אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
גליון מס' 56-57: מרס-אפריל 2003

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אקו, דרור, ניצן, עודד, ראובן, רוני, רחל, שי ושירה

קיצורים: (ה) - הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) - מעריב
יומן חופש

פניני החודש:

חוזר בתשובה

28.4 (מ): יהודה משי-זהב, שבמשך שנים שימש קצין המבצעים של העדה החרדית, שהנהיג הפגנות - גם אלימות - נגד "חילול שבת", יקבל ביום העצמאות את הכבוד להדליק משואה על קברו של הוגה הציונות וחוזה המדינה הציונית בנימין זאב הרצל, ויאמר בפה מלא: לתפארת מדינת ישראל.

24.3 (מ): עצת משרד הבריאות: פנו לרופא, לא למוהל.

שאלה: לאיזו מטרה זקוקה המדינה לרב ראשי?
תשובה: למכור חמץ בפסח
1.4 (ה) בג"צ דחה בחירת הרבנים הראשיים לעוד שבועיים. תפקידם של הרבנים הראשיים מסתיים היום. בגלי צה"ל, בתכנית "המילה האחרונה" עלתה השאלה: נו? מה יקרה למדינה שנותרה ללא רב ראשי? התשובה היתה מהממת: שום דבר, פרט לבעיה קטנה אחת: לא יהיה מי שימכור את החמץ בפסח.
וי לי וי! שוד ושבר! אלוהים! איככה נחיה וכיצד נשרוד?? כלום נישאר עם החמץ
הנורא והאיום בכל שבוע הפסח?? ואנו - אנה אנו באים??

מדור חדש ביומן: מדע וארכיאולוגיה (ראו לאחר המדור הכללי)

החל ביומן מרס-אפריל אנו פותחים מדור חדש: מדע וארכיאולוגיה בעיתונות היומית. ייכללו במדור זה ידיעות בעלות עניין בתחומים אלו במטרה (1) לספק מידע חדש לאדם המשכיל והמתעניין בנושא; (2) להרחיב את פרטי המידע לזה שיודע שלא אלוהים ברא את העולם; (3) להראות למי שאיננו מבין עדיין, שגם לפני 5763 שנים שגשגו חיים בעולמנו הקטן; (4) להבהיר לזה שאינו מבין, שהעברית אינה המקור לכל השפות; (5) לחזור ולהדגיש, שהתורה נכתבה ביד אנוש, ולא "ירדה משמים", מצו מגבוה או מכוח חוץ-אנושי.

יומן חופש

גיור

6.3 (ה): הסוכנות תציע לעולים גיור מהיר בחו"ל. הגיור יהיה בידי רבנים אורתודוכסים, ויימשך 4 שבועות (בארץ, כיום, הוא נמשך 6 חודשים). ובארץ -

6.3 (מ): החלטה של בית הדין הרבני בת"א, בהנחיית בין הדין הרבני הגדול, מערערת על תקפות נישואיהם האזרחיים של מאות אלפי ישראלים: "מי שהתחתן בנישואים אזרחיים הוא אזרח סוג ב'". עתירה נגד החלטה זו הוגשה אתמול לבג"ץ בידי אשתו של פרקליט תל-אביבי. ובצה"ל" -

10.3 (ה): צה"ל יתחיל בעוד כחודשיים בגיור של יוצאי חבר המדינות, במסלול שיעקוף את בתי הדין הרבניים.

9.3 (ה): בתי הדין הרבניים מקשים על עולי חבר המדינות להתגייר.

יומן חופש

חינוך

27.2 (המקומון תל-אביב): עקב ירידה של 21% במספר התלמידים בבתי הספר היסודיים-ממלכתיים-דתיים החליטה ליאורה מינקה, חברת המועצה מטעם מפד"ל, לגייס תלמידים מבית לבית במבצע עירוני רחב היקף.

7.3 (חדשות וואלה): בלחץ החרדים הוצאו בטויס.אר.אס. בובות של חזירים ממשחק ילדים "חוות החיות" על פי ג'ורג' אורוול.

9.3 (י): "כיתות שחורות, כיתות לבנות" כתבה מאת יוסי יהושע על תלונות של תלמידים בביה"ס הממלכתי-דתי צייטלין בת"א, בו קיימת, לטענתם, אפלייה על רקע עדתי.

10.3 (י): מנכ"ל משרד החינוך: "בצייטלין צריך לעשות חשבון נפש". ועוד באותו עיתון: משרד החינוך קובע "זה רק קצה הקרחון".

11.3 (מ): עדויות נוספות בפרשת ביה"ס הממלכתי-דתי צייטלין בתל-אביב: בוגרי המוסד טוענים, כי גם בכנסי המחזור ננקטת אפלייה ותלמידים משכונות בדרום אינם מוזמנים לאירועים.

12.3 (י): תלמידים בביה"ס צייטלין חשפו אפלייה על רקע עדתי בבית: "מורים מנסים להשתיק הפרשה". "הארץ" (11.3) ו"הצופה" - (12.3): "בדיקת העירייה: אין אפלייה עדתית בצייטלין".

13.3 (י): מנהלו לשעבר של ביה"ס הממלכתי-דתי צייטלין, ירמיהו פפר, החליט לשבור שתיקה בת 20 שנה, ולחשוף מכתב של ועד ההורים שהתנגד לשלב תלמידים "מזרחיים" בבית הספר: "מחובתך להגן על אופיו של בית הספר", כתבו.

14.3 (י): "מורים בביה"ס צייטלין משבשים את החקירה" - כך מזהיר גורם בכיר במשרד החינוך.

6.4 (מ): מהשנה הבאה -לימוד אחיד בכל זרמי החינוך בארץ. אי מילוי הוראות יגרור ביטול תקציבים. יופי? לא בדיוק. ראו:
4.4 (ה): ה"מהפכה" של משרד החינוך: פטור לחרדים מאנגלית.
4.4 (ה): בתי הספר החרדיים יקבלו תקצוב מלא. לשם השוואה: בתי ספר חרדיים במדינת ניו-יורק, שרוצים לקבל תקציבי חינוך מהמדינה, מחוייבים ללמד, על פי חוק, היסטוריה אמריקנית, מתמטיקה, אזרחות, שפה זרה וחינוך גופני.

28.4 (ynet): הקיצוץ הכבד בחינוך לא כולל את החינוך העצמאי החרדי. ח"כ בריזון (שינוי) פנה בשאילתה, והתשובה: קיצצו להם בעבר.

יומן חופש

הקרב על הרבנות הראשית

12.3 (מ): מפלגת שינוי בעד מינוי שני רבנים ראשיים.
למה רק שניים? למה לא ארבעה? שיבזבזו עוד יותר כסף מקופת המדינה הקורסת!

21.3 (מוסף שבת ידיעות אחרונות): קרב רב - כתבה מאת גיא לשם על הקרב על הרבנות הראשית. מאמרים בנושא זה מאת בן-חיים: 21.3 (מ): הפתעת מצגר - על הקרב בין המועמדים לתפקיד רב ראשי. 28.3 (מ): רב ראשי או סתם פקיד.

1.4 (ה, י, מ) בג"צ דחה בחירת הרבנים הראשיים לעוד שבועיים. תפקידם של הרבנים הראשיים מסתיים היום. בגלי צה"ל, בתכנית "המילה האחרונה" עלתה השאלה: נו? מה יקרה למדינה שנותרה ללא רב ראשי? התשובה היתה מהממת: שום דבר, פרט לבעיה קטנה אחת: לא יהיה מי שימכור את החמץ בפסח.
וי לי וי! שוד ושבר! אלוהים! איכה נחיה וכיצד נשרוד?? כלום נישאר עם החמץ הנורא והאיום בכל שבוע הפסח?? ואנו - אנה אנו באים?

1.4 (מ): דרדור המוסר במערכת הבחירות הנוכחית לרבנות - מאמר מאת אבישי בן-חיים. למכור חמץ לערבי יכול גם פקיד זוטר. בשביל זה לשלם משכורת לרב ראשי במשך שנה שלימה???

2.4 (מ): רבנות מיותרת - מאמר מאת אברהם תירוש.

4.4 (י): אין רב לישראל

10.4 (מ): היועץ המשפטי לממשלה יבדוק האם הרב מצגר ראוי להיות רב ראשי. זאת בעקבות תלונות שהוגשו נגד הרב מצגר בימים האחרונים. 16.4 (מ): יום לאחר שנבחר הוגשה תלונה נגד מצגר, שבה נטען כי זייף חתימת עד בכתובות נישואים על מנת לחסוך זמן ולערוך מספר חופות בערב אחד.

11.4 (מ): הרב בקשי-דורון: בחירת הרב מצגר תהיה חילול השם.
מה להשם ולכל עניין בחיים? תנו לו לנוח בשקט. הוא כעת מתפלל לקראת יום השואה, ומבקש סליחה על שלא דאג לשישה מיליון ילדיו, ואתם מטרטרים אותו עם איזה מצגר?

15.4 (י): הרבנות הראשית וחשיבות המשנית - מאמר מאת פרופ' מנחם פרידמן, החושף את חוסר ערכה ומשמעותה של הרבנות הראשית בישראל.
מר פרידמן - אם לא לרבנות למי נשלם מיליונים עבור חותמות כשרות? הרי איננו מסוגלים לקנות אוכל ללא חותמת הרבנות!!

16.4 (ה): מאמר מערכת: רבנים לא ראשיים - "לציבור הרחב בוודאי שאין כל צורך ברבנים ראשיים, שמתברר כי אינם ראשיים כלל. זו גם הזדמנות לחסוך סכומי כסף גדולים המבוזבזים על משכורות ענק, לשכות מפוארות, עוזרים, מזכירות, נהגים ומכוניות".

16.4, 20.4 (מ): יום לאחר שנבחר הוגשה תלונה נגד מצגר בה נטען שזייף חתימה של עד בכתובת נישואים.

27.4 (ה): היועץ המשפטי לממשלה לא יורה על פתיחת חקירה נגד מצגר בעקבות העדויות לכאורה על הטרדות מיניות של גברים.

27.4 (מ): קריאות במערכת הפוליטית להשעות את מצגר. ארבעה צעירים טוענים: מצגר הטריד אותנו מינית.

28.4 (ה, חדשות וואלה): הרב אליהו בקשי-דורון שלח מכתב חריף, בו הוא כותב "לא שיערתי שלמצגר תהיה חוצפה להתמודד לרב ראשי". בקשי-דורון מתייחס להסדר שלו עם מצגר ב-1998, לפיו לא תמוצה עם מצגר בדיקת החשדות נגדו ותוחזר לו תעודת הכושר תמורת פרישתו מהמועמדות לרבנות בתל-אביב.

29.4 (מ, ה): עתירה לבג"צ: להדיח את מצגר. "מומחים לפוליגרף מפקפקים בבדיקות שנערכו למצגר". (ה): מצגר איננו דיין.

30.4 (מ): "מצגר -שחרר אותנו" -מאמר מאת אברהם תירוש: "ספק אם צריך היום רב ראשי; ספק גדול עוד יותר אם צריך שניים; ודאי שאין צורך ברב ראשי שנאלץ להתנהל כשעורך-דין לימינו ויחצ"ן לשמאלו".

יומן חופש

שבת וכשרות

3.3 (י): שר הפנים פורז (שינוי): לא אמנע מכירת בשר חזיר".

7.3 (ה, י): פורז יבטל חוקי עזר עירוניים המגבילים מכירה של חזיר.
רק שגורל הכרזה זו לא יהיה כגורל ההכרזה של חברו פריצקי, לפיה תופסק עבודת פקחי השבת...

7.4 (י): פורז הודיע כי אינו מתכוון לאכוף את חוק החמץ. "יש דברים יותר חשובים מפקחי חמץ".

13.3 (ה): בג"צ דן אתמול בשלוש עתירות לפסול חוקי עזר בבית שמש, כרמיאל וטבריה האוסרים מכירת בשר חזיר. העתירות הוגשו בידי ח"כים של ישראל בעליה ושינוי. השופטת פרוקצ'יה: האם בגלל מיעוט של חרדים צריך לסגור חנויות? גם צרכנים שגרים רחוק זכאים לקנות בשר חזיר.

23.3 (מ): בג"ץ דחה עתירה של חברת "הנדימן", שביקשה להמשיך בפתיחת עסקיה בשבת: איסור עבודה בשבת מגשים את ערכיה של המדינה.

26.3 (מ): חיילים דתיים יכולים לבחור בין ארבעה סוגי כשרות: גלאט כושר של הרב עובדיה, של הרב לנדאו, של הרב פינטו ועוד בד"צ.
אפלייה! החיילים החילונים אינם זכאים לבחור אוכל חופשי מכל כשרות!

28.3 (ה): אולמרט הקפיא את פקחי השבת. 28.3 (י): פקחי השבת: הסוף? 30.3 (מ): שבת בלי פקחים - שר המסחר והתעשייה פריצקי (שינוי)) החליט להקפיא את פקחי השבת.
לא סוף ולא בטיח:

31.3 (י): אהוד אולמרט התקפל: פקחי השבת חוזרים.
הממשלה נושמת לרווחה, הציבור החילוני נחנק מבושה.

31.3 (מ): המפד"ל עשתה שריר והפקחים יחזרו לעבוד.

6.4 (ה): המאבק על פעילות קניון "ערים" בכפר סבא, שנפתח אתמול שוב בשבת, עבר לדיון בבית המשפט העליון לצדק. 6.4 (י): פקחי השבת חילקו אזהרות במקום דו"חות.

7.4 (ה): שר הפנים פורז (שינוי): לא אסמיך פקחים למנוע מכירת חמץ בפסח במקומות ציבוריים. 15.4 (ה): משרד הפנים לא יאכוף השנה את חוק החמץ.

15.4 (מ): מאמר מאת רמי לבני: עדיף בלי קניות בשבת. סגירת הקניונים ביום המנוחה תשרת אינטרסים ציבוריים ותרבותיים. יש דברים הרבה יותר מהותיים עליהם צריכים החילונים להיאבק. במסגרת המאבק המתחדש כיום לססטוס-קוו חדש בין דתיים לחילונים, תידרש פשרה משני הצדדים. בסדר החשיבויות האישיות והחברתיות חשובים הנישואים האזרחיים, הנסיעה הציבורית בשבת וקיום אירועי תרבות ובילוי בערב שבת ובשבת. במסגרת ההתפשרות טוב יעשו החילונים אם יוותרו על מסעי הקניות בשבת למען המטרות חשובות יותר. לקנות אפשר בכל יום. להינשא במערכת משוחררת מדת אי אפשר בכלל. מומלץ להיות חכם ולאו דווקא צודק.

יומן חופש

כללי

3.3 (ה): "בית המשפט העליון בארה"ב עוד ידון בשאלה אם יש אלוהים" - מאמר מאת אדם ליפטק, ניו-יורק טיימס, לאור החלטת בית המשפט הפדרלי לערעורים, הקובעת שהשימוש בביטוי "בחסות האל" מהווה הפרה של הסעיף בחוקה על הפרדת הדת מהמדינה.

6.3 (מ): "בולשביזם דתי" - מאמר מאת גיל הראבן: אין שום הצדקה למימון "לצורכי דת" - למשלמי המסים יש צרכים חשובים יותר.

7.3 (מוסף שבת ידיעות אחרונות): המועצה הדתית בירושלים - "עסק משפחתי" - כתבה מאת אבישי בן-חיים: מתוך 570 עובדי המועצה, 79 הם קרובי משפחה. כשני מיליון שקל הועברו בניגוד לחוק ליחידים שעסקו ב"חיזוק רוחני".

12.3 (מ): בקרוב אולי גם בישראל: נישואים חד-מיניים יתאפשרו באופן חוקי בשגרירות שבדיה.

12.3 (י): "זעקת הסטווס קו" - מאמר מאת פרופ' דניאל פרידמן: הסטטוס-קוו הישן מת. המפלגות החרדיות והדתיות הן האחראיות העיקריות למותו. לא עלה בידן לפתור את מצוקות קורבנותיו של הסטטוס-קוו הישן (דוגמת מסורבי החיתון), והן עצמן לא נרתעו מלהפר את הסטווס-קוו הזה כל אימת שהיו יכולות... הגיע הזמן להתמודד עם בעיות אלה ולהתעלם מהטיעון הריק מתוכן בדבר סטטוס-קוו שחדל מזמן מלהתקיים".

16.3 (י), 20.3 (מ): תקדים! בית הדין הרבני בבאר שבע פסק שהומוסקסואל שהתגרש מאשתו יגדל את ילדיו. הילדים ביקשו זאת ובית הדין קבע שטובת הילדים מחייבת גידולם בידי האב.
כל הכבוד לבית הדין הרבני בבאר-שבע!

16.3 (ynet): סוכני נסיעות טוענים, שחברת אל-על מוזילה כרטיסי טיסה לאברכים.
נו למה אתם כאלה רשעים? הרי הם אינם עובדים, ואין להם כסף!
ראו גם בנושא דירות - 24.5 בהמשך.

17.3 (ה): עשרות נשים עגונות הפגינו אתמול מול הרבנות הראשית בירושלים בקריאה לבתי הדין הרבניים להשתמש בסמכויותיהם ההלכתיות והחוקיות כדי לשחרר אותן מכבלי נישואיהן. את ההפגנה אירגנה "עיקר" - קואליציה של 25 ארגוני נשים.

21.3 (מוסף הארץ): כתבה על ח"כ רוני בריזון (שינוי), חוזר בשאלה, המבקש להיאבק בכנסת לתיקון חוקים דתיים.

23.3 (י): בין גואה לחב"ד - מאתר מאת איימי גינזברג על סניף של חב"ד שנפתח בגואה - בירת המסיבות הישראלית בהודו.

24.3 (מ): מוהל הידק את התחבושת וגרם לתינוק נמק של קצה אבר המין. עצה להורים של ד"ר ברלוביץ, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: פנו לרופא, לא למוהל.

26.3 (מ, חדשות וואלה): זוג צעירים הצטלם בעירום על קברי צדיקים במירון, והרבנים מזועזעים.
גם אנחנו! ללא כל קשר לקברים, ל"צדיקים" וליתר אמונות ההבל. יש גבול להתנהגות גסה בציבור, וגם אם אנשים מוכנים להצטלם בעירום, אין שום הצדקה לפגוע בגסות ברגשות אנשים אחרים.

27.3 (מ): מצלמות וידאו סמויות יוצבו בקברי צדיקים.
למה רק בקבריהם? למה לא גם בבתי-מקוואות? גם שם עשויות המצלמות לצלם אירועים מפתיעים הרחוקים ממוסר ומהגינות הנעשים, כמה מפליא, בידי פרנסי-דת דתיים.

27.3 (ה): לראשונה - אישה - ג'נט מרדר, בת 48 - תכהן כסמכות הרוחנית העליונה של הזרם הרפורמי בארה"ב.

30.3 (ה): יהדות לא לחרדים בלבד - מאמר מאת פרופ' יוסף דן, מרצה לקבלה ופילוסופיה באונ' העברית בירושלים. בין השאר כתב: "החילוניים בישראל אימצו אל לבם את טענת השקר של החרדים האשכנזים, לפיה היהדות - מאברהם אבינו ועד ימינו - היא זו המיוצגת ע"י האדמו"רים, החסידים וראשי הישיבות הליטאים. גם החרדים הספרדים, המיוצגים ע"י ש"ס, אימצו טענה זו בלבושם השחור ודרך חייהם... כל המבקש בישראל חברה פלורליסטית, פתוחה וליברלית חייב להעניק את זכות הפלורליזם גם לתרבות היהודית, ולהפקיעה מן המונופול האורתודוכסי שהוענק ע"י החילוניים... אין כל סתירה בין התערות בעולם הפלורליסטי המערבי ליניקה ממקורות היהדות. המנעול האוסר אותנו בתחום זה הוא מנעול פנימי, רוחני, שיש לשברו ע"י ההכרה העמוקה ברב-גוניות ובעושר הפנימי של התרבות שהנחילונו אבותינו".

1.4 (מ): הרב אברג'יל, אב בית הדין הרבני בבאר-שבע, התיר בדרום-אפריקה 20 נשים עגונות.
קדימה, אברג'יל! תתיר את כולן! אף אישה לא צריכה לסבול עוול של חוקים דתיים!

2.4 (ה): אין ברירה - צריך להנהיג נישואים אזרחיים. כך אומר פרופ' ידידיה שטרן, המועמד לתפקיד שופט (דתי) בבית המשפט העליון. הוא מציע פשרה שבהחלט אפשר לקבלה ולחיות עימה, דתיים וחילוניים גם יחד: הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, איסור מסחר בשבת, הנהגת נישואים אזרחיים, ויתור על הדרישה לקיום אורח-חיים דתי במסגרת הגיור.

4.4 (מוסף שבת הארץ): מכון הטקסים החילוני יוצא לדרך: חילוניים שמבקשים להינשא או לקבור מת יכולים לפנות למכון הטקסים החילוני, שיספק להם סיוע רוחני ויעמיד לרשותם טקסטים חלופיים (ראו במדור ארגונים באתר).

4.4 (מוסף שבת מעריב): הוראות "צניעות" חדשות לציבור הדתי-לאומי מופצות באתר האינטרנט של ערוץ 7: אישה נשואה חייבת להסתיר את יופייה; אסור ללבוש בגד בצבע אדום, בצבעים רועשים, זוהרים או זרחניים, אסור ציורים כפתורים או קישוטים מזדקרים לעין על הבגדים, ובייחוד יש להיזהר בצבעים המבליטים את מיקומו של בית החזה.

6.4 (י): פורז, שר הפנים (שינוי) הורה לפקידים במשרדו להפסיק לציין על מסמכים רשמיים את המילים "בעזרת השם" או "בסייעתא דשמייא".
סוף סוף! נוהל פסול ושגוי מבחינה ציבורית-ממלכתית הגיע סוף סוף לקיצו.

8.4 (מ): מאמר מאת חגי סגל: הכל בגלל בס"ד קטן - מלחמתם של פורז ופריצקי בדת היא לא בשם האתיאיזם אלא בגלל שחצנותם.

אתה טועה, חגי סגל: זה לא "בס"ד קטן" - זה שימוש פסול בביטוי דתי במסגרת ממלכתית, השייכת לכלל הציבור במדינה, ולא רק לדתיים. השחצנות היא של המשתמש בבס"ד, המתנשא על האחרים בכפיית אמונתו. פעילותם המבורכת של פורז ופריצקי היא לא בשם האתיאיזם ולא בשם שחצנות, אלא בשם המנהל התקין והיושר הציבורי.

6.4 (מ): איך שגלגל מסתובב: הזמר עופר לוי, שהיה חילוני והתחרד (חזר בתשובה) המשיך להתגלגל וכעת הוא בשלבי יציאה בשאלה.

7.4 (ה, מ): בג"ץ קבע אתמול כי "נשות הכותל" יורשו להתפלל במתחם "קשת רובינזון" שמדרום לכותל, ולא בכותל עצמו. ההחלטה התקבלה ברוב של קול אחד - ארבעה שופטים תמכו בעתירתן של הנשים להתפלל ליד הכותל עצמו, וחמישה - ליד קשת רובינזון. נשות הכותל הביעו אכזבה מהחלטת בג"ץ.

גם אנחנו מביעים אכזבה עמוקה מהחלטת בג"ץ, כאשר לא הצדק עמד לנגד עיניו, אלא רצון למנוע מהומות. הכותל איננו רכושו של איש, גם לא של חברה מסויימת כלשהי, אלא של כל אזרחי המדינה. על פי הצדק רשאי וזכאי כל אזרח לבטא את רחשי לבו ביחס לכותל, אם בתפילה, אם בביקור שגרתי. הכותל איננו ולא היה מעולם בית כנסת, גם לא חלק מבית המקדש, אלא הוא קטע מחומה שהקיפה את בית המקדש. העובדה שדתיים, בייחוד רב הכותל, מחייבים אנשים לנהוג על פי גחמות הפולחן היהודי הדתי-אורתודוכסי פסולה מעיקרה ומהווה פגיעה בחופש הפרט. אנחנו מגנים בתוקף (א) את החיוב שמחייבים גבר לחבוש כיפה בביקורו בכותל, (ב) את ההפרדה השרירותית בין גברים לנשים, (ג) ואת האיסור על נשים דתיות-רפורמיות, קונסרווטיביות ואורתודוכסיות להתפלל ליד הכותל בדרך הנאותה להן.

9.4 (ה): "אף פעם לא אשכח את ההלם כשחבשתי את הפאה הראשונה שלי" - מאמר מאת אורלי הלפרין על ספר חדש שיצא בארץ בשפה האנגלית, המביא לראשונה מונולוגים של נשים חרדיות על הסתרת שערן וחבישת פאה נכרית. "יש מי שאומרת: אם השיער הוא ערווה, שגם הבעל יכסה את השיער"...

11.4 (מוסף הארץ): "אימת הגבעות" - כתבה מאת אביב לביא על אברי רן, חוזר בתשובה, שמטיל חיתיתו על תושבי השומרון. לאחרונה גם הוגש נגדו כתב אישום לאחר שתקף באלימות פעיל שלום עכשיו.

11.4 (מוסף הארץ): "או הם או אנחנו" - כתבה מאת ורד לוי-ברזילי על תושבי יבנאל הוותיקים, שנערכים לקרב על הבית: קבוצה גדולה של 550 חוזרים בתשובה, חסידי הרב שיק, התמקמה בלב המושבה וממררת להם את החיים.

14.4 (י): אופנה חדשה: חילונים נוסעים לקברו של נחמן מברסלב.
מה קרה?כבר אסור לנסוע?

15.4 (ה): משרד הפנים לא יאכוף השנה את חוק החמץ.

1,000,000,000 פחות 275,000.000 = 725,000,000

16.4 (ה): שר הדתות שרון חתם: סוף כפל ההקצבות לישיבות - כתבה מאת עקיבא אלדר. עכשיו זה סופי ורשמי: משנת הלימודים הבאה, מוסדות חינוך שמקבלים תקציב ממשרד החינוך לא יורשו לקבל תמיכות ממשרדים אחרים... ביטול כפל התמיכות שווה למשלם המסים 275 מיליון שקל בשנה, מתוך התקציב כולל של הישיבות שעומד על 1 מיליארד שקל בשנה.

16.4 (ה): הביטוח הלאומי הפרטי של החרדים - כתבה מאת תמר רותם.

18.4 (ה): הרמב"ם התאסלם לתקופה קצרה - מידע שהיה ידוע כבר במאה ה-19, אבל לא מוזכר בלימוד ההיסטוריה בארץ - העובדה הזו הועלתה במסגרת דיון על מקורות התרבות של יהודים וערבים שנערך במיכללת עלמא.
זה, כמובן, פרט חסר ערך, ולא היינו מביאים אותו כאן, אלמלא מסעי התקפה בוטה שעורך מטיף חרדי ידוע בשם אמנון משהו, המספר בהתלהמות רבה איך הרצל, בשלב מוקדם, לפני הרעיון הציוני, הציע לפתור את בעיית האנטישמיות ע"י התנצרות. אז אמנון - תיזהר. זו חרב פיפיות...

20.4 (י): כבר לא מוכרים לחם בדלת האחורית - ברוב בתי הקפה והמסעדות הוגשו בפסח השנה לחם, פיתות, עוגות, דברי מאפה ובירות מכל סוג. 20.4 (מ): סכר החמץ נפרץ.

21.4 (י): עובדיה יוסף חוזר ותוקף את מערכת המשפט: "כולם כופרים, יש להם חוקים של גויים". ועוד פנינה מהפה-גדול: "מה זה חוק? חוק בגימטרייה זה גיהנום. יילך לגיהנום זה ששומע לחוק, יחד עם החוק שלו".

22.4 (ה): "בן רגע הוא נהפך ליהודי" - כתבה מאת יאיר שלג על בתי הדין הרבניים לגיור.
לא כל כך "ברגע", ובהחלט לא נחמד...

25.4 (מ): חברת בנייה בונה לציבור הדתי:

 חברת בנייה בונה לציבור הדתי

מבחינתנו זה בסדר גמור. אתר חופש ייתן פרסום חינם לכל קבלן או חברת בנייה, שייבנו וימכרו דירות ובתים לחילוניים בלבד. פרסום חינם יינתן לכל עירייה ומועצה עירונית, שיאסרו בחוק השתלטות דתית-חרדית על דירות ובתים בשכונות חילוניות.

מיליון וחצי שקלים

25.4 (מ): חברה קדישא בתל-אביב חילקה בערב החג מיליון וחצי שקלים ל-3000 אברכי ישיבות תמורת הבטחה מעורפלת ללמוד משניות לעילוי נפטרים. החברה קדישא מתגוננים: זה חלק מתפקידנו הרוחני.

25.4 (סופשבוע מעריב): חופה שחורה - כתבה מאת פוריה סגל על איך מגיירים את עולי הפלאשמורה: "מדובר באחד הסודות השמורים בעדה האתיופית, שנחשף כאן לראשונה": תהליך גיור שנמשך יום אחד ארוך, הכולל הקזת דם מאבר המין, טבילה במקווה וחופה. בחדר אחד משיאים מחדש עשרות זוגות ביחד, גם כאלה הנשואים 50 שנה, לעיני ילדיהם ונכדיהם הנבוכים.

27.4 (אינטרנט הארץ): בג"ץ קבע שעיריית ירושלים תשלם 40 אלף שקלים עבור השתתפותה במימון מצעד הגאווה מיוני 2002.

28.4 (ynet): רבני בתי הכנסת בטורונטו החליטו לאסור נישוק ספרי תורה.
אשפי הדילוגים והגימטריות יוכיחו עוד מעט, שבתורה כתוב בדילוגים של 675 וחצי שאסור לנשק את התורה, ובדילוגים של 173 בחזקה הרביעית שהתורה צפתה מראש את התפרצות מגיפת ה-SARS. יודעי ח"ן טוענים, שהמגיפה בימיו של דוד המלך, בה נספו 70,000 איש, לא היתה אלא מגיפת סארס, ששמה הוא ראשי התיבות של ספרדים ואשכנזים רואים סופם.

יומן חופש

מדור חדש ביומן: מדע וארכיאולוגיה

החל ביומן מרס-אפריל אנו פותחים מדור חדש: מדע וארכיאולוגיה בעיתונות היומית. ייכללו במדור זה ידיעות בעלות עניין בתחומים אלו במטרה (1) לספק מידע חדש לאדם המשכיל והמתעניין בנושא; (2) להרחיב את פרטי המידע לזה שיודע שלא אלוהים ברא את העולם; (3) להראות למי שאיננו מבין עדיין, שגם לפני 5763 שנים שגשגו חיים בעולמנו הקטן; (4) להבהיר לזה שאינו מבין, שהעברית אינה המקור לכל השפות; (5) לחזור ולהדגיש, שהתורה נכתבה ביד אנוש, ולא "ירדה משמים", מצו מגבוה או מכוח חוץ-אנושי.

2.3 (ה): צב ים הקרוי הצב הגלדי חי יותר מ-100 מיליון שנים! הוא משוטט באוקיינוסים, ובזכות האבולוציה הפך לצב הים הגדול ביותר. ב-20 השנים האחרונות קטנה אוכלוסייתו ב-90%, והוא נתון בסכנת הכחדה. אורכו 2 מטרים, משקלו כ-400 ק"ג, ניזון ממדוזות, רכיכות וצמחים.

3.3 (ה): האדם יצא מאפריקה לפני 50 אלף שנה - השאלה היא איך הגיע לאוסטרליה. ממצאים בקבר באגם מונגו בדרום מזרח אוסטרליה גילו שאתר הקבורה הוא בן 62 אלף שנה. נמצאו בו שרידי אדם מבוגר, המכוסים שכבה עבה של צבע אדום-חימר, כמנהג הקבורה של האדם הקדמון.

כיפת גולגולת האדם מיווה  שיחזור גולגולת האדם מיווה
מימין: כיפת גולגולת האדם מיווה - גיל מוערך - 1.9 מיליון שנה
משמאל: שיחזור גולגולת האדם מיווה

4.3 (ה): זנב הטווס היה אחד הגורמים להעלאת תיאוריית הברירה הזיווגית של דארווין, אבל ההומוסקסואליות של נקבות קוף המקוק עשויה להצביע על מגבלותיה. מאמר מתוך האקונומיסט.

11.3 (ה): שלד בן 6000 שנה שנחשף לפני 10 שנים במערות קומראן מוצג לאחר שיחזור במוזיאון ישראל בירושלים.
6000 שנה? בטח זה השלד של אדם הראשון. נבדוק אם חסרה לו צלע...

14.3 (ה): "על גבול הארץ המובטחת" - מאמר מאת דוד רף על פרופ' ענתי מאוניברסיטת לצ'ה באיטליה הטוען, שהר עדיד שבנגב הדרומי הוא הר-סיני המקראי. במקום נמצאו שרידי אתר פולחן פליאוליתי בן יותר מ-30 אלף שנה.

16.3 (ה): מעקבות רגל אדם, שנחשפו בהר הגעש רוקאמונפינה בדרום איטליה, מתברר שלפני 350 אלף שנה אורך כף הרגל של האדם היה כ-20 ס"מ, וגובהו עד מטר וחצי.

20.3 (ה): חוש הריח אצל האדם אבד בתהליך אבולוציוני "מהיר" - במהלך 5-3 מיליוני שנים איבד האדם את חוש הריח, בהשוואה לפרימטים האחרים. בתהליך זה חדל האדם להיות תלוי בחוש הריח לזיהוי פרטים שונים, כולל בני מינו, ובמקום זה התפתחו חוש הראייה, זיהוי צבעים והיכולת לזהות פרטים אחרים על פי תווי פנים ולא על פי ריח.

24.3 (ה): קליק מהשפה האנושית הראשונה: לפי מחקר חדש, הפילוג בין שתי קבוצות אוכלוסיה שמדברות בשפות קליק - ההדזאבה והג'הואנסי באפריקה הדרומית, הוא הפיצול העתיק ביותר המוכר לחוקרים בעץ האנושי (מתוך הניו-יורק טיימס). שפות הקליק הן שפות המשתמשות במקבצים של צלילי נקישה (קליק), המכונים בשפה המקצועית "הגאים מצוצים", הנוצרים ע"י הצמדת הלשון לחיך העליון וניתוקה (תנסו! פשוט, קל וברור!). תיארוך הפיצול בין אותן שתי אוכלוסיות התרחש לפני 112 אלף שנה, פלוס-מינוס 42 אלף שנה.

1.4 (ה): בקטביו של הירח התגלו עדויות לקיומם של מאגרים עצומים של מים קפואים. הירח נוצר יחד עם כדור הארץ לפני כ-4.6 מיליארד שנים, כשלפי אחת הגישות הירח נוצר מחומר שניתק מכדור הארץ בעת התנגשות עם כוכב לכת אחר.

2.4 (ה): במצרים התגלתה המומיה העתיקה ביותר שהתגלתה אי-פעם. גילה 5000 שנה, והיא נמצאה בארון מעץ ארז בחפירות בגיזה.

 חנוט מצרי
חנוט מצרי (לא המומיה שעליה דווח בעיתון הארץ)
Images Copyrighted by Historylink101.com and found at Egyptian Picture Gallery

3.4 (ה): מחקר עצמות במדגסקר הוכיח, שהדינוזאורים היו קניבלים, ובכך נמצא הסבר כיצד ניסו הדינוזאורים לשרוד, כאשר על פני כדור הארץ היה קיים מחסור חמור במים ובמזון. מדובר בבעלי חיים שחיו באי מדגסקר לפני 65 מיליון שנה.

7.4 (ה): התפרצויות של קרני גמא הן האירועים האנרגטיים ביותר שנצפו ע"י אסטרונאוטים בחלל, הן נמשכות כמה שניות, ועוצמת האנרגיה שנפלטת במהלכן עולה על האנרגיה שנפלטת מאלפי גלקסיות. ההתפרצות של קרני גמא, שנצפתה בשבוע שעבר, התרחשה במרחק קטן יחסית מאתנו - שני מיליארד שנות אור - והיא מהחזקות ביותר שנראו עד כה.

20.4 (ה): בפרו התגלה גביע משנת 2250 לפנה"ס ועליו סמל "האל הלוחם", קדום ב-1000 שנה ביחס לממצאים שנתגלו ביבשת אמריקה עד כה. היהודים, קובעים החוקרים, הופיעו על במת ההיסטוריה כ-2000 שנה לפני הספירה. הגביע הזה מעלה סברה, שהדתות האנדיות קדמו לדת היהודית.
למה רק הדתות האנדיות? גם הדתות במזרח השמי, כמו הדת הכנענית, האכדית, הבבלית העתיקה והמצרית קדמו לדת היהודית.

22.4 (ה): שרידי די.אנ.אי. של צמחים ויונקים כמו סוס ותאו נשתמרו במשך 400,000 שנה במשקעים בקרח הסיבירי, וייתכן ויאפשרו להבין איך נכחדו הממותות.

יומן חופש

איוולת

10.3 (ה): פתאום אתם נתקלים במודעה: "הערב בקאמרי - כנס החזרה בתשובה" - כתבה מאת יהושע ים. שוב ושוב הופכות הופעותיו של המחזיר בתשובה אמנון יצחק למאבק משפטי. תומכי הרב שוכרים אולמות במוסדות תרבות, חלק מהאולמות מגלים את תוכן הכנס באיחור, אחרים מתקשים לסרב לקיומו של הכנס. מעבר לכך, כלל לא בטוח שאולם ציבורי רשאי לסרב. 27.2 (המשפחה - עיתון חדשות של הציבור החרדי): אמנון יצחק נאם בתיאטרון הקאמרי בתל-אביב על אפה וחמתה של ההנהלה. 27.2 (המקומון תל-אביב): הדירקטוריון בראשות עו"ד חביבה אביגיא ביטל את המופע, אך שוכרי האולם פנו לבית המשפט שקנס את הקאמרי והורה לאפשר את הופעתו של יצחק.

12.3 (חדשות וואלה): עולם הקבלה רוחש. בכנס בהר מירון אתמול השתתפו אלפי אנשים לתענית, ובניו יורק טוענים: מחר צפוי אירוע שיטלטל את העולם.
לאחר לילה מוטרף בו הידרנו שינה מעינינו מפחד הטלטלה הנוראה שעלולה להתרחש, נרגענו. המחר הגיע, היום כבר אחרי האתמול. הכל חלף בשקט וללא טלטולים. סבתא שלי אמרה: אמרתי לכם?

4.3 (מ): מערת קבורה שהתגלתה בנתיב הימני של הכביש לכותל המערבי הביאה לפסק דין של העדה החרדית, לפיו "כוהנים יסעו בנתיב השמאלי" בלבד. פיתרון הקבע הוא גאוני: עיריית ירושלים תבנה כיפה על חלל אוויר מעל הקבר - "שימנע מהטומאה לבקוע כלפי עמלה ויאפשר מעבר הכוהנים".
עיריית ירושלים תבנה, אזרחי העיר החילונים יממנו. ומה יהא על הטומאה המסכנה? לאן היא תפנה? היא תחפש לעצמה ערווה להסתתר בה.

9.3 (י): חברי סניף קופ"ח מאוחדת בחולון הוזמנו לקבל "טיפול" מידי המקובל בוקובזה...

 ההזמנה הנושאת את סמל קופת חולים מאוחדת

10.3: רבנים בנגב פרסמו כרוז בעקבות פתיחת בריכה חדשה בשדרות: "עדיף לאכול חזיר מאשר לשחות בבריכה מעורבת".

18.3 (י): מעשה בקרפיון שהתחיל לדבר, פתח את פיו וחילק הוראות בעברית ואזהרות מפחידות על סוף העולם". סיפור איוולת שהחל בעיירה חרדית בארה"ב, ונפוץ ברחבי העולם.

4.4 (מוסף שבת מעריב): בדף תפילה שחילק הרב דוד בצרי לפני שבועיים בבואו לשמש סנדק בברית-מילה, פורטו שלל החטאים המיניים שהמקובל מתפלל שהתינוק ושאר עם ישראל לא יחטאו בהם: "הננו מתחננים בפניך אל חי שדי שתעזרנו ותצילנו מיצר הרע, שלא נטמא את ברית הקודש בכל טומאה... וכל שכן שלא ייכשלו עם הפנויה שאסורה שני איסורים או עם זכר או עם בהמה או עם חיה או עם עוף"....
עם עוף? מסכן העוף, לא רק ששוחטים אותו, אוכלים אותו, אלא גם .... אותו?
דחילק, בצרי, הגזמת...

7.4 (מ): תושבים שומרי מסורת מירושלים פוחדים משכנם המקובל, שלטענתם מאיים לקלל את מי שיעיז להתלונן נגדו בעירייה על עבירות בנייה. המקובל, שגר בשכונת נווה יעקב, בנה בחצר תוספת של שני חדרים מבלי לקבל רישיון מהעירייה. הבנייה מפריעה ומטרידה את השכנים, ששקלו להתלונן בעירייה, אבל המקובל איים עליהם ב"קפדה": קללה שתהרוס להם את הפרנסה ותביא מחלות על הגברים, הנשים והילדים. על רקע איומו זה שלחו השכנים תלונה אנונימית לעירייה, ששלחה פקחים למקום. בתגובה אמר המקובל, שיטיל קללה על המלשינים.
מה נבהלתם? לכל קפדה יש אנטי-קפדה, בקלי-קלוטו.

 חמסה

10.4 (מ): הבאבא ברוך קובע: "הקב"ה מנחית עלינו גזירות בגלל הממשלה האשכנזית".
הקב"ה רצח 6 מיליון יהודים בגלל שעם ישראל חטא, הרג 42 ילדים בגלל שלעגו לאלישע הנביא, מה זה בשבילו כמה גזירות?

15.4 (מ): בחברה קדישא מצאו פיתרון לתופעה של מיעוט גברים בהלוויות בבית העלמין ירקון - הקמת כולל בבית הקברות, שתלמידיו ישמשו כמלווים להשכרה. העלות: 480,000 שקל בשנה.
ומה עם "תורתם אומנותם"? ומה לגבי השתכרותם בניגוד לחוק?
אתר חופש מציע במקום זאת להקים בכל בית קברות יחידה צבאית, אליה יגויסו משתמטי-אברכי ישיבות לתקופה של 3 שנים, ותפקידם יהיה לשמור על כל יישובי הסביבה מפני מחבלים, ובשעות הפנאי שלהם יוכלו לשמש מניין בהלוויות.

16.4 (י): חיילים לא יקבלו חבילות במהלך חג הפסח מחשש שהן מכילות חמץ.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי