אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 94: ינואר-פברואר-מרץ 2007

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
כפיר, ניצן, עירון, רוני, רונן, שחר, שי

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

ביולי 1998 העלינו באתר את הראשון בסדרת 'יומני חופש'. "זה ניסיון ראשון לעריכת יומן אירועים חודשי בנושאי דת-מדינה-חברה", כתבנו בהקדמה ליומן, "נשמח לשמוע את דעתכם לגבי חשיבותו של ריכוז החומר הזה". לא רבים הביעו מאז את דעתם, והיום, עם סיום השנה השמינית ליומנים אלו, אנחנו מעוניינים מאוד לשמוע את דעתכם. אל תהססו לכתוב לנו. תודה.

מסורבות הגט:

5.11 (ה): הרב אלישיב הורה לבטל כנס מסורבות הגט - הרב עמאר נכנע: כנס תקדימי למען עגונות בוטל ברגע האחרון.

7.11 (ה): "הכול נשאר במשפחה" - כתבה מאת תמר רותם על כנס בינלאומי של רבנים ודיינים, שנועד לדון בפתרונות לבעיית העגונות ומסורבות הגט, אשר בוטל במפתיע. "האוליגרכיה החרדית לא מעוניינת ברפורמות".

7.11 (Ynet): ההתעללות בעגונות חמורה מהיחס למצעד - כתבה מאת מירי חסון.

8.11 (ה): הרבנים ביטלו את הדיון על העגונות.

12.11 (ה): מאמר מערכת: ממה מפחדים הרבנים? "לביטולו של כנס הרבנים הבינלאומי שעמד לדון בשבוע שעבר במצוקתן של מסורבות הגט ובדרכים ההלכתיות לפתרון הבעיה, יש משמעות אחת ברורה: המצוקה האנושית הקשה הזאת, ששותפות לה גם נשים דתיות רבות, אינה מעניינת את הממסד החרדי. זאת, לפחות כל עוד עמדתו משתקפת בהנחיותיו של 'פוסק הדור', הרב יוסף שלום אלישיב, שהביא לביטול הכנס".

15.11 (ה): מצעד הבושה של הדיינים - מאמר מאת רפאל פוזן.

16.3 (ה): רוצה גט? תוותרי על פיצויים - כתבה מאת תמר רותם: "אישה שבעלה סרבן גט שמטרטר אותה 11 שנה, הגישה נגדו תביעת פיצויים. בית הדין הרבני הגיב במהירות: הוא דרש שהיא תבטל את התביעה כתנאי לקבלת הגט.

22.3 (ה): "לא בשל מחסור בדיינים מתהלכות בתוכנו אלפי מסורבות גט" - מאמר מאת ישראל הראל. הרב קוק נתן לגיטימציה דתית לציונות החילונית, ולו היו רוצים ניתן היה למצוא פיתרון הלכתי לסוגיה זו.

סוגיות 'מסורבות הגט', כמו גם 'פסולי חיתון' ו'ממזרים' מהוות כתם מחפיר על החברה הישראלית כולה, ללא יוצא מן הכלל, אם משום התמיכה בפגיעה הבלתי אנושית, הבלתי חוקית בעליל והבלתי מתקבלת על הדעת בזכויות האדם של כל אותם נפגעים, אם משום השתיקה, שיש בה הסכמה בפועל עם המשך קיומו של עוול נורא זה. חופש קוראת לכל אדם נאור, שייצא - בכל דרך אפשרית - וימחה כנגד המשך עוול זה. הגיע הזמן שמדינת ישראל, אשר קבעה במגילת העצמאות שלה את החופש האישי של כל אזרח כאחד מערכי היסוד של המדינה, גם תממש קביעה זו.

שירות לאומי-אזרחי:

14.12 (ה): מונה יו"ר למינהלת לשירות אזרחי-לאומי. המינהלת תאפשר לערבים ולחרדים שאינם משרתים בצבא להתנדב ולקבל זכויות דומות לשל חיילים משוחררים.

