אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 91: אפריל-מאי-יוני-יולי 2006

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, שחר, שי, שירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

יומן בצל מלחמה

יומן חופש מס' 91 רואה אור שעה שמלחמה מרה וקשה ניטשת בצפון הארץ ובדרומה, כשחיילי צה"ל נלחמים בגבורה ומשלמים בדמם עבור חרותה של המדינה, כשמאות אלפי אזרחים מושבתים ממלאכתם ומכונסים במקלטים ובמרחבים מוגנים, וכשכלכלת הצפון מושבתת ובמקרים מסוימים נהרסת.

אנחנו - אתר חופש וצוותו - מבכים את הנהרגים באש המלחמה, שולחים את ניחומינו למשפחות החללים, ואת איחולי ההחלמה לפצועים.

בה בעת אנחנו מגנים את עשרות אלפי המשתמטים הדתיים והחרדיים, שבלא בושה מנצלים את אמונתם הדתית ומשתמשים באלוהיהם כשכפ"ץ אגואיסטי. איננו מקבלים תפילות דתיות כתחליף להשתתפות בהגנה על המדינה ואזרחיה.

הגיע הזמן שמדינת ישראל ופרנסיה ישכילו להפריד הפרדה מוחלטת ומלאה בין אמונה, לבין מילוי חובות אזרחיות, בין זכותו של כל אזרח במדינה לקיים פולחנים דתיים, לבין חובתו לקיים את כל חוקי המדינה, ולפעול על פי ערכיה של חברה נאורה ושיוויונית.

אתר חופש וצוותו מייחלים לסיום מהיר ומוצלח של המלחמה, ולשובם הביתה בשלום של כל חיילינו!

יומן חופש

לא לרב לאו כנשיא המדינה

14.6 (ה): אנחנו לא הוותיקן - מאמר מאת הסופר, המשורר והמתרגם אהרן אמיר, חתן פרס ישראל, המסביר את ההתנגדות למינויו האפשרי של הרב לאו לתפקיד נשיא המדינה: האיש פסול לכך מראש מעצם היותו איש דת דגול ומובהק הן על פיה הכשרתו והן על פי עברו, כמי שעד כה מילא תפקידים דתיים נכבדים כרב הראשי, וממילא כאיש דת באמונותיו, בהשקפת עולמו ובמשאות נפשו.

אתר חופש מזדהה עם טיעונים אלו. בעבר הבענו לא אחת ביקורת על הרב לאו, על דבריו ועל התנהגותו:

http://www.hofesh.org.il/articles/shoa/lau.html
http://www.hofesh.org.il/articles/shoa/lau-book.html
http://www.hofesh.org.il/papers/01/cruelty.html
http://www.hofesh.org.il/archive/05/aharon-amir/aharon-amir-lau.wmv

6.6 (חדשות וואלה!): "יואל מרקוס לא רוצה לראות את הרב הראשי לשעבר, חובב הנשים, העשירים והמצלצלים (לכאורה) מחליף את קצב. סטירת הלחי לנשים לחילונים ולרוסים תהיה גדולה מדי".

15.6 (ה): הרפורמים פוחדים מלאו - כתבה מאת שחר אילן.

20.6 (ה): הוא רב כמו שכבודו נשיא - שחר אילן: סירובו של הנשיא קצב לקרוא לרבנים רפורמים בתואר רב מסכן את כל הישגיו בתחום הקשר בין ישראל לתפוצות. הוא מבזה בראש וראשונה את מוסד הנשיאות.

אם נשיא "חילוני" כך, על אחת כמה וכמה כשהנשיא יהיה, חלילה, אורתודוקסי.

23.6 (ה): לאו בחברה נתעבת (במאמר מאת יוסי שריד): "ואולי הרב ישראל לאו, שמבקש להיות 'הנשיא של כולם', ואשר הוקיע לאחרונה את המצעד ואת המשפחה החד-מינית, יבין עכשיו באיזו חברה נתעבת הוא מוצא את עצמו; אולי יזהה סוף סוף את השילוש הקדוש - הומופוביה = קסנופוביה = אנטישמיות - יזהה ויתחלחל וישוב בו מעמדתו הרעה; ואם לא ישוב, תהיה עוד סיבה טובה או רעה מדוע אסור לראות בו מועמד מתאים לנשיאות.

10.5 (י): ח"כ משה שרוני (הגימלאים) מציע לבטל את הכשרות כדי להוזיל את מצרכי המזון.

אם תצליח - נמליץ עליך לפרס ישראל!

איך הפכה ישיבת 'שובו בנים' שכפ"ץ מ- 'הקדוש ברוך הוא' לבכירי עבריינים

16.6 (מוסף הארץ): נרקומנים של הדולר - כתבה מאת אמיר זוהר וגידי וייץ - איך הפכה ישיבת 'שובו בנים' למקדש הרוחני של בכירי עברייני ישראל, וכמה הם מוכנים לשלם עבור שכפ"ץ מהקדוש ברוך הוא. "בעשר השנים שחלפו מאז שיבח ראש ישיבת 'שובו בנים' הירושלמית, הרב אליעזר ברלנד, את רצח ראש הממשלה רבין, המשיכה המדינה להזרים לקופתה מיליונים. בינתיים הפכה הישיבה למרכז הרוחני של בכירי העבריינים בישראל.

נזכיר גם כי הרב אליעיזר ברלנד "מככב" כמורם הרוחני של המעורבים בשערורייה החולונית של הלנת קטינים והחזרתם בתשובה בניגוד לידיעת ורצון הוריהם, כמתואר בכתבה "אבא ואמא נקרעים" של תמר רותם מ-'הארץ'.

מדור כללי

יהדות חילונית

29.5 (ה): לא להפקיר את הגיור - מאמר מאת שחר אילן: "החילונים, שכבר הקימו בתי מדרש ופיצחו טקסי חתונה ואבלות, עדיין לא הבינו שהם חייבים להקים גם בתי דין לגיור."

סדרת מאמרים מאת יאיר שלג: יהדות חילונית בישראל - ב-15 השנים האחרונות התפתח עיסוק חילוני ביהדות, שגבר לאחרונה עד כדי הפיכת היהדות החילונית לזרם בפני עצמו.

1.6 (ה): בקרוב בתל-אביב - ישיבה חילונית ראשונה.

9.6 (ה): אחרי שהכירו את ארון הספרים היהודי, החילונים רוצים גם להתפלל... הביטוי 'תפילה חילונית' לא פשוט, כמעט בעל סתירה פנימית. למי מתפלל החילוני? והאם התפילה לאלוהים אינה סותרת את עצם זיהויו כחילוני?

טעות ואמת. הטעות: החילוניים עליהם מדבר שלג למדו את ארון הספרים הדתי, לא רק היהודי. ארון הספרים היהודי מוכר להם משכבר הימים, שעה שאת עושרו ורב-גוניותו דתיים רבים טרם למדו. האמת: תפילה לאלוהים - תיאמר בידי מי שתיאמר - מהווה ניגוד מהותי להשקפת העולם החילונית-אתאיסטית, שבבסיסה התפיסה ש'אלוהים' אינו קיים. כאשר אנו בצרה, אנו מבטאים לעיתים קרובות את שאיפתנו העמוקה לעזרה, בין אם בשקט בליבנו פנימה, או על ידי דיבור בפועל. אין כל פסול בכך. כך אנו בנויים באופן טבעי להתנהג במצבים קיצוניים (גם בטובים שביניהם). אך באופן רציונלי ומחושב לא ניתן לפנות בבקשה, תחינה, ציפייה או שאיפה כלשהי למהות שאיננה קיימת, אלא אם כן מדובר בהלצה של פורים.

16.6 (ה): בני קיבוץ חולמים על 'הלכה חילונית'.

30.6 (ה): הרתיעה מהממסד הדתי יצרה קהילות תפילה חילוניות.

7.7 (ה): הצהרת זוגיות במקום כתובה, שיר של זלדה במקום קדיש.

29.6 (ה): הנדבן פוזן החליט שגם ליהדות החילונית מגיעה אנציקלופדיה. 4 הכרכים של 'זמן יהודי חדש' ינסו להגדיר מהי זהות יהודית חילונית. האנציקלופדיה תצא לאור לקראת סוף שנה זו, והעורך הוא פרופ' ירמיהו יובל.

ציידי נפשות

1.6 (ה): התחרדות בחולון: אימא ואבא נקרעים - כתבה מאת תמר רותם (ראה גם ידיעה קודם לכן): "עשרות בני נוער מחולון, עיר חילונית משגשגת, שמתגאה במוסדות תרבות ומדע, מתחזקים וחוזרים בתשובה..."

מתחזקים?? בחירה שגויה ומסוכנת של ההגדרה! לא מתחזקים אלא מתחרדים, ממירים דעה בדת, חיים של ריבונות עצמית ועצמאות חופשית במערכת חיים מוכתבת של 'עשה ואל תעשה' בכל שנייה ושנייה בחיים!

... בין המתחרדים "תלמידים בשני בתי ספר תיכון יוקרתיים ותובעניים - קריית שרת וקוגל - ובנים למשפחות חזקות, שמתקשות להתמודד עם הדבקות של חסידי ברסלב ועם עבודת השטח של צעיר חוזר בתשובה בשם מוטי גרוס..."

שום חדש אין כאן תחת השמש של חולון. היותם של אותן משפחות ואותם בתי-ספר 'יוקרתיים', 'תובעניים' או 'חזקים' כלל אינה קשורה לעובדה, שהציבור - המורים, ההורים, המחנכים ומערכת החינוך כולה - מתעלמים מן העובדה, שמגיל הגן, וביתר שאת החל בכיתה ב' של ביה"ס היסודי, מלמדים כל ילד בישראל כעובדה היסטורית ש'אלוהים' ברא את העולם ואת כל תכולתו. מדוע מצפים אם כן מאותם צעירים - שילדותם עברה עליהם בבית הספר ובבית בחגיגות התורה, בתפילות חוזרות של "ברוך אתה אלוהים" מדי חג ומועד, בשינון קטעי שמחה על השמדת הגויים ('שפוך חמתך' של ההגדה, חיסולם של ילדי המן 'הרשע', ה'מצווה' להשמדה טוטאלית של עמלק, ועוד) - מדוע מצפים מהם שלא יאזינו בשקיקה ויאמצו אל לבם את המשכו של אותו מסע שכנוע דתי, הפעם מפי מוטי גרוס או מטיף כריזמטי אחר של כת דתית כמו ברסלב, חב"ד או כל ארגון משיחי אחר?

כל מי שמרים גבה ומתפלא על מה שקורה בבתי ספר יוקרתיים בחולון, יפנה את זכוכית המגדלת אל עצמו, אל הוריו ומוריו, אל מנהיגיו אותם הוא בוחר לכנסת ולמועצה המקומית - ויבין היכן הוא והם שגו. אין צורך לתמוה בכתבות של אותיות קידוש הלבנה - פשוט צריך להתכופף ולהסתכל מתחת לפנס שלידו כולנו עומדים מאז קום המדינה, ולמצוא את מטבע החינוך השגוי, הפסול והמסוכן שמרביתנו לא רצינו לראות, גם אם מטבע זה נצץ אל מול עינינו ללא הרף.

7.6 (ה): ציד הנשמות - מאמר מאת שחר אילן, המתייחס בין השאר לכתבה מאת תמר רותם (ראה ידיעה קודמת). "קשה להאמין שרק חצי שנה עברה מאז שהשסע החילוני-דתי היה רדום... ביום חמישי פרסמה תמר רותם כתבה על גל של חזרה בתשובה בתיכוני היוקרה בחולון... באותו יום פרסם העיתון החרדי "משפחה" כתבה על גל של חזרה בתשובה בתיכון בליך ברמת-גן ועל מניין הפועל בתיכון בקביעות... כדי להיאבק בתופעה, המערכת כולה - ההורים, בית הספר, משרד החינוך, התקשורת, המערכת הפוליטית - צריכה לשדר הסתייגות עמוקה וברורה מציד הנפשות. בני הנוער צריכים להרגיש שמדובר במעשה לא לגיטימי ומה שחשוב לא פחות - מאוד לא מגניב. ועצה לסיום: קשה מאד למבוגרים לשכנע בני נוער שנתפסו לקיצוניות. דרושים בני נוער או צעירים מתנדבים שיעשו זאת: רהוטים, כריזמטיים, משוכנעים בצדקת החילוניות."

בהמשך לדבריו אלו של שחר אילן לא נותר לנו אלא להזכיר את הספר "ציידי הנפשות", המתאר, מפרט ומרכז ידע בנושא זה.

הקהילה ההומו-לסבית

17.5 (חדשות וואלה!): קורבנות הומופוביה מדברים: מיכאל, הומו בן 24, נזקק לניתוח בלסת, אחרי שחבורת נערים הכתה אותו. על שרון עמיחי, בת 20, לסבית דתייה, גזר הרב אבינר "גירוש".

29.5 (חדשות וואלה!): בית המשפט המחוזי בירושלים קבע, שעיריית ירושלים מפלה לרעה את הקהילה ההומו-לסבית. הקהילה היא חלק מרקמת העיר, קבע בית המשפט, וחייב את העירייה להקצות 375 אלף שקלים ל- "בית הפתוח" של הקהילה.

29.6 (ה): הומו-לנד בהולי-לנד - כתבה מאת שחר אילן: כיצד מנסים החרדים להיאבק במצעד הגאווה, בלי לדבר על הומואים.

במקום להיאבק באחרים, שיבדקו בקהילותיהם ובבתי-המקוואות שלהם. יומני חופש לעשרותיהם מכילים מידע בנושא זה.

4.7 (ה): מצעד התועבה כבר צועד - מאמר מאת שחר אילן: "בחברה מתוקנת יחסים חד-מיניים הם חלק בלתי נפרד מהמגוון האנושי. ואילו קנאות דתית ושנאה חשוכה הן סטיות דוחות במיוחד.

5.7 (ה): ח"כ זאב (ש"ס): מצעד ההומואים בירושלים מעורר בי בחילה.

נפלאתה לנו בחילתו של ח"כ זאב מאהבת נשים.

5.7 (Ynet): אמנון לוי על הרב הראשי שלמה עמאר, שפנה לאפיפיור בבקשה לעזור לו לסכל את מצעד הגאווה בירושלים: "הרב עם השמלה מתנגד לגאווה".

10.7 (ה): עובדיה יוסף כינה אתמול את ההומואים "רשעים, מתועבים".

כבר לא נותרו אנשים רבים מדי אותם לא כינה מר יוסף "רשעים".

10.7 (ה): לופוליאנסקי, ראש העיר ירושלים אמר: אני מתנגד למצעד הגאווה כמו לראש חזיר בעיר העתיקה.

השוואה אומללה, המעידה על בורות יותר מאשר על גישה. יאיר לפיד הגיב על עמדתו של לופוליאנסקי:

11.7 (ה): מאמר מערכת: הזכות להיות הומו: "... אפשר לטעון כי גם ההומואים והלסביות צריכים להראות סובלנות לתחושות הציבור הדתי בירושלים ולהעדיף לקיים את המצעד בעיר חול כמו תל-אביב. אך ירושלים איננה רק עיר הקדושה לשלוש הדתות. היא גם בירת ישראל. מדינה האוסרת על חלק מאזרחיה לקיים מצעד בעיר בירתה אומרת להם, שהם לא לגיטימיים. ראוי לקרב את המצעד למוסדות השלטוניים של העיר ולהרחיקו מהמוקדים הדתיים...".

שיעור ההומוסקסואליות באוכלוסיה הוא כ-10%, בחברה החילונית, הדתית והחרדית כאחד. זוהי תכונה אנושית-טבעית, וכל מי שמכנה אותה בכינויי גנאי הוא בור במקרה הטוב, ורשע במקרה הגרוע.

12.7 (ה): כרוז שהופץ בירושלים: 20,000 שקל לכל מי שיהרוג הומואים.

נקווה שאין זו עוד הוכחה לכך, שאלימות מילולית מהווה שלב מקדים לאלימות פיסית.

11.7 (חדשות וואלה!): הרב ישראל אייכלר: יוזמי הכרוזים הם ראשי הקהילה ההומו-לסבית...

השמצות פורחות ועולות אל-על בקלות רבה, ובאותה המידה הן מסוכנת מאוד.

12.7 (nrg יהדות): הבאבא ברוך: האסונות בימים אלו הם אות אזהרה לעם ישראל על התועבה שזוממים בקיום מצעד הגאווה בירושלים, עיר הקודש, פלטרין של מלך...

14.7 (7 ימים ידיעות אחרונות): "יש שני סוגים של מדינות בעולם, אדוני ראש העיר, כאלה שמגלות סובלנות כלפי מיעוטים וכאלה שלא. אין שום דבר באמצע. אם מותר להפלות אדם אחד בגלל אורח חייו, תמיד יהיה מותר להפלות גם אחר, ואולי זה לא מאוד חכם מצידך לפתוח את הדלת הזו".

כללי

11.4 (ה): קמחא דפסחא על חשבון משלם המסים: מה צריך אברך לעשות כדי לקבל כסף מחברה קדישא (= מקופת המדינה)? להתפלל לעילוי נשמות.

באותו זמן בדיוק הוא גם מוגן מגיוס במרחב הבטוח של אוהלה של תורה, ונמצא מרוויח פעמיים בעבור אותה עבודה קשה, מפרכת ומסוכנת.

11.4 (Ynet): לפסוח על ההגדה של פסח - לא בכל דור ודור עמדו עלינו לכלותנו; הקדוש ברוך הוא לא תמיד הצילנו מידם - הצל אותי משיעתוק פדגוגי של שנאת גויים - מאמר מאת שלמה זנד.

28.4 (ה): ח"כ אופיר פינס (עבודה) יוזם הצעת חוק שתפקיע מבתי הדין לגיור את השליטה בגיור עולים מאתיופיה.

הגיע הזמן שהמדינה תפקיע מידם את כל נושא הגיור.

30.4 (ה): בית הדין הרבני מציע: מחיקת חובות המזונות של גברים בתמורה לגט לעגונות.

מדינת חלם: מה עניין שמיטה להר-סיני? כלום תוותר מדינה נורמלית לשודד ששדד מיליון שקלים מאישה וגם גנב את מכשיר הטלוויזיה שלה, על מיליון השקלים שגנב בתנאי שיחזיר לה את מכשיר הטלוויזיה?

1.5 (ה): בציונות הדתית מתלבטים: איך לחגוג את יום העצמאות? הרב שאר-ישוב כהן: "כשהמדינה נוהגת כמדינת כל תושביה ולא כמדינת היהודים, היחס שלי אליה משתנה. אני מכבד אותה ככל שלטון אחר, אבל אולי היא כבר 'לא ראשית צמיחת גאולתנו'".

וזו דעתו של אחד המתונים שבהם.

2.5 (מוסף הארץ ליום העצמאות): איפה הם, החרדים ההם? כתבה מאת יוכי ברנדס: "לפני 40 שנה חיו חרדים וחילונים זה לצד זה. בדעת החרדים לא עלה שמשהו לא בסדר בכך שהשכנים שלהם פותחים רדיו בשבת. בצפירה ביום הזיכרון עמדנו, ביום העצמאות רבות מהמשפחות הניפו את דגל ישראל."

9.5 (י): בטיסת אל-על של האדמו"ר מגור ושל פמלייתו לארה"ב הרבנים דרשו וקבלו טיסה בלי דיילות, וכיסוי מסכי הטלוויזיה, על מנת שהרבנים לא ייאלצו לראות אפילו את המסכים של המכשירים המשוקצים.

9.5 (חדשות וואלה!): עיריית ירושלים מקדמת הקמת בית קברות אזרחי.

10.5 (חדשות וואלה!): מזוז יסגור את התיק נגד הרב חיים דרוקמן בנושא חתימתו על מסמכי גיור בפולין בניגוד לתקנות.

14.5 (Ynet) אין כל הצדקה לפטור משירות לאומי נשים חרדיות - תורתן אינה אומנותן - כתבה מאת רוני אלוני-סדובניק.

אין כל הצדקה לפטור גם גברים באותו התירוץ.

16.5 (חדשות וואלה!): שר הביטחון אמיר פרץ: אפעל לתקן אי-שוויון בגיוס לצה"ל.

נחיה ונראה.

18.5 (ה): אחיותיי בנות ישראל - תעשו ילד - כתבה מאת שחר אילן על הרב עדה זבידוב, אם חד-הורית שילדה את בתה מתרומת זרע, היא היו"ר החדשה של מועצת הרבנים הרפורמים בישראל, הקוראת לאחיותיה הרווקות לא לוותר על האימהות.

22.5 (חדשות וואלה!): ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הגישה הצעת חוק לפיה מי שינסה להחזיר בתשובה קטינים יישלח לחצי שנת מאסר.

23.5 (י): הרבנות הראשית החליטה להיכנס לכם לכוס: הכריזה על יותר מ-500 משקאות אלכוהוליים מתוצרת חוץ "לא כשרים", ואולמות שמחות שיגישו אותם יאבדו את תעודת הכשרות.

לא הרבנות היא המחליטה לאיזה כוס ולאיזה כיס להיכנס! הצרכנים, היצרנים, המשווקים ובעלי האולמות הם המחליטים למי מותר להיכנס לאן ולאילו דרישות אבסורדיות להיכנע. חרם מאורגן של יצרנים, ספקים וצרכנים על הרבנות תחסל אחת לתמיד את השליטה האבסורדית של הרבנות בחיי המדינה ובכלכלתה!

29.5 (Ynet): השר רמון חתם על חנינה למורשעי ערוץ 7, שהורשעו לפני שנתיים וחצי בשידור בלתי חוקי.

שוב חנינה שערורייתית לאותו הסקטור החברתי.

1.6 (ה): בית כנסת שנחנך בחצר ראשונים בדגניה א' מעורר ויכוח על שימור המורשת.

התנועה הציונית הקיבוצית נשאה תמיד את דגל החילוניות, וכעת נכנעת לפולחנים דתיים-אורתודוקסיים, שבפסגתם אפליה בין אשה לאיש, בין יהודי לשאינו יהודי.

5.6 (ה): "החילונים הם גויים דוברי עברית" אמר דני טרופר, שהקים את 'גשר'.

במילים אומללות כאלה גם התבטא בעבר האלוף הדתי עמידרור... 'גשר' - לכאורה אמורה היתה להיות גשר לדיאלוג חילוני-דתי. להלן עוד ראייה לאיזה כיוון מוליך אותו "גשר". קל מאוד לפלוט דברי הבל, שנשמעים באוזניים תמימות כדברי אלוהים חיים. באותה רמה מותר גם לומר "הדתיים הם גויים דוברי יידיש". מדוע לא? הרי הרב שך, שערכו ומעמדו בעולם החרדי גדולים פי כמה מערכו של מר טרופר, אמר על הרבי מלובאביץ', שהוא הדבר הכי קרוב ליהדות...

8.6 (חדשות וואלה!): "חברת התרופות 'פייזר', המשווקת את התרופה ויאגרה להגברת האון המיני, משלמת כ-50 אלף דולר לעמותה הפועלת במגזר החרדי, ושוכרת רבנים על מנת שיגבירו את צריכת הוויאגרה בקרב המגזר החרדי".

חרדים היזהרו: ויאגרה, כזכור, איננה כשרה לפסח :-)

8.6 (חדשות וואלה!): המשטרה הכשילה חקירה נגד עמותת "עטרת כוהנים" בחשדות פליליים לאור תלונתו של פלשתינאי.

שוב חנינה שערורייתית לאותו הסקטור החברתי.

15.6 (ה): 'בת-מלך' החלה את פעילותה כעמותת-חסד דתית, במטרה להגיש סיוע משפטי לנשים דתיות במצוקה. כיום היא נותנת שירות גם לחילוניות, ובית הדין לענייני משפחה מפנה אליה נשים שסובלות מאלימות והתייאשו מהבירוקרטיה. כתבה מאת תמר רותם.

דוגמה חיובית לשיתוף פעולה בין דתיים לחילוניים.

17.6 (ה): הממשלה דחתה אתמול הצעת חוק להקנות סמכויות בוררות לבתי הדין הרבניים.

מה החידוש? הרי עניין זה נקבע כבר לפני חודש בבג"ץ:

7.4.2006 - בג"ץ קבע: בתי דין רבניים אינם מוסמכים כבוררים ('הארץ')...

אבל מנגד:

16.7 (ה): שר המשפטים רמון יציג היום לממשלה הצעה שתרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים.

מה קורה כאן? הכנה לבחירות הבאות? האם יש קשר לחנינה שחנן את מורשעי ערוץ 7 (ראה לעיל)?

19.6 (י): אפלייה חמורה: מזרחיים לא יכולים לקנות דירה בחלקים בעיר החרדית קרית-ספר. "הסיבה: לשמור על רמה רוחנית גבוהה בעיר החרדית".

23.6 (ה): כש- 'חסיד נשוי' פוגש את 'מתה על הקב"ה' - כתבה מאת תמר רותם על מאות צ'טים ופורומים חרדיים באינטרנט, למרות איסורי רבנים. בשלוש השנים האחרונות נפתחו לא פחות מ-160 פורומים חרדיים באתר 'הייד פארק' בלבד.

23.6 (ה): ד"ר חנה קהת, ה- "ביג מאמא" של המהפכה הפמיניסטית בציונות הדתית, הודחה ממכללת "אורות ישראל". "עד כאן" אמר הרב גוטל - כתבה מאת יאיר שלג.

26.6 (י): "הרבי מלובאביץ' בטח מתהפך בקברו: אחד מחסידיו, הרב דיוויד ג'אפה ממנצ'סטר, צולם מבלה עם זונות. קודם לכן סיפר בטלוויזיה כי מטעמי דת אסור לו ללחוץ יד של אשה".

מי אמר שהוא לחץ לזונות את היד?

27.6 (Ynet): תושבי שכונת היוקרה 'הר-שלום' בבני-ברק עתרו נגד החלטות הוועדות המקומית והמחוזית להקמת קומפלקס דתי בשכונה שישמש בית כנסת, פנימייה וישיבה. בית המשפט קיבל את טענתם וביטל את התכנית.

3.7 (ה): משרד המשפטים מגבש הצעת חוק שתאפשר ל-300 אלף מנועי חיתון "רישום זוגיות".

"מנועי חיתון" הוא שם קוד לנישואים של מי ש"מוגדרים" כחסרי דת או בעלי דת שונה... נא לא לשמוח לפני הזמן! אין מדובר בנישואים של זוג יהודים, למשל, וגם הדבר שמדובר בו טרם קרה.

4.7 (ה): אגד רוצה להרוויח ומשקיעה בקווים כשרים לחרדים. החל מהשבוע מספר קווי אגד עם הפרדה בין נשים לגברים ותעריף מוזל עלה ל-30.

לכאורה אין זה מענייננו אם חרדים נוסעים באגד תוך הפרדה בין המינים (וגם אז הביקורת היא יותר מלגיטימית). אולם כאן מדובר בחברה ציבורית, הזוכה לתמיכה ממשלתית - קרי מכספנו. לא עולה על הדעת שבמדינה מתוקנת ומודרנית תותר הפרדה מפלה, מבישה ומגונה בין נשים לגברים בתחבורה הציבורית. שיקימו להם חברה פרטית, שלא תהיה ממומנת או נתמכת בכספי ציבור, ויעשו שם ככל העולה על לבם.

5.7 (ה): שיעור נישואי התערובת בקרב צעירים אורתודוקסים מודרניים בארה"ב גדל.

5.7 (Ynet): האם תנועת חב"ד מתפצלת? ביום השנה לפטירתו של הרבי מלובאביץ' אפשר היה להבחין שהחסידות הגדולה הופכת לשתי תנועות נפרדות: הפלג "המשיחיסטי", שאנשיו מאמינים שהרבי ממשיך לחיות, והפלג המתון יותר, שאנשיו טוענים שהם "השפויים" בתנועה.

'חב"ד' - להזכירכם: 'חכמה, בינה, דעת'.

6.7 (ה): משרד המשפטים מקדם הצעה בניגוד לפסיקת בג"ץ: הצעת חוק שבתי דין רבניים יפסקו בנושאי רכוש לפי דין תורה.

ישנן כמה מדינות איסלמיות, עליהן אנו אוהבים להעביר ביקורת, ובהן קורה כדבר ההזוי הזה.

14.7 (מוסף הארץ): המגזין החרדי "המשפחה" הגדיל בעשור האחרון את תפוצתו פי שישה, והפך לעיתון הנפוץ ביותר במגזר החרדי.

חינוך

16.4 (Ynet): החברה המלכותית הבריטית פרסמה הודעה, לפיה היא מתנגדת להוראת הבריאתנות בבתי הספר בבריטניה, ומקדמת את הוראת האבולוציה בהסתמך על ממצאים מדעיים שונים.

נקודת אור נורמלית ומשמחת

10.5 (ה): חרף התנגדות רבנים - חשבון ואנגלית נכנסו לחינוך החרדי. אבל זה רק ביסודי.

מעט מדי, ולאור התנגדות הרבנים - ספק אם ייושם מעשית.

25.5 (Ynet): מהפכה בחינוך החרדי: "אחרי שנים בהן היו המכות בסרגל, הצביטות באוזניים וההצלפות בחגורה לחלק בלתי נפרד מהחינוך החרדי, הוכרזה מהפכה: סטירות מותרות לעיתים חריגות ורק באישור ההורים". ח"כ משה גפני מתקשה להשלים אם המהפך: "ענישה פיזית היא לגיטימית. אני אזום דיון על גבולות הענישה המותרת".

7.4 (ה): משרד החינוך מתחייב למנוע אפלייה עדתית בקבלה לסמינרים חרדיים.

משרד החינוך התחייב בשעתו להפעיל 'תכנית ליבה' במערכת החינוך החרדית - ראה 4.5 מיד בהמשך.

19.4 (ה): מאיזו עדה אלוהים? מאמר מאת שחר אילן: "שנים מממנת המדינה מערכת חינוך גזעני ומפלה, ועכשיו היא גם מכחישה בבית המשפט את קיומה של אפליה - התייחסות המדינה לפיקוח על רפורמה בהליכי רישום וקבלה לסמינרים החרדיים.

26.4 (חדשות וואלה!): ביהמ"ש קבע שעל עיריית ירושלים ומשרד החינוך להפעיל סמכויותיהם כדי למנוע את האפליה נגד תלמידות ממוצא מזרחי במוסדות "בית יעקב".

4.5 (ה): לש"ס הובטח ביטול 'תכנית הליבה' בבתי הספר החרדיים.

כאמור, עושים צחוק מכל החלטה רצינית. ככה לא בונים מדינה.

11.5 (אתר אם המושבות): נסיון הקמת בית ספר של ש"ס בשכונה חילונית בפתח תקוה.

25.5 (ה): 1.5 מיליון שיעורי תורה, מפקח אחד, שאמור למנוע דיווחים פיקטיביים בכל ארגוני התרבות היהודית. לא פלא שכבר שנים שום עמותה לא נפסלה בשל הביקורות - כתבה מאת שחר אילן.

ארגוני "תרבות יהודית"? בולשיט. ארגוני תרבות "דתית-יהודית"! יחי ההבדל הקטן!

מדור המדע

6.4 (הגרדיאן): נתגלתה עוד חוליה חסרה הפותרת מיסתורין של האבולוציה; 8.4 (ה): התגלתה החוליה החסרה בין דגים לחיות היבשה.

7.4 (ה): גם לפני 9000 שנה פחדו מרופאי שיניים: שרידים בני 9000 שנה של בני אדם שחיו בכפר נאוליטי (תקופת האבן המאוחרת) במהדגאר שבפקיסטאן גילו, כי רבים מהם עברו טיפולי שיניים, שכללו קידוח בשיניים הטוחנות.

20.4 (ה): לפחות שבעה שלדים של מין של אחד מהדינוזאורים הטורפים הגדולים ביותר נתגלו בפטגוניה שבארגנטינה: מאפוזאור רוסה, שחיו לפני 100 מיליון שנה.


מאפוזאורוס רוסה

7.5 (ה): בבאר-שבע חבצו חמאה כבר לפני 6500 שנה. יישוב שנחשף צפונית לקריית גת מחזק תיאוריה על תרבות ייחודית שפרחה בנגב. הם היו חקלאים שגידלו דגנים וטיפחו מקנה. חזירים התבוססו בבוץ ליד הבקתות שלהם - כתבה מאת רון שפירא על חקירותיה של הארכיאולוגית פרחיה נחשוני מרשות העתיקות.

12.6 (י): 11 פריטים של מיני-זאורים - זן של דינוזאור גמדי בגודל 6 מטרים בלבד, התגלו בצפון גרמניה.

15.6 (י): בספרד נמצאו עכבישים חנוטים בני 121 מיליון שנה. על העכבישים נפל בשעתו שרף עצים, שחנט אותם.

19.6 (י): חמישה מאובנים של ציפורים קדומות, בני 110 מיליון שנה נחשפו על קרקעית אגם בסין, מספקים את החוליה החסרה כדי לחבר בין הציפורים הפרימיטיביות לציפורים שאנו מכירים היום. הציפור הקדומה, הקרויה גאנזוס יומננזיס, חיה במים, והייתה מעין ברווז בגודל יונה.


שלד מאובן של הציפור הקדמונית גנזוס יומננזיס

21.6 (הידען, ה-BBC): עצומה שעליה חתומות האקדמיות למדעים בעולם בעד לימוד האבולוציה כעובדה.

ראו כאן וגם כאן.

29.6 (ה): 'יקירתי הקדמונית - הבאתי לך תכשיט': שלוש קונכיות מאתרים פרהיסטוריים בישראל ובאלג'יריה מראות כי האדם יצר תכשיטים כבר לפני 100 אלף שנה - כתבה מאת רן שפירא.

בסדרת מאמריו על האבולוציה של האדם הבהיר פרופ' יואל רק: "מאפיין חשוב וייחודי להומו-סאפיינס היא היצירה האמנותית רבת-ההיקף, הנובעת מרצון ודחף בלתי-נלאה שלו ליצור. בניית כלים, פיסול וציור הם מראשוני הסימנים לתרבותו הייחודית של ההומו-סאפיינס."

27.7 (חדשות וואלה!): שרידים של זוחלים ימיים שחיו לפני 150 מיליון שנים התגלו באוסטרליה.

ראו כאן.

מדור ספרים

14.6 (ה): החדש אסור מן התורה: פרקים בתולדות האורתודוקסיה - שלמה רוזנר על ספרו של משה סמט, הוצאת כרמל, 432 עמודים: כיצד ומתי נוצר הזרם "האורתודוקסי", המכונה גם "החרדי", ואיך הוא קשור לפולמוס הלכתי סביב השאלה האם מותר להתגלח בחול המועד, ועוד.

5.7 (ה): היקום על פי הפיסיקה החדשה - צבי ינאי על ספרו החדש של פרופ' יורם קירש, בהוצאת עם עובד, 476 עמודים.

14.7 (מוסף לשבת, ידיעות אחרונות): ההיסטוריה של אלוהים - מאת קארן ארמסטרונג, בתרגומו של אריה חשביה, הוצאת כתר, 470 עמודים. סקירה מאת אוריה שביט.

פינת האיוולת והרוע

3.4 (ה), 4.4 (Ynet בריאות): מחקר שנמשך 10 שנים מראה (למי שבטעות חשב אחרת) שתפילה איננה עוזרת להחלמה.

ועל כך נאמר: בוקר טוב אליהו.

25.4 (י): נאס"א החלה להכשיר את תחנת החלל הבינלאומית לקראת קליטת אסטרונאוטים יהודים. השאלות הבוערות: לאן לפנות בשעת תפילה, ואיך לשמור שבת בגובה עשרות אלפי קילומטרים.

30.4 (ה): האפיפיור בתקופת השואה (פיוס ה-12) עשוי לקבל מעמד של קדוש.

כביטוי להכרת תודה על תרומתו האנושית להצלת ששת המיליונים של בני עמנו בשואת אירופה, נחפש עבורו קבר שייח עזוב בגליל, ונגרוף מיליונים מעלייתם של ההמונים לקברו של הצדיק.

2.5 (מוסף הארץ ליום העצמאות): הילולת חוני המעגל ביום העצמאות.

7.5 (חדשות וואלה!): הרבנות אילצה זוג אתיופים, בני 70 ו-81, להינשא שנית, כתנאי להכרה ביהדותם.

11.5 (י): שר התמ"ת (החדש) אלי ישי (ש"ס) קבע נוהל חדש: כל מסמך של המשרד ישא את ראשי התיבות 'בס"ד'.

אז מעכשיו יש היתר רשמי לכל אדם ששולח מכתב למשרד התמ"ת לספר על האידיאולוגיה האישית שלו בקצרה בראש המכתב?

15.5 (Ynet): המפקדים בצבא נדהמו: חייל הציג בפניהם מכתב מרב שפוטר אותו ממטלות שונות בשירות הצבאי.

הוא יכול היה להביא גם אישור מאמא, זה אותו דבר.

23.5 (י): 40 אלף מאמינים השתטחו אתמול על קברו של ה"צדיק" חיים חורי בבאר שבע. השטח מלא מאמינים תמימים, קשי-יום, שמקווים כי מה שהחיים החמיצו, ייתן "הצדיק".

4.6 (Ynet): רבנים קבעו כי יש לשחוט תוכי מקלל. תוכיח זה נרכש בידי איתי זריף תמורת 15 אלף שקל, ורק לאחר מכן התברר שהתוכי מקלל, כך לדברי בן זריף. הוא התייעץ עם רבנים, שפסקו כי יש לשחוט את התוכי, או לפחות לעקור את לשונו. עמותת "תנו לחיות לחיות" פנו לערכאות משפטיות בדרישה שלא לפגוע בתוכי ולהעבירו לרשותם.

6.6 (י): תושב קייב בן 45, שרצה להוכיח שיש אלוהים, ונכנס לכלוב האריות בעיר, נטרף בידי הלביאה.

הפינה האפלה

3.4 (י): לא תעקוץ - כתבה מאת יפעת גליק על אברהם כהן, בן 45, שנמלט לארה"ב כשהוא משאיר בארץ אנשים מהם לקח כספים רבים באמתלות שונות.

4.4 (ה): היועץ המשפטי מזוז: על מצגר (הרב הראשי לישראל) להתפטר, ואקבע כי הרב אינו מתאים לתפקידו והתנהגותו "בלתי הולמת". הרב: אעתור לבג"ץ.

5.4 (י): אב התעלל בבנו התינוק בן 3 חודשים (שנפטר כעבור זמן קצר). האב הודה: הטחתי את התינוק שלי בקיר כי לא הפסיק לבכות. 16.4 (ה): עשרות חרדים התפרעו במאה שערים בקריאה לשחרור האב ישראל ולס, בן 19, החשוד בהריגת בנו בן ה-3 חודשים, וגרמו נזק שנאמד ב-140 אלף שקלים. 21.4 (ה): מסכן אשר - כתבה מאת תמר רותם: העדה החרדית מתגייסת להגנתו של אשר ולס המואשם בהריגת תינוקו בן ה-3 חודשים. 25.4 (ה): שירות המבחן ממליץ לשחרר את ולס: "היה מסוכן רק לבנו התינוק"... 26.4 (ה): הנאשם בהריגה: כעסתי שאשתי עבדה, אז הוצאתי את הכעס כל התינוק... 28.4 (ה): הוא ילד, הוא טמבל - החברה החרדית הסובבת את אשר ולס, המואשם בהריגת תינוקו, ממשיכה לגונן עליו - כתבה מאת תמר רותם. 9.5 (ה): ולס חזר בו מהודאתו בהריגת בנו.

10.4 (י): קומנדו סקס חרדי נלחם באתרי פורנו. קבוצת האקרים מוחקת אתרי סקס ישראליים ומציבה במקומם תמונה של הרבי מלובאביץ'.

באותה ידיעה: לפני יפים אחדים נפרץ האתר החרדי 'שופר' (של אמנון יצחק) והושתלו בו דברים נגד חרדים. לא ברור אם יש קשר בין הדברים.

14.4 (מוסף הארץ): אני לא אשם, באלוהים - כתבה מאת אמיר זוהר על אלי אריש, עבריין חרדי, המוגדר כאחד מראשי הפשע בירושלים, שנידון השבוע לשנתיים מאסר.

18.4 (ה, י): חשד שמרדכי סלומי, גבאי בבית כנסת, נהג במשך שנים לאנוס בין כתלי בית הכנסת 3 אחיות שהתלוו לאביהן שבא להתפלל, וחשד שחנן שמעון (בצילום חובש כיפה שחורה) ביצע בהן מעשי אונס במכונית.

20.4 (Ynet): במודעות במאה שערים נכתב: ציונים כלבים. זהירות! ציוני נושך. החיה הציונית אינה שייכת למין האנושי.

והרי ידענותם של המקומיים בלימוד הביולוגיה היא מן המפורסמות.

26.4 (י): אימא חרדית הנהיגה כנופיה של רמאים, התחזתה לבעלת עמותה לעובדים זרים וקבלה מארבעה מהם 100 אלף דולר.

27.4 (חדשות וואלה!): נגד אברהם פקטה, מורה בבית מדרש בתל-אביב, בן 30, הוגש כתב אישום על ביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים בתלמידיו, בני 8 עד 12.

2.5 (י): חרדים החריבו קפה אינטרנט בירושלים. 8.5 (Ynet): "מלחמה" בירושלים - החרדים נגד מגיפת האינטרנט, שרבים מבני הישיבות מבלים בבתי הקפה לאינטרנט.

8.5 (י): אתמול נעצר נתי כורש, חוזר בתשובה חסיד ברסלב, בן 36, בחשד לרצח דסלון סמואל. "הוא אמר לי דתי מניאק", טוען כורש, לאחר שהודה במעשה. כורש מוכר למשטרה כעבריין סמים ורכוש ובעל הרשעות רבות בעבר.

9.5 (ה): יהושע פולק, סגן ראש העיר ירושלים (יהדות התורה) חשוד באי-סדרים בתפקוד המועצה הדתית בעיר.

11.5 (חדשות וואלה!): משטרת ראש העין עצרה אברך לאחר שהוגשה נגדו תלונה על ביצוע מעשים מגונים. המשטרה חוקרת חשד כי צעיר חרדי נדרש לשלם דמי שתיקה בפרשת התקיפה המינית.

14.5 (י): דו"ח חמור של מבקר עיריית אשקלון חושף שחיתות במועצה הדתית: כספי צדקה נלקחו לשימוש המקוואות, והעובדים אכלו במסעדות-פאר על חשבון המועצה.

19.5 (ה): הרב מרדכי גפני, החשוד באונס 4 נשים, ברח מישראל. 22.5 (י): הרב מרדכי גפני, שנמלט מישראל לאחר ששלוש נשים האשימו אותו שהתעלל בהן מינית, נמצא בקולורדו (ארה"ב) ונשים שם התלוננו כי תקף גם אותן.

13.6 (י): אברך ישראלי, בנו של רב בעיר גדולה בישראל, נעצר בבלגיה בחשד שביצע מעשים מגונים בתלמידי ישיבה של חב"ד בארץ.

16.6 (מוסף הארץ): נרקומנים של הדולר - כתבה מאת אמיר זוהר וגידי וייץ - איך הפכה ישיבת 'שובו בנים' למקדש הרוחני של בכירי עברייני ישראל(ראו פירוט במסגרת למעלה).

16.6 (ה): חוטפת, שותקת, סולחת - סיפורה של אישה חרדית מוכה - כתבה מאת תמר רותם על קשר השתיקה החזק בחברה החרדית סביב אלימות במשפחה.

28.6 (חדשות וואלה!): 100 חרדים תקפו באלימות קבוצה של 50 תיירים נוצרים בירושלים. המשטרה לא עצרה איש מהתוקפים.

וזאת למה?

30.6 (י): שניים מבכירי הרבנים בארץ נחקרו במשטרה השבוע בחשד שסיפקו תעודות פיקטיביות לשוטרים שלמדו במוסדות תורניים שבראשם עמדו.

4.7 (י): שמעון בן הרוש, סגן מנהל בית ספר בבית שאן, הואשם כי תקף מינית את תלמידיו.

3.7 (Ynet), 4.7 (י): מורה חרדי בן 48 מירושלים הודה בביצוע מעשי סדום בתלמידיו.

6.7 (ה): במקום מכות ממשמרת הצניעות - כתבה מאת תמר רותם: "... עד כה טופלו עברייני מין קטינים בחברה החרדית בתוך הקהילה. המקרים לא דווחו למערכת הרווחה ולמשטרה, והפיתרון המקובל היה מעצר בית אצל הרב, גירוש לישיבה בחו"ל או ענישה בידי משמרות הצניעות. טיפול קבוצתי חדש מנסה לשבור את הטאבו.

10.7 (חדשות וואלה!): הגזברית של עיריית פתח-תקווה חשודה בעבירות גניבה ומרמה ועל כי העבירה כספי ציבור לעמותות חרדיות בעיר בניגוד לחוק.

14.7 (ה): קלצקין והקנאים - כתבה מאת תמר רותם על "מלחמת עולם" על השליטה בעולם הפשקעווילים והמודעות במאה שערים בין החרדי ישראל קלצקין והקנאים החרדיים המכונים "הסיקריקים". מה שהחל כהשמצות הגיע עד לאשפוז בבתי-חולים.

20.7 (Ynet): יוסף סגל, לשעבר מנהל הכספים של חב"ד, חשוד במעילה בהיקף של 17 מיליון שקלים.

21.7 (מוסף הארץ): בן חורג - כתבה מאת דליה קרפל על צעיר חרדי, בן רייך, שנמצא במעצר בית. כילד חרדי בודד ודחוי, שמשיכתו לגברים הביאה אותו למשבר רוחני ארוך שדרדר אותו עד לזנות בפאריס. "... יחסי עם הצעירים האלה הפכו אותי לאנס כדי שאפשר יהיה לטעון שהצעירים החרדים האלה הם בעצם לא הומואים..."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי