אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 110: מרץ-אפריל 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

שמעון פרס בביקורו בבני ברק: החילונים צריכים להתאים את מקומות העבודה לחרדים ע"י הפרדה בין המינים

וגם:

הרב יוסף בן פורת מאשים את היהודים הרפורמים והקונסרבטיבים בשואה

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני ח., יובל, יונתן, יוסף ג., ירון, מיכאל, ניצן, עדו, עירון, רו, רונן, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קווי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.10

ynet

מחאה נגד ההפרדה באוטובוסים ברחבי הארץ. עשרות צעירים תולים הלילה שלטים ומבקשים להמחיש באמצעותם כיצד תיראה התחבורה הציבורית בעתיד אם יוכשרו ויורחבו קווי המהדרין. השלטים נתלים במאות תחנות בירושלים, רעננה, חולון, תל אביב, באר שבע וטבריה.

 

13.03.10

ynet

כאלף איש הגיעו לכיכר פריז בירושלים על מנת למחות נגד קווי האפרטהייד ("קווי המהדרין"). נועה גרינברגר מארגון "אלה" - תא פמיניסטי באוניברסיטה העברית - אמרה שלדעתה משמעות קווי ההפרדה היא הגדרתן של נשים כאובייקט מיני.

אכן כן, הפרדת נשים על רקע מיני בראש ובראשונה הופכת אותן לאובייקט מיני ותו לא.

22.03.10

mynet

קו 322 של חברת קונקס, שיוצא מרמת החי"ל, חוצה את בני ברק ומסיים את מסלולו באשדוד - מקיים הפרדה בין גברים ונשים.

 


כפייה וחקיקה דתית - פרשת ליצמן ובית החולים ברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.10

ynet

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מבקש לקדם תוכנית בנייה בביה"ח ברזילי באשקלון, היקרה ב-130 מיליון שקלים מהתוכנית שאושרה, בגלל קברים שנמצאים באזור. התוכנית המקורית שאושרה מציעה להזיז את הקברים ותוכניתו של ליצמן מבקשת להשאירם במקומם ולשנות את תכנית הבנייה.

מי ישלם? אל דאגה, אתם ואנחנו. פרופ' יואל דונחין, רופא (ynet): "בניגוד לכל העצות המקצועיות מבכירי המשרד, שחלקם התקרנף נוכח הכוחניות שמפגין סגן השר, אם הוא עושה בממלכה שהופקדה בידיו כבתוך אחוזתו הפרטית - מן הראוי והצודק שהרופאים והחולים כאחד יתקוממו ויצעקו בקול: המלך לא רק עירום, הוא גם רשע מרושע. ואני צועק את זה מכאן, בקול גדול."

14.03.10

נענע10

יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, מבטיח כי יתפטר אם יחליט בג"צ כי חדר המיון החדש בביה"ח ברזילי באשקלון ייבנה על קברים.

לצערנו מסתבר דווקא שמנכ"ל משרד הבריאות הוא זה שהתפטר, כי הממשלה ברוב של 11 שרים מול 10 שרים אישרה את תוכניתו הבזבזנית של ליצמן.

18.03.10

ynet

גם הרב יוסף אלישיב מצטרף לליצמן ומאשר לא להזיז את הקברים שליד בית החולים ברזילי, שככל הנראה הם קברים של פגאנים.

 

21.03.10

ynet

התנגדות רחבה לתכניתו של ליצמן בממשלה. ראש העיר אשקלון בני וקנין קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו: "להורות על הזזת הקברים ולצאת מיד לבניית חדר מיון וחדרי ניתוח ממוגנים. הוא שר הבריאות וראש הממשלה ויש רגעים שראש ממשלה כמנהיג צריך לקבל החלטה ובמקרה הזה למען חיי אדם."

 

21.03.10

וואלה!

הממשלה אישרה באופן עקרוני (11 שרים בעד, 10 נגד) בישיבתה השבועית את דרישתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, להעביר את מיקום בנייתו של חדר המיון החדש של בית החולים ברזילי באשקלון לאתר אחר.

אלה הם פרנסיך, ישראל.

21.03.10

ynet

מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר איתן חי הודיע למר ליצמן כי הוא מתפטר מתפקידו בעקבות החלטת הממשלה להעתיק את חדר המיון בשל קברים עתיקים שנמצאו באזור בית החולים ברזילי. התפטרותו של חי נובעת מהעובדה שהכסף למימון ההחלטה יגיע מתקציב משרד הבריאות, דבר שעלול לפגוע בפיתוח בתי חולים.

 

21.03.10

ynet

זעם בממשלה על החלטת נתניהו לקבל את דרישת ליצמן לבנות את חדר המיון של בית החולים ברזילי כפי שליצמן דורש. "זו ממשלה בעלת סדר יום פונדמנטליסטי שעוסקת בנקרופיליה," אמר יו"ר מרצ, ח"כ אורון. ח"כ יוחנן פלסנר: "שוב נכנע נתניהו לפטרוניו החרדים, והחליט לשרוף כספי ציבור. רק ממשלה חלמאית ואטומה מעדיפה את המתים ובאי כוחם על החולים ובני משפחותיהם." ח"כ ד"ר רחל אדטו אמרה כי "משרד הבריאות אינו משרד הדתות, ולצערי ההחלטה היום מטשטשת את הגבולות, ומהווה תעודת עניות לממשלת ישראל."

ומה אתם עושים, נבחרי הציבור, במקום לפטפט?

22.03.10

ynet

רופאי ברזילי התאספו מחוץ לבית החולים להביע את מחאתם על החלטת הממשלה, שצפויה לעכב משמעותית את השלמת חדר המיון החדש ולעלות עשרות מיליוני שקלים. ד"ר אפרים זוהב, יו"ר ועד רופאי ברזילי: "לא ניתן להחלטה זו להתממש. היא תנציח את העוול שייעשה לברזילי ולכל האזור כולו. נחסום את הבולדוזרים שיגיעו לבית החולים."

בנוסף, ד"ר ראול רודריגז, המייסד של מכללת "מדיסין" לרפואה משלימה, הגיש תלונה במשטרה נגד ליצמן: "בבית החולים יש כיום 28 מיטות במיון, הרבה מתחת למה שצריך על מנת לשרת אוכלוסיה בסדר גודל של חצי מיליון אזרחים. היום מסתובבים בינינו אנשים שבגלל ההחלטה הרצחנית הזאת ימותו לשווא." (קשת)

23.03.10

ידיעות אחרונות - 24 שעות

הערים אלעד ובית שמש נבנו על קברים. כשזה נוגע למצוקת הדיור במגזר החרדי, אין החרדים עושים מהומות. ארכיאולוג ותיק מספר שהיה עד לחפירות לפני הבניה בעיר החרדית אלעד: "אמנם היתה נוכחות חרדית במקום, והחרדים עמדו מסביב לחפירות. אבל הם מאוד השתדלו לא להביט ימינה או שמאלה כדי לא להתמודד עם מה שמצאנו, ולא לעכב את בניית הדירות."

 

26.03.10

ynet, וואלה!

עשרות אנשים הפגינו כנגד החלטת הממשלה להקים את חדר המיון של בית החולים ברזילי לפי דרישת ליצמן.

 

09.04.10

רשת ב

במתחם הולילנד בירושלים התגלו מערות קבורה ועצמות בחפירות שעשתה רשות העתיקות ב-2002 ו-2004. בעמותת 'חדו"ש' לחופש דת ושוויון אומרים שכאשר גורמים חרדיים היו מעורבים במיזם או שימשו חברים בוועדה לתכנון ולבנייה, וגורמים בעלי עוצמה וכסף בחשו בעניין - היה שקט מהמגזר החרדי. הרב הרפורמי העו"ד אורי רגב, טען כי נראה ש"שוחד יעוור עיני חכמים" [דברים ט"ז], גם אם הם חרדים.

הצביעות הבלתי נסבלת.

12.04.10

News1,‏ ynet

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט כי הקברים שנמצאו באתר המיועד לחדר המיון הממוגן בבית החולים "ברזילי" באשקלון יועתקו למקום אחר - והפרויקט ייבנה כפי שתוכנן במקור ולא כפי שליצמן רצה. עם זאת אמר נתניהו: "אני רוצה להמשיך בשיתוף פעולה עם יהדות התורה."

נתניהו יעשה בחכמה אם לא ימשיך איתם בשיתוף פעולה. אבל זהו חלום באספמיה - החרדים ביהדות התורה לא פורשים מהממשלה (nrg). הכיסאות דבוקים אליהם חזק מדי.

13.04.10

ynet,‏ mynet

אנשי העדה החרדית, הנמנים על הפלג הקיצוני של הציבור החרדי, מאיימים "נילחם עד טיפת דמנו האחרונה" לאור החלטת בנימין נתניהו לבנות את חדר המיון בבית החולים ברזילי לפי התכנון המקורי. הם מתכננים הפגנות שלא יביישו מבצע צבאי.

אם יזדקקו לעוד דם, הם לא יהססו לקבל תרומת דם בחדר המיון באשקלון.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.10

mynet

הפרדה בין גברים לנשים בחסות עיריית ירושלים. בקרוב יתקיים "ערב אנדלוסי ענק", שיכלול פיוט ושירה של גדולי אמני הזמר האנדלוסי - לגברים בלבד. העובדים בעירייה זועמים.

 

02.03.10

ynet

הצעת חוק שמרחיבה את הפטור מארנונה שניתן לבתי כנסת כמו גם למסגדים וכנסיות - אושרה בוועדת הכספים.

"הפטור הקיים הוא בתנאי שהמקומות משמשים לתפילה בלבד ולא לפעילות עסקית ועשיית רווחים ..." זו שערוריה! הדת היא העסק הרווחי ביותר, מבטיחים הבטחות ולא צריכים להשקיע או לקיים דבר. מבטיחים הכל בשם האלוהים.

04.03.10

mynet

התושבים החילונים בראש העין, בהנהגת ראש העירייה משה סיני, חולמים על עיר פלורליסטית, גדולה ומודרנית, ומבקשים להפעיל בשבת בתי עסק שימשכו משקיעים ובעלי עסקים לעיר. הדתיים מתנגדים.

 

07.03.10

נענע10

מפלגת ש"ס רוצה שהרב יעקב צ'יקוטאי בעיר מודיעין יקבל משכורת כמו שמקבלים הרב הספרדי והאשכנזי בעיר, כי "הממשלה צריכה לתקצב את כל הרבנים באופן זהה".

עד מתי רשעים יעלוזו?

09.03.10

ynet

יאיר רוטקוביץ על ברית הזוגיות במאמרו "התחרדות המדינה בחסות ברית הזוגיות": "מדובר במהלך ציני מבית היוצר של הכת החרדית: מדינת היהודים תבקש במהלך אבסורדי מחלק מאזרחיה היהודים על פי מצפונם, שאף עלו מכוח זה לישראל, להתכחש לזהותם האישית היהודית כדי לאפשר להם להירשם במרשם הזוגיות."

 

18.03.10

כלכליסט

אלוניאל, מפעילת רשת מקדונלד'ס בישראל, נקנסה ע"י בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב ב-30 אלף שקל על העסקת נער יהודי בשבת. משרד התמ"ת הגיש ב-2003 כתב אישום נגד אלוניאל, לאחר שפקחיו מצאו שנה קודם לכן בן-נוער המועסק בסניף קניון הזהב בראשון-לציון ביום שבת.

מעניין כיצד עלו פקחי משרד התמ"ת על העסקת הנער היהודי?

21.03.10

mynet

חרדים תועדו במצלמות אבטחה כשהם מורחים צבע אדום על פסל "דוד המלך" שניצב בסמוך ל"קבר דוד". מעשה וונדליזם זה גרם לכך שסגן ראש העירייה יצחק פינדרוס, חבר המועצה שלמה רוזנשטיין וסגן ראש העירייה דוד הדרי (מפד"ל) התבטאו כנגד מיקומו הנוכחי של הפסל ודרשו להזיזו. מנגד, סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התרבות, פפה אללו, אמר: "הזזת הפסל היא כניעה לתוקפנות ולאלימות. לא ייתכן שהעירייה תיכנע לאלימות."

האם סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס, חבר המועצה שלמה רוזנשטיין וסגן ראש העירייה דוד הדרי אמרו דברים כנגד הוונדליזם? אולי צריך להזכיר שדרך ארץ קדמה לתורה.

24.03.10

רשת ynet

אגד מתכוונת להתקין בקווי האוטובוס שלה מסכים שיספקו מידע על הקו, על התחנות הבאות וזמני ההגעה אליהן, וישמשו עזר ללקויי שמיעה ולקויי ראייה. המסכים ימומנו מפרסומות. החרדים בממשלה, ביניהם ליצמן ופרוש ו"ועד הרבנים", מאיימים להחרים את אגד כי הם חושבים שתוקרן במסכים הללו "תועבה".

 

25.03.10

ynet

מנהל ביה"ח החרדי "מעייני הישועה" בבני ברק מספר כי סגן שר בריאות, יעקב ליצמן, מתכוון להקים במקום יחידת הפריה חוץ גופית, על אף העובדה שבאזורי הצפון והדרום קיים מחסור ביחידות הפריה כאלה, והמלצת ועדת הבריאות של הכנסת היא לפתוח יחידה נוספת בנהריה.

לכסף הציבורי אין כל הגבלה כל עוד הוא מוצא לטובת עניינים דתיים.

25.03.10

ynet

מועצת העיר ירושלים אישרה את הצעת ועדת הכלכלה בעירייה, שקבעה כי מתחם ה"סינמה סיטי" יהיה סגור בשבתות.

 

28.03.10

mynet

"ידיעות ירושלים" מגלה כי חרדים ברחוב הנצי"ב בנחלאות מציבים מחסומים פיראטיים. סגן ראש העירייה פפה אללו, שנקרא למקום ונשאר לצפות במחזה, אמר כי "הם מתנהגים כמו גנבים בלילה".

סוף גנב לתליה...

03.04.10

ynet

יובל פרייליך, סייף מקצועי צעיר שאילץ איגוד ישראלי להימנע מתחרויות בשבת, זכה בתחרות בין לאומית במדליית הארד המכובדת ביום שבת!

צדק פואטי חושף את הצביעות שבאמירה בדיון שנערך בכנסת שהוא אינו חפץ בכפיה דתית (פרוטוקול הכנסת עמוד 4), והאמירה שהתחרויות בשבת מונעים ממנו להשתתף בהן (ynet). מבחן המציאות מראה שאין דבר המונע ממנו להשתתף בתחרויות בשבת והעתירה היא היא כפיה דתית.

04.04.10

ynet

כ-70 חרדים הפגינו בשעות הצהריים מול רשת ההמבורגרים הירושלמית "איוו", ברחוב הלל בירושלים, משום שמכרה לחם ולחמניות בפסח. החרדים ניסו להתפרץ למקום, חסמו עובדים וקרעו שלטים - לפני שפונו על-ידי כוחות משטרה ויס"מ ללא התנגדות.

צאו לנו מהצלחת!

07.04.10

ynet

הופעלו לחצים מצד חברי כנסת דתיים, בראשם יו"ר ועדת החינוך זבולון אורלב, על ערוץ 10 וגם על מנהלת ליגת העל בכדורסל, שלא לערוך משחק בשבת ולא לשדרו. בליגה לא נכנעו ללחצים ואמרו "מבחינתנו, יותר חשוב שלציבור הצעיר תהיה יכולת להגיע למשחק בשעה מוקדמת ולא לחזור בחצות" אבל ערוץ 10 נכנע ולא שידר את המשחק כדי לא לפגוע ברגשות הדתיים.

ערוץ 10, אינכם פוגעים ברגשות הדתיים, אלא פוגעים בציבור החופשי הגדול.

13.04.10

ידיעות אחרונות

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל, במאמרו "משמרות ההלכה", מספר על "סדרנים" שללא רשות וללא מנדט מפרידים בין גברים ונשים בהסעות לכותל . אגד לא יודעת דבר עליהם, השוטרים לא התערבו ולא סילקו אותם מהמקום, הציבור "ממושמע" ולא מתנגד, והם עצמם, הסדרנים, לא רצו להזדהות ולספר מי שלח אותם לשם.

להלן המאמר באתר התנועה המסורתית.

25.04.10

mynet

יריד אמנים שתוכנן להתקיים בשבת במרכז הקהילתי בשכונת כרמים בראשל"צ הועבר בלחץ החרדים למקום אחר. בנוסף, לדברי בתיה ויינשל אוצרת התערוכה: 'בריונים איימו לשרוף את המתנ"ס, אם יתקיים היריד במקום.'

החרדים קיבלו פרס על כפיה דתית ואיומים.

27.04.10

mynet

החרדים בבאר שבע דורשים לסגור את מוזיאון הנגב בשבת. מוביל ההצעה הינו חבר האופוזיציה במועצה, זכריה אוהב שלום, אולם היא צפויה להידחות.

 

28.04.10

ynet

במסגרת הפעלת הרכבת הקלה בירושלים מתוכננת הקמת מסוף נפרד שיישרת רק קווי אוטובוס חרדיים. תגובת אנשי "תכנית האב לתחבורה בירושלים" הייתה, שהדברים אינם מדויקים והמסוף ישרת קווים המגיעים לריכוזי אוכלוסיה חרדיים ולא "קווי מהדרין".

נו, להאמין לאנשי תכנית האב?


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

26.04.10

mynet

עיריית חדרה החליטה לסגור את הספרייה העירונית בגבעת אולגה, לאחר שהמבנה הוכרז לאחרונה כמבנה מסוכן ע"י אגף ההנדסה. למרות זאת, נכנסו בחורי ישיבת בית חב"ד להתגורר במבנה. מביקור במקום נראה, כי את השיפוצים הם ערכו בעצמם. העירייה הודעה כי כניסת חב"ד למתחם אינה חוקית.

ומה אתם עושים, נבחרי הציבור, במקום לפטפט?


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.03.10

mynet

רב היישוב מורשת במשגב, יצחק כהן, תומך ביוזמה חדשה לפיה יש להפריד בין קבורת דתיים וחילוניים, כי מקור תלמודי קובע ש"אין קוברים רשע אצל צדיק", כאשר אבן הבוחן היא "שמירת שבת".

אסף וול בתגובה (ynet): "אני סבור כי הקורא ההדיוט מבין מצוין. מבין את ההתנשאות, את היומרנות ואת הנפיחות בה לוקים יותר ויותר מאנשי הציונות הדתית. הנה, יש מי שגדל בעולמה של תורה, מסתבר, אך אינו מסוגל להבין הלכות דרך-ארץ בסיסיות ופרקי נימוס למתחילים. כמה לא מפתיע."

16.03.10

ynet

שני חרדים נעצרו כי השליכו כיסאות לעבר קבוצת "נשות הכותל", שחברותיה התפללו במקום. הם נלקחו לתחנת מרחב דוד הסמוכה, ותפילת הנשים החגיגית לציון ראש חודש ניסן נמשכה כסדרה.

רק שלפני מספר שבועות נעצרה אחת מנשות הכותל בגלל שהתפללה במקום. איך נאמר? מדינת ישראל תהיה מושתת על... חופש דת...

18.03.10

mynet

הרב שמואל אליהו, מבכירי הרבנים בציונות הדתית ובנו של הרב הראשי לשעבר, כינה את אנשי הקרן החדשה - "יודנראט", כי לטענתו הם סייעו לדו"ח גולדסטון.

 

20.03.10

ynet

סיפורה של טלי (שם בדוי) שרצתה להיות יהודיה, אבל כבר לא. טלי, ד"ר לרפואה שעלתה מסיביר וכבר לפני 12 שנה ידעה שהיא רוצה לחיות בישראל: "תמיד ידעתי שאני יהודייה. חייתי בסביבה יהודית בסיביר, כל מכריי היו יהודים. אבל כשהגעתי לכאן הרגשתי שונה. חייתי כאזרחית, אבל לא הרגשתי שייכת. ידעתי שאני חייבת להתגייר." לאחר ייסורי הגיור שהעבירו אותה, נשברה. בן זוגה אומר: "בסופו של דבר, במקום לאהוב את היהדות, פיתחנו אנטגוניזם ברמה גבוהה. אם פעם כיבדתי אנשים דתיים, היום אני מתחרפן מהגועל נפש הזה." וטלי מוסיפה: "לא רצו לקבל אותי מתוך גזענות. ישראל זו מדינה גזענית, וכולם שונאים פה את כולם."

 

29.03.10

וואלה!

לורדיה רוד עבדה בבית הספר הרבני של ישיבת חובבי תורה ברובע הברונקס שבניו יורק, ולטענתה פוטרה כי התלוננה על אפליה בשל האשמתה ש"אינה כשרה". רוד סיפרה לעיתון ה"ניו יורק פוסט" כי הייתה העובדת הראשונה והיחידה שאינה יהודיה ולכן לא נתנו לה לאכול במטבח.

בושה וחרפה - ואח"כ מתפלאים מדוע יש אנטישמיות. חבל שאיננו יכולים להסביר לכל העולם שהחרדים כלל אינם כשאר היהודים.

02.04.10

mynet

קרית אתא היא אחת הערים הבודדות בארץ בה נוהגים בקבורה נפרדת לספרדים ואשכנזים. בעיר פועלות שתי חברות קדישא, אחת המטפלת באשכנזים ואחת המטפלת בספרדים. אם ישנו זוג "מעורב" מתנהל סחר מכר בין ה"קדישאות". גורם דתי בכיר: "אין כמעט בתי עלמין בארץ בהם יש חלוקה כזו. והכל בשביל כסף. הרבה כסף."

אוי הגזענות, אוי השנאה.

09.04.10

mynet

רבנים בראש העין דרשו מהעירייה שלא לחגוג את חגיגות יום העצמאות בעיר, בגלל ה"פריצות אשר פוגעת בקדושת עם ישראל". לאחר שהעירייה סרבה לבקשה, הרבנים הודיעו שיום העצמאות יהפוך למפגן תפילות, וקראו לציבור להגיע לבתי הכנסת במקום לחגיגות מכל סוג שהוא.

 

09.04.10

ynet

חובשת מד"א, רותי לוי, הוזעקה לקריאה בבית כנסת בשכונת גבעת שאול בירושלים, לטפל במתפלל שהתעלף, ויחד עם שני חובשים נוספים ביקשה להיכנס לבית הכנסת. מתפללים חרדים דחפו אותה החוצה בעת שניסתה להיכנס לבית הכנסת, בטענה ש"אסור לאשה להיכנס". רותי ספרה כי זו אינה הפעם הראשונה שזה קורה לה, ובמקרה דומה שקרה במקווה, האיש, בו הייתה אמורה לטפל, מת בגלל הקנאות הדתית.

 

12.04.10

News1

מרצה בכיר בערוץ "הידברות", הרב יוסף בן פורת, האשים את היהודים הרפורמיים והקונסרבטיבים בשואה.

זו הסתה נפשעת. מי יתן ואותו אדם ישלם על הבל פיו. הגיע הזמן שמשמיצים כאלו יועמדו לדין.

14.04.10

ynet

אריאנה מלמד חושפת כי מנהל בית ספר דתי החליט לפטר מורה אהובה ומוערכת במוסד אותו הוא מנהל, מאחר ונכנסה להריון מתרומת זרע כשהיא אינה נשואה. עבורו, "נשים שלא נישאו, נידונו להיות עריריות לעד ורק כך הן יכולות לשמש כדמויות חינוכיות ראויות. ואם התלמידות במוסד שלו מעוניינות לדעת מה יקרה להן אם חלילה לא יינשאו - הנה, המצב כבר ברור."

 

18.04.10

ynet, וואלה!

כ-150 מקבוצת "נטורי קרתא" התפרעו בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, בכיכר השבת בירושלים, והניפו שלטים בגנות מדינת ישראל. אחד מהם אף הצית את דגל המדינה - ונעצר. בתל-אביב בחרה קבוצת חרדים לערוך חגיגה בפארק הירקון.

רק אחד נעצר? למה לא נעצרו 150?

20.04.10

ynet, וואלה!

מאות חרדים מבני ברק התפרעו וניסו להצית דגלים ברחוב ישמח משה. ראש עיריית בני-ברק, הרב יעקב אשר, אמר כי "זו קבוצה שולית של קומץ צעירים, שבחלקם כלל אינם תושבי העיר, אינה משקפת את הציבור החרדי, וחבל שהם מקבלים ביטוי בכלי התקשורת."

ומה ראש העיר עושה כנגד אותה "קבוצה שולית"? מצקצק בשפתיו...


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.03.10

ynet,‏ ynet

על רקע עבודות ביישוב ציפורי שבגליל התחתון ומעצרם של ארבעה חרדים שם, התפרעו חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים. המתפרעים יידו אבנים והבעירו פחי אשפה. נזק נגרם לרכב צבאי שעבר במקום, וכן שוטר מג"ב נפצע.

 

11.03.10

mynet

נוכלים בכותל מתחזים לקבצנים, שמוצאים את פרנסתם בדרכי מרמה. הנוכלים מוציאים דולרים רבים מהמבקרים. הרב רבינוביץ' מודה כי בלשכתו התקבלו תלונות על כך, אבל הוא חושש מלטפל בעניין בגלל הקבצנים שלטענתו אכן נזקקים.

קיבוץ נדבות באופן כזה הוא בושה והטעייה. טוב לדעת שלמישהו זה מפריע (ynet).

14.03.10

ynet

הפדופיל החרדי נחמן סטל, שנמלט לבריטניה והוסגר לאחר שהורשע בביצוע מעשה סדום בנער בן 14, נידון היום ל-13 שנות מאסר בפועל. השופט הביע ביקורת על המצדדים בפדופיל, כולל רבנים ששיבחו אותו: "כל העדים ראו למעשה בנאשם ובמשפחתו 'קורבן'. כן ניסו העדים השונים לתאר את הנאשם כ'בעל תשובה'. כיצד איש מהעדים לא התייחס למתלונן, הקורבן האמיתי והיחיד? מצופה דווקא מהרבנים הנכבדים להתייחס ולו במילה אחת לעבירות שבוצעו על-ידי הנאשם. מדוע שיצפו הם לרחמי בית המשפט, בשעה שהם אינם מביעים כל רחמים או התייחסות מינימלית למתלונן."

 

15.03.10

mynet

חברה קדישא קרית מוצקין הפקיעה מחיר של קבר, כך קבע השופט, דאוד מאזן. החברה לקחה 9,000 שקלים עבור שמירת קבר לבת זוגו של נפטר בעוד שהמחיר שמותר לקחת הוא 3,220 שקל בלבד.

 

18.03.10

וואלה!

שי סימון, שהורשע בהריגת הצעירה מיטל אהרונסון בתאונת "פגע וברח", נידון ל-20 שנה בכלא.

בתמונה: האם אין זו כיפה של חב"ד על ראשו של סימון?

18.03.10

וואלה!, כלכליסט

משרד החינוך בדק ומצא כי בקרב 190 אברכים, יותר משליש קיבלו הבטחת הכנסה במרמה. מטרת הקיצבה הינה לאפשר לאברך לקיים אורח חיים של "תורתו אומנותו".

 

01.04.10

כלכליסט

חסיד חב"ד שלום רובשקין, שהפעיל מפעל לשחיטה, ממתין לגזר דינו על 86 סעיפי אישום בהונאת בנקים ובהלבנת הון, בהם הורשע. העבירות הללו אינן כוללות את העבירות על חוקי העבודה שנחשפו במפעלו. כמו כן קיים חשד להתעללות קשה בחיות, כאשר עובדיו כרתו את קנה הנשימה של החיה לאחר השחיטה, בעודה בהכרה.

מי שחושב שלא ייתכן שחרדי ייתן ידו להתעללות זו, באה ההלכה ומפרטת: "...ומותר לחתוך ממנה אחר שחיטה קודם שתצא נפשה, ומולחו יפה יפה ומדיחו יפה יפה, ומניחו עד שתמות, ואחר כך יאכלנו." (הרמב"ם, ספר קדושה, הלכות שחיטה, פרק א'). אותו חסיד הורשע וצפוי לשבת 50 שנים בכלא (דה-מרקר).

03.04.10

הארץ

חמישה צעירים חרדים נעצרו בחשד שעקרו את אנדרטת הזיכרון לנפגעי הפיגוע בקו 18 ברחוב יפו בירושלים. בפיגוע בידי מחבל מתאבד נהרגו 26 בני אדם ב-1996.

מאיר עמר בן ה-80, אלמן שאישתו נרצחה אמר כי מדובר במעשה שלא ייעשה, שהעונש עליו צריך להיות קשה וחמור. "אני לא שופט, אבל הם לא דתיים מבחינתי" (ynet). מנגד, אמו של אלכסנדר טורבלו, שנתפס על חם בשעה שהשחית עם חבריו את הגלעד, אמרה "אנדרטאות זה עבודה זרה" והוסיפה "כל המדינה הזאת קיימת נגד התורה" (mynet).

06.04.10

mynet

איש העסקים הכרמיאלי דוד כהן, החשוד בשליחת חוקר פרטי שניסה לשחד את רב ובנו, טען להגנתו שהם גרמו לו נזקים כספיים כבדים, כי לא רצה לרכוש בשר ממקום שבו רצה הרב. איש העסקים סיפר שהרב ביקש להשליך אלפי חתיכות בשר שניקנו במקום כשר אך ללא אישורו.

 

11.04.10

ynet

אבי משפחת לבל, המתגוררת בשכונה החרדית רמת שלמה בצפון ירושלים, נדקר ע"י שכנו, כי המשפחה שרה שירי שבת. הדוקר דקר את עצמו לאחר המעשה.

 

11.04.10

mynet

תושבי רובע ז' באשדוד סובלים מזה זמן רב מאלימות מתפרצת. לאחר תקופת שקט, נדקר צעיר מחסידות בעלז באולר. הנדקר הוא אברך כבן 30, שהשתתף בקטטה בין צעירים חרדים, אשכנזים וספרדים, שהתקיימה בצומת הרחובות יהודה הנשיא ורשב"י. חברי מועצה חרדים שוקלים לשכור חברת אבטחה.

 

12.04.10

גלובס

ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס הודה בגניבת כספים של לקוחות שאותם ייצג, עת שימש עורך דינם טרם בחירתו לכנסת לפני כשנה. בעקבות הודאתו, הורשע מיכאלי בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין בשורת עבירות, בהן הפרת חובת נאמנות, עיכוב כספי פיקדונות, מעשים הפוגעים בכבוד מקצוע עריכת הדין והתנהגות שאיננה הולמת.

 

14.04.10

mynet

מאבק ארוך שנים בין אנשי הרב צבי דב קרלנשטיין מישיבת גרודנא באשדוד ואנשי הרב אליעזר כהנמן מישיבת פוניבז' בבני ברק, סביב השאלה למי שייך מבנה הישיבה ברובע ג' שבאשדוד, הובילה את אנשי הרב אליעזר כהנמן לשלוח לישיבת גרודנא אנשי הוצאה לפועל. אנשי ההוצאה לפועל הותקפו ע"י תלמידי הישיבה.

 

14.04.10

וואלה!, nrg

ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאינסקי, נעצר בחשד למעורבות בפרשת "הולילנד". הוא נחשד כי קיבל שוחד בגובה מיליון וחצי שקלים במזומן מייזמי פרויקט "הולילנד". בנוסף, על פי החשד, הכסף שולם ללופוליאנסקי כמסווה לתרומה לארגון "יד שרה", אשר באותן שנים הוא עמד בראשו.

בתאריך 18.04.10 שוחרר לופוליאנסקי למעצר בית, לאחר ששהה במעצר. הוא התקבל ע"י אוהדיו שקראו לו "ראש הממשלה הבא", כאילו הוא זוכה מכל אשמה (ynet). הבאמת לא ידע מה מתרחש כאשר הוא היה אמון על נושא תכנון ובניה?

15.04.10

News1

אלעזר לוין מספר על אלי שמחיוף, שהיה חבר הוועדה המקומית לבניין ערים, בתקופה הנחקרת עתה בפרשת הולילנד. כן כיהן כיו"ר ועדת הכספים של העירייה. הוא מזכיר את פרשיות העבר בהן נקשר שמו.

אלי שמחיוף, עוד כוכב עולה של ש"ס.

25.04.10

ynet

שחיטת בעלי חיים תועדה ע"י ארגון PETA באחד מבתי המטבחיים הגדולים באורוגוואי. שם התגלה כי השחיטה הכשרה נעשת בדרך הגורמת סבל רב לבהמה.

לכל מי שנדמה לו ששחיטה כשרה מפחיתה את סבלה של הבהמה, די לראות בסרטון המצורף לכתבה כיצד הפרה האומללה מפרכסת למרות שגרונה חתוך עד למחציתו, שלא כמו בשיטות מודרניות הנהוגות בעולם הנאור.

28.04.10

nrg

בציבור החרדי מתקשים להתמודד עם המעורבות החרדית בפרשת השחיתות 'הולילנד'. כאשר יהושע פולק שוחרר למעצר בית, הוא התקבל בקריאות וגילויי שמחה, בדומה לאורי לופוליאנסקי. השופט אבי היימן שהקדים את שחרורו של פולק ביומיים, הופתע לקבל בקשה לאפשר לו להזמין גברים למניין בביתו. נציגי המשטרה פסלו את הבקשה והבהירו כי במעצר בית אמורים לשהות רק העצור ובני משפחתו.

נותנים את האצבע ואז רוצים את כל היד. גם שוחרר למעצר בית, וגם רוצה להפר את תנאי המעצר.

28.04.10

nrg

סטנלי שניידר נכנס לכלא לרצות עונש של ארבע וחצי שנות מאסר בפועל, עקב עבירות מין במטופלות, בעת שעסק בטיפול פרטני וזוגי בתחום הנפש והרגש במגזר הדתי. בנוסף הורשע במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות של אינוס במרמה והתחזות כרופא מורשה.

 

28.04.10

וואלה!

מאיר רבין חשוד שתיווך בין נותני השוחד למקבליו בפרשת הולילנד. נציגי המשטרה אמרו כי "ללא מעורבותו לא היו נבראות הפרשות, ודי בכך כדי להעיד על מעורבותו."

 

28.04.10

נענע10

"חדשות 10" מציג דיון מבית דין ירושלים לדיני ממונות ולבירור יוחסין, בעקבות פרשת הולילנד. מתגלה כי חרדים בררו אם יגיעו אליהם חוקרי משטרה, האם מותר להם להלשין ("למסור") על האנשים שעסקו בפרשת השחיתות הזו, כדי להקטין את עינוי הדין. התשובה:כן, מותר להלשין עקב עינוי הדין.

שימו לב! לא הצדק או המלחמה בשחיתות הם הנושאים הרלוונטים, אלא אגואיסטיות והלכות דתיות.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.03.10

הארץ, דה-מרקר, News1,‏ ynet

הנשיא, שמעון פרס, בביקורו הראשון בבני ברק, בישיבת פוניבז': "כאן באמת יושבים ומרביצים תורה לשמה, אנשים שתורתם אומנותם, ואני מאוד גאה שמדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל הסכימו לשחרר את הצעירים שמקדישים את חייהם למען לימודם." בנוסף אמר שהחילונים אשמים באבטלה בציבור החרדי, והחילונים צריכים להתאים את מקומות העבודה לחרדים ע"י הפרדה בין המינים.

מחפשים דחוף פרוקטולוג לשם הוצאת הלשון של הנשיא מהישבן של רבני בני ברק. קראו את מאמריהם של נחמיה שטרסלר ויוסי שריד: "אם ישאלו את הנשיא" (הארץ), "פרס מתחזק" (וואלה!).

14.03.10

ynet

בכירי הרבנים החרדים קראו לתמוך באליאור חן, או שמא הוטעו וחתמו על מכתב התמיכה בשגגה? מקורבי הרבנים מאשימים שהחתימות זוייפו או הושגו במרמה, אולם המחתימים טוענים שהרבנים חתמו מרצונם החופשי.

האם כל כך קל לעבוד על הרבנים הללו? דווקא לא נשמע כה מופרך.

22.03.10

ynet

"קרן החפץ חיים למורשת בית המקדש" הפיצה פשקווילים הקוראים לתרום 12 שקלים עבור "קורבן פסח".

עובדי אלילים.

25.03.10

ynet

החשב הכללי באוצר, שוקי אורן, החליט להקדים את העברת כספי התמיכה לישיבות כי הפסח "מעמיס על הישיבות והלומדים בהן הוצאות מעבר לרגיל". למרות זאת, משרד האוצר דחה אתמול פנייה אחרת להקדים את משכורות אפריל של עובדי המדינה לכבוד חג הפסח.

 

08.04.10

mynet

חבר מועצת העיר תל אביב, הרב נפתלי לוברט, שלח מכתב למנהלי בתי הספר, לעובדי העירייה ולבכיריה, בו הוא רומז כי אכילת חמץ בפסח מחזקת את האמונה בקרב הפלסטינים כי ניתן לעקור את עם ישראל ממולדתו. "מדובר בדברים מופרכים מיסודם," אמרה אחת המנהלות. סגנית ראש העירייה ויו"ר מרצ, מיטל להבי: "חבל מאוד שהוא סופר את דעתם של המחבלים הערבים כאשר הם משרתים את תפיסת עולמו לפיקוח ואכיפה של כפייה דתית."

קראו כתבה על בקשתם של אסירים מוסלמים לאכול לחם בפסח, שנענתה בשלילה (nrg).

13.04.10

וואלה!

רבנים צבאיים במילואים מתנגדים לנהגות על רכב "האמר", מכיוון שלפעמים קורה שהן נשארות עם גברים דתיים בשטח.

 


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.03.10

mynet

ברחוב שבטי ישראל בבני ברק עלתה באש מאפיית מצות פיראטית, שפעלה באורח לא חוקי בתוך בניין מגורים בעיר, ככל הנראה בגלל בקצר חשמלי.

קצת הגזימו עם ביעור החמץ, לא?


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.10

ynet

הוועדה לביקורת המדינה וועדת החינוך ערכו דיון מיוחד בנושא אפליית תלמידים בחינוך החרדי, תוך גביית עדויות, לאור ההפרדה בין תלמידות אשכנזיות ומזרחיות במוסד החינוכי "בית יעקב" בעמנואל. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי אין אפליה בחינוך החרדי. הרב אברהם לייזרזון, יו"ר החינוך העצמאי המייצג את בתי הספר המפלים לכאורה, טוען כי "אין יסוד ואין שחר לדברים. באתי להכחיש סטיגמה נבזית שקרית שנדבקה לחינוך העצמאי."

לא, מה פתאום? זו איננה אפליה אלא רק הבדלי רמות רוחניות.

14.03.10

ynet, הארץ

הורים ל-74 תלמידות ממוצא אשכנזי בבית ספר גזעני, שסירבו שבנותיהם תלמדנה עם בנות ממוצא ספרדי, הוציאו אותן מבית הספר והעבירו אותן למבנה ארעי. מנכ"ל משרד החינוך שמשון שושני הוציא צו סגירה למקום והמשטרה תאכוף את הצו. בתוך כך שופטי בג"ץ הורו לפרקליטות להעביר להם בתוך שבוע רשימה של כל התלמידות האשכנזיות והמורות שמלמדות במתקן הפיראטי. השופט אדמונד לוי: "המסר פשוט: נראה בכל מורה או הורה שלא יקיים את פסק הדין כמי שמבזה פסק דין וננקוט בהליכים" (ynet).

העיקר שח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי אין אפליה בחינוך החרדי (ynet). אריאלה מלמד רואה (ובצדק) את חצי הכוס הריקה וקובעת שמה שנדרש למיגורה של האפליה הגזענית בעמנואל הוא התהליך הארוך והמייגע הקרוי חינוך (ynet).

29.03.10

הארץ

ספי רכלבסקי במאמרו על "מיתוס במקום מציאות" מדבר על מיתוס אורתודוקסי כאמת היסטורית.

 

11.04.10

ynet

הרב יצחק מאיר ברלב, רבה של עמנואל, קבע בדרשת ערב שבת בבית הכנסת ביישוב כי "בג"ץ שונא חרדים". זאת לאור קביעתו של בג"ץ שמרכז החינוך העצמאי, האחראי על הפעלת בתי הספר החרדיים, ביזה את בית המשפט בכך שלא הכריח את התלמידות האשכנזיות בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל להגיע ללימודים.

ח"כ הורוביץ (מרצ) פנה לשר הדתות ודרש לפטר לאלתר את רב היישוב עמנואל. "לא ייתכן שמדינת ישראל, בכספי משלם המיסים, תעסיק רבנים החותרים תחת אושיות הדמוקרטיה, מבזים את קהילתם וקוראים בגלוי להתעלם מפסיקות בית המשפט," אומר ח"כ הורוביץ (The Pulse).

19.04.10

הארץ

הורים דתיים מתנגדים למגמת משרד החינוך, הגורמת לטענתם להתחרדות והקצנה דתית בגני הילדים. ההורים מאשימים כי מגמת ההתחרדות נתמכת ע"י המפקחת האחראית על החינוך הדתי במחוז תל אביב, אסתר אורנבוך, ומתבטאת בהוצאת ספרים חילוניים, העסקת אברכים כ"רב גן" ותיגבור שעורים דתיים על חשבון מקצועות ריאליים.

 

19.04.10

ynet

השופט סולברג מבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, קבע ש"עיריית ירושלים מפלה מוסדות חינוך חרדים לטובה". בכך נעתר לתביעת "המרכז לפלורליזם יהודי" נגד הוספת תקציבים למוסדות חינוך חרדים מוכרים שאינם רשמיים. בפסק הדין נרשם: "זו החלטה שאיננה שוויונית, היא מנוגדת לדין המנהלי וחורגת חריגה קשה מן המנהל התקין המחייב חלוקת תקציבים בהתאם לתבחינים ענייניים, ברורים, קונקרטיים ושוויוניים..."

 

21.04.10

nrg

תושבים דתיים וחרדים בשכונה הדתית בית וגן שבירושלים, מתנגדים להפעלתו של גן ילדים בבית מגורים. לטענתם, מפעיל הגן הוא 'בית יעקב', והגן מהווה עבורם מטרד של ממש בהיותו מוקד לרעש, צפיפות ודוחק. אריה שרנצקי, מזכיר הנהלת רשת 'בית יעקב': "כל אחד רוצה שיהיו גנים ופעוטונים, אבל אף אחד לא רוצה את זה בבניין שלו."

עושים כל כך הרבה ילדים, אבל לא חושבים מה יקרה כשתהיה התפוצצות אוכלוסין. ברוכים הבאים למציאות.

29.04.10

ynet, הארץ, ynet

עשרות הורים ומורים ב'בית יעקב' בעמנואל, שתומכים בהפרדה שבין אשכנזיות למזרחיות, טוענים שההפרדה אינה אפליה עדתית ושכל מה שהם עושים זה בהוראת 'גדולי הדור'. עוד הם אומרים שהאיחוד הלימודי שבין המזרחיות לאשכנזיות שגוי כמו האיחוד הלימודי שבין חילוניים לסאטמרים.

איזה טיעון עלוב. תומכי ההפרדה שכחו שהחינוך הדתי הוא זה שגזר הפרדה ולא החילוניים.

29.04.10

הארץ

על רקע ההפרדה שבבית הספר שבעמנואל: לפי חברת מועצת העיר ירושלים לורה וורטון (מרצ) ועוזרתה, ממלא מקום ראש עיריית ירושלים, יצחק פינדרוס, אמר בישיבה סגורה: "אצלנו בחינוך החרדי לא מקבלים ספרדים, קופים, רוסים ואתיופים." פינדרוס מכחיש בתוקף את הדברים: "וורטון היא שקרנית ואנטישמית."

לפי תגובת המעורבים ניתן להניח שיש דברים בגו. אנטישמיות? פינדרוס אינו יודע מה היא.

29.04.10

רשת ynet

חדשות ערוץ 2 חושף שבבאר שבע קיים גן בו מפרידים בין אתיופים לבין דתיים אחרים. ההורים הדתיים אינם מבינים על מה המהומה ואחד ההורים אף טען: "יש גם אצל החילונים בתי ספר למחוננים ובתי ספר לרגילים."

הכניסה לבתי ספר למחוננים נקבעת ע"י מבחנים אובייקטיביים ולא על פי מוצא או צבע עור. הניסיון להציג תלמידים בעלי יכולות למידה שונות כגורם להפרדה הוא טיעון מעוות.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.03.10

הארץ

שחר אילן במאמרו "שירות חרדי עכשיו": 'ראש אכ"א, אלוף אבי זמיר, אמר בדצמבר בראיון ל"ישראל היום", כי "בכל שנתון גיוס מצהירים כ-5,500 צעירים שהם לא מתגייסים מטעמי "תורתו אומנותו". אנחנו בדרך לשליש צבא העם. היעד שלי הוא לגייס 50% מהחרדים". "אין לנו מספיק חיילים", אמרה החודש גם תא"ל ארנה ברביבאי, בכירה באגף כוח אדם בראיון ל"ג'רוזלם פוסט". ההתבטאויות האלו הן אות למצוקה אמיתית.'

 

13.04.10

ynet

מכון טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, בדו"ח השנתי שלו על מצב המדינה לקראת יום העצמאות: אם המגמות החברתיות של הירידה בתעסוקת החרדים ומדיניות הקצבאות יימשכו, "עתיד שאיננו בר-קיימא" צפוי למדינת ישראל.

קראו את מאמרו של נחמיה שטרסלר "עצמאות בצל סכנת חיסול" (הארץ): הסיבה לכך היא המדיניות הצינית, קצרת הטווח, של כל ממשלות ישראל מאז שנות ה-70... אך במקום ליצור תוכנית ארוכת טווח לשיפור החינוך, ההכשרה המקצועית והתשתיות, בחר השלטון בדרך קלה ומהירה: הגדלת הקצבאות. ואמנם, הן גדלו מאוד ב-40 השנים האחרונות: פי חמישה (!) לנפש. אלא שזה לא עזר. ככל שהקצבאות גדלו כך יותר ויותר אנשים בחרו לא לצאת לעבודה, כי זה היה כדאי יותר."

16.04.10

גלובס

איל ההון החרדי מבריטניה, ליאו נואי, אומר: "בישראל נוצרו דורות של חרדים שלא תורמים לחברה." הוא מפעיל את המפעל הפילנטרופי ק.מ.ח - קידום מקצועי חרדי, העוסק בהכשרה מקצועית לכמה אלפי חרדים מדי שנה, אבל אף ממשלה עד כה לא הסכימה להשתתף בהוצאות הגבוהות של המיזם.

 

17.04.10

וואלה!

מספר הגברים החרדים הלומדים בישיבות שמממנת המדינה - עבר את מחסום המאה אלף, וזהו גידול של 12 אלף חרדים בשנתיים. בכוללים לומדים קצת פחות מ-70 אלף דתיים, כשכל אחד מהם מקבל תמיכה של 10,260 שקל לשנה, ובישיבות הגדולות לומדים קרוב ל-33 אלף דתיים, שכל אחד מהם מקבל מימון של 5,700 שקלים בשנה.

בעניין דומה: מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני אומרת: "צריך לעזור יותר למי שלא יכול לעבוד, אבל יש אוכלוסיות גדולות שמקבלות הבטחת הכנסה שאין שום סיבה שזה יקרה, ופה צריך לתת כלים תומכים להביא אותם לעולם העבודה, המדינה צריכה לסייע. חל שיפור מבחינת השקעת המדינה אך זה עדיין לא מספיק."

27.04.10

גלובס, דה-מרקר

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דורש ממשרד האוצר לכלול את כל תקציב הישיבות בסך של מיליארד שקל בבסיס תקציב המדינה הדו שנתי לשנים 2011-2012.

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.04.10

mynet

תושבי הר הזיתים מתלוננים כי גן ילדים שעבר וונדליזים אינו מתוקן, בעוד שכשהחרדים מתפרעים ושורפים פחי אשפה, העירייה משלימה את החסר.

 

21.04.10

mynet

תושבי קריית יובל בירושלים מתכוונים להגיש תביעות נגד העירייה לאור התנהלותה בנושא עמודי העירוב שהוצבו בשכונה.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.03.10

נענע10

אבישי בן חיים חושף את האוטוביוגרפיה של מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. שם מסופר בין היתר כי לא ידע את שמות בניו ובנותיו וגם נהג איתם באדישות.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי