אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 86-85-84: יולי-אוגוסט-ספטמבר 2005

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה ושרון

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש


7.7 (י): "מסע הצלב של היהודים" - מאמר מאת ירון לונדון: "דת, כל דת, נגועה בתפישה אימפריאליסטית. מחזיקי הדת לא יניחו לזולתם עד אשר יכפו עליו את אמונתם, או עד אשר ייבלמו על ידי כוחות חברתיים אחרים... הדת מתנהגת יפה רק כאשר מרסנים אותה ואז היא עוטה פנים חביבות... הדת מתפרעת. הגיעה שעתו של האתאיזם המתגונן."

13.7 (י): הקנאים הפסיביים - מאמר מאת מנחם פרידמן (פרופסור לסוציולוגיה באוני' בר-אילן): "מעשי קנאות דתית-אידיאולוגית שבמסגרתה יוצאים אנשים לרצוח את אלה הנתפסים בעיניהם 'רשעים', אינם קורים בחלל חברתי ריק... המנהיגות הדתית-אידיאולוגית... נותנת את הלגיטימציה לפעולת הקנאים מלכתחילה, ופעמים רבות גם בדיעבד..."

15.9 (י): קדוש, קדוש, קדוש - התורה כקרדום לחפור בה - מאמר מאת אביעד קליינברג. לאנשי הדת יש נטייה להכריז מעת לעת, ובקול גדול ככל האפשר, על קדושה: מקומות קדושים וקברים קדושים ואנשים קדושים ועקרונות מקודשים וסמלים קדושים... מי שרוצה לדעת לאן זה מוביל, יתבונן בהיסטוריה של אירופה. ברגע מסוים נמאס לרוב החילוני מהקדושים ומהמקדשים והוא דאג להפריד בין הדת לפוליטיקה באמצעות החוק... נדמה לי שגם שעתנו הגיעה.

'אלוהים' הובס בידי מאמיניו

ראה כאן וכאן.

מי לא גייס אותו? אדמו"רים, גדולי-תורה, רבנים גדולים וקטנים, ח"כים דתיים וחרדיים. כמו בעבר גם הפעם 'אלוהים' פשוט "פישל" בגדול. הוא אמנם לא ביקש זאת מידם, ואלמלא גוייס אלוהים-שאינו-קיים לעמוד בראש צבאות השם למלחמה על חבל-ארץ ויישובים שלא יפונו, לא היה מתבזה בכישלון, לא היה ניגף במלחמה, לא היה מובס.

1.7 (ה): מאמר מאת יאיר שלג על הרב שמואל טל. בצילום - רב בתפילה לביטול גזירת ההינתקות.

תפילה למי? הוא שאמרנו: מגייסים את אלוהים המסכן בטרם עשה טירונות.

12-18.7 (גיליון 448 חב"ד): מודעה בשמו לכאורה של הרבי מליובאוויטש: "ההינתקות תביא סכנה נוראה על מיליוני יהודים". המאמר מסיים במילים "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד".

15.7 (ה) נעצרו 5 חשודים בארגון חסימות כבישים. בצילום - כולם חובשי כיפות.

מאז חלפו חודשיים וחצי. האם הואשמו? נשפטו? הוענשו? מה היה קורה לו הייתם אתם מנסים לחסום כביש עמוס בניגוד לחוק?

16.7 (מוסף הארץ): כתבה מאת מירון רפופורט על המיליציה הכתומה בצורת גדוד הנח"ל החרדי, גדוד מתנגדי ההינתקות. 19.7 (ה) זהבה גלאון (מרצ) למופז: יש לפרק את גדוד הנח"ל החרדי, שהפך ל"פצצה מתקתקת". 28.7 (חדשות וואלה!): ח"כ שלגי (שינוי) קורא להקדים ולפרק את יחידות ההסדר בטרם יהפכו למליציות עצמאיות שיסכנו את המדינה.

18.7 (ה): הרב אברהם שפירא: "על פי התורה, חטא ופשע מסירת קרקעות ארצנו הקדושה לנוכרים"; הרב דוד ליאור: אף אדם, אזרח, שוטר או חייל אינו רשאי לסייע בעקירת יישובים"; הרב זלמן מלמד: "אדם צריך למסור את כל ממונו ולא לעבור על לאו של תורה".

19.7 (ה): מאמר מערכת: הרבנים מפרקי הבית: "... מתוך הציונות הדתית צמח גוש אמונים, שפעל בכוחנות לריסוק המערכת הדמוקרטית. סדר יומו המשיחי האלים מניב כעת פרי באושים בדמות סרבנות הרת אסון בצבא. בראש הציבור הזה עומדים בגאון שני רבנים מסיתים ומאות רבנים שכירי הממסד. רב ראשי אחד לשעבר, הרב עובדיה, מדבר בשפה רפה. אחר, הרב ישראל מאיר לאו, הנושא עיניו אל משכן נשיאי ישראל, ממלא פיו מים. גם אלה האחרונים אשמים בהתרופפותו הטרגית הרבה של הבסיס שעליו ניצב הבית הלאומי".

22.7 (מוסף הארץ): מאמר מאת ארי שביט ויאיר שלג על הרב יעקב מדן מישיבת ההסדר 'הר-ציון', המתנגד נמרצות להינתקות.

27.7 (י): הרב דוד דרוקמן, שקרא לערוך לשרון "פולסא דנורא" יועמד לדין.

כבר חלפו למעלה מחודשיים... מישהו ראה שרב כלשהו הועמד לדין בגין התבטאויותיו?

28.7 (מ): יהודייה במשבר זהות - מאמר מאת יעל פז-מלמד: "עולם חשוך, שבו מתנהל טקס פולסא דנורא, אינו היהדות היפה והנאורה שעליה גדלתי. את מחיר השתיקה והפקרת הדת בידי קיצונים צווחנים משלמים כולנו".

זה שכולנו משלמים - זה בטוח. אבל זה שהדת היהודית כולה היא יפה ונאורה - על כך אנחנו חלוקים עליך.

29.7 (י): רבן גידל פאגאן בגן - מאמר מאת ב' מיכאל בעקבות הפולסא דנורא: "... כך טבעה של כל דת. כל דת: מיעוטה - עקרונות נעלים. רובה - פולחנים שרירותיים. חלקם הזעום - הגות והשקפת-עולם. חלקה הארי (האר"י?) - קש וגבבה, לאחז בהם את עיני הבריות ולרכוש את ציותם ונאמנותם.

8.8 (ה): רבני הגוש לתושבים: אל תעזבו את הבית.

10.8 (ה): "דיאלוג עם רב גזען? - הרב מסית, מזוז שוקל להגיש אישום" - מאמר מאת יובל יועז על הרב שמואל אליהו, שבין היתר אמר: "אני חושב שמי שיכול לחבל במאמצים של ההינתקות - שיעשה זאת".

11.8 (ה), 14.8 (ה): עשרות אלפים התפללו בכותל לביטול גזירת ההינתקות.

הוא שאמרנו לעיל. מגייסים את...

14.8 (ה): בט"ו באב התושבים בנווה דקלים עדיין התפללו לנס.

17.8 (ה): השבר האמיתי שהולידה ההינתקות אינו שבר בעם, אלא שבר פנים-דתי - מאמר מאת אבירמה גולן.

18.8 (ה): "שמע ישראל" זעקו המפונים מחלון האוטובוס. 19.8 (ה): תפילת 'שמע ישראל' לא הבריחה משום מה את החיילים - כתבה מאת יואב בורוביץ.

18.8 (ה): צמאים לרבנות אחרת - מאמר מאת הרב ד"ר אלי כאהן, ראש מדרשת הבנות של הקיבוץ הדתי בעין הנצי"ב. לטענתו עמדות הרבנים שהטיפו לסירוב פקודה אינן רלבנטיות לציבור הדתי הלאומי.

18.8 (ה): המלחמה על הדמוקרטיה - מאמר מאת פרופ' עוזי אורנן, יו"ר עמותת "אני ישראלי": "בגלל המטען היהודי שהושלט בחיינו, המחנה החילוני עומד כעת שפל רוח".

19.8 (ה) יגאל קמנצקי, הרב של חבל עזה: 'מהפיכת הכתום לא תיפסק'.

21.8 (י): סגניו של אלוהים, אוגוסט 2005 - מאמר מאת איתן הבר: "... הצלחת מבצע הפינוי הוכיחה לציבור, ש'העיקר לא לפחד כלל' - מאנשי יש"ע וראשיהם. צריך רק להעז. הממלכה הישראלית הציבה בפעם הראשונה גבולות בפני אנשים מיש"ע. מעכשיו, הם כבר לא כל-יכולים, מעכשיו הם לא סגניו של אלוהים..."

30.8 (י): אחוות ג'יהאד וג'והאד - מאמר מאת ב' מיכאל: לא השוליים עושים את כל אלה. לא ילדות פותות ולא ספסרי-דת אכולי-שיגעון גדלות. אלא "המרכז". המלכות, השררה, הממשלה. הם-הם העושים את רצון הילדות הפותות ואת מלאכתם של ספסרי-הדת אכולי שיגעון הגדלות.

2.9 (י): המפונים זועמים: רבני יש"ע הוליכו אותנו שולל.

ולאמונה באלוהים לא היה חלק בכך?

בחזרה אל חיק השפיות:

22.8 (ה): מאמר מערכת: ממשיחיות לשפיות - התנהלות ההינתקות עד עתה מותירה מסר שעליו עדיין אפשר להשתית חיים משותפים בין הרוב המכריע של הציבור הדתי לבין הרוב החילוני. בהתגלות השווא והשקר שבחזון המשיחי הקיצוני - שומה על מנהיגים דתיים אחרים - מפוכחים יותר ומתונים יותר - להשמיע את קולם באומץ ולהוביל את הציבור החשוב הזה בחזרה אל חיק השפיות הציונית.

8.9 (ה): ראש אכ"א קובע: שני ראשי ישיבות הסדר שקראו לסרבנות יידרשו להתפטר.

26.9 (ה): על רב לא מערערים - מאמר מאת דוד ניומן מאוניברסיטת ב"ג ותמר הרמן מאוניברסיטת ת"א, הדן בשאלה אם להדיח רבני ישיבות-הסדר שקראו לתלמידיהם לסרב פקודה בעת ביצוע ההינתקות. מסקנתם: על אף שיש להתייחס בחומרה לקריאתם זו, לא נראה שיש מקום להדיחם משום החשש שצעד כזה יהפוך אותן לקדושים מעונים.

אנו חושבים שזו מסקנה שגויה. גישה זו מעודדת כל מתנגד לחוק לאסוף סביבו כמות תומכים כזאת, שתפחיד את המערכת.

סיכום:

מאחר שאלוהים התבקש בידי מאמיניו למנוע את ההינתקות או להעבירה מן העולם, והואיל ועל-אף הבקשות, התחינות, הבכיות, התפילות, פסקי-ההלכה והפולסא-דנורא ההינתקות בוצעה במלואה, אתם מוזמנים לבחור באחת משש האפשרויות הבאות:

א - אלוהים נעדר מביתו בתקופה זו
ב - אלוהים נעדר מביתו עוד מתקופת השואה באירופה
ג- אלוהים לא שמע את בקשות ילדיו האהובים
ד - אלוהים איננו שומע שום דבר
ה - כל ה-"בולשיט" הזה כלל אינו מעניין אותו
ו - אלוהים פשוט איננו קיים

מדור כללי

פגעי ברית-המילה:

10.6.2005 (י): מאיר שלו כותב: 2 תינוקות נפגעו השבוע במהלך ברית מילה. מאיר שלו ממש איננו מבין איך קורה שהיהודים חילוניים, חופשיים, כולל הוא עצמו - שומרים דווקא על מצווה זו - הקשה, האכזרית והפרימיטיבית ביותר מכל המצוות.

גם אנחנו איננו מבינים. ראה גם כאן.

16.8 (חדשות msn): חשד שמוהל בניו-יורק הדביק תינוקות בהרפס. ראש העירייה מינה ועדת רבנים שתנחה כיצד יש לבצע את ברית המילה בשל חשש כי העוסקים בכך מתרשלים או לא מודעים לנהלים.

אין צורך בוועדת רבנים, מר בלומברג. פשוט הוצא הוראות רפואיות למי שדווקא רוצה בפולחן פרימיטיבי זה, או אסור זאת בכלל.

3.8 (י): בעקבות ברית-מילה נגרם לתינוק דימום כה-קשה, עד כי לבו פסק לפעום. הוא ניצל הודות לטיפול החייאה ולעירוי דם.

7.9 (ה): 3 תינוקות מתו בניו-יורק בגלל הרפס לאחר ברית מילה, אבל החרדים אינם מוכנים להפסיק ה"מציצה".

בארץ:

1.7 (ה): משרד הדתות בישראבלוף - מאמר מאת נחמיה שטרסלר על הצחוק שעושים עם החלטת הממשלה ב-2003 לסגור את משרד הדתות. המשרד לא נעלם, כותב שטרסלר, הוא רק החליף כתובת...

4.7 (מ): תלמידי החינוך החרדי מהווים היום כ-25% מכלל הלומדים בבתי הספר היסודיים. לפני כ-15 שנה היה חלקם מעט יותר מ-10%. 6.7 (י): 2009 - כל תלמיד רביעי יהיה חרדי.

5.7 (י): כמה באמת יעלה לבדוק אתה המזוזות בכל משרדי הממשלה: קביעת מזוזות חדשות במקומות בהם אין הן קיימות יעלה 2 מיליון ש"ח. קביעתן בכל מבני הציבור בישראל יעלה 230 מיליון ש"ח. עלות בדיקה שנתית היא 57 מיליון ש"ח. לפי הערכה בדיקה זו תמצא "אי-כשירות" של כ-5% מהמזוזות, והחלפתן ב"כשרות" תעלה 11 מיליון ש"ח.

לינץ':

4.7 (ה): רבני יש"ע סירבו לגנות את הלינץ' במואסי.

4.7 (Ynet): אביו של שמשון כהן-סיטרין, החשוד בלינץ', מספר שקוראים לבנו "הצדיק".

8.7 (י): סיטרין ושליסל - מאמר מאת מאיר שלו: "השבוע נחשפנו לאישיות המתקראת שמואל סיטרין, אבין של שמשון סיטרין, החשוד בהשתתפות בלינץ' ברצועת עזה... הוא מראה ששוב אין לפנינו מאבק בין שמאל וימין, בין מחזירי שטחים ובין המחזיקים בהם, ואין זו גם מלחמת תרבות. לפנינו מאבק פוליטי רצחני על דמותה הכוללת של החברה הישראלית.

20.7 (י): בלתי מספיק בחינוך - מאמר מאת ח"כ פרופ' יולי תמיר: הנוער שצועד היום בהמוניו בכתום, מסרב פקודה, פורע חוק, אינו אשם. אנחנו אשמים. המאבק הוא לא רק על ההינתקות, אלא גם על הדור הבא.

וכבר נאמר - פני הדור כפני הכלב.

9.8 (ה): לינץ' הוא לינץ' - מאמר מערכת, "שום מדינה מתוקנת לא היתה מסכימה לעבור לסדר היום על אירוע כזה של לקיחת החוק לידיים מבלי לחקור את הנסיבות ואת המעורבים.

יש פה איזו הנחה סמויה שאנחנו מדינה מתוקנת...

פראייריותם-אומנותם:

11.7 (מ): מאז חוק טל (לפני 3 שנים) התגייסו רק 31 אברכים ש"תורתם אומנותם". במסלול של "תורתם אומנותם" מצויים כיום 41,150 אברכים ששירותם הצבאי נדחה.

נדחה? לאיזה גיל?

ח"כ רביץ גורס - הם "לומדים למען כולם"

בטח. עשרות אלפי סטודנטים למדעי הטבע, למשפטים, לכלכלה, לפסיכולוגיה, לרפואה, להנדסה וטכנולוגיה ועוד ועוד לא לומדים למען כולם. הם פשוט פראיירים.

אגב - מיהם כולם? האם אברכיו של רביץ לומדים גם למען הילדים האתיופיים שראש עיר דתי מנע כניסתם לבית ספר בעירו?

11.7 (ה): המדינה מודה: יש קשיים ביישום חוק טל להסדרת השירות של בחורי ישיבה.

14.7 (ה): אחד מכל אחד-עשר - כתבה מאת שחר אילן: שיעור המצטרפים להסדר "תורתו אומנותו" עמד ב-2004 על 11.5% מהמחזור, מתוכם 9% חרדים.

"תכל'ס" - מה יוצא למדינה ולחברה מזה? הסדר שמסדר - הם ממשיכים להשתמט ואחרים ממשיכים להיות פראיירים שלהם, על-פי הסדר ממלכתי חדש: פראייריותם-אומנותם.

28.9 (ה): שרת המשפטים לבני לראש הממשלה: חוק טל לא יושם. חובה לשנות המצב.

29.9 (ה): שנתיים וחצי לאחר כניסת חוק טל לתוקפו, יישומו לא החל - מאמר מערכת.

נושאים נוספים:

20.7 (ה): הם חלק מאתנו. אז מה אם הם לא יהודים? קולות חדשים בתנועה הקונסרבטיבית בארה"ב, הקוראים לשנות את היחס המתנכר כלפי בני זוג שרק אחד מהם יהודי, וכלפי הומוסקסואלים.

תגלית חדשה: הם בני-אדם! והיכן אנחנו באפלייה זו?

22.7 (ה): פרשה מבישה בקהיליה החרדית: התגלו מסמכים לפיהם בנו של הרבי שניאור זלמן מלאדי - מייסד חב"ד - התנצר והפך קתולי לפני 180 שנה - כתבה מאת חגי חיטרו.

22.7 (ה): מרד הכיפות - מאמר מאת יאיר שלג: "הציונות הדתית חדלה לראות במדינה ובמוסדותיה ערך מקודש. בדומה לילדי הפרחים של שנות הששים ודור יום-כיפור, ילדי כפר-מימון איבדו את יראת הכבוד בפני המימסד".

28.7 (ה): הכנסת אישרה אתמול תיקונים לחוק, שייקלו על גירושים של בני-זוג שאינם מאותה דת ועל עגונות ומסורבות-גט שנישאו בחו"ל.

28.7 (ה): הקומבינה של חיילי ההסדר: מאמר מאת ח"כ אילן שלגי.

28.7 (ה): בני נוח יינשאו ברבנות - כתבה מאת שחר אילן: הרב הראשי הספרדי שלמה עמר מוכן לערוך נישואים אזרחיים לחסרי-דת ולא יהודים, אבל רק בינם לבין עצמם.

לשם מה הם זקוקים לחסדיו של רב יהודי?

8.8 (ה): ח"כ רביץ מתכוון להגדיל פי 3 את תקציב הסיוע לפנימיות, שמתפקד כקופה ג' של הישיבות התיכוניות. כחצי מאלה המקבלים סיוע גרים בעיר שבה ממוקמת הישיבה.

12.8 (7 ימים, ידיעות אחרונות): "לאשפז את אברהם ויצחק" - כתבה על ד"ר חגי אורן, פסיכיאטר, מנהל מחלקה בביה"ח אברבנאל בבת-ים: "אנחנו היהודים גדלנו על מסורת מגלומנית, של עם סגולה, של עם נבחר, 'כי בנו בחרת מכל העמים'. מי בכלל אומר שזה נכון? מאיפה ההזיה היהודית הזו?... תחשוב על יצחק, שאביו אברהם רצה להרוג אותו כדי למלא את פקודת הקול ששמע... תחשוב על מה עובר על ילד קטן שאביו לוקח אותו להר עם סכין... אברהם בהחלט ראוי להסתכלות ולאשפוז, אבל אני חושב שגם אדם כמו יצחק... ראוי לטיפול נפשי אינטנסיבי..."

19.8 (ה): 'אין כניסה לדתיים' - כתבה מאת דניאל בן-סימון על היישוב חומש, שהוקם לפני 25 שנה ע"י חילוניים שוחרי חיים-טובים, ולאחר מכן השתלטו עליו צעירים דתיים שהפכו את חומש למאחז משיחי.

30.8 (י): "עיריית ראש העין כופה על ילד חינוך חרדי" בטענה "לא ניתן להפר את עיקרון אזורי הרישום" - כתבה מאת תמר טארבלסי-חדד.

31.8 (ה): מאפינס ותפילין לארוחת הבוקר - מאמר מאת אלי אשכנזי: בעוד היזמים ממשיכים להתגייס למאמץ שיקום המלונות ההיסטוריים של צפת, מוסדות דתיים תוקעים יתד בפתחם של האתרים התירותיים וקוראים להחרים מסעדות שאינן 'כשרות דיין'. צפת מתקשה למצוא את שביל הזהב בין חרדים דלי-אמצעים לתיירי ספא אמידים.

31.8 (ה): הרב הצבאי הראשי ישראל וייס: אני פועל מכוח ההלכה.

ואנחנו לתומנו חשבנו, שקצין, כמו כל חייל בצבא, פועל מכוח חוק המדינה והוראות הצבא. קבלת עמדתו ואי-סילוקו מתפקידו כמוה כאישור להקמת "צבא בתוך צבא" - באותה דרך אומללה ושגויה בה נסללה "מדינה התוך מדינה".

1.9 (חדשות וואלה!): הרפורמים יעתרו לבג"צ להכרה במירי גולד כרבה של גזר.

2.9 (מוסף הארץ): חבורת אנשי ליכוד משתלטת על חברה קדישא בתל-אביב - ארגון החולש על קרקע בשווי 1.5 מיליארד שקל לפחות.

6.9 (חדשות וואלה!): 20 תלונות נגד בתי הדין הרבניים נמצאו מוצדקות בידי ניצבת התלונות נגד שופטים.

חינוך ליוצאי אתיופיה:

5.9 (ה): לאחר שראש העיר אור יהודה מנע כניסת ילדים ממוצא אתיופי לבית הספר בעיר, הוא נכנע לוועדת הביקורת של המדינה, ותלמידים ממוצא אתיופי ישובצו במערכת החינוך באור יהודה.

5.9 (ה): למה העולים מאתיופיה נשלחים דווקא לקרית מלאכי ואור יהודה?

6.9 (ה): ברשת החינוך של לב לבייב [רשת חינוך הממומנת על-ידי לב לבייב] מעדיפים בוכרים על אתיופים. יועץ התקשורת של לבייב: "האם לא לגיטימי שיבוא אדם מתוקף תפקידו כנשיא קונגרס יהודי בוכרה וייתן מכספו כדי לקדם את בני עדתו?"

נושאים נוספים:

7.9 (ה): בית הספר לאומנויות עירוני א' בת"א ביטל את לימודי הספרות בכיתה י' בשל קיצוץ מתמשך במספר שעות הלימוד.

הבה נהמר לאיזה נושאים תמיד יימצאו שעות לימוד וכסף.

8.9 (ה): ארגון זק"א פושט רגל בגלל ירידה בתרומות.

ואנחנו סברנו שארגון זק"א פועל בהתנדבות... הרי בסיסמה זו קבלו את אהדת הציבור! אם אכן התנדבות - מניין ההוצאות העצומות שהביאו לפשיטת רגל?

8.9 (חדשות וואלה!): מינהל האוכלוסין מסרב לאפשר לסבתא, עולה מברית המועצות לשעבר, לאמץ את נכדה, משום שלטענתו הנכד איננו יהודי ויש כאן ניסיון לעקוף את חוק השבות.

14.9 (Ynet): מושל אונטריו שבקנדה שוקל לבטל את סמכות בתי הדין הדתיים.

כן, אבל זה בקנדה...

16.9 (מוסף הארץ): ירושלים של מטה - כתבה מאת מירון רפופורט על חפירה המבוצעת בניהול עמותת 'עטרת כוהנים' מתחת למבנה ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. השאלה מה הם חופרים שם ולשם מה? הכותב שואל: האם זו מנהרה סודית להר הבית?

18.9 (ה) דתיים בישוב פורת מסרבים לציית להוראות שר התחבורה ולאפשר גישה ליישוב במהלך השבת.

28.9 (ה): המלצה להמיר גיוס לצה"ל בשירות חובה במשטרה.

... ולהחילה על כל אזרחי המדינה, בלי יוצא מהכלל, דתיים, חרדים וחילוניים, יהודים ושאינם יהודים, נשים וגברים. ולהרחיב את שירות החובה לכול אותם תחומים ציבוריים שחסרה בהם יד פועלת: משטרה, סיירת כבישים, שמירת איכות הסביבה, בתי-אבות ובתי-חולים, סעד לחסרי-יכולת ועוד. וזאת לאורך תקופה זהה לכולם, ללא אפליות. ויפה שעה אחת קודם.

תרבות

15.7 (מוסף תרבות וספרות, הארץ): הסיפור על אדפה וסופת הנגב, או: כיצד כמעט זכה אדפה בחיי נצח - תרגום מאכדית: שלמה יזרעאל: "הסיפור מתרחש בארידו - עירו של אאה - אל המים המתוקים באזור בין-הנהרות, ומשתתפים בו אאה, אדפה משרתו, אנו - אל השמים וראש הפנתיאון, אילברת - שר בממשלת השמים, תמוז, אל הפריון, סופת הנגב - היא רוח הדרום, השארקייה. הסיפור הילך באזור בין הנהרות בגירסאות שונות, הועלה על הכתב למשמרת עולם בידי סופריו של אשורבניפל, מלך אשור במאה ה-7 לפני הספירה, לאחר שהקדימום סופרים מאות שנים קודם לכן והעלוהו על הכתב בלשון השומרית ובלשון הבבלית לשם קריאה ולימוד בערים ובממלכות למן בין הנהרות ועד לדרומה של הקשת הפורייה, בעירו של פרעה אחנאתון מלך מצרים. המאמר מביא את הסיפור עצמו, לו היו שתי גירסאות. המהדורה הקדומה היא מהמאה ה-14 לפני הספירה (לתשומת לב הקורא: תיארוך יציאת מצרים הוא בערך באותה תקופה, כלומר - טקסים שהילכו במזרח התיכון עוד בטרם התאריך שהוצמד לסיפור "מתן תורה"). אדפה על-פי המיתולוגיה הבבלית עלה מן הים בצורת דג בעל קול אנוש, שבילה במחיצת בני האדם והיקנה להם את ידיעת הספר, את המדעים ואת האומנויות השונות, ולימד את בני האדם לקיים חיי תרבות.

מיתוס אחר שנשמר בכתב היתדות השומרי-אכדי מספר על שבעת חכמי-קדם הראשונים של מסופוטמיה - המוכרים בשם שבעת האסכלים, שנוצרו מן הנהר והם מכוניי תבניות השמים והארץ. צלמיות של אסכלים נמצאו בחפירות נינווה, מהמאה ה-7-8 לפני הספירה.

מומלץ במיוחד לאוהבי מיתוסים ומיתולוגיות, ולידיעת כל אלו המאמינים שהשפה העברית וטקסט התנ"כי היו ראשונים ומקוריים.

22.7 (מוסף תרבות וספרות הארץ): 'והתולעים ילדו את אלוהים' - תרגום ספרו של קרלו גינזבורג 'הגבינה והתולעים', על מנוקיו, טוחן בן המאה ה-16 באיטליה, שהוצא להורג בידי האינקוויזיציה, משום ש-"שלל את הבריאה האלוהית, את ההתגשמות האלוהים בבשרו של המשיח". בהוצאת כרמל, 2005.

27.7 (ה): ברלין רוצה את ונוס בחזרה - מאמר מהראלד טריביון. בין 200 אלף הציורים שנבזזו בידי הצבא האדום מצויים ציורי ונוס מאת רובנס. על ונוס ראה גם באתר חופש.


ונוס ומרס - מאת אנטוניז וטוואהל

12.8 (מוסף שבת ידיעות אחרונות): ספר חדש: הרבי מלך המשיח, מאת דוד ברגר - על שערוריית האדישות והאיום על אמונת ישראל. המחבר - פרופסור להיסטוריה בברוקלין קולג' בניו-יורק רואה בתנועת חב"ד העולמית משיחיות-שקר במידה שאין לה תקדים בתולדות האומה.

מדע

"משפט הקופים" חוזר לארה"ב:

8.8 (ה): כשהאל והנשיא בוש לצדם, חוזרים מתנגדי האבולוציה להילחם בתורתו של דרווין.

28.8 (ה), (חדשות וואלה!): משפט הקופים - הגירסה המתוקנת - מאמר מאת קנת צ'אנג: האיום המוביל על תיאורית האבולוציה של דרווין הוא תיאורית התכנון התבוני, שרואה בקיומו של מתכנן-על קביעה מדעית, רציונלית. הדרווינסטים משוכנעים שזו עוד דרך לומר שאלוהים ברא את העולם.

2.9 (Ynet): 42% מהאמריקנים מאמינים בתורת הבריאה, לפיה אלוהים ברא את האדם. רק 48% מאמינים בתיאורית האבולוציה, וגם הם משאירים לרוב מקום ל"התערבות אלוהית".

12.9 (ה): על הסכנה האורבת מהדרישה ללמד את "התכנון התבוני" לצד האבולוציה בשיעורי מדע - מאמר מאת רי'צרד דוקינס וג'רי קוין.

על ספריו של דוקינס ראה גם כאן.

27.9 (חדשות וואלה!): בארה"ב החל המאבק המשפטי על "התכנון התבוני".

מדע כללי:

12.7 (ה): נבדק שלד של "איש קנוויק" - אחד השלדים השלמים העתיקים ביותר שנתגלו באמריקה, גילו 9,300 שנה, והוא שמור במוזיאון בורק באוניברסיטת וושינגטון.

ראה כאן.


איש קנוויק (שיחזור)

17.7 (מ): למה אנחנו חולים בסרטן? - מאמר מאת אלכס דורון: מחקר מראה, שהמחלה (נכון לומר: מחלות הסרטן) נובעת מהתפצלות הדי.אן.אי. מהשימפנזים, לפני 5 מיליון שנה (היום מעריכים זאת 7 מיליון שנה).

29.7 (י), 1.8 (ה): מאובן של עובר של דינוזאור מלפני 190 מיליון שנה התגלה בקנדה. זה המאובן העתיק ביותר של עובר דינוזאור שהתגלה עד כה.

9.8 (ה): פרפרי המונארך נודדים בכל שנה ומנווטים את דרכם לאורך 4,800 ק"מ מצפון אמריקה למקסיקו ובחזרה. מחקר מלמד, שיש חיבור עצבי בין קולטני האור האולטרה-סגול בעין הפרפר ובין השעון הביולוגי שלו. המידע המוזן משתי מערכות אלה, הקשורות זו בזו, מכוון את הפרפר לאורך אותם 4,800 הקילומטרים.

17.8 (ה): שרידי ארמון מפואר נחשף בתל-כברי ליד נהריה - עדות לעוצמתה של ממלכה ששלטה באזור לפני 3,500 שנה, ולקשריה עם התרבות המינואית.

ראה כאן.


סהרון זהב שהתגלה בתל-כברי

30.8 (ה): מדענים גילו את מקור השיש ממנו פוסל 'דוד' של מיכלאנג'לו, וכך ניתן לתחזק את הפסל ולשומרו - מאמר מה'גארדיאן' הלונדוני.

על הפסל 'דוד' ראה באתר חופש.

29.8 (ה): נעליים בעלות סוליה נכנסו לשימוש נרחב לפני 40,000-26,000 שנה וגרמו להיחלשות אצבעות הרגליים של האדם - כך טוען החוקר האמריקאי אריק טרינקאוס.

2.9 (י): קבוצת מחקר המונה 67 מדענים מ-23 מכוני-מחקר בארצות שונות הגיעה למסקנה, שהמבנה הגנטי של השימפנזה זהה ב-99%-96% לזה של האדם.

4.9 (מ): מאת אלכס דורון: מחלת השחפת היא בת 3 מיליון שנה, והיא האחראית למות האדם הקדמון.

11.9 (ה): גילויים חדשים על הפטרוזאור: מוטת הכנפיים של דינוזאור מעופף זה הגיעה ל-18 מטר.

ראה כאן.


פטרוזאורוס

13.9 (ה): מה אפשר להסיק ומה אסור להסיק מהגילוי, כי גנים המשפיעים על גודל המוח עברו שינוי משמעותי לפני כמה אלפי שנים בלבד - מאמר מאת צבי עצמון.

22.9 (ה): שער של עיר כנענית, ששגשגה לפני 3,700 שנה, נחשף שנית בתל בית-שמש.

26.9 (י): טביעת רגל בת 40 אלף שנה נמצאה במכרה נטוש באמריקה, והיא מהווה מהפיכה בתיאוריות לגבי האדם הראשון באמריקה. מניתוח הגובה, אורך הצעד וקצב ההליכה ניתן יהיה ללמוד יותר על בני האדם הקדמונים הללו.

27.9 (ה): ואולי האדם הקטן מאינדונסייה היה בסך הכול הומו-סאפיינס חולה? מאמר מאת נדב לוי. שאלה זו עלתה לאחרונה לאור הגילוי המפתיע לפני כשנה של "הומו-פלורסיינזיס: באינדונזיה. השערה חדשה: ייתכן והוא הומו-סאפיינס שסבל ממחלת גולגולת קטנה.

ראה גם כאן.


גולגולת פלורסיאנזיס לצד גולגולת הומו-סאפיינס

אינטרנט:

מנהרת הזמן - מידע על התפתחות היקום וכדור הארץ - פרויקט גמר בלימודי הוראה של אנה לייקין.

ראה כאן.

בדיחה

6.7 (חדשות וואלה!): איך אומרים 'סקס' בשפת הדיבור החרדית? "כמו מכחול בשפופרת".

אמונות הבל, פסקי הלכה וסתם איוולת

3.7 (חדשות וואלה!): אסור לנגב חומוס, כך קבע הרב מרדכי אליהו. למה? בגלל שומשום שבושל בידי 'גויים'.

לא היתה עולה כלל על דעתנו הברקה כזאת...

19.7 (י): תפילות אינן עוזרות: מחקר על 748 מטופלים שעברו צינתורים במרכזים רפואיים שונים בארה"ב, כשקבוצה אחת כללו חולים שלהחלמתם התפללו בני משפחה ואנשי דת - רב, כומר או קאדי, וקבוצה שנייה שלמענה איש לא התפלל. תוצאות הצינתורים והניתוחים בעקבותיהם היו זהים בשתי הקבוצות.

ופתקים בכותל?

25.7 (חדשות וואלה!): אלי ישי (ש"ס) תוקף את מבצעי "פולסא דנורא" לראש הממשלה בטענה "לא ראוי לתת את הדעת למחוללי טקסים חסרי תבונה ודעת. כל כוחם של אנשים אלה הוא שנאת ישראל".

28.7 (Ynet): עירית אשקלון גנזה מודעות פרסומת להופעה בעיר של מאיה בוסקילה בגלל תמונה חשופה מדי.

29.7 (מוסף תרבות וספרות, הארץ): מה אתה, ספר הזוהר? - מאמר מאת יהודה ליבס על הספר "ונהר יוצא מעדן", מאת מלילה הלנר-אשד, הצאת עלמא, עם עובד. בבוקסה הפותחת את המאמר נכתב: "במלים 'ונהר יוצא מעדן' מביע ספר הזוהר את היסוד החיוני, היצירתי והארוטי: נהר היצירתיות והארוס יוצא מן המוח הנקרא 'עדן', מקום יצירת הזרע, והוא זורם דרך כל ההוויה, ובדרכו משקה, מחיה ומפרה כמו את הכוחות שבעולם האלוהות, כל גם את אברי האדם העשויים בצלמן. 'נהר' הוא גם נהר של אור, של הזוהר המנהיר את בני חבורת הזוהר בשלל אורות עליונים, והוא מקורן של התנסויות מיסטיות שונות".

מילא מדונה - אבל את זה מלמדים באוניברסיטה?

3.8 (nrg): הפיתרון - להחליף שם: לא מצליחים להתקבל לסמינר או ישיבה אשכנזית? הרב אליהו פוסק פסק הלכה: מותר להחליף את שם המשפחה הספרדי לשם אשכנזי.

מותר לרמות כאילו?

17.8 (ה): חברה קדישא בפתח-תקווה אוסרת על נשים להספיד גברים בהלוויה. היא גם מפרידה בין גברים לנשים בהלוויה עצמה. הדיון על כך עבר לבג"ץ - מאמר מאת תמר רותם.

17.8 (חדשות וואלה!): פסק הלכה מאת אב בית הדין הרבני בבאר שבע, מר אליהו אברג'יל: אסור להתמזמז בבתי עלמין.

26.8 (Ynet): שיא חדש בעירוב בין דת ומדינה: מכרז רשמי למוהלים למען מתגיירים חדשים - מאמר מאת ח"כ יוסי פריצקי.

1.9 (nrg): המקובל דוד בצרי: סופת ההוריקן היא עונש לאמריקנים על התמיכה של בוש בהתנקות.

על מה היה העונש במאה ועשרים ההוריקנים שקדמו להוריקן הזה?

7.9 (י), 8.9 (Ynet): דברי הגאון עובדיה יוסף: "ההוריקן - עונש לבוש על שתמך בהינתקות"... "בוש נתן ידו לשרון שייגרש - וגורש. הקדוש ברוך הוא נתן לו שכרו".

מוזר. אם אלוהים הכול-יכול מסוגל היה להעניש את ה"גוי" בוש (ועוד כמה מיליוני אמריקאים שאין בינם לבין ההינתקות ולא כלום) ביצירת מפגע טבע כל-כך מורכב - מדוע לא מסוגל היה לבצע מהלך פשוט הרבה יותר ולמנוע מלכתחילה את ההינתקות?

27.9 (Ynet): הרבנות אוסרת על הג'ודוקא המצטיין רזבוזוב להתחתן בארץ עם בחירת ליבו היהודיה.

28.9 (Ynet): ההילולה באומן: ב-בי-ביז-ביזנס-משומן. 40 אלף חרדים, חילונים ויהודה סעדואים יקפצו בראש-השנה להשתטח על קברו של רבי נחמן באומן ויצטרפו לחגיגה שמגלגלת מיליוני שקלים. הפעם תקדם את פניהם הפקה ברסלבית מתוקתקת מתמיד: הכבישים שמובילים לעיר שופצו, מודעות תועבה הוסרו והמשטרה המקומית תוגברה בפלוגה של חסידים. רק דבר אחד יחסר למבקרים: השנה סולקו הזונות הרבות מהעיר - אחרי שגם ההשתטחות עליהן הפכה למסורת.

29.9 (nrg): הרב דב ליאור: מותר למכור סרטי זימה רק לגויים. ממילא אין להם משהו יותר טוב לעשות.

התלבטנו אם להעביר ידיעה זו למדור הבדיחות.

אלימות, פשעים, וחשדות לאלימות ולפשעים

15.7 (י): "הרב הממשש" - הרב יחיאל הלוי, בן 60 מרחובות, שנחשף בתכנית 'כלבוטק' בתור הרב הממשש, נשלח אתמול ל-3 שנות מאסר בפועל.

18.7 (ה) רשם העמותות דורש לפרק 4 עמותות חרדיות בשל חשד להוצאת כספים מהמדינה במירמה.

רק לפרק? ומה עם חקירה משטרתית והעמדה לדין?

29.7 (Ynet): תלמיד ישיבה מבית שמש, פדופיל, עבריין מין מורשע, נעצר אמש בשדרות בחשד לביצוע מעשים מגונים בילדה בת 6.

5.8 (ה): חייל פעיל "כך" רצח 4 תושבי שפרעם באוטובוס.

10.8 (Ynet): המשטרה עצרה את צבי אלימלך דוידוביץ, תושב בני-ברק בן 39, בחשד לביצוע מעשים מגונים בבית כנסת בנער בן 14. הוא הודה גם בעוד 3 מקרים.

10.8 (Ynet): משטרת אשדוד עצרה חרדי בן 46 בחשד שביצע מעשה מגונה בילד בן 12.

11.8 (י): סנגורו של דוידוביץ: "חלק מהמעשים - בהסכמה".

בהסכמה של ילד בן 14?

12.8 (מוסף הארץ): משחק באש - כתבה מאת שחר אילן על יחזקאל שנלזון: "עסקן חרדי צעיר מהליכוד, מוכר במשרד החינוך כאיש החזק של החינוך החרדי, בבתי המשפט הוא מוכר משלל פרשיות של רמאות ביטוח".

16.8 (Ynet): רב צבאי בדרגת סגן נשפט והורד לדרגת טוראי משום שקרא לחייליו במחסום כיסופים לאפשר כניסת אזרחים לרצועה בניגוד הוראת מטכ"ל.

1.9 (י): על עשרות תיירים שנסעו באטובוס "אגד" בעל גג פתוח בשבת בירושלים נזרקו ביצים, חפצים שונים, וירקו בפניהם. תגובת המשטרה: "שימו שכמייה".

5.9 (י): קטטה המונית בישיבת פוניבז' - הסיבה: הקרב על השליטה בישיבה היוקרתית בבני-ברק.

12.9 (ה): צילום של שלושת האחים פריניאן. כולם חובשי כיפות.

27.9 (י): שערוריית מין וסחיטה במועצה הדתית בירושלים. אחד מבכירי הרבנים בציבור הדתי, המשמש פוסק במועצה הדתי, התלונן במשטרה כי רב אחר במועצה ניסה לסחוט אותו לאחר ששלח אליו נערת ליווי כדי לגרום לפיטוריו.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי