אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

אין מקום לפתיחת ישיבה חרדית ברוממה הישנה

מאת וועד שכונת רוממה הישנה*
9.5.2007

החרדים אשר השתלטו על בית הכנסת בשכונה, אינם בוחלים באמצעים, במטרה להפוך אותו ל"כולל", מרכז החזרה בתשובה וישיבה - תוך התעלמות גסה מצרכי תושבים שומרי מסורת וחילוניים. רוב הפולשים, כלל אינם תושבי השכונה ומאחורי השתלטותם העוינת, עומדת הכוונה שיטתית

הסכסוך בשכונת רוממה הישנה, פרץ בעקבות השתלטותה של עמותת "ממעמקים", מחסידות ברסלב. רובם, מוחזרים ומחזירים בתשובה, אשר פלשו למקום בהעדר מקום מושב אחר ולאחר שסיימו את התקשרותם עם מרכז מושבם הקודם בשכונת אחוזה, בנסיבות לא ברורות. כעת, ביקשו להעתיק את ישיבתם לבית הכנסת מאיר, ברח' הצלפים 5, ברוממה הישנה, חיפה.

בית הכנסת מאיר נחנך בשנת 1981 לאחר שנבנה בתמיכת, בתרומת וביוזמת תושבי השכונה, לשימושם ולרווחתם. בית הכנסת פעל בכל ימות השבוע במתכונת מצומצמת, בשעות הבוקר והערב לצרכי תפילה. בימות השבוע נהגו להגיע מתפללים אחדים, חלקם לא אנשים דתיים. בימי שישי וערבי חג התמלא בית הכנסת בעשרות מתושבי השכונה.

הפולשים מצאו יד מושטת אצל הוניג מרדכי אשר שימש כגבאי בית הכנסת, ב-30 השנה האחרונות. הם התמקמו והתבצרו בתוכו במטרה להופכו לישיבה ומרכז החזרה בתשובה. תוך עשיית שימוש פרטי במבנה ציבור, ללא רשות ותמורה. יצוין כי הבחירות האחרונות לוועד בית הכנסת התקיימו בשנת 2001, וטיבן לא ברור. השכונה מונה כ-1000 משקי בית, מרביתם חילוניים. וכ-4 מקרב הפולשים הנם תושבי השכונה. יתר הפולשים המתגוררים בה, עברו להשתכן בשכונה עם פלישתם וכחלק בלתי נפרד מניסיונם להשתלט על השכונה ולשנות את צביונה. ראייה לכך ניתן למצוא בניסיונם להתקין מקווה מים בחצר בית הכנסת ובבניית הסוכה, שמשמשת להם כחדר אוכל, בהפסקת הצהריים.  

בניגוד לנטען תושבי השכונה אינם מעוניינים בסגירת בית הכנסת, אלא בהשבת המצב לקדמותו. מדובר במספר רב של תושבים, מעמודי התווך של החברה הישראלית המבקשים לחיות את חייהם בשקט, שלווה והרמוניה, בהם התאפיינה השכונה לפני הגעת הפולשים. ופועלים נמרצות להביא לידי כך שבית הכנסת יחזור לתפקד במתכונת שהייתה נהוגה בו עשרות בשנים. כל ניסיונותיהם של הפולשים ושל נציגי הסיעות החרדיות להשוות את המתרחש לזוועות שהתרחשו בשנות ה- 30 ובמהלך השואה על-ידי הצורר הנאצי, אינם אלא זילות השואה וחילול זכר קורבנותיה.

ביום 08.03.07 התנהלו בשכונה בחירות לגיטימיות וגלויות, בהן נטלו חלק כ-400 בעלי זכות בחירה, מקרב תושבי השכונה. במהלכן נבחר וועד חדש לבית הכנסת. הוועד קבל את ברכתו ותמיכתו של ראש העיר, מר יונה יהב.

נציגי הוועד הנבחר פעלו במרץ רב להגיע לכלל הסדר מוסכם עם העומד בראש הפולשים, עם הוניג מרדכי, עם הרב הראשי, הרב שאר יישוב ועם ראש העיר. מאמציהם לא העלו דבר ובצר להם פעלו בגלוי לממש את המנדט שניתן להם על-ידי ציבור הבוחרים, תוך שיתוף פעולה מלא עם משטרת חיפה. הניסיון להציגם כפורצים שפלים הטומנים תמונות פורנוגרפיות בבית הכנסת ובספרי הגמרא וכמי שמבקשים להשליך ספרי קדושה לפח. אינם אלא אמצעי שפל, פרי דמיונם הקודח של הפולשים ושל נציגי מועצת העיר הדתיים. והם נטולי כל אחיזה במציאות. עצם שילובם של המונחים גמרא ופורנוגרפיה הנו בבחינת חילול השם.

במקביל פנו חברי הוועד הנבחר לנציגי מועצת העיר במטרה להשיג את תמיכת. מר רגב נעתר לאתגר ויזם בישיבת מועצת העיר מיום 01.05.07, את הקמתה של וועדת בדיקה וכן את ההכרזה הידועה על רוממה, כשכונה חילונית.

כחלק בלתי נפרד ממאבקם הלגיטימי של תושבי השכונה התארחו והרצו בפניהם, הגב' שימרית אור שעמדה בראשו של מאבק דומה שהתקיים בשכונת נווה רותם, בפרדס חנה. ופרופ' דן מלר ורעייתו ד"ר צופיה מלר, ממייסדי עמותת  חופש.

בערב שישי האחרון, על רחבת הדשא מול בית הכנסת, התקיימה בסדר ובארגון מופתי קבלת שבת שכללה הדלקת נרות, הקראת פרשת השבוע ושירה בציבור. במקום נכחו למעלה מ- 200 מתושבי השכונה ואורחים שבאו לחזק את ידם.

באשר לטענותיהם של חבר המועצה, וילנגר ואבי ויצמן, המציגים עצמם כמפשרים. יובהר כי השניים פעלו ופועלים ממניעים זרים אשר אין בינם ובין מטרתם המוצהרת דבר, תוך ניצול מעמדם כאישי ציבור, להצגת תמונה שקרית ולשם הפקת הון פוליטי. בנקיטת עמדתם החד צדדית והבלתי מתחשבת בתושבי השכונה ליבו הם את היצרים והעמיקו את השסע. תוך שהם משמשים לפולשים אבן שואבת להתבצרותם במבנה, נקיטת פעולות אלימות כלפי התושבים, שכירת חב' אבטחה ושומר נכרי כ"מגן" לבית הכנסת, התקנת מצלמות ומכשירי הקלטה בבית הכנסת ועוד. בניגוד מוחלט לנטען על-ידי וילינגר, כי בקבוקי השתייה החריפה שנמצאו בבית הכנסת נלקחו ממחסן בית הכנסת שנפרץ. יובהר כי הבקבוקים, אשר אינם יכולים לשמש לצרכי קידוש, נמצאו בסל גלוי בכניסה לבית הכנסת. וכי ראוי היה כי דבריו אלו לא יאמרו כלל.

כולנו תקווה כי המצב ישוב לקדמותו וחיינו ישובו להתנהל כמקודם.


* המכתב, הפרטים והשמות המצוינים בו הם באחריות ועד שכונת רוממה הישנה בחיפה.
ראו השתלשלות האירועים עד כה.


מאי 2007חברים ב- עוצב על ידי