כבר כתבנו ביומן קודם - טוב אבל לא מספיק: (א) אסור שזה יהיה עניין של התנדבות, אלא חובה לכל מי שאינו משרת בצבא; (ב) זכויות דומות חייבות להינתן עבור שירות דומה: שלוש שנים בצבא לבנים ושנתיים לבנות. כך בדיוק גם בשירות האזרחי-לאומי.

23.2 (ה): למשתמטים בעם - מאמר מאת נחמיה שטרסלר: "על הפשע של חוק טל הוסיפה הממשלה את חטא השירות האזרחי" - "חוק טל נולד בחטא. כל מטרתו היתה להכשיר את שרץ האפליה" - הנה נמצא הפיתרון המושלם: ביד אחת נעלה על נס את ההשתמטות מצה"ל, וביד השנייה נקים מנגנונים חדשים ויקרים כדי להפוך את השירות האזרחי ל"כור ההיתוך" החדש של החברה הישראלית..."

לובי חילוני בכנסת:

12.2 (ה): מחר ייערך בכנסת כנס הקמה של לובי ליהדות חילונית. יוזם הלובי הוא ח"כ יוסי ביילין (מרצ). מטרות הלובי: הפרדת הדת מהמדינה, נישואים וגירושים לא דתיים, גיור חילוני, תקציבים ליהדות חילונית, הקמת זרם חילוני ביהדות.

14.2 (ה, י): הוקמה שדולה חילונית בכנסת. ויכוח במרצ: האם החילוניות יכולה להיות זרם יהודי? שולמית אלוני: "אני לא רוצה להיות עדה דתית. אני לא רוצה להיות זרם. בכלל אני לא רוצה שיגידו מהי יהדות חילונית". ביקורת במרצ: הקמת זרם מנוגדת לחילוניות.

סוגיית הזרם החילוני ביהדות מחייבת חשיבה ונקיטת עמדה מצד כל ארגון שזה עניינו. יהדות היא מכלול התרבות שיצרו בני העם היהודי לדורותיהם, ותרבות זו כוללת, במקרים רבים בשילוב הדוק, דת והעדר דת, אמונה באל ואתאיזם. המאבק של היהודי החילוני חייב להיות בהבנה ממלכתית, שערוצים שונים בחיינו הם זרמים, וחובה להכיר בהם ולמסד אותם: חינוך יהודי-חילוני חייב לקבל הכרה, בוודאי באותה מידה, אם לא יותר, מהזרם הדתי והזרם החרדי (העצמאי). מערכת החוק החילונית בתחום חיי האישות חייבת לקבל הכרה חוקית, במקביל ולא פחות מאשר המערכת הדתית, השולטת כיום בתחום זה ללא כל פשרות. הזהות החילונית שלנו הינה יהדות במלוא מובן המילה, במיטבה ובמלוא תפארתה.

מדור כללי

1.1 (ה): "רעלתי היא חירותי" כותבת איאמאן חטיבי-יאסין, מאסטרנטית בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניב' ת"א, "אין סתירה בין הזכות לעטות רעלה ליכולת לדגול בערכים ליברליים".

בוודאי, איאמאן, בתנאי שעטיית הרעלה נעשית מרצונה החופשי של האישה. למרבה הצער, ברוב המקרים הדבר הוא תולדה של כפייה גברית-דתית קיצונית, המלווה בלא מעט אלימות והפחדות.

2.1 (ה): הרבנים רוצים שנשים ימשיכו לפרנס - אבל לא עם תואר. הרבנים ביטלו תואר ראשון וצמצמו השתלמויות לאלפי מורות.

שפחות ועבדים חייבים לשרת את בעליהם, אבל ללמוד? חלילה! לימודים עלולים להפיח בנשים ידע לגבי המציאות ורצון לעצמאות, ומה יהיה אז? אסון ושבר! הזכרים, כולל הרבנים, יצטרכו לצאת לעבודה.

3.1 (חדשות וואלה!): חוג ללימודי יהדות יחבר בין המסורת ל"שומר הצעיר" - תכנית לימודים חדשה במכללת בית ברל.

5.1 (מוסף הארץ): ישיבה חילונית בדרום תל-אביב - כתבה מאת ידידיה מאיר.

9.1 (ה): מקבלי פטור מהשירות בצבא מטעמים של "תורתו אומנותו" עלה ב-5% בשנה.

ועל כך נאמר: תורתו השתמטותו.

11.1 (ה): למרות איסור רבנים, החנויות של המעצבים בבני-ברק מלאות קונים.

12.1 (חדשות וואלה!): בלחץ הדתיים בוטלה ספירת עופות המים בשבת ברשות שמורות הטבע.

19.1 (עיתון חולון בת-ים): כפייה בשלט רחוק: חבר מועצת העיר הטרי בחולון, זאב סיון, יצא נגד שלטים הקוראים לשמור את השבת שתלויים במרפסות בתים בעיר, ועורר את זעמה של סיעת ש"ס.

מעניין מה יגידו בסיעת ש"ס על שלטים הקוראים ללמוד באוניברסיטה ולשרת בצבא.

23.1 (ה): המחלוקות עולות כסף, הרבה כסף - כתבה מאת שלמה שמיר על החצרות החסידיות המרכזיות בארה"ב, שנקלעו למאבקי ירושה, שמאיימים על המעמד המרכזי שרכשו בחברה החרדית.

23.1 (ה): פוענחה כתובת מצרית עתיקה, שהיא הטקסט הקדום ביותר הידוע בשפה הקדם-כנענית - השפה ממנה התפתחה העברית.

ראה באתר חופש.

24.1 (י): נשים חרדיות יעתרו הבוקר לבג"ץ בדרישה לבטל את ההסדר הדוחק אותן לירכתי האוטובוסים: הן דורשות לעבור קדימה. הסדר משפיל ומבזה, והוא גם לא חוקי.

25.1 (י): ג'נט נוסבאום מקרית אונו נבחרה לשמש נציגת העבודה במועצה הדתית בעיר. הדבר עורר זעם בקרב החוגים החרדיים בעיר בשל העובדה שנוסבאום היא רפורמית.

כמובן שנשים לא-רפורמיות הם אוהבים בתפקידים ציבוריים.

29.1 (י): רק שליש מהמסעדות בישראל כשרות - 1539 מתוך 4399 עסקי אוכל נושאים תעודת כשרות.

29.1: (Ynet), 30.1 (י): בית הדין האזורי לעבודה ביטל אישומים נגד חנויות שהעסיקו יהודים בשבתות. הסיבה: המדינה אוכפת את החוק רק ברשתות מסוימות, ולכן יש לבטל את כתבי האישום.

30.1 (חדשות וואלה!): השר אלי ישי (ש"ס): עמדות השופטת שישבו את שיקול דעתה. אמר והורה להמשיך ולאכוף את חוקי העבודה בקרב אותן רשתות שזכו להגנה מבית המשפט.

2.2 (י): ביהמ"ש ביטל? משרד התמ"ת ייתן חדש (שר התמ"ת: אלי ישי, ש"ס).

30.1 (ה): מאגר של כתיבה רבנית חושף את הדילמות של רבנים בתקופת השואה - כתבה מאת תמר רותם. לאחר שני דורות - הרבנים כבר לא נמנעים מדיון בשואה.

השואה מהווה דיסוננס קוגניטיבי למאמין הדתי, שכן השאלה "היכן היה אלוהים בתקופת השואה, ומדוע איפשר לרצוח, לשחוט ולשרוף שישה מיליון מבניו האהובים" היא שאלה שיש עליה רק שתי תשובות, כפי שהתבטא שופט בית המשפט העליון חיים כהן ז"ל - או שיש אלוהים ואז הוא כה רשע, שאיני רוצה בו, או שכלל אין אלוהים. אין פלא אפוא שרבנים העדיפו לשתוק ולא לדון בסוגיה. ראה ספר חדש שערכה רות גביזון "חיים כהן - להיות יהודי", בהוצאת דביר.

31.1 (י): "סנובים, 'אמן' כבר אמרתם?" - מאמר מאת שושן חן: "עשרות ישראלים מכל הסוגים, דתיים, חרדים, מסורתיים וחילונים, מתכנסים בערב בבית פרטי וחוזרים יחד על שורה של ברכות שבסופן כולם זועקים במלוא הכוונה - 'אמן!'. 'מסיבות אמן' הן טרנד יהודי-רוחני חדש, שכבש את לבם של אלפי ישראלים בזכות כוחה המאחד של האמונה".

בהמשך ילבשו גלימה בצבע אפרסק, יגדלו צמה וישירו "הרי קרישנה".

קנאות דתית:

12.1 (ה): אחרון המפונים - כתבה מאת דניאל בן-סימון על יונתן בשיא, "ראש מינהלת ההתנתקות שב לקיבוצו, שדה אליהו, אך חייו וחייהם של בני משפחתו הפכו לגיהינום. בשבוע שעבר נשבר בשיא והחליט לעזוב את הבית שבו נולד וחי כל חייו.

2.2 (ה): "מי שלא הולך בתלם, בוגד" - סדרת כתות מאת תמר רותם - הציונות הדתית עורכת חשבון נפש בעניין סילוקו של יונתן בשיא מקיבוץ שדה אליהו.

9.2 (ה): "זו קנאות" - באותה סדרה.

9.3 (ה): ועוד באותה סדרה: "הרב אהרון ליכטנשטיין, תושב אלון שבות וממייסדי ישיבת הר-עציון, מזהיר מפני הסכנה שבהקצנה דתית: אנשים אלה לא מוכנים לשמוע קולות אחרים".

אמונה דתית וקנאות הולכות יד ביד עוד מתקופת המקרא, ולא מקרה אחד של רצח על-בסיס קנאות דתית קבל במקורות הכשר, לגיטימציה ואפילו פרס.

2.2 (ה): גיוס במסלול חדש - מאמר מערכת: התרמית של חוק טל נמשכת חמש שנים ותימשך כנראה עוד, לנוכח העובדה שהכנסת נוטה להאריך שוב את תוקפו של החוק הזמני. הנוהל... נהפך למסלול השתמטות בחסות החוק. בסופו של דבר, רק 150 חרדים התגייסו לצה"ל מאז נחקק חוק טל. עשרות אלפים השתמטו".

18.2 (חדשות וואלה!): המשלה האריכה את חוק טל ב-5 שנים.

6.2 (Ynet): "די לנו בדיקטטורה של אנשים הקוראים לעצמם כותבים" - כך כתבו אנשי ש"ס באתר כנגד התכנית "ארץ נהדרת" בטלוויזיה.

בדיוק על כך נאמר: הפוסל במומו פוסל.

7.2 (י): 1 מכל 10 זוגות בישראל הם נישואי תערובת.

14.2 (י): קדוש, קדוש, קדוש - מאמר מאת ב' מיכאל בנושא 'אתרים קדושים'.

20.2 (י): מלחמה פנימית ברחוב החרדי: משמרות הצניעות והחינוך נגד השר החרדי אטיאס (ש"ס) בגלל "תכנים פורנוגרפיים" בטלפונים הסלולריים.

הטלפונים רק מעבירים תכנים מהיצרנים לצרכנים, אטיאס.

28.2 (Ynet): אל-על לחרדים: סליחה שטסנו בשבת.

עוד כניעה מבישה, שמזמינה כפייה נוספת. סליחה, חרדים יקרים, על שאנחנו בכלל כאן, ומפריעים לכם להמתין ברוגע ובשקט לבואו של המשיח...

5.3 (י): "שומו שמים" - כתבה מאת אריה אגוזי וחיים לוינסון על שתי תקריות של נחיתות מטוסי אל-על בשבת, שהחזירו את האיום בחרם חרדי על אל-על.

28.2 (זמנים מודרניים, ידיעות אחרונות): "בתוכי יש הר-געש שרוצה להתפוצץ" - כתבה מאת סמדר שיר על האמנית אליה פלד, ששהתה שנים בחצר החסידים כצלמת, ולבסוף החליטה לצאת לחופש.

30.2 (חדשות וואלה!): לאחרונה יש מגמה גדולה מאד של התחרדות במגזר הדתי-לאומי.

5.3 (י): ירון לונדון קורא לבטל את חוק השבות. עמוס כרמל עונה לו - אל תשלח ידך.

8.3 (י): מה שמותר להן - אסור להן. מאמר מאת גדעון עשת על אפליית האישה בידי הרבנים. "מדוע רבני הדתות מסכימים כולם, בינם לבין עצמם, כי זכויות האישה פחותות מזכויות הגבר? ומדוע הגברים הם אלה שיחליטו מה ראוי לאישה ומה לא?... האיומים והפחד זה הכלי הישן בו משתמשים גברים נגד נשים מאז ומעולם. מה שכואב זה הוויתור של נשים מול האיומים האלה.

9.3 (עיתון חולון בת-ים): תושבים מרחוב החסידה נגד היתר בניה לגן של חב"ד ברחוב.

11.3 (ה): "במשך שנים מחלקות חברות קדישא שונות ברחבי הארץ לקראת חג הפסח כספי 'קמחא דפסחא' לאברכים שלומדים בכוללים ברחבי הארץ. מעתה נאסר עליהן לחלק מלגות לאברכים מכספים שהן מקבלות מהמוסד לביטוח לאומי ומהכספים שהן גובות ממכירת חלקות קבר לאנשים שעודם בחיים.

13.3 (Ynet): רבני ראש העין נגד יריד נשים יהודי-ערבי.

19.3 (ה): שר המשפטים פרידמן התנגד אתמול להצעת החוק הממשלתית להגדיל את סמכות בתי הדין הרבניים.

19.3 (ה): ראשי מכון הגיור קוראים לראש הממשלה לשקול הקמת מערכת בתי דין לגיור, שתחליף את המערכת הקיימת המערימה קשיים על המתגיירים.

20.3 (י): אושר ההרכב החדש של בתי הדין הרבניים. רובם חרדים, רק שישה שירתו בצבא. ארגון רבני צהר מוחה ופונה לבג"צ. 20.3 (ה): בעקבות דיל ש"ס-אשכנזים מונו 12 דיינים חרדים מתוך 15 הדיינים החדשים שמונו לבתי הדין הרבניים. 29.3 (ה): הזדמנות למערכת הדתית - מאמר מערכת בעקבות סערת המינויים לבתי הדין הרבניים - "זה רגע אמת של המערכת הדתית, אם ברצונה שלדיני המעמד האישי הדתי (נישואין, גירושין וגיור) יהיה מעמד כלשהו בעיני החברה הישראלית... גם לציבור החילוני יש תפקיד בתהליך הזה. אם ברצונו לא רק להכניע את הדתיים, אלא לזכות לשיתוף פעולה ענייני אתם.

כפי שכתב יאיר רוטקוביץ' באתר חופש: הרבנים הדתיים הלאומיים והחרדים רבים מי יקפח פחות או אולי יותר נשים מסכנות.

20.3 (י): השירות האזרחי לחרדים - תנאים של אזרח, הטבות של חייל. כתבה מאת דוד רגב.

21.3 (חדשות וואלה!): ח"כ ליצמן (יהדות התורה) הודח מראשות ועדת הכספים.

25.3 (י): סקר: כ-80% מהצעירים סבורים שחשוב לשמור על המסורת, 70% מהצעירים חושבים שאפשר לגשר על הפער בין חילונים לדתיים, 53% מהישראלים תומכים הרעיון הנישואים האזרחיים (לעומת 45% בשנת 2005), ומחצית רוצים להפריד את הדת מהמדינה.

שאל חילוניים רבים שרוצים "להפריד את הדת מהמדינה", האם הם בעד ביטול מוסד הרבנות הראשית כמוסד ממלכתי.

28.3 (ה): "תן חיבוק" - מאמר מאת שמואל רוזנר על בעיותיו של הציבור היהודי-הרפורמי בארה"ב: "לא כל אחד רוצה להתגייר, ולחץ מוביל לניכור".

13.2 (ה): ראש הממשלה דוחה "בשלב זה" את הצעתו של הרב הראשי עמאר למנוע הכרה בגרים בחוק השבות.

27.3 (ה): חידוש בתנועה הקונסרווטיבית בארה"ב: הומואים ולסביות יחלו בהכשרה לרבנות בארה"ב.

חינוך

13.3 (י): בני 4 ילמדו מהי הומוסקסואליות

תירגעו, זה לא בישראל ניתן. זה רק בבריטניה המפגרת.

15.3 (י): טוב להיות עולה, יהודי, דתי, מתנחל - מאמר מאת גדעון עשת על תקציב החינוך. ממצאי מחקר מראים, ששיטת התקצוב עדיין מוטה לטובת בתי ספר דתיים בהשוואה לחילונים.

מדור המדע

17.1 (ה): גולגולת בת 40 אלף שנה שנמצאה ברומניה עשויה לתת תשובה מפתיעה לשאלה שמטרידה את עולם המדע זה כמה עשורים - האם בני אדם וניאנדרטלים קיימו ביניהם יחסי-מין - מאמר מאת עפרי אילני.

שאלה זו איננה שייכת לתחום הסקסואלי או הרכילותי, אלא לביולוגיה, שכן בעלי-חיים ממין מסויים אינם מזדווגים עם בעלי-חיים ממין אחר. עצם ההגדרה "מין" מבוססת על עובדה זו.

19.1 (ה): טלסקופ החלל האבל גילה: "האנרגיה האפלה" פועלת כבר 9 מיליארד שנה. ניצפו פיצוצים קוסמיים בני מיליארדי שנים.

22.1 (י): בניגוד למה שמקובל אצל אנשים מסויימים, הניאנדרטל איננו אחד מ"אבותינו", אלא ענף שהתפצל בנפרד ממקור משותף לנו ולו. ראה גם הרצאתו של פרופ' רק באתר חופש.

22.1 (י): התגלתה "חוליה חסרה" בשרשרת האבולוציונית: דג גדול - טיקטליק - שחי לפני כ-360 אלף שנה, שהיה מסוגל לסובב את צווארו כבעלי החיים הולכי על-ארבע ביבשה.

24.1 (ה): בסין התגלו מאובנים המעידים על דינוזאור מעופף - מיקרורפטור, שחי לפני 175 מיליון שנה.

מיקרורפטור - מאובן ושיחזור, מתוך
http://www.gportal.hu/gindex.php?pg=17843160

29.1 (י): אלן גודמן, נשיא האגודה האמריקנית לאנתרופולוגיה: "אין שום הצדקה מדעית לקביעה, שקיימים הבדלים גנטיים בין בני הגזעים האנושיים השונים" - דברים לרגל תערוכה שיזם - "גזע - האם אנחנו באמת כל כך שונים".

11.2 (ה): כיצד מתרגם המוח ריח רע לתחושת גועל, או מגע מלטף לתחושת הנאה? מתברר שיש מקום במוח, שגודלו כשזיף, שזה תפקידו. שמו אינסולה - כתבה בניו-יורק טיימס.

5.3 (י): כ-1000 זני בעלי-חיים שטרם הוכרו נתגלו בעומק שכבת קרח באנטארקטיקה. מהם בני 5,000 שנה, מהם בני 12,000 שנה.

מדור ספרים

2.1 (י): איך דינוזאור הופך תרנגולת - סקירת הספר כמעט כמו לויתן מאת סטיב ג'טונס, היוצא בספר זה לקרב הרואי על הגנתה של האבולוציה, בעזרת דוגמאות נפלאות ומצמררות מ-150 שנות המדע החדש.

ראה ביקורת על ספר זה באתר.

10.1 (ה-ספרים): המפץ הגדול - ספר חדש מאת סיימון סינג, הוצאת ספרי עליית הגג, ידיעות ספרים. 12.2 (י) "ויהי אור" - סקירת הספר מאת רן-בן-נון: בספר המפץ הגדול מגיש הפיזיקאי סיימון סינג את התיאוריה האלגנטית והקומפקטית ביותר של הפיזיקה המודרנית באופן שובה לב ומרתק.

19.1 (י): עקדת יצחק - ספר חדש מאת ישראל רוזנסון ובנימין לאו: דיון מפתיע בצייתנותו העיוורת של אבי האומה לצו האלוהי.

24.1 (ה-ספרים): דתות בעולם - ספר חדש מאת ג'ון בואוקר, הוצאת מודן.

21.2 (ה-ספרים): תרבות היהדות החילונית - ספר חדש מאת פרופ' יעקב מלכין בהוצאת כתר. עיקרו: כל דבר שיצרו יהודים הוא יהודי.

21.2 (ה-ספרים): מענית הלב - ספר חדש מאת מוקי צור בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

2.2007: ספר חדש חיים כהן - להיות יהודי, בעריכת רות גביזון, בהוצאת דביר.

9.3 (י): ספר חדש: יהודים לא-יהודים, זהות יהודית ישראלית ואתגר הרחבת הלאום היהודי. מאת אשר כהן, בהוצאת אוניברסיטת בר-אילן/כתר.

20.3 (י): מקשקשים ביולוגית - לקסיקון ייחודי המקנה ידע בשפה חדשה - שפתם העדכנית של המדעים המדויקים. לקסיקון מפה: ביולוגיה, מאת אסתי אנגל, הוצאת מפה.

פינת האיוולת

9.1 (חדשות וואלה!): קרון רכבת עלה באש בחיפה. הרב יעקב יוסף: השריפה היא עונש על חילול שבת, וכי אם לא יעצרו חילול השבת - האסונות יימשכו.

18.1 (ה): "לכל השדים והרוחות" - מאמר מאת יוסי קליין: הנהייה אחר עולמות אחרים, כישופים ומאגיה לא יודעת גבולות. אבל כשעוסקים בשדים, כדאי ללכת לצד התופעה ולא להיות חלק ממנה.

בשדים, בחקר הקבלה, ובכלל.

4.2 (ה, חדשות וואלה!): הרב אלישיב: בתי הספר חרדיים לא יקבלו תלמידים שלהוריהם אין סלולרי כשר.

השלב הבא: סלולרי כשר פרווה, סלולרי כשר לפסח, סלולרי כשר לאשכנזים או לספרדים.

13.2 (י): מי באמת קבור בקבר בר-יוחאי? היסטוריון: בעבר היה המקום מקודש למוסלמים.

20.2 (ה): ח"כ נסים זאב (ש"ס) טוען, שמעולם לא אמר כי בגלגול הבא הומואים יהיו שפנים או ארנבות.

27.2 (ה): מערת קבורה המיוחסת לישו ובני משפחתו התגלתה בדרום ירושלים ב-1980, והעצמות הובאו לקבורה מחודשת בבית קברות יהודי. בלחץ החרדים העצמות לא נחקרו ע"י מדענים וגילן לא נבדק.

מתי נגיע ליום, בו לחץ חילוניים יגבר על לחץ חרדים?

5.3 (ה): "הר הבית בידינו" - כתבה מאת נדב שרגאי על הרב ישראל אריאל, ש-25 שנה מתכונן להקמת בית המקדש בירושלים. בשבוע שעבר הורה לקנות עדר כבשים למקרה שיתחדש מנהג הקורבן על הר הבית.

11.3 (ה): "למה שרון קיבל שבץ? יש מי שבטוח שזה עונש על הפינוי" - כתבה מאת נדב שרגאי: "קללת ההתנתקות" הולכת וצוברת מאמינים בציבור הדתי.

ועל מה היה הפינוי עצמו עונש?

12.3 (י): איך הגיע הנביא חבקוק לקבר הנושא את שמו? בקלי קלות: תפס טרפמ על קבר שייח יאקוק, בין צומת גולני לצומת הקדים. כתבה מאת ספי בן-יוסף.

23.3 (י): הרב אלישיב: אסור לעשן סיגריות בפסח. הוא גילה עמילן בנייר, בדבק ובתערובת הטבק.

25.3 (Ynet): מאמן נבחרת ישראל דרור קשטן ביקש עזרה מהרבי מלובביץ לפני המשחק נגד נבחרת אנגליה.

נראה שהרבי ז"ל קצת עמוס בימים אלה.

הפינה האפלה

עבירות מין וחשד לעבירות מין:

29.1 (ה): אישום: האב, האח ומכר המשפחה אנסו הבת מגיל 5 ועד גיל 14. האם מאשמת כי ידעה על המעשים ולא דיווחה. בצילום: האב, חובש כיפה שחורה.

4.2 (י): "האברך אהרון שוורץ (18) נתפס מציץ לדירות של נשים בבני-ברק. שהוא עבריין מין סדרתי... בחקירתו במשטרה הודה כי בשבוע קודם לכן אנס באחת מסימטאות העיר ילדה בת תשע".

4.2 (י): "דן חג'ג' תקף מינית את תלמידיו והסביר: זה מרגיע אותם. הוא נהג ללמד תורה בשיטה ייחודית: השקה את תלמידיו ויסקי, מרח גופם בשמן, עיסה אותם וביצע בהם לפי החשד מעשים מגונים".

9.3 (י): חשד ישראל מלחי, בן 68, נהג הסעות של ילדים, ביצע מעשי סדום בפעוטה בת 4. בצילום: ישראל מלחי בביגוד חרדי.

צולם ביום חול.

שונות:

5.1 (מוסף הארץ): הצילו - כתבה מאת אורי בלאו על טענות בדבר שחיתות חמורה בארגון החרדי "הצלה", הזרוע החרדית של מד"א.

6.1 (Ynet): חרדים יידו אבנים אל מכוניות בשבת בכביש עכו-צפת.

26.1 (חדשות וואלה!): מאות חרדים הפגיגו בירושלים ושרפו בגדי נשים שהגדירו כלא-צנועים.

28.1 (נענע אקטואליה): חרדים חטפו גופת אישה כדי לא להעבירה לניתוח באבו-כביר.

8.2 (י): "הרב יעקב אסור מינה עצמו ליו"ר חברה קדישא וקיבל משכורת שמנה, קנה בכספי ציבור ג'יפ יוקרתי ושילם לקבלנים מיליוני שקלים ללא מכרז".

9.2 (עיתון חולון בת-ים):בחולון הושחתו שלטים שבהם הופיעה דוגמנית בבגד ים.

22.3 (Ynet): שלטי חוצות "לא צנועים" הושחתו באשקלון.

21.2 (ה): השופט זיילר: אם החשדות שלי נכונות - זה סיציליה.

והאחים פאריניאן שניהם מופיעים בחדשות חובשי כיפות.

22.2 (חדשות וואלה!): ביקורת של משרד האוצר חשפה ששכבות שלמות של תלמידים בבתי ספר חרדיים "נשארו כיתה" באופן פיקטיבי כדי לקבל תקציב עודף.

28.2 (י): שנה וחצי מאסר בפועל הוטלו על צעיר חרדי שבפורים לפני 3 שנים.היכה נהג ערבי. "מדובר בגזענות בהתגלמותה" קבע בית המשפט.

28.2 (ה, י): הרב ישראל אריאל, ראש "מכון המקדש" נחקר תחת אזהרה בחשד להסתה ואיומים נגד אלוף פיקוד המרכז יאיר נווה.

כזכור, גם יאיר נווה הוא אדם דתי, חובש כיפה.

2.3 (י): "ועכשיו הגענו לפרשת אהרונישקי" - כתבה מאת מרדכי גילת. ובין שאר הפרטים בכתבה: "הישיבה שלא הייתה" - ישיבת תושיה, שהייתה רשומה שנים כישיבה פעילה במושב תפרח בדרום, קבלה תקציבים, ולאחר בדיקה של אגף הביקורת של משרד החינוך התברר "אין דבר כזה. כשיצאו נציגי אגף הביקורת הם באמת לא מצאו דבר. לא ישיבה, לא תלמידים, לא מורים.

גם את הכסף הם לא מצאו.

4.3 (חדשות וואלה!): מתפללים התעמתו עם שוטרים בקרית ארבע. גלגלי מכוניתו של מפקד המשטרה בחברון וגלגלי ניידת משטרה נוקבו.

5.3 (י): צעירים חרדים ששתו לשוכרה בפורים תקפו שוטרים.

כנראה סברו שהם בני המן.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי