אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

תקדים בחולון: נעצרה אפליית ילדים חילוניים

בקיץ 2007 אפשרה עירית חולון לילדי דתיים ליהנות מקייטנות תמורת 260 ש"ח, שעה שילד חילוני נאלץ לשלם 1250 ש"ח. פנייה של חברי מועצת העיר חולון ותושבים חילוניים ל"חופש" הביאה לעתירה משותפת לביהמ"ש, בדרישה לשוויון לכל ילדי העיר.

לקראת הדיון הצליחו העותרים להגיע להסכם עם העירייה, לפיו ייהנו ילדי העיר, דתיים וחילוניים, מקייטנות בתנאים שווים. לקראת הדיון הצליחו העותרים להגיע להסכם עם העירייה, לפיו ייהנו ילדי העיר, דתיים וחילוניים, מקייטנות בתנאים שווים. ההצלחה נזקפת לזכות עמותת "חופש" וחברי מועצת העיר שמואל ברטנשטין, עמוס ירושלמי, ניסן זכריה, יוליה מלינובסקי ותושבת העיר דליה רחמים, שהגישו את העתירה, בדרישה להפסיק את האפליה שנהגה העירייה.

חשוב לזכור כי סכנת האפליה ברשויות המקומיות מחמיר יותר מהרגיל בשנת בחירות, בעיקר בישובים בהם מדובר במצביעים רבים למפלגות הדתיות. בחולון סגן ראש העירייה מש"ס הוא גם ראש המחלקה לתרבות תורנית, המקיימת את הקייטנות המוזלות ואירועים נוספים. החשש הוא מהזרמת כספי ציבור דרך צינור כזה לאוכלוסיה מסוימת, תוך קיפוח משלמי המיסים החילוניים.

עמותת "חופש" רושמת הישג חשוב. מסתבר שמאבק משפטי נחוש יכול לחסום את העוול. אנו קוראים להורי ילדים בכל הישובים לבחון אם יש קריטריונים ברורים וגלויים להנחות בקייטנות, ולעשות שימוש בתקדים שנוצר בחולון.

עו"ד שגיא אגמון שייצג את העותרים: "למרבה הצער, מצבים של אפליה כנגד הציבור החילוני הולכים ומתרבים. יש לברך על כך שעיריית חולון מצאה לנכון להכיר בטעותה ולחזור בה מן האפליה הבוטה בה נהגה בשנה שעברה. הגיע הזמן שהרשויות יכירו בכך שכפי שאסור להפלות אדם לרעה כי עורו שחור, כך אסור להפלות אדם לטובה כי צבע כיפתו שחור. עמותת 'חופש' תמשיך להיות סמן ימני במאבקו של הציבור החילוני בארץ לשמירה על הדמוקרטיה והשוויון."

להלן תמצית החלק העיקרי בהסכם שהושג בין הצדדים:

הצדדים מתכבדים להודיע לבית המשפט הנכבד, כי הגיעו להסכמה משותפת בתובענה שבכותרת כדלקמן:

מבלי להודות באילו מהטענות המועלות בעתירה, מצהירה בזאת עיריית חולון כדלקמן:

  1. עיריית חולון תפעל להשלמת קביעה של קריטריונים שוויוניים לילדי העיר חולון לסבסוד מחיר ההשתתפות בקייטנות המופעלות על ידי עיריית חולון, על מחלקותיה השונות, לרבות המחלקה לתרבות תורנית. הקריטריונים יהיו פתוחים לעיון הציבור וייושמו החל מקייטנות קיץ 2008.

  2. קביעת מחיר ההשתתפות בקייטנות המופעלות על ידי עיריית חולון תהא על-פי סוג הפעילויות בקייטנות, כוח האדם, ההזנה וכדומה, בהתאם לכללי מינהל תקין ובאופן שיישמר השוויון המהותי בין כלל ילדי העיר.

  3. לאור ההסכמה המשותפת, הצדדים מסכימים על מחיקת העתירה, ללא צו להוצאות.

  4. כן מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על השבת האגרה לעותרים, בהתאם לאמור בתקנה 15 לתקנות בתי המשפט (אגרות), תשס"ז – 2007.


אפריל 2008חברים ב- עוצב על ידי