אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

הוקם פורום שכונות ארצי לשמירה על צביון החיים החילוני

בחודשים האחרונים התארגנו פעילים מישובים ושכונות ברחבי הארץ, ליצירת פורום שכונות ארצי, הפועל לשמור ולגונן על צביון החיים החילוני והחופשי במקומות מגוריהם.

חברי הפורום הם פעילים ונציגי ועדי שכונות מעשרות יישובים מכל קצוות הארץ (ערים גדולות כירושלים, תל-אביב וחיפה, וכן ערים ויישובים קהילתיים כרחובות, כפר יונה, מודיעין, קריית טבעון, רמת השרון, כפר ורדים ורמות השבים). הסובלים מהטרדות ומפלישה יזומה (ופעמים רבות גם כוחנית) של גורמים חרדים וחרדים-לאומיים לסביבתם.

לכולם משותפת המצוקה והצורך בהתגוננות ממגמות הולכות וגוברות של חדירת גופים חרדים וחרדים-לאומיים לשכונות בערים וישובים בעלי אופי חילוני. מדובר בהשתלטות כוחנית על מבנים ושטחים ציבוריים, פעמים רבות שלא כדין, יצירת תשתיות שתאפשר אכלוס של חוגים חרדים וחרדים-לאומיים בלב יישובים חילוניים, על חשבון צרכי התושבים המקומיים (לדוגמא: מקוואות וכוללים במקום מתנ"סים ובתי תרבות), פעולות יזומות של החזרה בתשובה המופנות בעיקר כלפי נוער וילדים וניסיונות בוטים להביא לשינוי אורח החיים החופשי המקובל בסביבה. ברוב המקרים זוהי פלישה של קבוצות מאורגנות, בעלות גב כלכלי איתן, הפועלות תוך העלמת עין ולפעמים אף בתמיכה של הרשויות המקומיות.

על רקע תופעות אלו קמות לאחרונה עוד ועוד קבוצות חילוניות, שמחליטות להתארגן כדי "להלחם על הבית", כדי שסביבתם לא תעבור תהליכי "החרדה", כפי שקרה בישובים כמו בית שמש או יבנאל. בפגישות הפורום התגלה דמיון רב בין המאבקים שנוהלו בישובים השונים: ההכרה שלחילונים עומדת זכות לאזור מגורים בו יוכלו לנהל את אורח החיים שבחרו בהם, הרצון לשמר ולפתח את צביון החיים החילוני והחופשי הקיים והצורך לפעול לחיזוק הקהילתיות החילונית ולהקניית חינוך וערכים לצעירים ברוח היהדות החילונית, החופשית והפלורליסטית.

הפורום הינו התארגנות לא פוליטית ולא מפלגתית, שמטרותיו הוגדרו כלהלן:

  1. יצירת גוף מאוחד ומאורגן, שיהיה בעל כוח לדרוש את התייחסות השלטונות וטיפול בבעיות המועלות.

  2. מתן עזרה הדדית ושיתוף בידע ובניסיון שהצטבר בין תושבי השכונות והישובים הסובלים מבעיות דומות.

  3. יצירת מודעות לכך שהמאבקים המקומיים הם סימפטום לתופעה כלל ארצית.

חברי הפורום שוקדים בימים אלו על גיבוש דרכי הפעולה והרחבת מעגל המשתתפים בפעילות.

לפורום החילוני בדף הארגונים.


מאי 2011חברים ב- עוצב על ידי