אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מס' 49: אוגוסט 2002

סייעו באיסוף החומר ליומן:
בועז, דוד, דפנה, דרור, ניצן, עודד, צביאל, שחר, שי ושירה

2.8 (מוסף לשבת ידיעות אחרונות): אורי אורבך עושה פרסום חינם לאתר חופש:


פרסום חינם מאת אורי אורבך

תודה, אורי! אתה אחלה גבר! חסכת לנו כמה אלפי שקלים בפרסום! רק שאנחנו קצת מתפלאים עליך, אורי: אתה מתיימר לדעת הכל, והנה - לא "שינוי" ולא בטיח! אבל לא נורא, תלמד. גם לך מותר עדיין ללמוד. אגב, שלח לנו הכתובת שלך ותקבל חוברת במתנה וגם סטיקר "בראשית ברא האדם את האלוהים".

חרדים משתוללים בשחקים

7.8 (מ): כפייה בשחקים: חרדים כיסו בכוח מסך במטוס בגלל סרט. 7.8 (יזראל-נט): "... ואז קרעו החרדים כיסויי מושב כדי לכסות בהם את מסכי הטלוויזיה".

8.8 (מ): השתוללות החרדים בטיסה מציריך: אל-על מסתפקת ב"הבעת צער". ח"כ פריצקי (שינוי) מאשים את אל-על בכניעה לחרדים. ועוד איזו כניעה!

11.8 (מ): באיחור של ימים החליטה הנהלת אל-על להגיש תלונה למשטרה נגד החרדים שהתפרעו בטיסה מציריך לישראל ודרשו להפסיק הקרנת סרט. למה-מה קרה? פריצקי מפחיד אותם יותר מהחרדים? בטח זה לא סוף הסיפור.

14.8 (מ): גורמים בציבור החרדי (תגידו לי פעם אחת ולתמיד: מי זה "גורמים"? שיהיו לכם ביצים ותגידו שמות!) לוחצים על חברת אל-על לבטל את התלונה שהוגשה נגד המתפרעים החרדים בטיסה. תראו איך שבסוף אדמו"ר אחד יבטיח לבחור ב- (לא חשוב במי, כולם אותו דבר) לראשות הממשלה תמורת ביטול התלונה ומתן היתר להמשך ההשתוללות של חרדים במטוסים, והכל יבוא על מקומו בשלום. על חשבון הציבור החילוני, כמובן. כמו תמיד.

14.8 (מ): התקפה קשה של חברי כנסת על אל-על. מנכ"ל אל-על מודה: כלכל הטיסה טעה כשלא הגיש תלונה. שוב פעם הש.ג.! הכלכל טעה? אתם - הנהלת אל-על - טעיתם, ולא במקרה! נכנעתם ללחץ חרדי!

20.8 (מ): ח"כ ליצמן "איים שיפעל כיו"ר ועדת הכספים כדי ליזום החלטות נגד חברת אל-על אם לא תחזור בה מהתלונה נגד הנוסעת החרדית שמנעה את הקרנת הסרט". 20.8 (י): אל-על נכנעת לחרדים: הנהלת החברה צפויה לבטל השבוע את התלונה שהגישה למשטרה.

21.8 (מ): אל-על: לא נבטל התלונה נגד החרדית שהתפרעה בטיסה.

22.8 (מ): אל-על מעסיקה רב מיוחד המטפל בסידורי הקרקע של ציבור הנוסעים החרדיים ודואג לסידורי הישיבה שלהם. עוד סיבה לייקור כרטיס הטיסה באל-על.

אל על והחרדים

חינוך

23.8 (ה): לבנת: החרדים יחויבו ללמוד אזרחות ואנגלית משנת הלימודים הבאה. רק אם המשיח יבוא.

25.8 (ה): שרת החינוך הודיעה ביום חמישי שעבר כי תפרסם בתוך שבועיים תכנית יסוד "ליבת החינוך", לפיה כל בית ספר בישראל, לרבות אלו של הזרם העצמאי (החרדים) יהיה חייב ללמד אשכול ספרות ושפות - עברית אנגלית, עברית, אשכול מדעים - מתימטיקה ומחשבים, ואשכול יהדות רוח וחברה שיכלול אזרחות ותנ"ך. זאת בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש ח"כ פריצקי (שינוי). 27.8 (י): בתי ספר שלא יאמצו את תכנית הלימודים יקבלו פחות כסף.

26.8 (ה): הועדה לרפורמה בתקציבי החינוך ממליצה שבתי הספר הדתיים יקבלו עוד שעות תפילה.

27.8 (י): משרד החינוך אימץ המלצה: מוסדות החינוך החרדיים שתוקצבו גם על ידי משרד העבודה יתוקצבו רק בידי משרד החינוך.

27.8 (מ): שרת החינוך קבעה כי בתי הספר היסודיים יתוקצבו על פי מצבם הכלכלי-חברתי, וכל בתי הספר יצטרכו להכניס מקצועות בסיסיים כאנגלית ומולדת. הדתיים זועמים: לבנת גרועה משולמית אלוני.

30.8 (ה): "בית הספר הממלכתי-דתי "מוריה" בחדרה דחה קבלת תלמיד בנימוק: יש לי יותר מדי אתיופים". כך עולה מכתב תביעה שהגישו הוריו של הילד, העולה לכיתה א'. לטענתם, מנהל בית הספר, חיים קראווני, אמר להורים: "אין טעם לבוא ולרשום את הילד - יש לי יותר מדי אתיופים בבית הספר".

כללי

1.8 (י): בארגונים החברתיים זועמים: לנזקקים קיצצו, ובאברכים לא נגעו. למה-מה שיגעו בהם? הרי הם מסכנים, יום יום נהרגים באוהלה של תורה, וחוץ מזה אומנותם תורתם, אז שעוד יקצצו להם?

2.8 (ה, מ): מרכז השלטון המקומי הורה אתמול לרשויות המקומיות לא להעביר תקציבים למועצות הדתיות שבתחומן. סוף סוף נראה באופק סיום למימון חסר טעם ותכלית. אולי.

6.8 (מ): כמה עשרות סטודנטים הפגינו אתמול בתל-אביב נגד חוק טל ונגד הח"כים שהצביעו בעדו. כמה עשרות? המשתמטים מונים מאות אלפים! היכן היו בזמן ההפגנה המאות האלפים שנותנים את דמם עבור ההשתמטות המחליאה?

7.8 (מ): אפרים שך, בנו של הרב שך, אמר בערוץ 7 שיש לעלות להר הבית ולטהר אותו מהנגע שמביא מרצחים לישראל.

8.8 (י): הרפורמים: נכיר בילדים לאם לא-יהודייה כיהודים - חלק מהמאמץ של התנועה להקל על תהליך הגיור של צאצאים לאב יהודי ואם לא-יהודייה.

9.8 (זמן מקומי ראשון לציון): משמרות השבת דיווחו לחברי המועצה מטעם ש"ס על גלידריה ברחובות הפתוחה בשבת, ואלו פנו לעיריה בדרישה לפעול.

9.8 (7 ימים ידיעות אחרונות): הרב הראשי בקשי-דורון בעד לפרק את משרד הדתות, הוא נגד שני רבנים ראשיים, נגד תעשיית הקמיעות והמקובלים, ורוצה להפריד את הדת מהפוליטיקה. כתבה מאת יגאל מוסקו ורמי חזות. תגיד בקשי - אתה רץ לראשות הממשלה? אני בעדך!

9.8 (ה, י): הרב של צפת, שמואל אליהו, קרא אתמול להנהלת מכללת צפת להפסיק לימודיהם של סטודנטים ערבים במכללה. זאת בעקבות פרשת סטודנטית במכללה, שלא הזהירה מפני הפיגוע בצומת מירון. זה בדיוק כמו שמישהו ידרוש הפסקת לימודיהם של חצי מיליון אברכים שלא התגייסו לצבא למנוע פיגועים.

9.8 (סופשבוע מעריב): כתבתה של שרי מקובר "דבר הרב" על הרב שלמה אבינר, מחשובי המנהיגים של המתנחלים, שקבע שמותר להוציא להורג סרבני שירות. עוד מכבסת מילים! מאחר והוצאה להורג במדינה מתוקנת נתונה אך ורק בידי המדינה, ומאחר ולא בשם המדינה דיבר האבינר הזה, יש לראות את הנאמר כהיתר לרצח, לכאורה, ולא כהיתר "להוציא להורג".

12.8 (מ): הרבנות הראשית אוסרת עריכת חופה בליווי מוסיקלי. הסיבה: פגיעה ביסודות ההלכה ובטקס שאמור להיות קדוש. הנחייה זו התקבלה ברגשות מעורבים בקרב רבנים.

14.8 (מ): נשקלת הורדת התכנית "החטא ועונשו" בערוץ השני, בה מגלם טל פרידמן את אלוהים. למה-מה קרה? אלוהים ילד קטן? הוא לא יודע לעמוד בעצמו על זכויותיו? אם הוא נעלב - שיקום! יורם אומר, שאם אלוהים לא קם ולא הביע מחאה, בטח הוא נהנה. ואם אלוהים נהנה - מי אנחנו שנמנע ממנו הנאה קטנה בחיים? ראו: 14.8 (מ): מרדכי וולקן, בן 19 מבני-ברק, נאשם שביצע מעשה-סדום בילד בן 11 בבית הכנסת בעיר, ואיים עליו שאם יגלה את מעשיו ידקור אותו. מעניין, אמר לי יורם, היכן היה אלוהים באותה שעה? שאם אלוהים לא הוריד זאפטה של אש משמים ודפק למרדכי את הצורה, הוא בטח ישב בשורה ראשונה מול טל פרידמן ומה-זה נהנה מגילום דמותו בערוץ השני.

16.8 (עיתון תל-אביב, ידיעות אחרונות): מגעים בין מרצ לשינוי לריצה משותפת בבחירות לעיריית תל-אביב. בראש מועמד הרב הרפורמי מאיר אזרי, המתכנן: פתיחת משרד לנישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת. "אם ש"ס לא ירצו לשבת אתי - שילכו הביתה". הרב עזרי: "אנחנו נקים בית כנסת לקהילה ההומו-לסבית".

19.8 (מ): מחקר באוניברסיטת חיפה מראה, ש-91% מהחרדים רואים את חוקי ההלכה חשובים יותר מחוקי המדינה.

20.8 (י): הורים מפרדס-כץ טוענים, כי עיריית בני-ברק כופה עליהם לרשום את ילדיהם לגנים חרדיים.

21.8 (י): מנהל מעון למפגרים מוחה: הנחיתו עלי עובד רשלן מש"ס.

22.8 (גל"צ): בשכונת נווה צדק בתל-אביב נחנך מוסד לצעירים הומו-לסביים חסרי בית. הרב של השכונה מסביר ברדיו מדוע לא ייתכן להקים מוסד כזה בשכינה שלו. הסיבה: בשכונה לא גרים צעירים.

25.8 (מ): הפגנה של תנועת בלת"ם נגד חוק טל: לא נתנדב למילואים אם לא יבוטל חוק טל.

27.8 (ה): משרד העבודה דואג לשבת יותר מאשר הוא דואג לשכר המינימום - טענות של פעילי "שינוי" לאור ריבוי הפקחים והקנסות שמטיל השר בניזרי (ש"ס) על עסקים הפועלים בשבתות.

30.8 (ה): נעמ"ת מתלוננת: שני המועמדים המובילים לתפקידי דיינים בבית הדין הרבני הגדול - הרב חגי איזידר והרב מתתיהו שרם - נתנו בשנים האחרונות פסקי דין שבית הדין הגדול מתח עליהם ביקורת, כיוון שקיפחו נשים שסבלו מידי בעליהן האלימים. ארגון נעמ"ת הודיע שיתנגד למינוי השניים בכל תוקף.

הבלים

18.7 (שבע, באר-שבע): "18 שנה הייתי עקרה... תרמתי, קיבלתי את כוס הישועות ואני כבר בחודש השני... נס!" זו כנראה אותה כוס ממנה שתתה שרה אמנו, לאחר ששלושה "מלאכים" ביקרו את בעלה האימפוטנט, ושתייה מכוס ישועות אחת הכניסה אותה להריון.

14.8 (י): אפי איתם ביקר את כדורי, נישק את ידו וקיבל ברכה. נחשו מה היה מקבל אם היה מנשק את רגלו?

16.8 (י): הרב ביטון הורה: אסור לשוחח בפלאפון בבית הכיסא, אפילו אין האדם עושה את צרכיו. זו אחת ההלכות בספר שכתב אותו רב, הקרוי "דרכי פלא". באמת פלא שמישהו קורא ספרים כאלה. עוד פנינה מאותו ספר: ראוי מאד שלא להרבות בשיחה עם אישה אפילו בטלפון. באשתו אמרו, קל וחומר באשת חברו, או אשתו בימי נידתה. מן המפורסמות היא, שהטומאה של הווסת עוברת דרך הדיבור ומדביקה את הגבר הטהור, וחלילה לו שייטמא. בואו ואסביר לכם, שלא תחשבו שאני מתלוצץ. אז זה הולך ככה: בדברים שהם פיכסא, כמו גופת מת, דם של וסת, שערות ערווה של אישה או זרע שנדבק ליד של גבר, יש בעלי חיים קטנטנים, נורא קטנים, אפילו יותר קטנים מחיידקים, והשם המדעי שלהם הוא "טומאה". הגילוי המדעי שלהם התפרסם בירחון "וורלד בולשיט ג'אנק". אז הטומאה הנאחסים הקטנים האלה מתיישבים אפילו על גרגרי אבק, או על קולות, ואפילו על ריח, כן, בייחוד על הריח, והטומאה יש להם בתחת מין מנוע קטן עם פרופלור, שהם מסוגלים להמריא גבוה גבוה, אפילו יותר גבוה מהעננים. בעד זה אסור שאווירון יטוס מעל בית קברות, למה הטומאה הנבלות האלה עולים בריח למעלה ומדביקים את הנוסעים הגברים הצדיקים האומללים וחסרי הישע. ככה בדיוק זה עם הפלאפון. הטומאה החצופים והממזרים עוברים מהפה הטמא של האישה שיש לה וסת (פיכסא של דבר, ברררררר), נדבקים לקולות שעוברים בטלפון, ודרך האנטנות הגבוהות של הסלולרים הם עוברים לאוזן של הגבר הטהור וצח, שנעשה נורא מסכן למה שהטומאה נדבקים לו לעור התוף, ומשם הם מטמאים לו את כל הנשמה, ואז הוא נעשה אלים, מרביץ לכולם, בייחוד מכה את האישה, ונעשה נאחס כמו הווסת שלה. נורא חשוב שהגאון איש המדע הרב ביטון כתב על זה ספר. אני כתבתי היום לראש הממשלה שימליץ עליו לפרס ישראל לטומאה לשנה הבאה.

18.8 (מ): מפניניו הנוצצות של עובדיה: "מי ששולח את ילדיו לבתי ספר חילונים צריך לזרוק אותו מכל המדרגות". ההומניסט הגדול טוען עוד נגד בתי המשפט "למשל דרישה של בנות לקבל ירושה. בית המשפט פוסק כמו הגויים לפי שוויון זכויות. איזה זכויות יש נגד התורה?"; "מי שפונה לבתי המשפט יקבל סרטן או צרעת".

28.8 (י): ועוד מהפה החכם: ניצל את דרשתו השבועית והמליץ לעיתונאים "הרעים" לבקש סליחה: "שיפרסמו כתב התנצלות, וזו תהיה הסליחה שלהם".

התאבדות

אמנון יצחק קיבל תכנית טלוויזיה בכבלים. עמותת עם חופשי והמרכז לפלורליזם יהודי (רפורמים) טוענים שמדובר בתכנית מיסיונרית ודורשים להפסיק שידוריה. הם "טוענים" שזו מיסיונריות? אין מיסיונריות מובהקת וגרועה ממנה!חברים ב- עוצב על ידי