11.08.11

כלכליסט

שר הפנים אלי ישי אישר 1,600 יחידות דיור בירושלים, בעיקר באזורים המוכרים כחרדיים. במשרד הפנים מכינים עתה תוכנית נוספת ל-700 יחידות דיור בשכונת פסגת זאב ותוכנית ל-2,000 יחידות דיור בגבעת המטוס.

27.08.11

קשת

ועדה בין משרדית שהוקמה בלחץ "יהדות התורה", החליטה על הקלות בהליכים הביורוקרטיים העומדים בפני מוסדות תורניים המבקשים לקבל תקציב מהממשלה. העלות 100 מיליון ש"ח. בין ההקלות ניתן למצוא: ביטול הדרישה לוותק של שנתיים בתקצוב ישיבות קטנות (שמנע הקמת ישיבות פיקטיביות), ביטול הליך הביקורת לגבי הכרה בסוג המוסד ואז כל מוסד יוכל לקבוע את סיווגו ולקבל תקצוב בהתאם. בנוסף, בעוד חודשיים יחויבו המפקחים יודיעו על הגעתם רבע שעה מראש. ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אנו מגבים באופן מוחלט את עבודת הוועדה, התעללות בירוקרטית אינה מהווה ערך".

התעללות ביורוקרטית?! הרי החרדים נתפסו בכלכלתם כאשר גנבו ברמייה מיליונים של שקלים (קשת). משרד החינוך עוזר להם לגנוב.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות - חרדים השתלטו על ביה"ס לבנות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

29.08.11

ynet, הארץ, נענע10

קבוצת חרדים מבית שמש השלטתה על בית ספר לבנות בבית שמש שמיועד לבנות מהציבור הדתי-לאומי כי לטענתם הם אינם מוכנים שבנות ילמדו שם. החרדים איימו לפגוע בבנות ועיריית בית שמש נכנעו לדרישתם.

29.08.11

ynet,‏ ynet

לאור ההשתלטות, האיומים, וההפגנות האלימות של החרדים כנגד כניסת בנות לבית ספר "אורות", תושביה הדתיים לאומיים של בית שמש החליטו לא לקבל את כניעת העיירה לחרדים קיצוניים. בנוסף, מנהל הפיתוח במשרד, יגאל צרפתי, כתב מכתב לעיריית בית שמש ובו נכתב שבמידה והיא לא תתן לבנות ללמוד בבית הספר, "המשרד שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך למימוש ההוראה... ובכלל זה הקפאת כל תקציבי הבינוי של העירייה".

כשחילונים נלחמים בהשתלטות החרדית, אנו לעתים שומעים את המילה "נאצים".

30.08.11

הארץ, ynet

שנת הלימודים בבית שמש בבית ספר "אורות" עשויה להיפתח עם שמירה משטרתית עבור בנות בבית הספר היסודי לאור האיומים של קבוצת חרדים כנגד הבנות, אם יגיעו לבית הספר.

31.08.11

ynet

נציגי ועד הורי התלמידות בבית הספר הממלכתי-דתי "אורות" עבור בנות בכיתות היסודי נפגש עם נציגי העירייה בבית שמש ועם החרדים שאיימו על בנותיהן. בפגישה הציעו להורים להקצות מבנה אחר לבנות כך שהחרדים יקבלו את מבנה המריבה לידיהם. הורי הבנות דחו את ההצעה. חבר ועד ההורים, זאב מוסקוביץ', אמר ל-ynet: "דיברו איתנו על להחליף בין המוסדות, אך האם זה יפתור את הבעיה, ומה יהיה אחר-כך, כשהבנות יעברו במדרכה או לתחנת האוטובוס, האם זה לא יעורר בעיות? ציבור שלם משמיע כעת את קולו".


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.07.11

mynet

רשת מוסדות החינוך של חסידות בעלז עתידה לקום בבית תעשייה בחיפה. הבניין הוקם בשנות ה-30 על ידי ראש ארגון הקבלים והבונים בעיר וחבר מועצת העיר, יוסף צבי מילסון ז"ל, שהיה חבר בארגון ההגנה.

איזה ביזיון למורשת - חסידות משתמשת בבניין שהוקם ע"י חבר בארגון הלוחם "ההגנה".

10.07.11

הארץ

כמאה חרדים מגיעים בשבת לרחוב הנביאים שבמרכז ירושלים ומבקשים לחסום אותו לתנועת כלי רכב, לעתים באלימות. יואליש קרויס, ממארגני ההפגנות, אמר "המטרה שלנו שכל שבוע יעזבו את העיר עוד שמונה חילונים".

11.07.11

mynet

השבוע, הגיע לביומו מאבק לא פשוט ברחובות. העירייה ביטלה את הקצאת הקרקע שאישרה הוועדה לתכנון ולבנייה לצורכי בית הכנסת וכולל בכפר גבירול.כי בניית בית כנסת או כולל על השטח עומדת בניגוד לתוכנית בניין עיר. תושבי השכונה התנגדו למהלך זה ופנו לחברי מועצת העיר. "לפי התב"ע צריך להיות בשטח המדובר גן או טיפת חלב", אומר תושב הרחוב, "לא ייתכן שיתנו את השטח לעמותה דתית שלפי מה שנודע לנו הולכת לבנות כאן כולל גדול בנוסף לבית הכנסת שכבר קיים על השטח הזה".

כל הכבוד!

14.07.11

נענע10, ynet,‏ ynet

בהפגנת חרדים במאה שערים על רקע העלמת מס של יואל קרויס נפצעו שישה מבין אנשי כוחות אכיפת החוק. חמישה מבין השוטרים קיבלו טיפול רפואי במקום ואחד מהם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לאחר שנפגע בראשו.

15.07.11

הארץ

צה"ל, האגודה למען החייל וארגון "אור לחייל" המזוהה עם חב"ד, בוחנים שיתוף פעולה שבו יחולקו מאה תפילין לחיילים מדי חודש. נראה שהפרויקט מיועד לחיילים חילוניים אשר מתחייבים לעשות בהם שימוש יומי.

מה יעשו בצה"ל אם הנוצרים המיסיונרים יציעו הצעה דומה עם חפצי ההבל שלהם?

21.07.11

כלכליסט

אגודת חריש הירוקה הגישה עתירה נגד הקמתה של עיר חרדית לאחר שהתנגדותם להקמת העיר החרדית חריש נדחתה על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. התושבים מלינים כי תוכנית המתאר של העיר מותאמת רק לצורכי האוכלוסייה החרדית ולא מתחשבת ב־300 המשפחות שמתגוררות ביישוב: "כל בקשה שלנו להקצאת מגרשים ביישוב סורבה על ידי משרד השיכון. ואז באים ממשרד השיכון ואומרים שבחריש אין ביקושים. כל בן אדם בר־דעת מבין שזה שקר". משרד הבינוי והשיכון לא מבין על מה המהומה.

משרד הבינוי והשיכון בוודאי לא שמע על ערים חרדיות אדירות שבהן יש רק חרדים ואף אדם שהוא אינו חרדי לא יכול לקנות שם דירות כי הרי "כביש הוא כביש וביוב הוא ביוב". אז עמותת חופש מחדשת, יש כביש לחרדים ויש ביוב לחרדים בלבד!

31.07.11

mynet

סיירת של מעל ממאה פעילים חרדים פועלת בירושלים, בעיקר בשכונות שכבר התחילו תהליכי התחרדות: "המטרה היא להתביית על דירות ומבנים ופשוט לרכוש אותם מיד. אנחנו לא מתווכחים על מחירים ולא מתמקחים עם המוכרים. המטרה היא לתקוע יתד בתוך השכונה כדי לקבוע את אופייה".

31.08.11

הארץ

תושבים במודיעין מתלוננים כי בזמן "בין הזמנים" באים המוני חרדים לפארק ענבה בעיר ומלכלכים את הפארק הציבורי. הם טוענים כי הם עצמם כבר אינם מבלים בו בגלל הצפיפות והטינופת ומבקשים לגבות תשלום ממי שאנו תושב העיר.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - סאגת תורת המלך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.07.11

נענע10

כתבה מצולמת של ניר גלבוע על הלך הרוח שבישיבה של הרב דב ליאור. ניר גלבוע מראיין את אנשי הישיבה בנוגע לספר תורת המלך. הוא שומע דברים מפיו של יאיר ליאור (הבן של דב): "מדינה זה מלשון דין... אני בעד אבל כשזה בא בהתנגשות, התורה קודמת". "אנו רוצים שתהיה מדינת הלכה", "הלוואי שעם ישראל, סליחה, העם הנבחר". משה ישר, מדריך בישיבה: "הרב ליאור אומר את הדברים מתוך אמת שהוא מאמין בה וזו דעת תורה ואין מה לחקור דעת תורה", "התורה אומרת לנו שאנחנו עליונים. צריך להאמין בזה". כשנשאל האם יש לחקור הרג של גוי תינוק הוא אמר שוודאי שלא.

ולאחר הכתבה הזו ניתן בהחלט להבין את הדברים שאמר תת-אלוף ניצן אלון, מפקד אוגדת איו"ש: "זה לא דמיוני שמתנחל יפתח באש על חיילים... בשביל החבורה הזו, ספר כמו "תורת המלך" אינו דיון תאורטי - הוא מתבטא אחר כך בהצתת מסגד, שעלולה להצית דברים גדולים בהרבה" (nrg). ישנם אלה שזעקו "הסתה" (nrg) אבל נאלמו דום למראות הסרטון המציג שוטרים כנאצים (הארץ).

03.07.11

נענע10, קשת

הרב יהונתן יוסף, בנו של הרב יעקב יוסף, עוכב לחקירה בחשד להסתה לגזענות ולאלימות. הוא סרב לענות לשאלות החוקרים ולמסור טביעת אצבע. שלושה צעירים נעצרו הבוקר בגלל מעורבותם בהפרות סדר במאחה על מעצרו של הרב יעקב יוסף. השלושה נעצרו בעת שניסו לחסום את דרכה של הרכבת הקלה בדרך חיים בר לב. כמו כן, ברחוב משה זקס בירושלים, הובערו כמה צמיגים.

03.07.11

ynet

הרב עובדיה יוסף תקף הבוקר (א') את בנו, שעוכב הבוקר לחקירה, וכינה אותו "טיפש": "קראו לו לחקירה. למה הטיפש צריך לא ללכת לחקירה? שילך! למה הוא מתגרה במשטרה? למה הוא לא הלך לחקירה מיד כשזמנו אותו? ממה הוא פחד? מה, הוא גנב? היה הולך, גומר עם זה".

קצת צחוקים מהפרשה. ראו קריקטורה בהארץ. אם הבן טיפש, מה הם אלה שתומכים בו? אולי עשבים שוטים...

03.07.11

ynet

עשרות מתומכיו של הרב יעקב יוסף התפרעו לאחר מעצרו ובתום עצרת התמיכה התפרעו חלק מתומכי הרב וקראו לעבר השוטרים "נאצים". הם גם יידו אבנים לעבר שוטרי היס"מ, ופוזרו באמצעות תותחי מים ופרשים. קצין משטרה נפגע בבטנו מאחת האבנים, ונעצר חשוד אחד בהפרת סדר.

03.07.11

הארץ

הרב יעקב יוסף סיפר על החוקרים: הם (החוקרים), התנהגו בצורה מאוד לא יפה, התנהגות ברוטלית כזו, על זה אין מה לסלוח. הם כנראה לקחו את הספר ומכל דף הכינו 2-3 שאלות. כשהייתי ילד בבית ספר גם היו עושים שאלות כאלו". ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) איים "כי אנחנו חזקים, אנחנו מתרבים. יום יבוא ואנחנו ננהל את המדינה, נחוקק את החוקים, נחקור ונראה מי העמיד לדין רבנים, ונבוא איתם חשבון, בעזרת השם".

אוי, החוקרים הברוטליים שאלו שאלות, אוי ויי זמיר. כצל',ה, ביום שתנהלו את המדינה - היא תעלם.

04.07.11

גלי צה"ל

מחבר הספר "תורת המלך", הרב יצחק שפירא מתכוון לחבר ספר נוסף, שבו יטען, שעל-פי ההלכה, העסקת ערבים מסוכנת לעם ישראל עקב התבוללות. בנוסף משווה הרב שפירא בין נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרון ברק לבין מלך בבל, נבוכדנצר.

נבוכדנצר, על פי האמונה, גרם להרס בית המקדש והגלה את היהודים לבבל. האם זו לא הסתה?

04.07.11

ynet

הרב שרלו טוען שההלכה תמיד העל החוק המדיני אבל לא ראוי להתעמת. עוד הוא מוסיף אם ייכתב ספר הנשען על ההלכה שמראה שאין איסור בפדופיליה או איסור בשימוש בסמים אז ראוי שתתנהל חקירה כנגד הדברים.

מעניינים מאוד דברי שרלו על הפדופיליה. ספר שמראה שאין איסור על פדופיליה בהלכה כבר נכתב לפני כמעט 1000 שנה.

04.07.11

ynet

הרב דב ליאור, שנעצר בעקבות דברי ההסכמה שכתב לספר "תורת המלך", העוסק בדיני הריגת גויים בזמן מלחמה, אמר כי "תפקידם של רבנים הוא להורות ולהדריך את הציבור. אצלנו השגשוג של התורה וייחוד התורה לא נבלם. תפקידם של רבני ישראל זה לבאר את התורה".

הציבור לא זקוק להדרכה כזו. מי ייתן ויבוא יום שבו יפסיקו לשלם לרבנים משכורות ושיכלו לעבוד כבר.

06.07.11

nrg

עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, הותקף מילולית ע"י דתיים בעת שהשתתף באירוע פרטי: "ביזית את הרב דב ליאור, ביזית את הרב יעקב יוסף, איך אתה מעז לעשות דברים כאלה?". פעיל הימין נועם פדרמן אמר: "נמשיך לרדוף את שי ניצן, סוכן השמאל הקיצוני בפרקליטות המדינה, בכל מקום שיזדמן לנו עד שיבין שמקומו הוא כמו טליה ששון במזכירות מרץ, ולא בפרקליטות המדינה".


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.07.11

ynet

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, תקף מילולית את ראש העיר קריית-מלאכי, מוטי מלכה, לאחר שהוא סרב להקמת שוכנה לחרדים בלבד בעירו. גפני כינה את מלכה "ראש עיר גזען". כתגובה רשם מלכה לגפני: "בוא נבחן מי באמת גזען. בעירנו מקבלים את כולם, בלי בדיקת שייכות עדתית או אמונית. האם בערים חרדיות יקבלו חילוני, מסורתי או אפילו דתי-לאומי? האם בבתי הספר החרדיים לומדים ספרדים ואשכנזים יחד? האם אתם מקבלים את עולי אתיופיה בקרבכם?" מלכה גם סיפר על ארגון חרדי ליטאי (מהזרם של גפני): "יש ארגון ליטאי שהשתלט על קריית-מלאכי, בונה בלי היתרים, לא מוכן לקבל ספרדים לישיבה שלו, עובר על כל חוקי התכנון והבנייה. העירייה הכינה נגדו תביעה. גפני גם צוטט כמי שאומר שהוא כבר ידאג שיטפלו בי אישית".

07.07.11

ynet

בכינוס "פורום המנהלים" של העיתון החרדי "המודיע" נאסר על נשים להיכנס לכינוס ולסקר את המעשה שם בגלל "צניעות".

מאוד מעניין כיצד הגיעו החרדים לכנס, האם עטו רעלה (למשל כמו ברסלבים - הארץ) כדי לא לראות נשים?

15.07.11

mynet

רבה של מושב זרחיה שבמועצה האזורית שפיר, יעקב אשר אבידן אמר "אישה שהולכת עם גופיה היא זונה. אישה שהולכת עם גופיה, גם אם בתוך הבית, שיידע הבעל שלה שיושב כאן שהיא זונה". הרב הסביר ואמר שזו ההלכה.

זו לא ההלכה. אישה, אפילו אם היא הולכת ערומה איננה זונה. יש הגדרה, מבחילה אבל גם ברורה למהי זונה בהלכה.

20.07.11

nrg, הארץ, וואלה!

דו"ח צבאי מיוחד קובע כי יישומה בפועל של תפיסת "השילוב הראוי", שנועדה להסדיר את שירותם של דתיים בצבא, הרחיק לכת עד כדי פגיעה בשירותן וקידומן של נשים. הדו"ח חובר לאור הצטברותן של תלונות רבות של קצינות וחיילות על אפלייתן לרעה בשל פרשנות מרחיבה וקיצונית שניתנה לפקודת "השילוב הראוי" של דתיים בצבא.

מרב מיכאלי מראיינת את ראש אכ"א היוצא אבי זמיר לאור הפרסום בעיתונות (הארץ). רחל עזריה,חברת מועצת העיר ירושלים, כתבה "הדתיים שכחו להתפשר בצבא" (ynet).

21.07.11

גלובס

אישה שהייתה עגונה במשך 19 שנה הגישה תביעה כנגד המדינה על כך שבית הדין הרבני גרר במשך זמן ארוך מאוד את קבלת הגט. לאחר 10 שנים של דיונים, בית הדין הרבני חייב את הבעל לתת לאישה גט, אך הבעל הציב תנאים בלתי הוגנים, ובית הדין הרבני אילץ את האישה להסכים להם כדי לקבל את גיטה. לאחר שהאישה כבר קיבלה גט, היא פנתה לבג"ץ בתביעה נגד בית הדין הרבני, וכעונש בית הדין הרבני "לקח" ממנה בחזרה את הגט בטענה שמדובר ב"גט מוטעה".

משטר אייטולות. הם עושים מה שבא להם. מה זה "גט מוטעה"? אופס, נתנו לך גט בטעות אחרי 10 שנות דיונים? ולנשים, עמותת חופש פונה אליכם ואומרת, תלמדו לקח ממקרה זה. זה יכול לקרות גם לכן.

25.07.11

גלי צה"ל

ד"ר הורוביץ' האיש שחיבר את דו"ח שילוב נשים בצה"ל מתח ביקורת על הציונות הדתית: "הציונות הדתית פונדמנטליסטית".

החילונים אשמים במצב. נתנו להם להתפרע ולהפוך לקיצוניים.

26.07.11

הארץ, כלכליסט

אורזים פלסטינים הורחקו מהקופות שבחנותו של רמי לוי בגוש עציון בשל רומן לכאורה שנרקם בין ערבי ליהודיה לאחר שהופעל על בעל החנות לחץ מצד רבנים למנוע התבוללות.

האם הבנות היהודיות החסודות שלכם בעלות חסכים שונים ומשונים כך שהן אינן יכולות להתגבר על ייצרן או אולי זו רק אחת? מעניין....

27.07.11

גלי צה"ל

חברת "סופרבוס" פרסמה לכאורה מודעה לציבור החרדי בבית שמש, בו היא קוראת לנשים לשלם לנהג האוטובוס, אך לרדת ממנו ולעלות מהדלת האחורית. בתגובה התנצלה חברת סופרבוס, והודיעה שתפרסם מודעה נוספת המבהירה את הדברים וזאת לאחר שהמרכז לפלורליזם יהודי, "המרכז הרפורמי לדת ומדינה", פנה למשרד התחבורה ולחברת סופרבוס והתלונן.

28.07.11

וואלה!

בתגובה לדו"ח צבאי מיוחד שקובע את תפיסת "השילוב הראוי" של דתיים בצה"ל, רב הנח"ל החרדי אמר שחיילים צריכים לצאת מטקסים עם נשים.

למה? כי החיילים מדמיינים את איבר המין של הנשים השרות מסתכל עליהם בפנים? איזה זוועה! יש מקום מאוד מיוחד לאנשים כאלה.

04.08.11

ynet

אגודת הסטודנטים במוסד האקדמי לחרדים רשמה בתקנון שלה שיו"ר האגודה ייבחר על פי המגדר המונה את מרב הבוחרים הפוטנציאלים (קרי, גברים). היועץ המשפטי לממשלה ביטל את אישור התקנון.

מי שחשב שחרדים שלומדים לתואר עשויים להיות "נאורים" אז מצפה לו הפתעה. שטיפת המוח שהם עברו חזקה מידיי.

09.08.11

ynet

חברת "סיטיפס" שתפקידה להנפיק כרטיסי רב-קו לקראת הפעלת הרכבת הקלה בירושלים דרשה מלקוחה חרדית לסור לעמדה אחרת כי בעמדה הנוכחית לא מאפשרים לנשים לרכוש כרטיס זה.

27.08.11

נענע10

מגזין הטלוויזיה "בירוקרטיה" חושף את התנהלותו של הרב וואלפא מראשון לציון אשר לא נוכן לחתן את נדיה יהודיה, שאימה יהודיה וגם סבתה. בכתבה מתייחסים לרב הזה כסטאלין וכאדם בעייתי. כשנשאל הרב הזה מדוע הוא לא מחתן את נדיה על פי החוק הוא ענה "אה, עם חוק, אז תלכו לחוק".

להזכירכם, זה רב שמקבל כסף של מדינת ישראל בהתאם לחוקיה.

29.08.11

nrg

עקב "בפקודת השילוב הראוי", לוחמות בגדוד 55 של התותחנים התבקשו לפנות את מקומן בפלוגה המבצעית בה הן משרתות עקב הגעתם של לוחמים בני ישיבות לפלוגה. הלוחמות מחו על הבקשה ושלחו מכתב למפקד הגדוד: מסלקים אותנו מהבית שלנו לא בגלל שאנחנו לא טובות אלא בגלל שאנחנו נשים?".

כן, קוראים לזה במדינה מתוקנת, הפליה על רקע מיני. ישראל? מתוקנת? הצחקתם אותנו.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - הונאת ענק בכוללים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.07.11

ynet

בנים, שרים, חברי כנסת ועסקנים חרדים דורשים להקפיא את ביקורות הפתע שעורך משרד האוצר עד לפתרון המשבר מול הרשויות. הרב יוסף שלום אלישיב כתב כי "יש פה רדיפת התורה ולומדיה. זה לא היה קורה בשום מקום חילוני, ובכל מקום בעולם", ואילו הרב עובדיה יוסף כינה את המעשה "מחפיר" ו"שערורייה".

בשום מקום חילוני, ובכל מקום בעולם זה לא היה יכול לקרות כי יש פיקוח על הכספים. בכוללים ובישיבות הדברים היו פרוצים וכשהנושא התפוצץ נדרשה אכיפה קשה. אתם הבאתם את זה על עצמכם כשניצלתם את האמון שנתנו בכם.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - "מקובל" נרצח

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

29.07.11

ynet, הארץ

הרב אלעזר אבוחצירא, בן 70, נרצח בדקירות בישיבה בבאר שבע, בזמן קבלת קהל. הוא טופל במקום על ידי צוות מד"א-נגב, אך מותו נקבע בדרך לבית החולים סורוקה בעיר. בקרב חסידיו הנרצח נחשב למומחה ב"תורת הסוד" ובקבלה, ולבעל סגולות, צנוע ובעל כוחות מיוחדים.

29.07.11

NEWS1

רבי אלעזר אבוחצירה, אשר נרצח הלילה בעת שקיבל קהל בביתו, נחשד בהונאת ענק של יהודים אמריקניים. סגן ניצב מישה שאולי סיפר על התרמית לכאורה: "אלעזר אבוחצירה היה מכניס את חשבון העו"ש למינוס של שני מיליון שקל, מוציא תדפיס ומציג את התדפיס בפני תורמים ואומר להם שעומדים לעקל לו את הבית. מיד התורמים פתחו את לבם וארנקם". מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר מוחא, אשר חקר את התנהלות ה"בבות" של משפחת אבוחצירה טוען כי הונו של רבי אלעזר אבוחצירה נאמד בכ-600 מיליון שקלים.

חסידיו מספרים שהרב אבוחצירה חי בבית שמנהרה ממנו מוליכה אל בית הכנסת, וחסידיו מספרים כי יצא ממנו רק פעמים בודדות בעשרות השנים האחרונות, מטעמי צניעות. אולי לא רק מטעמי צניעות אלא מטעמים "כספיים".

29.07.11

nrg, נענע10

אשר דהאן, בן 42 מאלעד, הוא החשוד שדקר לכאורה למוות את הרב אלעזר אבוחצירא בישיבה בבאר שבע. המעצר הוארך עד ל-10 באוגוסט, ובמהלכו יישלח החשוד לאבחון פסיכיאטרי. חקירת המשטרה מעלה סברה כי החשוד לא היה מרוצה מעצות וטיפול שקיבל מהרב בענייני זוגיות.

29.07.11

ynet

קצת מידע על הרב שנרצח ע"י חרדי מאלעד: "באבא אלעזר" למד בישיבת הדגל הספרדית "פורת יוסף" בירושלים. הוא חי בבית מפואר בבאר שבע, שמנהרה ממנו מוליכה אל בית הכנסת. חסידיו מספרים כי הוא ממעט לצאת מהמתחם בעשרות השנים האחרונות - מטעמי צניעות, וכי מגיל 18 כמעט שלא לא ראה פני אישה, חוץ מרעייתו ונשים במשפחתו הקרובה.

חי בבית מפואר עם הון של 600 מיליון שקלים והחסידים שלו מכנים אותו "צנוע". הבדיחה על חשבון החסידים.

29.07.11

ynet

אחיינו של רבי אלעזר אבוחצירא, הרב פינטו סיפר שאבוחצירא חזה את מותו שלו.

האם אנו באמת צריכים לציין כמה אווילית הטענה הזו?

31.07.11

קשת, nrg

אשר דהן אשר רצח את ה"מקובל" אבוחצירא סיפר שהוא עשה זאת כי "התייעצתי עם הרב שאמר לי לעשות כל מיני דברים, אבל המצב רק הלך והחמיר" וטען כי העצות שלו "גרמו לי נזק וזה הגיע למצב שפחדתי להתגרש. התא המשפחתי היה חשוב לי".

אמנון לוי בתוכניתו "שומר מסך" חושף את התרגילים שבהם השתמש ה"מקובל" הזה (YouTube). לכל אלה שהולכים ל"מקובלים", אתם יכולים ללכת לכל ה"מקובלים" והרוחות.

31.07.11

nrg

כתב חדשות 10, אלמוג בוקר, התקף ונפצע בעת סיקור פרשת הרצח של ה"מקובל" חסידיו לשעבר של ה"מקובל" תקפו אותו ודרשו להפסיק את הצילום. אותם מקורבים השתמשו באלימות פיזית כלפי בוקר, היכו אותו בפניו וברגליו ופצעו אותם.

01.08.11

קשת

תיעוד של השניות שלאחר ה"מקובל" אבוחצירא. חסידיו של ה"מקובל" מנסים לעשות לינץ' ברוצח, ואחרים מתפללים לשלומו ומאמינים שה"מקובל" לא ימות.

07.08.11

ערוץ 7

עורך הדין הרב דב הלברטל, מרצה למשפט עברי וממקורבי הרב אלישיב, קורא לבלום את תופעת הבאבות: "התופעה היא סכנה ליהדות. עיוות השכל ועיוות עולם ההלכה וניצול ציני של אנשים".

11.08.11

קשת

מקורביו של ה"באבא אלעזר" קיבלו באדישות את פרסום הידיעה על חוות הדעת הפסיכיאטרית שקבעה כי אשר דהאן, מי שדקר למוות את הרב אלעזר אבוחצירא, אינו כשיר לעמוד לדין. משה חזות, אחד מחסידיו של הרב אבוחצירא אמר "הוא לא ראוי לעונש בעולם הזה, ויזכה לעונש חמור בהרבה - לפי דיני השמיים".

במילים אחרות, החסיד משה חזות מייחל לעונש כרת" לפיו הרוצח יתהלך חופש על שיהוה יחליט להרוג אותו. הבעיה: אין יהוה (אין דיין).


פינת הפשיעה והפינה האפלה - התעללות בכת ברסלבית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.08.11

הארץ, וואלה!, nrg,‏ ynet, קשת, קשת

פרשת התעללות מחרידה בילדים בירושלים נחשפה בתום חקירה של חצי שנה, בה היו מעורבים 9 חשודים - 3 גברים ו-6 נשים - אנשי כת שהתגוררו בבירה ובאזור טבריה. במרכז ההתעללות עומדת דמות ידועה בציבור החרדי-ברסלבי, שנהג להתעלל בנשים ובילדיהם החברים בכת. נמצאו כלים שבהם נעזרו החשודים להתעללות: שוקרים חשמליים, כבלים חשמליים ומוטות עץ. כמו כן נתגלו יומנים שנכתבו בידי הנשים והילדים, המעידים על מסכת ההתעללויות ומסמכים רפואיים מבתי חולים שונים המעידים על חבלות גופניות קשות שנגרמו כתוצאה מההלקאות ומהמכות שקיבלו.

הנ-נח-נחמ-נחמנים קופצים, מרימים ידייים גבוה לשמיים.

02.08.11

וואלה!

כתבת סקירה בוואלה! שמסכמת לנו את פרשיות ההתעללות החמורות שידעה המדינה מבית היוצר הברסלבי: אליאור חן, האם המרעיבה וגם עוד כת של גואל רצון.

02.08.11

קשת

משה נוסבאום מספר בכתבה מצולמת על הפרשה החדשה בה חברי כת ברסלבית התעללות בילדים ונשים. לטענתו זו הפרשה החמורה ביותר שהתגלתה והיא שילוב של גואל רצון עם אליאור חן.

אם זו החמורה ביותר, האם אין גבול?

02.08.11

נענע10

פרשת ההתעללות שנחשפה, היתה ידועה ברמה כזו או אחרת כבר בשנת 2009. כתבה על הכת שודרה כבר ב-12.07.2009 בתוכנית ה'מקור' ע"י הכתב ישראל רוזנר. בכתבה נשמעת צעירה שהתחרדה וטענה שהיא נמצאת בכת במקום להיות "זונה ברחוב".

את לא זונה ברחוב, את פשוט בכת. עוד "חוזרת בתשובה" שחושבת שהיא חכמה.

02.08.11

ynet, קשת

ה', צעירה שגרה עם כת הברסלבים המתעללים מספרת את מה שלטענתה קרה שם. היא לא נשאה ל'גורו' של הכת בניגוד לשש נשים אחרות. היא חשפה את סיפורה בפני המרכז לנפגעי כתות. לטענתה היו שם הכאות של נשים והתעללות מינית.

02.08.11

קשת

ד' מנהיג הכת הברסלבית שהתעללה בנשים וילדים הצטלם לכתבת תחקיר בתוכנית 360 לפני כשנה, שם הוא הציג אידיליה משפחתית לפיה הוא מנסה לחנך את משפחתו להפיץ את ה"אור הברסלבי". מצג השקר נחשף לאחרונה בתקשורת. בכתבה מסופר שאחת הנשים צוותה לאכול צואה, עוד אישה הושארה ערומה בלילה קר, הילדים צפו באורגיות וגם סופר על אישה שבצעה מעשיים מיניים באחד הילדים.

03.08.11

נענע10, וואלה!

שלושה חסידי ברסלב שניהלו כת בירושלים וטבריה הואשמו בהתעללו פיזית ומינית בנשותיו של הנאשם המרכזי ובילדיו. מנהיג הכת נאשם בעבירות של החזקה בתנאי עבדות, התעללות פיזית, נפשית ומינית בקטינים, כליאת שווא, ועבירות אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים. לנאשם אחר מיוחסות שורה של עבירות מין ואלימות, ואילו הנאשם השלישי נאשם בביצוע עבירות אלימות ומין באירוע בודד. צו איסור פרסום הוצא על פרטי כתב האישום.

05.08.11

וואלה!

הנאשם המרכזי בפרשת ההתעללות בירושלים בכת הברסלבית הציג עצמו כממשיך דרכה של דמות חסידית עלי אדמות על מנת לפתות את הנשים להצטרף למשפחה. כמו כן, נהג על פי האישום לייחס לעצמו סגולות רוחניות ואף כוחות ריפוי ושכנע בכך את הנשים.

כן, שמענו על כל מיני אנשים המציגים עצמם כבעלי "כוחות ריפוי" ורנטגן.

25.08.11

נענע10

בית המשפט המחוזי בירושלים האריך עד תום ההליכים את מעצרו של תושב ירושלים, המואשם כי עמד בראשה של כת בה ביצע עבירות אלימות קשות ועבירות מין בנשים וילדים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.07.11

נענע10, nrg

שני גברים דתיים נעצרו בירושלים בחשד כי ביצעו מעשים מגונים בתלמיד ישיבה בן 16, ושילמו לו בכסף ובצפייה בסרטים. אחד החשודים הודה כי ביצע מעשים מגונים בשני קטינים נוספים. החשוד האחר מכחיש את החשדות המיוחסים לו.

המיניות המתפרצת של הדתיים האלה לא יודעת גבולות.

12.07.11

נענע10, ynet,‏ nrg

סגן ראש עיריית חדרה לשעבר מטעם ש"ס, שמואל (סמי) לוי, הודה והורשע בעבירות במסגרת של עסקת טיעון במרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, ניסיון תקיפה ועבירת מין שאינה אונס אך לא יכנס לכלא.

12.07.11

קשת

בדרן הילדים החרדי נתן ברוקנר הורשע בארבע עבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים. הילדים היו חלק מהקהל היעד שלו והוא ניצל את תמימותם. באחד מהארועים, הפדופיל הושיב ילד על איבר מינו ונדנד אותו עליו. הוא הזהיר את המתלונן שלא יספר ועל כך נתן לו 20 שקלים".

13.07.11

קשת, nrg, וואלה!, נענע10, הארץ, ynet

הילד היהודי-חרדי לייבי קלצקי בשכונת ברוקלין בניו יורק, נרצח ע"י גבר חרדי בקהילתו. החוקרים מצאו את גופתו של הילד מפוזרת בשתי מכולות אשפה חלק וחלקי גופה נוספים נמצאו בביתו של החשוד (ynet, גלי צה"ל).

מנהל בית הספר שבו למד הילד אמר על האסון כי "מדובר ברצון האל". גם רב בית הכנסת המקומי: "הכל הוא כפי שאלוהים רצה. אנחנו לא הבוס" (וואלה!).

13.07.11

גלי צה"ל, nrg, קשת, הארץ, NEWS1

רשות המיסים עצרה את בכירים בעדה החרדית בחשד לעבירות מס והמשטרה הגיעו לשכונה על מנת לסגור משחטה לא חוקית. פעולות אלה הוציאו את החרדים להפגנה אלימה. הציתו פחי אשפה ויידו אבנים לעבר השוטרים. המשטרה פעלה בשכונה באמצעות פרשים וכלי רכב לפיזור הפגנות בשימוש זרנוקי מים.

13.07.11

קשת

מקורבי הרב הראשי לחיפה שלמה שלוש, חשודים שניסו לסלק את ראש המועצה הדתית יעקב וייצמן ומהרב דוד אבוחצירא, ראש אגף הכשרות. עו"ד פרץ ושמואל פרל נעצרו בעקבות החקירה ושלשום הם שוחררו למעצר בית. בימים הקרובים צפוי להיחקר גם הרב שלוש בנושא.

14.07.11

mynet

הובטח לקבוצת מאמינים כרטיסי כניסה ל"קבר יוסף" ע"י אגודת 'יסוד עולם' אולם התברר כי המאמינים נפלו בפח רמייה. עמותת 'יסוד עולם' טוענת שהכרטיסים נמכרו ללא ידיעתה והאשימה את הצבא במצב.

כן, הצבא אשם. אשם תמיד...

17.07.11

ynet, כלכליסט, NEWS1

אברהם פרוייליך, בכיר בקהילה החרדית ששמו נקשר בפרשת האם המרעיבה, נעצר בשבוע שעבר בפשיטה של רשות המסים בשכונה שבירושלים ונשלח למעצר בית של חמישה ימים כי הוא חשוד בהעלמת מס בהיקף של מיליון שקלים ממסחר ביודאיקה. ניסיון מעצרו לווה מאות בחרדים שיידו ביצים, אבנים, בקבוקים ריקים וברזלים אל עבר השוטרים. הם גם הבעירו כמה פחים ושפכו שמן על הכביש. כתוצאה מכך נגרם נזק לכמה ניידות משטרה ושישה שוטרים נפצעו, אחד מהם נזקק לטיפול רפואי בעקבות פגיעת אבן בראשו.

יש הרבה כסף בדת. 25 אלף דולר מתערוכה אחת... יפה...

18.07.11

הארץ, וואלה!

השר לשעבר משה בניזרי המרצה ארבע שנות מאסר בכלא מעשיהו, עשוי לשמש כ"חונך" למשה קצב, אם הוא יוכנס לכלא. אם זה יקרה, הוא צפוי לשהות באגף התורני, שבו הפך בניזרי לדמות מרכזית. הנושא עלה על הפרק נוכח החשש לחייו של הנשיא לשעבר, שעלול לפגוע בעצמו.

שיתפללו יחד לאלוהיהם.

18.07.11

קשת

יורם אוחיון בן 42 נעצר בחשד לאונס שלוש צעירות חרדיות. במשך חודשים הוא טען שמדובר ביחסים בהסכמה. הוא נאסר לחמישה חודשים ושוחרר לאחר שהתברר כי הנשים החרדיות שקרו ובפועל קיימו איתו רומן וכשהיחסים התגלו הם רצו להסתיר עובדה זו ושקרו.

19.07.11

וואלה!

הרב דיוויד ווקס מניו ג'רזי נאשם שהיכה וחטף גבר ישראלי שהוא גם סרבן גט ואיים לקבור אותו בעודו בחיים אלא אם יסכים להתגרש מאשתו ושמשפחתו תשלם לה.

העוות ההלכתי בדיני נשואין ואישות.

20.07.11

הארץ

מהסקר השנתי המקיף, שעשה החודש המרכז לחקר משפט וחברה באוניברסיטת חיפה, שבראשו פרופ' אריה רטנר עולה כי זרמים דתיים בישראל נותנים לרשות השופטת מידת לגיטימציה נמוכה, שמאפיינת משטרים בגוש הקומוניסטי לשעבר, ועלולה לבטא תופעות כמו אי ציות לחוק".

כבר שנים שחברות דתיות עושות ככול העולה על רוחן והאכיפה כנגדן מינימאלית.

25.07.11

ynet

תושב אלעד, בן 48, נעצר בחשד להתעללות מינית בבתו בת ה-17 מאז שהייתה בת חמש. לאחר שבתו ניסתה לשים קץ לחייה הוא נעצר, אך בגלל מצבו הנפשי ספק אם בכלל יועמד לדין. גורם במשטרה אמר "מדובר בחשדות חמורים ביותר ואם הם יתבררו כנכונים אז הוא צריך להיות תחת סורג ובריח לשנים רבות".

31.07.11

וואלה!

גופתו של פרנסואה אבוטבול, שחוסל הלילה בתחנת דלק בשרון, לא תנותח, בהוראת בית המשפט, בהתאם לבקשת המשפחה מטעמים דתיים.

01.08.11

ynet,‏ nrg

משטרת ירושלים עצרה אתמול רשת קטנה של שלושה גברים החשודים בפדופיליה שפעלה בשכונה חרדית בעיר, בני 42, 45 ו-67, בחשד שביצעו מעשים מגונים ומעשי סדום והתעללות מינית בעשרות ילדים מהשכונה, בני חמש עד 10. לכאורה, השלושה נהגו לפתות את הילדים בעת שחזרו מתלמוד תורה, הכניסו אותם לביתם ושם ביצעו בהם את המעשים המגונים ביחד. בחקירתם הכחישו את המיוחס להם. היום יובאו השלושה לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים.

הם פיתו ילדים בני 10? אוי, נורא חמור! ההלכה מתירה לגברים להתעסק עם ילדים עד גיל 9 בלבד (ייתכן שהם יקבלו מלקות).

03.08.11

וואלה!

רחמים חיים מעפולה, ביצע ברית מילה וגרם לתינוק לדמם קשות. הוא הציג עצמו כמוהל מורשה מטעם הרבנות אך זה לא היה המצב. ההורים שהתלוננו גילו כי המקרה שקרה להם אינו היחיד.

אין שום צורך בתעודת הסמכה של הרבנות. כל אחד יכול לעשות את ההליך ברברי הזה (אפילו נשים).

04.08.11

קשת, נענע10, ynet,‏ nrg

תושב בני ברק בן 38 מל תינוק פיליפיני בן חמישה חודשים לאחר ששיקר לאמו להציע עצמו כאדם משרד הבריאות שבא לטפל בבנה. היא גילתה את מה שהוא עשה רק לאחר מספר ימים כשהיא באה לבקש בדיקה רפואית לבנה.

זה כמו ניסויים בבעלי חיים. הרי ידוע - "ההבדל שבין הנשמה הישראלית, עצמיותה, מאווייה הפנימיים, שאיפתה, תכונתה ועמדתה, ובין נשמת הגויים כולם, לכל דרגותיהם, הוא יותר גדול ויותר עמוק מההבדל שבין נפש האדם ונפש הבהמה, שבין האחרונים רק הבדל כמותי נמצא, אבל בין הראשונים שורר הבדל עצמי איכותי." הראי"ה קוק. הנה הדברים שכתב בספרו "אורות", עמוד קנ"ו.

04.08.11

וואלה!

הרב יעקב וימר, בן 52 מבני ברק, חשוד בביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים באחד מתלמידיו במשך כשנתיים, מאז היה התלמיד בן 12. בידי הפרקליטות יש הקלטה שבה מודה הרב במרבית המעשים המיוחסים לו. בבקשת המעצר נכתב: "כתב האישום מגולל מערכת קשה של מעשים חוזרים ונשנים שביצע וימר במתלונן לאורך שנתיים תוך שהוא מנצל את סמכותו ומרותו כלפי המתלונן כרב ומחנך". עוד עולה כי הרב הודה בביצוע מעשים מגונים בקטין נוסף.

04.08.11

nrg

אביה של נערה בת 17 ממשפחה חרדית, החשוד כי התעלל בה מינית במשך 12 שנים בנוסף לפגיעה מינית ממנה סבלה מצד אחיה. הצעירה סבלה מהתעללות מינית משני אחיה, אושפזה במוסד פסיכיאטרי ונסתה להתאבד. אך הפך המקרה של א' למזעזע עוד יותר כאשר רופאיה גילו כי גם אביה מבצע בה עבירות מין קשות במשך 12 שנים, גם במהלך האשפוז.

04.08.11

mynet

אחת המתלוננות נגד ממלא מקום ראש עיריית חדרה לשעבר, סמי לוי, מש"ס מספרת כי כשפנתה לעזרת רבנים, אלה טרקו את דלתם בפניה: "קראו לי סמרטוט וסחטנית. רציתי לבוא לבית המשפט כדי שכולם ישמעו את הסיפור שלי, כי היום אני לא מרגישה בטוחה שאותם רבנים נשארו בתפקידם".

במדינת הלכה נראה לכם שהמתלוננת היתה זוכה למשפט צדק? היא היתה זוכה למשפט בכלל? כנראה שכן, אבל אולי בתור הנאשמת.

04.08.11

גלי צה"ל

רב בבית ספר בבני ברק מואשם כי ביצע עבירות מין בתלמידו, בן 12 במשך כשנתיים. הרב ניצל לכאורה את מרותו כלפי המתלונן ואיים כי אם יספר לאחרים על מעשיו הוא יסולק מן המוסד החינוכי ולא יוכל להתקבל לישיבה אחרת. הפרקליטות מבקשת להאריך את מעצרו של הרב עד לתום ההליכים. בתביעה טוענים כי הרב קשר עצמו למעשים דרך הקלטות.

09.08.11

הארץ

חקר של משרד התמ"ת, מעלה כי מהחרדים הפטורים משירות צבאי, במסגרת הסדר "תורתו אומנותו" הנמשך ארבע שנים, עובדים בתקופה זו לפרנסתם ומשתכרים כ-3,300 שקלים בחודש בממוצע, שלא כחוק.

ואלה הם אלה שסיפרו על מעשיהם הלא חוקיים לחוקרים. מה לגבי אלה שגם עוברים על החוק וגם משקרים? דיי! להפסיק עם חוקי "טל" המטופשים הללו.

11.08.11

נענע10, ynet

ארבעה גברים בשנות ה-50 לחייהם מהמגזר החרדי נעצרו בחשד שביצעו מעשי אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים בעשרות ילדים וילדות בשלוש השנים האחרונות. על פי החשד, הארבעה פגשו את הילדים, בגילאים שלוש עד 13, ברחוב, ופיתו אותם לבוא לדירותיהם לאחר שהציעו להם ממתקים. כאשר הילדים הסכימו להתלוות אליהם לדירות, הם ביצעו בהם, לפי החשד, את המעשים. במשטרה חושדים כי לעיתים הם תקפו כמה ילדים במקביל.

חרדים פדופיליים, ההלכה לא מתירה לאנוס ילדים מעל גיל 9. לטיפולכם.

11.08.11

קשת, נענע10

אחד מבאי בית חב"ד באקוודור, אזרח ישראלי, עמד בראש כנופיה שחטפה שליח חב"ד באקוודור, הרב תומר רותם.

מי שהולך לישון עם כלבים...

13.08.11

ynet

גבר בן 39 מאלעד נעצר בחשד שאנס צעירה שהכיר באינטרנט. בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו עד ליום שני.

האם זה היה באינטרנט האלחוקי?

14.08.11

נענע10

יובל המבולבל החרדי, "דוד החקיין" שהורשע בתקיפה מינית של ילד בן 12 פותח את הפה ומכחיש את האשמות. הוא מודה שהוא התבודד עם הילד וגם נתן לו כסף. כשנישאל ע"י אבישי בן חיים "האם ילד בן 12 החליט להפיל אותך" הוא הסית את הדיון ולא ענה.

16.08.11

הארץ

הרב הראשי של ארגנטינה, שלמה בן חמו, מאשים את חתנו הרב יאשיהו פינט נוצלתי לצורך הלבנת כספי הרב פינטו".

16.08.11

ynet

בן 24 נשוי מבני ברק חשוד במעשים מגונים בשכנתו בת ה-12. המשטרה עצרה אותו והצעיר הודה בחקירתו במיוחס לו וסיפר כי על אף היותו נשוי הוא "אוהב את הילדה". בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו בשלושה ימים וקבע כי הוא יישלח לבדיקה פסיכיאטרית.

17.08.11

קשת

הרב עו"ד אורי רגב מדווח ש"יתד נאמן" פרסם קריקטורה בה הוצג סמל המדינה, המנורה, כשבבסיסה צלב הקרס, ובמקום הכיתוב "מדינת ישראל" נכתב "שנאת חינם".... כמו שאר העיתונים החרדים, "יתד נאמן" פועל תחת פיקוחה של "ועדה רוחנית", ומשגיחים מטעמה מאשרים את כל מה שמתפרסם. אם כך, הקריקטורה אינה רק יצירתו של קריקטוריסט קיצוני ושונא מדינת ישראל, אלא משקפת עמדה עמוקה ושורשית, של מנהיגותה של דגל התורה ועורכי ביטאונה.

18.08.11

ynet

תושב אלעד, בן 43, נעצר בחשד שבמהלך תקופה ארוכה ובהזדמנויות רבות נהג להתעלל באשתו ובשני ילדיו, היום בני 16 ו-17. על פי החשד, האב נהג להכות את ילדיו באגרופים, לשרוט אותם, לכלוא אותם בבית ואף להשאיר אותם מחוץ לבית. בחקירתו קשר עצמו למיוחס לו, וטען כי מדובר בשיטת חינוך. הוא נעצר להמשך חקירה.

מעולה, חינוך למופת.

20.08.11

ynet

הרב עוזי ריבלין נעצר השבוע בביתו בעיירה טינק שבניו ג'רזי בחשד שתקף מינית שני נערים בני 13. ריבלין בן ה-63 אירח את בנערים בביתו בנפרד ב-2009 וב-2010, כשטיילו בארצות הברית במסגרת תוכנית סיוע ומלגות למשפחות ישראליות מעוטות יכולת שייסד הרב ולאחר שובם התלוננו על תקיפת הרב. פרקליטו טוען ש"הוא לא מבין מדוע הנערים האלה האשימו אותו בהאשמות כאלה".

אופס, יש שני עדים למעשיו של הרב...

22.08.11

ynet

הרב נוח קורמן, שעומד בראש עמותת "בת מלך" לטיפול באלימות במשפחה, מספר במאמרו: "עומד בראש עמותת "בת מלך" לטיפול באלימות במשפחה" על הצנזורה הקשה שפועלת בעיתונות החרדית הן כלפי מעשי רצח ותועבה בקהילה החרדית והן מקרי התעללות בנשים: "במסגרת עיסוקי אני נחשף לאלימות של בעלים כלפי נשים. כאשר נרצח הצדיק הבאבא אלעזר זצ"ל... אמרתי לעצמי שהרי המטורף הזה יכול היה גם לרצוח את אשתו, חלילה, ואת מי זה היה מעניין אז?".

25.08.11

ynet,‏ nrg, וואלה!

הרב מנחם יולוס, בן 50 ממרילנד, שכינה עצמו "אינדיאנה ג'ונס היהודי" סיפר שהציל ספרי תיבה אבודים מהקהילות היהודיות שחרבו בשואה. אך כעת הוא נחשד כי המציא את הסיפורים וכי מכר את הספרים "הנדירים" כביכול לבתי כנסת שונים. עוד נטען כי הכניס לכיסו מאות אלפי דולרים מתרומות שהתקבלו על מנת "להציל" ספרים נוספים.

25.08.11

ynet,‏ nrg

כתבי אישום חמורים הוגשו כנגד שניים מן החשודים בפרשה, בני העדה החרדית. השניים נאשמים בביצוע מעשי אונס ומעשי סדום הכוללים אורגיות ומכות ביותר מ-50 ילדים ברחבי השכונות החרדיות. במשטרה ציינו כי החקירה נמשכת וכי צפויים כתבי אישום נוספים בפרשה המסועפת. פרקליטיהם טוענים ש"ההר הוליד עכבר".

אנו מקווים שה"עכבר" הזה יכניס אותם לכלא לכל ימי חייהם.

29.08.11

וואלה!

יואל גולדשטיין, צעיר מבני ברק, שהואשם יחד עם שני צעירים ישראלים נוספים בהברחת עשרות אלפי כדורי אקסטזי מהולנד ליפן זוכה מאשמה למרות שבשדה התעופה בטוקיו נתגלו כ-90 אלף כדורי אקסטזי במזוודתם. הסיבה לזיכוי הייתה: הצעיר מגיע מחברה חרדית סגורה שאינה מודעת למתרחש מחוץ לחומותיה, וכלל אינו מכיר את נושא הסמים.

"האם ארזת לבד?" לא שואלים בטוקיו? נזכיר גם כי האדמו"ר מרחמסטריווקא אמר שאסון הכור הגרעיני ביפן נבע בגלל מעצרם של החרדים החשודים בסחר בסמים (ynet). אוויל.

29.08.11

הארץ

רב בית החולים נהריה לשעבר, הרב שמעון גורליק זוכה מהאשמה של הטרדה מינית שהאשימה אותו מתחרדת נובו-רישית ("חוזרת בתשובה") כי עדותה של המתלוננת לא הייתה אמינה.

נו, אנו ממתינים לכתבה שתספר לנו כיצד הרב הזה תובע את המתחרדת על הכפשת שמו. או אולי, הוא לא מתכוון לתבוע את עלבונו, והמבין - יבין...


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.07.11

ynet

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, נאם בעצרת המרכזית שארגנו "צעירי חב"ד" בישראל לציון יום הפטירה של הרבי מילובביץ', בכפר חב"ד ואמר שלשניאורסון הייתה נבואה שהתממשה אחת לאחת.

ריחה המסריח של הפוליטיקה עלה באפינו.

10.07.11

וואלה!

תנועה חברתית-דתית בשם "הבית היהודי השלם" קוראת לגברים לשאת יותר מאישה אחת ובכך מקדמת פוליגמיה אשר אסורה בחוק. הרב דב שטיין, סגן יו"ר הסנהדרין, מתאר את האיסור החוקי הזה כ"כפייה חילונית הלקוחה מהנצרות" (וואלה!).

לפי ההלכה אדם יכול לשאת גם חמש נשים אם הוא יכול לפרנס אותן. היום הנשים החרדיות הן המפרנסות.

11.07.11

דה-מרקר

שורת אישי ציבור וחברי כנסת הגיעו ל"הילולת הרנטגן"

אמנון לוי בתוכניתו "שומר מסך" חושף האמת מאחורי משפחת אפרגן ולזה "עולים לרגל" (YouTube).

13.07.11

כלכליסט

המשרד לשירותי דת בראשותו של השר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס) מתכננים קמפיין פרסום לשרותי הדת במדינת ישראל עקב תחקיר כלכליסט שהעלה את המסקנה לפיה רוב הציבור לא משתמש בשרותי דת אלה.

לפי כלכליסט, הציבור מממן את מערך שירותי הדת במאות מיליוני שקלים בכל שנה, אף על פי שהוא מעדיף להשתמש בשירותים פרטיים. במקום להפריט את שרותי הדת ושכל אחד ישלם על מה שבא לו אז מבזבזים כסף על קמפיין מיותר. מי אמר שלילד של אברך אין חלב בבוקר? (וואלה!).

22.07.11

וואלה!

בדיקת וואלה! חדשות מגלה כי הכנסייה נוצרית "האחווה" (Fellowship Church) תורמת לישיבתו של דב ליאור שנתן הסכמתו לתורת המלך עשרות אלפי שקלים מידי שנה.

נוצרים? איכסה, הם עובדי עבודה זרה אבל מזל שהכסף כשר.

25.07.11

גלי צה"ל, קשת

"האם המרעיבה" ילדה בשבוע שעבר ילד נוסף. אותה האם נחשדה בכך שהיא מרעיבה ומתעללת באחד מבניה, שהגיע לבית החולים לעיתים תכופות. משקלו של הילד ירד עד למשקל של כשבעה קילוגרמים בלבד, לאחר שאמו ניתקה את צינור ההזנה מפיו של בנה כשאושפז מפר פעמים בבית חולים בעקבות תת-תזונה.

25.07.11

וואלה!

ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, פרסם בשבוע האחרון שני מאמרים בהם קרא להתחתן ולהוליד ילדים בגיל מוקדם. לפי דבריו מי שמתחתן בגיל 21 ומכניס את אשתו להריון כל שנתיים, בסופו של דבר יהיו לו 192 ילדים ונכדים אם ילדיו יעשו את מה שהוא עשה.

אישה = מכונת ילדים וכדאי שתטפל בהם כי האבא הולך ללמוד תורה והוא רוצה שקט. נזכיר כי אבישי בן חיים סיפר בתוכנית של ערוץ 10 "לונדון את קירשנבאום" כי בספר הביוגרפי על אלישיב "השקדן" סופר בי הוא אינו זוכר את שמות ילדיו שלו. האם מלמד מבטיח שאותו אדם לו 192 צאצאים בכלל ידע מי הם?

01.08.11

וואלה!

הרב יוסף פלדמן מסידני שבאוסטרליה, התפטר מתפקידו כראש המועצה הרבנית בעקבות פרסומים לפיהם הוא הורה לטייח מקרים של התעללות מינית בילדים. הוא יעץ לרבנים אחרים להחליט בעצמם אם להסגיר חשודים בפדופיליה לידי הרשויות או לא, וקובע כי במידת האפשר, עדיף לטפל בחשדות כאלו מבלי לערב את מערכת החוק, ותחת זאת "לאיים" על החשוד בפרסום ציבורי.

נשמע מוכר, לנסות לסגור את הבעיה ב"קהילה" ואולי להוסיף איומים ומכות, העיקר, שהחילונים/ה"זרים" לא ידעו ולא ישמעו. כי זה מה שבאמת חשוב.

03.08.11

nrg

אחד "מגדולי המחזירים בתשובה" התגלה כפלסטינאי לשעבר שעבר גיור וחיי חיים כפולים. מחד הוא נהג להתלבש ולהתנהג כחרדי ומאידך נהג להוריד את תלבושתו וחזר לכפר הולדתו. הוא גילה לאשתו את הסוד לאחר שלטענתו גילו בכפר שלו את דבר היותו חרדי וכדי שהיא לא תגלה, הוא נעל אותה בדירת מסתור. לאחר שניסתה להתאבד, הוא נאלץ לשחררה וסודו התגלה.

קל לעבוד על פתאים. כובע שחור, חליפה שחורה וקצת יידיש עושים את העבודה לא רע.

04.08.11

קשת

בחור חרדי טען אתמול כי התפלל בכותל המערבי ומצא בין האבנים צ'ק של 100,000 דולר. לאחר התייעצות משפטית, הוא החליט לפדות את השק. זה מה שסיפר החרדי אך התברר כי מדובר בשקר.

איזה הומור...

18.08.11

NEWS1

ביטאון שס "יום ליום" מספר לקוראיו כי מטיוטת דוח מבקר המדינה שהגיעה לידיו צפוי שר הפנים אליהו ישי לצאת נקי יחסית לשאר השרים המבוקרים בדוח. דובר משרד מבקר המדינה, שלמה רז, סירב לאשר או להכחיש את הפרסום, והדגיש כי פרסום של טיוטת הדוח המוגשת למבוקרים אסור על פי חוק".

זה לא מה שאנו שמענו (הארץ). נחכה ונראה מי יאכל את הכובע.

24.08.11

ynet

מכשיר MRIחדש עשוי להחליף את הניתוח הקונבנציונלי לקביעת המוות בגופות בעקבות לחציו של אש זק"א יהודה משי-זהב שבעבר הנהיג הפגנות אלימות, חטיפת גופות והסתרתם וגם הוא מספר "הפתולוגים לא הבינו את השפה שלנו, אז דיברנו בשפה שהם כן הבינו... אמרנו שאם אין מנוחה למתים, גם לרופאים לא תהיה. אם זה להזמין 15 אינסטלטורים באמצע הלילה, או לשפוך דרך החלון ארגז עם 50 עכברים אל תוך הדירה".

אין שום בעיה, אם משפחה חרדית רוצה את הבדיקה הלא פולשנית הזו, שתשלם עליה מכספה. מי שיודע עד כמה יקר להפעיל ולתחזק מכשיר כזה, לא היה מעלה על דעתו לבקש את הפעלתו עבור המתים, על חשבון החיים. אגב, מה קורה אם חתיכות מתכת כמו ברזל, הם אלה שגרמו למוות? נראה מה יקרה לגופה כעת בתוך המכשיר.

31.08.11

ynet

בתי המשפט והשופטים משתמשים במה שמכונה "משפט עברי" לצורך צידוקים משפטיים. הם נעזרים במרכז ישמ"ע (מרכז לישומי משפט עברי) שמברר את עמדת המשפט העברי לגבי כל נושא מבוקש, הנידון באולם בית המשפט. השירות של ישמ"ע, יוזמת פרופ' סיני דויטש, ניתן לשופטים בלבד.

וכך זוחלת לה ההלכה לבתי המשפט באין מפריע.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.07.11

וואלה!

גופתו של לייבי קלצקי, הילד שנרצח וגופתו בותרה ע"י חבר יהודי מקהילתו נקברה ובהלוויה נחמן, אביו של לייבי, אמר בהלוויה כי הוא "מודה לאלוהים" על שהביא לו את בנו. מנהל בית הספר שבו למד הילד אמר על האסון כי "מדובר ברצון האל". גם רב בית הכנסת המקומי, שציין כי לייבי היה תלמיד חרוץ, אמר כי "הכל הוא כפי שאלוהים רצה. אנחנו לא הבוס".

30.07.11

ynet

מטוס של חברת "קריביאן אירליינס" ובו 163 נוסעים ואנשי צוות התרסק בשבת עקב מגז אוויר גרוע בגיאנה שבדרום אמריקה. המטוס פספס את משטח הנחיתה, התפרק לשניים ונעצר מטרים ספורים מתהום בעומק 60 מטר. למעט פצועים ונזק לרכוש לא נגרם נזק נוסף.

אנו בטוחים כי 163 נוסעי הטיסה התקינו מזוזות ממש לפני הטיסה.

19.08.11

ynet, גלי צה"ל

רקטה מירי של ערבים מעזה פגעה בחצר של בית כנסת באשדוד, בו היו כמה חרדים, אך לא היו נפגעים. "אין ספק שהתפילה הזו הצילה אותנו", "האירוע הזה הוא ממש נס" וזאת יממה לאחר הפיגוע המשולב, בו נהרגו שמונה ישראלים. זאת ועוד בישיבה סמוכה התפוצצה הרקטה ומאותה נפילה נפצעו שני בני אדם באורח קשה, ושמונה נפגעו קל.

עד כמה מנותקים מהמציאות אפשר להיות?

21.08.11

ynet

בכירי הרבנים הליטאים טוענים שההסלמה בדרום וההתקפות של הערבים מעזה נובעים בגלל חוסר "לימוד תורה": "האסונות הללו פוקדים אותנו בשל עוונותינו. חסר את זכות התורה, שמגנה ומצילה".

אהה.. אז זו המידה בה ניתן להיות מנותק מהמציאות...


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.07.11

וואלה!, ynet,‏ ynet

הרב יוסף שלום אלישיב הגיב לכוונת משרד החינוך לפקח על מוסדות חרדיים כדי למנוע אפלייה (וואלה!, ynet,‏ ynet). הוא הורה לא לשתף פעולה עם הוועדות העירוניות בפיקוח משרד החינוך שיזם מנכ"ל המשרד ד"ר שמשון שושני: "אנחנו לא נסכים שמשרד החינוך יחליט עבורנו מי תתקבל ומי לא תתקבל לסמינר".

כמו יהודי טוב, אלישיב מזגזג, כדי שיהיה ניתן למצוא הכל מהכל (וואלה!, הארץ); לא משרד החינוך יקבע, אלא אנו החרדים נשמור על השמנת (והעיקר שמשרד החינוך ימשיך להעביר כספים).

14.07.11

ynet

ההורים הדתיים לילדים בממלכתי-דתי זועמים תוכנית הלימודים לשנה הבאה של החינוך הממלכתי-דתי מציגה העדפה ברורה ללימודי הקודש על פני לימודי החול: "לצערנו אנחנו מזהים בשנים האחרונות מגמה ברורה של 'חרדיזציה' בתוכניות הלימודים" אמר אחד ההורים, שמואל שטח, מנכ"ל ארגון "נאמני תורה".

לשמחתנו מנהל החינוך הדתי חזר בו מההחלטה כי 40% משעות ההוראה יוקדשו ללימודי קודש בעקבות הלחץ של ההורים הדתיים (הארץ).

18.07.11

וואלה!

ישיבת 'עטרת ישראל' בירושלים סילקה כעשרה מתלמידיה לאחר שהנהלת הישיבה גילתה כי בשעות הערב הם למדו במוסדות אקדמיים לימודי תואר ראשון כי לטענת הנהלת הישיבה, הישיבה מיועדת לבחורים המקדישים את חייהם ללימוד תורה והיא אינה יכולה לאפשר לבחורים - המעוניינים ללמוד לימודי מקצוע בזמן לימודם בישיבה - להמשיך ולשהות בין כתליה.

22.07.11

קשת

משרד החינוך גיבש תוכנית לימודים חדשה למגזר הדתי ובה ילמדו, במסגרת תושב"ע, על הנישואין. הבנים הצעירים על "מעמדם ההלכתי העליון", ועל זכויותיהם וחובותיהם כראשי המשפחה. הבנות ילמדו על "חובת האישה במצוות פרו ורבו", ועל ה"מצווה ליישב את העולם".

16.08.11

הארץ, nrg, וואלה!

הורים לתלמידים בבית הספר הממלכתי-דתי "מורשה" בפתח תקווה עתרה אתמול לבית משפט לעניינים מינהליים בעיר, נגד החלטת משרד החינוך להפריד בין בנים לבנות במוסד החינוכי. בסופו של דבר משרד החינוך ויתר על ההחלטה (הארץ).

שמואל שטח מספר לנו באירוניה עוקצנית כיצד יש לקדם הפרדה הפרדה מגדרית בבית ספר דתי (ynet).

23.08.11

נענע10

חדשות ערוץ 10 חושפים שלמרות קיום החוק לחינוך חינם מגיל 3, רק שליש זוכים לו בפועל. רוב מקבלי חינוך החינם הינם חרדים וערבים שלהם הכנסה שאינה עולה על 2,217 שקלים לנפש בחודש. אחוז ההשתתפות במחיר גני הילדים מצד משרד החינוך נע בין 10 אחוזים ל-90 אחוזים. אך, הרוב הגדול במדינה, המוגדר מעמד ביניים, אינו זוכה כלל לסבסוד זה.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

25.07.11

ynet

כ-4,000 גברים ונשים חרדים השתתפו ביריד תעסוקה ייחודי וראשון מסוגו שקיים משרד התמ"ת בבנייני האומה בירושלים.

איך אפשר למצוא עבודה אם אפילו קורות חיים אינך יודע לכתוב? איך יקבלו אותך לעבודה אם אתה בא בדרישות שכופות את אורח חייך על כל הסובבים אותך?

24.08.11

NEWS1

סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, מנפץ את המיתוס הרווח לפיו יש יציאה המונית של אברכים לעבודה: "דוח בנק ישראל האחרון קובע חד-משמעית ששיעור התעסוקה של גברים חרדים כמעט לא גדל... ועמד ב-2009 על 39% בלבד" והוסיף "כל שנה הולך וגדל הנזק שגורמת היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה וגדל עוד מחזור ללא הכשרה בסיסית לחיים המודרניים".


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.07.11

וואלה!

ניקו אלם, אתיאיסט מאוסטריה, דרש להצטלם לרשיון הנהיגה שלו עם מסננת על ראשו כי הוא שייך ל"כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת" שקמה במטרה להגחיך את כל סוגי הדת. ה"מאמינים" של כנסייה זו נקראים "פסטה-פאריאנים", והרעיון המרכזי שלה קובע כי "הדוגמה היחידה של הכנסייה היא הדחייה של כל דוגמה".

14.07.11

mynet

חבר מועצת טבריה מהאופוזיציה, דרור ללוש הציע לערוך וועדות קבלה על מנת למנוע התחרדותה של העיר. ראש העירייה זוהר עובד שלל את ההצעה: "אתה לא יכול להגיד ליהודי לא לבוא לגור בטבריה. חבר המועצה דוד אוחנה מדגל התורה הטיח בללוש: "זו גזענות. אתה גורם לשנאה ולקרע. פה זה לא תל אביב. חיים פה בהרמוניה. אותך מעניין החרדים, לא מעניין אותך העיר. אני מבקש ממך לחזור בך".

באלעד, בבית עילית, בבני ברק ובחלקים גדולים מירושלים - אין כניסה לחילוניים.

15.07.11

הארץ

ב-1996 אישרה הכנסת את חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית, הקובע שכל אדם שירצה בכך זכאי לקבורה אזרחית חינם, אולם, מאז נתקל החוק באינספור מהמורות, שאף דרשו את התערבות בג"ץ. עמותת מנוחה נכונה שמאסה במצב, באמצעות עו"ד יפעת סולל, עתרה בבקשה לחייב את משרדי האוצר והדתות לתת מימון הולם לבתי קברות אזרחיים. בג"ץ נתן למדינה הזדמנות אחרונה להשיב לטענות כי היא משתמטת ממילוי חובתה לתקצב קבורה אזרחית בישראל.

17.07.11

nrg

לקראת אירוע הצדעה בכנסת עבור תנועת חב"ד המיסיונרית, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב אורי רגב, פנה היום במכתב לחברי הכנסת ובו קריאה להחרים את האירוע ולנתק כל מגע עם תנועת חב"ד, שהיא לדבריו "חסידות אנטי ציונית".

21.07.11

הארץ

האו"ם הודיע כי "זאת הפעם הראשונה שמחקר הוכיח כי מילת גברים היא אפקטיבית ברמה הקהילתית למניעת מחלת איידס".

המרכז למחלות מין מזהיר, ברית מילה עלולה אפילו להגביר את הסכנה בהדברות של מחלות מין והממצאים על ירידה בסיכון להדביק באיידס נתונים בספק (המרכז למחלות מין). עמותת חופש חושבת שמילה נחוצה למניעת איידס כמו כריתת שדיים למניעת סרטן.

24.07.11

קשת

רק כ-50% מבני ה-18 יעלו על מדים בחודשים הקרובים ויתגייסו לצה"ל, והמצב צפוי להיות חמור יותר לפי תחזיות צה"ל. ראש חטיבת תכנון כוח האדם באכ"א, תא"ל אמיר רוגובסקי ציין כי בשנת 2020 יתגייסו לשירות צבאי רק 46% מבני ה-18". "הסיבה העיקרית לאי הגיוס לצה"ל היא סיבת הדת. ב-1990, 75% מהיהודים התגייסו (בנים ובנות), ואילו בשנת 2010 מדובר ב-67%. ב-2020 התחזית שלנו היא 64%. המגמה מצביעה על ירידה וזה בגלל שתי סיבות עיקריות: החרדים והבנות הדתיות, שחלקם גדול יותר באוכלוסייה" הסביר תא"ל רוגובסקי.

הפוליטיקאים שלנו עוצמים עיניים, אבל שיזכרו שאם ישראל שוקעת אין להם לאן לברוח. ישנן מדינות שהמתינו לחלקם בעבר עם צווי מעצר.

28.07.11

ynet, הארץ, nrg

שופטת בקליפורניה לורטה ג'ורג'י דחיתה את נושא משאל העם כנגד ביצוע "ברית המילה" כי לטענתה החוק המציע לאסור ביצוע ברית מילה בבנים, סותר חוק מדינה הקובע שהליכים רפואיים הם בסמכות רשויות המדינה, ולא בסמכותה של הרשות המקומית. לפיכך המדינה היא זו שצריכה לאסור ולא העם.

11.08.11

קשת

אורית נבון חושבת ששבת של דתיים זה דיכאון: "אבל אם בשישי אתם עובדים כמו חמורים ובשבת משתעממים בבית עם הילדים שאוכלים לכם את הראש - איזו מין מנוחה זאת? בסך הכל החלפתם את הג'וב המשרדי בעבודה מפרכת פי אלף".

חילונים שומרים על יום המנוחה, הדתיים עובדים בפרך...

16.08.11

nrg

דו"ח מבקר המדינה שצפוי להתפרסם בקרוב עשוי להמליץ לרמטכ"ל על העברת תחום העיסוק בתודעה היהודית לחיל החינוך, וזאת לאחר שהרבנות הצבאית הלכה ונגסה בסמכויות חיל החינוך בצה"ל.

17.08.11

nrg

עו"ד שלום אטלי תושב הישוב פסגות שבבנימין החל לעבוד על תרגום הקודקס האזרחי לשפת המשפט העברי: "המטרה שלנו היא שאנשים יוכלו לגשת לדין תורה ולדעת מראש מה החוק אומר בכל מקרה". לפני שבועיים יצא לאור הספר הראשון בקודקס היהודי, אשר עסק בדיני ירושה.

אנו מצפים לכרך שמדבר על דיני אישות. זה הולך להפוך את תורת המלך לזוטות.

30.08.11

הארץ

בעקבות ביקורת קשה שספגו בבית המשפט העליון, משרדי האוצר והדתות הודיעו על הגדלה דרמטית בתקצוב "הקבורה החלופית" החילונית בישראל ל-5 מיליון שקלים.

30.08.11

הארץ

פחות ופחות אנשים בוחרים להינשא בנישואים אזרחיים בחו"ל, כנראה בגלל חלופות חוקיות נוספות שנוספו בשנים האחרונות להסדרת יחסים זוגיים בישראל במסגרת אזרחית, ולעובדה כי זוגות רבים בוחרים שלא להסדיר כלל את יחסיהם, גם כאשר הם מביאים ילדים לעולם.

נישואים? רבנות? שומר נפשו ירחק. מי שמתחתן נישואים אזרחיים ומבקש להתגרש חס וחלילה, חייב לעבור ברבנות.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.07.11

הארץ, קשת

צוות מדענים מיוחד שבראשו עמד פרופסור משה קופל, פרופסור למדעי המחשב וחוקר תלמוד מאוניברסיטת בר אילן, ואיתו נבות עקיבא, דוקטורנט למדעי המחשב, נחום דרשוביץ, מדען מחשב מאוניברסיטת תל אביב, ובנו עידן דרשוביץ, חוקר מקרא באוניברסיטה העברית רשמו אלגוריתם לתוכנה אשר בדקה ומצאה באופן אובייקטיבי שהתנ"ך נכתב ע"י מספר אנשים שונים, דבר שידוע כבר זמן רב מביקורת המקרא ובניגוד לגעת המאמינים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי