אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 112: יולי-אוגוסט 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

שליח חב"ד בירושלים: "מלך המשיח הביא אותנו בדיוק לשם כדי שנדוג את הילדים"

וגם:

חדשות ערוץ 2 חושפות כי המדינה מממנת ארגונים להתחרדות

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אהוד א., אוהד, אורה, אלי, דן, יובל ה., יפתח, לוסי, ליאור, עידו, רוני, רונן, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קווי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

27.07.10

וואלה!

בתחילת השנה המליצה הוועדה לבחינת התחבורה הציבורית הייעודית בחברה החרדית, לבטל את קווי המהדרין. שופטי בג"ץ החליטו לדחות את החלטתם הסופית בעניין קווי המהדרין במספר חודשים, זאת לאחר שנציגת משרד התחבורה הודיעה לשופטים שהשר ישראל כ"ץ צפוי להחליט בקרוב האם לאמץ את מסקנות הוועדה שקראה לבטל את קווי ההפרדה.

 

02.08.10

ארץ אחרת

אוריה פרדהיים, צעירה דתית בת 18 הותקפה בעבר ע"י גברים חרדים מפני שישבה בחלק של האוטובוס שלדעתם אסור לה לשבת בו. ההתקפה תועדה בעבודת תחקיר על סרט חדש של ענת צוריה.

ובינתיים בממשלה ובבתי המשפט מתפלפלים ודנים ושוב מתפלפלים ולא מגיעים להחלטה שפויה, ברורה כמתבקש - ראו סרטון בוואלה!.

23.08.10

הארץ

יאיר נווה, מנכ"ל סיטי פס המפעילה את הרכבת, אמר שהוא תומך בהקצאת קרונות נפרדים לנשים ולגברים בעבור הנוסעים החרדיים: "אין בעיה להקצות בכל רכבת שלישית או רביעית קרון למהדרין."

אין בעיה פיזית לעשות כן, אבל בעיה עקרונית ומוסרית יש ויש. עוד על הנושא, מאמר בהארץ.

25.08.10

ynet

אגף התחבורה הציבורית במשרד התחבורה מפעיל קו חם לנפגעי/ות "קווי המהדרין". הם מתבקשים/ות לדווח על התנהגות חריגה של נוסעים, נהגים או נציגים של מפעילי השירות.

 

26.08.10

הארץ

נרי ליבנה במאמרה "לא מסכימה לוותר" על ההפרדה במוניות שירות מירושלים לתל אביב: "... אפשר לקרוא לוויתור הירושלמי הזה בשמות יפים כמו פלורליזם וסובלנות, אבל הוויתור הזה הוא כניעה לתכתיבים של פרשנות מסוימת מאוד וקיצונית מאוד של היהדות, ההופכת אותה לדרך המפלה נשים לרעה."

 


כפייה וחקיקה דתית - שעון החורף בקיץ

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.08.10

הארץ

ח"כ רונית תירוש (קדימה) מבקשת להשיב את שעון הקיץ שבועיים לאחר הפעלתו של שעון החורף: "השנה צפוי להגיע שעון הקיץ לישראל בחצי הראשון של חודש ספטמבר, תאריך חריג ומוקדם אף ביחס לשנים קודמות. הדבר חל בשנה שהיא מהחמות ביותר שידענו, ודווקא בה אנו מתעתדים להקדים את ה-'חורף'."

 

27.08.10

הארץ

נחמיה שטרסלר במאמרו "שעון חורף באמצע הקיץ": "בעוד שבועיים, בעיצומו של הקיץ, יתחיל אצלנו החורף. זה לא יקרה בשום מדינה אחרת בעולם, אפילו לא באיראן. רק אצלנו הצליח המיעוט הדתי-החרדי לכפות את רצונו על הרוב ולהפוך קיץ לחורף."

 


כפייה וחקיקה דתית - האוצר תומך בפטור צבאי לחרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.07.10

הארץ

הצעת משרד האוצר: בחורי ישיבה שהגיעו לגיל 22 יוכלו לבחור לבצע שירות אזרחי במקום שירות צבאי. בנוסף מציע האוצר פטור מלא משירות צבאי סדיר לחרדים מגיל 25, במקום מגיל 35 כיום, וזאת תוך סתירה לפעולות הצבא לשילוב חרדים בתוכו. הצעה זו נותנת לחרדים אופציה נוחה יותר להשתמטות, אם באמצעות פנייה לשירות אזרחי (שירות קל יחסית) ואם על ידי הקדמת גיל הפטור המלא משירות סדיר בכעשר שנים.

 

01.08.10

גלובס, הארץ

לפני שבועיים הממשלה ביטלה בחשאי את חובת השירות הצבאי לבחורי הישיבות מגיל 22, במסגרת חוק ההסדרים. החלטה היא בקידום משרד האוצר, היא שוללת משר הביטחון את שיקול הדעת והוא חייב לשחרר כל בחור ישיבה שרוצה לעשות שירות אזרחי מגיל 22.

היכן יעשו בחורי הישיבה שירות אזרחי? בבית חב"ד. החשאיות שבה התקבלה ההחלטה השערורייתית הזו מראה באיזו מדינה חשוכה אנו חיים, כיאה למדינת הלכה.

09.08.10

ynet

ועדת המשנה לפיקוח על "חוק טל" דנה ביישום החוק בפיקוח ובקרה על מוסדות תורניים. ח"כ גפני (ש"ס): "על 750 מיליון שקלים שהולכים לתרבות לאמנים גם יש פיקוח? גם יש אמנים כאלה שלא משרתים בצבא. צריך שיהיה שיוויון, גם בביקורת צריך שיהיה שיוויון."

לא ידענו שגם אמנים מקבלים פטור משירות במסגרת "חוק טל"? חבל להתייחס לדבריו הדמגוגיים של גפני ברצינות.

09.08.10

ynet

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד הממשלה ושרי האוצר והביטחון, בדרישה לבטל את הפטור האוטומטי לחרדים בני 22 מגיוס לצה"ל. ארגון "הפורום לשוויון בנטל" קיים תהלוכת מחאה מבית המשפט העליון אל משכן הכנסת, שדימתה "מסע אלונקות" צבאי בו חילוניים נשאו על האלונקה משתתפים מחופשים לחרדים.

 

18.08.10

ynet, גלובס

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והפורום לשוויון בנטל עתרו לבג"ץ נגד שר הביטחון והממשלה, בדרישה לבטל את ההחלטה להעניק פטור גורף משירות צבאי לבחורי ישיבות מגיל 22. עתירה זו מצטרפת לעתירת התנועה לאיכות השלטון.

 

22.08.10

ynet

אנשי ה"פורום לשוויון בנטל" לא קיבלו אישור מהמשטרה לצעוד ולמחות בעיר בני ברק נגד הפטור האוטומטי משירות צבאי לבחורי הישיבות. המשטרה לא יכולה לטענתה להבטיח את שלומם של הצועדים. מירי בראון מהפורום אמרה שתושבי בני ברק עלולים להרוג אותם.

 

23.08.10

גלובס

עקב חשיפת "גלובס", לפיה הממשלה ביטלה בחשאי את חובת השירות הצבאי לבחורי הישיבות החל מגיל 22 – חשיפה שגררה עתירות לבג"ץ - הוחלט כי יישום ההחלטה יידחה בחודשיים.

יישום ההחלטה צריך להתבטל, ממש כמו חוק טל.


כפייה וחקיקה דתית - חוק הגיור

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.07.10

רשת ynet, וואלה!, nrg

התיקון לחוק הגיור של ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) אושר ברוב של 5 ח"כים מול 4. על פי ההצעה שתוגש להצבעה בכנסת, תוענק לרבנות הראשית ולרבני הערים הסמכות הבלעדית לביצוע גיור, במקביל תישלל סמכותם של תנועות רפורמיות וקונסרבטיביות שאחראיות לגיור רבים בתפוצות (אם כי ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו טוען שזה לא נכון).

הרפורמיים והקונסרבטיבים טוענים שהיה כאן מחטף וכי אישור ההצעה יגרום קרע בין ישראל ליהדות ארצות הברית והתפוצות (nrg).

13.07.10

ynet

אדוארד רטיג - נציג הוועד היהודי האמריקני: "חוק הגיור מסכן אותנו". "שתי טענות עיקריות עומדות נגד הצעת החוק: היא תקבע מונופול אורתודוקסי על גיור בארץ... המצב יעניק גושפנקא של מדינת ישראל למדיניות מבזה ומשפילה כלפי זרמים אחרים ביהדות. כפועל יוצא, היא תעמיד את היהדות הלא-אורתודוקסית, הנושאת בעול רוב הגיורים בחו"ל, במעמד קבוע ונחות על-פי חוק בארץ, ותבטל באופן בלתי דמוקרטי את ההישגים המשפטיים של תנועות אלו שהושגו בעמל רב משך שנים."

 

16.07.10

nrg

הרב ד"ר בני לאו, מהרבנים החשובים בציונות הדתית, מגיב להצעת החוק בנושא הגיור האורתודוקסי של חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו): "אנו קוראים לעצור את תהליך החקיקה בכנסת בעניין... יש לחזור לשולחן הדיונים שמשתף את כל חלקי העם היהודי ומביא להסכמה הרחבה ביותר של העם היהודי." עוד הוסיף בכלליות: "היהדות החרדית היא אלטרנטיבה, היא מוטציה, היא לא היהדות. החרדים מציגים יהדות של תיבת נח ולא של אברהם אבינו."

 

18.07.10

ynet, וואלה!

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר דורש מן המפלגות החרדיות לפרוש מהממשלה במידה וחוק הגיור לא יעבור. לטענתו הם התחשבו ברצונות של הרפורמים והקונסרבטיבים והוסיף באותה הנשימה "לא באנו לקראת מי שרוצה להרוס את היהדות... זה לא משחק!"

מי הם אלה שרוצים "להרוס את היהדות"? האם אלה האנשים ששלמה עמאר טען שהלכו לקראתם?

26.07.10

הארץ

ב-27 ביולי 1978 אמר נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב, אלכסנדר שינדלר, כאשר שמע את תוצאות הדיון שהתקיים בכנסת יום קודם לכן בשאלה "מיהו יהודי", לפיהן הוספה המילה "כהלכה": "זו סטירת לחי על פניו של חלק גדול מהעם היהודי."

היום אנו רואים את תחילתה של התפוררות היחסים בין יהדות התפוצות ליהודים בארץ בגלל התגמדותם ופחדנותם של החילוניים ותחמנותם של האורתודוקסים.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.07.10

nrg

בטקס סיום מחזור טירוני גולני בבסיס החטיבה ברגבים אמורים היו להופיע חייל וחיילת במופע סטנד-אפ ושירה. מפקדים בגולני החליטו ששירת החיילת תפגע ברגשות הדתיים והטקס הסתכם בנאומים בלבד. גורם צבאי: "זו הלבנת פניה של החיילת, סקסיסטיות לשמה... יושבים בקהל חיילים חילונים שלא ביקשו לראות מופע פורנוגרפיה אלא מופע אמנותי... זה קו אדום שנחצה ואין לו תקדים."

הפסוקים המציינים "קול באישה ערווה" מציינים גם שמי שרואה אישה ונהנה - כאילו הביט באיבר מינה, הפות הנשי. זו התוצאה של בני אדם מסכנים שאינם רואים נשים עד לאחר החתונה. רחמנות עליהם.

06.07.10

ynet

רבה של ראשל"צ יהודה דוד וולפא מסרב להכיר בגיור הממלכתי (צבאי ואזרחי) לצורך נישואים, על אף היותו עובד מדינה. גורם ברבנות הבקיא בנושא אמר ל-ynet כי מדיניות הרב וולפא מהווה מטרד עבור תושבי עירו. בשני מקרים בהם בקשו בני זוג להינשא, רב זה הכריחם לערוך בירור ליהדותם ללא צורך ממשי בגלל גחמותיו אלה.

יש דבר שנקרא "פיטורים".

06.07.10

ynet

ורד, צרכנית ירושלמית, נכנסה לסופרמרקט הממוקם באזור תעשייה והתבקשה ע"י השומר לכסות את כתפיה כי הרשת היא בעלת אוריינטציה חרדית. הלקוחה נפגעה מאוד מדרישה זו. ממנהלת הסופרמרקט נמסר "אם את מגיעה עם חולצה קצרה, תבקשי מהשומר שיביא לך חולצה או משהו. זאת חנות חרדית וצריך לכבד את זה. גם עדיף לך, כדי לא להסתבך עם שאר הלקוחות."

מה זה? איום? רק מחשבה מעוותת רואה בכתפיים של אישה דבר פוגעני.

11.07.10

nrg

תקנות חדשות פורסמו ע"י רבני השכונות החרדיות בירושלים בנוגע להתנהלות גלידריות, פיצריות ומזנונים ברחבי העיר. הרבנים דורשים מאותם בתי עסק להצניע את מקומות הישיבה במקום, ש"לא יהיו פרוצים לרחוב", באמצעות דלתות וחלונות אטומים ולהקפיד ששעת הסגירה לא תאוחר מ-22:30 בלילה, כולל מוצאי שבת ומועדים.

 

11.07.10

nrg, הארץ

גורמים חרדיים כגון "הוועד לטוהר המחנה" התלוננו במשרד הבריאות על הנהלת בית החולים הדסה עין כרם, כי יש לעבור בקניון על מנת להגיע לבית החולים. הגורמים החרדיים הגדירו את המעבר דרך הקניון "מלא וגדוש עד גדותיו בפריצות וזוהמה".

"הפריצות והזוהמה" הללו הם אנשים, בשר ודם.

12.07.10

ynet, nrg

ענת הופמן, ראש קבוצת המתפללות "נשות הכותל", נעצרה משום שאחזה ספר תורה, בניגוד לפסיקת בג"ץ האוסרת על הנשים לעשות זאת במקום. היא שוחררה לביתה בתנאים מגבילים, כשנאסר עליה להגיע לכותל במשך 30 יום. מהתנועה הרפורמית נמסר כי "מעצרן של הנשים בראש חודש אב הוא תזכורת קשה למחיר שהחברה הישראלית עלולה לשלם על חוסר הסובלנות הדתית ועל הקנאות המאפיינים אותה."

ממגילת העצמאות: מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות... תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שיוון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות... קראו את מאמרה של ענת ב-ynet: "לכבוש את הכותל מחדש".

15.07.10

ynet

למרות ואולי בגלל חוק המוות המוחי, חלה ירידה במספר תרומות האיברים. ד"ר מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי בסורוקה, אמר שהחוק מאפשר למשפחת הנפטר ולעסקני דת להכריע מיהו חי ושיקול מקצועי זה ניטל מהרופאים. עוד אמר ד"ר קליין שסגן שר הבריאות, ליצמן, מציג את הרופאים כרוצחים במכתב שהפיץ על המוות המוחי ובו הוא מצהיר כי הוא מתנגד לקביעת המוות המוחי וכי כל עוד פועם הלב, האדם נחשב כחי.

מהכתבה: "למעשה, מנשימים גוויה."

19.07.10

mynet

הקנאים בשכונות מאה שערים וגאולה בירושלים המציאו משגיחי כשרות לחנויות בגדי נשים ודורשים לסלק מהמדפים את בדי הטריקו והלייקרה.

איזו רמת זימה גבוהה יש אצל הקנאים החרדים. הנה סימוכין מההלכה: "אסור לאדם להסתכל בנשים, בשעה שהן עומדות על הכבוסה, ואפילו להסתכל בבגדי צבע של אישה שהוא מכירה - אסור, שלא יבוא לידי הרהור" (הרמב"ם, הלכות איסורי ביאה, פרק כ"א).

21.07.10

ynet

עמותת חדו"ש הוציאה מסמך בו היא מפרטת אילו חקיקות דתיות לעומת חופש מדת נוספו, וקובעת שרק הצעת חוק אחת המקדמת באופן משמעותי את חופש הדת והשוויון אושרה בחודשים האחרונים, ואילו שלוש אחרות, המבקשות לבצע רפורמות בנושאים אלו, נפלו כבר בקריאה טרומית.

 

22.07.10

nrg

חברת פישמן פרסמה מודעה לפיה "דרושים נשים וגברים שאינם יהודים" ברשתות גדולות. יו"ר פישמן רשתות, מסביר: 'נקנסתי עשרות פעמים על ידי המשרד, והאשימו אותי בעבירות פליליות רק בגלל שהתעקשתי שלא לפגוע בזכויות העובדים היהודים. משרד התמ"ת למעשה מאלץ אותי לפטר עובדים יהודים לטובת עובדים שאינם יהודים.'

האורתודוקסים יצרו מצב של אפליה משפטית כנגד חופש העיסוק של היהודים בכך שהעלו חוקים המגבילים רק את זכותו של יהודי לעבוד מתי שיחפוץ.

23.07.10

nrg

בהפגנה בתל אביב מול בית שר הביטחון אהוד ברק, מחו המפגינים כנגד חוק טל במלאת עשור לחוק. השתתפו בהפגנה: הפורום לשיוויון בנטל, עמותת חדו"ש, חברי הכנסת רוברט טיבייב (קדימה) וניצן הורביץ (מרצ), מפלגת אור ועוד. ניצן הורביץ: "חוק טל נכשל כישלון מוחלט וסופי." שחר אילן: "כשוועדת טל ישבה היו 30,000 משתמטים, היום יש 60,000... נתוני הצבא מלמדים ש-14% מהמחזור מצטרפים למעגל ההשתמטות כל שנה, ובעוד 10 שנים זה יהיה 25%... זו לא רק בעיה של אפליה בין דם לדם, זו בעיה של חוסן לאומי."

קישור לסרטון שהופק ע"י "ישראל חופשית".

28.07.10

nrg

בעדה החרדית שבשכונת מאה שערים הופץ פסק הלכה לפיו נשים תלבשנה מעל בגדיהן "שאל" (רדיד), מעין שכמייה שמכסה את רוב הגוף, במטרה לטשטש את קווי המתאר של גופן. פסק ההלכה נחתם ע"י כמה רבנים חרדים, ובהם הרב יצחק טוביה וייס, העומד בראש בד"ץ העדה החרדית, גוף הכשרות החזק בארץ המקובל וממומן על ידי חברות המזון הגדולות בישראל.

העדה החרדית אינה מסתפקת בקללות "נאצים", שריפת פחים וכו'. שנאתם מופנית גם כלפי הנשים שלהם.

12.08.10

כלכליסט

השר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס), מבקש להוסיף כ-100 תקנים עבור רבני יישובים. זהו תפקיד נחשק שעליו מתחרים רבים שמוסמכים כרבנים; כמעט לא קיים עליהם פיקוח, משכורתם היא מעל הממוצע והחובות שחלים עליהם אינם ברורים. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "שוב הוכח שהמשרד לשירותי דת אינו אלא המשרד למינויים פוליטיים... (זהו) פטנט מוכר למינוי מקורבים."

 

12.08.10

mynet

בתי העסקים בצפת מדווחים שהרב מרדכי ביסטריצקי, בשיתוף הרב הראשי של העיר - הרב שמואל אליהו - מתנים מתן כשרות רגילה בתעודת כשרות למהדרין של הרב מרדכי ביסטריצקי.

 

13.08.10

גלובס, גלובס

ועדת הרבנים למען קדושת השבת וארץ ישראל דורשת מראש עיריית ירושלים ניר ברקת לבטל מיד את אירוע הגמר של "כוכב נולד" בירושלים, כי "הכנת האירוע בעיצומו של יום השבת מול העיר העתיקה יפגע בתורת ישראל ובערכי הדת."

את ההילולה בהר מירון בל"ג בעומר לא ביטלו למרות שאלפי שוטרים "חיללו" שבת. הם מתכננים גם חרם על "קוקה קולה" כי מוזי ורטהיים, מבעלי קוקה קולה הוא גם מבעלי "קשת" (nrg).

19.08.10

גלובס, דה-מרקר

שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס) מתכוון לשלם שכר דירה למשפחות שבהן ראש המשפחה לומד לימודים תורניים, יש במשפחה 3 ילדים לפחות עד גיל 18 ואין רכב בבעלות ראשי המשפחה. גם הלומדים לימודים אקדמיים יקבלו עזרה כזו.

מעניין מה היחס בין האברכים שייהנו מן הכסף ובין האקדמאים שיענו על הקריטריונים.

19.08.10

דה-מרקר

בקיבוץ הזורע יעסיקו "גויים של שבת" בימי שבת וחג בעבודת החליבה ויקבלו על כך 200 אלף ש"ח מתנובה. עוד מסתבר שהרב של תנובה התיר לרפתני הקיבוץ היהודיים לחלוב את פרותיהם עשר שבתות בשנה, שבהן הגויים חוגגים את חגיהם, כמו חג הרמדאן. גם עבור החלב הזה תנובה תשלם לקיבוץ מחירי מהדרין, אף שהחלב שנחלב על ידי חברי הקיבוץ לא יימכר כחלב מהדרין.

עוד הוכחה שהכשרות אינה אלא אתנן וכסף יעוור עיני חכמים, שכנראה אינם חכמים כלל.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.07.10

mako

חדשות ערוץ 2 חושפים כי המדינה מממנת ארגונים להתחרדות במיליוני שקלים על ידי משרד החינוך, תחת הכותרת "לימודי תורה במסגרות בלתי פורמליות" בעוד שחלקם מסיתים נגד אוכלוסיות בארץ.

אריאנה מלמד במאמרה "לא ריקים, לא מאויימים" (ynet): "מה שמתרחש בשני העשורים האחרונים הוא שיכלול מתמיד של מוסדות ההחזרה בתשובה, כולל שיטות עבודה מוכרות מחקר הכתות: תערובת של פיתוי כלכלי ואיום מוסווה, תרגום מניפולטיבי של עקרונות רציונליים לשפת האמונה והקפדה על ציודם של המוחזרים בתשובה בכמה מנטרות שימושיות לויכוח עם החילונים - והמון, המון אהבה." אנו היינו רושמים "אהבה" במרכאות.

05.07.10

ynet

בשדרות המציאו "תקן צניעות" לפיו בתי עסק מתחייבים להקפיד על הופעה ופרסומות צנועים לאחר שמשגיחת "כשרות" מטעם ארגון "מעמקים" עוברת בבית העסק מדי פעם, בודקת את השטח ומאשרת שהוא עומד בדרישות.

אנו ממליצים להרים את סף התקן כי רעלה היא לבוש מאוד מכובד.

11.07.10

mynet

שליח חב"ד בשכונת בקעה בירושלים, אריה לוי צולם כאשר הוא אומר: "מלך המשיח הביא אותנו בדיוק לשם כדי שנדוג את הילדים מלמעלה, וכבר התחלתי ליצור קשר עם החברה האלה שמגיעים לשם." אחד מתלמידי מגמת המוזיקה של שכבת י' בצוללת הצהובה: "הדרך היחידה להיפטר מהם היא להעיף אותם החוצה ולסגור את הדלת." אחד עובדי המוסד אמר: "הם מאוד נחמדים אלינו. עכשיו באמת עולה השאלה אם מסתתר משהו מאחורי ה'אובר-נחמדות' הזאת."

 

12.07.10

ynet

לקוח של הרשת קפה קפה דיווח שהרשת מחלקת עלוני דת יחד עם החשבון. "היו שם: ליקוטי תפילות לרפואה, הלכות מפי הראשון לציון, הרב הספרדי הראשי מרדכי אליהו, תפילת הדרך וברכה מיוחדת שצריך לברך לאחר עשיית הצרכים בשירותים."

ברכת חופש לאחר עשיית הצרכים בשירותים: ברוך השם שאני נופח.

13.07.10

nrg

תושבי קריית היובל בירושלים גילו שמתוכנן לקום בשכונתם בי"ס חרדי של בית יעקב. בשכונה הופצו פליירים רבים מטעם "רשת מוסדות חינוך לקהילת בני התורה" המבשרים על הקמתו של בית הספר הזה. בעירייה מרגיעים: 'אין בכוונתו להקים או לאשר בי"ס חרדי בשכונה.'

ממתי השלתטות חרדית צריכה אישורים מהעירייה? מבנים לא חוקיים באורח פלא נשארים.

29.07.10

mynet

עיריית באר שבע מבקשת לקבל היתר להקמת מרכז תורני בשם 'בית יוסף' עבור עמותת 'בית יוסף' - עמותה שממטרותיה העיקריות הקמת ישיבה לבחורים צעירים, הפצת תורה על ידי שיעורים לנוער ומבוגרים, החזקת מכון להוצאת ספרים וחוברות ועוד.

 

01.08.10

הארץ

ב-1996 הקצתה עיריית רחובות קרקע לעמותת "הליכות חיים", הקשורה לארגון ההחזרה בתשובה החרדי הארצי "לב לאחים". החילונים תושבי שכונת רמת יגאל שבה החלו לבנות את בית המדרש עתרו לבית המשפט שפסק לאחר 14 שנים שאין מניעה חוקית לבנות את בית העמותה הזו.

 

04.08.10

mynet

צעירים דתיים מבת ים קרעו עשרות שלטי חוצות שפרסמו בגדי ים, בטענה כי השלטים פוגעים בציבור הדתי. לפני זה, פנה חבר מועצת העיר רפי ברנז לראש העירייה, שלומי לחיאני, וביקש ממנו לדאוג ששלטים מסוג זה לא יתלו בעיר בעתיד.

הצעירים הדתיים לוקחים את החוק לידיים. אנו בתדהמה.

05.08.10

ynet

השבועון החרדי "משפחה" פרסם שגורמים חרדיים שוקדים על תוכנית להקמת מגדלי צעירים בעיר הגדולה, שיהוו דיור בר השגה למשפחות מהמגזר המבקשות להגיע לדירה ראשונה, וזאת בשל הצפיפות הרבה בבני-ברק. יהושע מאירי, יו"ר תנועת חוזרים בתשובה הפעיל באכלוס משפחות בתל אביב: "הדבר קל לביצוע היום, כי בתל אביב פעילות חמש ישיבות רציניות ומתוקצבות, בהן ישיבת זכרון יהושע ברחוב דיזנגוף, ישיבת רמת אביב בבית הקולנוע הישן בשכונה או ישיבה שהוקמה לפני שלושה חודשים בשכונת כוכב הצפון."

הדבר קל לביצוע? מי מקל על הביצוע?

11.08.10

local

תושב העיר כפר סבא התריע בפני העירייה שמתקיימות הטפות ע"י חרדים בכל יום לימודים בפתח בתי הספר ברחוב אז"ר ועל העירייה לסכל זאת. מעיריית כפר סבא נמסר: "מדובר בפעילות חוקית שמתקיימת בכל רחבי העיר וגם בסביבות מוסדות החינוך, אם כי לא בשטחם."

 

12.08.10

ynet

כתבה המרכזת מקצת המאבקים החילוניים בניסיונות השתלטות חרדית וניסיון לשינוי צביון אופי שכונתם.

 

17.08.10

mynet

תושבי כפר יונה החליטו להיאבק בהחלטת העירייה שלהם להקצות עשרה וחצי דונמים להקמת קומפלקס לחינוך חרדי הכולל בית ספר וגן. רמי אליהו, תושב כפר יונה: "יש בכפר יונה מעט מאוד משפחות חרדיות והחשש הגדול שלנו הוא שהקצאה שכזו תהווה פתח לדברים אחרים."

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.07.10

nrg

הרב דב ליאור, הרב הראשי של קריית ארבע ומבכירי רבני הציונות הדתית, פסק כי מותר לפטר עובד על מנת להעסיק עובדים חרדיים כדי ליהנות מהטבות כלכליות הניתנות על ידי המדינה. עוד ציין שהדבר אינו מוסרי אך מותר על פי ההלכה.

בוא הרב דב ליאור, וספר לנו אילו עוד דברים לא מוסריים אך מותרים בהלכה שלך... אנו כבר התחלנו לעשות רשימה.

08.07.10

ynet, הארץ

בהמשך ליוזמתו של חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, בנימין בביוף, חתמו 25 רבנים בתל-אביב על איסור השכרת דירות למסתננים ועובדים זרים, כי לטענתם הם גורמים לפשיעה ו"מתחילים עם הבנות". הח"כית לשעבר יעל דיין טוענת שהעצומה "לחלוטין גזענית וגם לא חוקית... זו הסתה כלפי ציבור שלא עשה לו שום דבר רע, רק מפאת גזע ואמונה."

מזל שישנם מספר צדיקים בסדום אשר קבעו: "האיסור להשכיר הדירות אינו עולה בקנה אחד עם ערכים יהודיים אנושיים. כעם שידע פליטות, דיכוי וגירוש, אנו מוחים על איסור זה, המעלה בזיכרוננו ימים אפלים בתולדות ימי עמנו." (ynet)

09.07.10

ישראל היום

הרב עובדיה קובע שצריך לנפץ מצבות עם כיתוב לועזי: "זוהי עבירה כפולה ומכופלת שלדעתי יש בזה איסור מהתורה. אם אפשר להסיר ולהשליך את המצבה ההיא הנה מה טוב, ואם אי אפשר, לפחות יש להטיח על המצבה טיט או גבס הדבוק מאוד על הכתב כדי שלא יישאר זכר מכתיבת לשון לועזית."

וכסף לועזי, ירוק כזה? מה עושים איתו?

09.07.10

הארץ

הספרייה הלאומית מציגה תערוכה עוסקת בראשית תנועת החסידות, במלאת 250 שנה לפטירתו של הבעל שם טוב ו-200 שנים לפטירת נינו, הרבי מברסלב. חרדים שרצו לבקר בתערוכה דרשו הפרדה בין גברים לנשים מפרידה ולכן הספריה פתחה את שעריה לציבור הזה, בהפרדה, לאחר שעות הפעילות הרגילות.

יועצת התקשורת של הספרייה, ורד ליון-ירושלמי: "לא סביר שציבור כה גדול לא יוכל לבקר בתערוכה. ההחלטה אינה פוגעת בציבור הקוראים והלומדים בספרייה, אך יש בה אמירה של כבוד, סובלנות והתחשבות בצרכים של קבוצה גדולה מאוד בישראל." -- לא גברתי היועצת, אין שום כבוד בהפרדה על רקע מיני.

11.07.10

הארץ

במזכירות היישוב נוקדים, בה מתגורר שר החוץ ליברמן, הוחלט לא לאפשר לאנשים ממוצא רוסי להתיישב במקום. כניסת תושבים כאלה "תוביל להתבוללות". יו"ר מזכירות נוקדים, יוסי היימן: "אם אתה מקבל עשר משפחות שהאמא לא יהודייה, אז יש להן 30 ילדים, ומחר הבן שלך מתאהב בחתיכה של השכנה. זו בעיה קשה." אחד מהתושבים, עמית גרון: "צריך להתבדל מהגויים במסחר, בהכל. במיוחד מלגור אותם. זה יכול להיות פתח להתבוללות, לעבודה זרה. זה פתח לצרות אחרות. הם יכולים להסית אותנו לעבירות שיהודים בדרך כלל לא עושים, כמו עבודה זרה, גילוי עריות, כל מיני סטיות כאלה או אחרות. לכן אין להם מקום ביישוב שלנו. באופן עקרוני, זה שהם משרתים בצבא זה בעיה. אסור שהם יהיו בצבא."

רגע - מאיזה מוצא הוא ליברמן?? צחוק הגורל, באותו היום אושרה בוועדת החוקה הצעת חוק של ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, לפיה יש להעביר את הסמכות הבלעדית לגיור לרבנות הראשית ולרבני הערים. ליברמן, האם אתה יהודי מספיק? בוא נבדוק...

28.07.10

mynet

הנהלת הבריכה בקרית אונו קבעה כי במהלך הקיץ ייתקימו בשעות מסויימות רחצות נפרדות לגברים ונשים, במטרה לאפשר לציבור הדתי לשחות במקום בעקבות בקשה של עמי גורט, חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, ושל יו"ר הבריכה, עו"ד גיל מיכלס.

הזימה שיש להם בראש...

28.07.10

ynet, ynet

בירושלים יתקיים מפגן מחאה במקביל למצעד הגאווה, בהתאם לבקשת סגן ראש העיר ירושלים, יצחק פינדרוס מיהדות התורה. במפגן מתוכננות להיות בובות מקרטון של חמורים, לאחר שהמשטרה לא הרשתה להביא בעלי חיים.

וכך זה נראה בשטח: חרדים צועקים "ממממה, מממה, מממה" (mako). חיקוי טוב, אין צורך בבהמות.

29.07.10

וואלה!

איילה כץ, אמו של ניר כץ שנרצח בבר נוער לפני שנה, אמרה על השנאה הדתית בירושלים: "תורה שאני למדתי ... היא תורה שמכבדת קודם כל את ערך החיים, את אהבת האדם ואת אהבת האלוהים, שמאמינה שכל אדם נברא בצלם. אני לא מבינה את ההסתה, את ההשפלה מהכיוונים החרדיים. לא מצליחה להבין. עצוב לי עליהם, במקום להשקיע את האנרגיה בחמורים ובבובות - עדיף היה שהיו מדברים עם בני אדם."

איילה, אם למדת רק את הדברים הללו אז מוריך שיקרו לך.

04.08.10

ynet

העדה החרדית, באמצעות ביטאונה הרשמי "העדה", קובעת שחילופי האש בין צה"ל לצבא לבנון הם "התגרות לחומרה" מצד ישראל. גורמים בנתורי קרטא אמרו: "שוב נשמע כעת שצבא הזוהמה העמלקי התגרה בחיילי צבא לבנון, ובחילופי אש שאירעו אמש על גבול משטר הרשע הציוני עם לבנון, הרגו ופצעו כמה חיילים לבנונים."

אצל אלה כל דבר מסווג כזוהמה או עמלקי.

09.08.10

ynet

הרב יהוידע גדסי, רבם של חוזרים בתשובה מקרב יוצאי בני עדות המזרח ביישוב חרדי, ביצע מעשה וונדליסטי וגרם לנזק במתקן הקרטינג בעיר - רק מפני שנערות נהגו במכוניות הקטנות. בתגובה, הושחת רכבו הפרטי של הרב.

אסתר הרצוג במאמרה: "מדינה של גברים חרדים" (ynet): למדנו אתמול על סילוקן האלים של הנערות ממסלול הקרטינג באותו יישוב... אל תטעו - הבעיה הופכת להיות לא רק של נשים דתיות וחרדיות שנמצאות שם כבר מזמן, אלא של מדינת ישראל החילונית, המשלימה עם הפרדה, גזענות ופיגור בכלל החברה."

09.08.10

nrg, הארץ, וואלה!

רבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור, ובנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף, זומנו לחקירה במשטרה בעקבות הסכמתם לספר "תורת המלך" של הרב יצחק שפירא הדנה בהלכות הריגת גוי. הם הודיעו שאינם מתכוונים לשתף פעולה עם החקירה: "תורתנו אינה עומדת לחקירה. הניסיון לפגוע ברבני ישראל ולמנוע מהם להביע דעת תורה על ידי הפחדות ואיומים הינו מעשה חמור שלא יצלח."

אסף וול מגיב במאמרו "התורה זה אני" (ynet).

12.08.10

ynet

הרב הראשי שלמה עמאר כתב באיגרת ששלח לרבני ישראל על היהודים הרפורמיים והקונסרבטיביים: "ידם במעל הנורא הזה ותומכים בזה בגלוי ולא יתבוששו, ועתה נועצים ציפורניהם גם בתוככי העם היושב בציון ומנסים להכתיב לנו סגנון חיים ... (הם) מטילים אימתם... שכל מטרתם לעקור התורה מישראל ולקעקע את בתי הדין וכל דבר שבקדושה, בכל הדרכים ובכל הכלים, על ידי איומים והשפעות שונות ומשונות על השרים ועל חברי הכנסת ודרך בתי המשפט ועוד ועוד, והולכים מדחי אל דחי."

"איומים והשפעות שונות ומשונות על השרים ועל חברי הכנסת ודרך בתי המשפט ועוד ועוד" - תאור זה דווקא מזכיר את התנהלות המפלגות החרדיות. בתגובה לכך, התנועה ליהדות מתקדמת כתבה לנשיא: "הסתייג לאלתר מדבריו הבוטים של הרב הראשי נגד הזרמים הלא אורתודכסים" (ynet).

15.08.10

ynet

הרב הראשי יונה מצגר טוען, שלא צריך לחקור רבנים על כך שהסכימו עם הנאמר בספר "תורת המלך", בו מופיעים פסקי הלכה המתירים להרוג גויים.

בוודאי שהוא צודק. הרבנים הם מעל לחוק. סליחה, טעות - הרבנים הם החוק.

19.08.10

פייסבוק - ניצן הורוביץ

ניצן הורוביץ מדווח שבית הדין הרבני חייב אישה בתשלום של פיצויים בסך 60,000 שקל לבעלה, על מנת שזה ייתן לה גט. היא ערערה לבית הדין הרבני הגדול, שדחה את ערעורה. היא הגישה עתירה לבג"ץ, ובית הדין הרבני הגדול אישר שנית את ההחלטה.

הוא שאמרנו: הרבנים הם החוק במדינת ישראל ההולכת ומתחרדת.

20.08.10

ynet

רוחמה וייס מספרת במאמרה "התורה ממסדת את האונס" על החוק מכונה: "אשת יפת תואר" שאינו אלא התרה לאונס של שבויות מלחמה.

המון מוסר יש בתורה, והכוונה למוסר כפול.

23.08.10

ynet

רב העיר חולון וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אברהם יוסף, פסק על שופטים בישראל: "אסור לתת להם, לצרף אותם או לשלב אותם בשום אמירה שהיא (בבית הכנסת). חייבים להתעלם מקיומם, והיו כאוויר בעלמא." הוא כינה את השופטים כ"מרימים יד בתורת משה".

נזכיר כי אחיו יעקב יוסף, הוא זה שהתיר ל"נוער כהלכה" לפנות לבית המשפט בנושא עמנואל (הארץ), אך פרש מן המאבק בגלל איומים. עוד בנושא: הנהלת בתי המשפט מבקשת מפרקליט המדינה לבחון אם יש לחקור את הרב יוסף שהתבטא נגד שופטים (הארץ).

29.08.10

גלובס, הארץ

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, אמר בדרשה השבועית על יו"ר הרשות הפלסטינאית: "שייתמו אויבינו ושונאינו, אבו מאזן וכל הרשעים האלה שייאבדו מן העולם, יכה בהם הקדוש ברוך הוא מכת דבר, בהם ובפלסטינים האלה - רשעים צוררי ישראל."

סלמאן מצאלחה במאמרו "עובדיה, או עבדאללה, כי ימלוך" (הארץ) מראה כמה דומים דבריו של עובדיה לדבריו של ערבי בשם עבדאללה, ופוסק: "כל דברי הבלע, הן בעברית והן בערבית, יונקים את השנאה מאותו ביב שופכין, מאותו עטין המתקרא מונותיאיזם. וכאשר בעטין זה נמהלים יחד גם אלוהים וגם קוד שבטי, הרי שרק תמהיל רעיל יוצא ממנו."


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרעות הקברים ביפו ובברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.07.10

nrg

הוצתה ניידת משטרה שחנתה בשכונת מאה שערים, כנראה ע"י פלג חרדי בשם "סיקריקים".

 

01.07.10

וואלה!

שני צעירים חרדים, בני 20 ו-23 תושבי ירושלים, נעצרו בחשד שניסו להצית חורשה ביפו במהלך הפגנה לא חוקית ברחוב לואי פסטר, במחאה על החפירות הארכיאולוגיות המתקיימות במתחם אנדרומדה שביפו, שלטענתם עלולות לפגוע במערכת קברים שנמצאת באזור.

 

05.07.10

ynet

חרדים מתכוונים להפגין בנתב"ג מול ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הקברים ביפו. לטענתם: "ראש הממשלה הציוני אחראי באופן ישיר על הריסת בתי הקברות ועל דם המפגינים הנשפך כמים." החרדים מתכוונים לקרוא לנתניהו: "צא את הארץ, שודד הקברים וגוזל נחלתם, הרף ידך מלנגוע בחיים ובמתים!!!"

"הרף ידך מלנגוע בחיים ובמתים!!!" אמרו האנשים שתומכים בעיכוב וייקור בחדר המיון בביה"ח ברזילי, כאשר חדר המיון הזה יעמוד לרשות הפריפריה שספגה כבר בעבר קטיושות. להלן תמונות בהן מופיעים חרדים שבנו קבר מדומה עבור ראש הממשלה (כיכר השבת).

07.07.10

ynet

סיעת יהדות התורה דרשה משר הדתות, יעקב מרגי, כי יורה על הפסקת העבודות בגבעת אנדרומדה ביפו, בשל מציאת קברים עתיקים במקום, עקב הפרה של ההסכם הקואליציוני עם הממשלה. לטענתם "אין פוצה ואין מצפצף" על הנושא.

איפה חיים חברי סיעת יהדות התורה? על איזה כוכב? האם הם לא רואים את האלימות החרדית השוטפת את הארץ ואינם פוצים פה על מעשי הנבלה הללו?

08.07.10

ynet

חרדים השליכו פח אשפה לכביש ברחוב שבטי ישראל בירושלים, בעת ההתפרעות כנגד חפירות הקברים במתחם אנדרומדה ביפו. רוכב אופנוע ורוכב נוסף פגעו בפח ונפצעו קשה ובינוני. פרמדיקים שהיו במקום סיפרו כי החרדים היקשו על אנשי הצוות הרפואי להעניק טיפול לפצועים.

איפה חברי סיעת יהדות התורה? אינם פוצים פה ומצפצפים?

08.07.10

ynet

כ-200 חרדים הפגינו נגד החפירות בגבעת אנדרומדה והתעמתו עם שוטרים. המפגינים גידפו וכינו את השוטרים בכינוי גנאי "השוטרים של היטלר". עוד צעקו "מוות לציונים" ו"החילונים הם עם עלוב ושפל". השוטרים ספגו ביצים שיידו לעברם המפגינים.

 

08.07.10

ynet

ראשי העדה החרדית אסרו על בני הקהילה להשתתף בהפגנות המחאה המתקיימות מדי ערב בירושלים נגד פינוי הקברים ממתחם אנדרומה ביפו, עקב התאונה הקשה שאירעה בכביש מספר 1 היום לפנות בוקר. למרות זאת תימשך כרגיל המחאה באתר העבודות ביפו, וכך גם ההתקהלות הקבועה מדי שבת בצהריים נגד פתיחת חניון קרתא.

 

11.07.10

ynet

מאות חרדים הגיעו בצהריים לאתר החפירות בגבעת אנדרומדה ביפו והפגינו כנגד העבודות במקום בו נחשפו קברים. הפעם גם חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) בא להפגין יחד עם חרדים שצעקו "שודדים, קברי אבותינו אינם הפקר." הם נשאו שלטים: "אלקטרה בחסות שלטון הרשע הציוני, הפסיקו מיד לחלל קברות אבותינו."

גפני, מה אתה עושה בממשלה הציונית המרושעת?

12.07.10

רשת ynet, ynet, mako

חרדים ניפצו את שמשת רכבו של סגן השר פרוש כאשר עצר אחה"צ לאכול בשכונת גאולה בירושלים. כנראה שהרקע להתקפה הוא שתיקתו היחסית של פרוש בכל הקשור לפינוי הקברים במתחם אנדרומדה ביפו בתקופה האחרונה.

סבתא בישלה דייסה, בתיאבון.

12.07.10

ynet

למעלה מ-100 חרדים חסמו את כביש בר-אילן בירושלים בעזרת מכולת אשפה, במחאה על החפירות במתחם אנדרומדה ביפו, ועל הפגיעה לטענתם בקברים עתיקים. ההפגנה האלימה נערכה למרות ההחלטה שקיבלו בשבוע שעבר ראשי העדה החרדית לאסור על בני הקהילה להמשיך להפגין מדי ערב על רקע פינוי הקברים במתחם ביפו, לאחר ששני רוכבי אופנוע נפצעו בגלל דרדור מיכל אשפה לכביש.

הגולם קם על יוצרו.

17.07.10

וואלה!

כ-50 חרדים הפגינו בצומת הרחובות ישעיהו והנביאים בירושלים בגלל חפירות ארכיאולוגיות המתבצעות ביפו. המפגינים ניסו לחסום את הכביש וכוח משטרה שהגיע למקום פינה אותם תוך שימוש בכוח.

מדוע קוראים לזה "הפגנה"? הפגנה דורשת רשיון מהמשטרה וגם שמירת הסדר והחוק, ואילו התנהגות החרדים היא סתם התפרעויות.

20.07.10

mynet

מיטל להבי, סגנית ראש העיר ויו"ר סיעת מרצ תל אביב-יפו, בנושא פרעות הקברים ביפו ובברזילי: 'ממש "ירדנו מהפסים", כדי לרצות גורמים שברובם הם "אנטי ציונים" ושדרכם כוחנית ואלימה. הם אינם מכירים בחוקי מדינת ישראל, בהפגנות הם צועקים לשוטרים "ציונים נאצים" ובמקום להושיבם תחת סורג ובריח בגין העלבת עובד ציבור, אנו מזרימים משאבים עצומים לסיפוק גחמותיהם ולהרגעת רוחם הסוערת.'

 

20.07.10

גלובס

חברת אלקטרה מוצרי צריכה שוקלת להפסיק את מתן השירות באזורים החרדיים, בגלל גילויי האלימות כלפי טכנאים ונציגי החברה - כך נודע ל"גלובס".

 

27.07.10

ynet

אסף וול מתאר כיצד הפך ל"איש המהדרין" לאחר שנגס בחטיף עם כשרות מן ה'מהדרין' במאמרו ההיתולי: 'לפני כמה ימים עברתי ברחוב, והנה טנדר של "אלקטרה" שואג לקראתי. מייד הוצאתי מכיסי חטיף אנרגיה בהכשר מהודר ונגסתי ממנו במרץ. ההשפעה היתה דרמטית. ותצלח עלי רוח אלוהים ואשסע את הטנדר כשסע פואד את שיפודיו.'

 

22.08.10

אשקלון Now

קבוצת עשרה חרדים הגיעה מירושלים במיניבוס, נכנסה בשערי בית החולים ברזילי והחלה למנוע מהטרקטורים להמשיך לעבוד ע"י כך שנשכבו על האדמה. בין החרדים למאבטחים התפתח עימות אלים והמשטרה שהוזעקה למקום, עצרה את כל העשרה.

 

24.08.10

ynet

כ-30 חרדים יידו אבנים לעבר עובדי אתר הבנייה בבית החולים ברזילי. כוח משטרה ככל הנראה לא עצר איש מהם, כי לטענת המשטרה החרדים אינם משבשים את התקדמות העבודות ולכן הוחלט לאפשר להם להתפלל במקום.

לזרוק אבנים על העובדים זה ממש לא משבש??


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.06.10

נענע10

"שומר מסך" עם אמנון לוי, בתחקיר על העיר החרדית ביתר עילית. בעיר קיימת "ועדת איכלוס" בלתי חוקית שמסננת אנשים אשר מבקשים לגור בעיר, כגון חילוניים, חרדים מזרחיים, ומשפחות שבהם יש חזרה לתבונה - אלה לא מתקבלים לעיר. חברי "ועדת האיכלוס" הם רבנים אשר זהותם לא ידועה. עוד בעיר מונהגת הפרדה לא חוקית בקווי התחבורה הציבורית. בתחקיר יש עדויות של בני נוער שהותקפו ע"י בריונים חרדיים.

 

01.07.10

mynet

מפקד מרחב יפתח בתל אביב, נצ"מ יורם אוחיון, קיבל אבטחה סביב ביתו בירושלים בעקבות איומים שהתקבלו על חייו מצד גורמים חרדיים. כמו כן תוגברה האבטחה סביבו. במהלך אחת ההפגנות כנגד חפירות באתרי הבנייה רוסלאן ואנדרומדה ביפו נאמרו הדברים הבאים: "מעבר לקללות שהרבנים שלנו מטילים עליו ועל השוטרים שלו, אנחנו גם נדאג למרר לו את החיים. מי שפוגע בקבר ישראל ומחלל זיכרון קדושים, רצוי שישמור על עצמו. לנו יש חוק אחד, חוק ה' רק על פיו נפעל."

הוא שאמרנו: הרבנים הם החוק במדינת ישראל ההולכת ומתחרדת.

02.07.10

וואלה!

ילד בן 4 הוכה בבטנו, על פי החשד על ידי אביו, ופונה במצב קל-בינוני לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כשיש חשש לפגיעה בבטנו. האב, תושב בית"ר עלית, נעצר.

 

05.07.10

ynet

גבר בן 64, מנהל בבית הכנסת, הואשם בבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה בביצוע מעשי סדום בילד שהוא קרוב משפחתו של הנאשם. המעשים בוצעו בילד כאשר היה בן 8 עד 13. המעשים בוצעו בתוך בית הכנסת וגם בביתו של הנאשם. הנער, כיום בן 18, שמר בסוד את דברים אולם חשף אותם כי הוא חושש שאחיו הצעירים יסבלו ממעשיו של הנאשם.

את מה הוא מנהל בבית הכנסת?

05.07.10

נענע10

גננת בגן חרדי קשרה תינוק בן שנתיים לכיסאו ברצועות במהלך חגיגת יום ההולדת שלו, כדי שלא יהרוס לעצמו ולאחרים את החגיגה, לפי טענתה. הגננת נעצרה ושוחררה למעצר בית. בימים הקרובים יועבר חומר החקירה לפרקליטות עם המלצה להעמידה לדין על התעללות בחסרי ישע.

קשרה ברצועות? תעזבו, היא בטח לימדה את התינוק איך להניח תפילין

07.07.10

mako

דוד כבאז, הורשע בהריגתו של יוסף בבלי לפני כשנתיים, בגלל סכסוך על מקום חנייה בחולון ונידון ל-20 שנות מאסר. דוד כבאז, אמר באחת הפעמים לעיתונאים: "רוצים לראות רצח? זו הייתה הגנה עצמית. הוא חסם לי את החנייה, מה רציתם שאעשה?"

בכתבה הוא מופיע בכיפה יפה וגדולה וזקן ארוך.

08.07.10

הארץ, ynet, mako

שני חרדים, בני 20 ו-21, מבני ברק נתפסו כשברשותם קוקאין במשקל 10.5 ק"ג ובשווי של כמיליון דולר. הם חשודים כי הביאו את הסם המסוכן מברזיל. על פי המשטרה, השניים הם חלק מרשת סמים חרדית עם נציגים בארץ ובחו"ל. עוד נעצר תושב חב"ד בן ה-42 החשוד בהזמנת הסם. אחד מהעצורים הוא בנו של דיין מוכר בקהילה החרדית בעיר.

באתרים חרדיים הופצו שמותיהם של העצורים לכאורה וגם פורסמה תמונתו של אחד העצורים עם הכיתוב "בימים יפים יותר עם צמרת המדינה".

08.07.10

נענע10

חרדים בני 20 ו-21 נעצרו בנתב"ג ובחיפוש שנערך במזוודותיהם נמצא סם החשוד כקוקאין במשקל של 10 קילוגרמים וחצי. בהמשך לכתבה הקודמת, נחשפו פניהם של הצעירים וגם של החרדי, שעל פי החשד, שלח אותם. שמו של החרדי המבוגר, יוסף שיף. סנ"צ ידידיה סבג, ראש מפלג סמים ימ"ר ת"א, אמר שהצעירים יצאו מהארץ בלבוש חרדי וחזרו בלבוש חילוני כדי להטעות את המשטרה.

אילו המשלוח היה מצליח להגיע לידיים חרדיות בארץ, זה היה מכניס 90 מיליון דולרים - כסף טוב לתחרוד.

09.07.10

mako

צעיר בן 18 מבני ברק נעצר בחשד שהוריד את התחתונים ונגע באיבר מינה של ילדה בת ארבע בחדר מדרגות בבניין בעיר, לאחר שתועד עושה את המעשים במצלמת אבטחה.

 

13.07.10

נענע10

דודי אפל הורשע בעבירות של שוחד תחת שלושה אישומים שונים וקיבל עונש של שלוש שנות מאסר, שנה וחצי מאסר על תנאי וקנס של מיליון שקלים.

 

15.07.10

ynet

חיים פרלמן, בן 30 מגבעת וושינגטון, חשוד כי רצח ערבים בשכונת מאה שערים בירושלים, כנראה כנקמה על רצח על בחור ישיבה.

 

15.07.10

ynet

אוהד רוזנברג, חרדי בן 31 מראשון לציון, ככל הנראה רצח את חברו אליהו אברמן, בן 19 מירושלים. הרצח בוצע במכונית בשכונת מונטיפיורי בתל אביב.

הארוע גרר חרושת של שמועות מכוערות שעלולות לפגוע בקהילה שלמה בישראל. התיקשורת פירסמה כי גורמים המקורבים לפרשה אמרו: "רוזנברג היה בטוח שהכישלון הוא בעקבות שמועה שהפיץ אברמן, ונכנס לדיכאון."

15.07.10

ynet

העיתונות החרדית כמעט ולא מתייחסת לרצח וההתאבדות של אליהו אברמן ואוהד רוזנברג בתל אביב, למעט איזכורים קצרים, והתנהגות זו היא המשכה של מגמה ברורה בעיתונות החרדית שלא להתעסק עם רצח והתאבדות בציבור החרדי. בפורומים החרדים המצב שונה - שם הופרכו השערות שונות ומשונות בנוגע לרצח ולהתאבדות.

בין הטענות "הצהובות" שהועלו היתה הטענה כאילו היה קיים בין שני הבחורים קשר רומנטי (nrg). הנה זו התוצאה של ההסתרה השיטתית של ראשי העדה החרדית אל מול לשונות נטולות רסן.

15.07.10

ynet

עורך "צופר" והכתב שמואל קופר, שפרסמו דברי בלע על השופט אדמונד לוי, יצטרכו לתת דין וחשבון למשטרה על הדברים אשר כתבו באתר החרדי "צופר". בין הביטויים שנכתבו על השופט לוי ניתן למצוא: "אישיות שפלה ביותר", "דמותו העלובה של העסקן הפוליטי מרמלה שהפך לעבד נרצע של שופטי העליון", "עסקן פוליטי נמוך דרג", "אדם פרימטיבי, חולה שנאה, כלפי החרדים לדבר השם".

 

15.07.10

נענע10

תחקיר של "שומר מסך" מגלה כיצד משפחת איפרגן הפכה ממשפחה ענייה למשפחה שמגלגלת כספים רבים בזכות המצאות על אבי המשפחה.

 

18.07.10

ynet, וואלה!

25 חרדים הגיעו לסניף הדואר ברחוב הבוכרים בירושלים והתפרעו בגלל מסכי טלוויזיה לניהול תורים שנמצאים במקום. החרדים צרו על הסניף וגם תקפו שני מאבטחים בכניסה לסניף. שניים מהם נעצרו, אך השאר צרו על הסניף. המצור שוחרר רק לאחר שמרשות הדואר משכו את התלונה והמתפרעים שנעצרו שוחררו.

בזיון לדואר ישראל שמשקשק ממתפרעים חרדיים פושעים. האם האם חושבים שכעת הבעיה נעלמה? לא ולא, היא רק התחילה.

25.07.10

ynet

נערים הלומדים בבית ספר חרדי באזור ירושלים טיילו בעין חינדק. על פי החשד הנערים שיחקו באש והבעירו למעלה מ-1,000 דונם של יער וחורש טבעי ו-23 כלי-רכב.

שני בחורי הישיבה הודו בכך שהם אלה שהציתו את השריפה (רשת ynet, nrg) ועד ראייה דיווח שהם צהלו כאשר האש התפשטה. חינוך חרדי, לתפארת מדינת ישראל השחורה והמפויחת.

26.07.10

הארץ

גלעד מששה היה נהג אוטובוס עד לפני שנה, כאשר הותקף בידי חרדים שכינוהו "כושי מסריח". בהתקפה הוא איבד את הכרתו ולא שב למקום עבודתו בעקבותיה. כעת הוא נקרא למשטרה בחדש שהוא זה שתקף, כי אחד החרדים התלונן עליו. פרקליטי מששה: "מדובר בתיק רווי בראיות שהקורבן בו הותקף באכזריות באירוע שהיו עדים לו אנשים רבים, אירוע אשר הותיר בו 'ראיות' אובייקטיביות וחד משמעיות באשר לשאלה מיהו קורבן התקיפה."

 

26.07.10

ynet

ל-ynet נודע על כתב אישום חמור שהוגש לבית המשפט נגד נער חרדי מאזור ירושלים, הנאשם שבמהלך השנה תקף מינית את ארבע מאחיותיו - עבירות שכללו אונס, מעשים מגונים ומעשי סדום. עוד נודע כי הוריו של הקטין ידעו על המעשים, ולאור מצוקתם הרבה והחשש מפגיעות נוספות פנו לרשויות הרווחה.

 

29.07.10

הארץ

במושב החרדי קוממיות שבדרום נחשפה פרשת התעללות מינית חמורה בעשרות ילדים, אשר נמשכה 20 שנה. על פי החשד, תושב המושב, שמשון וולצר, כשהיה רב בתלמוד תורה במושב, החל לתקוף מינית ילדים אך איש לא התלונן על המעשים. עלה חשד גם כי היה לו שותף.

 

29.07.10

mynet

בני זוג מאשדוד, שערכו ברית מילה לפני כשלושה שבועות, טוענים שהמוהל הירושלמי ומתלמד חתכו "יותר מדי מעור התינוק". האב הגיש תלונה במשטרה נגד המוהל והמוהל הגיש תלונה נגדית כי לטענתו ההורים ניסו לסחוט ממנו כספים.

והתינוק, באמצע המריבה עם איבר מין מושחר, מצולק ומוגלתי לאחר שעבר הליך פגאני מצרי. מחיפוש באינטרנט עולה (וואלה!) כי אותו מוהל צולם בתכנית של כלבוטק, כאשר הוא צורב בעזרת מכשיר ללא הרדמה את האיבר לאחר החיתוך, מכשיר שאסור להשתמש בו. מה זה אומר על ההורים? והיכן משרד הבריאות בעניין חמור זה?

29.07.10

הארץ

הרב יצחק גינזבורג, תושב כפר חב"ד, נשיא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, הוזמן למשטרה בחשד כי נתן את הסכמתו לנאמר בספר "תורת המלך" של הרב יצחק שפירא. הישיבה "עוד יוסף חי" דוגלת בהחלפת השלטון החילוני במדינה ב"מלכות ישראל".

במילים אחרות, הישיבה הזו רוצה להחריב את המדינה הדמוקרטית שלנו.

30.07.10

ynet

כ-30 חרדים הפגינו ברחוב שבטי ישראל בירושלים נגד מצעד הגאווה שנערך בעיר, יידו אבנים לעבר שוטרים שהוזעקו למקום, ואף דחפו לעברם פח אשפה. שוטר נפצע באורח קל מפגיעת אבן, ונער נעצר בחשד שניסה לחסום את הכביש באמצעות פח האשפה. בנוסף, הפעיל הדתי ברוך מרזל ושותפו עוכבו לחקירה בחשד שתקפו צעירה שהניפה שלט תמיכה במצעד.

 

05.08.10

mynet

האגף לחינוך ותרבות תורניים של עיריית פתח תקוה מימן לפני כשבועיים ערב המזוהה עם תנועת ש"ס בעיר בעלות של 350 אלף ש"ח. חברת המועצה, שרה אורן (עיר חופשית), טוענת שאנשי ש"ס קוצרים עתה את הפירות בגין ההצבעה המאסיבית של הציבור שלהם בבחירות למועצת העיר: "מדובר למעשה בחלוקת השלל."

חילוניים לכו להצביע, האם זה כל כך קשה?

06.08.10

בחדרי חרדים

הביטוח הלאומי חשף כי מאות אברכים הלומדים בישיבות מעורבים בהונאה. לפי החשד, ההונאה התנהלה בשיתוף עמותה שהנפיקה תלושי משכורת פיקטיביים על סך ארבעים שקלים לחרדים, ומי שמשתכר בסכום זה חייב רק בשקל אחד לביטוח הלאומי. החרדים תרמו את ארבעים השקלים בחזרה לעמותה.

 

11.08.10

נענע10

מאור עטר בן ה-18, תלמיד ישיבה ממשפחה ישראלית שירדה מהארץ, חשוד כי דקר למוות את אחותו בת ה-14 בבית המשפחה במונטריאול. דוד צביאל, מורו של החשוד ב"כולל", אמר שהחשוד לא הרבה להראות רגשות ושהוא מופנם.

 

12.08.10

נענע10, הארץ

עובד האחזקה בבית כנסת בשכונת בית וגן שבירושלים, גיל דבש, תושב העיר בן 45, נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים ומעשי סדום ב-10 ילדים לפחות במהלך השנים האחרונות. הוא פגש, לפי החשד, בקרבנותיו כשהגיעו לבית הכנסת וביצע בהם מעשים מגונים ומעשי סדום בבית הכנסת עצמו ובסמוך לו. עוד עולה כי הוא עבד בעבר ופוטר ממקום עבודתו בבית כנסת אחר, אבל לא הוגשה נגדו תלונה.

 

12.08.10

נענע10, ynet

אליהו ווינשטיין, חבר בקהילה האולטרה-חרדית בניו-ג'רזי, נעצר בחשד כי הונה משקיעים מישראל, ארה"ב ובריטניה. הוא מואשם כי שכנע אנשים בתרגיל ה"פרמידה" להשקיע מאות מיליוני דולרים לרכישת נכסים שלא היו שייכים לו.

 

18.08.10

ynet

קבלן המבצע עבודות עפר באזור חדר המיון הממוגן שנבנה בבית החולים ברזילי באשקלון, דיווח למשטרה שאלמונים חיבלו בכלים ההנדסיים שמשמשים לביצוע העבודות על ידי הכנסת סוכר לתוך פתחי הדלק של המנועים, וכך סתמו אותם וגרמו נזק. במשטרה חושדים בין היתר שחרדים המתנגדים לבנייה במקום שבו היו הקברים העתיקים - הם שפגעו בכלים.

 

18.08.10

ynet

שוטרים הותקפו על ידי חסידי ברסלב בכיכר ציון בירושלים, לאחר שרשמו להם דו"חות על רעש מופרז. לאחר הגשת הדו"ח השוטרים ספגו יריקות וקללות אך החסידים לא נעצרו.

 

19.08.10

גלובס, nrg

חרדים ממאה שערים בירושלים רגמו אוטובוס שהיה מלא בילדים מוגבלים מעמותת "עזר מציון", כנראה בגלל פרסומת לרשת בתי קפה שהופיעה על גבי האוטובוס. התוקפים גרמו נזק רב לאוטובוס. במקום טופלו מספר נפגעי חרדה.

כמה נעצרו? אפס? האם זהו המספר המדוייק של העצורים?

23.08.10

גלובס

קבוצה של חרדים קיצוניים מבני ברק השחיתו את בית הספר הממלכתי-דתי במקום ששמו הוא "מעלות נריה". המשחיתים התמקדו בפינת ההנצחה לחיילי צה"ל בתוך שטח בית הספר.

 

23.08.10

רשת ynet, הארץ

הורים חרדיים חשודים בהזנחת בתם התינוקת לאחר שככל הנראה חלתה בימים האחרונים, אך רק היום הזמינו את מד"א לטפל בה וזה היה מאוחר מדי, היא מתה.

ביהמ"ש קבע שגופת התינוקת מירושלים לא תנותח (ynet), אז נשאלת השאלה כיצד ייקבע האם הייתה זו הזנחה או מוות בעריסה? כנראה הצדק לא יצא לאור ותורת החרדים חשובה יותר ממנו.

24.08.10

mynet

"ידיעות חדרה" חשף דו"ח שהזמינה העירייה, לפיו במהלך שנת 2008 העבירה העירייה כשישה מיליון שקלים מכספי הציבור למוסדות חרדיים בעיר, וזאת בניגוד לחוק נהרי - פי מאה מהמצוין בחוק.

 

25.08.10

nrg

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע אב ואם בהתעללות מינית ובאינוס שהם ביצעו בתינוקם במהלך 2005, אך העונש לא ניתן עדיין. האב המורשע ביקש לאפשר לו לצאת לחו"ל, להשתטח על קברו של ר' נחמן מברסלב בעיר אומן שבאוקראינה, כדי "להסתייע רוחנית" בהקלה על גזר דינו הצפוי. שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, ביטל את בקשתו.

 

26.08.10

ynet, הארץ

מלחמה בין החצר של ה"רנטגן" לבין החצר של הבאבא ברוך. מבקר העירייה בנתיבות, שמעון אלון - אחד ממקורביו של הבאבא ברוך - תועד כשהוא מנחה, לכאורה, נערת פיתוי לפתות את איפרגן. שמעון אלון, הכחיש את הנאמר וסיפר שהנערה היא זו שמנסה להפלילו.

משהו מאוד מסריח שם. נזכיר את הרקע למלחמת החצרות כפי שהופיע בשומר מסך עם אמנון לוי.

31.08.10

הארץ, ynet

שני אחים חרדיים שניהלו עמותה למען חולים קשים, חשודים בגניבת מיליוני שקלים. שמם הוא מרדכי ויהודה קשאני, ולפי החשד אספו כספים עבור נזקקים, אולם העבירו לנזקקים עבורם נאספו התרומות רק סכומים זעומים.

עוד פרטים על ה'שיטה' תוארו באתרים חרדיים באינטרנט.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

19.07.10

mynet

"הוועד למען טוהר המחנה" הפיץ חוברת ובה איסורים על ביקורים במקומות מסויימים בחופש הגדול. בין המקומות האסורים ניתן למצוא את מוזיאון יד ושם, עליו נכתב: "תכנים רבים שאינם מתאימים לרוח שבה אנו חפצים לחנך את ילדינו, בהם תמונות וסרטים שאינם הולמים, ואוכלוסיית מבקרים בלתי מבוקרת".

האם תמונות עירום של אנשים העומדים בפני מוות, כחלק מהזיכרון הלאומי של העם היהודי, נחשבים אצל החרדים כמשהו "לא הולם"? מעניין מה הם חושבים על מגילת אסתר...

26.07.10

וואלה!

הרב יצחק שפירא אמר, לאור מעצרו בחשד להסתה לפגיעה בערבים: "כנראה שבמדינת ישראל דברי הלכה הם עילה למעצר וחבל שהמדינה לא יודעת להעריך את התורה וחושבת שהיא מעליה."

כן, דברי הלכה הם עילה למעצר. מה שרשום שם נוגד כל סממן אנושי.

02.08.10

mynet

נשים הפוקדות את רחבת הכותל טוענות כי בעת שמחות המתקיימות שם, כמו בר־מצווה או עלייה לתורה, הן מתקשות לצפות באירועים דרך המחיצה. לכן חושבים להציב מראות חד כיווניות שייענו לצרכי המתפללות מצד אחד ולא יפגעו ברגשותיהם של המתפללים מצד שני.

האם לראות נשים בכותל פוגע ברגשות של הגברים המתפללים? אם כן, שלא תגענה בכלל.

08.08.10

כיכר השבת

הרב עובדיה יוסף אמר, בהתייחסו לנושא הליבה: "ה' מפרנס לכל חי. למי שילמד תורה תהיה פרנסה, יהיה לו הכל..." ועל החילוניים אמר: "איך יהיו תלמידי חכמים אם שם אותם בבית ספר ממלכתי? הם טיפשים, לא יודעים תורה, לא יודעים שום דבר, עמי הארץ, מחללי שבת. מה יצא הילד? פורה ראש ולענה. יצא גם כן טיפש. יהיה יותר טוב מהמורים שלו? לא יהיה יותר טוב!"

מסכן, הוא אינו יודע כמה הוא נלעג.

10.08.10

mynet

הורים לתלמידות בבית הספר הדתי נועם בנות ברחובות חויבו ע"י מנהל בית הספר לקנות תלבושת אחידה מחנות יקרה, כי בד החולצה עבה יותר.

חם בקיץ הישראלי. איזה כיף לבנות אשר לובשות בדים עבים...

15.08.10

mynet

בני זוג חרדים, שנישאו לפני כשלוש שנים ולא הצליחו להביא ילדים לעולם, קיבלו עצה מהרב דניאל זר, לפיה האישה צריכה להחליף פאה ואם תעשה זאת אז היא תיכנס להריון. לפי הסיפור היא נכנסה להריון.

פתי מאמין לכל דבר (כיכר השבת) וזהו נס גדול, נס אדיר שמיליוני חילוניות נכנסות להריון ללא פאה כלל.

16.08.10

ישראל Now

אמנון יצחק במסע הפחדה: בחודש יולי האחרון, במהלך הרצאה במודיעין, אמר המטיף שבתקופה הקרובה תתחולל "מלחמה עקובה מדם, מלחמות לא מתקיימות בחורף, הנשק האטומי מאירן מתקתק, והמערכת הצבאית לא תיגרר למלחמה בחורף כדי שלא להתבוסס בבוץ הלבנוני."

 

26.08.10

ynet

בן-ציון מוצפי ואמנון יצחק השתתפו בטקס "חזרה בתשובה" של הזמר ארז יחיאל, מתחרד, אשר ביקש לכפר על "חטאיו" כאשר הופיע מול קהל מעורב. בטקס הולקה הזמר בשוט מעור.

זה נראה לא כמו הלקאות אלא לטיפות בשוט. שוב עובדים על אלוהים?

28.08.10

הארץ

כתבה על "אופנת" הלבוש החרדי.

 

31.08.10

הארץ

פוליטיקאי גרמני אמר שיש ליהודים גן ייחודי שמבדיל אותם, ועורר סערה פוליטית וציבורית. אלי ישי אמר דבר אחר אבל על אותו עיקרון: "לגר שהמיר את דתו בגיור אורתודוקסי יש גנים יהודיים. אם הוא לא התגייר כהלכה, אין לו גנים יהודיים." והארץ שקטה.

עוד איוולת ממדרשו של אלי ישי. זה אולי אצלו בגנים.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

27.07.10

nrg

שמעון מלכה מחיפה, נכדו של רב העיר, נדרס ע"י נהג שפגע וברח. הילד נפצע קשה.

לאחר שבועיים, האב מבקש בעיקר להודות לבורא שהשיב לו את הבן (נענע10).

29.07.10

nrg

שבעה בני אדם נפצעו בהתנגשות חזיתית בין שתי מכוניות פרטיות בכביש 38, שישה מהם בני משפחה חרדית אחת: ארבעה מהילדים, נפצעו קשה וסובלים מפגיעות בבטנם ובראשם, ההורים נפצעו בינוני. עלה חשד כי הילדים לא היו חגורים.

 

01.08.10

ynet

במהלך טקס "חאלקה" באתר רבי שמעון בר-יוחאי שבמירון, הוצמד לאחד הקירות בקראוון נר דולק. על פי החשד הנר גרם לשריפה. ילדה בת 10 נפצעה באורח בינוני-קשה, שבעה נפגעו באורח בינוני וחמישה קל.

 

02.08.10

mako

נערה בת 15 מהישוב החרדי "אור הגנוז" נפצעה קשה לאחר שאיבדה שליטה על האופניים בזמן שרכבה עליהם והתנגשה בעוצמה בשער הכניסה. הנערה לא חבשה קסדה, דבר שיכול היה להקל מאוד על פציעותיה.

 

08.08.10

הארץ

תיקייה חסן, בת 44 מהכפר כאבול בצפון, נותחה בבית החולים רמב"ם לאחר שנקרע אבי העורקים בלבה שהפסיק לפעום. בבית החולים הוחלט להכניסה לחדר ניתוח, ולבצע בה החייאה במקביל לתיקון אבי העורקים. כעבור שלושה ימי תרדמת התעוררה תיקייה ושבה במהירות לדבר ואף לתפקד. כעבור שבוע אשפוז כבר שוחררה לביתה, והבוקר ביקרה את הצוות הרפואי ברמב"ם לביקורת.

מי שמאמין ב"ניסים" ליהודים בלבד מן הסתם אוכל את הלב...

25.08.10

ynet

ליאורה עזריה, בת 19 מחדרה, מתה שבועיים אחרי הלידה כתוצאה מזיהומים וכשל רב-מערכתי. חברתה סיפרה: "לפני כשנה וחצי היא הכירה את אדם, ואז החלה לחזור בתשובה יחד איתו. בתחילת מאי השנה הם התחתנו. בעוד שבועיים הייתה אמורה לחגוג יום הולדת 19."

 

26.08.10

ynet

קרוביהם של בני משפחת ברנשטיין, שנהרגו בהתנגשות רכב ההסעה שלהם עם רכבת, הגישו תביעה אזרחית בסכום של כ-10 מיליון שקלים נגד ישר ישורון, הנהג החשוד בגרימת ההתנגשות ברכבת, ונגד חברת "הכשרת היישוב" שביטחה את רכבו.

אם הכל מהשמיים, במקרים כאלה יש לתבוע את האחראי האמיתי.

31.08.10

נענע10

דניאל רפאל קטיפאן מת מפצעיו לאחר ששער נפל עליו כששהה בישיבה "דעת חיים". במשטרה חושדים כי התנהלותם הרשלנית של מנהלי המקום גרמה לתאונה.

 


חינוך - האפליה בבית הספר בעמנואל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.07.10

ynet

יו"ר מרכז החינוך העצמאי, הרב אברהם יוסף לייזרזון, אמר על פרשת עמנואל: 'ניצחנו בגדול. עשינו את מה שהקב"ה דרש מאיתנו.' עוד אמר: "אורבים לנו עדיין רבים - מגורמי ממשלה ועד הרפורמים - שעינם צרה בחינוך שלנו." כשנדרש לנושא שלילת כספי המדינה בגלל הגזענות אמר: "הכסף אינו שייך להם, משום שגם הציבור החרדי משלם מיסים."

רואים מדבריו איזה "חינוך טוב" הוא קיבל. אותו חינוך לבטח מועבר לילדים החרדים.

01.08.10

mynet

הספר 'לא ניכנע כי עמנו-אל', בהוצאת "אידישקייט" מבית 'יהדות ואמנות הו"ל בע"מ', משכתב בצורה שקרית את הקורה בבית הספר בעמנואל, תוך השוואה בין השילטון והמשטר ה'ציוני' לפולנים באירופה. הספר מסכם: "כך ניצחו יראי ד' במאבק על חינוך הילדים."

מדבר שקר תרחק.

25.08.10

ynet

משרד החינוך הודיע כי יאפשר הקמת מוסד פרטי עבור תלמידות המגמה החסידית, ביישוב החרדי עמנואל - מוסד שלא יקבל מימון מהמדינה. ההורים מרוצים וטוענים שהם יסתדרו גם ללא תקציב זה.

הפרשן לענייני חרדים אבישי בן חיים מסביר את פרשנותו לעניין החלטת משרד החינוך (נענע10) וטוען שהבעיה העיקרית, קרי הגזענות, לא נפתרה. ללא קשר לפרשן, הניסיון לקרוא למבנה שבו שוטפים את המוח לילדים "בית ספר" הוא מביש.


חינוך - מקצוע ליבה תרבות ומורשת ישראל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.07.10

הארץ

אבירמה גולן במאמרה "מוכרחים להיות יהודי" מוחה על החלטת משרד החינוך להכריח את בתי הספר ללמד את המקצוע הקרוי "ליבה תרבות ומורשת ישראל": 'משרד החינוך רוצה שעמותות פרטיות יטעימו את תלמידי החינוך הממלכתי בדייסותיהם הדתיות, יכינו אותם לבר מצווה, ישננו להם תפילות וילמדו אותם "פרשת השבוע" ואת הדרשה. במקרה הלא כל כך טוב יהיה זה "בית מורשת" בירושלים (שמנהלו, הפרופסור בני איש שלום, עמד בראש ועדת המקצוע שגיבשה את השטות הזאת). במקרה הרע יותר יהיו אלה עמותות ההחזרה בתשובה, שדרשניהן העממיים מתמחים בגידוף כל ערך אוניוורסלי-חילוני.'

 

07.07.10

ynet

רֹני יבין במאמרה "סער, עשו לך כיפה אדומה" מוחה על החלטת משרד החינוך להכריח את בתי הספר ללמד את המקצוע הקרוי "ליבה תרבות ומורשת ישראל": 'שוב "נופל" שר חינוך חילוני במלכודת הדימויים המיושנים, ובעצם קובע שרק גבר חובש כיפה הינו המומחה הראשי להכשרתם של ילדי ישראל החילונים. חובשי הכיפה המסורתיים (הכוונה לאורתודוקסים) הופכים שוב לחלוצי הדת מטעם הממלכה, משל בלעדיות להם על מורשת ישראל ואוצרות תרבותה היהודית.'

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.07.10

mynet

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצה והנהלת העיר ת"א-יפו, כותב על ערעור שהגיש נגד החלטת ועדת המשנה להעניק לארבעה גני ילדים של חב"ד היתר חורג לפעילות. זאת, על אף העובדה שמאות תושבים מתנגדים, ועל אף שיש מחסור בגנים לילדי השכונה, ושהגנים הנ"ל פועלים ללא אישור משרד החינוך.

 

09.07.10

ידיעות אחרונות

ידיעות אחרונות חושף את התרמית של מוסדות לימוד חרדיים, אשר הוציאו במרמה ע"י דיווחים כוזבים מאות מיליוני שקלים ממשרד החינוך עבור קיום לימודי ליבה בתחומים כמו אנגלית ומתמטיקה - לימודים שלא התקיימו.

 

10.07.10

הארץ, nrg

הצעת חוק חדשה, שיזמו חברי הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) ומאיר שטרית (קדימה), קובעת כי הממשלה לא תישא במימון מוסד חינוכי כלשהו בו לא ממלאים אחר ההוראות של לימוד מקצועות הליבה, בהם: מדעים, מתמטיקה, אנגלית, אזרחות ועברית. כוונת ההצעה היא להכריח את החרדים ללמוד לימודי ליבה.

להכריח ללמוד דברים בסיסיים ביותר זה חצי עבודה. יש לבטל לגמרי את ההכרה בכל מיני זרמי שטיפת מוח (הרי אלה אינם חינוך כלל) מסוג "מוכרים לא רשמיים". ובכלל, מה יפריע לזרמים חרדיים לדווח כי הם מלמדים לימודי ליבה אך בפועל לא לעשות כך? (חדו"ש - ידיעות אחרונות)

12.07.10

כיכר השבת

אב חרדי לילד בן שנתיים מחיפה הגיש תלונה במשטרה נגד הגננת בטענה להתעללות ולגזענות לאחר שזו קשרה את ילדו לכיסא. עתה האב מוחרם בקהילה מאחר שפנה למשטרה בנושא ולא "סגר את הפינה" בתוך הקהילה החרדית.

 

14.07.10

ynet

על רקע כוונתם של יולי תמיר וגדעון סער להקשות על פתיחתם של מוסדות חינוך פרטיים, כדי שיותר תלמידים ילמדו את מקצועות הליבה, לפי הנתונים שהגיעו ל-ynet, בעוד שלפני שנתיים היווה החינוך הרשמי כ-72% מכלל מערכת החינוך, הרי שבסיומה של שנת הלימודים האחרונה עומד מספר התלמידים בחינוך הרשמי על 70.6% בלבד והחינוך הלא פורמלי מתחזק בהתאמה.

 

16.07.10

ynet

שר החינוך, גדעון סער, מבקש לאכוף את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לפיה מוסד שלא ילמד לימודי ליבה לא יקבל מימון ממשלתי. בתגובה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען ש"סער סולל את דרכו לראשות הממשלה על גב החרדים."

החרדים לא מבינים? אולי הם צריכים לימודי ליבה כדי להבין.

25.07.10

ynet

בחדשות ערוץ 2 דווח על אפליה לכאורה במודיעין עילית. כמה משפחות מעדות המזרח המתגוררות במודיעין עילית לא קיבלו הודעה על קליטת בנותיהן ללימודים בבתי הספר התיכוניים לבנות בעיר, ומנגד לתלמידות האשכנזיות כבר נמסר כי התקבלו למוסדות. אחד ממובילי המאבק קיבל איומים על חייו.

 

26.07.10

וואלה!

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לעירייה להעביר את תלמידי בית הספר החרדי "תבונת יעקב" לבית הספר הממלכתי-דתי בעיר, בגלל הגידול באוכלוסייה החרדית בשכונה שיצרה צפיפות בכיתות.

הבה ננחש מה עתיד לקרות לבית הספר הדתי הזה.

25.08.10

nrg

משרד החינוך מתכוון "לשדרג" את לימודי התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים, ובכלל זה לחייב את התלמידים להניח תפילין במסגרת תכנית הלימודים. ח"כ הורוביץ מתנגד: "אל לנו לחצות את הקו הברור שבין לימוד טקסט יהודי-היסטורי בעל ערך רב, לבין הכנסת פולחן דתי לבתי הספר."

 

26.08.10

ynet

מועצת עיריית ירושלים החליטה על הגדלת התקצוב למוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים, מ-75 אחוזים לסבסוד מלא - לפי "חוק נהרי" המתוקן, אך הוסיפה קריטריונים אשר מונעים קבלת התקציב לבתי ספר ערביים. פפה אללו ממרצ: "...הקריטריונים יתגלו להיות מיועדים לציבור החרדי בלבד."

ניר ברקת דחה את ההחלטה הזו, לפי שעה (ynet).

26.08.10

ynet

נמרוד אלוני במאמרו "בלי ליבה, בלי ערכים" מגיב על החלטת ש"ס האוסרת על מוסדות החינוך הרבים שלה ללמד את לימודי הליבה - חשבון, אנגלית, מדעים וכו', אלא על מנת לקבל תקציבים מהמדינה: "בחברה ובאמנות - בקרב הציבור החרדי נאטמים כל אשנבי המחשבה מפני ההשפעות החיצוניות, ובכך גם יכולתם לבחון את מידת האמת והצדק של אמונותיהם ועמדותיהם שלהם."

כאמור, אין דבר כזה "חינוך חרדי" אלא שטיפת מוח.

29.08.10

nrg

אודי מנור במאמרו "הלימוד מתחיל בשאלה": "החשיבה המדעית הפשוטה, שהשורש שלה הוא חילוני במובן הפשוט שהיא מכוונת עצמה קודם כל לעניינים של חול ... אנו חיים בעולם הסובל מטרגדיה מוזרה: ככל שהיסודות ההיסטורי-חברתי והמדעי-חילוני שלו עושים חיל במישור האובייקטיבי ... במישור הסוביקטיבי אנו מגלים שורת תופעות משונות ומסוכנות: פונדמנטליזם לסוגיו ולצבעיו, יהודי, מוסלמי, נוצרי."

 

30.08.10

הארץ

שחר אילן במאמרו "החינוך החרדי נכשל": "שלא יספרו לנו סיפורים שהחינוך החרדי לא מוביל לפשע: הוא מייצר כנופיות, חבורות רחוב ואלימות. שם פשוט מטאטאים את הבעיה לרחוב. אחוז הנשירה הגבוה מראה שהחינוך החרדי הוא כישלון. ודווקא אלה ששורדים הם שמסכנים יותר מכל את הכלכלה הישראלית, מכיוון שאינם יוצאים לעבוד. ספק אם היה פעם בתולדות עם ישראל חינוך גרוע יותר."

 


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.07.10

הארץ

לפי גורמים בש"ס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח להמשיך לשלם גמלת הבטחת ההכנסה לאברכים, למרות פסיקת בג"ץ שניתנה באחרונה ולפיה יש לבטל את הסעיף הזה בחוק התקציב, בשל פגיעה בעקרון השוויון. לשכת נתניהו הגיבה: "לא ניתנה התחייבות על ידי ראש הממשלה."

 

18.07.10

גלובס

מיקי לפיד ממרכז מטה המאבק בבד"ץ העדה החרדית, מציין כי חברת נסטלה מסתירה כי גלידת הדגל שלה נושאת כשרות של העדה החרדית. מכאן הוא מסיק שהחרם הצרכני על החברה פועל. הוא מתכנן להחרים את מוצרי 'סנו' המשווקת מוצרי ניקיון עם בד"ץ העדה החרדית למרות שמדובר בכלל במוצרי ניקיון.

 

21.07.10

ynet, גלובס

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התייחס לממדי העוני והאבטלה במגזר החרדי מול עיתונאים זרים: "לא ייתכן שחלק הולך וגדל של האוכלוסייה ממשיך להימנע מעבודה. אז זה הולך להשתנות, בדרך זו או אחרת ... כ-70% מהגברים לא משתתפים בכוח העבודה הפורמאלי. זו ערובה מוחלטת לעוני, כשלא עובדים. זו לא בעיה בארצות הברית בקרב הקהילה החרדית - הם עובדים שם. זו בעיה בישראל," וזאת בגלל התמריצים הממשלתיים המונעים יציאת חרדים לעבודה.

 

25.07.10

ynet, דה-מרקר

בעקבות פסיקת בג"ץ נגד מתן הבטחת ההכנסה לאברכים, גפני ביקש את נתוני האוצר לפיהם "התקציב שייעדה המדינה ב-2010 לתמיכה בתלמידים במסגרות להשכלה גבוהה ובמוסדות להכשרה מקצועית עומד על סך 366 מיליון שקל, וסך התקציב המיועד כסיוע לתלמידי ישיבות עומד על סך 110 מיליון שקל." מכך מסיק גפני שהאפליה היא לרעת בחורי הישיבה.

בחורי הישיבה אינם לומדים דבר, אלא מוחם נשטף במימון המדינה בהבלים. אי לכך אין סיבה להעביר להם אגורה שחוקה. קראו את מאמרו של שאול אמסטרדמסקי, "גפני צריך לימודי ליבה" בכלכליסט: "הוא רק שכח לציין את הנתון הזניח של מספר הסטודנטים שמקבלים את התמיכה, לעומת 11 אלף אברכים. ובכלל, אחרי לימודיהם, הסטודנטים מצטרפים למעגל העבודה ותורמים למשק. והאברכים מה?"

27.07.10

גלובס

רשות המסים מבקשת להטיל מס על רבנים 'מקובלים' אשר מקבלים, על פי הערכות, 1-2 מיליארד שקל בשנה דרך תרומות על "ברכות".

ראו מה קורה למי שגובה מיסים מחרדים כפי שעלה בתחקיר של "שומר מסך" בהנחיית אמנון לוי (שומר מסך - YouTube). ארגון פשע במימון המדינה. להלן הכתבה שדיווחה על התחלת המעקב לפני כשנה (ynet). ומדועי מס רק על מקובלים? עלינו מקובל שמס יוטל על כל אדם עובד, כולל רבנים.

30.07.10

גלובס

פרויקט מיוחד של מגזין G חושף נתונים סטטיסטיים על המגזר החרדי, מסביר מה היה בעבר הלא רחוק ומראה כיצד הפכה אוכלוסיה קטנה לאוכלוסיה גדולה שגדלה עוד ועוד. סטטיסטיקות עתידיות מנבאות עתיד מעט יותר וורוד ממה שכלכלנים "רגילים" צופים.

ואנו צופים שאפילו אם יתרחשו שינויים כדוגמת אלה הרשומים בכתבה, עדיין המדינה הולכת לאבדון מוסרי, ערכי וקיומי - אם לא יופסק המימון המאסיבי של החרדים בפרט ושירותי הדת בכלל.

02.08.10

דה-מרקר

סוכנות הידיעות בלומברג כתבה על המגזר החרדי בישראל והשוותה אותו עם זה בלונדון. לפי ההשוואה 75% מהחרדים בגילאים 30-34 בישראל אינם משתתפים בכוח העבודה אלא משקיעים את כל זמנם בלימודים בישיבה. בלונדון, לעומת זאת, 17% בלבד מהחרדים אינם נוטלים חלק בכוח העבודה.

מי שנוטלים ממנו תקציבי ענק מנופחים, יצא לעבוד, ירכוש השכלה ויפסיק להתפרע מרוב שעמום.

05.08.10

גלובס

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס על רקע אישור תקציב 2011-2012, הוענקו 30 מיליון ש"ח למשרד הפנים שבראשות יו"ר ש"ס, אלי ישי. תקציב "קריות החינוך", שמיועד בעיקר למוסדות חינוך חרדיים ודתיים גדולים במיוחד - חוזר.

יופי, עוד כסף למפעלים ששוטפים מוחות במסווה של "חינוך".

11.08.10

נענע10

העיתונאי יוסי בר מוחא בראיון שנושאו החלת המס על רבנים "מקובלים": "השוק מגלגל כ-2 מיליארד שקלים לשנה." על עבודת הרבנים: "זו עבודה בעיניים, מעלים רוחות מן האוב ... מדובר בשרלטנים ... אני לא רוצה לראות אותם עם מכוניות BMW, זה חמור מאוד."

התורה מסכימה עם יוסי בר מוחא: "פת במלח תאכל, ועל הארץ תישן, וחיי צער תחיה, ובתורה אתה עמל" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמוד תורה). שיואילו ה"מקובלים" ש"עמלים בתורה" לחיות כך, נראה אותם...

12.08.10

הארץ, mynet

זאב סמילנסקי, בעלים של "יקב מישר" במושב מישר, במאמרו "היין שלנו לא כשר": "כדי להפוך את היקב לכשר, אסור לי, היינן, לגעת ביין שלי, פן אטמא אותו. עלי לשכור אדם חרדי, שמלאכתו תהיה לחצוץ ביני לבין היין שלי, וכך למנוע את פיגולו. אינני יודע איך בעלי יקב וייננים אחרים מוכנים לשאת את ההשפלה הזאת; אולי תזרים המזומנים מפצה על כך."

החילוני הממוצע משלם ממיטב כספו את תוספת עלות המשגיחים בעבור היין הכשר אותו הוא קונה. אך בהיותו אדם שאינו שומר שבת, הרי ברגע שפתח את הבקבוק, היין הכשר הופך ממילא לבלתי כשר, ממש בין ידיו! קנית יין כשר, אך ברגע שפתחת אותו, מזגת אותו או שהיין נגע בשפתיך - הוא כבר לא כשר. העיקר שאתה משלם על זה.

31.08.10

ynet

שרי ש"ס שהוזמנו לכנס תעסוקה למגזר החרדי והדתי, נעדרו ממנו. המוזמנים הם סגן רה"מ ושר הפנים אלי ישי, שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, והשר לשירותי דתות, יעקב מרגי. לדברי מארגני הכנס, כולם אישרו את הגעתם - אך שעה לאחר תחילת הכנס התברר כי עידוד תעסוקת חרדים לא ממש נמצא בראש מעייניהם.

חרדי המתגורר באלעד, אב ל-9, אשר סיים לאחרונה קורס מדריכי ספורט בגבעת וושינגטון: "הם מפחדים מזה, הם יודעים שאם האוכלוסייה הזו שהם מתעקשים להפוך לנזקקת תצא לשוק העבודה - ילכו להם הקולות."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.07.10

nrg

40 חרדים סיימו טירונות בבה"ד 7. אלוף משנה מייקה מסטאי, מפקד הבה"ד: "מדובר בחבר'ה בעלי מוטיבציה אדירה, חיילים איכותיים שרוצים מאוד להצליח. בקורסי האנגלית והמתמטיקה שעברו הם הוכיחו כושר למידה נדיר."

אם הם יכולים להתגייס, כל חרדי יכול.

14.07.10

ynet

יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, קורא לבטל את המפלגות החרדיות: "אני בעד ביטול המפלגות החרדיות, ובחירות אזוריות, כאשר הנשיא או ראש הממשלה ימנה שרים מקצועיים ולא פוליטיים." הוא הצהיר שיחזור לחיים הפוליטיים.

 

15.07.10

ynet

ירון ידען, חרדי שחזר בשאלה, העומד בראש ארגון 'דעת אמת' - חיבר וחילק באלעד מנשרים המטילים ספק באמונתם של החרדים. הרבנים באלעד הורו לשרוף את המנשרים. ידען: "חשוב שהם יהיו אנשים חושבים, ולא יחיו בתוך בועה. בדרכם הנוכחית הם מסכנים את החברה הישראלית כולה. קריאת הרבנים לשרוף את הדפים רק מצדיקה את מה שאני טוען: מדובר בחברה סגורה, שלא מוכנה להיפתח לדעות אחרות."

אבל אסור לשרוף דפים בעלי משקל הלכתי (הארץ).

21.07.10

ynet

לירון נגלר-כהן במאמרה "ספרות? לא בבית מדרשנו": "תלמידים רבים שעוזבים את המגזר הדתי, טוענים שהרגישו כאילו הרב 'מטייח', עונה תשובות לא מספקות. כשיתבגר הבחור, יזכור דווקא את המורה שאמר שזה נכון לחיות בקונפליקט, ושלא על כל דבר יש תשובה. יש יותר סיכוי שתלמיד כזה יישאר במסגרת הדתית. אם לא נפתח את היכולת הזו, אנחנו מפסידים."

 

25.07.10

mynet

אנשי "ועדת משמרת הקודש והחינוך" שולחים צלמים לרגל אחרי חרדים אשר הולכים למופעים שאינם בהפרדה. כמו כן, נשלחים צלמים לצלם חרדים אשר צופים במונדיאל. הצילומים עוברים לרבנים, אשר יכולים להורות על סילוק ילדי ה'סוררים' ממוסדות חינוך חרדיים.

אז גם לנו מותר לצלם חרדים במצבים "רגישים", או שאולי אנו נקרא 'שונאי חרדים'?

28.07.10

nrg, הארץ

ראש העיר של ירושלים, ניר ברקת, עתר לבג"ץ נגד השר לשירותי דת, יעקב מרגי, וביקש להקפיא את כל ההליכים לבחירתם של שני רבני העיר. לטענתו, השר מרגי ובכירי משרדו "יצרו הסדרים בלתי ראויים אשר יביאו לפוליטיזציה של כל המערכת הקשורה בבחירת רבני ירושלים והפיכת הליך הבחירות לפרויקט אשר סופו ידוע מראש." ברקת מבקש למנות רב מהזרם הציוני.

 

28.07.10

וואלה!

שורה של ארגוני נשים עתרו לבג"ץ בדרישה ששר המשפטים יעקב נאמן ימנה אשה לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, ודורשים ייצוג הולם לנשים בוועדה המייעצת למינוי מנכ"ל בתי הדין הרבניים, וזאת לאור סעיף 13 לחוק הדיינים שקובע כי לאחראי על סדרי המינהל בבתי הדין הרבניים ניתן למנות רק גבר.

"הואיל והאנשים באין ללמוד והנשים באות לשמוע ... אין חכמתה של אשה אלא בפילכה [בפלך] ... ישרפו דברי תורה ואל ימסרו לנשים." - תלמוד ירושלמי, מסכת סוטה, דף ט"ז א'.

29.07.10

הארץ, ynet

עשרות רבנים אורתודוקסים בכירים בארה"ב חתמו על מסמך העוסק ביחס ההלכתי והחברתי הראוי כלפי הומוסקסואלים ולסביות יהודים-דתיים. לפי המסמך, יש לקבל חד-מיניים "פעילים" ואת ילדיהם כחברים מן המניין בקהילה ובבית הכנסת, וכן להומואים יש זכות דתית להימנע מטיפולי המרה ואין לעודדם להינשא כ"סטרייטים".

עוד קראו את הקישורים הבאים בנושא: חן ארצי-סרור "גאה ברבנים" (ynet); בעניין מי שיש לו נטייה לבני מינו (Tshuvot); אסף וול "מלחמת המצווה הסקסית" (ynet).

05.08.10

mynet

עשרות תושבים חילוניים מכפר ורדים התאספו בבית הכנסת כדי לשמוע הרצאה על "מעמדו של בית הכנסת בחברה היהודית העתיקה". שחף פרי, יו"ר ועד המתפללים אמר: "...נפנה לכל הגורמים הדתיים הקיימים בארץ, ותהיה מלחמה. אם כל נושאי ההרצאות יהיו נושאים דתיים, אין לנו התנגדות, אבל אם הנושאים יהיו חילוניים, נפשיל שרוולים..."

 

27.08.10

הארץ

בבית שמש ובביתר עילית קמה אופוזיציה עממית "חצופה" של חרדים מודרניים, שלא נשמעים לרבנים, מתקוממים נגד הדיכוי, הפשקווילים והבורות, תומכים בלימודי חול ואין להם בעיה מיוחדת עם סממנים ציוניים.

מי יודע, אולי אם כל החרדים היו כאלה, אתר 'חופש' יוכל לסגור את שעריו.

29.08.10

הארץ

ישנה בעייתיות באיתור אנשים שלקו במוות מוחי לצורך השתלת אברים. חלק מהבעיות נובע מהממסד הדתי וכן כ-15% מהצוותים הרפואיים בבתי החולים עדיין אינם מאמינים כי מוות מוחי הוא מוות לכל דבר.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.07.10

הארץ

טלסקופ החלל האירופי פלאנק יצר תמונה ראשונה של כלל השמים, שבה נראית קרינה משביל החלב לצד קרינת רקע קוסמית הבאה אלינו משנותיו הראשונות של היקום הקדום. התמונה עשויה לספק מידע חשוב על אודות מבנה היקום כפי שהוא כיום, ועל היווצרותו והתפתחותו מאז המפץ הגדול לפני כ-13.7 מיליארד שנים.

 

18.07.10

הארץ

חוקרים מארה"ב מצאו בסעודיה חוליה אבולוציונית חשובה בהתפתחות הקופים הגדולים וכן בני האדם, מאובנים של מין חדש של פרימאטים קדמונים. לדברי פרופ' יואל רק, מומחה לאבולוציה של האדם מהמחלקה לאנטומיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, "זה אכן ממצא פנטסטי. ממה שניתן לראות ולקרוא, היצור באמת פרימיטיבי דיו כדי לשמש אב קדום לקופי העל, הקופים הגדולים, ולקופים הרגילים - הבבון, הקולובוס וכל הדומים להם."

 

26.07.10

וואלה!

עבודות חפירה ארכיאולוגיות המתבצעות באתר תל חצור שבצפון הארץ חשפו תעודה מהמאה ה-17-18 לפנה"ס, המעידה על ההתייחסות הראשונה לחוקי חמורבי שבהם מפורטים העונשים אשר היו מקבלים אלו שפגעו בחבריהם - עונשים המזכירים את חוקי ה'שן תחת שן' מספר שמות.

הממ, אולי בכל זאת חלק מהחוקים בתורה אינם חוקי השכינה ח"ו, אלא הם בכלל חוקים בבליים שעברו שינויים כאלה ואחרים.

28.07.10

ynet

אלומית ישי, פרופ' לחקר המוח באוניברסיטת ציריך שבשווייץ, מספרת על מחקרים בנושא חקר המוח ואמונה דתית. אלה מגלים כי ידע דתי דוקטריני (לדוגמא סיפור בריאת העולם) יפעיל אזורי אסוציאציה גבוהים במוח, בעוד שידע דתי אישי הפעיל את קליפת המוח הראיתית ואזורים באונה הקודקודית והמצחית (העלאה בדימיון). וזה רק חלק קטן מהמימצאים.

בקיצור, דת היא דמיון פורה ותו לו. לא צריך להיות חוקר מוח כדי לדעת זאת. קורטוב של היגיון ומגיעים למסקנה שבראשית ברא האדם את האלוהים.

03.08.10

mynet

מדעני מכון ויצמן למדע ברחובות ביקרו בליינים בפאבים, בתי קפה ומסעדות בעיר. הם הצטרפו בכוונה תחילה לבליינים כדי לשוחח עמם על נושאי מחקר ותגליות מחזית המדע העולמי, בהם עוסקים מדעני המכון.

גאוני, פשוט גאוני. נראה מתי החרדים ברחובות יתחילו להתלונן שאנשי הנדע מקלקלים להם את הנוער, כאילו יש במדע משהו מקלקל.

31.08.10

הארץ

משלחת ארכיאולוגית מהאוניברסיטה העברית, בראשות הד"ר ליאור גרוסמן, חשפה עדויות חדשות שנמצאו במערות חילזון בגליל המערבי. העדויות מראות כי סעודות קבורה נערכו מוקדם יותר מהידוע עד כה, על קו התפר שבין סוף תקופה הפליאוליתית לתקופה הניאוליתית.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי