אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 107: ספטמבר-אוקטובר 2009

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

פסיכיאטרים בכירים במשרד הבריאות מאיימים להתפטר בטענה שסגן שר הבריאות מפעיל לחצים להקל עם עברייני מין חרדים

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, אלעד ו., גידי, דן, דני ח., דניאל, יוסף ג., מוטי, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר, הפורום לשוויון בנטל ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפיה וחקיקה דתית - הפרעות כנגד פתיחת החניונים קרתא וספרא

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.09.09

קשת

הפשקווילים שפורסמו היום בשכונת מאה שערים וכתובות גרפיטי שרוססו על כבישים ובתים באזור המהומות: "משטרת ישראל שווה לרוצחים" ו-"חרדי נדרס כאן על ידי המשטרה". בנוסף החרדים התפרעו כאשר המשטרה באה לקחת גופת חרדי אשר נרצח ע"י ערבי.

בתגובה על הירי באוויר של שוטר (ynet), ח"כ לשעבר ישראל אייכלר, יו"ר "המרכז להסברה יהודית" מלבה את הלהבות ומשמיץ ומכפיש את המשטרה ואת עם ישראל כולו: "הציונים חשודים על רציחה. הרי אתם יודעים - כל המפגינים וכל מי שמארגן הפגנות כבר 60 שנה - שהם מסוגלים לירות. אתם רק לא יודעים מה הם מסוגלים עוד לעשות. ודאי שהם יורים בנשק. הם מאומנים להרוג בנשק. הם הרגו כבר עשרות אלפי ערבים בנשק, אז יש להם בעיה עם כמה חרדים?". הוא השווה את התקשורת לנאצים: "אנחנו חייבים לדעת שאסור לנו להתגרות כי יש עיתונים שיום יום קוראים לנו 'יודן' ואומרים שהיודן הוא אסוננו וכל ילד חרדי שנולד הוא אסון בשבילם. במצב כזה מותר להתגרות באומות? להפך! אנחנו צריכים להיות בגובה הדשא במדינה הזו".

02.09.09

ynet, הארץ

מנהיג העדה, הרב יצחק טוביה וייס והבד"ץ, הורו לחרדים שלא להפגין בשבת הקרובה נגד פתיחת חניון קרתא מול החניון עצמו אלא בתוך מאה שערים.

הם מרשים לעצמם לעשות בלגאן ולשרוף פחים כי יש מי שינקה ויסדר אחריהם, אולי צריך לתת להם לסדר את הבלגאן שלהם לבד.

03.09.09

ynet

מאות חרדים אנטי-ציוניים הפגינו מול הקונסוליה הישראלית בניו יורק במחאה על האירועים האלימים שפרצו בשבועות האחרונים בירושלים בעקבות פתיחת חניון בשבת. החרדים השוו את פעילות המשטרה לשמירת הסדר והחוק להתנכלות הנאצים באירופה.

הנה התמונות מהאתר החרדי "חדשות 24".

30.09.09

mynet

עיריית ירושלים החלה בהליכים משפטיים כנגד החרדים שהתפרעו במהלך פרעות חניוני קרטא וספרא. צעד זה בא בעקבות פנייתו של סגן ראש העירייה, פפה אללו ליועץ המשפטי עו"ד יוסי חביליו בעניין. המחלקה המשפטית של העירייה פנתה למשטרה על מנת לקבל את הנתונים הרלוונטיים להגשת התביעות. כבר השבוע הגישה המחלקה תביעה ראשונה לבית משפט השלום נגד תושב זכרון יעקב שנהג להגיע בקביעות להפגנות. בתביעה נטען כי האיש גרם נזק למיכל אצירת אשפה ששוויו 1,324 שקלים.

יש לתבוע כל אחד ואחד מהמתפרעים. מי שלא ישלם - יש להכניסו לכלא עד תשלום החוב. לא לוותר למתפרעים.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.09.09

ynet, דה-מרקר

הרב אלישיב במגעים עם דודי ויסמן לסגירת כל AM:PM בשבת, כך דווח בפורטל חרדי, וזאת בתמורה להסרת החרם על עסקיו של ויסמן.

דודי, הפכת את הרשת ל'כשרה', סגרת חלק מהחנויות וכל זאת לא עזר לך, מה המסקנה?

08.09.09

וואלה!, הארץ

בג"ץ החליט שלא להחליט בנוגע לעתירות שהוגשו כנגד חוק טל אך ביקר קשות את החוק.

אורה לב רון במאמרה "אל טל ואל משפט" (קפה דה-מרקר): היום בית המשפט עשה מה שהוא מיטיב כל-כך לעשות - דחה את הדיון בעתירה להרבה מאוד זמן, עד שהמדינה תתעשת, או ש השלטון יתחלף או שמישהו יציל אותו מהצורך להחליט. ולא מדובר באיזו עתירה חדישה ו/או מהפכנית, שנדרש זמן לעיכולה. להיפך, מדובר בהתנהלות בלתי זריזה עד מתסכלת עוד מאז שנת 2000. למה עכשיו? תוהה בית המשפט, ותמיד מעדיף אחר-כך. רחוק אחר-כך. גם אילן שחר ביקר את ההחלטה הזו במאמרו (הארץ): "כנסת משתמטת"

15.09.09

ynet

אריה ירושלמי האברך שהתערטל בסניפי "טיב טעם" בפסח 2008 ו-2009 במחאה על מכירת חמץ במקום, לא הורשע בביצוע מעשה מגונה בפומבי אחר שלדברי השופטת לא התקיימו יתר יסודותיו: המעשה לא בוצע לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני אלא לשם מחאה. לפיכך, הורשע ירושלמי בעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי, שנחשבת קלה בחומרתה. ירושלמי בתגובה: "המטרה הושגה".

סיפור המקרים לצורת תזכורת מדווחים כאן ב-ynet, ו-ynet. קביעתו של ה"אברך המתערטל" שגויה. אומנם הוא הצליח להביע מחאה (וזה לא קשור למשפטו) אבל הוא לא הואשם בביצוע מעשה מגונה בפומבי. מלמד זאת, אנו קיבלנו עוד דוגמה לאיזו רמת טיפשות ניתן להגיע בשל האמונה ב'אלוהים'.

16.09.09

ynet

ועדת חוקה דנה בתיקון לחוק הגיור, על פיו תעניק הרבנות את הסמכות לגיור גם לרבנים מקומיים. גפני הביע אופטימיות זהירה לגבי החוק. לדבריו, המהלך יסכל את בג"ץ הרפורמים, הדורשים מהמדינה להכיר גם בגיורם מטעמם. ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) טענה שהחוק מקנה לרב יוסף שלום אלישיב - את זכות ההחלטה אילו רבני ערים יוכלו לגייר. ח"כ רותם, יוזם החוק אמר בתגובה: "לא מקובל עליי מה שאת אומרת שרב גדול בישראל אינו רואה את הבעיה ואינו רוצה לפתור אותה ...". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התנגד לשלילת האפשרות לבטל גיור שבוצע, ואמר: "לא יכול להיות דבר כזה בשום תהליך שאין היררכיה של ערעור. זה משהו במהותה של פסיקה, במהותו של תהליך" כי לטענתו הגרים משקרים ולאחר קבלת התעודה "פורקים עול" וקרא להכניס תיקון כך שרק אדם המקבל את הדרך האורתודוקסית - יוכל להישאר יהודי.

איזו צרה צרורה החוק הזה עתיד להיות. התמימות של ח"כ רותם, שחושב שאלישיב ישים את טובת הגרים לפני ההלכה ה'קדושה' טועה ובגדול. כמו כן אם יתקבל תיקונו של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אזי החוק הזה יהפוך לעוד מסמר בארון של ישראל כמדינה דמוקרטית.

17.09.09

nrg

שר הדתות יעקב מרגי והשר אלי ישי, מונעים תקציבים מרשויות מקומיות שלא מעבירות כספים למועצות דתיות.

האם זה יגיע להלנת שכר במועצות, על כל המשתמע מכך, ייתכן?

17.09.09

mynet

ראש העירייה של נצרת עלית, שמעון גפסו, סירב לפתוח עסקים בשבת וחג ראש השנה לצורך קניות של הציבור הערבי. הסוחרים התלוננן: "השבתת הקניון למשך יומיים בשל חג ראש השנה, תפגע בעסקים הואיל וימים אלה הינם ימי שיא הקניות של המגזר הערבי לקראת חג עיד אל פיטר. עסקים סגורים יומיים לפני החודש יגרמו לנו הפסד של סכומי כסף גדולים".

גפסו לא שמע על מגילת העצמאות המבטיחה חופש דת לכל תושביה, כן גם למוסלמים.

21.09.09

mynet

הארגון המשפטי החרדי 'בצדק' דורש להפסיק את מופעי הרחוב ברובע היהודי בירושלים כי לטענתם: הופעות אלו מפריעות לשגרת החיים של הציבור במקום ואף מעודדות התנהגות 'פרוצה'. "חמורה מכל היא בעיית הפריצוּת שהאירועים מביאים לחלונות הבתים ולחצרות, ולפגיעה של ממש בצביונו של הרובע היהודי ובתושביו", כותב מנכ"ל 'בצדק', הרב מרדכי גרין, לראש העירייה ניר ברקת.

בכל דבר הם רואים את ה'פריצות'. קוראים לזה ראש כחול וניתן לטפל בזה ע"י תרופות.

23.09.09

ynet

אלון יוניאן מספר על יוזמה חדשה של סגן שר האוצר, יצחק כהן, על פיה אברכים יזכו לביטוח חיים על חשבון המדינה: "אם מול האידיאל של תלמוד התורה במשך כל החיים לא יעמדו חיים שאינם חיי רווחה, יגדלו אחוזי הלא מועסקים במגזר החרדי. תופעה זו תכלה את עצמה, שכן הגדלת הסכומים המושקעים בתלמידי ישיבות תגרור עלייה במספרם, דבר שיצריך באופן אוטומטי משאבים נוספים. מעבר לכך, תופעה של נסיקת אחוזי האברכים היא רעה למשק הישראלי ולחברה הישראלית. אין זה סוד שבין המגזר החרדי לציבור הכללי בישראל ישנו נתק. הנתק ניזון מפערים תרבותיים, מדרישות דתיות וכן כתוצאה מאי השתתפותם של בני הישיבות בצבא ומהעובדה כי לרוב הם אינם נושאים בנטל המס".

אלון אומר בגלוי את הדברים החשובים אבל יש להוסיף שהצעה כזו מקרבת אותנו , עוד צעד אחד, למדינות העולם השלישי.

23.09.09

ynet

הרבנות הראשית הצהירה כי חוק מוות מוחי-נשימתי מקובל עליה והיא מקדמת את "תכנית ערֵבים" לתרומת איברים על פי ההלכה. הרב אלישיב, הסובר שרק הפסקת פעולת הלב קובעת את מותו של אדם ולחץ חרדי עשויים להביא לשינוי ההצהרה של הרבנות הראשית הנדונה, כך שלא ניתן יהיה לתרגמה להיתר הלכתי מעשי לתרומת איברים. עמדת הרב עובדיה יוסף היא שמוות מוחי-נשימתי הוא רגע מותו של אדם מבחינה הלכתית, אולם עד כה נמנע הרב לקרוא לתרומת איברים משום שהוא אינו סומך מספיק על הממסד הרפואי בעניין.

העסקנים החרדים אלופים בכיבוסי מילים. הפתרון הוא פשוט ויחיד: תורם אברים יוכל לתרום רק לאדם שמוכן לתרום אברים גם הוא - ובא לציון גואל.

24.09.09

mynet, הארץ

רבני בית"ר עילית הטילו הרבנים איסור חמור על התחברות לאינטרנט והכריזו על בית"ר עילית כעיר ללא אינטרנט במהלך כינוס שכותרתו "בעשרת ימי תשובה תש"ע - העיר בית"ר מתנתקת מהאינטרנט הפרוץ". סנקציות ינקטו כנגד אלה שמחוברים לאינטרנט והם לא יהיו יכולים לרשום את ילדיהם ל"מוסדות חינוך" חרדיים. הסיבה למהלך היא נשירה של צעירים מהגטו החרדי. ראש העירייה מאיר רובינשטיין ששהה בחו"ל, שלח הודעה באמצעות הרב צבי ברוורמן על הצטרפותו למבצע ההתנתקות מהאינטרנט, ונתן את הבטחתו כי מחשבי העירייה יתנתקו מהאינטרנט הלא כשר.

ההיסטוריה מלמדת, חומות גטו, ככול שהן גבוהות כך הן נופלות ומתנפצות לרסיסים קטנים יותר.

24.09.09

ynet

היומון הליטאי, "יתד נאמן", יוצא למתקפה על מועצת הרבנות שהכירה במוות מוחי כרגע המוות ומאשים את מועצת הרבנות ב"שפיכות דמים".

חבל שאנשים בעלי בורות מופלגת ברפואה מכתיבים את חיינו.

25.09.09

הארץ

נחמיה שטרסלר חושף את השקר מאחורי הקדמת שעון החורף ביחס לשאר המדינות בחצי כדור הארץ הצפוני: "חרדים ודתיים, ששוחחתי אתם, אינם מצליחים להבין מדוע עסקני הכנסת נלחמו את המלחמה הזאת. לדבריהם, החרדים והדתיים סובלים הכי הרבה מקיצור שעון הקיץ. אין שום הקלה בצום, הם מסבירים, כי בין כה וכה הוא נמשך 25 שעות. אבל הכניסה המוקדמת של הצום פוגעת בהכנות ליום המיוחד הזה... אם כך, אני שואל, מדוע העסקנים נלחמו כל כך? והם עונים, ש"מדובר בעסקנים מליגה ד', שלא מבינים בנושא, שמחפשים פרסומת, שבסוף מסדרים דווקא את קהלם שלהם".

החוק לכניסת שעון החורף בספטמבר בישראל שטופת השמש היא איוולת שאין כדוגמתה.

04.10.09

mynet

תושבים בשיתוף התנועה ליהדות מתקדמת הפועלת במבשרת העלתה עצומה נגד מינוי רב ליישוב. חבר המועצה, יורם שמעון המתנגד למהלך מעיד: "מזה שנים רבות, המועצה הדתית מתפקדת בצורה מופתית, ללא רב ראשי ויו"ר מועצה דתית בשכר, וכפי שידוע לי, לא נוצר "לחץ" שדורש את המינויים הללו. מועצה גירעונית, שנמצאת במצוקה תקציבית, לא יכולה להרשות לעצמה מינויים מיותרים מעין אלה שיהוו נטל כבד על תקציב המועצה". מאחר ובמבשרת ציון ישנם שבעה רבני שכונות בשכר, סבורים המתנגדים שאין צורך במינוי של רב ראשי. שמעון המוסיף כי ישנם נושאים רבים וחשובים, שקודמים בסדר העדיפויות.

החרדים ממשיכים לנסות להוסיף ג'ובים מיותרים על חשבון הקופה הציבורית (על חשבונינו).

04.10.09

דה מרקר

מספר המסעדות הכשרות בישראל זינק ב22% לפי בדיקת שוק שערך אתר המסעדות 2eat. עוד עלה כי כ-23% מהמסעדות בישראל הינן מסעדות כשרות, כאשר ירושלים מובילה עם 37.4% מסעדות כשרות. ברחובות - 31.6% מן המסעדות הן כשרות, באילת 22% ובת''א רק15.2% מהמסעדות כשרות.

הכשרות היא מסחטת כספים ודמי חסות.

05.10.09

ynet

בעקבות הקלטת של גלעד שליט - סקר ynetועמותת יסודות מגלה כי הציבור הדתי תומך בשיתוף רבנים בנושא "המחיר" הלגיטימי לפידיון שבויים.

אין פודין את השבויים ביתר על דמיהן, מפני תיקון העולם--שלא יהיו האויבים רודפין אחריהם לשבותם; ואין מבריחין את השבויים, מפני תיקון העולם--שלא יהיו האויבים מכבידין עליהן את העול, ומרבים בשמירתן. (משנה תורה - ספר זרעים - הלכות מתנות עניים - פרק ח פסוק יב). במילים אחרות, תחת דרישות החמאס ולפי ההלכה, שליט צריך להישאר כשבוי אצל החמאס. קראו גם את דבריו של אסף וול בנושא ב-ynet.

08.10.09

mynet

זכריה אוהב שלום, חבר האופוזיציה במועצת עיריית באר שבע, מנהל מאבק לסגירת המזנון במרכז המורים כי הוא פועל בשבת וחג ולטענתו נמנע ממורים דתיים מליהנות משירותי המזנון בשל היעדר תעודת כשרות. גורמים חילוניים שמשתמשים בשירותיו של המזנון סבורים כי ההחלטה על סגירת המקום בשבתות ובחגים היא "ניצחון לכפייה הדתית והפרה של הסטטוס קוו". תושב העיר: "עד עכשיו המזנון היה פתוח, וחבל שנכנעים ללחצים של החרדים".

כשרות היא למזון ולא לזמן מכירתו. עוד מעט יאמרו שמי שחילוני לא יקבל תעודת כשרות כי אינו מאמין באלוהים.

12.10.09

וואלה!

"רב הכותל", שמואל רבינוביץ', שלח מכתב לראשי הסוכנות היהודית בו הם מבקשים לשים סוף לאחת המסורות החשובות והמזוהות ביותר עם העלייה לישראל - טקסי קבלת פנים לעולים החדשים. רב הכותל מתנגד לטקס כי לטענתו בטקס יושבים גברים ונשים (בני משפחה אחת) זה לצד זה (אע"פ שהטקס מתקיים מחוץ לאזור המופרד במתחם). בסוכנות היהודית קיבלו את המכתב בתדהמה. ח"כ ניצן הורוביץ אמר "לא נשלים עם הפיכת הכותל לנחלתו הבלעדית של זרם קיצוני ביהדות. תהליכי הכפייה ברחבת הכותל כולה, מסכנים את מעמדו של הכותל כמקום מאחד עבור העם היהודי כולו, על כל גווניו" והמרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית מתכננים לפנות בעניין ליועץ המשפטי לממשלה ובמידת הצורך לפתח בהליכים משפטיים".

השרה לקליטת העלייה סופה לנדבר אמרה בתגובה להחלטת רב הכותל: "הטקסים כאמור נערכים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא בין המשרד לקליטת העלייה והסוכנות היהודית, ולכן מן הראוי היה, לו כבוד הרב היה מוצא לנכון ליידע גם את המשרד לקליטת העלייה על דאגותיו על הפגיעה כביכול בקדושת המקום על מנת שהיינו יכולים להסיר את הדאגות מליבו ברוח ההידברות" (וואלה). למרות האמור יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי הודיע שהוא נכנע לתכתיב של אותו רב בטיעון שהטקסים הם בעלי אופי אזרחי ולא דתי, והטקסים הורחקו (הארץ).

13.10.09

ynet

גיא אורן, נרדי גרין יאיר רוטקוביץ, מייסדי האתר "טקסים" מבקרים את חוק ברית הזוגיות: "קריאה פשוטה בהצעת החוק "המהפכנית" מגלה שהחוק מנציח את המונופול הרבני, נותן פתרון למעטים בלבד, משפיל את הנזקקים לו, מקפח אותם ומפר זכויות אדם ולכן עדיף שלא יחוקק... הצעת החוק מתעלמת מהבעיה הגדולה והמשמעותית יותר בעניין נישואין במדינת ישראל: האפשרות של חילונים "כשרים" לבחור את הדרך החילונית לרישום נישואין ועריכת טקס חופה...ע"פ הצעת החוק אישור לזוגיות תהיה רק לאחר שמונה עשר חודש מיום חתימת הברית (למעט זכויות ירושה), מתוך חשש של המחוקק: "לוודא שהזוגיות היא אכן אמיתית ולא פיקטיבית וכן להעיד על רמת היציבות של הזוגיות ומחויבות שבין בני הזוג", ומדוע בעצם לייחס מעמד משפטי עדיף לזוג המתחתן ברבנות ? מדוע דווקא אצלו נוצרת מייד זוגיות על כל המשתמע מכך, ודווקא ורק הוא אכן בעל יציבות, מדוע להפלות לרעה את אלו שמחליטים ללכת בכיוון שאינו רבנות?"

18.10.09

ישראל היום עמוד 23

הוועדה למען השבת חיברה דו"ח חדש המאגד מידע על עסקי מזון ובילוי הפועלים בשבת. על פי נתוני הדו"ח שנמצא כעת בשלבי הגהה סופיים ופרטים ממנו הגיעו ל"ישראל היום" מתוך 1000 בתי העסק הקיימים בעיר 160 פועלים גם בסופי השבוע - דבר שלדברי יו"ר הוועדה למען השבת בירושלים הרב יוסף רוזנפלד אינו מתקבל על הדעת. לדברי כמה מבעלי העסקים אין בכוונתם להיכנע ללחץ החרדים. "זו דרישה שאין לה שום בסיס זה כמו שאגיד שאני לא רוצה שיהיו תפילות בכותל" אמר אבי בן דוד הבעלים של אחד מבתי האוכל הפועלים בשבת. "אנחנו לא נפתח מקומות בילוי באזורים שלהם אבל מרכז העיר תמיד היה הומה וסואן וימשיך להיות כך" הוסיף. "כדאי שהחרדים יפסיקו להסתכל בצלחת של האחר".

מלהסתכל בצלחת של אחרים, העסקנים החרדים עשו קריירה.

19.10.09

ynet

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ביקר את מערך הכשרות בישראל ואמר: "כי יחתור לתיקון הליקויים שהתגלו בו בחקיקה שתסדיר את הכשרות, שיבוץ ועבודת המשגיחים, תבטל את ניגוד העניינים בזיקה שבינם לבין בתי העסק המושגחים, תגביר את אכיפת חוק האיסור הונאה בכשרות ותיתן מענה לתופעת הרבנים העוסקים בעבודות נוספות בתחום הכשרות ללא אישור, ולעיתים תוך ניגוד עניינים". חבר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, ביקר גם הוא את הנושא: "אוי לנו ואבוי לנו שכך נראית מערכות הכשרות בישראל. ניאבק פה בוועדה למצות את הדין ואת היכולת לתקן... אל תגינו על דברים לא נכונים. אלה הפנים שלנו". ח"כ אורי מקלב מ"יהדות התורה" אמר כי הוא חושב שמטרת הביקורת היא להבאיש את מערכת הכשרות.

מערך הכשרות בארץ הוא דמי חסות ודרך לסחוט כספים עבור שרותי דת. החברות מעסיקות את משגיחי הכשרות ולכן יש כאן לכאורה ניגוד ענייניים שאותם משגיחים אינם שומרים על הכשרות או לחלופין יחששו לדווח על דברים "לא כשרים" כי יפטרו אותם. עכשיו רוצים להפוך את אותם משגיחים לעובדי מדינה?

21.10.09

nrg

הפוליטיקאים החרדים מתנגדים להצעה של חברי הכנסת ישראל חסון (קדימה) ומשה מטלון (ישראל ביתנו) להחמיר את התנאים המאפשרים לבנות לקבל פטור משרות צבאי על רקע דתי כי "יש בנות חוזרות בתשובה שלא לומדות אבל הן לא רוצות לשרת בצבא".

הפוליטיקאים החרדים תומכים בבנות שאינן בהכרח אומרות אמת כדי להשתמט מהצבא. הפיתרון: ביטול גורף של הפטורים של כל החרדים מהצבא והתגייסות לשרות לאומי ארוך במקום זאת.

21.10.09

nrg

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) פנה אל הנהלת הכנסת וביקש הפרדה בין נשים וגברים בחדר הכושר של הכנסת, שם נענו לבקשתו. בן ארי אמר: "שעות ההפרדה בין נשים לגברים הן מסר חשוב, שגם לציבור שמקפיד בעניין זה יש זכויות. אני מכבד את הציבור שלא מקפיד בעניין, אבל שמח שהכנסת יישמה עמדה ליברלית ופלורליסטית המאפשרת גם לגוונים שונים של הציבור להתאמן בחדר הכושר".

מעתה אמור, מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי הוא מפריד לאומי.

22.10.09

mynet

חבר המועצה של באר שבע, יעקב אוחיון, הציע לבטל את משחקי הכדורגל בשבת ובמקומם לערוך משחקים בימים אחרים. המועצה החליטה להוריד את הנושא מסדר היום.

ניסיון כפיה דתית שלא צלח. אם החילונים ימשיכו להיות אדישים, בפעם הבאה הוא עשוי להצליח.

26.10.09

קשת, קשת

חברת פוקס נכנעה ללחץ חרדי והחליפה שלטי פרסומת בהם נראים זוג דוגמנים ללא שום עירום במיטה וגם מתנשקים בשלטים אחרים בהם רואים להם רק את הפנים. יו"ר משמרת הקודש והחינוך בעדה החרדית, הרב מרדכי בלוי: " 'תמונות שחץ' זו לא סיסמא, זה פוגע בשמירת העיניים ובקדושה של כל יהודי".

באתר "עכבר העיר" ניתן לראות את הפרסומת ה"פרובוקטיבית" לכאורה. אין שום בעיה עם התמונות הללו, החרדים רוצים לכפות עלינו את מה שהם מכנים "אורח חיים" בתואנה של פגיעה ברגשות. באתר נענע 10, צוחקים על החרדים שמשתמשים בתוכנת ה"פוטושופ" (נענע 10), כמו בחיים, כאשר לחרדים יש בעיה עם העובדות או עם המציאות הם פשוט מכסים על העיניים או על האוזניים כדי לא לדעת... מאד "בוגר".

27.10.09

ynet

הוועדה המקצועית של משרד התחבורה קובעת שההפרדה בין גברים ונשים ב"קווי המהדרין" הציבוריים אינה חוקית כל אדם רשאי לשבת היכן שהוא חפץ בתחבורה הציבורית. למרות האמור, קבעה הוועדה כי אם הנוסעים חפצים בהפרדה אזי מותר להם לשבת מופרדים.

מרטין וילר קבע שאם הועדה הזו תאשר את קווי המהדרין האלה, אזי זו "אפליה בחסות המדינה" (nrg). אומנם הועדה לא אישרה את הקווים הללו אבל קבעה שאם הנוסעים רוצים אז אפשר להפריד. תפקידה של הועדה לא לקבוע מה רוצים הנוסעים אלא האם הקווים הם חוקיים והתוספת הזו מיותרת.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

08.09.09

nrg

בית שמש בתהליכי התחרדות מתקדמים ובתהליך הזה החילוניים נדחקים באופן שיטתי החוצה. הכתבה מגוללת את ההיסטוריה החילונית של העיר עד שבאו החרדים והפכו את היוצרות על פיהן כולל בדרכי אלימות וונדליזם.

אין השפעה לרוב החילוני בארץ?

11.09.09

nrg

תלמידות חרדיות פלשו ב"שיטת חומה ומגדל" לבית ספר 'מירון' שמוסד ממלכתי דתי ברובע ג' באשדוד. מנהל בית הספר 'מירון', מר שי מאמו: "באנו בבוקר ופשוט ראינו חרדיים בתוך אולם הכנסים של בית הספר. ניסינו לפתוח את הדלתות, אך המנעול הוחלף. מהחלונות ראינו צוות חינוכי ותלמידות שהתבצרו באולם. היינו בהלם". בנוסף הושחט מקום זיכרון של החייל ראובן שמעון ז"ל שנפל במלחמת לבנון הראשונה שהוקם ע"י משפחתו. הארגון שעומד מאחורי ההשתלטות הוא "סמינר חניכי הישיבות", ולטענתם הם קיבלו אישור ומפתחות מראש העיר עקב מצוקה קשה של מקום עבור אותן 140 תלמידות בכיתות ט' עד י"ב. "אנחנו נמצאים במצוקה שזועקת לשמיים", אומרת אחת האימהות של התלמידות מהסמינר החרדי. "הלכנו בדרכים המקובלות וראש העיר שהבין שישנה בעיה נרתם לעזור. אבל כנראה, שלמישהו הנושא הזה מאוד הפריע, הם פנו למשרד החינוך שפסל את הנושא. אנחנו נמצאים במצוקה של מקום, לילדינו לא מגיע מקום ללמוד בו?

ההשתלטות החרדית מתחילה מגיל צעיר. יש לחרדים ילודה בקצב מטורף ואין להם פתרונות אז הם כובשים ומשתלטים על עוד ועוד חלקים, באופן חוקי ולא חוקי. הכל כשר.

14.09.09

nrg

חרדים פקדו לבתי חילוניים בשכונת בית הכרם החילונית ומטיפים ללכת לשעורי דת ולהתלבש יותר צנוע. ר' תושבת השכונה מספרת: "תחילה הם ביקשו שאצטרף לשיעורי דת בקריית היובל וסירבתי בנימוס. לאחר מכן החלו לחקור אותי באופן אישי. הם שאלו אם אני נשואה, אם אני הולכת למקווה ויידעו אותי שיש לי מקווה ליד הבית ושאני צריכה לגשת אליו". ר', המומה מניסיון הפלישה לביתה ולחייה, מנעה מהחבורה להיכנס אל תוככי הבית, אך זכתה לקבל איגרת ורודה בליווי בקשה של אורחיה הלא קרואים: "רק אם אפשר, הרב ממש מבקש ללכת פה יותר צנוע עם חולצות יותר ארוכות ופחות צמודות".

החרדים הללו ניסו להיכנס לבתיהם של אנשים והחלו להטיף להם - יום יבוא וזה יקרה גם לכם. התעוררו!

18.09.09

הארץ

ישיבת "אור שרגא" הרסה במתכוון בניין בן מאה שנים שיועד לשימור ע"י אדריכל השימור גיורא סולר, שהישיבה עצמה וגם עיריית ירושלים שכרו. סולר הכין תוכנית לשימור המבנה לפי הוראות העירייה אבל בשבוע שעבר, כנראה בעת השביתה בעיריית ירושלים, בא למקום דחפור גדול מטעם הישיבה והרס את המבנה עד היסוד. האדריכל שנשכר להכין השימור, גיורא סולר טען שמדובר במעשה מזעזע.

אנשי ישיבת "אור שרגא" לקחו את החוק לידיים, בנוסף לסנקציות הכלכליות שהעירייה נקטה נגדם, הם צריכים לשלם בזמנם החופשי. לא ייתכן שאדם יהרוס מבנה ולא ישלם את המחיר.

21.09.09

mynet

סוקלה השתלטות חרדית ש"סניקית: מועצת כפר יונה הורידה מסדר היום את ההצעה לדון במתחמי הקרקע המיועדים לש"ס אשר היו אמורים להיות מעון היום ברחוב הפקאן והתיכון החרדי ברחוב דן. למרות שההצעה לדון שוב בנושא ה"קרייה החרדית ש"סניקית" הזו ירדה מהפרק אמר ראש המועצה: "בשטח זה לא תקום קריה חרדית. גם אני כמו מרבית התושבים מתנגד להקמת קריה חרדית. כראייה לכך, בימים אלו אנו נמצאים בשלבי תכנון של מתנ"ס, ספורטק וגני ילדים לכלל תושבי כפר יונה, בשטח הסמוך לבית הספר המיועד ברחוב דן".

אנו מקווים שמילה של ראש העיר היא מילה ולא מס שפתיים.

27.09.09

הארץ

ארגון 'חברותא' הוא ארגון חרדי שמצטרף לעשרות ארגונים שהוקמו למטרות של "קירוב לבבות ודו קיום". בארגון נוצר קשר בין חרדי לחילוני דרך הטלפון. לפי הארגון אין כאן הטפה לדת ולא "החזרה בתשובה".

זהו ארגון תחרוד משומן. אין לחרדים הרצון להתגמש בעמדותיהם, ולהפר את החוקים בהלכה. הגמישות היא תמיד מהצד החילוני.

29.09.09

mynet

תושבי רחוב ימין אבות בקריית משה גילו כי נפתח גן ילדים חרדי בדירת שני חדרים בבניין בו הם גרים שלכאורה שייך למנהל החינוך החרדי בעירייה. לחרדת השכנים התברר להם, כי בדירה לומדים 26 ילדים, אשר מקימים רעש רב.

יש להדגיש כי הדיירים שסובלים הם דתיים. גם הם סובלים מהחרדים.

