אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

בג"צ
בית המשפט הגבוה לצדק

האופציה שקיימת בידי האזרח החופשי, החילוני,
במאבקו להגנה על זכויות הפרט שלו
מפני הכפייה וההשתלטות הדתית-חרדית


בג"צ על קצה המזלג (נכתב על-ידי עורך דין)
דוגמאות להחלטות בג"צ בתחומי דת-מדינה בישראל והשפעתן
עתירות ופסקי דין
אתר בית המשפט העליון


בשנים האחרונות אנו עדים למציאות מבישה ולמצוקה בלתי נסבלת, בה מנצלים דתיים וחרדיים את משחק הדמוקרטיה בישראל, ובכוח היותם "לשון מאזניים פוליטית" הם סוחטים כספים עבור אברכים לכלכלתם ועבור מוסדות דת פיקטיביים, הם סוחטים פטור משירות בצה"ל למשתמטי ישיבות, הם סוחטים קרקעות בזול עבור אנשי שלומם, והם סוחטים משרות עבור עסקניהם. בימין כבשמאל אין למנהיגים אומץ מוסרי ואזרחי להתאחד בנושא הכפייה והסחיטה הדתית-חרדית ולומר להם: די! עד כאן! נמאסתם!

מי שמשלם את מלוא המחיר הוא, כמובן, האזרח החילוני. אחת לארבע שנים הוא משרך רגליו לקלפי (לאחרונה גם את זה כבר איננו עושה), ומנסה להשפיע כאילו היה פיון זעיר בהטלת פתק זעיר ממנו לקופסת קרטון, או עץ, שבתחתיתה נחבאים פנים ציניות, ובלשון שוקקה קורצות לו: הב! הב לנו את קולך!

באשלייה הקרויה "הדמוקרטיה של הכנסת" נשחק האזרח החילוני עד דק. לאדם הדתי יימצא תמיד פטרון דתי-חרדי שיעמוד לימינו כשהוא מצוי במצוקה כלשהי, זאת רק באותם מקרים בודדים בהם הפטרון השכונתי - הרב - לא הצליח בהגנה עליו. לאזרח החילוני אין רב, והוא גם איננו חפץ בכזה. חברי כנסת בודדים בלבד עומדים הכן בכל עת לעזור לחילוני המצוי במצוקה. הפתרון שמסתמן בשנים האחרונות הוא, אפוא, בית המשפט, או במתכונתו המיוחדת בשבתו לענייני צדק - בית המשפט הגבוה לצדק - הבג"צ.

עתירה לבג"צ איננה מסובכת כלל ועיקר, ולא רק גופים ציבוריים או עמותות, אלא גם אזרח בודד יכול, רשאי, ואנו ממליצים לעשות כן - לפנות לעזרת בית הדין הגבוה לצדק שיבדוק את טענתו (עתירתו) ויגן על זכויותיו מפני המימסד, טעויותיו, שגיונותיו או עריצותו בכל עניין, במיוחד בנושאים המצויים בתחום יחסי דת-מדינה. הציבור החופשי מקווה שלא ירחק היום ומדינת ישראל תחוקק חוקה, בה ייקבעו, יעוגנו ויישמרו כל זכויות האדם באשר הוא מפני עריצות השלטון והמימסד. חלקים מחוקה עתידית זו כבר קיימים כחוקי יסוד בעניינים מסויימים, והם ישתלבו בעתיד בחוקה הכוללת. הדת היא זכותם של אזרחים החפצים בה, ואסור שהיא תיכפה על אלו מבין האזרחים שאינם חפצים בה ובפולחנותיה. יחד עם כניסתנו לאלף השלישי למניין אומות העולם, הגיע הזמן שנשתחרר מכבלים עתיקים, מאמונות הבל שבכוח שיגרה ואפאטיה של חלק מהאזרחים, ומכוונות כוחניות או כלכליות של חלק אחר, שחדרו אל תוך מסכת חיינו והריהן שולטות בנו, לכאורה מבלי יכולת להשתחרר מהן. העתיד לפנינו - ואנו בלבד נשחרר עצמנו מאותם כבלים. ועד אז - קדימה לבג"צ!חברים ב- עוצב על ידי