אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
גליון מס' 50: ספטמבר 2002

יומני חופש החלו לעלות באתר חופש לפני ארבע שנים.
כותרת היומן הראשון היתה כדלהלן:

יומן חופש

יומן אירועים דת-מדינה, יולי 1998
זהו ניסיון ראשון לעריכת יומן אירועים חודשי בנושאי דת-מדינה-חברה
נשמח לשמוע את דעתכם לגבי חשיבותו של ריכוז החומר הזה

היום אנחנו מעלים את היומן מספר חמישים.

בשבוע שעבר שמענו מחבר כנסת ידוע, הפועל רבות בתחום במאבק לחופש מכפייה דתית, שהוא משתמש קבוע ביומן לצרכיו. יש בכך מחמאה לאתר, משום שזו בדיוק היתה הכוונה: לשמש כלי עזר לכל מי שעוסק, לומד או חוקר נושאים בתחום הרחב והחשוב של יחסי דת-מדינה.

תשאלו: דת-מדינה? אכן כך. כל יום רודף את קודמו בחדשות מתחום זה, ומרביתן, לצערנו הרב, אינן טובות ואינן חיוביות. רק ביום 24.10.2002 התפרסם פסק הלכה מחפיר מאת "הראשון לציון" (אבוי לאותה ציון), הקובע כי "מותר למסוק זיתים של פלסטינים ולקחת את יבולם". כך בפשטות ובבהירות. כשהיינו ילדים קראנו למעשה כזה "לפלח". היום אנחנו יודעים שזו פשוט גניבה, גזל, שוד - בחרו במילה כרצונכם. הנה כי-כן, הדת פולשת לכל תחום בחיי המדינה, בין אם רוצים אנו ובין אם לאו, בין אם בצדק ובין אם ברשעות, בגזענות ותוך כדי הרס התשתית הדמוקרטית של חיינו.

יתרונו של היומן הוא ריכוז החומר, המופק מכלי תקשורת שונים. זו עבודה מפרכת, הגוזלת זמן רב, אבל פעילי האתר ימשיכו בהכנת היומנים לטובת הציבור, הרוצה לדעת מה קורה במדינה הקטנה והאומללה שלנו. לא רק חברי כנסת מוזמנים לכתוב לנו, לספק מידע ולהעביר את רשמיהם - כולכם מוזמנים לעשות זאת!

יומן חופש
סייעו באיסוף החומר ליומן, כדרכם הטובה:
בועז, דוד, דפנה, דרור, ניצן, עודד, שחר, שי ושירה
יומן חופש

שידורים:

1.9 (חדשות וואלה): החרדים: לא ניתן לשדר את ליגת העל בערוץ הראשון, משום שהערוץ הראשון יעסיק עשרות עובדים מיותרים בשבת.

2.9 (מ,י): המפד"ל דורשת לא לצלם (ולא לשדר) משחקי כדורגל בשבת.

3.9 (חדשות וואלה): ח"כ פריצקי דורש לאפשר שידורי טלוויזיה ביום כיפור.

יומן חופש

כללי:

1.9 (ה): למרות שלחברי בית הדין הרבני הגדול כמעט אין עבודה, צפויה היום בחירת 2 דיינים חדשים. משכורת: 7 שעות בשבוע, 40 אלף שקל בחודש - כתבה מאת שחר אילן. 1430 שקלים לשעה. לא רע. (מ, י): התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד מינוי 2 הדיינים לאור מיעוט התיקים הנדונים בבית הדין.

2.9 (ה, י): בהמלצת בג"ץ נדחתה בחירת שני הדיינים. אבל 5 דיינים מונו ע"י שר הדתות אוחנה לבתי דין אזוריים.

2.9 (עניין מיוחד): "נכשל ניסיון לרצוח את דבורה גנני. המשטרה מנהלת חקירה אינטנסיבית נגד גורמים חרדים קיצוניים, שעל פי החשד ניסו לרצוח ביום ב' בבוקר את מנכ"ל קרן הידידות יהודים-נוצרים, דבורה גנני".

2.9 (מ): ח"כ רביץ (דגל התורה) דורש להוציא ילדי עולים לא-יהודים מבתי הספר. צריך להיות כתוב "ילדי עולים שאינם יהודים על פי ההלכה". בעינינו הם יהודים לא פחות ממשתמטי הישיבות.

3.9 (ynet), 4.9 (מ): חרדים קוראים להחרים את סלקום בגלל תמיכתה במצעד הגאווה: "מנהלי סלקום פוגעים בציפור נפשה של היהדות החרדית". וואללה כמה ציפורי-נפש יש ליהדות החרדית! אפשר להקים מהן גן חיות לתפארת.

5.9 (מ): הרב בקהילה היהודית מחצ'אקלה ברפובליקה האיסלמית דגסטאן (לחוף הים הכספי) התאסלם. לדבריו, הוא עיין בקוראן ו"פקח את עיניו".

6.9 (י): התפילות בראש השנה וביום הכיפורים נערכו השנה תחת אבטחה של מאבטחים נושאי נשק. למה-מה? אלוהים כבר לא שומר יותר על בניו היקרים? הרי כל מילה שלהם, מדוברת או כתובה, מחייבת "בסייעתא דשמיא" או "בעזרת השם" - אז מה קרה?

6.9 (ה): בג"ץ המליץ אתמול לכנסת לשקול לבטל את חוק איסור הונאה בכשרות משום שהרבנות עושה בו שימוש פסול. במקום זה יש להשתמש בחוק להגנת הצרכן.

9.9 (מ): בפסק דין חסר תקדים בחריפותו קבע בג"ץ כי הרבנות הראשית הפרה את החוק וביזתה את בית המשפט, והורה ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין משמעתי בכירים ברבנות.

12.9 (מקומון תל-אביב): הרב עמר תומך נלהב של "סיירת הכשרות" שהחלה לפעול בעיר. נו, מה חשבתם? שיתנגד? הרי זו פרנסה למאות חברים!

18.9 (ה): חשבון נפש חילוני - מאמר מאת יפתח שילוני על אי-הקידום של החילוני בקידום חירותו.

20.9 (עיתון ירושלים): "מתחתנים! אם לא בא לכם להתחתן ברבנות והחלטתם על נישואים אזרחיים". מומלץ לקרוא.

20.9 (י): הפרדה חרדית במאה שערים: נשים במדרכה הימנית, גברים בשמאלית.

22.9 (י): יהודים בני העדה האתיופית נקברים בידי חברה קדישא בחלקות נפרדות ליד הגדר. נשים ימינה, גברים שמאלה; אשכנזים כאן, ספרדים שם, אתיופים בחוץ; יהודים על פי ההלכה - בפנים, יהודים שלא על פי ההלכה - לא בני אדם, לא כן? תזכירו לי מה זו גזענות?

25.9 (מ): "המועצה הדתית בירושלים מחייבת לעבור הדרכת חתן שלא כדין". המרכז לפלורליזם יהודי פנה לשר הדתות אוחנה בטענה על אי-חוקיות המעשה.

27.9 (7 ימים): ה"מחזיר בתשובה" ראובן אלבז קורא תיגר על ש"ס ומקים תנועת התעוררות חדשה. מאמר בשם "ש"ס מט" מאת שוש מולא ועופר פטרסבורג.

29.9 (כאן נעים - מקומון אינטרנט של אזור בית ליד-עתלית): ישראל פנחסי מחדרה הגיש תלונה במשטרה נגד הרב הראשי של חדרה, בעקבות צו בג"צ (77/02) בו הואשם הרב, לכאורה, בביזיון בית המשפט ובג"ץ המליץ להעמידו לדין.

29.9 (מ): "בדרך למעלה": כתבה על דרור ויינברג, בוגר בית ספר ממלכתי דתי ובוגר ישיבת מרכז הרב, מזוהה היום עם פלג קיצוני שפרש מהישיבה - הוא המפקד הדתי הראשון של חטיבת הצנחנים.

יומן חופש

אלוהים

27.9: מוסף מיוחד לנושא אלוהים התפרסם ב"זמן תל-אביב" 27.9.2002. מהמאמרים המומלצים:

* גיא מרוז נסע לנתיבות לבדוק וללמוד על ההשתטחות על קברי "צדיקים". הוא למד משהו על הקשר שבין "קודש" לכסף.

* רוביק רוזנטל: אלוהים ותסביך השם: "החילוניים רוצים להיות בלי אלוהים ובאמצעות השפה להרגיש עם, ולכן משתמשים בשם 'אלוהים'. הדתיים בורחים מן השם הזה, ובמקומו נעזרים ב'קדוש ברוך הוא' וב'ריבונו של עולם'. כל אחד עם התסביך שלו".

* יוסי שריד: איש איש ואלוהיו: "לאלוהים אין נציגים עלי אדמות. מדהים ומקומם לראות איך כוהני כל הדתות מתעלקים על גבו של אלוהים הקולקטיבי ומתפרנסים ממנו". תיקון שלנו: מתפרנסים "ממנו" - כן. מתעלקים - על כל הציבור, ציבור המאמינים וציבור אלו שאינם מאמינים. לכו לתקציב המדינה, ותראו.

* קובי אריאלי: השם של השם: על כינוייו ושמותיו של אלוהים, ועל הסטיקרים נושאי-שמו על המכוניות.

* יהודית רותם: על הספק: "לפעמים נדמה שהיהדות עדיין לא החליטה אם אלוהים הוא "האחר המוחלט", או שאנו הננו ביטוי מובהק של האלוהות".

* מחאג'נה עבד אל רחמן: "אלוהים הוא אכבר. יש אלוהים, והנביא מוחמד הוא שליחו.

* ניר ברעם: "האיש שנעץ חרבות באלוהים" - סיפור.

* יונתן בן גל: "אלוהים - תעשה טובה" - מונולוג של שחקן.

* בן זילכה: "אלוהים היהודי עסוק היום בעיקר בהתנחלויות. אלוהים הנוצרי נותן לאחרונה הקלות לכל מי שמוכן לחסות תחת כנפי הכנסיה. אלוהים המוסלמי מנסה לשדרג מחדש את כוחו, בין היתר בסיועו של מוחמד בין-לאדן".

* זוהר ישראל: "כניסת הטכנולוגיה למגזר החרדי הפכה את הקדוש ברוך הוא למעצמה תקשורתית משגשגת".

* רועי בהריר: על שירים על אלוהים. גם שירים חילוניים.

* רועי גבריאלי: אין לו אלוהים - על צבי ינאי, עורך כתב העת "מחשבות": "צבי ינאי משוכנע שאלוהים לא קיים. לכן, בניגוד לאנשים שלא מאמינים אבל אומרים 'אני מכבד את אלה המאמינים', 'אני פשוט לא מכבד את אלה המאמינים'". מומלץ.

* מנחם בן: כמעט כל מה שרצית לדעת על אלוהים וידעת (או לא) לשאול.

יומן חופש

ספרים ומחקרים:

11.9 (ה): ביקורת מאת ירון ידען (דעת אמת) על ספרו של אדם ברוך "חיינו" - "הספר מציג עצמו כעוסק בהצעה לחיים שיש בהם כבוד וחסד... אבל יש בו הרבה אי-בהירויות... המחבר והספר נמצאים בבחינת פוסחים על שני הסעיפים: אם ערכים דמוקרטיים וליברליים הם הקו המוביל, אזי אין מקום לפסקי-הלכה הנוגדים ערכים אלו, ואם ההלכה היא הקו המנחה את הספר, אין מקום לערכים ליברליים הנוגדים את רוח ההלכה.

12.9 (ה): "חילוני אבל מאמין" - כתבה מאת דליה שחורי. מחקר שנעשה על סטודנטים חילוניים מראה ממצאים מוזרים. רובם רוצים רב בחתונה, אבל רובם לא רב אורתודוכסי. רובם בעד כבישים ריקים ביום כיפור, אבל לא שיכפו עליהם לצום או לאכול כשר. רובם בעד שיהודים יעבדו בשבת.

15.9 (מוסף מיוחד מעריב): עד כמה אנחנו יהודים: מוסף מיוחד ליום כיפור, ובו מאמרים בנושא הדת ואנחנו.
עוד טעות קריטית של העיתון: שאלה שאין מקומה להישאל. אנחנו יהודים בכך שאנחנו יהודים. עד כמה אנחנו דתיים? זו השאלה. אני לא דתי. אני יהודי חילוני גא.

גל אוחובסקי אמר יפה: אני יהודי וזהו. אתם לא יכולים עלי.
רון מייברג: זקני אינו נופל מזקנו של הרב אוירבך. גם כן נכון.
סבא שלי היה רב, אומר יהודה נוריאל. גם הסבתא שלי.
למה כולם צמים? שואלת פוריה גל. כי הם רוצים להוריד 2 קילו.
לחתוך או לא לחתוך? שואל ניר ברעם בחקר העורלה. מצדי תחתוך גם את הב'... שלך. עוד קורבן למולך האלוהי.
ועוד הרבה מאמרים.

19.9 (ה): על ה"חרדי החדש" שמתקרב לחברה החופשית - כתבה מאת אריה דיין על ספר חדש שכותב ד"ר קימי קפלן מאוניברסיטת בר-אילן.
חדש שמדש - השאלה היא, האם ה"החרדי החדש" ישרת בצבא? האם הוא יתרום למשק המדינה? או שזו אותה גברת בשינוי אדרת, וגם כחדש הוא ימשיך להיות טפיל כמו אחיו החרדי הישן??

יומן חופש

רשת החינוך של ש"ס

10.9 (מ): בש"ס יערכו בירור בשאלה, כיצד הרצל ובן גוריון, שדגלו במדינה חילונית, שולבו ביומן המורה של רשת החינוך של התנועה "מעיין החינוך התורני". זה באמת אסון נורא ואיום. אבל לקחת מהמדינה החילונית הזו כסף? זה כשר, וכל המרבה הרי זה משובח.

11.9 (ה, י): חשב מטעם הממשלה יפקח על עמותת החינוך של ש"ס. לכאורה נראה לא כל כך גרוע, אבל זה רק לכאורה, תראו:
(מ): רשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס תקבל כספים ישירות מהאוצר. סיפוק בש"ס: מעכשיו לא צריך טובות - כספים לא יהיו בני ערובה במשברים קואליציוניים.
טומי לפיד (שינוי): לרשת המחנכת לבערות ולחיים על חשבון הזולת יש למנות רק דבר אחד: מפרק.

11.9 (מ): ש"ס מדווחת על עליה של 15% במספר התלמידים ברשת החינוך שלה השנה. בטח, מהכסף שלנו...

12.9 (מקומון תל-אביב): הרב עמר סבור, שהעובדה שאלפי תל-אביבים נוהגים לבלות ביום כיפור בחופי הרחצה נובעת מכשל חינוכי.

יומן חופש

הבל הבלים

6.9 (ynet): בישיבת "שערי יושר" מצאו פיתרון מקורי למנוע הסחת דעת של המתפללים: נשים יפות נתבקשו לא להגיע לתפילות. הרב אברהם יוסף הודיע, שנשים שעוסקות בשיר השירים במקום בסיר הסירים זה לא נורמלי.
מאחר ואף אישה אינה מוכנה להודות שאיננה יפה, מונתה ועדה שתתכנס בכל ששי, תבדוק בציציותיהן של הנשים, ותקבע קריטריונים לרמת היופי. בראש הועדה יכהן אברהם יוסף, המומחה הבינלאומי לנורמליות.

הבל, כשהוא מתובל בבורות וברשעות, הופך סכנה לשלום הציבור

9.9 (י): עובדיה יוסף תוקף את העובדות הסוציאליות והרופאים מבצעי הפלות: "הורגי נפשות, עוברים על רצח", "מוציאים את הילד והורגים אותו והוא עוד מפרכס. יש להן לב?"... "אלה רופאים אלה, בהמות, לא יודעים כלום, רפאים אני קורא להם, יש ביניהם רשעים שרוצים שתפיל. מה אכפת להם"חברים ב- עוצב על ידי