אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 67-66: ינואר-פברואר 2004

שנה שישית ליומן חופש
היומן הראשון שהבאנו נמצא כאן

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

23.1 (ה): "לימוד תנ"ך - סיפור שאין בו אהבה" - מאמר מאת פרופ' יאירה אמית: "מאה שנים מנסים מחנכים עבריים להקנות יחס אמוציונלי לתנ"ך וללימודו, ולשווא. אם באמת חשובה למישהו ידיעת התנ"ך, יש להמיר את הציפייה לאהבה במתן ביטוי ברור ומוסכם לחשיבותו. ואם לא - יש להוציא את התנ"ך מתוכנית הלימודים. כך לפחות לא ישנאו אותו".

הציפייה ל"אהבת" הטקסט המקראי יונקת מהציווי הדתי "ואהבת את יהוה אלוהיך בכל נפשך ובכל מאודך". כבר כתבנו ואמרנו - אי-אפשר לצוות על הפעלת רגשות בלב איש - כלפי אדם, ישות או מותג כלשהם, לכל היותר אפשר לבקש או לדרוש את כיבודם. ציווי שאינו ניתן למימוש מוליד תסכול, רמייה עצמית, צביעות או שקר. את התנ"ך, ככל ספר אחר, יש ללמוד בהתאם לתכנית חינוכית, אשר תתאים את עצמה למערכת דתית או חילונית בהתייחסות למושג "אל", לקבלת סיפוריו כאגדה או כעובדה, ובעיקר ביחס להיבט המוסרי המצוי או המשתמע מתוך הטקסט המקראי. צודקת פרופ' אמית בדרישתה: יש להמיר את הציפייה לאהבה במתן ביטוי ברור ומוסכם לחשיבותו. ואם לא - יש להוציא את התנ"ך מתוכנית הלימודים. כך לפחות לא ישנאו אותו.

5.1 (ה): "הציונות הדתית הולכת בעקבות חב"ד" - מכתב למערכת מאת חילי טרופר מירושלים: "זרם מרכזי (בתנועה זו) מבקש לרכז מאמץ בניסיונות החזרה בתשובה. אנשיו משתמשים בטכניקות שהיו עד לא כבר זרות לציונות הדתית: חלוקת חומר הסברה בבתים, הקמת דוכנים להנחת תפילין וחלוקת נרות שבת ופתיחת חוגי בית לחילונים. חב"ד נוסח הכיפה הסרוגה".

ראה מאמרו של אקו באתר חופש מנובמבר 2003: "הסכנה ליהדות החילונית בישראל מצד המחנה הדתי-לאומי המתון"

כללי:

30.12 (ה): 38 אנשי רוח, פוליטיקאים ואמנים עתרו לבג"ץ בבקשה לשנות פסיקה ולחייב את משרד הפנים לרשום אותם בתעודת הזהות כישראלים, ולהפריד בין הדת שלהם ללאום.

ראה פרטים נוספים באתר חופש.

2.1 (ה): בועז עצמון, חבר מועצת העיר ירושלים, פועל להטלת חרם צרכנים חילוני על אגד בשל הפעלת קווי תחבורה שיש בהם הפרדה בין גברים לנשים.

אתר חופש מחזק את ידיו של בועז עצמון, ויעלה באתר כל קריאה נוספת לקידום מבצעו.

2.1 (ה): בכנס בוגרים בינלאומי בירושלים לרבנים, למדו הרבנים על הומוסקסואליות והומופוביה. הרב פרוינדליך מאורוגואי אמר: "יש לקבל אדם המגדיר עצמו הומוסקסואל בחום ואהבה ולא לומר לו 'לך לפסיכולוג'..."

ראה כתבה בוואלה!

4.1 (ה): "אנחנו, החרדים, באמת שונים" - מאמר מאת ח"כ מאיר פרוש, יהדות התורה: "איך מעיזה מערכת החינוך הממלכתית לתבוע מהחרדים לאמץ את תוכנית הליבה... היעלה על הדעת שמדינת ישראל לא תכיר בזכות הקהילה החרדית ללמד את ילדיה ברוח המסורת העתיקה שלנו?".

איש איננו מבקש למנוע מהקהילה החרדית ללמד את ילדיה ברוח המסורת העתיקה שלהם, ואין שום קשר בין טענת סרק זו לבין מטרת תוכנית הליבה. מדינה מודרנית, נאורה ותרבותית אחראית לתת לכל ילד בסיס חינוכי מינימלי, שיאפשר לו לחיות, לכשיגדל, בכל מסגרת חברתית שהיא. במציאות ימינו גדל דור צעיר של ילדים, שפרט ל"מסורת עתיקה" אין לו מושג בנעשה בעולם הרחב, וגם אם ירצו אותם צעירים, אי-פעם, להשתלב בו - לא יהיו בידיהם הכלים המתאימים לכך. בצדק יוכל נער כזה לתבוע את המדינה על מחדלה בחינוכו, ועל האפליה שנגרמה לו ביחס לכל יתר ילדי המדינה. זכותה וחובתה של מדינה נורמלית בימינו לחייב כל בית-ספר ללמד תכנית ליבה, שהיא המינימום שבמינימום בחינוך והכשרת הילד לחיים עצמאיים, יצירתיים, ושלא יהיה, חלילה, טפיל על החברה.

10.2 (ה): קבלן חיצוני יאכוף את תוכנית הליבה בבתי הספר החרדיים.

17.2 (ה): ראש העיר ביתר עילית: "אם הליבה תיכנס לתוקף, ויחייבו את המערכת החרדית, נכריז שאנחנו מפסיקים לקחת כסף מהמדינה".

5.1 (ה): נשיא בית המשפט העליון הוציא צו ביניים המורה לעיריית טבריה שלא לאסור מכירת בשר חזיר בתחומה עד להחלטה סופית בעתירה שהגישה חברת "מעדני מניה". המשווקת גם בשר זה. העותרים דורשים לבטל את חוקי העזר האוסרים מכירת בשר חזיר או לצמצמם כך שיחולו רק על אזורים "בעלי אופי דתי מובהק".

8.1 (ה): תחרות מפתיעה לבתי הכנסת הרפורמיים והקונסרווטיביים בארה"ב - בתי חב"ד. חברי בתי הכנסת של הזרמים המתקדמים נמשכים לאינטימיות ולמיסתורין של בתי חב"ד, ומקבלים שם שירותי דת חינם. מנהיג התנועה הקונסרווטיבית מעריך, שעשירים מתנועתו תורמים לבתי חב"ד.

החזרה בתשובה גם בקהילות הדתיות בארה"ב.

9.1 (מוסף הארץ): רולטת הקבר - כתבה מאת אביחי בקר: ההסתננות לקבר יוסף היא האתגר הרוחני הגדול של חסידי ברסלב. "המניע - חצי השלכת השכל חצי ויתור על הדעת"... ד"ר צבי מרק: "בתרבות הברסלבית השיגעון מהווה מעלה גבוהה"...

אבוי למי שהסתננות לקבר-יוסף הוא אתגרו הרוחני הגדול...

9.1 (ה): 260 בחורי ישיבה (מתוך 40 אלף, שהם פי 100 מאשר בימי בן-גוריון) יצאו ל"שנת הכרעה" = שנת הסתגלות לחיים מחוץ לישיבה, שבסופה יבחרו אם יפנו לשירות או יחזרו לישיבה.

הם יבחרו? האם גם לצעיר שאינו בחור ישיבה מאפשרים לבחור בין שירות בצבא לבין השתמטות משירות זה?? יש כאן אפליה ברורה, והנצחת אי-צדק חברתי-ממלכתי!!

15.1 (ה): במינהל בתי הדין הרבניים מנסים להנציח גיור נוקשה, לפני המעבר למשרד המשפטים, ומנסים לתקן תקנות נוקשות חדשות.

16.1 (ה): "ישראל, מי יודע" - מאמר מאת שולמית אלוני: "המהפכה הציונית של קיבוץ גלויות ישראל למדינה ריבונית, שבה הזיקה בין התושב למדינה היא האזרחות, ולא הדת, הולכת ונשחקת תחת היסודות הדתיים-הגזעניים שמתפתחים כאן בקצב מהיר... אם כל המהפכה הציונית אינה אלא הקמתה של עוד עדה דתית בנוסח ימי הביניים, כי אז יש עדות יהודיות בתפוצות שנעים הרבה יותר להימנות עימן..."

19.1 (ה): שני הרבנים הראשיים, שלמה עמר ויונה מצגר, נפגשו לראשונה עם האפיפיור בוותיקן.

האם עשו "טפו" לפני כניסתם לחדרו של האפיפיור?

23.1 (מוסף הארץ): מי היה מאמין? כתבה מאת יונתן יבין על אילן אשכנזי - חרדי שמפסל עירום פגאני - אמנות אירוטית אליה הגיע דרך בודהיזם, מנזר נוצרי של האחיות מציון בעין-כרם, חזרה בתשובה יהודית, גירושים ונישואים ושבעה ילדים.

27.1 (ה): כתבה מאת תמר רותם: בכנס בינלאומי ראשון לאנשי מקצוע שומרי-מצוות בתחום רפואת הנפש, נדונו גם נושאים שנחשבו עד לא מזמן כטאבו, כמו התמכרות לסמים, התעללות מינית בילדים ואפילו יחסים הומוסקסואליים. אחת המסקנות היא, ש"הקפדה יתרה על מצוות יכולה להיות צדיקות, אך גם הפרעה נפשית".

כבר לפני כ-20 שנה אמר אחד מגדולי המומחים לפסיכיאטריה בדיון על חוזרים בתשובה - "עדיף אשפוז בבתי-חולים פסיכיאטריים מאשר בבתי-סוהר".

בכנס עלתה גם סוגיית השפה: "בחברה שבה אסור לנקוב בשמות האברים המוצנעים, איך ילדה יכולה לדווח על התעללות אם אין לה שפה? שואלת מנהלת המרכז לסיוע לנשים דתיות"...

30.1 (מוסף הארץ): "אלוהים מת, יחי היצר" - כתבה מאת נרי לבנה על אריק גלסנר, בן למשפחה דתית-לאומית, תלמיד ישיבת הסדר, שאיבד את אמונתו באלוהים ובדת, ומצא תחליף בגאולתו דרך נשים והנאות הגוף, עליהן הוא מספר בספרו "ובזמן הזה": "אלוהים הוא הבמאי, הוא כבר ביים את החיים ואת העולם, אבל עכשיו הוא פרש, והמציאות - ההצגה שהוא יצר, כבר כל כך עשירה ומסקרנת, שאין צורך יותר בבמאי".

אלא אם מדובר בבמאית...

1.2 (ה): סמלי החילוניות - מאמר מאת גי קוק ב"ניו יורק טיימס": "חוסר הנוחות שחשים הצרפתים נוכח כיסויי הראש וסמלי דת אחרים בתי הספר נובע מההיסטוריה הארוכה, הכואבת לעתים, של העם הצרפתי. אם נסכים לדרישה להרשות הצגת סמלים דתיים במוסדות ציבוריים, נסתכן באיבוד זהותה של צרפת".

גם סיסמת 'בע"ה' או 'בס"ד' הם סמלים דתיים, שמשרד החינוך של מדינת ישראל מתיר את כתיבתם בידי מורים דתיים בבתי-ספר כללים (חופשיים, לא דתיים), ויחד עם תכניות לימוד דתיות מובהקות, הנכפות על כלל התלמידים, מהווים סכנה ברורה לאיבוד זהותה של מדינת ישראל כמדינה שאיננה דתית.

2.2 (ה): ח"כ יהלום (מפד"ל) מציע לחייב יבואני ויצרני תרופות ללא מרשם באישור כשרות.

3.2 (חדשות וואלה): 140 תלמידי ישיבות יגויסו כמורים חיילים במוסדות החינוך של ש"ס ויהדות התורה. ח"כ חיים רמון תקף את ההצעה בטענה, שחיילים אלו ילמדו במוסדות דת שמטיפים נגד שירות בצבא. חמי דורון מ"שינוי" מתכוון לעתור לבג"ץ נגד התכנית.

4.2 (עניין מרכזי): אי צירופה של תנועת ש"ס לקואליציה דלדלה עד מאד את זרימת המיליונים לקופתה ההולכת ומדלדלת. ב"אל המעיין" מפטרים עובדים, ילדים אינם מקבלים שוקו ולחמניה. אבל למנכ"ל קונים טויוטה חדשה.

כל ילד בגן ובבית-הספר במדינת ישראל חייב לקבל שוקו ולחמנייה, ללא כל קשר למפלגה זו או אחרת.

8.2 (חדשות וואלה), 9.2 (ה): ועדה פרלמנטרית חדשה בראשות שרת הקליטה ציפי לבני, תגבש חלופה ל"חוק טל". השר לפיד אמר: השתמטות רבבות בחורי ישיבה חייבת להגיע לקיצה.

חברים בוועדה: בהצלחה! מחזיקים לכם אלפי אצבעות חופש!

8.2 (ה): "האומנם מדינה יהודית?" מאמר מאת אלוף הר-אבן: בישראל אין מכבדים ערכי-יסוד של היהדות כמו כבוד האדם וחשיבותה של הדעה. ישראל היא עתירת אלילות: האללת מנהיגים ורבנים ושחקנים, האללת הכוח, האללת מוצרים.

10.2 (חדשות Ynet): טומי לפיד: האורתודוקסים מוציאים שם רע ליהדות, וקרא לרבנים קונסרבטיביים מרחבי העולם להילחם על זכויותיהם, לא להשלים עם האפליה, ו-"להציל את היהדות".

גם אנשי הרוח והתרבות של היהדות החילונית ממתינים לבקשה דומה. גם הם יכולים להציל את היהדות.

13.2 (חדשות וואלה): יוקשחו תנאי זכאות אברכים לקצבאות: כ-10,000 אברכים מקבלים מדי שנה מיליוני שקלים. הקריטריונים המגבילים את זכאותם לא נאכפים. המצב צפוי להשתנות. 13.2 (ה): ישונו תנאי זכאות האברכים לקצבאות. זאת בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה סטודנטית בשם גני ברוכי, הדורשת לבטל את ההסדר עם האברכים, שמפלה לרעה כל מי שאינו לומד בכולל, בין היתר נשים. ח"כ רוני בריזון (שינוי), המלווה את העתירה, מתכוון לפעול במסגרת ועדת הכספים של הכנסת להבטיח שייקבעו קריטריונים שוויוניים לחלוטין שיאפשרו גם לסטודנטים לקבל קצבאות אם יעמדו בתנאים.

ויפה שעה אחת קודם.

15.2 (ה): בית דין רבני מתנה נישואים של בני זוג שעלו מאוזבקיסטאן ושיש להם ילד, בהוכחה ביולוגית להורות.

16.2 (חדשות וואלה): הרשות האחראית לתכני הלימוד בבריטניה שואפת להתאים את הלימודים לילדים ללא שיוך דתי, ושוקלת לכלול לימודי אתיאיזם, אגנוסטיציזם והומניזם בבתי הספר.

16.2 (ה): "הרב הצבאי קבע: על סמך המידע ועל פי ההלכה ניתן להכריז על השלושה חללים".

מה לרב ולסמכותה של מדינה להחליט בנושא שאינו דתי? מדוע, ועד מתי, נפקיד כל החלטה הקשורה בבני-אדם בידי רבנים? כלום אין לחברה הישראלית אנשי-רוח, מוסר ותרבות, שייעצו לה בנושאים אלו??

16.2 (ה): רשת "טיב טעם" החליטה לחסוך 100,000 שקלים בחודש (!!) ע"י אי-העסקת משגיחי-כשרות, רבנים ומכשירי-עופות. העופות של "טיב-טעם" יהיו זולים מאלה של חברות אחרות, עד כ-15%.

במשך שנים מתריע אתר חופש על כך, שהצרכנים מממנים מכיסיהם את משגיחי הכשרות! כל חותמת כשרות ובד"צ - ויש מוצרים עליהם טבועות מספר חותמות כשרות - היא מס מכיסו של הקונה לחברות חרדיות. די! מספיק להיות מטומטמים! נקנה רק מוצרים ללא חותמות כשרות, בעיקר ללא בד"צים למיניהם, ונעדיף לקנות בחנויות ורשתות שיווק שאינן נכנעות לכפייה החרדית. ראה: כאן וכאן.

26.2 (ה): "ביהירות ובחוצפה בלא גבול" - מכתב למערכת מאת אברהם רינת: "בבית המדרש 'יחווה דעת' סיפק הרב עובדיה יוסף הסבר לאירועי השואה: הם התרחשו מפאת חילוניות והתבוללות... דהיינו, לא הצוררים תכננו השמדתם וגזרו דין מוות, אלא השמים... פסיקתו של הרב מנוסחת מתוך אטימות גסה..."

הוא אינו מקורי. כבר הרב שך פלט רעיונות-הבל מרושעים אלו לפני שנים.

29.2 (ה): כתבה מאת תמר רותם: שיעור הגירושים הגדל בחברה החרדית והשינויים בתפקידי גברים ונשים בה הם בין הגורמים שהביאו להקמתו של מכון המכשיר מנחי-זוגיות. במקום ללכת לרב ילכו למנחה-זוגיות.

מדע:

6.1 (ה): כלי צור ולהבי חניתות עשויים מחטי-ממותות וקרני-קרנפים נמצאו בצפון סיביר, בחוג הקוטב, מתקופה של למעלה מ-30,000 שנה, המעידים על התיישבות בני-אדם באזור הקוטב הצפוני הרבה יותר מוקדם מכפי שחשבו קודם.

12.1 (ה): אסטרונומים שצפו עמוק אל תוך החלל (ולפיכך הרחק לאחור בזמן) גילו, כי היקום המוקדם, שהתקיים כמה מיליארדי שנים אחרי המפץ הגדול, היה דומה למדי ליקום בן ימינו. שלושה מיליארד שנה לאחר המפץ הגדול נוצר אחד המבנים הגדולים ביותר ביקום - שרשרת גלקסיות באורך 300 מיליון שנות אור וברוחב 50 מיליון שנות אור.

19.1 (ה): בדרום-מערב גרמניה נתגלתה מערה - הוהלה-פלז, ובה פסלוני-אבן שנוצרו לפני 32-30 אלף שנה, בהם דמויות אדם וציפורים, וכן ציורי קיר שצוירו לפני 32,000 שנה בידי הומו-סאפיינס.

20.1 (ה): "חילוף החומרים הותאם לקור, כנראה בעקבות שינוי גנטי שהתרחש אצל בני האדם שיצאו מאפריקה והתפזרו בעולם לפני כ-50 אלף שנה".

על פי דעה אחרת, יציאתו של ההומו-סאפיינס מאפריקה לאירופה התרחשה לפני כ-120,000 שנה - ראה באתר חופש.

22.1 (ה): "הגנים שעושים את האדם" - מאמר מאת ד"ר עופר מוקדי מאוניברסיטת ת"א: ההבדלים הגנטיים בין האדם לשימפנזה, מאז "נפרדו" לפני כ-5 מיליון שנה, הוא בסך הכל 1.2%, כאשר חלק מההבדל ביניהם הוא נייטרלי, ואיננו בא לידי ביטוי, ואיננו מקנה כל יתרון או חיסרון לאף אחד משני היצורים החיים כיום.

28.1 (ה): הניאנדרטל והאדם המודרני היו שני מינים נפרדים - מאתר מאת ג'ון וילפורד ב"ניו יורק טיימס" - ממצאי מחקר המבטלים דעה שרווחה בעבר, לפיה הניאנדרטל קדם לאדם בשרשרת ההתפתחות האבולוציונית. ההבדלים שנמדדו בין האדם המודרני לניאנדרטל גדולים בהרבה מאלה שנמצאו בין תת-מינים ובין אוכלוסיות שונות המשתייכים לאותו מין. ההבדלים בין האדם המודרני לניאנדרטל מראים שהזדווגות ביניהם לא היתה אפשרית.

ראה דעה זהה באתר חופש.

9.2 (ה): מאמר מאת רן שפירא על ממצאים בנווה-ירק בלוד, המלמדים שהתיישבות מצרית במקום החלה 8000 שנה לפני הספירה.

10.2 (ה): כתבה מאת נטלי אנג'יר בניו-יורק טיימס על דוב הקוטב, שחילוף החומרים הנדיר המצוי בו מאפשר לו לשרוד בקור. במונחים אבולוציוניים, הדוב הלבן הוא בעל חיים צעיר ביותר. הוא נפרד מהדובים החומים לפני לא יותר מ-150,000 שנים, וגילו בערך כמו ההומו-סאפיינס.

13.2 (חדשות וואלה, ה): החרקים התעופפו כאן כבר לפני 400 מיליון שנה: מאובן של חרק בן 400 מיליון שנה, שנשתכח קרוב ל-100 שנה באחת ממגירות המוזיאון לטבע בלונדון מלמד, כי החרקים היו בין בעלי החיים הראשונים על פני האדמה.

16.2 (ה): באמצעות טלסקופ החלל "האבל" צולמה גלקסיה המרוחקת מכדור הארץ כ-13 מיליארד שנות אור. האור שמגיע מגלקסיה זו נפלט כ-750 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול.

16.2 (ה): מוצאו של כלב הרועה הגרמני הוא ככל הנראה בזאב מזרח-אסיאתי, שבויית בידי בני-אדם קדמונים עשרות-אלפי שנים מוקדם יותר מכפי שחשבו עד כה. מעשרה גזעי-זאב התפתחו כ-300 גזעי כלבים בסדרה של אירועי-ביות שהחלה במזרח אסיה לפני כ-100,000 שנה.

29.2 (מ): באנטארקטיקה נחשפו שני מינים חדשים של דינוזאורים, במרחק 3200 ק"מ האחד מהשני. גובהו של האחד כ-2 מטרים, ושקל כ-150 ק"ג. הוא חי לפני כ-70 מיליון שנה. השני, שאורכו כ-10 מטרים, חי לפני כ-200 מיליון שנה.

29.2 (מ): "דארווין מחייך בקברו" - כתבה על שיחזור גולגולת של קוף דמוי אדם - חוליה חסרה באבולוציה האנושית, בידי צוות חוקרים ישראלי בראשותו של פרופ' יואל רק מאוניברסיטת תל-אביב.

ראה מאמר מאת פרופ' רק באתר חופש

אמונות-הבל

15.2 (מעריב און-ליין): שירות חדש בבזק: אי-מייל לכותל המערבי: שירות חדש בבזק: מהיום כל המעוניינים לשלוח מכתב בקשה לכותל יכולים לשלוח אותה גם באמצעות הדואר האלקטרוני. הודעה זו תוסב להודעת פקס, ועובדי בזק ימשיכו להביא פעמיים בשבוע את הבקשות ולהטמינם בין אבני הכותל.

על כך נאמר "דבר אל הקיר".

16.2 (ה): "התמוטטות סוללת שער המוגרבים סמוך לכותל המערבי עלולה להיות רק ההתחלה"

24.2 (ה): "אני מגיעה לרב, הוא עוטה לבן, כל החדר מלא בנרות. עשו לי פולסא דנורא כבוד השופט, העלו את אבא שלי מהקבר והוא קילל אותי. כל מה שכתבתי זה לא מיוזמתי, היד כתבה - הנפש לא כתבה" - קטע מתוך מכתבה של של נ', אחת הנשים שתלונתן נגד יצחק מרדכי הביאה להרשעתו במעשים מגונים ובכפייה, כתבה לבית המשפט העליון מכתב שבו חזרה מההאשמות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי