אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 115: ינואר-פברואר 2011

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

דב הלברטל, מומחה למשפט עברי, דורש להפריד את הדת מהמדינה וטוען שאם לא תתקיים הפרדה, זהו מתכון להרס החברה בארץ.

ראש עיריית אלעד, אמר ל"יתד נאמן": "חייבים להתרחב בערים חילוניות ולבנות שכונות חרדיות גדולות. זה הדבר הכי זמין והכי קל. אנחנו צריכים להיכנס ליישובים חילוניים, לפתוח שם ישיבות ולהקים שכונות חרדיות גדולות."

הרב שלמה אבינר, שחתם על מכתב התמיכה בקצב: "גם יהודים ששופטים על פי משפטי הגויים זה נקרא ערכאות של גויים... ובמקרה שלנו בכלל: שופט אחד היה גוי, ערבי נוצרי, אז זה בכלל ערכאות של גויים לגמרי."

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני, יובל, יוסף ג., לאה, מוטי, מיכאל, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קוי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.01.11

גלובס, וואלה!

בג"ץ קבע שההפרדה בקווי האוטובוס תוכל להתקיים כל עוד היא נעשית מרצונם החופשי של הנוסעים וללא שימוש באלימות. בפועל, לא התערבו השופטים בוועדה שהוקמה לבחינת הנושא.

השופטים היו צריכים לבטל את תוקף הועדה הזו ולשלוח את העוסקים בהפרדה לכל הרוחות. קראו את הבלוג: חותמת כשרות על נבלה (קפה דה-מרקר).

06.01.11

ynet

אריאנה מלמד במאמרה "ממתינים לרוזה פארקס החרדית": "בניגוד לכבוד השופט ג'ובראן, לא הייתי רוצה שפסק הדין בבג"ץ יביא לסובלנות ולקירוב לבבות, אלא דווקא להיפך: שהוא יביא למחשבה מחודשת... מחשבה שממנה תצא סרבנית-הדלת-האחורית הראשונה, רוזה פארקס החרדית שתגיד, ככה אי אפשר יותר... עד שרוזה הזאת תקום, צפויות לנשים חרדיות רק עוד ועוד חוויות של דיכוי מתוך החברה שלהן, גם באישור בג"ץ".

10.01.11

ynet

בגלל פסיקת בג"ץ, לפיה יש לאפשר קווי הפרדה על בסיס מיני בהסכמה, צפויה הפעלה של 12 עד 15 קווי הפרדה חדשים - תוספת של כ-25% ל-63 קווים הפעילים כבר כיום. כך מעריכים בעמותת חדו"ש, לחופש דת ושוויון.

06.02.11

קשת

כתבת תחקיר של קשת מספרת על קווי אוטובוס שחרדים מרבים לנסוע בהם והם עוברים רק בשכונות חרדיות. מחיר הנסיעה בהם זול עד כ-70 אחוזים מאותה נסיעה בקו רגיל.

לצערינו כתבה כמעט זהה שודרה שנה חצי לפני שידור כתבה זו בנענע10 אבל דבר לא השתנה.


כפייה וחקיקה דתית - הגיור בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.01.11

ynet, וואלה!, ישראל NOW

החרדיים הפיצו מודעות בהן מכונה הרב הראשי לישראל שלמה עמאר "אפיקורס", זאת בשל ההערכה הרווחת כי הוועדה שהקים לבחינת גיורי צה"ל תאשר לבסוף את הגיורים. אנשי הרב עמאר לא נשארו חייבים ואמרו: "רבנים ליטאיים מגיירים נשים גויות על בסיס כספי באופן קבוע".

מי שמשרת בצבא הוא הרבה יותר יהודי וישראלי מכל החרדים שלא.

13.01.11

הארץ

הרב הראשי שלמה עמאר כנראה שלא יאשרר באופן גורף את אלפי הגיורים הצבאיים הנמצאים במחלוקת בגלל לחצים מהמחנה החרדי.

האם הרב הראשי מפחד מהפשקווילים שהוצאו נגדו?

15.01.11

וואלה!, נענע10, ynet, גלי צה"ל, וואלה!, הארץ

אנשי חצרו של מנהיג הזרם החרדי-הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב כנראה תלו פשקווילים כנגד אישור הגרים הצהליים ואיימו כל מי שיתן יד להכשרתם של גיורי צה"ל כי הוא "מחרים עצמו לנצח מהיהדות החרדית".

16.01.11

ynet

המדינה אישרה את כל הגיורים של צה"ל לאחר שהרב הראשי שלמה עמאר אימץ את פסיקת הרב עובדיה יוסף.

עמותת חופש כבר קבעה ממזמן את מה שכל בעל דעת יודע, שכל הגיורים הצהליים כשרים. בשביל מה משלמים לרבנים כאלה?

17.01.11

nrg

בש"ס מודאגים מהתגובה הליטאית לאישור הגיורים הצה"לים ומגבירים את האבטחה סביב ביתו של הרב עובדיה יוסף בירושלים בעקבות המתקפה חסרת התקדים עליו מצד גדולי הרבנים הליטאים.

האם יש ממה לחשוש? הרי הליטאים הם חרדים ולא יעזו לפגוע ברב. חרדים בכלל לא נוקטים באלימות. האם כולם הרי אנשי שלום, כולם טובי לב ונופת צופים.

18.02.11

ynet,‏ ynet

בכירי הרבנים בציבור החרדי קוראים למועצות הדתיות ולקהילות יהודיות בחו"ל שלא לרשום לנישואים את מי שהתגיירו בצבא, מפני שהם אינם יהודים.

מייסד מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר מגיב לנושא: "השימוש הציני בחייהם של אנשים, על מנת לסגור חשבונות פוליטיים - אינו מוסרי ומנוגד להלכה מפורשת, האוסרת להונות את הגר"... נאלץ לחזור ולמצוא את הפיתרון במסלול המשפטי, דרך הבג"ץ שהגשנו" (ynet).

21.02.11

הארץ

בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, התקפל בגלל לחץ הרבנים הליטאים וצמצם את ההכשר הגורף שנתן לגיורי החיילים בצה"ל. בתמורה לכך, עצרות מחאה כנגד עובדיה בוטלו.

בני דורון במאמרו "ברית הזיגזוגיות": "נראה שרגשי הנחיתות אל מול הפוסקים האשכנזים טבועים כל-כך עמוק בזהותם של אנשי ש"ס, עד שהם אינם מעיזים לעורר את חמתם של הפוסקים האשכנזים אפילו כשלצידם פוסק ברמתו של הרב עובדיה יוסף" (ynet).


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.01.11

nrg,‏ ynet, וואלה!

35 ארגונים מכל קצוות הקשת התאגדו לארגון אחד "פורום חובת השירות" וחברו יחד להקמת פורום משותף שחבריו ייצאו למסע אלונקות מחאתי מהבקו"ם בתל השומר ועד לירושלים. מטרתם להגדיל את כמות המשרתים בצה"ל ולהחזירו להיות צבא העם.

השינוי הקוסמטי היחיד: מתייחס למה שהממשלה קוראת שירות אזרחי "בטחוני". בפועל מדובר בשנת התנדבות בנושאי חרום אזרחיים כמו מד"א, שיטור קהילתי או שירות בתי הסוהר. על פי ההצעה המקורית אברכים נשואים בלי ילדים היו חייבים בשרות אזרחי בתחומי חרום עד גיל 24 ורווקים עד גיל 26. מעל גיל זה יכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים, למשל בעמותות חרדיות. על פי ההצעה החדשה גם רווקים וגם נשואים ללא ילדים ידרשו לעשות שירות אזרחי בחרום עד גיל 26, ורק מעליו יוכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים.

09.01.11

כלכליסט

השר לשירותי דת יעקב מרגי הציע להגדיל את תקציבן של מועצות שנקלעו לגירעון. התיקון של מרגי לא הובא לישיבת הממשלה השבועית הפומבית. במקום, הוא הופץ בין השרים - אלו לא הסתייגו, וההצעה נכנסה לתוקף. לפי הצעתו, המדינה תתגבר את תקציבן של המועצות הדתיות שנקלעו לגירעון של מיליוני שקלים והדבר יחייב את הרשויות המקומיות גם כן להגדיל, באופן יחסי, את סכום ההשתתפות שלהן בתקצובן של אותן מועצות.

כן, כך עובדים בממשל מתוקן, 5 מיליון שקלים נזרקו למועצות דתיות בהינף יד.

10.01.11

ynet

בפני ועדת השרים לענייני חקיקה אמורה לדון בהצעת החוק של ח"כ רונית תירוש, לפיה שעון החורף בישראל ייכנס לתוקפו מדי שנה לא לפני 10 באוקטובר. משרד ראש הממשלה הבהיר לתירוש כי אם ההצעה תובא לאישור היום - היא תיפול. במקום זאת, הבטיחו לה "ועדה מיוחדת שתבחן את הנושא". תירוש טוענת: "אחרי שלושה חודשים של ישיבות הם אמרו לי שאי אפשר, כי הרב עובדיה אמר שלא".

10.01.11

nrg

למרות הצהרות גרנדיוזיות של בנימין נתניהו לקדם גיוס חרדים, נתונים שהגיעו לידי מעריב עולה כי מספר תלמידי הישיבות המשתמטים משירות בעקבות הסדר "תורתם אומנותם" הגיע בשנת 2010 לשיא של כל הזמנים: זינוק של 5,000 אברכים שקיבלו פטור משירות צבאי בשנה החולפת, לעומת הממוצע השנתי - 3,400 תלמידי ישיבות בלבד. בחמש השנים האחרונות גדל מספר החרדים שאינם מתגייסים ב-37%: ב-2005 עמד מספר המכריזים על "תורתם אומנותם" על 41 אלף, בעוד אשתקד כבר זינק הנתון ל-62,500.

אנו בהלם, לפי כלכליסט, על פי הצפי, יעמוד מספר המתגייסים בשנת 2015 על 4,800-2,400 לצבא. "כל כך הרבה" (במרכאות) חרדים ייתגייסו?

14.01.11

הארץ

בתי הדין הרבניים מרחיבים את סמכויותיהם לדון גם בנישואים אזרחיים זאת, למרות פסיקה מכוננת של בג"ץ, שלפיה כאשר מדובר בנישואים אזרחיים ("נישואי קפריסין"), יידונו כל העניינים הכרוכים בגירושין רק בערכאה אזרחית - ולא בבית דין רבני ה"מתכחש לגילויים הרכושיים של סטטוס הנישואים".

שיפסיקו לדחוף את האף...

15.01.11

נענע10, נענע10

דב גיל הר עם גדעון רייכר חושפים את ההתנהלות הקלוקלת של חברה קדישא. לפי החשיפה יש אצל חברה קדישא מקומות מוגדרים לקבורה אזרחית אבל משום מה בנו עליהם בתי עסק ומי שרוצה לקבור בארון לא מורשה למרות ההצהרות שכל אחד יכול לבחור כיצד להיקבר.

24.01.11

mynet

צינור מים התפוצץ ביום שבת בשכונת קריית משה בטבריה ותושבי השכונה הזעיקו פקחים לטפל בבעיה. על מנת להגיע לצינור הפגום, היה על הפקחים להזיז רכב שבעלו הוא אדם דתי. בעל הרכב הדתי לא הסכים שיזיזו את רכבו עד צאת השבת ודבר זה מנע תיקון התקלה.

יש לנו המון מים לבזבז, ישראל מתייבשת? מי אמר?

24.01.11

mynet

פרויקט הסינמה סיטי בירושלים זכה השבוע לאישורה של הוועדה המקומית. סגן ראש העירייה, יצחק פינדרוס התנגד לפרויקט כי החרדים בכללותם מתנגדים לבתי קולנוע וחבר המועצה אלישע פלג התנגד גם היא כי הבטיחו לחרדים שהמתחם יהיה סגור בשבת.

רק בישראל! מתחם שהחרדים לא יעשו בו שימוש ייסגר בשבת בלחץ החרדים. מה אכפת לחרדים שבית קולנוע מקרין סרטים בשבת אם ממלא החרדים לא רואים סרטים בקולנוע?

25.01.11

mynet

השירות הווטרינארי בירושלים ביקש לצאת במבצע סירוס ועיקור של אלף חתולים מידי שנה. לצורך כך נדרש תקציב מהעירייה והחרדים חברי המועצה מיהדות התורה אברהם פיינר, יעקב הלפרין וישראל קלרמן טענו במשך למעלה מארבעים דקות כי הם לא יאשרו את הקצאת הסכום שכן מדובר ב"התערבות במעשי הבריאה".

גם טיפולי פוריות הם התערבות במעשי הבריאה", הלא כן?

30.01.11

ynet

אסף וול לוקח את הנעשה במצריים כראי לחברה הישראלית ההולכת ומתחרדת.

03.02.11

הארץ

במשרד החקלאות מבקשים להטיל קנסות על אנשים אשר מתעללים בבעלי חיים מבלי להגיע לבית משפט ובכך להקל על ההליך הביורוקרטי אולם ח"כ מקלב מבקש לוודא כי התקנות החדשות לא יאפשר להטיל קנסות גם על מי שיחזיק בתרנגול לקראת יום כיפור.

אנו לא שוכחים גם את אכזריות החרדים בנושא השטריימל העשוי מפרוות שועלים אשר עורם נפשט בעודם בחיים.

04.02.11

nrg

הרבנות אוסרת על המתעמלת המצליחה ביותר בתולדות הריתמיקה הישראלי, אירה ריסנזון להשתתף בתחרות פתיחת העונה בהדר-יוסף בעקבות תהליך הגיור שלה. בהתאחדות חוששים כי ריסנזון לא תופיע בגראנפרי מוסקבה בעוד שבועיים, המתקיים בשבת, וכן בתחרויות אחרות בשבת בארץ ובחו"ל. את תגובת ריסנזון לא ניתן היה להשיג.

אל תגיבי, ריסנזון, אבל כאשר הרבנות להרוס לך את הקריירה, תוכלי להאשים רק את עצמך.

08.02.11

nrg

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) מציע הצעת חוק לפיה אחוזים מכלל השירים המושמעים בתחנות הרדיו יהיו חייבים להיות "בעלי טקסטים ותכנים יהודיים". בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב :"מסגרת 'יום הזהות היהודית' הנה הזדמנות נפלאה לעגן מגמה זו בחקיקה - לא בכפייה, אלא בעידוד יוצרים ועורכי מוזיקה להגביר את המודעות למוזיקה יהודית".

בחקיקה ולא בכפיה? הרי זוהי כפיה ממדרגה ראשונה. בקרוב, זמרות ימחקו מהפלייליסט (קראו עוד ב-ynet, קשת).

17.02.11

ynet

הרב יוסף שלום אלישיב, והרבנים נסים קרליץ, חיים קנייבסקי, אהרון לייב שטיינמן, האדמו"רים מצאנז ומערלוי, ואחרים קוראים לציבור החרדי שיש להיזהר מהתנדבות במגן דוד אדום שמביאה לידי "איסורים חמורים" אפילו אם זאת לצורך הצלת נפשות. עוד מפריע לרבנים שאין במד"א רב.

בשביל מה צריך רב במד"א? שיקבל ג'וב ושיגיד ששרפות הן בגלל חילול שבת.

23.02.11

mynet

תושבי ירושלים החילוניים מתכננים מאבק כנגד כוונת העירייה לסגור את הסינמה סיטי בשבת בלחץ החרדים. בחודשים הקרובים יקיימו הפעילים הקרנות המוניות של סרטים בערבי שבת תחת כיפת השמיים, בדומה למה שעשו בעבר תושבי שכונת קריית יובל.

חרדים לא רואים קולנוע, מה אכפת להם?

24.02.11

mynet

חרדים בירושלים מאיימים על הסטודנטים אשר נוסעים בשבת למקומות הבילוי בהסעות מאורגנות. "מי שייסע בהסעות הללו - דמו בראשו" אומרים החרדים.

25.02.11

הארץ

הממשלה מתכננת הענקת פטור מלא משירות לכ-10,000 תלמידי ישיבות חרדים, שקיבלו עד היום דחיית שירות כמי ש"תורתם אומנותם". גורמים בצה"ל וגם כמה חברי כנסת מהאופוזיציה כי הרפורמה בעייתית ובפועל תביא לשחרורם המוקדם מדי של חרדים רבים מחובת שירות משמעותי, בצה"ל או בשירות האזרחי.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.01.11

גלובס

אתר החדשות למגזר החרדי "לדעת" דווח כי חרדים המשתייכם לחסידות ויז'ניץ רכשו בחשאי כ-70 יחידות דיור בעפולה, במטרה להשתלט על השכונה החילונית ולהפוך אותה חרדית והעובדה כי הדירות מיועדות לאוכלוסיה החרדית הוסתרה מהמוכרים.

חרדים יקרים, מתי נראה עוד כתבה בסדרה, "מדוע שונאים אותנו?" שם תגוללו את כל ה"סיבות" האפשריות למעט הנכונות.

28.01.11

וואלה!, דה-מרקר

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר: "ניהלתי משא ומתן עם ראשי רשויות, וראיתי את החשש שלהם מפני כניסת אוכלוסייה חרדית שיכולה לשנות את המפה הפוליטית בעיר. חלקם אף דרשו באופן ישיר וברור שוחד פוליטי". ראש עיריית אלעד, אמר ל"יתד נאמן" בעניין זה: "חייבים להתרחב בערים חילוניות ולבנות שכונות חרדיות גדולות. זה הדבר הכי זמין והכי קל. אנחנו צריכים להיכנס ליישובים חילוניים, לפתוח שם ישיבות ולהקים שכונות חרדיות גדולות".

חילונים, ראו הוזהרתם.

04.02.11

כלכליסט

גד הרן חושף את פעולותיו של השר אריאל אטיאס שמעידות על כך שמשרד השיכון מאמץ מדיניות בנייה מפלה לטובת המיגזר החרדי. מכרזי בניה שלמים נחסמים לציבור החילוני ומוגדרים "רק לבעלי אורח חיים דתי" ובד בבד המכרזים הפתוחים מעדיפים משפחות עם הרבה ילדים.

07.02.11

mynet

בית חב"ד בנס ציונה מתכוון "להעביר קורסים ללימוד היהדות לציבור בעל השכלה, לאנשי עסקים ולבעלי מקצועות חופשיים, המעוניינים להכיר את עולם התורה" בקורסים דמויי אקדמיה.

ניסיונות תחרוד במסווה של "קורסים אקדמיים".

20.02.11

mynet

תושבים בנהריה התלוננו על מטרד רועש לעיריית נהריה: השמעת שירי שבת, בעלי גוון דתי, לפני כניסת השבת, באמצעות רמקולים רבי עוצמה. מהעירייה נמסר: "נהריה היא עיר סובלנית בדרך כלל, גם לדתיים וגם לחילונים. מדובר בפנייה קטנונית".

מעניין האם תלונה כנגד השמעת שירים דקה אחרי כניסת השבת ע"י חילוניים בעוצמה גדולה גם היא תסווג ע"י העירייה כ"פנייה קטנונית"?

21.02.11

הארץ

נסיון השתלטות ברחובות נעצר: פסק דין שניתן בשבוע שעבר בבית המשפט לעניינים מנהליים בפתח תקווה, ביטל את כוונת העירייה להקצות קרקע לבניית מקווה במעוז החילוניות בעיר - שדרות ח"ן. אורי בן צבי, יו"ר ועד הפעולה של שדרות ח"ן והאזור: "היה פה ניסיון לתקוע טריז במקום שלפי הסטטוס קוו הרחובותי - הוא לא חרדי".

אבירה גולן מספרת לנו מדוע פסק דין זה כה חשוב, במאמרה "ביטול הקמת מקווה ברחובות: לא דתי-חילוני, אזרחי" (הארץ).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - סאגת תורת המלך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.02.11

הארץ, וואלה!

משטרת ישראל הוציאה צו מעצר לרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומבכירי רבני הציונות הדתית לאחר שהוא סירב להגיע לחקירה לה זומן בשל תמיכתו בספר "תורת המלך".

יוסי שריד מגיב לנושא ב-הארץ במאמרו "דעת תורה" - אין חיה כזאת.

11.02.11

nrg

נגד הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף הוצא צו מהמשטרה. צו המעצר הוצא לאחר מספר חודשים שבהם הוא סירב להתייצב לחקירה במשטרה לאור תמיכתו בספר "תורת מלך - הלכות הריגת גוי".

16.02.11

ynet, הארץ, nrg

חברי כנסת הגישו הצעת "חוק דב ליאור". לפי ההצעה תנתן חסינות מפני אחריות פלילית לרבנים בגין חיבורים הלכתיים שפרסמו, או בשל דעה שהביעו בעניינים הנוגעים ל"תורת ישראל". את ההצעה גיבש ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), ואליו הצטרפו, בין היתר, יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) וח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד).

אם ההצעה תתקבל, אנו הולכים עוד צעד לאבדון, לקראת מדינת הלכה שבה שולטים רבנים. קראו בנושא גם את דבריו של איתמר הנדלמן סמית במאמרו "לכבוש את לב החרדים" (הארץ).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.11

וואלה!

הרב עובדיה יוסף מבקש למנוע מיואב ללום, חושף פרשת האפליה נגד בנות ספרדיות בעמנואל, לפנות לבג"ץ נגד מקרי אפליה נוספים כי לדעתו פניה לבג"ץ זה " חילול השם".

השם של מי? של בכירי ש"ס שנדבקים לאשכנזיים?

05.01.11

ישראל NOW

רב, מהקהילה החרדית בארה"ב, הגיע לביקור משפחתי בבית שמש. הוא ביקש להיכנס לבית הכנסת המקומי אך מתפללים מבית מנעו את כניסתו למקום כי "אין כניסה לאשכנזים".

09.01.11

נענע10, הארץ

בעוד כחודש וחצי יופיע בהיכל הזמר הדתי יניב בן משיח, ובהופעתו תתקיים הפרדה בין גברים לנשים - הגברים ישבו באולם והנשים ביציע תחת עיניהם הפקוחה של משגיחים "שומרי צניעות". זו פעם ראשונה שיתקיים אירוע עם הפרדה כזו בהיכל התרבות בתל אביב.

רחלי מלק-בודה דווקא מרוצה מההפרדה השובניסטית וטוענת שלא ניתן לקבוע לחרדים מהי בחירה חופשית (ynet) אבל היא איננה מבינה שעצם הנוכחות של "שומרי צניעות" גברתניים, אין כאן שום בחירה חופשית. לגבי הטענה של הזמר עצמו, לפיה ביציע המקומות הכי טובים - זה עלבון לאינטליגנציה.

14.01.11

הארץ

דייני בית הדין הרבני בחיפה התירו לגבר לשאת אישה נוספת על זו הקיימת מאחר והקיימת לקתה באירוע מוחי בלידה ואין סיכוי ממשי שתחזור לתפקד.

תחליפו גבר לאישה ואישה לגבר, נראה לכם?!

26.01.11

וואלה!

ארגון בשם 'להב"ה' יחלק תעודות כשרות לעסקים שלא יעסיקו ערבים. בתעודה נרמז באופן ברור שכל הערבים הם אוייבים.

02.02.11

הארץ

החרדים הספרדים מופלים ומודרים מבניינים אשר גרים בהם חרדים אשכנזים ואחרי שנים שהיו צריכים לעבור ועדות סלקציה כדי לקנות דירה ליד האשכנזים, הם החליטו - בעידודה של ש"ס - להקים קבוצת רכישה וקנו שטח בעיר, להקים עליו בניינים משלהם.

07.02.11

ynet

העיתונאי והפובליציסט החרדי, הרב ישראל אייכלר, חוזר אל משכן הכנסת לחצי קדנציה עקב הסכם רוטציה בינו לבין פרוש. בעבר אמר אייכלר על ישראל "מדינת אויב", "אסון לאומי היסטורי", "משטר רשע" ו"גטו עברי", שהלוחמים החילונים נגד שמירת השבת בקניון רמת אביב הם "נאצים".

וכיום הוא אומר שהוא יילחם בגזענות וברדיפת החרדים. קרי, הוא ילחם בחילונים שממנים את החרדים.

10.02.11

גלובס, גלי צה"ל, וואלה!

הרב אברהם יוסף הוציא פסק הלכה לפיו אסור לנשים ללמד תלמידים (בנים) מכיתה ד', כיתה שבה רובם עוברים בגיל 8 לגיל 9.

קרוב לוודאי שהוא מסתמך כל זה: כן גדולה שבא עליה קטן מבן תשע שנים ולמטה--כתובתה מאתיים, כאילו לא נבעלה כלל: שביאת בן תשע שנים ויום אחד, ביאה; פחות מזה, אין ביאתו ביאה (ספר נשים -- הלכות אישות -- פרק יא -- פסוק/ים ה).

13.02.11

וואלה!

20 ילדות חרדיות מירושלים בגילאי תיכון לא הגיעו ללימודים כבר חמישה חודשים, מאז פתיחת שנת הלימודים. כמו בערים החרדיות, גם בירושלים רובן ככולן ממוצא ספרדי. הורי התלמידות: "בגלל שאנחנו חרדים ומתמודדים מול מוסדות חינוך חרדיים עצמאיים, אף אחד לא שומר על הזכויות שלנו. הסמינרים עושים מה שבא להם".

18.02.11

הארץ

הצעת חוק ממשלתית, שתעלה להצבעה עשויה לחייב תחייב את אנשי המקצוע שיועסקו בתי הדין הדתיים (בהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומגשרים) להתחייב לפעול על פי עקרונות הדין הדתי בלבד. הדבר עלול להשפיע על החלטות אל מול טובת הילד וכן להדיר חילונים ונשים מתפקדים אלה.

רבקה לוביץ מספרת לנו על הסכנות התמונות בהצעת חוק זו ומקשרת בין היחס של הדת האסלאמית לבין היחס של הדת היהודית-אורתו' (ynet): "ואחד מן הרבנים צעק: "אצלנו זה בדיוק אותו דבר". כמה טוב, חשבתי, שיש לכל הגברים הללו משהו משותף - לדכא נשים, ולפעול בניגוד לעקרונות הצדק והשוויון הנאורים."


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרעות הקברים ביפו ובברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.01.11

ynet

עשרות חרדים מפגינים במתחם אנדרומדה ביפו. לטענתם, יש במתחם קברים יהודיים עתיקים. חלק מהמפגינים קראו לעבר שוטרים שבמתחם "נאצים".

בדיקה מדעית קובעת כי בסמוך לשרידי הגופות נמצאות עצמות חזירים, עובדה שמוכיחה שמדובר בקברים פגאנים (NEWS1, nrg) אבל כנראה שפגאנים מאוד קל לגייר לאחר המוות ובתנאי שזה עולה בקנה אחד עם אינטרסי החרדים.

26.01.11

גלי צה"ל

המהומות והאיומים של החרדים כנגד חברת אלקטרה נושאים פרי: בצעד חריג שיגרה החברה לפני יומיים מסמך הבנות לבית הדין החרדי בבני ברק, והבטיחה "לנהוג בעתיד בכבוד, בזהירות ובהקפדה בנוגע לקברי ישראל".

אנו מזכירים שככול הנראה קבורים שם פגאנים.

14.02.11

בחדרי חרדים

האתר החרדי בחדרי חרדים מגלה שפעילי 'אתרא קדישא' "מחללים קברים", לשון הכתבה, בסמוך למתחם אנדרומדה ועוד הם מספרים שלטענת גורם בכיר שהיה מעורב במשא ומתן בין הארגון לבין היזם הפרטי שבבעלותו מתחם אנדרומדה, אתרא קדישא' באו לראשי הפרויקט ודרשו סכומי עתק, קרוב למיליון שקל: "או שתתנו מיליון שקל ונהיה בשקט - או שנביא את המפגינים ונלחם נגדכם".

20.02.11

ynet

חרדים מתפרעים בגלל קברים ביהוד: עשרה חרדים נעצרו בחשד שהפרו את הסדר בהפגנה נגד חפירות ארכיאולוגיות ביהוד. החפירות במקום נערכות כהכנה להקמת מבנה בשטח.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - הונאת ענק בכוללים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.11

ynet

עמותה בראשות הרב הראשי של גבעתיים, יוסף גליקסברג הפסיקה לקבל את העברת כספי התמיכות מעיריית גבעתיים לאחר שבביקורות שערכה התברר כי אין פעילות במבנה שהועמד לרשות העמותה וגם אברכים שהיו רשומים בעמותה וקבלו מלגות בכלל לא גרים בגבעתיים.

07.02.11

הארץ

משרד החינוך מחמיר את הפיקוח על הישיבות החרדיות בעקבות הפרשה בה התברר כי קבוצת מנהלי מוסדות חרדיים זייפה באופן שיטתי תעודות זהות של תלמידים, במטרה לזכות בתקציבים.

בינתיים החרדים זועקים שרודפים אותם ומכנים זאת "עונת הציד" (nrg, ynet). אם אינכם רוצים ביקורות שמטרתן לחשוף את הרמיה, אל תקבלו תקציבים מלכתחילה.

16.02.11

גלי צה"ל

למרות ששר החינוך, גדעון סהר, הבטיח להגביר את הפיקוח על החינוך החרדי, אך נראה כי מאז - דבר לא נעשה. שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חידוש לחופש דת ושיוויון מקווה שהעדר הפיקוח אינו נובע מהתנגדות החרדים לפיקוח ושואל: "מה יש לחינוך החרדי להסתיר? את התשובה לזה צריכים לגלות הפקחים".

לא נשכח את תשובת הפרקליטות לבג"ץ בעניין החוק הפוטר מוסדות לימוד לבנים במגזר החרדי מלימודי הליבה: "הישיבות הקטנות הן בלוז אורח החיים הייחודי של החברה החרדית". לטענת המדינה, דגם הישיבה הליטאית משמש "כטריז בפני המודרניות ואיומי ההשכלה" (ynet, נענע10) ולא נשכח את התנהלות המוסדות החרדיים כפי שנחשפו בתוכנית המקור: "מסלול עוקף ליבה: איך נראה שיעור חשבון בבית ספר חרדי?"


פינת הפשיעה והפינה האפלה - רבנים תומכים בקצב שאנס

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

23.02.11

ynet

עשרות רבני הביעו את תמיכתם בנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע באונס. הם שלחו לו אגרת ובה נכתב: "חזק ואמץ על עמידתך הבלתי מתפשרת על האמת - מראש עד סוף", כתבו. בין החותמים על האיגרת: הרב צבי טאו - הנחשב למנהיג הזרם ה"ממלכתי" בציונות הדתית, הרב משה הגר - יו"ר איגוד המכינות הקדם-צבאיות, וראשי ישיבת הר-המור - הנחשבת לספינת הדגל של הציבור המכונה "חרד"לי".

בארגון הנשים הדתיות "קולך" הגיבו: "הרבנים החתומים על המכתב צריכים להבין שכאשר הם מגוננים על מורשע באונס הם נעשים שותפים לדבר עבירה" (ynet). אפרת שפירא-רוזנברג מגיבה גם היא: "מכתב הרבנים הנוכחי מסמן את מותה של הגישה הממלכתית בקרב הגרעין הקשה של הציונות הדתית, ואולי את השלב המשמעותי ביותר בהיטמעותה בתוך הגישה החרדית, ששוללת כל אפשרות לקיומה של מדינה יהודית שאיננה מדינת הלכה שפועלת על פי חוקי התורה" (ynet). הרב שרלו: "מתייצב לימין הנשים הנפגעות" (ynet).

28.02.11

ynet

הרב שלמה אבינר, שחתם על מכתב התמיכה בקצב, הסביר מדוע הוא תומך בקצב. בין הטיעונים שלו ניתן למצוא: אחד השופטים גוי ("אמות המידה של בירור האמת הן לא אמות מידה חמורות כמו שיש אצלנו"), היהודים שופטים בערכאות גויים ("גם יהודים ששופטים על פי משפטי הגויים זה נקרא ערכאות של גויים... ובמקרה שלנו בכלל: שופט אחד היה גוי, ערבי נוצרי, אז זה בכלל ערכאות של גויים לגמרי") וגם השופטים נכנעו לתקשורת.

אבינר זכה לביקורת גדולה על דברים אלה. דקאן מכללת "שערי משפט" אביעד כהן אמר שמדובר "בחילול השם" (וואלה!), אריאנה מלמד כתבה ההתבטאויות מגלות "דפוס חשיבה מסוכן שתכליתו לתקוף כל רעיון גדול, וכל מוסד שהם עמודי היסוד של הדמוקרטיה" (ynet), דב הלברטל (מקורב לאלישיב) מוטרד מאוד (הארץ), אבירמה גולן קראה לאבינר ולשאר הרבנים "מרסקי מדינה" (הארץ), ובשדולת הנשים קיבלו בזעזוע את דבריו של הרב שלמה אבינר (ynet).


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.01.11

ynet,‏ nrg

רב ושלושה ערבים נעצרו בחשד לגניבת עשרות ספרי תורה. לפי החשד, אותו רב ואנשי דת נוספים הזמינו מחברי הכנופייה הערבית עשרות ספרי תורה גנובים, חלקם בעלות של כ-100 אלף שקלים ליחידה. ספרי התורה שופצו ונמכרו מחדש.

כתבה מעוררת כבוד, איזה שיתוף פעולה פורה ומוצלח בין יהודים לערבים.

09.01.11

NEWS1

סגן נשיא בית המשפט מינה מפרק לחברה קדישא ראשון לציון, בעקבות ממצאים חמורים שהעלתה בדיקת רשם התאגידים. בין הממצאים היו מסמכים כוזבים, דוחו"ת פיקטיביים, ניגוד עניניים, התגלה כי אחד ממורשה חתימה הנו חסר הכרה, וגם מאות אלפי שקלים נתנו לבני משפחה שנהלה את העסק.

10.01.11

וואלה!

אלברט מזלתרים אב לשלושה בן 62 מאשדוד, הורשע בעבר בביצוע עבירות מין בנערים ונכלא אבל הוא שב לסורו. על פי כתב האישום, שהוגש לפני כחמישה חודשים, באחד המקרים הוא ליטף את איבר מינו של נער במקרה אחר, הוא פגש באותו נער במקווה בעיר וליטף את פניו, תוך שהוא גורם לו מבוכה. במקרה אחר נוסף הוא פגש בנער בן 17 בבית כנסת בעיר והפושע נעמד מאחוריו וליטף את ישבנו על מכנסיו למרות התנגדות הנער.

10.01.11

נענע10, ynet

תושב אלעד בשנות ה 40 לחייו נעצר בחשד כי ביצע מעשים מגונים בבתה של חברתו לחיים, נערה כבת 14. הוא הקרין לה סרטים פורנוגרפיים וביקש שתחכה אותם וגם הציג לה סרטון בו אמה בקיימת יחסי מי איתו.

אכן דברים מוזרים קוראים בעיר החרדית החדשה.

11.01.11

ynet

ארבעה צעירים בני 15-20 מישוב חרדי במרכז הארץ נעצרו, בחשד להתעללות מינית בנער בן 13. לפי החשד, הנערים ביצעו בנער מעשי סדום ומעשים מגונים בכפייה. העצור הבגיר הודה, ככל הנראה, בחקירתו שביצע מעשים מגונים בקטין ואף הצביע על חשודים אחרים במעשה.

12.01.11

ynet

הרב המקובל מהעמקים הגיב על החשדות המייחסים לו בדבר שלושה מקרים של תקיפה מינית - של שתי נערות ונער שהיו כבני 14 בעת האירועים. לטענתו מדובר בעלילה ויצר נקמה ושאל "אם אני שליח של הקב"ה בדבר הזה, והייתי חוטא בצורה כזו כמו שאמרו עלי, איך יכול להיות שהוא ממשיך לעזור לי?"

אחלה של עזרה שלח לך האלוהים שלך. או שהרב הזה שקרן פושע או שההורים שקרנים ופושעים אלוהים שלו לא דאג לאותו צדיק...

13.01.11

ynet

שני צעירים בני 20 ו-17, חרדים תושבי אלעד, נעצרו בחשד לשרשרת מעשי ההתעללות בחרדים אחרים אשר "הזכירו מעשים של אנטישמים". הבגיר מביניהם, אברהם בסון, הכחיש בחלק מהמקרים את המיוחס לו, אך ביתר הודה כי עשה זאת כנקמה על כך שטענתו, הותקפה אחותו על-ידי חסידים. מעצרו הוארך בשלושה ימים.

יאללה מכות יאללה...

13.01.11

mynet

בעלה של מיכל חזר בתשובה והחל להתעלל בה. הוא ניפץ את כל הדלתות בבית כדי שיוכל להשגיח עליה, גזז את שערות ראשה בכוח, אסר עליה לצאת מהבית ולהיפגש עם חברות או עם כל אדם אחר "ואם לא הייתי עושה מה שביקש, היה משתגע ומרביץ בלי הכרה ובלי הבחנה, בלי שום חשש מלפגוע". מספרת מיכל.

13.01.11

NEWS1

פרשת מרמה של הענקת תארי רבנות כוזבים לאנשי כוחות הביטחון, כדי שיקבלו העלאות שכר: פעיל מכללת "אריאל" בחיפה, אברהם טרופ, הודה בעשר עבירות של סיוע לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וצפוי לשלושה חודשי מאסר בפועל ולשלושה חודשי עבודות שירות.

13.01.11

nrg

עמותת "חסדי שבת" הגישה תביעה נגד הרב הראשי יונה מצגר ונגד נהגו האישי בטענה שהשניים השיגו תרומה של 180 אלף שקל למען העמותה אולם הותירו ברשותם מחצית מהסכום. כאשר התורם גילה שתרומתו לא הגיעה ליעדה כפי שחשב הוא דרש לקבל בחזרה את התרומה, ואז העמותה דרשה מהרב מחד, להחזיר את הכסף ומאידך דרשה העמותה להשאיר את כל התרומה אצלה.

לפי הכתבה, העמותה העבירה ביודעין חצי מהכסף למצגר ורק כאשר התורם גילה מה קרה בפועל (לכאורה) לכסף הוא דרש לקבל אותו בחזרה. משהו מסריח.

16.01.11

נענע10, קשת

בחור ישיבה בן 24 שדד פיצוציה באיומי אקדח של צה"ל. כתב אישום המכיל איום בנשק וגם גניבת נשק הוגש כנגדו.

17.01.11

נענע10, ynet,‏ nrg, נענע10

חמישה חשודים ובהם בכירים בעולם החרדי ושחקנית נעצרו, לאחר שלפי החשד ניסו לסחוט את העיתונאי והעסקן החרדי, דודי זילברשלג על רקע סכסוך בין אחד מבכירי העמותה לבין העסקן החרדי זילברשלג סביב העברות כספים הקשורות לעמותה ולארגון הידידים בארצות הברית.

ניתן היה לכתוב מהסיפור טלנובלה עסיסית ביותר.

17.01.11

קשת, נענע10, הארץ, nrg

הרב בנימין הסה, בן 67, מנכ"ל חברת קדישא בחיפה וסא"ל במיל', נרצח ולעיני אשתו ע"י מתנקש אלמוני. בעבר היה ניסיון להצית את ביתו ולפני שש שנים השליך אדם לעברו חומצה, דבר שהביא לפציעתו הקלה.

מכריו מספרים (ynet) שהנרצח "עשה סדר בחברה קדישא, לא אהבו זאת".

18.01.11

קשת, ynet

הרב מוטי אלון יועמד לדין - בכפוף לשימוע - בגין עבירות מין שבוצעו לכאורה בשני מתלוננים קטינים במספר הזדמנויות בשנים 2003 ו-2005.

20.01.11

ynet

שבעה נערים בני 15 עד 16 מהעיר אלעד החרדית נעצרו בחשד כי השתייכו לכנופייה שחבריה פרצו לגני ילדים ומקוואות וגנבו מהם קופות צדקה. על פי החשד, השבעה פעלו בשיטתיות, בחקירתם הודו הנערים במיוחס להם ושוחררו בתנאים מגבילים.

איזה נוער חרדי למופת.

23.01.11

ישראל NOW

ילדה מבית הספר הדתי בנתניה חזרה עם שערות גזוזות לביתה לאחר שאחד התלמידים בכתתה תקף אותה וגזז את שערותיה. הוריה של ג' אינם רגועים. "היום זה השערות מחר הוא ידקור מישהו בכיתה".

25.01.11

וואלה!

שמואל ויספיש, פעיל ב"ועד גאולה" של משמרות הצניעות של העדה החרדית, הורשע בעבירות של התפרעות, סחיטה, תקיפה וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, אותן ביצע במהלך הפגנות אלימות נגד חנות מחשבים בכיכר השבת בעיר ועונשו הוא שנתיים מאסר תשלום פיצויים בגובה של 50 אלף שקלים לבעל החנות.

27.01.11

וואלה!, nrg,‏ ynet

סגן ראש עיריית חדרה לשעבר ויו"ר תנועת ש"ס בעיר, סמי לוי, נעצר בחשד לביצוע עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרויקט קניון "שערי חדרה". כמו כן, בחקירה סמויה שהתנהלה נגדו, נאספו ראיות לכאורה הקושרות אותו לעבירות מין חמורות שביצע במספר מתלוננות במהלך השנים האחרונות. מקורביו של לוי אמרו שהתיק לא נראה אמין.

בנתיים מעצרו הוארך (NEWS1) ובמשטרה מדווחים שהנאשם לא מאפשר חקירה נגדו. אם התיק נגדו אינו אמין, כמו שטוענים מקורביו, חבל שסמי אינו מוכיח זאת למשטרה.

28.01.11

NEWS1

חשד: ראש המועצה המקומית בית אל משה רוזנבוים, והרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה הגבוהה בבית אל עברו לכאורה על החוק והסיתו נגד תושבים מן היישוב שדיווחו על בנייה לא חוקית שמתנהלת בחסות המועצה המקומית.

31.01.11

ynet, וואלה!

חזקיהו קהלני, בן 36 מקריית ארבע, שהורשע בביצוע מעשים מגונים בשלושה קטינים נשלח ל-10 שנים בכלא. קהלני כבר הורשע בעבר שלוש פעמים בביצוע מעשים מגונים, כולל בילדות בנות 7. קהלני הואשם בכך שביצע את המעשים בישיבה ובבניין נטוש בשכונת מאה שערים. הוא הצליח לרכוש את אמונם של שלושה ילדים בני 10-12. הפושע טען כי המשטרה והשב"כ מעלילים עליו עלילות שווא ורודפים אותו בשל התנגדותו לשלטון החילוני.

31.01.11

גלי צה"ל, nrg,‏ ynet

רב המלמד בישיבה לנערים בירושלים נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בחמישה מתלמידיו - בני 12 עד 14. ב-2006 כבר הוא נחשד בהטרדה מינית של נערים ופוטר אך הקים תלמוד תורה עצמאי - ושם נעצר אתמול. נציג משטרה תאר את שיטת הפעולה: "החשוד נהג להזמין את תלמידיו לביתו, נהג להושיב אותם על ברכיו מול מחשב. בזמן שהיו משחקים וצופים במצגות וסרטים - הוא היה תוקף אותם מינית".

אין עשן בלי אש.

01.02.11

nrg,‏ nrg, קשת

זוג ההורים תושבי צפת נעצרו בחשד שהתעללו בחמשת ילדיהם בני העשרה חודשים עד ה-14. לפי החשד, ההורים, בשנות השלושים לחייהם, נהגו לזרות פלפל שחור באפם של הילדים ולשבור עליהם כלי מטבח. מפקד משטרת צפת, רב פקד גדי רון: "אנחנו יודעים שהילדים קיבלו מכות יבשות. האב הוא תלמיד כולל בצפת, האם, ככל הנראה, עקרת בית. ההורים שנעצרו הודו בחקירתם כי הם 'מידי פעם' מכים את הילדים בשל בעיות משמעת".

חוסך שבטו שונא בנו, חוסך פלפל ומארוכים ושאר כלי מטבח - שונא אף הוא את בתו. 20 לפברואר הוגש נגד התלמיד בכולל ואשתו כתב אישום (וואלה!).

02.02.11

ynet

יוסף פייזקוב, בן 40 מדרום תל אביב, נעצר בחדש שאנס צעירה חרדית במשך 7 שנים. לאחר שהאונס התגלה בקנילה החרדית, העדיפו הוריה שהאנס ישלם להם כסף מאשר לפנות למשטרה. הסיפור התגלה לאחר שהנערה החליטה להפסיק לשתוק.

ההורים החרדים האלה שונאים את החוק הישראלי הרבה יותר מאשר הם אוהבים את בתם. מהיכן הסר העדיפות הזה מגיע?

06.02.11

nrg, נענע10, נענע10

ארבעה חרדים חשודים שגנבו מוצרי היודאיקה מבית כנסת באיטליה והבריחו אותו לארץ. שווי הגניבה מוערך בכמיליון דולר.

07.02.11

ynet

מאבק השליטה המתקיים בו בין חב"ד לחסידי גור בבית הכנסת הגדול בערד גרם לשוטרת ושוטר בדואי להגיע ביום שבת אל בית הכנסת ולהשליט סדר בין הניצים.

08.02.11

נענע10, גלי צה"ל, וואלה!

כתב אישום הוגש נגד תושב ירושלים בן 51 שהפעיל תלמוד תורה בעיר אשר נחשד במעשים מגונים בארבעה קטינים, בגילאי 13 עד 17.

10.02.11

וואלה!, ynet

הרב הראשי של חיפה, הרב שאר יישוב הכהן, יועמד לדין - בכפוף לשימוע - בגין מתן שוחד ורישום כוזב במסמכי תאגיד בהקשר של פרשת "תיק הרבנים", שבמרכזה תארים שהושגו במרמה לאנשי כוחות הביטחון והמשטרה.

10.02.11

וואלה!

הרב שלמה אבינר בתשובה לשאלה "האם לתת צדקה לכל פושט יד?" אומר כי "לפי ההערכות 90% מפושטי היד הם נוכלים ורמאים" ולטענתו הדבר נכון גם ברחבת הכותל.

13.02.11

NEWS1

עובדת בכירה לשעבר במשרד הדתות טוענת, בתביעה שהגישה לבית הדין האיזורי לעבודה בירושלים, שפוטרה לאחר שביקשה לחשוף אי-סדרים ועבירות על החוק במשרד. לטענתה, שר הדתות, יעקב מרגי, קיבל שלא כדין פנסיה בסך 1.8 מיליון שקל כאשר פרש מתפקיד יו"ר המועצה הדתית בבאר שבע. משרד הדתות טוען שטענותיהם הם הכפשות משוללות יסוד.

14.02.11

ynet

סודני שהסתנן לישראל טוען שנדקר בבני ברק ע"י שמונה נערים חובשי כיפה.

14.02.11

קשת, נענע10, ynet, גלי צה"ל, הארץ, nrg, גלי צה"ל

נסים פינס זדה, תושב ירושלים, חובש כיפה, בן 19, נעצר בשבוע שעבר בחשד כי אנס ילדה בת 12, הסובלת ממוגבלות. על פי החשד הגיעה הילדה עם אביה לרחוב הלל, במרכז ירושלים. אביה נכנס לבית כנסת להתפלל והשאיר אותה ברחוב. לאחר מכן, על פי החשד, החל זדה לתקוף את הילדה, אולם עוברי אורח הפריעו לו במעשיו. ועל כן לקח אותה לתוך השירותים של בית הקפה, ושם אנס אותה.

אביה של הילדה בת ה-12 שעל פי החשד נאנסה בסניף ארומה במרכז ירושלים, מודה כי השאיר אותה לבד בזמן שהלך להתפלל אל אף שהיא לוקה בתסמונת דאון, וטוען כי לא שיער שבהעדרו יחליט מישהו לתקוף אותה (nrg).

15.02.11

הארץ

קהילת ברסלב "שובו בנים" ערכה "מרדפים" בעקבות רבה המסתורי אליעזר ברלנד, שיצא בשלושת השבועות האחרונים לסדרת ביקורים בין קברי צדיקים בצפון. הרב עצמו מעודד את חסידיו להתלוות אליו ו"לרדוף" אחריו. ממשתתפי השיירה שסיפרו ל"הארץ", בגאווה איך דהרו בעקבות הרב הנערץ והתעלמו מרמזורים אדומים, במהירות שהגיעה לעתים ל-140 קמ"ש. אביו של בחור ישיבה שסיפר כי בנו היה מעורב בתאונה וספג חבלות בגופו אמר ל"הארץ" כי "חייבים להוריד אותם מהכביש לפני שמישהו ייהרג. זו סכנת נפשות".

מה השעמום עושה לאנשים?

16.02.11

הארץ

כ-1,600 החרדים המתנדבים בשירות האזרחי יחויבו החל מהבוקר להחתים כרטיס בכניסה וביציאה ממקום ההתנדבות וזאת חשש מתופעה של שירות פיקטיבי, היות והשירות נעשה בתוך הקהילה החרדית. מתנדבי השירות מקבלים כסף מהמדינה עד 2,400 שקל בחודש לאדם נשוי עם ילדים בעבור עבודתם.

מדוע אנו זקוקים למתנדבים בחברה החרדית? מדוע לשלם להם על כך?

18.02.11

דה-מרקר

הרב מילטון בלקני, בן 64, הורשע בנובמבר בניסיון לסחוט ארבעה מיליון דולר מהמיליארדר סטיבן כהן, שהונו האישי מוערך ב-6 מיליארד דולר, בתמורה לכך שלא יחשוף כי קרן SAC עסקה במסחר לפי מידע פנים. הוא נידון לעונש של ארבע שנות מאסר.

21.02.11

קשת, וואלה!

צעיר חרדי בשנות ה-20 לחייו חשוד שניסה בשבוע שעבר לאנוס שתי נשים חרדיות בבתיהן שבשכונת בית ישראל בירושלים. הוא חשוד גם בגנבת כסף ותכשיטים מאחת הנשים שלכאורה תקף. לדברי המשטרה, הוא הודה בחקירתו במעשים המיוחסים לו. בית המשפט השלום בעיר האריך אחר הצהרים את מעצרו בארבעה ימים.

23.02.11

נענע10

נער חילוני בן 14, הגיע לשכונה חרדית הסמוכה למקום מגוריו בשכונת הדר בחיפה והותקף קשות על ידי כנופיית חרדים צעירים תושבי השכונה שלא הסתפקו בכך וגילחו את שיער ראשו. בשכונה החרדית לא הופתעו לשמוע על התקרית. לטענת תושבים שונים, זהו לא המקרה היחיד שהתרחש באזור בתקופה האחרונה. לטענתם, מזה זמן פועלת בשכונה כנופיית צעירים שתוקפת כל אדם שנכנס לשכונה.

24.02.11

וואלה!

רב מרמת הגולן בשנות ה-30 לחייו חשוד שביצע מעשים מגונים בתלמידו בן ה-8. המקרה התגלה לאחר שהילד החל לסבול מסיוטים. הרב מכחיש את המעשים.

24.02.11

nrg,‏ ynet, נענע10

סמי לוי, סגן ראש עיריית חדרה לשעבר מש"ס הואשם ע"י פרקליטות חיפה בעבירות של אינוס ומעשים מגונים שביצע בשלוש נשים שונות בזמן שכיהן כסגן ראש העיר וממלא מקומו. בנוסף, מואשם לוי בעבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים.

27.02.11

דה-מרקר

חרדי תושב בני ברק נתפס בסוף השבוע, כשניסה להבריח מזוודה מלאה בנרות קוטלי זרע לנשים, בנתב"ג. בחקירתו הודה החרדי וסיפר כי הוא משמש כבלדר למספר סוחרים בשוק החרדי בבני ברק.

כנראה יש ביקוש לאמצעי מניעה בחברה החרדית. כך לא שופכים זרע לשווא, אלא רק בתוך גופה של האישה.

28.02.11

קשת, נענע10, ynet, הארץ, nrg, וואלה!

"הרב המתעלל" אליאור חן שהורשע ע"י ,בית המשפט המחוזי בירושלים כי עמד בראש כת סדיסטית שהתעללה בשמונה ילדים קטנים. השופטים קבעו כי חן ירצה עונש של 24 שנות מאסר ויפצה את קרבנותיו בסכום כולל של 700,000 שקל - 200,000 שקלים לשני הילדים שנפגעו באורח קשה ו-50,000 שקלים לכל אחד מששת הילדים האחרים.

כסף, כנראה לא תהיה הבעיה של אליאור שכן רבנים קראו לציבור החרדי לתרום כסף למענו (הארץ). צדיקים!

28.02.11

נענע10

האחים עקיבא ואבטליון קדוש, בעבר שניים מחסידיו של אליאור חן סיפרו כיצד ניסה לשכנע אותם לירות טיל אל עבר הר הבית. הוא סיפר להם כי כך יגיע המשיח.

אליאור חן אמר גם שהוא "מלך המשיח" (ynet), אז הוא רצה שהוא עצמו יבוא?


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.01.11

ynet

כתבה על תעשיית הקמעות ב"הילולה לזכר הרב כדורי". בכתבה מסופר על כך שנמכרים קמעות שלכאורה הכין הרב בימי חייו או חפצים שהושארו בקברו למשך תקופה. החפצים והקמעות עולים הון ואנשים מספרים שהם מוכנים גם לשלם יותר אבל צריך להאמין.

ה"קמעות" דווקא נראים לנו דנדשים, כאילו הרגע יצאו מהמפעל, אבל מה אנו מבינים?

12.01.11

ynet,‏ nrg

הרב המקומי הגיע להלווית שרית זיקרי-בנית משכונת גילה, שנרצחה בידי בן זוגה מצא הסבר משלו לטרגדיה, והטיף לנוכחים לחזור בתשובה: "אנשי גילה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה זה קרה דווקא בשכונה שלנו? כמו שכל עם ישראל צריך לשאול - למה קורות צרות בישראל? למה יש בצורת ואין גשמים? אנחנו לא בסדר, יש לנו הרבה אנשים פושעים וחוטאים נגד הקדוש ברוך הוא. יש הרבה אנשים לא טובים, כמובן שלא כולם, אבל הפתרון הוא התשובה".

רבנית חופש פוסקת: בגלל רבנים כאלה יש לנו בצורת.

13.01.11

דה-מרקר

יעקב גוטרמן, ראש עיריית מודיעין עילית אמר בראיון ל-TheMarker בכנס "ישראל 2010" על נושא תעסוקת חרדים שהמדינה צריכה לשלם למעסיקים לקחת חרדים והוסיף אני חושב שאם המדינה מעוניינת להשקיע בציבור החרדי, היא צריכה לתת לו כלים ואפשרויות להשתלב".

המדינה צריכה להשקיע בציבור החרדי וזאת דרך לימודי הליבה עד גיל 18 ועידוד ליציאה ללימודים אקדמיים אבל החרדים עצמם שמים מקלות בגלגלים אז מדוע המדינה צריכה לשלם למעסיקים על עובדים חרדים? כי הם לא שווים הרבה למעסיק סתם ככה?

13.01.11

ynet

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר באירוע הפתיחה של הוועידה העולמית ה-12 של תנועת "בני עקיבא" העולמית בירושלים: "אין ישראל ללא יהדות, ואין יהדות ללא ישראל. אם מדברים עברית ומזניחים את התנ"ך, אנו מסכנים את זהותנו".

כבוד הנשיא, חרדים לא יודעים תנ"ך ולא רק זאת הם מפחדים ומצנזרים אותו. זה שאתה מאמין ביצורים דמיוניים זו בעיה שלך. בעיה קשה.

18.01.11

ynet

פרופ' גביזון דואגת לחופש הביטוי של הרבנים, והסבירה: "אנחנו רוצים להפעיל את איסור חופש הביטוי על הרבנים, ואנחנו אומרים את זה עליהם כי הם הכי מעצבנים... אנחנו תמיד אומרים שחופש הביטוי נועד לאפשר להגיד את הדברים המרגיזים ביותר, אבל כשהכי מעצבנים זה אלה ששמים מולנו מראה - אנחנו רוצים להשתיק אותם".

נגמרו הדאגות בעולם? פרופ' גביזון, שאת מודאגת מדבריהם הארסיים של רבנים מסויימים? ראוי שתטפלי במעמד האישה הנחות במדינת ההלכה היהודית.

19.01.11

ynet

רב פסק שעדיף להתפלל במסגד ולא להתפלל במקום נייטראלי. בכל מקרה אסור להתפלל בכנסיות.

השכינה יושבת כדרך קבע אצל המוסלמים במסגדים, זה ידוע.

26.01.11

נענע10

תחקיר ה"מקור" חושף שאלי ישי מתייעץ על כל מיני מכפשות ומקובלים, המתפקדים כיועצים נסתרים ועומד על הטבות הנאה שאלי ישי נותן ליועצים האלה.

06.02.11

ynet

מנכ"ל איקאה בישראל, שלומי גבאי, אמר כי שריפת הענק שפרצה בסניף נתניה הסתיימה ללא נפגעים בזכות שמירת השבת וההקפדה על כשרות מזון מהודרת בחנות ובמסעדה שהיא מפעילה.

עצוב, באמת עצוב שגבר מבוגר מתבטא כך. הסיבה לשריפה כנראה קצר חשמלי ממגע עם מים (ynet, נענע10).

10.02.11

וואלה!

רבני "המטה להצלת העם והארץ" מתכוונים לקרוא לחיילים ולשוטרים שלקחו חלק בפינוי גוש קטיף, לבקש סליחה על המעשה. בתמורה, הם מבטיחים, יתפללו להסרת "קללת ההתנתקות" מעליהם.

"קללת ההתנתקות"? נו באמת. דת של מכשפים, ידענים ועובדי אלילים.

15.02.11

הארץ

עצי אקליפטוס בני שמונים שנה נעקרו בטבריה וממסמך שכתב המשנה למנכ"ל העירייה וראש מינהל הנדסה ופרויקטים, ישראל ענתבי, עולה כי העצים נעקרו כדי לסלול "כביש כוהנים" במקום.

16.02.11

כלכליסט

השר אריאל אטיאס חושב שמעסיקים לא רוצים להעסיק חרדים בגלל איך שהם נראים והחרדים עצמם רוצים לעבוד. עוד הוא מבקש הכרה, לפחות חלקית ב"לימודים תורניים" וגם הוא טוען שלימודי ליבה עד כיתה ח' מספיקים עבור שוק העבודה.

השר אריאל חי בעולם של פנטזיה. כלכליסט מדווח: חברת ל.מ כוח אדם מנסה כבר כמה חודשים לשווא לאייש 1550 משרות שהותאמו לצורכי החרדים. לדברי מנכ"ל החברה, רוב החרדים מעדיפים "לקבל קצבה ולעבוד בשחור". גורם אחר בתחום: הם מחפשים משרות איכותיות יותר. גם החרדי שמואל פפנהיים, מאשר שחרדים מעדיפים לעבוד ב'שחור' (כלכליסט).

16.02.11

ynet

שני אנשים מתו בבית החולים האותו היום ביקור חולים - האחד חרדי, השני חילוני. הלוויה לחרדי נערכה באותו היום והלוויה של החילוני תוכננה ליום המחרת. כשהגיעה המשפחה לחילונית לזהות את המת, היא נדהמה לגלות שלפניה מונח החרדי שנפטר ולא החילוני ומסתבר שהמשפחה החרדית ערכה לוויה לחילוני שכבר נקבר. עובדים בחברה קדישא אמרו כי הנפטר החרדי זוהה בוודאות על ידי המשפחה לפני הקבורה.

נשמע כמו בדיחה, אבל המקרה ממש מצער. לא ברור כיצד משפחה יכולה לזהות אדם בעל זהות שונה לחלוטין, או לחלופין, לא ברור כיצד בחברה קדישא עשו טעות כזו.

23.02.11

nrg

שיתוף פעולה חדש בין מוזיאון לוחמי הגטאות לבין רשת מעין החינוך התורני של ש"ס אמור להביא תלמידים חרדיים למוזאון יש ושם. עד כה החרדים לא בקרו ביד ושם בגלל שיש שם צילומים של נשים ערומות. הסיורים יתמקדו בין היתר באופן בו יהודים הקפידו לשמור על מצוות גם בגטאות ובמחנות ההשמדה, ומנגד יראו כיצד הנאצים חיללו סמלי יהדות. החרדים מסבירים כי מעבר לסוגיית הצניעות, הסיורים במוזיאונים להנצחת השואה היו בעייתיים כי המדריכים החילונים העובדים במוזיאונים העלו לדיון שאלות כגון "איפה היה אלוהים בשואה".

לדעתינו, השאלה "היכן היה אלוהים בשואה?" היא המבעיתה את אותם חרדים ולא הנשים הערומות. התשובה ברורה, אין דבר כזה אלוהים.

23.02.11

וואלה!

ח"כ גפני ניסה להסביר, במהלך דיון על הפיצויים בשריפה בכרמל, מדוע יש לפצות את הנפגעים, ונכשל בלשונו. לדברי גפני, "המדינה אשמה בשריפה הזאת... אילו הייתי במקומם, הייתי הולך לתביעה בבית משפט, אבל אני לא מציע להם את זה, כי אני המדינה..." ועוד אמר "הח"כים הם מעל בית המשפט, השופטים מפרשים את מה שאנחנו קובעים".

חילוניים! גפני איננו טיפש, הוא התכוון לכל מילה במשפט: "השופטים מפרשים את מה שאנחנו קובעים". ועל כך נאמר: החיים והמוות ביד הלשון.

23.02.11

ynet

שלושה ממנהיגי הציבור הליטאי הגיבו לטלטלה במזרח התיכון, והם טוענים שמדובר ב"השגחה עליונה" לנעשה עלי אדמות - מ"מלחמת גוג ומגוג", ועד רצונו של הקב"ה להוכיח כי הוא מנהל את העולם.

הכל מסתובב בסביבם... דן מלר כתב על כך בהרחבה במאמרו: האדם ואסונות הטבע בעיני הדת. גישה יהודו-צנטרית והומו-צנטרית לאסונות טבע (חופש).

27.02.11

NEWS1

תנועת הימין האקטיביסטית קוממיות פנתה אל החברה לפיתוח גוש עציון ודרשה "שלא לתת מקור פרנסה לאויבינו, שהרי אחרת יפקוד אותנו, חלילה" וגם ספרה שהעסקת ערבים מחבלת בצניעות הבנות החרדיות ("צניעותן ועתידן של אחיותינו ובנותינו זועק אלינו, ובביתר עילית הסמוכה תמצאו את ההוכחות לטיעונינו").

האם הערבים כה שרמנטיים עד כדי כך שהחרדיות החסודות לא יכולות להתאפק?


ניסים ואסונות - האסון בכרמל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.01.11

ynet

בש"ס הגיבו בחריפות להתפרצות דני רוזן לעברו בטקס הזיכרון להרוגי אסון הכרמל. לטענתם, תת-ניצב אהובה תומר - בת זוגו שנספתה באירוע - אשמה במות נוסעי אוטובוס הסוהרים יותר מהשר ישי.

המשטרה קבעה שתת-ניצב אהובה תומר לא אשמה בכלל באסון (ynet, הארץ). מה זה אומר על ש"ס?

07.01.11

ynet

ברבנות בחולון תלויה כרזה המסבירה כי השריפה בכרמל נגרמה בגלל קיום טקסים פגאניים, זימה, ניאוף וחילול שבת: עבודה זרה של עגל זהב, של מאות ואלפי אנשים בכפר האמנים עין הוד, צחוק פרוע וגס על כל תורת ישראל, אפיית מצות בעיצומו של חג הפסח על מנת להכעיס, חילולי שבת המוניים, זימה וניאוף לאלפים. איך לא ישרוף ה'?".

בעין הוד עשו הצגה על האגדה של "יציאת מצרים" ואין שום קשר בין הנאמר בכרזה לבין השריפה.

08.01.11

ynet

רבי ברוך אבוחצירא, מבכירי רבני ש"ס, המכונה "בבא ברוך", תקף בחריפות את בן זוגה של תנ"צ אהובה תומר ז"ל, שהתפרץ לעבר שר הפנים, אלי ישי, בטקס הזיכרון להרוגי אסון הכרמל. את התפרצותו של רוזן הוא כינה: "מעשה שפל, מעשה נבלה, מנהג של רשעים ושל של שונאי ישראל".

20.02.11

ynet, וואלה!

הרב בובליל כתב מכתב לרב של פרדס חנה, דוד צדקה, ובו קשר בין מותו של תנ"צ בוקר ל"התנכלותו" לכאורה לחרדים לפני כ-13 שנה, כששימש מפקד משטרת חדרה. נאוה בוקר, אלמנתו של תת-ניצב ליאור בוקר שנספה באסון הכרמל בעת שניסה להציל את צוערי השב"ס מהאוטובוס הבוער, הגישה תלונה למשטרת חדרה נגד הרב רפאל בובליל בגין הסתה.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.01.11

קשת

ערבי תועד את עצמו נוגע בדג ארסי מאוד. לדג יש עוקץ על גבו ומי שנוגע בו עלול למות עקב הצרות של כלי הדם. הערבי נגע בדג במשך זמן רב ודבר לא קרה לו.

09.01.11

ynet

תינוקת, בת שנה, טבעה למוות כשיצאה מהבית, כנראה בלי שאמה שמה לב, התקרבה אל סירת גומי בחצר שהתמלאה במים עקב הגשמים האחרונים, מעדה לתוכה - ובלעה כמות גדולה של מים. לפני כמה שנים חזר אב המשפחה בתשובה. הערב קיבל בית המשפט בנצרת את דרישת המשפחה שלא לערוך לתינוקת נתיחה שלאחר המוות.

15.01.11

קשת

פעוט בן שנתיים וחצי סבל מחום - ומת בשנתו כנראה משפעת. לעולם לא נדע ממה התינוק מת מאחיו והוריו אסרו על נתיחת הגופה לאחר המוות.

27.01.11

nrg

שחקן העבר של מכבי תל אביב אלון קפלן, הוא החרדי שיעץ למשפחתו של שחקן הכדורגל, אבי כהן, שלא לתרום את אבריו: "מה זה משנה מה רצונו (של אבי)? אם יבוא מישהו שיחליט שאחרי שהוא נפטר כולם מהמשפחה לא יחיו אז מה, צריך לכבד את ההחלטה שלו ולהרוג את כולם?", עוד הוסיף שהוא רצה שאבי ימות כמו יהודי.

"מה זה משנה מה רצונו (של אבי)?" העיקר שרצונו של החרדי התגשם.

31.01.11

ynet

אדם פוטר הוא מטפס הרים בריטי שנפל מגובה של 300 מטרים ונשאר בחיים.

הפצוע "התלוצץ עם רופאיו" ואמר שהוא נחתך באופן קשה יותר בגילוח (NBC).

17.02.11

mynet

חרדית מבית שמש נסתה להתאבד יומיים לאחר נישואיה בשידוך. הבעל היה המום מאחר ולא הכיר את אשתו הטריה.

המחב"תים טוענים שחילונים מתאבדים כי אין טעם לחייהם...


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.11

וואלה!

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מודאג ממצב מערכת החינוך בישראל: "יש לנו מערכות חינוך נפרדות. לחרדים יש מערכת נפרדת, והיא לא ממש מוצלחת - חסרים שם אנגלית ומתמטיקה ועוד דברים, וזו בעיה".

11.01.11

ynet, וואלה!

ועדת החינוך דנה באפליה בקבלת ספרדיות לבית ספר חרדיים ועולה כי קיימת עדיין התופעה שבנות יושבות בבית ולא לומדות: יו"ר עמותת נוער כהלכה, עו"ד יואב ללום, טען : "כל מנהל מוסד עושה מה שהוא רוצה", אמר, וקרא להקים ועדת משנה שתטפל בנושא זה. "זה מערב פרוע שחייב להסתיים. הגיע הזמן לעשות לזה סוף".

סוף לחינוך החרדי!

30.01.11

ynet

ראש המועצה הפדגוגית של משרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, מוטרד מאוד מהעובדה שכ-40 אחוזים מבוגרי החינוך ממלכתי דתי לא ניגשו בשנה האחרונה למבחן הבגרות במקצוע הספרות כי הוא "קשה מידי" ובמקומו הם ניגשים לבחינה במקצוע מחשבת ישראל וכל זאת למרות שספרות הוא חלק ממקצועות הליבה.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.01.11

הארץ

משרד המשפטים הורה לבטל הטבה לאברכי הכוללים ובחורי ישיבות בתחום הביטוח. הביטוח הוא ביטוח על תאונות אישיות בתנאים משופרים המיועד לכ-1.7 מיליון ילדים הלומדים במערכת החינוך בישראל, וזה שנים זכאים לרכוש אותו - בתשלום סמלי בלבד - גם אברכים בוגרים עד גיל 45 וההטבה אינה ניתנת במקביל לסטודנטים.

שיתנו את ההטבה לסטודנטים גם, שאין להם רכוש, שיש להם שלושה ילדים ללא מכונית ושלא עובדים.

23.01.11

כלכליסט

השר לשירותי דת יעקב מרגי, הכריז כי בשנת 2011 יושם דגש על המשך בניית מבני דת ביישובים ובשכונות שבהם לא קיימים בתי כנסת. לצורך כך המשרד לשירותי דת הקצה במהלך 2010 כ-23 מיליון שקל לבניית בתי כנסת בשכונות וביישובים שמוסדות הדת נעדרו מהם.

23 מיליון שקלים למבנים ויש ילדים שהולכים לישון רעבים או מחפשים אוכל בזבל. הבינו את סדרי העדיפויות של החרדים.

09.02.11

וואלה!

אברך מבני ברק סיפר לוואלה! חדשות, כי במהלך הקניות שערך הבוקר בצרכנייה שבשכונתו הבחין בשתי ילדות עומדות ליד מכונת חיתוך הלחם ואוכלות את השאריות שנותרו בה. לדבריו, השתיים הן בנות משפחה בת שמונה ילדים אותה הוא מכיר מקרוב.

משפחה עם שמונה ילדים? אפילו משפחות חילוניות היו מתמוטטות. והאבות? "לומדים בכולל" כאילו כלום.

24.02.11

גלובס

מיכל רז-חיימוביץ' ודפנה הראל כפיר מרכזות את ההטבות הכספיות שמקבלים החרדים מחברות עסקיות וקובעות "משתלם להיות חרדי".

הדס חנני כתבה במאמרה "עוני מדומה" (ידיעות אחרונות 15.02.2010) על התפיסה שגורסת שהציבור החרדי עני (תפיסה זו מתבססת על זעקותיהם של העסקנים החרדים). הכותבת טוענת שלא כך הדבר כי החברות המסחריות לא היו משווקות את מוצריהן לציבור שלא יכול לקנות.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.01.11

ynet

חבר הכנסת של ש"ס, חיים אמסלם,האשים את מפלגתו בכך שהפכו את שירותי הדת ל"מנגנון לסידור ג'ובים על בסיס פוליטי" וטען כי "ראשיה חותרים להפוך את כל בוחריהם בבוא העת שיהיו כמותם". לדבריו, מדובר בגניבה של עשרות אלפי קולות.

05.01.11

ynet

השחקנית הצרפתיה בריז'יט בארדו הצטרפה לקמפיין בארצה נגד השחיטה היהודית והמוסלמית ("חלאל").: "אני כבר לא יכולה לשאת את העובדה שבשביל לרצות את האל, יש לשסף את גרונן של החיות כמו בימי הביניים, מבלי להמם אותן קודם לכן", אמרה.

13.01.11

נענע10

לונדון וקירשנבאום ארחו בתוכניתם (החל מהדקה ה-35) את החרדי דב הלברטל, המקורב לאליישיב. דב, מומחה למשפט עברי, דורש להפריד את הדת מהמדינה וטוען שאם לא תתקיים הפרדה, זהו מתכון להרס החברה בארץ.

את דבריו המלאים ניתן לקרוא בהארץ.

16.01.11

נענע10, ynet

יושב ראש ועדת המשנה ליישום חוק טל, יוחנן פלסנר (קדימה): "יישום החוק נכשל מכיוון שאם אנחנו משווים את עצמנו ב-2002 לעומת היום אין יותר שוויון, יש פחות". על פי הנתונים, בשירות האזרחי שירתו 1,000 בני אדם, שהם 14%, אך מרביתם במסגרות פנים קהילתיות, בתוך החברה החרדית.

החרדים עובדים על הפוליטיקאים בעיניים. מה זה שרות אזרחי בקהילה החרדית?

18.01.11

ynet, קשת, ynet, הארץ, וואלה!

צעדה כנגד ההשתמטות שארגן הפורום לשוויון בנטל מאגדת ארגונים רבים. הצעדה תארך שלושה ימים ובסיומה, יגיעו הצועדים לירושלים.

20.01.11

ynet

נשיא הרפורמים הרב אריק יופה נועד עם בכירי המערכת הפוליטית: "המונופול האורתודוקסי הוא אסון ליהדות ולעם היהודי. היהדות בנויה על חינוך ושכנוע, ולא על כפייה. בעולם המודרני, מונופול כזה, שנאכף גם על ציבור שלא מקבל אותו, גורם לאנשים להתרחק מהיהדות... המנגנון האורתודוקסי הוא בעייתי וצריך להתחיל מחדש. צריך לתת לאנשים לבחור את היהדות שלהם".

23.01.11

ynet

רב היישוב עתניאל, הרב רא"ם הכהן, פסק כי אסור להתפלל לרפואת חולה שנמצא במצב של מוות מוחי כי מדובר ב"תפילת שווא" - כלומר כזו שאינה יכולה להתקיים בדרך הטבע.

27.01.11

mynet

דודי שץ בן להורים שהתחרדו, יצא לתבונה ומגולל את סיפורו וטוען "חילוני ודתי לא יכולים להגיע להסכמה. אני תופש חילוניות כערך, לא כנגטיב של דתיות. חילוניות זה פוזיטיב. העניין מתחיל ונגמר באמונה. מחזירים בתשובה שוטפים את המוח לחילונים בניסיון להוכיח שיש אלוהים, וזה בלתי-אפשרי.

27.01.11

ynet

רחלי מלק בודה מבקרת את ההתנהלות של הציבור הדתי בגל השאלות והתשובות: "כמה נוח להיות דתי בעידן המקוון שבו "הכל שאיל". למה להפעיל את גלגלי המוח ולהטריד את מוחנו במחשבות ולבטים? למה בכלל להתאמץ ולפתוח ספר הלכה כשאפשר, בהינף מקלדת או טלפון סלולרי, לשלח את המועקה אל דפי השו"ת ולזרוק את האחריות על הרבומט? הוא כבר יטפל בזה."

הרבומט (רב+רובוט+אוטומט) הוא התחליף לשכל והדת, התחליף להגיון ולא ממש תחליפים טובים במיוחד.

30.01.11

ynet

ח"כ זבולון אורלב מציע רפורמות ש"יביאו לשינוי יחסם של האזרחים לדת" במסגרת "יום הזהות היהודית" בכנסת. בין היתר מבקש אורלב להביא לביטול המועצות הדתיות ולשלבן כמחלקה בתוך מועצות מקומיות ועיריות.

04.02.11

הארץ

היידי מוזס, בתו של יו"ר סיעת יהדות התורה, מנחם אליעזר מוזס, חזרה לתבונה ומתעתדת ללחום עבור הנשים בכנסת.

10.02.11

ynet

מכון ירושלים לצדק עתר לבג"ץ בדרישה למחוק את חוק "ברית הזוגיות" לחסרי דת כי "חוק זה פוגע בזכויות יסוד רבות. הוא מפלה, משפיל ושולל את חופש הבחירה מאזרחים חסרי סיווג דתי".

בנוסף, מתכן מחאה, זוג התחתן בת"א בהפגנה נגד חוק ברית הזוגיות (וואלה!).

18.02.11

הארץ

אברהם טל ומשה פלורנטין הוציאו ספר המספר על קיומם של נוסחים קדומים לתורה שהחרדים מאמינים בה ומספרים שנוסח המסורה, כגון, שהניקוד והטעמים שבו הם רק מן המאה העשירית לספירה הנוצרית ושאין אחידות בין כתבי היד וההדפסות של נוסח המסורה ועוד.

22.02.11

nrg

הפרלמנט ההולנדי החל בתהליכי חקיקה שבסופם תיאסר השחיטה היהודית, בטענה שהיא גורמת סבל מיותר לבעלי החיים ומהווה התעללות בהם.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.01.11

כלכליסט

מדענים חושבים שמקור האמונה הוא פגם מוחי מולד שרוב באוכלוסיה סובלת ממנו.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי