אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 116: מרץ-אפריל 2011

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

"פורום השכונות הארצי לשמירה על צביון החיים החילוני"

ילד חרדי מאופקים "נעלם"

"חרדיות מעניקות שרותי ליווי"

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני, דניאל, יובל, יוסף ג., מוטי, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קוי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.03.11

קשת

חדש במגזר החרדי - טיסות מהדרין: ההפרדה בין נשים לגברים נכנסת לתחום חדש - תעופה. כעת עולה כי יש גם טיסות למהדרין, גברים יושבים מקדימה בעוד הנשים יושבות מאחור, בסוף המטוס.

אנו מקווים שחברת סאן-דור, שמספקת את טיסות הבושה הללו, מחזיקה גם שקיות ניילון גדולות ושחורות. אולי אחד החרדים בטיסה הוא כהן ומבעד לחלון הוא יראה בית קברות.


כפייה וחקיקה דתית - הגיור בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.03.11

הארץ

יאיר שלג במאמרו "שתיקתם של החילונים", על התערבות החרדים בגיור של צה"ל, כותב: קבלת תפישת העולם החרדית, שרק שמירת מצוות היא הקריטריון לגיור, כמוה כקביעה שהציונות לא שינתה דבר בתפישת הזהות היהודית. אבל אם הזהות היהודית היא דתית במהותה, הרי היהודים לא זכאים כלל למדינה, שהרי אין בעולמנו? (פרט לקריית הוותיקן הסמלית?) מדינות דת אלא רק מדינות לאום.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.03.11

ynet

ראש אגף הכשרות הארצי ברבנות, הרב יעקב סבג פנה אל עיריית ירושלים בדרישה להכשיר את פסטיבל טעמים שעתיד להתקיים בעיר, כי זה מכשיר את הציבור.

זה לא רק "מכשיל את הציבור" (במרכאות) אלא זה גורם לכך שכסף לא יוזרם למשגיחי כשרות, כמה נורא.

10.03.11

mynet

הקולנוע בהיכל התרבות 'יד שטרית' בטבריה צפוי להתעורר לחיים לאחר שהתושבים החילוניים משוועים לחיי תרבות. מדובר ביוזמה של עיריית טבריה אשר מכירה במצוקת התושבים אשר נאלצים להרחיק לחיפה ולקריות ע"מ להנות מתרבות.. הנציגים החרדים מתנגדים ומאיימים בחרם על המקום.

מאיימים בחרם על בית קולנוע? ממתי חרדים רואים קולנוע.

21.03.11

MEWS1

איל גבאי, מנכ"ל משרד ראש-הממשלה הורה לאשר את הפטור הגורף משירות צבאי לבחורי הישיבות לפיו תלמיד ישיבה בן 22 ומעלה פטור משירות צבאי אם יעשה שירות אזרחי של שנה. כל תלמיד ישיבה בן 28 יהיה פטור מכל שירות, צבאי או אזרחי, מה שיביא להענקת פטור מיידית לכ-12 אלף בחורי ישיבות. יישום הרפורמה החל למרות שהנושא עדיין נדון בבג"ץ, מאחר שהבג"ץ לא הוציא צו מניעה בנושא.

22.03.11

ynet‏, ynet‏, הארץ, nrg

מליאת הכנסת אישרה את "חוק הג'ובים", שקידמה יהדות התורה. לפי החוק, ראש העיר ירושלים ולראשי ערים גדולות ומאוזנות תקציבית מותר למנות סגן ראש עיר נוסף בשכר. החוק צפוי להטיב בעיקר עם סיעת יהדות התורה שתוכל למנות סגן נוסף מטעמה לראש העיר ירושלים בשכר.

החילוני מטומטם אז החילוני משלם.

25.03.11

ynet

חלק ממוסדות החינוך שפועלים במסגרת האגף לחינוך מוכר שאינו רשמי, שעיקרו הוא החינוך החרדי, פועלים ללא היתרי בנייה ועל פי החוק יש לפעול לסגירתם לאלתר. עם זאת, ועדה מיוחדת שהקים שר החינוך גדעון סער המליצה להשאירם במקומם. בין חברי הועדה הממליצה היו שר הפנים אלי ישי, סגן שר החינוך דאז מאיר פרוש, השר לענייני חברה ומורשת משולם נהרי ועוזרו אריאל דרעי.

נותנים לחתול לשמור על השמנת ולמה מצפים?

28.03.11

גלובס, הארץ, כלכליסט

כתבת סקירה על ההתנהלות המגוחכת של על אל וההימנעות שלה לטוס בשבת ומנגד ההבנה שאל-על לא תוכל להמשיך לא לטוס בשבת ללא הסידור הנוח של חברת הבת סאן דור.

והכל כמובן מפחד הדתיים.

29.03.11

נענע10

בחודש יוני 2010, קבע בית המשפט כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. עוד נקבע כי מראשית שנת 2011 היא לא תיכלל בתקציב המדינה. למרות זאת המדינה מתכננת להמשיך ולממן כ-8500 אברכים מעל גיל 29.

31.03.11

הארץ

חברי המועצה הדתיים בעיריית ירושלים מונעים תמיכה כספית מקבוצת הרוגבי שמשחקת בשבת. חבר המועצה שלמה רוזנשטיין מיהדות התורה אמר שמשחק בשבת יש בו משום עבירה על "מלאכת חורש". כמו כך, מנעו חברי המועצה הדתיים עברת כספים לבית הפתוח בירושלים.

אנו רוצים לראות את שלמה רוזנשטיין חורש את אדמתנו בסגנון רוגבי.

12.04.11

כלכליסט

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה את תוכנית הסינמה סיטי שתוקם על שטח חניון הלאום בכניסה לעיר אבל בהתאם להחלטת העירייה המתחם לא יפעל בשבת.

כניעה מכוערת לעסקנים החרדים שיודעים שהציבור שלהם כלל לא הולך לראות סרטים.

21.04.11

כלכליסט

תקציב המועצות הדתיות בישראל עלה השנה ב־14% לכ־423 מיליון שקל, לעומת 370 מיליון שקל בלבד ב־2010. התקציב נועד לכסות, בין השאר, גירעונות כבדים שאליהם נקלעו כמה מהמועצות בשנים האחרונות והוא ממומן ע"י משלם המסים והעיריות. ככול שהאוכלוסייה חזקה יותר מבחינה כלכלית כך אחוז ההשתתפות של האוכלוסייה גדל במימון המועצות.

גזל וגנבה לאור היום. מי שרוצה שרותי דת, שיתכבד לפתוח את הארנק. צדיק באמונתו יחיה, אז שידע לשלם עליה.

27.04.11

nrg

אטיאס מש"ס הודיע שסיעתו להצבעה במליאה את הצעת החוק לסבסוד משכנתאות בפריפריה, זאת על אף התנגדות הממשלה. אם החוק לא יתקבל הסיעות החרדיות מאיימות במשבר קואליציוני על רקע נושא הדיור.

נחמיה שטרסלר מבקר את מעשיו של אטיאס (הארץ): "הנה הגיון הברזל של אטיאס: ביום שבו נגיד בנק ישראל מכריז על העלאה אפקטיבית של הריבית על המשכנתה, כדי לצנן את השוק, בא אטיאס בצעד הפוך בתכלית, שתוצאתו: חימום השוק... כי הרי ברור, שברגע שיחולקו סובסידיות הביקוש לדירות יעלה ומחירן ינסוק...יהיה מיעוט שיקבל את הסובסידיה וייהנה ממנה במקצת. ברור שמיעוט זה יהיה מי שבמשפחתו שמונה ילדים והכנסתו נמוכה. לא צריך לציין, שהוא גם יהיה חובש כיפה שחורה. במקרה, כמובן."

28.04.11

nrg

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) פנה אל מנהלי ערוץ 1, ערוץ 2 וערוץ 10 בבקשה שלא להעביר מחר בשידור חי את טקס הכלולות של קייט מידלטון עם הנסיך ויליאם בגלל "חשבון דמים שיש לנו עם בריטניה".

יבוא יום וזה יהיה לגיטימי לשר בישראל למנוע לשדר/לפרסם תכנים במדיה. מזכיר משטרים מפחידים מן העבר.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.03.11

mynet

בהרצליה פועל רב בשם שלום בריל. הוא הזמין חבורת נערים לשמוע הרצאות שלו והם שמו כיפה שחורה וממררים את החיים של הסובבים אותם בבית הספר ובבית.

11.03.11

הארץ

תוכנית המופעלת על ידי תנועת "מבראשית", שהוקמה על ידי הרב מוטי אלון נקראת "מסע ישראלי". חלק ממשתתפי "מסע ישראלי", הדגשים על יהדות וציונות נראו כהטפה דתית מתמשכת ששמה את היהדות מעל הדמוקרטיה.

ראו את הבלוג של נרדי גרין, רב חילוני המשתייך לזרם ההומניסטי ביהדות.

20.03.11

הארץ

כתבת תסקיר על מאבקם של תושבי כפר יונה בניסיון להקים קריה חרדית בניגוד לרצון התושבים. כמו כן, מסופר על מפגש של מספר מטי מאבק כנגד התחרדות.

31.03.11

דה-מרקר

עו"ד תאופיק ס. ג'בארין הגיש עתירה כנגד הקמת עיר חרדית העיר חריש-קציר. העתירה מייצג 100 עותרים המתנגדים להקמת העיר חריש-קציר במתכונתה הנוכחית. העתירה שהגיש ג'בארין חושפת התנהלות תמוהה של הוועדה המיוחדת שהתמנתה כדי לפתח את העיר. בעתירה נטען כי הוועדה מתנהלת בחוסר שקיפות ובחשאיות, בישיבות סגורות ומבלי שתפרסם את פרוטוקולי הישיבות שלה ואת זהות חבריה, בוועדה חברים שבעה אנשי ציבור חרדים, שפועלים לקידום מהיר של התכנית, שמונו כחברים במועצה מקומית חריש-קציר על ידי שר הפנים, אף שאין כמעט חרדים בישובים קציר-וחריש. ראש המועצה ניסים דהן איים אפילו להכניס אנשים לכלא כדי להגשים את "חלום העיר החרדית".

03.04.11

וואלה!

פרופ' ארנון סופר, ראש קתרדת חייקין לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה מזהיר מפני החלשות הדמוקרטיה עקב ריבוי חרדים במדינת ישראל.

14.04.11

גלובס

העיתון החרדי "משפחה", בשיתוף עם ארגון ההחזרה בתשובה "הידברות", קוראים למשפחות חרדיות לארח משפחות חילונית לסדר פסח על מנת להחזירם בתשובה. בהנחיות למשפחות מוצע להנחות את הילדים שאם החילונים מתנהגים באופן לא ראוי, אזי "יש לרחם עליהם". כן מודגש כי משפחות חרדיות שאחד מילדיהן מגלה נטיות לצאת בשאלה, צריכות להימנע מלארח.

אנו מרחמים על כל חילוני שחושב להגיע למשפחה חרדית כזו ובאופן הזה.

22.04.11

הארץ

חילונים שנפגעים מניסיונות השלטות של גורמים חרדיים ודתיים הקימו את "פורום השכונות הארצי לשמירה על צביון החיים החילוני". בין נושאי המאבק: גרעינים תורניים, בתי חב"ד, קהילות ברסלביות או עמותות חרדיות שונות שפועלות כדי להחזיר בתשובה ולהביא לשינוי אורח החיים החופשי המקובל בסביבה. בין הישובים נמצאים: חיפה, ירושלים, רמת אביב, רחובות, רמת השרון, כפר ורדים, רמות השבים וכפר יונה. בשבועות האחרונים התווספו אליה גם פעילים מתל מונד, ממודיעין, מבית חשמונאי ומכפר נטר.

גלעד פדבה (ynet): "לא להפסיד את השכונות למחזירים בתשובה"

24.04.11

הארץ

תושבי נווה שאנן בחיפה מתאגדים כנגד ניסיון השלטות חרדי. התושבים מספרים על הקמת בית הספר אושרה בשבועות האחרונים על ידי וועדה מקומית בהליך מזורז ולא תקין, מבלי שהובא הדבר לידיעתם. כמו כן, הם מלינים על כך שלצורך הקמתו נעקרו כ-30 עצים עתיקים בחורשה הסמוכה. התושבים מנעו בגופם את המשך הפגיעה בשטח.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - סאגת תורת המלך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.03.11

nrg

חתן פרס ישראל יהודה באואר מנתח את הספר "תורת המלך" ואת השפעתו המסוכנת: "תורת המלך" היא ניסיון לכפות פירושים קיצוניים ביותר על כלל המאמינים. גם האיסלאם הרדיקלי נוקט באותן שיטות ממש... בעוד האנטישמיות האיסלאמית הרצחנית היא חובקת עולם, גלובלית, ולכן מסוכנת בלא כל השוואה. אולם עקרונית, האחת היא תמונת ראי של השנייה. הספר כתוב במיטב הסגנון הרבני; הוא מבוסס על שלל מקורות, מהתנ"ך (מעט מאוד), הגמרא, פוסקים ראשונים ואחרונים, הרמב"ם, הרמב"ן ושולחן ערוך.. יש להודות: בדת היהודית כפי שהיא התפתחה במשך אלפי שנים אכן ישנו גם יסוד זה של שאיפה לרצח המונים..."

חילוניים, עד מתי תעמוד לכם ה'זכות' להיקרא "תנוקות שנשבו" ע"י החרדים. לאחר ש'זכות' זו תפוג (והיא תפוג) תחזו בספר דומה והפעם הוא יהיה עליכם!


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.11

ynet, הארץ, וואלה!

מחאה כנגד הופעה בהפרדה מלאה בין נשים לגברים, בהיכל התרבות: כ-40 פעילים מישראל חופשית הפגינו ליד היכל התרבות בתל אביב, לקראת הופעתו של הזמר יניב בן משיח כי קוימה ההפרדה בין נשים לגברים.

קראו את מאמרה של ליטל לוין (הארץ) "עזרת הנשים של היכל התרבות": "המקום" - במובן של בורא עולם - זכה לכבוד גדול בערב הזה. אבל "המקום" שהוא בית לתרבות בליבה של העיר החילונית חולל בידי הקדושה...

04.03.11

ynet, וואלה!, הארץ

בירושלים היו שני גני ילדים עם חצר משותפת. גן אחד חרדי והשני חילוני. העירייה החליטה להפריד את הגנים בגדר וביריעה כחולה. סגן ראש עיריית ירושלים, יצחק פינדרוס מיהדות התורה תומך במהלך וגם חלק מההורים בגן החרדי. בגן החילוני מזועזעים מההפרדה וטוענים שעושים פה גטו.

בוקר טוב ל"חילונים" יפי הנפש שלא מכירים את הצד השני אבל מאוד רוצים להכיר אותו. הנה הכרתם.

07.03.11

הארץ

דיינים, בית דין רבני באשקלון, לקחו את ילדה של אישה שברחה מבעלה עקב אלימות קשה שהופנתה כנגדה, ומסרו אתו לבעלה כי היא הפרה התחייבות. בתגובה לפניית "הארץ" נמסר מהנהלת בתי הדין כי "לבית הדין נודע שהאב נהג באלימות כלפי האם, (אבל) עדיין שמועות אלה לא נבדקו". יש לציין כי האב הורחק בעבר בצו של בית משפט מהבית בגלל האלימות שלו.

07.03.11

גלי צה"ל

לרגל יום האישה, מפרסמים בגלי צה"ל שרק חמישה אחוזים מהחברות במועצות הדתיות הן נשים. חברת המועצה הדתית בנס ציונה, פנינה זיו, מספרת על כך שלפני שנבחרה למועצה, ראש העיר איים בפרוק המועצה הדתית בגללה.

וראש העיר עדיין בתפקידו? נשים, אתן חצי מאוכלוסיה, תפילו אותו.

10.03.11

גלי צה"ל

עיריית בני ברק החליטה לנעול את שעריה בפני ילדי העובדים הזרים ומבקשי המקלט - כך נקבע ע"י משרד החינוך. בעיריית בני ברק מבקשים מהפליטים שיציגו מסמכים שלא קיימים אם הם רוצים שילדיהם ילמדו במוסדות החינוך.

10.03.11

קשת

משגיח כשרות סרב להעניק למסעדה תעודת כשרות כי מנהל המסעדה מעסיק יהודי מוצא אתיופי למרות שאין שום ספק ביהדותו. המשגיח טוען שיש ספק למרות שהוצגו לו כל האישורים.

11.03.11

mynet

מכתב רבנים שיצא נגד רמת הצניעות במגן דוד אדום, גרם לירידה במספר המתנדבים לארגון. עקב כך, החליטה ההנהלה להגביר את המאמצים לפייס את החרדים ולהוכיח להם שהם "צנועים" ולכן ארגנה מסיבת פורים ללא נשים.

במקום לשלב חרדים בחברה הבריאה והנורמאלית, נכנעים לתכתיבים מפלים ומכוערים. מה יקרה אם חרדי יצטרך להשתתף בהצלת אישה? אם הוא יגיד שהוא אינו נוגע בה, האם גם אז ייכנעו לדרישותיו?

17.03.11

וואלה!

ברחבי הארץ ב-17.03 מציינים את "יום העגונה". מטרתו של היום היא להציף לתודעה הציבורית את בעיית מסורבות הגט בישראל ואין לו כל קשר למונח ה'עגינות' ההלכתי המכוון לאישה שבעלה נעלם ולא ידוע עלה בגורלו.

20.03.11

נענע10, ynet

אלברט חלול, צעיר ערבי מהכפר גוש חלב, טוען כי נפל קורבן להתעללות, יהודים דתיים ששמעו את קולו ביער עין זיתים. לפי תלונתו הוא נדקר בחלקי גופו על ידי "הם החנו את המכוניות וזרקו עלינו רימוני הלם, חברים שלי ברחו".

סליחה אבל לפי האורתודוקסיה, ערבי אינו יכול להעיד ולכן מה שהוא סיפר כאן לא קביל. שהערבי יביא עדים יהודים כשרים שראו שהוא חטף מכות ואז, אולי, נאמין לו.

20.03.11

וואלה!, קשת

בעיצומה של קריאת מגילת אסתר, שהמסר שלה מבחינת התודעה החרדית, להרוג את העמלק ואת כל מתנגדי התורה, רקדו ופזזו חברי הכנסת החרדיים: אייכלר ומוזס לקול השירה: "בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים".

ירון ידען מגיב: זו אינה רק שירה אלא אידיאולוגיה רעיונית מקדמת דנא: "הנציגים [החרדים] בכנסת הם "שתדלנים" [לוביסטים] שלנו [ולמרות היותם חברי כנסת] אין בכך כל הכרה בקיומו של מוסד זה ששמו "בית המחוקקים" (ציטוט של הרב חיים שאול קרליץ מחשובי הרבנים של הציבור הליטאי). המצב כל כך אבסורדי שבמקום שנאכוף תכנית חינוך הומניסטית לכל, הדתיים מצליחים להחדיר חינוך פונדמנטליסטי לחינוך החילוני: פוסט שכתבתי "בא אחיך במרמה".

30.03.11

גלי צה"ל, וואלה!

רבני ירושלים כפו על מארגני האירוע בפסטיבל הטעמים מטעם העירייה: לא יימכר אלכוהול בדוכנים ולא יושמע קול של אישה בהופעות ובמערכות ההגברה. בתמורה לכך, החרדים לא יפגינו במתחם הפסטיבל. ההפגנות גרמו נזק רב לבעלי הדוכנים: "הם חתכו לנו חוטי חשמל, גרמו נזק למכשירים וזרקו חיתולים מלאי צואה לכל מתחם המזון. זו פגיעה משמעותית בפרנסה: למרות הניקיונות הריח הנוראי נשאר ומבריח אנשים". אחד המוכרים התלונן שהמשטרה לא פינתה מלכתחילה את המפגינים החרדיים.

נותנים לחרדים המפגינים פרסים.

13.04.11

וואלה!

בבני ברק יוצאים כנגד מה שהחרדים הקיצוניים מוגדרים כ"נשים לא צנועות". לאחרונה פורסמה קריקטורה המציגה את ה"לא צנועות" כחיות ודבר זה הוא נדבך נוסף לשרשרת התנכלויות לחנויות לבגדי נשים בערים בני ברק, ירושלים ובית שמש, שכוללות איומים, השמצות, הפגנות וניפוץ של חלונות ראווה, שמאחוריהם עומדים גורמים קיצוניים הרואים בבגדים שנמכרים בהן כבלתי צנועים.

מי שחושב שברך של אישה היא דבר מגרה, ראוי שילך לראות פסיכיאטר.

21.04.11

וואלה!

חרדים הוציאו כרזות כנגד רשת חנויות חרדית בשם "יש" כי הרשת מעסיקה ערבים שלטענת החרים "מתחילים עם" יהודיות. מאחורי הכרזות עומר כנראה ארגון ארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש), וראש הארגון מספר על בחורה חרדית שעזבה את ביתה על מנת לגור עם ערבי.

אם לא ייכלאו את הבנות החרדיות בכלובים, אולי הן לא ירגישו צורך לפרוץ גדרות ולבחון גבולות.

28.04.11

הארץ

רב העיר צפת שמואל אליהו קיבל פרס באירוע ב"מגן כנס רמלה", שהוענק לו על ידי שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, "על פועלו, מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי בארץ ישראל". הכנס, מייסודה של תנועת הימין הדתי קוממיות, התקיים תחת הכותרת "אדמות הלאום או אדמות כל אזרחיה".

וכך, במדינת ישראל 2011, אדם שקרא להפלות גויים, רק כי הם גויים, מקבל פרס מידו של שר מדע בישראל. ההתדרדרות הגרועה עוד לפנינו.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרעות הקברים ביפו ובברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.03.11

נענע10

כמה עשרות חרדים ניסו לחסום את כביש מספר 1 והבעירו פחי אשפה, סמוך לרחוב שבטי בכניסה לירושלים במחאה על מעצרם של שמונה חרדים בהפגנות שנערכו היום בשל קיומן של חפירות ארכאולוגיות ברחבי הארץ. בכתב האישום כנגד העצורים מתוארים גם הביטויים הקשים שבהם השתמשו החרדים נגד המאבטחים בבית החולים. בין היתר הם קראו לעברם: "נאצים", "תמותו" ו"תחטפו סרטן במוח".

יש זמן להתפרע. המדינה משלמת.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - הונאת ענק בכוללים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.11

ynet, נענע10

משרד החינוך ערך ביקורות בישיבות ברחבי הארץ וגילה כי חלה ירידה ניכרת במספר תלמידי הישיבות. גורמים במשרד החינוך מסרו כי עלה חשד שכמה ישיבות דיווחו על נוכחות תלמידים באופן פיקטיבי, על מנת לקבל מימון שלא כדין.

משרד החינוך על האברכים מצהיר "לא נשלם לרמאים" (ynet). אתר חופש תומך ומציע להגדיל ולעשות מי שרוצה ללמוד תורה שיעשה את זה על חשבונו ולא על חשבון הקופה הציבורית. רמאות זו רמאות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - רבנים תומכים בקצב שאנס

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

20.03.11

nrg

הח"כים ניסים זאב ודוד אזולאי מש"ס תומכים במתן חנינה לקצב האנס וזאת למרות שבזמן מתן דבריהם עדיין לא נפסק העונש. הם מתרצים זאת בכך שלא לפגוע במוסד הנשיאות.

מוסד הנשיאות לא נפגע. מי שנפגע הן הנאנסות.

22.03.11

ynet

הנשיא לשעבר משה קצב החליט שלא להתפלל הבוקר בבית הכנסת ולכן הוא החליט להתפלל בביתו. לביתו בקריית מלאכי הגיעו אחיו וחבריו כדי להתפלל עמו לפני שייצא לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שייתן הבוקר את גזר דינו לאחר שהורשע באונס ועבירות מין.

קצב התפרץ לעבר השופט ובכה (קשת) ולכן למתפלל קצב נזכיר מה אומרת ההלכה: "אפילו ידע בעצמו ששקר העידו עליו כך הוא מתודה: ואחר שמתודה משקין אותו קורט של לבונה בכוס של יין כדי שתטרף דעתו עליו וישתכר ואחר כך יהרג במיתה שהוא חייב בה" (הלכות סנהדרין - פרק שלשה עשר). יאללה קצב - לכלא.

22.03.11

גלי צה"ל

מספר רבנים מהציבור הדתי לאומי הודיעו שלפי דעתם הנשיא לשעבר, משה קצב, זכאי. למרות החלטת בית המשפט שלחו הרבנים לקצב מכתב תמיכה, בו כתבו: "חזק ואמץ על עמידתך הבלתי מתפשרת על האמת". על המכתב חתומים בין היתר הרב צבי טאו והרב שלמה אבינר. הרב אבינר הסביר את התמיכה בקצב, בשיעור עם תלמידי ישיבתו. "כשיהודים שופטים על פי משפטי הגויים זהו חילול השם".

כשיהודים שופטים על פי ההלכה זהו חילול האנושיות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.03.11

וואלה!

הוועדה לזכויות הילד פנתה למבקר המדינה והתלוננה שהמשטרה אינה אוכפת את תופעת נישואי הבוסר בהם קטינים מתחתנים עם קטינים או בוגרים מתחתנים עם קטינים.

הנה דוגמה לנישואי בוסר שמערכו לאחרונה ופורסמו בתקשורת (nrg): משפחתו של הרב משה הירש ממאה שערים תחתן את הנכדה בת ה-17.5 עם בחור ישיבה בן 15.5.

02.03.11

נענע10

אמם של הילדים שעברו התעללות בכת של אליאור חן עשויה להשתחרר בקרוב, אם ינוכה לה שליש מהמאסר. לאחר שחרורה, היא מתכוונת להלחם על משמורת. ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד, מזהיר שאם היא תקבל משמורת היא תוכל לקבל לידה את הכספים שנפסקו לילדים עקב ההתעללות.

הרצחת וגם ירשת?

10.03.11

mynet

משפחה שנסעה בשבת על ציר משה סנה באשדוד טוענת שחרדים זרקו עליהם אבנים כי נסעו בשבת. בגלל מקרה זה ומספר מקרים דומים אחרים יתגברו בסוף השבוע השיטור המשולב והביטחון העירוני באשדוד את הסיורים בציר כביש משה סנה במזרח העיר. "זה יכול היה להיגמר באסון גדול", אמר נהג שמכוניתו ניזוקה.

15.03.11

נענע10, ynet‏, גלי צה"ל, ynet‏, nrg

בשכונת ויז'ניץ בחיפה, שבעה נערים חילוניים בני 12 עד 14 הותקפו ע"י המון חרדים שהונהג ע"י רב. החרדים כלאו את הנערים במחסן, קשרו אותם, והמשיכו להכות אותם ולהתעלל בהם זמן רב. תת ניצב רוני עטיה, אמר כי "מדובר במעשה נפשע, של חבורת עבריינים בריונים, שבצורה ברוטלית ואכזרית תוקפת ילדים, על לא עוול בכפם".

אחד החרדים שהתראיין לכתבה ב-נענע10, צוטט כשהוא אמור שהם צריכים להגן על עצמם. ממה? משבעה נערים שבאים לשחק? עוד מסתבר שאחד התוקפים הוא נכדו בן ה-16 של סגן שר החינוך, הרב מנחם אליעזר (לייזר) מוזס מ"יהדות התורה" (nrg).

17.03.11

הארץ

איש העסקים היהודי-צרפתי צבי עמר חשוד במעילה והלבנת הון וזאת לפי שלטונות מרסיי שבצרפת. עמר הוא הבעלים של 50% מתחנת הרדיו של ש"ס "קול ברמה", ונחשב מקורב מאוד ליו"ר המפלגה, אלי ישי. שמו של עמר נקשר גם בפרשת רצח סבוכה.

24.03.11

וואלה!

תשעה עובדים בכירים במנהל החינוך החרדי בעיריית ירושלים חשודים כי מסרו דיווחים כוזבים על שעות העבודה שלהם בעירייה. בעקבות זאת, איימו חלק מחברי המועצה החרדים במשבר קואליציוני.

25.03.11

הארץ

עסקנים בעיר החרדית מודיעין עילית השיאו השבוע ילדה בת 13, כ"תיקון" לכך שהחלה לצאת עם נער בן 16. הוריה החליטו לחתן אותה כי היא התרועעה עם בנים, דבר בלתי מקובל בחברה החרדית. המשטרה, שפתחה בחקירה, בחשד לבעילה אסורה ולנישואים בניגוד לחוק. תחנת בנימין, בראשות סנ"צ יורם אקוע, ביקשה מבית המשפט צו מניעה לחתונה. באותו מעמד הובהר להורים שאסור להם להשיא את בתם.

27.03.11

דה-מרקר

בנו של רב מאזור ירושלים נתפס בנתב"ג, כשניסה להבריח ארצה שתי מזוודות מלאות בשיער אדם עבור הכנת פאה - במשקל מסחרי כולל של 10 ק"ג.

29.03.11

וואלה!, ynet‏, ynet, נענע10, NEWS1, הארץ

נתפסו שלושה חסידיו של אבו חצירא ומעצרם הוארך לאחר שנחשדו בפרסום פשקווילים כנגד איפרגן.

30.03.11

ynet

בית משפט בניו-ג'רזי הרשיע את הרב של קהילת יהודי סוריה בניו-יורק, שאול קצין, בהלבנת כספי תרומות של קרן צדקה דתית. ביולי 2009 המשטרה עצרה 43 איש, בהם רבנים ויהודים מקהילת המתפללים של בית הכנסת אושן פרקווי בברוקלין. תמונות הרבנים וראשי הקהילה העצורים כיסו את עמודי השער של עיתוני ניו-יורק וניו-ג'רזי, והסבו לקהילה בושה גדולה.

31.03.11

NEWS1

ילד חרדי מאופקים "נעלם" בשנת 2008, לאחר שבית המשפט העליון הורה לאמו להחזירו לידי אביו הנוצרי בבלגיה. הפרשה נחשפה בפסק דין של בית המשפט העליון. בני הזוג - יהודייה מישראל ונוצרי מבלגיה - התחתנו בשנת 1998, ושנה לאחר מכן נולד בנם. הם התגרשו בשנת 2004, ובית המשפט בבלגיה קבע שנה מאוחר יותר שהילד יתגורר עם אביו בבלגיה. בתחילת 2006 הגיעה האם עם הילד ארצה, ללא הסכמת האב, אשר ביקש להחזירו לידיו על-פי אמנת האג. בנתיים, כאמור הילד נעלם, לפי טענת אמו.

ממש פלא פלאים. כיצד ילד יכול להעלם? אולי קוראים לו דני-דין?

06.04.11

ynet

המשטרה עצרה רב משכונת בית וגן בירושלים, המשמש כיועץ לזוגות צעירים וכמדריך כלות, בחשד לביצוע מעשים מגונים בכלה טרייה שביקשה את עצתו. פרקליטו של הרב טען מנגד שהרב לא ביצע את המיוחס לו והכלה העלילה על הרב לאחר שספרה לו דברים אינטימיים וחששה שהוא יגלה את הדברים.

10.04.11

הארץ, ynet

עובד חברה קדישא הספרדית, תושב חיפה בן 60 ועוד אדם בן 40 נעצרו על ידי מפלג הונאה במחוז הצפוני במשטרה, בחשד לסחר בחלקות קבורה והלבנת הון. על פי החשד, העובד גבה כספים עבור חלקות קבורה, והכספים הועברו למכר העובד בחנות דגים. בידי העובד נמצא מאגר של חלקות קבורה בו החזיק ועל פי החשד מכר אותם למשפחות תמורת סכומי כסף.

11.04.11

ynet

אב שהורשע בביצוע מעשים מגונים ומעשה סדום בבתו הבכורה ונשלח למאסר של 15 שנה, החל בסדרת תביעות כנגד נגד שכניה של בתו בגין הוצאת דיבה וצירף את פסק הדין הפלילי שבגינו הורשע ולכן הנתבעים נחשפו לראשונה לעבירות המיניות שבוצעו. הבת בקשה מבית המשפט למנוע את הגשת התביעות ונענתה בחיוב. עו"ד פרידמן הסבירה "התובעת ובני משפחתה הם מהמגזר החרדי, בו הפצת המעשים המיניים בבת הבכורה פוגעת בה מאוד...".

12.04.11

ynet

הרב העוסק בקבלה חשוד שביצע מעשה מגונה ומעשה סדום באישה שבאה לקבל את עזרתו בנושא יחסיה עם בעלה. בסוף איים עליה שאם תספר על כך לבעלה, ידאג להרוס את חייה ואמר: "טוב שזה קרה איתי, אחרת היית בוגדת בבעלך עם גבר אחר עוד כמה חודשים".

חוזה עתידות הרב הזה...

13.04.11

ynet

חרדים יידו אבנים על ניידת משטרה שהוזעקה לשכונת מאה שערים בירושלים, בעקבות סכסוך שכנים. באירוע לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לניידת.

כל ישראל חברים?

13.04.11

ynet

אדם חילק בשר שלא ראוי למאכל אדם במסגרת גמ"ח (גמילות חסדים) לקראת חג הפסח. לאחר המקרה תוגברה האכיפה באזורים בעיר, בהן מתבצעת מצוות גמח"ים המונית. ד"ר חדד: "יש בימים אלו חלוקה מוגברת של בשר... גם אם הכמות אינה גדולה הסכנה היא ממשית: מבשר כזה בנאדם בוגר יכול לחטוף קלקול קיבה קשה. תינוק או קשיש יכול למות".

זה כלל לא משנה אם לאנשים אין כסף לקנות אוכל עבור הפסח, העיקר שהבית לא יכיל חמץ...

14.04.11

נענע10

מתנחלים מיצהר יידו אבנים ושרפו מכונית של ערבים בשבת. בין המשתתפים בפעולה צולם גם רב ישיבת "עוד יוסף חי" יצחק שפירא. לטענת המתנחלים מותר לחלל שבת עקב עימותים עם הגויים.

עתה אמור, התורה היא לא רק קרדום לחפור בה, אלא גם גפרור להצית בו ובשבת.

15.04.11

ynet

הרב גבריאל בידני בן ה-47 נאשם בעבירה של תקיפה מינית לכאורה של אישה בזמן טיסה מתל אביב לניו-יורק. על פי החשד, הרב, שישב ליד האישה הושיט ידו אל מתחת לשמיכה של המתלוננת, הניח אותה על מפשעתה, ומישש. לאחר שהאישה התנגדה תחב לכאורה שוב את ידו מתחת לשמיכתה, והפעם מישש את החזה שלה.

אולי הוא חלם חלומות זימה?

17.04.11

נענע10

יצחק חנוכה, תלמיד ישיבת הרב עמוס גואטה בנתניה, הורשע ברצח בכוונת תחילה של דוד מנישרוב בן ה-24 שלמד והתגורר עמו. אבי בנאיים ויצחק חנוכה רצחו את דוד מנישרוב בשל סכסוך שנתגלע בניהם לאחר שהנרצח הכניס טלוויזיה לישיבה. הרוצחים הכו אותו נמרצות, דקרו אותו עשרות פעמים בכל אברי גופו וגרמו לו 39 דקירות ו-51 חתכים, תוך שהם צועקים לעברו שלא יעלוב ברב עמוס.

נוער איכות, שופרא דה שופרא.

18.04.11

ynet

חמישה עצים נשרפו ברחוב אנג'ל בתל אביב. במשטרה חושדים בפירומן אך בשירותי הכיבוי לא שוללים את האפשרות שאחד העצים התלקח כתוצאה ממדורת ביעור חמץ. שכן שהיה עד לשרפה סיפר: "בכל שנה שורפים פה חמץ... משפחה של חרדים שגרה בבניין שורפת חמץ בחצר בכל שנה. יש פה בלוני גזים, ומדובר בחצר קטנה ביותר".

אולי זה גם וגם, בעור חמץ בשילוב עם פירומן.

22.04.11

NEWS1‏, ynet, וואלה!, נענע10

יוסף אליהו שטרית, בן 40 משילה, האשם בגין ביצוע מעשים מגונים בקטינות. הפרקליטות מאשימה את שטרית כי הוא נהג ללטף את רגליהן של ילדות, הצעירות שבהן כבנות 3, לשם סיפוקו המיני.

לפי ההלכה, אילו הוא היה בועל את התינוקות בנות השלוש, הוא היה יוצא פטור מעונש. ועוד לפי ההלכה, זו מצווה עבורו לשאת את האנוסות שלו.

26.04.11

nrg

שני תלמידי ישיבה נעצרו בחשד לתקיפה של מספר בני מיעוטים וגרימת חבלה בגופם בשכונת בית ישראל בירושלים על רקע הרצח של בן יוסף (בניו) לבנת בן 24 מירושלים, אחיינה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת. החשודים הכחישו את המיוחס להם.

29.04.11

הארץ, כלכליסט

משה זוסמן, בן 31 מבני ברק, מי שנחשב למיידוף החרדי, הוסגר אתמול לישראל מארצות הברית, לאחר שהיה מבוקש על ידי המשטרה בחשד להונאה במיליוני שקלים. על פי החשד, זוסמן לקח מאנשים מבני ברק כספים והעביר אותם כך שאנשים חשבו שהם עושים הרבה כסף אולם בפועל הם לא הרוויחו דבר. לאחר שההונאה התגלתה, ברח זוסמן לארה"ב ורצה להסתתר שם.

29.04.11

הארץ

עלה חשד לפיו שר הדתות יעקב מרגי קיבל כספים שלא כדין מכספי הפנסיה ומשכורת מכספי הציבור במהלך 8 שנים שהצטרפו לכדי 1.2 מיליון שקלים הודות לפרשנות חריגה, שהעניק לחוק איש ש"ס משה שמעוני. בתנועה למען איכות השלטון בדקו את המסמכים ומצאו כי הפנסיה של השר מרגי אכן ניתנה שלא כדין. בכירים במשרד הדתות אמרו ל"הארץ" כי הלשכה המשפטית במשרד מסרה להם חוות דעת המאשרת את תקינות הפנסיה של השר, אך סירבו לחשוף אותה כי רק מעט מן האנשים מסוגלים להבין אותה.

אנו באמת לא מבינים כיצד נותנים לחתול לשמור על השמנת, בעצם, אנו מבינים היטב את הפוליטיקה המכוערת.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.03.11

נענע10, ynet

הרב דב וולפא, ראש "המטה העולמי להצלת העם והארץ", מחב"ד קורא למתנחלים לירות בחזרה על חיילי צה"ל: "הצבא החליט להילחם בעם ישראל, בארץ ישראל. אז כאשר באים יהודים או ערבים בחוות גלעד להרוס בתים והם יורים כדורי גומי, צריך לירות עליהם בחזרה כדורי גומי. אם הם באים לתת מכות, צריך לתת להם בחזרה מכות".

אחרי הרעש התקשורתי הוא כמובן נבהל וטען שלא לכך הוא התכוון (נענע10) אבל כל מי ששכל בראשו מבין את מה שהוא אמר. מארגון "ברית חושך לגרש" נמסר: "לרב וולפא אנו מציעים להגר לאיראן או סוריה, שם הוא ימצא שותפים לשנאתו כלפי מדינת ישראל".

08.03.11

ynet

צעיר ממאה שערים נכנס לחנות דגים והשתמש במסור וקטע לעצמו את ידו הימנית - והסביר שעשה זאת בגלל שלא יכול היה יותר לשלוט בעצמו. מבדיקה התברר שהצעיר ככל הנראה מעורער בנפשו ובעבר ניסה לשים קץ לחייו.

10.03.11

ynet

הרב אליקים לבנון, המשמש כרב היישוב אלון מורה וכרב האזורי לשומרון, טוען כי הנשיא לשעבר משה קצב נענש על כך שלא פעל כנשיא נגד תוכנית ההתנתקות ולא בגלל מעשי האונס שלו. הוא עוד הגדיל לעשות והשווה בין קצב לפרעה.

ורבנים שנתפסים בקלקלתם, האם גם הם נענשים בגלל תוכנית כזו או אחרת? אין בושה לרב הזה?

18.03.11

הארץ

יוסי שריד במאמר משעשע על ההבלים בביקורי קברים.

18.03.11

וואלה!

פסק הלכה של מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף, אומר שלאישה אסור להתחפש בפורים לגבר, ולגבר אסור להתחפש לאישה.

מי לובש את השמלה בביתו של הרב?

19.03.11

קשת

הרב דוד פיינשטיין מארה"ב, אחד הפוסקים החשובים בעולם החרדי, פסק שאסור לשלוח משלוח מנות לחילונים כי הוא לא יגיד את ברכת המזון.

מתי יצא פסק הלכה שאסור למכור מזון לחילוניים מאותו הטעם? עניין של זמן.

22.03.11

ynet

האדמו"ר מרחמסטריווקא, רבי דוד טברסקי בירושלים, אמר במהלך "טיש" שנערך לרגל חג הפורים שרעידת האדמה ביפן היא עונש על כך שמוחזקים שם חרדים שחשודים שסחר בסמים: "היפנים לא מבינים למה הם מקבלים מכה אחר מכה וזה לא נגמר. אם הם רוצים שייפסק הדבר, עליהם לשחרר מיידית את שני הבחורים הכלואים בבית הסוהר שלהם, ואז יראו ישועה"

והחרדים לא מתו ברעידת האדמה? איזה מזל.

24.03.11

גלי צה"ל

מספר רבנים הוציאו היתר הלכתי לתלמידיהם לצלם בשבת עימותים עם הפלסטינים.

כשזה משרת את המטרה שלהם אז מותר....

03.04.11

ynet

רב העיר צפת, שמואל אליהו, רוצה לחדש את "קורבן הפסח" ולעשותו בהר הבית.

הרב אמנון בזק מתנגד לדברים הללו (ynet) אבל לא אומר את הדבר הפשוט והאחראי שהמעשה הזה הוא פשוט עבודת אלילים.

05.04.11

ynet

שר הפנים, אלי ישי, הזמין את השופט ריצ'רד גולדסטון לבקר בישראל ללא התייעצות בגורמים המקצועיים. בכירים בירושלים אמרו על כך: "הוא פעל לא רק בפזיזות רבה, אלא הזיק לכל העניין. ישי לא מבין בדברים האלה. הוא הרי לא קרא בדיוק את המאמר - הוא פעל לא ברשות ולא בסמכות. הוא שר הפנים, ועם כל הכבוד, שיתעסק בזה. הוא לא מבין כלום בתחום הזה".

גם גולדסטון עצמו כועס על ישי (הארץ): "הוא אינו יודע אנגלית והוציא את דבריי מהקשרם". חבל שישי, שר הפנים מציג את ישראל באור נלעג.

10.04.11

ynet

"בד"ץ העדה החרדית" נשאל ע"י תחקירני ynetעל נושא כשרות האקונומיקה ומתברר כי אין צורך בכשרות מיוחדת לפסח על חומרי ניקוי כאקונומיקה. הבד"ץ הוסיף כי הציבור רוצה את החותמת ולכן המפעלים פונים אליהם בדרישה לשים את הכיתוב "כשר לפסח".

ועל כך נאמר ע"י מורנו ורבנו הנביא והמשיח שלום חנוך: "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם".

12.04.11

הארץ

שירלי מרדר שאושפזה במצב אנוש בשל פגיעה קשה בכבד עקב נטילת נורופן השתחררה מבית החולים בילינסון בפתח תקווה ואמרה: "תודה לאלוהים שנתן לי עוד הזדמנות לחיות". והוסיפה "מודה לכל הציבור שתמך בי והתפלל לשלומי ולכלי התקשורת - שבזכותם כל כך הרבה אנשים רצו לעזור ותמכו במשפחה שלי".

מה היה מצבה אילו היא לא הייתה פונה לרופאים ובמקום זאת פונה לאלוהים שלה שיעזור לה?

12.04.11

נענע10

עמותת יוזמ"ה פנתה למספר בתי כנסת בבקשה לקיים אצלם טקס עליה לתורה לנערים אוטיסטים אך "מבחינת ההגדר ההלכתי הם מוגדרים שוטים ופטורים ממצוות", הסביר יובל ניומן ראש עמותת יוזמ"ה את הסירוב שקיבלו.

שוטה הוא מי שחושב שאוטיסט הוא שוטה.

13.04.11

הארץ

היום לפני 19 שנה, חסידי חב"ד עשו מסיבה כי האמינו שהרבי מלובביץ' הוא המשיח והוא יחיה לנצח והוא יבוא אליהם אך בפועל הוא ששכב באותה עת על מיטת חוליו בברוקלין שבניו יורק. עוזי בנזימן כתב ב"הארץ": "המציאות טפחה על פניהם. רק לכאורה... כאשר הציפייה אינה מתממשת, מחפשים החסידים הסברים לכך שתוחלתם נכזבה. הם מגלים סיבות אובייקטיביות כאילו, מתאימים את אמונתם הקודמת לגרסה המעודכנת - למעשה הם יוצרים דת חדשה - ודבקים בה במשנה להט".

הבל הבלים הכל הבל. הבל שממומן ע"י מדינת ישראל.

14.04.11

וואלה!

קבוצה של כ-30 חיילים דתיים וחרדים פנתה אל שר הביטחון בדרישה לספק להם מים מינרלים לפסח כי הם חוששים מהמצאות חמץ במים. אחד החיילים סיפר "פנינו לבקש מים מינרלים למשך החג, זה לא מצא חן בעיניהם כל כך. חשבו שאנחנו משוגעים".

אנו פונים לשר הביטחון שידאג שייתנו גם לפרות ברפתות מים מינרליים (הארץ)בפסח אחרת עלול לעבור חמץ בעטיניהן, וגם לקופים בגני החיות (nrg).

16.04.11

הארץ

תמר רותם בכתבתה על "השיגעון שבניקיון לקראת הפסח - זהירות חמץ!" מספרת על טירוף הניקיונות שאוחז בנשים הדתיות-חרדיות לקראת הפסח.

17.04.11

ynet

אסף וול מתבדח על ההתנהגות האורתודוקסית לקראת פסח ומכנה אותה "התנהגות כפתיית תורנית" (כמקום טורדנית): "תודות לחינוך הטורדני שסופגים היהודים הוא משלב רגשות אשם, יחסים מתוחים, הפרעות כפייתיות והמון המון חרדה. האירוע מאפשר לנו, הפסיכיאטרים, הצצה נדירה לתוך סינדרום רחב של תופעות נוירוטיות-תיאולוגיות של קולקטיב פרנואידי."

הקבלה מעניינת בין טירוף דתי למחלת נפש.

18.04.11

וואלה!

כתבה על תופעות הלוואי הלא נעימות של אכילת מצות בפסח.

שכחו את תופעת הלוואי שקשורה בגזים.

18.04.11

קשת, ynet, וואלה!

משטרת ירושלים עיכבה לחקירה את נעם פדרמן סמוך לכניסה להר הבית בחשד כי הגיע למקום להקריב קורבן פסח.

מי רוצה אינתיפאדה 3 ולא קיבל?

21.04.11

mynet

משה חיים, האקס המיתולוגי של פנינה רוזנבלום, התחרד וכעת הוא עוזר לחב"ד ברמת אביב. הוא התחרד לאחר שעולמו חרב עליו לאחר הגרושים שלו מפנינה. בכתבה הוא נשאל "טוענים נגדכם שאנשי חב"ד עושים שטיפת מוח לנוער החילוני" והוא ענה: "רק קומץ טוען כך. אי אפשר לקרוא לזה מיסיונריות, כי זה הבסיס שלנו. זו בחירה של כל נער אם להניח תפילין".

זה הבסיס שלכם? אז אי אפשר לקרוא לזה מיסיונריות? זה גם הבסיס של האסלאם והנצרות, האם הם אינם מיסיונרים גם?

21.04.11

הארץ

אלפי גדיים נשחטו בגלל חג הפסח בשומרון ע"י כת השומרונים. לאחר השחיטה עורם נשרף באש. אלפי ישראלים באו לצפות בשחיטה ולצלם.

אלפי ישראלים ללא צלם אנוש באו לצלם הרג של חיות בגלל אמונות תפלות.

26.04.11

ynet

מהומה פרצה לאחר יציאת חג פסח השני בבני ברק בסמוך למאפייה שמכרה לחם כי מאפיה לא הצליחה לספק את הביקוש והממתינים בתור נדחפו. המאבטח שחש מאוים, ריסס גז מדמיע שפגע בשני אנשים.

אי אפשר להתאפק? כנראה מצות זה דבר לא אכיל.

29.04.11

הארץ

יוסי דייטש, חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה הוא סגן ראש עיר חרדי נוסף בירושלים. יוסי מונה לאחר שבכנסת עבר 'חוק הג'ובים' לפיו עיר בגודלה של ירושלים רשאית להעסיק 8 סגנים בשכר במקום שישה, כפי שהיה עד היום. בכנסת טענו כי החוק קודם במרץ על ידי סיעת יהדות התורה בכנסת, כדי לאפשר את מינויו של סגן נוסף בשכר מסיעתם בעיריית ירושלים.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.11

ynet‏, ynet‏, ynet, הארץ, נענע10

אסון נוראי: ילד בן שלוש נפגע קשה לאחר שיצא מהגן שלו ובעלה של המטפלת בגן (שהם הורים לתשעה ילדים) דרס אותו. במשטרה חוקרים את בעלת הפעוטון בחשד לרשלנות.

הפעוט מת מפצעיו לאחר כמה שעות (ynet, וואלה!, הארץ).

08.03.11

ynet

בבית"ר עילית מת תינוק מפרכוסים לאחר שהוא הובא לטיפול בקופת חולים.

13.03.11

ynet

לאחר הטבח באיתמר שבו נרצחו באכזריות חמשת בני משפחת פוגל מהם שניים ילדים ופעוטה אחת, טוענים משפחת חי ש-"נס גדול" מנע מהם ומכמה מחבריהם להצטרף לרשימת הנרצחים. אמא שלי עד עכשיו לא מעכלת את הנס הזה", אומר משה חי.

נס? באמת?

21.03.11

ynet, נענע10, הארץ, וואלה!, nrg

בני משפחת ברנה מאלעד היו מעורבים בתאונת דרכים קשה בדרך למסיבת פורים. על פי החשד האם נהגה ולא שמה לב שהמשאית שלפניה עצרה והיא התנגשה בה בחוזקה. אחד הילדים לא היה חגור והוא נפצע קשה. האב הגדיר את התאונה כנס גדול: "בכל זאת היה נס גדול", סיפר האב ל-ynet, "כנראה שזה מה שהיה צריך לקרות".

29.03.11

וואלה!

רב צבאי מוכר וידוע בגולן, נמצא בכניסה להתנחלות רבבה ירוי כשבגופו נמצא כדור, ואקדחו האישי נמצא לצדו. בתחילה חשבו כי מדובר בפיגוע וכיוון החקירה היה לאומני, אולם לאחר חקירה של המחלקה לזיהוי פלילי של מחוז ש"י נקבע על ידם בוודאות כי הרב, שהיה בדרכו לביקור אצל בתו, שם קץ לחייו.

משפחתו של הרב טוענת בתוקף שהוא לא התאבד (ynet).

02.04.11

קשת, ynet‏, nrg‏, ynet

אב החזיק את בתו בת השנתיים בחדר מדרגות בקומה החמישית, שמט אותה בטעות מידיו, והיא נפלה דרך פיר המדרגות עד לקומת הקרקע. צוות מד"א נדהם לגלות כי נפצעה רק פציעות קלות. רוב דיירי הבניין הם אנשים דתיים ומסורתיים, והם חושבים שהשגחה עליונה שהצילה את הילדה ממוות בטוח.

חוגגים את מזלה של הילדה אבל שוכחים שכיוון שלבשה מעיל וכובע ופגעה באופניים בקומה השנייה, היא לא נפגעה (ynet). נזכיר שלפני מספר שבועות, מטפס ההרים, אדם פוטר (Adam Potter), נפל מצוק בגובה 300 מטר ונפצע פצעים קלים בלבד (ynet רשת).

03.04.11

ynet

צעיר בן 18, תושב אזור ירושלים, נדרס למוות בכביש 6 על ידי כלי רכב חולף, סמוך למחלף קריית גת, בעת שהיה בדרכו לנתיבות, לתפילות בחצרו של הבאבא סאלי לאחר שיצא מרכבו לבדוק חלק שהתפרק מרכבו.

03.04.11

נענע10, ynet

כלב קטן שרד על הריסות של מבנה שנפגע בצונאמי שפגע בחופי יפן בתחילת חודש מארס, ונסחף אל הים. אתמול הוא חולץ בריא ושלם לאחר שלושה שבועות בים.

05.04.11

קשת

תינוק מבריטניה נולד עם מום בלב כל שבעצם יש לו חצי לב מתפקד. הרופאים חששו שהוא לא ישרוד שבוע אולם כיום הוא ילד בן 7.

06.04.11

ynet

אליהו אקדע, בן 13, נדרס בזמן שרכב על אופניו לביתו ברחובות ע"י נהג שברח לאחר התאונה. התאונה אירעה בצומת הרחובות הרשנזון וטשרניחובסקי, כאשר אליהו שב עם אחיו מטקס הכנסת ספר תורה סמוך לשכונת מגוריו ברחובות, כשהוא רוכב על הכביש.

07.04.11

נענע10

ילדה בת שש נפצעה ממאה שערים נפצעה קשה לאחר שנדרסה ע"י מיניבוס ברחוב אתיופיה בשכונת מאה שערים בירושלים.

08.04.11

ynet, וואלה!

דניאל ויפליך נפגע קשה מירי של טיל שנורה ע"י מחבלים רוצחים מהחמאס (ynet) בעת שנסע לבקר את סבתו. חברו של דניאל אמר "הוא חבר ואדם טוב מאוד - שקט ורגיש. אוהב מאוד ללמוד תורה אבל גם לשחק כדורסל וכדורגל". לאחר חמישה ימים, הרופאים דווחו על חוסר פעילות מוחית (ynet) ולבסוף הוא מת (ynet).

15.04.11

ynet

פעוט בן שנתיים מרחוב חוני המעגל באלעד נפצע בינוני כתוצאה מכוויה מחומר ניקוי בביתו. צוות מד"א ירקון פינה אותו לבית החולים שיבא בתל השומר.

17.04.11

קשת

קשישה תושבת גבעתיים ערכה את בדיקת החמץ לקראת הפסח כשבמהלכה הציתה בלי כוונה את השמיכה שעל המיטה. הדירה נשרפה אולם לאישה לא נגרם נזק פיזי.

18.04.11

קשת

ילד בן 10 מהיישוב החרדי ביתר עילית נכווה בפניו במהלך ביעור חמץ לקראת חג הפסח בגלל קרטון שעף לעברו מהמכל המיועד לשרפת חמץ. מצבו מוגדר קל עד בינוני.

21.04.11

ynet

הפעוט, יוסף אלטר-גרוס, בן 3 נדרס מפגיעת אוטובוס בפינת הרחובות יחזקאל ושמואל הנביא בירושלים. אמו של הפעוט אמרה: "הוא ברח לי מהיד". הרב אליהו פריד, קרוב משפחה ומייסד ארגון "רפואה והצלה": "הם גרים באזור וחיכו לחצות את הכביש במעבר חצייה. הבנו שהילד היה על המדרכה והתכופף לכביש ואז האוטובוס פגע בו. מדובר בילד ממושמע מאוד ובאם אחראית מאוד, לכן מה שקרה לא מובן לנו. אנחנו מבקשים שכל עם ישראל יתפלל לשלומו".

22.04.11

וואלה!

ז'א-ני מיילס, פעוטה אמריקנית, ניצלה מנפילה מגובה ארבע קומות כאשר תיירת בריטית תפסה אותה כאשר הבחינה שהתינוקת עומדת ליפול מהמרפסת.

24.04.11

וואלה!, קשת

בן יוסף (בניו) לבנת בן 24 מירושלים, אחיינה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת, נרצח ע"י פלסטינים כאשר רצה לחדור ללא רשות משלטונות צה"ל ל-"קבר יוסף". בנוסף נפצעו עוד שלושה.

אחיו של הנער בן ה-17 שנפצע בינוני בירי לעבר מתפללים בקבר יוסף בשכם, אמר ל-ynet: "כשהכניסות מתואמות עם הרב לא קורה כלום, הפעם הם נכנסו ללא תיאום, זה היה פשע מצידם. מדובר באקשן עבורם ואלה התוצאות כשמשתוללים" (ynet).

27.04.11

נענע10

הרשויות באריזונה מספרות כי אדם הצליח לשרוד נפילה של מכוניתו לתהום בגרנד קניון. עומקו של הקניון מגיע לכדי קילומטר ו-900 מטרים.

אשרי המאמין. אולי הוא אפילו הניח תפילין כל הדרך למטה.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.03.11

קשת

משרד החינוך תומך בהתחרדות והקצנה של החינוך הדתי ממלכתי מאחר ובמשרד החינוך חוששים שההורים הדתיים יעבירו את ילדיהם לחינוך העצמאי.

נזכיר שמשרד החינוך מממן במיליוני שקלים עמותות לתחרוד, לפיכך אין על מה להתפלא. ימי מדינת ישראל ספורים.

29.03.11

NEWS1

פרופ' עמירם גונן, חוקר החברה החרדית מהאוניברסיטה העברית נציג ג'וינט ישראל: "הכשרה אקדמית לחרדיות וחרדים בנויה על צמצום ניכר בתחומי הלימוד. מספר המקצועות שגברים ונשים אלה לומדים הוא מצומצם מאוד, ומהר מאוד תהיה הצפה בשוק העבודה החרדי ויהיה קשה למצוא עבודה"

אווי, חרדים ילמדו דברים מדעיים ואז יפתח ראשם למחשבות.

11.04.11

וואלה!

ד"ר גבי בוטבול, מי שהיה בין הראשונים להכניס את לימודי האקדמיה למגזר החרדי, מתנגד להענקת מפעל חיים לבתו של עובדיה יוסף, עדינה בר שלום כי לטענתו "היא חתרה תחתינו ולצערי הצליחה וברשעותה גזלה את האישורים שקבלנו להקמת האקדמיה החרדית שעמלנו עליהם שנים רבות בדם ויזע".

12.04.11

ynet

על-פי נתוני משרד החינוך, 91.9 אחוזים מהצעירים החרדים לא זכאים לבגרות. עוד עולה כי 71 אחוז מהחילונים והדתיים שנגשו לבחינות הבגרות קיבלו אותן לאומת 37 אחוז מהחרדים שנגשו לבגרות קיבלו את התעודה בסופו של דבר.

שימו לב לכישלון בחינוך של החברה החרדית, 21 אחוזים מהתלמידים נגשו לבחינה ורק שליש מהם קיבלו את התעודה וזאת לאומת האוכלוסייה החילונית והדתית שבה 90 אחוז נגשו לבחינות ו-71 אחוז קיבלו את התעודה.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.11

גלובס

שר השיכון אריאל אטיאס ובכירים בהתאחדות הקבלנים סיכמו על תוכנית חדשה לפיה יש להעסיק אברכים חרדים בענף הבנייה בשכר של 15 אלף שקל בחודש.

גם חילונים יוכלו לקבל תנאים זהים לאלה של החרדים, או אולי זה נועד רק למי שאין לו שום השכלה להתמודד עם העולם האמיתי?

04.03.11

mynet

ל"ידיעות חיפה" נודע כי ישנם נשים ממשפחות חרדיות, שנקלעו לקשיים כלכליים, חלקן הגדול נשואות ואמהות לילדים, החלו להעניק שירותי ליווי לגברים מאותו המגזר ומשמשות כזונות. אחת הזונות החרדיות מספרת: "מעולם לא האמנתי שאעשה את הדברים האלה, אך כשהגענו בעלי ואני למצב של פת לחם והמראה של הילדים קורע את הלב, את מוכנה לעבור את הגבול בתקווה שהקדוש ברוך הוא יסלח. המזל הגדול שלי שבעלי נמצא הרבה בישיבה וטרוד בלימודים, אז אני לא צריכה להסתכל לו בפנים כשאני חוזרת".

יש אנשים שמוכרים את הגוף ואת הנפש שלהם בתמורה להבטחות ריקות מתוכן על "עולם הבא" ושאר הבלים.

17.03.11

דה-מרקר

דה-מרקר חושף: תקציב המשרד לשירותי דת כמעט הוכפל מאז תחילת 2010: התקציב היה אז 279 מיליון שקל ובעקבות שלושה מהלכים של תוספות תקציב, שהאחרון בהם היה 113 מיליון שקל שהועברו שלשום, הגיע היקפו ל-510 מיליון שקל. התקציב לפיתוח מבני דת גדל פי שבעה מראשית 2010, מ-15 מיליון שקל ל-106 מיליון שקל.

עניים? רעבים? מובטלים? אין בישראל כשזה נוגע לדת.

29.03.11

גלובס, וואלה!, כלכליסט

הבוקר דרש הרב משה גפני (יהדות התורה) יו"ר וועדת הכספים של הכנסת מהממונה על השכר באוצר אילן לוין תוספות שכר לרבנים הנאמדות בעשרות אלפי שקלים. "אווירת ההפקרות בתחום השכר במגזר הציבורי פתחה את התיאבון גם של הרבנים שצפויים לקבל תוספות שכר משמעותיות בתמיכה של גפני".

ניצן הורוביץ אמר על כך: תיקון חוק שירותי הדת היהודיים עבר אמש בגנבה (כלכליסט).

27.04.11

כלכליסט

ברשת טיב טעם דיווחו על עליה במכירות מוצרי החמץ. המכירות זינקו ב־22% לעומת השנה שעברה, ואילו מכירות הבירה קפצו ב־33% לעומת אשתקד. בשקלול הבירה צמחו מכירות החמץ ב־27% לעומת הפסח הקודם. "זה גידול פנומנלי מבחינתנו", אמר מנהל המכירות של הרשת עמית זאב.

מתי יבינו בציבור בדתי שכפיה של מנהגים דתיים משניאה את הדת?


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.04.11

הארץ

עזרא זוהר הקים את הארגון החרדי הראשון למען בעלי חיים, "בחמלה" (ראשי תיבות של 'חרדים מתגייסים למען החיות'), שבינתיים מונה חברים מעטים. הוא מתכוון להלחם בתופעת פרוות השטריימלים

04.04.11

וואלה!

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר תקף את תופעת המקובלים וה"באבות": "אלו דברים של הבל שאין בו ממש, אין בו לא קדושה ולא טהרה, אלא דברי הבל ואחיזת עיניים". הדברים נאמרו בתכנית בתחנת הרדיו החרדית "קול חי", שעסקה במקובל הרב ניר בן ארצי.

אתר חופש אומר זאת שנים ובחינם.

06.04.11

NEWS1

סקר החברתי לשנת 2009 שפרסם הלמ"ס מגלה: רוב הציבור היהודי (64%) מעוניין בפתיחה של מקומות בילוי בשבת (מסעדות, קולנוע, פאבים), 62% מהאוכלוסיה היהודית בישראל תומכים בקיום אירועי ספורט בשבת ו-53% בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. 80% חושבים שלדת יש השפעה חזקה על החיים במדינת ישראל.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.04.11

הארץ

הד"ר ברגר, מהמכון לאבולוציה אנושית באוניברסיטת וויווטרסרנד ביוהנסבורג, פרסם מאמר על חוליה נוספת שהתגלתה בהתפתחות האבולוציונית של האדם.

21.04.11

כלכליסט

"בלדד השוחי" עונה לשאלתו של קורא "איך התפתחו איברים מורכבים כמו העין?".

באתר חופש ניתן למצוא מידע נוסף.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי