אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 63-62: ספטמבר-אוקטובר 2003

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

ביומני חופש אנחנו משתדלים לקבץ ידיעות מתוך העיתונות הכללית, שעניינן סוגיות דת ומדינה, כולל אורח-חיים ומוסר במסגרת רחבה זו. מאמינים דתיים רבים רואים בכך התערבות שלא מענייננו בחייהם ובמינהגיהם, וכי לכאורה יש בכך ראיה שאנו מבטאים גישה שלילית כלפיהם, שלא לומר שנאה ודחייה כביכול. המכתב הבא שקיבלנו מחנה (שם בדוי) - אישה חרדית - מדגים היטב את הפער המפריד בין שתי הקבוצות החברתיות הללו, בעיקר מבחינת הגישה האנושית:

נכנסתי ל"יומני חופש" וקראתי שם איזה משפט - אני לא זוכרת אותו בדיוק, אך זה הולך בערך ככה: בשכונת מאה-שערים גברים הולכים במדרכה שמאלית ונשים במדרכה הימנית . ועלתה לי שאלה: מה זה כל כך מפריע לכם?

חנה

על כך ענה לה אוהד:

שלום חנה - כאן אוהד מצוות האתר. את שואלת מה זה מפריע לנו? הרי זה מזעזע! האם לך זה לא מפריע, שגברים יוצרים הפרדה עלובה ומעליבה בינם לבין נשים? מדוע רק על מדרכות שונות? הרי "טומאתן" של הנשים נודפת למרחוק! אז שההפרדה תהיה בשכונות נפרדות! לא! למה בשכונות? שיגורו בערים נפרדות! במדינות נפרדות! בעולמות נפרדים! לנו אישית זה לא מפריע. מצדי שיילכו על הראש ויצרחו קוקוריקו מבוקר ועד ערב, אבל מבחינה אנושית זה פשוט מזעזע!

אוהד


מדור כללי

2.9 (י): הרב הראשי מצגר הטיל "פצצה": הליך הנישואין טעון תיקון. הרבנות תצטרך לעשות בדק בית מדוע זוגות צעירים מעדיפים לברוח לקפריסין במקום להינשא בישראל.

8.9 (ה): 200 מילון שקלים מתקציב הישיבות של משרד הדתות יועברו לבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים.

8.9 (מ): "יותר משתלם ללמוד יהדות" - כתבה מאת אסף זלינגר על משרד החינוך שמבקש לתגבר לימודי יהדות, ויש לו מימון ל"דמות רוחנית".

9.9 (ה): הארכיאולוגים נכנעו לחרדים ללא תנאי - כתבה מאת דליה שחורי. ארכיאולוגים מאשימים את המנכ"ל החדש יחסית של רשות העתיקות ב"כניעה מבישה ומחפירה".

17.9 (ה): מנכ"ל רשות העתיקות נכנע לחרדים בנושא החפירות - מאמר מאת מרדכי אביעם.

19.9 (7 ימים ידיעות אחרונות): דתיות צעירות לא שואלות יותר את הרב מה ללבוש, לא צריכות אישור מאמא ומהשכנות בהתנחלות, ולובשות מכנסיים - כתבה "על קו התפר" מאת אמילי עמרוסי.

19.9 (מוסף שבת מעריב): המשיח וזיכרונו של הרב - סיום כתבתו של אבישי בן-חיים "ליד מיטת הרב": "כדי להדגים מה בין הרב עובדיה לבין רב שחושב שהוא המשיח ורב החושב שהוא אלוהים, סיפר אחד ממקורביו של עובדיה בדיחה ש"סניקית, שנולדה בתקופת המלחמה הגדולה בין מנהיג הציבור הליטאי הרב אליעזר שך לבין מנהיג חסידות חב"ד הרבי מלובביץ': התלמידים של הרב שך סיפרו לו שהרבי מלובביץ' הודיע שאלוהים התגלה אליו בחלום ואמר לו שהוא המשיח. הם ציפו שהרב שך יזדעזע, אבל הוא השיב להם: באמת? אני לא זוכר שאמרתי לו דבר כזה".

21.9 (ה): " אין קדושה במועצות הדתיות" מאמר מאת יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה ומרבני "צהר": "כשרוב המשאבים יופנו לשירותי הדת ולא למערכת המנהלת אותם, יתפנו תקציבים לצדק חברתי, והיה זה חלק מהטמעת רוחם של נביאי ישראל".

22.9 (ה): בלחץ "שינוי" מאיץ שרון את פירוק משרד הדתות.

29.9 (ה): "מערת הרמב"ן" כבר לא קדושה. שלוש שנים נאבקו בני משפחת אבו-ג'יבנה, בעלי השטח בשכונת שייח ג'ראח בירושלים, בו נמצאת מערה, המכונה "מערת הרמב"ן". במקורה היתה כנראה מחצבה, כשבשנת 2000 הוציא יצחק כהן (ש"ס), אז שר הדתות, הודעה המכריזה על המערה כמקום קדוש. משמעות ההודעה הזאת היתה שעל בעלי המקום לפנות את השטח ולאפשר ליהודים דתיים גישה חופשית למערה ולהתפלל בה. בעקבות התערבות בג"ץ ביטל משרד הדתות את רצונו להכריז על המקום כקדוש. על פי הגיאוגרף זאב וילנאי (אבא של מתן), יהודי ירושלים קראו למערה בשמה "מערת הרמב"ן" בעקבות אגדה, כי הרמב"ן - ר' משה בן נחמן - שביקר בירושלים בשנת 1267, נהג להתפלל במקום.

29.9 (מ): "יולדות חרדיות ימשיכו להגיע לבתי החולים כל שנה. מי שייפגע מקיצוץ הקיצבאות הן המשפחות החילוניות ממעמד הביניים. האם לזה כיוונו שרון ונתניהו?" - מאמר מאת שלום ירושלמי "החטיאו את המטרה".

3.10 (מוסף שבת מעריב): "כמו רגשי אשם של נאנסת" - כתבה מאת אבישי בן-חיים על "למה בישראל שונאים את החרדים ואת הש"סניקים?" - חמישה צעירים חרדים בולטים מנסים להתמודד עם ממצאי סקר שפורסם ב"מעריב". הכתבה מסתיימת בקטע הבא: "הצעירים החרדיים לא המציאו את אמנות האפולוגטיקה החרדית, שבדרך כלל מתחילה ומסתיימת בעיקר בטיעון 'החילוניים לא מכירים אותנו באמת'. הקדים אותם למשל הרב משה גרילק, אחד מוותיקי קרבות ההסברה החרדיים, עורך העיתון החרדי 'משפחה' ומחבר הספר 'החרדים: מי אנחנו באמת?', שאמר פעם, כמעט בייאוש: את היהדות כפי שהיא מצטיירת בעיני החילוניים - גם אני שונא".

10.10 (מוסף חג מעריב): המואביה החיה בתוכנו - מאמר מאת יורם מלצר: מגילת רות מציבה בפני היהודים את האופציה המואבית פורצת הגבולות, שלפיה הגישה הפרגמטית הגמישה עדיפה על ההסתגרות הבדלנית בכל מחיר.

10.10 (סופשבוע מעריב): אל מלא רחמים / אלמלא האל מלא רחמים / היו הרחמים בעולם ולא רק בו - עמנואלה עמיחי, בתו של יהודה עמיחי, מעלה מופע של מחול ותיאטרון המבוסס על שיריו - כתבה מאת רוני קובן.

14.10 (מ): יוזמה של המפד"ל בתל-אביב לפתור בעיה של נטישתם של צעירים דתיים: בתי כנסת נטושים יהפכו דירות לדתיים. באמת? בתי הכנסת אינם רכוש פרטי של מיזגר דתי, אלא רכוש הציבור והעירייה. ירצו לגור שם? שיקנו כמו כל אזרח אחר!

15.10 (ה): שר המשפטים לפיד דורש לבטל את הסיוע לתמידי פנימייה חרדיים, שהיקפו הגיע השנה ל-27 מיליון שקל.

17.10 (ה): "כאילו אני חלק מהעם היהודי, כזה?" - מאמר מאת תמר רותם, על הצגה מטעם הסוכנות היהודית, המשווקת בבתי-הספר, על סיגל, בת 16, הנתקפת במשבר זהות יהודי.

20.10 (ה): הכנסייה הנוצרית הולכת ומתבססת במדינות המתפתחות, שבהן "אין על מי לסמוך מלבד האל". חוץ ממדינה מתפתחת אחת, שגם בה "אין על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמים"...

22.10 (י): היועץ המשפטי לממשלה מתנגד שבית-דין רבני יבדוק את זהות אביו של תינוק, וערער על החלטה של בית דין רבני המבקש לברר מיהו אביו של פעוט בן שנה: הבעל או המאהב של אשתו.

28.10 (מ): חזירים יאבטחו את ההתנחלויות - הרבנים אישרו, כי "זה פיקוח נפש". מדוע בכלל שאלו את הרבנים? מה להם ולאבטחות? הרי לטענתם "השם ישמור" - אז שישמור! שוב ושוב הולכים המנהיגים החילוניים עם הראש באדמה בתלם שחרשו עבורם דתיים...

31.10 (7 ימים ידיעות אחרונות): מאמר מאת ענת מידן על הסופרת יהודית רותם, ש"לפני 20 שנה נטשה את העולם החרדי, אבל הוא לא נטש אותה".

31.10 (מוסף שבת מעריב): יום הולדת 20 לש"ס - מאמר מאת אבישי בן חיים. רק בודדים הצליחו השבוע להצית בקלפיות את הניצוץ הישן. ביתר המקומות מתפוגג קסמה של ש"ס. בעזרת השם.

31.10 (ה): אתר תפילה ללא-אורתודוכסים יוכשר בכותל לאור המלצת בג"ץ.

בתי הדין הרבניים יועברו למשרד המשפטים

8.10 (ה): שר המשפטים לפיד יכפיף את בתי הדין הרבניים למערכת הכללית. הוא נועץ עם נשיא בית המשפט העליון ועם נשיא בית הדין הארצי לעבודה.

9.10 (ה): הממשלה אישרה אתמול לפרק את משרד הדתות, ולהעביר את האחריות על בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים. המפד"ל: נפרוש ממהממשלה. הרב הראשי עמר מאיים להתפטר.אין לך על מי לאיים! משרתך מיותרת מלכתחילה, ואין כל צורך ברב ראשי.

9.10 (מ): ההחלטה על פירוק משרד הדתות גררה ביקורת חריפה בציבור הדתי ותמיכה גורפת בציבור שאינו דתי.

10.10 (מוסף חג מעריב): מלחמת הדת - כתבה מאת שלום ירושלמי בעקבות החלטתו של שר המשפטים להעביר את בתי בדין הרבניים לאחריות משרדו. "השר איתם טוען שאנשי שינוי הם פונדמנטליסטים חילוניים". ובאידיש אומרים: "הוט אער געזוגט" - "אז אמר". כבר אסור לומר?

13.10 (מ): טומי לפיד צודק - המערכה על העברת בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים היא, בעצם, על התנהלותם בשקיפות ולפי כללי המינהל התקין - מאמר מאת במבי שלג.

21.10 (מ): הרב הראשי לישראל יונה מצגר הישווה אתמול את שר המשפטים יוסף טומי לפיד לקין: "קין שהרג את הבל רק משום שלא יכול היה לשאת את קיומו". התבטאות זו של מצגר באה במסגרת התגובות של המימסד הדתי נגד החלטת שר המשפטים להעביר את בתי הדין הרבניים לשליטת משרד המשפטים.

מדע

3.9 (ה): גילוי נדיר באוסטרליה: מצבור ציורי קיר של אבוריג'ינים מתקופת 2000 שנה לפני הספירה.

5.9 (ה): בבית שמש התגלתה הנפחייה הידועה הקדומה ביותר בעולם. היא פעלה במאות ה-10 וה-9 לפני הספירה.

18.9 (ה): כיצד התפתחה היכולת האנושית להפיק מוסיקה וליהנות ממנה? מאמר מאת ניקולאס וייד. דרווין העלה את ההשערה, שבני האדם הקדמונים, לפני שרכשו את יכולת הדיבור, ביקשו להקסים איש את רעהו בצלילים מוסיקליים ובקצב. הכלים המוסיקליים הקדומים ביותר הם חלילים, שנמצאו - טעיתם! לא בתורה! אלא - בסין, באזור שהיה מיושב מ-7000 שנה לפני הספירה ועד 5700 שנה לפניה.

19.9 (ה): לתחושת הצדק האנושית יש הסבר אבולוציוני, שנבדק במחקר על קופות מזן הקפוצ'ין - זן אשר לפני 4.5 מיליון שנה התפצל מענף הקופים שהתפתח, ברבות הימים, לבני האדם.

22.9 (ה): מאמר מאת ג'יימס גורמן על המכרסמים - אחת מקבוצות משפחת היונקים. השבוע דווח על גילוי בוונצואלה של שלד כמעט שלם של בעל החיים פוברומיס פטרסוני, ממשפחת המכרסמים, שגילו 8 מיליון שנה. המכרסמים מהווים למעלה ממחצית מכל היונקים - 2600 מיני מכרסמים מבין 4600 מיני היונקים. וואללה איזו תיבה ענקית בנה נוח! רק ממשפחות היונקים - נכנסו בה 9200 יצורים (זכר ונקבה, לא לשכוח), וזהו רק פסיק מהכמות האדירה הנוספת של בעלי-החיים שנכנסו לתיבה, ועדיין לא עלתה שאלת האוכל והמים, הצואה והשתן של כל אתם עשרות-אלפים בעלי-החיים שנכלאו בתיבה אחת למשך ארבעים יום וארבעים לילה. כאילו.

24.9 (ה): שרידי אדם הקדומים ביותר באירופה זוהו במערת הדובים בהרי הקארפטים ברומניה. מדובר באדם ההומו-סאפייאנס (האדם החושב), וגיל העצמות מתוארך בכ- 36-34 אלף שנים.

2.10 (ה): מצודה בת 4000 שנה התגלתה בקרית שמונה - סוברים שהוקמה בידי אנשים שבאו מסוריה. נדיר למצוא בישראל מבנים ציבוריים בממדים כאלה מאותה תקופה - תקופת הברונזה התיכונה - 1800 שנה לפני הספירה.

8.10 (ה): דובי הפנדה בסין נמצאים בסכנת הכחדה. סולם ההתפתחות האבולוציוני שלהם טרם התגלה. חלק מהמדענים טוענים שהפנדות הראשונות הופיעו לפני 600 אלף שנה, אחרים טוענים שהם חיים 3.1 מיליון שנה. בדיקות די.אנ.אי. לא הצליחו לגלות האם מוצאם מהדובים או מהרקונים, או שזו משפחה נפרדת. התיעוד הראשון של דובי פנדה בתרבות האנושית הוא מלפני 3000 שנה, בסין.

10.10 (ה): תיאוריית יקום חדשה: היקום דומה לכדורגל והוא סופי. קבוצת מתמטיקאים טוענת, שהיקום איננו אינסופי, וכי חללית שתחל במסעה אל קצה היקום תגלה לאחר 73 מיליארד שנות-אור שהיא חזרה לנקודה ממנה יצאה. קבוצת מדענים אחרת טוענת שזו תיאוריה שגויה. מדענים בישראל חלוקים בדעותיהם בעניין זה.

14.10 (ה): לפני 5 מיליארד שנה היקום לחץ על דוושת הגז: תצפיות בסופרנובות רחוקות איפשרו לחשב את הזמן שבו היקום החל להאיץ את התפשטותו - מאמר מאת דניס אוברביי בניו יורק טיימס.

16.10 (ה) בבורניאו חיים פילים שונים משאר הפילים באסיה - הם נמוכים ומוצקים יותר, ובניגוד לפילים האפריקאים והאסיאתיים הם אינם תוקפניים כלפי בני-אדם. הם שריד לשושלת עתיקה של פילים, שהתפתחה באופן עצמאי במשך 18,000 השנים האחרונות.

23.10 (ה): מחקרים באי תירה שבים התיכון (שמו האחר הוא סנטוריני) מלמדים על כך, שההתפרצות הגעשית שהתרחשה באי בשנת 1654 לפני הספירה היתה חזקה פי 10 מכפי שמקובל לחשוב. היא גרמה נזקים קשים ברחבי מזרח הים התיכון במשך עשרות ואולי מאות שנים. ההתפרצות גרמה לסערות רבות עוצמה בים ולעננים דחוסים של אפר וולקני שפגעו בערים העתיקות והשמידו גידולים חקלאיים. גלי הים האדירים ריסקו נמלים וספינות. נזקי ההתפרצות נמצאו באי כרתים, בה נהרסה התרבות המינואית בגין אותה התפרצות וולקנית, ואת קולות ההתפרצות אפשר היה לשמוע במרחק של אלפי קילומטרים. האפר הוולקני הגיע עד למזרח התיכון, למצרים ולדלתה של הנילוס. ומדוע אנחנו מעלים מחקר זה במדורנו? משום שתיארוך סיפור יציאת בני ישראל ממצרים הוא בסביבות 1400 שנה לפני הספירה. סביר להניח שענני אפר וולקני אשר נחתו על מצרים, הסתירו את השמש מעיני האנשים וגרמו נזקים שונים ומשונים היוו גם את הבסיס לאגדת מכות מצרים. מומלץ לספר עובדות אלו לבני המשפחה בליל הסדר הקרוב.

29.10 (ה): בכל שבוע מתגלים בממוצע 3 מיני דגים לא מוכרים - מאמר מאת סוזן גולדברג, "גארדיאן" - החוקרים מאמינים שבימים חיים כיום כ-15,000 מינים של דגים וכ-210,000 מינים של יצורים ימיים אחרים, וכי בשנת 2010 יוכלו לקטלג כ-25,000 מינים חדשים. איזה מזל שנוח לא נדרש להכניס לתיבה שלו גם את הדגים וחיות הים. תארו לעצמכם איזה בלאגן היה משתולל בתיבה.

מדור האיוולת, האפלייה, הרשע וסתם פניני לשון

5.9 (שעה טובה בחדשות): הרבנים הראשיים לשעבר אברהם שפירא ומרדכי אליהו הביעו את הסתייגותם מהרעיון של הצבת אשה - ליאורה מינקה - בראש רשימת המפד"ל לעירית תל-אביב. גורם בכיר במפד"ל הביע חשש שחלק מציבור המפד"ל, אשר לא רואה בעין יפה שאשה תעמוד בראש הרשימה, יצביע למפלגות חרדיות. פתרון אפשרי: רופא עיניים לתיקון העיוות בעין.

10.9 (מ): החרדים זועמים על יצירת אמנות שהוצבה בכיכר בראשון לציון ומשלבת פסוק מהתורה. "אנשים ידרכו על השם המפורש" חוששים בש"ס. החילוניים הציעו להסיר את האותיות ('יהוה' בצילום) אבל הרב פסק: את השם אסור למחוק.

11.9 (י): "תעשה ברית מילה ללשון שלך" אמר ח"כ נסים זאב (ש"ס) לשר זבולון אורלב (מפד"ל) במהלך דיון בכנסת. לא שכחנו איזה מין מוהל הוא זאב.

14.9 (מ): בניזרי תוקף: שרון הוא חזיר עיוור. נראה שבניזרי לומד ממר"ן ביולוגיה על מומיהם של בעלי-חיים. בניזרי בתגובה ל"מעריב" טוען שלא אמר "חזיר עיוור" אלא "שור עיוור".

15.9 (מ): סיכול ממוקד בנוסח חרדי - מאמר מאת קלמן ליבסקינד: לפני כשבועיים הודיע הרב עובדיה יוסף בפומבי שיש לנדות את הרב אזרד כי הוא גוי. ומה מעשה הרב אזרד? עובדיה משוכנע, כי הוא העומד מאחורי פרסומים שונים המופצים נגד בנו וכלתו. ושואל ליבסקינד: הרב, אם זכרוני אינו מטעה אותי, לא נקט מעולם בדרך זו כדי להילחם בתחלואי החברה הישראלית כולה. מתי בפעם האחרונה ביטל עובדיה תורה כדי לנדות גבר מכה או להחרים אב אלים? ואנחנו מוסיפים עוד מיליון סימני שאלה לאחר אותה שאלה.

25.9 (ה): ויכוח: האם להמשיך להתיר נשים, מחיאות כפיים וריקוד בטקסי-דת? נשמע מוכר? אבל זה לא אצלנו. גם בוותיקאן ברומא חיים בצל איוולת ואפלייה מרושעת.

2.10 (י): "לכבוד אלוהים: במשרד הדואר בירושלים היקצו באחרונה מקום מיוחד ל"מכתבים לאלוהים". ברשות הדואר מסבירים כי הדבר נעשה כדי לטפל במאות המכתבים הנשלחים לאלוהים מהארץ ומרחבי העולם לקראת ראש השנה ויום הכיפורים. מכיוון שהדוורים לא יודעים עדיין את כתובתו של הנמען הנכבד, מוטמנים בינתיים המכתבים בכותל המערבי".

3.10 (עיתון תל-אביב): "הפלות הן כמו שואה" - אגודת אפרת הפועלת למניעת הפלות, משווה את ההפלות לשואת יהודי אירופה - כתבה מאת יואב פרידמן.

7.10 (ה): אגד מהדרין נגד קווי הצניעות הפיראטיים: "דווקא כשחברת אגד התרצתה והנהיגה קו מיוחד לבית-שמש עם הפרדה בין גברים לנשים, פתחו החרדים בעיר בהפגנות. מאחוריהם, כך מתברר, עמדו המתחרים העסקיים, מפעילי הקווים הפירטיים לחרדים".

17.10 (מוסף חג מעריב): גם בש"ס יש מרירות: אביבה חג'בי, לשעבר מנהלת מטה הבחירות של ש"ס לכנסת, הקימה רשימה עצמאית ורצה למועצת העיר נתיבות כאשה חרדית. זאת משום שהרבנים אסרו על נשים להתמודד. אביבה אומרת: במקום שאין איש - תהיה אשה. במאמר "המרדנית ובעל הבית" מאת אבישי בן-חיים.

31.10 (ה): כיסוי ראש שעוטות נשים עמד שלשום במרכז מתיחות חדשה-ישנה בין חברי השלטון.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי