אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 90: ינואר-פברואר-מרץ 2006

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה

ערך: דן

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש


יומן מס' 90 פותח את השנה השמינית ליומני-חופש. רבים מוצאים את היומן כלי-עזר חשוב לידע כללי ו/או בהכנה של עבודות-מחקר, ואכן גם לשם כך נוצר היומן. חברים מסורים מסייעים באיסוף מידע ותודתנו להם. צוות היומן מקווה שמספר המסייעים והמגיבים ילך ויגדל.

החל ביומן זה ייצג מספרו - 90 ואילך - את היומן ולא את מספר החודשים שהוא מקיף, כפי שהיה עד כה.

ביומן זה אנחנו מוסיפים מדור חדש: 'ספרים', שיצורף, במקביל, גם למדור המיוחד לו ב'ארון הספרים של חופש'.

5.2 (י): ציטוט מתוך מאמר מערכת בעיתון הצרפתי 'פראנס סואר', בעקבות מהומת הקריקטורות בדנמרק ובאיסלאם: "אם נתחשב בכל איסורי הדת, מה יישאר מחופש הביטוי ומהחופש בכלל?"

6.2 (ה): היועץ המשפטי לממשלה מזוז הורה למשרד הפנים לרשום את יגאל עמיר ולריסה טרימבובלר כנשואים במרשם האוכלוסין. הנישואים נערכו באמצעות אביו של הרוצח, שלמה עמיר, ששימש שליח בטקס הנישואים.

נפלא! תקדים! חובה אם-כך על היועץ המשפטי להורות למשרד הפנים לרשום את נישואיהם של כל הזוגות שיינשאו בצורה דומה. זוג שיסורב - זכותו להגיש בג"ץ בטענה של אפלייה מצד המדינה!

9.2 (י): מה שמותר ליגאל עמיר - מאמר מאת יקיר אלקריב: כשאני רציתי להתחתן, למרות שגם אני וגם אשתי לא רצחנו מעולם ראש ממשלה - נאלצנו לנסוע על חשבוננו למדינה אחרת כדי לעשות זאת.

12.1 (ה): בסוף לא אילצו אותה להתגייר - כתבה מאת ראלי סער: לראשונה בישראל התיר בית המשפט להורה יהודי לאמץ את הבת מנישואיה הקודמים של אשתו הלא-יהודייה בלי שתעבור קודם לכן גיור, כפי שמחייב החוק. בהחלטתו קיבל בית המשפט את הטענה כי הבת היא 'חסרת דת': "אני יהודי חילוני" טען האב, "וכדי שבתי תתגייר הייתי צריך להפוך לאדם דתי בעצמי, לבקר בבית כנסת, להתפלל, לשמור על כשרות, לשלוח אותה לבית ספר דתי -זה אורח חיים שקשה לי לאמץ".

קשה, לא צודק, לא חוקי בעליל ולא מוסרי מבחינה אנושית, והדבר חל על כלל הציבור היהודי-החילוני. הגיעה השעה לבטל חוק זה ולבטל חובת גיור על יהודי שאינו דתי.

21.2 (ה, וואלה! חדשות): "ההלכה גוברת על הקוד האתי" - התבטאויותיו של הרב אבי רונצקי, המועמד להיות הרב הצבאי הראשי: על השבת: "אם אפשר להתחמק ולא לטפל במחבל (כלומר שהוא לא יטופל כלל בתואנות שונות) חייבים לעשות זאת... ערכה של השבת חשוב יותר". על הקוד האתי של צה"ל: "כשיש התנגשות בין הנחיה ברוח הקוד האתי והוראת ההלכה, בוודאי שיש לשמוע לדעת ההלכה". אבי רונצקי, מההתנחלות איתמר, התחרד ("חזר בתשובה") לאחר מלחמת יום הכיפורים.

ואת האיש הזה מציבים צה"ל, שר הביטחון וראש הממשלה בעמדת הכרעה ממלכתית!

13.3 (ה): בג"ץ הורה למדינה לנמק למה לא יבוטלו תקנות השירות הלאומי, ולמה מקצים בנות שירות לאומי לעמותת 'אפרת' שפועלת נגד הפלות.

'אפרת' היא עמותה דתית-חרדית אשר משדלת נשים בהריון שלא להפסיק את הריונן, וזאת מנימוקים הילכתיים-דתיים. 'אפרת' אינה בוחלת בהצגת סרטי-אימה על גורלו של העובר, בממדים שעלולים להפחיד כל אישה, ובפירסומות בעלות אופי גזעני. המדינה מקצה 3 בנות שמשרתות את 'אפרת' על חשבון הקופה הציבורית, ובכך מספקת לה כוח עבודה זול. למרבה האירוניה אותן צעירות יכולות גם להתפאר, שהנה הן "התנדבו ונתנו שירות לאומי למדינה".

מדור כללי

1.1.2006 (ה): קרב הירושה המלוכלך של חסידות סאטמר הגיע לבני ברק - כתבה מאת אסף כרמל: כיסא בית הכנסת של אחד הרבנים נמרח במיונז, על אחד האברכים נשפכה אקונומיקה בזמן התפילה, וכשהגיע בנו של האדמו"ר הוא התקבל במטח ביצים ובקריאות "נאצי".

3.1 (ה): יותר ויותר חרדים - גברים ונשים - יוצאים לשוק העבודה - כתבה מאת רותי סיני. חינוך והיי-טק הם תחומי העיסוק המועדפים על המגזר החרדי, אבל גם בהיי-טק החרדים חוששים מעירוב בין המינים.

16.1 (י): בערים החרדיות קרית-ספר ובית"ר עילית נרשמה עלייה במספר הזוגות שנפרדו, כאשר בבית"ר עילית כמעט והוכפל מספרם.

המקובל מיהופיץ: זה כמובן בגלל ששרון הורה על הינתקות מחבל עזה.

18.1 (ה): למה הר הבית כן, והר סיני לא? - מאמר מאת עדי שוורץ: כדי לקיים מו"מ רציני על המקומות הקדושים כדאי לדעת מה הופך מקום לקדוש. החוק הישראלי מבוסס על צו של הסולטן מ-1852, המכונה "הסטטוס-קוו העותומני", שבו פירוט רשימת המקומות הקדושים, בלי להגדיר מה הופך אותם לכאלה. כלומר - "מקום קדוש" הוא פשוט זה שמופיע ברשימה. החוק האמריקאי מסתמך על "גורם אינידאני מוסמך". לכל דת ולכל מדינה תשובה (מפותלת) אחרת.

25.1 (י): החוקה המוצעת היא פשע לדורות הבאים - תגובתו של ח"כ ברונפמן על הצעת ה"חוקה בהסכמה".

ראה מאמר בחופש.

22.1 (י): שטראוס לא תעניק חסות לאירועים ללא הסכמה מראש של רבנים.

ראה תגובת חופש.

22.1 (ה): המדינה לא אוכפת פסיקת בג"ץ להכיר בהליך גיור בחו"ל.

26.1 (ה): אם לא תופרד הדת מהמדינה - "ארץ קולטת ומנכרת" - מאמר מאת ח"כ ברונפמן: "אם לא תופרד הדת מהמדינה תאבד ישראל את זכות הקיום שלה כמדינת היהודים. הגיע הזמן להעמיד את הערכים הדמוקרטיים של חופש, צדק ושוויון מעל האינטרסים הלאומיים של יהדות גזענית, מנותקת ולא סובלנית".

29.1 (וואלה! חדשות): ישיבת הסדר חילונית תיפתח השנה בת"א.

רעיון נפלא - לקבל את כל אותן ההטבות הכספיות שמקבלים אברכים דתיים.

2.2 (ה): לאן נעלמו 20 אלף תלמידי ישיבות? - כתבה מאת שחר אילן: מספר תלמידי הישיבות והכוללים כמעט לא גדל בשנים האחרונות. שתי סיבות אפשריות: מחיקת תלמידים פיקטיוויים מהרשימות, והיציאה לשוק העבודה.

22.2 (ה, וואלה! חדשות): הביגמיה אסורה, אבל לא על בנו של רב - מאתר מאת תמר רותם על בית הדין הרבני בלוס-אנג'לס שהתיר לחגי בצרי - בנו של אב בית הדין בירושלים עזרא בצרי לשאת אישה שנייה בלי להפקיד גט לאשתו הראשונה, בתמיכתם ובעידודם של רבנים ממערכת בתי הדין בישראל.

23.2 (ה): "הרבנים בכלל לא מועילים לעם ישראל" - צביה גרינפילד, המועמדת החרדית של מרצ, בעד הפרדת הדת מהמדינה - כתבה מאת שחר אילן.

לא מועילים - זאת ידענו מזמן. הצרה היא שבמקרים רבים הם גם מאוד מזיקים.

24.2 (ה): על הנעלבים בשם אלוהיהם: מיכאל הנדלזלץ במאמרו 'קריקטורה של אבולוציה': "זה לא כוחות: אני מוכן לכתוב ולנאום על הצורך בחופש הביטוי, סובלנות ופתיחות לצורכי האחר. אני לא מוכן ליהרג, בוודאי לא להרוג על כך. הנעלבים בשם אלוהיהם ומגיבים באלימות על הפגיעה אינם מעוניינים בחופש הביטוי שלי, ולא חסים על חיי. הנה הזירה שבה תיבחן שרידותם של המתאימים ביותר. ובהחלט יכול להיות שזה לא אני".

בזירה זו של מאבק כוחות אבולוציוני משתתף שחקן מסוים: הדמוקרט. הוא בנה משחק חברתי בהתאם לכללי החשיבה שלו, אלא שבתמימותו הוא מאפשר לעיתים לכל אדם לשחק בה, גם לכאלה שכלליהם וחוקיהם אינם דמוקרטיים. ביניהם אלה שמטרתם לעקור את הדמוקרטיה מן השורש ולהורסה לבלי קום. אפשר למנוע הפסד במאבק השרידותי ע"י שינוי בחוקי המשחק: במשחק הקרוי דמוקרטיה ישחקו רק חברים, שמקבלים את כללי הדמוקרטיה, שחופש הביטוי, הסובלנות וההומניזם הם אבני-יסוד בהשקפת עולמם. האחרים - יוכלו לצפות במשחק מן הצד, אבל לא להשתתף בו.

24.2 (ה): בשל לחץ חרדי נדחתה הריסת גשר בחיפה בשבת.

נזכרנו במר רונצקי... אם ההלכה היהודית קודמת לחיי גוי ולקוד האתי של צה"ל, מה זה כבר בזבוז של כמה מיליוני שקלים?

2.3 (ה): אופציה למתים: קבורה, שריפה, השלכה למצולות כתבה מאת יובל אזולאי על "עלי שלכת".

6.3 (ה): גם העגלה שלנו עמוסה - מאמר מאת עופר שיף, מרצה באוניברסיטת הנגב. "יש ערכים גם בלי דת", הוא כותב, "לא צריך להחזיר את כל החילונים בתשובה", ו-"כדאי להעמיס כמה חבילות של ספקנות גם על העגלה הדתית".

תשובתנו הנמרצת והחד משמעית: עגלתנו עמוסה בערכים אנושיים, בתרבות ובידע כללי הרבה יותר מאשר העגלה הדתית; לא צריך להחזיר שום איש בתשובה - ההחלטה להיות דתי היא זכותו הפרטית של כל אדם; על העגלה הדתית כבר אין מקום לעוד חבילות של ספקנות. רק בדבר אחד אין להם ספק: קיומה של דמות דמיונית שולטת, שהספק בנה אותה מאפס.

5.3 (Ynet): טיפול הפרייה ב'שערי-צדק'? רק אם נישאתם ברבנות.

נו, הרי זהו שיא הצדק בשערינו...

6.3 (Ynet): בפרקליטות שוקלים באחרונה לשים קץ לתופעה של אפליית בנות מזרחיות בחינוך החרדי, ולנקוט בצעדים פליליים או מנהליים מחמירים נגד המוסדות המפלים.

רק "שוקלים"? וכל-כך מאוחר?

7.3 (ה): הזרם הקונסרבטיבי של יהודי ארה"ב שוקל הכרה בנישואי זוגות חד-מיניים.

8.3 (י): בלחץ סגן השר שמואל הלפרט ומשמרות הצניעות עתידה להתבצע ברחבת הכותל בירושלים הפרדה מוחלטת בין המינים.

תודה למשמרות הצניעות החרדיות על עזרתן בשחרור הכותל במלחמת ששת הימים. בעשור הבא תתבצע בירושלים מן הסתם גם הפרדה מלאה בין גברים לנשים בכל רחובות העיר, בבניינים הציבוריים, בקרית הממשלה, בכנסת, איפה לא.

8.3 (י): תנועת חב"ד הנפיקה השבוע בול מיוחד עליו מתנוסס ביתו של מנהיג תנועת חב"ד.

תנועת חב"ד הנפיקה??? מדינת ישראל נכנעה ללחצים והנפיקה בול לכבודם! שערורייה ממדרגה ראשונה - הנפקת בול לכבודה של תנועה דתית מיסיונרית. אלו הדברים שאמר ר' ברקה וולף, דובר חב"ד ושר החוץ של מוסדות חב"ד לרן כסלו - 'הארץ' 30.3.1984: "וולף, הדובר - או אולי מוטב לומר שר החוץ של מוסדות חב"ד - נעלב עד עומק נשמתו כאשר אמרתי שגם להם יש יד בחרושת החזרה בתשובה: 'גם אנחנו? אנחנו היינו הראשונים. כבר ב-1963 ציווה הרבי לפעול בין החילונים כדי להחזירם לדת. ומאז אנו עושים את זה'..." עוד מעט ינפיקו בולים גם "לכבוד" הגברת קוק, מר אמנון יצחק והרנטגן...

10.3 (י): מגילה בהפרעה - מאמר ביקורת על מגילת אסתר מאת עינת רמון: העם הנרדף שנהנה לרצוח, הנערה החסודה המתפקדת כנערת ליווי, הדוד המסור שהוא למעשה סרסור - פניה האפלים של מגילת אסתר.

ראה גם כאן.

10.3 (ה): מיסיונר בלי מרכאות - כתבה מאת יאיר שלג על אביחי בוארון, שהקים מפעל להחזרה בתשובה במטרה "להנהיג את המדינה בדרך יהודית". לרשותו כיום 140 דוכנים הנפרשים מדי חמישי-ששי בכל הארץ, בהם פונים לציבור - חילוני וגם דתי לאומי - במסרים חרדיים.

החילוני השאנן המצוי, זה שגם אינו הולך להצביע בבחירות משום שדבר אינו מזיז לו - יאמר גם הפעם - עזוב שטויות! אחר כך הוא מטלפן דחוף-בהול לטלמסר של חופש ומבקש עזרה דחופה, כי הבת שלו הלכה אחרי מטיף כזה לעולם החרדי. והוא בוכה, חסר אונים, מבקש סיוע. ולא תמיד אפשר למצוא כזה. היזהרו פן יהיה מאוחר מדי!

12.3 (ה): גם כשהבעל מופרע הם מתייצבים לצדו - הם - בתי הדין הרבניים - כתבה מאת תמר רותם על הטוענת הרבנית רבקה לוביץ, ממובילות המאבק בסרבני הגט.

עוד חרפה ושערוריה שהגיע הזמן לבטלה ולהעבירה מן העולם.

12.3 (י): חגורת צניעות סלולרית בפנימייה לבנות בבני ברק: בשבוע שעבר נתפס במוסדות 'חסד לאברהם' - פנימייה חרדית לבנות - מכשיר חוסם שמונע שימוש במכשירים סלולאריים, אשר הוצב בישיבה על-מנת למנוע קליטה ע"י הבנות במוסד, אבל בפועל הוא חסם שיחות גם ברחובות הסמוכים...

12.3 (Ynet): בהצהרתם לרדיו האיראני ובשיחות עם מקומיים, הפיצו הרבנים האנטי-ציוניים את משנתם נגד המדינה: "באנו לטהראן כדי להבהיר שמדינת ישראל לא מייצגת את כל היהודים".

16.3 (ה): יוזמי החוק לסגירת קניונים בשבת נשענים על תקדים ההתנתקות בניסיון לקדם את החוק שלהם בכנסת הבאה.

19.3 (י): הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת אלון-מורה, קורא להשתמט מגיוס.

19.3 (י): "המערכה הבאה" - מאמר מאת יורם פרי על מלחמת תרבות: בשנה הבאה תיפתח מערכה חדשה במלחמת התרבות. יהיה זה הקרב על מקומו של בית המשפט העליון, ובעצם על מהותה של הדמוקרטיה הישראלית... אלי ישי אינו לבד, ואף אינו הקיצוני שבחבורה... מי שעוקב אחרי המסע המתנהל... בעיתון 'הצופה', בשבועון 'מקור ראשון', או במאות אלפי העלונים המחולקים בכל שבוע בבתי הכנסת, עומד נדהם מול הזעם, האיבה, המשטמה והניכור כלפי מה שמסמל בית המשפט העליון.

21.3 (י): בסקר חדש מתברר, שרוב הציבור תומך בנישואין אזרחיים (אבל מעדיף להתחתן עם רב ובורקס), תומך בקבורה אזרחית (אבל מעדיף את חברה קדישא), ודוגל בחוקה (אבל לא מבין מה זה) - כתבה מאת משה רונן ב-24 שעות.

27.3 (Ynet): "הציונים עזרו לנאצים, לכן אל תצביעו" - פלג קיצוני בעדה החרדית הפיץ חוברת לילדים המסבירה מדוע לא להשתתף בבחירות. בחוברת ציור של "ציונים גוזזים פאות לילדים חרדים".

מזוז! האם זו איננה הסתה?

27.3 (וואלה! חדשות): בית קברות וירטואלי של "עלי שלכת" מהווה אתר הנצחה לנפטרים.

חינוך

25.1 (י): בתי הספר החרדיים בראשון-לציון יוצאים למלחמה בהחלטת ראש העירייה לחייב אותם להתחיל את יום הלימודים במסדר הנפת הדגל ובשירת 'התקוה' כמו שאר בתי הספר.

התגובה קלה ופשוטה: לא ירצו - לא יזכו בתמיכה כספית כלשהי.

12.3 (י): בבית הספר היסודי 'דוד אלעזר' בבת-ים החליטו להזמין רב לכיתה א' כדי שיברך את הכיתה ויחליף את המזוזות. זאת, לאחר ששלוש מתוך ארבע מחנכות שלימדו את ילדי הכיתה מתחילת השנה חלו במחלות המונעות מהן להמשיך ללמד.

ראו תגובת חופש.

מדור המדע

10.1 (ה): ההיסטוריה החדשה של החתול: ניתוחי ד-נ-א מסייעים להבין מחדש את האבולוציה של משפחת החתולים. טורפים אלו הופיעו לראשונה לפני 11 מיליון שנים. משפחת הנמרים הופיעה לפני כ-6.5 מיליון שנים באסיה, וחתול הבית הופיע לפני כ-6.2 מיליון שנים.

12.1 (ה): התגלו כוכבים צעירים בני חמישה מיליון שנה כצביר בסמוך לגלקסית שביל החלב. ההשערה היא שמדובר בגלקסיה ננסית המתמזגת עם הגלקסיה שלנו - כתבה מאת תמר ארנון. הצבירים שהתגלו דומים מאוד לצבירי הכוכבים הכדוריים Globular Clusters.


כוכבים כדוריים

29.1 (ה): בדיקת ד-נ-א לאדם הקדמון: זה אפשרי. שיטה שפיתחו חוקרים ממכון ויצמן מאפשרת להפיק ד-נ-א גם מעצמות בנות אלפי שנים. בחפירה במוצא נמצאו עצמות בקר בנות 10,500 שנה, והן שימשו למחקר.

29.1 (י): בחזרה לעבר - מאמר מאת לילית וגנר על המחקר המדעי המחפש את האב המשותף למין האנושי שהתפתח באוסטרליה ולזה שבסיביר, שלשניהם מוטציה גנטית זהה.

2.2 (ה): ההוראות ליצירת סרטן מופיעות כבר בגנים - כתבה מאת מרית סלוין: "נעילה" של גנים מסוימים היא אחד התהליכים שמתרחשים בעת הפיכת תא לסרטני. חוקרים ישראלים גילו כעת כי הגנים האלה מסומנים כבר בזמן ההתפתחות העוברית.

28.2 (ה): הגירת האדם המודרני (הומו-סאפיינס) מאפריקה לאירופה החלה לפני 49,000 שנה - מחקרים וממצאים חדשים בסיוע פחמן רדיואקטיבי. ההומו-סאפיינס התקיים באירופה לצד הנאנדרטל רק כ-6,000 שנה, ולא 12,000 כפי שסברו תחילה.

14.3 (ה): בלאוס התגלה מכרסם קטן - קהא-ניו - נציג בודד של משפחת יונקים שלא הייתה מוכרת למדע, ומשערים שהוא שריד למשפחה שנכחדה לפני 11 מיליון שנה.

15.3 (ה): מתי יפגע בנו האסטרואיד הבא - כתבה מאת חיים הנדוורקר על אסטרואידים בחלל, ועל התנגשויות של אסטרואידים בעבר, בהם כאלו שיצרו את מערכת השמש שלנו לפני כ-4.5 מיליארד שנה, ושהכחידו את הדינוזאורים לפני כ-65 מיליון שנה.


אסטרואיד
ראה גם כאן

מדור ספרים

תרגום השבעים לספר בראשית. מאת משה ציפור, הוצאת אוניברסיטת בר-אילן. (הארץ, ספרים, 4.1): "אגדות רבות נכתבו על נסיבות היווצרותו של תרגום השבעים, התרגום השלם הקדום ביותר למקרא. עכשיו מופיע התרגום עצמו בתרגום לעברית, ומאפשר לעמוד על ההבדל בין הניסוחים. האם, למשל, 'ויכל אלוהים ביום השביעי' או אולי דווקא 'ביום הששי'?"

ארץ, ברית. מאת עפרה ישועה-ליית, הוצאת נמרוד: איך ניגפה הציונות המדינית בפני הדת היהודית.

ראה באתר חופש.

מאוריציו גוטליב - אמנות, היסטוריה, זיכרון. מאת עזרא מנדלסון, הוצאת מרכז זלמן שזר. על האמן היהודי מאוריציו גוטליב, שבחייו הקצרים זכה למקום של כבוד המוזיאונים רבים בעולם. המפורסמת מכל יצירותיו היא "יום הכיפורים" - המקור נמצא במוזיאון תל-אביב.

הכתב והמכתב. מאת שמואל אחיטוב, הוצאת מוסד ביאליק. זוהי אסופת כתובות מארץ-ישראל וממלכות עבר הירדן מימי בית ראשון, המתעדות בעיקר את הכתב העברי, אך גם כתב מואבי, עמוני, אדומי, ארמי ופיניקי, שנהגו באזורנו בתקופת בית ראשון. מעניין להכיר את הכתב האמיתי, למול טיעונים דתיים של ימינו בדבר "סמלים אלוהיים" לכאורה נובעים מאותיות הא"ב של ימינו, השונים לחלוטין מאותיות הכתב העברי של ימי בית ראשון, ושבוודאי שונים מהכתב העברי שקדם לו. באסופה - כתובת השילוח, מצבת מישע, הכתובת מעקרון, כתובת בלעם, ועוד.

המוח הרגשי. מאת ג'וזף לדו, בהוצאת עם עובד. מה קורה במוח כשאנו מרגישים פחד, אהבה, שנאה, כעס, אושר? האם אנו שולטים ברגשותינו או שהם שולטים בנו? האם לבעלי חיים יש רגשות? איך יכולות חוויות טראומטיות בשחר הילדות להשפיע על התנהגותו של המבוגר אף שאין הוא זוכר אותם כלל במודע? המוח האנושי, על עשרת מיליארד תאי העצב שבו, נותר סתום ובלתי ידוע ברובו. הגדולה בתעלומותיו טרם נפתרה: היכן במוח נוצרים הרגשות, והיכן הם נמצאים. ספר חובה לכל מי שנפש האדם והתנהגותו היא בתחום התעניינותו או עיסוקו המקצועי.

היקום על חולצת טריקו. מאת דן פאלק, הוצאת כתר. "שאיפתי היא להגיע ליום שבו אראה את כל הפיזיקה ממוזערת לנוסחה תמציתית ופשוטה שתוכל להיכתב על חולצת טריקו" - כך כתב הפיזיקאי ליאון לדרמן. היקום על חולצת טריקו, ששואל מן הציטוט את שמו, עוקב אחר ניסיון זה למצוא את "התיאוריה הסופית" - תיאוריה פיזיקאלית כוללת שתסביר את כל הקיים, אך תעשה זאת בסדרה של עקרונות פשוטים. באמצעות הניסיון הזה, שימיו כימי המחשבה האנושית, מגיש דן פאלק מבוא מצוין לתולדות הפיזיקה בשפה פופולארית ונגישה. הוא מתחקה אחר שורשי המחקר המדעי למין יוון העתיקה ועד ראשית המאה העשרים ואחת.

פינת האיוולת והרוע

15.2 (וואלה! חדשות): ח"כ דהן (ש"ס) אמר בדרשה בבית כנסת בירושלים: השואה היא עונש לדיבור בעת תפילה. ח"כ רוני בריזון אמר בתגובה: דבריו המופקרים של ח"כ דהן על קורבנות השואה משתלבים יפה עם בהכחשות השואה של המטורפים באיראן.

21.2 (י): תחת הכותרת בהמיות מביא חיים לוינסון צילום של קיר חיצוני של בית בשכונה החרדית 'שמואל הנביא' בירושלים, שפרט לשני חלונות מסורגים אין רואים עליו דבר, וכותב: במקום הזה היה לוח זיכרון ל-23 איש שנהרגו בפיגוע, שנופץ 3 פעמים. הסיבה: אחת ההרוגות אינה יהודייה.

23.2 (י), 24.2 (Ynet): אלי ישי (ש"ס): "הומואים ולסביות הם אנשים חולים".

24.2 (י): ח"כ ניסים זאב (ש"ס): "הומואים יהפכו לשפנים וארנבות בגלגול הבא".

28.2 (י): ח"כ ניסים זאב (ש"ס): "אפשר לעזור להומואים לחזור למוטב".

21.3 (י): "פסק הלכה של הרב עמיאל מבנימינה: אסור לדרוך על נמלים".

אבל על הומוסקסואלים ולסביות מותר לדרוך?

19.2 (Ynet): הרב בעדני מש"ס: "שרון קיבל שבץ בגלל שהלך עם שינוי ופגע בשירותי הדת" ... וגם: הבטחת 'גיהינום' למי שלא יצביע ש"ס.

3.3 (י): כך עושים כסף מזכר הרב כדורי: אנשים המכנים עצמם כמקורביו של הרב מבטיחים לשגר מקברו את ברכתו באס-אם-אס עבור 'תרומה' של 10 שקלים.

6.3 (י): איך הפך קבר שייח ליד כביש 6 לאתר קדוש ליהודים.

29.3 (Ynet): על רקע ליקוי החמה מסביר יונה מצגר (רב ראשי של מדינת ישראל): "השינוי בגרמי השמיים תלוי בהתנהגותם הרוחנית והמוסרית של בני עמנו וגם בדברי חז"ל ניכר כי ליקוי מאורות מסמל פורענות". הרב הראשי לישראל קורא לעם ישראל לשפר את דרכיו, את המוסר, הכבוד והעזה ההדדית.

אולי באמת הוא צודק, יונה מצגר? אולי ליקוי החמה בא לנו בגלל אירוח לא מוסרי של מנהיגים דתיים בבתי מלון?

הפינה האפלה

1.1. (ה): מאות חרדים התפרעו בירושלים במחאה על נתיחת גופתה של נרצחת. המפגינים הבעירו פחי אשפה ושיבשו תנועת כלי רכב בשעות העומס.

האם מישהו מהם הועמד לדין?

1.1 (ה, וואלה! חדשות): מזוז החליט להאשים את ח"כ בניזרי (ש"ס) בלקיחת שוחד ומירמה. 1.2 (י): מזוז: אגיש כתב אישום נגד בניזרי. 7.2 (ה): כתב האישום שיוגש נגד ח"כ שלמה בניזרי כולל עבירות חמורות של קשירת קשר לביצוע פשע, לקיחת שוחד, מירמה והפר אמונים. מני מזוז החליט להאשים גם את הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת "אור החיים" של רשת מוסדות החינוך של ש"ס, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לקיחת שוחד ותיווך לשוחד.

26.1 (ה): ג'קי וגימה, לשעבר ראש המועצה הדתית ביהוד, נעצר בחשד שקבר מתים בניגוד לחוק. 24.1 (י): החשד: העביר על שמו במרמה את שטח בית הקברות היהודי ביהוד וגבה כסף ממשפחות הנפטרים.

30.1 (וואלה! חדשות): בן למשפחת רבנים חשוד בהונאת מטיילים לקברי צדיקים במרוקו. לאחר שקיבל סכומים של אלפי שקלים הוא נמלט.

1.2 (ה), (י): ישי שליסל, החרדי בן ה-30 שדקר 3 משתתפים במצעד הגאווה הורשע בניסיון לרצח.

1.2 (וואלה! חדשות), 2.2 (ה): הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, הואשם אתמול בבית משפט השלום בנצרת בשלושה מקרים של הסתה נגד ערבים.

שלא תהיה לאיש אשלייה - הוא ייצא צח כשלג. רק בליל הסדר השנה קראו רבים, גם חילונים, את הקריאה האלוהית "שפוך חמתך על הגויים". אם אלוהים כך - מה אשמתו של הצדיק מצפת?

14.2 (אקו"ם) 15.2 (ה): מלמד בתלמוד תורה הודה שהיכה פעוטות בני 6-3.

21.2 (וואלה! חדשות): חרדים יידו אבנים לעבר שוטרים ברמת בית-שמש. ארבעה מן המתפרעים נעצרו.

מישהו שמע שנשפטו?

10.3 (ה): יגאל עמיר ניסה להבריח זרע לרעייתו בעת ביקורה בכלא.

מוזר: ב-8.3 (ה) נכתב, ש"שירות בתי הסוהר יאפשר לרוצח ראש הממשלה להעביר זרע לרעייתו ולאפשר לה להרות". אם התירו - למה להבריח?

22.3 (ה): דו"ח תלונות הציבור על שופטים: פי 3 תלונות נגד בתי דין רבניים ב-2005.

22.3 (י): המשטרה תפתח בחקירה פלילית נגד המקובל הרב דוד בצרי ובנו יצחק בצרי בחשד להתבטאויות גזעניות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי