אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

לא ייבנה ביה"ס "מפי עוללים" של ש"ס
בשכונת נאות בן-גוריון


באוקטובר 2000, בעקבות מאבק עיקש של תושבי שכונת נאות בן גוריון בחולון, קיבלו עיריית חולון והועדה המקומית לתכנון ובניה החלטה להקפיא את בניית ביה"ס החרדי של עמותת "מפי עוללים" ברח' הדולפין בשכונה.
קרא/י גם את ההודעה לעיתונות של עמותת "עם חופשי".

יחד עם זאת החליטה הועדה המקומית לתכנון ובניה למסור לעמותת "מפי עוללים", כחלופה, את ביה"ס אורט ספיבק בשכונת ג'סי כהן בחולון. התנאי של העירייה למתן אורט ספיבק לעמותה הינו פינוי המבנים שהעמותה מחזיקה ברחוב פילדלפיה בשכונת תל גיבורים, בחלקם קרוואנים שהעירייה אישרה את הצבתם.

בעקבות ההחלטה להקפיא את בניית ביה"ס בנאות בן גוריון, עתרו כמה חברים מסיעת ש"ס במועצת העירייה לועדת הערר המחוזית נגד ראש עיריית חולון והוועדה המקומית לתכנון ובניה.

בתחילת ינואר 2001 החליטה ועדת הערר המחוזית לדחות את העתירה. בפני הועדה הופיעה גם עו"ד שרון אביגד אשר ייצגה את עמותת "עם חופשי" המסייעת לתושבי השכונה בנושא. אמיל מנור, יו"ר עמותת "עם חופשי" בחולון מסר בתגובה: "השכל הישר וההיגיון ניצחו אחרי ההופעה המבישה של נציגי ש"ס בוועדה המחוזית. קשה להאמין שאנשי ש"ס ירצו להתבזות פעם נוספת בבג"צ. נצחונם של תושבי נאות בן גוריון יכול לשמש דוגמא למאבק צודק עיקש וללא פשרות נגד כפייה דתית והשתלטות חרדית על שכונות חילוניות, מגרשים, מבנים וכו'".

כעת ממתינים, כאמור, לפינוי המבנים של "מפי עוללים" בשכונת תל גיבורים, לפני שהעירייה תאפשר לעמותה לקבל לידיה את אורט ספיבק.

תושבי שכונת נאות בן-גוריון בחולון מתגאים, בצדק, בהצלחתם, ואנחנו מוסיפים על מילות השמחה שלהם: מדובר לא רק בניצחון השכל הישר, גם לא בניצחון ההיגיון לבדו. מדובר קודם כל בניצחון התעוזה, הנכונות לצאת למאבק ציבורי, אי-ההסמכה עם הכפייה הדתית, ואי-ההשלמה עם האפתיה וחוסר-המעש האישי והציבורי כאחד.

תושבי שכונת נאות בן-גוריון בחולון, בסיוע עמותת "עם-חופשי", "מרצ" ו"שינוי", הפגינו תעוזה, נחישות ואומץ ציבורי, שחייבים לשמש נר לרגלי גופים וארגונים אחרים ברחבי הארץ. אין לנו - צוות אתר חופש - הספק הקל ביותר, שאם תכונות אלו היו ממומשות בידי נציגי כל יישוב ויישוב בארץ, לא היו החרדים מצליחים להשתלט עלינו ועל חיינו.

ועל כך ברכתנו לעמותת "עם חופשי" ולאזרחי חולון:

יישר כוח!

דיווח של אוהד וניצן, כתבי חופש בחולון.
מבוסס על כתבות שפורסמו ב"גל גפן צהוב חולון-אזור" וב"השיקמה חולון" ב 17.1.01


לראש הדףnewspaper
הודעה מאת עם חופשי:
Am hofshi

יום שני 23 אוקטובר 2000


הודעה לעיתונות

עיריית חולון ביטלה הקמת בית ספר חרדי בשכונה חילונית בעיר;

בעקבות מאבק של עמותת "עם חופשי" ותושבים משכונת נאות בן גוריון בחולון
הוקפאו אמש ההליכים לבניית ביה"ס החרדי "מפי עוללים" בשכונה.


אמש התכנסה הועדה המקומית לתכנון ובניה בחולון, וקיבלה ברוב קולות החלטה להקפיא את כל ההליכים הקשורים בבניית ביה"ס החרדי של ש"ס "מפי עוללים", שאמור היה לקום בשכונת נאות בן גוריון.

החלטה זו באה לאחר מאבק עיקש שניהלו תושבי השכונה בסיוע של עמותת "עם חופשי", העמותה באמצעות עו"ד שרון אביגד הכינה עתירה לבית המשפט כנגד עיריית חולון במטרה למנוע את הקמת המוסד החרדי בלב השכונה החילונית.

טענותיהם של תושבי השכונה נסובו על אופי המוסד החרדי, המנוגד לאופיה החופשי של השכונה, ועשוי לגרום למתחים ולחיכוכים מיותרים. עוד טענו התושבים כי על העיריה להקים בשכונתם מוסדות ציבור שישרתו את תושבי השכונה.

"עם חופשי" הסתמכה על התקדים המשפטי שנקבע ע"י בית המשפט העליון בעתירה שהגישה העמותה בענין שכונת רמת יגאל ברחובות לפיו הקריטריונים המנחים בעניין הקצאת קרקע ללא תמורה "חייבים להיות מיושמים לגבי כל פרויקט שלמטרת הקמתו מוקצית קרקע של העירייה. כך הוא אילו עמדו להקצות את הקרקע לצורך מגרש כדורגל.... וכך הוא בעניינינו". בג"צ פסק כי כשעירייה מקצה קרקע לצורכי ציבור לגוף פרטי ללא מכרז וללא תמורה עליה לברר "מהם צורכי הציבור באיזור בו מצויה הקרקע להקצאה".

ארנן יקותיאלי, יו"ר עמותת "עם חופשי":
"אני מברך את עיריית חולון על שחזרה בה מהאיוולת של הקמת מוסד חרדי בלב אוכלוסיה חופשית. הציבור החופשי הצליח ליצור תקדים לפיו אופי השכונה נקבע על פי מאפייני תושביה, ואין לפגוע בכך ע"י הקמת מוסדות המנוגדים לאופי זה. בית המשפט העליון קיבל תקדים זה כשפסק לטובתנו בבג"צ שכונת רמת יגאל ברחובות בעניין דומה. במאבקם הנחוש, הוכיחו שוב תושבי שכונת "נאות בן גוריון" כי כאשר הציבור החופשי מחליט להיאבק על זכויותיו, הנצחון מובטח לו".

לפרטים: ענת ישראל 052-633945


newspaperחברים ב- עוצב על ידי