29.09.09

mynet

הורים לתלמידים ביישוב שלומי מסרבים לשלוח את ילדיהם לבית הספר "אורט שלומי" בטענה שמדובר בבית ספר דתי. אומר גיל נשר, אחד ההורים שלא שולחים את ילדיהם למוסד הזה: "... מערכת הלימודים היא דתית, המנהלת דתייה והמפקח דתי. אם מדינת ישראל אומרת שאין לי אפשרות בחירה בין בתי ספר, לפחות שתתיר בידי את המינימום לבחור את הזרם בו יתחנך בני". ההורים מקווים שבג"ץ שאליו פנו לקבלת סעד משפטי יקבל את ההחלטה הנכונה וראש העיר מאיים בחקירה משטרתית.

קל לבדוק האם בית הספר הזה דתי, פשוט מחלקים לתלמידים חומר על אבולוציה, גיל היקום, ההורים שולחים את ילדיהם עם חולצת 'חופש'- בראשית ברא האדם את האלוהים, ונותנים להורי התלמידים לעשות את שלהם. בכל מקרה, העירייה הסירה את המכשולים לאחר פניית ההורים לבג"ץ - מסקנה: אסור לוותר לגחמות כפיותיות.

11.10.09

mynet

סניף ביטוח לאומי ייפתח באלעד כי תושבים החרדים מתקשים להגיע לסניף בפתח תקוה בשל העירוב בין הנשים לגברים וסוגיית הלבוש הצנוע של הפקידות במקום.

מעניין לראות אדם שמסרב להגיע לקבל כסף כאשר זה מגיע לו על פי חוק.

15.10.09

nrg

ועד הפעולה של תושבי כפר יונה נגד הקמת בית הספר החרדי בכפר יונה מחריף את המאבק.

16.10.09

ynet

עשרות מתושבי כפר-יונה הפגינו והבעירו צמיגים בכביש 57 במחאה על כוונת המועצה להקים קריית חינוך חרדית בשכונה חילונית, "ראש המועצה רוצה לחזק את הקואליציה שלו. לא ניתן להפוך את הישוב לחרדי", אמר חבר המועצה אבישי ברעם.אבישי הוסיף: "לפי התכניות, המועצה מתכוונת להקים בית ספר חרדי שבו 16 כיתות, שייבנה על 9.5 דונם מאדמות הציבור. ביישוב יש בסך הכל 100 תלמידים חרדים ואין צורך לבנות בית ספר כל-כך גדול עבורם. חבל לבזבז את 18 מיליון השקלים שקיבלנו ממפעל הפיס לבניית קריה חרדית". מהמועצה נמסר כי "אין כל כוונה להפוך את בית הספר, לקריית חינוך חרדית או לכולל, אלא בית ספר יסודי בלבד".

המועצה לא הצהירה מפורשות בתגובתה האם מדובר בבית ספר ממלכתי, חבל.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

01.09.09

ynet

יאיר בורוכוב, בעקבות הסרט על החליצה של אמנון לוי בתכניתו "שומר מסך" (ynet): "על החרדים שעמדו בבית-הדין עוד אפשר לסנגר. הם באו לחזות במצווה נדירה שלא מתרחשת כל יום. אך מה נאמר על שידור התוכנית? כשבשם הרייטינג נרמסה שארית כבודה של אלמנה חסרת אונים וישע?"

מצווה נדירה? לסנגר? האם יאיר הנכבד יתמוך במצווה נדירה אחרת שבה אחיו של המת הוא ילד בן תשע עד 13? "כבר ביארנו בהלכות אישות שבן תשע שנים ויום אחד, ביאתו ביאה; ודבר זה, הלכה מפי הקבלה. לפיכך יבם קטן שרצה לייבם אשת אחיו--אם היה בן תשע שנים ויום אחד, מייבם, אבל אינו חולץ עד שיגדיל וייבדק... (ספר נשים » הלכות ייבום וחליצה » פרק א » פסוק/ים טז). קרי, במידה והאח הוא ילד בן 9-13 הוא חייב לקיים יחסי מין עם האישה על מנת לשחררה, אחרת היא תשאר עגונה.

06.09.09

NEWS1, ynet

לפי הרב עובדיה יוסף, אדם ששולח את ילדיו לבית ספר חילוני פסול לעלות לתורה בכיפור: "אחד ששם את הילדים שלו בבי"ס חילוני פסול מלשמש כחזן בבית הכנסת בחגי תשרי או לתקוע בשופר, גם אם הוא מתפלל שלוש תפילות ביום ומניח תפילין, אבל את ילדיו מחנך אחר ההבל שלא ישמרו תורה ולא ישמרו שבת. זה נקרא ירא שמיים? הוא מתפלל מפני שרגיל להתפלל, אבא שלו הרגיל אותו, אחרת לא היה מתפלל. אם יש יראת שמיים בלבו - צריך לחנך בניו בדרך התורה." כמו כן אמר שהמשיח יפסוק כמו הספרדים, כשיגיע.

אם הרב אומר... על חטא ההיבריס כנראה לא שמע.

01.10.09

mynet

חבר מועצת עיריית ת"א, הרב נפתלי לוברט, אמר בישיבה בה נדון תקציב מצעד הגאווה: "יש מצעד גאווה? שיקיימו גם מצעד לכלבים".

מוטב שנפתלי לוברט ישקול מילים. ראו מה מתארת ההלכה הקדושה של נפתלי: ספר קדושה -- הלכות איסורי ביאה -- פרק א -- פסוק/ים יח: "וכן השוכב עם בהמה בשגגה, והאישה שהביאה את הבהמה עליה בשגגה--אין הבהמה נסקלת על ידן, ואף על פי שהן גדולים."

19.10.09

ynet

שרה איינפלד חוזרת לתבונה, יצאה בסרט המבקר את היחס החרדי לנשים ובתגובה במגזר השמיצו אותה כאילו יש לה בעיות אישיות. שרה אומרת: "קשה לי להבין מדוע תיעוד וביקורת נחשבים בחברה החרדית להשחרה. הכיצד ניתן לקיים חברה מוסרית אם מעלימים ביקורת עניינית הקשורה לכאב של מי שקולו מוסתר ואינו נשמע?"

החרדים אינם יודעים להתמודד עם ביקורת ולכן מבחינם ביקורת מתפרשת כהשחרה. ואלה, נזכיר, עוד מפרשים את התורה....

21.10.09

nrg

שר הפנים אלי ישי החרים דיון משותף לוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ולוועדת העובדים הזרים, בנושא סחר בבני אדם, לאחר שח"כ ניצן הורוביץ ממרצ הביא אל המקום קבוצה של ילדי עובדים זרים שעומדים בפני גירוש.

אלי ישי התלונן בוועדת האתיקה נגד הורוביץ (nrg): "מעבר לזילות עבודת הכנסת ומניעת קיום דיון מהותי בנושא, יש בכך ניצול ציני של הילדים הקטינים שהובאו לוועדה, חלקם בלי ליווי הוריהם כנדרש בחוק וכן עבירה לכאורה על חוקי מדינת ישראל ועל הנוהל כיצד להתנהל מול קטינים". להזכיר לאלי ישי, חרדים מנצלים ילדים בהפגנות תוך סיכונם.

21.10.09

nrg

הרב ברוך אפרתי נשאל האם מותר להכות אישה כפי שקבע הרמב"ם. הרב ענה שלא וטען שבעבר היחס לנשים היה מחפיר והרמב"ם עידן את התוקפנות כלפיהן.

משנה תורה - ספר נשים - הלכות אישות פרק כא, פסוק י: "כל אישה שתימנע מלעשות מלאכה מן המלאכות שהיא חייבת לעשותן--כופין אותה ועושה, ואפילו בשוט" אכן, עדינות. הרב אינו יכול לעכל מה ההלכה הנוראה הזו אומרת.

24.10.09

nrg

תושב חיפה הגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה בעיר בטענה כי גרושתו צריכה לשלם לו מזונות בגובה של 3000 שקלים בחודש כי אינה יהודיה.

אם אותו תושב מתעקש על חוקי ההלכה, מן הראוי שיכיר את ההלכות הבאות: ישראל שבעל גויה משאר האומות, דרך אישות, או ישראלית שנבעלה לגוי, דרך אישות--הרי אלו לוקין מן התורה, שנאמר "לא תתחתן, בם" (דברים ז,ג): אחד שבעה עממין, ואחד כל האומות באיסור זה. וכן מפורש על ידי עזרא "ואשר לא ניתן בנותינו, לעמי הארץ; ואת בנותיהם, לא ניקח לבנינו" (נחמיה י,לא). [ב] ולא אסרה תורה, אלא דרך חתנות. ח [ט] גוי הבא על בת ישראל--אם אשת איש היא, נהרג עליה; ואם פנויה היא, אינו נהרג. [י] אבל ישראל שבא על הגויה--בין קטנה בת שלוש שנים ויום אחד בין גדולה, בין פנויה בין אשת איש, ואפילו היה קטן בן תשע שנים ויום אחד--כיון שבא על הגויה בזדון, הרי זו נהרגת: מפני שבאת לישראל תקלה על ידיה, כבהמה. ודבר זה מפורש בתורה, שנאמר "הן הנה היו לבני ישראל . . . וכל אישה, יודעת איש למשכב זכר--הרוגו" (במדבר לא,טז-יז).

25.10.09

nrg

הסבא והסבתא ישלמו מזונות במקום אביהם, לאישה ולילדים. הורי האב שברח והשאיר את אשתו עגונה ללא מזונות חוייבו לשלם מזונות מאחר והם מסרבים לגלות את מקום המצאו של בנם, האב הנוטש. מנכל"ית "מבוי סתום", בתיה כהנא דרור הוסיפה: "בניגוד לבתי הדין הרבניים, בתי המשפט לקחו אחריות לפתרון המצב הבלתי נסבל והבלתי אנושי של הותרת אישה ללא גט וללא מקורות מחיה לה ולילדיה. בכך מסייעים בתי המשפט למיגור תופעת סרבנות הגט ומבטאים עמדה כי התופעה נתמכת על ידי החברה והמשפחה, וכי ניתן להלחם נגדה. אני מקווה שבתי הדין יראו בכך תקדים גם עבורם".

על בית המשפט לכלוא את אותם סב וסבתא עד שבנם יחזור ויקח אחריות למעשיו.

25.10.09

ynet

יואל קרויס נעצר בחדש שתקף אישה בגז מדמיע במאה שערים לאחר שדרש ממנה ללכת במדרכה נגדית השמורה לנשים. האישה התלוננה במשטרה וקרויס קשר עצמו לאירוע. למרות שהחשוד קשר עצמו לאירוע, הרב שמואל פפנהיים, דובר העדה החרדית אמר: "בכל מקרה, אם יש תלונות ברור שצריך לחקור, אבל לקחת למעצר זה לא נכון. מדובר במעשה מאוד חמור, זה אדם שעובד מטעם העדה, הוא ידוע כאיש של פשרות וכפעיל מרכזי בקהילה. פתאום הוא נהפך להיות חשוד על דבר שברור שמעולם לא יכול היה לקחת בו חלק. הרב קרויס מעולם לא הרים יד או אבן או לקח חלק פעיל בכל אלימות מסוג שהיא".

31.10.09

קשת

אלי ישי על נושא העובדים הזרים: "אם יבואו לפה עכשיו מאות אלפי עובדים זרים הם יביאו איתם שלל מחלות: צהבת, חצבת, שחפת, איידס, סמים", הוא מזהיר.

דנה ויילר-פולק ושירות "הארץ" מדווחים: "שר הפנים, אלי ישי, הנפיק מספר שיא של אשרות עבודה לעובדים זרים"


פשיעה - פרשת האם המרעיבה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

08.09.09

nrg

שופט בית המשפט המחוזי שדן בבקשת הפרקליטות שלא לאפשר ל"אם המרעיבה" לשהות במעצר בית במאה שערים אמר על התמונות והסרטון שראה בדיון: "אני ראיתי את סרטי הוידיאו - והילד נראה בהם כמי שיצא מאושוויץ". נציגת הפרקליטות, עו"ד טל ויסמן, סיפרה בדיון כי פקידת הסעד שבאה לבקר את האם וארבעת ילדיה האחרים בביתה במאה שערים הותקפה והגישה תלונה במשטרה וגם נציגה אחרת של הפרקליטות המעורבת בתיק, עו"ד מעיין רימון, ספגה איומים בעת שיצאה מאחד הדיונים בבית המשפט.

30.10.09

ynet

פעוטה בת שנה וארבעה חודשים נכוותה קשות לאחר שסיר מים רותחים נשפך עליה. הפרמדיקים באמבולנס ביקשו להעבירה לבית החולים הדסה עין כרם למחלקת כוויות, אולם אביה השתולל ולא הסכים לכך. הסיבה היא שהרב שלו המליץ שלא לשלוח אותה לשם, אלא לבית חולים אחר למרות ששם אין מחלקת כוויות. הסיבה להתנגדות האב היא החרם על בית החולים הדסה עין כרם סביב פרשת "האם המרעיבה".

הרב יותר חשוב לאב מבתו. הגיוני, לא?


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

01.09.09

ynet

שלמה בניזרי יכלא היום בכלא מעשיהו, שם יחל לרצות את עונש ארבע שנות המאסר שגזר עליו בית המשפט העליון. באגף הכליאה שבו כלואים חרדים ודתיים, יפגוש בניזרי את אסיר העולם עמי פופר (שהרג בחופשתו מהכלא את משפחתו) וחבר הכנסת לשעבר עופר חוגי, גם הוא מש"ס.

01.09.09

ynet

ישראל ולס ערער על עונשו, שש שנים של כליאה, על הריגת בנו התינוק שהפריע לו בשעתו. השופטים דחו את הערעור. צבי איזנשטיין, גיסו של ולס, אמר בסוף הדיון ל-ynet: "אין מה להשקיע בעו"ד פרטי כאשר הפסיקה ידועה מראש. טרם קרה שזיכו אדם חרדי בבית המשפט..."

אדם הרג ילד, קיבל שש שנים בכלא ועוד מערערים על כך? מה לא בסדר התמונה הזו?

03.09.09

ynet

הרב שרלו מוכיח את הציבור הדתי וקובע שקיימת תופעת שתיית משקאות חריפים שגורמים לאלימות.

08.09.09

nrg

החרדים בירושלים מתכננים להחזיר "קופות צדקה" פרטיות שלעתים רותכו אל מקומות בלתי חוקיים ועקב כך נגרם נזק לרכוש ציבורי וזאת כדי להזכיר לעירייה "מי כאן קובע את הטון".

מי שתורם לקופות צדקה פירטיות ולפושטי יד שם את כספו על קרן הצבי.

09.09.09

וואלה!

"בחור הישיבה נרצח כי לא היה מספיק דתי". דוד מנשרוב, תושב נתניה בן 24 ותלמיד בכולל של הרב עמוס גואטה נרצח ע"י חבריו לכולל כי הנרצח עשה "מעשה לא יהודי". לפי ידיעות אחרונות (10.09.2009) שמות החשודים ברצח: יצחק חנוכה בן 43 ואבי בן-נעים בן 24 גם הם מהכולל.

מכרנו, שלומי ששון, כבר קיבל איומים על חייו (קפה דה-מרקר), ובעצם גם כל אחד ואחת מאיתנו.

10.09.09

nrg

אב שגר בהתנחלות דתית אנס וביצע מעשה סדום בבתו בת התשע ובחברתה בת ה-12 שבאה להתארח. לאחר האונס, ברחה הילדה האורחת לביתה וסיפרה להוריה על האירוע המחריד שעברה. הסיפור יצר מהומה בהתנחלות. תושב המקום ציין: "הנאשם הוא אחד האנשים המוכרים פה.כולם חברים שלו ולא היית מאמין בחיים שהאיש הזה מסוכן לציבור. אנשים פה בהלם מוחלט".

10.09.09

וואלה!

צעיר בן 23 תושב ביתר עילית חשוד באינוס קטינה. לפי האישום: "הנאשם פנה לילדה והציע לה לסייע לו להתרים כסף, כשבכוונתו לנצל את תמימותה ולבצע בה עבירות מין. הנאשם הוביל אותה לפארק סמוך שם חיבק ונישק אותה, וביקש ממנה להוריד את החצאית והתחתונים שלבשה. הנאשם העמיד את הילדה לפניו, נגע בידו באיבר מינה ושפשף את איבר מינו באיבר מינה. לאחר שסיפק את עצמו מינית החזיר הנאשם את הילדה לרחוב רבי עקיבא, שם מצא אותה אחיה שחיפש אחריה".

11.09.09

הארץ, nrg

מורה בתיכון דתי, כבן 41, נשוי ואב לארבעה חשוד בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בשניים מתלמידיו הקטינים. נער הלומד במוסד החינוכי. התלונן שהחשוד ניצל אותו מינית תוך שהוא מנצל את סמכותו. בהמשך השיגו החוקרים את תלונתו של תלמיד נוסף, שתיאר מעשים דומים. כעת מנסים במשטרה לחשוף האם היו תלמידים נוספים שנוצלו על ידי המורה.

11.09.09

הארץ

רשם העמותות חושד שכסף שהועבר מהמדינה אל עמותת "צעירי אגודת חב"ד" הועבר בחלקו לחשבון הבנק הפרטי של מנכ"ל העמותה. ב-13 השנים האחרונות קיבלה העמותה תקציב לפחות 20 מיליון שקל ממשרדי החינוך והדתות. מבדיקה שערך רשם העמותות עולה שורת ליקויים בשימוש בכסף זה: מיליוני שקלים הועברו לחשבונו הפרטי של המנכ"ל שלה; ערבוב כספים בין חשבונות פרטיים לחשבונות העמותה; והפקדות במזומן של כספים שמקורם לא ברור. מהמסמך עולים סימני שאלה על השימוש שנעשה בכספים שהתקבלו מהמדינה, ועל מיליוני שקלים נוספים שקיבלה העמותה, שמקורם לא ידוע. רואה החשבון אלי גוף ממשרד הרשם: "מבדיקה מדגמית שערכנו עלה, כי העמותה העבירה לחשבון זה בשנים 2000-2003 סך של לפחות 7.5 מיליון שקלים באמצעות צ'קים שנרשמו לפקודת ש. שמואלי" ולפי רשם העמותות אותו 'שמואל' הוא המנכ"ל אהרונוב. כמו כן זו לא הפעם הראשונה שהעמותה הזו מסתבכת.

15.09.09

הארץ

שוטר ממחוז ירושלים שירה באוויר באש חיה בעת התפרעות החרדים לפני כשלושה שבועות - פעל כשורה, זוהי מסקנת ועדת הבדיקה שהוצגה בוועדת הפנים של הכנסת שעסק באלימות השוטרים כלפי המפגינים החרדים בירושלים בשבועות האחרונים. העימות האלים התרחש לאחר רצח שאירע באכסניה ברחוב צפניה שבשכונת גאולה בירושלים שבמהלכו עשרות חרדים באו לאכסניה וניסו למנוע את הוצאת גופת הנרצח, עבריין המוכר למשטרה, מהמבנה. החרדים זעמו על כוונת המשטרה לשלוח את הגופה לנתיחה שלאחר המוות והחלו ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה שבאכסניה. השוטרים הצליחו לצאת מהמקום רק בחסות כלי רכב ממוגנים שהוסעו לשם במיוחד. בהתפרעות נפגעו 13 ניידות משטרה, אחת מהן הוצתה ושני אופנועים רוסקו כליל על ידי המפגינים. כמה שוטרים נפצעו. אחד מהם, קצין המבצעים של מרחב ציון, עדיין לא שב לעבודתו, לאחר שהוכה וגולגלתו רוסקה.

קשה לעכל, חרדים מתפרעים רסקו גולגלת של שוטר. בארה"ב הנאורה, אדם היה מעז לפגוע בשוטר היה משלם על כך מחיר יקר, ופה בארץ, השוטרים הם שנאלצים להגן על פעולות הגנה העצמית שלהם ולהסביר את מעשיהם בפני חברי כנסת חרדיים.

17.09.09

mynet

מורה דתי שחשוד שתקף תלמידים מינית נשאר במעצר לאחר שבית משפט השלום בראשון לציון האריך בפעם השנייה את מעצרו. מסתבר כי זו לא הפעם הראשונה שבבית הספר הזה נחשף ניצול מיני תחת מרות: מורה נעצרה בגין עבירות מין באחד מתלמידיה ולפני שנתיים וחצי היא נידונה לעבודות שירות.

28.09.09

נענע 10

אמנון לוי בתחקיר על תמיר פייגנבוים שמכונה גם "מיידוף הישראלי": תמיר חשוד כי לקח כספים מתושבים, רובם בנתיבות והבטיח להם תשואה של 60 אחוז בשנה. על פי החשד, את התשואה, תמיר שילם מכספים שהגיעו אליו מה'משקיעים' התמימים ולא מהשקעות. בשלב מסווים הוא פשוט לקח את הכסף וברח.

29.09.09

nrg

חרדים בבית שמש ירקו וצעקו על אישה שעמדה בתחנת האוטובוס ולבושה לא היה צנוע מספיק לטעמם של החרדים. חרדי אחד אף הרים בלוק וזרק על האישה. מנגד עמדו חרדים אחרים אשר האירוע זעזע אותם. חלק מעדי הראיה שהיו במקום החליטו לעשות מעשה ולגנותו באמצעות פשקוויל אנונימי שנתלה ברחבי העיר ושקרא להוקיע את המעשים והמתקיפים. הנושא הגיע לעיתונות החרדית וגם שם התוקפים גונו.

לא מספיק לגנות, יש לחשוף את החרדים שבצעו את הפשע ולהכניסם למקום הראוי להם. הבעיה היא שבחברה החרדית יש דין מוסר על אנשים אשר משתפים פעולה עם השלטונות החילוניים. אולי החרדים שהוקיעו את האלימות, פוחדים מדין שכזה.

30.09.09

mynet

עזרא קסר בן 71 הורשע בביצוע מעשים מגונים בבתו של אחד המתפללים בבית הכנסת "תפארת ישראל" בקריית אונו, אולם בית המשפט הרשה לו ללמד ילדים אחרים בנוכחות הוריהם. בעקבות הכוונה להחזיר את אותו לעבודתו דורשים במנהלת הנשים של קריית אונו, בראשותה של חברת המועצה נטע גולד, לבחון שוב ובדחיפות את ההחלטה. ממנהלת הנשים נמסר כי גולד הזדעזעה מהפרסום והיא סבורה כי "לא יעלה על הדעת שקריית אונו תתן ידה לחשיפה מיותרת נוספת של ילדים למי שהורשע בתקיפה מינית של קטינים".

קראו מה העונש שהפדופיל קיבל. זה פשוט מגוחך.

01.10.09

mynet

שוק פיראטי של חרדים של ארבעת המינים נערך בשכונת הדר גנים בפתח תקוה, ובאותו זמן נערכו שווקים אחרים אשר שלמו כסף עבור היתר המכירה. השווקים אשר קבלו היתר התלוננו על השוק הפיראטי בגלל התחרות הבלתי הוגנת ולמקום הוזמנו שוטרים. במהלך ביקורת השוטרים, פרצה מהומה ושוטר אחד נפצע.

04.10.09

NEWS1

חסידות תולדות אהרון מבית שמש, חסידות שאליה משתייכת גם האם החשודה בהרעבת בנה, הקימה עמותה ודרכה הפעילו קווי תחבורה ציבורית ללא מכרז וללא כל אישור ובאופן המנוגד למטרותיה ולתקנותיה של העמותה כפי שאושרו על-ידי רשם העמותות. זאת תוך גריפת רווחים במיליוני שקלים לשנה. במסגרת פעילות ההסעות גבתה העמותה דמי נסיעה מכל נוסע שהשתמש בשירותי הקווים שהפעילה. הגבייה, שאסורה על-פי חוק, נעשתה בכיסוי של תעודת חבר או של תרומה לעמותה. מדי חודש הרוויחה העמותה סכום של כ-750 אלף שקלים - כתשעה מיליון שקלים בשנה. בית המשפט אף העלה תהיות גדולות מאוד לאן הגיעה אותה הכנסה.

05.10.09

mynet

חוזר בתשובה הצית את בית אמו לאחר שזו ארחה אותו בביתה. המתחרד לא הצליח לשמור על מקום עבודתו וזה גרם בתורו לגרושים. לאחר הגרושים עבר להתגורר אצל אמו ויחסיהם התדרדרו.

כיבוד אב ואם? הכרת תודה? משהו?

06.10.09

קשת

חמישה צעירים ישראליים, אחד מהם דתי ברסלבי נחשדים שהפיצו סמים מרשת שפעלה ביפן אסטוניה וישראל. על פי החשד, הצעירים, מאיר ביטון המכונה "מלך הבאסטות" ויעקב צאצאשווילי, תמיר לוי ניסים, משה אדרי אליהו ומשה גרינברג, הפעילו רשת בינלאומית של הברחת סמים והלבנת הון.

06.10.09

קשת

איזי טרנוס כשהוא לבוש כיפה שחורה וחברו הקטין תקפו ללא סיבה נער אשר עזר לנהג מונית להגיע למחוז חפצו.

07.10.09

ynet

אדם כבן 60 התנדב לקחת את שני בניה ובתה הקטנה של שכנתו לתפילה בבית הכנסת, שם על פי החשד ביצע מעשים מגונים בילדה.

12.10.09

קשת

פסיכיאטרים בכירים במשרד הבריאות מאיימים להתפטר בטענה שסגן שר הבריאות מפעיל לחצים להקל עם עברייני מין חרדים.

מקור נוסף לידיעה אינפודנט.

12.10.09

גלי צה"ל

ניידת משטרה נרגמה באבנים בשכונת מאה שערים בירושלים, בזמן שהשוטרים בדקו חפץ חשוד ברחוב שבטי ישראל בעיר. איש לא נפגע, אך נזק נגרם לכלי הרכב. השוטרים הותקפו הכוחות פתחו בסריקות אחר מיידי האבנים.

14.10.09

ynet

פרשה מחרידה של גילוי עריות בירושלים שני אחים קיימו יחסי מין עם אחותם, בהמשך הצטרף לבעילה גם גיסם של האחים. אח הבכור, כיום בן 32 המתגורר בעיר החרדית ביתר עילית חשוד שכשאחותו הגיעה לגיל 12,החל לבצע בה מעשים מגונים באופן קבוע, שנמשכו שנתיים. במשך תקופה זו, היה נוהג לבקש מאחותו לפשוט את בגדיה, ומגיע לסיפוקו. בהיותה בת 14, לפני שנה, הפסיק האח הבכור במעשיו, אך אז "החליף" אותו אח נוסף, כיום בן 27 המתגורר בירושלים. במשך כשנה, מתואר בכתב האישום, נהג האח, לבצע בה מעשים מגונים, ואף בעל אותה. בסעיף אחר בכתב האישום מואשם גיסה של האחות, כיום בן 21 המתגורר בעיר החרדית מודיעין עילית. הוא מואשם כי ביצע בה גם הוא מעשים מגונים, במשך כחודשיים בקיץ האחרון, לאחר שפסקו מעשיו של האח הצעיר. הגיס מואשם כי ביצע את מעשיו בביתו וכן בבית משפחת גיסתו. לפחות בחלק מהמקרים, בוצעו המעשים שלא בהסכמתה של הנערה.

והם עוד מעזים לתקוף בענייני מוסר את מערכת החינוך החילונית.

15.10.09

רשת - כלבוטק

יוסף שניידר ממציא "המרכז הישראלי לממציאים", נעצר ויוגש נגדו כתב אישום. שניידר חשוד בכך שהפיל בפח יזמים אשר חשבו שהוא יעזור להם להפוך את ההמצאה לדבר מסחרי. יוסף שניידר הובא להארכת מעצר והוא עצור בבית.. המשטרה מקווה שיוגש נגדו כתב אישום על הונאה זיוף והוצאת כספים במרמה.

18.10.09

mynet

תושבי שכונת בית ישראל בירושלים סובלים ממשמרות הצניעות הפועלות בה באלימות. במקרה אחד, אלמונים הכו אישה ושפכו עליה מים, במקרה אחר התיזו אלמונים גז מדמיע על בחורי ישיבה שנחשדו כי הם מראים סרטים פורנוגרפיים לבחורות, ובמקרה נוסף נצבעו מדרגות של אדם שנחשד שהוא וחבריו מטרידים בנות העוברות בסמוך.

משטרה, הלו? איפה אתם? הלו, יש עם מי לדבר?

21.10.09

nrg

משטרת פתח תקווה עצרה רב תושב העיר בחשד שנהג לאנוס נערה בת 16 ולבצע מעשים מגונים באחיותיה, בנות 13 ו-14. בנוסף, הוא חשוד כי הכה את אחיהן, בן 15, בעת שהעניק לו שיעורי תורה. ראש משרד החקירות והמודיעין במשטרת פתח תקווה, רב פקד אלי סופר: "מדובר באם חד הורית שהגישה תלונה במשטרה נגד רב, תושב העיר, שלטענתה אנס את אחת מבנותיה וביצע מעשים מגונים בשתי בנות נוספות".

28.10.09

nrg

יעקב מרגי, השר לשירותי דת, פנה לכל העורכים בכלי התקשורת המרכזיים בבקשה להפסיק לקרוא לאליאור חן בשם "הרב", או "הרב המתעלל". הוא טוען כי השימוש במילה רב "הינה בבחינת הטעיית הציבור ופגיעה ברחשי ותדמית הציבור הדתי והחרדי".

יעקב מרגי חושב שאנו לא יודעים שהתואר רב בחברה החרדית ניתן לו ע"י קהילתו, והם אלה שכינו אותו כ"רב". ולא רק זאת, בחברה החרדית בזים לממסד הרבנות שמושל בחילוניים כעבדים נרצעים, הם, החרדים, ממילא לא זקוקים לממסד הרבני.

28.10.09

קשת, וואלה!

אליאור חן, הרב המתעלל, הוסגר לישראל לאחר שברח והתחבא בברזיל. סניגורו אריאל עטרי. "במשך תקופה מאוד ארוכה הופנו כלפיו האשמות מאוד חמורות, והוא לא יכול היה לענות להן. עכשיו הוא יוכל להתמודד איתן בבית המשפט".

חבל שהוא התחבא וברח לברזיל, שם ביקש שלא יסגירו אותו. אלמלא עשה כך, הרי שהוא היה יכול להוכיח את חפותו ממזמן.

29.10.09

קשת

ד', אביהם של הילדים שעברו התעללות תחת ידיו של אליאור חן מספר לאברי גלעד. "אני עדיין דואג כי האיש הזה מסוכן. הוא תחמן, צבוע ויודע לשחק אותה עד הסוף" אומר אבי הילדים. עולה כי בבירור עם משרד המשפטים לא ניתן יהיה להאשים את אליאור חן ברצח מפני שהסעיף לא הוזכר בהסדר ההסגרה ולא ניתן יהיה להכלילו בכתב אישום.

ממש מחדל של משרד המשפטים. אותו אליאור חן לכאורה, התעלל קשות בילדים חסרי ישע התעללות קשה וברח לברזיל כדי להסתתר מהחוק וכעת עונשו עלול להיות רך בגלל אוזלת יד זו?

31.10.09

קשת

גבר בן 43 השתכר, ובעקבות זאת היכה את אשתו ואיים לזרוק את בתו מהחלון. השכנים ששמעו את הרעש מהדירה הזעיקו את כוחות הכיבוי ואנשי מד"א, שמיהרו למקום.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.09.09

וואלה!

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) תוקף את מערכת המשפט ומציע לשר לשעבר שלמה בניזרי, שנכנס אתמול לכלא בגין עבירת שוחד, לבקש חסות ממדינה ערבית: "במקום בנזירי הייתי פונה למלך מרוקו לקבל חסות. לקבל הגנה. אחרי שראיתי שמערכת המשפט דחתה אותו מספר פעמים, הוא היה צריך לבקש חסות ממדינות ערב המתונות. זה דבר שהיה צריך להיאמר, אנחנו לא הפקר, לא בשר תותחים של אף אחד".

ח"כ ניסים זאב, ברוך בואך למרוקו.

03.09.09

nrg

עורך האתר החרדי 'אתרוג' חותר תחת מדינת ישראל ומבקש לסייע לערבים לשלוט בארץ ישראל: "בחישוב כלל התושבים המתגוררים בשטחי ארץ ישראל כולה, מן הים ועד לנהר, החרדים והערבים הם רוב מוחלט של האוכלוסייה. ההבדלים המנטאליים בין החרדים לערבים, במיוחד לאור ההתדרדרות החמורה ביחסי חרדים-חילונים בעת האחרונה, הם ללא ספק קטנים בהרבה מאלו שבין החרדים לחילוניים. בהרבה מאוד עניינים האינטרסים שלנו זהים ואף משותפים, לשלטון ערבי לא יהיה איכפת ממה שמתרחש בין כותלי תלמודי התורה והישיבות, ובודאי שלא יהיה מי שיחפש בכל בוקר קריטריונים חדשים במטרה להקשות על קיום מערכות החינוך העצמאיות שלנו בצורה דמוקרטית להפליא, יש לנו את האפשרות לשלב ידיים, ולהעביר את השלטון בישראל מידיהם של אלו שהבטיחו ולא קיימו, לידיהם של אחרים שאולי יסכימו לתת לנו תקווה לשיתוף פעולה מבורך".

כפי שאמר רבי אוהד אזרחי (ויקיפדיה): היהדות חולה. ראוי לנו לומר את זה בפה מלא. וזה לא בגלל איזו שנאה עצמית, דווקא להיפך - משום אהבתי הרבה לתורה אני אומר זאת. היהדות מוטלת לפנינו (או בתוכנו) במצב אנוש, ואין מי שימציא לה רפואה זולתנו אנחנו עצמנו ממש, שאם לא כן היא תמות בקרבנו".

16.09.09

ynet

מוהל חתך לתינוק את שק האשכים במהלך טקס ברית מילה. התינוק בן שבעה ימים מיבנה, הובהל לבית החולים כשהוא במצב קשה, לאחר ששק האשכים שלו נחתך במהלך ברית המילה ע"י המוהל. התינוק מאושפז כעת במחלקה לאשפוז ילדים, ומקבל טיפול באנטיביוטיקה. אמו אמרה: "תודה לאל, התינוק בסדר, רק חשוב להגיד להורים שישימו לב לעניין".

"תודה לאל, התינוק בסדר..." מה נסגר עם האמא הזו?

22.09.09

ynet

עמותת "תנו לחיות לחיות" פנתה לרבנים הראשיים, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, וקראה להם להורות לציבור למנוע סבל מהתרנגולים המשמשים למנהג בכפרות או להמיר את שחיטתם במתן כסף לצדקה.

"מנהג הכפרות" הוא עבודת אלילים, פאגנזים טהור. התנגדויות נוספות לפאגניזם הזה: mynet.

25.09.09

mynet

מנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, חושב שלא ראוי לנעול נעלי קרוקס ביום כיפור כי הן נוחות.

אולי גם ראוי ללבוש תחתונים הקטנים בשתי מידות, כך הסבל היה גדול.

25.09.09

mynet

יום כיפור הפך בבתי הכנסת למסחטת כספים בדמות 'תרומה לבית הכנסת'. ציבור המתפללים קונה 'כיסאות' לישיבה וגם את הזכות לקרוא תפילות. הסכומים יכולים להגיע לאלפי שקלים ואפילו עשרות אלפי שקלים.

הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם.

04.10.09

דה -מרקר

חברת קרלסברג שמשווקת את הבירה שלה מצאה דוגמן ושמו הרב עובדיה יוסף כדי שזה יגביר את צריכת המשקה האלכוהולי.

לא לחינם ובצדק רב קבע הרב שרלו שתופעת השתייה בציבור הדתי מבהילה (ynet). בכתבה נרשם שעובדיה יוסף לא קיבל כסף ישירות, אבל בפועל הכסף עובר אליו דרך ה'כשרות'.

20.10.09

הארץ

ערוץ 10 דיווח כי שר הפנים אלי ישי פנה לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בבקשה שיפעל לשיפור תנאי כליאתו של בניזרי. מקורביו של יו"ר ש"ס אישרו כי שר הפנים אכן פועל לסייע לבניזרי. שירות בתי הסוהר מסר בתגובה לדיווח, כי בניזרי מקבל יחס ככל האסירים האחרים.

26.10.09

ynet

רב העיר חולון, אברהם יוסף, קובע שלא כדאי להפקיד צ'קים ביום חמישי אחה"צ כולל יום שיש כי לטענתו הבנקים מפעילים מסלקת המחאות ביום שבת.

שיעשו חרם על הבנקים (שגובים גם ריבית דה ריבית).

28.10.09

nrg

נשים חרדיות שהועסקו כטלפניות בחברת טלאול, המספקת שירותי מענה קולי לגופים ממשלתיים ופרטיים, נחשפו לשיחות הנחשבות לתועבה. באחת השיחות, חרדית נשאלה על הכדור ויאגרה ומאחר שלא ידעה כלל מה זה, הגבר בצד השני של הקו הסביר לה. הרב אשר עידן מירושלים, יו"ר ארגון "כל הנער" טוען כי זהו גילוי עריות.

הנשים החרדיות גרות בגטו עם חומה נפשית מפני העולם החיצון. האשמה לבורות היא בראש ובראשונה תלויה ברבני החרדיים. בנוסף, דיי לפתוח את ההלכה כדי לראות שם תאורים מזעזעים הרבה יותר מתכונות הכדור ויאגרה.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

07.10.09

nrg

מנהיג העדה החרדית הרב יצחק טוביה וייס, הובהל לחדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מאחר שחש ברע, ולאחר שעבר סדרת בדיקות וטיפולים ומצבו התייצב, שוחרר לביתו.

איזה הוא גיבור? הכובש את יצרו! כנראה משפט זה נכתב על הצוות הרפואי בהדסה עין כרם. לאחר ההסתה הפרועה של הציבור בעדה החרדית כנגדם בנוגע לפרשת "האם המרעיבה", הם טיפלו בו כבכול אדם.

20.10.09

ישראל היום, ynet

שולה סוורדלוב, בת ה־3, נדרסה לעיניי אחיה בשעה שירדה מההסעה שהביאה אותה לביתה ע"י הנהג של ההסעה. לנהג ההסעה, גבר דתי בשנות ה־50 לחייו, שעבד בחברה "הסעות חדד ובניו" כנהג מחליף, יש 31 הרשעות קודמות בתחום התעבורה ובעברו היה מעורב בעשר תאונות דרכים. בנוסף עולה כי בניגוד לנהלים, לא הוצמד לפעוטה מלווה, וכן כי למיניבוס כלל לא היה ביטוח או אישור להסיע ילדים. אביה של הילדה הוא שליח חב"ד.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.09.09

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב: "החרדים מצפצפים על משרד החינוך, ובצדק. משרד החינוך לא שואל שאלות, בתיה"ס החרדים לא משיבים". במאמרה מספרת מירב כיצד בית ספר חרדי שאינו מוכר, המכיל 14 תלמידים בכיתה מקבל שוב ושוב רישיון לפעול למרות העובדה שהחוק אינו מאפשר לכזה דבר לפעול. התשובה, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן, מרים טלפון לאחראית האגף במשרד החינוך ומבקש ממנה לאפשר לבית הספר להמשיך ולפעול. מירב מצטטת את מבקר המדינה: "אין במערך הפיקוח הקיים כדי לתת מענה נאות לצורכי הפיקוח על מוסדות החינוך של המוכר שאינו רשמי, יוצא שהמשרד ויתר, ביודעין, על קיום פיקוח ראוי על מוסדות החינוך הלא רשמי במגזר החרדי".

ויתור על פיקוח כזה משמעו אחד, גזר דין מוות למדינת ישראל כמדינה פלורליסטית, ציונית וחילונית.

05.09.09

nrg

בן דרור ימיני: "במדינת ישראל הולך ונוצר רוב לא ציוני ואנטי-ציוני במוסדות החינוך. לפי מחקר חדש, של פרופ' דן בן-דוד ממרכז טאוב, בתחילת העשור למדו 39 אחוז מתלמידי ישראל בחינוך החרדי והערבי. היום אנחנו כבר עומדים על 48 אחוז. בעוד שנים בודדות הם יהפכו לרוב." וזאת אשמתם של הפוליטיקאים שדואגים לכסאם ולא לבוחריהם.

15.09.09

ynet

הורים מהישוב שלומי הגישו עתירה לבג"ץ יחד עם יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, נגד שר החינוך וראש המועצה כי ההורים מחויבים לשלוח את ילדיהם לבית ספר שהוא למעשה ממלכתי-דתי, למרות שהם מעוניינים שאלו ילמדו בבית ספר ממלכתי. זה נעשה, לדבריהם, על-ידי הגדרת אורט שלומי כשייך לשני הזרמים בעת ובעונה אחת.

28.10.09

nrg

בתי הספר הדתיים אינם מציינים את יום הזיכרון ליצחק רבין אלא מציינים את יום פטירתה של "רחל אמנו". החוקרת, פרופ' ויניצקי-סרוסי, טוענת שלפני רצח רבין לא ציינו את "יום פטירתה של רחל אמנו" בבתי הספר הדתיים. עוד החוקרת מוסיפה: "המסקנות מאד ברורות". יש פיצול גדול בבתי הספר הממלכתיים, ההנצחה רק הלכה והתעצמה. הנושא קיבל מקום גדול יותר. נוצרה מסורת של טקס ויותר מעורבות של התלמידים. יש דקת דומייה לזכרו, יש דרישה לבוא בחולצות לבנות ביום הטקס. בממלכתי דתי זה דווקא הלך ופחת. בבתי הספר הדתיים יש קושי מסוים עם הנושא וחלקם פתרו אותו בדרך אחרת: הם הכניסו לטקסים ולפעילות ההנצחה את רחל אמנו. עולה השאלה כיצד מתמודדת חברה עם עבר שקשה לה איתו. מבחינה זו, רצח רבין הוא עדיין אתגר גדול למערכת החינוך".


כללי

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.09.09

ynet

מדינת ישראל משיקה קמפיין שמטרתו לעודד יהודים הגרים בחו"ל לבוא לבקר בארץ ולחזק את שורשיהם היהודיים וזאת במטרה להלחם בהתבוללות.

כל זאת נעשה תחת מכירת המדינה לחרדים. ממש עושה חשק לבוא לארץ ולראות אותה מתחרדת.

03.09.09

ידיעות אחרונות

יזהר הס (עו"ד ומנכ"ל התנועה המסורתית בישראל) מכריז על השר יעקב מרגי מש"ס כיום אסטרטגי: השר אמר לפני כשבוע: "אם הרפורמים והקונסרבטיבים בישראל רוצים בתי כנסת או מקוואות - שיבנו אותם מכספם הפרטי. מהמדינה הם לא יקבלו אגורה". מפני שרוב יהדות התפוצות הם רפורמיים וקונסרבטיבים, אט אט מאבדת יהדות אמריקה עניין בישראל מחר והאורתודוקסים כאן פוסלים אותם - וזהו איום אסטרטגי. (הערה בכתבה: הדברים אינם משקפים בהכרח את עמדת התנועה).

להלן תגובתם של היהודים הרפורמים (קישור).

06.09.09

ynet

התנועה ליהדות מתקדמת בישראל והתנועה המסורתית הגישו היום עתירה לבג"ץ נגד המשרד לשירותי דת ומערך הגיור הממלכתי מאחר שהליך ברית מילה אינו ממומן מכספי המדינה לאלו שמתגיירים בגיור הרפורמי והקונסרבטיבי כפי שממנים את הליך ברית המילה לאלו המתגיירים בגיור האורתודוכסי. "התנהלות מפלה זו של המשיבים אשר מממנים הליכי ברית מילה מסוג אחד תוך מניעת מימונם של הליכי ברית מילה מסוג אחר ללא כל הצדקה מנוגדת לעיקרון השוויון ואינה יכולה לעמוד" נטען בעתירה.

מדוע בכלל יש לממן דבר כזה?

11.09.09

הארץ, וואלה!

משרד הבריאות מפרסם הנחיות לקראת החורף הקרב בנושא מניעת הדבקות בשפעת החזירים. במשרד הבריאות מבקשים להימנע מנישוק ישיר בשפתיים של חפצי קודש השייכים לציבור, כגון הפרוכת וספרי התורה.

שפעת החזירים נמצאת על ספרי תורה ה'קדושים', מי היה מאמין?

14.09.09

ynet

60% מהציבור היהודי בישראל סבור כי יש להפריד את הדת מהמדינה,50% מהציבור סבורים שיש לקיים חופש דת ומצפון בישראל, אולם 53% מהחרדים מתנגדים לכך. 46% תומכים בהנהגת "כל סוגי הנישואים". בנוסף, 53% מהציבור היהודי (מתוכם 74% מהנשאלים החילונים) סבורים כי יש לאפשר חתונה או ברית זוגיות של בני זוג חד-מיניים. 63% מהציבור תומך בהכרה שווה של המדינה בכל הזרמים הדתיים - אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמיים רוב החילונים - 52% - תומכים בהפעלתה במתכונת מצומצמת בלבד, לעומת 32% שמבקשים תחבורה ציבורית בהיקף מלא. תוצאות דומות התקבלו גם בקרב ציבור העולים. עוד בנושא השבת: 60% מהציבור תומכים בפעילות מרכזי הקניות ב"יום השופינג הלאומי". 33% סבורים כי על תלמידי הישיבות ש"תורתם אומנותם" להתגייס לשירות לאומי, 31% קוראים לגייסם לשירות צבאי רגיל ו-9% נוספים ממליצים לקבוע מכסה לפטור מלא ולגייס את היתר.

היכן אותם המונים ביום הבחירות? עושים שופינג?

14.09.09

nrg

קבוצת צעירים חילוניים, פעילים מהפורום לשוויון בנטל, חברי מרצ, וצעירים מירושלים, יצאו אמש סמוך לחצות והפיצו צווי קריאה לשרות צבאי בריכוזים חרדיים בירושלים בעקבות הדחייה שנתן בג"ץ לממשלה לטיפול ב"חוק טל". אחת הפעילות מסרה בתגובה: "חלוקת הפליירים מאותתת לקובעי המדיניות שהציבור לא מקבל את ההתנערות מאחריותה של הכנסת לכישלון 'חוק טל'. החלטת בג"ץ להעניק עוד 15 חודשים לממשלה להוכיח שיש פתרון, איננה סבירה. על הממשלה לנקוט מיד בצעדים לשינוי המדיניות".

17.09.09

ynet

לקוח תבע את איסתא וקיבל פיצוי של 5000 שקלים כי בטיול שנערך במרוקו המדריך הדתי לא הסכים לעבוד למרות שהטיול כלל ביקור באתרים שונים בכל ימי הטיול, כולל שבת וכן לא התאפשר לו להגיע למסעדות לא כשרות. השופטת קבעה שהשינוי לא נבע מאילוצים הכרוכים בתנאים המקומיים במרוקו, אלא מהתאמת הטיול למדריך. עוד קבעה השופטת כי: "אין לקבל מצב שבו העובדה שהמדריך שומר מצוות, יוצר מצב שבו נכפות על המטיילים אורחות חייו של המדריך, ובכלל זה הימנעות מאכילה במקומות שאינם כשרים".

22.09.09

הארץ, וואלה!

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז פרסם תקנות חדשות הקובעות כי על רבנים עובדי ציבור נאסר לקבל תמורה כלשהי על עריכת טקס החופה. עוד נקבע בין היתר, כי רב רשאי לערוך לכל היותר שתי חופות בערב.

קראו בנושא זה את דבריה של מירב מיכאלי הנמצאים במאמרה "אקט של קניין" (הארץ).

23.09.09

ynet

מכבי עירוני נתיבות, המורכבת בעיקר משחקנים דתיים, החליטו שאינם יכולים לשחק בשבת ובהסתדרות הכדור-רגל לא הסכימו להעביר את המשחק ליום אחר. מנהל קבוצת הנוער של נתיבות, איציק ג'רבי: "בשנה שעברה מצאנו את עצמנו ישנים בפרדס, לאחר שהיריבה לא הסכימה לוותר, אבל הפעם ההתאחדות היא זו שסירבה. בדרך כלל היא מתערבת רק כשמדובר בקבוצות בוגרים ולכן זה תמוה בעיניי".

זהו פיתרון נהדר, שילונו במגרש ויכבדו כך את השבת, אם זה מה שעושה להם טוב.

24.09.09

mynet

ראש עיריית תל אביב, חולדאי אסר לקיים טקסי כפרות במרכז רמת אביב לאחר שבשנים האחרונות חב"ד ניהלו שם את הטקס הזה.

אנו מקווים שחולדאי ראה את התמונות מתשס"ח באתר חופש.

29.09.09

דה-מרקר, וואלה!

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכנן קיצוץ של 300 מיליון שקל בתוספת שהובטחה לישיבות, וקיצוץ של 100 מיליון שקל בכספים נוספים שהובטחו לש"ס, יהדות התורה והבית הלאומי.

בהצלחה.

01.10.09

mynet

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת קובע שאין הצדקה לשני רבנים חרדים ראשיים. על פי התקנות, על בתי הכנסת אשר מרכיבים את הוועדה הבוחרת לייצג באופן יחסי ומשקף את כלל תושבי ירושלים המעוניינים בקיומם של שירותי דת יהודיים, בהם תושבי העיר החילונים-מסורתיים. אוכלוסיית התושבים בירושלים מורכבת באופן כללי משליש חרדים ושני שליש אוכלוסיה ציונית (חילונית, מסורתית ודתית לאומית), דתיים לאומיים וחרדים אולם לציבור הציוני המהווה שני שליש מתושבי העיר היהודיים, יהיה ייצוג של 40% בלבד מנציגי בתי הכנסת באסיפה הבוחרת, כפי שנעשתה הבחירה בישיבת הוועדה שבוטלה, ואילו למגזר החרדי, המהווה שליש מתושבי העיר היהודיים יהיה ייצוג של כ-60% באסיפה הבוחרת.

החרדים כלל לא מאמינים בדמוקרטיה, מדוע הם משתתפים בכלל במשחק. הדמוקרטיה צריכה לשמור על עצמה מפני אלה החורשים להכחידה.

11.10.09

קשת

עמותה חדשה הקוראת לחופש דת העלתה סקר שלפיו 61% מהציבור חושבים כי לחרדים השפעה מוגזמת בכנסת ובניהול המדינה. 84% מתנגדים לפטור שהאברכים מקבלים משירות צבאי. 31% דורשים אף לגייס את כולם גם לשירות סדיר.

12.10.09

הארץ

ארגון "אדם, טבע ודין" טוען לניגוד עניינים בין הכיכוב של הרב עובדיה יוסף על לוח שנה של בירה קרלסברג לבין חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטר. הכנסת מחייבת את ייצרני המשקאות לאסוף את הבקבוקים הקטנים וזה עולה ליצרנים כסף. עד כה, לא חל חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים. ארגון "אדם, טבע ודין" טוען שש"ס לא תצביע בעד החוק משום החסות של הרב על הבירה.

13.10.09

mynet

למרות חרם הרבנים, שלושים אלף חגגו בפסטיבל תימנה. הרבנים החרימו את החגיגה מכיוון שזמרים וזמרות יופיעו בו יחדיו, וכן בשל הופעתה של מרגלית צנעני.

19.10.09

ynet

רות גביזון נשאלה אם היא חושבת שיש דבר כזה, זהות יהודית חילונית. היא השיבה "היא השיבה חד משמעית שכן, אך כיום זהות זו אינה קוהרנטית או יציבה, ובעיקר אינה מונחלת לדורות הבאים באופן מסודר. לדעתה, החברה החילונית צריכה להשקיע מאמץ רב בהתמודדות עם השאלות הללו - איך מגבשים את הזהות הזו? כיצד מנחילים אותה הלאה? איך הופכים אותה לדינאמית, מתפתחת ורלוונטית? אין פתרון, כך היא אומרת, אלא להכיר בכך שהיהדות היא דת+תרבות +ציוויליזציה, ושצריך לצורך העניין לנטרל את אלמנט האל ממנה, ולפתח דווקא את הצד התרבותי - כן, בתנ"ך ניתן להתעלם מהאלמנט האלהי בהקשר הדתי הנשגב, ולהישאר עם הרובד הספרותי, המוסרי, הערכי, המשפטי ועוד ועוד. וכך גם מהתלמוד, מספרות השו"תים ובעצם מכל העולם הדתי היהודי".

אנו אומרים זאת שנים. יהדות אינה רק דת, ושהדברים יצרמו למי שיצרמו.

24.10.09

nrg

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת חוק של חברי הכנסת אורית זוארץ (קדימה) וניצן הורוביץ (מרצ). לפי ההצעה יש לבטל את קיומן של ועדות להפסקת הריון ולאפשר לכל אישה להחליט בעצמה על ביצוע הפלה כי "רצונה של האישה לסיים היריון אינו בגדר סיבה מספקת לאישורה של הוועדה" (אמרה ח"כ זוארץ). כיום, אישה המבקשת להפיל מחוייבת באישור ועדה.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

19.09.09

ידיעות אחרונות

כוכב הלכת COROT-7B בעל פני שטח דומים לאלה של כדור הארץ ולכן ד"ר דידייה קלוז מסביר שגילוי זה מגביר את הסיכויי לגילוי מערכות חיים אחרות בעתיד, למרות שתנאי הסביבה אינם מתאימים להתפתחות חיים.

01.10.09

ynet

כתב העת המדעי Science מספר על ארדי שהיא שלד המלא הקדום ביותר של בן למשפחת קופי האדם - אליה משתייכים גם אנו - בני האדם. אותו קוף חי לפני 4.4 מיליון שנה באזור שנכלל היום בתחומה של אתיופיה.

11.10.09

ynet

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic, תוקף את הרעיון ש"קיים אלוהים" ואומר שמי שטוען טענות חייב להוכיח אותן.

גם באתר חופש מופיע המאמר: חובת ההוכחה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי