אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 77-76-75: אוקטובר-נובמבר-דצמבר 2004

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דן, דפנה, חיים, יפתח, נדב, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

פסיקה חשובה:

16.12 (ה): בג"ץ קיבל את עתירת ארגון המורים בבתי הספר העל-יסודיים ופסק: מוסדות חרדיים שילמדו אך ורק לימודי קודש לא יקבלו תקציב.

כמה חבל, כמה עצוב, כמה לא צודק, כמה לא אנושי, כמה מפלה:

17.11 (ה): המדינה מתנגדת לעמדת שר הפנים פורז: אין להכיר בגיורים לא-אורתודוכסים בישראל לצורך קבלת אזרחות.

כמה מדאיג:

13.10 (ה): חתן פרס נובל, אהרון צ'חנובר: אנחנו מדממים את תרבותנו ואת ערכינו. הוא מודאג מאד מהידרדרות מערכת החינוך ומהפגיעה במחקר, ובעוד כמה שנים אולי לא יהיה בישראל - מאמר מאת תמרה טראובמן.

ושוב כניעה לדתיים:

חיילים דתיים טענו שמד"סיות בווינגייט לובשות גופיות, חולצות-בטן ומכנסיים קצרים צמודים. הרבנים התלוננו, וצה"ל שינה את הוראות הלבוש: המד"סיות יתלבשו בצניעות.

כללי:

6.10 (חדשות וואלה!): ערבים בלוד יפונו לטובת שכונה דתית בת 80 יחידות דיור שתיבנה בעיר.

6.10 (ה): מתגבשת עיסקה לחוקה לישראל: הסכמה לעגן את מגילת זכויות האדם תמורת חסינות לנושאים דתיים.

מאחר שנושאים דתיים רבים מהווים פגיעה בזכויות הפרט של אלו שאינם דתיים - איך זה מסתדר? כנראה שגורל הרעיון יהיה כדבריו של יאיר שלג:

8.11 (ה): הסדר הקבע בין החילוניים לדתיים יישאר על הנייר - מאמר מאת יאיר שלג. בשנים האחרונות נוסחו לא מעט אמנות המגשרות בין מיגזרים שונים בחברה הישראלית. מימושן נתקל בקשיים, בין היתר משום שהפוליטיקאים דווקא מרוויחים מהקיטוב.

12.10 (ה): כתבה מאת תמר רותם: מחקר חדש מוכיח שמאבק הרבנים החרדים באינטרנט נכשל, וקובע שרוב הגולשים הם צעירים. הגולשים החרדים מתקשרים בעיקר בתוך הקהילה, אבל הרשת מאפשרת להם למתוח ביקורת פנימית.

15.10 (ה): הרב אברהם שפירא, לשעבר הרב הראשי, המכהן כראש ישיבת "מרכז הרב" קורא לחיילי צה"ל ולשוטרי מג"ב לסרב לפקודה לפנות יישובים.

ומה אומר על-כך היועץ המשפטי לממשלה?

15.11 (חדשות וואלה!): מזוז לא ינקוט בצעדים נגד הרב נבנצאל, רבה של העיר העתיקה שאמר, שיש לדון דין רודף מי שמוסר שטחים לגויים.

29.11 (ה): "הרבי אמר, אבל היועץ המשפטי נזהר" - מאמר מאת גדעון אלון: "זה יותר משנתיים שהרב שמואל אליהו, הרב של צפת, מתבטא בארסיות נגד ערבים, מעל כל במה אפשרית. כמו במקרים של רבנים אחרים, היועץ המשפטי לממשלה מסתפק בהוראות לחקור".

האם הוא מ-פ-ח-ד???

19.10 (ה): במשרד ראש הממשלה, המכהן כיום כשר המופקד על בתי הדין לגיור, הופתעו: הרב הראשי הספרדי, עמאר, החמיר את כללי הגיור בלא ידיעתם.

20.10 (ה): וועדת העליה והקליטה של הכנסת הודיעה שהיא רואה בחומרה את ההנחיות הפנימיות שהוציא הרב עמאר - הרב הראשי הספרדי בנושא גיור.

29.12 (חדשות וואלה!): הרב מלכיאור גורס, שיש להכיר בגיור כל הזרמים בישראל.

24.10 (ה): "מדינת ישראל איבדה את הלגיטימיות שלה בעיני הדור החדש של הציונות הדתית ... הפסיקה אומרת כי מהשמיים החליטו שהמדינה היא על תנאי: אם תקבל תורתי מוטב ואם לאו פה תהיה קבורתה".

חבל, אבל ההפסד כולו שלהם. מהשמיים ירדו רק מים, לא תורה. אבל מצד שני:

28.10 (ה): המתגייסים מהציבור הדתי-לאומי אינם רואים ברבנים את נותני הפקודות. "היחס לרבנים דומה ליחס אל גיבורי תרבות בציבור החילוני: אהבה, לפעמים גם הערצה, אך מכאן ועד התבטלות המרחק גדול.

הלוואי ויהיה זה נכון.

25.10 (י): בריונים חרדים-ברסלבים פשטו על המעיין העתיק של מוצא וזיהמוהו בערימות אשפה.

נו? והיכן המשטרה?

25.10 (י): יורם קניוק: יש צדק בדרישה למשאל-עם, אך לא רק על ההתנתקות אלא גם על המונופול הדתי.

27.10 (ה): קומיסרים דתיים בצה"ל - מאמר מאת זאב שיף. "אין זה מתפקידם של רבנים ל"אשר" פקודות בצה"ל. כבודם של הרבנים במקומו מונח, אך מקומם בבתי כנסת, בישיבות.. אסור שימלאו תפקיד בצה"ל ואפילו עקיף.

כבר דיבר על כך בנימין זאב הרצל בספרו "מדינת היהודים".

31.10 (מ): מאמר מאת יואב קרן על האבסורד שבהצבעה החרדית נגד ההתנתקות: רבני ש"ס והאגודה שולחים אחרים להילחם ברצועת עזה, ועוד מנימוקים ביטחוניים, בשעה שהם מעודדים השתמטות.

7.11 (מ): שוב התנגשות בין בג"ץ לבתי הדין הרבניים: בג"ץ מותח ביקורת חריפה על דיין בבית הדין הרבני שהצהיר, כי אין בית-דין רבני שיסכים לדון בחלוקה שוויונית של רכוש בני-זוג לפי חוק המדינה אלא לפי דין תורה.

7.11 (י): להיט במשרד החוץ: קורסים בקבלה. את הקורס, בהדרכת רב, מארגנת מחלקת ההדרכה של משרד החוץ, והוא זוכה לביקוש גדול בקרב העובדים. גורמים במשרד הגיבו בפליאה ואמרו כי אין מקום לקורס כזה במסגרת המשרד. גורמים אחרים במשרד טוענים כי אין בפתיחת הקורס כל אלמנט של החזרה בתשובה.

בהחלט. יש בקורס אלמנט של החזרה בשאלה...

7.11 (י): בעזרת ע"ב שמות - מאמר מאת מיכל פלד-פליישר: איך הפך המרכז לקבלה לתופעה עולמית? איך משווקים דת?

כמו מוצרי צריכה בשוק.

10.11 (ה): "החרדים שוב מחוזרים" - מאמר מאת שחר אילן: "פרישת המפד"ל תאלץ את האוצר לקנות את תמיכת המפלגות החרדיות בתקציב. זה יעלה כמה מאות מיליוני שקלים.

מניין הכסף אם אין לחינוך, לנכים, לעניים, לבריאות, ...? זה מחיר חוסר אחדותן של המפלגות החילוניות בנושאים ערכיים.

15.11 (י): כתבה מאת ראובן וייס על שלי אללוף, שעשתה תהליך פליפ-פלופ בחייה, חזרה בתשובה ויצאה בשאלה, והיום היא רקדנית בטן.

16.11 (ה): הדתיים מאיימים להתנתק ממערכת החינוך הממלכתית אם יתקבלו המלצות ועדת דברת.

מעניין. לחילוניים יש ביקורת קשה עוד יותר על החלטות הוועדה. מה דעתכם על האפשרות שהחילוניים יתנתקו ממערכת החינוך הכללית ויקימו מערכת חינוך עצמאית, חילונית, הומניסטית בעלת ערכי תרבות וחברה בני זמננו? אולי נזכה, סוף-סוף, לחינוך על-פי רוחנו, תרבותנו וערכינו?

18.11 (חדשות וואלה!): הפרקליטות נגד אזרוח מתגיירים רפורמים.

26.11 (ה): אחרי מאבק של ההורים, בית הספר הממלכתי-דתי בבית שמש לא יהפוך לבית-ספר חרדי.

29.11 (nrg מעריב): הבדרן יצפאן קיבל מכתב מהרב המקובל יעקב עדס ובו הוא מוכיח לו שיש אלוהים.

מכירים את הבדיחה על המתמטיקאי, הפיסיקאי והמהנדס?

1.12 (ה): מאיר פרוש (יהדות התורה): בקרוב יוכרז חרם צרכנים נגד קניונים ורשתות שיווק מחללי שבת. 1.12 (חדשות וואלה!): פרוש: חכו ותראו מה זה חרם צרכנים.

מה שמותר לחרדים מותר גם לאנשים חופשיים. הלוואי והיו מתנערים מהתרדמה האדישה הכרונית שלהם והיו מחרימים כל מוצר נושא חותמת כשרות.

1.12 (Ynet): ארגון זכויות בעלי-חיים בארה"ב נגד שחיטה כשרה.

12.12 (י): תינוק הובהל לבית-חולים לאחר שאיבד דם רב בעקבות ברית-מילה רשלנית.

15.12 (ה): משומר צוברי, רב לשעבר במועצה המקומית גן יבנה, ישלם 1,180,000 שקלים לילד בן 10, לאחר שגרם נזק קשה לאבר מינו - נמק ואובדן העטרה - בברית המילה שערך לו.בית המשפט קבע, שלא היתה לו סמכות לבצע ברית-מילה, ולפי עדותו הוא סבר שבתוקף תפקידו כרב עליו להיות גם מוהל.

מתי כבר יפסיקו אנשים לכרות עורלות של תינוקות חסרי ישע ויכולת התבטאות?

16.12 (ה): בג"ץ קבל את עתירת ארגון המורים בבתי הספר העל-יסודיים ופסק: מוסדות חרדיים שילמדו אך ורק לימודי קודש לא יקבלו תקציב.

16.10 (י): בג"ץ: המדינה לא תממן את החינוך החרדי אם לא ילמדו בו אנגלית וחשבון.

לא יאומן כמה יהודים יכולים להתאמץ כדי למנוע חינוך מילדיהם. ובכל זאת, פרט מעניין:

27.12 (ה): החרדים (של היום) מתעלמים מכך שגם גדולי תורה שילבו (בעבר) לימודי חול בישיבותיהם - מאמר מאת יעקב לופו.

20.12 (Ynet): הניצחון של אלכסנדר: אפר אימו הובא לקבורה, על פי החלטת הרב אליהו על אף התנגדות החברה קדישא.

23.12 (ה): פסיקה תקדימית של בית המשפט לענייני משפחה: על בעל סרבן-גט לשלם לאשתו פיצויים של 425,000 שקלים.

שבית המשפט יפסוק גט. לא יותר פשוט?

24.12 (חדשות וואלה!): החינוך החרדי התנער מהסטטוס-קוו שהוסכם עם בן-גוריון ב-1947, לפיו ייקבע מינימום של לימודי חובה בחינוך החרדי.

אבל מהציבור החילוני הם דורשים להקפיד על הסטטוס-קוו...

24.12 (Ynet): בלחץ החרדים - רשות שדות התעופה דורשת מחברת התכשיטים "ה.שטרן" לכסות את גבה החשוף של הדוגמנית בשלטי-החוצות של החברה "מתוך התחשבות בנוסעים החרדים". מנכ"ל החברה מגיב: "הדרישה מגוכחת. מדובר בקמפיין בין-לאומי, ושלטים זהים קיימים בשדות התעופה של ניו-יורק, פרנקפורט ועוד. חרדי שעוזב את נתב"ג ונוחת בניו-יורק, בריסל או כל שדה תעופה אחר בעולם, נחשף לאותו שלט בדיוק ללא צנזורה. מי מגן עליו שם?"

26.12 (י): "הרי את (לא) מקודשת לי" - כתבה מאת חיים לוינסון: יותר ויותר גופים מציעים היום לחילוניים מסלולים עוקפי-רבנות ומימסד דתי. בטרנס האחרון: טקסי חתונה חילוניים למהדרים. ובתפקיד ה"רב"? אברי גלעד ויאיר לפיד, למשל.

30.12 (ה): כך מחולק תקציב התרבות של ירושלים: בית הכנסת היכל שלמה מקבל סכום הגדול פי שלושה מפסטיבל ישראל.

בפסטיבל ישראל נשמעות קולות הערווה של נשים, רחמנא ליצלן.

31.12 (ה): תת אלוף ישראל וייס, הרב הראשי לצה"ל הכריז: "הייתי פושט את המדים אם הרב שפירא היה מורה לי", ואחר-כך חזר בו.

אבל הרמטכ"ל השאיר אותו עם מדים לאחר הכרזתו זו.

השבת

10.12 (ה): בגרנד-קניון בחיפה קונים גם בשבת. 40 חנויות ייפתחו מחר.

19.12 (ה): ח"כ גפני (יהדות התורה): החרדים לא יתנגדו לפעילות תרבות בשבת אם החילוניים יסכימו לסגירה מוחלטת של חיי המסחר. 21.12 (ה): "נטשו את השבת" - מאמר מאת אבירמה גולן. "השבת מוכרחה להיות חשובה לחילוניים. יש להסיר ממנה את התג הדתי האוטומטי ולבחון אותה לגופה. החילוניים צריכים להחליט איזו שבת הם רוצים".

אם ח"כ גפני מדבר בשם כל המימסדים החרדיים והדתיים (ולא כאקט טקטי) יש, לדעתנו, על מה לדבר, במיגבלות שפויות מסוימות. וצודקת אבירמה גולן: אנחנו, הציבור היהודי החילוני, חייבים להחליט איזו שבת אנחנו רוצים.

מדע

ביומן מרץ-אפריל 2003 פתחנו את מדור המדע והארכיאולוגיה בעיתונות היומית. במדור זה נכללות ידיעות בעלות עניין בתחומים אלו במטרה: (1) לספק מידע חדש לאדם המשכיל והמתעניין בנושא; (2) להרחיב את פרטי המידע לזה שיודע שלא אלוהים ברא את העולם; (3) להראות למי שאיננו מבין עדיין, שגם לפני יותר מ-5765 שנים שיגשגו חיים בעולמנו הקטן; (4) להבהיר לזה שאינו מבין, שהעברית אינה המקור לכל השפות; (5) לחזור ולהדגיש, שהתורה נכתבה ביד אנוש, ולא "ירדה משמים", מצו מגבוה או מ-"כוח חוץ-אנושי" כביכול.

17.10 (מ): מאמר על אסטרואידים המתקרבים לכדור הארץ וגם פוגעים בו. 200 ק"מ ממערב לעיר פורט-אוגוסטה באוסטרליה מצוי אגם המלח "אקרמן", שנוצר מהתנגשות אסטרואיד ענק בכדור הארץ לפני 600 מיליון שנה.

26.10 (ה): מאובן ממין הפרוטורוזאורוס נתגלה בדרום סין, והוא מהווה כנראה פתרון לחידת הצוואר הארוך של מספר בעלי-חיים. הצוואר הארוך מקנה לבעליהם יתרון בלכידת הטרף על שאר חבריהם הנאבקים על אותו שדה-מחייה.


מאובן פרוטורוזאורוס


שיחזור פרוטורוזאורוס
ראה גם: http://venado.conce.plaza.cl/~dinos/links/dinos/protor.htm

29.10 (ה): פרעה לא היה שמו של המלך אלא תוארו - ממצאים בתערוכה בפאריס הסוקרת 5000 שנות היסטוריה, והכוללת מוצגים של פרעה אחר פרעה.

ראה גם: http://www.imarabe.org/temp/expo.html

29.10 (ה): לפני יותר מ-12 אלף שנה חיו אנשים בגובה מטר עם ראש בגודל אשכולית - ממצאים חדשים של מין אנושי הקרוי הומו-פלורסנסיס, שחיו באינדונזיה ונעלמו לפני 12,000 שנה, כנראה בהתפרצות אחד מהרי הגעש הרבים באזור.

ראה לינקים:
http://traumwerk.stanford.edu/~mshanks/weblog/index.php?p=222
http://www.guardian.co.uk/life/science/story/0,12996,1337726,00.html

7.11 (מ): שרידי אדם גמדי בגובה מטר התגלו באי האינדונזי פלורס, והוא חי עד המאה ה-16.

ועוד בקשר לזה:

8.11 (ה): אל תתמקדו רק ברץ עם המקל - מאמר מאת פרופ' יואל רק: נוכח גילוי שרידי האנשים הזעירים באינדונזיה, מוטב לחשוב על האבולוציה של האדם כעל מרוץ שליחים שכמה מינים עשויים להשתתף בו באותו זמן.

להרצאותיו של פרופ' רק בנושא האבולוציה של האדם ראה באתר חופש.

1.11 (ה): "כך התעוור דג המערות" - מאמר על תהליך של אבולוציה במסגרת הברירה הטבעית מתרחש בדג המערות המקסיקני אסטיאנאקס מקסיקנוס. העיניים, שאינן חיוניות אצלו בגלל תפקודו בחושך, הולכות ונעלמות.

18.11 (ה): "עכביש אחד, אותו סגנון טווייה" - כיצד קורה שהתנהגות דומה מתפתחת בנפרד אצל מינים שונים. ד"ר טוד בלקלדג' מאוניברסיטת קליפורניה חקר מינים שונים של עכבישים בהוואי וגילה כי מינים שונים פיתחו בנפרד סגנונות דומים של טוויית קורים. התהליך מכונה "אבולוציה מתפצלת".

12.11 (ה): איך מתפוצצת סופרנובה? - מאמר מניו-יורק טיימס. "בכל שנייה בערך, במקום כלשהו ביקום, מתפוצץ כוכב לרסיסים וזוהר לרגעים ספורים באור גדול פי כמה מזה של מיליארד שמשות". ההסברים מעניינים.

23.11 (ה): לפי מימצאים מאתר החפירות הגושרים, ממזרח לקרית-שמונה, החזירים היו בעלי-החיים האחרונים שבויתו - לפני כ-9000 שנה (הבקר בוית אלף שנה קודם לכן). גם משך הביות של החזירים היה ארוך - 2000 שנה, בהשוואה ל-500 שנה של ביות הצאן.

23.11 (מ): 83 שרידי עצמות של יצור קדום, ייתכן "אב קדמון" לשימפנזה, לאורנג-אוטן ולאדם, נתגלו ליד ברצלונה בספרד. גילם 13 מיליון שנה.

24.11 (ה): מאות מינים של דגים, בעלי-חיים וצמחים חדשים התגלו בשנה האחרונה במעמקי האוקיאנוסים. מספר הדגים החדשים שהתגלו השנה הוא 178, ומספרם הכולל מגיע ל-15,482. מספר בעלי-החיים מגיע כמעט ל-2 מיליון.

מזל שנוח לא הצטווה להכניס דגים ובעלי-חיים ימיים לתיבתו. אם היה נדרש לכך, היה עליו להוסיף לתיבה 30,000 דגים ו-4 מיליון בעלי-חיים ימיים אחרים.

7.12 (ה): בתל-רועים שבקרית-שמונה התגלה פסל של ראש-אדם מלפני כ-9000 שנה. המקום בו נמצא הפסל הוא מן התקופה הנאוליטית הקדם-קרמית ב', לפני כ-9000-8500 שנה.

9.12 (ה): בצפון סין נחשפו חרסים בני 7000 שנה, והם חלקים מכלים לייצור יין. העדויות העתיקות ביותר עד כה לייצור משקאות מותססים היו באתר תל-האג'י פירוז באיראן - המתוארכים ל-5400 לפני הספירה.

14.12 (ה): סדנה (Sedna), מעין כוכב לכת מרוחק, בעל מסלול מוזר, מעיד אולי על החלפת אסטרואידים בין השמש לכוכב אחר בעבר הרחוק. זמן ההקפה של סדנה סביב השמש מוערך בכ-10500 שנה.

ראה גם: http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/sedna

15.12 (ה): אבולוציה בקצב מטורף: נוצות הזנב של זכר הסנונית גדלו ב-10% בתוך שני עשורים. נוצות הזנב מעידות על איכותם הטובה של הגנים, והסנוניות הנקבות נמשכות במיוחד לשתי נוצות הזנב החיצוניות.

20.12 (ה): ליד קיבוץ רבדים במישור החוף הדרומי התגלה מחנה ציידים-מלקטים, שעל-פי הכלים שנמצאו בו משוייך לתרבות האשלית העליונה, המתוארכת לתקופה שלפני 500-300 אלף שנה.

על התרבות האשלית ראה במאמרו של פרופ' רונן "מערת טבון".

22.12 (ה): במערה בגרמניה התגלה כלי נגינה מהקדומים בעולם - חליל משנהב שגילו 35 אלף שנה. הוא גולף מניב של ממותה שעירה, שנכחדה בתום עידן הקרח.

פסקי-הלכה, קללות, אמונות תפלות וסתם איוולת

23.10 (nrg מעריב): הרב עובדיה: "מי שלא יצביע נגד (תכנית ההינתקות) - יישפט ע"י אלוהים".

27.10 (חדשות וואלה!): דוד יוסף, בנו של עובדיה, תוקף שורה של בכירים במערכת המשפט ובפוליטיקה, שאיבדו לדעתו כל רסן בתחום היחסים שבינו לבינה.

התפוח נפל ממש ליד לעץ.

27.10 (ה): "אללה ירחם על בודהה" - מאמר מאת צבי בראל על מחלוקת בין פוסקי הלכה מוסלמים בשאלה האם מותר למוסלמי לתרגל יוגה.

אללה לא אוהב בודהיזם. האיסלאם מרשה לגבר מוסלמי לשאת אשה יהודיה או נוצריה מבלי שתתאסלם, אבל לא חו"ח בנות דתות אחרות, טפו.

15.11 (מ): כתבה מאת גדעון רייכר: חן אבני ובני משפחתו, המתגוררים ליד ים המלח, יצאו לשחק באולינג במלון "גולדן טוליפ", אבל השומר במקום מנע מהם להיכנס בטענה, שבמלון מתארחת קבוצת חרדים, ומטעמי צניעות הוחלט לא להתיר כניסת נשים. מנכ"ל המלון מתגונן: השומר טעה. לא אסרנו.

25.11 (nrg מעריב): רבבות השתתפו השבוע בהלוויה לגווילי ספר התורה שנבזז ונשרף, ושרידיו התגלו במורדות וואדי בצפון ירושלים.

פשיעה, אלימות וחשדות לפשיעה ואלימות בחברה הדתית-חרדית

10.10 (Ynet): נערים בני הזרם הדתי-לאומי וחסידי קרעטשניף מתקוטטים כמעט בכל שבת בשכונת קערטשניף ברחובות.

22.10 (י): שבעה תלמידים מישיבה חרדית באזור עמק יזרעאל נהגו לעשן סמים בקביעות, ונעצרו לחקירה בידי המשטרה.

22.10 (חולון-בת-ים): שש שנות מאסר וקנס של 20,000 שקלים נגזרו על חרדי, בעל משפחה, שאנס את המאהבת שלו. הוא הורשע בחמש עבירות אינוס.

2.11 (חדשות וואלה!): נבדקת חוקיות מכרזי בנייה בכפר חב"ד.

2.11 (חדשות וואלה!): 37 חרדים נעצרו בגין הפרעה לעבודות הקמת מנהרה בעכו.

4.11 (Ynet): עשרות חרדים במאה שערים תקפו פקחים של השירות הווטרינרי שהגיעו למשחטה בעיר, וכן הציתו פחי אשפה בכיכר השבת במחאה על חפירות ארכיאולוגיות בעכו.

הפריעו, תקפו, הציתו - והנה "העונש":

7.11 (ה): בלחץ החרדים ובהוראת הממשלה נפסקו זמנית העבודות לבניית מחלף בעכו. החרדים טוענים שבמקום קיימים קברים יהודיים. רשות העתיקות גורסת שאלו הם קברים של חיילים רומאים.

3.11 (י): חשד שהרב צבי ביאליסטוצקי, אחד הרבנים המקורבים לאדמו"ר מגור, יחד עם בנו וחותנו, העבירו מכתבים גנובים של הרצל ואיינשטיין למתווכים, שניסו למכור אותם תמורת אלפי דולרים לכל מסמך.

5.11 (ה): ח"כ יאיר פרץ (ש"ס) יואשם בהפרת אמונים ומרמה. 21.12 (ה) חסינותו של פרץ הוסרה.

15.11 (חדשות וואלה!), 16.11 (ה), 17.11 (י): הרב אליהו צברי מגני-תקווה חוייב אתמול לפצות אישה, אותה תקף מינית.

16.11 (י): עוזרו של הרב הראשי יונה מצגר נחקר במשטרה בחשד שאישר לשוטרים תארים רבניים פיקטיביים.

10.12 (מוסף הארץ): כתבה מאת ורד לוי ברזילי: דוד ויינברג, יד ימינו של נשיא אוניברסיטת בר-אילן, הולך הביתה לאחר שהורשע בהטרדה מינית.

12.12 (י): ב"אגד" בדקו ומצאו כי כרבע מהחרדיות בקווים הנפרדים בירושלים מתחמקות מלשלם על הנסיעה.

16.12 (ה): נפתחה חקירה פלילית נגד הרב הראשי יונה מצגר בחשד שהתארח בבית מלון "מצודת דוד" בירושלים עם בני משפחתו ולא שילם.

16.12 (י): הרב הראשי תחת חקירה. "בושה גדולה" - כך הגדירו גורמים ברבנות את ההחלטה לחקור את הרב יונה מצגר.

בושה לחקור או בושה לקבל טובות הנאה?

28.12 (חדשות וואלה!): המשטרה פשטה הבוקר על מלון "מצודת דוד", לאחר שבשבוע שעבר נערכה פשיטה על לשכתו של הרב הראשי. החשד: הרב קיבל טובות הנאה מהמלון.

17.12 (י): משטרת ניו-יורק עצרה תשעה חסידי חב"ד, בהם שתי נשים, בעקבות קטטה המונית והחלפת מהלומות קשה שפרצה במטה חב"ד בברוקלין וגלשה לרחוב. הרקע: ויכוח שהתלהט בשאלה אם הלובאביצ'ר חי או מת.

24.12 (י): אדם וקסלר, בן 48, חבר להקת "רבע לשבע" המוכרת במגזר החרדי, הואשם אתמול באונס ובביצוע מעשים מגונים בכוח בנערה בת 17 בעת שהיתה בת שבע.

26.12 (ה): בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי ראש העירייה, לופוליאנסקי, פעל בניגוד לחוק כשהקצה מבנים לבתי ספר חרדיים. הוא חוייב לשלם באופן אישי 10,000 שקלים הוצאות בית המשפט והעותרים.

29.10 (ה): עירית ירושלים אישרה פטור מארנונה לישיבת הרעיון היהודי המזוהה עם תנועת "כך". בעבר פשטה המשטרה על הישיבה, עצרה תלמידים ומצאה תחמושת וכרוזים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי