אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

רמת-גן

תוכן העמוד:
פעילות שמצטיירת כהשתלטות חרדית בשכונת רמת-חן
מאבק נגד התחרדות הקאנטרי השכונתי בלב שכונת מרום נווה
הצלחה במאבק נגד השתלטות חרדית על פארק סמוך לשכונת מרום נווה
מחאה נגד היוזמה להקים בית-ספר של ש"ס בשכונת מרום נווה
בית כנסת בתוך חנות מהווה מטרד לתושבי שכונת מרום נווה

 

פעילות שמצטיירת כהשתלטות חרדית בשכונת רמת-חן

אני גר בשכונת רמת-חן ברמת גן. יש לנו שכונת וילות יפה ליד הפארק הלאומי. השכונה בעלת צביון חילוני מובהק מזה יותר מ-40 שנה. קיים בשכונה מיעוט דתי-לאומי ושני בתי כנסת, אך הדת מעולם לא בלטה או הפריעה לאיש. גם עירנו היא חילונית בצורה מובהקת.

בשנים האחרונות צצו תופעות של ניסיונות מצד גורמים חרדים בר"ג להחזיר בתשובה אנשים. רבנים מסוימים שמו להם למטרה לפתות נערים צעירים בגילאי חטיבות ביניים ותיכון להגיע לכל מיני "שיעורי תורה". לעיתים היו מפתים גם ילדים בגילאי בי"ס יסודי. עם הזמן היו דואגים למשוך את הילדים האלה לכיוון העולם החרדי ולהעלים אותם מההורים שלהם. בשנים עברו, בעודי צעיר למדי ולא ער לבעיות השעה עם ההשתלטות החרדית פה על תחומי החיים במדינה, זה עבר לי ליד האזניים והמשיך בדרכו. שמעתי וראיתי במעורפל מקרים מדי פעם, בין השאר כאשר נכתב על כך בעיתונות המקומית, אך לא ייחסתי לזה חשיבות רבה.

יוצא לי ללכת כמה פעמים בשבוע ברגל ברחבי השכונה. מתישהו, בשנתיים האחרונות כמדומני, הבחנתי כי משפחה חרדית עברה להתגורר ברחוב ברנשטיין, רחוב ראשי בשכונה. זהו דבר יוצא דופן, משום שאין לנו כמעט חרדים בשכונה מלבד כמה בודדים ביותר, בתוך שכונה גדולה). בחודשים האחרונים החלה פעילות סביב הבית של המשפחה החרדית. בשעות הערב שמתי לב שאני רואה שם יותר אנשים חרדים מסתובבים. במקביל, על לוחות המודעות החינמיים שבשכונה, החלו לצוץ מדי פעם פוסטרים של כל מיני פעילויות החזרה בתשובה - "מופע סטאנד-אפ יהודי", "הרצאות על האבולוציה והאמת מפי רב כך וכך" וכדו'. לא קישרתי בין המשפחה החרדית לבין אותן מודעות.

בשבועות האחרונים, החלו לצוץ אותן מודעות כמעט כל יום. אני מקפיד לתלוש אותן בכל עת שאני עובר באזור, משום שאני יודע שהן מכוונות גם לקהל יעד תמים של בני-עשרה ואף ילדים. למעשה, חלק מהמודעות כוונו ממש "לצעירים בלבד".

היום עברתי ליד הבית החרדי, המצוי ברחוב ברנשטיין מספר 46. להפתעתי, שמתי לב מיד לשלט שהכריז שבמקום יש "גן חב"ד", ועל שעות פתיחתו. עודני בהלם מהממצא המזעזע, כאשר ברור שקיים פה ניסיון השתלטות קלאסי ומובהק, משום שאין לקהל הזה בינתיים בכלל לקוחות בשכונה (בינתיים!!!), ומול עיני נתגלה דבר אף יותר מחריד - בחצר הסמוכה של אותו הבית היה אירוע גדול בהשתתפות כמה עשרות חרדים, עם ציוד תאורה, הגברה וכיבוד. לציין כי עד לאותו רגע מעולם לא ראיתי בשכונה יותר מחמישה חרדים הולכים יחדיו, וגם זה אירע פעם ביובל. פתאום היו פה עשרות. בעודי חולף על פני האירוע, אני רואה אשה חרדית עומדת עם מיקרופון במרכז, ומספרת לנוכחים על "כמה כיף ללכת לשיעורי תורה ברמת-גן". ההלם הספיק לאחוז בי דקה לערך, עד שהגעתי בהליכה ללוח המודעות, שם היו, כרגיל, מספר פוסטרים שמזמינים לאירועים של החזרה בתשובה. באותו הרגע נפל לי האסימון באשר למטרתם בשכונה. המודעות, המשפחה, הגן-חב"ד - מצטייר פה קשר ברור ומטריד ביותר.

אנחנו גרים בשכונה כבר שלושה דורות, וכמונו רבים מהתושבים פה. זו היתה מדורי-דורות שכונה חילונית. אני מפחד לראות את השכונה האהובה שלי, בה אשמח גם לגדל את ילדיי, הופכת למעוז של לובשי שחורים ושל כתות משונות.

(על פי דיווח שקיבלנו ממקור מהימן, ספטמבר 2008)

מאבק נגד התחרדות הקאנטרי השכונתי בלב שכונת מרום נווה

הקאנטרי הקטן הנמצא בין בתי השכונה נועד לשרת את תושבי השכונה, ברובם המכריע חילוניים. ההנהלה החדשה של הקאנטרי החליטה לפנות גם לציבור החרדי שמתגורר בבני-ברק הסמוכה, ולפיכך הודיעה על הנהגת שעות הפרדה בין גברים ונשים. מודעות שנתלו ברחבי בני ברק הזמינו את הציבור החרדי לבוא ולהנות משירותי הקאנטרי המופרדים. במודעות נרשם כי את הקאנטרי מפעילה חברת "מיה" המתמחה בשיווק בריכות שחייה לציבור החרדי. כן נכתב כי המקום פועל בפיקוח "משמרת הקודש והחינוך" במשך כל השנה. השכנים זועמים על הפגיעה ברמת השירות, ועל הגעת ציבור חרדי גדול מחוץ לשכונה, דבר הפוגע באיכות חייהם ובשקט והשלווה השוררים בשכונה מזה 15 שנה. בעקבות המחאה הוציא ראש העירייה, צבי בר, צו סגירה מינהלי למקום, והודיע שלא יתן לאף גורם להפר את הסטטוס קוו השורר בין התושבים החילוניים של מרום נווה לבין שכניהם החרדים בבני ברק. עוד אמר כי "בני ברק חייבת לדאוג בעצמה לתושביה, שבהחלט ראויים לקאנטרי קלאב ולפארקים משלהם." בתגובה, פנו בעלי הקאנטרי לבית המשפט וקיבלו צו מניעה זמני נגד סגירתו. כרגע העניין ממתין לדיון משפטי.

(על פי דיווח במקומון ידיעות תקשורת לאזור רמת גן בני ברק, 14.7.2006)

הצלחה במאבק נגד השתלטות חרדית על פארק סמוך לשכונת מרום נווה

הפארק ששטחו כ 40 דונם הוקם לרווחת תושבי שכונת מרום נווה, אולם תושבים חרדיים משכונת קרית ויז'ניץ בבני ברק, הגובלת בפארק, החלו להגיע אליו בשבתות, במספרים גדלים והולכים, ותוך יצירת מטרד לתושבי השכונה. לדברי תושבים מהשכונה, היו מן האורחים שהרגישו כמו בעלי הבית בפארק: "היו שם כאלה שהעירו לנערות חילוניות על לבושן, צעקו על מחללי שבת הנוסעים במכוניות צעצוע חשמליות ברחבי הפארק וגרמו לתסיסה קשה בקרב הציבור החילוני המתגורר מסביב לפארק, שנבנה בעצם עבורו". "רק לאחר מלחמות קשות והתערבות ועד השכונה, הוחלט לסגור את הכניסה המזרחית לפארק ובכך פחת משמעותית מספר המבקרים החרדים המגיעים לשם מדי שבת".

(2003)

מרום נווה היא שכונה חילונית יוקרתית ברמת-גן, הנמצאת על גבול בני ברק.
ראו גם קטעי עיתונות מקומית כאן וכאן

מחאה נגד היוזמה להקים בית-ספר של ש"ס בשכונת מרום נווה

קראו כאן דיווח על היוזמה ועל הפגנה שקיימו התושבים כנגד העירייה ובפרט צבי בר, ראש העירייה, אשר לטענתם הפר הבטחה קודמת שלו.

(אוגוסט 2000)

בית כנסת בתוך חנות מהווה מטרד לתושבי שכונת מרום נווה

בית הכנסת נמצא בתוך חנות, שהייתה בעבר חנות נכסים, ברחוב תרצה 15 בשכונת מרום נווה, רמת-גן. מאז נפתח, לפני כשנתיים, סובלים תושבים רבים באיזור מהזמירות והתפילות המתחילות מוקדם בבוקר (גם בשבת). עצומה עם עשרות חתימות של תושבי השכונה נשלחה לעירייה, אך ללא הועיל. להערכת תושבי השכונה מדובר בשימוש בלתי חוקי בנכס.

(פברואר 2000)חברים ב- עוצב על ידי