אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה
מס' 46: מאי 2002

סייעו באיסוף החומר ליומן:
בועז, דוד, דפנה, דרור, ניצן, עודד, שחר, שי ושירה

יומן חופש

כללי

26.4 (עיתון תל-אביב): התכנית שנרקמה בשנת 1983 בין העירייה למועצה הדתית לבניית 3 בתי כנסת ברמת אביב תישאר על הנייר. מאבקם של תושבי רמת אביב ג' נגד הקומפלקס הזה השיג את יעדו: בשטח המיועד יוקם בית כנסת בודד לצורכי התושבים בלבד.
מסקנה לשאר תושבי העיר ותושבי ישובים אחרים: אסור להיכנע לגחמות של עירייה או מועצה מקומית, וחובה להיאבק למען זכויות התושב!

2.5 (ה): הרב עובדיה יוסף יקבע את קצב העלאת הפלאשמורה.
עוד מעט יחליטו שהוא יקבע גם את קצב הלב.

2.5 (מ): נשיא בית המשפט העליון מעודד חרדים לעתור לבג"ץ.

2.5 (י): עליה תלולה במספר החוזרים בשאלה. על פי נתוני ה.ל.ל., מספר הפונים אליהם גדל פי 2.

3.5 (מוסף הארץ): מאמר מאת נרי לבנה על אדמיאל קוסמן, דתי החי בבני ברק ומרצה בחוג לתלמוד באונ' בר-אילן, מתריס בשיריו כנגד אלוהים ונגד אורח החיים הדתי.

6.5 (ה): התנועה הרפורמית תגיש תלונה למשטרה בעקבות קריקטורה שפורסמה בעיתון החרדי "יתד נאמן". בקריקטורה מצוייר אדם הנושא כתובת בדמות חגורת נפץ, עם הכיתוב "הרפורמים - שמד רוחני", ובידו הימני לוחץ על מנגנון הפעלה לפיצוץ.

8.5 (מ): "תכנית הצניעות" החדשה של צה"ל קובעת: חייל דתי לא יחוייב לשרת בפלוגה עם נשים.

8.5 (מ): ועדת החוקה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק, המחייבת רב של עיר או מושב לגור במקום כהונתו. כיום רבים מלמעלה מ-800 רבנים המקבלים משכורת מהמדינה אינם גרים בישוב בו הם מכהנים כרבנים.

14.5 (י): ועדת הפנים של הכנסת אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית הצעת-חוק, המחייבת את הסמכות הניתנת לרשות מקומית לאסור על פתיחתם של בתי עינוגים בתשעה באב. עכשיו אנחנו באבל...

16.5 (ה): "נשים רפורמיות יפרשו את התורה מחדש" - התנועה הרפורמית בארה"ב משיקה תכנית ראשונה מסוגה, שמטרתה ליצור פרשנות נשית לתורה.

22.5 (ה): עירית נתניה: נסגור חנות לא כשרה בשבתות. חרדים בנתניה מנסים להביא לסגירת החנות "טיב-טעם", המוכרת מוצרים לא כשרים ופועלת בשבתות. ח"כ פריצקי מגיב: "מה אכפת לחרדים שיש חנות שמוכרת טריפות בשבת, אם הם לא ייכנסו אליה בכל מקרה? זה עוד ניסיון להכתיב את הפרהסיה". יוסי, יוסי! הרי גם דברים אחרים הם לא עושים בשבת, ובכל זאת הם כופים על כולם לנהוג כמותם.

22.5 (ה): רעיון גאוני: כסף למים במקום לחרדים - מאמר מאת פרופ' אריה איסר על מצוקת המים בישראל.

26.5 (ה, חדשות וואללה): ח"כ אופיר פינס: אנצל פיטורי שרי ש"ס להעברת חוקי יסוד. אל תתאמץ, אופיר, שרון יקדים אותך ויכניס אותם חזרה לכיסאותיהם, על אף הצגת זעם מדומה של החרדים: 29.5 (מ): גורמים חרדים: שרון ופואד זוממים להרחיק אותנו מהממשלה עד שנת 2007. מצדנו - גם עד שנת 3007.
כעבור שבוע: נו? לא צדקנו?

26.5 (ynet): אברהם פורז (שינוי) עתר לבג"ץ למנוע הופעת אריק שרון (ראש הממשלה) בכנס התרמה למערכת החינוך של ש"ס. שרון ביטל את הופעתו.
האם יש לפורז חלק בכך? גם אם לא - חובה לעתור לבג"ץ כנגד עוולות של אנשי ציבור.

29.5 (ג'רוזלם פוסט): ארגון משפחה חדשה פנה בתביעה לבית המשפט העליון לבטל את בתי הדין המיוחדים שהקימה הרבנות הראשית ללא אחיזה משפטית כלשהי לבדוק "יהדותם" של עולים מארצות מזרח אירופה. המדינה הודיעה לבית המשפט שהיא תבטל את בתי הדין הללו.
אחלה משפחה חדשה!

31.5 (מוסף הארץ): "שלח לחמך" מגדיר נחמיה שטרסלר את תמיכתם הכספית של בעלי עסקים מן השורה הראשונה בארץ ברשת החינוך של ש"ס: דן פרופר, מנכ"ל אוסם, אמנון נויבך, יו"ר פלאפון, דני יעקובי, מנכ"ל טמפו, אברהם בן משה, מנכ"ל כרמל מזרחי, סולי סקאל, מחברת סקאל ועוד. "תרומתם של אנשי עסקים אלה למעין החינוך התורני פירושה עידוד מערכת חינוך שמחנכת את תלמידיה איך לחיות בלי לעבוד - על חשבון הציבור", קובע שטרסלר. "הם תרמו למערכת שמחנכת לבערות... הם קידמו מערכת חינוך שמוציאה מקרבה פריזיטים שלא יכולים לפרנס את עצמם בעבודה יצרנית". ולמה הם תרמו - שואל שטרסלר, ומשיב באותה נשימה - "הם יודעים שיום אחד תהיה להם אוזן קשבת לאיזו בקשה עסקית... מה שבטוח -בטוח".

יומן חופש

חינוך

5.5 (ה): בג"ץ קבע השבוע, כי הזכות לחינוך חינם מלווה את התלמיד לאורך כל דרכו בכל סוג של בית ספר שבו יבחר ללמוד, ומקנה להורים את יכולת הבחירה של החינוך לבניהם.

הורים שימו לב: בג"ץ קבע, שהורים יכולים לבחור את חינוך ילדיהם. זה מתייחס גם לנושאים בתחום לימודי דת, תנ"ך, תלמוד וכו'

20.5 (ה), 21.5 (מ): הרב אלישיב יצא אתמול במיתקפה חריפה נגד לימודים אקדמיים במסגרות מיוחדות לציבור החרדי.
הוא צודק: ככל שהבורות של העדר גדולה כן גדול כוחם של הרועים-הרבנים.

יומן חופש

אלימות וחשד לאלימות

מי שזו היכרות ראשונה שלו עם המדור הזה, מתבקש לקרוא את
ההקדמה.

10.5 (מ): צעיר בן 22, מורה מחליף בפנימיה דתית בצפון הארץ נאשם כי אנס מספר פעמים את אחד התלמידים בפנימייה, בן 13 וחצי.

15.5 (י): חרדים באשדוד "פוצצו" מסיבת סיום של תלמידי ביה"ס התיכון המקיף ה' בעיר ע"י השמעת פרקי חזנות ברמקולים. פרצה תגרה ואחד התלמידים נפצע.

15.5 (מ): שניים חשודים שהתחזו לרב פירר וגנבו עשרות אלפי שקלים כספי תרומות. בצילום - אחד חובש כיפה והשני מסתיר את פניו בטלית. 22.5 (ה): אהרון קורניצר, בן 42, ואשר אברהם, בן 29 - אותם השניים שנחשדו בהתחזות לרב פירר ובגניבה - נעצרו בחשד לעבירות מין בקטינים, לאחר שהתחזו לפעילי "עזרא למרפא". בצילום הפעם - שניהם גלויי-פנים, מזוקנים וחובשי כיפות שחורות.

19.5 (ה): היועץ המשפטי לממשלה יבחן את התמיכה למוסדות לימוד תורה, לאחר שמבקר המדינה יעביר אליו את החומר שבידיו, ושלכאורה קיים בו חשש למעשים פליליים.

20.5 (מ): שני רבנים - הרב מיכאל דושינסקי והרב בנימין זוהר, ובכיר לשעבר במועצה הדתית בתל-אביב נאשמים כי פעלו לזירוז הליכי גיור וגבו בתמורה עשרות אלפי דולרים מהמתגיירים.

26.5 (ה): מנהל בבנק המזרחי מעל ב-28 מיליון שקל.חברים ב- עוצב על ידי