אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 61-60: יולי-אוגוסט 2003

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, אקו, דפנה, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

כללי (כולל מעט מעוללות חודש יוני שנחבאו במגירה נידחת):

1.6 (צפון העיר): "אב סיפר כי על מדורה (בל"ג בעומר ברמת אביב) השתלטו חסידים כאילו בנחמדות, תוך שהם מאלצים את הילדים לעבור טקסים דתיים, לשמוע שירי "המשיח" בווליום מטורף ולהניח תפילין. החסידים השתמשו בטכניקות שנועדו למשוך את הילדים, בחוסר תום לב. עד ראייה אחד סיפר על קוסם שהביא בקסמיו תכנים חרדיים. אחר סיפר על חלוקת ממתקים". הורים! זו פגיעה בזכות ההורות והאפוטרופסות שלכם, ויש לכם עילה להגיש תביעה משפטית, אם אכן נעשו כדברים הללו לילדיכם.

26.6 (מ): הוא חוזר: אריה דרעי מודיע כי ישוב לחיים הפוליטיים.

4.7 (מוסף שבת מעריב): כתבה מאת אבישי בן-חיים "פמיניזם נוסח ש"ס" - האם התנועה מקדמת נשים בכך שהיא מאפשרת להן לעבוד, או רק מנצלת אותן כדי שהגברים יוכלו ללמוד תורה ללא דאגה?

4.7 (מקור ראשון): בתי הכנסת בתל-אביב הולכים ומתרוקנים. ראש העיר - עליך להקטין בהתאם את תקציב העיר לבתי הכנסת.

6.7 (מ): מי שהיתה כוכבת מבוקשת בתעשיית הסרטים הכחולים בישראל חוזרת בתשובה ותינשא לתלמיד ישיבה.

8.7 (ה): היועץ המשפטי לממשלה הורה לפרקליטות המדינה לבחון האם יש הסתה בדברי רבנים, ואם יש מקום לנקוט נגדם בצעדים משפטיים.

10.7 (י): ההזמנות לחתונת בתו של ח"כ דהן נסים (ש"ס) נשלחו מתקציב הכנסת, בדואר הכנסת.

10.7 (מ): ועדת שרים בראשות השר אולמרט החליטה שלשום לקבל את המלצותיו של סגן השר לוי לפירוק המועצות הדתיות.

11.7 (ה): מרצ בירושלים שוקלת להצטרף לקואליציה של ראש העיר החרדי.

11.7 (כל הדרום): למעלה ממיליון ומאתיים אלף שקלים חולקו ע"י ועדת התמיכות של עירית אשדוד ל-43 בתי כנסת לצורך בנייה, פיתוח והצטיידות.

11.7 (מוסף שבת מעריב): אבישי בן-חיים בכתבה של הרב מלכיאור, המכנס 500 תלמידי חכמים חילוניים ודתיים לדון במצב החברתי.

14.7 (י): נועה נתניהו, בתו הבכורה של ראש הממשלה לשעבר, נמצאת באחרונה בתהליך של חזרה בתשובה. צר לנו, בנימין, באמת צר לנו. אם תבקש סיוע - פנה אלינו, יש לנו מומחים בנושא. אתר חופש ממליץ שתקרא את ספר הלימוד בנושא זה - "ציידי הנפשות - תשובה לתשובה", הוצאת זמורה-ביתן, 25 שקלים ברשת צומת ספרים. יש בו מידע שבוודאי יעניין אותך.

16.7 (הצופה): מסלול הליכה בריאותי לציבור החרדי נחנך סמוך לגני יהושע בתל-אביב. שהגברים לא יסתכלו על נשים שמא תתערער בריאותם.

17.7 (ה): החילונים נעלמים מבתי ספר בירושלים: בבתי הספר היסודיים 14% פחות חילונים ו-12% יותר חרדים.

17.7 (ה): "כבר לא מחוץ למחנה" - כתבה מאת תמר רותם על החרדים שאינם מסתירים עוד ילדים חריגים שלהם, ובית ספר חרדי לחינוך מיוחד "קדימה" פורח.

18.7 (מוסף לשבת ידיעות אחרונות): הצבא האדום של הרב מחברון - כתבה מאת נטשה מוזגוביה על הרב שמולביץ, הרואה עצמו מתאים לתפקיד מנהיג צבאי של עולים מחבר העמים.

20.7 (ה): פרופ' ברכיהו, מומחה למשפט עברי, מציע לקבוע בחקיקה כי סנקציות יוטלו של סרבני גט בכל מקרה. והקידושין יופקעו מכוח החוק. כתבה מאת יאיר שלג.

21.7 (מ): ראש הממשלה שרון יוזם רפורמה בגיור: לא יכריחו את המתגיירים לקיים מצוות ולקיים אורח חיים יהודי: "להפסיק לרדת לחייהם של המתגיירים". די שיורדים לחיינו, הוותיקים...

22.7 (י): החרדים בירושלים זועמים: חברת מועצת העיר רלי בן-דוד באה לישיבות בלבוש חושפני.

23.7 (מ): נערות דתיות בשירות המוסד. ארגון הביון החשאי מציע לצעירות דתיות מסלול מיוחד של שירות לאומי. במוסד מבטיחים לספק להן אוכל כשר וזמן לתפילות. הכל בחשאי, כמובן.

23.7 (מ): צה"ל החליט מנוע מבנות לשרת כלוחמות בשריון. בסיעת שינוי זועמים: הכל בגלל לחץ רבנים.

25.7 (סופשבוע מעריב): האם אתה יהודי? - כתבה מאת אבישי בן-חיים: בתי הדין המיוחדים לגיור מקיימים מבחנים מחמירים לאלה המבקשים להפוך ליהודים.

28.7 (מ): החרדים בעלייה: סיכום שנת 2002 בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביע על עלייה במספר התושבים בישובים חרדיים בשטחים.

31.7 (י, ה): עיר ללא אפליה - המהפכה האזרחית בתל-אביב נמשכת: בעוד שבועיים יוכלו זוגות הומואים, לסביות ופסולי חיתון ליהנות מהנחות בתשלום עבור השימוש בשירותים העירוניים השונים.

1.8 (מוסף שבת מעריב): כתבה מאת אבישי בן-חיים: בעלי, האדמו"ר שלי: איבון, רעייתו של זאב רוזנשטיין, חושפת בכנס חיזוק לנשים חרדיות את סיפור חייה לצד בעלה - "הוא היעד מספר 1 של משטרת ישראל - זה לא משנה שהוא מחלל שבת ולא שם תפילין - אבל הוא בעל חסדים".

3.8 (י): מהפכה ברבנות: תעודות כשרות "לימי חול בלבד" ניתנו למסעדות באתרי נופש וקיבוצים גם כשהן פתוחות בשבת.

5.8 (מ): מתחדש הרומן בין שמעון פרס לעובדיה יוסף. ריח בחירות מורגש באופק.

יומן חופש

6.8 (י): למועצה הדתית בירושלים נגמר הכסף, וסוגרים את כל המקוואות בעיר. אתר חופש מזמין אותם להתרחץ במקלחות של חברי האתר. המים והסבון - על חשבוננו, מתנה לראש השנה.

6.8 (מ): סקר שערכו הסוחרים מגלה, שכמעט מחצית ממסעדות ת"א יישארו פתוחים בערב הצום. 7.8 (ה): בניגוד לשנים קודמות מעט בתי קפה נפתחו בת"א בערב תשעה באב. 14.8 (מקומון ת"א): עשרות קנסות בסך 460 ש' נרשמו לעסקים שנפתחו בט' באב. 10.8 (טעימות): פקחי העירייה רשמו 26 דו"חות.

8.8 (מ): לראשונה חוקרת חרדית במשטרה. הסכימה להתגייס בתנאי שלא תבוא במגע עם השוטרים החילונים. ???

8.8 (מוסף שבת מעריב): כתבה מאת אבישי בן-חיים: "אנשים עקשנים שבאו ממרוקו" - על הרב עובדיה שמשתלח ברבני העדה המרוקאית, ועל חבר כנסת חרדי המתלונן על לבושה הבלתי צנוע של ח"כ ענבל גבריאלי.

15.8 (מוסף שבת מעריב): מאמר מאת אבישי בן-חיים: "שמוליק'ל נגד יציאת החרדים לשוק העבודה".

19.8 (י), 20.8 (וסטי): לראשונה תעמוד אישה בראש רשימת המפד"ל למועצת העיר ת"א: ליאורה מינקה, יו"ר "אמונה" - התנועה הבינ"ל של הנשים הדתיות. לא כולם במפד"ל רואים זאת בעין יפה. בין המתנגדים הרבנים אברהם שפירא ומרדכי אליהו, הנחשבים למנהיגים הרוחניים של המפד"ל. נו טוב, הרי אישה מקומה במטבח, בין הסירים והחיתולים.

21.8 (מעריב און-ליין): עיריית חולון ניסתה למנוע פתיחת חנות סקס, משום שאחד מעובדי העירייה סבר שהחנות עלולה לפגוע ברגשותיו של ציבור גדול. בית המשפט העליון ביקר וביטל את ההחלטה.

22.8 (י): שרון הורה להתחיל בפירוק משרד הדתות.

25.8 (י): ש"ס: הכיתות שלנו מלאות. מנהלי רשת החינוך של ש"ס מדווחים על זינוק במספר התלמידים בגנים ובבתי הספר.
27.8 (מ): הנתונים של עיריית ת"א: התלמידים נוטשים את בתי הספר של ש"ס.
נו? אז מה קורה כאן באמת?

27.8 (חדשות וואלה): בית המשפט הפדראלי הורה להסיר את פסל לוחות הברית, ואלה הוצאו מבית המשפט באלאבאמה. ארה"ב בטענה: הצבתו נוגדת את עיקרון הפרדת הדת מהמדינה. נו, ומה עם ההצהרה In God We Trustשעל גבי שטרות הכסף האמריקאיים?

29.8 (מוסף שבת מעריב): כתבה מאת אבישי בן-חיים: דת הצניעות.

29.8 (ה): מקווה טהרה מוקם בלב אזור חילוני - ליד ביתו של פעיל ש"ס בברוכים שבצפון רמת הגולן. "יו"ר המועצה הדתית גולן מודה כי סיועו לפעיל ש"ס עשוי היה לעזור לו".

מדע

1.7 (ה): פסלוני נשים מהתקופה הניאוליטית, שגילן הממוצע כ-8000 שנה נמצאו בחפירות על גדת הירמוך. ואלוהים ברא את הגבר כ-2300 שנה מאוחר יותר...

2.7 (ה): חוקרים הצליחו להתחקות לראשונה אחרי שינוי אבולוציוני בבעל חיים, שהוא תוצאה של השתנות תנאי הסביבה הטבעיים - מאמר מאת קארול יון בניו יורק טיימס.

3.7 (ה): במערה בהרי נצרת נמצאו עדויות לשימוש בצבע - ראייה לקיומה של תרבות סימבולית באזור לפני 90 אלף שנה. לא יכול להיות: הצבע נוצר רק לאחר בריאת האור, והאור נברא ביום הרביעי, לפני 5773 שנה.

6.7 (ה): נמצאה מערכת כוכבים עם מבנה דומה למערכת השמש, שעשוי לאפשר קיום חיים. המערכת מרוחקת 90 שנות אור מכדור הארץ.

13.7 (ה), 23.7 (ה): התגלה כוכב הלכת הקדום ביותר שנמצא עד כה, והוא מכונה "מתושלח". הוא מרוחק מכדור הארץ כ-5600 שנות אור, ונוצר לפני כ-12.7 מיליארד שנה, כמיליארד שנה לאחר המפץ הגדול. זה בערך שנייה אחת לאחר שאלוהים ברא את השמים, וקצת לפני שברא את הארץ.

27.7 (ה): אלפי שלדים, כלים ותכשיטים בני 6000 שנה התגלו סמוך לצומת ברקאי בוואדי ערה. אולי זהו השלל שנטלו עימהם אדם וחווה כשגורשו מגן העדן.?

14.8 (ה): יותר מעשור מנסים מדענים לגלות את סיבת מותו של גבר כבן 45, שחי לפני כ-5300 שנה, וגופתו החנוטה נמצאה בתחילת שנות ה-90 בהרי האלפים האיטלקים. זה "הרצח המתועד הראשון בהיסטוריה", טוענים המדענים. זו כמובן גופתו החנוטה של הבל, שהיה קורבן הרצח הראשון בהיסטוריה. גופתו נסחפה במבול, ונגררה עם הגלים עד להרי האלפים, שם נתגלתה.

15.8 (ה): רג'אזאורוס נארמדנסיס הוא זן של דינוזאור, שחי לפני 65 מיליון שנים, וניזון מדינוזאורים קטנים. התגלה בהודו בשנת 1983.

18.8 (ה): לאחרונה התגלה חיידק במעמקי האוקיינוס השקט, עמיד בטמפרטורות עד ל-121 מעלות צלזיוס, והוא התפתח כנראה עם ראשית החיים על כדור הארץ. שמו "עמידות 121". החיידק פיתח לאורך האבולוציה דרך חיים מיוחדת: הוא משתמש בברזל באופן שבו צורכים בעלי החיים את החמצן.

26.8 (ה): חוקרים טוענים, שתולעת באורך 25 ס"מ, שנמצאה בקרקע בוצית בפיורד שוודי, היא קרובה של בני האדם. השימפנזים הגישו תביעת לבית המשפט הבינלאומי בהאג על פגיעה בזכויות היוצרים שלהם.

27.8 (ה): האם מותר לצחוק על אלוהים? כתבה מאת משה גורלי על פסטיבל הקומיקס שהתקיים בסינמטק בתל-אביב.

27.8 (ה): מאדים נמצא היום במרחק הקטן ביותר מכדור הארץ מזה כ-60 אלף שנה.

פסקי הלכה ושאר ירקות

13.7 (מ): הרב הראשי של צפת: מותר להוריד מהאינטרנט תוכנות בשבת. יש כמובן תנאי: להתחיל בהורדת לפני כניסת השבת. לא פייר: למה אסור לחטט באף בשבת ומותר להוריד מהאינרנט בשבת?

14.7 (מ): עובדיה יוסף בדרשה השבועית שלו: בנות יותר חכמות מבנים.

25.7 (י): הורים חרדיים נגד הקורקינט: גורם להידרדרות רוחנית אצל הילדים. ואנחנו חשבנו לרגע שזה גורם להידרדרות במדרון הרחוב.

1.8 (7 ימים ידיעות אחרונות): "האישה הגדולה מן החלומות" - כתבה מאת איילת קדם על אורית אור-יה, שעומדת בראש כת העוסקת בקבלה מעשית ומאגיה. את הכת הקים חילוני שהתחרד - וסחף אחריו עשרות מאמינים. "יוצאי הכת מעידים על שטיפות-מוח, ניצול כלכלי, ניצול רגשי של קטינים והרס משפחות". דמיון מוחלט לתהליכי ההחזרה בתשובה. קיראו בספר "שדים מגיחים מאפלה", הוצאת זמורה ביתן, בזול ברשת צומת ספרים. הספר מומלץ, הכת - חלילה וחס.

1.8 (ה): הרב האורתודוכסי בריו דה ז'נירו, רוני גורביץ, פסק: מותר לצעירות להגיע לתפילות גם במיני.

3.8 (מ): רבנים צבאיים סירבו להיכנס לג'יפים במסגרת אימון ניווט - כי נהגו בהם חיילות.

17.8 (מ): הרב שלמה אבינר פסק הלכה: אם חובש דתי רואה שני פצועים קשה, אישה וגבר, עליו לטפל קודם כל בגבר "כדי להציל את מצוותיו".

27.8 (י): "הרב יוסף: העולים להר הבית - רשעים וציונים משובשים".

3.9 (י): עובדיה יוסף: "מותר להרוג מי שמזלזל בבחורי הישיבות וקורא אותם פרזיטים, הוא מנוול, אפיקורוס".

4.9 (ה): "כן, פרזיטים". תגובתו של נחמיה שטרסלר לפסק שקבע עובדיה. "יש עדיין תמימים שסבורים, שפסיקת הרב נובעת ממניעים דתיים, מפרשנות תיאולוגית עמוקה. האמת שונה, והיא צינית לחלוטין: הרב בונה לצאן מרעיתו את הבסיס האידיאולוגי להתחמקות משירות צבאי, כדי שיהיו אסירי תודה ומחוייבים לו לעולם".

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי