אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
גליון מס' 52: נובמבר 2002

סייעו באיסוף החומר ליומן:
בועז, דוד, דפנה, דרור, מיקי, ניצן, עודד, רוני, רונן, שחר, שי ושירה
יומן חופש

חידת המיליניום - מי אמר (התשובה בסוף היומן):
13.11 (מ): "אני רוצה שכל מי שלא יהודי לא יהיה בארץ הזאת".

ספיחי אוקטובר

24.10 (בקהילה): "פעילי שינוי ומרצ בפעילות משולבת של חילול שבת בתל-אביב".

29.10 (ה): מועצות דתיות לא רושמות אתיופים לנישואים, והם נדרשים לכתת רגליהם לרב הראשי של הקהילה האתיופית בישראל על מנת שיאשר את יהדותם.
24.11 (חדשות וואלה): המרכז להגנה על יוצאי אתיופיה עתר היום לבג"ץ בדרישה שיורה למועצות הדתיות לרשום לנישואים יהודים יוצאי אתיופיה.

30.10 (י): "השר שמטפל בעוני יקבל וולוו חדשה". רק 200 אלף שקלים חדשים.
יומן חופש

תקדים

4.11 (ה): שופט לענייני משפחה בירושלים, שלמה אלבז, החליט כי דיון באשר לחינוך ילדים של בני זוג שמתגרשים יתקיים בבית משפט לענייני משפחה ולא בבית דין רבני. בכך קבע תקדים, לפיו הסכם גירושים אינו מחייב את הילדים בשאלת החינוך שיקבלו.
- הגיע הזמן שענייני משפט יידונו בבתי משפט, שענייני רפואה יטופלו במערכת הרפואית, ושרבנים יעסקו אך ורק בפולחן לאלוהים.
יומן חופש

כמוסלמים היינו, לשאהידים דמינו

10.11 (ה, י): הרב עובדיה פתח את מסע הבחירות: "הצביעו ש"ס ותגיעו לגן-עדן".

יומן חופש
כללי

1.11 (פורום fresh): הרב הראשי של רעננה, יצחק פרץ, מי שהיה בעבר שר הפנים של ישראל, לקה בשטף דם במוח מיד לאחר השתתפותו בתכנית רדיו 10.
- אנחנו מאחלים לרב ולמשפחתו רפואה שלמה ומהירה. רק תזכורת קטנה לנו לרב ולכל ישראל: באסון הרכבת בצומת הבונים בינואר 1986, בו נהרגו 22 תלמידי בית ספר בפתח תקווה, טען הרב יצחק פרץ, שמות הילדים נגרם בגלל אי-כשרות המזוזות ואי-שמירת השבת. הרב פרץ - להאשים מישהו זה קל, קל מאד. היום, כשאתה עצמך לקית במחלה פתאומית וקשה, ואנחנו מאחלים לך החלמה מלאה ומהירה, איש לא טוען שמחלתך נגרמה בגלל אי-שמירת שבת, פסילתן של מזוזות או מסיבה פולחנית דתית אחרת כלשהי. חשוב רק על ההרגשה האיומה שגרמת להורים האומללים של 22 הילדים, שבנוסף לאסון ולאובדן האשמת אותם בהאשמת-שווא מרושעת וחסרת-בסיס. את הרוע והרשע הזה איש לא גרם לך במחלתך.

1.11 (מ): יהדות התורה סיכמה עם שר האוצר על הזרמת מאות מיליוני שקלים לישיבות החרדיות ולמימון אזרחי חוץ בתמורה לתמיכה בתקציב.
- כשר בהשגחת הבד"צ.

1.11 (מוסף הארץ): "יהדות הרייטינג" - כתבה מאת אביב לביא על הערוץ החדש "תכלת" - טלוויזיה לדתיים.

1.11 (זמן חיפה): אריה בליטנטל, חבר מועצת העיר חיפה החרדי מטעם "יהדות התורה" הגיש תלונה במשטרה על הפרעות מצד מואזינים במסגדים, והוא מתכוון להגיש עוד תלונה נגד מיסיונרים נוצרים בעיר.
- מי שמדבר על מיסיונריות. (הערה זו באה לבקר את החוק ואת כל המיגזרים הנוקטים או תומכים בפעולות מיסיונריות-דתיות ולא את מר בליטנטל אישית)

3.11 (גלובס): מהפכה שקטה בעולם התעסוקה של הנשים החרדיות: "זה לא רק מענה לצורך פרנסה, אלא גם צורך להגשים את עצמן" - כתבה מאת ג'ודי מלץ.

3.11 (י): תלמיד בן 13 מבי"ס תיכון דתי "עזתה בנים" סולק מבית הספר כי דיבר עם בנות.
- בוודאי, ובצדק, ושיגיד תודה, כי אם היה עושה יותר מכך היו סוקלים אותו באבנים, בוודאי את הבנות, על פי ההלכה.

4.11 (ה): מעולם לא מילאה הדת תפקיד כה שלילי - מאמר מאת דני רובינשטיין: "תמיד היה מרכיב דתי לסכסוך היהודי-ערבי בארץ, אבל עכשיו הוא נהפך לדומיננטי יותר כאשר גם בציבור היהודי משקלם וכוחם של הדתיים גדל מאד. מעולם לא מילאה הדת תפקיד כה שלילי ביחסי שתי הקהילות היריבות.
- זה אומר אדם שחי בישראל של שנות האלפיים. אדם אחר, שחי בעולם מאז תחילת הספירה יודע, שתמיד מילאה הדת תפקיד שלילי ביחסים שבין לאומים.

5.11 (ה): הח"כים הדתיים החרימו את השבעת ח"כ עוזי אבן (מרצ). ח"כ יאיר פרץ (ש"ס): "המועמד הזה אינו מכובד לכנסת והוא מעורר בי שאט נפש.
- שאט נפש היא תחושה מוכרת לנו ביחס לח"כים של ש"ס, ולא מהיום. אשר לכבוד הכנסת - כבודה יישמר כאשר המסתופפים בהיכלה יכבדו את חוקי המדינה וייטלו חלק מלא בכל החובות שהיא דורשת מכל אזרחיה.

6.11 (צפון העיר): הפגנה נגד הכולל והמקווה בבית מילמן ברמת אביב.

7.10 (י): 12,000 חתימות של אזרחים הוגשו אתמול לבג"ץ בידי התנועה לאיכות השלטון נגד חוק טל.

8.11 (חדשות וואלה, ה): בעקבות הכתבה ב"מעריב" על הרב אבינר, דוחפים גורמים בציונות הדתית להקמת גוף, שיכלול רבנים ועובדים סוציאליים, שיסייע לנשים דתיות במצוקתן בתחום האלימות המינית. 28.11 (מ): קו חם של רבנים לטיפול בגברים מכים.
- הגיע הזמן שרבנים יעסקו בתחום שהם מבינים בו: דת ואלוהים. פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, רפואה, חינוך ותחומי מדע אחרים שייכים לבעלי מקצוע, לא לכוהני-דת.

8.11 (עיתון תל-אביב): 50,000 ש"ח - כספים שיועדו לבית-ספר "היובל" בתל-אביב - הועברו לישיבה.

10.11 (מ): תגובות נזעמות בעקבות כתבה בערוץ הראשון אמש על השמדת כמויות עצומות של מזון בידי משגיחי-כשרות: "מזעזע לראות כיצד במדינה בה משפחות שלימות נמצאות על סף רעב, זורקים בשם הדת כמויות עצומות של מזון".
- עבר חודש. דבר לא נעשה. כולם רצים במירוץ הדאגה לכיסא בכנסת.

10.11 (מ): החרדים דורשים "בעזרת השם" על שטרות כסף.
- למי שטוען שגם על הדולר האמריקני מופיע הכיתוב In God We Trust בל ישכח, שבארה"ב תופסת הפרדה מלאה בין המדינה לדת. אנחנו מוכנים לעיסקה: על כל שטרות הכסף הישראליים יהיה מודפס "בעזרת השם", והפרדת המדינה מהדת תיקבע בחוק. נראה אתכם, דתיים וחרדים.

11.11 (חדשות וואלה): רבנים אוסרים על נשים להשתתף בקורס של זק"א. על לוחות המודעות פורסמו מודעות-קיר "אזהרה חמורה" ודרישה לנהוג ע"פ כללי הצניעות.

11.11 (מ): מאבק בין חרדים לחילונים על בית שמש: העילה הפעם היא נסיעה בשבת על גשר החוצה שכונות בהן מתגוררים חרדים.

11.11 (י, מ): האם לירושלים, בירת ישראל, יהיה בקרוב ראש עירייה חרדי? עם פרישתו הצפויה של אולמרט עשוי סגנו, החרדי אורי לופוליאנסקי מסיעת יהדות התורה, למלא תפקיד נכבד זה. בירושלים החלו אתמול לארגן "חזית חילונית" שתיאבק נגד מינוי זה: "לא רוצים שירושלים תהפוך לבני-ברק". אגב זאת:
12.11 (ה): ייצוג החרדים במועצת העיר ירושלים כפול משיעורם באוכלוסית הבירה.

12.11 (גלובס): עמותת יוצאים לשאלה "דרור" עתרה לבג"צ בגלל אפליה בתקצוב לעומת החוזרים בתשובה: העמותות לחזרה בתשובה מקבלים 80 מיליון ש"ח, ואילו היוצאים לשאלה 15 אלף בלבד.

13.11 (מ): נשים חרדיות וערביות סובלות ממחסור בוויטמין D - בגלל הבגדים הארוכים.

16.11 (אינטרנט מעריב): רבנים מאיימים בחרם על הקניון של רביבו ובן-זקן באשדוד, כיוון שהחברה השכירה 5000 מ"ר ל"טיב טעם", חברה המוכרת, בין היתר, חזיר ומוצרי מזון לא כשרים.

19.11 (ynet): גידול במספר המתחתנים בטקס אזרחי בחו"ל. בשנת 2000 נישאו 5600 ישראלים בחו"ל, מחציתם בקפריסין.

20.11 (צפון העיר): "אברהם אבינו? לא בדיוק מודל לחיקוי" - כתבה על הספר "מפרי עץ הדעת - פרשות השבוע בפעמת הזמן", מאת דן וצופיה מלר ומשה גרנות (קרא במדור פרשות השבוע באתר חופש).

22.11 (זמן תל-אביב): דוד בר-זוהר, מנהל תיכון עירוני ז', אסר השבוע על שניים מתלמידי בית ספרו להניח תפילין בעת ההפסקה בחצר בית הספר. המנהל טען, כי השניים פועלים להחזרה בתשובה של חבריהם, ומשדלים אותם להניח אתם תפילין.

22.11 (י): מסמך סודי שעליו חתומים כל חברי הכנסת של ש"ס: "אם לא אציית לדברי הרב עובדיה - אתפטר מהכנסת".
- סמל הדמוקרטיה.

24.11 (י): הצד"לניקים המתגוררים בקרית שמונה הפכו מתנ"ס של ויצ"ו לכנסיה. מדי יום ששי הם מתפללים שם בשעות אחר הצהרים. רב העיר, צפניה דרורי, החליט להילחם בתופעה, ושלשום נמנעה התפילה. כ500- אנשי צד"ל נוצרים גרים בקרית שמונה. "לא אתן יד לשינוי צביונה ואופייה של קרית שמונה" אמר החרדי מקרית שמונה. אליו הצטרף בגלי צה"ל גם הדתי אורי אורבך, שהביע בגלוי דעה, שהרב דרורי צודק, ושהנוצרים ילכו למקום אחר להתפלל.
- וואללה תשובת מחץ! אנחנו, תושבים חילונים של שכונות חילוניות זועקים כבר שלושים שנה כנגד התנחלות של מתפללים בשכונות החילוניות שלנו, כשהמתפללים באים מבחוץ, מרחוק - אבל כאן זה "בסדר". למה? כי יש כאן סיכוי לציד נפשות אפשרי - החזרת חילונים מטומטמים בתשובה. אבל שתושב עיר נוצרי יתפלל לאלוהיו בעירו??? זה לא, לטעמם של אחד רב דרורי ודתי אחד, אורי אורבך, המהווים סמל ליחס אנושי, הבנה והתחשבות בבני-אדם.

28.11 (מ): מנהלי הקניון בכפר-סבא החליטו לפתוח את החנויות בשבת. מיד נזעקו "גורמים דתיים". לא רק "חילול שבת" הטריד אותם. "איך אפשר להפר את החוק" זעקו. וכותרת המאמר היא: "תראו מי שמצפצף".
- על החוק, כמובן.

28.11 (מ): חלקת קבר אחת נמכרה לשני אנשים.
- חברת קדישא מוכרת בהגינותה הרבה ובמטרתה הבלתי נלאית לחסוך בכספים. הנה דוגמה מעשית.

28.11 (העיר): כותרת: "מפרידים את הדת מהשכונה": נסגר גן חרדי שפעל באופן לא חוקי ברמת אביב ג'. הגן, שפעל ברחוב לבנון 45 משה שנה, נסגר בעקבות לחץ של תושבי השכונה, בנמרצותו של אבי בליזובסקי, תושב השכונה ואיש "שינוי", ומאבקה של ד"ר צופיה מלר, נציגת "מרצ" במועצת העיר תל-אביב. אלו שלחמו לסגירת הגן טוענים, שזהו עוד ניסיון השתלטות חרדית על העיר, וניסיון לנגח את האופי החילוני של שכונות רבות בעיר.

28.11 (ה): "חשש לחידוש האלימות בעקבות פסק הלכה".
- תירגעו, קצת. עדיין זה לא אצלנו, זה בניגריה, אבל יש סיכוי שזה יבוא גם אלינו:
מהומות פרצו בצפון ניגריה על רקע תחרות מיס תבל, בעקבותיה פורסם פסק הלכה מוסלמי, הקורא להרוג את העיתונאית איסיומה, שהתבדחה על חשבון מוחמד, ש"הוא בטח היה בוחר לעצמו אישה מבין המועמדות".
- מזכיר לכם משהו מוכר?


1.12 (חדשות וואלה): שאול שיף, בעל טור ב"הצופה" (עיתון דתי בישראל, לא בניגריה) כתב ביום רביעי האחרון, כי לפי דין תורה (שוב - בבקשה! לא לטעות! תורת ישראל, לא התורה המוסלמית בניגריה) הרפורמים חייבים דין מוות בסקילה. ועוד למי ששכח:
24.11 (חדשות וואלה): עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, קרא "לכרוך נשים רפורמיות בטלית ולקבור אותן". ח"כ נעמי חזן (מרצ) פנתה בנושא זה ליועץ המשפטי לממשלה ותבעה להעמיד את הרב לדין, אבל לדעתו של היועץ המשפטי דבריו של עובדיה מקוממים, אבל אינם עבירה (???).
יומן חופש

איוולת

10.11 (ה, י): הרב עובדיה פתח את מסע הבחירות: "הצביעו ש"ס ותגיעו לגן-עדן".

22.11 (מ): צה"ל קונה לכלבים מזון כשר לפסח.
- שפשפנו את עינינו, אבל זה מה שכתוב:
צה"ל קונה לכלבים מזון כשר לפסח

22.11 (י): ש"ס מציגה להיט לקראת הבחירות: קומקום הפלא: כל מי ששותה מהמים או מהתה שנמזג ממנו זוכה לנסים ולנפלאות.

30.11 (צפון 1 כרמיאל-משגב): רב העיר כרמיאל, אליהו מלכא, דרש השבוע להפריד בהלוויה בין גברים לנשים. שאול פרץ, יו"ר המועצה הדתית בכרמיאל, הוסיף פנינה משלו: "אסור להסתכל על אישה בבית הקברות. זה גורם לאסונות. ככה אומרת ההלכה".
יומן חופש

רישעות

13.11 (י): בגלל נישואים "אסורים לכאורה" של הורים, נאלצו עשרה אחים ואחיות ממושב בנגב לשאת על מצחם אות קין של "ממזרות". חלקם נאלצו להיפרד מבני-זוג, אחרים נישאו לזרים. רק השבוע, בזכות עדויות חדשות, הוכרו נישואי ההורים כ"כשרים" והוסרה "קללת הממזרות".
יומן חופש

איוולת ורשעות גם יחד

14.11 (מ): "הרב העיד: לפי ההלכה, אישה שנאנסה היא אשמה".
- ואת ההלכה הזאת הם רוצים לכפות על כולנו…

יומן חופש
תשובה לחידון בראש היומן: כמובן, צדקת: החכם מכל אדם - אלי ישי.
וכי מי זולתו עשוי לומר דבר חוכמה כזו?
חברים ב- עוצב על ידי