אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 105: מאי-יוני 2009

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

על רקע מלחמת החניונים:
איומים על חייו של ראש עיריית ירושלים

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני ח, חני, חנית, ישראלי, מיכאל, ניצן, עדה, עירון, רוני, רונן, תומר, הפורום לשוויון בנטל ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

09.05.09

ידיעות אחרונות

יאיר לפיד במאמרו "ברכותיי, שוב דופקים אתכם" מספר על האיוולת ועל האסון הקרוי "חוק נהרי 2". ניתן לקרוא עוד באתר שקם במיוחד כדי להתנגד לחוק הזה: "לעצור את חוק נהרי 2".

החוק הזה אינו חוק אלא פרצה אדירה בחוק, שעלולה לאפשר לכל אדם להקים רשת חינוך ללא פיקוח ולהזין את מוחם של התלמידים בהבל, פחד ושנאה לאחר. והחלק ה"טוב": הכל על חשבון המועצות המקומיות שכולנו מממנים.

14.05.09

עכבר העיר

רשת חנויות הבריאות "טבע קסטל" החליטה לסגור את חנויותיה בשבתות, עקב לחץ כלכלי של התושבים הדתיים. הרשת מאמינה שבכך תרחיב את מעגל לקוחותיה. המהלך נעשה בשקט יחסי וכלל רק הודעה קטנה על דלתות הסניפים, אולי כדי לא לעורר מחאה בקרב הציבור החילוני. מנהל השיווק של הרשת, עופר דותן: "בשל פניות רבות שקיבלנו בחודשים האחרונים ממספר הולך וגדל של לקוחות שומרי מסורת שאינם יכולים לקנות אצלנו כיוון שאנו פתוחים בשבת, החלטנו להתחשב ברגשותיהם, ולסגור את הסניפים מכניסת השבת ועד צאתה".

"אינם יכולים"...? איך למשל הם "יכולים" לקנות ברשות השידור, באגד, במוניות, בכביש שש, ובשאר מקומות שפתוחים בשבת? ובכלל, ל- "שומרי מסורת" המעידים על עצמם שאינם יכולים לקנות בחנות הפתוחה בשבת, המינוח הנכון הוא "דתיים".

18.05.09

ynet

בג"ץ דורש תשובות מהדיינים שפסלו את גיורי גרוקמן ב-2008. נציג בית הדין הרבני, עו"ד שמעון יעקובי, אמר במהלך הדיון: "ענייני הגיור כפופים רק לדין הדתי, כפי שמתפרשים על פי אנשי הלכה, ולבית המשפט העליון אין את הכלים להתמודד עם שאלות אלו". יעקובי הוסיף ואמר כי בית המשפט העליון גם מקפיד שלא להתעסק בענייני ההלכה. במאמרו של אלי פינברג "סכנה - מדינת הלכה לפניך" נכתב: "אם לא ייפתר סיפור ביטולי הגיור עכשיו, מהר מאוד כולנו נמצא את עצמנו בבירור יהדות המוני אותו יערכו החרדים לכל החילונים. הם כבר עושים את זה בבתי הקברות ובמהלך עריכת הנישואין, וזה יכול להתפשט גם ליום יום. הנציגים שלהם בכנסת יחוקקו חוקים מתאימים, חוק השבות ישונה, ואז המדינה הציונית תחדל מלהתקיים. במקומה תקום כאן ישות חרדית שבה לחילונים לא יהיה מקום. המאבק של שתי נשים אומללות נגד החרדים הוא היסטוריה שמתרחשת מול עינינו, ובהתייחס למאבק הזה עלינו לנקוט עמדה ולבחור צד."

במילים אחרות נציג בית הדין הרבני מבקש מבית המשפט העליון לבל יתערב בהחלטות בית הדין הרבני, ויאפשר לו לעשות ככל העולה על רוחו... גם אנחנו בעד ששני גופים אלה לא יתערבו זה בזה.

18.05.09

הארץ, הארץ

יעקב נאמן יוזם חוק המקנה סמכויות לבתי הדין הרבניים שיורחבו לנושאים אזרחיים. מיתר שליידר, במאמרה "לבקש גט מהמדינה" מסבירה מדוע הופקעו הסמכויות הללו בעבר: “סמכויותיו של בית הדין הרבני היו בעבר רחבות יותר וכללו חלק מהנושאים שהצעת החוק החדשה מבקשת לכלול. אלא שסמכויות אלו צומצמו על ידי בית המשפט העליון לאחר מקרים רבים שהגיעו לפתחו, שבהם פסק בית הדין הרבני באופן לא ענייני. כך למשל נוהגים בתי הדין הרבניים לא אחת להעדיף להעניק משמורת להורה שמתעקש על חינוך ילדיו במסגרות דתיות, גם אם שאר הנסיבות מצביעות על כך שטובת הילד היא להישאר עם ההורה האחר. אין זה סוד שהסכמי המזונות, הפיצויים ושאר עניינים ממוניים נפסקים בשיעורים נמוכים יותר בערכאות הרבניות." קראו מה רשם אוריה בר-מאיר בישרא-בלוג על החוק הזה.

לפי התיקון, גם אם אחד מבני הזוג אינו מעוניין בדיון מול הרבנות, החוק יאפשר לבית הדין הרבני לדון בכל זאת במקרה.

19.05.09

nrg

מסקר בקרב 300 רבנים ממגזרים שונים שנערך במכללת "אורות ישראל" בקמפוס אלקנה התברר, כי רוב הרבנים מתנגדים לחופש העיתונות. על פי המחקר, 53% מרבני הזרם הדתי-לאומי, 66% מרבני המגזר החרדי-לאומי ו-74% אחוז מרבני המגזר החרדי מתנגדים לחופש העיתונות.

חופש העיתונות הוא אחד מבסיסי הדמוקרטיה, ואידך זיל גמור!

25.05.09

mynet

שי בלומנטל, חבר מועצת העיר מקרית שמואל, פנה אל ראש העיר חיפה - יונה יהב והתלונן בפניו שהעירייה מפרסמת את "תיקון ליל חג השבועות", אך התכנים בו הם רפורמיים. שי בלומנטל: "העירייה ארגנה 'תיקון' ליל שבועות בעיר אך בפועל יצא קלקול גדול". לאחר הפניה הוא קיבל הבטחה שלהבא, תוכנית "ליל שבועות" תקבע בתאום עם המפד"ל.

כלומר, נוסח אורתודוקסי.

26.05.09

mynet

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, פוחד מהתגובה החרדית ולא יפתח את חניון קרתא הסמוך לשער יפו בעיר בעתיקה, ובמקום זאת פתח את חניון ספרא המרוחק כקילומטר וחצי מהעיר העתיקה. כל זאת בניגוד להצהרתו לפתוח את חניון קרתא בשבתות.

 

26.05.09

ynet

ועדת רבנים חדשה מאיימת על מפעילי בתי המלון כי אם יהיו טלוויזיות בחדרים, או שהבריכות לא יהיו מקורות, או שלא תהיה גישה נפרדת לנשים בחדר האוכל, כי אז יבוטלו תעודות הכשר המהדרין. מאחורי ה"ועד" הזה עומדים הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרן לייב שטיינמן והרב שמואל ואזנר - מבכירי הרבנים החרדים שהסמיכו את "הוועדה לשמירת צביון העם היהודי" לטפל בנושא ולאכוף את התקנות החדשות בבתי המלון.

 

02.06.09

nrg

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן קובע "לא יהיה פינוי קברים [בשביל הרחבת ביה"ח ברזילי] - הפתרון הוא בניית המחלקה על שטח מגרש החנייה" וזאת בניגוד להמלצת עדת הבריאות של הכנסת, שהמליצה בפני משרד הבריאות לבנות את חדר המיון על השטח שבמחלוקת. עוד הוסיף סגן השר: "לא אתן להעביר קברים וגם הרבנות הראשית לא תיתן. אני מתחייב להאיץ את פתרון הבנייה על מגרש החניה ולדאוג להשלמת העלויות הכרוכות בכך".

"קבר הנמצא, מותר לפנותו; ואם פינהו - מקומו טמא, ואסור בהניה, עד שייבדק כמו שיתבאר. וקבר הידוע, אסור לפנותו; ואם פינהו--מקומו טהור, ומותר בהניה. קבר שהוא מזיק את הרבים, מפנין אותו; ומקומו טמא, ואסור בהניה". (הלכות טומאת מת פרק ח)... האם ליצמן ישלם מכספו את השלמת העלויות או האם מכספי משלם המיסים?

02.06.09

ynet

גבר חבוש כיפה ניגש לנוסעת ברכבת ישראל ודרש ממנה לעבור קרון כי "קבוצת נוסעים דתיים התארגנה לקראת תפילה". הנוסעת סרבה בתוקף לאחר שהוא הרים עליה את קולו. בסופו של דבר הדתי נסוג והנוסעת התלוננה לעיתונות. מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "רכבת ישראל רואה בחומרה את המקרה ואינה מאשרת התנהלות זו של נוסעים. נוסע או נוסעת המתבקשים לפנות את מקומם מסיבה זו או אחרת, יפנו אל פקח הרכבת לטיפול במקרה", אך גם מוסיפים כי תופעה זו מוכרת בעיקר בקו הנוסע בין תל-אביב ובית-שמש, שם מתקיים מעין סטטוס-קוו בין הנוסעים הדתיים והחילוניים.

ישר כוח לנוסעת! על איזה סטטוס קוו מדברים ברכבת בדיוק?

05.06.09

ynet

מנהיג העדה חרדית הרב יצחק טוביה וייס מאיים באלימות כנגד פתיחת חניון ספרא בשבתות, וקרא מהחומש את דינו של מחלל השבת: "מות יומת".

באתר חדשות 24 ניתן לקרוא ממבחר הנאצות.

06.06.09

ynet, וואלה!, הארץ

הרב יצחק טוביה וייס מקיים את הבטחתו: שישה שוטרים נפצעו בשכונת מאה שערים בעימות עם המפגינים החרדים, שהחל ליד חניון העירייה בכיכר ספרא, במחאה על הכוונה לפתוח אותו בשבתות. המפגינים כינו את השוטרים "נאצים", ירקו ויידו בקבוקים, חיתולים מטונפים אבנים ומזון. מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אהרן פרנקו, בתגובה לפרעות (ynet): "יש לפתוח חניונים בירושלים בשביל ההמונים שמגיעים בשבתות. נשב בימים הקרובים עם הנציגים כדי להרגיע את הרוחות".

 

11.06.09

mynet

אזעקות מושמעות ברחובות אשקלון מבתי הכנסת ובכוללים ומרמקולים מאולתרים בבתים פרטיים של תושבים שומרי שבת. האזעקות הן "התראות" לקראת כניסת השבת אך הן נשמעות כמו אזעקת אמת ... תושבת מספרת: "זה בעיקר מלחיץ את הילדים הקטנים. הבן הקטן שלי רץ אליי מבוהל כל שבת כשהוא שומע את האזעקה. פניתי לכמה רבנים בשכונה ודיברנו איתם אבל הם אמרו לנו שזה חשוב כי זה קידוש השם".

אליכם לשכונה כבר הגיע "קידוש השם" הזה?

11.06.09

mynet

החרדים בירושלים מתכוונים להחריף את מאבקם כנגד פתיחת חניון ספרא ... החילונים מתארגנים מכל הכיוונים ... מוסיף סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התרבות פפה אללו: "יש לנו תקווה שהחרדים יבינו שחבל ללכת על מאבק אבוד בשבילם ושראש העירייה החליט על פתיחת החניון אחרי התייעצות. יש קומץ חרדי שבא להתנגד, והתנגדותם היא בראש ובראשונה כלפי החרדים שאישרו את פתיחת החניון. אם יהיו מהומות בשבת אנחנו נהיה שם, אבל אני לא חושב שצריך לבוא בצורה המונית, כי הפעם מי שיש להם בעיה הם החרדים, לא אנחנו".

ראו גם מאמרו של שמעון ביגלמן, "ברקת לחיץ" (ynet): "ראש העיר לא מבין שהחרדים לא סופרים אותו. להם יש אג'נדה ברורה, ולו - אג'נדה מזגזגת שתהיה בעוכרינו, החילונים".

11.06.09

ynet

ברקת נועד בלשכתו עם נציגי הוועדה למען השבת של העדה החרדית וניהל משא ומתן בניסיון לגבש הצעות פשרה בעניין החניון. בתום הפגישה לא הצליחו להגיע להסכמה. הרב יצחק גולדקנופ, יושב ראש הוועדה למען השבת, אמר בצאתו מהפגישה כי ראש העיר "הבין אותנו יותר מאשר אנחנו הבנו אותו. לא נסכים לפתיחה של חניונים בכל אזור מרכז העיר, גם לא עם גוי של שבת".

איזה מין "משא ומתן" זה, כאשר צד אחד אינו מוכן במוצהר לשום פשרות?

11.06.09

חדשות

ח"כ דוד אזולאי מש"ס הגיש הצעת חוק לפיה יש לשחרר אסירים ביטחוניים יהודים בעבור כל אסיר פלסטיני שישוחרר מבתי הכלא בישראל. על הצעת החוק חתומים גם הח"כים מסיעות קדימה, איחוד לאומי, ש"ס, יהדות התורה, ליכוד והבית היהודי: אורלב, אלקין, מיכאל בן ארי, אברהם מיכאלי, סולדקין, משה גפני הנגבי, יעקב כץ-כצל'ה, ניסים זאב ומנחם אליעזר מוזס. על פי הצעת החוק, "לא תמליץ הממשלה בפני הגורמים המוסמכים על שחרור אסירים ביטחוניים, אלא אם המליצה במקביל על שחרור ממאסר של חיילים ואזרחים ישראלים שנשפטו או שהוגשו נגדם כתבי אישום בגין עבירות שנעברו במטרה להגיב או להתגונן מפני טרור נגד אזרחים ישראלים".

אם מישהו "התגונן מפני טרור" מדוע הוא במאסר...? הצבא והמשטרה הם גופים המוסמכים להגן על אזרחי ישראל, ולאף אדם אחר זכות לפעול נגד אויבים מבית או מחוץ אלא אם כן מדובר בהגנה עצמית גרידא!

12.06.09

וואלה!, ynet, ynet

ניר ברקת שוקל לסגור את חניון ספרא בירושלים לשבועיים הקרובים והחילונים בבירה זועמים. יו"ר האופוזיציה במועצה, מאיר תורג'מן: "אני לא מופתע. מלכתחילה ידעתי שניר ברקת מוליך שולל את החילונים. הוא ניסה למצוא חן בעיניהם, אבל מסתבר שהחרדים הרבה יותר חזקים". דובר ראש העיר הדגיש כי "ראש העיר ממשיך לבחון את החלופות, החלטה תתקבל מחר בשעות הבוקר".

אילו "חלופות" יש? או שפותחים את החניון למען התושבים והאורחים או שהופכים את ירושלים לגטו חרדי.

13.06.09

ynet, וואלה!

תמונות וצילומים מהפגנת הכוח החילונית בירושלים כנגד החלטת ברקת לסגור את חניון ספרא וכניעתו לחרדים. המפגינים אחזו בדגלי ישראל ושלטים עליהם הכיתובים "ברקת אל תיכנע", "לניר אין ביצים - הוא מפחד מחרדים", "היום חוגגים בטהרן ובמאה שערים" ו"לא נכנעים לאלימות החרדית". מהבמה הם השליכו חיתולים לעבר הקהל תוך קריאות: "חיתולים לא ישנו את עמדותינו" (זאת לאחר שבהפגנת החרדים בשבוע שעבר נזרקו חיתולים מלוכלכים על השוטרים). ההפגנה אורגנה על ידי "פורום האיגודים למען ירושלים חופשית" - קבוצת ארגונים של צעירים וחילונים שחברו יחד. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר באירוע: "זהו הרבה יותר ממאבק על החניון, זהו מאבק על דמותה של מדינת ישראל ואסור לנו להפסיד בו. אני לא ירושלמי אבל אני ישראלי והמאבק הזה נוגע לכל הישראלים. ניר ברקת נבחר בזכות הקולות החילונים בירושלים ואם הוא יתקפל בחניון אפשר רק לדמיין איפה עוד הוא יוותר".

 

14.06.09

nrg

אבישי בן חיים, כתב מעריב מוכיח כי לא "קדושת השבת" היא זו שמעניינת את החרדים אשר התפרעו כאשר ברקת חשב לפתוח את חניון ספרא בשבתות, סוגר חשבון עם משי זהב שהתייצב עם ילדיו בהפגנה, בעזרת דבריו של אייכלר, אידיאולוג חרדי קשוח, המייצג עמדה רווחת שרואה בקיום החרדי במדינת ישראל "גלות תחת שלטון יהודי".

 

16.06.09

ynet

ח"כ רונית תירוש (קדימה) הגישה הצעת חוק לפיה אין לייבא מארצות מזרח אסיה (ובעיקר סין) פרווה או מוצר טקסטיל העשויים משיער כלבים, חתולים או ארנבות, והעבריין צפוי לעונש של שנת מאסר. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי כשני מיליון בעלי חיים נשחטים שם בשנה רק לצורך הפשטת פרוותם ולעיתים היא נתלשת מהם באכזריות בעודם בחיים, ולכן "עלינו כחברה לנסות ולמנוע רצח מיותר זה". שר החקלאות שלום שמחון, שמשרדו ממונה על החוק, המליץ להרחיבו ולהחילו על פרוות כלל חיות הבר והמחמד שמיובאות מהעולם כולו, והחרדים כאמור חוששים כי הדבר עלול למנוע את מכירתו בישראל של השטריימל. יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, כי "לא יעלה על הדעת לתמוך בהצעת חוק האוסרת ייבוא לצורך דתי כה מובהק וכה חשוב. איננו נמצאים בימי הביניים, עת אסרו על שימוש בסממנים יהודיים מובהקים, ואני קורא למציעה ולוועדת השרים להיענות לבקשתי ולתקן את החוק בהתאם".

"השטריימל" הוא סממן יהודי מובהק? ממש לא! לצערנו החוק תוקן בלחץ החרדים.

17.06.09

ynet

דינה וגורדון קולמן תובעים את שכניהם כי לטענתם חיישני תנועה שהותקנו בחדר המדרגות שמחוץ לדירת הנופש שלהם באנגליה, גורמים להם "לחלל שבת". לפני חצי שנה התקין ועד הבית חיישני תנועה שתפקידם לחסוך בחשמל. התובעים התלוננו כי הם טוענים שנפלו קורבן לאפליה על רקע דתי, העומדת בניגוד לחוק זכויות האדם שחוקק ב-1998, וחוק שוויון הזכויות מ-2006. בין היתר הם טוענים, כי כשקנו את הדירה ב-2003, היה זה על סמך ההבנה שבמקום לא יותקנו חיישני תנועה.

בשלב הבא ניתבע להסרת מייבשי ידיים בחדרי שירותים, דלתות אוטומטיות, אזעקות נפח ... בהמשך: הסטת לווייני צילום ממסלולם.

21.06.09

mynet

לראשונה בתולדות ירושלים יתקיים בה יום תנועות הנוער. התנועות "בני עקיבא" ו"עזרא" דרשו שבנות לא יופיעו באירוע מטעמי צניעות וכל התנועות השתתפו מלבד תנועת 'בנות בתיה' החרדית שהודיעה ברגע האחרון שלא תשתתף. רון זוהר, יו"ר מועצת תנועות הנוער, אמר בתגובה: "הגיעה בקשה מהתנועות הדתיות והוחלט לוותר על זה הפעם בשביל להגיע לעמק השווה ולאפשר לכל התנועות להנות ביחד". מחזיק תיק הנוער, עופר ברקוביץ' מתנועת 'התעוררות', שיזם את האירוע: "המטרה היא לעשות משהו שמשותף לכל התנועות. זה לא מפעל חילוני. הסוגיה של ההופעות אכן טעונה ובחרתי לא להתעסק אתה יותר מדי. היום הזה צריך להיות פלורליסטי... אני חושב שצריך להידרש לסוגיה יותר לעומק ובשנה הבאה יהיה זמן לדיון יותר מקיף בעניין.

נידוי נשים הפך להיות "פלורליזם"? וויתור לפנאטים דתיים הטוענים שקולה של האישה נקשר למקום איבר מינה - אינו עניין פלורליסטי. זה פגיעה בפלורליזם, עלבון לאינטליגנציה ופגיעה בוטה באישה באשר היא.

21.06.09

ynet

לקראת הקיץ, ועד הרבנים "משמרת החיים" יצא בחוברת המנחה נשים כיצד עליהן להתלבש בשכונות חרדיות בבית שמש. חוברות מטעם משמרת הצניעות הללו חולקו בתיבות הדואר בריכוזים הדתיים והחילוניים בעיר, והנשים נשאלו בהן רטורית: "נכון שאת לא רוצה לפגוע?! נכון שאת מתחשבת?!". בהמשך מפורטות דרישות ההופעה הצנועה, כמו: "פתח הצוואר - סגור מכל צדדיו. מלפנים - מתחילת עצמות הצלעות, הכתפיים - מתחילת שיפוע הצוואר, מאחור - מהעצם הראשונה שבעורף" - והכל בליווי שרטוטים. עוד נרשם: "הכניסה לשכונה חרדית מחייבת אותנו (מוסרית) להתחשב באופי המקום, ולא לפגוע ברגשות התושבים, ולהופיע בלבוש צנוע בלבד. בגד צנוע מכסה כל מקום החייב בכיסוי. בנוסף לכך גם מסתיר את צורת הגוף. לכן - חולצה צמודה, חצאית צרה או מכנסיים - אינם צנועים". יו"ר הסיעה הדתית "ביחד" במועצת העיר, שלום לרנר, קיבל גם לביתו את החוברת, ואמר ל-ynet: "אלה חבר'ה קיצוניים שכנראה משועממים ומובטלים בקיץ, ומחפשים קצת אקשן כמו בירושלים.

"החבר'ה הקיצונים" הללו מפיצים חוברות מבזות ומקוממות. מה בשלב הבא? הוראות לתושבות בית שמש לחבישת רעלות ולבדיקת איבר המין בזמן נידה?

22.06.09

הארץ

נראה כי מילואימניקים יגויסו למניעת חילול השבת בשדות התעופה בת"א ובחיפה, בעקבות דרישה של רב חיל האוויר. חשש היה כי הפסקת הטיסות בשבתות ובחגים, בעיקר משדה התעופה דב בת"א, תפגע באלפי נוסעים בחברות התעופה הפנים-ארציות כמו ארקיע וישראייר, וכן בתעופה הפרטית והספורטיבית אשר מתקיימת במיוחד בסוף השבוע.

המילואימניק הוא "הגוי של שבת" החדש? איך אנשים יכול לטמטם מדינה שלמה עבור גחמות דתיות? התשובה פשוטה: כי הציבור החילוני נותן.

22.06.09

כלכליסט

שופט ביהמ"ש המחוזי משה דרורי זיכה אברך חרדי הלומד לקראת הסמכה לבית הדין הרבני, לאחר שדרס קופאית. הסיבה לזיכוי היא "רישום פלילי עלול לפגוע בסיכוי שיתמנה בעתיד לבית הדין הרבני, וכן משום שביקש סליחה מהקורבן לפי הנחיות הרמב"ם", וזאת למרות שהאברך ברח מפני שלא שילם בקופה ובמנוסתו דרס את הקופאית.

ניתן לקרוא דברים חשובים ב- "פוסקו של יום", "החברים של ג'ורג'" ובבלוג של דורה. פסק הדין במלואו נמצא באתר בתי המשפט, ובאתר רשת ynet ניתן למצוא צילומים בלעדיים מהדריסה. פרטים נוספים אפשר לשמוע בתכניתו של זהבי עצבני 103FM-1, 103FM-2, 103FM-3, ובבלוג של אור כדי לא לשבת בחושך. הוגשו תלונות כנגד השופט (העוקץ) ונראה שנעצר קידומו, לאחר שהיה בין המועמדים לבחירה כשופט בבית המשפט העליון (כלכליסט).

23.06.09

mynet

חבר מועצת עיריית ראשון לציון שמואל ג'מיל (ש"ס) מלין על כך שבפרסום החוצות בעיר מוצגות תמונות פרובוקטיביות, שלדבריו מעוררות את היצרים. הוא דרש לאסור פרסומים מסוג זה. ג'מיל: "ילד שרואה דבר כזה, אלה דברים שמעוררים את היצרים. רוב הבעיות המיניות שקיימות מגיעות מזה. הפרסומות מעוררות את היצרים של הבן אדם, והוא רוצה לעשות. אנחנו רוצים לקיים את החוק במלואו, ומי שרוצה לעשות דברים כאלה, שיעשה אצלו בבית".

ממתי ג'מיל הוא פסיכיאטר?

23.06.09

ynet, וואלה!, קשת

בית המשפט החליט שלא לדון עד יום ראשון בעניין החניון החלופי קרתא ולכן חניון ספרא אמור להיפתח בשבת והבירה עלולה לבעור ... ברקת הצהיר כי "אם התהליך המורכב של פתיחת חניון קרתא לא יסתיים עד סוף השבוע הנוכחי, ייפתח כפתרון זמני חניון ספרא כבר בסוף השבוע הקרוב ללא חילול שבת. עשינו הכל כדי שפתיחת החניון תהיה ללא חילול שבת באופן המתחשב ביותר ברגשות הציבור החרדי ובנוסף נותן מענה לסכנה בפיקוח הנפש". בתגובה (ynet) הציבור החרדי מתכנן הפגנות סוערות.

 

24.06.09

mynet

משרד התחבורה נכנע לתכתיב חרדי ולא מאפשר הפעלת קווי חצות למוקדי בילוי במהלך יום השישי. סוזי מזרחי, בת 16, מדרום תל אביב: "חבל שאין הסעות גם בימי שישי בלילה. זה יכול למנוע הרבה תאונות של בני נוער ששותים ונוהגים. ככה גם לא יהיו ויכוחים כשמחכים למונית חזרה הביתה באמצע הלילה. זה מאוד חסכוני להורים מכל יתר האפשרויות - והם גם יהיו יותר רגועים שהבנות מגיעות בדרך בטוחה הביתה באמצע הלילה". ארתור רזבסקי, בן 16: "ההורים פחות ידאגו מכיוון שהאוטובוסים יותר בטוחים. לא תהיה סכנה לחיים שלנו, או שמישהו יחטוף אותנו בטרמפ או משהו. בכלל, מאוד חשוב שהאוטובוסים יפעלו בימי שישי כי בזבוז כסף למוניות גורם לנהגים צעירים בגיל 17 לקחת את הרכב של ההורים ולנסוע בהשפעת אלכוהול, מכיוון שאין כלי תחבורה זולים בימי שישי". חברת אגד, בתשובה: "החברה אינה רשאית להפעיל תחבורה ציבורית במהלך השבת, בשל עיקרון הסטטוס-קוו..."

מדינה מתאבדת בשל עיקרון הסטטוס-קוו...

25.06.09

ynet

ביהמ"ש הורה וחניון קרתא בי-ם ייפתח בשבת בתשלום שיועבר לכונס נכסים. בית המשפט החליט לפתוח את החניון משום שפתרון זה "הוא לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים" כמו כן ייגבה תשלום סמלי עבור השימוש בחניון. גובה התשלום ייקבע על-ידי כונס הכנסים, עו"ד איציק מולכו, והרווחים יועברו אליו ולא אל העירייה. הרב יוסף רוזנפלד, אמר ל-ynet כי הפתרון שנמצא אינו מקובל ולפיכך מחאת החרדים צפויה להתקיים כמתוכנן. "המצב עכשיו הרבה יותר גרוע. עד עכשיו מדובר היה רק ברגימת חילול שבת, ועכשיו, כשייגבה כסף, זה יהיה חילול שבת של ממש". הרב רפי פוירשטין מתנגד לעמדת החרדים הקיצוניים, מסיבותיו שלו אך קובע נחרצות במאמרו "בין חילול שבת לחילול השם" (ynet): "הכפייה הדתית היא האויב מספר אחד של הזהות היהודית במדינת ישראל. יותר מזה, הכפייה הדתית מנוגדת לעיקרון של "דרך ארץ קדמה לתורה". לא כופים על אדם דברים שבלב, והחילוני שנוסע בשבת וצריך מקום לחנות - צריך לדאוג לו לאפשרות כזו".

 

27.06.09

ynet

כתבה מצולמת מההפגנות האלימות של החרדים שמחו על פתיחת חניון ספרא ומנגד הפגנתם השקטה אך החשובה של החילוניים.

 

28.06.09

mynet

ועדה חדשה "לשמירת צביון העם היהודי" הוקמה לאחרונה במטרה לפקח על בתי המלון בישראל ולוודא שהם אכן מתאימים לציבור המאמינים החסוד תוך כפיה חרדית מזעזעת על בתי המלון עצמם. יש לציין, כי עם זאת רבים במגזר אינם רואים בעין יפה את ההחמרות החדשות, ויש שאינם מהססים לבקר את הוועד בגלוי. הפרשה נחשפה ע"י קובי נחשוני (ynet) ב-26.05.09. בתאריך 18.06.09, שוב חשף קובי נחשוני (ynet) כי אחד מהרבנים הבכירים בוועדה הזו, לכאורה, עוסק במעשים מיניים חמורים, וייתכן והוועדה הזו תפורק. לצערנו זה לא קרה. בתאריך 30.6.09, קובי נחשוני מפרט את האיסורים שנכפים על בתי המלון ה"כשרים" (ynet).

 

28.06.09

נענע 10

הסלמה בפרעות החרדים כנגד ראש העיר ברקת סביב פתיחת חניון קרתא בשבת. ראש העיר קיבל מכתבים עם איומים על חייו. בנוסף, עדות מצולמת של הפוגרומים של חרדים בכוחות המשטרה. מנגד שוב הפגנה שקטה של חילוניים.

 

29.06.09

mynet, לדעת

הרב מנחם מענדל וילהלם חוסם את שערי התחנה המרכזית בירושלים כי הוא עורך הבדלה בבית הכנסת שבסופה, כ-20 דקות אחרי צאת השבת, הוא מתיר לפתוח את השערים. עקב כך, מאות אנשים מצטופפים מול שערי התחנה בניסיון נואש לעלות על האוטובוס בו הם חפצים ובשעה היעודה. אחת הנוסעות מספרת שזה "כמו חיות שמחכות שהכלוב ייפתח, כמו עבדים שמחכים בתור לקבל אוכל". אחד האחראים במשרדי הנהלת 'אגד': "מה הפתרון? שהרב הזה פשוט לא יהיה כאן. אנחנו נפגעים מהתופעה לא פחות מהנוסעים המסכנים, שממתינים בחוץ. הרב מגיע קצת לפני צאת השבת ולא מאפשר לאוטובוסים שלנו להיכנס לחניון. אם הוא תופס נהג שהתניע את האוטובוס לפני צאת השבת, הוא דואג לקחת את הפרטים שלו ומגיש נגדו תלונה". המאבטחים מתלוננים: "בטח שאני מכיר את התופעה. מי לא יודע מה הולך כאן במוצ"ש? כבר בסביבות שמונה בערב מגיעים האנשים הראשונים, ואחרי כמה דקות כבר נהיה פה תור משהו פחד. אני מרחם עליהם, אבל לא יכול לעשות כלום". אחראי המשמרת שלו מוסיף בהשלמה: "אין מה לעשות. יש רב והוא זה שמחליט. אין ספק שמה שקורה כאן מחייב שינוי, אבל אנחנו לא הכתובת", גורם בכיר במערך האבטחה של התחנה המרכזית: "אנו פועלים בהתאם למה שדורש הלקוח שלנו, הנהלת התחנה במקרה זה, וקיבלנו הוראה שלא לאפשר כניסת נוסעים וכלי רכב עד לקבלת הוראה מרב התחנה. זה קצת הזוי, אבל ככה זה עובד. לצערי, המאבטחים הם אלה שחוטפים את העצבים של הנוסעים. יש כאן קונפליקט שצריך להיפתר בהקדם, והפתרון צריך לבוא מהצד השני - הרב והאוכלוסייה החרדית".

"קצת הזוי" זה בלשון המעטה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

05.05.09

הארץ

עיריית ירושלים באמצעות האגף לחינוך חרדי, מאפשרת פתיחת גנים חרדיים קטנים תוך העברת תקציבים לאותם גנים בסך של מאות אלפי שקלים בשנה, אך בד בבד כופה על גני ילדים חילונים או ממלכתיים-דתיים שלא לפתוח את שנת הלימודים אלא אם כן הם ממלאים את המכסה של 31 ילדים בשנה.

שערוריה המחייבת פנייה לבג"ץ.

07.05.09

mynet

חילוניים מתעוררים ופועלים כנגד השתלטות חרדית. תושבים חילונים ברמת בית הכרם מתנגדים להקמת מקווה שייקל על ההשתלטות החרדית; בקריית יובל אין מוכנים למכור דירה לדתיים.

 

10.05.09

local

צעירים דתיים מרעננה הפריעו למנוחת שכיניהם החילוניים ועשו רעש בגן אריאל, הסמוך לבית הספר הדתי אריאל שברחוב ששת הימים. החילוניים בתגובה הזמינו משטרה. הצעירים הדתיים שלא אהבו שמסלקים אותם, החלו להפריע לתנועת הרכבים ברחוב ששת הימים ולצעוק "שבעס". 90 צעירים דתיים השתתפו בהפרעה לתנועה. המשטרה פיזרה אותם ולקחה אחד מהם לחקירה.

זוהי אינה הפעם הראשונה שדבר כזה קורה, לפני חצי שנה קרה מקרה דומה בדיוק באותו המקום (local).

10.05.09

mynet

תושבי שכונת רמת אביב החליטו על נקיטת צעדים אופרטיביים, בניסיון למנוע את השתלטות האוכלוסייה החרדית על שכונתם, ע"י שימוש באותן הטקטיקות של המחב"תים החבדניקים. "כמו שהם מנסים להכניס אותנו לעולמם, כך זכותנו להכיר להם את עולמנו", הסבירה אטי פרנק, מראשי ועד הפעולה.

שימוש מוצלח ב"מיסיונריות כנגד מיסיונריות" תציב מראה בפני החרדים המשתלטים, בתקווה שילמדו "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך".

13.05.09

ynet

ועד הפעולה של רמת אביב הירוקה משיב להתקפות בעיתונות על התנגדותם הצודקת להשתלטות החרדית-חב"דניקית על שכונותיהם. עוד בנושא: אלי לאון במאמרו "שלום יהודי" (ישראל היום 08.06.09 עמוד 25).

 

17.05.09

mynet

מרבית דיירי שכונת מקוב שברחובות הם חילוניים, והם מתנגדים להפיכת חורשה (בה הם מבלים עם ילדיהם) לבית כנסת. לפני כשנתיים החל הסכסוך בשכונה, כשקבוצת דיירים גילתה שעמותת "היכל משה מאיר לעד" ביקשה מהעירייה להקצות את החורשה שברחוב אייזנר להקמת בית כנסת. התושבים התיצבו לפני ועדת ההקצאות ונציגתם עו"ד מיכל ליכטר אמרה: "הגענו לשכונה בידיעה שקיימת 'חורשת מתנדבים' ועל סמך זה בנינו בה את בתינו. מחריד לראות כיצד קבוצה קטנה של אנשים יכולה להפוך חורשה למבנה ציבורי. הקמת מבנה במקום החורשה תוביל לדרישת פיצויים של התושבים, דבר שיגרום לדילול בקופת העירייה, הריקה גם כך". ועדת ההקצאות קיבלה את טיעוניהם אולם הודיעה כי אם יקבלו 50 חתימות התומכות בהקמת בית הכנסת, הועדה תשקול את החלטתה מחדש. לאור זאת הוגש מסמך בעל 50 חתימות מאלה שמבקשים להקים בית כנסת. על פי החשד, החתימות מזוייפות ואף יש חתימות כפולות.

 

19.05.09

mynet

תושבים חילוניים ברחוב יהודה הלוי בנתניה מתלוננים שבל"ג בעומר עולים רעשים מחרישי אוזניים מבית כנסת וישיבה תורנית, כאשר שני בתי כנסת נמצאים ברחובות הסמוכים. אחד הנפגעים: "עלה מהישיבה רעש מחריש אוזניים. מוזיקה חזקה מאוד, אי אפשר היה אפילו לשמוע את הטלוויזיה בבית", מספר התושב. "התקשרתי למוקד העירוני, ושם אמרו לי שהנושא באחריות המשטרה. העניין הוא שאחריות המשטרה היא החל מהשעה 23:00 בלילה, אז למי צריך לפנות לפני כן?". עוד נמסר כי בשעות הצהריים, רכב ובו מערכת כריזה מודיע על כניסת השבת ומפריע לתושבים את מנוחת הצהריים. כמו כן מדווחים התושבים שאחת לחודש חוסמים הדתיים את הכביש כדי להכניס ספר תורה. "קשה להבין את זה, כמה ספרי תורה צריך בבתי הכנסת האלה?" אומר תושב הרחוב.

וכדי להשלים את התמונה עכשיו רק חסר שיאשימו את המתלוננים ב-"אנטישמיות"...

20.05.09

לדעת

שכונה חרדית חדשה עם 5000 יחידות דיור עתידה לקום על שטח אש של סיירת מטכ"ל במרכז הארץ.

 

25.05.09

הארץ

קרלו שטרנגר משיב לדברי גדעון לוי על מאמרו "אנטישמיות בתל אביב" ב"הארץ".

 

03.06.09

nrg

בית המשפט לעניינים מקומיים הורה להפסיק את השימוש בבית הכנסת המאולתר ברחוב אולסוונגר בשכונת קריית יובל בירושלים, שפעל בתוך מבנה המיועד למסחר ושימש בעבר חנות מכולת. סגן ראש העירייה פפה אללו: "אני מקווה שהפיקו את הלקחים. לא ניתן להיכנס בכוח ולפגוע במרקם של השכונה. אני מקווה שזוהי רק ההתחלה וימשיכו לפנות שימוש במבנים שאינם חוקיים".

 

03.06.09

הארץ

מחקר ושמו "פניה המשתנים של ישראל", פורסם במגזין האמריקאי Foreign Policy, מבוסס על נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: יהודים חילונים יהפכו למיעוט בבתי הספר ובגיל הגיוס עד שנת 2030.

 

07.06.09

ynet

מנחם פרוש במופע האימים "נשבור את ברקת": "נעשה את כל המאמצים לשבור אותו (את ברקת) כדי שיבין שהוא ראש עירייה של ירושלים. לא נאפשר בשום אופן דבר כזה שעיריית ירושלים תכריז שהיא נותנת מקום לאלה שמחללים שבת, שהם באים לירושלים ויש להם איפה לחנות".

או שמא אינם רוצים כלל חילוניים בירושלים...? עוד סממן למגפת התחרדות העיר.

15.06.09

mynet

חבר מועצת העיר פ"ת, אברהם סבג, העלה רעיון כי בית הקולנוע שעמד בשנות השמונים במרכזה של מלחמת תרבות בין חילוניים ודתיים יהפוך לבית כנסת. סבג מצניע את עניין המאבק וטוען שזה לא מעניין אותו מה היה יעדו של המבנה אלא מה הוא עתיד להיות.

מסקרן האם היה מתבטא כך אילו היה מדובר בבית בושת, שהרי שקולה שבת כנגד כל המצוות...

23.06.09

mynet

חיפה מתחרדת. מתברר שיותר ויותר חרדים מבקשים לעבור לחיפה כי מחירים בשכונות החרדיות (כולל הדר וסביבתה) זולים, איכות החיים לחרדים גבוהה והישיבות והכוללים גם כן ברמה גבוהה. שכונות שפעם היו מעורבות, נהיות יותר ויותר חרדיות.

חיפאים התעוררו, בטרם חיפה תבער כמו ירושלים.

24.06.09

mynet

ראש מועצת כפר יונה, אפרים דרעי, אישר את הקמת בית ספר "פני מאיר" והקמת מעון של ש"ס שיוקם מתקציב "מפעל הפיס". זאת במקום אצטדיון לרווחת כלל התושבים. דרעי אמר כי יש כוונה להעביר למקום בשלב יותר מאוחר גם את גני הילדים של ש"ס, שכן אלה פועלים עתה ב"תת-תנאים", כדבריו. הוא טען כי הגעת כלי רכב וקהל לאיצטדיון בשבתות "תעיק ותקשה על התושבים", ולכן הוחלט להמיר את האיצטדיון בבית ספר של ש"ס.

 

25.06.09

דה-מרקר

קריית יובל: מלחמות הדת מתערבבות במלחמות על מחירי הנדל"ן.

 

28.06.09

mynet

ועדת התרבות של עיריית רעננה דנה ברעיון לפיו בני הנוער יבלו בבית הכנסת. בהתייחסו לנערים שחסמו את כביש "ששת הימים" (mynet) אמר הרב אישון, שבעיית הנוער ברחוב ששת הימים, למשל, אינה בעיה של דתיים חילוניים, אלא של נוער שאין לו היכן להיות. לטענתו, הם רק במקרה דתיים. אישון הוא שהעלה את הרעיון שחלק מבתי הכנסת ישמשו כמרכז קהילתי לבני נוער, חילוניים ודתיים.

נראה לכם שהרב מנצל את הנושא כדי להכניס בני נוער לבתי כנסת?


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

04.05.09

mynet

על פי פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף הוחלט כי הנשים העובדות ברשת החינוך התורני של תנועת ש"ס, חייבות להופיע לעבודה בכיסוי ראש מלא, המכסה את כל הראש, אחרת תפוטרנה. אחת העובדות: "בבקשה תעזרו לנו. הלאירן היינו, לחמאס דמינו? זה חומיניסטן בסטייל מעיין רשת החינוך התורני של ש"ס. אנו בסך הכל נשים שמבקשות לעבוד ולפרנס את בעלינו האברכים, בלי להיכנס לפוליטיקה הפנימית בש"ס".

הפונדמנטליזם אינו יודע גבולות.

07.05.09

mynet

את מנהיגי העם - "צריך להכניע". מייסדי המדינה? "רצו לעקור את התורה והיהדות מישראל", והחילוניים? -"במה הם עוזרים ותומכים במדינה?" - זה מה שחושב רב שכונת תל גיבורים בחולון, חיים רבי.

לא נאמר כאן מה אנו חושבים על מר רבי.

07.05.09

mynet

חבר מועצת העיר של ש"ס, בנימין בביוף, כתב לראש העיר, רון חולדאי "בשנת המאה תל אביב הופכת לסדום ועמורה", ובכך הוא מוחה על שמצעד הגאווה יתקיים בעיר.

 

11.05.09

ynet

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף הורה לשרי ש"ס שלא לקבל את פני האפיפיור "בשל עברו של האפיפיור, כמי שנטל חלק בתנועת נוער היטלראית ומתוך התחשבות ברגשותיהם של ניצולי השואה. כמו-כן, מדובר באקט סמלי על רקע הדרישה של הוותיקן לקבל ריבונות על מספר מקומות קדושים בירושלים". גורם בש"ס אמר ל-ynet: "הסיבה שבגינה שרי המפלגה לא הגיעו לאירועי קבלת הפנים היא בשל עברו של האפיפיור, כמי שנטל חלק בתנועת נוער היטלראית ומתוך התחשבות ברגשותיהם של ניצולי השואה". לתזכורת, כך אמר הרב עובדיה יוסף (06.08.2000) על השואה: "הנרצחים הם גלגולי נשמות של חוטאים" (ראו אתר חופש). בגלובס ניתן למצוא את תגובתם הרשמית של אירגון ניצולי השואה.

 

21.05.09

mynet

הרב הראשי של ראשל"צ, הרב עזרן, קובע שהומוסקסואליות היא מחלת נפש: "לפי דעתי, זו מחלת נפש. הרשעים והאנשים שמעודדים את הדברים האלה, מכבסים במילים. יש פה 'נטייה מינית'. בחנתי וחקרתי את העניין הזה ויש את התורה שאומרת שזה מעשה בהמה. זו התבהמות. יש לי את התורה הקדושה. הקדוש ברוך הוא ברא את האדם ומכיר את חולשותיו. עכשיו, תאמין לי שאני משתדל ודיברתי עם אנשים חכמים, לבדוק למה יש דבר כזה. הרי הקדוש ברוך הוא ברא משיכה בין שני המינים. אדם לא יכול למצוא את סיפוקו ללא אישה. איתה יש לו הרבה יותר אהבה, חיבה, עדינות ורגישות. כל הדברים הכי טובים אדם יכול למצוא עם האישה שאוהבת."

אז לא הבנו, למה יש "דבר כזה" לשיטתו של הרב. כנראה שגם הרב לא הבין.

22.05.09

News1

בנו של הרב עובדיה יוסף, יעקב יוסף פסק כי לא רצוי לקנות מיהודים שאינם שומרי מסורת, וכי לא רצוי לקיים עסקה כלשהיא עם אדם "כזה".

מה שהרב אינו מגלה הוא שהשנאה לחילוני בהלכה גדולה הרבה יותר.

24.05.09

mynet

האיסורים הנכפים על בנות שמבקשות להתקבל לסמינרים הגדולים בירושלים: איסור על בנות להסתובב בשעות הלילה ברחובות העיר ואיסור על מפגשים ודיבורים במרכז שכונת גאולה, החזקת טלפון סלולרי והשתתפות בחוגים. נאסר על התלמידות לבוא בברית האירוסין עד שהן מגיעות לכיתה י"ב. תלמידה שתעבור על אחת מהתקנות, תיזרק מבית הספר. איסורים נוספים מכוונים להורי הבנות: עליהם להחזיק אך ורק בטלפון סלולרי כשר ועל הנשים חל איסור להחזיק ברשיון נהיגה.

בנות, מה לכן בחברה הזו?

25.05.09

ynet

שופטת העליון בדימוס דליה דורנר מפצירה בחילוניים להתאגד כנגד "קויי המהדרין" בהם חרדים נוסעים תוך הפרדה מלאה בין נשים וגברים: "הפרדה על חשבון הציבור פוגעת בכבוד האדם ומשפילה, זה כמו ההפרדה בין הלבנים והשחורים. אתם סטודנטים צעירים - רוצים להפגין נגד זה? ... כמובן שאפשר להפגין, אם יש לכם סבלנות ויכולת, ו'להתלבש' על קו. 15 בנות עולות לאוטובוס ומתיישבות שם. אם אתם, הצעירים, לא תילחמו על השוויון - לא יהיה שוויון ... מבג"ץ לא תצמח הישועה ורק פעילות נגד בשטח תביא למיגור התופעה הפסולה".

צפו בסרטון ב-YouTube המראה את ההתנהגות הבזויה של אלה הדורשים קווי מהדרין.

27.05.09

mynet

"הועדה לטוהר המחנה" יצאה ב"יוזמה" לפיה נשים וגברים יצעדו בנפרד בבואם לכותל בחג השבועות. יו"ר הוועד לטוהר המחנה מאיר ספרנוביץ: "אנחנו לא מתכוונים למנוע מאיש בכוח ללכת בדרך שיחפוץ, וזו בקשה ללא פסק הלכה, והוראה. אנחנו נותנים עדיפות למי שרוצה ללכת בדרך מהדרין ולא להידחק בין גברים ונשים בדרכים המובילות אל הכותל, ביום חג מתן תורה".

כך מתחילה פאנטיות דתית, והיא נמשכת ומעצימה, ובהמשך תהפוך לכפייה מעוגנת בחוק.

02.06.09

ynet

הרבנית יוכבד גרוסמן ממאה שערים מבקשת קווי אפרטהייד כדי שלא תתחכך עם גברים. יוכבד גרוסמן : "למה במונסי שבארצות הברית אישה יהודיה יכולה לנסוע בהפרדה והגוי מכבד אותה כלקוחה? למה בלונדון נותנים לנשים לעלות מאחורה, שלא מטעמי דת, אלא בגלל שצפוף? למה בוותיקן ברומא הנשים מסכימות ללכת עם הגלאביה הלבנה הזו בלי בעיה, אבל בארץ עושות מזה עניין? למה אי אפשר לכבד את החרדי שהוא בעצם אח שלך? הרי אדם מעשן לא ידליק סיגריה כשזה מפריע לכל הסביבה - אז למה כאן הוא לא מתחשב?"

למה? פשוט מאוד כי הדת נכנסת לנו לחיים בעוד החרדים בחו"ל, אינם כופים את דעתם על האחרים.

03.06.09

ידיעות אחרונות

בית הדין הרבני בראשותם של הדיינים הרב דוד אוחיון, הרב יהודה גליס והרב אליהו רוזנטל פסלו עדות של חילוניים ושל גויים: "עדות שני הגויים מבואר דפסולים לעדות. שאר העדים יש להם דין של עמי הארץ שאינם במקרא וכו', והרי הם בכלל ריקים ופוחזים... שהם בחזקת פסולים לעדות... ועדים מעין אילו הם בכלל בזויים וקלי דעת".

 

04.06.09

mynet

רבה רפורמית הרצתה לתלמידות בבית הספר "הגפן" ברמת גן. בתגובה חלק מההורים פנו לחבר המועצה, דוד מנחם (ש"ס), בבקשה להעלות את הנושא לדיון במועצת העיר, ולדרוש לבחון את התכנים המובאים בטקסי בת המצווה. חבר המועצה מנחם העביר שאילתא בנושא לראש העיר, צבי בר: "התלמידות והוריהן שהו באולם הספורט של בית הספר ולשם הגיעה אישה המזוהה עם הזרם הרפורמי, אשר חילקה לבנות דפים ממסכת אבות, החלה להרצות להם בנושאים שונים, כאשר היא טוענת בפני הנוכחים באולם את אותן טענות השגורות אצל הרפורמים. אותה אישה אמרה לתלמידות שאפשר לשבת ביחד, בנים ובנות בבית הכנסת, וכי לאישה מותר לעלות לתורה ועוד טענות שונות. הרפורמים לעיתים 'מסתמכים' על פסקי הלכות. שכביכול, מצוינים במקורות חז"ל, אולם הם לא 'הולכים עד הסוף' של ההלכה היהודית. היינו, נעצרים בשלב מסוים של ההלכה ולא נאמרים מה נפסק בסופם של דברים... מצאתי לנכון להודיעך את כל האמור לעיל, על מנת שתבדוק את העניין ולא תאפשר את כניסת הרפורמים למוסדות החינוך של התלמידים... אני מבקש לדעת האם בכוונת העירייה לאסור את פעילות הרפורמים בבית הספר, וכיצד העירייה מתכוונת לפעול ולהביא לידי כך שגורמים רפורמים לא יכנסו לבתי הספר ברמת גן ולא יציגו את תורתם בפני התלמידים".

מן הסתם חבר המועצה יודע זאת: ישנם דברים לא מעטים בהלכה היהודית שאוי למי שהולך איתם "עד הסוף".

08.06.09

קשת

בית הדין הרבני בחיפה פסק כי בעל ישלם לאשתו מליון שקל, לאחר שהתרברב לפני החופה וחתם בכתובה לאשתו את הסכום האסטרונומי. הסכום הגבוה ביותר עד המקרה הזה היה 300 אלף שקלים.

אם מישהו חשב בעקבות מקרה זה, שבתי הדין הרבניים מגינים על זכויות האישה - הוא טעה. הם מגינים על "זכויות ההלכה".

10.06.09

ynet

עו"ד דורון שמואלי פנה לעיריית תל אביב מטעם סגן ראש הממשלה - השר אלי ישי, חברי הכנסת אורי אריאל ומנחם מוזס והרבנים הראשיים, בדרישה לבטל את מצעד הגאווה או לחלופין לקיימו במקום סגור. כמו כן, הם דורשים לאסור על הצגת תכנים מיניים במצעד. חולדאי לישי (ynet): "מצעד הגאווה - דוגמה לסובלנות".

 

11.06.09

News1

מסורבת גט חרדית במשך ארבע שנים, שהייתה נשואה לבעל חרדי סכיזופרן ומתעלל, קיבלה לאחרונה את הגט המיוחל לאחר שהבעל נכנס לכלא. רב בית הדין, הרב יפרח, ניהל עם הבעל שיחה ארוכה על-מנת לבדוק כי הוא מבין את המתרחש סביבו וכי הוא כשיר בהתאם להלכה לתת גט. רבקה לוביץ זועמת (ynet): "נשים יכולות להירקב מאה שנה עד שיראו גט, אם בכלל, וגברים יחכו מספר שנים עד שיינתן להם פסק הדין לשאת אישה שנייה ... הרי מסורבי גט ומסורבות הגט הם כבר פרודים דה-פקטו שנים רבות, ולא אטימותו של בית הדין או חוק ארכאי זה או אחר יביא לחזרתם של הצדדים לשלום בית. אם בני זוג כבר מתגוררים בנפרד מספר שנים וחילקו ביניהם את הרכוש ואת כספי הפנסיה - כל בר דעת מבין שאין שום טעם שיהיו רשומים כנשואים. הגיע הזמן להפוך את הליך הגירושין למשהו קל יותר. אולם את זאת יש לעשות - לא על גבן של נשים, ולא באופן חד סטרי. לא עולה על הדעת שיהיה ניתן כל כך בקלות למצוא פתרון לגברים המסכנים אשר תקועים עם אישה שלא לרצונם, ואילו לנשים לספר סיפורים על קדושת הבית היהודי, טהרת עם ישראל והלכה נצחית שלא ניתן לשנות."

ראשית, אם הבעל חולה נפש, קרי, שוטה, כלל לא ברור מדוע זה לקח ארבע שנים. שנית, יש לנו הרבה יותר מה להגיד על "חוקים ארכאיים" שבעטיים סובלים רבים, ושכל בר דעת מבין שאפשר אחרת מהם.

16.06.09

ynet

הרב מצגר הביע תמיכה ברב שרמן שביטל את גיוריו של הרב דרוקמן בכנס "לביצור חומת הגיור" שמטרתו לתקוף את מערך הגיור של מדינת ישראל. מצגר הרעיף שבחים על שרמן: "שרמן איש אמת, איש ירא השם, שכל דרכיו תורה ויראת שמים", ובירך אותו שיצליח בכל מעשה ידיו. "ידו לא משה מידיו של פוסק דורנו" ועוד הוסיף: "הוא לא הכריע בפסק דין מבלי להתייעץ עם מרן הרב אלישיב וכל מה שהוא עושה זה בגיבוי מלא... אני לא חושב שיש איזשהו פוסק - אורתודוכסי כמובן - בעולם, שיוכל לומר שגיור כזה, שמלכתחילה היה רק טקס, ללא שום כיסוי פנימי - שיש לו איזשהו כיסוי הלכתי, ולכן יבורכו כל אלה העושים מעשים בארץ ובעולם... המענה החשוב של ההתמודדות שלנו כנגד הגיורים שאינם גיורי אמת הם דבר נכון, ארגון נכון, במקום הנכון, בזמן הנכון ובדור הנכון".

צדיק בגיורו יחיה... אבל מה בכלל הקשר בין הליך ארכאי-דתי כפוי של "גיור" לבין אזרחות ישראלית ונישואין ישראליים?

18.06.09

ynet

ארגוני הנשים נגד ההצעה, שהונחה לאחרונה על שולחנו של שר המשפטים, להרחיב את סמכויות בתי הדין. עו"ד שפירא, היועצת המשפטית של "קולך": "למעשה רוצים למנוע מנשים [מאישה] את האפשרות לתקן את הסכם הגט שלה לאחר הגרושין. אם היא תרצה לתבוע בשם ילדיה את הגדלת המזונות בבית הדין הרבני, רוב הסיכויים שהיא לא תקבל. מאחר ולגישתם תיקון מסוג כזה לאחר חתימת ההסכם גורם לכך שהגט ייחשב לגט מוטעה. בכלל הם מוטים לטובת הבעל והאישה תהיה שבויה כל חייה בבית הדין הרבני והיא תאלץ לקבל את התנאים של בית הדין הרבני". עו"ד אפרת מתקוממת על סעיף נוסף בהצעת החוק שקובע שכל תביעת נזיקין שאישה תרצה לתבוע מבעלה תידון רק על פי דין תורה. “העובדה שאישה יכולה לתבוע נזיקין משמשת לעיתים ככלי נגד אדם שמסרב לתת גט, מאחר שיש לה אפשרות לתבוע אותו בבית משפט תביעת נזיקין. זה מפקיע תחום שלם מבית המשפט האזרחי", מסבירה שפירא.

זו התוצאה של ראייה מעוותת: "ובאחד משלושה דברים האישה נקנית: בכסף, או בשטר, או בביאה; ושלושתן, מן התורה" (ספר נשים, הלכות אישות, פרק א).

22.06.09

ynet

הרב שרמן שוב פוסל גיור של הרב דרוקמן, לאחר שהאשה ערערה על פסק דין שניתן בבית הדין האזורי בתל אביב לפיה עליה להתגרש מבעלה. הדיינים בבית הדין האזורי בתל אביב דנו ביחסים שבין בני הזוג כעילה לגירושים, בעוד שרמן כלל לא נגע בסוגיה הנדונה ובחן את יהדותה של האישה על פסק דין באורך 30 עמודים. בפסק הדין מציין שרמן כי במסגרת הדיונים בתיק טען הגבר כי אשתו שילמה לרב שגייר אותה 10,000 ש"ח כדי שיסדר לה הליך גיור מזורז ולזאת למרות שהיא שעברה "גיור לחומרא" על ידי הרבנות. עוד נטען כי קבלת המצוות של האישה לא הייתה כנה משום שלא נהגה לטבול במקווה אחרי ימי המחזור. שרמן כותב עוד כי הבעל העיד שהוא עצמו קראי, שאינו מאמין בתורה שבעל פה, וקובע כי יש לכך השלכה ישירה על הליך הגיור, משום שכשהאישה קיבלה על עצמה עול מצוות היא "התאימה עצמה לבעלה". עוד קבעו הדיינים בערער ש"בית הדין בתל-אביב פוסק בסתירה מוחלטת לגדולי הדור" בכיון שלא פסלו את יהדותה של האישה עוד בהתחלת התהליך. הדיין שרמן: "להוראת וקביעת הלכה של מרנן ורבנן פוסקי וגדולי הדור יש השלכה והתייחסות גם למישור הפרוצדוראלי של הליכי קבלת גרים לצורך נשואים (תעודת גיור) אינה מאפשרת לרושם הנישואין להכניסו לקהל ישראל לנשואים כאשר מתעורר חשש שלא הייתה אצל בעל תעודת הגיור קבלת מצוות אמיתית כדין. הוראה זו סותרת לחלוטין את התוקף הפרוצדורלי שיש לתעודת גיור כשלעצמה". לדבריו, ניתן לזהות זאת, בין היתר, על פי "חזותו של המבקש, שרחוקה מלהיות חזות של אדם שומר מצוות".

אין כמו בדיקה למעשיה הפרטיים של אישה לאחר המחזור כדי לפסוק לה עם מי מותר לה להתחתן. מדינת ישראל במאה ה-21, להזכירכם.

23.06.09

ynet, nrg

נסים זאב (ש"ס), בעת דיון בנושא ההטרדה המינית בצה"ל אמר שיש להעביר הדרכות לחיילות, כדי שיידעו איך להתנהג. בנוסף, אמר זאב בדיון כי ישנן חיילות שיפרשו זאת כהטרדה מינית, וישנן חיילות שיפרשו את אותה התנהגות כמחמאה.

קודם כל על חבר הכנסת ללמוד איך להתנהג, מה לומר ומה לא, ומתי.

25.06.09

ynet

מצעד הגאווה בירושלים עבר ללא פיגועים מצד החרדיים, למעט תקרית אלימה אחת שבה נזרקה ביצה על אחד מהצועדים. זורק הביצה נעצר. קומץ מפגינים שהיו בתוואי המצעד החזיקו שלטים שעליהם נכתב: "משכב זכר אינו זהות מינית, אלא העדפה מינית", "ירושלים מוקיעה ומקיאה את מצעד התועבה", "למען התא המשפחתי". במקביל, התגודדו כמאתיים חרדים בכיכר השבת והפגינו נגד המצעד. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "מצעד הגאווה בירושלים הוא "מצעד על דמותה של בירת ישראל כעיר פלורליסטית חופשית, ולא חשוכה כמו טהרן".

 

29.06.09

ynet

הפליה על רקע דתי בקופת חולים מכבי: קופת החולים מאפשרת לציבור החרדי בקריית גת לראות רופא בחינם בשבת. הלקוחות הלא-חרדיים כועסים מאוד כי המרפאה הוקמה ופועלת על חשבון כספי הקופה שכל המבוטחים מעבירים אליה את כספם בדרכים שונות, אך עד כה מיעוטם זוכים ליהנות משירותיה. הלקוחות הלא-חרדיים משלמים 80-60 שקל בעבור ביקור, והכסף לא מוחזר להם לאחר מכן.

 

29.06.09

וואלה!

רבנות במועצה גן יבנה ובעיר אשדוד שללה תעודת כשרות מיהודייה משיחית שבחנותה "מקיימת פעילות מיסיונרית". בג"ץ הורה לרבנות להחזיר לאישה את תעודת הכשרות. ב-01.07.2009 בישראל היום (עמוד 7) פורסם כי הדבר הכעיס את הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר. הרב עמאר מתכוון לדרוש מבג"ץ לחזור בו מפסיקת הדין.

רבים אינם יודעים ש-"כשרות" נגזרת על פי ההלכה במקרים רבים מדברים שאינם קשורים כלל למזון עצמו.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

04.05.09

ynet

שנתיים מאסר בפועל נגזרו בבית משפט המחוזי בתל-אביב על מרדכי חג'ג', בן 36 מהרצליה, שהורשע במעשים מגונים בנערים תוך כדי עסקיו במתן שיעורי תורה לקבוצת נערים בשעות הערב בביתו. מהאישום עולה כי חג'ג' מרח על הנערים "שמן של רבנים" ועיסה את איבר מינם וכל זאת לאחר שהשקה אותם משקאות משכרים.

איך הדת גורמת לאנשים להאמין ב- "שמן של רבנים"...

09.05.09

ynet

הרב ישראל ויינגרטן שהורשע בהתעללות מינית בבתו ונגזר עליו עונש של 30 שנות מאסר. השופט ג'ון גליסון אמר לויינגרטן, שייצג את עצמו וגבה עדות מבתו, כי התנהגותו במהלך המשפט הפכה את פשעו ליותר גרוע. "נראה שנהנית מזה באופן סוטה", אמר השופט.

בתו של הפושע מסרה לאחר מתן העדות כי הרגישה שנאנסה שוב ע"י המורשע הנ"ל.

10.05.09

mynet

פדופיל, שהתגורר בעבר בישוב החרדי ביתר עילית, עבר לגור בשכונת הר חומה בקרבת המתנ"ס. ההורים בפניקה ותושבת השכונה מספרת: "כל האמהות בהיסטריה. אנחנו יודעות שהוא עבר להתגורר בקרבת המתנ"ס. חייבים לעשות עם זה משהו, אנחנו ממש מפחדות. אני לא נותנת לילדות שלי לצאת מהבית לבד". מנהל מתנ"ס הר חומה עו"ד יחזקאל הרצל טוען כי אין דרכים חוקיות לגרום לפדופיל לעזוב את השכונה.

 

10.05.09

mynet

ספר תהילים של חב"ד הושתל במזוודה של נוסעת ישראלית, תושבת רמת אביב, שטסה לארצות הברית. לאחר שנחתה בארה"ב גילתה בתדהמה ספר תהלים בתוך המזוודה הנושא עליו חותמת של סניף בית חב"ד בשדה התעופה בן גוריון. הנוסעת מסרה כי מישהו כנראה פתח את אחת המזוודות והכניס את הספר. "אין לי שום דבר נגד הדת או נגד חב"ד, אבל זו חדירה לפרטיות. באותו אופן יכלו לשתול לי במזוודה דברים אחרים". הרב נחמן מיידנצ'יק, מנהל בית חב"ד ברשות שדות התעופה, מסר בתגובה: "מדובר במקרה חריג ובלתי מתקבל על הדעת. אנחנו בכלל לא מגיעים לצד של המזוודות. לא יכול להיות מצב כזה שאנשי חב"ד פתחו מזוודה".

יד אלוהים חדרה גם למזוודה.

11.05.09

mynet

תלמידים מכיתה י' בישיבה התיכונית 'בני עקיבא' בשיכון ותיקים בנתניה הכו רב שלימד אותם. הנערים אף הגדילו לעשות וצילמו את ההתעללות והעלו את הסרטון לפייסבוק.

 

13.05.09

mynet, local

תושב אשדוד, גבר חרדי בשנות ה-50 לחייו, תקף את אשתו ברחוב לעיניי עוברים ושבים תוך שהוא מאיים עליה כי יהרוג אותה במידה ותמשיך לבכות. לאחר התקיפה הוא נמלט. הוא הוכרז כעבריין נמלט עד שהגיע באופן עצמאי לתחנת המשטרה והסגיר את עצמו, זאת כשהוא מלווה באשתו. אשתו הכחישה שהוא תקף אותה וזאת בניגוד לעדויות של עוברי האורח שראו את התקיפה.

 

19.05.09

ynet

המרכז לסיוע לנשים דתיות נפגעות תקיפה מינית מתכוון להכשיר בחורי ישיבות הסדר להעביר סדנאות לתלמידים דתיים וחרדים למניעת תקיפה מינית. המטרה היא לתת בידי הנוער הדתי והחרדי כלים למנוע מקרים של תקיפה, ולדעת כיצד לפעול במקרים שהותקפו. מנהלת המרכז, דבי גרוס: "יש מגיפה של תקיפה מינית של ילדים בישראל. המגפה קיימת בכל הסקטורים - גם בדתי וגם בחרדי. אנחנו מדברים על משהו מאוד רציני, שאני מאמינה שיהיה אפשר לצמצם אותו משמעותית באמצעות הסדנאות האלה... ההבדל היחיד הוא שבחברה הדתית והחרדית זה הרבה יותר קל, בגלל ההפרדה בין המינים. תוקף ילך למקומות שאין אמהות שיכולות להגן על הילדים שלהם. לבריכה, לדוגמה, מגיל 8-9 אמא לא יכולה לקחת את הבן שלה, אם הם לא שוחים מעורב. לעתים הוא הולך עם אחיו, שלא כל הזמן רואה מה קורה איתו".

 

22.05.09

נענע 10

הרב המתעלל אליאור חן, החשוד בהנהגת הכת הסדיסטית שהתעללה בילדי משפחה מירושלים, יגיע לישראל בתוך חודש וחצי ויוסגר לארץ מברזיל. כך החליט בית המשפט העליון בברזיל, לאחר שהחשוד מצא בברזיל מקלט כנגד החוק בישראל ונלחם בהסגרתו.

 

25.05.09

nrg

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב מפגין "יעילות מדהימה" בתיק גרושין, ופסק הדין ניתן כשכלל לא התקיים דיון בעניין. זוג חרדים התגרש והאישה עזבה את הבית. נפסק כי "התרשמות בית הדין היא שהאישה נאלצה לנטוש את בעלה עקב המצב הקשה בבית, שפגע בה ובילדים, ובלית ברירה עברה להתגורר בנפרד". הבעל החרדי הגיש ערער ובקשתו התקבלה. מספר ימים לפני הדיון בערער, עורך הדין משה יצחק אוסדיטשר ביקש ללמוד את התיק וקיבל עותק לידיו, אולם התברר כי הדיינים דנו כבר בתיק וקיבלו החלטה אבל ללא דיון וללא שמיעה של הצדדים. עו"ד אוסדיטשר: "מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה, שדיין מתיר לעצמו לפסוק עוד בטרם התקיים הדיון, כאשר חיים של אנשים תלויים בחסדיו. אני מקווה שמדובר במקרה שלא מעיד על הכלל".

צדק, צדק תרדוף?

26.05.09

וואלה!

גזבר סיעת ש"ס לשעבר בהסתדרות, יהודה אוחנה, רכש לאשתו מכונית מיצובישי גרנדיס במחיר של 217 אלף שקל, על חשבון קופת ההסתדרות.

 

01.06.09

הארץ

משפטה של "אמא טליבאן" - בין דבקות דתית לשיגעון: כתבה של תמר רותם. כתבה מזעזעת על "אמא טליבן". הרב סילמן, שהכיר את הפושעת אמר: "היא הייתה אם טובה, אבל עשתה דברים מטורפים כי איבדה קשר עם המציאות. הם היו מוכרים כאן כמשפחה איכותית. האישה הייתה בעלת רצון לעזור לאנשים גם על ידי הרקע הרפואי המסוים שהיה לה (הומיאופתיה, ת"ר). בסופו של דבר היא אם מסורה לילדים, והיה זמן שדאגה שילדיה יאכלו וישתו וישנו בזמן. אבל משהו קרה לה מחוץ להיגיון". מצד שני, רבנים דוחים את האישה הזו בטענה שהחשודה "איבדה כל קשר למציאות", אך למרות זאת לא ברור מדוע לא התריעו על כך. הרבנית רבקה סילמן הוסיפה: "היא עלתה לגבהים של מיסטיקה ובגלל שבאה מרקע לא דתי, לא שאלה רבנים ואיבדה את הכיוון".

"גבהים של מיסטיקה" עלק. מזל שלא טענו שהיא בכלל חילונית...

02.06.09

nrg

חרדי בן 43, נעצר ע"י המשטרה בחשד שביצע מעשה סדום ומעשים מגונים במספר נערים. סניגורו של החשוד, עו"ד קובי סגל מסר, כי מדובר בהתנכלות של חרדים אחרים כי החשוד אינו מתנהל כמוהם.

 

02.06.09

קשת

גבר יהודי חובש כיפה ירה למוות בערבי, פצע בחור ישיבה וירה על חברו של בחור הישיבה כשאלה באו לבקש סיגריה. החשוד ברצח ובירי טען שהוא חשד לתוקפים אותו.

 

09.06.09

ynet

כנגד שוטרים ושוטרים לשעבר, המעורבים בפרשת "תיק הרבנים" הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בירושלים ע"י המחלקה לחקירות שוטרים . השוטרים מואשמים כי יצרו מצג שווא ביחס ללימודיהם, וכי דיווחו על הסמכתם לרבנות למרות שלמעשה לא עמדו בקריטריונים הנדרשים לקבלת תוספות השכר. תוספת השכר הזו הייתה עולה למשלם המיסים בעשרות עד מאות אלפי שקלים ואילו הם לא היו נתפסים המחיר היה גבוה בהרבה.

החשד דן בכ-1500 שוטרים, בעוד כתב אישום הוגש נגד 47. מה קורה עם כל השאר? מדוע אנשים שלומדים ל"רבנות" אמורים לקבל על זה שכר? ואיך לימודי רבנות קשורים למקצוע בו הם עובדים השוטרים?

16.06.09

הארץ

בית שמש לא מאמינה למתלוננים על הטרדה מינית: עולים חדשים חרדיים תושבי השכונה החרדית רמת בית שמש התלוננו נגד רב המחנך את בניהם במוסד חרדי לבנים בחשד שהוא ביצע מעשה מגונה בילד. מחקירת הילד עלה כי תקופה ארוכה סבל, לפי החשד, יום יום ממעשים מגונים בהפסקה. בחודשים הבאים הגישו שלושה ילדים נוספים מהכיתה תלונות במשטרה נגד הרב. בית הספר אמנם טיפל במקרה, אך המורה נקלט מחדש ללא קושי בקהילת רמת בית שמש. מאז שהפרשה נחשפה, הקהילה מוקיעה את... ההורים על כך שכיבסו את הכביסה המלוכלכת בחוץ, ובעיקר בשל התלונה שהגישו לרשויות. בהמשך שמם פורסם ברבים, ופוזרו כנגדם שמועות שאחד מבניהם הוא זה שבעצם פגע באחיו. אב המשפחה נאלץ לעזוב את בית הכנסת שלו בשל היחס המנוכר שקיבל מהקהילה. לדברי האב, את סטירת הלחי הכואבת ביותר קיבלה המשפחה, כשמנהל בית הספר שאליו ילדם התקבל במהלך הקיץ, הודיע להם שהחליט לדחות את קבלתו בתירוץ שיזדקק לטיפול שאין ביכולת בית ספר להעניק לו. בנוסף לכך, הושלמה חקירת משטרה על תלונות נגד שני מורים בחשד להתעללות פיזית ונפשית במוסד המונה כ-300 תלמידים. התיק הועבר לפרקליטות. לדברי גורם המעורה בפרטי המקרה, הרב היה נוהג לצעוק על הילדים שהם מטומטמים וטיפשים, הרביץ להם גם באברי המין וסובב את ידיהם בחוזקה. לדברי מנהל רשת "מוסדות תורת הבית", צבי רבינסקי, שבאחד המוסדות שבהנהלתו התרחש לפי החשד אחד ממקרי ההתעללות: "ההנהלה אינה חייבת בדיווח כל עוד לא הוכחו המקרים, ומכיוון שבחקירה של המוסד נמצא שהם נקיים, לא היה צורך להשעות את המורים". במקרה נוסף, בדצמבר 2008 הורים התלוננו למשטרה בחשד שילדתם בת השש הותקפה בהיותה בת שלוש על ידי עובדת מצוות הגן, שעדיין עובדת כיום באותו גן. אביה מספר: "הילדה לא ראתה אנשים מתנהגים בצורה מינית, איך היא יכולה לתאר את כל הפרטים הללו?" ברמת בית שמש גרים בעיקר חרדים מחו"ל הנחשבים פתוחים יותר בהשוואה לחרדים ישראלים, אך כעולים טריים הם נתונים תחת השפעתו של הממסד הרבני. התייצבותם של הורי הקורבנות במשטרה התפרשה על ידי הרבנים ומנהלי בתי הספר כבגידה בקהילה. כתוצאה מתביעות לחזור מתלונותיהם, מרגישים ההורים מאוימים". אחד ההורים: "במקום להתבונן פנימה בניסיון להבין איך למגר את המגיפה, חושבים איך להשתיק אותנו". הליס פולק, תושבת בית שמש, פקידת סעד לשעבר ומומחית לטיפול בילדים שעברו התעללות מינית, המטפלת בחלק מקורבנות: "יש כאן הכחשה של קהילה שלמה, פשוט לא מאמינים למתלוננים. חשודים בהתעללות מינית אינם אנשים שנראים כמו מפלצות. מדובר בבעלי משפחות, אנשים מהיישוב. זה מאיים לדעת שהם עשו זאת. משפחת הקורבן עומדת למשפט".

באופן כזה לא פלא שיש קהילות חרדיות המתהדרות בטוהר מידות וחוסר פשיעה.

18.06.09

ynet

על פי "כיכר השבת", בעלי מלונות שנפגעו מפעילות "הוועדה לצביון העם היהודי" שכרו חוקר פרטי שגילה כי אחד מבחירי ה"ועדה" מואשם בשורה ארוכה של עבירות - חוקיות והלכתיות - על רקע מיני. ה"וועדה" דרשה בעבר מהרבנים נותני הכשרות למהדרין שלא להעניק תעודות לבתי מלון והארחה שאינם עומדים בדרישות הצניעות המחמירות - בהן סילוק מכשירי הטלוויזיה מהחדרים, קירוי בריכת השחייה וכן הפרדה בין גברים לנשים בעמדות ההגשה בחדר האוכל ובנקודות נטילת הידיים. בחברה החרדית מפחדים שמידע זה יגלוש לעיתונות החילונית. הערכה היא כי "בשלב זה לא ניתן יהיה ככל הנראה להמשיך בפעילות הוועד, לפחות עד לעריכת בדק יסודי והסקת מסקנות".

 

24.06.09

גלובס

בית המשפט העליון החמיר בעונשו של בניזרי מש"ס לאחר שבניזרי עצמו ערער על העונש שקיבל מבית המשפט המחוזי. עונשו של בניזרי עומד על 4 שנות מאסר בפועל. השופט אדמונד לוי נימק את ההחלטה: "השחיתות הגוברת במוסדות השלטון הישראלי מחייבת לעשות מעשה על-ידי הצבת תג מחיר גבוה יותר מזה שהיה נהוג בעבר לצידן של העבירות בתחום זה... צר לי, באמת ובתמים, על בניזרי. צר לי על הרב שהרביץ תורה באחרים, אולם הוא עצמו לא הקפיד למלא אחר האיסור ליטול שוחד. צר לי על השר, שממעמדו הרם ורב-ההשפעה הידרדר לתהום כה עמוקה. וצר לי על האדם בניזרי, בעל משפחה, שבהרשעתו וענישתו כרוך סבל רב גם לבני-משפחתו שלא חטאו". השופטים אדמונד לוי, אסתר חיות וחנן מלצר התירו על כנו את הקנס שנגזר על בניזרי בסך 80 אלף שקל, והורו לו להתייצב למאסר ב-1 בספטמבר בשעות הבוקר. בנזירי מתכנן לפנות לביהמ"ש העליון במטרה לערוך דיון נוסף בעניינו (וואלה!).

 

25.06.09

mynet

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, בדיון בכנסת על שימוש בילדים בהפגנות אמר: "הילדים הם החיילים הטובים ביותר" ועוד אמר: "אצלנו אדם שבנו נעצר בהפגנה מקבל עלייה לתורה בשבת". את הדיון יזם יו"ר הוועדה, חבר הכנסת דני דנון, לאחר שנודע כי גם השבוע צפויים החרדים לשלב ילדים בהפגנותיהם. בסיכום הדיון אמר ח"כ דנון: "הדברים נאמרים טרם פרוץ אסון. הוועדה קוראת להורים לשמור על ביטחון ילדיהם ולהרחיקם מהקו הקדמי של ההפגנות. האחריות לשלום הילדים מוטלת בראש ובראשונה על ההורים, שמחוייבים לשמור על ביטחון ילדיהם בעיקר כלפי הילדים עצמם, אבל גם כלפי החוק".

 

28.06.09

ידיעות אחרונות

"בית המשפט בבריטניה אישר בסוף השבוע את הסגרתו לישראל של נחמן סטל (39), פדופיל חרדי שהורשע בביצוע מעשה סדום בנער ונמלט מהארץ".

 

28.06.09

וואלה!

צעירים מקרב "נוער הגבעות" בוחרים שלא להתגייס לצה"ל כי לטענתם הצבא מקבל החלטות שאינן עולות בקנה אחד עם האידאולוגיה הפוליטית שלהם. צעיר המתגורר באזור חברון, קיבל לפני כחודש פטור על רקע אי התאמה. "אחרי שאמרתי למפקד לשכת הגיוס שיש לי אידיאלים שאני לא מוכן לוותר עליהם קיבלתי בדואר פטור על 'אי התאמה בשל תיקים פליליים'.

 

30.06.09

רשת ynet

חרדים בלונדון הקימו 'ועד הפעולה נגד עלילת הדם', אשר אסף כספים מתרומות למען הסדיסט אליאור חן. לטענתם מדובר ב"עלילת דם". באחת המודעות שפירסם הוועד נכתב: "האב בבית סוהר, האמא אינה בריאה, הילדים אבודים, ואנו יכולים לשבת בחיבוק ידיים?" שמו של אליאור חן אינו מפורסם כדי שחרדים מתונים יותר לא יזעמו על היוזמה. עורך הדין החרדי מרדכי ציבין, המייצג את אליאור חן בחו"ל, מסביר מדוע החליט לקחת את התיק: "אליאור חן זכאי. זאת מן הסיבה הפשוטה שהוא מעולם לא הורשע בשום פשע, הוא מעולם לא נשפט על שום פשע, לא נעצר ולא נחקר", אומר ציבין.

הברחת וגם זוכית? אליאור חן לא הורשע, לא נשפט, לא נעצר ולא נחקר משום שברח לקנדה ומשם לברזיל בטרם הצליחו להגיע אליו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

03.05.09

ynet

הרב יעקב יוסף תומך בטרנספר לרווקים "זקנים" בני עשרים ומעלה וקובע כי "בגיל 18 צריך הבחור לחשוב ברצינות על הנישואין". הוא קורא לחדש תקנה שהייתה נהוגה בעבר לפיה "רווקים מבני 20 שנה ומעלה לא יוכלו לדור בירושלים".

אולי יעזור לירושלים יותר אם נטרנספר ממנה מתקנים הילכתיים ופוסקי הלכה?

05.05.09

ynet

שו"ת: מה הדין והתיקון למי שהיה עם אשה נשואה? "עוונו גדול מאוד ועליו לעשות תשובה גדולה".

כמעט... דברים כ"ב: "כי ימצא איש שכב עם אשה בעולת בעל ומתו גם שניהם האיש השכב עם האשה והאשה ובערת הרע מישראל".

27.05.09

mynet

בלן באחד המקוואות בראשון לציון, אחד מעובדי המועצה הדתית, הפך מזה תקופה ארוכה את המקווה לבית. העובד הכין לעצמו חדר במבנה, הכניס אליו מיטה, מקרר, מיקרוגל, בגדים ופריטים אישיים נוספים. נשים שהגיעו לטבול במקווה נתקלו בו או לחלופין הבחינו באור דולק במקווה הגברים, מה שלדבריהן גרם להן לתחושה לא נעימה. הבלן מכחיש בתוקף וטוען שמכפישים את שמו.

 

27.05.09

וואלה!

ח"כ אורלב בהצעה שאושרה בקריאה טרומית: מאסר לשולל ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. בהסבר להצעת החוק נכתב כי, "פרשת עזמי בשארה מלמדת אותנו שהצהרות הופכות מהר מאוד למעשים. הצהרותיו הבלתי פוסקות של עזמי בשארה כנגד זהותה של ישראל כמדינה יהודית התפתחו מהר מאוד לביקורים בארצות אויב כמו סוריה ולבנון, חרף האיסור לבקר במדינת אויב ואף לחשדות בדבר מסירת מידע וסיוע לאויב במהלך מלחמת לבנון השנייה. צביונה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית חייב להישמר ולבל יישלל על ידי אף אדם". הרב לאו אמר ב-03.03.2009 (ynet): "אתם רוצים להכניס פלורליזם, ליברליות, רפורמה? יש מספיק מדינות שמתיימרות לכך", אמר, "מדינות דמוקרטיות יש 192 אבל מדינה יהודית אין יותר מאחת. אם רוצים עוד מדינה שיקראו לה דמוקרטית, אז מה היהודית שבה?". בנוסף, אורלב לא נתן את הדעת לחרדים האלה.

סליחה על השאלה הנאיבית, אבל... למה הוא מתכוון בדיוק כשהוא אומר "מדינה יהודית"?

04.06.09

ynet

ראש הממשלה לשעבר אולמרט ביקש ברכה מהרב עובדיה כי הוא נכנס לניתוח להוצאת סרטן הערמונית. הרב עובדיה יוסף בתגובה: "זכות עזרתך לעולם התורה תעמוד לך, והניתוח יצליח בעזרת השם".

נבחרי העם עלו על תרופה חדשה נגד סרטן?

11.06.09

News1

המירס במד"א יופעל בשבת בעזרת השיניים: מתנדבי ועובדי מד"א החרדיים קיבלו מירס חדיש עם GPS כדי לקצר את זמן ההגעה למקום האירוע. בקרב החרדים עלה החשש כי השימוש במירס עלול לחלל את השבת. הפתרון נמצא וכעת החרדים יכולים להפעיל את המירס ולדווח למוקד שהם יוצאים לשטח... בעזרת השיניים.

נזכיר כי הרב הראשי של קרית ארבע פרסם את פסק ההלכה הבא (וואלה!): "אני בא לכלל מסקנה כי המצב הביטחוני הולך ומידרדר. אי לכך יש להתיר לכל מי שיורד לחברון או מתגורר שם שיסתובב עם פלאפון בכיס ולדווח על כל אירוע לקציני הביטחון על מנת למנוע הישנות מקרים קשים". כל אחד עושה מה שבראש שלו...

11.06.09

גלובס

בניו של עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, בסכסוך. הם אינם רואים עין בעין את השאלה, מה היא הברכה שיש לומר לפני אכילת במבה. לפי דוד יוסף. צריך לברך "שהכל נהיה בדברו", שזו ברכה הנאמרת לפני אכילת מזון שאינו לחם, ירקות, פירות או יין. אחיו יצחק יוסף פסק כי הברכה על החטיף היא "בורא פרי אדמה", הנאמרת על גידולי אדמה, בהם בוטנים, מהם עושים את הבמבה. כנראה שזהו עוד סימן למתיחות בין האחים בשל הבחירות הקרובות לראשות הרבנות הראשית בירושלים.

לאחר הקרמבו והבמבה, בסאגה הבאה: ברכה על הביסלי.

23.06.09

mynet, nrg

רב העיר מודיעין עילית, מאיר קסלר, יצא בפסק הלכה חדש: חל איסור לנסוע על מכונית צעצוע (בימבות) בשבת. הסיבה: "באתי להודיע בשער בת רבים שהתנהגות זו סותרת לגמרי את מצוות השבת, ונמצאת השבת מחוללת על ידי זה: הן מצד ההפרעה למנוחת האחרים, והן מצד התנהגות הילדים עצמם, ועל כן יש לאסור לגמרי את השימוש בבימבות ברשות הרבים, בשבתות ובחגים". עוד נרשם על ידו: "הדבר גורם לרעש חזק הטורד את מנוחת השבת של הרבה משפחות, כמו כן הדבר מסכן את הילדים עצמם וגם את האחרים, ולצערנו קרו מקרים לא מעטים של פציעות חמורות."

האם הבימבות אינן גורמות רעש בימי החול? האם הן אינן מהוות את אותה סכנה בדיוק גם בימי ראשון עד שישי?

24.06.09

קשת

מאחר שמחלת הסרטן פוגעת גם בציבור החרדי, הרב שמואל וואזנר "מצא תרופה" למחלת הסרטן: "אם המתפללים יפסיקו לדבר בשעת התפילה, המחלה תיעצר".

מה לגבי הרעיון, שאם רבנים יחדלו לדבר שטויות העם יהיה בריא יותר? או אולי שידאגו יותר לבריאות המזון מאשר לכשרותו?


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

08.05.09

הארץ

אתר האינטרנט "עולם הקבלה" העלה לרשת סרטון ובו מוצג המבצע "עופרת יצוקה" כ"נס". הסרטון הוכן ע"י מתחרד בן 43. באחד ה"ראיונות" אומר אחת החיילים: "אני חושב שמי שיצא משם חי, בריא ושלם... זה השגחה מלמעלה. זה נס". קובי ניב כותב במאמרו "הרבה מדי חיילים וקצינים מאמינים שציצית וספר תהילים בכיס יחלצו אותם מכל פגע" (גלובס).

ומה לגבי מי שלא יצא חי או שלם? האם זו גם תוצאה של ההשגחה העליונה?

12.05.09

נענע10

אנטולי ולריסה אכלו כבד של דג אבו-נפחא שהוא חלק רעיל מאוד בדג. לריסה: "תודה רבה לרופאים שאנחנו פה, היינו כבר שם (בשמיים)... זה מצווה (הכוונה לנס) מאלוהים" ואנטולי אמר שהוא יצרוך מעכשיו רק דגים כשרים.

רק תיזהרו מרמדיה כשר...

04.06.09

mynet

נס: סיפרו של סמל משה אשר עזב את הישיבה והתגייס לצבא בגלל מלחמת לבנון השנייה. "חינכו אותי לפחד מחילונים כמו שמפחדים מכלבים, סיפרו לנו שכולם מסוממים ואלימים. לקח זמן עד שגיליתי את החברים שלי לצוות, שהם אנשים מדהימים. ממש הוקסמתי מהם. ההיכרות איתם זה אחד הדברים הכי משמעותיים שקיבלתי... כשניסו לקדם אותי לתפקידים שדורשים חישובים, גיליתי שבעצם לא למדנו מתמטיקה. מושגים כמו 'קו המשווה' היו חדשים בשבילי לגמרי. כשחבר מהצוות אמר שהוא שמח שמעונן, כי העננים שומרים על החום, הייתי ממש מופתע - אלו דברים שבחברה החרדית אין דרך לגלות".

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

06.05.09

News1

מבקר המדינה נגד רשת גני הילדים של אגודת ישראל ומעונות יום 'בית יעקב'. המבקר מצא שבמשך חמש שנים קיצצה רשת גני הילדים של אגודת ישראל בשכר עובדיה באופן שרירותי וחד-צדדי, לעתים שלא לפי דיני העבודה וזכויות העובדים: "יש לראות בחומרה את אוזלת היד שלו לנוכח שלילת זכויות שכר בסיסיות מעובדי מוסדות חינוך אגב ניצול חולשתם של העובדים, מרביתם כאמור נשים". כמו כן מעלה המבקר ביקורות נוספות על ההתנהלות הכספית ועל ההתנהלות המנהלית.

חבל שהמבקר אינו עושה עוד צעד קדימה ובודק את התכנים המועברים שם.

04.06.09

mynet

במוסד חינוכי חרדי "בית הספר יסודי התורה" שבמושב אלומה, הסמוך לקרית גת, הצוות החינוכי מרגל ומאיים על הבנות הלומדות בו. אחת האחיות של התלמידות שגם הייתה תלמידה במוסד הזה מספרת: "היה שיעור של מה מותר או אסור לאכול, אמרו לי שאסור לאכול מהסיר שאמא בישלה בו חלב. הייתי אוכלת בבית בכלים חד פעמיים. התחלתי לאכול רק סלט כדי לשמור כשרות. הייתי במצב של תת משקל וסירבתי לאכול מזון ללא אישור בד"צ". כמו כן נאמר לה כי אם לא תלך בדרך שמכתיב בית הספר, היא תישרף באש חמה. מזכירת בית הספר: "מה את רוצה, שהבת שלך תהיה פועלת במפעל תפוגן או תיכנס להריון? המזכירה אף אישרה כי חיטטה בטלפון הסלולרי של הנערה והוציאה ממנו הודעות כתובות, כל זאת ללא אישורה או אישור הוריה. "עשיתי זאת מתוך דאגה".

מה השלב הבא? בדיקה ואגינלית?

07.06.09

mynet

בן 3.5, שלומד בגן דתי בפתח תקוה, אויים ע"י המנהלת כי אם אימו לא תסדיר מיידית את חובה הכספי בסך מאות שקלים הוא יסולק מהגן. "הילד נמצא בלחץ ובפחד מאז האיום", אמרה האם.

 

26.06.09

הארץ, וואלה!

ח"כ משה גפני ממשיך את המסורת של ח"כ נהרי שהגיש הצעת חוק לפיה המוסדות החרדיים יזכו לתקצוב של 100% משעות הלימוד, בעוד שלפי "חוק נהרי" הם זכו רק בתקצוב של 75% מהשעות. על פי ההערכות, מדובר בתוספת של כ-95 מיליון שקל בסך הכל מתקציב הרשויות למוסדות אלה. על פי נתוני מערכת החינוך, בבתי הספר של "החינוך העצמאי" ו"מעיין החינוך התורני" לומדים כיום כ-100,000 תלמידים.

לצערנו, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק הקובע כי מוסדות החינוך העצמאים של יהדות התורה ומעיין החינוך התורני של ש"ס יקבלו תקציב נוסף מהרשויות המקומיות (ynet), והחוק עבר בקריאה טרומית (הארץ).


כללי

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

08.05.09

דה-מרקר

פרופ' מואב: "החרדים והערבים לא תורמים למדינה כי הם לא משתתפים בשוק העבודה. צריך להפסיק את הקצבאות לאברכים... נשים ערביות וגברים חרדים. זו מלכודת לא מוצלחת, כי גם הם לא מרוצים מחיי העוני שלהם. כשהגו את מדיניות הקצבאות לא הביאו בחשבון שתהיה לה השפעה על הילודה. בשנות ה-40 וה-50 היו לחרדים שלושה ילדים בממוצע, והיום יש להם שמונה-תשעה ילדים בממוצע, ויש גם משפחות עם 11-10. ברור שללא עידוד של המדינה הם לא היו יכולים לקיים את החברה שלהם באופן הזה... אי אפשר שלאורך זמן יתקיימו אוכלוסיות נתמכות שגדלות בקצב מהיר כל כך. כשיש עלי מסים כל כך כבדים, שמממנים בין השאר קצבאות ילדים של אחרים, אני מביא לעולם פחות ילדים כי אני מאמין שכדי לגדל ילדים נדרשת השקעה. יש פה מדיניות שיוצרת הסטה מהחזקים לחלשים... הבדווים הם נייר הלקמוס של מערכת הרווחה, שמראה כמה הגישה הקיימת לא טובה כי דרך קצבאות הילדים היא נתנה תמריץ לילודה".

שחר אילן (הארץ) סקר מחקרים לפיהם הקטנת קצבאות הילדים מקטינה את שעור הילודה בעיקר במגזר הלא-ציוני: חרדים וערבים.

13.05.09

nrg

בירושלים: "פיפ שואו" לחרדים. קפה אינטרנט במרכז ירושלים מציע לצעירים חרדים תאי צפייה בסרטי פורנו. באחד ממוצאי שבת נרשמה במקום תנועה רבה, תושבים חרדים רבים נכחו בסביבת העסק. באותו הערב הגיע למקום כתב "זמן ירושלים" והופתע לגלות שהכניסה לתאי הצפייה מותרת לקהל החרדי בלבד. לאחר שהמתין בתור שהשתרך במקום נמסר לו על ידי המאבטח בכניסה כי "אין פה שום דבר חוץ מאינטרנט קפה. שום תאים". עם זאת, אנשים שנכחו בכניסה למקום העידו כי "אפשר לראות שם סרטים עם בחורות".

"ילבש שחורים וילך לעיר אחרת ויעשה מה שליבו חפץ" (קידושין, מ ע"א).

15.05.09

דה-מרקר

ישראל מתדרדרת כמעט בכל המדדים הבין לאומיים.

על כך נאמר "אור לגויים".

19.05.09

וואלה!, ynet

בג"ץ קבע כי על המדינה לממן גם גיור רפורמי וקונסרבטיבי בדומה לגיור האורתודוקסי. האורתודוקסים זועמים. יו"ר ועד הרבנים העולמי לענייני גיור וממקורבי הרב יוסף שלום אלישיב, הרב נחום איזנשטיין (ynet): "חבל על הכסף של המדינה. כל התמיכה שלה באולפנים הפרטיים נועדה להכשיר מועמדים להופעה בפני בתי הדין לגיור, במטרה לפתור את בעיית העולים הלא-יהודים. אבל אם לרפורמים אין סמכות לגייר בארץ הם למעשה כמו רופאים שעושים ניתוח בלי רישיון. התקציב שייתנו להם ממש יילך לפח - הרי מערך הגיור לא מכיר במכונים שלהם ובבוגריו".

גם אנו חושבים שהכסף שהולך לגיורים אורתודוקסיים הוא בזבוז משווע.

23.06.09

ynet, nrg

הוועדה לבחירת שופטים מציעה ארבעה שופטים דתיים לבית משפט העליון. חברי הוועדה לבחירת שופטים, חברי הכנסת אורי אריאל ודוד רותם והשר גלעד ארדן, הציעו ארבעה מועמדים נוספים לכהונת שופט בבית המשפט העליון - כולם דתיים. קרוב לוודאי שנשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, תתנגד למינויים הללו.

שופטים בעלי כיפה, בהנחה שהם אורתודוקסים, מצווים, על פי אמונתם, שלא לאפשר לאישה להעיד, כי עדות האישה פסולה.

23.06.09

הארץ

לשכת הרמטכ"ל הוציאה הוראה שקובעת כי אסור לחיילים דתיים לנטוש עצרות צבאיות במחאה על הופעת זמרות. כתחליף, מציעה הלשכה לחיילים להישאר במקומותיהם ולהסב את מבטם הצדה. מנכ"ל "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל", דרש מהרמטכ"ל להתערב אישית בנושא כדי לתקן את הרושם של מה שמתואר כ"התבטאות אומללה" מצד קצין חינוך ראשי הפוגעת בחיילים הדתיים. בתמורה הוא קיבל את התשובה הבאה: "כאשר החלה הפעילות להתקיים ומי מהחיילים חש כי אופי הדברים המתרחשים על הבמה אינו תואם את אמונתו, הוא אינו מחויב במבט ישיר או בהשתתפות פעילה ויכול להיוותר במקומו ולכבד את המעמד היחידתי ואת העומדים על הבמה כאנשים".

 

24.06.09

nrg

ראש אכ"א הציג בדיון בכנסת את הנתונים הבאים: רבע מקרב הגברים היהודים בכל שנתון גיוס אינם מתגייסים. כמחציתם מקבלים פטור משירות מכוח חוק תורתו-אומנותו, כשליש מהנשים מכל שנתון גיוס מקבלות פטור משירות לאחר שהצהירו כי הן דתיות. צה"ל מעריך שחלק לא מבוטל מן המצהירות הן מתחזות.

באתר "בחדרי חרדים" ציטטו את הכתבה הזו מ-nrg אך הדגישו כי מחצית מאלה שאינם מגוייסים הם חילוניים. זה קצת מזכיר שאלות מבחינות תיכון במתמטיקה... עולה השאלה, מה כלל אחוז החילוניים מתגייסים ומה אחוז החרדים שמתגייסים. התשובה לשאלה הזו תבהיר את הפער. מלבד זאת החרדים שמקבלים פטור בגלל "תורתו-אומנותו" עושים זאת בחסות החוק המפלה בין דם לדם. יש לבטל את הפטור המפלה הזה - זו הדרך היחידה.

24.06.09

ישראל היום

השר יעקב מרגי מש"ס: לא אמנע תיקצוב לקבורה חילונית".

 

30.06.09

ynet

ליברמן מקדם את ברית הזוגיות עבור איש ואישה בלבד שאינם יהודים או מוגדרים חסרי דת. לפי ההצעה יזכו הזוגות חסרי הדת לכל הזכויות המוכרות במסגרת ברית הזוגיות. הם יוכלו לערוך הסכמי ממון, ויחייבו במזונות במידת הצורך, ויוכלו לקבל ירושות אחד מהשני במידה ובית המשפט ימצא כי ניהלו חיי משפחה ומשק משותפים.

זה איננו תחליף לנישואים אזרחיים... בהומור ציני מסויים: ליברמן נבחר על הבטחות של ברית הזוגיות ותעמולת בחירות שכללה התייחסות שלילית כלפי ערבים, ובסופו של דבר נמצא מקדם "ברית הזוגיות לערבים".

30.06.09

הארץ

בית המשפט לערעורים בבריטניה קבע שהקריטריון לקבלת תלמיד לבית ספר לפי דת אמו של התלמיד - גזעני ולא חוקי. ילד בן 12, בנם של אב יהודי ואם גיורת פרוגרסיווי שאינו מוכר ע"י בית הספר נדחה בנימוק שאמו אינה יהודייה ולכן גם הילד אינו יהודי. בית המשפט לערעורים קבע: "הדרישה שתלמיד יהיה זכאי להתקבל לבית הספר רק אם אמו יהודייה היא, למעשה, מבחן למוצא מסוים, מבחן העומד בניגוד לחוק. מדיניות הקבלה צריכה להיות תלויה באמונה עצמה ולא במוצא".

הללויה. קראו את דבריו של נמרוד אבישר "של מי היהדות הזו, לעזאזל?" בבלוג של נמרוד.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

17.05.09

ynet

האם האדם הנבון אכל את האדם הניאנדרטלי? פרופסור פרננדו רוסי מהמרכז הלאומי למדע בפריס, סבור שלא רק אכלנו אותו, אלא גם הכחדנו אותו. פרופ' כריס סטרינגר ממוזיאון המדע בלונדון לא ממהר להסכים: "התגלית הזו בהחלט חשובה. היא מצטרפת לעדויות נוספות, המראות שהאדם הניאנדרטלי והאדם הנבון פגשו זה בזה, אך היא אינה מוכיחה שנהגנו לאכול באופן שיטתי את בשרו של האדם הניאנדרטלי. צריך עוד עדויות כדי לבסס את טענה כזו, אך בהחלט ניתן להניח שהמפגש עם האדם המודרני זירז את היעלמותו של האדם הניאנדרטלי".

האם האדם הנבון לא הציל זוג ניאנדרטלים בתיבת נוח?

19.05.09

ynet

מאובן בן 47 מיליון שנה התגלה ע"י מדענים גרמנים בנורווגיה. על פי הממצאים, המאובן מקשר בין הקופים לבני האדם. "מדובר בחוליה ראשונה בשרשרת שממנה התפתחו כל בני האדם" טען אחד המדענים.

 

19.05.09

הארץ

השם "(ל)מנחם" בכתב עברי קדום התגלה כחריטה על ידית קנקן עתיקה בחפירות הצלה של רשות העתיקות באיזור ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים. מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, הארכיאולוג ד"ר רון בארי: "ממצא חשוב זה מצטרף לשמות דומים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות במזרח הקדום, ובארץ ישראל בפרט. השמות "מנחם" ו"ינחם" מביעים נחמה - אולי על מוות של קרובים. שמות כאלה הופיעו עוד קודם לכן, כבר בתקופה הכנענית: השם "ינחם" נמצא כתוב על חרס מצרי מהשושלת ה-18, והשם "ינחמו" נזכר בארכיון אל-עמרנה (מהמאה 14 לפנה"ס) כשמו של נציב מצרי בחוף הלבנון".

כמו שיהדות השפיעה על תרבויות אחרות, כך גם הושפעה מהן. זו עוד הוכחה נוספת להשפעה של עמים קדומים על היהודים ועל היהדות.

22.05.09

ידיעות אחרונות

ביקרות על ספרו של שלום אוסלנדר "מחבואים עם אלוהים".

 

04.06.09

ynet

שלד כמעט שלם של ממותה דרומית בגובה ארבעה מטרים ובמשקל של יותר מ-10 טון, נתגלה במכרה פחם במזרח סרביה לאחר שכבר ב-1996 נחשפו עצמותיה של ממותה שזכתה לכינוי "קיקה". החוקרים משערים כי הממותה מתה לפני קרוב למיליון שנים והיא עתיקה מ"קיקה" הממותה.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי